Letní meditace

18. 07. 2011 | 21:14
Přečteno 3597 krát
Vypuklo léto. Zanechme nešťastnou Evropu, jak se dnes nešťastně říká Evropské unii, svému nešťastnému osudu, dluhová krize eurozóny (a potažmo unie) je nepochybně největší katastrofa v Evropě od poslední války a je zaviněná politickými inženýry, kteří chtějí vládnout přírodním zákonům hospodářství (odvozeno od slova hospodárnost) a nepochybně bude mít i nešťastný konec. Dotlačit a uvěznit evropské národy do fiskální dluhové unie přece nelze. Přesto už opět evropští politici, tváří v tvář narůstajícímu riziku nesolventní Itálie a Španělska rokují, jak toho nějakým trikem dosáhnout. V unii už od začátku panuje jediné pravidlo: když něco nefunguje, tak se toho držme - a s ještě větším úsilím! Na všechno tam mají jedinou medicínu: více integrace, více Evropy! Chtělo by se dodat s happeningovým umělcem Davidem Černým: a více entropy.

Věnujme se proto raději slunnému a svěžímu létu. Léto ještě neunavené pozdním žárem před námi rozevírá svou robustní, živelnou a nepochopitelnou plejádu nejen tvarů, barev a vůní, ale hlavně plodů a plodnosti samého bytí. Stromy, keře, tráva jsou ve své vyzrálosti a plném zenitu svého bytí jaksi stromovitější, keřovitější a travnatější než v období jarních příprav a podzimního úpadku. Tuhle plnost se pokoušeli od renesance do pozdního realismu vyjádřit velcí evropští malíři statických zátiší i extatických přímých štětců expresionismu (van Gogh, Utrillo, Vlaminck). Básníci to ale mají s přírodou ještě těžší. Rozkvetlé louky, kde každá lodyha, květina i list cosi nesrozumitelně mumlají, nám ve své letní rozmařilé šeptandě přece jen něco sdělují: nám nerozumíte a neporozumíte! Byli jste jednou provždy vytrženi z přírody a není pro vás cesty nazpět. Zbloudilci jste a ztratili jste cestu domů. Musíte si pomáhat, jak umíte. Můžete nám říkat, jak se vám zachce, třeba mateřídouško, protěži, rozmarýne, sedmikrásko, pomněnko, ale nás si neochočíte ani v květináči ani neoslavíte na oltáři světa. My jsme jen nepatrní poslové odjinud. Stavitelé chrámů to věděli a mířili daleko za nás i výš.

A všude nás teď zaplavuje neuvěřitelná plnost zralých plodů ve své přírodní nahotě. Těch nepochopitelných rozkoší papyl a těla. Je snad křehká růžová malina lepší než červená třešeň a rudé maso melounu srovnatelné s červení jahod? Tady už nejde o barvy a tvar, ale o nepopsatelný zázrak chuti. Někdy slyšíme o potížích víry v dnešním světě, ale copak lze věřit v existenci ovoce? Dítě musíme vzít za ruku a dovést je na místo, aby vidělo/vědělo (?) co to tady existuje. Zdánlivě samo a zázračně a pro nás roste a jak to chutná. Jen dítě dokáže být vděčné. Proto bychom se také měli neustále vracet do rozmanité očarované krajiny dětství, i kdyby se nám klamně zdálo, že to byla jen chudá periferie, neboť jenom tam můžeme obnovit svůj zrak.

Monumentální je sláva léta. I kdybychom nevěděli, že tahle modrá a zelená planeta bezpečně pluje vesmírným mořem jedů, pekelných teplot a mrazů, závratných a nelidských rychlostí v nepředstavitelném prostoru srážek, výbuchů a katastrof. Avšak ani zde dole, jak si někdy představujeme, nám žádná vědecká teorie nevysvětlí žilkovou mozaiku každého a vždy tak unikátního listu ani složitou strojovnu nepatrného lučního koníka. Zapomeňme na marné vyznavače mechanického vývoje od buňky až k lišejníku a dál až k osudové symfonii lidstva. Jsou jen prchavým svědectvím nicoty. Ponořme se raději do horké lázně smyslného léta, můžeme tak alespoň na chvíli odhodit svou abstraktní mozkovnu a ponořit se do jeho vlání a volání dálek. Láká nás k bezděčné zdánlivě nesmyslné pouti, abychom později uzavřeni v nečistém světě lidských artefaktů, nezapomínali, že máme pohrdat městem, abychom je možná jednou mohli reformovat.

Letní prázdniny nás volají do svého útěšného prázdna, k meditaci nad nepochopitelným bytím i k odpočinku, abychom pochopili, že nikdy nepochopíme. Vědci a kazatelé nám každý po svém ukazují v přírodě řád a rozum.

Léto nás zve, abychom v ne – smyslu, objevili hlubší smysl.

Pro časopis Týždeň
18. 07. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Cech napsal(a):

"Letní prázdniny nás volají do svého útěšného prázdna, k meditaci nad nepochopitelným bytím", aneb Tomského super veletoč.
"
Zapomeňte na všechny knížky typu "Jak začít podnikat a rychle zbohatnout". K úspěšnému byznysu vede v Česku jednodušší cesta: Zavolejte někomu z vlády, klidně rovnou premiérovi. Někdo z nich vám rychle, jistě a rád pomůže.
Jestliže máte málo peněz na rozjezd podnikání a nemůžete sehnat úvěr, doporučujeme volat ministru vnitra Ivanu Langerovi. Máte-li české občanství, místopředseda ODS docela ochotně obvolá bankéře a přimluví se za vás.
A neb:
Monumentální je sláva léta. I kdybychom nevěděli, že tahle modrá a zelená planeta bezpečně pluje vesmírným mořem jedů, pekelných teplot a mrazů, závratných a nelidských rychlostí v nepředstavitelném prostoru srážek, výbuchů a katastrof.
"
Poslední otázka pane Tomský:
Jste ochoten si vážit lidí?
18. 07. 2011 | 21:29

Béda napsal(a):

Tomský,

omyl pravicový lyriku. Ta katastrofa není zaviněná pouze politickými inženýry ale především jejich bankovními, lichvářskými a oligarchickými loutkovodiči, kteří sežerou všechno jako sarančata i kdyby trakře padaly.

Kontrolní otázka: víte co mají bankrotující ekonomiky USA, Řecka, Islandu, Irska, Itálie... společné? Malá nápověda. Není to společná vláda politiků.

Co by to jen mohlo být?
18. 07. 2011 | 21:34

úrodička napsal(a):

Socialistická Evropa jde s dluhy k šípku.

Nu což chvilku se bude škrtak a šetřit a pak přijdou k veslu zase rozhazové.

To už je koloběh. Prý pro konkurenceschopnost a udržení sociálního cítění.
18. 07. 2011 | 21:38

Béda napsal(a):

úrodička,

řeknu vám pohádku. Byl v jednom království jeden velice chytrý král Miroslav. Dokud kraloval jeho tatínek a byl ještě princátkem, zaučoval se ve vědě panování coby ¨královský ministr pro vyzbrojování. A královská armáda podle toho vypadala. Ačkoli vynakládala docela velké prostředky na výzbroj, šavle nešly šlechtickým důstojníkům tasit, děla nestřílela, koně pajdaly.

Kvůli velkým úspěchům byl posléze princ Miroslav ustaven vrchním pokladním království. To se hned projevilo na stavu královské pokladny. Hned po nástupu princ nařídil odpuštění veškerých daní šlechtě a vyšším měšťanům. Když se peněz podvyživené pokladně začalo zoufale nedostávat, nařídil v podhradí dramaticky zvýšit berně a udržovat dráby v pohotovosti.

PS: někteří si o princi Miroslavovi mysleli, že je génius, jiní že je idiot. Miroslavovi to ovšem bylo jedno. Věnoval se svému koníčku - nemírnému požívání alkoholu a svým přátelům, o kterých se povídalo, že královské pokladně docela slušně pouštěli žilou.
18. 07. 2011 | 21:49

Tenoc napsal(a):

Konvergence popisu směrem ke kráse - vzácná to symbióza dvou hnutí mysli, diskrétně se chovající, však uchopeny správným způsobem - kombinací racia a afektu vyvolají onen kýžený efekt, kdy jedinec jakoby začal věřit, že existuje cosi jako....ehm...no nazvat se to dá různě, však nejlepší je nejmenovat a pouze žasnout.
Neboť každé jméno je abstrakcí, okleštěním jedinečnosti okamžiku...který jen osvícené bytosti jsou schopny prožívat , ještě více osvícené bytosti pak zprostředkovat a ty nejosvícenější bytosti pak vyvodit z prožívaného systém - popis procesu.
Což je někdy k prospěchu, jindy ke škodě.

K prospěchu tehdy, když se syntézou stvoří nová hodnota - kulturně významná.
Ke škodě, když je syntéza zneužita. K dogmatickým vývodům - popření toho prvotního, i když zhusta deklarovaná opět jako kulturní hodnota.

Vůbec nejhorší je, když se o takovou syntézu snaží ti méně osvícení. Ti jsou pak schopni původní konvergenci popisu a krásy uvěznit v něčem, z čeho má třeba někdo, či dokonce nějaká pospolitost zdánlivý užitek - ale pouze zdánlivý a zvulgarizovaný.

Takové pak zoveme falešnými proroky. A že jich je. Že jich je.
18. 07. 2011 | 21:56

Občan Josef K. napsal(a):

Čím více čtu Tomského, tím více si uvědomuji, že Tomský není schopen vytvořit nejen nic pozitivního, ale především nic "hezkého". V jeho pojetí se "krása" mění ve smradlavou břečku. To potvrzuje nejen lehkost se kterou omílá dokola své stereotypy bez jediného argumentu, ale i podivný jazyk, kterým svá poselství vysílá. Je stejně podivný jako Klausův a většiny současných elit.
S Tomským nelze polemizovat, právěš díky tomu, že on pronáší neargumentované pravdy, lze však přiznat, že za dob pálení čarodějnic či Gustava Husáka by byl vzorným exponentem boje proti jinakosti a společnému úsilí.
Nevím, proč pan Tomský emigroval, vím, že to neměl dělat: brežněvovský režim bvy mu nabídl mnohou příležitost, která by jistě nezůstala nevyužita, asi tak jako jisatému Jiřímu Bartoškovi.
18. 07. 2011 | 22:11

vico napsal(a):

Tomský poté, kdy nám zvěstoval brzkou největší katastrofu po krvavých jatkách II.WW/s horami mrtvol- začal básnit o létě...

Léto podle Tomského/už dlouho jsem, kromě diskutéra Bukovského, nečetl tak květnatou či spíše dužnatou řeč/dužniny melounů,malin,jahod,třešní/.

Básnivý Tomský však ani ve svém rozechvění létem nezapomíná na maso budoucích obětí katastrofy byť v zástupné podobě "rudého masa" melounů a rukama páchnoucíma po formaldehydu a chlorového vápna nás zve do "útěšného prázdna zřejmě již věčných letních prázdnin."

Jako přítel skupiny D.O.S.T. a obdivovatel Václava Klause samozřejmě neopomněl naznačit své registrované partnerství s hradním demiurgem slovy o zelené a modré planetě.

Jestli měl článek navodit poetiku léta, tak potěš koště.
18. 07. 2011 | 22:11

hoven napsal(a):

pokud politici budou záchraně společné měny obětovat nejchudší obyvatelstvo EU, bude muset přijít revoluce. to je historická nevyhnutelnost. pokud ma společnost nějak držet pohromadě, musí se bohatství "rovnoměrně" rozdělovat. nikoliv rovnostářsky, ale rovnoměrně. neni možný někoho nechat uplně bez prostředků. v takovém případě dojde dříve nebo později ke zhroucení společnosti.
18. 07. 2011 | 22:18

Tenco napsal(a):

hoven
Jsi originální hoven, či pouhý plagiát hoven, milý brachu ?
Nějak se v tom přestávám orientovat.

Ale není to fér/dublování nicku/. (i když v mnohém s tebou souhlasím)...jenže - v těch finančních ústavech, které s velkou fanfárou nyní zachraňovány jsou....mají i ti chudší své úspory, své vidiny příslibu penzí...je to gordický uzel...jak ho rozuzlit, či vyřešit takříkajíc po alexandrovsku (tím míním poněkud slavnějšího jmenovce zdejšího blogera)...tak, aby se popis definitivně nerozešel s krásou ?
I chudí jsou lapeni - a pokud v České kotlině bude zlegalizována a naplněna šizuňkreforma inženýra Kalouska...budou lapeni tím víc. Jejich víru v bankovní systém to jen posílí...nezbyde jim žádná jiná volba...

I na chystané bankovní dani se budou spolupodílet oni. Tu stovkou, tu tisícikorunou...

Ta náprava poměrů je velmi složitá. Nový Kleisthenes nikde - naopak, hemží se to v establishmentu tu falešnými proroky, tu setrvačníky, tu lidmi, kteří věří, že JICH se to nedotkne.
Ten odvážný - ten kdo ví, že nemůže NIC ztratit, ale jen získat - ten připomíná čím dál tím víc pitvanou, rozkouskovanou mrtvolu - či spíše zombie, ano salónního zombie, který je živen antagonismem, paradoxy, zvráceným - protože impotentním intelektem, melancholií a odkazem na vyčpělé tradice.
Ten zombie požere jak krásu...tak posléze i popis.

P.S. Já jsem jen hloupý, odložený samurajský synek - navíc je má nejoblíbenější vlastnost zbabělost a hned druhá nejoblíbenější vlastnost lenost.
18. 07. 2011 | 22:40

Maximus napsal(a):

Celý problém současných hospodářských problémů zemí EU spočívá v tom, že o veřejných penězích rozhodují politici, kteří ovšem za své jednání a činy nenesou žádnou odpovědnost, maximálně jsou donuceni k odejití z funkce, přičemž za sebou zanechali miliardové škody v té či oné měně. A aby se jim nic nemohlo stát, tak jsou chráněni imunitou a u nás v Česku to dotáhli dokonce k dokonalosti! V podstatě je jedno, jestli jsou tito politici zleva nebo zprava, vyjde to nastejno. Ze všech států EU dnes velmi dobře hospodaří snad jen Švédové, kteří rychle začali splácet zadlužení své země, Estonci a ještě někdo. Ostatní je hnus velebnosti! To není snad ani normální kam to evropští politici (platí to třeba i pro ty z USA) v hospodaření dotáhli, je to úplně neskutečné.
Náš stát ještě nezačal splácet ani korunu ze stále rostoucího dluhu, který činí dnes už přes 1,4 bil.Kč a jen za úroky a obsluhu dluhu zaplatíme ročně 70 tisíc miliónů Kč! Píšu to schválně v miliónech, aby si někteří lidé uvědomili co nám to tu vládne za ekonomické odborníky! Takhle by nehospodařil snad ani ten nejhloupější sedlák na vesnici, takhle mohou hospodařit jen politici, oni nejsou hloupí, ale jen vyčůraní a to hlavně pro sebe!!! Kdy tohle skončí a jak?
18. 07. 2011 | 22:49

Al Jouda napsal(a):

To maximus :
Pokusím se Vám odpovědět : Již brzy budou z nás všech bezdomovci.
18. 07. 2011 | 22:55

Tenco napsal(a):

Maximus
Odpověď je velmi jednoduchá.
Až lidi přestanou přežvýkávat seznamy, které jim smolí lokální a centrální Mafie a vyzvou ty, kteří půjdou do politiky s vědomím a faktickým rámcem toho, co zoveme SKUTEČNÁ zodpovědnost.

Je to o zbabělosti, letargii,setrvačnosti a lhostejnosti jak těch, kteří je mají najít, tak i těch, kteří jim to hledání mají usnadnit. Tím, že se k takovému rámci přihlásí ( a mají na to !!)

Lid jako takový - tedy v prostředí mediálně- formální demokracie, zvítězit nemůže - a ani NESMÍ !!!
Aristokracie v původním slova smyslu - vláda nejlepších.
Je to ne o popisu, ale o procesech.
Především tedy o procesu výběru.

Je smutné, že ten proces - v rámci informací sdílených on line(bohužel velmi a často křivených právě mediálně -formální demokracií) je takový jaký je.
Je to smutné....stejně tak je smutné, že lidé ve své většině mají velmi zkreslenou představu o tom, kdo je to FILOSOF.
Stejně smutné je však i to, že FILOSOFOVÉ ve své většině nechápou, co je to LID.
Ta redukce - ta blamáž, ta se skutečně pro tuto dobu nehodí.
Je prohrou - popřením antických kořenů toho, co zoveme západní civilizací.

KOnkrétně :
Co se např. děje s volbou prezidenta ?/dobře, dobře - marginální záležitost - via pravomoce - ale je to o KONKRÉTNÍM vyjádření NEGACE stávajícího stavu !!!/
Kde jsou ty autentické volební výbory, které vyzvaly autentické osobnosti...které je přesvědčily, že je NUTNÉ aby kandidovali ?

V prdeli.
:(
18. 07. 2011 | 23:19

Maximus napsal(a):

Al Jouda
To jste mě neměl říkat, právě dostavuju barák.... dnes neusnu!
18. 07. 2011 | 23:28

Maximus napsal(a):

Tenco, dík za reakci, ale je to na mě dnes už složité, zrovna "likviduji" dobré červené z Itálie La Torraccia Rosso a je skvělé!
18. 07. 2011 | 23:34

Tenco napsal(a):

Maximus
To chápu. Blog je nejen o poznání, ale i o kráse. Doufám, že se s ní s někým dělíte.
:)
18. 07. 2011 | 23:36

hoven napsal(a):

tenco,
nejchudší žádné uspory nemají.
18. 07. 2011 | 23:38

Tenco napsal(a):

hoven
To je pravda.
Ti jsou největšími hrdiny života. Akorát že neexistují (nejsou mediálně známí - pouze v básních nebo prózách...např. Zola).
Ale můžou být bohatí - duchem. To není málo. Je to v dnešním světě zprofanované/floskule , že chudoba cti netratí/, to je pravda - i silný duch může podlehnout pocitu zmaru, frustraci....

Ale mají možnost - mohou se organizovat, mohou formulovat, mohou i konat...jenže musí být AUTENTIČTÍ a musí VĚDĚT (vzdělání nemusí být nutně formální záležitostí) a musí znát, co je PODSTATNÉ.

Dobrou noc./hoven originál či plagiát hoven ??/ :)))
19. 07. 2011 | 00:00

technická poznámka napsal(a):

Hospodářství stejně jako hospodárnost je ze staroslověnského gospodъ - Pán. Hospodářství je "tam kde se panuje" - ať se vám to hodí do sdělení, čili nic. Dál už jsem nečetl, protože vidím, že od začátku nemáte v úmyslu hospodařit s pravdou, ale valíte jenom a pouze dost průhlednou ideologii. Škoda, zkoušel jsem tenhle blog na doporučení odebírat, ale odhlašuji.
19. 07. 2011 | 00:17

slavwin napsal(a):

Pane Tomský k Vašemu letnímu rozjímání se určitě vrátím, teď k tomu tónu zatracení nešťastné EU. Téměř každe zrození hází nový život do krize, vývojem je určeno jaký rozměr a kvalita té krize je, určuje směr a cestu překonávání. Nemohu si pomoci, ale proti EU vidím Vaši otčinu Rusko. Tam se o krizi veřejně nediskutuje, to ovšem neznamená, že tam žádná není. My Češi jsme sice národem který byl dlouho spjat s kulturou západoevropskou, poslední válka jej posunula k Rusku. Váháme, posuzujeme co je lepší. Na Rusku možná může vydělat produkt minulého režimu - bolševický zloděj, kterému se podařilo vysát státní rozpočet. Jinak veškeré zboží v tom systému vyrobené podléhá rychlejší zkáze. Masaryk řekl, že Rusko je vždy tam, kde Evropa byla, myslím že to tvrzení nebylo překonáno. Často se mi stává, že když mne někdo chce shodit, napadá způsob mého vyjadřování, jsem ze Slezka silně poznamenán nářečím, ale co s tím udělám.
19. 07. 2011 | 01:48

honolulu napsal(a):

Pane Tomsky,
NEDEJTESE ! Pisete skvele a logicky. Rad Vas ctu.
Vsichni panove, kteri proti Vam protestuji, jsou z bohate OLIGARCHIE, ktera se nemuze dockat az bude platit dluhy, (asi ve jmenu masochismu), za Recko, Portugalsko, Spanelsko a jine nevzhledne a pepr zerouci, umastene narody.

Brusel, to je rektalni vybezek Evropy. Vim to ! Byl jsem tam nekolikrat za Bruselkama. Z jejich cokolady je zacpa a alergie a jinak nemaji co nabidnout.
19. 07. 2011 | 05:10

Kvakin napsal(a):

K technické poznámce - gospod´je jistě část slovní zásoby staroslověnštiny (uměle vytvořeného jazyka pro potřeby formované "moravské" /panonské/ diecéze Církve svaté), nepochybně však jde o slovo praslovanské (dnes ho ostatně nějak najdete v nejrůznějších slovanských jazycích - i hospoda je původně pán, ochránce hostí - cizích obchodníků).
19. 07. 2011 | 06:00

Petr Veliký napsal(a):

Pane Tomský, Rozmluvy nebudou Vám zapomenuty. Příznačné jsou některé ohlasy na Váš text. Ti, kteří slouží každodennosti, nikdy nespatří v jejích trhlinách krev. A jak to napsal Mistr Švabinský v knížce Motýlí čas : "Přírodu obdivuj, vždy a všudy!".
19. 07. 2011 | 08:37

gaia napsal(a):

člověk je tvor přírodní a jen v souladu s přírodou najde osvěžení a odpočinek v současné přetechnizované společnosti. a až se vrátí, uvědomí-li si, že bez přírody se nedá žít, bude to jen dobře.
19. 07. 2011 | 09:40

Levně napsal(a):

"Letní masturbace chudých v Praze"
19. 07. 2011 | 09:51

Jee napsal(a):

Tenco to Maximus.
"odpověď je jednoduchá" (cca 25 řádek).
Není tato ještě jednodušší? "Můžeme si za to sami" ;-)
19. 07. 2011 | 13:32

technická poznámka napsal(a):

@Kvakin: Ano, to je asi pravda, nejsem odborník na staré jazyky. Šlo mi o to, že není hospodaření od hospodárnosti, ale obojí je od pán, panovati. Když pan Tomský říká "hospodaření je od hospodárnosti", bere zjevnou nepravdu, která vypadá učeně (odvozovat z etymologie slov je intelektuálský grif) a staví na ní svou ideologii (hospodařit SE MÁ tak a tak). Hodně mi vadí, když do mě někdo hučí průhlednou ideologii postavenou na zjevně vylhaných a manipulativních argumentech - jako teď pan Tomský. A to dokonce i tehdy, když bych se závěry v zásadě souhlasil (jako teď s hospodárností). Naštěstí můžu udělat jednoduché opatření: na tenhle web už se nevrátím.
19. 07. 2011 | 14:16

vajan napsal(a):

O poznání a o kráse. Kéž by to tak fungovalo - ale žijeme v zemi idiotů a to nejen tam nahoře. V naší ulici loni vysázeli nové akáty (cca 10let staré). Po poslední bouři se jeden mírně naklonil. Selský rozum velí - narovnat! Idiotský rozum - uříznout! O jakém citu chcete ještě mluvit? Vždyť jenom ten slovník (i ve veřejnoprávních médiích) napovídá jak nová generace myslí - "mně potěšuje fakt, že po vzniku našeho bytu můžu jít do bůčku!"
19. 07. 2011 | 14:54

Kamarád spisovatel napsal(a):

Pane Tomský, vy jste snad jako nakladatel s cizími penězi hospodařil lépe, než Evropská unie s těmi našimi? Choval jste se při podnikání v České republice vždy podle jejích zákonů i etických pravidel? Nebylo by lepší, kdybyste se raději trochu hodně zastyděl a přestal kázat?
19. 07. 2011 | 23:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy