Jeden svět: Očima zvůle

07. 03. 2011 | 12:32
Přečteno 5294 krát
Obrazy mají jinou sílu než slova, když něco ukazují. V případě dokumentu se dostavuje úžas, když obrazový záznam zprostředkuje jinak nepopsatelné - např. obscénní perspektivu moci. Něco takového obsahuje i film letošního Jednoho Světa, Gantanámo – pravda bolí

Z planého slibu Baracka Obamy, že Guantanámo zavře, a z malého množství zpráv o něm, by mohlo být vyvozováno, že už přestalo být problémem. A opravdu, za velkého vypětí amerických a jiných právníků, většinou pracujících pro bono, se podařilo propustit, většinou bez obvinění (nebylo z čeho ani v perspektivě nejasného práva vojenských soudů), většinu z 775 vězňů. Guantanamo ale stále ještě funguje.

Film vypráví asi nejzřejmější příklad bezpráví Guantanáma a to očima pomocníků amerických mstitelů. Jde o příběh mladíka, kterého zajali jako nezletiletého v Afghánistánu a obvinili z „vraždy“ člena Delta Force a minulý rok odsoudili na 8 let vězení.
Díváme se na jeho příběh skrze záznam kamery výslechové místnosti, který kanadský nejvyšší soud nařídil zveřejnit. Dva tajní se snaží z Omara Khadra získat informace o al-Káidě. Mladík, kanadský občan, je napřed potěšen, že se Kanada o něj stará, si pak uvědomí, že jim na něm nezáleží. K záznamu přibývají výpovědi tuctu jiných zúčastněných, včetně jeho spoluvězňů, mučitelů, obhájců, rodiny, žurnalistů.
Nakonec zjišťujeme, že jsme všichni přímými svědky manipulace ze strany vlastní vlády.
Nejen zjevného opovrhování právem, ale i procesu nesmyslné americké pomsty.

Absurdity Guantanáma
O paradoxech vojenské základny Guantanámu toho víme dost. Je to americké extra-teritoriální vězení, enkláva s MacDonaldem, KFC a Starbucks Coffee aj., přetrvávající na půdě státu, se kterým nemá USA od roku 1961 diplomatické styky. Hrdá revoluční Kuba vždy byla příliš slabá na to, aby situaci diplomaticky ukončila nebo překročila masivní minové pole. USA ji udržují sankcemi v socialistické stagnaci, kterou oficiálně odsuzují. Zde jen začínají absurdity, které při bližším pohledu dávají neveselý smysl.
V základně byli a ještě jsou drženy osoby většinou zajaté v Afghánistánu. Velká vzdálenost, naprostá kontrola pohybu a fikce ohledně kubánské suverenity usnadňují porušování Ženevských konvencí: zadržování bez soudu.

O to je absurdnější, když se důvod držení lidí, často náhodně zajatých či najitých v Afghánistánu, ospravedlňuje právě (nepřímo) Ženevskými konvencemi. USA na zajatce nevztahuje žádné americké ani mezinárodní právo, pouze vojenské soudy. Prohlašuje je za „nezákonné bojovníky“, protože nesplňují podmínky pro statut válečných zajatců. Ti, zjednodušeně a mým laickým okem, musí být občany státu ve válce, aby se na ně vztahovala ochrana válečných zajatců.
Na občany třetích stran se v právu, které bylo psáno v době válek mezi státy, přesné znění Ženevy nevztahuje. Všichni cizinci v Afghánistánu byli pro USA lidé bez právního statutu a tedy potenciálně bez práv. Celou logiku Ženevy ovšem ruší to, že USA od roku 1942 války při četných útocích na cizí země nevyhlásili a to, že Afghánistán v té době už neexistovat a nakonec i to, že válka byla nasměrována na „teror“.

Očima vykonavačů msty
Při leteckém zdecimováni domu, obývaného Araby, zemřel granátem člen delta force, a jediný Omar, patnáctiletý a těžce raněný, přežil. Byl zachráněn, zatčen, mučen, obviněn ze zabití a bylo mu pohrozeno 40 lety, možná i popravou, tak přijal nespravedlivý soud.

Dozvídáme se, že Omar Khadr byl nezletilý, tedy vlastně child soldier, chráněný konvencemi, jestli by vůbec bylo možné jej považovat za bojovníka. Že existují důkazy o tom, že nikoho nezabil, které ovšem vojenský soud nezajímají. Že ale Kanaďanům zmínil, že jeho otec znal Osámu. Jeho otec, pracovník pro afghánské charity s neblahými kontakty, je už stejně mrtvý. Že celé komplikované vydírání, na kterém pracovali jak Američané, tak Kanaďané, je pravděpodobně jenom msta proti synovi palestinského Kanaďana, který znal Bin Ladena a asi pomáhal skupině arabských Káidovců. Msta zahalená do právních pojmů.

Na dvojakost americké diplomacie jsme si už zvykli, nemuseli jsme čekat na Joe Bidena a jeho prohlášení, že Mubárak není diktátor. Také tušíme, že pohled na moc zblízka je obscénní. Šokujícím zůstává, když sami vidíme, jak se se vší vážností a lidskými důsledky prosazuje takto překrucované a zneužité právo (navíc proti dítěti). Pouhý kontakt a pomoc nepřátelům USA je konstruován jako zločin proti právu, jako unlawful combat. Co je teror, co je sebeobrana, co je politická válka, určují ostentativně manipulované právní pojmy. Jak vůbec brát vážně jejich použití jinde?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

modrý edvard napsal(a):

Spousta závažných otázek. Mám taky jednu: jak se dá legálně bojovat s Talibánem/Al Kajdou?
07. 03. 2011 | 13:05

voroshilov napsal(a):

Jezisku na provazku,to neni o Rusku,KLDR,Kube nebo Iranu?
Ze tohle provadi slunicko nase jasne,svetlo demokracii na vecne casy?
Sproste pomlouvy,americky prezident je nase jedina nadeje na absolutni jedinespravnou svobodu!
07. 03. 2011 | 13:08

voroshilov napsal(a):

Kde je ten Blazevic aby bojoval za prava americkych veznu?
07. 03. 2011 | 13:10

don Pedro napsal(a):

Mám jednoduchý dotaz. Jak je možné, že nezletilý, který ve válce možná zabil amerického vojáka, byl označen za teroristu? Já jsem si až doteď bláhově myslel, že terorismus je zabíjení nevinných civilistů.
07. 03. 2011 | 13:22

voroshilov napsal(a):

Aspon elfum uz pomalu dochazi ze Mordor neni jenom na vychode,pani Zora by se mela podivat na tento hrany film,hvezdy Samuel L.Jackson a Triniti z Matrixu:

http://www.youtube.com/watch?v=F_7b3kzWzg8
07. 03. 2011 | 13:26

JenTak napsal(a):

don Pedro.
Terorismus je vražda kohokoli civilistou. Člověk v uniformě je voják. Civilista se samopalem je terorista. Voják jedná podle zákonů, terorista nikoli. Když je někde voják, všichni ho podle uniformy poznají, ale teroristu rozeznat nelze.
07. 03. 2011 | 13:37

pich napsal(a):

Se strejdou Samem na věčné časy a nikdy jinak !
07. 03. 2011 | 13:43

voroshilov napsal(a):

No a konecne nas osvitil kandidat na Nobelovou cenu miru ze je treba vojensky zasah v Libyji,verime ze jiny nositel ceny za mir ho rad poslechne!
Jdu se vyblinkat...
07. 03. 2011 | 13:47

JenTak napsal(a):

Paní Hesová.
Spravedlnost ve válce neexistuje, a muslimové vedou válku proti USA. Když se nějaký Kanaďan arabského původu objeví v Afghánistánu a je schopen unést samopal, každého napadne, co v té zemi asi chtěl dělat. Brigáda na sběr nezralých makovic to zřejmě nebyla a ozdravný pobyt také ne.
Může být, že je ten mladík v tom nevině. Na to mám jen citát ze Švejka: "Nebo ten nevinnej cikán v Záběhlicích, co se vloupal do toho hokynářskýho krámu na Boží hod vánoční v noci. Zapřísáh se, že se šel vohřát, ale nic mu to nepomohlo. Jak už něco soud vezme do ruky, je zle. Ale to zle musí bejt."
Vidíte? Nic se s tím mladým Palestincem nedá dělat. Neměl do Afghánistánu jezdit.
07. 03. 2011 | 13:51

Ing. N. napsal(a):

(autorce)
Vážená paní Hesová, více než 30 let poslouchám zprávy BBC a s nástupem internetu nahlížím do různých periodik. Porovnáváním informací z různých zdrojů a z reakcí a konkrétních kroků vládních a jiných institucí se dá odhadnout téměř vše co se ve jménu demokracie, svobody a boje proti terorismu ve světě děje. Za těmito slovy se bohužel skrývají nepředstavitelná zvěrstva, která snad budou někdy odhalena. Přejme si, aby to bylo co nejdříve.
07. 03. 2011 | 14:01

Al Jouda napsal(a):

Amíci si s tím vězením na Guantanámos jen přidělali starosti a dali příležitost antiamerikanistům. Nebylo by lepší, kdyby všechny chycené Talibánce hned na místě zastřelili ?
07. 03. 2011 | 14:02

Grandmaster napsal(a):

Vseobecne receno,
politik jako takovy vzdy slouzi zajmum sve zeme a tudiz zajmum svym.
Je uplne jedno, jestli je to 'rudy' nebo 'modry' politik,
jestli je to politik ze 'zapadu' nebo z 'vychodu', jstli je American, Rus nebo Cinan.
Je vzdy na nas, abychom dali na vahu to dobre a to spatne, co politik ve fokusu udelal a podle toho ho soudili.
Guantanamo je nepekna kanka v americkem protokolu, ale kdyz to vezmeme globalne a dame na vahu dobre a spatne ,tak se to nejak vybalancuje. Casem. Zda se, ze Guantanamo tu vahu pretezuje(?) na spatnou stranu. Nyni. Na tomto blogu.
07. 03. 2011 | 14:10

jakeš napsal(a):

Je potřeba po světě šířit jen tu jedinou pravdu a "demokratici" ať to stojí co to stojí a to všemi prostředky. Nejlépé humanitárním bombardováním, obsazením cizího státu "dočasně" vojskem, masakrováním těch co nesouhlasí. Naši "demokracii" si rozvracet nedáme!
07. 03. 2011 | 14:20

Pepa Řepa napsal(a):

Nějak jsme se, milá dámo zasekli. Vy i pan Shanaáh.

Očekával jsem další serii výživných propagačních článečků, jak všichni Libyjci do posledního stojí na Zeleném náměstí v Trábulusu, volají po demokracii západního střihu, prahnou po politickém pluralismu a mírumilovnou, nenásilnou cestou volají po svobodě a mávají a mávají.....
To je Vaše parketa,nebo ne?

A Vy přijdete z Guantánamem.
Že by Vaše znalosti místních realií končily dvě ulice od náměstí Tahrír v Masru?
Polepšete se. Zavadil s Dorazínem se už odvážili do Benghází, vzali si -jako Šámal blahé paměti na Balkáně-blembák na hlavu a hlásají, přirozeně s nasazením života, strhující zprávy z místa bojů.

Je to dobré panoptikum, žasnu jaké blbosti slyším. Jeden udatný bojovník dnes ráno vykládal, že v Libyi byla zakázána angličtina a on se jí učil tajně pod peřinkou.
Má to jednu vadu. Dorozumívajícím jazykem je, nejen u ropných terminálů, ale i u vojenských zařízení angličtina.V LN-kam i Vy píšete- jsem se zase dočetl převratnou novinku, že se říkalo Qaddháfímu Mojmír. To je ale bomba. Spolklo to půl stany LN.
To není v novinářské obxci jeden, který by měl o té zemi páru?
Jiný vykládá, že ho drtivá většina Libyjců nenávidí. Není tomu tak u vlastním má podporu velkou.

Co teď? Nějak se nám to komplikuje. Co jste čekala? Povinností žádné vlády, ani řezníka Mojmíra není sklapnou patky, když dojde k pokusu o převrat nebo iredentu.Nezastávám se Mojmíra ani náhodou,ale dochází k tomu,co jsem předpokládal.

Jak se zbavit řezníka? Bezletová zóna? A co protiletadlové baterie? Po dobrém?
Holanďan kňučí, že mu zašili vojáky. Co dělali na území cizího státu?
A co nafta? Kolik platíte u pumpy? A bude hůř. Když nepoteče olej nebude co do bříška a Libyjec nic nevypěstuje.Nebaví ho to.
Kam asi půjde? A co když domino půjde dál. Do Maroka, SA, Jordánska?

Nebylo by lepší přiznat barvu, že když neobsadí Ogbu, Syrtu a Sebhu euroatlantický slepenec, tak to udělá Číňan nebo možná i Iránec?
A co potom? Ty tři kmeny Qadhdháfa, Magharagha a Warfala jsou zdaleka nejpočetnější. Co se asi stane, když se situace obrátí a ostatní jim těch 42 let odvedou? Už teď je nakročeno k občanské válce.
Snad to nedopadne tak, jako v Iráku, kde se vyčistili všichni Saddámovi stoupenci v armádě a po letech se povolávali zpátky, chaos byl dokonalý.

A Vy přijdete s Guantánamem jako odvrácením pozornosti? To téma už tady vymlátil p. Hořejší do posledního zrna.
07. 03. 2011 | 14:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pepo Řepo,

proč jste tento svůj výpad - opět bezesporu brilantní - neadresoval třeba panu Kaslovi pod jeho blogem o pražské radnici?

Patřil by tam zhruba stejně, ale třeba by si ho přečetlo více lidí.

Libor Stejskal
07. 03. 2011 | 14:33

Občan napsal(a):

Hodně hořká pilulka, paní Hesová. Kéž byste nemusela takové rozdávat...

A aby té koncentráčnické hrůzy na Guantánamu nebylo málo, tak žoldnéři USA (nejen ti de facto, ale i ti de iure, protože US vláda najímá do armády občany třetích zemí, čekající na povolení k pobytu; jeho udělení velmi často podmiňují právě "kontraktem" v armádě; a pak zde ještě máme státem najaté "kontraktory" z privátních armád v USA) prostě jezdí po Afghanistánu a loví lidi. Jedno jaké a stejně tak je úplně jedno jestli se něčeho dopustili nebo ne a kolik jim je let. Prostě loví muže a kluky a ty, co přežijí transporty (v plechových kontejnerech bez potravy a bez vody), pošlou do mučíren na Guantánamu.
Když žoldnéře lov přestane bavit, tak si "zajatce" kupují od místních náčelníků. Bývají to sirotci, znelíbivší se příslušníci kmene či klanu a podobně.

Ostatně, vzpomeňme Abu-Ghraib a další hrůznosti...

Kam se na amíky a na jejich pokrytectví, faleš a krutost hrabou všichni političtí a náboženští fundamentalisté dohromady. Nemluvě o jejich "právním" systému, který je pouhou institucionalizovanou pomstou, v daném případě navíc neskutečně gumovou.

Úplně nejstrašnější na tom jejich pokrytectví je "obava" o lidská práva a o životy unesených po návratu do zemí jejich původu. To se mi, paní Hesová, opravdu dělá hodně zle od žaludku, když tohle čtu.

A zdá se, že to nebude mít konce - mám nepříjemný pocit, že USA se chystají "osvobodit" Libyi (tedy, její ropná pole pochopitelně).
07. 03. 2011 | 14:33

Pepa Řepa napsal(a):

Stejskal
A nehodí se do scénáře, co?
A proč Vy nedáváte podobné otázky u jiných odbočení?
Mimochodem, tady to na velké odbočení od tématu nevidím.
07. 03. 2011 | 14:39

stejskal napsal(a):

Ne, naopak, velmi.

Mě by třeba strašně moc Váš pohled na to, co se děje v Lybii, zajímal. Myslí, že jste jeden z mála zdejších debatujících, kteří mohou nabídnout v tomto ohledu něco nového (protože vím, že tu zemi navštěvujete).

Takže tímto Vás o něj prosím. Buď mi ho pošlete podepsaný (jako jej podepisuje třeba Zora Hesová), či klidně i pod Vaším nickem. Udělal bych jednu z těch nemnoha výjimek a publikoval bych jej ve svém blogu (tam si to mohu dovolit, je to můj osobní prostor, a Vy nebudete muset autorce psát sáhodlouhé úvahy na téma, proč nepíše o něčem jiném, než zrovna píše).

Libor Stejskal

Ad "A proč Vy nedáváte podobné otázky u jiných odbočení?" A proč jo? Ptám se jen tehdy, když se zeptat chci.
07. 03. 2011 | 14:47

Pepa Řepa napsal(a):

Občane
minule jsem Vám položil otázku, která z možností je pro Vaše srdečko nejpřijatelnější.Jistěže jde v první řadě o ropu a pak o strategická letiště.Proč si pokrytecky nalhávat něco jiného.
Takže ještě jednou.
Zařízení ovládne.

1.USA
2.EU
3.EUROATLANTICKÁ ALIANCE
4.RUSKO
5.ČÍNA
6.IRÁN
Jiné hráče tohoto kalibru v regionu nevidím.

Oprostěte se od hodin marxismu. Slovo "Ovládne" neznamená vykořisťování, za olej se platí a to velice dobře. Smlouva musí být oboustranně výhodná. Musíte umět technologicky zajistit těžbu, zajistit přísun ropy pro vlastní populaci, což Vám umožní technologický rozvoj vlastního regionu.
Pro místní to znamená obrovský finanční přínos a je jen na nich, jak s penězi, jejich legální vláda,naloží.

Jistě, můžete jít od toho, neangažovat se. Pokud vznikne vacuum, ihned jej vyplní velmoc jiná. Kdysi se tam angažova Sovětský Svaz, stáhnul se a je tam Čína.
Tak svět funguje. Nemusí se Vám to líbit, ale je to tak.
Když necháte Libyii vlastnímu osudu, nepojedou terminály,tak je tam do 2-3 měsíců hladomor.Všechno se dováží.

Co tedy navrhujete? Konkrétně. Žádně fráze.

Pro pana Stejskala.
Pokud tam dojde k delší občanské válce místních kmenů, tak se tam hbitě přesunou z Afghpaku stejní bojovníci, kteří už byli na Balkáně a někteří z nich jsou-možná-dodnes na Guantánamu.
07. 03. 2011 | 15:04

Zbyněk napsal(a):

Guantanámo heja Guantanámo.......nádherné čisťounké zařízení, perfektní zacházení, úžasná strava a fanatické dodržování lidských práv, takové je americké zařízení Guantanamo.Doufejme, že ještě dlouho bude připomínat, kdo tento ostrov vybudoval.
07. 03. 2011 | 15:51

Yosif K napsal(a):

Pane Don Pedro - osoby podnikajici valecne akce v neoznacenych civilnich satech nejsou chraneny zenevskymi konvencemi.

Pouzivani "detskych armad" je valecny zlocin, podobne jako "maazane a lstive" pouzivani bojovniku v neoznacenych civilnich satech. Mimochodem - oboji jsou oblibene taktiky "hrdinnych" palestinskych teroristu.
Je samozrejme dulezita otazka, zda ma byt nezletily souzen, zda ma byt souzen dle americkeho vojenskeho ci dle americkeho civilniho prava, do jake miry byl svepravny apod. Nicmene bych nevidel vhdne aby mlady jihadista byl propusten jen tak, aby se dal mohl ucastnit "hrdinneho protiimeprialistickeho boje". Coz nadpolovicni vbetsina dobraku propustenych z Guantanama cini....
Za ucast na tzv "partyzanskych akcich" a zabijeni vojaku i nezletily patri minimalne na peknych par let do polepsovny. Mimochodem - nekteri zajatci si v Guantanamu libovali - ze je jim tam lepe nez v kmenovych uzemich pakistanu a afganistanu.

Antiamericka soudruzka Hesova ztratila zajem o masakry na Blizkem Vychode, protoze je momentalne porada jejimu srdecku mily PROTIAMERICKY A PROPALESTINSKY DIKTATOR Khadaffi a oprasuje Guantanamo, ktere ameriku uz davno prestali zajimat.
Drzost kanadskych jihadistu saha do nebe. Bandy kanadskych muslimu prokazatelne travici cas bojem proti zapadnim jednotkam v Afganistanu si po navratu narokuji ZPETNOU VYPLATU PODPOR V NEZAMESTNANOSTI. Kanada udelala velkou chybu, ze podobnym jihadistickym hovadum kdy udelila a mnohdy doposud udeluje obcanstvi.
Osm let v polepsovne pro ocividne nepolepsitelneho fanatika za ucast na ozbrojenych teroristickych bandach mi nepripada jeste tak strasne.
Mimochodem - mladstvy "hrdina protiamerickeho odboje" OMAR KHADR bojoval v bandach ktere mladym zackam UREZAVAJI NOSY A USI a polevaji tvare kyselinou. Ano, v boji proti americkemu imperialismu a za udrzeni starych dobrych domackych tradic obcas litaji i trisky. A pokud muzeme verit pokrokovym sovetskym soudruhum, veteranum z AFGANISTANU, TEZ STAHOVALI KUZI ZAJATCUM ZAZIVA, ATD ATD. (Americani udelali chybu, ze kdy jakekoliv Pastuny podporovali - jest to vrtkava a nevdecna banda.... mohli s Rusi valcit dodnes....)
Inu jihad chce obeti - a pokud mlady kanadsky obcan UPRIMNE lituje sve ucasti na jihadu, melo by mu byt ubrano. Pokud ne, melo by mu byt pruzne pridano.
07. 03. 2011 | 16:29

Tenco napsal(a):

Áááá - stráž prosperity a kapitalismu je opět zde.
Ještchybí honolulu, Čochtan a hanah a Kaddáfi má utrum./i když byl blog původně o něčem jiném - ale znáte to, virtuální bojovníci mají v oblibě berličky :))/
Tedy sice jen virtuální, ale i tak to bude slušný výkon.

Jen mi tak cosi našeptává /vnitřní hlas/, že u toho nemusím být.

Raději se kouknu co chystá IMF, WB a americké ministerstvo financí a co proklamuje EU. :))))
07. 03. 2011 | 16:37

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale
děkuji za nabídku, víte že nemám ambice ani na místního alfa-samce, ani na blogera. O Libyi psát nechci z mnoha důvodů.Jeden jste možná naťukl. Jsem samotářská hyena konzumující mršiny, nic víc. Glosovat budu dál, když bude chuť.Autorka se postupně odkopává. Tamáš má spolubojovnici.Ona je chytřejší. Půjde na věc přes dojímavé příběhy.

Od tématu jsem příliš neodbočil, i OBČAN, který nám najednou ohluchl, končil Libyí.To je téma, tam je válka a ne na Guantánamu, kde chcíp pes. I když to souvisí a Qaddháfí může mít pravdu. Může přijít cosi horšího.

Občanovi se nedivím. Zapeklitá otázka.Chrlit fráze je tak snadné.
Občan nebude sám. Promluvili velikáni.
VH a VK.
jsem zvědav, jak se s tím popasují jejich věrní.

Zasáhnout nebo ne? Zasáhnout když půjde o Muammara a ne když půjde o Abdalláha?
Další kolo panoptika začíná.
Nejhorší je zasáhnout blbě. Jako jistý burákový Jimmy. Dodnes se z toho nemůže svět vzpamatovat.
07. 03. 2011 | 16:43

Yosif K napsal(a):

Pane Zbynek - zadny rezim a zadna zeme neni idealni. Podminky na Guantanamu jsou vsak uplny MARIENBAD proti tomu jak zachazeji se svymi zajatci muslimsti jihadiste. Ritualni popravy podrezanim, stahovani skalpu zaziva, rozpichani bajonetem zaziva atd. takto by patrne zachazel se zajatci i uvedomely jihadista pan Omar Khadr, ale jelikoz toto nelze prokazat, povazujme jej tedy za kanadskeho humanistu a demokrata.

Mlady pan Omar Khadr muze dekovat Allahovi, ze jej zajali Americane a nikoliv nejaka konkurencni jihadisticka banda - to by zazil jiny stupinek muceni, to uz by z nej asi davno byl shaheed vzajemneho vyvrazdovani muslimu mezi sebou - a ze takovych obeti neni malo.
07. 03. 2011 | 16:49

voroshilov napsal(a):

Kdo pak nam tu basni o Libyji nebo oLivii Klausove?
Zeme uz byla 20 let pod embargem,plikovnik to zvladl a zvladne i tohle,sajtan tvrdohlavy jako mezek a chytry jako poustni had zase polamal americanum plany na globalni rozvraceni Orientu,tolik lzi od massmedia jsem nevidel a neslysel od rusko-gruzinske valky:Stovky mrtvych-zadne neukazuji,tisice demonstrantu-zadne neukazuji,vybombardovana mesta-zadne neukazuji...
A ta armada povstalcu skace jako klokan-jednou malem dostali Tripolis,podruhe uz jsou obklicene u nejakeho ropneho vrtu a zadaji pomoc zapadu,Kaddafimu utecou piloty ale na Malte pristanou Francouzy...
Pokolikate uz jsem se presvedcil jak jsou prolhana zidovska media!
07. 03. 2011 | 16:52

don Pedro napsal(a):

JenTak + Yosif K:
Takže teroristu rozeznáme od vojáka podle uniformy. V tom případě nacisté za druhé světové války naprosto správně označovali partyzánské hnutí za teroristy. A ony soukromé bezpečností služby, působící v Iráku a Afganistánu, jsou vlastně také teroristé, protože nemají vojenské uniformy ale mají zbraně. A to ani nemluvím o speciálních oddílech, které působí v týlu nepřítele v civilních šatech. Nedávno jsem například četl reportáž o našich leteckých návodčích, kteří navádí bombardovací letadla na cíl a ti říkali, že také často operují za frontou v civilních šatech.
No - kéž by to bylo všechno tak jednoduché, jako je jednoduchý váš svět!
07. 03. 2011 | 16:55

Yosif K napsal(a):

Mily pane Voroshilov - plukovnika kadaffiho popvazuji za totalniho dementa dokonce i Arabove, dokonce i ostatni arabsti diktatori a autokrate. Jedine v cem ostatni diktatory je jeho brutalita, a mozna snad jeste hrabivost jeho rodinky - pokud je pravda ze jeho rodince byla zmrazena aktiva za 30 miliard US$>

Kdyby se jeho kmen o trochu vice delil s jinymi kmeny, kadsaffi mohl v klidu diktatorovat dodnes. takto to vypada tak 50:50 ze jej z od koryta vykpe jina klanova klika, ci ze mu eventuelne rozpare jeho viyalat na dva a ten jeho nebude mit uz tolik ropy. No nic - islamismu, jihadismu, arabskemu protiimperialismu zdar! Blahoslaveni chudi duchem nebot jejich jest kralovstvi nebeske.......
07. 03. 2011 | 17:02

Pepa Řepa napsal(a):

Voroshilove
komando a Terminátorem je už na cestě.

Jinak si ho malujete moc růžově. Rusy nemůžou ani čuchat od té doby, co se jejich piloti a tankisté podívali do CCCP a skoukli na vlastní oči, jak velikyj magučij vypadá.
Mimochodem, komunistická strana nikdy nebyla v zemi povolena.
07. 03. 2011 | 17:02

voroshilov napsal(a):

Yozif K.
Urcite je plukovnik dement vzdyt vladne jenom 42 let a neni ani general:-)
Urcite je neschopny protoze udelal z Libyji jednu z nejbohatsich zemi v Africe.
Jeho narod tak strada ze necha za sebe pracovat cizince.

Nesmeste,30 miliard by nepolozil do americke banky-neni idiot,to jsou platby ktere meli prijit za ropu.
07. 03. 2011 | 17:07

voroshilov napsal(a):

Pepa:
A jak vypadal velikij mogucij v dobe kdy tam byli jeho tankoletce?Horsi nez v Africe?
Na svuj uroven mne nevytahnete,ja nejsem falesny guru ale take mne neponizite na nejakeho burlaka svyma bachorkama.
07. 03. 2011 | 17:11

Pepa Řepa napsal(a):

Vorošo
Plukovník je nejvyšší vojenská hodnost v zemi. Pak má ještě titul Vůdce velké všelidové džamahírie. Nikdo sice neví, co to je, ale dobře to zní.
07. 03. 2011 | 17:11

Občan napsal(a):

To Pepa Řepa:

Vzhledem k agresivitě Vašich příspěvků Vás obvykle ignoruji. Toto je tedy výjimka.

1) Kecy o marxismu si račte vetknout, kam uznáte za vhodné.
2) V Libyi už kmenová válka probíhá, pokud jste to nepostřehl.
Kaddáfí doposud držel Libyi pohromadě a navíc na docela slušně sekulární úrovni. Pokud padne Kaddáfí, padne i tento relativně sekulární stát; mimochodem, v dané oblasti JEDINÝ takový.
O co přišli, poznají Libyjci brzy a teprve pak pochopí, o co všechno přišli; ale bude už pozdě, protože to už si jejich zemi budou parcelovat jiní.
KDO to bude, to dnes neumí konkrétně odhadnout nikdo. Ale lze celkem logicky předpokládat, že to budou buď USA, které budou okupovat části země s ropnými zařízeními a diktovat dosavadním těžařským společnostem tam působícím své podmínky, přičemž zbytek země nechají vychcípat hlady, nebo to budou samy těžařské společnosti, které si vyzobnou ropná pole a území s technologickými zařízeními a zbytek země opět nechají klidně vychcípat hlady.
Asi bude zpovzdálí nějak zasahovat Čína, které USA dluží, kam se podívají.
Írán ve hře nejspíš není.
3) Mudžáheddíny z Afghanistánu dodali na Balkám amíci, což, předpokládám, také víte.
4) Jakýkoli zásah zvenčí bude blbě, protože tak zatím skončila všechna poválečná americká angažmá po celém světě. A svět se z toho vzpamatovává jen velmi těžce.

Asi nejlepším řešením by bylo nechat Libyjce "vyhladovět" především co se zbraní týče, když už se rozhodli řezat mezi sebou. Kdyby se v mezinárodní politice pohybovali místo cynických, sobeckých a zcela bezohledných pragmatiků moudří lidé, podporovali by Kaddáfího a soudržnost tohoto dost velkého státu. Ale protože tomu tak není, čeká nás další velký a drahý malér.
Tečka, puntik a sbohem.
07. 03. 2011 | 17:15

Yosif K napsal(a):

pane Done Pedro, partyzani bojujici v tylu nacistu, nasi hrdinni letetcti navodci atd atd ti vsichni vedi (snad krome fanatickych bolseviku a islamistu), ze jdou do akci ktere NEJSOU CHRANENY ZENEVSKYMI KONVENVCEMI a ze se jim tedy pri pripadnem zajeti muze stat to, ze budou NA MISTE OKAMZITE POPRAVENI, a ze pokud budou zajati, mohou cekat na vymenu treba tricet let, protoze VEDOME SLI DO AKCE NEKRYTE ZENEVSKYMI KONVENCEMI. Pro lepsi ilustraci zenevskych konvenci - velka cast zajatych partyzanu byla take nemci rychle popravena, zatimco velka cast zajatych regulernich vojaku se dockala v taborech konce valky. Tez velka cast NEMECKYCH zaskodniku bojujicich v Ardenach v US uniformach, ci v belorusku v uniformach rude armady byla na miste ci po vyslechu popravena -
obvukle z technickych duvodu - hlavne pokud nebyl cas se o ne starat. Jo VOJNA NENI KOJNA a kanadsko-palestinsti frajeri z jihadistickeho sportu strilejici po cizich vojacich se holt nektere zazitky asi do jihadistickeho pamatnicku nebudou radi davat.
Jediny kdo si to neuvedomuje jsou jihadiste, kteri pri svemj zachgazeni se zajatci se chovaji jako predfeudalni hovada, a kdyz jsou pak nahodou sami zajati, zurive si stezuji na kvalitu dek na Quantanamu ci na malou cetnost navstev v israelskych veznicich a islamofilove typu pi Hesova je jeste oplakavaji v tisku. So it goes.......
07. 03. 2011 | 17:17

Občan napsal(a):

Dodatek pro Pepu Řepu:

Na to, že údajně jezdíte do Libye často, jste mimořádně neinformovaný o jejím názvu.

Džamahíria či džamahírie a další přepisy = republika
Celý název Libye je Velká libyjská arabská lidová socialistická džamáhírije
07. 03. 2011 | 17:23

stejskal napsal(a):

Respektuji, pane Pepo Řepo.

Tak snad jen na okraj (k té zmínce, že by snad autorka chtěla odvádět pozornost od Lybie někam jinam).

Z debaty pod únorovýn blogem pana Horvátha (titulek Tygří oči):

stejskal napsal(a):
Tak na rovinu, pane Pierrote,
Aktuálně.cz je letos mediálním partnerem festivalu Jeden svět. Protože mám prostřednictvím webu přístup ke všem filmům, které budou promítány, oslovil jsem pát blogerů, o nichž si myslím, že by je tato tématika mohla zajímat. Nikoho jsme do ničeho nenutil, ale pár jich zájem projevilo. Takže těch recenzí se zde v dohledné době objeví asi více. Osobně se na ně moc těším, ostatně více než stovku filnl bych stejně nezkoukl, takže se aspoň dozvím, co stojí a to vidět.
18. 02. 2011 | 11:34

Zora Hesová je jednou z těch, kdo na můj tip zareagovali. Děkuji jí za to.

Libor Stejskal

P.S. Tu poslední větu podepisuji. Jenže dopředu to nikdy nevíte, ani ten Teherán.
07. 03. 2011 | 17:23

Pepa Řepa napsal(a):

Občan
No vidíte, jak jste to hezky vygůgloval, omlouvám se, že si nepamatuju plné znění Mojmírova titulu.
Je to hanba.
07. 03. 2011 | 17:32

voroshilov napsal(a):

Pepa Repa:
Aby nedoslo k nejasnostem,Libyje byla jedna z mala zemi na svete ktera ihned podporila Rusko v roce 2008 jeste kdyz vase media vydavala vybombardovany Saskasvihlim Chinvali za napadeny rusami Gori.
07. 03. 2011 | 17:33

Yosif K napsal(a):

Pane Voroshilove - jeden znamej ucil letat Lybijce na delfinech. Jeho poznamky:
1) po letech zavadeni tuheho sociku v Lybii panoval takovy kmenovy system, ze se neoplatilo vysetrovat vrazdy - v ramci kmenovych valek bezne mizeli lide v pousti, nikdo to nikdy nevysetroval.
2) na ovladani kmenu potrebujete penize na uplatky, kmeny se sice nedaji koupit ale za slusne penize se daji jejich sluzby pronajmout. V tomto plk Kadaffi ocividne po 42 letech stridaveho likvidovani a uplaceni kmenu se nejak PREPOCITAL!!!!!
3) Kadaffiho nenavidi jako vrtosiveho diktatora za to, ze v zemi jiz 3krat zavedl socik a trikrat temer uplny kapitalismus, vzdy pritom vetsinu lidi ozebracil. Tim predcil i sovetske soudruhy, kteri v ramci NEPU a perestrojky zavedli kapitalismus pouze dvakrat. Lidi v Lybii jej maji ze ekonomickeho idiota.
4) behem vyuky byli lybijsti piloti-studenti tretsani za chyby pri pristani holi na zadek. Lybijsky kapos to vysvetloval takto: "My beduini jsme paka, nic si nepamatujeme, ale kdyz dostaneme poradny narez holi na zadek, tak si prece jen neco zapamatujeme." Tak tyto vesele kopy nyni valci mezi sebou, kdyby tam vlitla nejaka zapadni armnada, tak jest z jejich 437 stihacek a delfinu a golubu behem jednoho dne hromada srotu. Ale k tomu nedaji arabsti soudruzi z arabske ligy souhlas - mohlo by toitiz nekdy dojit i na ne.....
5) kolosALNI STAVBA PODZEMNI REKY ZA 30 MILIARD US$ zpusobila to, ze domaci obyvatelstvo melo sveho casu potize koupit si chleba co boty. V budoucni pokls hladiny podzemni vody patrne skarede omezi vytocnost ropy ze saharskych vrtu.
atd atd

Nicmene, pokud jest dement dostatecne protiamericky, vzdycky se najdou nadsenci, kteri jej budou mit uprimne radi...... (pravda jest co rika Pan Pepa Repa - povstalci take mohou a nemusi byt nejaci KOVANI demokrate....)
07. 03. 2011 | 17:36

voroshilov napsal(a):

Yozif K.:
NEP byla nezbytna mira pro obnoveni rozvracene povalecne zemi,podruhe uz neslo znamky farsu ktery pocitujeme dodnes.
Stavba toho vodovodu je nejvetsi africky proekt od dob Asuanske prehrady,jeji prinos hospodarstvi je nevycislitelny.
Rozmazlil je...kazdemu na svoje podnikani 20 tis.dolaru nevratne pujcky,kazde rodine vuz Toyota Corolla,bydleni skoro zadarmo...To jsme uz prosli,vime cim konci takove revoluce,pak budou plakat kdyz ztrati i to co maji.
07. 03. 2011 | 17:47

Yosif K napsal(a):

Pani hesova, ve dnesnim posmournem dni mi Vase poznamka o "hrde socialisticke Kube" prinesla do duse jasne slunecni svetlo. Nedoufal jsem ze nekde v e stredni evrope jeste muze byt vyskoskolsky vzdelany clovek, ktery trpi bludem, ze na Kube je socialismus a socialni spravedlnost. Na Kube ostatne jako ve vsech socialistickych satech je receno slovy trockistu "REDITELSKA DIKTATURA" ve ktere je zhruba stejne socialni rozvrstveni jako za Batisty, ALE velkostatkare, majitele hotelu a fabrik pouze vystridali socialisticti manageri, hlave z podniku zahranicniho obchodu a hotelovych joint ventures a hezky holky motajici se kolem zapadnich cizincu. Ti vsichni a ty vsechny jsou placeni v US$ ci EUR a maji cca dvestekrat vyssi zivotni uroven nez radovi Kubanci. Jinymi slovy - bo....el na koleckach.... OSTATNE PODOBNE POMERY BYLY I V CSSR ale asi jste prilis mlada, abyste si to pamatovala.

Zabavny citat:"Hrdá revoluční Kuba vždy byla příliš slabá na to, aby situaci diplomaticky ukončila nebo překročila masivní minové pole. USA ji udržují sankcemi v socialistické stagnaci, kterou oficiálně odsuzují." hahahahaha..... opravdu povedene....

Pani Hesova, mylite se - KUBA SE UDRZUJE V BIDE ZCELA a POUZE SAMA. Krome USA s ni obchoduji vsechny staty sveta. Velka cast potravin na Kube je tez z USA - obili, ovoce (jablka), olej apod - na potraviny se embargo nevztahuje. Vzdycky kdyz je opravdu zle, Kastriste povoli trochu kapitalismu, takopvy malu kubansky NEP, ale jak se hlad utisi a pomery se zlepsi, zase vse podnikajicim kubancum vezmou.

Kdyby si prasteni kubansti komanci ponechali politicke paky jako komanci v Cine a povolili soukrome vlastnicti a podnikani, na Kube by bylo hned lepe, a USA by proti tomu nemohli nic delat.
Pro ilustraci - pote co velky Teng povolil v Cine castecny kapitalismus, cinske HDP na hlavu vzrostlo na stonasobek. Pravda Kubanci nejsou drici jako Cinani, ale mohu vas ujistit, ze na soukromem se maka jinak nez v lenosivych statnich fabrikach.....
Pro ilustraci - de facto statni vlastnictvi bytu melo za nasledek TOTALNI ZCHATRANI BYTOVEHO FONDU. jeste si pamatuji tabulky za sociku "tento dum je v socialsiticke peci najemniku"..... hahaha.... a ty domy tak OPRAVDU VYPADALY!!!!!!!!
07. 03. 2011 | 17:57

Yosif K napsal(a):

pane Voroshilov, vetsina statu vc byv SSSR cerpa do okoli naftovych vrtu ci primo do starych naftovych vrtu vodu, aby zvysila vyteznost techto vrtu. Kadaffi jest jediny dement na zemekouli, ktery to dela zcela naopak.
Vysledkem je, ze na pousti zalevane vodou drahou jako z prazskeho vodovodu (cca US$ 3.50 na kubik) roste obili, ktere by si mohl za zlomek ceny zavlahove vody koupit v Italii ci9 treba v Australii.
07. 03. 2011 | 18:05

honolulu napsal(a):

Provolavam slavu panu Yosif K !!!
Provolaval slavu panu Pepu Repa, nejvetsi hvezde na Aktualne CZ.
Navrhuji podle nazvu trpasliku z Orlanda (Magic Kingdom) pojmenovat a zaregistrovat ty proti-civilizacni nick - mentalni terpasliky, aby byl jeden varovan predem s kym ma tu NEcest.
T.napr.
Tencokyda = trpaslik s titulem - Moula
Obcan = trpaslik s titulem - Smoula
A nebo radej anglicka jmena pro mezinarodni varovani.
Dompy, Grumpy, Happy, Doc, Sneezy, Bashful, Sleepy.
A nebo
Blick, Flick, Glick, Suick, Plick, Whick, a samozrejme Quee.
Timto zpusobem automaticky charakterizujeme politicke mentalni trpasliky a nevydavame se v nebezpeci, ze nazlobime pana Stejskala, pouzitim titulu zakazaneho. - a ted zpet do prace.
Nedejte se pane Repo !!!
07. 03. 2011 | 18:13

voroshilov napsal(a):

Pane Stejskale,nechcete uz mazat vzajemne urazky Honolulu a Tenco?Komu to jeste pripada vtipne...?
07. 03. 2011 | 18:40

zorahesova napsal(a):

Mílí diskutující, jsem ráda, že jsem vás pobavila:-) Pane vorošilove, ano, máte úplně proč se smát, musím uznat, že se mi občas něco zábavného povede..

Příležitostí této krátké nepříliš promyšlené poznámky ke Guantanámu je upoutávka na festival Jeden Svět.

Ještě přijde jedna upoutávka na JS, a to o imigraci na Západě, vděčné téma:), a to k diskusi, na kterou budete všichni zvaní.

K Libyi - abyste měli koho kritizovat - jsem se také nechala přemluvit a ještě to přijde. Myslím, že s panem Stejskalem se nás víc těší na pana Řepu. Já s obavami také, protože to jistě není moje doména, ale občas vezmete risk a snažíte se říct alespoň věci, o kterých soudíte, že jsou uhájitelné. Tak uvidíme.
07. 03. 2011 | 18:47

Pepa Řepa napsal(a):

Yosif K
Neřekl bych, že je Q. tak nenáviděn,částí ano, částí je až fanaticky zbožňován. To u diktátorů bývá.
Lidé se ztráceli? Asi ano, ale pro cizince bylo bezpečno. To teď padne.
Jestli dostávali kadeti na holou nevím. Obnažení těla se moc neprovozuje, je potupou pro oba. Každý důstojník má-zřejmě po britském vzoru-hůlku, kterou vydatně používá.Řeže často a rád.
Armáda by nebyla problém.Je slabá. Problém je ve veřejném mínění. Nemají rádi ani Američany, ani Evropany ani Číňany.Mediální válku by intervenující prohráli, byli by za agresora.
Qaddáfí hrozí invazí černochů do Evropy. Není mně jasné jak se tam-kromě těch na práci-dostali.Je to policejní stát, individuální turistika neexistuje.Z jihu je poušť a Tibesti.
Pravděpodobně je sám dovezl, nacpal do lágrů a pak inkasoval od EU výpalné.

Jaké je poučení?
Neexistuje zájem Evropský.
Je zájem britský(BP, atentátník z Lockerbie), zájem francouzský (Středomořská unie) nebo italský (imigrace, bývalý kolonista). Nevím, zda je i zájem německý, asi ano, zřejmě nezaplacené pohledávky za stavby, které šly přes Němce, kteří najmuli asiaty.Možná dluží i nám, i když měl peníze s placením nepospíchal. Zájmy jednotlivých států jdou proti sobě.

Nepřipravenost Američanů.
Nějak podcenili, co se může v arabských zemích stát, selhaly výzvědné služby a pokud ne, tak selhala administrativa a nereagovala.
Osobně to vidím na snahu odstranit ho cíleným útokem.Přežil ale už atentátů celou řadu.Stříleli ho jednou podobně jako Saddata.

I kdyby, tak zůstane otázkam co po něm. Já nad ním slzu neuroním. Jen od začátku upozorňuju, že ten hujerismus o světlých zítřcích panarabské revoluce je nesmysl.
Kdyby to došlo až do Maroca, bude mně to hodně líto. Ta země mně přirostla k srdci nejvíc.

Jsem zvědav na vyjádření skalních havloidů i kausofilů.
Obě verze -zasáhnou či nezasáhnout-mají hodně pro i proti.
07. 03. 2011 | 18:48

hovorka11 napsal(a):

Zajímavá zpráva, která by mohla vysvětlit budoucí možné potlačení povstání za demokraciia svobodu:

"Tel Aviv schválil rekrut hrdlořezů z afrických zemí, kteří v Libyi vraždí odpůrce Kaddáfího režimu "

http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=364418

Pan Yosif by nám mohl říci podrobnosti
07. 03. 2011 | 18:59

fer napsal(a):

hrdá revoluční kuba, guantanamo, panečku to je námět. nedávno plná ústa mubaraka a spolu s tím českým palestincem, jedna výčitka za druhou na adresu západu za malou podporu revoluce. dnes občanská válka v libyi a ani kvák. to svědčí o ideologicky silně zaujatém pohledu. pohledu z hlediska odbornosti a analytické kvality tedy pochybnému. spíš žvásty na úrovni komentářů místních štamgastů, tlučících internetové špačky a čas u jakéhokoliv námětu.
07. 03. 2011 | 19:00

Pepa Řepa napsal(a):

zorahesova
K Libyi - abyste měli koho kritizovat - jsem se také nechala přemluvit a ještě to přijde.
.................
Potěš koště. Nejste sestra jistého Tamáše?

Tak co já tady plýtvám střelivem? To jste měla říct hned.
Příště asi Libyi vypustím, abych se neopakoval.Nechám si to na Maroco. Nebo na Gazu. Už chystá bradatec na pejzatce prskavky, jen čeká na lepší počasí.
Ale potomkovi Hassana to nepřeju, snad domino tak daleko nedojde.
07. 03. 2011 | 19:01

don Pedro napsal(a):

Yosif K: Když odhlédneme od toho, že za druhé světové války žádné ženevské konvence ještě neexistovaly, souhlasíte tedy s názorem německých nacistů, že partyzáni bojující v civilu na obsazených územích byli teroristé?
07. 03. 2011 | 19:04

voroshilov napsal(a):

zorahesova:
Ja se na Pepu Repu netesim,uz mnohokrat ukazal ze je to rasista,sovinista a egocentrik ktery miluje jenom sebe,svoje sahodlouhe vystupy pouziva k goebelsovske retorice,dnes u neho spatny kazdy kdo vystupuje proti plukovniku a americanum,samozrejme je to milasek redaktora a pise svuj radoby vtipny internetovy kodex busido aby nas poucoval co muzeme a nesmime psat,svetobeznik baron Prasil.
07. 03. 2011 | 19:06

Pepa Řepa napsal(a):

Hovorko, Hovorko
máte dobré prameny.....Citing Egyptian sources.....
Hmmm, to je ale zdroj. Kdyby to byla pravda, tak vězte, že by se o takové schůzce nedozvěděl ani Yossif ani-při vší úctě k Vám-ani Hovorka.

A verbujou v Čadu, říkáte? A na podporu Mojmíra? Hmmm, tak jo.
To by byli ti poslední, kteří by mu šli na pomoc. Q. si z nich dělal cvičné terče, válčil s Čadem permanentně. No válčil, oni zamrzli u pušek z první světový. Teď se asi vylepšili, ale že by mu šli na pomoc, proč by to dělali?
A hlavně proč by to dělali Židi, pro ně byl Mojmír horší než Mubárak.

Jestli jste něco doložil, tak to, že už se vytváří výživná atmosféra u které to-podle mne-skončí: Hurá na Žida.
Jestli tam dole se vyvaluje Yosif u Jaffy na pláži, tak mu nezávidím.
07. 03. 2011 | 19:24

Tupelo napsal(a):

Pani Hesova, mohu nyni jen kratce, myslim ze jak Guantanamo tak i selektivni pristup k diktatorskym rezimum je ostudou Spojenych statu. Neposkozuje je to jen je same, ale celou zapadni demokracii, pritom moznost nutit svetu sve predstavy pomoci silovych reseni postupne klesa a klesat bude.

Diky za clanek, je fajn precist si Vase nazory (diskuzi jsem necetl jen proletl a vzhledem k vystkytu nekterych 'osvedcenych' nicku si ji dokazi predstavit (proti nekterym je i kolovratek generator kakafonie ;))
07. 03. 2011 | 19:27

Tupelo napsal(a):

ps. omluva za chybu...
07. 03. 2011 | 19:28

Pepa Řepa napsal(a):

Tak jo
Charošo Vorošo
Da zdrastvujet tovarišč Stalin.
http://www.youtube.com/watch?v=AzudytUKVvw&feature=fvst
07. 03. 2011 | 19:29

hovorka11 napsal(a):

"Ve zprávě je uvedeno, že se šéf uvedené společnosti nedávno setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, ministrem obrany Ehudem Barakem a šéfem izraelské zpravodajské služby Avivem Kochavim. Zpráva tvrdí, že tito tři izraelští politici souhlasili s tím, aby společnost nadále rekrutovala námezdní vojáky, kteří mají být Kaddáfímu nápomocni při masakrování rebelujících poddaných. Tito přední izraelští představitelé schválili nábor desítek tisíc hrdlořezů ze strachu, že pokud by Kaddáfího režim padl, mohl by podle nich být nahrazen režimem „extrémně islamistickým" nebo přímo muslimským kalifátem."
-------------------------
Benjamin Netanjahu má navštívit v dubnu ČR. Srdečně ho zvali Václav Havel a Karel Schwancenberg pro účel propagace a lepšího vnímání Izraele v Evropě a pro prosazení vstupu Izraele do NATO, aby jeho činy byli chráněny vojenskou mocí celé aliance v čele s USA.
-----------------
Mám pocit že u nás je hrozba podobná:
Kdyby Nečasův režim padnul, tak by hrozil rozpad demokracie hrozbou nadvlády nyní velmi nebezpečných komunistů s návratem průběžného penzijního systému, který nelze přes firmy rozkrádat a to ohrožuje demokracii !!!
07. 03. 2011 | 19:29

Yosif K napsal(a):

Pane Pedro:
Zenevske konvence pochazeji z roku 1864. Cesti paragani poslani spachat atentat na Hitlera vedeli, ze kdyz budou chyceni, budou popraveni - VEDELI ZE NEBOJUJI V UNIFORMACH, VEDELI ZE SE NA NE Geneva Conventions nevztahuji. Naproti tomu naprioklad sestreleni anglicti piloti (pokud nebyli zidovslkehjo ci protektoratniho puvodu) se vetsinou dockali konce valky v nejakem zamku jezeri ci v jinam zamku v hornim Slezsku.
Toto vsichni civilizovani lide vedi - krome islamistu kteri sami uirezavaji zajatcum nosy, skalpy, udy, ritualne podrezavaji krky , malym holkam urezavaji nosy a usi a strikaji jim do obliceje sirovku (viz nedavna fotka na cover page TIME) a KDYZ JSOU ZAJATI, najmou si islamofilni trouby pravniky, kteri pak pro ne "pro bono" sepisuji nesmyslne litanie o porusovani jejich lidskych prav.
Cestnou vyjimkou jsou ti dva posledni psychopati - ten Paki ktery se pokusil odpalit bombu na Time Square a ten americko-palestinsky magor co zabil 12 lidi ve Foert Bragg. To se ke vsemu hrde priznali a tim vzali islamofilnim pseudo-humanistum vitr z plachet. Doufam ze o nich bude natocen nejaky shaheedsky film a ze dostane prvni cenu na prehlidce palestinskeho umeni. A ze tento film budou do zblbnuti opakovat kanalech typu MBC atp.....

The ten articles of this first treaty were initially adopted on August 22, 1864 by twelve nations.[5] Clara Barton was instrumental in campaigning for the ratification of the First Geneva Convention by the United States, which eventually ratified it in 1882.[6]

The second treaty was first adopted in the Geneva Convention for the Amelioration of the Condition of the Wounded and Sick in Armies at Sea, concluded on July 6, 1906 and specifically addressed members of the Armed Forces at sea.[7] It was continued in the Geneva Convention for the Amelioration of the Condition of the Wounded and Sick in Armies at Sea, concluded on July 27, 1929 and entered into effect on June 19, 1931.[8] The third treaty was first adopted in the Geneva Convention relative to the Treatment of Prisoners of War, concluded on July 27, 1929 and entered into effect on June 19, 1931.[9] The fourth treaty was inspired by the war criminals of the Nuremberg Trials and first adopted in 1949.
07. 03. 2011 | 19:30

voroshilov napsal(a):

Pepa Repa:
Co se ty dojebal se do toho Stalina?Neboj starou ty pichat nebude,uz je mrtvy.
07. 03. 2011 | 19:33

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
Jde pouze o fakta a ta mluví zcela jednoznačně. U nás se vytváří všeobecná nenávist vůči arabům, tak se pouze snažím odhalovat, že je vše jaksi jinak a proč to je. Naše média nás totiž neinformují o zcela zásadních věcech.
Osobně mezi slušnými lidmi nedělám rozdíly ať je jakékoliv národnosti.
07. 03. 2011 | 19:37

voroshilov napsal(a):

Fakticky se mi v tom braku ala halejvud(jeste natocime) se libil mlady Brezinsky,tam je pravda,ten prece nikdy nelze...
07. 03. 2011 | 19:38

Pepa Řepa napsal(a):

A hovorko
japato.......pokud by Kaddáfího režim padl, mohl by podle nich být nahrazen režimem „extrémně islamistickým" nebo přímo muslimským kalifátem."
----------------------------
To přece nehrozí, celá severní Afrika jako jeden muž volá po západní demokracii, jak nás tady -nechci jmenovat- duo p. Hesová a p.Shanaáh přesvědčuje.
07. 03. 2011 | 19:39

Pepa Řepa napsal(a):

hovorka11 napsal(a):
Mám pocit že u nás je hrozba podobná:
Kdyby Nečasův režim padnul, tak by hrozil rozpad demokracie hrozbou nadvlády nyní velmi nebezpečných komunistů s návratem průběžného penzijního systému, který nelze přes firmy rozkrádat a to ohrožuje demokracii !!!
-----------------------
Hovorko vy máte věci.
Že by Famiglie 118 verbovala na Zambezi žoldáky na potlačení demonstrace proti důchodové renormě?

Tak jo, Hovorko, tak jo? Ale pssssst!
Už musím pryč, mějte se.
:-)))
07. 03. 2011 | 19:48

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
Nevšiml jste si té taktiky zakrývání korupce? Když se krade a lidi to vidí, tak se odvádí pozornost bojem proti totalitě. Po 20 letech velmi aktuální ale průhledné- viz Němcová !!
07. 03. 2011 | 19:59

Yosif K napsal(a):

Pane Pepo Repo - mate svatou pravdu - zda se i mezi rebely budou ohromne citlivi a demokraticti lide - napriklad nadavaji Kaddaffimu do zidu (zda se ze mel zidovskou babicku....)

Je jasne, ze zadna cizi vojska rebelove mezi sebou nechteji. Dale je jasne ze i zapad se sam o sobe angazovat nechce - stalo by to nejake penize, ropa by pritom neslevnila. Arabove se take angazovat nebudou - jejich vudci se neshodli nikdy na nicem jinem nez na nadavani na neokolonialisty a zionisty. Nezbyva nez se divat na narustajici pocet mrtvych civilu....

Uprostred tohoto bloaznice prinasi posledni 3 dny VELMI ZAJIMAVE a podnetne shoty Communist News Network. Palestinci protestuji jako sileni v Hebronu za "pravo byt lidmi". O co konkretne jde? Asi 100 Palosu se snazi kolem dokola napadat IDF - demonstruji o lidske pravo chodit jednou uzavrenou ulici v Hebronu, ze ktere drive ostrelovali zidy. CNN o tom kazde 2 hodiny nataci novou reportaz. POkud se bude CNN hodne snazit, mozna z toho tez neco bude. Uvidime, Palestinci se na Westbanku se maji povetsine lepe nez v Jordansku, nemluve o Syrii ci Egyptu, zatim nijak masove nedemonstruji.

Prispevek pana Hovorky je silne inspirativni - za zidovske penize rozestvavat muslimy proti sobe. Ale b-ze b-zicku - zidovske penize k tomu preci nejsou vubec zapotrebi - muslimove jsou rozestvani i za sve penize - nedavno jsem cetl v ROOTS clanecek od americkeho cerneho muslima na navsteve v egypte - na jeho somalskou manzelku egyptane krici somalska kurvo, hunga hunga, kolik je hodin (LOL pri pohledu na cerne zapesti), na nej krici pasaku atp atp proste bratrsvi mezi muslimy jak vysite, pokud Kadaffi verbuje v Africe na ZABIJENI ARABU, je mozne ze na to ani moc penez nepotrebuje. Na druhe strane - pry cast zajatych cizincu jsou islamisti ze Sudanu - ti maji mozna s Kadaffim nejakou protiegyptskou druzbu...... pry sestreleny pilot mel prukazku sudanskeho svazu certifikovanych ucetnich....
07. 03. 2011 | 20:05

don Pedro napsal(a):

Yosif K: Z roku 1864 pochází první konvence, která pouze upravovala zacházení s raněnými vojáky, napřílad povinnost ošetřit raněné vojáky protivníka. Partyzánů se týká až konvence z roku 1949. Ale pořád jste mi neodpověděl na otázku, jestli považujete partyzány bojující proti nacistům za teroristy.
07. 03. 2011 | 21:03

Yosif K napsal(a):

Pani Hesova - poznamka o zchatralemn bytovem fondu se tykala Kuby. Tam "venovali" byty tem, kdo v nich bydli, ale byty se nesmeji prodavat, takze majetkova prava nula cerla nula. Byty se vsak smi vymenovat, takze s vymenami vznikl ohromny cerny trh typu akce "KULOVY BLESK" plny predstirani a vybirani uplatku za "zavreni oka" nad fiktivnimi smenami. Slusny byt v Havane stoji skoro tolik co v Praze - co ma nejaky wert skupuji sestrenky a bratranci z Miami pro sve kubanske rodiny.
Protoze k bytum nejsou normalni masjetkova prava, nikdo se pro jsitotu o nic nestara. Protoze se nikdo o noc nestara, vleka cast Kuby vypada jako totalni zbor na spadnuti, jeste hure nez OPBH za sociku v CSSR.
Protoze de facto nikomu nic nepatri, nikomu se ani nechce nic moc stavet. Raul Castyro udajne planuje dalsi NEP pri kterem by bylo mozno byty p[rivatizovat. Lide se boji, ze si byty koupi a "Castro" shrabne penize a byty jim po case zase stejne vezme. Dale, krome reditelu, holek ze zapadnich hotelu a lidi s rodinou v Miami stejne nikdo zadne velke penize nema. Jo vystavba sociku na Kube........
07. 03. 2011 | 21:10

JenTak napsal(a):

don Pedro.
Z hlediska dnešního práva mohou vypadat někteří partyzáni jako teroristé. Nikoli třeba Titovi partyzáni, kteří měli uniformy a jevili se jako pravidelná armáda. Pravděpodobně na tom byli dost podobně sovětští partyzáni, kteří byli oficiální součástí sovětského válečného úsilí.
Musíte rozlišovat (jako v případě ČSR) mezi uznanou exilovou vládou v Londýně a okupačními jednotkami. Při atentátu na Reinhardta Heidricha se jednalo i v úhlu německého pohledu o vojenskou akci. Podstatné je to, že během WWII bojovali partyzáni proti okupační moci, za osvobození země.
Mohlo by se zdát, že teroristé také někdy bojují proti okupaci. Jenže když egyptští teroristé zničili dvojčata, část Pentagonu a zavraždili tisíce nevinných civilistů, nebyl to žádný osvobozenecký boj, ale sprostá vražda. Teroristé nebojují za osvobození národa, za lepší zítřky, ale za moc úzké vrstvy populace, která většině nic nepřinese.
Když muslimové spáchají atentát ve Španělsku, v Londýně a mnoho dalších je vyzrazeno, není to žádný osvobozenecký boj, ale výzva ke zbytečné konfrontaci. To je terorismus.
Stačí toto vysvětlení?
07. 03. 2011 | 21:30

don Pedro napsal(a):

JenTak: No jo, ale tenhle článek je o případu chlapce, který nezabil žádného civilistu, ale (možná) jednoho z vojáků, kteří útočili na jeho dům. Je to tedy terorista?
07. 03. 2011 | 21:55

JenTak napsal(a):

don Pedro.
Chcete po mně, abych bez znalosti tohoto případu vynášel kategorické soudy a tudíž musím spekulovat. Pokud přijel do Afghánistánu proto, aby prošel školením, výcvikem či jinou masáží od fanatiků (teroristů) z Tálibanu, pak je nepochybně terorista byť ještě nikomu neublížil.

Normální mladík přece necestuje do válčící zóny na prázdniny. Speciálně, když není výdělečně činný.

Když chytne policie partu mladíků jak vykrádají trafiku, je u nich pachatel i ten, který šel se zloději jen "na zkušenou".
07. 03. 2011 | 22:39

don Pedro napsal(a):

JenTak: "pak je nepochybně terorista byť ještě nikomu neublížil"

A já jsem si vždycky naivně myslel, že právo posuzuje člověka podle toho, co spáchal a ne podle toho, co by mohl spáchat.
07. 03. 2011 | 22:47

JenTak napsal(a):

don Pedro.
Nikdy jste neslyšel o trestnosti plánovaných trestných činů? Nebo má pachatel/terorista nejdříve někoho zavraždit, aby byly důkazy nad slunce jasnější?!
Probůh jak to uvažujete?
07. 03. 2011 | 22:51

don Pedro napsal(a):

JenTak: Jenže on nebyl obviněn z plánování nějakého teroristického činu, ale ze zabití amerického vojáka a z nepřátelských akcí proti americké armádě. A já se znovu ptám, je zabití vojáka ve válce terorismus?
07. 03. 2011 | 23:18

kormoran napsal(a):

Pane Hesi ,
mate naprostou pravdu , prijmete proto i muj soucit nad vezni v Guantanamu . Nase organizace jim preda zapeceny pilnik v kukuricnych plackach a sounalezite i neustalou apelaci na pres. usa.
Jsem rad , ze nachazime tak velkou podporu v tak male zemi!
Podelte se prosim se mnou jakou stranku Koranu mate prave otevrenou?
Ja prvni.
07. 03. 2011 | 23:34

JenTak napsal(a):

don Pedro.
Nemám čas vám pořád něco vysvětlovat dokola. Moje odpovědi již znáte, ale ještě jednou vám odpovím.
Když zabil toho amerického vojáka, byl sám vojákem nepřátelské strany v uniformě?
Předpokládám že ne, tak potom je to terorista! Co je na tom k nepochopení?!
07. 03. 2011 | 23:36

honolulu napsal(a):

Marsale Vorosilove,
o vtipnost nejde ale o PREVENCI. Kdyz prestanu, tak on Tenco zacne kopat do lidi a lide potom zmizi a nebudou sem psat. Tak uz se stalo, nekolikrat. Toto je jeho strategie, jak dominovat Aktualne CZ zpitomelou levicovou propagandou a jak ovlivnovat verejne mineni. Tobe to nikdy nedelal. Napadlo Te nekdy proc ?

Ty by jsi tomu mel rozumet....Neexistuje sracka, kteru Ty by jsi nevylil na USA a na spojence Israel. Ty vecne urazeny ROZMAZLENY rudoarmejce. Jsi zahorkly protoze Te deportovali z Chicaga. Kdyby Ti to myslelo, tak uz mas dnes citizenship, jak stovky jinych Rusu.
Kdyz Te to rozciluje necti to. Registrace levicaku je uz davno OPOZDENA - overdue !. Ty na ni nebudes, nejsi nebezpecny, tak se neboj. Nebudes mit titul trpaslika jsi mimo. Kdyz Ti napisi proc, tak zase budes plakat 1/2 roku, jako ohledne zachodu v Moskve.

Dalsi intelektualni zricenina na "holeni" nez mi dojde vino !
07. 03. 2011 | 23:45

don Pedro napsal(a):

JenTak: Takže židé, kteří v mandátní Palestině zabíjeli britské vojáky, potom určitě byli teroristé, protože bojovali v civilních šatech, viz například toho video:

http://www.youtube.com/watch?v=5EjQ2iDdi30

A Britové udělali zcela správně, když ty mladíky a dívky popravili.
No jo, jenže Izrael je potom všechny prohlásil za bojovníky za svobodu židovského národa a podle jejich zabitého vůdce Avrahama Sterna pojmenoval město. Dva další vůdci teroristů (Menachem Begin a Jitzak Šamir) se dokonce stali premiéry Izraele. Tak jak to je? Byli teroristé nebo ne? Nebo že by se definice terorismu měnila v čase a prostoru? (Kdo bojuje PROTI NÁM je terorista. Kdo bojuje S NÁMI je bojovník za svobodu.) Otázky, otázky, samé otázky...
07. 03. 2011 | 23:54

kormoran napsal(a):

Jeje na to hlavni bych zapomnel-Libye.

Urcite laska a pravda zvitezi nad lzi anenavisti.

Jiz i okresni hejtman na tento fakt baziroval, se kterym jsem jiz dlouho pred valkou tento problem probiral!
07. 03. 2011 | 23:55

honolulu napsal(a):

Vsichni Ti teroriste z Guantanama, patri nahazet do Golfskeho proudu 100 mil vychodne od nejvychodnejsiho Bahamas.
(Napred jim, ale obleci burky, pro "snazsi" moznost plavani.)

Pane Yosif K, zde to vidite, ze se absolutne neda nikomu z Muslimaku verit. Vrah co zabil 12 nevinnych ve Fort Bragg. Mel zdarma skoly a hodnost majora. Mel se velmi dobre. Ubytovani a strava zdarma. Dokonce i prestyz. Zde vidite, ze krev neni voda, je silnejsi nez cokoliv jineho. Proto mi jdou tak na nervy Ti kteri to popiraji. Vyridte v Israeli, ze jsme s nimi a ze je potrebujeme vice nez oni nas.
08. 03. 2011 | 00:12

voroshilov napsal(a):

honolulu:
Perfecto,uz se mi tresou ruce kdyz pomyslim na tvoji hrozbu,doufam ze mne usetris jinak to nepreziju:-)
Ja da
08. 03. 2011 | 00:27

voroshilov napsal(a):

Honolulu:
Zahadnym zpusobem se mi ztratil cely text,asi v tom ma prsty Stejskal,no cert to vem...zkusim jinak-Amiku ty tady nejsi na vasem detskem forumu Sezam Street abys psal kdejake detske kraviny ob ufonech,to je vazny portal kam chodi vzdelane lidi i kdyz mnozi se precenuji a delaji srandu v podstate maji co rict nez nazvy americkych statu,ja tady byl o nekolik let drive nez ty,takze mne nic vycitat a strasit nebudes-nejsme,opakuji,na detskem hristi,take muzes rovnou preskakovat moje prispevky-ja se vubec neurazim,a tebe my friend ja nikdy neurazel dokud jsi uplne nepsal crazynesmysly o nejakych silnicich a medvedach,v tom ma Tenco pravdu-tobe uplne hrabe v palici,asi prilis mnoho kamaradis s panem Jackem Danielsem!
08. 03. 2011 | 00:44

honolulu napsal(a):

Marsale Vorosilove,
co Ty prdolis o HROZBE ? Pro Tebe je to hrozba, kdyz NEBUDES na liste trpasiku ? Precti si po sobe Tvoje vety ! Byzantynske nastavby a chlast z Finska a mame politika politruka Vorosilova.
Arbitra, elegance slov a vet. Ohodnocovace inteligence toho, co je mu nesrozumitelne.

Prestan zvanit o VZDELANI prispevkaru. Ano nekteri jsou ! Ale jsou zde i ti co jsou hlopejsi nez kolotocovy kone ze dreva.

Jestli chces byt Ty hloupejsi nez Tvuj deda Kliment, tak se kamarad s Tencokydou, kralem vsech MULTI-KULTI.
Tvoji kamosi v Rusku Ti daji takovou nakladacku, ze si nesednes ani pri kakani.

Co se tyce UFO, nalistuj si noviny "Plain Dealer" ze
17. listopadu 1999. Videlo to 10 tisic lidi. Ja nevim co to bylo ? 6 ozralych meteoru to urcite nebylo. Nebyl to nahodou ozrala Gagarin, z letkou MIG 15 ? Mozna ano, nevim ?
Uz 3 dny Amici mluvi o dukazu, ze je ve vesmiru zivot, neco spadlo s necim. Najdi si to na Internete. Informovat Te nebudu, jsou za to pouze posklebky.
A z Multi-Kuti Dablama si nezahravej. Je to proti existenci Tve zeme.
Ted zaspuntuj Finladiu a utikej se vycurat a honem bez spat.
(Nezapomen se omluvit Hospodinu za popletenost.)
08. 03. 2011 | 03:00

kormoran napsal(a):

Pane Honolulu ,
jen nevedomy clovek se Vam muze smat a zpochybnit UFO . Po odecteni vseho mozneho existuje 1 prcnt.
fakticky nevysvetlitelneho .

A o mimozemskem zivote nemuze byt pochyb , staci si uvedomit , jak velka je nase galaxie , nas vesmir a kolik galaxii a vesmiru existuje .

Dejme tomu , ze pouze v nasi galaxii existuje jeden zivot a to ve slunecni soustave .
Coz je prokazatelne minimum.

Paklize existuje nekolik milionu galaxii , staci vzit jen deset procent z nich a planet na kterych by byl schopny zivot ,neni treba o cem diskutovat. Zaroven je treba brat v uvahu , ze my vychazime z pouze jednoho chemickeho a fyzikalniho meritka zivota -pochopitelne ten ktery zname a coz nemusi platit jinde.

Podle meho nazoru, my nejsme absolutne a v zadnem pripade pripraveni zblizit se s jinou mimozemskou inteligentni civilizaci.

No reknete sam! Neni krasnejsi badat, premyslet a snit v tomto smeru ,nez poslouchat ty unavujici pozemske kydy? Kterym nakonec vsichni v ruznych mirach podlehame?
08. 03. 2011 | 03:59

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm, tak on je Voroša už maršálem?
Jako jeho velebený vzor Josef Vissarionovič?
To je ale kariera.
Ještě se tady nenašel Čech, který by velebil Klému. I když u Hovorky nevím.
A to byl Kléma proti Stalinovi slabý odvar.
Kdepak Stalin to byl pašák. Už chápu ten obdiv k Mojmírovi.
08. 03. 2011 | 08:19

kormoran napsal(a):

Repa ,
Lasku mezi Klemou a Josephem nelze poprit , jeden bez druheho nedokazli zit .Doslova a do pismene.

Jo a konzervatori z Hame si stezovali , ze Klema se nehodi ani do pastik.
08. 03. 2011 | 08:38

Yosif K napsal(a):

Pane don Pedro - re zenevske konvence ohledne zachazeni se zajatci:
Specifically, Chapter II of the Annex to the 1907 Hague Convention covered the treatment of prisoners of war in detail. These were further expanded in the Third Geneva Convention of 1929, and its revision of 1949.
Zasady chazeni s uniformovanymi zajatci hrube narusovali nacisticti i komunisticti soudruzi (a muslimove):
However, nations vary in their dedication to following these laws, and historically the treatment of POWs has varied greatly. During the 20th century, Imperial Japan and Nazi Germany were notorious for atrocities against prisoners during World War II. The German military used the Soviet Union's refusal to sign the Geneva Convention as a reason for not providing the necessities of life to Russian POWs. North Korean and North and South[17] Vietnamese forces routinely killed or mistreated prisoners taken during those conflicts.
Zenevskymi konvencemi jsou chraneni bojovnici, na kterych jest zdalky videt ze jsou bojovnici a jsou organizovani jako bojovnici. Palestinsky retarda, ktery prijde na checkpoint v abbaji se sebevrazednou vestickou a odpali se a prijde tak do nebe se 72 panami tyto podminky ocividne nesplnuje. Pak si jini islamofilni "humaniste" stezuji, ze se na checkpointech kontroluji tehotny zensky. tez toto nesplnuje kanadsko-palestinsky "hrdina" amatersky jihadista potulujici se po Afganistanu v teroristicke bande oblecene v civilnich hadrech (toto jako vrchol islamske Taqiya - lstivosti a skodolibe proradnosti).

To qualify under the Third Geneva Convention, a combatant must have conducted military operations according to the laws and customs of war, be part of a chain of command, wear a "fixed distinctive marking, visible from a distance" and bear arms openly. Thus, uniforms and/or badges are important in determining prisoner-of-war status; and francs-tireurs, terrorists, saboteurs, mercenaries and spies do not qualify.
08. 03. 2011 | 08:48

Yosif K napsal(a):

Takze - mladistvemu teroristovi bylo 14 - coz jest napriklad i v britanii a mnoha americkych a MNOHA MUSLIMSKYCH STATECH hranice trestni odpovednosti. Dale mladistvy terorista mel ohromnou legraci z vycviku kladeni min - jak jest zachyceno na videu. Dale mladistvy terorista byl chycen v chaloupce plne raket a mrtvych ozbrojenych jihadistu v cvilnich satech, KTERI SAMI ZAHAJILI PALBU na americke vojaky. Atd atd. Tez jeho matku by meli zavrit za zanedbani povinne vychovy az by zcernala.
08. 03. 2011 | 09:03

Yosif K napsal(a):

Mlady pan Omar Khadr byl UVEDOMELYM a BOJUJICIM clenem TERORISTICKE SKUPINY v CIVILNICH HADRECH. Sam byl samozrejme ozbrojen, strilel tak jako jeho soukmenovci a sam byl samozrejme tez v civilnich hadrech.

Ve sve debilite rekl sam od sebe i to, ze chtel zabit co nejvic americanu, mimo jine i proto, ze za kazdeho zabiteho americana taliban vypsal odmnenu US$ 1500. Ze s mladym panem Khadrem mohlo byt zachazeno lepe? Ano, to je smutne, slysite vsak islamofily skuhrat nad tim, ze by se TALIBANCI mohli chovat k zajatcum lepe?

No nic, bylo mu 14, byl v civilnich hadrech, strilel aby zabil. A byl ve skupine zrovna kdyz se jim podarilo par americkych vojaku ze zalohy zabit. Pani Hesova - co si konkretne predstavujete - ze mel mlady pan Khadr dostat plaketu kanadske vlady za kanadske vlastenectvi a obranu demokracie?

Proc cela rodina se vytrvale vraci do Kanady vyzirat kanadsky socialni system, kdyz se jim v Afganistanu tak libilo????
08. 03. 2011 | 09:29

Yosif K napsal(a):

Pane don Pedro - nevsiml jste si, ze velka cast Zidu behem ww2 nebohjovala proti britanii ale naopak v bristskych jednotkaxch proti nacistum? Nevsiml jste si toho, ze Stat Israel okamzite po svem vzniku, jak jen to bylo technicky mozne, vsechny tzv partyzanske jednotky zaradil do armady a ty jednotky co se odmitli zaradit do armady vojensky zlikvidoval?

Zatimco arabsti soudruzi ucinili pravy opak..... "lstive a mazane" bojuji v civilnich hadrech, dokonce v civilnich ZENSKYCH hadrech a v pseudo-sanitkach Cerveneho Pulmesice dodnes. Slava slava muslimske "mazanosti"......
08. 03. 2011 | 10:54

Yosif K napsal(a):

citat: "...existuji dukazy ze Omar Khadr nikoho nezabil...."
Jake dukazy?
Zbyl predposledni zivy z cele teroristicke bandy, nekdo z tech dvou vystrelil a zabil. Byl v teroristicke bande, strilel aby zabil. Byl v teroristicke bande, nechal se nafilmovat na video jak klade miny a smeje se jak pukly meloun.

Mozna by se jeho bojove zkusenosti mely zavest v nejakych letnich taborech pro mladistve kanadsko-palestinske lesni junaky ci scouty? Osm let za spoluucast na vrazdach mi pripada celkem OK. Jediny duvod proc US vlada jeste drzi par lidi v Guantanamu je:
a) nikde je nechteji
b) nebo je chteji jako njapriklad v Syrske arabske republice, Cinske lidove republice apod - proto aby je mohli umlatit k smrti.....
08. 03. 2011 | 11:02

Platan napsal(a):

JenTak napsal(a):
don Pedro.
Terorismus je vražda kohokoli civilistou. Člověk v uniformě je voják. Civilista se samopalem je terorista. Voják jedná podle zákonů, terorista nikoli. Když je někde voják, všichni ho podle uniformy poznají, ale teroristu rozeznat nelze.

Chlapče, chlapče... Takže když Afghánci bojovali v civilu oproti sovětským okupantům, tak byli teroristi... Kde to žiješ? Terorista je přece ozbrojený člověk v civilu, který bojuje proti našim zájmům... :-)
08. 03. 2011 | 12:14

honol napsal(a):

To je zas bžunda, hlína, prostě legra.. Konečně nastal den, kdy se do sebe zahryzli místní fanatici, jeden z východu a druhý ze západu. Škoda, že jim nesekundoval místní zelený mužíček. A dvakrát škoda, že si to nemohli dát na férovku. Ale protože chodí všichni ozbrojení, dopadlo by to asi neblaze. S ohledem na věk bych si vsadil na vítězství voroshilova..
Zdraví multi-kulti mentální trpaslík a šašek v jedné osobě
08. 03. 2011 | 14:05

Pierrot napsal(a):

Olala! Jak se mi dostalo do nicku kus honolulu?!
08. 03. 2011 | 14:07

Tomáš Nevěřící napsal(a):

Paní Hesová,
naprosto souhlasím, děkuji ža explicitní vyjádření něčeho, za co se dnes odsuzuje do žaláře.
10. 03. 2011 | 23:45

pavel2 napsal(a):

...devet deti sbiralo drivi v lesiku v Afganistanu..priletele americka demokraticka helikoptera.....masakr.... a dalsi Nobelova Cena miru pro vrchniho velitele....
11. 03. 2011 | 05:09

šaman napsal(a):

Pepo Řepo, jste chytrý člověk, sečtělý.Ale někdy si pletete pády. Gramatické. A jste přesvědčen, že účel světí prostředky. Jezovito.Poněkud jiný pohled uvádí Občan, je mi vzácnější.Ale dnešní svět je asi více podle vás,než podle Občana.Takže: co se pokusit vidět i z druhé strany , marxismus neberte. Ale kousek dialektického pohledu ( podle Řeků, Marxe vynechte ) by neškodil.I rada editora má cosi do sebe.
14. 03. 2011 | 04:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy