Fenomén Murdoch a jeho česká podoba

31. 07. 2011 | 18:39
Přečteno 4145 krát
Nad pádem mediálního magnáta Ruperta Murdocha (80) se píší v Anglii i v Americe rozradostněné levicové a poněkud předčasné nekrology, jeho rodinný koncern ztratil jeden bulvární nedělník a nezískal padesátiprocentní podíl v BSkyB (třetí nejsledovanější televizi, v níž má 39%), což měl před skandálem téměř jisté. Vloni poprvé přesáhly zisky této stanice miliardu liber. Pravicový a konzervativní tisk magnáta brání a připomíná jeho neuvěřitelný obchodní talent i zásluhy o technologickou inovaci.

Celá pravda, jak už to bývá, se nachází někde mezi takovými vyhraněnými postoji.

Murdochova půl století trvající obchodní šikovnost je vskutku neuvěřitelná. V Austrálii založil první celostátní deník a tak mohl koupit v Anglii krachující levicový plátek “The Sun” a postupně jej přestavět a bulvarizovat na nejprodávanější noviny a hlásnou troubu Margarety Thatcherové, které pomohl k vítězství ve volbách.

V osmdesátých letech tajně postavil moderní tiskárnu a vymanil svobodný tisk ze “smrtícího objetí tiskařských odborů”, jak se tehdy psalo, a zachránil nejen svůj, ale celý svobodný tisk v Británii. Před pádem zachránil i bulvární nedělník “The News of The World”, a dokonce i ctihodné “timesy”, jež dodnes vlastně z bulvárnich zisků dotuje. Nejen to! Včas předvídal nástup satelitní televize a měl s ní také úspěch a to nejen v Anglii, ale hlavně v Americe, kam se přestěhoval, přijal nezbytné občanství, založil “The Fox News” a s velkou ztrátou koupil a provozuje deficitní “The Wall Street Journal,” čímž zlomil mediální monopol levice na Východním pobřeží USA. A nejen to. Ve svém stařeckém věku si ještě na rozdíl od všech ostatních majitelů novin a novinářů stihl povšimnout, že umísťovat obsah drahých, leč slavných a zavedených deníků zadarmo na internet, je zásadní omyl. Byl však sám a tak trvalo téměř celé desetiletí, než se mohl opět jako první proti konkurenci na internetu – možná už pozdě – postavit.

Obchodní instinkt, schopnost včas pochopit, jak se vyvíjí společnost a politika – novináři z “News International” vždycky tak jako sázkaři předem uhodli nadcházejícího vítěze voleb – a nepochybná obchodní agrese (nesprávně strategie) stojí za jeho úspěchem, ale ještě něco, co můžeme pozorovat i v Česku – postupná bulvarizace médií.

Murdoch si jako první v šedesátých letech všiml konce tradiční normativní (osvětové) kultury, na kterou přísahali intelektuálové: “Lidé v demokratické společnosti mají plné zuby, aby jim někdo kázal, nechtějí slyšet od státu ani od svých ,lepších´ občanů, jak se chovat. Chtějí mít legraci a bavit se po svém.”

Jak už to u budovatelů impéria bývá je v takovém tvrzení značná dávka cynismu. Charles Moore, jeden z jeho konzervativních kritiků říká, “bylo by fajn, kdyby vyšel vstříc masovému očekávání a nabízel užitečné rady o fondech a penzích, o manželství, o výchově a vzdělávání, kdyby k tomu poskytoval dobrou (byť lidovou) zábavu, místo aby podbízel, skandalizoval a přímo pronásledoval čtenáře hluboko za hranice všeobecného vkusu a etiky, nemluvě o metodách kriminálních.” S Thatcherovou sdílel společný pozitivní zájem postavit na nohy umírající regulované hospodářství, ale v politice nakonec hrál jenom na vítěze voleb, aby jej mohl po volbách vydírat a vytřískat z něho komerční výhody pro svoji mezinárodní expanzi.

Nakonec je dobře, že tahle jeho faustovská role nadobro skončila.

V malém Česku, bez peněz, bez korupce a bez politického vlivu se objevila podobná manažerská a novinářská osobnost. Mladý katolík a konzervativec Pavel Šafr se stal už jako mladík před dvaceti lety šéfredaktorem Českého deníku, později deníku Telegraf a dál už fenomenálně a s úspěchem střídal posty šéfa Lidových novin, MfDnes, týdeníku Reflex a nyní završil svou kariéru u bulvárního Blesku. I on zarazil povýšené intelektuální (často snobské) poručníkování a povýšil všeobecný vkus a lidový zájem na princip novin. Sám dokonce občas, na rozdíl od obchodníka Murdocha, dokázal napsat dokonalý politický komentář. Na výtku bulvarizace říká: “…musí existovat společně sdílené vědomí hranic, toho, co je pro všechny přijatelné… není (ale) možné v masovém médiu obcházet, co zajímá polovinu národa. A také se zasloužil o financování inteligentní přílohy Lidových novin z výtěžku novin lidovějších a teď se bude rozhodovat, jak zachránit upadající Blesk. Bulvarizace bulváru? Nevím, zda se Blesk nachází v rámci obecně přijatelného…

Moje maminka říkala, že o morálce většina nerozhoduje.

Týždeň,
1. 08. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiraak napsal(a):

Šafr je důvodem, proč jsem přestal Reflex kupovat. Prostor dostali bulvární baviči. Konec dobrého čaopisu.
31. 07. 2011 | 19:05

Blanka napsal(a):

Nápodobně - také Reflex už delší dobu nekupuju, škoda peněz, úroveň časopisu za šéfredaktora Šafra šla rapidně dolů.
31. 07. 2011 | 19:26

Béda napsal(a):

Několik poznámek:

1) je dobře, že internet vytěsňuje "kamenná" (papírová - monologická) média.
2) bohužel političtí kleptokraté (kteří se díky médiím dostali k moci) uvědomíc si sílu prodejných médií se snaží skorumpovat daňovým dumpingem a privilegovat vůči ostatním obyvatelům vydavatele, aby získali podporu médií ve svém politickém boji.
3)Český mediální trh: "Devadesátiprocentní totalita"
strukturu vlastníků hlavních českých novin a časopisů máte zde:
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=4255

A k tomu tento výklad:
"Pokud by se míra demokracie měla měřit vlastnictvím českých deníků, tak zdejší lidovláda patří do rukou několika lidí a nadnárodních společností sídlících mimo republiku. Noviny se prostě za Klause privatizovaly a monopolizovaly jako cokoliv jiného, viz tato studie z UK.

Zájem zahraničních vlastníků je jasný: aby z podnikání neplatili v této zemí pokud možno žádné daně. A proto budou podporovat ty partaje, které jim zajistí kýžený zisk. Tak zvaným "drobným akcionářům", to jest nám, nepatří v této zemi z velkých deníků a týdeníků vůbec nic. Tedy, pokud nepočítáme komunistické Haló noviny. Náš hlas nemůže být slyšet z principiálních důvodů, protože na tom nikdo nemá principiální zájem. Je zajímavé, že zprivatizovaná - do ciziny vyprodaná média zatím nechybí žádné politické partaji. Asi to také není v jejich zájmu, aby těch 90% deníků spravovaných finanční oligarchií a nadnárodními firmami bylo zákonem rozděleno tak, aby si aspoň trochu konkurovaly.

Faktický monopol v této zemi mají pravicově ovládaná média, noviny a deníky. Jistěže se tu a tam objeví zajímá zpráva nebo odhalení i v oněch kapitálově zaprodaných denících a webech. Zejména v regionálních vydáních, kde mají redaktoři dost volnou ruku a mohou se do lecčeho pustit. Ale stranická linie a celostátní zájmy určuje redakce a šéfredaktor listu. A tomu volají jiní páni. Vlastně ani nemusí. Jeho pero je nastavené na autopilota, protože jej vede podepsaný kontrakt a výše bankovního konta odpovídající míře novinářské odpovědnosti vůči zaměstnavateli. Pokud budeme chtít budovat občanskou společnost s vlivem na voliče, musíme začít tvořit a financovat nezávislá média. Jiná cesta není."
31. 07. 2011 | 19:42

Kvakin napsal(a):

Pane autore: 1. vyjmenoval jste několik tiskovin, které vedl Vámi vynášený konzervativec a katolík Šafr. Nemyslím si, že většina ze jmenovaných periodik dopadla nakonec dobře. Nebo Vy ještě můžete kupovat Český deník či Telegraf, já už ne; tyto noviny skončily. Lidové noviny si podle Vás stojí dobře a Reflex rovněž ? Možná byste si měl přečíst údaje o nákladech, prodejích a jejich ekonomice. Zborcené harfy tón, strhané strůny hlas ... A jestli zde chcete vynášet Junge Fronte Heute jako něco, co se zdařilo a čemu se daří, pak jste asi placený volební agitátor ODS či TOP 09 (nebo zvrhlý přítel rubriky Slovo komunisty Martina Komárka). Šafr zerotizoval obálky Reflexu a nechá-li tedy nyní na titulní strany Blesku prezentovat bestifilní porno, možná že mu zvýší náklad. 2) A co se týče Šafrových perfektních politických komentářů, jsem jeden z mnohých, kteří kvůli jeho prvoplánovým agitkám (v minulých letech navíc hloupě a umanutě protiparoubkovským) přestali Reflex kupovat a číst.
31. 07. 2011 | 20:11

jája napsal(a):

jako vždy Tomský kecá nesmysly, nebo alespoň polopravdy. Pan Šafr přispěl tak maximálně k bulvarizaci tisku.
31. 07. 2011 | 20:12

Cech napsal(a):

Jako člen českých „Svobodných“,Váš cyklistický přístup při interpretaci skutečnosti opravdu nemá konkurenci.
Protože pouze morálka menšiny tj. v současné době u nás H20T, je ta která je schopna elementárního rozhodování pří eliminaci většiny.
Silnější dle Vaši definice mají právo se vypořádat s bezbrannými a to všechno jen kvůli tomu,že se řídíte Vaším heslem;"o morálce většina nerozhoduje".
Opravdu další cyklistický článek pane Tomský.
31. 07. 2011 | 20:27

Colt napsal(a):

pane Tomský
Šafr je novinářský funebrák - to už je známo dvacet let.
31. 07. 2011 | 20:39

Kritik napsal(a):

Přesný autorův postesk:

"Moje maminka říkala, že o morálce většina nerozhoduje."

Bohužel, většina však morálku dokáže zdegradovat. A nazvat takto vzniklý podřadný stupeň morálkou moderní. A ta další většina, přicházející po nich, postupuje stejně.

Ale to si člověk vzpomene na písničku "Pes jitrničku sežral", případně, když jsme již na úrovni Blesku, "Chytili jsme lososa".
31. 07. 2011 | 21:26

skeptický napsal(a):

Bédo,
hezky a pravdivě jste to popsal, ale ten závěr se vám moc nepovedl. Proč jste to hned nezařídil, a neřekl staniž se?
31. 07. 2011 | 22:24

jozka napsal(a):

Safr pohrbil uz nekolik periodik a ty, co nepohrbil uspesne zmrvil. Napriklad uz zminovany Reflex.

A ta oda na Murdocha... on je to v podstate takovy zachrance svobody, ze? Zejmena ta Fox News, to je etalon novinarske prace :-)
01. 08. 2011 | 08:22

jos napsal(a):

Tomský a Šafr - dva ptáci z jednoho hnízda! Už drahně let se mi z takových novinářů zvedá kufr. Oba jsou spolupachatelé naší současné sloty a nečasu.
01. 08. 2011 | 10:06

jap napsal(a):

Dlouhá léta jsem byl předplatitelem MF Dnes. Už pár let jím nejsem, bulvarizace přesáhla snesitelnou mez. Pan Šafr jako spasitel tisku? Spíš hrobař.
01. 08. 2011 | 11:53

manitou napsal(a):

Takovým zlatým vejcem Mordlochova talentu je Breivik. Dokonalý produkt pravičáků.
01. 08. 2011 | 12:55

Štěpán napsal(a):

Souhlasím s ostatními - pan Šafr sice zvýšil prodejnost hambatýma a provokativníma obálkama - ale obsah byl hlásnou troubou pravice. V podstatě když jsem četl články před volbami 2010, měl jsem pocit že musí být na výplatní pásce jisté části ODS a TOP09.

V minulém čísle a letos poprvé - dali Paroubkovi prostor pro celostránkovou odpoveď.
Předposlední Reflex s Kočí..jsem myslel že půjdu osobně vrátit do redakce.

Poslední Reflex jsem si rád přečetl. Celý.

Pane Tomský - co je s Váma?
01. 08. 2011 | 13:30

nejsem dojat napsal(a):

Pan autor je - opravdu, ale opravdu konzistentne, jak by rekl jeho oblibenec, z vule poslancu KSCM opakovane president CR - prikladem docela inteligentniho cloveka ktery (z)neuziva svuj jisty talent pro nedobrou vec, v jeho pripade pilnou obhajobu nemoralnich a skodlivych lidi, jakymi je i Murdoch a jeho udajny mistni sidekick, Safr.

Ptam se, proc autor, ktery po desetileti cerpal udajnou moudrost, kvalitu a etos ze smrsklych postkolonialnich ceciku britskeho imperia primo v Anglii, tam ted netrvavi sva zlata leta duchodu a misto toho se spini snahami civilizovat nas, buranky levicove, v ceske kotline?

A stran Murdochem na USA uvalene pohromy zvane FOX News (spise Lisci manipulace, rozhodne ne "ferove a vyvazene"/fair and balanced, jak jejiz flasinetova znelka opakuje)?

Jen diky totalni vysinutosti jedne z jejich dvou hvezd, psychotickeho GLENN BECKa, kdy opakovane zjistili, ze jejich pretvarka coby nejak vazna zurnalistika je s nim neudritelna, usvedcuje pana Tomskeho z blabolu nebo vedome, pravicacky zapskle lzi o jakkekoliv solidnosti nebo prospesnosti Murdochovych mediii a jim najatych vsehoschopnych.

Pro zacatek si lze na YouTube najit "Vaclav Klaus Glenn Beck" a vyslechnout si videa dvou rozhovoru, ktere ":statecny prezident dukezite zeme" (cituji Becka), Klaus tomuto pacientovi psychiatricke lecebny, jehoz matka i bratr spachali sebevrazdu a on, "sebevzdelanec" a znovu zrozeny Mormon (reklamni trik na hloupe Amiky) si s nasim POLOvzdelanym Klausem, tyden po jeho znovuzvoleni hlavou statu (o tom, ze to zase bylo diky taktice poslancu KSCM, vcetne "dustojne" taskarice s Bobolinou, nas uprimy Klaus Beckovi nerekl), tak jak s Beckem s gustem davaji rovnitko mezi stalinismem - fasismem - zmenou klimatu.

Podle Tomskeho je asi Glenn Beck a Klausovo zneuzivani prestize hlavy statu projev volne ruky trhu (mimochodem: Klaus, jako jediny vysoky nebo jakykoliv ustavni cinitel byl tehdy znovu, navic ve stretu zajmu jako ustavni cinitel za uplatu, na PROPAGANDISTICKE taskarici nastroje americkych tabakovych a naftarskych firem, tzv. Heartland Institutu, zvane "mezinarodni konference" o zmene klimatu, coz nebyla ani nahodou zadna vedecka konference a Klaus, jako jini OCHOTNI recnici, dostal za vystoupeni vic nez par tisic dolaru. Heartland Institute m.j. na svych webovych strankach v rubrice Kuracka loze (Smoker's Lounge) oblibenou technikou radoby "odbornych studii" tvrdi, ze koureni tabaku neni skodlive a ze zakazy koureni jsou tudiz omezovani svobody a podnikani. Nu, jen v Klausove CR, si jeden z hlavnich sponzoru Heartland Institutu, Philip Morris, muze dovolit dat vlade "odbornou studii" podporeny navrh, aby se nezvysila kolkovaci dan na cigarety, protoze statni kasa vlastne usetri, kdyz nova dan nesnizi spotrebu cigaret.

Jak, ptate se? Podle Tomskeho, Klause, Fox News, Philip Morris tim, ze kuraci drive UMROU a tak nebudou cerpat duchody a zdravotni peci.

Skandal o tomto navrhu Tabaku a.s./Philip Morris byl tehdy celosvetovy.
01. 08. 2011 | 19:56

ILF napsal(a):

Murdoch je takový prototyp novináře z pistolnických dob, jak je popisuje Mark Twain. Co dělá, dělá dobře. Jeho produkty mají šťávu a jejich čtenáři jsou po konzumaci uspokojeni. Metody, které dávala používat Rebeka Brooksová jsou ty, které vedou k cíli.Daily Telegraph jsou noviny, jaké bych byl ochoten dělat sám, i když už nemusím.
02. 08. 2011 | 02:29

Nenažraní Pašalíci napsal(a):

Fenomén Murdoch a jeho česká podoba, česká podoba sedí na Pražském hradu jako nenapapaný pašalík, je to proti-Evropan Václav Klaus.
02. 08. 2011 | 06:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy