Začíná geopolitická válka o Ukrajinu

27. 02. 2014 | 09:16
Přečteno 10450 krát
První fáze boje mezi Ruskem a EU bude mít charakter obchodní války, v níž bude mít Moskva navrch. Otevřenou otázkou zůstává, zda u obchodní války zůstane, nebo přejde ve válku skutečnou.

Nové ukrajinské vedení nutně potřebuje rychlou finanční pomoc, která by stát udržela nad vodou. EU a USA už s novým vedením jednají o zprostředkování půjček od Mezinárodního měnového fondu a o uspořádání mezinárodní dárcovské konference. EU a USA samozřejmě nabídnou finanční pomoc, ale vzhledem k velikosti ukrajinské ekonomiky a její rozvrácenosti bude muset být astronomických rozměrů. A jaké podmínky si EU, MMF a Světová banka za půjčku nadiktují? Budou je noví ukrajinští politici schopni splnit, aniž by proti sobě poštvali obyvatelstvo?

Včera ohlásila Ukrajinská centrální banka, že opouští pevný kurz hřivny vůči dolaru.
Banka jej držela uměle nízko kvůli dostupným cenám dovážených potravin, energií a zboží pro obyvatelstvo. ČNB pohnula dolů s kurzem koruny vůči Euro pouze o 2% a všichni jsme viděli, jaký vliv na růst cen toto opatření mělo. V případě Ukrajiny se jedná dokonce o 20% pokles! Tímto opatřením budou (cíleně) postiženy i velké ruské banky, které se na Ukrajině úvěrově silně angažují.

Jak USA a EU začnou podporovat Kyjev, tak Rusko začne na oplátku finančně podporovat Krym a Charkov. Co se týče „vzbouřenecké“ západní Ukrajiny, omezí s ní obchodní styk na nezbytné minimum. Naopak, Kyjev se bude snažit snižovat svoji energetické závislosti na Moskvě a postupně bude snižovat odběr ropy a zemního plynu z Ruska. Jinými slovy: obchodní válka o Ukrajinu právě začala.

V obchodní válce je mnohem výhodnější pozice Ruska, protože:

1. na rozdíl od EU, je Rusko unilaterální stát, takže nehrozí veto „nápadně výhodných úvěrů“ pro Ukrajinu ze strany Kypru, Španělska, Portugalska a dalších zemí, které takto zvýhodněny nebyly,

2. Rusko je „svým“ ochotno a schopno pomoci okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek,

3. Rusko bude odbytištěm zboží pro „svoji“ část Ukrajiny, což se o EU a USA říci nedá,

4. Východ Ukrajiny je ekonomicky silnější a ekonomicky stabilizovanější, než Západ.

Na závěr zásadní otázka: „může přerůst obchodní válka až v ozbrojený konflikt“? Rusko, podle mého soudu, vojensky zasáhne až tehdy, když na území Krymu či Charkova začne téct „ruská krev“. Zatím to vypadá tak, že nacionalisté na západní Ukrajině nejsou připraveni na žádné usmíření mezi východem a západem země. Když vyjednavači z EU v Kyjevě jednali s vládou i s opozicí a nabídli Majdanu balík opatření k vyřešení krize a k disciplinovanému převzetí moci, kdy by Janukovyčovi bylo umožněno víceméně důstojně odstoupit, byl by to proces, který by východ Ukrajiny i Vladimír Putin mohl jen těžko odmítnout. Avšak davy navrhovaný kompromis nepřijaly. Vyhnaly řevem vyjednavače a odmítly prostor náměstí opustit. Když jim umírnění radili, aby přistoupili na kompromis s východní Ukrajinou, která jejich „převrat“ nechce a odmítá, neuposlechli a naopak zrušili platnost zákona o jazykové politice zavádějícího status regionálního (rozuměj ruského) jazyka. Pokládám to za velice špatné znamení a při další eskalaci napětí může vzniknout situace, kdy ve východních oblastech Ukrajiny budou připravované volby obyvatelstvem bojkotovány a východní Ukrajina je následně prohlásí za nelegitimní. Kyjev tam vyšle ozbrojené složky, aby východ zpacifikovali, začne téct krev a Rusko - dříve či později - vojensky zasáhne. Na straně druhé, pozadu v eskalaci napětí nezaostalo ani Rusko. Vladimír Putin včera pověřil ministerstvo obrany, aby vykonalo nečekanou komplexní prověrku bojové připravenosti Západního a Centrálního vojenského okruhu a řady dalších druhů vojsk.

Souhrnně řečeno: snaha o umírněné řešení a vzájemné porozumění na ani jedné ze soupeřících stran patrná není. Převládnou-li v obou znesvářených stranách jestřábi, občanské válce se zřejmě vyhnout nelze. Jak bude vypadat, o tom v následujícím díle.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

honolulu,
někdy přijdou okamžiky, kdy je třeba totalitnímu vládci ukázat, že jeho síla, nezamená nic proti demokraticky spojenému světu. A tento svět, spojený s EU a se Státy, bude mít dostatečnou sílu, aby ochránil obyvatele zeměkoule před nevzdělaným teroristou, ať se jedná o muslima, žida, pravoslavnou církev, nebo křesťana. Budeme-li neusátle hledat rozdíly mezi náboženstvím, tak zároveň budeme neustále v pomyslné válce, která může přerůst ve válečný konflikt. Putin má strach a nepustí se do žádného dobrodružství, bude muset nechat Ukrajinu ať se rozhodne sama. Západ má na jeho "politiku" páky a on to ví i se svým našeptávačem Lavrovem. Jediný, kdo tady v Evropě kalí vodu, je Rusko, které rozdmýchávalo národnostní konflikt v bývalé Jugoslávii, nyní v Egyptě, Sýrii a zkouší to i v jižní Americe. Nemám nic proti ruským občanům, ale proti všem jejim vládám. Kdyby se jednou Evropa propojila i s Ruskem, budu všemi deseti pro. A k tomu je každé omezení jejich rozpínavosti dobré. Putin ví velmi dobře, že by se bez západní pomoci, ať už v technologii, nebo potravinách, Rusko nebylo schopno uživit národ, bez protestů vzhledem k zásobování. Tím je západ v podstatě "odzbrojil" a nechal závislými. Putin ví i to, že zastavení dodávek plynu, nebo ropy, by nenadělalo velkou škodu, za to prázdné krámy by v Rusku vyvolaly velké nepokoje. A všechno, díky možnosti, jet za hranice a vidět, slyšet a pak už stačí to nechat na člověku. Komunismus z mnohých nadělal zvířata, bez vlastního rozumu a to se právě poslední desetiletí v Rusku mění. Proto zoufalá snaha udržet národ v nevědomosti,, hledat nepřítele za oceánem, jenže je pozdě. Nebudu vám vysvětlovat, co vše Rusko provedlo lidem v jejich satelitech, sám to jistě víte a divil byc se, kdyby jste stál na jejich straně. Možná mají některé kruhy v USA a v z. Evropě strach, že by konfliktem přišly o své bohatství, klidný život a třeba patříte taky k nim a přejete si klídek. Ale co když necháme Rusko tak dlouho v klidu a tak dlouho je budeme podporovat až se zvedne z kolenou, nabude nad Evropou převahu a zaútočí. Pak bude pane honolulu pozdě. Možná ne pro naši generaci, ale jistě pro tu budoucí.
28. 02. 2014 | 10:04

Viola napsal(a):

resle

vy jste tak naivní.
28. 02. 2014 | 10:05

gabriela napsal(a):

Nemělo by zapadnout do bezvědomí ...

http://wertyzreport.com/2014/01/28/ukrajinske-peklo-policista-rika-ze-demonstranti-ukrizovali-18-leteho-vojaka/

http://gloria.tv/?media=540709

http://www.czechfreepress.cz/dalsi-blogy/bezpecnostni-riziko.html

************************************************************************
Perlička na závěr. Vandas a jeho DSSS zve "měkkou sílu", abychom se přiučili jak na to! Tak to je tedy fakt síla ...

http://www.lidovky.cz/vandas-zve-radikaly-z-majdanu-prav7-sektor-do-ceska-vedi-jak-na-kmotry-1je-/zpravy-domov.aspx?c=A140226_114013_ln_domov_spa
28. 02. 2014 | 10:20

resl napsal(a):

jůlinka : Demokracie, resle, není klacek a prak, jak píšete, demokracie je něco úplně jiného.
---------
ráda si píšete svůj scénář a ne to, co čtete. toto byla nadsázka k vyzbrojení Ruska

jůlinka : Vám k demokracii stačí americká pšenice, německé vuřty, polská kuřata a sliby politiků, kteří si s vámi hned po volbách vytřou zadek
---------
toto bylo psáno o zásobování v Rusku
-------------
pobyt ve Švýcarku je vám k ničemu, založením zůstáváte komunistka, převracíte slova a snažíte se vyvolávat zmatek pro ty, kteří nečtou pozorně. úmyslně, Jůlinko.
28. 02. 2014 | 10:30

Hajduk napsal(a):

keby sa rusko reslov bálo
janukoviča by neprijalo
28. 02. 2014 | 10:37

resl napsal(a):

Viola napsal(a):
prezident Janukovič nechtěl vraždit, vraždit chtěli jednak ti ze strany Svoboda (paradoxně) a pak najatí vrazi - ostřelovači ze zahraničí - USA a Rakouska (byly tam použity zaměřovací pušky rakouské výroby), kteří byli vycvičeni jako provokatéři už pro jiné země před tím.

Viola napsal(a):
resle
vy jste tak naivní.
---------------------
jelikož jste žena, nemám chuť psát o vašich myšlenkách. Zkuste se někoho zeptat, zda ta vaše teorie o Rakousku je v pořádku, nebo zda se vám to nepřihodilo ve snu.
váš naivní r.
28. 02. 2014 | 10:42

Hajduk napsal(a):

Keby sa Rusko reslov bálo
dnes by už neexistovalo

keby sa Rusko vôbec niečoho bálo
Ruskom by to už istotne nebolo.
28. 02. 2014 | 10:47

Filuta napsal(a):

Resl


Vy hovoříte jako kniha.
Z VUMLu.

Jůlinka
Resla si nevšímejte. To je tichý blázen. Ale vcelku neškodný.
On věří v "bratrství národů a vedoucí úlohu bruselpolitbyra, a to na věčné časy a nikdy jinak". Však oni to těm protiunijním štváčům jednou ukážou.

Resl oddaně věří v naši lidodemo a stojí pevně a neochvějně za svými soudruhy -bruselskou spojkou - Sobotkou a Zaorálkem a soudruhem Posseltem ze sudetoněmeckého landsmanšaftu.
28. 02. 2014 | 10:48

Filuta napsal(a):

Resl

Ve výsledku jste tady jediný "antikomunista", na kterého jste se pasoval vy sám.
Nepřijde vám ale zvláštní, že tak nekriticky zbožňujete právě marxisty z Brusele a soudružky disidentky?

Ještě jste mi neodpověděl na můj dotaz pod Haasem. Jak se slučuje ta ohavná skvadra maoistů, marxistů a bolševiků v bruselském politbyru s vaším přesvědčením?
Kdy jste se dobral toho, že žijeme v "demokracii"?
Vždyť už tomu dávno nikdo nevěří a dokonce i politologové mluví o plutokracii.
V čem myslíte, že je rozdíl mezi námi a Ruskem?
28. 02. 2014 | 10:54

čumil napsal(a):

Už po několikáté zjišťuji, i když to možná je mimo mísu, jak v Česku nefunguje objektivní stav informovanosti. V souvislosti s Ukrajinou. Před 2-3 lety proběhla informace o zvyšující se hospodářské síle Ukrajiny a v důsledku toho pak Ukrajinci již tak moc nejezdí za prací, protože ji mají doma a lépe placenou. Dnes se dovídám (asi týden), že Ukrajina vlastně zbankrotovala. Přece 30000 lidí na Majdanu za 14 dnů nemohou hospodářsky položit 45 milionový stát. Možná nám to vysvětlí Štětina. Díky autorovi blogu za přívětivý a souhrnný pohled i když se přívětivost dnes moc nenosí, naše škoda. Nějak se ty revoluce požírající své děti povážlivě přibližují do středu Evropy - Tunis, Lybie, Egypt, Sýrie, (Turecko), Ukrajina ...
28. 02. 2014 | 11:13

resl napsal(a):

Filuto,
mluvte vždycky za sebe, žádné "my", rozumíte, nebo se sebe bojíte ?

Hajduk,
kašlete na vaše "chytrá" pořekadla, zkuste něco z reality. třeba si kupte byt od realitní kanceláře.
28. 02. 2014 | 11:51

Filuta napsal(a):

Resl


Tak to "my" jsem opravdu nepochopil, eurosoudruhu.
Bojím se jedině eurosvazu a pak užitečných idiotů.
28. 02. 2014 | 11:54

gabriela napsal(a):

čumil

Posílám něco zajímavého na volný víkend pro rozšíření obzorů i vědomí . Video v češtině bylo ještě včera ke shlédnutí. Dnes již je zablokované, tak doufám že přijmete za vděk i slovenštinu. Kuk na videa, rozhodně stojí za shlédnutí a zamyšlení ...

http://www.rahunta.cz/news/video-steward-swerdlow-montauk-projekt/

*****************************************************************************
Steward Swerdlow je výnimocný clovek, ktorý bol po celú dobu existenice súcastou projektu Montauk. Projekt vo svojej agende zahrnal paranormálne poznávanie(zneužívanie) ludských schopností, cestovanie casom, medzidimenzionálnu komunikáciu, hyperpriestorové poznávanie archetypov a mnoho dalších oblastí.

Steward nie je typickým clovekom. Dalo by sa povedat, že nebol súcastou masovej manipulácie a kontrole mysle akej je vystavená celá dnešná populácia, na strane druhej však súcastou drastických experimentov, ktoré mu po zrušení projektu dali neobycajné schopnosti pozorovania energetických polí, z ktorých sa skladá celý svet. Vo svojej práci nevycerpatelne nadalej pokracuje a s narastajúcim celosvetovým publikom sú jeho názory, informácie a skúsenosti viac rešpektované.

Více zde: http://www.rahunta.cz/news/video-steward-swerdlow-montauk-projekt/

http://www.youtube.com/watch?v=bMifyqdQrgc
28. 02. 2014 | 11:57

Hajduk napsal(a):

resl.
čestne sa priznám , že realitný trh v rusku nepoznám , mám tam rodinu v Severnej Osetií , v Petrograde, Moskve. Nie sú ruskéj národnosti, žiju tam už dosť dlho, ako riešili bytovu otázku čestne neviem, toľko bolo svojich starosti, že tie dalšie sa nedalo zvládnuť. Na Ukrajine mám rodinu v Kieve, Odesse, tiež si každý ako ja riešil svoje problemy s byvaniem vramci možnosti.

Kupovať byt sa nechystám , čítam pana Klímu a nevidim k tomu dôvod, najlepšie by bolo aby ste ma resl a spol po demokraticku polepšili, však metody poznate, áno, budte si ist že z reslov nikto nema strach, nepodceňujemvaše schopnosti, ale strach z vas nemam.
28. 02. 2014 | 12:20

Karel Mueller napsal(a):

Resle,

pokud jde o SSSR, tak máte s tím zemědělstvím pravdu, to byla opravdu ostuda, proto last but not least SSSR padl. Ale za Putina se z dovozce obilnin stal jejich třetí největší exportér a Putin - maje na mysli vývojové trendy - považuje do budoucna zemědělství za nejsilnější ruskou strategickou kartu. Právem..

Když se podíváte na bilanci Putinovy vlády, tak zdvihl průměrný plat desetkrát, proto nepadl a nepadne, přes masovou západní podporu páté koloně, kterou tam z dob Jelcina má (mj. přes šest stovek ze zahraničí placených "neziskových" organizací.

Ale abychom to nějak rozumně uzavřeli: Rusko se neleklo ani v době krize kolem Gruzie a co myslíte, je dnes silnější než tehdy nebo nikoliv? Pokud jste ještě schopen trochu střízlivé úvahy, tak si odpovězte sám.

Nikdo by mu nezabránil v anekci Krymu, ale Rusové nechtějí, ani tu východní část Ukrajiny. Proč by si to měli vyžrat? Jim stačí změněnž statut Krymu a na jeho konci Sevastopol. A na to mají sil dost, ať bude Kijev dělat cokoliv.
28. 02. 2014 | 12:23

resl napsal(a):

Jůlinka nám usnula, kolébána Violou. nashledanou r.
28. 02. 2014 | 13:13

resl napsal(a):

Pšenice - důležitá plodina
Ze všech obilnin má pšenice nejširší paletu odrůd a druhů, které se rozlišují především podle hrubosti zrna a kvality, tedy obsahu bílkovin. Hlavními skupinami jsou běžná (common) a tvrdá (durum). Tvrdá pšenice se používá na výrobu těstovin a z běžné se dělá pečivo. Pšenice se dále dělí podle času osetí na zimní a jarní. Zimní se zasévá na podzim a sklízí na přelomu května a června. Jarní se pak zasévá na jaře a její sběr probíhá na konci léta. Hlavními pěstitelskými oblastmi jsou:

Evropská Unie (téměř 20% celosvětové produkce),
Čína (18 procent),
USA (9 procent),
Rusko (8 procent).
----------------------
obilí je nyní nadbytek, takže s takovým obchodem neudělá Rusko díru do světa
28. 02. 2014 | 13:31

Glosator napsal(a):

Věc má jeden malý háček, Ukrajina se před 20 lety hloupě zřekla jaderných zbraní výměnou za mezinárodní bezpečnostní záruky. Teď se ukáže, zač takové záruky stojí. I když se takovýto scénář, částečný rozpad jaderné supevelmoci, nebude asi opakovat, pro všechny země je to varování, "atomovky," pokud se k ní dostanete, se nevzdejte ani za modré z nebe.
Protože atomovou válku s Ukrajinou by neriskoval Putin ani nikdo jiný!
28. 02. 2014 | 14:33

turek od okurek napsal(a):

Ve Švýcarsku je oligarchie. Soudružka Kožená to potvrdí.
28. 02. 2014 | 19:14

Karel IV napsal(a):

Nelze nebýt stále překvapen množstvím normalizační chamradě vystupující na českém internetu. Možná se se stal zábavou lůzy, možná několika úředníků ruské ambasády, možnánkombinace obou... Jisté je, že nikdo z nich pro tuto zemi v několika pokoleních neudělal, naopak, kanape bylo a je jejich bojiště, popř udávání , heilování či rudé pozdravy. Mají tomu jeden argument: jsme jen prostý lid.
28. 02. 2014 | 20:36

pamětník napsal(a):

Chamraď o chamradi.
28. 02. 2014 | 21:22

Roman napsal(a):

Situace na Ukrajině je vážná !Nevidím to růžově,pokud máme důkazy z historie o invazi armád ! Rusko je silnější než Ukrajina !Pokud by tam vznikla válka,záleží jak by se rozrostla.Letošní rok máme 100 let od výročí 1.světové války.Doufám,že nenastane 3. světová válka.Pak by zde patrně vznikla planeta opic !!My,ale v ČR máme také své problémy,jako např.zajistit 100% poctivé losování číselných her!Včera Sazka vylosovala ve hře Šťastných 10 zajímavou sadu čísel a to : č. 33,34,35,36,37, a 38.Stále tvrdím,že potřebujeme nový zákon,ve kterém bude zakotveno,že společnosti provozující číselné loterie nesmí znát vsazená čísla sázejících !Bude třeba upravit terminály,aby Sazce nepředávaly informace o vsazených číslech sázejících !Nebo vojensky obsadit počítačové centrum Sazky a znemožnit jakoukoliv manipulaci s vsazenými čísly.Bude třeba zatknout bývalého gen.ředitele Sazky Hušáka a na detektoru lži zjistit,jak to bylo s poctivostí losování Sazky v minulosti !Vždyť po roce 1989 se stala ČR rájem podvodníků !Že by Sazka byla výjimkou ??Nikdo,ale z kompetentních orgánů nechce na můj návrh slyšet .Potřebujeme nutně zahájit v ČR obrodný proces takový jako byl např.v r 1968!Nové politické jaro !Kde také patří přijetí kladných zákonů !!
01. 03. 2014 | 11:10

Kybic napsal(a):

Minulou sobotu, když končila Olympiáda jsem tu napsal, že do týdne Rusáci vlítnou na Ukrajinu, protože Putina od toho brzdí jen Olympiáda. Má prorocká slova se bohužel opět vyplnila.
01. 03. 2014 | 14:08

Kizbert napsal(a):

Otázka pro Ty kteří tvrdí že Rusko neumí nic vyrobit.
Jak dnes zásobuje USA mezinárodní space station?

Odpověd je zde"

http://www.space.com/24565-russian-space-station-cargo-ship-launches.html
03. 03. 2014 | 02:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy