Budoucnost energetiky je plyn – ale nejen ruský

16. 07. 2011 | 15:07
Přečteno 5005 krát
Šéfové Gazpromu Alexej Miler a Alexandr Medvěděv jezdí po Evropě a vysvětlují, proč musí být cena jejich plynu odvozována od ceny ropy, což už ve světovém měřítku téměř dva roky neplatí. Není divu, ruský gigant má na evropském trhu dominantní pozici (50% západní spotřeby), přestože už dva roky mírně klesá, a brzy otevře kohoutky baltského Nordstreamu a možná za čtyři roky dostaví i černomořský Southstream, nový plynovod na jih Evropy. Poslouchat ruské státní manažery je stejně trystní jako poslouchat státní ruské politiky. Vždy mi připomenou postřeh Josepha Conrada velkého anglického prozaika polského původu, který přesně před sto lety v románu “Před očima západu” (Leda 2010) popisuje představitele ruského samoděržaví, jako lidské typy, kteří vypadají zdánlivě normálně, “něco však v jejich obličeji tvoří jakousi překážku, jakýsi nepochopitelný rys…” Z jejich projevů cítíme “nelogičnost, nahodilost závěrů a četnost mimořádného.”… “Vzniká podezření, zda sami rozumí, co vlastně tvrdí.”

A tak se dozvídáme, že cena za státní ruský plyn musí být vysoká, konkurence netradičních zdrojů nemá šanci, břidlicový plyn, pokud se vůbec bude v Evropě těžit, bude dražší než v USA, americká zkušenost není přenosná, spotřeba plynu bude stoupat a trh s plynem není globální nýbrž regionální. Spor o cenu s RWE transgas se prý jistě vyřeší i bez arbitráže. Gazprom by nejraději, tak jako ruské naftařské společnosti, všechny rozvodné a dodavatelské západní firmy rovnou koupil. Dokonce už s RWE podepsal smlouvu na společnou výstavbu paroplynových elektráren, jež mají nahradit ty zrušené atomové. Chraň nás i Němce ruka Páně!

Jisté je jedno. Regionální trhy s plynem se postupně a pomalu díky zkapalněnému plynu a obřím tankerům s vysokou technologií mění skutečně na trh globální. Za jediný rok vyskočil světový prodej kapalného plynu o neuvěřitelných 22,6% (za 5 let vzrostl jen o 58%) a prognózy jsou ještě vyšší. Od určité vzdálenosti je přeprava tekutého plynu dokonce lacinější než plynovod (má 6 000x menší objem). Anglie vloni dovezla první náklad kapalného plynu z USA, v Rotterdamu právě dokončili nový terminál a u Štětína staví podobný přístav Poláci.

Podle nedávno publikovaného statistického přehledu (BP) světové spotřeby energie za minulý rok, nárůst spotřeby plynu (7,4%) téměř dohnal vzrůst spotřeby uhlí (7,6%) a velmi brzy začne ropu, uhlí i atom v energetice nahrazovat, vždyť stačí jen poměrně levná stavba, pár trubek a turbína a máte elektrárnu, a tak díky americké těžbě břidlicového plynu je dnes ve světě plynu nadbytek a přibylo dokonce i tradičních nalezišť, největší v Izraeli. Jeho podíl na rostoucí americké spotřebě plynu dokonce vzrostl za poslední rok z 20 na 23% a Spojené státy se staly nejen soběstačné, ale začínají jej i vyvážet do jihovýchodní Asie. A břidlicový plyn se nachází téměř všude, ale největší naleziště jsou v energeticky hladové Číně, ta už nakoupila americkou technologii a rozběhla masivní průzkum. Ovšem nejkvalitnější i nejdostupnější zásoby nízko pod povrchem a v řídce osídlených oblastech má Polsko, jež celkem pochopitelně spěchá, aby se zbavilo 80% závislosti na Rusku, a proto tam už získalo koncesi devadesát těžařských společností. Dokonce to vypadá, že Southstream možná staví Rusko zbytečně, vždyť Bulharsko a Chorvatsko ruský plyn po zkušenostech s výpadkem před dvěma lety odmítají. Mají už na vybranou.

Naštěstí jsou imperiální zájmy Ruska jedna věc a realita trhu věc druhá.

LN 15. 07. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

-1 napsal(a):

Ten břidlicový plyn... není to ten, jak se těží tou nešetrnou metodou, kdy se do půdy vpouštějí nějaké chemikálie? Nebo se pletu?
16. 07. 2011 | 15:38

Kvakin napsal(a):

Plyn je jedna věc a znalost českého pravopisu druhá. Trystní, jak píšete Vy, je zatím novinka, a to tak neotřelá, že máte asi primát. My ostatní stále píšeme zpozdile tristní. Rovněž Vaše větička "lidské typy, kteří vypadají" je kuriozní tím, jak neživotné entity (typy) elegantně zživotňuje. Zatím se to ale píše jinak: a) lidské typy, které vypadají, anebo (formálně archaicky a strojeně) b) lidští typové, kteří vypadají (Hradové, kteří vždy na stráži pevně stáli).
Ať Vám (ctěným rodičům) vrátí Vaše devítiletka zaplacené příspěvky na SRPŠ (Sdružení rodičů a přátel školy) a Vy zase vraťte devítiletce vysvědčení, počítám tak od 4. třídy výše.
16. 07. 2011 | 15:50

Maximus napsal(a):

Při současné spotřebě plynu jsou známé světové zásoby zemního plynu na cca 110 let uvádí jedna studie zpracovaná před pár lety pro vládu USA. Je to dobrá zpráva, ovšem pokud by se třeba do Evropy a také hospodářsky rychle rostoucí Asie "natáhly" nové roury, toto číslo může být velmi rychle umenšeno a problém s energií tady bude dál. Spíš laika zaráží, proč když jen pár kilometrů (5 až 20km) pod námi je ohromná zásoba zemského tepla z magmatu a my se nepokoušíme toto teplo více využít alespoň k vytápění, elektřina by z toho šla také vyrábět! Člověk údajně byl na Měsíci vzdáleném 402 tis.km, ale dostat se pár kilometrů pod zemský povrch mu moc nejde.
Pěkný den!
16. 07. 2011 | 15:52

ZM napsal(a):

Pokud jsou pravdivé údaje z tohoto webu,

http://www.geofond.cz/dokumenty/nersur_rocenky/rocenkanerudy99/html/z_plyn.html

tak ověřené světové zásoby plynu jsou 140 bilionů m3, tedy 140 000 miliard.Roční těžba je kolem 2300 miliard m3, takže světové zásoby by měly stačit na minimálně 60 let.Četl jsem ale třeba článek, ve kterém se psalo o tom, že světové zásoby plynu stačí na 300 let (při současné spotřebě).Každopádně i ten plyn jednou dojde a jednou bude nutné přejít na zcela jinou koncepci energetiky.
16. 07. 2011 | 15:56

Parabellum napsal(a):

Maximus

Nevím, která seriozni studie uvádí zásoby plynu na 110 let. Studie IEA, EIA, A například Statistical review of world energy uvádějí hodnoty od 58.6 po 73 let, přičemž všechny subjekty upozornují na to, že jde pravděpodobně o nadhodnocená čísla.
16. 07. 2011 | 16:05

Parabellum napsal(a):

ZM

Jo, a ten článek jste četl v nějakém Blesku či humanoidním časopise, že. Víte, problém je ten, že těžba jakékoli suroviny, plyn nevyjímaje, stejně jako spousta dalších procesů nejen technických, ale i ekonomických sleduje tzv. logistickou křivku.

A další věc je, že zelení a další humanoidní politruci předpokládají, že plyn bude muset nahradit část budoucích výpadků produkce ropy, ale také uhlí a jádra. A také je potřeba si uvědomit, že spotřeba plynu v zemích třetího světa roste.

A další, Vám připadají zásoby při současné na nějakých 50-60 dostatečné na to, abyste zůstal v klidu? Co až polovina nebo ještě víc toho plynu bude potřeba na nahrazení uhlí (děje se), ropy a jádra?
16. 07. 2011 | 16:10

Bazzy napsal(a):

Budoucnost je plyn z vlastních a zvířecích výkalů ...
16. 07. 2011 | 16:10

Parabellum napsal(a):

Jinak samozřejmě, že politrucký autor lže, jako když rudé právo tiskne. Protože trh s plynem je opravdu v drtivé většině lokální.

Politrucký autor ignoruje skutečnost, že největší současný producent plynu je USA, který se na globální těžbě podílí 19,3 procenty celou svou produkci spotřebovávájí samy, a Ruská federace, která těží 18,4 globální produkce plynu spotřebovává 80 procent této hodnoty sama, a vyváží pouze 30 procent. Konkrétně pro rusko je to za rok 2010 588.9 miliard kubíků a spotřeba činí 414.1 miliard kubíků. S ostatními velkými producenty a spotřebiteli je to víceméně obdobné.

Jinak autor neuvedl jedno jediné číslo, které by například demonstrovalo přepravní kapacity LNG tankerů v korelaci s globální produkcí.

On totiž možná ani autor číslice neumí.
16. 07. 2011 | 16:17

Parabellum napsal(a):

Maximus

Pokud máte na mysli geotermální energii, tak nic Vám nebrání tuto využívat - tedy pokud si myslíte, že to opravdu jde.

Proč nevytápíte svou domácnost geotermální energií, a proč si jako obec nepořídíte HDR teplárnu, když je to tak snadné?
16. 07. 2011 | 16:21

Občan Josef K. napsal(a):

Pane Tomský, ruský podíl na evropském trhu je 27%, to ostatní, co tak vytrvlae píšete, má stejnou hodnotu jako Vašich 50. Je podivné, že někteří lidé blábolí a blábolí jako o závod.
16. 07. 2011 | 16:25

vlado napsal(a):

Uklidňuje mě, že ty velmocenské choutky se nalézají jen na východě. Ty na západě jsou z hlediska záruky světového míru a potřeby nerostných bohatství nanejvýš spolehlivé a bez vojenských zásahů.
16. 07. 2011 | 16:28

Yosif K napsal(a):

Pane 1, pane maximus, pane parabellum, vicemene mate pravdu:
1)pri tezbe bridlicovych plunu se pouzivaji jedy
2)tezitelnych zasob bridlicneho plynu muze byt mene nez se nyni odhaduje, oprou-li se poradne do veci zeleni....
3)velkou cast americkeho a ruskeho plynu potrebuje amerika a rusko.
Nicmene jde o novy zdroj energie ktery pres vsechny nemale ekologicke problemy pomuze.

Re teplo z magmatu: mate pravdu zavrtat se par kilometru dop zeme je technicky problem. Pokud se spokojime s horkou vodou, tou muzeme leda tak vytapet skleniky nebo bytovky v blizkem okoli vrtu. Pres vsechny pokusy ani Island se zatim nestal zadnym globalnim producentem bananu ci rajcat ze skleniku.....
Pokud chceme parou hrokou dostatecne k vyrobe elektriny, musime se zavrtat do hloubek, kde zadne trubky moc dlouho nevydrzi......
16. 07. 2011 | 16:30

Sutech napsal(a):

Plyn je jen krátkodobá záležitost, respektive tradiční zemní plyn, jsou-li zásoby hydrátu methanu. Jeho zásoby jsou údajně 2x-10x větší, nežsoučasné zásoby fosilních paliv, tedy by teoreticky mohli pokrýt naši spotřebu po několik století.
Přesto by se nemělo upouštět od výzkumu jaderné energie.
Její využití ve vsemírné technologii by nám umožnilo konstruovat trvale obyvatelné kolonie na iných tělesech sluneční soustavy. I přesto, že by mohly tyto suroviny (HM a ZP) pokrýt celosvětovou spotřebu, neměly bysme upouštět od jaderné energetiky, palivo pro reaktor může totiž být uskladněno po dobu několika let.
Pokud bysme se spoléhali jen na plyn, mohla by pak jakákoliv závada na hlavním plynovodu položit naši energetiku.
Energetický mix. pro ČR ve světle nových skutečností by měl podle mne vypadat takto (podíl instalovaných výkonů)(totální instalovaný výkon 15000MW)

VODA: 8% 1200MW
JÁDRO: 28% 4300MW
UHLÍ: 20% 3000MW
Biomasa: 2% 300MW
PLYN: 42% 6300MW

FVE, VÉ(větrné) a PVE nejsou započítány, jelikož produkce FVE a VÉ nejde předvídat a PVE nejsou zahrnuty, jelikož slouží jen k uskladnění energie a regulaci sítě, je otázka, jestli budou při takto koncipovaném energetickém mixu zapotřebí, když plynové elektrárny jsou schopny regulace rychleji, než vodní elektrárny. Navíc regulace pomocí PVE je energeticky méně výhodná. Plynová elektrárna pracuje s účinností cca 40% (paroplynová 60%), Jaderná a Uhelná s celkovou účinností cca 33%, účinnost regulace pomocí PVE je cca 75%, tedy z uhlí, nebo jádra využijeme jen 24%, což je 1,6x méně.
16. 07. 2011 | 16:46

Parabellum napsal(a):

Yosif K

Zdravím Yosife, tady ve městě se skutečně vyvíjí snaha postavit geotermální HDR teplárnu. Problém je, že zatím HDR technologie nikde na světě uspokojivě nefunguje, a přestože jde o pilotní projekt EU, tak to zřejmě město odpíská, přestože má zajištěno financování.
16. 07. 2011 | 16:50

hoven napsal(a):

mě je poměrně trapně za vaclava havla, který pohrozil, že vrátí nějakou cenu, když jí dostane i putin. ta česká malost a komplex z rusů.....
16. 07. 2011 | 16:53

ZM napsal(a):

Parabellum -
když píšete o klidu, tak se zdá, že vy byste potřeboval nějakej kurz na to, jak si udržet klid a rozvahu :) Problémy se totiž dají řešit jedině s rozvahou.
16. 07. 2011 | 16:53

Parabellum napsal(a):

Sutech

Demagogický lháři Sutechu, Vy jste neuvedl energetický mix, ale mix zdrojů elektrické energie.

Víte, energie nerovná se elektrická energie, a pro Vaši informaci, elektrická energie se podílí na celkové energetické bilanci zhruba 16 procenty.

Pro Vaši informaci, ropa, uhlí a plyn poslytují ČR nepřetržitý energetický tok přes 55 GW.

Vy si jako myslíte, že teplo, které Vám proudí v radiátorech, plyn na kterém vaříte, teplá voda tekoucí z kohoutku či benzín v nádrži auta nejsou energie?

A takovíhle zelenoidní chytrolíni mají mánii do všeho kafrat.
16. 07. 2011 | 16:55

Sutech napsal(a):

To: Parabellum
Změnit složitou myšlenku v text, tak aby jej lidé pochopili je někdy složité, proto mne hned nemusíte nazývat demagogickým lhářem, stačilo by úplně obyčejné upozornění, že jsem špatně volil slova.

Proto snad pžříjmete mou omluvu za mírnou dezinformaci, zároveň si dovolím opravit 1. slovo 11. řádku textu na Elektroenergetický mix.

Mimochodem do zelenoidního chytrolína mám hodně daleko.
16. 07. 2011 | 17:05

Občan napsal(a):

Kridypindy, to je zase snůška...

Jo, hlavně ty tankery, ty nám opravdu budou hodně platné.
Zesplavníme Labe alespoň do Mělníka a tam si pořídíme námořní přístav :o)))

Naleziště v "Izraeli"??? Kdepak, Tomskej, to není Izrael. Naleziště jsou v Gaze a v Libanonu a pejzatec jen přemýšlí, jak je ukrást.

Víte co, autore - zkuste si tu paranoiu léčit. Je na to spousta docela účinných pilulí. Protože na ruský plyn máme zavedené a osvědčené roury a tudíž nevidím důvod, kupovat jiný. Navíc vláčený před celou zeměkouli. Kde tam potom máte tu "ekologii"?
My na ty nesmyslné dovozy postupně zhebneme, protože zničíme životní prostředí převážením "ekologických" produktů a technologií. A jestli si myslíte, že by nám to amíci nebo Poláci dodávali levněji než Rusové, pak jste skutečně trouba.
16. 07. 2011 | 17:08

Parabellum napsal(a):

Sutech

Tak proč píšete takovou kravinu??? Proč se zaobíráte elektroenergeticým ixem, když se elektrická energie podílí na celkové spotřebě energie drtivou menšinou? I malýmku dítěti musí být jasné, že problém nejbližší budoucnosti nespočívá v tom, jak budeme vyrábět elektřinu, ale jak budeme řešit v zimě vytápění většiny objetů v ČR popřípadě, co budeme lít do nádrží aut.

Odpovím za Váýs. Snažíte se odvést pozornost od skutečných problémů.
16. 07. 2011 | 17:09

Sutech napsal(a):

to: Občan
A to by nám Poláci ještě chtěli prodávat náš plyn, nějaká firma chce začít těžit v, jsetli se nepletu, Beskydech. Převoz plynu tankerem bude alespoň trochu ekologický jen pokud by byl tanker poháněn plynem, nebo to byla obrovská plachetnice.
16. 07. 2011 | 17:14

myslím napsal(a):

Sutech:
Často se píše o účinnosti různých typů tepelných elektráren. Vadí mi, že se neřekne, kteroužeto účinnost (z několika existujících) mají autoři zrovna na mysli. Stejně tak jakoužeto má zrovna která tepelná elektrárna náklady na provozní údržbu a náhradní díly a jaké má roční využití s ohledem právě na tu údržbu a potřebné náhradní díly. Cenu paliva do toho raději nebudeme míchat.
16. 07. 2011 | 17:14

Sutech napsal(a):

To: Parabellum
Nevím, jestli jste slyšel například o elektrárně Hodonín, která prozatím vytápí jen 2 města, přičemž, podle provozovatele (ČEZ) je prozatím dostatečná kapacita k navýšení dodávek. Přičemž každá z tepelných elektráren (uhlí, plyn, jádro, etc.) je schopná zásobovat i teplem. Například už nějakou dobu se uvažuje o vytápění Brna z elektrárny Dukovany.
16. 07. 2011 | 17:23

Aleš Řešitel napsal(a):

Tato zpráva otřásla světem jako první let kosmonauta(samozřejmě že amerického-také jeden z blogů na aktuálně) do vesmíru. Také všichni zelení včele s Liškou, Bruslíkem a Káťou JauJau propukli v jásot. Už se nemusí učit co je to biomasa. A to, že jsme natrhli frak imperiálním zájmům Ruska, které dosud nepochopilo, co je to trh, je největší výhrou. Oslavy nebudou brát konce. Matky země tentokrát ve spojení s fotry země, znovu začnou v ruku v ruce s rakouskými aktivisty, blokovat provoz jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Každý máme pod sebou tu vzácnou plynuplnou horninu, bohem seslanou břidlici. V Polsku pod tou šťastnou zprávou dokonce radostí zaržál i kůň Pisuldského. Konečně Rusko na lopatkách. Jak stačí málo, ten s tím knírkem byl úplný žabař. Nevím jestli náhodou Josepf Conrad neviděl fotku nějakého vašeho příbuzného, kterému by jste vy, jako z oka vypad. Tohle je akademik, který nás representuje v zahraničí. Z té široké škály "representatů" naší vlasti v zahraničí mě začíná být smutno.
AŘ ales.resitel@seznam.cz
16. 07. 2011 | 17:27

Sutech napsal(a):

to: myslím
Co se týče plynových a paroplynových, můžu vám říct, že ani já nevím o kterou z účinností se jedná, pokud najdu údaj účinnost elektrárny, předpokládám, že se jedná o účinnost elektrickou, u jaderných mám spočítánu celkovou účinnost, podle údajů o reaktoru a elektrickém výkonu bloku elektrárny.
16. 07. 2011 | 17:29

.Ivan Hochmann napsal(a):

Ono vše souvisí se vším.

Jsem klasický vzorek průměrného občana s nízkými nároky a s příjmem (důchodem)10.000,-
Žiji na venkově ve vlastním domě.
Před lety byli tací,kteří slibovali horydoly levný plyn.
Dnes po 10letech platíme z původní ceny 6.20/m3 - Kč15,-
Od července je to už 16,80.V pondělí jedu odhlásit plynoměr a zrušit dodací smlouvu.
Přecházím na topení dřevem.
¨Takže žádná plynová budoucnost.
Vám ve městech půjde brzy o zobák,abyste zaplatili miliardové platy a prebendy toho houfu nenažraných "managerů" energetických, překupnických a přerozdělovacích spolků.

Stát je už za bakšiš státním úředníkům převedl bez jakýchkoliv kontrol do rukou soukromých Alibabů a jejich tisíců loupežníků.
Nejsem zvědavý,takže mě ani nezajímá jak tato skeč v brzké budoucnosti DOPADNE?!

Každopádně to ale bude horror.

Ivan.
16. 07. 2011 | 17:38

Občan napsal(a):

Sutech napsal(a):
"to: Občan
A to by nám Poláci ještě chtěli prodávat náš plyn, nějaká firma chce začít těžit v, jsetli se nepletu, Beskydech. Převoz plynu tankerem bude alespoň trochu ekologický jen pokud by byl tanker poháněn plynem, nebo to byla obrovská plachetnice. 16. 07. 2011 | 17:14"

Ani mne to nepřekvapuje.
Ale představa plachetního tankeru se zkapalněmým plynem, brázdícího Labe směrem do námořního přístavu v Mělníce, se mi docela zamlouvá :o))
16. 07. 2011 | 17:40

Sutech napsal(a):

to: Občan
A co teprve takový plachetnicoví tanker plující přes Vysočinu průplavem.

Mimochodem nevím, jestli je plachetnicový pohon použitelný i na řece. Myslím že Japonci zkouší, nebo zkoušeli (po tsunami nevím) tahnout loď obrovským kitem
16. 07. 2011 | 17:55

nyslím napsal(a):

Sutech:
Vidíte a zrovna se krutě mýlíte. No nic, nejste určitě sám. Protože záležitost účinností výroby elektrické energie v tepelných elektrárnách, jaderné v to počítaje (jsou to také tepelné elektrárny), je opravdu o dost složitější a zajímáte-li se o to skutečně, a máte-li chuť do tohoto tématu zasahovat, začněte se zopakováním základů termodynamiky (součást fyziky), možná mechaniky a elektrotechniky a jistě najdete i nějakou "lidovou" publikaci na téma učinnosti výroby energie v elektrárnách. Mám pocit, že jsem něco takového nedávno zahlédl i v dětské literatuře.
Nemyslím to vůbec ironicky. Poučit se není nikdy na škodu.
16. 07. 2011 | 18:00

Admirál napsal(a):

Pan Tomský poukazuje na imperiální zájmy Ruska. Hmm. Ne že by nebyly, ale obával bych se jich světle toho, co se ve světě děje, až ne druhém či třetím místě. Jsou tu jíní "kofři".

O těch ale pan Tomský taktně nepíše.

Vyšší míra vzájemné závyslosti EU a Ruska podle mého názoru snižuje riziko vzniku konfliktu.
16. 07. 2011 | 18:13

Sutech napsal(a):

to: nyslím

Kde je ten můj krutý omyl?

Tepelný výkon reaktoru VVER 1000 3000MW, elektrický výkon 1000MW (1000/3000)*100=33,3333...%

Nejvyšší teoreticky dostupnou účinnost tepelného stroje samozřejmě umím spočítat, T1-T2/T1.

Samozřejmě, že vím, že se musí vynásobit všechny účinnosti strojů zapojených za sebou, kotel, turbína, generátor, problém je jedině najít nějaké údaje o účinnosti kotle. Jesti se vám nezdá to, že jsem nezahrnul účinnost transformátoru, vlastní spotřebu elektrárny.
16. 07. 2011 | 18:15

Admirál napsal(a):

Omluva za hrubici...
16. 07. 2011 | 18:18

Jirik55 napsal(a):

Musím dát jedině za pravdu Ivanu Hochmanovi. Všechno ostatní jsou jen kecy a kecy, některé ( z hlediska odbornosti přes plyn a energie ) jistě nejsou zanedbatelné, ale díky těm tisícům loupežníků ceny plynu poletí nahoru závratným tempem, i kdyby byly objeveny zásoby plynu na milion let.
Pokud tyto zdroje budou ovládat kapitalističtí loupežníci, lidé budou chodit do lesa na chroští a šišky, aby si mohli doma v zimě zatopit, protože na tenhle příšerně dnes zhruba 20x předražený plyn už jim dochází peníze....což je loupežníkům zatím jedno, ale až poletí spotřeba dolů, jejich zisky půjdou také dolů, tak se prostě podle praxe našich vlád zakáže vstup do lesa.
P.S. Vím, že poněkud přeháním, ale již nyní lidé mění dodavatele plynu jak na běžícím pásu pro 4 stovky roční úspory, což je jen blbnutí do kvadrátu, poněvadž si tyhle firmy domlouvají ceny mezi sebou jako hypermarkety. A nějaké komise pro hospodářskou soutěž jsou jim k smíchu a tím jsou to jen další vyhazované peníze. A kolik se na těch přetahovačkách přiživuje dealerů = další zbytečné vyhazování peněz.
Jediné, co by pomohlo, by byl konec těchto majitelů ovládajících plyn a přechod nalezišť do vlastnictví státu a pod jednotnou cenu typu náklady + marže. A stát by nemusel ani otravovat lidi s reformami, měl by peněz jako šlupek !!!
16. 07. 2011 | 18:34

Maximus napsal(a):

Parabellum
Vy jste nějak moc chytrej a nafoukanej, že? Pán je asi ředitel zeměkoule. Odkud jste sem přivandroval. Já jsem jen nahodil téma a Vy reagujete jako učitel ve škole. Zajímalo mě, jestli o tomto problému někdo něco neví více. Pár pitomečků, kteří se hned vymezují a udílejí nafoukané rady tady už máme pár let, tak zkuste psát trochu vlídněji a nemachrovat a nerozšiřovat jejich řady.
16. 07. 2011 | 18:37

Parabellum napsal(a):

Sutech

Vy jste vyučenej na hlupáka, nebo to jenom hrajete? Vy si jako myslíte, že teplo vzniká v teplárně z ničeho, že??? Já se Vás neptám na imbecilitu, kterou se nborčmální púodprůměrně blbé děcko učí ve školce, já se Vás ptám, čím v těch teplárnách zatopíte, když NEBUDE uhlí, protože pokud jste si neráčil zjistit fakta, a jako že ne, tak produkce hnědého uhlí u nás vytvale klesá, a během necelé dekády bude české teplárenství bez hnedouhelného paliva - a i v případě, že se těžební limity prolomí, pak to ten problém odsune tak o jedenapůl dekády.

Takže zvopakuju svoji otázku, Z ČEHO se to teplo vyrobí, pokud uhlí bude pouze pro potřeby ČEZu, a víc ho nebude???? Tu debilitu o jaderných elektrárnách ani nebudu brát vážně - kolik tech jaderek se dostaví do roku 2020??? Chci počet reaktorů uvedených do provozu, zaokrouhlený na celé desítky. Také jste mi neráčil napsat, co se bude lít do nádrží, pokud i prvnáček ve škole ví, že Rusové OPAKOVANĚ na úrovni ředitelství státních ropovodů prohlásili, že Družbu odstaví nejpozději do roku 2018.

A nezkoušejte zase nějakou argumentaci, která je v rozporu se zákony o zachování energie.
16. 07. 2011 | 19:01

Parabellum napsal(a):

Maximus

Vy jste nenadhodil téma, vy jste začal lhát. Těch 110 let je samozřejmě nepravda, a záměrně napsaná nepravda se nazývá LŽÍ. A já jsem odnikud nepřivandroval, tohle je veřejný diskusní prostor, takže Takto Vaši formulovanou otázku lze považovat za irelevantní.

Jinak pán je členem například Society of petroleum engineers, a mimo jiné dostal nabídku pracovat jako analytik energetické bezpečnosti ČR. Takže zkuste akceptovat, že v problematice nejsem pouhý laik.
16. 07. 2011 | 19:05

Občan napsal(a):

To Parabellum:

Myslím, že jste slušným kandidátem na samomluvu. Protože svou hrubostí si koledujete o to, že Vaše příspěvky budou lidmi, co sem chodí diskutovat, ignorovány.
Ale třeba Vás uklidní, že nebudete prvním...
16. 07. 2011 | 19:11

Parabellum napsal(a):

Jirik55

Strejdo, von je ale problém, že sociálističtí na komunálističtí neloupežníci tu hůře dostupnou ropu a plyn vůbec neumějí těžit. Je to prokazatelné zrovna na příkladu třeba Former Soviet Union, nebo Venezuely.
Jinak dovedete si představit, jak to bude vypadat, až lidé budou do lesa v zimě chodit na dříví, a zároven budou jezdit na dřevolplyn? Během pěti let tu neporoste ani tříska.
Zkuste si zjistit, kolik dřevní biomasy naroste na území ČR za rok, a porovnejte to se spotřebou primárních energetických zdrrojů v ČR za stejné období.
Jinak jak si představujete to předání nalezišt do ruou státu? Pro Vaši informaci, Saudi Aramco, což je největší producent ropy na světě je plně ve vlastnictví státu. Jiná věc je, že v té Saudské arábili jsou ve vlastnictví státu i obyvatelé, a ten stát je tvořen rodinou Saudů.
Mimochodem Novoj Urengoj, Jamburg a Medvežije byly ve vlastnictví státu, a efetivita těžby na těchto byla zoufalá.
Vy si asi myslíte, že když ten plyn budou těžit socialističtí neloupežníci, že bude levnější. Víte, tu cenu určuje trh. A pokud chtějí dva lidé topit, a toho plynu není dost pro oba, tak topit bude ten, kdo za ten plyn bude ochotem dát více peněz.
16. 07. 2011 | 19:13

Parabellum napsal(a):

Občan

Na rozdíl od Vás Opičane píši k tématu a nekádruji diskutéry - to je zvyjk ještě z doby před 1989, že?
16. 07. 2011 | 19:14

Noemi napsal(a):

Kvakine, taky jsme si všimli! Urazilo tě, že Tomský se zmiňuje
o ruských "nadlidech", kteří jezdí po Zeměkouli a přesvědčují
svět, jak je výhodné s Rusáky obchodovat!
Připomnělo nám to dobu, kdy jsme museli nakupovat zboží na Zá-
padě pro naše "pány"v Kremlu, kteří nařídili za marky/dolary
vybrané komodity nakupovat, ale od nás je "koupili za "převodi-
telný rubl", česky řečeno za velké hovno!
Jdi se vycpat a studuje si třeba slovenskou gramatiku, která
byla "přizpůsobena" gramatice ruské (ženy boli a muži boli!).
Zdar!
16. 07. 2011 | 19:32

Maximus napsal(a):

Parabellum = nafoukaný chytrolín co všude byl a všechno ví a všichni ostatní lžou. Neděláš náhodou poradce na Pražském hradě? S tím veřejným diskuzním prostorem máš pravdu, ale také platí, že ve veřejném diskuzním prostoru se diskutuje skušně a korektně. Jestli všechno víš, tak sem mezi obyčejné hlupáky co ti nesahají ani ke kotníkům, nelez! Už si tady vymezil chytráku, viz reakce jiných.
16. 07. 2011 | 19:33

Parabellum napsal(a):

Maximus

Jistě naprostý souhlas. VY pokládáteˇZÁMĚRNÉ LHANÍ za slušnou diskusi?
ZÁMĚRNĚ LHÁT jste v této diskusi začal jako první.

Takže pravidla neskušné diskuse jste sem přitáhl VY. Je to prokazatelné.
16. 07. 2011 | 19:36

Pražák napsal(a):

Tomský, Tomský... Nečas Vám tento týden přislíbil nezvyšovat DPH u Vašich knih a novin, takže tím pádem Vaším úhlavním nepřítelem už není česká vláda, nýbrž (opět) Rusko. - Není-liž pravda?
16. 07. 2011 | 19:37

myslím napsal(a):

Sutech:
Znova a znova Vám doporučuji si projít fyzikální zákony a správně je interpretovat.
Na rozdíl od jiných razantnějších reakcích diskutérů si myslím, že jste inteligentní člověk a něco se dokážete přiučít z fyziky a z dalších souvisejících přírodních věd.
Pokud ne, pak ty razantní názory jiných diskutujících jsou oprávněné a nestojí za to s Vámi diskutovat o věcech kterým rozumíte méně než můj 6 letý vnuk.
Tak hloupý ale asi nejste, že?
16. 07. 2011 | 20:00

.Ivan Hochmann napsal(a):

Když jsme u těch "šetřílků",kteří mění dodavatele jako mrně plenku.....
Má zase pravdu Jiří55.
Také jsem to zkoušel u jiných .To byla legrace.
První slova :" s námi ušetříte.......".
Povídám : já s vámi šetřit nechci!Rěknete mi raději cenu za jednotku a možnosti tarifů.
Ona:Tarif je jeden a je odvislý od Vaší spotřeby....
Já: cože? Takže čím vice spotřebuji - tím méně zaplatím.To je stará známá praktika.
Ona: Ale cena za jednotku je podstatně menší než u konkurence.
Já:Jaké máte stálé platy a platby dopravci?.........Ticho.

Nakonec vyleze ,že dopravce je firma od které jsem chtěl pryč(majitel transitu) a stálé platy (plynoměr + služby ost.)jsou trojnásobně vyšší.

No nekopl byste je do prdele?

Okamžitě zrušit a topit šiškama.Nakonec s vrátíme zase k petrolejkám a knížkám.Televize a počítače poletí oknem a bude po vtákách!

Ivan.

Jo a naučte se péct chleba a sbírat byliny a ovoce.
16. 07. 2011 | 20:07

Otázkář napsal(a):

Dovolím si malý příspěvek k debatě o energetické budoucnosti ČR, Evropy i světa.

http://okamura.blog.idnes.cz/c/193526/Proc-v-CEZku-auta-nejezdi-na-slunce.html
16. 07. 2011 | 21:58

Hurá napsal(a):

Přečetl jsem všechno, ale na tuto debatu se necítím. Jedno ale vím zcela jistě. Jedinou a nevyčerpatelnou možností k získávání jakéhokoli množství energie je slunce ! Věřím, že vědci to vědí také a že výzkum v tomto směru intezivně probíhá.
16. 07. 2011 | 22:05

Maximus napsal(a):

Parabellum
Hele ty chytráku, najeď si např. na worldometers a podívej se kolik činí světová zásoba zemního plynu do vyčerpání. Je to zhruba 167 roků, ovšem ta americká studie uváděla před asi 2-3 lety pouze 120 let. Nevím co tě na tom tak vzrušuje, že si z toho skoro vlhkej! Ty asi nebudeš mít moc kamarádů, že?
16. 07. 2011 | 22:09

Sutech napsal(a):

to: Parabellum
Na rozdíl od někoho nesedím na internetu celý boží den. To, kolik reaktorů se do r 2020 uvede do provozu je otázka jiná. Jestli jste si nevšiml, můj, čistě osobní návrh je snížení výkonu uhelných zdrojů o více, než 6000MW, to znamená, že pokud by elektrárna vyráběla z 1t uhlí 1MWh, pak každou hodinu ušetříme 6000t uhlí za hodinu, vám to nepříjde dost? Krom toho, jak se vám to může zdát divné, vždycky jde přivést, ale pak už záleží jen na nabídnuté ceně, samozřejmě bere nejvyšší nabídka
16. 07. 2011 | 23:21

Sutech napsal(a):

to: myslím
Procházel jsem si opět zpětně veškeré moje příspěvky v diskuzi, zejména ty, ve kterých jsme na sebe reagovali.
V prvním píši o hydrátech metanu a regulaci sítě pomocí PVE. Reaguje parabelum na to, že jsem chbně formuloval větu, reaguji omluvou a uveřejňji opravu. Prabelum se ptá, ovšem nenechá mne odpovědět, jellikož si sám odpovídá.
>>>>>>>Vy píšete, že se často píše o účinostech ale vadí vám, že se neuvádí, kterou má člověk zrovna na mysli.
>>>>>>>Reaguji, na vás, že sám nevím, jak to s účinností paroplynových elektráren je a že myslím, že se jedná o účinnost elektrickou. Touto, dnes již druhou špatnou formulací jsem myslel PODÍL ZÍSKANÉ ELEKTŘINY KU UVOLNĚNÉ TEPELNÉ ENERGII.
Co se týče jaderných, účinnost jsem počítal, sice z dost zjednodušeného simulátoru JE, přesto by pro hrubou orientaci měla stačit.
>>>>>>>Reagujete, že se krutě pletu a že si mám nastudovat termodynamiku.
>>>>>>>Reaguji výpisem mého výpočtu účinnosti 1 bloku JE Temelín. Uvádím taktéž vzorec výpočtu teoretické maximální účinnosti tepelného motoru.
>>>>>>>Reagujete opětovně tím, že si mám projít fyziku. Prošel jsem všechno co o tom doma mám, prošel jsem internet. A tu chybu stále nemůžu najít, mohl byste mi ji prosí ukázat, popřípadě mou chbnou pasáž alespoň citovat?

Je pravda, že v poslední době se více méně zabývám hydroenergetikou, výpočty potenciálů jednotlivých lokalit na řekách, Mám k tomu i poměrně slušnou zásobu dat. Přesto nevím, kde jsem se zmýlil.
16. 07. 2011 | 23:21

Parabellum napsal(a):

Sutech

Strejdo, ropa nám dává energetický tok okolo 16 GW nepřetržitého energetického toku. Při účinnosti jaderky 0,9 to bratru znamená asi 9 Temelínů současné velikosti, které budeme muset postavit, abychom nahradili energetický tok ropy. Časem budeme muset nahradit i to uhlí a plyn.

Jinými slovy, i pitomcovi musí být zřejmé, že tím, že se budou odstavovat stávající zdroje jenom proto, že nějakýmu Sutecháckýmu mamlasovi se nezdají být ideoplogicky korektní asi nebude to pravé ořechové, že.

Maximus

Prolhaný podlý lháři Maxime, worldometres je asi tak důvěryhodnej zdroj, jako pavlačové drby báby Dymákové.

Zkuste si třeba najet Statistical review of world energy - provozuje to BP - tam se uvádí cca 58,6 let. Oni tomu ti těžaři asi nerozumí, že??? Jenomže diplomovanému hlupákovi jako jste Vy těžko vysvětlit, že existoje cosi jako ERoEI, což je koeficient, který udává poměr energie vynaložené vůči enrgii získané v té primární energetické surovině. A to ERoEI postupem času klesá. Takže za předpokladu konstantí produkce plynu jej budeme mít ve skutečnosti stále méně, protože čím dál větš¨í díl tohoto budeme potřebovat na samotnou produkci.
17. 07. 2011 | 00:07

Parabellum napsal(a):

Sutech

No, tady kousek od města se loni jedna hydroelektrárna postavila, a další je ve výstavbě. Ta hotová má 2,8 MW, ta ve výstavbě bude mít 5 MW -to fakt na dolní Labe žádnej zázrak.
17. 07. 2011 | 00:09

Parabellum napsal(a):

Otázkář a pan Okamura jaksi trpí falešnou představou, že lze vyhlásit válku druhé větě termodynamické, a pak ješte koeficientu ERoEI.

Energie slunce je ve své podstatě energie čínského uhlí. Ony se totiž ty panely také musely vyrobit, přestože si otázkář a pan Okamura zřejmě myslí, že tyto narostly na stromech.

Kolik si asi myslíte, že byste těch panelů na jedno pidiautíčko v zomě potřeboval? Já jsem provozoval fotovoltaiku v ostrovním režimu, a 8 100Wp panelů v létě utáhne velmi úspornou domácnost, tedy pokud na eletrice nevaříte, a do pračky lejete teplou vodu. V zimě těch 8 anelů napojenejch na hlubokovybíjecí baterie utáhnou tak pár úsporek, mlejnek na cereálie, a notebook.
Usporka má příkon 7-11 W, mlejnek na cereálie, kerej běží pár minut tak 200 W, notebook tak 150 W, nejslabší auto tak řádově 30 000 W. Jinými slovy, na jedno pidiautíčko by bylo potřeba stovky, možná i nízké tisíce panelů Stačí???? Vona nábosilka je mrcha, že?
17. 07. 2011 | 00:15

kormoran napsal(a):

Rekl bych , ze lidstvo je prilis rozmazlene a za toto bude muset platit- vseobecne.

Vzpomnel jsem si jak u me babky se elektrina pouzivala minimalne.
Topilo se pouze v jedne mistnosti ve velkych kamnech , kde byla zabudovana pecici trouba a zapustena nadoba na ohrev vody.

V lete se v techto kamnech topilo usporne na vareni dopredu a s vyuzitim tepla na prani.

Kachlova kamna byla i v tvz. 'paradnim' pokoji, ve kterych se topilo pouze ve velkych mrazech , nebo o svatcich.

Jinak zbytkove teplo , bylo vecer pousteno z kuchyne do vedlejsich mistnosti(loznice) otevrenymi dvermi a kde rano bylo pouhych 10 stupnu .

Myslim si , ze do techto dob se opet budeme zase vracet, samozrejme ne doslovne .
Protoze , ne ze nebude energie k dispozici ale bude tak draha , ze clovicek bude rad, kdyz si kus zvance a nebude rozhazovat za 'luxus' .
Tedy pokud nenastane nejaky vedeckotechnicky prelom.
17. 07. 2011 | 03:46

Jag napsal(a):

Jádro bude přežitek.Plyn je skutečně všude a dá se i vyrábět.Jenže u nás budou jaderní soustruzi bučetmpáč se na Temelínu pakují stavebně spřízněné lobby politiků.
17. 07. 2011 | 07:08

egoist napsal(a):

Nejdřív trchu ideologického kýče a pak už nám pan pravicový myslitel (Parlamentní listy)servíruje řešení energetické strategie, co by nezvládlo ani celé předsednictvo RVHP. No jo proto asi ten kapitalismus porazil socialismus. Mimochodem ty optimistické prognózy o dostatku plynu z břidlic jsou prý jen nafouknutá čísla spekulantů a fin. skupin, které by se chtěly na této vlně tučně obohatit.
17. 07. 2011 | 08:38

.Ivan Hochmann napsal(a):

Františku ,zdravím z Vysočiny.

To je zase nářez.

Je třeba těm blbečkům neustále poukazovat co je faktickou příčinou stavu současné společnosti.

Byť by byla slova nepatřičná do diskuze o energetice.
Relativně - poněvadž všechno souvisí se vším.!!

Dík Ivan.
17. 07. 2011 | 08:46

Maximus napsal(a):

Zásoby zemního plynu - údaje od RWE:
Celkové světové zásoby zemního plynu s odhadem 511 tisíc miliard kubických metrů mají životnost až 200 let.

Zásoby zemního plynu dělíme na prokázané, pravděpodobné a potenciální.

Prokázané (prověřené) zásoby zemního plynu, které jsou ekonomicky těžitelné při současné technické úrovni, dosahují 164 tisíc miliard krychlových metrů a vydrží při současné těžbě do roku 2060.

Rozhodující význam pro dlouhodobou perspektivu plynárenství mají světové zásoby zemního plynu. Koncem šedesátých let převládal názor, že zemní plyn je pouze přechodným zdrojem energie a jeho zásoby budou velmi brzy vyčerpány, my však můžeme dnes s jistotou tvrdit, že zemní plyn skutečně je a bude palivem 21. století. K tomuto ambicióznímu tvrzení nás opravňuje pohled do historie vývoje zásob ZP a jejich současný stav. Zásoby fosilních paliv a nerostných surovin se obvykle rozdělují do několika skupin podle určité klasifikace. Tato klasifikace není často jednotná,řídí se podle účelu použití nebo zpracovatelů. Například geologové používají podrobnější klasifikaci než těžařské společnosti nebo statistické úřady.

Na počátku sedmdesátých let, kdy se rodily první koncepce o přepravě ZP z nalezišť v bývalém SSSR do západní Evropy a Československa, činily prověřené světové zásoby ZP pouze 39 443 mld. m3, z toho v SSSR 12 806 mld. m3. Prudký rozvoj metod geologického průzkumu na pevnině a v mořských přípobřežních oblastech tzv.shellfech, vedly k objevům a prověření obrovských zásob ZP, které v roce 2000 dosáhly cca 164 600 mld. m3.

Pravděpodobné zásoby jsou zásoby objevené na ložiscích, vykazujících velmi vysokou pravděpodobnost, že budou vytěžitelná za ekonomických a technických podmínek podobných těm, které jsou u prověřených zásob. Ložiska nejsou dosud technicky vybavena. Vedle kategorie prokázaných zásob můžeme s vysokou jistotou počítat s možností využití i pravděpodobných zásob. Právě přesun určitého objemu zásob z této do první kategorie v důsledku pokračujícího osvojování ložisek je důvodem stále zvyšujícího se objemu prokazatelných zásob zemního plynu a jejich životnosti.

To zde uvádím jen pro pořádek, aby zde takoví zakomplexovaní a zamindrákovaní človíčci jako je nick parabellum nešířili paniku... Když on použil informace od BP, tak to zkusíme jinde v této branži, třeba od RWE.
17. 07. 2011 | 08:59

Sutech napsal(a):

To: Parabellum

LABE
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zsl_velkyosek.pdf MVE 800kW
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zsl_celakovice.pdf MVE 1,3MW
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zdl_dolniberkovice.pdf MVE 4,2MW
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zdl_steti.pdf MVE 5,4MW
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zdl_roudnicenl.pdf MVE 5,2MW
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zdl_ceskekopisty.pdf MVE 5,2MW
http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zdl_lovosice.pdf MVE 6,4MW
---------------
28,5MW
Střekov<->stát.hranice (dostupný výkon úseku) 37MW

celkově: 65,5MW
17. 07. 2011 | 09:57

Yossarian napsal(a):

Autor: myslím, že energetika opravdu není ani Vaším koníčkem, natož oborem :-) Plyn je z hlediska své využitelnosti, objemu zásob a jejich strategickému rozložení etc. vhodný maximálně jako "dojezdové" palivo pro novější uhelné elektrárny, rozhodně se nejedná o budoucnost pro ČR.

hoven: prosím, neoblažuj nás svými neobolševickými názory. Havel není mým oblíbencem, ale v tomto případě má stoprocentní pravdu. Putin je technolog moci, novodobý báťuška car (chceš-li) a já bych se taky nenechal zařadit (resp. bych v ní nezůstal) do stejné skupiny, do které někdo "pozve" právě Putina. To nesouvisí s nějakým iracionálním strachem z Rusů, to je prostý fakt toho, jak ten (jeden konkrétní) člověk jedná a co dělá, jaké má cíle.
17. 07. 2011 | 09:57

Yossarian napsal(a):

Maximus: já bych údaje od kohokoli, kdo je v plynovém byznysu aktivní, až tak moc na vážno nebral. Přece jen se jedná o PR informace, které mají zamezovat šíření FUD, a tedy potenciálně omezovat počty zákazníků/odběratelů, a tedy přeneseně příjmy a zisky těchto společností.

V zásadě řečeno, jakmile dojde plyn v Rusku (nebo jeho cena stoupne - je jedno zda prostým nedostatkem, nebo kvůli vyšším nákladům za jeho dobývání v horších nalezištích), budeme mít problém, který je řešitelný (podotýkám jen s velkým předstihem) pouze budováním dalších dodavatelských cest (plynovody). Nabucco končí (zatím) ve Vídni a navíc se opět jedná o zdroj na území býv. SSSR, severomořský, o kterém by šlo teoreticky uvažovat jako o alternativě ruskému plynu) je ,pokud vím, stále ve stadiu příprav. Tak jako tak se bude jednat o náklady, které opět zvednou ceny samotné suroviny.
17. 07. 2011 | 10:06

Sutech napsal(a):

To: Parabellum

Ještě k tomu komentáři, jedná se o potenciální výkony.

Mimochodem ještě bych uvedl údaje pro řeku Moravau

MORAVA
Kojetín 1152Kw
Otrokovice 1027kW
Kunovský les 451kW
Nedakonice 602kW
Uherský Ostroh 564kW
Vnorovy 640kW
------
TOTAL 4436kW

k tomu mám vytypovaných dalších 14 lokalit s celkovým výkonem až 47,8MW.
17. 07. 2011 | 10:10

ODS - zabij bábu napsal(a):

Těžba břidlicového plynu je z ekologického hlediska prasárna na entou. Skála se musí hydraulicky rozštípat a pak se to MUSÍ ZALÍT DETERGENTY, ABY SE BUBLINKY PLYNU ZAČALY UVOLŇOVAT. Vytvoří se tak víc než kilometr silná vrstva horniny plná saponátů, které pak lezou ven.

Zlatá jaderná energie!!!!!
17. 07. 2011 | 10:13

zemedelec napsal(a):

Pane Sutech.
Naprosto s Váma souhlasím.
Opravdu málo využíváme naších dostupných zdrojů a právě u těch vodních toků.Od těch starších lidí víme, co bylo všude malých elektráren.Zůstalo jich moc málo.Tomu nicku Parabellum se nedivte,on radí producentům a né spotřebytelům.
17. 07. 2011 | 10:59

jozef napsal(a):

Ano,pan profesor
totalnej sovietologie: su nepochopiteni.
Pred casom tu,v Ceskoslovensku,napriklad, zaparkovali v kasadnach nejake ich pluky - aby mohli dodavat cechoslovakom za polovicnu cenu plyn a ropu. Da sa to pochopit?
A aby Vy ste tu nemohli vsetko sprivatizovat za bankrotovu cenu, po niekolko nasobnej devalvacii koruny voci civilizovanemu dolaru.
No hroza.

A dnes toto najhroznejsie svetove Imperium zla,ktoreho celkova exportna vykonnost je nizsia,nez exportna vykonnost Belgicka,toto postgorbiho a postjelcynovske imperium zla,ktoreho celkovy vykon mozno porovnavat s Mexikom,alebo Spanielskom ap.,ma tu drzost,ze este stale existuje.A nespolupracuje.A tym nebezpecne ohrozuje zaujmy civilizovaneho sveta.
Ma tu drzost,ze neodpredalo vam a nevydalo vam svoje zasoby energii.Aj ked uspesne odpredavat zacalo.Naopak, dnes licituje o ceny.
Chapem Vas,pan profesor.Je to neznesitelne.Takyto zivot.

Aspon ze ti Poliaci su mudri.Naozaj mudry pridruzeny stat civilizovanych USA.Ked uz Varsavcania so Saakasvillim a s Pobaltim a s Kyjevom a s Orbanom atd v prvych euro-nato-liniach nemozu udriet klasicky na nuklearnu Moskvu,aspon mudro
znizia energaticku zavislost na nej. Nech to stoji,co to stoji.Co tam po poplatkoch za tranzit cez strednu Europu! Co je od diabla,je od diabla.Vsak,pan profesor?

Skuste,pan profesor, niekedy potesit citatela aj severoatlantickymi uspechmi v obetavom obetiplnom boji s moskovskou risou zla.
A odhadnut naklady.Zisky a straty vsetkych stran tohto vysilujuceho boja.
Z hladiska vasich spriatelenych arabskych feudalov i z hladiska cinskych dolarovych rezerv /vasho tip top biznisu/, su vsetky tie vase-nase protimoskovske vojny mimoriadne rentabilne.

A my si tu dnes mozeme uz slobodne rozjimat,ktory investor by bol pre nas lepsi:vasi spriateleni moslimski feudali,alebo vasi oblubeni cinski pragmatici.

Aka je Vasa narodnost,pan profesor?
Ja som,mimochodom,Slovak /i cechoslovak,i slovanofil,i europan.../
V mojich ociach ste preto polutovania hodna,Europe a svetu mimoriadne neuzitocna osoba.Sorry.
Dajte sa liecit!
17. 07. 2011 | 11:15

Sutech napsal(a):

to: zemedelec Když se podíváte sem (http://mve.energetika.cz/) můžete se dostat k seznamu vodních děl. Můžu vám říct, že hodně jich mělo výkon do 20kW, v dost případech i menší, než 10kW tedy z pohledu EPS nic moc, ale pro jednotlivce, firmy,... to může představovat úsporu značných prostředků, popřípadě i malé přilepšení k rozpočtu. Teoreticky bysme z vodních toků mohli získat energii rovnající se nepřetržitému provozu elektrárny o 200MW, samozřejmě, že skutečný instalovaný výkonu bude vyšší, jelikož do tohoto jsou zahrnuty i akumulační elektrárny, které vodu upouští v nárazech.
Jestli se nepletu, tak do 20kWe může licenci na MVE získat každý.
17. 07. 2011 | 11:17

Občan napsal(a):

To Zemědělec, Sutech:

Ještě v 60. letech jela v Krkonoších spousta fabrik a obcí na lokální MVE. Mnohé z nich ještě stojí a stačilo by je obnovit. ČEZ by řval, pochopitelně, protože taková soběstačná obec, která si svítí zadarmo svou vodou, svou turbínou a svými dráty, to je houbelec kšeft. Jenže když má ta obec roční rozpočet třeba 3 000 000.- Kč, byla by to pro ni ekonomická spása.
Stejně nám nakonec nic jiného nezbude, až se v rámci "reforem" a "úspor" stane soběstačnost otázkou přežití. Kupříkladu naše obec má vlastní elektrárnu a když bude opravdu zle, prostě se od "veřejné" sítě odstřihneme. Stejně tak máme vlastní vodárnu a ČOV. Možná to, co teď napíši, vyzní sobecky a bezohledně - ale až půjdou "tlustý do tenkejch", my nejspíš přežijeme.
17. 07. 2011 | 12:39

Sutech napsal(a):

to: Občan Pokud by vaše obech chtěla jet jen na tu MVE, pak by musela ta elektrárna mít i nějakou akumulační nádrž, jelikož celý rok neteče dost vody a navíc zatážení sítě je taky proměné. Ovšem vody není vždycky dost, proto byste měli mít v takovém případě ještě jednu elektrárnu, třeba na bioplyn.
Mimochodem pokud by byla akumulační nádrž vhodně umístěná s dostatečnou kapacitou by mohla zmírnit povodně z přívalových dešťů.

Mimochodem, jak se ta obec jemnuje?
17. 07. 2011 | 13:09

Občan napsal(a):

To Sutech:

Samozřejmě, že jsem to zjednodušil, nicméně náš tok je dost vodnatý a ještě nikdy nedošlo k takovému výkyvu, aby to elektrárna nezvládla :o)
Pochopitelně by to byl zdroj pro přežití, nikoli pro pohodlné živobytí. Ale na to, abychom mohli mít v každém domě jednu žárovku a ukrmilo to např. obecní mrazírnu, mlýn a provoz zdravotnického střediska, by to 100% stačilo.
Na povodně máme vysoce funkční lužní les, zátopovou louku a dodnes funkční hrázky z 15. století. Povodně v r. 2002 zatopily v obci JEDEN dům, a to do výše cca 30 cm (ačkoli dva km od nás to byla doslova katastrofa)- to uvádím jen pro příklad.

Víc Vám o naší obci neřeknu, omlouvám se :o)
17. 07. 2011 | 13:18

Sladký napsal(a):

Tento člověk je prčo mne ztělesněním hlubokého zklamání z intelektuálů,kteří odešeli na západ.Je to myslitelské béčko,spíše céčko,ale nejspíš céčko.co příspěvek,to v trapas,spíše větší,než menší.SOVĚTOLOG....intelektuální a morální katastrofa.
17. 07. 2011 | 14:19

figure userse(captcha) napsal(a):

LNG je zkapalněný zemní plyn při 600 násobném zmenšení. Ne 6000x.
Pokud jsou ekonomické výpočty provedeny na řádové chybě. Ale co 10x dráž, 20xdráž vždyť je to jedno a zákazník to rád zaplatí jen když to nebude ruské
17. 07. 2011 | 14:57

ijn napsal(a):

Autor AT působí jako skrytá PR pro upisovatele akcií těžaře bř.plynu!!!
Ať se AT živí tím, co umí! Asi ale nic, tak by pošel, a proto raději placeně lže!
17. 07. 2011 | 15:58

zemedelec napsal(a):

Pane Sutech.
Děkuji za odpověď a na ten seznam se podívám.
Pane Občan.
Taky to považuji za výhodu pro obec.Poznal jsem několik menších elektráren,na řece Opavě jich bylo několik poničeno povodní v roce 1997,kolik se sprovoznilo nevím.Právě od starších lidí vím co jich bylo kolem textilek,dostal jsem se k textilce u Broumova,ale už byla zrušena elektrárna.Taky bych považoval návrhy p. Sutecha za rozumne, kdyby se toho chopilo více lidí,popřípadě i obce a tam investovat peníze,nebo i dotace EU.
17. 07. 2011 | 16:16

Antonín Hrbek napsal(a):

Dovoluji si zopakovat již publikované.

1. Za dostupnost a přijatelnou cenu elektrické energie, jakožto základní komodity pro obyvatele i podnikatele, musí nést zodpovědnost stát.
2. Stát by měl od ČEZ odkoupit všechny jaderné elektrárny (peněz na nerozdělených dividendách je dost) a zajisti dostavět Temelín.Tím by byla zaručena základní energetická bezpečnost.
3. Kraje by měly urychleně budovat plynové kogenerační elektrárny, aby zabezpečily obyvatelstvo kraje elektřinou a teplem.
4. OZE by měla být využívány tam, kde jsou snad ekonomické, tj. lokálně, bez nároků na odběr vyrobené energie.

Díky "energetické politice" předchozích vlád i díky vládě současné jsou obyvatelé i podnikatelé vysáváni energetickými spekulanty, počínaje ČEZem. Kdopak stále sedí za tučnou odměnu v dozorčích radách a dalších orgánech energetických podniků? Pan Kocourek s měsíční odměnou cca 250 tis. Kč sice z ČEZu vypadl, ale nahradil jej další. A
17. 07. 2011 | 17:02

claudius napsal(a):

Pan Tomskij je určitě zručný publicista a když mu nic nehrozí,dokáže se před kamerami bít jako lev.Dobře totiž věští,že příští vláda socanů to zase vrátí zpět(tedy pokud to knihaři přežijí,o noviny vůbec nejde,to jsou PR odd.zájmových skupin,které to zafinancují).Chceš-li se vyhnout palčivým problémům,pusť se do Rusů nebo komoušů.Zabere to a i chameleoni typu senátora Štětiny se tím uživí.Mimochodem-byl jsem se včera podívat,jak ve Zlíně dopadla Vavrečkova vila,protože tam byl dříve dětský domov.Ti dřevaři co zkrachovali to rekonstruovali dost kultivovaně,je to Karfíkův návrh.
17. 07. 2011 | 17:39

claudius napsal(a):

Teď mě napadlo,že bych měl vysvětlit-Vavrečka byl Havlův dědeček.Karfím byl božský architekt vyučený v USA u Wrighta.Znáte jeho mrakodrap(21.budovu)ve Svitu?A ještě-Saša Tom.pouze fabuluje o imperiálních choutkách Rusů,chudák netuší,že příčina plédování za ruský plyn je prostinká-RF těžbou surovin získává cca 70% svého HDP,což je sakramentsky mnoho!A informace tady o Nortstreamu mohou rozesmát-slyšeli pánové někdy o soudruhu Schroedrovi?Ten exkancléř už s Rusy postavil(položil)nejchoulostivější úsek.Poláky může šlak trefit.
17. 07. 2011 | 17:47

Maximus napsal(a):

Yossarian, ale jo, s tímto názorem nemám problém, jen jsem uvedl informace od jiných "hochů z branže" když pán velkochytrý parabellum si vzal do úst "ekology" z BP.

Pane A.Hrbku, výborný a koncepční názor, bohužel ti co nám zde nyní vládnou jsou jen loutkami těch vzadu, těch co mají finance a skutečnou moc. Tuhle vládu bych nazval loutkovou, ovšem nedělám si iluze, že po vítězství a případném sestavení vlády ČSSD třeba s KDU-ČSL, že nám tady Urbanové z Toskánska a spol. udělají v energetice pořádek. Peníze a prebendy či posty v dozorčích radách a představenstvech státních nebo polostátních firem jsou moc velké lákadlo, však to známe z Prahy, kde si ODS po volbách politiky z ČSSD jako je Hulínský, Březina a spol. prostě koupila tím, že jim tyto posty přenechala! No a pak ODS v Praze se otevřel prostor pro "hospodaření" s 55 mld.Kč rozpočtu Prahy. Peníze jsou moc velké lákadlo a je málo lidí, kteří jim nepodlehnou....
17. 07. 2011 | 18:02

Parabellum napsal(a):

Sutech

Nechci Vám kopat do báboviček, ale na té MVE - Lovosice - Píštany je instalován výkon 2800 kVA - když se to stavělo, tak jsem tam byl poměrně často, a ta fotka není aktuální protože na ní ta MVE vůbec není a ten krásnej rybí přechod na pravé straně toku také ne:-)))

MVE Litoměřice - České Koipisty je právě ve výstavbě, a také tam chodím:-))))

Mnohem zajímavější je ale tohle:

http://www.casopisstavebnictvi.cz/archiv.php?detail=82&arch=5

Je to ten pilotní projekt, o kterém jsem psal
17. 07. 2011 | 18:07

Parabellum napsal(a):

Maximus

Momořádně pitomý Maxime, Ten ůdaj od RWE jsi samnozřejmě vylhal a i kdyby ne, tak RWE toho plynu produkuje zanedbatelné množství.

Jsi špinavý lhář, a lidem ve tvém kokolí se zřejmě i ztrácejí věci.

To, že zásoby energetických surovin dělíme na ověřené pravděpodobné a možné vím od doby, kdy sis ještě myslel, že plyn vzniká v té trubce, která ti jewj vede k baráku. Upřímně, řekl bych, že si to myslíš dodnes. Jinak bys neargumentoval údaji vlastníka těch plynovejch trubek.

Ano,m plyn bude hlavním palivem 21. století, ale víš, co to ty hlupáčku znamená??? Že topit budou akorát ti, kdož na to budou mít. Ostatní budou bydlet po 50 v prasečákách, aby se zahřáli.

Protože ke zlomu produkce plynu dojde tak v nejlepším případě v roce 2025, stejně jako u uhlí, a objem celkové disponibilní energie této civilizace vyrcholí tak 2020. Pak bude plyn nahrazovat ropu, ale jen pro ty, co na to budou mít. Což nebudou takový ubožáci, jako ty.
17. 07. 2011 | 18:16

Maximus napsal(a):

Parabellum
Běž do haj... a neotravuj. Bez tebe tady se dalo normálně komunikovat, ale teď tady jenom kalíš vodu ty chytrolíne.
Odkud si vylezl? Před časem jeden podobný chytráček se na aktuálně v diskuzích pořád prakticky vůči všem vymezoval a všechny poučoval, asi to budeš ty viď? Už na tebe nebudu reagovat, to bude to nejlepší...
17. 07. 2011 | 18:20

Otázkář napsal(a):

Pan Parabellum zřejmě trpí falešnou představou, že odkazem na blog Tomia Okamury se absolutně ztotožňuji s jeho názory na danou problematiku. Přičemž jsem jednoznačně napsal, že to zde dávám jako příspěvek do diskuse. Myslím, že Pan s nickem Parabellum má problémy se čtenářskou gramotností.
17. 07. 2011 | 18:42

Johan de le Conteyner von PAMPERS napsal(a):

Po přečtení pánova článku zvažuji:
1 Jdu si zakoupiti špagát a hodím si mašli..
2 Zvážím,zda by se nemněli lapat prdy do teflonového sáčku,tyto vykupovat a poté
spalovat v teplárnách !
17. 07. 2011 | 19:09

Občan napsal(a):

To Franta Adamec:

Pročítám Vaše příspěvky a není to veselé čtení.Jsou hodně dlouhé a reagovat na ně s prodlevou asi nemá moc smysl.
Ale dávat tohle všechno dohromady, to asi vyžaduje hodně pevné nervy a silný žaludek.
Klobouk dolů
17. 07. 2011 | 20:17

Tenco napsal(a):

Maximus
Parabellum je odpudivý zjev produkující pravdě blízké soudy, opřené o korektní argumenty.
Já bych ho přirovnal k Olomouckým syrečkům....smrdí, ale dají se konzumovat.
A když si na ně zvyknete...docela Vám zachut.../no, zde se má analogie rozpadá....neb příspěvky náfuky Parabella mi osobně asi nezachutnají nikdy..../
:))
17. 07. 2011 | 20:53

ZdeněkJ. napsal(a):

Parabellum
Vašnosti, nenechte prchlivost cloumat Vaším majestátem. Jste samozřejmě jednička. Ta Topolánkova.
17. 07. 2011 | 21:45

Hurá napsal(a):

Díky vám, Parambelle a Maxime ! Já tomu sice nerozumím, lépe řečeno nemám o tom žádný přehled a ani moc rozhledu, ale váš souboj jsem četl s chutí. V samotném závěru se pak válel smíchy. Fakt, díky !
17. 07. 2011 | 22:01

Sutech napsal(a):

to: Parabellum

Děkuji za info, soupis elektráren na Labi opraven.
17. 07. 2011 | 22:09

Štěpán napsal(a):

Pane Autore - stačilo napsat, že nemáte rád Rusko a rusy.
A ne do toho tahat plyn.

BTW: je mi jasný, že pokud tu žijete..tak ten ruský plyn pokud možno nevyužíváte a raději topíte benzínem, který přitekl jako ropa z Ingolstatu.

ono totiž - malost.. je možné pozorovat i u relativně velkých lidí..jako jste Vy.

Dík za otevření očí!
17. 07. 2011 | 22:17

zemedelec napsal(a):

Pane Adamec.
Začínám tomu rozumět,tohle prožít,asi bych to napsal podobne.Právě u té IPB,by to chtělo jít víc do hloubky,nemyslím Vás,ale někdo zodpovědný.Proto Tlustý,když byl ministrem financí,tak zařídil rychlé vyřešení,mimosoudní vyrovnání s IPB.
Takže přeji pevné zdraví a dodrou úrodu vína.
18. 07. 2011 | 08:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy