Egypt, armáda a islám: pokus o kontrolovaný přechod

28. 02. 2011 | 10:00
Přečteno 5044 krát
V porevolučním Egyptě armáda zahájila přechod rychlým harmonogramem řízených změn. Kontrolu si udržuje slibem demokratizace a opatrným přibíráním opozičních osobností, včetně islámských, do rozhodování.

Ve svém prvním politickém rozhodnutí armáda jmenovala deset právníků, kteří mají do víkendu přepsat ústavu. Ta má být do tří měsíců přijata v referendu, do půl roku mají následovat volby. Rychlý harmonogram vyvolal chválu, ústavní výbor zase kritiku ze strany sekulární opozice: Vedle právníků a soudců výbor totiž má jediného politika, člena Muslimského bratrstva. Co tím armáda sleduje? Bližší pohled na výbor napovídá něco o armádní strategii.

Profesionální tvář Bratrstva

Sobhí Sáleh je bývalý sekretář parlamentní skupiny Muslimského bratrstva a poslanec za Alexandrii mezi lety 2005 a 2010. Je také kazatelem v několika mešitách. Alexandrie je tradičně baštou Bratrstva a populární Sáleh tam bývá nazýván podle svého příjmení „dobrý muž“. Když na podzim ve volbách mobilizoval své příznivce, nosil s sebou tlustý spis interpelací a návrhů zákona ze svého působení v parlamentu. Většina z nich se týkala socioekonomických otázek a lidských práv. Režim proti němu postavil neméně populárního bývalého guvernéra Alexandrie plukovaníka Mahgúba. Ten si budoval vliv po egyptském způsobu. Pěstoval si lokální klientelu soustředěním státních peněz do projektů, které pak prakticky nesly jeho jméno. Režim nakonec opozici vést kampaň neumožnil a zvítězil plukovník. „Vyčistit“ Mubárakovu ústavu Advokát Sáleh je se svými 57 lety jeden z mladých profesionálů Bratrstva. Jeho hladce oholená tvář ihned vzbuzuje sympatie, píše New York Times. Zatím však není jasné, co od něj očekávat. Své působení ve výboru popisuje jako omezené. Výbor má pouze „vyčistit“ ústavu od tuctu článků, které do ní zanesl prezident Mubárak v roce 2007, aby vyloučil nezávislé kandidáty a prodloužil si vlastní mandát.

Dále má stanovit pravidla kandidování ve volbách, zakládání nových stran a volebního dohledu. Důkladná změna ústavy je „dlouhodobý cíl“ a rozhodovat o něm bude muset až nový parlament.

Žádný „politický“ článek se v tomto složení měnit nebude. Tedy ani článek č. 2, který chce zrušit sekulární opozice. Do ústavy jej nechal zanést v roce 1980 prezident Sadat. Podle článku je islám hlavním zdrojem práva v Egyptě a legislativa musí odpovídat šaríi. Šaría ovšem jako zákoník neexistuje, je to právní výklad koránu a tradice a její aplikace je složitá. Egyptský občanský zákoník už obsahuje některá šariatská opatření, trestní zákoník je ale napsán podle evropských vzorů. Proto poslanci z Bratrstva v roce 2007 formulovali svou vizi „občanského státu v islámském rámci“, podle níž by se k souladu práva s islámem vyslovovala komise islámských expertů. Podobnost rady s íránským modelem vyvolala silnou kritiku. Bratrstvo se hájilo tím, že pro výbor chtějí pouze poradní funkci, ne exekutivní, jak tomu je v teokratickém Íránu.

Reformní islámský intelektuál proti rozpadu státu

Vztah islámu a práva bude bezpochyby velké téma příští legislativy. Armáda, tradiční obránkyně sekularismu, vliv Bratrstva uznala, ale vyvážila jej jinou islámskou osobností. Předsedou výboru totiž jmenovala bývalého viceprezidenta Nevyššího správního soudu, 77letého Tárika al-Bišrího. Al-Bišrí je nejen soudce, ale i přední nezávislý intelektuál, pověstný svou blízkostí k nově povolené, mírně islamistické straně Wasat.

Jeho osobnost ukazuje na komplexní vztah Egypťanů k islámu. Al-Bišrí vyrůstal v době posledního egyptského experimentu s liberálními institucemi, který skončil revolucí v roce 1952. V mládí sympatizoval s marxismem, později postavil svou kritiku Mubárakova autoritářství na národních zájmech. Podporoval opoziční hnutí Kifája a občanskou neposlušnost. Hnutí se podle něj rozpadlo, protože se nechalo zavléct do nepodstatných diskusí o islámu, jako například o Salmanu Rushdím. Hlavními problémy země jsou pro něj ekonomická krize a rozpad státu. V listu Ahrám popsal v roce 2006 rozpad následovně: Když strojvůdce ve vlaku do Alexandrie ohlásil vadné brzdy, měl jet dál, ale pomalu. Když na nádraží vlak vykolejil, nebyly tam sanitky. Když nakonec dovezli raněné do nemocnice, nebyli tam lékaři. Když ti dorazili, nebyla zase krev.

Al-Bišrí napsal řadu knih o politické teorii a historii islámu a o integraci křesťanské menšiny z islámského hlediska. Na rozdíl od politiků v Bratrstvu není ideolog, ale respektovaný teoretik. Referenční rámec práva má podle něj být islámský. Roli šaríi vidí podobnou té, jakou hraje tzv. přirozené právo v Evropě. Šaría je pro něj zdroj hodnot, které orientují soudce při rozhodování. Al-Bišrí se jasně staví proti islámské legislativní radě, protože nezávislost justice je nade vše. Tu si soudci snažili udržet i proti Mubárakovu režimu v nedávné kauze kolem dohledu při volbách, který jim nakonec ústavní úprava upřela. Právě osobnost, jako je al-Bišrí, může představovat egyptskou cestu: spojení islámské inspirace a evropských, nezávislých a liberálních institucí.

Částečně vyslyšené volání po změně Armáda tedy sleduje strategii rychlých a opatrně řízených změn bez velkých politických rozhodnutí. Chce si udržet kontrolu tím, že vynese k moci předvídatelné osobnosti, urychlí volby a ztíží tak organizování nové opozice. Volání po změně vlády vyslyšela jen částečně. Vláda, jmenovaná ještě Mubárakem, zatím zůstane, ale bude nově rozšířena o menší ministerské posty. Do vlády přibylo 10 nových osobností, nejméně jeden z tradiční opozice, kopt Munír Abdel Núr ze strany Wafd. Dlouho nebylo jasné, kolik opozičních osobností vláda jmenuje, podle listu Ahrám je jich nakonec méně, než se čekalo. Jako ve složení ústavního výboru se armáda snaží o vyrovnávání vlivu starých struktur výběrem nových, ale politicky spíše slabých osobností.

Aby se nová vláda vůči veřejnosti prosadila, bude muset jednat. Podle zpráv několik osobností nabídky postů odmítlo, protože pro mnohé spolupráce s premiérem a ministrem zahraniční znamená kolaboraci se starým režimem. Na Tahríru se dál bude demonstrovat za úplnou výměnu vlády - o to spíše, že po měsíci Tunisané konečně dosáhli výměny premiéra.


V rámci série o změnách v arabském světě psáno pro LN, pozměněno pro aktuálně.cz.
Více na zo-ra.blogspot.com

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Nezapomínejme na rok 2012.

Reagují lidé energitčejší, to je v Africe, teď se to začíná projevovat i v Číně, na jihu arabského poloostrova také, teď se ještě čeká na, zda to žačne vřít v Saudské arábii. Severské země jsou v klidu, zatím podle zpráv. Znamená to, že se ta změna magnetismu projevuje v teplejších oblastech.
28. 02. 2011 | 10:09

Béda napsal(a):

Zárukou egyptské "demokratizace" je generál, předtím šéf mučením nechvalně známé egyptské tajné služby Sulejman.

Rozbor situace v Egyptě a ostatních arabských státech z jiného úhlu pohledu jsem naznačil na blogu p. Savovové (dnešní článek o Číně) v překladu ruského článku s citací amerických pramenů.

PS: politický pohyb na severu Afriky (i jinde) podle tohoto článku se nezdá být pouhým pohybem zdola. Podle tohoto článku mohlo být významným iniciátorem tzv. Hnutí 6. dubna, které bylo založeno již před cca 3 léty v USA a skrze elektronické sítě mělo za úkol ovlivňovat vývoj v Egyptě. Blíže viz odkazovaný článek.
28. 02. 2011 | 10:13

Sladký napsal(a):

Kontrolovaný přechod, to není nějaká lecjaká věc.
28. 02. 2011 | 10:46

Michal Macek napsal(a):

nevite nekdo co se deje aktualne v lybiji??
28. 02. 2011 | 11:16

Yosif K napsal(a):

Vsechny arabske staty maji nakonec jiz dost zkusenosti s "nekontrolovanym prechodem", hlavne pod vedenim skupinek vzajemne se vyvrazdujicich "protiimperialistickych soudruhu".

Nakonec i egyptsky rezim zacal jako prevrat protizapadnich dustojniku, kteri nastolili "vladu jedne strany".

Nyni Egyptu ZNOVU hrozi to co je ve tretim svete zcela obvykla vec: po prevratu co po vice-mene svobodnych volbach se zvitezivsi skupinka zabunkruje u moci (s velkou pravdepodobnosti MB), odhodi beranci roucha a pokusi se o vyvrazdeni politickych konkurentu. Toto byl a jest osud vetsiny africkych statu a prakticky vsech muslimskych statu. Demokracie je poprenim tradicne chapanbeho islamu - usilovat o podrizenost a diskriminaci DHIMMIS a o nasilne udrzovani i sireni islamu je de facto nabozenska povinnost.

No zbyva jeste par Turkmenbashiu atp, Sudan, Somalsko, KSA, Iran a pak mlady pan Assad. Ten jest ovsem za vodou - predstira aktivni boj proti ZIONISMU takze mu nedela zasadni potize opozicni zlobice drzet pekne zkratka za katrem. Nedavno se vyjadril, ze reformy v Syrii budou rozlozene cca na "jednu generaci".
28. 02. 2011 | 11:18

voroshilov napsal(a):

Michal Macek:
V Libyji je klid,povstalci v Bengazi odpocitavaji posledni hodiny zivota.
28. 02. 2011 | 11:58

Občan napsal(a):

Ze strany "Západu" se to celé zvrhává v hodně nechutnou frašku, zvanou "Lický práva VÝHRADNĚ v Libyi".
Zatímco ve VŠECH okolních i vzdálenějších státech jsou lidé skutečně zabíjeni vojáky a policií, a to po desítkách, v Libyi jde o KMENOVOU válku, s největší pravděpodobností skutečně zcela uměle vyvolanou zvenku.
Ovšem ačkoli jsou masakrováni demonstranti VŠUDE, USA a EU na "lický práva" těch ostatních zvysoka kašlou. Většinou proto, že dotyčné diktatury buď nemají ropu, nebo mají ropu, ale jsou to "naše spřátelené" diktatury, nebo nemají ropu, ale USA na jejich území mají základny, nebo jde o kombinaci udaných faktorů.
Libye ovšem ropu MÁ, a má jí HODNĚ, navíc se jedná o ropu VYSOCE KVALITNÍ a ti "košiláči" mají tu drzost, že by si s ní snad dokonce chtěli hospodařit sami! Což znamená, že TAM a jedině TAM musíme hájit ty "lický práva", a to vč. vojenské invaze (jak už se nechaly slyšet USA), protože takovou prima šťávičku přece NESMÍME nechat "nějakým smradlavým utěrkářům".

Vážení, už dlouho mi nebylo z našeho pokrytectví tak na blití, jako když jsem poslouchal o víkendu ty bláboly ohledně Libye a zároveň zprávy o tom, jak bez povšimnutí EU a USA umírají demonstranti ve všech okolních zemích. Jsme odporná pokrytecká násilnická a zlodějská lůza a muslimové to moc dobře vědí.

Ostatně - co jsme za sebranku, to moc dobře vědí od první křížové výpravy někdy v r. 1095 n.l.
28. 02. 2011 | 12:00

Občan napsal(a):

To VIola:

Ale kulový "magnetismus"...
Lidi už jen mají plný kecky keců o "svobodě", "pořádku" a "prosperitě", když jim to přináší jen chudobu a neštěstí.
Tady na severu nám to jen trvá dýl, protože jsme celkově pomalejší a víc sneseme - nebo nám to jen dýl trvá, než se pořádně namíchneme. Jižané mají ten oheň u zadele o něco dřív a silnější. Asi to bude tím kořením, po našem severském rozmarýnu, kmínu, česneku a majoránce dostanete tak leda prdíky...
28. 02. 2011 | 12:06

buldatra napsal(a):

Pane Macku,

vzhledem k tomu, že je právě poledne, asi v Libyi začala siesta, nebo něco na ten způsob.
A odpolední tamní šupitace bude určitě zmíněna ve večerním zpravodajství.
28. 02. 2011 | 12:07

paf napsal(a):

Zora hesova, Stručná zpověď do ouška mý i mámy:

Učila jsme rok v Německu, teď se učení a psaní věnuji.

Proč píšu? : pokus o kontrolovaný přechod.

Příčina?
The Impotance of Middle Age.
28. 02. 2011 | 12:13

LEVAK napsal(a):

Omarova smlouva přikazuje:
1) Křesťané a židé nesmějí stavět žádné kostely, kláštery ani jiné církevní stavby
2) Církevní stavby řesťanů ani židů se nesmějí opravovat, ve dne ani v noci, ty z těch, které se
budou rozpadat
3) nebo jsou umístěny ve čtvrtích muslimů
4) Nebudeme poskytovat přístřeší špehům v kostelech nebo našich obydlích
5) ani je skrývat před muslimy. Nebudeme učit Korán naše děti
6) Nebudeme praktikovat naše náboženství veřejně
7) ani k němu níkoho konvertovat
8) Nebudeme nikomu našeho druhu bránit ke vstupu do islámu, pokud si to bude přát
9) Budeme prokazovat respekt muslimům, a
10) povstaneme z našich míst, pokud si budou přát sednout
11) Nebudeme se snažit připomínat muslimy napodobováním žádného z jejich oděvů, pokrývek
hlavy, turbanu, obuvi, nebo účesu
12) Nebudeme mluvit jako oni
13) ani přijímat jejich vznešená jména
14) Nebudeme používat sedla
15) ani se nebudeme opásávat mečem ani nosit žádnou jinou zbraň
16) Nebudeme vyřezávat arabské nápisy na naše sedadla
17) Nebudeme prodávat kvašené nápoje
18) Nebudeme ukazovat naše kříže ani naše knihy na cestách ani trzích muslimů
19) Budeme používat zvony v našich kostelích jen velmi tiše
20) Nebudeme mluvit hlasitě při bohoslužbách nebo v přítomnosti muslima
21) ani nebudeme mluvit hlasitě při vyprovázení mrtvého
22) Nebudeme používat světla na žádné cestě muslimů nebo na jejich trzích
23) Nebudeme pohřbívat naše mrtvé blízko muslimů
24) Nebudeme si brát otroka, který byl přidělen muslimům
25) Nebudeme stavět domy vyšší než domy muslimů
28. 02. 2011 | 12:17

LEVAK napsal(a):

Rakouský důchodce u soudu za to, že rušil muslimy hlasitým
zpěvem
Je pátek a rakouský důchodce si zpívá během sečení trávy na svém pozemku. Ještě netuší, že to
bude vysvětlovat u soudu a že bude nakonec rád, že vyvázl s dvacetitícovou pokutou.
Ano, opravdu nečtete zprávu z Afghánistánu, ani z Pákistánu. Není třeba chodit do islámských
zemí: Islám už přišel k nám.
63 letý rakouský důchodce byl zatčen policií za to, že na svém pozemku během sekání trávy
nahlas jódloval. Měl totiž konkurenci: na sousedním pozemku stojí islámská mešita, ze které
během modlení pouštějí do okolí z reproduktorů na dvoře zpěv muezzina.
Kdo má právo se projevovat nahlas? Má právo si nahlas zpívat rakouský důchodce nebo má
právo pouštět do okolí nahlas z reproduktorů mešita islámské zpěvy? Jak víme, vyhrát může
jen jeden, protože jak říká známé přísloví: "Na jednom hnoji není pro dva kohouty místo." A na tom
rakouském hnoji není místo pro rakouského důchodce.
Muslimové si zpěv za plotem nenechali líbit a podali na něj oznámení za hanobení islámu. Svým
zpěvem prý napodobuje (nebo konkuruje?) zpěv muezzina a tím muslimy uráží. Tento pátek
proběhl soud. Helmut G. se před soudcem dušoval, že nechtěl urazit islám, prý "byl jen v dobré
náladě při práci na zahradě a chtěl si jen zazpívat." Soudce mu nakonec uvěřil a byl shovívavý:
Důchodce nepůjde do kriminálu, zaplatí puhých 800 EUR pokuty (20 tisíc Kč). Docela mírný
soud na to, že byl odsouzen za "Pohrdání náboženskými symboly a omezování náboženského
vyznání".
Výrok soudu je názornou ukázkou pronikání islámského práva šaría do právního systému
evropských zemí. Pod záminkou pochybných práv pro náboženské menšiny jsou omezána práva
občana. Svým způsobem je toto soudní rozhodnutí bezprecedentní. Jedná se totiž možná o první
aplikaci Omarovy smlouvy v nemuslimském státě, navíc v Ervopě 21. století.
Abych hovořil jasněji: Omarova smlouva je islámská právní norma, která upravuje vztahy s
původním pobyvatelstvem poté, co jejich zemi dobyli muslimové. Omarova smlouva mj.
nemuslimům přikazuje: zákaz stavění nebo opravování kostelů, zákaz zvonit v kostele nahlas
zvonem, zákaz nosit zbraň nebo jezdit dopravním prostředkem, povinnost projevovat muslimům
úctu, uvolnit muslimovi místo k sezení, zákaz mluvit nahlas během islámských bohoslužeb, zákaz
mluvit nahlas v přítomnosti muslima atd.
Vlastně může být onen důchodce rád, že vyvázl jen s pokutou. Jak je patrné z Omarovy smlouvy,
porušil islámské nařízení hned v několika bodech: nejen že mluvil během islámské bohoslužby,
dokonce zpíval a ještě k tomu nahlas. Tím že sekal trávu během islámské bohoslužby, prokazoval
neúctu vůči muslimům. Když se nad tím vlastně zamyslím, nemá si důchodce-kriminální zločinec
na co stěžovat.
Tento soudní případ z Rakouska je exemplární potrestání nemuslima za to, že svým zpěvem rušil
zpěv muezzina reprodukovaný do širého okolí ze sousední mešity. Bude toto soudní rozhodnutí mít
dostatečný preventivní účinek i na ostatní potenciální kriminálníky, kteří by chtěli porušovat zákon
zpěvem během islámských bohoslužeb? To je velmi závažná otázka. Mešita vedle domu rakouského
důchodce není totiž jediná, která pouští islámské modlitby nahlas z reproduktorů do okolí.
O povolení hlásat islámský zpěv z reproduktorů do širého okolí žádají i muslimové v německém
Hamburgu. Se stejným požadavkem přišla mešita v belgickém Sankt Georg, kde budou na
minaretech umístěny reproduktory, které budou hlásat zpěv islámských modliteb do všech
okolních ulic. Radní švédského města Fittja mají na stole stejný požadavek. A k nim se připojují
28. 02. 2011 | 12:18

LEVAK napsal(a):

další a další žádosti z tisíců mešit, které v Evropě rostou jako houby po dešti.
Co když i další evropské mešity jsou ohroženy rasisticko-xenofobně extremistickými důchodci,
kteří se nebudou štítit těch nejhorších kriminálních praktik vůči muslimům (například lidového
zpěvu)? Není třeba, aby rozsudek rakouského soudu byl rovnou převzat jako zákon a bylo zakázáno
zpívat v okolí všech evropských mešit?
Možná že odpověď našli čtenáři rakouského deníku Krone v komentářích pod článkem.
To už se ale nikdy nedozvíme. Diskuze byla totiž redakcí smazána, protože podle deníku "nebyla smysluplná".
28. 02. 2011 | 12:19

LEVAK napsal(a):

Omarovou smlouvou se zřejmě nechál inspirovat dr. Hans Globke při tvorbě norimberských zákonů!
PS: dr. Globke, podle jehož zákonů vyvraždili nacisté cca 6 miliónů Židů, se dožil spokojeného důchodu v demokratickém státě!
28. 02. 2011 | 12:26

Vysedlina pathologická napsal(a):

To LEVAK
věřím Vám: ale kterej Omar, my měli ve škole třeba několik.
28. 02. 2011 | 12:28

buldatra napsal(a):

Pane Občane,

Takže co tedy navrhujete, že bychom, při té naší pomalostí, tedy až se jednou rozhýbeme tady na severu, měli jako s tou „svobodou“, „pořádkem“ a „prosperitou“, které mají v Libyi & okolí plné zuby, udělat?
Máme se zout?
28. 02. 2011 | 12:30

Čochtan napsal(a):

Volně podle občana: "..co jsou muslimové za sebranku, to moc dobře víme od vylodění arabů na pyrenejském ostrově někdy v r. 711 n.l."
28. 02. 2011 | 13:04

Čochtan napsal(a):

Že je možné muslimům nakopa do .... víme od roku 732. Od bitvy u Poitiers.
28. 02. 2011 | 13:10

Tenco napsal(a):

ad Čochtanovy hesla - trocha historických souvislostí a odkaz

http://www.panovnici.cz/herakleios

http://liberalnimuslimove.blog.cz/0610/bitva-u-jarmuku

Ale co chcete po člověku, který tady šíří propagandu o hodných křižácích dobývajících Jeruzálem v intencích přikázání Nového Zákona a zcela opomíjí fakt, že bez následné úspěšné KOLONIZACE jde jen o manifestní trestnou výpravu.
V které by si asi liboval i on.
Sice zašitý někde v polní kuchyni, ale to by mu jistě nevadilo.
Ba naopak.
Ty barvité historky co by pak o svých heroických činech vykládal v hospodě nebo doma.
Třeba " jak jsem při strouhání brambor porazil celou rotu Turků. Nebo - "i vařečka je zbraní, jen musíte, milé děti, umět se s ní ohánět"...
:)))))
28. 02. 2011 | 13:31

Čochtan napsal(a):

Hovnivále hnojařský,
neber si mě laskavě do tvý politicky korektní mordy.
28. 02. 2011 | 13:42

t... napsal(a):

Tenco,

poslal jsem Vám mail. Zkoušel jsem to už včera, včera to nešlo, tak si nejsem jistý zda dnes to došlo.
28. 02. 2011 | 13:49

Tenco napsal(a):

ad "inženýr"Čochtan

"Vůdce nařídil, my provedeme." (motto nacistických pohlavárů)

P.S. Není tady mezi námi náhodou lékař ? Jestli tedy by nemohl panu Čochtanovi vysvětlit, že být ožralý každý den a to již od rána není pro jeho organismus to pravé ořechové... :)))

t...
Podívám se. Včera jsem měl plnou schránku. Různýchspamů - od prášků na podporu růstu vlasů až po přihlášku do " Tschochtan Knaipebund Partei". :)))
28. 02. 2011 | 14:03

LEVAK napsal(a):

Vážení přátelé,
dne 30.11.2009 jsem si dovolil zaslat dopis formou mailu švýcarskému
velvyslanectví v Praze. K jeho zaslání mě motivoval výsledek jejich
referenda k problematice výstavby mešit na jejich výsostném
území.Švýcarští občané měli rozum,že si nechtěji nechat
zohyzdit vzhled své krajiny a svého životního prostředí něčím co zde
nepatří a přináleží do jiných zeměpisných šířek.Podle mého názoru
způsob a forma prosazování svých kulturních a náboženských zvyklostí
v cizím prostředí ze strany imigrantů muslimského náboženství je
něco, co už pomalu hraničí s fašismem.Je úplně jasné,že využívají
jednu ze slabostí demokracie!
Já si jen dovolím tady a teď tímto způsobem varovat před bezbřehou
neregulovanou imigrační politikou.Celá Evropa by se měla poučit na
příkladu Kosova.Vždyť je to modelový příklad,imigrace spolu se
zvýšenou natalitou a země je muslimská. Nechtěl bych aby moji vnuci
se učili v zeměpisu o státu - "Švýcarský islámský kalifát" s koránem
v ruce! Všichni ti imigranti a hlavně ti muslimského vyznání,by si
měli uvědomit,že jsou nejenom ve Švýcarsku,ale v celé Evropě
dobrovolně a podle toho se chovat.Nemohou přece vyžadovat něco co
zde není obvyklé a na co nejsou místní lidé zvyklí.Pokud to tak
chtějí ať se vrátí odkud přišli a nebo jdou tam kde je pro ně vhodné
prostředí.Dovedete si představit typickou švýcarskou krajinu kde
uprostřed trčí minaret? Stejně jako u nás postavit minaret někde
uprostřed jihočeské dědiny nebo ještě lépe na staroměstském náměstí
třeba jako dodatek za vybombardovanou část staroměstské radnice.
Vážení přátelé, naši politici by měli přestat s takovým
uvažováním.Stát by měl zaujmout jasné stanovisko.Imigranti,po
zvážení jejich důvodů,ano, ale za jasně stanovených podmínek z nichž
hlavní by měla být - nenarušování našeho tradičního prostředí a
zvyklostí!
Pokud se mnou souhlasíte sdělte toto svoje přesvědčení svým
politikům,které jste volili.
28. 02. 2011 | 14:36

LEVAK napsal(a):

Ad informandum Vysedlina pathologická :
Omar ibn Abdul Azíz (717-720) je nazýván obrozencem islámu jedno století po hidžře.
28. 02. 2011 | 14:44

honolulu napsal(a):

Navrhuji zacit valku proti vsem Muslimakum za jejich agresivni rozpinavost - okamzite. Navrhuji ukrizovat verejne nicka Tancokyda Hnuj v Ostrave na rynku, aby jeho odchod za Satanem byl pernamentni a nevlezl zamrvit tuto planetu v pristim zivote.

Pro vsechny Krestany mam dobrou zpravu. Uz je malo zradla v Libyi. Navrhuji vyprovokovat valku Cinanu a Muslimaku, aby nebylo zradlo zadne. Navrhuji naramovat kazdou lod v mori, ktere neni krestanska. Navrhuji nakopat do riti a zavrit do kriminalu celou tu bandu blaznu, kterou seskupuje agent Satana pekelnik Tencokyda Hnuj.

Rad bych pokracoval v navrzich dal, ale brzdi me obava, abych nebyl narcen z radikalismu. Proto koncim, bratri v Kristu, pozdravem a pripominkou - Pochvalen bud Jezis Kristus a nezapomente ukrizovat nebo aspon upalit na hranici SV. Inkvizice, zrouta nasich deti Tencokydu.
28. 02. 2011 | 15:56

Pepa Řepa napsal(a):

Občane
něco Vám pošeptám do ouška. U Trábulusu je největší vojenská základna kterou v 20.století američané vybudovali v zahraničí (teď bude možná větší Guam) a kterou museli v r.70 opustit. Má různá jména Wheelus, Oghba, Ughba, Maitiga, ale na drahách hravě přistanou největší letadla světa.

Než spustíte svou obvyklou mantru o zlovolném imperialistovi, zkuste zapřemýšlet.
Dokážete to, já Vám věřím!

Teď se bude jednat o to, kdo tuto základnu ovládne, podepíše pronájem na několik desetiletí a bude mít pod palcem celé středomoří, což zajistí plynulou těžbu oleje, tedy nejen papání pro Vašeho miláčka v garáži, ale i přežití pro Libyi, protože, když nepoteče ropa, není z čeho vyplatit zahraniční pracovníky a do pár týdnů zem zkolabuje a to znamená milonovou vlnu uprchlíků na sever do Schengenu.
Poskakovat před kamerou s kalašnikovem umí každej blb, ale musíte-po čase-z čehosi žít. Revolucí nenasytíte bříška.

Takže dojde k jakémusi výběrovému řízení a ve hře jsou pouze tito hráči:

1. Sam - už to tam zná, vybudoval to.

2. Ivan - byl tam chvíli taky.

3. Čang - tak rád by, je v Africe všude.

4. Růholláh - už je v Libánu i v Syrii.

Takže, zkuste přemýšlet a ne jen chrlit mantry. Která alternativa je nejlepší pro Vás, respektive, která je nejméně špatná?

Jestli si chcete střihnou obvyklou frázi, že má zůstat hrdinnému libyjskémi lidu, tak bych chtěl podotknout, že ten ji v držení měl čtyřicet let a dopadlo to tak, jak to dopadlo.
Mohu Vás ujistit, že jiní hráči na tito "privatizaci" nemají.
Je to příliš velké sousto.
28. 02. 2011 | 16:00

Pepa Řepa napsal(a):

buldatra napsal(a):
Máme se zout?
--------------
Asi ano. To je takový místní zvyk. Předtím ovšem je nutno odříkat šahádu. Ani přeshraniční kulak nemá výjimku.
28. 02. 2011 | 16:06

Tenco napsal(a):

honolulu
Sestro /neb já vím, že příspěvky nicku honolulu píše černošská ošetřovatelka, zaměstnaná v "Ústavu pro výzkum spojovacích článků mezi orangutanem a lemurem", která vybavena přístrojem pro konverzi skřeků v hlásky před chvíli napsala příspěvek, na který reaguji /, tedy sestro, dávejte si prosím příště pozor. Tvor, kterého přebalujete a podáváte mu potravu do klecového lůžka - tedy honolulu, vám ukradl opět sponu do vlasů a pomocí ní rozpletl několik ok sítě, která jej jinak naštěstí izoluje od ostatních chovanců.
Vzniklou dírou protáhl svou končetinu s dvěma prsty a opět ukrad z parapetu kaktus.

Soudě z jeho projevu, snědl ho možmá celý.

Zkuste klystýr, výplach žaludku a možná trepanaci chrupavčitého výrustku, v kterém má honolulu uloženu onu nevábně vypadající tkáň..no, on ji říká mozek, ale my oba, setro, moc dobře víme jak se věci mají...

Děkuji. Víte byl bych nerad , aby Britské Muzeum - které již má pro honolulu vyhrazenu láhev s lihem, přišlo nějak zkrátka./poškození výrustku, zlomení některého ze čtyř prstů.../
I děti - zejména muslimské se již těší, až si budou moci zblízka prohlídnout onen nepodarek přírody.
Do vašeho ústavu je totiž nehtějí pustit. Z důvodů bezpečnosti. A ochrany osob i majetku.

On honolulu je totiž schopen sníst na posezení i celou burku.
:---((
28. 02. 2011 | 16:14

Pepa Řepa napsal(a):

Prosím, aby se hnojný mužík neotíral o lemury. Zoo platím každý rok složenku za jednoho lemura a mám pocit,že to je tvor mnohem inteligentnější než "Ten, který vězí po krk v hnoji", náčelník chacharů z Hulvák(t)ova.
28. 02. 2011 | 16:20

honolulu napsal(a):

Pane Ing. Cochtane, po nasi vitezne revoluci a po Vasem vstupu do pozice zodpovednosti na prazskem hrade, chci Vas pozadat o zvazeni me odborne kvalifikace na ozehave thema dnesnich dnu.

Zadam o jmenovani do pozice hlavniho bachare a policajta pro stredni Evropu. JA, ty agenty dabla pozbiram behem jednoho mesice z ulic evropskych mest. Sv. George si poradil s drakem, ktery mel 3 hlavy. JA, katolicky princ von Honolulu utnu 999 hlav tech draku v daleko kratsim casu. Ujistuji Vas, ze jsem velmi motivovan svou historii a jsem take svedomity pracovnik.
Finnacni odmena mi postaci jedna koruna rocne.
28. 02. 2011 | 16:58

Pepa Řepa napsal(a):

Článek se mi-tentokrát-aktivistický nezdá. Nastiňuje možné alternativy v Egyptě, nic víc.

Jedno však zůstává.
Pokud má-hypoteticky-dojít k jakési demokratizaci, musí dojít nejdříve k sekuralizaci společnosti.

A vývoj v Egyptě je právě opačný. Vede přes náboženské uskupení, o kterém jsme ujišťování, že už radikální není a přes další uskupení, která mohou být ještě radikálnější.

Myslím, že to ve včerejším tisku vystihl muslim Mansoor Maltah, který v článku:

SVÉRÁZ ARABSKÉ DEMOKRACIE
se zamýšlí,co přijde po Mubárakovi a dochází k závěru,že Husní Mubárak skončil, ale demokracii zápdního střihu v Egyptě nečekejme

"Domnívám se, že zavádět liberální demokracii v islámské společnosti je za současných podmínek téměř nemyslitelné. Podle mého názoru má islám své vlastní ideové hodnoty, vycházející z jeho duchovního dědictví. Demokracie je neslučitelná s religiozním výkladem islámu a islámský svět nemá s demokracii téměř žádné zkušenosti.
Je zřejmé, že muslimové nepovažují demokracii za vlastní hodnotu, nýbrž za hodnotu importovanou. Její původ nemá arabské ani islámské kořeny.

Za současných podmínek je pojem islámské demokracie mýtus.
Islám nezná demokracii a demokracie nezná islám.
Islám a demokracie mají rozporuplné podstaty a jejich sloučení vždy vyústí buď zánikem jedné z nich, nebo narozuením hybrida ve stavu agonie

Končí autor ve včerejší Mfdnes. Myslím, že vše shrnul dokonale.
28. 02. 2011 | 17:03

Yosif K napsal(a):

Drahy pane obcane, levicovym soudruhum se nelze zavdecit nijak. Onehda uz jeden zde skuhral, ze Schwarzenberg neni dostatecne horlivy pri odsuzovani lybijske totality z duvodu p[-risluhovani Zidum, vy zase skuhrate, ze se o Lybijce Zapad pokrytecky zajima, aby mohl krast jejich ropu.

Dejte si na celo obklad, Arabum jiz pres 50 let nikdo ropu nekrade, vsude jsou ropna pole totalne znarodnena, Arabove si prodavaji ropu komu chteji, za trzni ceny a dokonce si zorganizovaly kartel, ketry se snazi s cenami ropy manipulovat (dosti zbytecne, cena ropy roste tak jak tak, diky poptavce z Indie a Ciny).

Cely arabsky svet dostava rocne cca 600 - 1200 miliard petrodolaru (dle vykyvu cen ropy). Bez techto penez by vetsina Arabu jic byla davno mrtva hlady.
Co se tyce socialnich rozdilu v arabskem svete, ty jsou kriklave jak u prozapadnich tak i u protiimperialistickych rezimu. Souvisi to jaksi se starodavnymi tradicemi orientalnich despocii, ktere uspesne pestuji i protiimperialsticti soudruzi typu Gadaffi.
Pokud je Vam Lybijskeho rezimu hnejak lito z duvodu socialni spravedlnposti, pockejte az nekdy praskne, co rodinka Gadaffi vsude po evrope vlastni. Mozna vam ty protiimperialisticke supinky spadnou z oci.
Lybie je nazorny priklad toho, jak rvouni a bojovnici za socialni spravedlnost, palestinu, panarabskou jednotu bl;a bla jsou valnou vetsinou zcela typicka arabska smeckla ali-babu nejhrubsiho zrna. Historicka uloha skuhrani na kolonialismus, tzv palestinske otazky atp atp je poskytovat takovymto lupicum a tyranum kulisu za kterou mohou dele a usilovneji okradat vlastni lidi.
28. 02. 2011 | 17:12

zorahesova napsal(a):

Pane Řepo, článek z Mf jsem hledala, ale na netu už nenašla. Podle názvu jej podezírám z klišé.

Ke spojení sekularizace a demokracie - považuji ji za překonaný názor.

Dlouhou dobu se spojovala modernizace společnosti a její demokratizace se sekularizací. Sekularizovaná společnost se přirozeně jeví jako vhodnější pro demokratickou hru: hráči nemají žádné tvrdé, transcendentně definované zájmy na např. roli církve nebo duchovních. Také privatizované náboženství ulehčuje pragmatické rozhodování.

Od 70. let je ale zřejmé, že modernizace není doprovázena sekularizací: mnoho moderních národů nepozbývá svého náboženství, v některých, jako v USA, naopak náboženství včetně jeho politických projevů posiluje. Vztah modernizace, náboženství a demokracie je mnohem složitější, než se před 50 lety zdálo a jedno druhé nijak absolutně nevylučuje.

Co je ale nutné je sekulární politická struktura - odloučení náboženství a politiky, a to nejen v institucích, ale i v mobilizaci podstatných částí obyvatelstva. Liberální instituce, které dokážou pojmout i náboženské aktéry, jsou hlavní.

Naše evropské apriori je, že zpolitizovaní muslimové čekají jen na to, až zavedou teokracii. Kromě toho že ani v Severní Africe pravděpodobně většina voličů - i když konzervativní - nebude definovat politické cíle nábožensky, zapomínáme také na to, že politický islám se dávno zprofanoval - v Íránu, v Saudí. Nikdo nechce, ani islamisté ne, teokratický systém.

Myslím, že to, co faktory, které budou rozhodovat o úspěchu demokratických reformv Africe budou podobné jako zde ve východní Evropě. Čím více rozdělená společnost (etnicky, konefionálně, regionálně, kmenově), tím hůř; čím slabší instituce, tím hůř; čím silnější prezidentský systém, tím hůř; čím větší sociální krize či zahraničněpolitická nestabilita, tím hůř; čím větší nerostné bohatství, tím pravděpodobně taky hůř. Osobně odhaduji, že zrovna islám v tomhle nebude žádnou větší překážkou; spíš slabé instituce (soudy, správa, školy...dědictví 50 let diktatury v Egyptě), korupce, přetrvávající rentierské struktury.

Navíc existují islámské země s více či méně demokratických zřízením, zvlášť v Asii; nejsou zrovna vzory stability, ale jsou více méně rozumně úspěšné (nepočítám Pákistán:).

Evrpský předsudek proti islámu pochází právě z toho, že pořád ještě považujeme naši sekularizaci za jedinou cestu pokroku. Jak jsem ale řekla, je rozdíl mezi sekularizací jako sociologickým jevem (který má různí příčiny, ne jen modernizaci) a sekulárním politickým zřízením s oddělením náb. a politiky, které může dobře fungovat i v nesekularizované společnosti. Celá obtíž je v tom, jak tyto instituce vybudovat - jak oddělit soudy, hospodářství, banky, správu od politiky a zbavit nepotismu. To je problém rozvoje, ne náboženství.
28. 02. 2011 | 18:04

Helmut napsal(a):

zorahesova:

Problem bych videl predevsim v tom, ze se mistni nedokazi odpoutat od europocentrismu. Porad mame pocit, ze nase hodnoty jsou jedine spravne a nejlepsi. To je naprosto zasadni problem nasi spolecnosti (ac to trosku - zvlast u mladych - nastesti ustupuje). Porad spousta lidi zije ve schematu, ze vse co je odlisne od nasi zkusenosti je spatne. Malokdo si pritom pripusti, ze jakakoliv jina kultura je naprosto rovnocena a odsuzovat ji za jinakost je naprosto zcestne..

Jen tak mimochodem. Tyhle moralisticke reci zni z Evropy - obzvlaste po prozitku 1. poloviny 20. stoleti - dost absurdne. A i dneska mame docela slusne maslo na hlave (viz. prvotni reakce mnoha evropskych politiku na udalosti v severni Africe).
28. 02. 2011 | 19:46

Pepa Řepa napsal(a):

zorahesova
jako klišé to vidět můžete, ten člověk bude zřejmě-podle jména- Ind, sám nevím jakého vyznání, ale to je nepodstatné.Byla to Mf teď koukám že ze čtvrtka 24.
Já zase vidím klišé mnohdy u vás i p.Shanaáh, u něj jde evidentně o hledání vlastní identity. Nevidím sebemenší důvod k nadšení. Zájmy arabské se nemusí krýt s českými.

Vy zastáváte názor, že cesta k demokracii vede i přes náboženské instituce, já si myslím, že to možné není. Ostatně i Qaddháfí,zatlačil duchovenstvo do pozadí i když svůj vliv mělo. Pokud se jednou chytí, nepustí se. Viz Irán.
Namítnete, že Mojmír byl diktátor. Ale Hassan ne a jeho potomka to zřejmě smete taky.
Mimochodem, nejsem atheista, ale nedovedu si představit, že by náboženské instituce u nás určovaly podobu zákonů, tak jak tomu bude na SV, pokud vstoupí do vlády.

Takže jsou tři směry.

Já tvrdím - v souladu s článkem- že demokracie zatím nikde v islámském světě nezafungovala a myslím, že tomu tak je, že neexistuje precedenc, i v Turecku ztrácí armáda vliv, nedovedu si představit, že by v Tunisu ten zoufalý spolek označovaný za armádu cosi podržel.
Že tam, kde je islám není demokracie.

Druhý směr tvrdí, že demokracie je-hypoteticky- možná, za předpokladu sekularizace společnosti.
Jak upozadit ulamá neví.A tam, kde se duchovenstvo chytne moci, tak se nepustí, viz Irán.Ostatně i jejich požadavky v Evropě jsou nestydaté.

Třetí, ten který zastáváte Vy, tvrdí, že je možná cesta i bez sekularizace, že se to -poprvé v historii-povede.
Řekl bych, že to je směr nejvíc spekulativní, přání otcem myšlenky.
Když totiž půjdete dál, tak v dalších, praktických otázkách budete narážet na každém kroku na islám a jeho tradici. Ať už to bude školství, jurisdikce,či cokoliv jiného.

Pohybujete se příliš v rovině teorie, já arabista ani islamolog nejsem, ale znám to z praxe každodenního života.
Teoretické úvahy jsou sice hezké, ale když nepoteče olej, tak země jako Libye budou za pár týdnů na huntě.
Ten zásadní problém je v přemnožení populace určitých ročníků a ty revoluce nenasytí. A jsme zase u islámu.Čím víc dětí, tím úspěšnější muž.

Co bude dál uvidíme v horizontu několika let.
Mějte se.
28. 02. 2011 | 19:49

Helmut napsal(a):

Pepa Řepa:

No já bych si nebyl tak jistý.. vím o několika zemích, které rozhodně nejsou sekulární a přesto by o nich asi těžko někdo řekl, že jsou autokratické.. (byt nekde samozrejme je demokracie problematicka)

Opravdu si nemyslim, ze sekularismus a demokracie spolu nutne musi souviset.. Ostatne mnoho evropskych zemich ma dodnes nejake statni nabozenstvi.
28. 02. 2011 | 20:13

Independent napsal(a):

Pepa Repa

Libye reprezentuje 2% svetove produkce ropy. Jsou tam hlavne Italove a Nemci, nikoliv Americane.
Sam ma podle meho mnohem dulezitejsi baze v SA a praktictejsi by byly zakladny na Kypru ci Krete (bliz Izraeli).

Zpet k Egyptu: vybor, ktery cisti ustavu v ni ponechal clanek, ktery zakazuje zakladani politickych stran na bazi nabozenske afiliace - MB se vyjadrili v tom smyslu, ze nehodlaji za zruseni tohoto clanku bojovat, pokud by se v budoucnu mel rusit tak teprve po volbach a refedendem.
28. 02. 2011 | 20:35

LEVAK napsal(a):

Celkové zásoby ropy v Libyi představují 3,34% světových zásob ropy, což odpovídá 39 miliardám barelů ropy. Předpokládané zásoby jsou však značně vyšší, poněvadž dosud bylo prozkoumáno pouze 40% libyjského území. Je možné, že skutečné zásoby ropy by mohly dosáhnout až dvojnásobku současně vypočítaných zásob ropy. Vláda by chtěla zvýšit těžbu ropy v roce 2012 na 2,3 miliony bpd a v roce 2015 na 2,5 milonů bpd. Problémem však zůstává podinvestování ropné infrastruktury, která si v budoucnu vyžádá investice ve výši 7 miliard dolarů. Libye tento krok dosud odkládá. Pokud však do 3 let nebudou tyto opravy zahájeny hrozí v Libyi podle expertů naopak pokles těžby a tím i pokles příjmů do státní pokladny. Produkce ropy se v Libyi pohybuje na úrovni 2 – 3% celkové světové těžby. V loňské roce země vytěžila 1,75 milionů bpd a z toho spotřebovala 273 bpd.
28. 02. 2011 | 22:40

zorahesova napsal(a):

Pane Řepo, máte jistě pravdu, že mé vývody jsou teoretické a také založené na méně bohatých zkušenostech, než názory těch, kdo dlouho na jihu žili. Praktické zkušenosti s tímto tématem se u Arabů teprve tvoří a co lze vyčíst z jiných, asijských zemí, by bylo na delší shrnutí a možná to udělám.
Ovšem zkušenosti z dob autoritářských režimů nejsou nutně úplně dostačující na vyvozování obecných závěrů. Kdyby někdo žil v Československu v 70. letech, určitě by neměl z Čechů, potažmo Slovanů, či dále na Východě pravoslavných nejlepší dojem.
Podobně, ti, kteří dnes vedou povstání, jsou generace, která dospěla před deseti lety a to do doby, která je úplně jiná. Netvrdím, že budou schopni ji utáhnout do důsledků, ani, že se reformy povedou, pouze, že dnes je společenské složení zase dost jiné, např. že pro mnoho lidí i náboženství změnilo formu - dochází k individualizaci, jako tomu bylo i v Evropě před sto lety, a že politický islám už není na vrcholu.
Lidé a společnosti se rychle mění a to zastánci obecných názorů (islám =nekompatibilní s liberálními institucemi) nechtějí nebo neriskují uznat. Také je bohužel skepticismus vždy jistější sázka- ať už jsou příčiny neúspěchu jakékoli.

Možná se lišíme v hodnocení věcí. Já si například myslím, že nebýt válek, sankcí a zahraničního tlaku, i Írán by byl bohatší a liberálnější, než je dnes a obecně, že náš negativní pohled na islám byl posílen vyhroceným ideologickým sporem a autoritářstvím 70. let, že dnes tyto ideologické pozice jsou už passé a že o náboženství už nejde, ani v Íránu.
Ani ve školství, ani v jurisdikci, kam situujete brzdící islámskou tradici (kam ještě?) - (ne)účinnost soudů a škol podle mne není brzděná islámem, ale neefektivním státem, který je třeba reformovat a modernizovat, jak si podle mne uvědomují všichni političní aktivisté.

Ale máte pravdu, uvidíme.
28. 02. 2011 | 23:37

Independent napsal(a):

LEVAK

Jak jiste vite, Libye i SA velkou cast penez za ropu musi opet utratit vetsinou za zbrane k jejichz odberu se napr SA zavazala.
Obyvatele SA zazivaji prave stedrost Saudu, ktery se rozhodl zasypat je penezi - rozdavaji se jedna radost. Je jim jasne, ze by to doma neproslo tak hladce jako treba v Egypte....

Nyni se dozvidame, ze Kaddafiho syn poskytnul London School of Economics sumu 1.5 millionu liber. Neni divu, ze lide v arabskych zemich ziji v chudobe, financuji totiz renomovane britske vzdelavaci instituce;-)

Jinak jiste take dobre vite, ze autenticnosti "Omarovy smlouvy", na kterou poukazujete, je velmi diskutabilni. take si nejsem vedoma, ze by v Evrope mely mesity povolene reproduktory, ale mozna se mylim.

Ten pripad s rakouskym duchodcem je legracni, hned mne napadlo zdalipak on nejodloval - a taky ze ano! Tak nahlas, ze ti muslimove neslyseli muezzina... to asi nemeli reproduktory. Vubec rakousti duchodci to maji tezke, jiny byl zase pokutovan za to, ze obtezovala sveho syna castymi telefonaty. Dalsi se dostal do konfliktu se
zakonem, protoze pasoval zlato - inu zivot zacina az po sedesatce!!!
(co clovek nevygoogluje kdyz si zada treba dhimmitude - ale chce to cas - taky jste v duchodu?
01. 03. 2011 | 00:48

Občan napsal(a):

To Zora hesová:

Zdravím Vás :o)

Ad Írán - zrovna předevčírem (tuším) jsem viděl v české TV dokument o Íránu. "Reportéři na cestách" nebo tak něco. Přiznám se, že jsem zíral jak puk. Záběry z malých i velkých měst a co tam nevidím?! Skoro žádné hidžáby a nikáby, ale zato spoustu krásných nalíčených žen s barevnými šály a šátky VELMI volně a rafinovaně hozenými či uvázanými tak, aby jim alespoň kus vlasů koukal. A pod tradičními íránskými blátoidními ženskými kabáty moderní a barevné oděvy, které se ani moc nesnažily skrývat. Přiznám se, že vypadaly dost podobně jako běžné venkovské Řekyně a Italky, Španělky a Slovenky. Jen byly o dost hezčí, a to i ženy ve zralém věku.
Také mne zaujaly záběry z lidových restaurací a z městských čajoven, kde spolu v jedné místnosti seděli muži i ženy a dost často i u jednoho stolu. Tedy něco, s čím by byly problémy i v údajně docela liberálním Turecku.

Víte, na mne to dělá dojem, že Írán je daleko sekulárnější, než zdálky vypadá. Asi ne všude, ale u nás si v neznabožské Krupce taky mládež dovolí to, co by ji v katolickém Uherském Hradišti ani nenapadlo :o)
01. 03. 2011 | 09:22

zorahesova napsal(a):

Pane Občane, ano, Íránky jsou opravdu velmi hezké:)
Je to zajímavé, že se v Evropě držíme opačného názoru, že?
Byly pokusy o určení míry sekularizace v Íránu sociologicky a jinak (je to dost obtížné), teď nemám odkazy ani jména, ale s toho, co si pamatuji, znalci pokládají Írán za poměrně velmi sekularizovanou zemi, co se týče osobních praktik (individualizace, obsah přesvědčení atd.). Je to právě vidět ve městech, a zvlášť v jejich bohatších částech, dost zřetelně.
Írán ale zůstává sociálně i nábožensky konzervativní na venkově.
Příčinou je určitě teokratický stát - zneužil a narušil totiž autoritu islámu, a navíc modernizoval zemi (vzděláním atd.)
Irán navíc jednoznačně neprožívá vlnu islamizace, jako třeba sekulární Egypt, kde islámský způsob života byla forma protestu a sociální a politické organizace, zatímco v Íránu tohle předepisuje stát.
01. 03. 2011 | 12:15

Independent napsal(a):

Zora Hesova

To je podle meho neco, co si my na zapade nedostatecne uvedomujeme, a sice ze ze
radikalizace v islamskych zemich nastupuje tam, kde jim zabouchneme dvere pred nosem jako treba v pripade Turecka, ve kterem sekularismus uvada.

Zda se, ze se zapad dopousti zasadni chyby vcasnym nepodporenim zmen v regionu, protoze tim se skutecne vystavujeme nebezpeci, ze padne do rukou radikalnich islamistu. Pusobime tak, ze nas skutecne zajima spis Libye nez Jemen, kde to nyni opravdu vre, posilame jasny signal ze spis nez o lidska prava nam jde o ropu. Obavam se, ze pripadne nebezpeci vlivu Iranu hrozi vic v Jemenu nez v Libyi. Proc nevyuzijeme historicke prilezitosti, proc davame sanci Iranu, jehoz optikou deni v regionu predstavuje " Islamic Awakening" - pokud se zapad nepostavi za pozadavky demonstrantu - lidska prava - pak sami otevirame prostor k vytvoreni obavaneho vakua.
01. 03. 2011 | 16:11

Yosif K napsal(a):

Nutzlichen Idioten arabsti demokrate poslouzili - Nutzlichen Idioten arabsti demokrate jiz byli odstaveni od tribun islamistiockymi fanatiky:
http://www.jpost.com/Opinion/Columnists/Article.aspx?id=210244
Na demsoce na Tahriru vystoupil islamistiocky fanatik Qaradawi.
1) Odmitl pustit na tribunu reprezentanta "mladych z Tahriru" Wael Ghonima. Ten tak dohral roli Leninova Nutzlichen Idiota.
2) za souhlasneho revu zfanatizovaneho davu "Allahu Akbar" vyhlasil cil osvobozeni Jerusalema od Zidu (Koho chce osvobozovat - 35% jeruzalemskych arabu preferuje setrvani v Israeli, 45% je to jedno, 20% preferuje pripojeni vychpdniho jeruzalema k PA..... samozrejme - jako by se Luzickych srbu ptali jestli chteji pripojit k SRN nebo treba na Ukrajinu.....)

Dobrou chut pane Qaradawi, dobrou chut cesky svaze islamofilu. Qaradawi je nejpravdepodobnejsi vyherce "revoluce z Tahriru".
01. 03. 2011 | 16:24

Yosif K napsal(a):

Pani Independent - Zapad se za liddska prava demonstrantu stavi v takove mire, aby nebyl pritom oznacen za neokolonialisty.
Pravicak Bush tlacil na Mubaraka aby "demokratizoval" - ten tak necinil. Zijete v bludu, ze vse deni ve svete ridi nejake politbyro miliardaru z Bronxu? Ze staci chtit a rezimy demokratizuji na povel z Pentagonu? Je evidentne jasne, ze v muslimskem svete nebyla vule k demokracii a nejspise doposud neni. Slysime volani po svobode slova a omezeni korupce - to je OK. Ale slysime populisticke pozdavky - vice pracovnich mist (ve statnich podnicich?), vice koryt na ministerstvech v Bahrainu, vyssi mzdy, lacinejsi chleba, ktery demokraticky rezim to muze splnit? Pokud to nesplni HNED - bude se demonstrovat dale do nekonecna? Cela vec vypada dost jako nastup bolsevickych soudruhu pred vystrelem z Aurory ci "postupny nastup" cernych turbanu v Iranu v letech 1979-1980.

Liberal Ghonim byl vykazan z tribuny, fanatik Qaradawi kaze o nutnosti osvobodit Jeruzaslem od Zidu a cesky svaz islamofilu vsechny uklidnuje, ze vse postupuje k demokracii, jen je nutno dat islamistum vetsi prostor k dychani. Tohle tvrdil Chamberlain o nazistech taky.

Jake prostredky prisuzujete vlade USA - co mela s Mubarakem delat? Mela jej predvolat na ulicki vybor KSC? Nebo poslat marines aby jej vrazili do satlavy? S nekterymi vecmi ani cizi okupacni moc nenadela - napriklad i za sovetske okupace Polska 95% Polaku vcetne clenu strany chodilo do kostela a ridilo se tim, co rekl farar. Ocividne v Egypte se dba na tradice stejnym smerem. A neni to tradice nebrani uplatku ci oddeleni statu a nabozentsvi.......
01. 03. 2011 | 16:42

zora h napsal(a):

Paní independent, úplně s vámi souhlasím - je to podle mého také chyba a neschopnost Je to totální neschopnost EU v zahraniční politice vidět dopředu a trochu i riskovat.

Myslím, že Irán tu optiku velmi přehání, jako i v případě Egypta a bude se mu hodit pouze status quo. Když Bahrainští šíité začnou m9t slovo ve vládě, îránský režim radost mít nebude :)
01. 03. 2011 | 16:50

Independent napsal(a):

Zora Hesova

Je to oportunisticka retorika, jiste. Dojde- li v arabskych ulicich k frustraci, k tomu vystrizliveni z revolucniho opojeni a dlouho nebudou zadne zmeny krom kosmetickych videt, je otazka kdo toho vyuzije.
01. 03. 2011 | 17:37

Independent napsal(a):

Yosife,

Obama po zvoleni oslovil Araby s tim, ze osady jsou ilegalni, nepripustne a musi se s jejich stavenim prestat. O tyden pozdeji tusim hlasovala RB a USA jako JEDINA zeme navrh vetovala. Schizofrenni?

Nedavno se prosaklo kam az byla palestinska reprezentace ochotna ustoupit. Bezprecedentne. Ani to nestacilo. Proc? Protoze by byl konec stavu ohrozeni, ktery skyta mnohe vyhody?

Chceme donekonecna cekat? Ve zajmu opravdove stability v regionu a bezpecnosti Izraele je treba stat za prosazovanim proklamovanych hodnot a nemerit dvojim metrem.

Mubarak mel dost casu schovat co si nakradl. Egyptane jsou mirumilovnejsi nez SA, tam by to bylo o popravach. Cekejme s hlavami v pisku, az se to v regionu nedejboze opravdu vymkne - netusim kdo by na tom vydelal.

USA maji historickou sanci stat na strane dobra. Ale chce to odvahu.
Nam take zapad maval pred nosem mrkvickou vstupu do EU. Arabove museji mit pocit, ze demokratickym silam bude dana sance, ze se jim dostane podpory, ze ty obeti k necemu byly . Jinak jim zase nezbyde nez volat Allahu Akbar.
01. 03. 2011 | 17:50

Independent napsal(a):

Zora Hesova

Spis nez Bahrain mi dela starosti Jemen.
01. 03. 2011 | 18:09

Yosif K napsal(a):

Levicove a "islamofilni" particce nejde o nejake utrpeni Arabu. Samozrejme chudoba a socialni rozdily v arabskych despociich se nemohou libit asi nikomu krome arabskych despotu.

Ale - utrpeni Arabu je ze strany levice rozmazavano pouze pokud jde o pripad israele, Westbanku a proamerickych despotu. Pokud jde o proti-americke despoty, je jakekoliv utrpeni Arabu, vcetne masoveho vyvrazdovani politickych protivniku, eventuelne utisku mensin, samozrejme OK - jde prece o utrpeni pro dobrou vec 1) v boji proti Israeli 2) v boji proti "americkemu imperialismu".
Pokud arabsti s0oudruzi chteji islamismus, nikdo jim v tom uz nezabrani.
Pomahat nacistickym ci komunistickym rezimum s tim, ze pomahame demokracii je hazeni penez do cerne diry.
Pomahani niacisticko-islamistickym hybridum pod zaminkou mze se pomaha demokracii mje hazeni penez do cerne diry.

Arabove se za poslednicj 50 let presvedcili, ze arabsko-nacionalne-socialisticka cesta kupredu nevede (ve stredni evrope to trvalo 40 let, v SSSR 80 let). Iranci se presvedcili, ze teokratisko-socialisticka cesta nkupredu nevede. Arabove patrne mbudou mit unikatni prilezitost zazivat na valstni kuzi, ze ani islamisticko-nacistickaq cesta kupredu nevede. Po 40 lert jiz mozna budou pouceni - tak jak jsou nyni pouceni iranci, kteri na demoskach otevrene volaji pryc s ajatolahy......
01. 03. 2011 | 19:20

Yosif K napsal(a):

MILA PANI INDEPENDENT - DLE BALFOUROVY DEKLARACE MAJI ZIDE PRAQVO USAZOVAT SE NA CELEM UZEMI PALESTINY. Jsou pravni nazory, ze balfourova deklarace je nepaltna, jsou nazory proti.
I za zpatecnickych prohnilych otomanu si zide mohli stavet domy tam, kde si koupili pudu.
Arabove si smi kupovat pudu a stavet domy v Israeli, proc by si zide nesmeli stavet domy v Jeruzalpemu, ktery byl za Ottomasnu jedinym mestem na svete se zidovskou vetsinou?
I pokud priujmeme za svuj nazor arabu a pana Obamy ze zide si stavet dsomy v palestine nesmi, prakticky dopad tohoto "zlocinu" na panarabsky svet jest zcela zanedbatelny.
Israel zabira 0.6% panarabske rise, osady na westbanku tvori asi 1% uzemi mandatni Pelstiny. Domnivate se ze toto jiste "dobre vysvetluje" nepricetne chovani arabu na urovni lumiku, teroristicke utoky na civily atd atd?
Kdepak - jedine vysvetleni je nabozensky fanatismus. Zniceni krestanskych statu v Iraku, Arabii, Egypte bylo OK. Buzerace nemuslimu v muslimskych statech byla a je pro muslimy OK. Obsazeni Balkanu a pulky spanelska muslimy bylo OK. Vyhnani 850 tisic zidu z arabskych zemi a konfiskace jejich majetku ve vysi cca 300 miliard US$ bylo OK.

A vite vy co? Postaveni par zidovskych dedin a sidlist na kopcich nad Tel Avivem a Jeruzalemem - je obrana proti nepricetnym lumikum, ktery ostrelovali z techto kopcu po 19 let israelce pomoci sniperu i mortaru, dokud vlastni PITOMOSTI o tyto kopce lumici neprisli. Je to taky OK. To se divite, co?
01. 03. 2011 | 19:40

Yosif K napsal(a):

Pani Independent - ve vetsine islamskych zemi ZIJI KRESTANE i ZIDE HURE NEZ DLE OMAROVY SMLOUVY. Spousta krestanskych pamatek je umyslne nicena - napr na uzemi statu Gulfu, KSA.... Jordanci znicili ve vychodnim Jeruzaleme okolo 50 synangog, nenavratne zdemolovali tretinu hrbitova na Mt Olive, uprostred hrbitovga postavili na kopci hotel, nahrobky ze hrbitova pouzivali na pisoary, jakoz i nektere byvale synagogy. kdyz Israel JEDNU synangogu ve vych jeruzaleme obnovil, arabove samozrejme spustili rev o judeizaci Jeruzalema.
Z vetsiny aqrabskych statu zide zmizli a krestane jsou vystaveni nasilne islamizaci a pogromum - s snad vyjimkou prozapadniho Tunisu, Jordanska a Egypta. To se vsak s nastupem muslimskeho bratrtstva zmeni. Konverze je mozna pouze k islamu. Nasilna konverze k islamu plati. Za odpadlictvi od islamu je protgi tgomu trest urezani hlavy. Inu, jak rika soudruh Obama - je to NABOZENTVI TOLERANCE A MIRU.
01. 03. 2011 | 20:45

mira s napsal(a):

Pepku,máš sice zase pravdu ,ale snaž se psát česky-odstřelovač a minomet-sniper,mortar.
01. 03. 2011 | 20:46

Independent napsal(a):

Yosif

A vite vy co? Vubec se nedivim, vubec mne neprekvapujete :-)

Mate naprostou pravdu, za Otomanske rise si skutecne Zide mohli koupit ci postavit dum kdekoliv, nebyli diskriminovani, vedlo se jim dobre. Nebyli narodem ci politickou entitou. Egyptsti Zide na tom byli obzvlaste dobre, patrili k nejbohatsim Egyptanum, na zacatku dvacateho stoleti byli majiteli prvnich obchodnich stredisek, hotelu, bank – jmena jako Omar Effendi, Ades, Rivoli, Benzion byla velmi znama– ovsem v roce 48 byli donuceni zidovskou lobby Egypt opustit a odstehovat se do Izraele. Do roku 54 museli z Egypta odejit vsichni ostatni, Nasser rekl, ze maji svou zemi, necht do ni odejdou.
O pohnutych osudech Zidu a Arabu se mozna neco noveho dozvite zde:

http://www.jewsnotzionists.org/jewsofiraq.htm

A proc zacinat s Balfourovou deklaraci, pohledme do nedavne minulosti - mirove rozhovory – utrzky z jednani - Palestine Papers

Jeruzalem
PA byla ochotna prenechat Izraeli vsechny osady uvnitr a v blizkosti Vychodniho Jeruzalema i Armenskou ctvrt s vyjimkou Har Homa. Temple Mount by byla pod spolecnou spravou PA, Izraele, Jordanu, SA a USA do kud se nenajde permanentni reseni.
Tzipi Livni rekla Ahmedovi Qurei ze chape, jak se citi Palestinci, kdyz vidi, ze se na jejich zemi stavi stale nove osady. Znamena to, ze Izrael zabira vice a vice zeme, coz v budoucnosti zcela znemozni vznik Palestinskeho statu. Qurei navrhl Izraeli anexi vsech osad krome Giv'at Ze'ev, Ma'ale Adumim, Ariel, and Efrat.
Kdyz bylo v roce 2008 Izraeli nabidnuto, aby si ponechal vsechny osady ve Vychodnim Jeruzaleme, Izrael neucinil zadny protinavrh. Pri dalsim pokusu o konecne zakresleni hranic navrhnul anexi 6.8% West Banku, vcetne hlavnich osad Gush Etzion (vcetne Efrat), Ma'ale Adumim, Giv'at Ze'ev, and Ariel, spolu se vsemi osadami Vychodniho Jeruzalema, celkem asi 10% West Banku. Vymenou nabidl 5.5% temer neosidleneho izraelskeho uzemi , ktere by se rozdelilo mezi Gazu a West Bank. Presto, ze to bylo uzemi mensi a jeho hodnota (vodni zdroje, kontiguita) byla nizsi, Abbas byl ochoten o ni jednat. Olmert navrh zakreslil a mapu ukazal Abbasovi, kdyz ten pozadal o jeji kopii, nebylo mu vyhoveno, takze si ji Abbas musel nacrtnout na ubrousek. V zari 2008 Abbas znovu zadal o kopii mapy s navzenymi hranicemi, znovu byl odmitnut. Olmerta vystridala Tzipi Livni, tu vystridal Netanyahu, ktery odmitnul jednat na zaklade Olmertovy mapy.
Co se tyce uprchliku, Netanyahu o nich nehodlal jednat, ani jeden nebude vpusten do Izraele. Nakonec se Palestinci a Izraelci dohodli na poctu 10 000 uprchliku, kteri by byli peclive vybrani Izraelci a tim by byla otazka navratu uzavrena provzdy. Erekat souhlasil s uznanim Izraele jako zidovskeho statu.

Condoleeza Rice navrhla, aby ostatni Palestinci byli presidleni do Chile.

Guardian stated, "It is hard to tell who appears worst: the Palestinian leaders, who are weak, craven and eager to shower their counterparts with compliments; the Israelis, who are polite in word but contemptuous in deed; or the Americans, whose neutrality consists of bullying the weak and holding the hand of the strong. Together they conspire to build a puppet state in Palestine, at best authoritarian, at worst a surrogate for an occupying force. To obtain even this form of bondage, the Palestinians have to flog the family silver. Saeb Erekat, the PLO chief negotiator, is reduced at one point to pleading for a fig leaf: 'What good am I if I'm the joke of my wife, if I'm so weak,' he told Barack Obama's Middle East envoy George Mitchell.”
02. 03. 2011 | 00:43

Yosif K napsal(a):

Pani independent, cela vec s ruznymi mapami ma jeden maly hacek. Israel funguje jako stat - pokud se rozhodne nekde ustoupit jako z Gazy, tak to civilizovane provede, civilizovane zachazi s mensinou ktera byla a je proti evakuaci Gazy, ale evakuaci Gazy provedla.
Na druhe strane arabske staty a specielne obe palestinske "representace" a Hezbola funguji jako chaoticke kmenove svazy neschopne zarucit takove elementarni veci jako dodrzovani primeri, dodrzovani zenevskych konvenci pri zachazeni se zajatci (Gilad, zabiti israelsti zajatci v Libanonu neutoceni na civilni cile (autobusy s detmi, detske skolky)a dale dodrzovani prijatych zavazku (navenek Fattah tvrdi, ze uznal existenci Israele, dovnitr mezi Palestince tvrdi, ze existenci Israele neuznal).
Nadeje ze palestinske representace budou schopny jakoukoliv dohodu dodrzovat je limitne blizka k nule.
S ohledem na to nemaji spory o ruzne vesnice vynesene z jednani silne prohamasisticky zamerenym agentem Al Jazeery valny prakticky vyznam.
Palestinci jako osoby nejradeji pracuji v Israeli, palestinska representace proti tomu skryte (Fattah) ci otevrene (Hamas) bojuje za zniceni Israele. Stanoveni novych hranic je kritictejsi pro stat siroky 15 km, ktery za celou dobu existence byl vystaven ostrelovani z kopcu za docasnou hranici primeri, nez pro Araby, jejichz rise se rozprostira od Rabatu az po Oman a Aden.
Zajimave je, ze Nemecko pro prohrane valce stravilo ztratu sleszka, pruska, alsaska lotrinska a prival 10 milionu uprchliku bez toho, ze by posilalo do sousednich zemi sebevrazedne atentatniky. Uprchlici nasli novou vlast. Arabove 60 let po prohrane valce a po 4 generacich narozenych v jinych statech stale "aktivne bojuji" misto aby se uklidnili a podobne jako nemci proste zacalim chodit do prace.
Proc? Fanaticke nabozenstvi jim "nedovoluje prohrat s keffiry", chodit do prace a zapomenout na mstu neodpovida kmenove moralce a "bojova cinnost" je ocividne lepe placena nez manuelni prace v Syrii, Jordansku ci Egypte.
Je smutne ze kmenove svazy a kmenovi politici v zedmich jako Zimbabve ci Papua maji k opravdove odpovedne statnosti jested hodne daleko. Je smutne, ze Arabove na tom nejsou o moc lepe nez kmeny v Zimbabve nebo Papuanci.
Krome castecne europeizovaneho Tunisu skonci dnesni pokusy o demokratizaci arabskeho sveta nejspise dost spatne. Vyvoj v ropnych statech Gulfu a v Lybii muze skoncit jako brutalni kmenova rvacka o to, kdo vice urve z ropnych penez.
Vyvoj v chudsim Egypte muze snadno skoncit jako brutalni islamisticka diktatura. Jde o zemi s 80 miliony tezce zamestnatelnych, tezce frustrovanych lidi s prevazne "nabozenskym vzdelanim". Vyvoj v Egypte nedokaze nikdo zvenci nijak podstatne ovlivnit.
Lidi v Guardianu jsou propalestinsti slepysi. Jejich clanecky na dalku maji stejnou relevanci jako kanadske clanecky o apartheidu proti Romum v Ceske republice, nebo clanecky za sociku v RUDEM PRAVU o BRUTALNIM utisku Indianu a Eskymaku v Kanade.
02. 03. 2011 | 01:45

Yosif K napsal(a):

Pani Independent - lide jako vy, pan SS, pani ZS jako castecne sprizneni s arabsklym svetem si nechteji realisticky pripustit, kdo za neuverityelny chaos, rozklad a silene socialni rozdily v arabskem svete "muze". Samozrejme nejsnadnejsi vysvetleni je ze za to bidu muze ZAPD, kolonialisti. Je to obdoba omlouvani korupce, zaostalosti, neporadku atp za prvni republiky odkazem na "300 let rakouske poroby". Hahaha....
Arabske kmeny se chopvaly v otomanskem opbdobi cca jako dnesni somalsko - zivily se loupezemi, piratsvim, prepadavanim pobrezi krestanskych statu, svym chovanim si kolonizaci vynutili, nicmene je pravda, ze to umoznuje arabum racionalizovat si vlastni vyvoj skujhranim napriklad na 50 let anglicke poroby ci 150 lety fraqnzouzske poroby. Tim spise, ze nektere arabske staty mohou byt oznaceny jako "prozapadni".
Nicmene je skupina muslimskych i arabskych statu, ktere rozhodne "prozapdni" nejsou, a kde tedy mel panarabsky narod zcela volnou cestu k uplatneni svychh priroeznych sklonu k toleranci, mirovemu souziti narodnosti, pracovitosti, vzdelanosti a prosperite sahajici nad uroven kefirskeho Svycarska.
Jednim z techto statu je Lybie. Kupodivu - pres astronomicke prijmy z ropy - tam nepanuji demokraticke pomery obdobne kefirskemu svycarsku.
Hrdy panarabsky narod dychtici po svobode bla bla si vybral do cela Lybie inteligentniho kruteho kmenoveho vudce, jehoz rodinka jsou moralne zcela zdevastovana, lstiva, prolhana a kruta monstra.
Hrdy panarabsky narod si vybral do cela Iraku - procesem postupneho samovuyvrazdovani vojenskych elit - genocidniho zlocince pouzivajiciho proti Kurdum a Iranu masove vrazdy pomoci otravnych plynu.
Hrdy panarabsky narod si vybral do cela Syrie - procesem postupneho samovyvrazdovani vojenskych elit - kmenoveho sefa nevahajiciho vyvrazdit cca 20 tisic muslimskych bratru vcetne rodinnych prislusniku pomoci kobercovych naletu. (Nutno dodat, ze alawity by z ruk muslimskeho bratrstva cekal patrne jeste horsi osud.....).
A ted slysime - duverujte muslimskym bratrum v Egypte, vsechno dobre dopadne (asi jako v Gaze - tamni rezim je tezke odlisit od raneho nazismu.....) Uz to vidim jak namalovane, kam pujde Egypt s fanatikem Qaradawim v cele..........
02. 03. 2011 | 02:25

Miroslav Libicher napsal(a):

Z čeho místní diskutéři vyvozují, že uvadá sekularizace v Turecku? Z toho, že byl omezen vliv armáda, jak uvádí Pepa Řepa? Dámy a pánové, to jsou ovšem kroky vedoucí k DEMOKRATIZACI země. Nebo vám snad připadá OK, pokud nějaká instituce (armáda) stojí nad všemi zákony a de facto ani není trestně postižitelná (v dosud platné ústavě se armáda zbavila odpovědnosti i za své rozsáhlé zločiny z období vlády vojenské junty v letech 1980 - 1983)?

A pane Občane, vy jste nikde v Turecku neviděl muže a ženy u jednoho stolu?
02. 03. 2011 | 08:54

Miroslav Libicher napsal(a):

btw. Yossife, na vaše nabubřelé všeználkovství tu nikdo nemá. Nezahazujte se tu s takovou lůzou a rovnou přesedlejte na odborná fóra. Tam už jistě na vaše bystré úsudky čekají.
02. 03. 2011 | 08:58

Independent napsal(a):

Miroslav Libicher

Doufejme, ze neuvada, faktem je, ze zavrene dvere do EU maji za nasledek, ze se Turecko vice orientuje na Arabsky svet.
Skoda, ze je Evropa tak kratkozraka.

Yosife,

Ben Gurion: Proc nema Izrael ustavu? Kdybychom meli ustavu, museli bychom mit hranice. Toto nejsou nase hranice, ty jsou tam, kam dojde nase armada.

Napada me, co by se stalo, kdyby Palestinci napochodovali k hranicim Izraele, co by stalo, kdyby holyma rukama zacali borit zed?
Nemaji celkem co ztratit....

Puvodni obyvatele Ameriky si podle Vasi logiky take kolonizaci vynutili, ze?
Uroven Vasich prispevku klesa, uz to vazne nema cenu.
The world is moving on whether you like it or not. Good luck.
02. 03. 2011 | 10:28

Independent napsal(a):

Yosif

Jeste malickost - Vy mate zaludek v souvislosti s Gazou zminovat zenevske konvence? A ze primeri porusil Izrael se k Vam take jeste nedoneslo?
Unikaji Vam zasadni fakta. Vecnym opakovanim propagandistickych vykriku uspokojite sice svou potrebu utvrdit se ve svem pojeti historie a rasistickych zaverech, ale Zidum a Izraeli delate medvedi sluzbu.
02. 03. 2011 | 10:49

paf napsal(a):

Ještě maličkost.
Vy, kteří věříte, slyšte.
Všude na světě může být něco dobrého a něco zlého. I kolonizace. Když desítky milionů muslimů kolonizují země západní Evropy jako například Francii, Britanii, Švédsko atd., tedy území, kde prokazatelni dříve žádní muslimové nikdy nežili, je to v pořádku, nebot´ to je pro islám dobré a tamější obyvatelé to musí pochopit. Kdo to nechápe je zlý. Když však třista tisíc Židů kolonizuje území, na kterém Židé prokazatelni dříve žili, je to špatné, je to křivda a je zločin, proti kterému je nutno řádně se postavit se zbraní v ruce. To musí každý pochopit. Kdo to nechápe je zlý.
02. 03. 2011 | 14:20

Independent napsal(a):

Paf

Je jich asi pul milionu (opominate vychodni Jeruzalem a Golanske vysiny), ale to neni podstatne.
Nevim jak Vy, ale ja osobne na strane statniho teroru a pouzivani bileho fosforu a ochuzeneho uranu na civilni obyvatelstvo stat nehodlam :-)
03. 03. 2011 | 17:04

paf napsal(a):

„Je jich asi pul milionu (opominate vychodni Jeruzalem a Golanske vysiny), ale to neni podstatne.
Nevim jak Vy, ale ja osobne na strane statniho teroru a pouzivani bileho fosforu a ochuzeneho uranu na civilni obyvatelstvo stat nehodlam :-)„“
V Předjordánsku žije ve více než 100 osadách 300.000 Židů. Izrael chce velké bloky osad připojit ke svému území a Palestincům nabídnout jiný sektor. Jeruzalém 29. září 2010. (Zdroj: ČTK)
Počet muslimů v Evropě podle National Intelligence Council je v roce 2010 odhadován na 15 až 20 milionů. To jsou údaje převzaté z internetu.
Ale dobře, ať je po vašem, to není podstatné.
Tak tedy cca 20 milionů muslimů dnes osídlilo Evropu. Stavějí si zde svá obydlí a dá se říci přímo, že osady. A počty muslimských osadníků v Evropě budou stoupat. Jedním z důvodů tohoto jevu, je vysoká porodnost a přistěhovalectví z ekonomických důvodů. Prosím. To jim nevadí a zdá se jim, že je to normální a v pořádku, ale vadí jim, až k nepříčetnosti, že (dle vašich údajů) 500 tisíc Židů si staví svá obydlí a dá se říci přímo, že osady na západním břehu Jordánu. A počty židovských osadníků budou stoupat. Jedním z důvodů tohoto jevu, je a bude, mimo jiné, především vzrůstající agresivita muslimů proti Židům v Evropě, například v Nizozemí. Proč Židé hromadně táhnou do Izraele? Je to také proto, že se vracejí do do své pravlasti, ze které byli kdysi vyhnáni.
Proč však miliony muslimů hromadně táhnou do Evropy?
Je to proto, že se vracejí do Evropy jako do své pravlasti, ze které byli kdysi vyhnáni? Je to proto, že muslimové nemají žádný svůj stát jako ho svého času neměli Židé? Ti po porážce od Římanů ztratili a po dlouhá staletí neměli svůj stát, který by skutečně chránil jejich zájmy a hledali místo k žití v Evropě i jinde, tedy azyl, protože do jejich původní vlasti je jiní, v té době silnější, moc nepouštěli. A pokud tito muslimové budou jednou v budoucnu silnější, než Židé, mohl by se židovský exodus znovu opakovat. Je situace muslimů stejná? Určitě ne. Paralela tady opravdu nesedí. Pokud však mají muslimští přistěhovalci právo žít hromadně kdekoli v Evropě, samozřejmě včetně těch území, která v Evropě násilně dobyli, v Evropě, v jejíž převážné části nikdy v předchozích obdobích, kdy Evropa tak, jak je známá a vnímána dosud, nežili, mají Židé bez diskuze to samé právo žít kdekoli v Zemi Izrael od moře po Jordán. Proč tohle především muslimům vadí? Měřme všem stejně. Jak už tady někdo v nějakém předchozím příspěvku napsal.
03. 03. 2011 | 17:58

lhář a hlupák napsal(a):

Drahý pane Paf, Vám uniká jeden velmi zásadní rozdíl - moderní stát Izrael byl, bohužel, postaven a vybudován na tom, že bylo násilně vyhnáno palestinské obyvatelstvo (v řádu 0,5 až 0,75 milionu jen pro představu to tehdy byla zhruba polovina palest.(arab.) obyv.) ze svých domovů a připraveno o své majetky v r. 1948, což je dodnes nedořešeno, a stejně tak je další židovská kolonizace mnohdy činěna na úkor životů a majetků původního obyvatelstva tedy toho, které tam žilo několik staletí před židov. imigrací první pol. 20.stol. Až v Evropě budou muslimové vraždit, pálit a zabírat majetky způsobem,jakým to dokázali v rámci sionismu židé v Palestině, tak bude Vaše srovnání adekvátní. A laskavě si uvědomte, že židé v arabských zemích (Palestině) i po exodu částečně žili a žili by tam patrně dál úplně normálně, kdyby nebylo sionismu a bohužel evropského holokaustu. Takže měřte všem stejně ...
04. 03. 2011 | 01:07

paf napsal(a):

Vznik státu Izrael v roce 1948 je logickým důsledkem vítězství SSSR, USA a jejich spojenců ve 2. světové válce a výsledkem totální vojenské porážky nacistického Německa a také spojenců a příznivců nacistického Německa včetně Arabů a dalších muslimů. V důsledku této porážky ztratilo Německo, které považovalo Židy za svého hlavního nepřítele, třetinu svého území a byl po dohodě vítězných mocností proveden odsud německého obyvatelstva z Československa a Polska a některých jiných států. Toto vítězství SSSR, USA a jejich spojenců pak umožnilo následně i vznik státu Izrael. Kdyby vyhrálo nacistické Německo, nikdy by Izrael nevznikl a Židé by byli nejen v Evropě, ale i v celém muslimském světě, vyvražděni, což je ostatně touhou některých muslimů a nacistických pohrobků i dnes. To však civilizovaný svět nikdy nepřipustí. Izrael je prostě součástí poválečného uspořádání světa bez ohledu na to, co si kdo o tom myslí. Toto je historický fakt. Kdo se domnívá, že lze toto zvrátit a kdo toto nechce vzít na vědomí je lhář a hlupák a riskuje v budoucnosti ne lokální válku, ale velký a pravděpodobně opět světový, válečný konflikt. Historie se někdy opakuje. Někdy jako tragedie, jindy třeba jako parodie.
Jen připomínám, že 1. světová válka vypukla v roce 1914, tedy cca před sto lety.
04. 03. 2011 | 10:02

lhář a hlupák napsal(a):

To, že stát Izrael částečně vznikl z poměrů WWII je sice do značné míry neoddiskutovatelný fakt, což už jsem naznačil, ale rozhodně ne jako součást, a už vůbec ne automatická, poválečného uspořádání(WWII). Dokonce abychom si to vyjasnili je Váš argument poněkud scestný, poněvadž část vítězů protinacistické koalice vůbec nebyla pochopitelně nakloněná vzniku samostat. židovského státu - tedy především Britové a USA v tomto směru poněkud lavírovaly, v čemž se zrcadlil jejich poněkud dvojjaký postoj k VB samotné (spojenec a zároveň konkurent v oblasti BV) - takže vaše přímá logická linka mezi porážkou nacistického Německa a vznikem státu Izrael má dosti vážné trhliny. Pouze SSSR, jak víme, podpořilo vznik státu Izrael zcela jednoznačně, ale to bylo jaksi už v kontextu započaté studené války.
Faktem, chcete-li historickým, je kontext několika poválečných faktorů - fatální oslabení VB na vykonávání správy v Palestině, tím tedy jak její rezignace na vlastní koloniální politiku v Palestině (jež je jednou z příčin vzniku Izrael. státu ovšem už od první svět. války) tak samozřejmě už několikáté nedodržení slibů vůči většinovému palestin. obyv (např. Bílá kniha atd.), za druhé samozřejmě kontextem evropského holokaustu, za což je samozřejmě odpovědná zase a jen ta naše civilizovaná Evropa a za třetí díky dlouhodobé (ovšem to už je faktor předválečný) cílevědomé politické činnosti sionistů, kteří na mez. scéně těžili z utrpení evrop. židů, a vnitřně v palestin. poměrech prostě byli natolik strategicky vyspělí, že aplikovali promyšlený plán, který byl v hlavách sionistických židů již před vypuknutím WWII, na násilné vyhnání palestin. obyvatelstva a záboru jejich majetku pro vznik moder. státu Izrael atd.
Ale abychom si vyjasnili, o co mi jde a co jste tak krásně přeskočil - Existence státu Izrael je, navíc jakožto největší jaderné mocnosti BV, samozřejmě neoddiskutovatelný fakt, jak historicky, tak i jako politická realita let příštích, nicméně jestliže hájíte vznik a především způsob vzniku Izraele tedy to, že si židov. imigranti zhruba 30 let po usídlení násilím přivlastnili většinu země (tedy půdu i majetky, polovinu obyv. vyhnali) proti vůli většinového tam usídleného obyv., aniž by samozřejmě bylo toto bezpráví a mnohá další dodnes vyřešena - uprchlíci+ majetky, pak by Vám nemělo vadit, když se něco takového stane kdekoliv v Evropě či přímo Vám. A nebo musíte přehodnotit způsob, jakým hájíte Izrael.
04. 03. 2011 | 11:13

paf napsal(a):

Jen ve stručnosti:

Nebudu rozebírat vše, co zde bylo napsáno a co musím nebo nemusím. To, co zde napíšu já nebo někdo jiný, stejně nerozhodne nic podstatného o osudu Izraele, či dokonce celého světa.

Jestliže si však myslíte, že za holokaust, lépe řečeno šoa, může ta naše civilizovaná Evropa, pak máte podivné představy o civilizaci. Nacistické. Ale nacismus do naší civilizované Evropy nepatři.

Dále: - uprchlíci+ majetky. Samozřejmě. Naprosto bez výhrad souhlasím s tím, že je nutné a správné odškodnit uprchlíky na obou stranách izraelsko-arabského konfliktu.
Předtím je však třeba si ty počty vyhnaných na obou stranách upřesnit. Nejlépe dle údajů OSN tak, aby bylo zřejmé, o co jde.

Po vzniku státu Izrael uprchlo ze země podle OSN 750 000 Arabů. Někteří podlehli arabské propagandě a některé vyhnala izraelská armáda. Podle webu palestinských Arabů "polovina uprchla v panice ze strachu a druhá byla vyhnána Židy z Evropy." Z arabských zemí muselo po roce 1948 uprchnout 820 000 Židů, kteří tam zanechali majetky za desítky miliard dolarů. Z nich našlo 600 tisíc nový domov v Izraeli.
(http://www.palestinehistory.com/palst.htm)

V arabských zemích, ze kterých Židé uprchli, zanechali majetek, který má v přepočtu na dnešní kurzy hodnotu 300 miliard dolarů. Rozloha pozemků, které byly v těchto zemích židovským majetkem, se odhaduje na 100 tisíc km² (čtyřnásobek rozlohy Státu Izrael). Židé, kteří opustili arabské země, mnohdy byli součástí komunit, které v daných zemích pobývaly po tisíciletí. Mnohdy o dlouha stalétí dřív,e než Arabové, či muslimové. Z tohoto hlediska je lze považovat v zemích jako je například Irák, Sýrie, Egypt, Tunisko atd. za obyvatelstvo původnější, než pozdější arabské dobyvatele. .
Kdo a kdy Židům jejich majetek a jejich pozemky zanechané v muslimských zemích vrátí?
Otázka je zřejmě zcela zbytečná.
04. 03. 2011 | 12:27

lhář a hlupák napsal(a):

Tak abychom si to ujasnili:

1) Nacismus vznikl v Evropě a bohužel i nacismus těží z evropské (tedy nejen německé -např. samotný nacionalismus atd.) kulturní (filozofické) tradice, kterou si přisvojil a zneužil na ideologické úrovni. Ale jestliže mluvím o odpovědnosti, pak myslím tím odpovědnost lidí, kteří se k tomuto propůjčili (zejména z vlastního přesvědčení) a fakticky jako Evropané jsme této perverzitě nebyli schopní zabránit, nebyli jsme schopní zabránit vraždění židů atd. A nacismus je prostě součástí našich (repk. především samoz. Německých) dějin.
2) Vyhnání Arabů - co se historie týká tak o tom, že polovina ze 750 tis. Palest. Arabů byla systematicky a násilně vyhnána židy v roce. 1948 - na tom panuje v současnosti základní historický konsesus mezi izrael. i palestin. historiky, nicméně historické spory a polemiky se vedou o to, zda to byl jen polovina či třitvrtiny z těch 750 tisíc - a na tom schoda nepanujue ..
3)Je velmi nepravdivá věta jakožto paušální tvrzení, že z Arabských zemí museli po 48 Židé uprchout a tady bych byl rád abyste si uvědomil několik věcí:

a) Vyhnání Palestinských Arabů Źidy bylo systematické a násilné, což je prostě historicky doložitelné a toto lze řešit pouze v rámci izraelsko-palestinského narovnání, poněvadž těžko mohou palestinci řešit to, co se stalo v jiných arab. zemích (navíc to bylo v každé zemi jiné, k čemuž se dále dostanu) a nést za to odpovědnost- všechno ostatní lze stejně řešit bilaterálně (nebo popř. zprostředk.)mezi Izraelem a danou arab. zemí. A ještě si uvědomte, že ten problém palest. uprchlictví je stále aktuální, protože ti palestinští uprchlíci žijí dodnes v uprchlických táborech soused. zemí atd....
b) Teď k té Vaší generální sentenci o vyhnání židů z Arabských zemí - ano, tato aktivita na započítávání nuceného židovského opuštění arab. zemí vznikla z podnětu tuším prof. Shehnava (chytla se toho Justice for Jews from Arab Countries (JJAC)) , najít nějakou protiváhu proti "oprávněným" palestin. nárokům na navrácení majetku (popř. finančním nárokům) začala někdy kolem r. 2000 Camp David atd. (samozřejmě to navazuje na to co dělala od 70.let The World Organization of Jews from Arab Countries - jíž samozřejmě ani tak nešlo o práva židů z Arab. zemí,ale především o blokování palest. práva na majetky a na právo navrácení do svých domovů.
A teď k tomu hlavnímu - dovolím si tvrdit, že číslo 820 tisíc (vůbec nevím, jak tomuto číslo a jak bylo dospěno) vyhnaných židů násilně z Arab. zemí v r. 1948 (49 -není mi jasné o jakém rozmezí let se bavíme, ale klidně řekněme do poč. 50.let) je naprosto historicky neprůkazné a je více než neseriózní, mohu se mýlit, ale neznám žádné systematické historické dílo nebo nevím, že by na toto panoval skutečně nějaký větší odborný konsensus, které by toto prokazovalo. A není to pravda, protože situace Židů byla v každé Arabské zemi jiná - někde se skutečně dělo židům násilí a ti skutečně odešli a tedy souhlasím s Vámi, že by jim reciproč. měla být poskytnuta finanč. náhrada, někde židé dál naprosto normálně žili i po 48 a někde odešli Źidé do Izraele naprosto dobrovolně a zanechali tam majetky ze svého rozhodnutí - právě tito Židé se ohrazují nejvíce proti této iniciativě (prof. Shehnavovi), která mluví o násilném vyhnání Židů z Arab. a cítí se tím být naprosto uraženi, nemluvě o tom, že polit. sionististé naprosto cíleně po vzniku Izraele lákali židy z arab. zemí (samoz. kvůli navýš. počtu obyv.) do Izraele a platili jim za to, aby tam nechali majetky a odešli.
Takže abychom si to ujasnili - to srovnání je naprosto neadekvátní mezi palest. a židov. uprchlíky aspoň dle toho, co je historicky průkazné - zatímco u poloviny lze prokázat a panuje na tom shoda, že šlo o systematické a násilné vyhnání palestinců, tak v případě židů nic takového není zřejmé.
04. 03. 2011 | 13:38

paf napsal(a):

Co bylo, bylo. Co bude, bude.Důležité je, co je dnes. Údaje, které uvádím jsou z internetu. Nikoho nenutím, aby jim věřil. Proč taky? Kdo nechce, stejně neuvěří.
Ano. Situace Židů byla v každé arabské zemi jiná . To je pravda. Někde byla horší, někde o trochu lepší. Jak kde a jak kdy. Ale vždycky byla špatná.
Nelze uzavřít mír s tím, kdo považuje celé vaše území za waqf islámu, kde v nejlepším případě máte právo žít jako trpěná náboženská menšina platící „daň nevěřících“. To by byl mír Chamberlainův a Daladiérův.
Z příspěvku ze 04. 03. 2011 | 13:38 vyplývá, že je nutné Araby odškodnit a Židům nedat nic. To ale bude sotva východiskem pro mírové urovnání konfliktu na Blízkém východě. Tomu, že ti arabští Židé, a někteří z nich velmi bohatí, odešli zcela jistě „dobrovolně“ a všechen svůj majetek nechali „dobrovolně“ v muslimské zemi, kde nemohli v klidu jako rovnoprávní občané žít, možná věří lhář a hlupák z muslimstánu a možná, že ani on ne. Je to jen na vás, ale příště jako „Evropan“ pište, abychom si to ujasnili, raději arabsky. Půjde vám to snáz a vyjde to nastejno.
To, co se dnes děje na hranicích Izraele, je velmi podobné tomu, co se dělo na hranicích Španělska ve středověku. Ve Španělsku se tomu říkalo, a dodnes říká reconquista.
04. 03. 2011 | 15:48

lhář a hlupák napsal(a):

Drahý pane Paf, já jsem s Vámi diskutoval čili jsem se věcně snažil s Vámi polemizovat a argumentovat, proč s Vašimi tvrzení souhlasím či nesouhlasím a na to na základě toho, co je mi známo z historie resp. z určitého průniku jak židovské (Izraelské) tak i druhé "palesinské" historie. Když tomu věříte, co je tam napsáno, tak argumentujte proč tomu věříte - já Vám říkám, že z toho, co vím, věci vidím jinak a kladu Vám je tak, abyste se nad tím Vy sám zamyslel - a tím myslím, abyste se zamyslel především Vy sám před sebou, poněvadž já to nepíši a priori proto, abych měnil Váš postoj, ale protože jsem chtěl s Vámi diskutovat a polemizovat ...
V tomto posledním příspěvku je zřejmé, že se již jen uchylujete k obecným nic nevyjadřujícím frázím a skáčete od jednoho tématu k druhému, aniž by to mělo souvislost s tím, co jste tvrdil na začátku diskuze, takže na to se opravdu těžko dá reagovat, což byl Váš zřejmý záměr, ale to je Vaše věc.
Nicméně v posledním Vás žádám, abyste se zdržel určité demagogie, je-li to ve Vašich silách, a nevymýšlel si, co jsem nikde neřekl a co jsem se Vám snažil naznačit v poměrně, jak se teď jeví zbytečně dlouhém, komplexnějším pohledu, což jsem se ještě snažil nezabíhat do zbytečných detailů. A abych řekl pravdu klasická demagogická argumentace, kdy diskutéra srážíte, abyste se vyhnul věcné diskuzi - tak to je zde na těchto fórech normální a nijak jste mě nepřekvapil. Takže Vám přeji pěkný den
a jestli má i v budoucnosti Evropa za něco stát,tedy čelit jakémukoliv fanatismu a to i tomu třeba islámskému, tak se naučte respektovat člověka, který má jiný názor než Vy.
Voltaire : Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale navždy budu bránit, abyste je říkat mohl.
04. 03. 2011 | 16:29

paf napsal(a):

Voltaire reprezentoval humanismus a racionalismus a bojoval za svobodu slova v 18. století. Tedy před cca 300 lety. V Evropě je ale dnes svoboda názorů, na rozdíl od jeho doby, zcela běžná, takže za svobodu svých názorů již nemusí nikdo bojovat. Moje názory nemusí nikdo navždy bránit. Ani Voltaire. Ani například v Klášterci nad Ohří, i když ani tam, není všecko holt fér.
04. 03. 2011 | 17:20

Ara napsal(a):

Pafe, naprostá svoboda názorů, tak jak si ji kdysi představovali francouzští osvícenci, není běžná ještě ani v dnešní Evropě, třebaže je stále ještě halasně prezentována slavnou Listinou základních lidských práv a svobod.
Ta "Listina" je však jen chiméra, skutečnost je jiná.
Ve většině evropských zemích, včetně ČR, je totiž tato svoboda omezena jistými "doplňujícími" zákony. Pokud totiž se někdo vyjadřuje například tak, že "uráží" či "hanobí" konkrétní národ, rasu, náboženskou skupinu, apod., tak může být za to trestně stíhán. Sice se teoreticky může takový "nactiutrhač" odvolat k lidskoprávnímu mezinárodnímu soudu do Štrasburgu, ale to je dost na dlouhé lokte a navíc výsledek nejistý, vzhledem k aktuální všeobecné snaze většiny stávajících mocenských elit tato práva omezovat.
07. 03. 2011 | 03:31

Ara napsal(a):

K aktuálním arabským revolucím jen tolik. Pravděpodobně jde o nejvýznamnější události v celé moderní historii arabského světa. Je možné, že po těchto lidových revoltách už nebude arabský svět to, co dřív, že bude jiný. Ale jaký? To nikdo neví, zřejmě ani sami Arabové, třebaže jistě doufají, že bude lepší. Možností dalšího vývoje je však celá řada, jak těch lepších, tak i horších.
Jistě to je všechno zejména na nich samých, na občanech oněch zemí, jakou cestu si zvolí, ostatní civilizovaný svět může jedině poradit, či nějak pomoci, ovšem jen budou-li tamní lidé o to stát a toto po nás chtít, bylo by kontraproduktivní se jim jakkoliv vnucovat.
Nicméně mám za to, že klíčovým problémem tamního světa je především vzdělanost nejširších vrstev obyvatelstva, protože bez té se ničeho trvale pozitivního dosáhnout nedá.
Ale jak přesvědčit většinu tamních lidí, že opravdová vzdělanost nespočívá jen na bigotní recitaci koránských veršů zpaměti a na praktické znalosti několika úzce specializovaných oborů technického zaměření? Když celý jejich vývoj byl po dlouhá staletí tak odlišný od vývoje většiny Evropy? To je asi ta nejdůležitější otázka, kterou je tady třeba si klást a řešit. Každopádně v této chvíli nesdílím vážnější obavy z možného nástupu fundamentalistického islámu v zemích jako je Tunis či Egypt. Ale zklamou-li nové vlády a budou-li stejně zkorumpované a nanicovaté jako ty předešlé, pak je už nezadržitelný nástup radikálních islamistů nejen možný, ale i vysoce pravděpodobný.
Snad to dojde nejen tamním novým vůdcům, ale i intelektuálním elitám a zejména politikům i na pokročilejším Západě, protože veškeré významné události muslimského světa se tak či onak dotýkají každého z nás, nejen tamních lidí. Zdaleka totiž nejde jen o tamní "ropu", jak si zjednodušeně myslí někteří, moderní svět se velice zmenšil a "zabarikádovat se", uzavřít se za "ostnatý drát", jak si to snad mnozí další ňoumové rovněž představují, už dnes opravdu není možné.
Sice rozumím všem pesimisticky naladěným skeptikům, ono asi těch obav z možného budoucího vývoje bude víc a možná i opodstatněných, ale naděje je tu snad vždy, protože ta přece zmírá vždy až naposled. ;-)
07. 03. 2011 | 04:24

joan.j napsal(a):

Věru zvláštní otázka - co asi tak můžeme očekávat od islamofašistického převratu,naplánovaného,řízeného a prováděného imámy z egyptských -a dozajista nejen z egyptských meshit.Naskýtá s eponurá paralela s otázkou - Co asi tak mohl svět očekávat od nástupu německých nacistů k moci r.1933

"Islamskou" (islamofašistickou) republiku á la Irán - sice zrovna tak jako iránský ajhatolláh a jeho loutka "presidentL AchmadíNeřád neschopnou nějak smysluplně řežit problemy chudobného a hladového 80ti miliónového národa a ventilující tedy jeho nespokojenost do fanatické nenávisti proti nevěřícím psům,proti "Západu",proti Židům,proti USA.........
20. 03. 2011 | 23:43

Milan napsal(a):

Egyptská armáda bude mít obrovský vliv na postupné odeznění této revoluční vlny.Je to delší proces ,který povede ke sjednocování Maghrebu,Egypta,Syrie,Arábie v nějakou unii.Mimo tuto unii zůstane Turecko, Irán a Izrael.EU by mohla být nápomocna v modernizaci tohoto společenství a radikální islám musí prodělat reformaci v podobě zrovnoprávnění žen.Je to dlouhý proces a bude to hodně tvrdé.Evropa si tím musela také projít.Infikovat tuto revoluční vlnu nějakýmí revolucionáři jako např.Lenina ze Švýcarska do Ruska, něm.gen.štábem ,nebo immána Chomejního z Francie do Iránu je nebezpečné a vždy se vymklo organizátorům z rukou.Vyprovokovat následně válku mezi Iránem-Irákem USA a V.Britanií, je podobné zásahům koalice v Libyi s vyhlášením bezletové zóny je to špatně a přitom skrytě podporovat povstalce.Vše řešit volbami s rychlým průběhem , případně jejich opakováním za přítomnosti komisařů OSN.
29. 03. 2011 | 14:56

odchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:57

Heseshoplewer napsal(a):

reasonably shown cartoons figures
<a href="http://www.belstaff-outlet.info">Belstaff Jackets</a>-<a href="http://www.belstaff-outlet.info">Belstaff Online</a>-http://www.belstaff-outlet.info
16. 11. 2012 | 04:04

Bypeentessorp napsal(a):

http://www.hotisabelmarantsneakers.com/isabel-marant-pumps-c-4.html
you should never miss this pair of Isabel Marant,
<a href="http://www.kingairmaxshoes.co.uk/#shoe014">nike air max 1</a>
The modern and advanced design of this pair of boot,
http://www.realisabelmarantsneakers.com/isabel-marant-bekett-basket-kaki-p-37.html
Isabel Marant Dicker Suede Ankle Boots,
<a href="http://www.moncleroutlet003.co.uk/">moncler boots</a>
Tan and Isabel Marant Boots.
09. 12. 2012 | 04:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy