Evropské integrace, dějství další

03. 06. 2011 | 12:15
Přečteno 3092 krát
Německá vláda opět neustoupila před svým pomalu narůstajícím veřejným míněním, které už nechce půjčovat, a opět půjčí nesolventnímu Řecku, aby mohlo v červenci splatit své starší dluhy (úroky z dluhopisů), navzdory řecké neschopnosti radikálně snížit náklady přebujelého státu a zvýšit příjmy z upadající ekonomiky. Zoufalá mládež a opozice ze všech politických stran i nestran vychází nejen v Řecku, ale i ve Španělsku a Portugalsku do ulic a její zmatené vyvolávání často protichůdných hesel je politicky (zatím) stejně nečitelné jako severský lidový odpor vůči dluhové unii.

Že se mládež bouří proti nezaměstnanosti, odbory proti propouštění státních zaměstnaců a většina lidí proti politickému snižování životní úrovně, je pochopitelné. Lidé jsou naprosto zmateni, příčiny krize jim připadají nepřehledné (mezinárodní) a jejich politici vpodstatě stejní. A za co je chce teď unie trestat, ptají se? Deficitní hospodářství měly přece (téměř) všechny státy a vyrovnávání životní úrovně byl smysl a cíl celé dotační unie. Čas připustit, že šlo o charitativní chiméru, řečeno řecky, zřejmě ještě nenastal.

Potíž je totiž, že tradiční umírněná pravice a levice evropských politiků je naprosto zajedno, je stejně federalistická nebo unijní a na všechno (tak jako nedávno evropský parlament a komise), má jednoduchý názor: více integrace. S jak prostoduchým úsměvem prezident komise José Manuel Barosso varoval před měsícem evropské politiky, aby se nenechali zmást populistickými požadavky anti – evropské ulice. Ach, to věčné směšování Evropy a unie! Evropa je buď zeměpisný polokontinent nebo civilizace.

Jenomže živelná ulice na jihu nemůže být (zatím) anti unijní, ona jen nemůže pochopit, proč se má tak dlouho otevřená ruka unie uzavírat a trestat (staré usloví, kdo dává a pak bere, do pekla se dere) a tak je hlavním nepřítelem (zatím) jen německá kancléřka Angela Merkelová. Na severu se ulice bouří málokdy, za to o to víc tam narůstá skepse vůči politikům dluhové unie. Ani tato skepse však není zřetelně politicky formulovaná. I zde je vidět podobnou bezradnost jako na jihu. Pravo – levé vidění politiků se totiž velmi přiblížilo, může se sice ještě přít o míru sociálního státu, ale otevřeně hlásat regulaci hospodářství si nemůže už dávno dovolit ani sociální demokracie, takže dynamika politického nesouhlasu vidí dnes problém jinde, především v krizi nadnárodního managementu.

Konzervatismus, ten třetí proud politického myšlení Evropy, se dlouho nedokázal prosadit mezi liberálním socialismem a liberální pravicí. Teď se zdá, že si vybírá své příznivce jak z xenofobní pravice tak i z tradiční odborářské levice. (Francouzské odbory se staví proti euru a anglická Labour Party obrátila a chce opět po dvaceti letech vystoupit z unie). Severští vlastenci přestávají vidět rozdíl mezi liberální levicí, jež vkládá svou víru v mezinárodní instituce a univerzální lidská práva a liberální pravici, které to moc nevadí, hlavně když roste světový svobodný obchod nadnárodních společností. Obě strany jsou stejně nevyléčitelně internacionalistické. Jenomže politika, demokracie a láska k domovu je totéž a teprve druhotně se její kvalita může projevit ve světovém měřítku.

LN 2. 06. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

evropská integrace mele z posledního. EU neustála krizi. dokud se hodovalo na dluh, tak všichni byli pro EU. ted levičáci zjistili, že nic není zadarmo a najednou jim začíná společná evropa smrdět. více méně jsem tento vývoj předpokládal.
03. 06. 2011 | 12:23

riii napsal(a):

To je o samých "nula od nuly pojde" .Pravo-levá dělítka,proevropské city,..tím se fouká větříček ventilátoru kvazimyšlenek.Skutečné hodnoty,skutečné problémy a přístupy leží nekonečně vzdáleny takovým dilematům.To si tu obyvatelé rovníku a Antarktidy chějí násilně porozumět.
Především lidé musí žít v dostatku a podle pravidel hry.To "mimoto" je ta blamáž.
03. 06. 2011 | 13:10

hovorka11 napsal(a):

Už aby jsme z ní vypadli. Neumíme vůbec nic napravovat, jen umíme tvořit neschopnost k čemukoliv.
EU by velmi pomohlo, kdyby se zbavila východního bloku a obnovila svůj velmi dobře fungující z doby před devadesátými lety. Měna EUR by získala na síle a my z východu by jsme se mezi sebou umlátili u řitních otvorů EU, USA, Ruska a Číny s naším velkopansky vedeným středem světa s 10 mil. následníků velkého hradního myslitele a kormidelníka.
03. 06. 2011 | 13:16

Xury napsal(a):

Pro hovorku11:
vaše schopnost ignorovat realitu mě nepřestává fascinovat. Prakticky vždy dokážete napsat naprosto absurdní závěr.
03. 06. 2011 | 13:39

pich napsal(a):

"Rumhoven" zase štěkl na úvod své modré moudro. Dokonce se obořil na komunistickou EU a pronesl něco o hodech.

Přitom kam oko dohlédne, tak sam pravičák. To o socanech je jen taková zástupka, protože komunisté v žádné vládě nefigurují. A socani žádná levice nejsou. Jsou to jen ranhojiči kapitalismu a obrušovači ostří fundamentálních pravounů, pouze s jednou - pravou polovinou mozku.

Německo už léta hospodářský ždíme menší státy EU, nás nevyjímaje. Jen to, že jsme v tom pravém spolku teprve dvacetiletku, nejsme ještě na chvíli na kolenou. Jinak jsou samozřejmě němci a jejich gast pracovití, s několika násobnou produktivitou jako třeba "my". Odpovídají tomu i výdělky a kupní síla koupit si co by stát leckoho. Teď kdyby měli aspoň něco vrátit, tak dělají drahoty. Přitom dávno nejde o vlastní dluh ale pouze o lichvářské úroky. Když tuto lichvu někdo pojme jako milost, je ztracen.
Stejně jako v malém u nás. Kdo si jednou "půjči" a to jakkoliv, je jednou nohou v hrobě.
03. 06. 2011 | 13:52

Kanalnik napsal(a):

Az nastane bankrot Recka a tim bankrot mnoha bank a dalsich statu, az nastane bankrot USA nebo az dolar pujde do kopru, jste na to, pane Tomsky, pripraven? Ano, mate pravdu, cely ten system je postaveny na hlavu. A uz se zacina rozpadat, je jen otazkou casu, kdy to konecne prijde. Masivni korekce trhu musi jit hlubokym prikopem deprese. Dluhova politika ten prikop vytvorila s USA v cele.

Depresi ale nikdo nechce. A tak budou mocni nafukovat bulbiny (dluhopisove a jine) tak dlouho, jak jen muzou.

Je to past.

Vas i muj pohled na to je racionalni a logicky, ale zaroven pocitove vnimam, ze tu depresi taky nechci. Ona ale stejne prijde... A nebo mocni vymysli nejkou formu ekonomickeho usporadani, ktere ale podle meho nazoru bude obdobou diktatury.
03. 06. 2011 | 13:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 06. 2011 | 14:16

Josef K. napsal(a):

Přiznám se, že mne fascinuje ten český odpor "být pozitivní", absence touhy něco tvořit, kooperovat, nést zodpovědnost, žít ve společenství ostatních, vzájemné úcty. Autor blogu je esenciálním projevem tohoto rysu. Synonymem jeho pojetí "konzervativnismu" je "zapšklost", "zpátečnictví", "neznalost". Osttaně jsem nikde, možná vlastní nedebalostí, nenašel definici konzervativismu od pana Tomského a ani elementární realistický nástin společnosti, která by se jím řídila. Neochota seznamovat se s názory nesouhlasejících, lpění na jediných pravdách... Ono kunderovské "čecháčkovství" je , samozřejmě, stádní. Zde neplatí argumenty, zde neplatí diskuse a už vůbec je popřen vývoj věcí. Cení se konzistentnost názorů! Tedy "brežněbovský zastoj", "husákovská stagnace", mytologie českých nacionalistů, a z Patočkova "malý národ" (nedějinotvorný národ) se podařilo vytvořit heslo "věčně ukřivděných" vlastní nemohoucností, kterou je nutné svést na všechny okolo. Pro tyto lidi platí jediné: neměnnost. Ovšem život je proměnný po sekundách, minutách, dnech a týdnech.
Ješ zajímavé, jak se takové ryze české (většinové) lpění na nehybnost projevuje v české ekonomice. Peníze jsou nejvyšší, trvalou a zbožštěnou hodnotou. Takže máme vlády, které podřizují penězům lidské osudy, život i smrt....důstpojnos. Počet oligarchů v Česku a chování politických a ekonomických elit je opět "čecháčkovské". Jiná část světa, jistě ta vyspělejší, chápe, že peníze jsou lidským výtvorem, institucí, které nelze svěřit lidský osud za jistou mez. Opakuji, jako vždy, autor tohoto blogu je zcela typickým normalizátorem( znám pár emigrantů, kteří se kdysi emigrací pomýlili), nositelem dob, kdy se ze spodních vod vyřinula pod láskyplným dohledem statisícovéhzo "blanického" vojska Leonida Brežněva lůza a smetla české dějiny. 6ijeme podivně nedějinnou dobu, ve které vládne to, co vládne. Díky své vulgaritě, hrubosti.
P.S. Dnešní Klasusovo prohlášení ke Grúšovi je příkladem již zcela klinickým, ale je zřejmou součástí myšlení Tomských.
03. 06. 2011 | 15:08

myslím napsal(a):

Mám obavy, že integrál, který dnes EU řeší je křivkový. Můžeme se docela snadno,(a pravděpodobnost je vysoká), dostat do výchozího bodu kde integrování začalo, neboť boj o trhy se bude stupňovat nejen v rámci světa, ale bude se stupňovat i v rámci EU.
Už teď to není žádná selanka. Boj o uspořádání Severní Afriky podle vizí de Gaulla, (z poválečných let), pod francouzkou "patronací",(rozumí se nový model kolonizace v rámci jakéhosi francouzského společenství národů, které dodnes existuje), "osvobození" Balkánu od nelidské Jugoslávie,(rozumí se zisk trhu vydaného na milost a nemilost Německu).
Tomu, kdo si vzpomene co byl počáteční bod integračního procesu, se asi orosí čelo.
03. 06. 2011 | 15:17

Taoiseach napsal(a):

Alexander Tomský napsal(a):

"Německá vláda opět neustoupila před svým pomalu narůstajícím veřejným míněním, které už nechce půjčovat, a opět půjčí nesolventnímu Řecku, aby mohlo v červenci splatit své starší dluhy (úroky z dluhopisů)..."
Což je celkem pochopitelné, protože v opačném případě by ohrozila německé banky, které do řeckých dluhopisů investovaly.

"Jenomže politika, demokracie a láska k domovu je totéž..."
Co pijete, když docházíte k tak neotřelým závěrům? - :)
Ještě byste mohl přidat pravdu a lásku an sich - a nemá to chybu - :)
03. 06. 2011 | 16:21

Vico napsal(a):

Fakt je úžasné sledovat, jak Čecháčci mektají, co by udělali, kdyby byli Američani nebo Němci.

Mne by zajímalo, co bysme měli udělat my. Zatím bych naši roli přirovnal k roli kibice u karetního stolku, který spoléhá na pravidla herny, že za jeho kydy mu nesmí nikdo dát přes držku.

Tomskej, vsaď do hry žetony. Uvidíš, jak tě najednou hra madam Angely začne bavit. Přestaneš kibicovat a začneš si měřit krevní tlak. A budeš se divit, komu najednou budeš fandit. Profesor Bednář, soudím, to nebude :-)
03. 06. 2011 | 16:46

Medikolog napsal(a):

Pane Stejskale, mám prosbu:

mohl byste "obodovat" mazatelnost pojmů židáček, čecháček, prajzák, židák, čechůn, cajzl, skopčák,.. kdybych náhodou některý eventuálně měl nutkání použít na revanš příslušným nadutcům za jejich čecháčkování a čechůnování či cajzlování...

Neobtěžoval bych těmito "synonymy", kdyby "naši spravedliví" soudci považovali za synonyma i bílou a černou (samici rodu sus scrofa...). Soudci je "bodují" mnohdy urážlivě pro můj rod.. a já jsem z toho smutný.

Děkuji, Medikolog
03. 06. 2011 | 19:32

stejskal napsal(a):

Nemohl, pane Medikologu.

Ale čistě pro Vaši informaci: řídím se svým jazykovým citem (není samozřejmě univerzální, ale pro administraci těchto stránek plně postačuje, a velmi často i kontextem).

Výrazy "čecháček", "prajzák", "čechůn", "cajzl", "skopčák", ale též "rusák", "talián", "germán", "yankee" či třeba "slovačisko" nemají pro většinu lidí tak silnou negativní konotaci (takže je nechávám), jako třeba z pochopitelných historických důvodů (viz dobové prameny, třeba tisk druhé republiky či protektorátní) silně negativně zabarvené a hanlivé "židák", "židáček" či "negr". Chce to trochu cviku, ale myslím, že se v tom po nějaké době zorientujete, tedy pochopíte, co je zde Aktuálně.cz (tedy mnou) považováno za nepřípustné (a tudíž mazáno) a co jen za nevkusné (tudíž tolerováno).

Libor Stejskal
03. 06. 2011 | 21:29

MirekS napsal(a):

Jakápak skepse vůči dluhové unii, pane Tomský. To si myslíte, že rozpadem to bude lepší? Cožpak nevíte, že Němec je zarputilý? Cožpak krysy neutíkají první? A kam utečete, pane Tomský? A před čím? Do "staré, dobré" Anglie? S librou na huntě? S Vaším "zdevastovaným" důchodem v této zemi? Tak prosím, račte dál...

Zdraví

MirekS
03. 06. 2011 | 22:05

nadace pro veselého levouna napsal(a):

Stavět sociální stát musí levouni i dále stůj co stůj - cestu ukazuje Lukašenko (i Obama) - stačí tisknout peníze a jde to!
03. 06. 2011 | 23:16

MirekS napsal(a):

Primerene, primerene, mila(?) nadace. Ta volani po extremnich resenich (z obou stran) nejsou dobrou cestou. To snad znate z historie. Nebo ze byste se nepoucila?

MirekS
04. 06. 2011 | 06:27

Medikolog napsal(a):

O.K. pane Stejskale,

ale blogy na A.cz se tváří jako blogy ČESKÉ. Nebylo by tedy logičtější chránit spíše českou národní hrdost než cizí? Že by čecháček měl mít právo na minimálně stejnou "ochranu" jako prušáček a židáček:)?
04. 06. 2011 | 08:27

stejskal napsal(a):

To je nějaké nedorozumění, pane Medikologu.

Tyto blogy se nijak netváří, tím méně jako blogy české. Toto nejsou žádné národné blogy, ale blogy určené k debatě, klidně v jakémkoliv jazyce (ostatně řada z nich je psána německy či anglicky; klidně bych publikoval i blog v ruštině, mám za to, že i tento jazyk je pro celou řadu lidí v této zemi srozumitelný a může pro ně být zajímavé si v něm něco přečíst, mě by to tedy zajímalo každopádně).

Mimochodem já tu ničí hrdost nechráním. Snažím se jen udržet alespoň minimální prostor pro pokud možno korektní a slušnou výměnu názorů. Tedy pro ty, co o to stojí (ostatní jsou tu tolerováni, ale jen za předpokladu, že respektují zdejší pravidla).

Libor Stejskal
04. 06. 2011 | 12:25

honolulu napsal(a):

PICHU,
Ty komousu, celou dobu zde na Aktualne CZ hlasam, ze vypujcovat se nema. Ani jedineci ani stat. Je to vzdy cesta do bidy a otroctvi a Ty dnes ve svem clanku hlasas to stejne (13:52).
Ja si myslim, ze Te trapi svedomi vuci narodu za svoji minulost a ze se chces pridat k nam k osvicene pravici.
V pripade, ze se nemylim, tak - welcome.
V pripade, ze se mylim tak me zdrbej az zitra, Ty chahare jdu k vode.
04. 06. 2011 | 15:08

Hurá napsal(a):

Vždycky je a bude na všem něco pravdy nebo omylu. Ale ! Skutečného a hlavního problému si z důvodu hlouposti nebo zisku nikdo nevšímá. Jedná se totiž o přelidněnost planety. Pozor, i Německo je velmi přelidněno, včetně nás.
04. 06. 2011 | 22:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy