Elegie za zpustošelou zemi

08. 10. 2011 | 08:12
Přečteno 3469 krát
Je pátek, sv. Jeronýma, pozvánka na zádušní mši za překladatele, v Praze v kostele sv. Petra. Ano, ano, když nouze nejvyšší… Sv. Jeronýme, překladateli bible, oroduj za nás, živoříme a hyneme! Tebe světče financoval mecenáš, v našem slzavém oudolí macecha financministr už od LP 2008 knihy soustavně vydaňuje, z trhu vytěsňuje. Padají čísla 5, 9, 10, od ledna bude 14 a v dohlednu už procent 17, 5. Slyšte smrti chmurné metrum české literatury a kultury slova. Obrat už za poslední čtyři roky počet klesl o čtvrtinu a nakladatelé se stěží uživí. A bude hůř! Budeme všichni číst anglicky? Opravdu?

Dávno bylo vše řečeno ekonomicky, pedagogicky i polopaticky a přesto přesevšechno viníci politici nepochopili, že likvidací velké části knižního trhu stát a společnost prodělá. Zvýšená daň sníží obrat o více a berní vybere méně než teď. Neví snad, ti, kteří by vědět měli, že dnešní průměrná cena knihy (350,-) má hluboko do průměrné, neřkuli podprůměrné kapsy. A bohatí hlupci mezi poslanci, slyšel jsem je sám, že si prý knihu zaplatí, tak jako všichni, kteří ji opravdu chtějí. Arogance bohatých nezná mezí. Milánkové, ta vaše hypotetická kniha – nebude, protože trh, celý trh, živí nakladatele. Jak chcete, aby při dalším zdražování životních nákladů, ti, kteří na knihu nemají, tu vaši zaplatili? Hypotetická otázka, vy přece nic nechcete, vy jenom kecáte… A vyšší životní náklady se vás netýkají.

Nejtěžší úděl všech, je ovšem devastace kulturní. Jak vést dialog s barbary, kteří si nenajdou čas na čtení, kterým stačí roztržité klik sem, klik tam, jak právě napsal slovutný pedagog: „Na první místo patří především čeština. Tu totiž jednak potřebuje úplně každý a skoro všude, jednak je špatná úroveň jazyka bezpečná známka špatného myšlení – a naopak – ta první a nejdůležitější dovednost je schopnost dobře mluvit, přesně a kriticky číst, srozumitelně a smysluplně psát. Jde také o setkání s vrcholnými možnostmi jazyka v poezii a krásné literatuře.“(Jan Sokol)

Kdo nečte, špatně mluví, kdo špatně mluví, špatně myslí, kdo špatně myslí špatně jedná, kdo špatně jedná, ničí svět, náš svět, ve kterém chceme bezpečně žít. Kultura znamená kultivaci. Pologramotná vrstva vytváří sociálně patogenní ghetta, jak říkají angličtí učenci. Beznadějný svět hulvátství, chrapounství a zločinu. Proto Zdeněk Svěrák, Marek Eben a tisíce bezejmenných učitelů usilovně vytvářejí programy čtení pro děti – především pro chudáčky, kteří doma nemají zamilovanou knížku. Strašlivá je chudoba duševní.

Jistě, vládnou barbaři a na prvním místě Miroslav Kalousek, účtař, neekonom, jenž nepochybně vejde do dějin, nikoli jako ten, kdo naučil mladé lidi šetřit na penzi, jak si představuje (to vědí dávno), ale jako likvidátor, který do svých finančních osidel vtáhl ministry i prezidenta. Ale nemylme se, kde byli spisovatelé, akademici, pedagogici a novináři? Proč na tisíci knihovnách a knihkupectvích nevisí transparenty se jmény politiků, odpovědných za školu a kulturu? Až se za tři roky budou všichni divit, kam se poděly hodnotné knihy (bulvár zůstane), budou si snad s uspokojením brumlat: neříkali jsme to snad?

1. 10. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Hodnotná kniha? Pro každého z nás je to jiná hodnota a já mezi novinkami těch, bez kterých se neobejdu, příliš nenacházím. Čeho je moc, toho je příliš - i vydavatelství a vydávaných knih. Hromady stejných titulů v Luxoru ani ke koupi příliš nelákají. Když ubude všelikých pražských divadel (jinde jich tolik nepřibylo) a pražtí umělci si nepřijedou do našeho okresního městečka přivydělat tak často, přežiju to rovněž ve zdraví. A skutečně si myslím, že DPH o koupi té či oné knihy nerozhodne, ale důležité bude, kolik volných prostředků nám zůastane po zaplacení k životu nezbytných potřeb. Hodnotnou knihu si lze vypůjčit či koupit v antikvariátu či Levných knihách.
08. 10. 2011 | 08:45

tomas napsal(a):

pane tomsky, jestlize vase knihy na sebe nevydelaji, nemaji pravo na existenci. neviditelna ruka trhu, tak to prece celou dobu rikate a ted vam vadi, kdyz by mela dsopadnout na vas obor. co vlastne chcete, trzni kapitalismus, nebo socialismus pro vyvolene?
08. 10. 2011 | 08:47

Maximus napsal(a):

Chtělo by se mi říci, dobře Vám tak pane nakladateli, Pane skalní pravičáku, volil jste jezuitu Kalouska nevlastního bratra Tondy Koniáše a nyní nesete za podporu jeho a jeho suity důsledky! Chce to ještě, aby pseudo pravice nějaký ten čas vládla a plošně škrtala a zvedala DPH a rovněji nedanila zisky atd. přičemž proti rozkrádání veřejných peněz nic nedělala, mimo těch keců. Možná, že Vám to pak docvakne Vy velkonakladateli v obskurním Česku, ale to už bude pozdě, pak si Vás koupí někdo s akciemi na doručitele či možná přijde i kouzelník pardon exekutor se sídlem v Chrochtansku (Holandsku)....
08. 10. 2011 | 08:52

Heretique napsal(a):

Tomáš Baťa ku krizi v roce 1932:
Příčinou krize je především morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme si zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.
08. 10. 2011 | 09:13

Milan napsal(a):

Jo, jo sbohem češtino, sbohem česká kulturo - ne dne s ještě -, ale autor asi má pravdu že jednou tohle může být datum začátku definitivního úpadku českého národa .... dokud zase učenci nezačnou vymýšlet čisto-noso-pleny atd... jenže dnes se píše více knih a vše letí dopředu rychleji takže ti to už nestihnou...
Tedy chceme li v České kotlině kulturu je pomalu čas rozmyslet si volbu Palackého a raději se přidat do germánského spolku - nebo volíte radši Ruský - panslovanský? Germáni jsa početnější budou schopni přeložit, napsat (a ekonomicky únosně i vydat)do svého - pak již i našeho jazyka více knih.
(má čeština je gramaticky chabá - vím), ale mohu ještě sehnat (ač drahé) kvalitní knihy. Nebo snad ten barbar Kalousek zavede spoustu grantů ze státního na podporu překladatelů a vědců??? - to asi těžko. (A jestli kdo bude v komisi?)
PS: Proč třeba Karel 4 místo university nepostavil radši větší kasárny a nedobyl další kousek Evropy mečem - Ekonomicky by to přece bylo chytřejší a mocensky ještě chytřejší... či snad nebylo??? ale to lump MK nepochopí.
08. 10. 2011 | 09:49

Silvie napsal(a):

Pane Tomský,

ač s vámi většinou souhlasím, chápu ,že vás tento problém pálí víc, nežli jiné, tak mám momentálně úplně jiné starosti.
Jako většina ostatních lidí, které "kultura" neživí.

Za mnohem větší tragedii pokládám, když se matka nemocného dítěte musí rozhodnout, zda zaplatí léky nebo nájem, nebo když těžce onkologicky nemocní musejí pracovat, aby přežili. O tělesně hendikepovaných se ani nezmiňuju.
08. 10. 2011 | 10:00

Faust napsal(a):

Pane Tomský,

pláčete hezky, ale na špatném hrobě.
Co myslíte, je pro rodinu důležitější chléb nebo kniha?
Asi ten chléb, že?

No a proč tedy pobrekáváte nad SVÝM podnikáním a jsou Vám lhostejní ti, kdo nebudou mít na chleba?

Ona už kdysi Mařka Antoineta přišla o hlavu za to, že preferovala koláče (knihy) před chlebem.

Bacha na to, pane nakladateli...
08. 10. 2011 | 10:22

Béda napsal(a):

"Sv. Jeronýme, oroduj za nás, živoříme a hyneme!" To si říká dnes a denně hromada lidí a od nového roku léta Páně 2012 bude v tomto slzavém údolí pronášet svou tichou a možná i hlasitou modlitbu pronášet mnohem víc lidí - nejenom nakladatelů, překladatelů...

V souvislosti s p. Tomským je zajímavé, že ji pronáší prakticky neoliberál - skalní zastánce tříkolky vedené prakticky TOP 09, navíc vyžadující zvlášní privilegia pro svůj byznys, který nadřazuje existenčním zájmům ostatních spoluobčanů. Žeby i při té Tomského modlitbě kdesi po straně zaznívalo jeho tradiční: Na ostatních nesejde. Nejdůležitější je můj zájem!? Zdaňte jim klidně vzduch, vodu, pohyb ale mně nechte daňovou úlevu? Anebo již pomalu přichází na to, že když budou ostatní sdíráni z kůže, pak jeho byznys nezachrání ani specielní snížená daň pro obor jeho podnikání?
08. 10. 2011 | 10:38

Medikolog napsal(a):

Pane Tomský,

paní Silvie (zdravím vás) má naprostou pravdu. A má ji pan Faust... Kdy se svým vzděláním pane Tomský pochopíte, že více knih byste prodal i kdyby byly zatíženy 20% DPH, pokud by potraviny, léky, bydlení a doprava zůstaly ve snížené sazbě.. nebo kdyby dokonce byly v nulové sazbě DPH. A jak by staroušci rádi četli, kdyby memuseli platit Julínkovné, Cikrtné, doplatky a poplatky.. protože by lidem nějaké peníze zbyly a mohli by je utratit či vyhodit za kulturní statky.

Jestli půjdou na operu nebo do cirkusu či ke Kočkovi na kolotoč.. nebo si raději budou číst právě zakoupenou novou knihu ovlivníte ČTENÁŘSKOU KVALITOU nabízených knih. Za komunistů pamatuji kromě dražších vázaných knih i "brožovaná vydání... což byly jenom složené tiskové archy které si čtenář doma sám rozřezal.. a chtěl-li, i sešil a svázal sám. Ale měl knížku po které toužil za pár korun. 20% DPH z tisíce pěti set je tři sta navíc - celkem 1800.- Kč za hloupý plytký obsah na křídovém papíře; dobrá kniha v brožovaném vydání za 150.- se za 180.- Kč prodá se stejným DPH jistě v mnohem větších počtech.. pokud lidem vláda národního zmaru a asocilních věcí ponechá nějaké peníze nad náklady jídla a ubytování.

On totiž v kapitalismu pracuje za stravu a za ustájení akorát KŮŇ a i ten má veterinární péči bezplatnou (hradí majitel)
08. 10. 2011 | 10:55

ali napsal(a):

Václav Pankrác:
Nevěřím všem údajům o propagandě týkající se zadlužení. Odporuje to logice a zákonům o zachování hmoty a energie. Nejlépe je to vidět při pohledu na celou Evropu. Podle údajů Světové banky je dluh evropských států zhruba 27,5 bilionu amerických dolarů. Číslo celkem nepředstavitelné, ale přepočteno na české koruny je to 825 tisíc na jednoho obyvatele Evropy. Nám pak Kalousek poslal složenku na 121 tisíc. Tato suma odpovídá HDP celé Evropy za 19,5 měsíce. Dluh však nevznikl tak, že by Evropané nakupovali v zahraničí energie, suroviny a zboží a nezaplatili to. Bilance zahr. obchodu Evropy je zhruba vyrovnaná. Pokud si Evropané tuto horentní částku skutečně vypůjčili a utratili, tak jí utratili za to, co vyprodukovali. Je tedy paradoxem, že Evropané spotřebovali to, co vyrobili, ale jsou za to dlužni! Že se jedná v podstatě o hrátky finančních institucí je vidět na případu Řecka. To je v míře zadlužení, vztaženo k HDP až na 15-16 místě!! Nevím, proč bylo Řecko vybráno jako černá ovce. Nyní mu se zadlužením pomáhají státy, které jsou mnohem víc zadluženější! Protože dlužné peníze jsou vymyšlené, nereálné a taky splácení těchto dluhů je nereálné! Představme si, že by se Evropané "drasticky" uskrovnili a každý rok by 30% svého HDP dali na splácení dluhu. Teoreticky by byl dluh splacen za 5,5 roku. Aby však mohli dluh splatit, museli by uspořenou produkci prodat. Trhy jsou však v
podstatě nasycené a tuto produkci už nikdo nekoupí. A tak dluh splatit nelze. Pouze dojde k hospodářskému kolapsu celé Evropy. Kdyby zázrakem Evropa získala 27,5 bilionu dolarů a dluh zaplatila, co by s těmi penězi věřitel - kdo to vlastně je - dělal? Peníze jsou jednak mírou hodnoty produkce zboží a jednak jsou také zbožím! V případě těchto dluhů jsou zbožím, jehož hodnota byla spekulacemi a podvody vyhnána do závratných výšek. V momentě, kdyby byla tato částka jednorázově splacena, tak bublina splaskne a tyto peníze jsou v podstatě bezcené. Za naprostou většinu těchto peněz se nedá nick koupit a ani je nelze nikde investovat! Domnívám se tedy, že politika rozpočtové odpovědnosti, různé škrty, snižování platů je dobré k tomu, aby poklesl hospodářský rozvoj a zbylo dost peněz pro ty, kteří státní rozpočet rozkrádají!!!!
08. 10. 2011 | 11:03

Občan napsal(a):

Tomskej - jste neoliberál, nebo ultrakonzervativní liberál (to je fantastický protimluv, ten se mi obzvlášť líbí) nebo jak si vlastně říkáte. Takže dál adorujte trh a zvykněte si na to, že budete muset psát tak, aby to lidi kupovali za jakoukoli cenu.

Krom toho jste už v penzi a tu pobíráte ze svého privátního penzijního fondu. Nebo že by nee? Že by snad něco investorsky nevyšlo a privátní zajištění na důchod kikslo? Njn, tak to holt budete muset pracovat až do smrti - pokud nějakou práci seženete. Ale to je Váš problém, protože na komouškou solidaritu Vy si přece nehrajete.

I v poměrně konzervativní Británii je daňová sazba na knihy a tiskoviny NULA, na potraviny kromě luxusních NULA, na zdravotní pomůcky a většinu léků NULA, na dětské potřeby NULA, na školní pomůcky NULA. Vy jste, Tomskej, s pratičkou Vám podobných v Praze nedávno demonstroval nikoli za zavedení nulové sazby na důležité životní potřeby, ale pouze a výhradně za sníženou daň na VYBRANÉ knihy a tiskoviny. Na VAŠE.
Takže, dobře Vám tak. Užijte si plodů Vašeho vlastního smýšlení. V tomhle se vzácně shodnu s paní Silvií - kdybyste protestoval za to, aby byly nedaněné nebo málo daněné základní životní potřeba (ano, pro mne mezi ně patří i knihy), nemusel byste teď skuhrat nad tím, že lidem nezbude na knihy...

Takže tu nefňukejte a mazejte sepsat nějaký bestseller
08. 10. 2011 | 11:19

Gerd napsal(a):

Pane Tomský,
před volbami jste tu horoval, jak je nutné se odpovědně rozhodnout a volit volný trh bez přívlastků. Máte jej, tak teď nefňukejte. Já jsem Vaši volbu nenásledoval, musím s Vámi nést stejné břímě vyšší DPH a taky nebrečím.
Vy budete prodávat nové knihy těm úspěšným pravicově a rozpočtově odpovědným, my si pak koupíme knihy v antikvariátu, až se je ti bohatší a odpovědnější přečtou.
Budeme-li se muset rozhodnout, jestli nejdříve kultura nebo potraviny, kniha se dá jíst jen špatně. Nad skonem divadel také není třeba lkát, i ti herci tomu tak chtěli.
A jestli jste si vybral ve volbách špatně, postavte se před zrcadlo a dejte si pár facek, abyste příště lépe vybíral!
08. 10. 2011 | 11:24

Jemnický napsal(a):

Tomský
"Kdo nečte, špatně mluví, kdo špatně mluví, špatně myslí, kdo špatně myslí špatně jedná, kdo špatně jedná, ničí svět, náš svět, ve kterém chceme bezpečně žít".
S tím lze naprosto souhlasit, také to nejsou vaše slova.

"Beznadějný svět hulvátství, chrapounství a zločinu."
To je svět politiky, pane Tomský.

Občan má pravdu,"takže ... mazejte sepsat nějaký bestseller", který vskutku rád vyměním za svůj denní knedkebrot.
08. 10. 2011 | 11:32

vlado napsal(a):

Politici předkládají voličům volební programy a již předem vědí,že je nedokáží splnit. Mnohý volič jim rád uvěří neboť doba k němu byla vstřícná a on běhěm dvaadvaceti let velmi zbohatl. Druhý věří, že se mu to podaří a třetí, by rád mezi vyvolené patřil. A tak stát zprivatizoval veškerý výrobní majetek a na řadě jsou služby a zdravotnictví. Pro majetné všeobecné zdražování nepředstavuje pražádný problém a tak pěkná i když radikální reakce Gerda je na místě. Kulturní statky si budeme muse my nevyvolení nechat napotom-
08. 10. 2011 | 11:43

český maloměšťák napsal(a):

ad ali
Zajímavá úvaha .... k zamyšlení.
--------------
DPH na knihy zvýšena nebude - Kalousek je našinec.
DPH na knihy zvýšena bude - Kalousek není našinec.
VV chtějí výjimku na knihy - John je našinec.
Všecko je jinak - DPH se zvyšuje - nikdo není našinec.
ČSSD vyhrává volby - vrací DPH u knih do snížené sazby - je ČSSD našinec ?
No jo - ale co pak s Kalouskem a Johnem ?
--------------
"Proč na tisíci knihovnách a knihkupectvích nevisí transparenty se jmény politiků, odpovědných za školu a kulturu?"

Hmmm.... anebo - proč tam nevisí přímo ti politici, že. Efektivnější řešení.
08. 10. 2011 | 11:53

ghándí napsal(a):

typická starost člověka, který nemá hlad, má kde spát a není mu zima - jsou drahý knihy.
08. 10. 2011 | 12:06

papír - na čtení, na tikety, na WC .... napsal(a):

Pane Tomský,

chce to více elektronických knih!

Kniha z papíru je luxus vůči přírodě, životnímu prostředí. Kniha z papíru je velké plus pro papírny, pily, kamenné domy, dekoratéry a provozovatele antikvariátů, třídíren papírů, spaloven. A pak i pro čtenáře.

Co bych za to dal mít svoji knihovnu pěkně v elektronické podobě za lacino v noťasu. K tomu dobrý vyhledavač, který vyhledá požadovaný text napříč knihami.

Lkaní nad 14% DPH u knih je nářek hodný osob žijících sto let před opicemi.

Elektronická kniha je lacina a šikovná, ale to by museli nakladatelé udělat investice a to jako kovaní staromilci nechtějí.
08. 10. 2011 | 14:51

Minorita napsal(a):

Nekonečná repetice salonního liberála-jindy konzervativce-jindy neoliberála...atd. Provokujete nebo jde o ironii, sarkasmus ?
O kus výše je psáno o transparentech ( ani na ně nemáte autore, Topolánkovsky řečeno, "koule" )a další, efektivnější variantě :-) .
Jak jen se tomu říká - buď pokrytectví, nebo z jiného úhlu zbabělost... Máte pravdu, strašlivá je choroba duševní, možná horší je však chudoba morální. Co víc trápí vás ???
08. 10. 2011 | 15:13

mb napsal(a):

teď neoliberál kvičí ... to je naprosto příšerný ... bože ty to dopustíš a vidíš ... BOŽE SEŠLI BLESK AŤ SE TOMSKÉMU ROZSVÍTÍ ...

je nekonzistentní a hloupý ... Proč na tisíci knihovnách a knihkupectvích nevisí transparenty se jmény politiků, odpovědných za školu a kulturu? Až se za tři roky budou všichni divit, kam se poděly hodnotné knihy (bulvár zůstane), budou si snad s uspokojením brumlat: neříkali jsme to snad?
TO SAMÉ PLATÍ O ŠKOLSTVÍ ... když si učitelé stěžovali na nízké platy Klaus řekl: když se vám to nelíbí, běžte dělat něco jiného ...

KDYŽ NEMÁTE NA KNIHY ... TAK PROSTĚ NEČTĚTĚ ...

konkurence, volný trh, aŤ čte kdo chce ... to je Klausův a klausovský přístup .... KTERÝ VY PANE TOMSKÝ VELEBÍTE ...

nemůžete být jedněma ústy a jednou hubou ... zároveň neoliberál a velebitel Klaus ( kajte se ideologové) ... a stejnými ústy a stejnou hubou ZÁROVEŇ OCHRANITEL KULTURNÍCH HODNOT ... (ve jménu čeho ? ptá se neoliberál - ať si každý dělá co chce a ať se nůžky ve společnosti rozevírají i nadále)

musíte si kurv/ňa kierkegaardovsky vybrat BUĎ ANEBO ...

buĎ si vyberete kulturní hodnoty ( a jejich ochranu a preferování a podporu včetně levných knih ) ...

anebo si vyberete neoliberalismus, konkurenci, boj všech proti všem a absenci jakékoli hierarchie hodnot ...

s pozdravem
08. 10. 2011 | 15:59

mb napsal(a):

vypadlo sloveso: být ... patří za jedny ústa a jednu hubu, před ´zároveň neoliberál´
08. 10. 2011 | 16:00

mb napsal(a):

za ať chce kdo chce ... patří ... co chce ....
08. 10. 2011 | 16:04

mb napsal(a):

to samé ( tržně a neoliberálně ) řikal Vovka ( pan železný ) ... když lidi chtějí bulvár a kýč, dáme jim bulvár a kýč ... ať žije volný trh, ať žije vůle lidu, ať žijí masy, ať žije demokracie, ať žije neoliberalismus ...
08. 10. 2011 | 16:12

mb napsal(a):

... jaká kultivace ... ???

ve jménu jakých hodnot ??? neoliberálních ???

... to sotva ...
08. 10. 2011 | 16:13

vico napsal(a):

Je to tak trochu smutné představení - "neoliberál a starokonzervativec" v jedné osobě tu stojí na vyvýšeném podiu v kdysi panských dnes však notně omšelých šatech a ze všech stran obklopen chudým lidem obecným naříkavě žaluje na ty, kterým ještě před roky věstil nanebevstoupení.

Skuhrá svoji moving-story, ale v nejvyšším bodě sinusoidy jeho nářku se z publika jen ozývá smích davu. Intenzita jeho nářku vyvolává jen ještě větší pobavení a smích přítomných.

Proč vlastně ten nešťastník Tomský zůstává na tom podiu, které se změnilo málem ve středověký pranýř? Dobře ví, že to podium, ten pranýř, je jediné, co ho dělí od plebsu. Jakmile sestoupí, bude s ním na jedné lodi. A to vědomí zintenzivňuje jeho nářek. A ani hradní demiurg nepřichází...Klausi, proč si mne opustil???
08. 10. 2011 | 17:35

irinek napsal(a):

Souhlasím s panem Tomským v jedné jediné věci a to zcela výjimečně: čeština je opravdu ve psí.Příklad: včera na ČR 2 řečnila jakási titulovaná ředitelka s výbornou anglickou výslovností,ovšem se stavbou věty, cituji, ´bude se soustředit´. Děs mne jímá!Jinak pan bývalý ředitel nakl.Academia pláče opravdu na špatném hrobě,Kdyby, jak už tu bylo řečeno, byla přijatelná DPH na statky denní potřeby, většina lidí by si jistě koupila knihu třeba i s 19% DPH stejně,jako si kupují cédéčka.
Nekomentuji názory o progresi elektronických knih. Televize také nevytlačila rozhlas ani film,fotografie nevytlačila klasickou grafiku.
08. 10. 2011 | 17:38

mb napsal(a):

klausi klausi, lema sabachtani ...
08. 10. 2011 | 17:42

Jedla napsal(a):

Myslím, že Tomský tady dělá mouřenína. Ví velmi dobře, není-li pan sovětolog obětí spongiformní encephalopathie, že voláním po jedné výjimce (knihy) za současného schvalování trendu (přesun daňové zátěže do oblasti nepřímých daní, dále vyšší zdanění zaměstnanců při současném zvýhodnění vysokopříjmových osob fyzických a zejména právnických, odbourávání dostupných veřejných služeb) povede jen k odmítnutí, rozporu - viz zdejší diskuse typu proč knihy a ne internet, proč knihy a ne léky, proč knihy a ne teplo, proč knihy a ne střecha nad hlavou, proč knihy a ne pitná voda, proč knihy a ne chléb.

To je očividně účel, pan Tomský zde tu hru hraje již dlouho. Rozdrobit odpor, a tím dopomoci prosazení zhoubného a v podstatě zločinného záměru.
Kdyby byla Tomského "Elegie" upřímná, a ne pokrytecká, pak by:

1) Uznával potřebu více daňových sazeb obecně, a obecně by ji i hájil. Nejen pro knihy.
2) Bojoval by i za vysokou úroveň veřejných služeb, v jeho oboru (nakladatele, ne sovětologa :-)) se tím myslí veřejné knihovny. Pokud by veřejné knihovny mohly velkoryse nakupovat knižní produkci, vzdělanost by tím rozhodně netrpěla.

Jenže pan sovětolog nechce jít dobrou cestou k dobrému cíli. Žádá dobré pro sebe a zlé pro druhé i pro celou zemi. Tak to ale nechodí, ve spálené zemi nebude dobře ani jeho samorostlým "elitám" zlodějů a lupičů, co jim leze do zadků v různých "hovorech na pravici".
08. 10. 2011 | 18:44

vico napsal(a):

Jedla 18:44 : Bravo
08. 10. 2011 | 19:37

Gerd napsal(a):

Za vyšší DPH horoval už kdysi dávno dnes zesnulý Eduard Janotka. Mirek Kalousek jen jeho vize uskutečnil. představa byla, že se nepřímé daně vyberou snáze než daně přímé a jejich zvýšení je tak vlastně čistý příjem pro státní rozpočet. Ale ouha! Jak ukázal už trapný pokus ještě za života E. Janotky, zvýšení spotřební daně na naftu nejenže nepřineslo očekávaný zisk do státního rozpočtu, ale došlo k propadu příjmů a to o 8 mld. Kč. ČR je ve skutečnosti pidizemě a kapacita nádrží kamionů postačila na přejetí celé ČR bez tankování. Tankuje s ejen před a za hranicemi ČR. Dokonce i čeští přepravci před přejezdem českých hranic narvou nádrže naftou, ono jim to vystačí na dojezd domů a zase zpátky do kterékoliv okolní země, kde je všude nafta levnější. A podobně tomu bude s DPH. Holt Češi zase vyrazí na nákupy za hranice a knihy p. Tomský oželí nebo koupí v antikvariátu. Ostatně za 1. republiky si také knihy nekupovali zdaleka všichni.
Lidé mají díky evropským cenám všeho a zcela českým platům už jen omezený objem finančních prostředků. Pokud jim zvýšením DPH stát tyto prostředky odčerpá ve zvýšené míře, lidé nejdříve zaplatí potraviny a energie a až pak možná kulturu. Takže pane Tomský, připravte se, bude ještě hůře, až Kalousek zjistí, že díky úsporám lidí nevybral na DPH zdaleka tolik, kolik myslel. Ale co, už před zvýšením DPH arguemntoval, že Češi mohou omezit spotřebu potravin o 1/3. O knihách však řeč nebyla.
Vzhledem k situaci však pro vás těžko najdu pozitivní informaci. Doporučuji nakladatelství zavřít sám dříve, než zkrachujete.
08. 10. 2011 | 19:48

Stařeček napsal(a):

je tu mnoho reakcí na blog pana Tomského. Postrádám ale jeho reakci na diskutéry. Že by pan Tomský reagovat nechtěl, či snad mu za to nestojíme? Jinak s panem Tomským nesouhlasím se vším, co zde píše:
"Kdo nečte, špatně mluví, kdo špatně mluví, špatně myslí, kdo špatně myslí špatně jedná, kdo špatně jedná, ničí svět, náš svět, ve kterém chceme bezpečně žít. Kultura znamená kultivaci. Pologramotná vrstva vytváří sociálně patogenní ghetta, jak říkají angličtí učenci. Beznadějný svět hulvátství, chrapounství a zločinu".
Stačí si poslechnout naše vzdělané a jistě sečtělé představitele. Pane Tomský, neschovávejte se za Zdeňka Svěráka, Marka Ebena a jiné. Já znám naopak hodně lidí s nízkým vzděláním, lidí nemající čas i sílu ke čtení a ti svět neničí. To ale neznamená, že si lidí vzdělaných nevážím. Vážím, ale jenom některých. Těch co myslí i na ty socky a plebs.
08. 10. 2011 | 20:45

Pípa napsal(a):

Už to vidím, jak český lid demonstruje na náměstích a v ulicích za nižší DPH na knihy, protože chce více číst, tříbit si češtinu a zvyšovat vzdělání. Pan Tomský jde v čele davů na Hradčany a učí hradního pána a jeho poskoky, společně s představiteli vlády lítat z oken Hradu. Pak konečně zavládne v zemích českých klid a mír a odevšad je slyšet čeština, která by zněla libě i p. Vančurovi.
08. 10. 2011 | 21:46

Kritik napsal(a):

Jak je jen možné, že tolik barbarů se dostalo na významná místa ve vládě a v parlamentu? Kdo je volil? To museli být jen barbaři.

Přestože má autor pravdu, a jeho výrok

"Jistě, vládnou barbaři a na prvním místě Miroslav Kalousek, účtař, neekonom, jenž nepochybně vejde do dějin, nikoli jako ten, kdo naučil mladé lidi šetřit na penzi, jak si představuje (to vědí dávno), ale jako likvidátor, který do svých finančních osidel vtáhl ministry i prezidenta."

je naprosto přesný, položme si ruku na srdce a řekněme si: Vždyť ja sám jsem ten vůl, který je zvolil. A kdo se vymlouvá, že u voleb vůbec nebyl, ten je jen srab, který utekl před odpovědností. A kdo volil někoho jiného, než nám vládne teď, tak ať se zeptá: Kterou jeho kauzu bychom dnes řešili?

P.S. Když se člověk pídí, co znamená slovo "barbar", tak zjistí, že to byl ten, jehož řeči nebylo rozumět. Jeden překlad uvádí "žvatlal", jiný "bla bla". Ale hellénští Řekové to viděli nejlépe: "Jsou to nevzdělanci a tupci".
08. 10. 2011 | 21:51

mb napsal(a):

ve spálené zemi nebude dobře ani jeho samorostlým "elitám" zlodějů a lupičů, co jim leze do zadků v různých "hovorech na pravici".

není problém se přesunout jinam ... když se to ´tady´ ´vybydlí´ ...

sociálně nepřizpůsobiví ( na dně ) stejně vybydlují jako sociálně nepřizpůsobiví ( na vrcholku pyramidy)

chovají se jako virus ...
09. 10. 2011 | 01:06

mb napsal(a):

pípa ... já chci aby letěli z hradu ... ve jménu kultury a kulturních hodnot ... Kuras nás povede na defenestraci ...

a pak jako Klausův ideolog ( kajte se ideologové ) prozře náhlým vnuknutím ... a z oken se vrhne za svými vzory / souputníky sám ...
09. 10. 2011 | 01:10

grőssling napsal(a):

To je dobře, to je dobře. Tištěná kniha se v US prodává méně než elektronická a stojí 3 x tolik než ta elektronická. Uvalte klidně ještě vyšší DPH. Pomůže to ke konci dinosaurů jako je Tomský, kteří brání nástupu digitálních knih.

Bohužel v jiných oblastech kultury buržoazie a její poskoci vátězí na celé čáře. Zkuste si zajít s dvoučlennou rodinou na klasickou operu, před tím do Národní galerie na stálou výstavu a při podrpůměrném platu, který má 60 % neburžoazie a neslouhů buržoazie bude dřít následujících 6 měsíců bídu z nouzí.
09. 10. 2011 | 08:05

Občan napsal(a):

Tomskej,

teď jsem si všiml toho, že jste sám málo četl.
Nepíše se totiž "zpustošelá", ale "zpustošená".
Zpustošelá by mohla být pouze tehdy, pokud by to byla fyzická osoba a rozhodla se sama o své vůli zputošit se.
Rod činný.

Leč naše země není fyzickou osobou a tudíž se sama o své vůli nemůže rozhodovat. Zpustošení jí můžeme způsobit jen my, což jsme také dopustili. A naše země se stala zpustošenou.
Rod trpný.

Jen marně přemýšlím, proč to trpíme, když tím trpíme my i naše země...
09. 10. 2011 | 12:08

Yosif K napsal(a):

Pane ALI - o tom jestli ty dluhy jsou nebo nejsou vymyslene se vsichni mohou presvedcit tahdy, az dalsi generace ty dluhy bude nebo nebude splacet, a to sice nasledovne:

A) Pokud se dalsi generace ty dluhy rozhodne nesplatit, padnou na hubu banky, ve kterych mate i vy mozna neco ulozeno, a ktere nejspise tak z 50% financuji provoz firmy u ktere delate, paklize nekde delate u firmy. Paklize padnou na hubu banky, bude krize a v rozpoctu moizna nezbude na vas duchod.
B) Pokud se dalsi generace rozhodne ty dluhy splacet, v rozpoctu nezbudou penize na Vas duchod (paklize s nejakym vubec pocitate).

Presne v tomto bode je nyni Recko - ale tam jsou na to zvykli, tam maji za sto let pet-sest statnich bankrotu.....
09. 10. 2011 | 16:45

schlimbach napsal(a):

pane Tomský, v tomto alternativním návrhu ekonomického systému je sdružená daňová kvóta 20%, DPH je rovno 0, všechny ostatní daně kromě daně z příjmu - 5% a zdrav. pojištění 10% a důchodového 5% jsou rovny nule, minimální mzda 26 500,- Kč - třeba to pro vás bude východisko, protože zjistíte, že jde systém uspořádat i jinak, že i zaměstnanec může být movitý a vůbec to nebrání tomu, aby podnikatel byl super movitý - chce to ale odhodit neoliberální dogmata a vzít rozum do hrsti, potom nebudete muset plakat na špatném hrobě a měnit tak často názory.

www.ekonomickareforma.cz
09. 10. 2011 | 18:59

vlasta napsal(a):

Ať už máme na pana Tomského jakýkoli názor (já s ním nesouhlasím téměř v ničem), v tomto případě mu nejde upřít velký kus pravdy. Samozřejmě, že lidé si nejprve koupí potraviny a až potom knihy. Je tady poměrně dobrá síť veřejných knihoven - já osobně bych si všechny knihy, které jsem přečetl, nikdy nemohl koupit, i kdyby stály pouhou desetinu toho, co stojí. Ale když knihy nebudou vycházet, nebudou ani v těch veřejných knihovnách. I když žijeme v digitální době, skutečnou knihu nic dokonale nenahradí. I při učení nových grafických programů daleko raději používám tištěnou příručku, než veškeré elektronické tutoriály.
09. 10. 2011 | 20:25

cesky beduin napsal(a):

Mezinarodni instituce RTR pro vyzkum trhu zjistila, ze cesti podnikatele ovladaji cestinu daleko lepe nez prumer z vyspelych zemi. V zebriccich se nasi pravidelne umistovali na peknem druhem az tretim miste. Vse probehlo za naprosteho nezajmu ceskych medii.
10. 10. 2011 | 02:14

jozka napsal(a):

cesky beduin:

Tak to je fajn, ze jsou v Evrope jsou jen jeden ci dva narody, jejich prumer ovlada cestinu klepe nez cesti podnikatele :-)
10. 10. 2011 | 10:05

cesky beduin napsal(a):

vlasta
V dobe kdy lze mit v kapse tisice e-knih a dalsi miliony na webu je to jenom otazkou casu. Internet a stale teprve zacina, papir pomalu konci. Technicky je hotovo. Muze se nam to nelibit ale to je tak vse co s tim lze delat.
11. 10. 2011 | 01:18

Martin Horsky napsal(a):

Danit konzumaci je sice moudrejsi nez danit prijem, sporeni a majetek, ale 10% by melo statu stacit.
Jenze pro vrchnost je dneska desatek malo...

Nic proti digitalnimu publikovani - Kindle je sikovna vec, ale kniha to neni.
Mnoho zdaru, cesti nakladatele!
21. 10. 2011 | 16:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy