Morálka, bulvár a komunikativní vlády

24. 07. 2011 | 13:19
Přečteno 3502 krát
Generální ředitelka dominantní mediální firmy podává demisi po několikanásobném nařčení, že se novináři největšího bulvárního listu, který ještě nedávno redigovala, vloupali do mrtvé hlasové schránky zavražděné dívky a živých mobilních telefonů rodinných příbuzných obětí afgánské války. Nekrofilní a kriminální zločin v zemi svatosvatého privatissima. Předseda vlády rétoricky nadneseně moralizuje v parlamentu a snaží se zakrýt skutečnost, že s onou dámou strávil rodinnou dovolenou a jakže vůbec mohl dát druhou šanci a to ve funkci ředitele „vnější komunikace“ bývalému šéfredaktoru téhož nedělníku, jenž také musel kdysi odstoupit kvůli nelegálním odposlechům svých podřízených. A majitelé firmy vypovídají před parlamentem o důvěře ve své zaměstnance, o žádném odposlouchávání nic neví, přestože se podezření objevují po celá léta. Šéf policie hlavního města i jeho zástupce jsou nakonec přinuceni rovněž odstoupit po zveřejnění svých opulentních restauračních kontaktů se zástupcem šéfredaktora téhož inkriminovaného plátku, jenž se nakonec stává jeho placeným poradcem (!) a to se ještě neví nic o podplácení policistů. Celá korupční sága ještě zdaleka není u konce, přestože byl bulvární nedělník zastaven. Vítejte v Palermu, řekli by si s aristokratickým úšklebkem Angličané, vždy tak povýšeni nad praktikami jižní Evropy, kdyby... Jenže tohle by zvedlo nejedno obočí i v profláknuté Sicílii.

Velká Británie teď už téměř tři týdny zažívá politickou pohromu, sérii skandálů, jaké nezažila od slavné demise ministra války (1961). Ve středu pozornosti je „impérium“ News International mediálního magnáta Ruperta Murdocha a jeho bulvární odnože, do jejíž osidel se postupně zapletla policie a značná část politické elity včetně jednoroční vlády Davida Camerona. Nic proti tomu ztráta prestiže bankéřů a burziánů či skandály okolo finančních náhrad poslanců. Co se to stalo s nejstarší ctnostnou a příkladnou demokracií, že se zapletla s bulvárními novináři nejhrubšího zrna, kteří se přestali řídit nejen zákony, ale přestoupili i veškeré hranice normální slušnosti? Jak se mohla policie, požívající všeobecnou důvěru a považovaná stejně jako justice za vrchol nestranné apolitičnosti a neúplatnosti, takhle ušpinit praktikami společenské klaky?

Všechno začalo docela nenápadně královským kolenem, když bulvární nedělník „The News of the World“ v roce 2005 uveřejnil nevinnou zprávu o tom, že si korunní princ William narazil šlachu. Královský palác tehdy upozornil policii, že jinak než nelegálním odposlechem jeho hlasové schránky, to nikdo vědět nemohl. A skutečně, jeden soukromý investigavec a jeden novinář byli usvědčeni a museli si každý odsedět pár měsíců. Šéfredaktor týdeníku Andy Coulson podal sice demisi, jak je tu zvykem, dušoval se ale, že o takových praktikách nic neví, a firemní šéf celé korporace před Tiskovou komisí stvrdil, že jde o izolovanou záležitost, protože takové praktiky jsou s kodexem firmy neslučitelné. Přes mnohé pochyby byl triviální prohřešek brzy zapomenut, jenže nový vůdce anglické konzervativní opozice David Cameron pana Coulsona zaměstnal ve funkci svého ředitele pro „komunikaci“ a jako premiér si ho vloni vzal sebou do vlády. Proč?

Protože angličtí politici všech stran byli ohromeni úspěchem s jakým dlouhá léta dokázal labouristický premiér Anthony Blair za pomocí bulvárních novinářů zaměstnat a ovlivňovat dokonce v Anglii většinový pravicový tisk ve svůj prospěch. Ostatně mistryní v takové roli byla i „lidová“ princezna Diana. Blairova éra je dnes chápána jako vláda mediální komunikace, vláda slov, nekončících záměrů a pusté rétoriky. Jako vláda komunikátorů „spin doctors“, kteří umí novinářům nastražit vějičku (vytvořit pozitivní zprávu o sobě a negativní o opozici) a také jako vláda naprosté fiskální nezodpovědnosti, vždyť v době největšího růstu vytvořila největší dluh, relativně větší než řecký nebo americký.

A přestože levicový denník The Guardian objevil nepřímé důkazy, že mnohé celebrity a politici mají důvodná podezření, že jsou odposloucháváni a premiér Gordon Brown dávno tušil, že zpráva o smrtelné diagnóze jeho postiženého syna byla získána nelegálně, přesto (dnes trestně stíhanou) tehdejší šéfredaktorku Rebeku Brooksovou z „News“ pozval na pohřeb. S bulvárem za každou cenu zadobře. A s mediálním magnátem také, nerozhoduje snad on o výherci voleb a popularitě vlády? Angličtí politici prostě uvěřili konspirativní teorii o mediokracii a nejsilnější mediální skupina The Sun, The News of.. The Times, The SundayTimes, BSkyB, ale zdaleka ne monopolní, se tak neoficiálně a nepřímo stala součástí vlády bezobsaýné komunikace. Když se opoziční člen parlamentní vyšetřovací komise zeptal Ruperta Murdocha, zda byl „propašován“ k rozhovoru s premiérem zadním vchodem, lišák Murdoch odpověděl ano, zvláště za vlády Gordona Browna, několikrát. Proto není divu, že Cameronova obhajoba v parlamentu obsahovala ono až dětinské – na adresu útočící opozice – a kdo si začal?

Možná i proto považoval šéf metropolitní policie celou záležitost za podružnou a odmítl indicie odposlechů vyšetřovat. Jestliže byl Murdoch nedotknutelný za vlády levice co teprve teď. Ve fungující liberální demokracii musí být ovšem mocenské role přísně odděleny – politická opozice, justice, armáda, centrální banka – a patří mezi ně i nezávislá média. Běda, když se navzájem propletou a začnou vytvářet oligarchii.

Upadající anglický bulvár (náklady tisku za deset let klesly z 15 milionů výtisků na polovinu), stále ještě plní svou jedinou politicky legitimní roli – odkrývá skandální soukromí i korupci politiků, na rozdíl od našeho, jenž lhaním a neuvěřitelnými výmysly přišel o zuby. Ta ostaní šmíra v bulváru je jen nechutná cena, kterou platíme za nenormativní (bezuzdnou) svobodu.

Kdykoli slyšíme tu strašlivou zprofanovanou frázi – je to o komunikaci a ještě v děsivé gramatice otomování, vězme, že je jen smutným svědectvím bezobsažnosti politiky a profanace politiků.

Týždeň
25. 07. 2011

Na požádání autora jsem smazal čtyři odstavce, které následovaly za tímto textem, ale nebyly určeny k publikaci v tomto blogu. Libor Stejskal

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nowars napsal(a):

Prohnilá není jenom Anglie ale celý tento egosystém.

https://www.youtube.com/user/novadomenavedomia#p/u/12/YRh6vx-SSS4
24. 07. 2011 | 14:01

horina napsal(a):

Nemyslim si, ze je nahodou, ze se u v ceskych mediich informace o tomto skandalu objevuji velice zridka. Mozna by mohl nejaky cesky "novinar" prelozit clanky z BBC, pripadne jineho zahranicniho tisku a vydavat je za vlastni (docela rozsirena praxe co jsem si viml). Kazdopadne zpravy, ktere ukazuji novinare v pravem svetle nejsou v ceskych mediich vitany. Uz mi nevadi, ze novinari pisi sve clanky na zakazku (takove lepsi prostitutky), ale vadi mi porad, ze se ohani demokracii, svobodou tisku a etikou.
24. 07. 2011 | 18:02

Hurá napsal(a):

nowars"
Dovolil bych si menší úpravu:
prohnilý byl a je celý britský "egosystém".
24. 07. 2011 | 21:41

Pavel Krajtl napsal(a):

Smazat pointu? To je nějaká zvláštní pointa? Začátek je jenom sumarizace, dlouhá, ale nutná předehra, a když přijde čas na autorovu myšlenku, je smazána jako přebytečná.

Naštěstí to jinde mají celé, a musím říci, že mě tentokrát pan Tomský potěšil.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/203585.aspx
24. 07. 2011 | 23:02

Hana napsal(a):

Proč nebyly určeny k publikaci v tomto blogu? Bez těch posledních odstavců je tento článek o něčem zcela jiném - vlastně o ničem - a nechápu autora, proč sem vůbec tuhle verzi dával. Ten závěr je vskutku na tohoto autora dost překvapující - čtěte celé na výše uvedeném odkazu. Pak to dává smysl, a nepůsobí to jako výkřik do tmy.
25. 07. 2011 | 07:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Hano,

souhlasím s Vámi, že smazaný text dával této autorově úvaze širší a z mého pohledu zajímavější rozměr (i když si nemyslím, že sám je o ničem). Šlo o dva různé texty, i když spolu souvisejí resp. druhý rozvíjí ten předchozí.

Respektoval jsem přání autora. Zdůvodnil mi jej tím, že smazaný text nabídl dříve jinému periodiku, kde měl teprve vyjít, a sem jej umístil omylem. Škoda.

Libor Stejskal
25. 07. 2011 | 10:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy