Jak hrát šachy se Zemanem

06. 08. 2013 | 15:30
Přečteno 5155 krát
Sobotkovské křídlo jako jediné hraje se Zemanem důstojnou strategickou hru. Druhý tábor uvnitř sociální demokracie se nechává nevědomky zahánět do rohu, kde je prezident dřív nebo později umatuje.

Mezi první kroky Rusnokovy vlády patřilo prosazení návrhu na zvýšení minimální mzdy. ODS na to reagovala s bleskovou rychlostí. Nejenom že odmítla její zvýšení, ale okamžitě oznámila, že ji chce zrušit. Jednalo se v posledních sedmi letech o první slavnostní výpad občanských demokratů v roli opozice. A šampaňské nikde...

Za touto prvotní svižnou reakcí na zvýšení minimální mzdy stála jasná strategie udělat z Rusnokovy vlády levicového nepřítele s podporou sociálních demokratů a KSČM. Jestliže se sociální demokraté přihlásí k Rusnokově vládě, nahrají tím bývalé koalici na opoziční smeč. A já mám dojem, že ten smeč někdo dlouho strategicky připravoval.

Volby se vyhrávají z opozice

Před prezidentskými volbami koloval vtip: „Sociální demokraté podpořili Zemana a modlí se, aby vyhrál Schwarzenberg. Občanští demokraté podpořili Schwarzenberga a modlí se, aby vyhrál Zeman. Lidovci se radují, že se všichni modlí.“ Na rozdělení rétoriky a opravdových zájmů se v podstatě nic nemění. Opět je středem paradoxu Miloš Zeman. A i ti lidovci se mohou radovat.

Je v zájmu bývalých koaličních stran, aby vyvolaly iluzi, že současná Rusnokova vláda je levicová a že, co se stane špatně během jejího působení, bude možno připsat na vrub sociální demokracii a komunistům. Je v jejich zájmu, aby ukázaly, že i současné personální změny jsou jen ochutnávkou razií, které přijdou, jestliže se vlády ujme „opravdová“ levice. „Nedejbože s komunisty!“

A je právě proto v zájmu bývalé koalice, aby Rusnok a jeho ansámbl vládl až do voleb. Je jen neštěstím politiky, že pro ni kvůli tomuto rozporu rétoriky pravicové strany nemohou hlasovat.

Rusnokova vláda levice... i bez důvěry

Po sedmi letech plundrování země by bylo pro jakoukoli stranu těžké se stavět při volební kampani do opozice. Díky Rusnokově vládě to bude docela možné. Ta se totiž po hlasování stane ex post menšinovou vládou levice. A je jedno, jestli dostane důvěru celé Sněmovny. Bývalé koaliční strany se tak dopustí politického majstrštyku a budou se moci plně ujmout opoziční role.

Paměť je krátká a aféry současné vlády mohou přehlušit i hlasité excesy té minulé. Ještě jeden Balvín nebo Fischerovy dluhy a je o skandály postaráno. Jestliže se do vřavu přidá Babiš a pár miliard na jeho novou PR stranu, po volbách může vládnout třeba i Kalousek. Jednou se to už stalo.

Česká pravice už své reformy zakončila. Moudře rok před volbami. V tomto období se chtěla uklidit a uklidnit. I pád Petra Nečase a nástup dočasné „levicové“ vlády je tak v jejich bytostném dlouhodobém zájmu. Stejně jako je v jejich zájmu rétoricky poukazovat na nesouhlas s ní. A právě pro zájem koaličních stran budou hlasovat ti sociální demokraté, kteří pro Rusnokovu vládu dobrovolně zvednou ruce.

Člověk versus Počítač

Sobotkovský tábor sociálních demokratů je jediný, který dokáže se Zemanem důstojně hrát šachy. Vypadá sebevražedně, protože je jeden tah za ním. Ostatní jsou však dva. Jinak než proti bezprostřednímu zisku se se Zemanem hrát nedá. On totiž počítá právě s jednoduchými politickými kalkuly a paradoxy. A jenom ty dokáže předjímat.

I kdyby sociální demokraté nakonec hlasovali pro Rusnoka dle rozhodnutí předsednictva, Sobotka svým odporem ukázal, že Rusnokova vláda není vládou sociálních demokratů. To je pro budoucnost k nezaplacení a sociální demokracie jako celek by mu za to měla být vděčná. Je s trochou nadsázky Kasparovem hrajícím krátkodobě sebevražedné tahy proti počítači Deep Blue.

Druhému táboru, jak se zdá, jde o to ulevit si od bývalé koaliční vlády. Co nejdříve spravit, co napáchala vláda minulá. Tomu se nelze divit a zní to vlastně logicky. Pár měsíců bezmocné vlády bez podpory Sněmovny nebo pochvala od prezidenta jsou ale v tomto kontextu nesmírně krátkozrakým cílem.

Zeman myslí dva tahy napřed. Předjímal nutné paradoxy pravice, která si přeje „levicovou“ vládu, a levice, která ji musí podpořit. Nechává na poslední chvíli všechny zobat z ručičky. A je docela jedno, že mu z ní mnozí zobou rádi. Přesto zobou. Soudě podle minulosti, prezidentovým cílem není rozdělená ČSSD, jeho cílem je především slabá ČSSD. A taková bude, jestliže Rusnok bude moci dovládnout v jejím jménu.

Zemanova koncovka

Minulost české politiky nás rovněž učí, že tyran zůstane tyranem – zvlášť stane-li se prezidentem. Být na chvíli oblíbenec negarantuje blahovolné zacházení navždy. Stejně jako náklonnost spojená se stockholmským syndromem zasahuje pouze rukojmí. Nikoli únosce.

Ve francouzštině se říká „jamais deux sans trois“. Tedy volně přeloženo „co se stalo dvakrát, vždy se stane i potřetí“. Já si vzpomínám na jednu pravicovou vládu, jež vládla díky přeběhlíkům, které jakýsi pan Z. sháněl a přemlouval. A taky na poslední prohrané volby kvůli odklonění voličů k politickému fanklubu jakéhosi pana Z. Levici tak držel pan Z. od moci celé dvě období. To by tedy bylo dvakrát.

Tento článek vyšel v Deníku Referendum, 6. srpna 2013.

Otázky, kritiky a nadávky můžete autorovi adresovat na twitter nebo na facebook.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

deep throat napsal(a):

Cituji:"Ekonom a výzkumný pracovník v oblasti finančních trhů think-tanku Centre for European Policy Studies (CEPS)".

Platí:"Ševče drž se svého kopyta". Chlapče, ten Váš příspěvek je jen rádoby politologické blábolení. Zkuste něco fundovaného třeba na téma, jak minimalizovat katastrofální dopady šestileté pravicové, zejména Kalouskovsko-Nečasovské ekonomické politiky na české hospodářství. Světlo na konci tunelu by bylo v této situaci více než vítané. Jen tak na okraj, co říkáte tomu, že Slovensko dle názoru západních ekonomů již v roce 2014 nejpozději 2015 předstihne ČR v přepočtu HDP na jednoho obyvatele. Slovy Hamleta:"Být či nebýt, to je to, oč tu běží".
06. 08. 2013 | 15:49

Petr z Tábora napsal(a):

Nesouhlasím. Podpora Rusnokovy vlády ze strany ČSSD je naopak mazaná. Ať už bude Rusnok vládnout s důvěrou třeba do předčasných voleb anebo dočasně bez důvěry, tak ČSSD s ním bude zadobře bez toho, že by nesla odpovědnost za jeho vládnutí.Vláda navíc může krajům dost pomoci s unijními penězi.
Zvýšení minimální mzdy odsouhlasili na tripartitě i zaměstnavatelé a nevidí v ní problém. Obdobně jako v řadě vyspělých států. Ostatně placení minimální mzdy a něco bokem do kapsy Vám neříká nic ?
Strany bývalé koalice nechtějí Rusnokovu vládu i z řady pragmatických důvodů - například vyšetřování řady kauz, přetrhání dosavadních klientelistických vazeb apod.
V čem se pan Zeman v minulosti projevoval jako tyran = nedemokrat ? To je od autora ubohé tvrzení.
06. 08. 2013 | 16:06

Miloš napsal(a):

Z pohledu obyčeně neobyčejného smrtelníka,který se již 20 let dívá na politickou nekultůrnost a dochází mu dech při pohledu na to,co všechno je ještě možné,je Miloš Zeman tou krůpějí rosy,která může zachránit život.
Jsem pro vládu těch nejlepších z oboru i pro změnu ústavy v tomto směru,ale ať už má obyvatel této země pocit,že jdeme kupředu.Co máme z toho,že ministrem je člověk se správnou partajní knížkou? Nepřipomíná vám to něco?
ODS je schopna po 20 letech,pokaždé když ztratí body,strašit komunismem.Ale kde skončili ti prospěcháři a tuneláři??Je na čase,aby ti,co jsou u moci,šli příkladem a byli vzorem pro všechny co je volili a přestanou vyhrávat lumpové a zloději.
Zatím to vypadá,že volíme ty,co si namastí kapsy příští 4 roky.
Zeman to má dobře promyšlené,nepustí k moci stejnou vládu,byť s jiným premiérem.
Pravice střílela do dělníků,komunisti mučili v lágrech,ale všechno to dělali lidé.Lidé,kteří to měli dovoleno od jiných lidí.To vždy potřebujeme povodně,válku,aby jsme se k sobě začali chovat slušně a poctivě?.......
06. 08. 2013 | 16:07

Bob napsal(a):

Dost dobře nechápu démonizaci Zemana.
Podle mě pouze nechce bývalou trjkoalici (není sám...).
Podpora Rusnoka = buď bude vládnout (pořád lepší, než bývalá koalice) nebo budou předčasné volby.
Dost dobře nechápu B.Sobotku, proč se tak vymezuje proti Rusnokově vládě.
Pokud tato dostane důvěru, budou následovat předčasné volby a ty snad B.Sobotka chce.
Pokud Rusnok důvěru nedostane, pak nastupuje Němcová (možná, že Sobotka chce, aby se definitivně koalice proflákla, ale to je politikaření a nesměřuje to k jeho kýženým předčasným volbám
06. 08. 2013 | 16:33

starý jezevec napsal(a):

Propagandistický, a jak již to u takových článků bývá, hodně hloupý.

Opravdový levičák by si měl nejdříve položit otázku, zda má se Zemanem bojovat, nebo jej brát za spojence. Pravici se bohužel daří štvát některé hloupé levičáky proti sobě, někde je to možná o tom, že jedinci v levicovém dresu ukáží pravou barvu.

ČSSD musí Sobotku co nejdříve vyměnit nebo se ČSSD stane pro své příznivce nevolitelná. Sobotka prokázal nejen neuvěřitelnou hloupost, ale i pochybný charakter.
Nejdříve odmítl Zemanův návrh na to, že by se ČSSD pokusila sestavit vládu a chtěl poštvat na lidi Kalouska a ODS se záměrem, že jim pravice nažene hlasy. Při své hlouposti bohužel nedomyslel, že pokud to bude on nebo ČSSD, kdo dosadí Kalouska a ODS k moci, tak nejen že nezíská hlasy, ale zcela ztratí důvěru veřejnosti. Sobotka se chová jako neuvěřitelně hloupý a podlý intrikán a v politice je podle mne zcela odepsaný. Bohuš asi není v jádru darebák, ale není příliš inteligentní a je pod vlivem rádců, jako je například tento autor. Už se viděl premiérem a myslel především na to a na sebe, na veřejnost – své příznivce kašlal, pro ty chtěl to nejhorší v naději, že mu přilezou k nohám.

A ještě, co měl Sobotka udělat.
Prosazovat předčasné volby a současně přijmout nabídku sestavit vládu. Ne svou, ale nějakou přechodnou úřednickou, jako například s tím Rusnokem, ale nebát se nabídnout i někoho z ČSSD. Jako službu veřejnosti, která asi ze dvou třetin chce nějakou takovou vládu. Důvěra Fischerově úřednické vládě se pohybovala mezi 60 – 70 % a pokud by ČSSD takovou vládu podporovala, místo toho, aby ji zatracovala, tak i Rusnokova vláda by mohla být docela populární a ČSSD přinést hlasy.
Pokud by se takto ČSSD zachovala, tak bych ji volil.
06. 08. 2013 | 16:43

modrý edvard napsal(a):

Od vydání článku spadla klec, Zeman už ČSSD převzal. ČSSD si nic lepšího nezasloužila, od vyhnání Paroubka se jeví jako bezbarvá strana, bez vlastních nápadů a idejí. Její předseda nápodobně. Konstatuji porážku.
06. 08. 2013 | 17:05

Kanalnik napsal(a):

Hezky clanek, vidim to velmi podobne. To se budou vsichni nakonec divit, jak dopadnou pristi volby. Nejvic ti nevedomi rukojmi. Tedy jestli vubec prohlednou.

njn, stane se (© mb)
06. 08. 2013 | 17:07

VFISCHER napsal(a):

ŽVANDY MLÍČŇÁKA DANDY

Počítačový šíbřík zde káže svá pseudomoudra na téma coby kdyby jakby … Zcela mu uniká podstatná skutečnost, že základem veškerého zde panujícícho marasmu jsou 24 let trvající, nekontrolovatelné a nepostižitelné řežby zločineckých gangů, tlup a zlodějských sebranek všeho druhu bez ohledu na jakoukoliv takzvanou partajní příslušnost . Zákony džungle, zákony urvi co můžeš, zákony chamtivosti a korupční síly - totálně rozkradený, rozložený a zdecimovaný stát, justice, policie a obrovská armáda parazitického úřednictva - to vše se přeléva a převaluje v neprůhledné změti jediného gigantického chaosu, ve kterém se zmítá ožebračované, okrádané, obelhávané a zblblé obyvatelstvo. Žádné, ani předčasné, ani řádné, volby nic nespraví, protože volební zákony a celý vypráskaný ekonomický režim je nastaven výhradně a výlučně k profitu a posilování zločineckých oligarchií. Pokud se Zemanovi paradoxně podaří ještě více prosadit své diktátorské sklony, může to celému státu více prospět než škodit.
06. 08. 2013 | 17:20

Zbyněk napsal(a):

deep throat.....
nevím zda Slovensko předstihne Česko, zatím tomu nic nenasvědčuje, na stavbách a v supermarketech zní slovenština. Samozřejmě můžete mít pravdu, stane-li se tak, zásluhu bude mít Euro, které Vy nechcete ani náhodou.
06. 08. 2013 | 17:26

autorovi napsal(a):

Pokud jste ekonom - věnujte se tomu.
Pokud jste výzkumný pracovník, nezkoušejte to v politice.
06. 08. 2013 | 17:27

deep throat napsal(a):

Zbyněčku,

i Vy jeden kujóne, Vy jste snad Bystrozraký, který má bohužel zamžený pohled. Jsem eurorealista a Euro jsme měli mít už dávno. Jednak, abychom byli pro zahraniční investory transparentní zemí s pevnou, nerozkolísanou měnou, jednak aby skončilo zločinné spolčení českých bank, které vybírají za převody v Eurech do zahraničí nehorázné poplatky.
06. 08. 2013 | 17:39

Robin napsal(a):

Možná, že to má autor dobře promyšlené ze všech stran. Ale většina voličů takto nepřemýšlí. Podle voličů jsou ČSSD a SPOZ levicové strany a ty patří k sobě resp. mají být jedinou stranou. Voliči již nechtějí nechutné hrátky na levici ani na pravici. I to, co se bude dít v následujících dnech ovlivní příští volby. Tj. potlačení emocí a "prvořadá práce pro stát" bude hlavní krédo spolupráce ČSSD a SPOZ. Nic jiného jim nezbývá.
06. 08. 2013 | 17:41

starý jezevec napsal(a):

Pokud by zůstal Sobotka v čele ČSSD, tak počítejte s tím, že to pravice před volbami pěkně rozmázne, jak Sobotka nutil Zemana, aby jmenoval vládu ODS s Kalouskem, a když mu Zeman nevyhověl, jak by nepříčetný.
Po tomto volit ČSSD se Sobotkou v čele nedovedu. K tomu ještě připomenu, že bylo nutné odstavit Kalouska i kvůli tomu, aby z pozice vlády nezasahovali do práce policie.
A Sobotka by udělal cokoliv, jen aby dostal Kalouska k moci.
06. 08. 2013 | 17:47

Yosif K napsal(a):

„Sociální demokraté podpořili Zemana a modlí se, aby vyhrál Schwarzenberg. Občanští demokraté podpořili Schwarzenberga a modlí se, aby vyhrál Zeman. Lidovci se radují, že se všichni modlí.“
KONEC CITATU.

Chmelařovi se podařil dobrý postřeh. To sice nemění nic na tom, že je blouznivý levičák, nepraktický utopista, snílek a škůdce republiky hned po mandelince bramoborové, ale z opraktického hlediska má pravdu.

Rusnokova vláda posílí Zemanisty protže budou mít roční reklamní zadarmo, každý den v TV zadarmo, tím ušetří svým loutkovodičůmm z Lukoilu CZ asi tak miliardu Kč za reklamy. Lukoil před volbami přišoupně tak 50-100 mega a Zemanisti jsou v parlamentu téměř na 100% a tím velmi pravděpodobně budou dominovat i ve vládě (ústavní zvyklosti jsou idiotismus, že pane Zeman....).

Rusnokova vláda posílí i TOP 09 - p...asčiny lidí jako Balvín, Cienciala, Koníček a Toman částečně překryjí vzpomínky na neslavné maleristy z řad TOP.
ODS patrně zmizí z povrchu země. Jediný szmpatičtější ksicht je Pospíšil a ten na politiku rezignoval.

Rusnokova vláda totálně rozklíží CSSD. Větší část CSSD jsou jaloví karieristé a sběratelé funkcí jako doktor práv ze Sládkovičova. Ti polezou Zemanovi do zadnice a budou jej na slovo poslouchat - a o to LUKOILU jde. Je také možné že kdo bude chtít korzto bude muset přestoupit do SPOZu a sám sebe počurat na znamení úctz před gosudarem, pak to 95% sosálistů udělá.

Menší část - 5% - se bude Zemanovi vzpouzet a budou smeteni do odpadkového koše dějin. Spidla si bude užívat bruselskou penzi někde u řeckých soudruhů - eurových miliardářů - na Ithace a Sobotka bude hledat místo juniorního asistenta advokátského koncipienta. Třeba jej zaměstná jeho bývalá poradkyně JUDr Malečková jako údržbáře v domácnosti.

Politickou scenu po volbách do značné míry ovládne LUKOIL CZ - vlivová páka gosudara z města puklého cara-kolokola a miliardáři - odporní zástupci hrabivé rudé velkoburžoazie - Toman, Cienciala, Koníček.

Its about EURO-subventions, stupid. V případě LUKOILU jde o vliv a o "bratrskou pomoc s Temelínem za 500 miliard".
06. 08. 2013 | 17:56

Josef napsal(a):

Zase jeden co by chtěl být politologem.
Přitom je to snadné
Stará Trojkolka to má jednoduché, držet koryta a zatloukat, po volbách bude utrum
socani to mají složité- jsou rádi že padla Nečasva vláda, ale současně každý úspěch Zemana bere voliče hlavně jim. Takže jak rozhodnout co je bližší kšile a co kabát. Cokoliv udělají je špatně
06. 08. 2013 | 17:56

Yosif K napsal(a):

Robin napsal(a):
Tj. potlačení emocí a "prvořadá práce pro stát" bude hlavní krédo spolupráce ČSSD a SPOZ. Nic jiného jim nezbývá.
06. 08. 2013 | 17:41
Jste naivní jako dítě z mateřské školky.

Kredo CSSD je kredo Grossu a Palasu a Rathu, bojovat proti korupci, nebát se a nakrást, stejně jako u kmotrů z ODS.

Kredo SPOZ je Temelin (pro LUKOIL), dotzace opro Třinecký železárny (Cienciala) dotace pro rudé velkostatkáře (Toman) a dotace pro Sigmu (Koníček). Eventuelně co si kdo přes lobisty za dotace ještě domluví.

Zeman sám sebe označoval za "konzervativního liberála japonského střihu". Do CSSD vlezl proto, že nemohl být jednička v ODS vedle Klause. Kdo od Zemana naivně čeká nějaký rozhoz peněz mezi proletáře, tak se může dost zklamat.
06. 08. 2013 | 18:02

Yosif K napsal(a):

Podobně jako se pravice rozdělila na ODS jejichž přívženci snesli i týpky jako Dalík a Tlustý a na TOP - pro lidi kterým už moresy ODS pili krev....

...tgak už i nekomunistická levice zůstane nadlouho rozdělena na SPOZ a na CSSD. Dokud Zemanovi neuřežou chirurgové nohy, nebo dokud nezemře na odpor k vodě, do té doby bude dominovat Zeman který má pro pro prosté lumpenproletáře neodolatelné charisma pijana a požírače jitrnic.
Dokud bude naživu Zeman budou vládnout lidé ze SPOZu i když
SPOZ je strana dacanů, ruských v livových agentů, bezskrupulozních lobistů a pračka špinavých peněz. CSSD zůstane ve stínu SPOZ jako strana pro skrupuloznější lobisty a práče š.p.

Karta se obrátí až po smrti Zemana. Pak snad CSSD vstane jako pták Fenix ověnčený září dělnických bojů za rakousko uherska z popela. SPOZ pak bez charismatického požírače jitrnic bude odhalená jako to co je i nyní - jako mašinerie na vyžírání dotací ("průmyslová politika, ODBORNÍCÍ!!!!") pro své loutkovodiče.
06. 08. 2013 | 18:23

Yosif K napsal(a):

Pane starý jezevec, činíte doře že nebudete volit CSSD ale budete volit zemanisty, tak či onak.

Poslední co česko potřebuje je vláda upřímných socálistů. Pokud budete volit Zemanisty, budete volit protřelé odklaněče a darebáky, kteří asi vezmou proletoše krutě u huby, ale ti natropí asi méně škod než upřimní a poctiví ale naivní socálisté.
06. 08. 2013 | 18:28

václav napsal(a):

Autor vystihl situaci velmi dobře. Lidi nelze hodnotit podle slov, ale podle skutků a skutky Zemana jasně demonstrují,že nejde o levicového politika.Jeho úkolem je rozložit poslední stranu ve které je pár idealistů bojujících proti primitivním oportunistům (-člověk přizpůsobující své myšlení a jednání podle očekávaných výhod -prospěchář) tipu Hašek .Zeman je narcis (-mimo jiné nadměrná touha po uspokojení vlastní přepjaté ješitnosti), lidmi v podstatě pohrdá a spolu s Klausem vytvořili tento katastrofální stav v politice i v ekonomice.Mnozí již zapomněli co to byla opoziční smlouva, jak a za čí peníze a hlavně za jakým účelem byla založena SPOZ. Tak mu prosím fanděte dál, je zárukou, že se tu nic nezmění a to se vám soudě podle mnohých reakcí na tento článek asi líbí.(Vysvětlení v závorkách pro zvlášť pokročilé diskutéry)
06. 08. 2013 | 18:35

politolog ze Suchého z Nosu napsal(a):

Co říkáte na četná vyjádření občana Schwarzenberga k vládě Rusnokově /kdy je podle něj nelegitimní, snad i protiústavní.../ a na druhé straně tomu, že občan Schwarzenberg byl v tkzv. Druhé Topolánkově vládě /vláda v demisi, vládla bez důvěry sněmovní většiny...březen až květen 2009/ ministrem zahraničí.
Rozumíte - ten kašpárkovský postoj...pokud Rusnokova vláda nedostane důvěru a bude dál vládnout v demisi, kdy pak Schwarzenberg bude pojednou zázračně horovat/ a dělá to již dnes/ pro rozpuštění Sněmovny z důvodu nelegitimity vlády bez důvěry parlamentu, přičemž on sám v takové vládě ministrem zůstal až do jejího konce de iure i de facto...kde on bere tu drzost vystupovat zde coby morální arbitr ?!?
Mimochodem - do května 2009 tam zůstali i : Parkanová,Nečas, Pospíšil, Bendl....

Rozumíte, v pasti je Schwarzenberg, pokud se nechce zdiskreditovat zcela /jde to ještě vůbec ???/ tak poté, co díky " stojedničce Němcové" vláda důvěru nedostane / a je to tedy test oné záhadné stojedničky Němcové, kdy je její částí Nečas, Parkanová atd., ale to není v tomto kontextu tak důležité/, takže poté, co zde budeme mít vládu v demisi - tak ten sám Schwarzenberg , co zůstal ministrem v takové vládě v demisi v roce 2009 MUSÍ nyní spolknout svou již tak dosti nakouřenou pěnovku a požadovat předčasné volby - aspoň to sám tvrdí již teď /jenže kolikrát on už něco tvrdil, a pak si jen hledal alibi proč to nesplnit, že.../.
To Kalousek to prokaučoval, ne ČSSD, té stačí nyní říci " ale, ale, pane Schwarzenbergu, co tak náhle...nu dobrá, my své postoje měnit nemusíme, vždy jsme prioritně chtěli , aby v této situaci došlo k novému rozdání mandátů, občané si to zaslouží - v dobách, kdy na vládě používáte metody Mafie...ale že vám to trvalo tak dlouho, no nic, stále lepší než kdyby vám to trvalo věčně...a občane, co teď ta Vaše " Stojednička Němcové", není tak za trdlo nejen ona ??...že jste to tak chtěl, poslat ODS ke dnu zcela ?...ech, vy jste ale filuta...nu nevadí, teď už vás bude volit snad jen tvrdé jádro hlupáků, takových těch Lojzů ze Suché Lozi - co přinesli do politiky suché z nosu, ale srandovní postavičky parlament potřebuje, víte - humor je kořením života, kdo je veselý - ten nestárne...doufám tedy že v politice zůstanete nadále, občane Schwarzenbergu...
...ale ten Kalousek vám tu pěnovku řádně nakouřil, jak Vám nyní chutná, cože, Vy jste ji spolkl ? Hmm...Vy jste toho spolkl už docela dost, měl byste si nechat vyšetřit žaludek...."
( Otázkou je, zda MK to prokaučoval, nebo se něčeho bojí tak, že mu nevadí pohřbít dokonce i ambice své ?? strany)

Ta vláda není vládou ČSSD, je východiskem z bídy a ubohosti politiky, stvořené Schwarzenbergem a spol.
A s tou opozicí, která "bude v klidu to a to..." opatrně, jde jen o takové hraní si se slovíčky a odvádění pozornosti od důležitého, mávnutím kouzelného proutku se nelze zbavit odpovědnosti a začít tvrdit : "My nič - my sme terazky opozíciou !!! To oni - ích bijtě !"

P.S. Ostatně je zde stále ta otázka, deroucí se každému pravounovi před jeho krví podlité oči :
" A musela by se Němcová jít po svém případném jmenování předsedkyní vlády zeptat Nagyové - co na to ona ?".
Co tak "Stojednička Nagyové" - nebylo by to pak trefnější, poctivější označení ?
Co na to politologové z města ? Zapněte hlavy, Pehe už píše další článek o dělení ČSSD , ať vám to nevyfoukne všeckno, ty rozumy, to prorokování.
----------
Ale v Kraďákově ovládaném Mafií je možné vše, i takový scénář, že se pojednou objeví uvnitř té " stojedničky Nag...eh, Němcové" náhle přeběhlík, nebo dva přeběhlíci, či kolektiv přeběhlíků nebo celá strana zpětných přeběhlíků :)).
To by pak skutečně mohlo ČSSD a spol. zdiskreditovat, pokud by vláda obdržela "důvěru" díky takovým hlasům, plus hlasy VV, ČSSD a KSČM . Tím by se to mohlo skutečně proměnit ve zdánlivou konstelaci levicová vláda vs pravicová opozice.(přičemž zejména slovo " pravicová" chápej v tomto výroku s velkou mírou skepse)
06. 08. 2013 | 18:46

dřín napsal(a):

"Zeman je narcis (-mimo jiné nadměrná touha po uspokojení vlastní přepjaté ješitnosti), lidmi v podstatě pohrdá a spolu s Klausem vytvořili tento katastrofální stav v politice i v ekonomice"

to Václav :Citace je od Vás.

Mám v hlavě i jiné možné vlivové schéma po roce 1989: Na trávě se spolu objevovali tehdy Havel a Zeman.Havel tvoří vrchol trojůhelníka politiků:Havel-Schwarzenberg-Pithart a Zeman-vrchol trojůhelmílka ekonomů:Klaus-Zeman -Nečas. Spojka obou těles je HZ t.j.Havel-Zeman z trávy.3+3=6.Můžete předělat na šesticípou hvězdu Sionu.Ale Pitharta,prvního sametového českého předsedu vlády se mocně snažili všichni odstrčit,aby to působilo dojmem pěticípé hvězdy.
Pochopte,že Zeman a Klaus přišli z apolitické politiky Akademie-mnoho kudrlinek,ráznost nula.Komárek-říďa si vybíral do ústavu jen jelimany,které zvládne.A oni to troubové jsou-podívejte -vloni meziroční pokles
průmyslu 10 %.Letos v pololetí 5%. Právě zde zveřejněno-nsjděte co nejde dolů a hůře!
M.Zeman jako nositel historické analogie,jakými ho častuje konkurent Schwarzenberg mezinárodně,je spíše mnohoznačná než jednoznačná funkce.Co se vyvine,počkejme.
06. 08. 2013 | 19:25

dřín napsal(a):

oprava :a Zeman-vrchol trojůhelníka ekonomů
06. 08. 2013 | 19:27

Yosif K napsal(a):

Dřín napsal:
......Pochopte,že Zeman a Klaus přišli z apolitické politiky Akademie-mnoho kudrlinek,ráznost nula.Komárek-říďa si vybíral do ústavu jen jelimany,které zvládne.A oni to troubové jsou-podívejte -vloni meziroční pokles
průmyslu 10 %.Letos v pololetí 5%......
KONEC CITATU.

To co píšete je ohromná tragedie, přitom řešení vlády odborníků je tak JEDNODUCHÉ A GENIÁLNÍ!

Jak řekl do TV soudruh Cienciala - z kruze je nutno se proinvestovat, třeba i stavbolu hladových zdí. Stačí nějakých 30-40 miliard dotací do ocelářství, vybrané spolehlivé firmy (TŽ, Evraz...) za to nataví hromady ingotů oceli a propad průmyslové výroby bude vyrovnán. Ingoty pak lze naskládat na Petříně do formy nějaké hladové zdi a prosperita bude zaručena!

Ura ura ura, Zemanovcy pojut,
čerez rečku Volgu na konikach plavut!
06. 08. 2013 | 19:46

Petr Jihlava napsal(a):

Není třeba z řad některých diskutujících čtenářů(Zemanovy sympatizanti)pod pásově urážet autora blogu Aleše Chmelaře.Řadu komentářů autora blogu A.CH.z Deníku Referendum znám.Jeho politický a společenský přehled rozhodně převyšuje kde jakého kmeta.
S argumenty a názorem A.CH. v textu ,,Jak hrát šachy se Zemanem" naprosto souhlasím.
Jako levicový volič mám po rozhodnutí ČSSD(podpora Rusnokovy vlády)obavy,že ČSSD dnes kope příští možné levicové vládě hrob.Miroslav Kalousek si nemohl nic lepšího přát.
T0P 0,9 a ODS se stane důslednou opoziční stranou proti Rusnokově vládě.Vládu J.Rusnoka bude prezentovat na veřejnosti jako vládu ČSSD.Většina ministrů Rusnokovy vlády je oprávněně označována za lobisty a neoliberály Nečasova a Kalouskova střihu.Někteří potencionální voliči levice v řádných volbách hlas ČSSD už nedají.Jejich hlasy se rozptýlí mezi nevoliče a populistické strany(Babiš,Okamura).
Z vítězství levice ve volbách vzejde povolební pat.Pragmatici(Hašek,Škromach,Benešová) z ČSSD rádi vytvoří z TOP 0,9)koaliční vládu ,,národní schody."a podřídí svůj program Kalouskovy.Prezident Zeman bude spokojen.Korupční kauzy bývalé pravicové vlády budou zameteny pod koberec.Většina lidí bude ještě více frustrovaná a deprivovaná.V neoliberálním stylu vládnutí bude pokračovat také nová vládní koalice.
Demokratická levice i pravice se v očích voličů totálně zdiskredituje.Občanská společnost bude nadále slabá.Důvěra občanů v demokracii klesne na bod nula.Lidé začnou většinově podporovat populistické strany prosazující moderní formu fašismu.Máme se ještě na co těšit.
06. 08. 2013 | 19:54

Dumpling napsal(a):

Petr Jihlava

"Demokratická levice i pravice se v očích voličů totálně zdiskredituje"

A jako první vezme za své pravopis.
06. 08. 2013 | 21:33

rovnější mezi rovnými napsal(a):

Chmelaři tys musel být krapet nachmelenej když si psal tento blog, viď?
Tak za prvé, volby se nevyhrávají jen z opozice. Z historie je známá spousta příkladů kdy vládnoucí strana obhájila ve volbách své vítězství. Např. labouristé ve Velké Británii nebo SPD v Německu. Ale nemusíme chodit tak daleko, stačí se podívat na ČSSD v roce 2002 kdy získala po čtyřech letech vládnutí ještě více procent než ve volbách předešlých.
Za druhé Zeman není tyranem, ale velice prozíravým politikem, který ví, že kdyby instaloval Němcovovou do role premiérky tak NSZ Zeman, Ištván a další nepohodlní lidé poletí jako první a rozběhnuté případy se opět zametou pod koberec. Riskuje svou pověst a nechá si líbit okopávání kotníků v zájmu této země. Politiků takového formátu máme u nás jako šafránu.
Hraní si na politiloga ti moc nejde, zůstaň raději u toho co ti jde nejlépe. Ale co to vlastně je?
07. 08. 2013 | 00:32

Django Unchained napsal(a):

Autorovo uvažování je mi sympatické. Podstata je ale jinde. V této republice je několik procent asociálních psychopatů, Někteří sedí na Borech, Ruzyni, Valdicích,..Většinu nalezneme v politických stranách a organizacích a firmách přisátých na státní/obecní rozpočty. Tito psychopaté pro své záměry mohutně manipulují veřejnost, spíše ze sportu než z opravdové potřeby, neboť výsledky voleb pro většinu z nich mnoho neznamenají a nemění. Jedním z jejich evergreenů je dělení společnosti na pravici a levici. Takové dělení ovšem postrádá smysl. Jediné rozumné dělení je na lidi morální, empatické, se sociálním cítěním ( i "pravičák" je může mít, a hlavně pro potřebné vytvoří zdroje ), dále sobecké sociopaty a nakonec ovladatelnou, manipulovatelnou ovčí většinu se zamlženým vnímáním reality. Je zcela zřejmé, která parta má dlouhodobě navrch, a je to velmi špatné vysvědčení pro český národ, třeba v kontrastu se Švýcarskem, skandinávskými státy ale i Estonskem a dokonce i Německem. Abych to uzavřel, pragmatičtí hadi v oblecích vedou nyní nad idealisty 100:0 a tento stav ještě nadlouho zabetonují. Idealisté, kteří se ve větší míře koncentrují nyní v KDU-ČSL a SZ, nebudou mít šanci jim hrábnout do hraček. Na výběr máme revoluci, emigraci anebo dalších pět let permanentní nevolnosti ( ve všech významech tohoto slova).
07. 08. 2013 | 03:55

Robin napsal(a):

Pro Yozif K :

Jen na vysvětlenou - jestliže se některá část textu dá do uvozovek, tak je to proto, že je to myšleno ironicky.
07. 08. 2013 | 05:38

starý jezevec napsal(a):

„Mnohem více vypovídá o mínění občanů jednoznačněji zadaná část: Zda si přejí, aby sněmovna vyslovila úřednické překlenovací vládě. Plných 65% si to přeje a 1% neví. Důležitá je také skutečnost, že voliči ČSSD požadují vyslovení důvěry drtivou většinou 95%. Z toho totiž vyplývá, že v ČSSD neexistuje mediální virtualita rozkolu Sobotkovci × Haškovci, nýbrž osamělý boj Sobotkovců (5%) proti ostatním sociálním demokratům (95%).“
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/merak-ceska-media-se-nestiti-dezinterpretovat-pruzkumy/
07. 08. 2013 | 05:52

Josef napsal(a):

Včerejší výsledek o nedůvěře Rusnokově vládě má vypovídací hodnotu.Je to velmi temný výsledek ,prezidentova vláda nedostala důvěru.ODS se zařadila mezi strany na trajektori sestupu.ČSSD dělá z nouze cnost a komunisté se poprvé vyhřívali na vládním výslunní ,trvalo to velmi krátce.A deklarované rozpuštění parlamentu nebude jednoduché,aby prošlo bez bez obtíží.Prohrála celá ČR ,bude se bolestivě hledat shoda, jak dostat republiku z krize a jak se říká"žeń hojná, dělníků málo".
08. 08. 2013 | 07:51

Strýček Joe napsal(a):

Myšlenkové výpotky představitele Kindermanagementu. Tímhle se můžete navzájem ohromovat s ostatními mladými veleduchy v kantýně officehausu v Praze na Brumlovce. Volby rozhodne 1 milión občanů pod hranicí životního minima.
29. 08. 2013 | 21:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy