Nejlepší přítel člověka

02. 10. 2011 | 21:09
Přečteno 3219 krát
Jednou po cestě ze školy se na mě z výkladu knihkupecví vyboulil ohromný nápis: „Kniha nejlepší přítel člověka. Nic po vás nechce a může vám hodně dát.“ (Tehdy se na veřejnosti ještě vykalo). Pěkně nechce, řekl jsem si, když jsem s velkými obtížemi tu radostnou psí zprávu přeslabikoval a připomněl si dřinu se slabikářem: „Máma má Emu.“ Spolužák Bulena řekl, že Emu je pštros a pštros je africká krůta a proto má máma maso. Paní učitelka nám ale vysvětlila, že jde o dívčí jméno. Určitě africké. Žádnou Emu nikdo nikde neviděl. Ale zvykli jsme si na ni.

Jak vidno, čtení je prapodivná věc. Víme, že rozumíme a mluvíme, ale číst, to je nelehká skládanka, závitný mozkový proces, jak skládat z abstrakních znaků abecedy (na rozdíl od Číňanů a Angličanů, ti se teprve nadřou se svými obrázkovými slovy bez slabik) cosi, co odpovídá zvukové podobě věci reálné, kterou už známe, a přesto každou chvíli ze slova vyleze nějaké neznámé zvíře, rostlina nebo něco daleko divnějšího. Poradím si s vrabcem, ale jak vypadá strnad, poštolka nebo pěnkava, nevím dodnes. Z Afriky nejsou, to vím, ale nikdy jsem nenašel čas, abych je vyhledal v atlasu. Stačí mi, že jde o neviditelné ptáky. Jak čtení rozšiřuje vědomí? Tak nějak po svém. Záhadně. Zázrak řeči se mění v zázrak čtení a nová slova zase mění řeč. Chudá je mluva nečtoucích.

Stáváme se dobrodružnými světoobčany a bez rizika sdílíme zkušenosti nejrůznějších lidí, nejrůznějších dob a nejrůznějších lidských situací. Jak odpověděl Flaubert na otázku, kdo je nešťastná paní Bovaryová? „Paní Bovaryová, to jsem já.“ Nevěřím, že pod vlivem romantických románků někdo uvěří v romantickou lásku, před kterou svým dílem varoval. Ta je přítomna v naší civilizaci. Pro většinu čtenářek jde pouze o příjemný útěk z každodennosti, nikoli o pokušení. A každým čtením se bystří mozek.

Bez knih by ovšem nebyla ani civilizace. No, nějaká by snad byla, ale zcela jistě by byl život tvrdý, hladový a krátký. Teprve kniha dala vědce a techniky dohromady. Máme kolektivní mozek lidstva.

A literatura, ta krásná, je dobrodružství imaginace. Co by se v reálném světě mohlo stát, kdyby… Říkalo se, že literatura je nejen zábava, ale přináší i poučení. Nevím. Bylo by hezké poučit se alespoň z vlastních chyb, natož z chyb těch druhých. Snad to možné je. Jedno je však jisté. Kdo málo čte, většinou ošklivě mluví. A kdo ošklivě mluví, ošklivě myslí a kdo ošklivě myslí, ošklivě jedná. Umění proto, alespoň ty více ovlivnitelné, kultivuje.

Ale co ty knihy špatné, hloupé, povrchní a dokonce nemorální? Ty jsou naštěstí vždycky špatně napsané a tudíž buď nudné, nebo přímo otravné. Taková už je pomsta Múz.

Špatné knihy ovšem existují. Jsou to ideologické příručky.

Suchdolské listy
září 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

Paní učitelka nám ale vysvětlila, že jde o dívčí jméno. Určitě africké. Žádnou Emu nikdo nikde neviděl./to je jako klaus, co nechce vidět, nevidí/ Ale zvykli jsme si na ni.

Ema: https://www.youtube.com/watch?v=3if4X3ulO2U
02. 10. 2011 | 21:26

Franta Adamec z vinohradu na Morave napsal(a):

Ci kniha dala ktere vedce a techniky dohromady?
02. 10. 2011 | 21:31

ghándí napsal(a):

intelektuálové, běžte už konečně do hajzlu! váš bátora.
02. 10. 2011 | 21:36

Gerd napsal(a):

Tou knihou špatnou, hloupou, povrchní a dokonce nemorální myslíte sebrané spisy Václava Klause a jejich obdobu od Marxe, Engelse a Lenina? Souhlasím s Vámi.
A víte, kdo ja Vaším nejlepším přítelem, p. Tomský? Žádná kniha, ale M. Kalousek, když Vám nezvýšil DPH. Vlastně ho to gesto nic nestálo, výsledke je stejný jako dříve, jen je tu nesmírně vděčný p. Tomský.
A pak že se hlídací psi demokracie nedají koupit. Dají a kromě trochy řečí to nestálo ani korunu.
02. 10. 2011 | 21:39

berkowitz napsal(a):

Nejlepší přítel člověka je žena!
02. 10. 2011 | 22:10

Vico napsal(a):

Pomsta mstivé můzy

Ruka napřažená k lepanci
se zarazila
hlava by bila,však ruka
ruku myla
Místo rány, místo boule
/boule barvy lila/.

Nezaskřípou o sebe zuby
pysky ani písty
Zachránily vás Tomský
Suchdolské listy

/mne však pomsta mstivé Můzy
neminula :-(/
02. 10. 2011 | 22:20

mb napsal(a):

Ema mele maso
za co brácho, za co ?
zač mě trestáš Sašou Tomskym
zač mě stíháš šklebem klaunským
Ema žije v africe
zvykli jsme si nejvíce
na Klause i na Tomského
bůh nás přijme do příbytku svého ...
02. 10. 2011 | 22:36

slunečnice napsal(a):

I sečtělí květomluvci mohou špatně myslet a jednat, lumpové se najdou i mezi vzdělanci. Knihy kultivují naši řeč, nikoli však charakter, ten můžeme kultivovat jedině naší vůlí, vůlí myslet a jednat tak, abychom neubližovali. Knihy mohou inspirovat k dobrému životu, zda povedeme dobrý život však záleží na našem rozhodnutí.
S těmi ideologickými příručkami ovšem plně souhlasím. Pan Gerd tady celkem trefně uvedl jako příklad knihy Václava Klause. Vinu bych v tomto případě múzám nedávala, ty o pana prezidenta nejspíš nezavadily, zde působily jiné vlivy. :)
02. 10. 2011 | 22:42

habrav napsal(a):

berkowitz

a také nejvěrnější!
02. 10. 2011 | 22:42

slunečnice napsal(a):

berkowitz: Svatá pravda! :)
02. 10. 2011 | 22:44

slunečnice napsal(a):

mb:

Ema je žena,
má maso, ó my se máme,

Tomský je knihkupec
má knihy, ó my se máme

Ema mele maso
Saša zase nesmysly

v Suchdolských listech
zplna vytryskly

ó my se máme
že Klause máme

ať mele, co mele,
je to maso!
02. 10. 2011 | 22:51

slunečnice napsal(a):

Pane Tomský, nemohu za to, že se na mě ty zpropadené múzy vyřádily. Neodolala jsem jim. Pan Vico a mb mě inspirovali, jsou to asi zakuklené múzy. S omluvou slunečnice
02. 10. 2011 | 22:59

Medikolog napsal(a):

Pane Tomský,

nejlepší přítel člověka se nalézá na konci jeho vlastní paže.
02. 10. 2011 | 23:26

Lena napsal(a):

"Kdo málo čte, většinou ošklivě mluví. A kdo ošklivě mluví, ošklivě myslí a kdo ošklivě myslí, ošklivě jedná."
Hmmm. V práci máme podlaháře. Mluví jako kanál, ale jednají dost na rovinu. V jiné práci jsme měli docenty. Jeden mluvil květnatě, ale jednal jako kanál. Osobně si myslím, že vzdělaný, chytrý člověk umí být daleko větší svině nebezpečná, než nečtoucí nevzdělanec.
02. 10. 2011 | 23:35

Radkin Honzák napsal(a):

KVĚTOMLUVA
Kapusta zelená (Blumenkohl): Doufej!
Kosatec bambulitý (Iris): Smím prositi o čest zatančiti s tebou na příštím plesu valčík?
Maceška (Stiefmütterchen): Ukrutnice, proč mne necháš tak dlouho trápiti se?
Melisa (Melisse): Kdekoli dlím, všude obraz tvůj zočím.
Salát: Poraď mi, co mám počíti?
Turecká pšenice: Zdání klame, pravda vítězí.
02. 10. 2011 | 23:37

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...pane autore, já s mnohým, co jste napsal, nesouzním. Kdykoliv se mne optáte,...kdo je můj nejlepší přítel, vždycky Vám odpovím. Hádejte, kdo je to.
Kdykoliv příjdu domů, vítá mne, jakoby mne neviděl celou věčnost.
Stačí, abych udělala rukou docela malé gesto, ani nemusím nic říkat, a udělá, co si přeji.
Je ochotný pro mne obětovat i svůj vlastní život.
Je pro mne zdrojem každodenních malých radostí.
A tohle všechno dokáže dělat den co den, celý svůj život.
Kdo tohle dokáže,???, žeby někdo z člověčí říše, ... nikoliv.
Že by kniha, ??? Tak hádejte,...

Tužka.
02. 10. 2011 | 23:45

mb napsal(a):

slunečnice ... ( :-))

trpíme li pod každným Tomského blogem spolu s ním,

budeme spolu s ním účastni Boží slávy ...

amen ...
02. 10. 2011 | 23:50

Gerd napsal(a):

Pane Tomský,
jak byste dopadl, kdybyste tiskl jiný druh papíru? Toaletní. Asi by to vyšlo nastejno.
02. 10. 2011 | 23:51

slunečnice napsal(a):

mb:
Tak tak, na věky věkův.
Blogy pana Tomského hltám jak křesťané oplatku o nedělní mši. Cítím, jak mě vnitřně pročišťují, křísí a pozvedávají na duchu. Z africké krůty se zcela jistě jednoho dne vyvine sečtělá Ema Bovaryová a prohlásí okřídlenou větu: Alexandr Tomský, to jsem já!
03. 10. 2011 | 00:06

žablena napsal(a):

Každá inovace záznamu slova vyvolala velkou změnu. Prvý známý skok v kulturních dějinách západní civilizace se odehrál na přelomu 6.-7. stol. př. na l. (tzv. osa dějin) když se začlo psát na srolovatelný papyrus. V Aténách se přednášky takto zaznamenané prodávaly za jednotky až desítky drachem, jak víme z toho, co tvrdí Sókratés v Platónově dialogu Kratylos. Další civilizační skok nastal na počátku novověku, při přechodu na pergamen, takže se "knihy" mohly štosovat a vznikly první knihovny (nejznámější alexandrijská). No a na počátku novověku přišel Gutenberg s vynálezem knihtisku - byl snad jeho vynález jen koincidencí se vznikem moderní vědy? A konečně tu máme poslední skok - zavedení počítačů v druhé polovině 20. století a s ním digitalizace záznamu slova na elektronické medium. Zatím je těžké odhadnout, do čeho to vlastně skáčeme. Rozhodně to ale změní Vaši profesi vydavatele tištěných knih, pane Tomský. Blog se mi líbí.
03. 10. 2011 | 03:10

otokar napsal(a):

Milá Tužko,
poznávám toho tvora. je to můj pes.
Odkud ho znáte?
03. 10. 2011 | 05:41

Ládik!!! napsal(a):

Vidím nadpis a těším se na něco o kynologii. A ejhle, málem gynekologie (berkowitz, habrav).
03. 10. 2011 | 05:52

Ládik!!! napsal(a):

Ale i špatná kniha je k něčemu dobrá. Před 3 lety soused pálil knihy v kotli, už je neměl kam dávat, tak je trochu protřídil. Odnesl jsem si z kotelny přepis Bible kralické. Z ostatních šlo teplo.
03. 10. 2011 | 05:55

poste.restante napsal(a):

autor
Jako salónní zamyšlení nad knihou to nebylo špatné.

Jistěže by bylo možné s mnoha částmi textu blogu polemizovat. Mnozí to i činí.
Já si ale tentokrát říkám, proč bych měl?

Vždyť číst je tak fajn.
Kdo nezkusil, nepochopí.
:-)
03. 10. 2011 | 08:01

gratulant napsal(a):

Pane Tomský,moc dobrý a čtivý blog.Gratuluji.
Ač jinak s vašimi národně-demokratickými názory -jako politickým utopo-platonismem často vnitřně nesouhlasím.
Flaubertova odpověď,kterou citujete, je pro mne,ctitele a čtenáře Flauberta původní a mimořádně zajímavá.
Zamyšlení nad rozdílem lidí v tom,kdo málo a kdo hodně čte je hluboce potřebné.Ale myslím si,že co platí pro většinu-to co asi správně říkáte-může mít někdy vyjímky z pravidla.Někdo umí sám tak dobře pozorovat život,že knihy nepotřebuje.Já to nejsem,ale připouštím,že možné v principu to je u někoho s tímto zvláštním nadáním.
Ale jsou to výjimky.Pozorovací talent a umění samostatně vyvodit správné závěry-je dána většinou jednomu z milionu.
03. 10. 2011 | 08:18

Elena napsal(a):

naozaj dobry blog,
zacala som rozmyslat , ktoru precitanu knizku som prezivala ako skutocnost, jednoznacne zvitazil roman : Kapten Hatterase seiklused" od Jules Verne v rustine.

moje posobenie na starom atlasu sa odrazalo prave od prezitkov tohto romana , nejak podobne som na tom starom atlase komentovala spravy o Somalskychpiratoch :)))
Vdaka pan Tomsky za blog, asociiroval ste mi nim 3D vspomienky

v rustine ten roman mal nazov: Pjatnacatiletnij Kapitan.

Majte sa
03. 10. 2011 | 09:32

gaia napsal(a):

je zajímavé, že dokud byla Ema ve slabikáři, málokdo tímto jménem pojmenoval svoji holčičku a my tak znali akorát Emu Destinovou, ale jakmile Ema Watsonová zahrála Hermionu, miminka Emičky se začaly rojit i u nás v Blbákově.
Jméno je na 159 místě co do četnosti
03. 10. 2011 | 09:58

gaia napsal(a):

Paní Bovaryová v 21. století před feministkami též neobstojí.A strnad, poštolka nebo pěnkava,nejsou neviditelní ptáci, kdo občas jde do přírody, tak je potká a tu pěnkavu i ve městě
03. 10. 2011 | 10:13

Pratchett napsal(a):

Tak jsem podle serveru www.kdejsme.cz zjistil, že jméno Ema se vyskytuje v republice více než 4000 krát. Je pravda, že je to poměrně málo, ale existuje. Jméno Emílie je tu dokonce 18000 krát.
Takže Ema není africké jméno, ale normální naše. Ono takových Justýn, Filomén, Serváců a Silvestrů taky není mnoho:-)
03. 10. 2011 | 10:15

Elena napsal(a):

opravujem nazov romanu :
Un capitaine de quinze ans

ospravedlnujem sa za chybu
03. 10. 2011 | 10:26

skeptický napsal(a):

Lady Bovaryová přespala s admirálem Nelsonem v Praze ve Školské ulici.Jen pár čísel od rodného domu Jaromíra Haška.
Nejlepší čtyřnohý přítel člověka je postel.
03. 10. 2011 | 13:31

český maloměšťák napsal(a):

Kozloistánfax(Praha květen 2011) : " Dnes se opět jednalo o zvýšení DPH na knihy. Situace vyznívá ve prospěch zvýšení."

Reakce přišla v podobě blogu s názvem " Hrozí úpadek kultury díky české pravici ?"

Kozloistánfax(Praha červen 2011) : " VV asi prosadí sníženou sazbu DPH."

Opět reakce via blog s názvem " Více se spolehejme na sebe, než na sociální stát. ČSSD vám lže !"

Kozloistánfax(Praha červenec 2011) : "Žádné výjimky. Tvrdí ťo Kalousek a Nečas mu přitakává. Zvýšení DPH tak asi postihne i knihkupce a nakladatele."

Reakce ? Opět blog. S názvem " TOP 09 a ODS ohrožují vzdělanost českého národa !"

Kozloistánfax(Praha srpen 2011) : " Domluveno. Knih se zvýšená DPH týkat nebude".

Nu a tak jsme zde měli blog s názvem " Chvála české pravici, chrání nás před úpadkem v podobě levicových experimentů !"

A teďka ten nový blog. O psovi, který si hledá pána..... čmuchá, čmuchá...až najde....
03. 10. 2011 | 13:44

uno napsal(a):

Řekl bych, že nejlepším přítelem člověka je pes, záleží hodně na tom, zda ho člověk vychová k obrazu svému a pak mu hrdě říká "psočlověk". Ne každá kniha je člověku přítelem a zde je nutno si pečlivě vybírat. Na rozdíl od elektronických čteček knih má normální kniha svou stálou hodnotu, neporouchá se za dva roky těsně po uplynutí záruční doby. Na druhé straně je na čtečce možno knihu smazat a normální knihu lze spálit, to s oblibou dělala středověká církev a dělají i moderní Koniáši.
Mám knihy z roku 1630, které dosud neztratily svůj význam a jsou studnicí důležitých poznatků své doby, ale pochybuji, že někdo bude mít čtečku za pět set let, jakou si koupila moje vnučka loni a také za tu dobu nebude funkční žádný digitální nosič se současnými literárními či vědeckými výtvory naší doby. Tak díky digitální technice nenávratně (a možná to bude dobře) zmizí vše, co nebude vytištěno na papíře. Jestliže digitální technika usnadňuje psaní a tisk knih, tak je divné, proč jsou tak drahé. Jestliže někdo zvyšuje daň na knihy, pak je to ignorant a měl by si brát příklad z minulého reálného socializmu, kdy knihy a zejména odborná literatura byly za "babku".
03. 10. 2011 | 15:08

mb napsal(a):

Žádnou Emu nikdo nikde neviděl. Ale zvykli jsme si na ni.

...žádné ničení planety jsem neviděl a nevidím a nikdo vážný a rozumný ani nemůže říkat, že by k tomu kdekoli na světě docházelo ....

despite bhopal, černobyl, mexický záliv, továrny v číně ...

ale zvykl jsem si že je planeta ničena, devastována, životní prostředí ničeno, devastováno ...

ať žije Klaus ( a jeho podržtaška Tomský ...)
03. 10. 2011 | 15:24

Holubář napsal(a):

Já mám své njeklepší přátele nejn v knihovně, ale také ve vinotéce. Třeba La Croix de Beaucaillou (St. Julien) 2005. Podobně jekao Hemingwayovy povídky ještě nikdy nezklamal.
:-)
03. 10. 2011 | 17:50

Pepa Řepa napsal(a):

Tak, tak.
Kniha
Bachor
Čepec
Dršťky

Není nad poesii.
03. 10. 2011 | 19:11

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Otokar, díky, pane, pokud je to zlatý retriver, který se přírodě barevně vymkl z plánů a je tmavý jako čokoláda, nebo malý voříšek podobný lišáčkovi, tak Vy i já máme identická dvojčata. Určitě Vás oblažují svými neopakovatelnými vlastnostmi jako mne. Kam se hrabou knihy a lidi na oddané chlupáče. Přeji Vám i pejskovi zdraví a krásné podzimní vycházky. Tužka.
03. 10. 2011 | 21:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy