Daň za reformní cíle aneb chybná analýza premiéra Nečase

15. 10. 2012 | 15:41
Přečteno 3489 krát
Krajské volby nalily sebevědomí do žil ČSSD a především komunistům.

To je evidentní. A přestože v nich své pozice posílila také KDU-ČSL, znamená debakl vládních stran výrazné oslabení pravice. Podle premiéra se s ním muselo počítat, protože se jedná o daň za nepopulární, ale nezbytné reformy. Ale to je jen povrchní vyhodnocení vzkazu, který voliči vládním stranám zaslali.

Jako zastánce konzervativních ekonomických principů – vyrovnaného rozpočtu, snižování dluhu a dalších konvergenčních kritérií (především inflace pod třemi a deficitu pod šedesáti procenty) - považuji řadu z reformních kroků za správný cíl. Zvolenou cestu k němu ovšem za špatnou.

Vadí mi absence pro-růstových opatření. Vláda se nepokusila vytvořit ani náznak toho, co už Josef Lux nazýval „sociální trampolínou“ – tedy soubor opatření, která by vracela nezaměstnané co nejrychleji do pracovního procesu a ne na pracovní úřad. Nečasova vláda navíc fakticky rezignovala na pro-rodinnou politiku.

Každý nezaměstnaný se státu prodraží hned v několika ohledech: na odvodu daní z jeho příjmů, na pojistném a sociálním, na výplatě sociálních dávek... V případě člověka s platem 25.000 korun rozpočet přijde na zmíněných platbách o 14.000 a další tisíce naopak musí vyplatit. Přesto stát zaměstnanost podporuje nedostatečně a neschopnost rozetnout bludný kruh „méně příjmů – méně podpory“ vnímá negativně i ta část veřejnosti, které jsou jinak konzervativní principy hospodaření blízké.
A co se rodiny týče, utrácí stát každý rok o 20 miliard víc v rámci tzv. mandatorních výdajů v důsledku negativního demografického vývoje. Zjednodušeně řečeno, zatímco je čím dál tím víc lidí na penzi, ubývá ekonomicky aktivních, kteří na ni svou prací přispívají. A zatímco letos je jejich poměr na jednoho důchodce 1,8, bude to při stávajícím tempu v roce 2050 jen 1,2. Tedy další důvod k obavám.

To, že se celostátní politika opět promítla do krajských voleb, je evidentní. V řadě krajů nedošlo k výměně regionálních vlád, ale k jejich oprášení - například Středočeský kraj, byť půl roku skloňovaný podle vzorů Rath a korupce, bude mít znovu rudo-oranžovou koalici a není důvod očekávat žádné velké změny v místní politice. Úspěch komunistů je špatnou zprávou i proto, že se na politice - kromě nedůstojné volby prezidenta Václava Klause - v posledních dvou dekádách prakticky nepodíleli, takže nic hmatatelného nepředvedli. Komunisté posbírali z větší části hlasy voličů, které vedla k urnám nespokojenost (možná i absence naděje na lepší budoucnost), nikoliv racionální úvaha o kvalitách kandidátů. Nízká volební účast také hrála do karet především komunistům.

Konstatování, že se s tím muselo počítat, ale neberu. Občany proto pokorně prosím o návrat k volebním urnám. A předsedovi vlády si dovoluji připomenout frázi, že i cesta může být cíl. Je to sice literární klišé, ale v politice jednoznačně pravdivé.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PB napsal(a):

Zuzano, výborně se to kritizuje takhle z dálky. Vy tady již delší dobu nežijete, nemůžete znát problémy obyčejných lidí a jejich každodenní starosti. Prý máte v Bruselu i na výměnu vložky v tiskárně celou komisi - vedoucího (výměny vložky), jeho zástupce a pracovníka. Nechcete zřídit ještě čtvrté místo - pro bavičku? Já bych o to možná stála. Stačilo by mi lidových 25.000 (v eurech - pochopitelně!!)
Strana KDU-ČSL již ve vládě není, takže byste si tu neškrtla.

Každý nezaměstnaný se státu prodraží, to ano.
Dost nás také stojí europoslankyně a europoslanci.
Já jejich přínos (kromě kydů tady) nikde za celou dobu jejich úřadování necítím. Ani tu Julču z Ukrajiny jste neuměla dostat z ťjurmy. Tak mi řekněte, co teda umíte a k čemu se hodíte.

Nechcete nám tu říct aspoň nějakou bruselskou poudačku?
15. 10. 2012 | 15:52

Yosif K napsal(a):

PB napsal(a):
Stačilo by mi lidových 25.000 (v eurech - pochopitelně!!)
KONEC CITATU.
Nesmite chtit hned tolik - prumer v Bruselu na centrale je 6 tisic, poslanec bere slabejch 15 tisic...... pokud dusledne vybira per diem.......
15. 10. 2012 | 15:58

Sláma napsal(a):

Ač s paní Roithovou většinou nesouhlasím a považuji ji za vykopávku, která by už měla jít do politického důchodu, téměř ve všem, co zde napsala, jí musím dát za pravdu.
Především v jednom - Češi vymírají rychlým tempem. V roce 2011 byla Česká republika v porodnosti na 214. místě na světě (porodnost 8,62 dítěte na 1000 obyv. za rok) . Za námi jsou prakticky už jen přelidněné země, které aktivně podporují snižování populace, jako je Japonsko, Jižní Korea a Hong Kong. Takové Rusko, o kterém novináři píší jako o odstrašujícím vzoru vymírání je na 172. místě na světě s porodností 10,94.
Katastrofálnímu propadu populace brání jen aktivní saldo migrace - stěhují se k nám mladí Ukrajinci, Vietnamci a Mongolové, kteří nahrazují propad populace. Ti zároveň zajišťují, že podíl seniorů nebude tak katastrofický, jak paní Roithová píše - má značně zastaralé prognózy.
Ovšem, porodnost zajišťují i Nepřizpůsobiví, ale od těch nikdo nemůže čekat, že budou podporovat seniory - naopak, budou představovat stále větší a větší zátěž pro stát.
Vláda z toho nic neřeší, hlavně jim jde o to, aby vyvedli ze systému další desítky miliard, které by šly vytunelovat v privátních fondech.
15. 10. 2012 | 16:00

modrý edvard napsal(a):

S autorkou souhlasím, ale článek je příliš obecný na to, aby se oněm dalo diskutovat. Chybí tam informace, jak si autorka to řešení představuje.
15. 10. 2012 | 16:06

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

„Evropská strategie škrtů je hospodářská i morální hanba

Drastické vládní škrty v celé řadě navzájem provázaných zemí působí dvojnásobně až trojnásobě větší škody, než se dosud předpokládalo, zejména, pokud vlády nestimulují hospodářský rozvoj, píše v konzervativním britském deníku Daily Telegraph ekonomický komentátor Ambrose Evans-Pritchard.

Přehánět škrty mimo jejich terapeutické množství je kontraproduktivní. V určité chvíli se to stane jen bolestí, uplatňovanou pro bolest samu.

Že je ta politika jasně chybná v případě Řecka, je zjevné už dlouho. Trojka EU-MMF původně tvrdila, že se řecká ekonomika ze škrtů rychle vzpamatuje, že vzroste r. 2011 o 1,1 procenta a o 2,1 procenta v roce 2012, a tak dál a dál až k zářným zítřkům.

Ve skutečnosti se však HDP Řecka zmenšilo r. 2010 o 4,5 procenta, o 6,9 procent r. 2011 a očekává se, že se zmenší letos o dalších 6 procent a o další 4 procenta příští rok. Kdyby byla ta Trojka EU-MMF lékař, čelila by trestnímu stíhání za zabíjení.

MMF nyní přiznává, že tato nesoudnost postihla daleko větší množství zemí než jen Řecko. Škrty ve výši 1 procenta HDP nevedou v bohatých zemích o snížení výkonu o půl procenta, jak se MMF dosud mylně domníval.

Děsivými důkazy od doby, kdy globální bublina v letech 2008-2009 praskla, že, že finanční multiplikátor škrtů je 0,9-1,7 anebo dokonce, na běžícím pásu ukřižování zemí v eurozóně, ještě vyšší.
Model, vytvořený v dlouhých desetiletích hospodářského růstu - a většinou založený jen na izolovaných případech, kdy země v krizi měly vždycky možnost vyvážet do zemí nepostižených krizí - je nebezpečně chybný v situaci, kdy je skoro celý svět v hospodářské krizi typu třicátých let.

To, že MMF v této věci nyní přiznal chybu, je největší finanční zprávou roku. Mezinárodní finanční úřady zopakovaly chyby z Velké hospodářské krize, ale s menšími výmluvami k dispozici. „
http://www.blisty.cz/art/65525.html
15. 10. 2012 | 16:08

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Problém je především pravicový populismus a oblbování voliče.

Vysvětlete pravicovému voliči, že když například Kalousek v době recese seškrtá opravu silnic o 10 miliard, tak nic neušetří, protože se HDP propadne až o 20 miliard a o těch 10 miliard přiteče do rozpočtu méně. Navíc se budou muset vydat prostředky na sociální dávky, řidiči budou jezdit po rozbitých silnicích, které se budou stejně muset v následujících letech opravit jen to bude ještě dražší než těch 10 miliard.
15. 10. 2012 | 16:23

Mac napsal(a):

doktorko, co to blábolíte - přece jako akademicky vzdělaná osoba nemůžete být tak.....dejme tomu jednoduchá.

Píšete:
"Úspěch komunistů je špatnou zprávou i proto, že se na politice v posledních dvou dekádách prakticky nepodíleli, takže nic hmatatelného nepředvedli."

To je naopak DOBRÁ zpráva, že - konečně - budou komanči připuštěni k exekutivě - ať ukážou, zda a co v nich je. Zatím měli velice pohodlný život, ani dohromady žádnou kampaň nemuseli vést. Ta šílená modrobolševická Nečasova a kalousova sebranka jim volební úspěch doslova vnutila.
Je to smutné, ale rudý komouš dnes pro většinu lidí nepředstavuje žádnou děsivou alternativu - rozhodně to není o nic děsivější, než modrý neobolševický mafián.

Co asi naši pravičáci čekali, když zvolili a až dosud tiše tolerovali tu šílenou Nečasovu vládu. Prej vládu rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci :-))))))) Za dva roky muselo vyfunět 10!!!! ministrů vesměs z důvodů nějak spojených s korupcí. Rozpočtová odpovědnost vypadá tak, že zatímco zločinecký psychopat kalous škrtá úplně všechno a zvedá daně o závod, zadluženost raketově roste.
Voliči si možná spočítali, že Kalousova složenka by už neobnášela cifru 121 tis., ale přes 160 tis.

A´t tedy komanči předvedou, jestli to umí líp - a klidně i na celostátní úrovni.

Tradiční modrobolševické strašení novým Únorem je k smíchu. Ani ti komouši, jejichž špičky jsou vesměs za vodou, nemají zájem na žádném znárodňování - ve střední Evropě, bez Sajuzu za zády
15. 10. 2012 | 16:32

neo napsal(a):

Nechápu, proč by krajské volby měly nějak zvyšovat sebevědomí čssd nebo ksčm.

Nic moc se na mapě krajů nezměnilo. Už dříve byly oranžovorudé.

I tenkrát se hovořilo o zvyšování sebevědomí a prohře pravice, nicméně sněmovní volby, tedy ty hlavní a nejduležitější ukázaly, že není proč se znepokojovat. Jiří Paroubek na to sebevědomí dojel, nevzpomínáte? Uchlácholen krajskými a senátními volbami a povzbuzen ještě více průzkumy si to maloval až se mu rozlily vodovky.

Co myslíte? Bude se opakovat stejný scénář a opět sněmovní volby dopadnou jinak než ty krajské a senátní?
15. 10. 2012 | 17:27

Mac napsal(a):

neo

z tvé nervozity a pokusů uchlácholit sám sebe usuzuji, že tvoje sebevědomí volby příliš nezvedly :-))))

ale neboj, on se před dalšími volbami zase objeví nějakej Mádl s Issovou, aby řekli tobě a podobným joudům, koho máte volit
15. 10. 2012 | 17:36

neo napsal(a):

Mac:

Proč hned ta agrese a napadání?

Nejsem nervózní, už se to jednou stalo, tak proč ne znovu?
Já jsem jinak volil Piráty a budu je s největší pravděpodobností volit i do sněmovny.

Mádla s Issovou fakt nepotřebuji, mně nikdo neříká, koho mám volit a ten klip jsem viděl až nedávno.
15. 10. 2012 | 17:44

Mac napsal(a):

agrese a napadání? Kde prosím tě?

pískl jsem ti těch pár vět, protože už jsi otravnej - to tvoje konejšení sebe sama a tvých pravičáckých soukmenovců už dnes čtu asi popáté a je to trochu únavné.

BTW: volbou veverčáků jsi prokázal značnou státotvornost a prozíravost, stejně jako těch dalších 11%, co jim v 2010 nalítli. no a Piráti - to je obdoba.
Nepřipadáš si jako jouda?
15. 10. 2012 | 17:57

Hana napsal(a):

Vážně se nestačím divit. Nářky nad volbou komunistů - tady opravdu vcelku chápu, proč je lidi volili - i když bytostně nesouhlasím - ale chápu. Absolutně ale nechápu, proč někdo volí ODS nebo TOP09. I když pominu všechny kauzy, hádky a trapnosti - a vezmu jen a jen konkrétní kroky vlády a její výsledky za poslední dva roky - tak stačí. Růst dluhu nabral na obrátkách - tohle už svádět na krizi vážně nejde - klesající HDP - ano, jsme otrvo uprostřed Evropy, nepovedené zásahy do výkonu státní správy, nefungující informační systémy, průšvihy s čerpáním evropských dotací - tohle házet na socany taky už nejde - návrh důchodové reformy, před kterým varují i odborníci, neschopnost nebo spíš nechuť udělat cokoliv proti korupci, neustálé zvyšování daní - prý je to doména levice - a dá se pokračovat. Kdo mi dá jeden jediný kloudný a racionální důvod, proč tyhle strany volit?
15. 10. 2012 | 18:30

MJ napsal(a):

Paní Roithová,
myšlení je u nás asi problém. Vláda před ani po volbách nepochopila, že velká část voličů je naštvaná. Hledá "objektivní důvovody", místo aby si přiznala, že něco dělá špatně. Nesprávně přemýšleli zakladatelé všelijakých uskupení před volbami. Místo toho, aby se sjednotili, dovedli spolu s vládou k moci KSČM. Nesprávně uvažujete i Vy, když spolu s dalšími více jak 20 zoufalci kandidujete na funkci prezidenta. Nemáte nejmenší šanci vyhrát, přesto tříštíte síly, hlasy voličů a vyhazujete peníze oknem jen proto, aby i Vaší zásluhou vyhrál Jan Fischer.
15. 10. 2012 | 18:50

Smart napsal(a):

Krajské volby nalily sebevědomí do žil ČSSD a především komunistům. To je evidentní. A přestože v nich své pozice posílila také KDU-ČSL, znamená debakl vládních stran výrazné oslabení pravice.

Chápu, že autorka jako čelní představitelka lidovců musí tuto stranu hájit. Jenomže je to jinak. Představa, že lidovci někoho posilují je iluzorní.

Typickým rysem komunistů je jejich nenapravitelné lpění na stařičké ideologii z Ruska. Typickým rysem lidovců je politická prodejnost. Jdou s každým, pokud je to do vlády. A každou vládu těsně před dalšími volbami přivedou do krize.
15. 10. 2012 | 21:14

neo napsal(a):

Mac:

jo tak ty nevíš? No ve svém druhém příspěvku jsi svou agresi a napadání zopakoval, takže ti to snad dojde.

Nikoho nekonejšim, jen fakta. Nemůžeš popřít, že se to už stalo a že se to klidně může opakovat.

Volbou VV jsem dokázal přesně co jsem dokázat chtěl a to koalici VV+TOP09+ODS. Volbou Pirátů se pokusím o podobnou věc.

Podstatné je nedopustit vládu KSČm s ČSSD. Lev je snad mimo.
15. 10. 2012 | 21:14

hovorka11 napsal(a):

Sláma:
Svatý Klaus řekl již před mnoha lety jako ekonom:
"Pokles porodnosti je přechodný jev".
Vyjádřil se ve smyslu, že není třeba jej řešit.
Tzv. pravicové vlády se toho nesmyslu drží dodnes.
15. 10. 2012 | 21:27

rejpal napsal(a):

neo
Už si představuji, jak Piráti vytvoří koalici s ODS a TOP 09 a podepíší smlouvu, ve které bude podpora ACTA. U nás je možné všechno -:)). Tak snad abych svou cukaturu této straně dát hlas taději přehodnotil
15. 10. 2012 | 21:52

schlimbach napsal(a):

s vymíráním našeho národa je to složité, kromě určité beznaděje se na tom podepisuje objektivně i spotřeba alkoholu, kdy jsou známé výzkumy již ode dávna, že při spotřebě větší jak 8 l alkoholu na hlavu za rok nastává vymírání a degenerace národa - toto je velice vážný problém, který ovšem nebude chtít nikdo odpovědný řešit a ti, co holdují alkoholu zájem o řešení mít také nebudou - prostě jen postupně budeme uvolňovat životní prostor jiným etnikům, které tento problém nemají

Jinak k blogu paní Roithové - řešení nemá a ani žádné nenabízí, předestírá známá klišé, která jsou pro tento národ zhola k ničemu -(
15. 10. 2012 | 22:16

Midori napsal(a):

Vrtím nevěřícně hlavou, nejde mi to s tvrzením jedné moudré knihy: "V potu tváře budeš vydělávat svůj chléb".
16. 10. 2012 | 00:16

Maximus napsal(a):

S obsahem článku by se dalo vcelku souhlasit, ale postrádám tam hlavní a relevantní problém hospodářství ČR. A to je neskutečně velké rozkrádání erárních prostředků, které formou předražených státních zakázek a často i nesmyslných tendrů je někde kolem 100 mld.Kč ročně. I vládní NERV připustil, že tato částka čini min. 70 mld.Kč! Samozřejmě k tomu patří všechny ty tanečky a šmeliny kolem dotací z EU. Takže, tady je hlavní díry do, kýlu lodi, co se zove Titanic.cz! Zkuste si představit státní rozpočet bez 100 mld.Kč díry!
16. 10. 2012 | 05:10

Maximus napsal(a):

Oprava... jsou hl.díry..
16. 10. 2012 | 05:11

Maximus napsal(a):

Tak třeba, co tohle.....

Z daňové kriminality vyplouvá propojení do politiky, říká šéf protikorupční policie

V posledních měsících policie obvinila řadu lidí z politiky, případně z jejího zákulisí. Významnou měrou se na tom podílel Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. "V současné době šetříme téměř 100 případů daňových trestných činů se škodou 20 miliard korun," vysvětluje v rozhovoru pro deník Právo šéf protikorupční policie Tomáš Martinec s tím, že právě u těchto případů se objevují propojení do státní správy a politiky.
16. 10. 2012 | 05:26

taffy napsal(a):

kdu-csl je jedina sance. strana, ktera ma clenstvo, ktere "zatoci" s spatnym vedenim ( kalousek domluveny s cssd a kcsm ). to clenstvo muze byt venkovanske, konzervativni, katolicke, starsi vekem, ALE rozhodne ne vekslacke, parazitujici apod. ostatni strany jsou s.r.o. ci a.s. v zoldu kmotru - podnikatelskeho podsveti
16. 10. 2012 | 08:37

patriot napsal(a):

Roithová:

Vůbec nejnákladnější nezaměstnaní jsou lidi jako vy, tzv. europoslanci a podobní paraziti…

Až se evropští daňoví poplatníci konečně probudí, budete možná lítat vzduchem („sociální trampolína“).
16. 10. 2012 | 09:08

Boží Pravda napsal(a):

...každý správný Skaut musí zvracet nad současnými politiky z tzv. politické pravice ODS, TOP 09, VV a LIDEM, nad Klausem, Nečasem, Kalouskem, a částečně Schwarzenbergem, který neměl odvahu z vlády tunelářů, cyniků odejít !!!
Cynický Kalousek dlouho vedl KDU-ČSL, nese odpovědnost za morálku v Česku, chci říci za nemorálku, a absolutně neprůhledná restituce církevního majetku v podání Kalouska, Klause, Duky, Duky který bezmezně obdivuje pro-Putina demagoga Klause, jsou skandálem, jsou nepřijatelné, je to připravovaný obrovský tunel na slušné občany Česka. Je to obrovský podraz na skutečné věřící!!!
16. 10. 2012 | 10:42

turista napsal(a):

Volby dopadly dobře. Vyhrály strany, které preferují středně a nízkopříjmové obyvatelstvo. Nečasova a předtím Topolánkova vláda 80% národa posílá do chudoby neustálým zdražováním potravin, léků, potřeb pro děti a podobně přes zvyšování DPH na tyto produkty. Brutálním snížením koupěschopnosti střední a nižší třídy vláda poslala ekonomiku do recese. Export ani poptávka bohatých totiž nezajistí potřebný 1-2% růst HDP, který zaznamenávají všichni sousedé České republiky a který je nutný pro úspěšné splácení dluhů. Vítězství pravice v satelitních obcích kolem Prahy, Plzně, Brna nepřekvapuje. Žijí tam bohatí lidé. Typický volič ODS si může měsíčně ukládat téměř 51000Kč.
16. 10. 2012 | 12:13

Milan napsal(a):

Milá paní doktorko ,kandidátko na prezidenta.Za komunistů byla účast ve volbách 99,5% a volilo se tak, jak se volilo.Nyní máme demokracii, která dovedla vygenerovat gentru zbohatlíků a došlo k nasrání dělnictva.To nasrání dělníků už tady jednou bylo a komunisté skončili a šli od válu .Pokud tento trend bude pokračovat a komunisté budou sahat po vládě je jedinné řešení a to je zásah spojeneckých vojsk,to už zde také bylo v tomto prostoru,ale v jiném čase.Opět bude potřeba umýt české dubové palice a vyvodit důsledky s krizového vývoje, jak bylo popsáno v jedné příručce ,kterou určitě dobře znáte.Spirála je nekonečná křivka ,ale určité události se opakují v jiné situaci a v jiném čase.Máme se na co těšit,protože komu není rady tomu není pomoci.
16. 10. 2012 | 15:31

PennyClayton34 napsal(a):

That's understandable that money makes people autonomous. But what to do if someone doesn't have money? The only one way is to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/credit-loans">credit loans</a> or just college loan.
30. 10. 2012 | 22:56

Jiri Maska, bavorova 20, 386 01 Strakoni napsal(a):

Tento komentar je k soudruzce Baborove, ktera bude ridit skolstvi na Kraji v Ceskych Budejovicich.
Podle paragrafu 198/1993 Sb.kazdy, kdo byl clenem KSC osoba zlocinna a zavrzenihodna. Podle paragrafu 260 1,2 sb. je trestnym cinem propagace a podpora hnuti, ktere smeruje k omezovani prav a svobod obcanu.
takze soudruzka baborova patri dle platnych ceskych zakonu do vezeni.Na rozdil od predchozich hrdinu se podepisi celym jmenem!
01. 12. 2012 | 13:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy