Řecká katarze a politická hysterie

06. 11. 2011 | 12:15
Přečteno 5257 krát
Rozhodnutí řeckého premiéra vyhlásit referendum o další unijní pomoci a drastické redukci řeckého socialismu vyvolalo v Evropě mezi politiky hysterii. Jak si může tenhle podle mnohých politický gauner, který tak jako jeho otec budoval stranickou armádu státních zaměstnanců (trojnásobně v porovnání s průměrem Unie), dovolil vyvolávat duchy demokracie. Zešílel? A když už téměř dvouleté pouliční bouře psychicky nezvládá, měl dát hlavu na špalek jako poslušná irská, portugalská, slovenská a nakonec i španělská vláda. Co se v Unii upeče, to platí!

Premiér Papandreou, paradoxně věřící unionista, nijak nezešílel a zvolil jedinou cestu na svou nepravděpodobnou záchranu. Pokud se Řekové bankrotu v referendu leknou bude on (který ostatně brzdí tzv. strukturální reformy, jak jen může (vyhazov svých lidí, prodej státních podniků), ospravedlněn. A jistě pro to bohužel udělá všechno. Cesta z recese (a v celoevropské stagnaci obzvlášť) totiž půjčkami a částečnými odpustkami dluhů nevede. Taková drastická medicína připomíná politiku německého ”kancléře hladu” před nástupem Hitlera, jež žádná společnost dlouhodobě nevydrží. Nejde o diktát na záchranu Řecka ale jen o záchranu eura a evropských bank. Řecko je rukojmím ideologie, nepotřebuje pseudosolidaritu, ale bankrot bez dluhů a bez eura.

A proč ta hysterie europolitiků? Acquis communitaire je na věčné časy a stanovy ECB opuštění eura také neumožňují. Řecká volba, pokud vláda dnes nepadne, je tvrdá rána na citlivý solar unijní konstrukce, absence občanské podpory a legitimity. A co víc, znervózňuje trhy a zdražuje splátky Itálie nad únosnou míru, které už nepomáhají ani nákupy ECB. Žene vlastně solventní stát na pokraj propasti. A poslední (neposlední) pokus vytvořit silnější euroval a kapitalizovat evropské banky je děravý jak řešeto. Němci odmítají další navýšení a proto je architektura nových garancí/pojistek tak podivná (The Economist, 29.10) a zakázali, aby ECB půjčovala zadluženým státům nebo tiskla nové peníze (zatím). Nové Eurobondy eurovalu by na dnešních trzích začaly být neúměrně drahé a pomoc Číny, Japonska a dalších přebytkových států je nejen nejistá., ale v případě Číny i politicky problematická a neúnosně drahá. Ekonomicky nepatrné Řecko obnažilo prastarou pravdu, že každý řetěz je jen tak silný, jako jeho nejslabší článek. A když na reparát čas není, nedostanou Řekové další peníze, pokud se diktátu nepodvolí nebo alespoň neodvolí správně. Otřesný nápad upozorňovat na demokratický deficit, jak se říkávalo eufemisticky, tohle teď nová neoficiální vláda eurozóny, která nahradila duumvirát Merkózy (Groupe de Frankfort) přece trpět nemůže.

Dobrákům, co volají po solidaritě (nepřirozené) měny připomínám, že na to Unie nemá a že chtějí německé peníze a německý bankrot.

LN 4. 11. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

"...Němci odmítají další navýšení a proto je architektura nových garancí/pojistek tak podivná (The Economist, 29.10) a zakázali, aby ECB půjčovala zadluženým státům nebo tiskla nové peníze (zatím)...."

Myslím, že tam chybí interpuknkční znaménko - i tak je ale souvětí podivně zkonstruováno....

Ale k obsahu této věty :
Takže ECB má zákaz "tisknout nové peníze". Hmm...jak se s tím shoduje skutečnost, že ECB nakupuje dluhopisy států ? Mimochodem - téměř všechny státy na světě jsou zadlužené.

Aktualně např. : http://zpravy.kurzy.cz/291397-mersch-ecb-ecb-zvazuje-moznost-ukonceni-nakupu-italskych-dluhopisu/

P.S. Pan Tomský buď straší, nebo kvičí, jak se vše dělá špatně.
Jen negace. Nic víc.
Strašení místo řešení.
06. 11. 2011 | 12:56

Občan napsal(a):

Tomskej, kecy v kleci. Nic víc.
Řecko bylo obětováno, protože se zhroutily "finanční trhy" po celém světě a s nimi celý systém privátního důchodového spoření. Takže PROSTŘEDNICTVÍM Řecka (a jeho totálního zbídačení) EU DOTUJE SOUKROMÉ penzijní fondy, aby nedošlo k okamžité celozápadoevropské (a nejspíš i spojenostátoamerické) sociální revoluci, která by znamenala konec kapitalismu jako takového.
Řecko z těch "půjček" nevidí ani cent, vše jde bezezbytku SOUKROMÝM bankovním subjektům a jejich penzijním dcerám.
S kecama o "řeckém socialismu" se můžete jít akorát vycpat. O skutečných příjmech a výdajích běžných Řeků vč. veřejných zaměstnanců jsme naštěstí dostatečně informváni ze zahraničních zdrojů a ze sporadických informací od paní Stamu (reportérka ČT).

Nebyl jste to náááhodu zrovna Vy a Kuras, co tu ještě nedávno fňukali, jak jim krachly soukromé penzijní fondy? Tak mne tak napadá, že Vy nakonec závidíte Němcům a Frantíkům, že JIM se EU snaží soukromé penzijní spoření zachránit. Ale za to poděkujte svým britským protievropským vládám a Sorosovi; za to fakt Řecko nemůže.
06. 11. 2011 | 13:10

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
všechny státy ne. např. čína není. pokud ECB nakupuje dluhopisy států, které už nikdo jiný nechce koupit, protože ty státy nebudou schopné ty dluhy uhradit, tak by i toho nejhloupějšího voliče čssd a ksčm mělo trknout, že něco není v pořádku. zdroje nevnikají tištěním peněz. možna, že je to pro vás nepochopitelné, ale je to tak. nebudu vaše dva zavity trápit vysvětlováním , jake všechny neblahé následky má takové nakupování toxických dluhopisů a tištění stále více peněz. jenom stručně vam povím, že na konci takovéhle ekonomické politiky ( pokud se s ní včas nepřestane) lůza hlady okusuje kůru ze stromů, protože se ekonomika uplně zhroutí. řešit dluhy dalšíma dluhama opravdu nelze, i když si vaše jednoduchá hlava stále ještě myslí, že jo.
06. 11. 2011 | 13:17

Carlos V. napsal(a):

Český maloměšťák :
Ohledně stáních dluhů - bohužel berete daný stav za stav normální a žádoucí.

Myslím, že zde je na místě spíše úvaha o stavu žádoucím, nikoli považování normality za ideál.

Podotýkám navíc, že státní dluhy nelze srovnávat s korporátními. Většina korporátních dluhů jde totiž na financování dlouhodobých investic, čehož u států vidíme pramálo, navíc s pochybným přínosem budoucího cash flow.
06. 11. 2011 | 13:21

Paterik napsal(a):

Řecko nemůže žít ani s eurem ani bez něj. Nepomůže si když tu pomoc přijme, ani když ji odmítne. Řešení tu v podstatě není. No a upřímně, jakmile se jednou zadlužíme u Číňanů, tak už z toho nebude cesta ven. To už jim to tu můžeme prodat rovnou.
06. 11. 2011 | 13:27

jan napsal(a):

Které zbrojovky si vylepšily konta, o kolik miliard navíc utratili Řekové, na co neměli??? Na to aby Goldmani falšovali Stát.Rozpočet. PAPADREU RODÁK Z NY (USA)syn ŘECKÉ ŽIDOVKY zapletené do Bilderbergů s NWO, působí jako kukaččí vejce v EU, angloamerické banky se nažvejknou k prasknutí a protestující dav zotročí na ulicích pendreky a střelbou do davů!!! Na to se to celé chystá!!!
06. 11. 2011 | 13:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden násilnický příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 11. 2011 | 13:32

Petr napsal(a):

Řecko žádá od EU peníze. Na své dluhy. Ale proč má půjčit, nebo dokonce dluhy zaplatit ten kdo má nižší životní úroveň než dlužník, jen proto, že se nezadlužil a nezvykl si na vysokou životní úroveň.
Šíšouni států co se zadlužili nemohou chdit žebrat v luxusních oblecích, obklopeni slouhy a konkubínami, nemohou létat v supersonicích, jezdit v limuzínách, chodit po rautech, nechat si otevírat dveře, zkrátka chovat se jak středověcí šejkové.
Ale dnešní EU to všechno umožňuje.
Rozděluje společnost na tři skupiny. Na ty co poctivě denně chodí do práce. Na ty, zdravé a nepřestárlé co královsky žijí ze sociálních dávek bez práce. A na Nadlidi bez jakékoliv odpovědnosti, členů orgánů EU a jeho přemnoženého byrokratického aparátu.
06. 11. 2011 | 13:33

42 napsal(a):

ghándí: problém je jaksi v tom, že zdroje ekonomiky jsou továrny na boty, pekárny na rohlíky atp., nikoli dluhopisy nebo peníze. Ty jen umožňují určit, jak budou příslušné boty a rohlíky distribuovány. Řekové papali, až se jim boule za ušima dělaly, tak dlouho, až hromada rohlíků a bot, kterou by měli vrátit těm ostatním jednoduše překročila mez, kterou je Řecko fyzicky schopno dodat. Někdo bude muset říct, že příslušné dluhopisy a peníze prostě nemají tu hodnotu, která jim byla přisuzována. Ať už to bude ECB nebo kdokoli jiný, příslušná hromada rohlíků a bot se tu neobjeví na základě výkřiků "dluhy se platí"...
06. 11. 2011 | 13:33

severočech napsal(a):

Islandské způsoby jsou účinné, Island, Island, Island do Čech.
06. 11. 2011 | 13:34

ghándí napsal(a):

42,
souhlasím, i když je nutno dodat, že pokud si ty boty nikdo nebude chtít koupit, tak ta továrna tam stojí z ekonomickýho hlediska uplně zbytečně. zdroje vznikají lidskou prací, která má cenu. když se zblázníte a někde na louce přenesete kámen z jednoho bodu do druhého, bez zjevného významu, tak sice konáte práci, ale nemá žádnou cenu.
06. 11. 2011 | 13:37

honza napsal(a):

Proč se AT stará o Řecko??? Proč néééééé o český chlív?????? Tady má moc kamarádů=šmejdů, kteří nám škodí!!!! A pak by to musel přiznat a trestat, trestat, a trestat, majetky zabavit. Zločince do basy! Kamnolomy a doživotí!
06. 11. 2011 | 13:38

stále rebel napsal(a):

Na Tomského demagogii trochu čísel.

Řecký rozbujelý stát a fakta.

Složená daňová kvóta, tedy objem celkových daní, které platí Řekové státu byl v roce 2009 necelých 30 % HDP, v EU se toto číslo pohybuje většinou kolem 40 %, Skandinávie až k padesáti procentům, tedy Řecký stát nemůže mít peníze na to, abych rozbujelý stát.

Občas se mluví o tom, že v Řecku je více učitelů než žáků a tak fakta.

Řecké výdaje na školství jsou podprůměrné

Public expenditure on education ,Percent of GDP
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tsdsc510&plugin=1
Pupil/teacher ratio in primary education
Pupils per teacher
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00054&plugin=1

Počet žáků v základní škole na učitele bude asi o 2 – 3 menší než je průměr, ale nic mimořádného.

Můžeme porovnat taky počty policistů.

Nejdříve počet policistů (eurostat 2007),
počet obyvatel v tisících (CIA)
a počet policistů na tisíc obyvatel.

Finland 8156 5250 1,55
Canada 64134 33487 1,92
Denmark 10620 5500 1,93
Sweden 17866 9059 1,97
Switzerland 16808 7604 2,21
United States 699850 307212 2,28
Slovakia 14134 5463 2,59
Hungary 26334 9905 2,66
Germany 250353 82329 3,04
Austria 26623 8210 3,24
Czech Republic 44101 10211 4,32
Greece 51152 10737 4,76
Portugal 51779 10707 4,84

Vyšší než u nás, ale ne závratně.

Řecká armáda je tradičně nafouknutá, tam se vydává více než jinde, je to způsobeno hrozbou Turecka a spory s ním. Armáda je však doménou pravice. Když se tam generálové v šedesátých letech chopili moci, tak levice musela utíkat do zahraničí, azyl jim poskytovalo i Československo.

Zadlužení Řecka.
Levice tam vládla (od devadesátých let) od roku 1994 do roku 2004. V roce 1995 (starší data nemám) bylo zadlužení na úrovni 98 % HDP, stejně jako v roce 2004, kdy její vláda končila. Neřešitelné problémy začaly až po několika letech jednobarevné pravicové vlády s většinou v parlamentu.
06. 11. 2011 | 13:39

voroshilov napsal(a):

Zajiste Recko zilo na dluh a nad pomery,proc by ne kdyz je to zakladem trzniho liberasmu?Stejne jako vsichni ostatni hrali ve virtualnim kasinu,co pak mit dluhy muze jenom USA a Japonsko?Co je dovoleno cisari...
Dalsi vec ze Rekove vubec nechteli do EU,chteli zit svuj rozmarny zivot,mit svoji drachmu dokud hodni strejdove z Bruselu je nedotlacili slibami a pohruzkami do velke stastne rodinky a jeste zavirali oci nad tim ze deti Herkulesa jim fixluji uctenky jako drobni podvodnici.
06. 11. 2011 | 13:44

42 napsal(a):

ghándí: jo, myslím, že si rozumíme. Teď je jen otázka, jak udržet ty továrny "užitečné". Pořád myslím, že řešení nechat všechny příslušné státy zbankrotovat přivede Evropu do naprostého chaosu. Drsná inflace sice spoustu věcí znehodnotí, ale alespoň nebude na ulicích anarchie. Hospodářství bude skučet každopádně, ale ono se to nakonec nějak přeorganizuje.
06. 11. 2011 | 13:47

karelhá napsal(a):

Pane Tomský, jste v šiku kalitelů informací.

Tady stačí zdravý rozum. Už v 7/2011 vyrostly úroky z půjček Řecku nad 26% a dnes to je nepochybně horší. Každé EURO, kterým EU a vlády EU "zachraňují" Řecko je pouze darem finančním spekulantům.
Řecko za těchto podmínek splatit dluh nemůže, nezvládne ani samotné úroky. Za chvíli budou úroky z půjček vyšší, než je řecký státní rozpočet.

Nechoďme daleko. Jestliže relativně málo zadlužené Česko má dluh asi 1500 mld.Kč, nemusí Kalousek, Nečas a spol. dál iniciativně pokračovat v ničení ekonomické stability státu. Stačí, když se "trhy", "investoři", použijme raději pracovní název spekulanti rozhodnou, že ode dneška budou české vládě půjčovat s úrokovými sazbami 30% p.a. A proč ale ne třeba s 60% nebo s 100% úroky? Nikde žádné meze nejsou. Při jakých úrokových sazbách budou úroky vyšší, než celý státní rozpočet?

A nikde jsem nezachytil, že by se ekonomové či politici nad tou lichvou divili, natož aby ji chtěli řešit. To je prostě podle nich přírodní zákon - klesne raiting, stoupnou úroky. Ale kdo o tom rozhoduje?
06. 11. 2011 | 13:48

ghándí napsal(a):

voroshilov,
USA a japonsko na ty dluhy taky dojedou. oni mají oproti řecku výhodu v tom, že američani a japonci v práci pracují a dokážou vyrábět a vyvážet poměrně dost věcí, takže duvěra investorů v to, že budou moct svoje dluhopisy splácet, je daleko větší než u řecka, ale ty americký dluhy za soudruha obamy vzrostly takovým zpusobem, že bez šrámu se z toho amerika taky nedostane. ale nebude to pro ni likvidační, jako pro popíječe ounza pod cipřišem. je to prostě rozdíl, jako když si peníze pujčuje povaleč před tescem nebo člověk, který chodí do práce. oba se mužou zadlužit stejně, ale ten povaleč zkrachuje.
06. 11. 2011 | 13:53

ghándí napsal(a):

42,
kdo má zbankrotovat, at zbankrotuje. je to nejrychlejší a nejlevnější řešení. na strašení anarchií nevěřím, to je stejny podvod, jako strašení okurkovou chřipkou. podívejte se na argentinu, žádná anarchie se nekonala.
06. 11. 2011 | 13:55

42 napsal(a):

ghándí: osobně se bojím toho, že lidi vyjdou do ulic, policie se rozuteče, protože nedostane plat...každopádně máslo na hlavě mají všechny Evropské země. Británie, Francie a Německo jsou mírou zadlužení zhruba na 80 % HDP. Že jsou na tom líp, než Španělsko (má 60 % HDP) je dáno asi jedině tím, že trhy si toho zatím nevšimly. Kdyby se jednalo jen o Řecko, ať si s pánembohem zkrachuje, ale než nechat postupně zkrachovat celou Evropu, je jednodušší a levnější devalvovat euro.
06. 11. 2011 | 14:03

voroshilov napsal(a):

42:
osobne se bojim toho,ze lidi vyjdou do ulic,policie se rozutece,protoze nedostane plat...čeče,to chce min cumet na hollywoodske filmy!
Devalvovat euro neznamena zkrachovat celou Unii?Vy jste ale komik!
06. 11. 2011 | 14:08

42 napsal(a):

voroshilov: "Devalvovat euro neznamena zkrachovat celou Unii?" Ne, neznamená :-) Zkuste mrknout do encyklopedie na rozdíl mezi bankrotem a inflací :P
06. 11. 2011 | 14:11

ghándí napsal(a):

42,
devalvovat euro. vážně si myslíte, že si němci budou chtít nechat znehodnotit sve celoživotní uspory včetně duchodových fondů? vy mluvíte o devalvaci měny jako by to nic nebylo. to je sakra velkej zásah a stojí to sakra spoustu peněz. ze všech možných variant vždy vychází nejlevnějji bankrot. trh si vždy hledá nejefektivnější zpusob. je to jako když padá kapka, najde si tvar s nejmenším odporem vzduchu. a pak přijde merkozy a obama a přikážou kapce, aby byla hranátá , protože jí chtějí zachránit. lidi vyjdou do ulic, jestli se nepřestane s tím zachranováním, protože to je ze všeho nejdražší.
06. 11. 2011 | 14:13

Maximus napsal(a):

stále rebel
Vaše údaje nic neříkají o tom, kolik stát (Řecko) ve skutečnosti vybere peněz a vůbec se nezaobíráte efektivitou výdajů peněz těch vybraných a těch zapůjčených. A ta byla a zatím je strašná. S tím souvisí samozřejmě výše platů ve státním sektoru a výše důchodů, které neodpovídaly realitě. Prostě řeští politici zleva i zprava blbě hospodařili a to na dluh. Tomského nemusím, ale myslím, že dnes není daleko od pravdy a určitě nepíše bludy. Pěkný den!
06. 11. 2011 | 14:14

42 napsal(a):

ghándí: souhlasím, to zachraňování je jen oddalováním nevyhnutelného. Přůšvih přijde. Lišíme se v otázce, co je větší průšvih, jestli řízená devalvace nebo série státních bankrotů. Ty úspory Německých důchodců v bankách jsou už ve skutečnosti teď bezcenné - jen nikdo nemá odvahu jim to natrvdo říct. Když necháte zkrchovat Evropské země, vezme to sebou banky, ve kterých ty úspory jsou, protože ty úspory jsou kryté ve velké míře dluhopisy. Devalvací měny pojdou sice přijdou všichni o něco, ale každému nakonec alespoň něco zbyde.
06. 11. 2011 | 14:20

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Pokud byste uměl číst text ne jako shluk písmenek, ale jako nositele informace - zjistil byste, že v mém příspěvku není ani zbla něčeho, co by se dalo nazvat hodnotícím soudem via jak se mají státy a kumu zadlužovat. Potažmo jakou měrou.

Můj příspěvek byl o tom, že Tomský velmi nedokonalou formou lže.

Čína že není zadlužena ?
Takové tvrzení, milý ghándí (hovne) je stejné validity jako že "Řekové" prožrali státní rozpočet.
Takovým tvrzení se nemá cenu zabývat.
Jde totiž pouze o primitivní dětské žvatlání.
06. 11. 2011 | 14:25

schlimbach napsal(a):

fascinuje mě ten neustálý boj pravice- levice ...

nestálo by za to položit si otázku, k čemu je společnost, proč ji občané potřebují a cov lastně občané potřebují a nemá snad ekonomika uspoojovat potřeby občanů a ne občané potřeby ekonomiky atd?

Ghándí - peníze se zrodí prací - zní to krásně - můžete prosím popsat detailně ono "znovuzrození"?

Podle mne je totální zhovadiolost, když má země svoji měnu i svoji Centrální banku,. když ta neemituje do oběhu peníze, když jsou k dispozici pracovní síly, suroviny i technika - taková emise peněz totiž může nastartovat ekonomiku v dnešním systému, protože:
a) lidé dostanou peníze za odvedenou práci
b) vytvoří se nové statky
c) lidé si ty statky mohou koupit, protože mají za co
d) inflace - ten zprofanovaný užitečnými idioty termínus technikus s tím nemá co dělat v reále, pokud ty peníze jdou do investic

Pokud má společnost to štěstí, že si do svého čela zvolí osoby málo informované nebo nedej bože zainteresované na bankrotu společnosti, potom se samozřejmě škrtá a škrtá. Národ ať klidně zdechne, jen když demagogie a tupá ideologie zvítězí -(

Jsem skutečně zvědav, jak mi odpovíte na to znovuzrození peněz v pracovním procesu ...

Přeji řekům, aby našli v sobě sílu, poslali euro do pryč, zavedli si zase drachmu a nastavili finanční toky podle sebe. Jistě, globální kapitál se bude tvářit, že jim nepůjčí - může se však přesvědčit, že je Řekové ani nebudou potřebovat - může to být i pro nás ostatní celkem zajímavá zkušenost :)
06. 11. 2011 | 14:26

hanah napsal(a):

schlimbach

souhlasím s vaším příspěvkem. Jen se bojím, že ten návrat k drachmě nebude tak jednoduchý.
06. 11. 2011 | 14:40

schlimbach napsal(a):

hanah

jednoduché není nic - nejhorší a nejsložitější období je vždy - rozhodnout se
06. 11. 2011 | 14:43

stále rebel napsal(a):

Pro Maximus.
Vašemu příspěvku nerozumím a snad jediné.

Cituji:
„Vaše údaje nic neříkají o tom, kolik stát (Řecko) ve skutečnosti vybere peněz“.

Že ne, cituji se:
„objem celkových daní, které platí Řekové státu byl v roce 2009 necelých 30 % HDP,“

Něco k důchodům.

Výdaje na důchody v % z HDP
Expenditure on pensions as a percentage
http://www.czso.cz/csu/2009edicniplan.nsf/t/060045109B/$File/1607090325.pdf

V roce 2007 byly výdaje Řecka % HDP na důchody na průměru EU. Nebudu hledat nejaktuálnější čísla, vím, že tam došlo v posledních letech k růstu, to ale nelze svádět na předchozí levicovou vládu v letech 1994 – 2004. Tehdy se dařilo držet výši zadlužení a to asi díky tomu, že složená daňová kvóta byla v roce 2000 34 %, dnes je 30 % a ta 4 % státu chybí.
06. 11. 2011 | 14:50

český maloměšťák napsal(a):

schlimbach
Návrat k drachmě má význam jenom potud, pokud bude poptávka po statcích, kterými bude drachma podložena. V současnosti je tím statkem do velké íry dluh /ale v tomto Řecko výjimkou není/.
Neboli - Řecko potřebuje ne účetní oparaci, ale restruktutralizaci ekonomické základny a reformu státní správy.
První se dá docílit napumpováním "smart " kapitálu, druhé pak změnou stavu a kvality demokratického výběru elit.
Jedno bez druhého ale nemá smysl.
Jedině pokud se všechny statky zprivatizují.
Pak je jedno - jaké kvality a stavu je demokraticky etablovaná vládnoucí elita.

Napumpování "smart" kapitálu ale znamená změnu paradigmatu pro celou EU. Tedy aby se Ital, Španěl, Němec....etc etc nedíval na "Řeky" jako na své konkurenty, nýbržto jako na spoluobčany. Kterým je nutno pomoct. Ale s tím, že viníci, kteří zapříčinili nutnost takové pomoci budou nalezeni a potrestáni.
A dojde k potřebným reformám - takovým, které v reflexi toho co se stalo, omezí podobné excesy do budoucna.

Osobně si ale myslím, že spíše vše bude směřovat k výprodeji státních hmotných aktiv /podniky, půda, veřejný sektor, trhy.../ - a to za babku.
Protože to bylo cílem od samého počátku.
Byl to typický run via "pomoc rozvojovým zemím". Tedy - ve spolupráci s vládnoucími elitami zadlužíme fiskál tak, že nám bude muset přepustit své trhy a zdroje.

S tou drachnou - no nevím. Tak silná ekonomika jak britská - a žádný zázračný výnos díky libře se nekoná.
06. 11. 2011 | 14:53

ghándí napsal(a):

42,
ale v případě bankrotu řecka o peníze přijdou jenom ty banky, které řecku pujčily, v případě devalvace o peníze přijdou všichni. to je právě ten rozdíl a duvod, proč je bankrot levnější.
schlimbach
mluvíte z hladu. peníze v oběhu jsou a je jich tam dost. každý tištění nových peněz znamená akorát znehodnocení těch peněz v oběhu, to jest inflaci. ´tištění peněz ekonomiku nerozhýbou, zeptejte se soudruha mugabeho. tak jednoduše to nefunguje. vaše " peníze jdou do investic" mi připomíná tlachání zemana, paroubka a jakeše. na sjezdech KSČ se takových kydů nakydalo tuny. dnešní problemy ekonomiky mají sve skutečné a hluboké příčiny a to rozhodně není nedostatek peněz v oběhu.
06. 11. 2011 | 14:54

42 napsal(a):

ghándí: průšvih je v tom, že banky a podílové fondy, které drží dluhopisy, prodávaly své akcie a ty někdo drží a pokud příslušné banky zkrachují bude muset odepsat ztrátu, což může vyvolat sekundární bankroty....ten systém vzájemných závilostí je už příliš složitý - koneckonců, jediný podstatný závěr z poslední G20 byl, že všichni neevropští hráči jsou poděšení z toho, co to udělá, když Řecko zkrachuje (doporučuju číst např. CNN on-line, pro představu, kolik prostoru věnovali zmatku kolem potenciálního Řeckého refernda).

A jak už jsem řekl - za Řeckem je řada dalších a daleko větších dlužníků, které bude nutno nějakým způsobem "vyřešit"
06. 11. 2011 | 15:05

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Pan Schlimbach má namysli nedostatek likvidity via vyjádření jistého stupně koupěschopné poptávky po realných statcích a tím i možnost úspr - a tím i možnost investic, krytých jinak než haperdluhy./zde by bylo na místě probrat selhání prvotní role bank - distribuce kapitálu do ekonomiky vytváření hodnot, tak , aby rostlo bohatství společnosti - bohatství kryté jinak, než dluhy/

Samozřejmě že má takto s tou inflací via investice pravdu.

Ale možná mě opraví - nebo se sám vyjádří. Já nejsem ekonom.
už vůbec nejsem ekonom "posledních soudů" - takový je zde jen jeden - jistý ghándí /nebo hoven ?/.
06. 11. 2011 | 15:09

vico napsal(a):

S jakýmsi až zvráceným pobavením si tu čtu Tomského a jemu podobné "DOSTisty" a pak také čtu i takové experty jako je například exministr Dlouhý, který uprostřed volebního cyklu najednou přiznává, že "Řecko" nám nikdy nehrozilo a pokud ano, tak jen za situace, že si vlastníma rukama budeme škrtit náš ekonomický chřtán.

Inu ano. Na začátku "ozdravného" řeckého škrcení činil řecký dluh zhruba 120% ročního HDP a nyní po škrtící kůře to už činí asi 162%. Tohle nevidět může jen fanatik obluzený metylalkoholickým škrtícím étosem.

Ale nechám Dlouhého dlouhým, jinak je to vzdělaný pán...

DOSTisté a podobná verbež přirovnávající EU bezmála k třetí říši a vyzývající nás zbloudilé k vystoupení z EU , pokud by to šlo, jako, že nás "Merkózy" beztak z žaláře národů nepustí, mohou teď v přímém přenosu sledovat...že to jde :-) Tabu bylo prolomeno. Poprvé se člen EU dozvěděl, že by mohl jít. Papandreu se rychle zmenšil, neboť hnát své národní stádečko z pootevřené ohrady mu strach nedovolil. Od listopadu však i Tomský ví, že to jde. Pokud si chceme užít svých patnáct minut klausovské suverenity, můžeme. Stačí vypsat referendum, přesvědčit Pučmidráta o skvělých zítřcích z dosahu Barossa a "Merkézyho" a můžeme jít s otiskem výstupního razítka ve tvaru boty na prdeli.
06. 11. 2011 | 15:10

ghándí napsal(a):

42,
podle mě se tady hraje pokračování seriálu prasečí-ptačí-okurková-bankrotová chřipka. v americe se jmenuje "too big to fall"v evropě "záchrana eura". . já čtu CNN, všichni jmse už v roce 2008 slyšeli slova, jako armagedon, konec světa, horší deprese než ve třicátých letech, sociální nepokoje v ulicích, panika na burzách a revoluce. vy jste tomu zdá se podlehnul, sežral jste jim to i s navijákem. pointa tyhle věci spočívá v tom, že pár supervelkých hráčů zjistilo, že by přišli o všechno a tak zrežírovali tuhle bankrotovou chřipku. já netrvdim, že bankrot velkých bank nebo státu je něco byzvýznamnýho , je to určitě tvrdá věc, která by měla dopad na spoustu lidí, ale tyhle ty "záchrany" bank z peněz danových poplatníků budou mít v konečném dusledku horší dopad, než ty bankroty. prodlužuje to a zdražuje to krizi. žadnej jinej efekt to nemá. tisknou se peníze, zvedá se zadlužení, ale příčiny krize stále zůstavájí.
06. 11. 2011 | 15:17

dalimír napsal(a):

Jak se chovají někteří lidé je známé ! Ve světě asi nikdy žádný systém pořádně fungovat nebude ! Lidé vše svou chamtivostí, arogancí, sobectvím , netolerancí předčasně zničí !Každou dobrou myšlenku zneužijí ! Prostě takoví jsme mi lidé ,někteří horší zvířat ! Takže ani kom. soc. demogr. prostě nic lidem není vhod ! Nejhorší ovšem jsou spolky a mezinár.kolporace,nadnárodní byrogratická centra ! To je to nejhorší co může v životě běžného člověka ,živícího se poctivou manuální prací potkat ! Dl.
06. 11. 2011 | 15:41

Emil XX napsal(a):

Mě se Euro jevilo jako nesmysl od samého počátku, ale vydrželo tak dlouho, že jsem si mezitím začal myslet, že jsem se zmýlil.
Už asi po desáté tady připomínám, že úplně stačí se podívat na míru inflace v zemích eurozóny. Země PIIGS ale také Francie (to je ten Černý Petr v pozadí) byly ZVYKLÉ řešit své deficity tiském inflačních peněz.
06. 11. 2011 | 15:43

schlimbach napsal(a):

český maloměšťák

Řecko má obrovskou výhodu - turistický ruch a pokud v případě bankrotu a přechodu na drachmu tuto výhodu využije, dá mu to pevný základ pro přechopdné období

je jisté, že nestačí jenom návrat k drachmě, je třeba i jinak nastavit finanční toky ve spolčnosti - myslím tím hlavně způsob emise peněz do objehu a rovné právo v přístupu k penězům pro všechny občany a subjekty společnosti - může se vám to zdát jako pošetilé, ale v případě, že Řekové zavedou 4 základná kanály, kterými se budou dostávat peníze do objehu ve společnosti, dle mého alternativního návrhu, budou mít vyřešenou velkou řádku problémů...

ghándí --- příklad Mugabeho je jistě podnětný, ale já píšu o zcela něčem jiném, než se vy domníváte :) také si všiměte prosím, že píši o různých množinách - a) pracovní síle, b) suroviných a c) technice/technologii - abyste dosáhl průniku těchto tří mnnožin, potřebujete peníze, pokud učiníte průnik těchto množin prostřednictvím peněz, průnik těchto množin dá novou kvalitu - statek, který lze směnit... nevšiml jsem si, že byste mi odpověděl na to "zrození" peněz ???
06. 11. 2011 | 15:43

schlimbach napsal(a):

sakryš už nedávám pozor - omlouvám se za chyby ...
06. 11. 2011 | 15:44

Emil XX napsal(a):

to 42 - too big to fall, máte PRAVDU. Já bych klidně nechal zkracovat VŠECHNY banky s tím, že by vklady občanů převzala jedna státní banka a ta by také úvěrovala reálnou ekonomiku. Stálo by to mnohem MÉNĚ, než záchrana bankovního managemnentu, což byl skutečný důvod státní intervence.
Prostě bych nechal zkrachovat spekulační kapitál.
06. 11. 2011 | 15:48

Emil XX napsal(a):

to dalimír
"Zákonodárce má předpokládat, že lidé jsou špatní a k tomu, aby byli dobří musí být donuceni přísnými zákony." (c) Niccolo Machiavelli.
06. 11. 2011 | 15:53

schlimbach napsal(a):

Emil XX -přesně tak
06. 11. 2011 | 15:53

Občan napsal(a):

To Schlimbach:

POKUD by turistické kapacity patřily Řekům, pak byste měl zcela jistě pravdu. Jenže ony nepatří, takže většina zisku z tusristiky plyne pryč. Jediným řešením by tedy bylo masivní zdanění nadnárodních majitelů turistických kapacit; jenže v tu chvíli začnou řvát spekulanti ("investoři") a neoliberálové své mantry o omezování podnikání.
Kam nízké zdanění příjmů, vysoké zdanění nepřímé a daňová benevolence Řecko dovedly, máme dnes k dispozici v přímém přenosu. A nás to čeká také, protože se ubíráme stejným směrem; vč. toho, že velká zisků od nás plyne do zahraničí nadnárodníám majitelům výrobních prostředků.
06. 11. 2011 | 16:07

schlimbach napsal(a):

občan

máte pravdu, ale je to na Řecích, jak si nastaví mantinely - a vůbec to nemusí znamenat zvyšování daní, záleží, jak si nastaví ony kanály, kterými "potečou" peníze do oběhu ... zrovna tak může být Řeckop, pokud to nastaví dobře žádanou zemí pro alokaci cizích investic...

Co se týká drachmy - evidentní je, že bude třeba přechod zahájit znemožněním volné směnitelnosti a kurzy k cizím měnám nastavit podle parity produktivity práce - to jim umožní v počáteční fázi orientovat se na budování domácí infrastruktury a průmyslu, omezit dovozy, realizovat aktivní saldo v zahraničním obchodě a rapidně zkrátit pracovní dobu a zrychlit odchody do penze, což bude částečně kompenzovat "nedostatky" přechodu na nový systém ... ale je to jejich věc, oni se musí rozhodnout ...

pokud ovšem pojedou ve vyjetých kolejích "mezinárodní pomoci" MMF a programu Merkel/Sarkozy - utáhnou si pěkně pevně obojek na krku, že dýchání bude značně obtížné, ne-li stejně nemožné

Největší problém je stále v tom, že stará dogmata jsou tak hluboko zašita pod kůží, že se jich lidé těžko zbavují, tím spíše, pokud byla tisíckrát omílána v TV i tištěných médiích .... s oblibou píšu, že by si měli "trřní komsomolci" a dogmatiční papoušci uvědomit, že "zlatý standard" již není, je to hluboká minulost a pokud se změnilo toto, bylo možné změnit i mnoho dlaších přístupů ve finanční sféře - bohuželk k tomu nebyl důvod - dílem dobře zaplaceno nemyslet a dílem obyčejná tupost znemožnila uvědomit si tuto kolosální změnu ...
06. 11. 2011 | 16:18

Liviin Klausíček Rozumbrada napsal(a):

Fascinuje mne, jaký je Tomský super ekonom. Jen se bojím, aby nám ho neukradli USA nebo VB. Měli bychom ho chránit a nejlépe do léčebny s trvalým dohledem. Jen se trochu divím, proč ještě není dosud miliardářem, kdyý má ekonomii v malíčku. Je vidět, že je stejně chytrý, jak Kalousek, Klaus, Kohout a jiní velikáni světové ekonomie. Jen jsou neuznaní světem. Klause alespoň zvou do škol v zahraničí, aby je pobavil po obědě svými debilními žvásty, ale Tomského nezvou nikam, tak se alespoň neustále vnucuje a někteří zpitomnělí redaktoři už toho ekonomického troubu, nazývají politologem, ekonomem a pod., i když nikdy ještě neřekli na základě čeho.
06. 11. 2011 | 16:19

český maloměšťák napsal(a):

schlimbach
Jaký je potenciál příjmů (zvýšených výnosů) z turistického ruchu v Řecku ?
Já to nevím - ale obávám se , že máte příliš optimistická očekávání /navíc oba moc dobře víme, že právě tržby v tomto sektoru lze velmi efektivně krátit - via daně/. Plus příspěvek " Občan".

"....Co se týká drachmy - evidentní je, že bude třeba přechod zahájit znemožněním volné směnitelnosti a kurzy k cizím měnám nastavit podle parity produktivity práce - to jim umožní v počáteční fázi orientovat se na budování domácí infrastruktury a průmyslu, omezit dovozy, realizovat aktivní saldo v zahraničním obchodě a rapidně zkrátit pracovní dobu a zrychlit odchody do penze, což bude částečně kompenzovat "nedostatky" přechodu na nový systém ... ale je to jejich věc, oni se musí rozhodnout ..."

Pane schlimbach, já nejsem ekonom - ale nezdá se mi, že někdo z investorů by měl mít zájem investovat do země, jejiž měna není volně směnitelná - aniž by za to obdržel nějakou kompenzaci /např. v podobě nízkých mezd, daňových úlev .../. A - se vší úctou - kde sebere Řecko vlastní kapitál ? Vy se sploléháte, na to, že vznikne další "prvotní akumulace " ?

Já jsem skeptický k tomu, že by drachma měla znamenat nějakou výhodu.
Zatím jsem nikde nečetl o tom, na jakých trzích a co, hodlá Řecko prodávat.
A kam se má tedy posunout kurz drachmy - aby cena byla konkurenceschopná.

Kromě donekonečna omílaných mantrách o řeckém turistickém průmyslu /jeho sezónnost asi nezapočítávate vůbec, že ?/.

Apropo - vy si myslíte, že pokud se Řecko vydělí z eurozony - že bude loajalní vůči Evropě a Evropa vůči němu ? Co když začne Řecko požadovat po Německu válečné reparace ? Co odvěký antagonismus Řecko vs Turecko ? Vy si myslíte, že se bude zbrojit v obou zemích méně ???

Já si myslím, že pokud nemá celá věc být jenom účetním trikem - tak že je nutno vyhlásit celoevropský program na podporu zvýšení konkurenceschopnosti řeckého produktivního jádra. Program toků "smart" kapitálu do země.
06. 11. 2011 | 16:50

Kanalnik napsal(a):

Autor: psal jste to v patek, takze budiz, nicmene k veci:

Mne osobne zprava o referendu take sokovala, a to nikoli kvuli referendu (je to nastroj, ktery povazuji za skvely a nutny), ale kvuli jeho nacasovani. Protoze pokud se na necem vyznamnem s partnery dohodnu, a pak to z niceho nic podminim referendem, je to ukazka nevyspelosti a tak trochu krovackeho chovani (typicke, pro ceske politiky a nektere myslitele).
06. 11. 2011 | 16:58

donal napsal(a):

no pšknej článek i zajímavý názory na diskuzi
fakta jsou ovšem jednoduchá Řecko zbankrotovalo nepomohl mu lonský plán nepomuže mu letošní plán ani žadný jiný

dalším na řadě je Itálie taky nic nepomuže kdo bude po Itáli myslím že USA

občan to popsal dobře ted se akorat zachranují fondy a banky otázkou je jak ještě dlouho ta zachrana potrvá a jaká bude vyslédná cena ja si myslím při pohledu do minulosti že cestou budoucnosti je velká inflace nebo hyperinflace akorat současní kormidelníci evropy Sark-Mek to zatím nechtějí připustit USA už jsou na cestě k velké inflaci
06. 11. 2011 | 16:58

Béda napsal(a):

Velké štěstí, že ODS Pavka Přetrhdílo spolu s "Českou olympijskou" neprolobboval v ČR LOH. MOV by to ČR za odměnu zajisté přidělil a konečný bankrot při pověstných českých cenách (vzpomeňme jenom zimní ODS - MS v lyžování) by nás vytrhnul ze spárů lichvářů. Podobně jako LOH v Aténách Řecko.

Když k tomu připočteme FVE, "vyrovnání" s církvema, "úspěšné" arbitráže, výpadky v SR způsobené neviditelnou rukou geniálního troglodyta Kalouska, korupcí... osud ČR by se akorát naplnil mnohem dřív, než jak jej naprogramovali neoliberální (bankovní a spekulativní) "socialisté"
06. 11. 2011 | 16:59

Meňo napsal(a):

Dobrý den.
Pravicoví mudrci nás poučovali,že se socanama se dostaneme do situace, v níž je dneska Řecko.
A dnes všichni vidíme (nebo pardón, skoro všichni), že řecké dluhy zavinily předchozí pravicové vlády svým arogantním stylem vládnutí.
Jako u nás, že ? Takže možno čekat, že Nečasova parta nás do řecké šlamastriky skutečně dostane, a to ještě dřív, než bude moci tuto tragédii úspěšně (pomocí médií) SVÉST na ČSSD.
Zdraví M.
06. 11. 2011 | 17:06

donal napsal(a):

nečas a spol

http://www.videomix.cz/video/ESVErqo9b6s/
06. 11. 2011 | 17:27

Béda napsal(a):

donal,

je dobře, že připomínáte autentická slova toho šaška a sedmilháře. Jak se zdá, popletl si u těšch síťovek politické strany.

Mimochodem - těm **** ( "pro které se někde vaří voda",
jak pravil t.č. vzorný student kriminologie na univerzitě v Pretorii), by ta redukčka, kterou ordinují veřejnosti vůbec nezaškodila.
06. 11. 2011 | 17:38

schlimbach napsal(a):

český maloměšťák

je to pořád o tom, kde se berou peníze - Řecko může provést "řízený bankrot" cizích bank, tím, že převezme vklady občanů, které reálně v těch cizích bankách nejsou (viz multiplikační efekt) a ty banky budou ještě rády, že odejdou a nezbankrotují - dále to záleží na tom, jak si Řekové nastaví ty finanční kanály - jestli jako v reformě, budou mít kapitálu dost ...

Proč si každý myslí, že společnost potřebuje cizího investora, který přiveze nějako peníze a jen díky těm cizím penězům se může něco dělat ve společnosti? Kde ten investor vezme asi ty peníze? Z čeho vznikly???

Chápete, že každá společnost má právo a vůči svým občanům i povinnost nastavit sama své finanční toky a způsob vytváření peněz, aby jich bylo v oběhu právě tolik, kolik je potřeba?

Ty peníze se skutečně nerodí na stromech ani na poli, musí se vždycky vytvořit.

V mém návrhu je konstantní peněžní zásoba, vytvořená z vkladů občanů a subjektů společnosti v moment transformace, ta se již nemění, je konstantní, je ve vlastnictví společnosti, každý občan a subjekt společnosti má garantováno právo kdykoliv využít peněz k zamýšlené transakci - to právo je dáno jeho nárokem na peněžní plnění - NPP, které odpovídá množství peněz, které si vydělal - toto opatření umožňuje nerušenou cirkulaci peněz v systému, nikdo nikoho nemůže znevýhodnit, znemožnit mu přístup k penězům, protože ty jsou potřeba pouze v moment průběhu transakce - z té společné hromady se dostávají do trsansakce a po jejím ukončení zase jsou na té samé společné horomadě. Mezi účastníky transakce se jen změnil poměr jejich nároků (kupujícímu ubyly a prodávajícímu přibyly) - nemusíte nikde nic regulovat regulátorem všeho jsou konkrétní volby občanů a subjektů společnosti.

1. kanál, jak se dostávají peníze do oběhu - emise NPP pro skupiny občanů, které jsou ekonomicky neaktivní (nezletilí, studenti VŠ, ionvalidé, MD, penzisté)
2. kanál - prostřednictvím realizace schválených programů obcí, krajů a celorepublikové úrovně, prováděné soukromým sektorem
3. kanál - spotřebitelské úvěry a hypotéky občanům
4. kanál - úvěry subjektům společnosti

Pohyb peněz je jen v tom případě, že se realizuje nějaká transakce, ta se realizuje, když existuje volba účastníků transakce - účastníci transakce se sami dohodnou na ceně - žádný jiný regulátor neexistuje - jen svobodná volba a odpovědnost každého individua společnosti ...

Ten systém nepotřebuje banky, nepotřebuje úroky, nepotřebuje vybírat daně (v mém návrhu se ale vybírají z určitých důvodů), celý systém je ryze průběžný, cirkulace peněz se zrychluje nebo zpomaluje přesně podle reálné hodnoty uskutečňovaných transakcí v daném čase .... proto můžeme zkracovat pracovní dobu, odcházet v 53 letech do penze - život není jen o práci, ale i o volném čase a duchovním růstu - nemusíme být otroky systému - pokud nebudeme chtít.
06. 11. 2011 | 17:54

Petr z Tábora napsal(a):

Vývojem událostí se stal příspěvek neaktuálním.
Řekové nejsou černé ovce EU, řada dalších států je jen o málo lepších. I eurounijní poslanci jsou jen přeplacení zvedači rukou, kteří unijní exekutivu pořádně neusměrňují.
Nicméně tak jako každý člověk je v rámci možností odpovědný za svůj osud, tak obdobně Řecko odpovídá za ten svůj a musí si kalich hořkosti vypít do dna. Největší vinu na tom nesou řečtí politici. Pro své znovuzvolení dělali dlouhá léta jen populistickou politiku, jak ti ti leví tak praví. Naši politici jsou přeci jenom trochu lepší, možná i voliči jsou v průměru o něco přemýšlivější.
06. 11. 2011 | 17:56

donal napsal(a):

petr
Naši politici jsou přeci jenom trochu lepší, možná i voliči jsou v průměru o něco přemýšlivější.
chááá jste mě dobře pobavil
06. 11. 2011 | 18:08

Béda napsal(a):

Petr z Tábora,

kecy v klecy. Řekové mají v mnohem větším předražené "české" nákupy vojenské techniky, meli LOH, mají své "Bakaly" a jiné finanční predátory a projevují o ně - jejich státní a soukromý majetek (podobně jako v ČR) setrvalý zájem globální finanční instituce - skrze své národní reprezentanty "Sedláčky", mají své těžce skorumpované politiky...

ČR a Řecko ačkoli se to na první pohled nezdá, nejsou si zdaleka tak moc vzdáleny.
06. 11. 2011 | 18:13

ghándí napsal(a):

schlimbach,
nepokoušejte se vytvořit nějaký třetí systém, protože byste skončil někde na kubě nebo v KLDR. svět má system, který funguje a jmenuje se kapitalismus. akorát se holt musíme smířit s tím, že kapitalismus má cyklické krize. když si kdokoliv pujčuje peníze od banky, nese riziko, že je nebude moct vrátit. když si kdokoliv ukládá peníze do banky , nese riziko, že ta banka zkrachuje a on o ty peníze přijde. a když ta situace nastane, tak se nikdo nesmí tvářit, že si myslel, že bude žít život bez rizika a chtít po státu, aby ho z toho rizika vykoupil. protože život bez rizika neexistuje.
06. 11. 2011 | 18:14

donal napsal(a):

ghándí
jenomže existuje typ kapitalismu který máme u nás a to je zlodějský kapitalismus-ukradni co můžeš a okradni koho můžeš a protakový kapitalismus ja nehlasuji a chci jeho potírání
06. 11. 2011 | 18:20

donal napsal(a):

ghándí
a projevuje se třeba tím že 21 let nezdanuje hazard naopak zdanuje práci občanů 48%
06. 11. 2011 | 18:24

Béda napsal(a):

ghándí,

kdyby všichni uvažovali podobně jako vy, bylo by lidstvo ještě v jeskyni a považovalo by prvobytněpospolní společnost za konečnou etapu vývoje lidstva.
06. 11. 2011 | 18:31

ghándí napsal(a):

donal,
rozkrádání státních peněz není kapitalismus, ale socialismus. pojdme uzákonit ustavní zákon o vyrovnaném rozpočtu a bude vymalováno.
06. 11. 2011 | 18:32

ghándí napsal(a):

béda
jo jo, naštěstí vladimír iljič lenin předběhl dobu.
06. 11. 2011 | 18:33

Daňový poplatník napsal(a):

Řecký premiér není gauner, ani nezešílel, ale na rozdíl zmanipulovaných eurohujerú ví, že dostane jen tolik půjček a na tak dlouho, než se rozprodá pod cenou všechno, co má v Řecku nějakou cenu, ostrovy počínajíc a budovou parlamentu konče, a z Řecka se stane geograficky neurčitý, ale dokonale vytěžený prostor. No a co pak ? Portugalsko, nebo Španělsko? Které je šťavnatější?
06. 11. 2011 | 18:33

donal napsal(a):

ghándí
vyrovnaný rozpočet nic neřeší když jak jsem psal tady existuje zlodějský kapitalismus a nejsou trestáni všichni tito zloději
06. 11. 2011 | 18:36

schlimbach napsal(a):

ghándí

nevytvářím žádný třetí typ :)

i v mém systému je sopukromé vlastnictví nedotknutelné, ale paralelně funguje i veřejné vlastnictví a veřejné vlastnictví se soukromým jsou v kooperačním vztahu

Víte, jedině nepřemýšlivý jedinec nebo "tržní komsomolec", což ostatně vyjde na stejno, se domnívá, že vše musí být jedině privátní a potom se diví, že ve společnosti existují i činnosti, které není možné objektivně ocenit a stanovit u nich objektivně ekonomickou efektivnost podle stávajících náhledů - potom reguluje, vytváří nové a nové úřady až nakonec skrze svoji "tržně komsomolskou" snahu zjišťuje, že nežije v kapitalismu ale že se mu podařilo předstihnout de facto i Kubu a zdá se to být pro něj nepříjemným překvapením. Potom začne upravovat své snažení a vymyslí odchod do penze v 70 letech, když práce není ani pro absolventy atd.

Vřele bych vám doporučoval skutečně oprostit se od dogmat a začít myslet ...
06. 11. 2011 | 18:39

Béda napsal(a):

gándhí,

Voloďa provedl taky velkou francouzskou, britskou ... revoluci?

k donalovi,

mluvíte taky o soudruhu Maddoffovi, soudruzích provádějících "ochranu civilistů" a "Trvalou svobodu", soudruzích pracujících v oblasti Opencard, IZIP, prodávajících kapry do Evropy, soudruzích bdících nad nákupy padáků, prodeji státních budov v Praze...?
06. 11. 2011 | 18:43

Béda napsal(a):

dovětek,

a co táta českého ekonomického zázraku - tuneldědek, který nechal zmizet propisku v přímém přenosu? To je taky socialista?
06. 11. 2011 | 18:47

donal napsal(a):

Béda

ano přesně tyto soudruhy mam na mysli Maddoff už sedí bejt v naši zemi tak dostal nejspíš medaili a zasloužený zlatý padák a užíva důchodu jsou další napřiklad křištalové čistí nebo ti kteří skupuj firmy za peníze skupované firmy a pod.
06. 11. 2011 | 18:53

Béda napsal(a):

donal,

má slova donalovi byla určena replice Gándhí - donal, tedy v podstatě Gándhímu (neplést s velikánem Ghándím, kterého jméno se hoven snaží přivlastnit) nikoliv vám. Promiňte nejasnou adresnost.
06. 11. 2011 | 18:56

zemedelec napsal(a):

Pane Schlimbach.
Velice dobře.
Jenom tak naťuknu.Či že v dnešním globalizovaném světě,je už jedno v které bance máte uložené peníze.Tak by mě zajímalo,kolik Řeckých zbohatlíků má x.mld.v různých bankách.Banky sice ručí za vklady,ale přece můžou nakupovat Řecké dluhopisy.Takže Řekové,můžou dlužit Řekům.Podobný scénář může bít u nás.Nemyslím ale důchodové fondy.
06. 11. 2011 | 18:59

Jozef napsal(a):

Recko je "ekonomicky nepatrne".

Ano.Preco vsak ta protigrecka kampan,preco to volanie po vyhodeni "ekonomicky nepatrneho" Grecka z eurozony?
Grecko je "socialisticke".Preto muselo prijat skrtreformy a odpredat,co este ma.Za bankrotovu cenu.
Ale skrtreformy len vyrazne znizili vykon hospodarstva a naopak vyrazne zvysili zadlzenost statu!Pritom povodne,skutocne dlhy Grecka vraj
/podla dnesneho televizneho vyjadrenia riaditela EU SAV Sikulu/ tvoria len 10 percent udavanej hodnoty.
Autorovi hrozne vadi grecky "socializmus".Vadi v poslednom obdobi.Predtym si ho nevsimol.Nebol dovod.Doteraz apostolom neregulovaneho slobodneho trhu vadil,hrozne a neustale, skor socializmus skandinavsky.Dnes vsak autor socializmus skandinavsky neregistruje,takisto ako registruje ocelovo tazky socializmus,presnejsie chucpe komunizmus, vladnuci na Wall Streete.Lebo su to tazke biliony.Prilis vela na registraciu v oku veriaceho apostola filozofie slobodneho Wall Streetu.

"Retez je jen tak silny,jako jeho nejslabsi clanek",ekonomicky nepatrne Recko.
"Dobrakum,co volaji po solidarite neprirozene meny pripominam,ze na to Unie nema a ze chteji nemecke penize a nemecky bankrot".

Dobrakom,ktori bojuju za nemecky bankrot s alebo bez solidarity s Greckom je dobre pripomenut,ze vykricanou nadejou Unie i USA bol a je rozvoj Ciny /ai/ a ze Cina neraz vyslovila podporu euru.Lebo euro vobec nie je najslabsim a zanedbatelnym clankom globalizovaneho hospodarstva.Lebo europske hospodarstvo je clankom absolutne klucovym!
No je este clankom zavislym na Wall Streete aj na jeho ratingovych agenturach.
Dobrakom,ktorym ide len o to,aby kolapsom Unie a Nemecka zdovodnili bankrot Wall Streetu a USA,je dobre povedat nieco rukolapne,nieco,co prebudi.

Unia nema na ochranu bezvyznamneho clena,hra sa o bankrot Nemecka.Hla posolstvo propagandistu viery v neregulovanu ruku slobodneho kapitalu.

Dufam,ze europania rozlucime sa s kapitalizmom mudro,bez velkej masakry.Ludstvo uz nema zdroje na ukajanie neregulovanej ziskuchtivosti vybranej,ci vyvolenej elity,uz vcera bolo sa treba rozlucit so sucasnymi vladcami, kralmi ludskej dzungle,klanajucimi sa so vsetkeho najviac Zlatemu telatu.Aj s ich apostolmi.
06. 11. 2011 | 19:14

ghándí napsal(a):

donal,
zlodějský kapitalismus je protimluv. v kapitalismu jsou jenom dvě možnosti, bud něco, co prodávám ,ostatní lidi na trhu chtějí a pak to prodám nebo ne. v kapitalismu existuje konkurence a riziko. vše tam má reálné náklady a vše se řídí nabídkou a poptávkou. zlodějský je vždy pouze socialismus, to jest rozkrádání státních peněz. vyžírání státního rozpočtu je podnikání bez rizika. at už to jsou privatizace pod cenou nebo předražený státní zakázky. jak se říká, ze státního krev neteče .standa gross a slaveček sobotka by mohli vyprávět. vyrovnaný rozpočet to právě řeší. vyrovnaným rozpočtem omezíte sumu peněz, kterou je možné rozkrást, proto se tomu sociální demokradi tak brání.
06. 11. 2011 | 19:32

ghándí napsal(a):

schlimbach,
nemyslím si, že nutně vše musí být v soukromem vlastnictví. za nezbytné ale považuji, aby všechny subjekty byli pokud možno součástí volného thu, kde existuje konkurence. samozřejmě nikdy toho nepujde dosáhnout na 100 % v určitých oblastech bude mít vždy stát monopol. těžko muže být policajt nebo voják subjekt volneho trhu. je ale naprosto likvidační pro stát a jeho finance, aby tady existovala armáda státem placených lidí, kteří jsou uplně mimo kapitalistický system. to pak končí tím řeckem. stát muže mít jenom takový veřejný sektor, který je schopen ufinancovat. pokud si nějaký podnik vlastněný státem dokáže udržet na volném trhu dobrou pozici a porážet konkurenci, jako například budvar, proč ho privatizovat? já k tomu nevidím důvod.
06. 11. 2011 | 19:56

schlimbach napsal(a):

ghándí - o.k. nemám nic proti tomu. Můj systém je postaven na konkurenci v sopukromém sektoru a na kooperaci mezi soukromým a veřejným sektorem. Navíc vztahy v soukromém sektoru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem jsou též kooperační, protože od vynikajícího výsledku zaměstnavatele záívisí i vynikající plat zaměstnance ...
06. 11. 2011 | 20:01

Cestovatel napsal(a):

Do stejného marasmu jako Řekové se chtějí dostat Švýcaři, kde pořádají referendun o důchodu v přepočtu 82 000 kč měsíčně. Krásný příklad toho proč je referendum a přímá demokracie a škodlivá. Toto referendum vyvolali odboráři podléhajcí iluzi že neomezený růst sociálního státu a výdajů na sociální stát je zárukou prosperity. Ještě že něco podobného (referendum) po čem tu volají mnozí demagogové tu nemáme. To by nám bolševické odbory spolu s levicovými stranamy brzo prohlasovaly důchod 100 000 kč měsíčně, dávky v nezaměstnanosti 80 000 měsíčně a porodné 50 000 měsíčně a brzo by jsme zbankrotovali.
06. 11. 2011 | 20:17

donal napsal(a):

ghándí

seš to važne ty -hoven dle tveho psaní

my tady máme 21 let kapitalismus a to zlodějský jak jsem psal elity si hrají na kapitalisty a kradou a pro tvou informaci tito zloději z ods,top,vv,me donutili k tomu že v přištích volbách volím komunisty

jak vysvetliš tohle dnes bylo ve zprávach že ve Vídni je 4000 herních automatů a město z toho má v přepočtu 1,4 miliardy kč v Praze 15500 automatů a město z toho má 409 mil.jinak než loupeží za bíleho dne to vysvetlit nejde 21 let zakonodarci nechteli zdanit hazard zavřel bych je všechny co tu vládli tech 21 let a pozbíral bych jim majetky třeba jen za ten hazard
06. 11. 2011 | 20:17

donal napsal(a):

cestovatel

dej si oblad

naši pravičáci zbankrotují republiku rychleji než levice
06. 11. 2011 | 20:19

schlimbach napsal(a):

Cestovatel

nám přece vládnou jinačí machři, ti nepotřebují ani odhlasovat minimální mzdu 4000 šv. franků za měsíc a bankrotují i tak :)
06. 11. 2011 | 20:20

Hugo Boss napsal(a):

Je to hezký čtení.Ale u nás mě chybí trestní a hmotná zodpovědnost politiků, jejich úředníků a zrušení doživotní imunity politiků a její posouzení pouze na řeči v parlamentu.Pokutohle v brzké době docílíme , tak se nebudeme obávat o svůj osud v podobě Řeckého.
06. 11. 2011 | 20:27

ghándí napsal(a):

donal,
za komunistů to bude ještě horší
schlimbach,
problem ale nastane v případě, že taková státem vlastněná firma zkrachuje. už vidím jak tam sláveček sobotka posílá zachranné miliony, samozřejmě zase na dluh. to je ale přesně to, co stat nesmí udělat, protože by tim narušoval ferovou soutěž, soukromá firma žádné dotace od státu nemá. v podstatě ve veřejnem vlastnictví nevidím jedinou výhodu, kterou by to mělo přinést. možna, že někoho uspokují to, že zisky takove společnosti nejdou majiteli nebo akcionářum, ale státu. se stáním vlastnictví je ale spojeno dost rizik, takže já jsem spíše zastánce soukromého vlastnioctví. stát prostě z povahy věci není podpikatel ani investor. stát má uplně jiné funkce, hlavně bezpečnostní a v rámci svých možností i sociální. podnikání bych nechal soukromému sektoru. rozhodně tady není stát od toho, aby zachranoval banky. to je naprosto šílená zlodějna.
06. 11. 2011 | 20:40

schlimbach napsal(a):

ghándí

že soukromé firmy dn es nedostávají dotace? Kde žijete? Dotace to je dnes super business :)

No, v mém návrhu žádné dotace neexistují :) top jsou paradoxy :)
06. 11. 2011 | 20:46

stále rebel napsal(a):

Řecko, klepeme ti na dveře.

„Podíl podnikatelů na celkovém počtu lidí pracujících v národním hospodářství v České republice dosahoval ve druhém čtvrtletí 17 procent. Valnou část z nich přitom tvořili podnikatelé bez zaměstnanců. V rámci EU zaujímala ČR v tomto ukazateli páté místo. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ)

Vyšší podíl podnikatelů měly pouze Řecko, Itálie, Polsko a Rumunsko. To je však podle statistiků dáno strukturou ekonomiky. Například v Polsku je vysoký počet individuálně podnikajících v zemědělství, obdobně je na tom i Rumunsko.“
http://www.novinky.cz/ekonomika/249655-cesko-ma-paty-nejvyssi-podil-podnikatelu-v-ramci-eu.html?ref=boxE
06. 11. 2011 | 20:46

stále rebel napsal(a):

Pro Cestovatel.
Ty bys Švýcarům zakázal jejich tradiční referenda, aby se dostali na naši úroveň, co?
06. 11. 2011 | 20:48

Z HOVENA GHÁNDÍHO NEUPLETEŠ !! napsal(a):

***
06. 11. 2011 | 20:53

donal napsal(a):

ghándí

není jiné cesty než volit komunisty jestli bude líp nebo hůř ukaže se po volbě

jedno je ale jisté pokud tam budou vladnout ti co tady vladli tech 21 let tak bude jen hůř
06. 11. 2011 | 21:00

Z HOVENA GHÁNDÍHO NEUPLETEŠ !! napsal(a):

donale,
to samé říkal Havel o Zelených - počkáme a uvidíme. A viděli jsme Bursíka.
06. 11. 2011 | 21:10

donal napsal(a):

Z HOVENA GHÁNDÍHO NEUPLETEŠ !!

no dobře a koho tedy volit?

ods,top,cssd tady vladli a jak vypadá republika rozkradene všechno miliardy fuč pořad ocházejí
zelení jsou stejní to už dokázali
vv to je kapitola sama o sobě ty bych fackoval na potkání

jedinej kdo zbýva a má šanci se dostat do parlamentu jsou komunisti
06. 11. 2011 | 21:15

Čenda napsal(a):

Pan Tomský opět nezklamal jako politolog. Je to Kolosální. Ale fakta: Řecko postavilo strategii růstu na 1/ nepřímých daní - DPH, 2/ využívání „komparativních výhod“ z polohy a soustředil se na turistiku a služby, 3/ trh bez přívlastku, 4/ stát pouze jako strážce pravidel. Přesně tak, jak jim neoliberální mudrcové nalinkovali. A výsledek? a/Průmysl prakticky neexistuje, b/ DPH je obcházeno přesuny peněz z ruky do ruky. A to jak v obchodech, tak i ve službách. Těch co platí daně nad částku stanovenou státem je v Řecku míň než Porsche, Jaguárů a BMW, c/ bohatí mají své sídla v daňových rájích, kupují byty v Berlíně, Paříži a taky v Londýně, d/ majetková nerovnost je velmi vysoká a sociální solidarita prakticky není, e/ práce je pouze v sezóně, a to nekvalifikovaná: uklízeč, číšník, pokojská…Vnitrozemí je tak zanedbané a nudné, že Šluknovský výběžek je k tomu lázeňská oblast, f/ aby v zemi byl sociální smír vytvářely se pracovní místa ve veřejném sektoru a na mzdy těchto lidí si stát půjčoval. To je praktický výsledek neoliberalismu. A na okraj tuto strategii založila pravicová vláda. A jak je to s dluhy? Banky pod dojmem, že to stejně bude musit někdo zaplatit, ale oni že to nebudou, půjčovali a půjčovali. Dnešní nervozita trhů je nervozitou kapitálu, že někdo řekne dost a banky padnou. A to si nemůže dovolit ani vaše milovaná Anglie, protože přes výhrady k Euru a EU nemůže ze Spolku vstoupit, protože kapitálové výhody převyšují nevýhody. D. Cameron ale ví, že stát má děravé boty a v případě deště budou mít všichni mokré nohy, ale taky možná i zánět ledvin. Tak hezké spaní a více odbornosti ve vaší práci.
06. 11. 2011 | 21:19

stále rebel napsal(a):

Pro Čenda.
Jen se trochu přidám.
Řekové pro ten svůj neoliberální ráj taky zrušili daň z dividend, asi jim to poradili jejich „kohouti“ tedy nějaká jejich obdoba politicko-ekonomických mafiánů.
06. 11. 2011 | 21:35

mb napsal(a):

... asi dobrý blog ...

/ řecko se nemelo do eurozony dostat,

francie a nsr nemeli cca 2004 porusovat pakt stability

a obecně se nemaj staty zadluzovat ... /
06. 11. 2011 | 21:35

Z HOVENA GHÁNDÍHO NEUPLETEŠ !! napsal(a):

To je opravdu otázka za milón. Ze současné vládní koalice si nevybere ani stará Blažková. Po tom, co provedli s akciemi na doručitele je jasné, že už jim nejde o nic jiného než krást a ještě se všem chechtat do xichtu.

U komunistů mi nevadí název - ten už je dávno jen viněta na flašce, do které nalili něco jiného. Zatím je to míchanice populismu, frází a trochu sociální demokracie.
Na druhou stranu musím uznat, že se ve srovnání s ostatními chovají slušně.
U sociálních demokratů je ještě pořád asi tak třetina slušných lidí a třetina spících brouků.
Ta zbývající třetinu bych ale klidně nacpal do fajfky a dal Hovenovi vykouřit.
Nebo bych je natřel na modro a střelil ODS.
J8 bych se ještě nerozhodoval. Ona se situace bude dost měnit.
06. 11. 2011 | 21:37

donal napsal(a):

Z HOVENA GHÁNDÍHO NEUPLETEŠ !!

situace se může měnit ale mě z toho vycházej jen ti komunisté nechci zas riskovat s nečím novým a dopadne to jak vv které bych právě za ty akcie na doručitele kdy loni v listopadu zamítli zákon na jejich zrušení tak bych je fackoval na ulici při potkání bez skrupulí udělali podvod na voliče jako hrom tim u mě totalně skončili
06. 11. 2011 | 21:45

ghándí napsal(a):

schlimbach,
no ale to je práve špatně, že je dostávají.
donal,
volte si koho chcete, ja vám akorát říkám, že komunistama si nepomužete. bude to ještě horší. kapitalismus stojí za h...o, socialismus za dvě.
06. 11. 2011 | 22:07

Jáchym napsal(a):

Čenda 21:19
To je dost názorná zkratka, dobrý.
---------
Tomského je utrpení číst.
Když už čtu demagogickou agitku, tak ať se alespoň poučím, jak se to dělá, nebo ať to má alespoň literární úroveň.
Ale zase člověk předem ví, na čem je a nemusí ztrácet čas.I průměrná diskuze pod Tomského článkem je lepší než článek samotný.
Kdyby se sem tak podařilo dostat Petránka !
06. 11. 2011 | 22:10

dalimír napsal(a):

Donal komunisti jsou snad již dost poučeni ze své krizové doby kdy se totálně skompromitovali ! Příště si dají moc dobrý pozor aby se to neopakovalo ! Sice známé přísloví říká ,nevstoupit dvakrát do stejné řeky ale v tomhle bych ještě skusil udělat vyjímku ! Já bych jim tu důvěru v příštích volbách také dal ! Protože co s náma provádí ta pravičácká galerka ,to již nemá obdoby ! Škubali škubou a budou škubat dokud jím dáme příležitost lidi jako slepice ! Jsou to všechno mafiáni a 21let dělají z lidí jen voly ! Vtomhle státě asi určitá totalita být musí aby udržela na uzdě podnikavce kteří mají tendenci parazitovat na společnosti! Také bude potřeba omezit počet státních úředníků v Praze a ty zbývajíci donutit podobrém či po zlém pracovat pro blaho našeho lidu ! Musíme také vyčistit republiku od cizích vandráků a romů jinak naši občané nebudou moci nikdy v klidu žít a pracovat ! Dl.
06. 11. 2011 | 22:15

dalimír napsal(a):

Jáchyme nahážem je všechny ty darebáky co nás chudáky ždímají do stroje a všechny sešrotujem ! Dl
06. 11. 2011 | 22:19

Soumrak napsal(a):

Řekl bych, že Merkozy nastinilo Papandreovi jak by vypadala jeho rodina po zásahu KSK nebo nějakých propanevropských revolucionářů dovezených z Lybie.
Chudák nevydržel.
Demokracie? Referendum? Probuďte se, další program pro východo a jihoevropské podlidi je robota. Ne Rossumova univerzální ale skutečná.
06. 11. 2011 | 22:26

ghándí napsal(a):

dalimír,
vy chcete čistit republiku od romů? pravě jste se dopustil trestneho činu. za takové voliče se opravdu nemusí komouši stydět, jenom nevím proč jsou tak alergický na to, když je někdo přirovná k nacistum. já v podstatě nevidím rozdíl.
06. 11. 2011 | 22:29

Jáchym napsal(a):

dalimíre, já měl před lety pár dobrých známých mezi Cikány a dva opravdu dobré kamarády, před kterými smekám. Pochopitelně jsem poznal i dost hajzlů. (Jeden čas jsem dokonce dostával za to, že jsem měl na starosti větší počet Cikánů příplatek dvě stovky k platu! :-)
Ale představte si, jak by to dopadlo, kdyby si v okolních zemích dělali obrázek o tom,jací jsou průměrní Češi podle těch lumpů ve vládě!
Myslím že i Vy jste poznal víc slušných Cikánů, než máme dnes slušných ministrů.
06. 11. 2011 | 22:35

dalimír napsal(a):

ghandi asi jste hluchý a slepý nebo nechcete vidět jaké jsou v česku s vámi problémy ! Hlavně vaše mládež je ostrá a přepadají ,mlátí bezdůvodně naše lidi ! Nehrejte si na dyskriminovaného a ukřivděného ! Netvrdím že jste všichni stejní ale zamyslete se sám nad sebou jestli jste přínosem pro naši majoritu ! Dl.
06. 11. 2011 | 22:46

český maloměšťák napsal(a):

Cestovatel napsal(a):
Do stejného marasmu jako Řekové se chtějí dostat Švýcaři, kde pořádají referendun o důchodu v přepočtu 82 000 kč měsíčně. Krásný příklad toho proč je referendum a přímá demokracie a škodlivá. Toto referendum vyvolali odboráři podléhajcí iluzi že neomezený růst sociálního státu a výdajů na sociální stát je zárukou prosperity. Ještě že něco podobného (referendum) po čem tu volají mnozí demagogové tu nemáme. To by nám bolševické odbory spolu s levicovými stranamy brzo prohlasovaly důchod 100 000 kč měsíčně, dávky v nezaměstnanosti 80 000 měsíčně a porodné 50 000 měsíčně a brzo by jsme zbankrotovali.
06. 11. 2011 | 20:17
-----------------
Malá oprava. Takové maličké vyspraveníčko.
Nejde o důchod, nýbržto o minimální mzdu.

Ale to nic neubírá na kráse vašeho příspěvku, že....

Jen tak mimochodem - zatím jsem na planetě neobjevil zemi, kde by občané byli schopni finacovat svůj stát - stát, který není jenom prostředkem k tomu, aby z něj pijavice odsávaly krev....tedy kdyby byli schopni profinancovat úspěšný chod společnosti na základě nízkých mezd.
Jistě - použijete svou oblíbenou totalitně spravovanou Čínu.
Ale s takovým státem se jděte vycpat.
Já o takový stát nestojím.

Stejně jako dalších několik set milionů Číňanů.
Jen jsou zatím drženi na uzdě.

Až povolí tahle uzda ...nechtěl bych být u toho.

To z plného srdce přeji takovým , jako jste vy - odborníkům na švýcarské národohospodářství na jedné straně a vzyvatelům čínské společenské smlouvy na straně druhé.
A pořádně si toho užijte - přeji vám, ať jste zrovna v té době ve vedení nějaké čínské fabriky na hranicích s Mongolskem. Bez možnosti leteckého spojení. A at jsou tam dělníci pořádně namíchnuti.....

Auf Wiedersehen u nějakého vašeho pokusu o to, pochopit jaký je rozdíl mezi důchodem a minimální mzdou - např. švýcarskou.
07. 11. 2011 | 00:09

český maloměšťák napsal(a):

schlimbach
Vaše reforma má ale jednu malilinkatou vadu.
Věřitelé /majiteé těch dluhů/ s ní nebudou souhlasit.

A obávám se, že Vy ani pět milionů Řeků s tím nic nenaděláte.

Takže budete potřebovat jejich kapitál.

Vaše reforma se dá prosadit buď postupnou regulací nežádoucího nebo nařízením.
To druhé je neschůdné.
Leda byste změnil společenský systém - tedy místo demokracie osvícený panovník.

To už je sice realnější, než to, že věřitelé se promění v altruisty a mecenáše - ale má to jednu vadu.
Osvícení se nedostává.
Panovníků by bylo na skladě dost - to jo (jenom na Hradě by se našli "ze dva" :)))...ale osvícení tak jaksi došlo....
07. 11. 2011 | 00:16

Vratiprst Choromysl Krombožinec napsal(a):

maločecháčku
naprosto pomíjíte fakt, že věřitelé nebývají lockeovští tvůrci a konzervátoři hodnot. bývají to instituce, vyrábějící peníze studeným štěpením s kapitálovou přiměřeností 9%. ergo půjčují 91 a mají 9.
peníze v takovém systému jsou aktem víry a já vidím, že se svět stává více a více světem bezvěrců.
07. 11. 2011 | 00:25

Cestovatel napsal(a):

donal:

Nauč se číst já jsem nepsal levice zbankrotuje stát rychleji než pravie,ale jak jsou nesmyslná referenda

Schlinbach:

Pokud vím tak ČR NEBANKROTUJE.

stále rebel :

Pokud by se dostali na mojí úroveň tak by na tom pořád byli líp než dnes s kdy vypisujou naprosto nesmyslné referendum, které je ještě víc zadluží. To by ale Švýcaří musei přemýšlet.

český maloměšťák:

Pardon jde skutečně o minimální mzdu to ale nic nemění na faktu že to referendum je na hlavu. Tak vysoká mimimální mzda přivede většinu fimem na mizinu a spousta jich odejde. Švýcaři si pak konečně uvědomí jak je hloupé vypisovat na všechno referendum a kam je ta jejich přímá demokracie dovedla.
Ono si totiž většina lidí neuvědomuje jaké má firma příjmy a výdaje a jaké platy si může dovolit aby nezbankrotovala. Neuvědomují si že by je to mohlo ohrozit, ale když jde sobecky o jejich prospěch tak si odhlasují vyší minimální mzdu.
07. 11. 2011 | 01:10

Cestovatel napsal(a):

český maloměšťák:

Jako obvykle přeháníte a melete nesmysly, které jsem neřek. Já jsem neřekl že by všude měli patit mzdy jako v Číně? Minimální mzda by měla být taková aby to nelikvidovalo zaměstnavatele a aby za ní zaměstanci dokázali alespoň trochu slušně žít a pokrýlo by to alespoň základní potřeby člověka . Třeba v našich podmínkách by minimální mzda měla být tak kolem 15 000 Kč (dnes je asi 8000 kč)
07. 11. 2011 | 01:19

schlimbach napsal(a):

český maloměšťák

obávám se, že neberete do úvahy prostý fakt, že když Řecko je předluženo, neznamená to, že Řekové nemají v bankách své vklady a mohou se "rozhodnout si je vybrat ihned" ... chápete, kam mířím?

Takže osobně nemám žádné obavy z realizace, pokud se národ rozhodne učinit změnu ... Aby to bylo snáze pochopitelné, je třeba ten nový systém brát jako komplex a hlavně, zapomenout to, co víte o tom dnešním
07. 11. 2011 | 02:38

Silvie napsal(a):

Někde jsem četla názor nějakého ekonoma(?), že by se mohlo přihodit, že z nefunkčního společenství vystoupí ti schopní a euro nechají těm neschopným a slabým.
To by byl vtip roku.
Němci budou zatím! držet unii za každou cenu, jakmile by vypadlo Řecko, nastal by dominový efekt...
Pro Řecko není cestou další zadlužení, jenom státní bankrot a návrat k původní měně. Všichni v unii to vědí a všichni předstírají, že mu euroval pomůže.
Přitom jde jenom o následné volby a po nás...potopa.
07. 11. 2011 | 08:26

dalimír napsal(a):

Jáchyme každý máme asi s romským etnikem své zkušenosti ! Já je mám vážený pane již od mládí a jsou velmi neblahé ,věřte mi ! Mohl bych zde dvě stránky o tom napsat ! Jisté ale je že tyhle lidi asi nikdy milovat nebudu ! Ale pamatujte si že v důsledku jejich dotování státem různými sociálními příspěvky o kterých se nám majoritě ani nesnilo si pleteme na sebe do budoucna pěkně dlouhý bič !!! Hezký den všem Dl.
07. 11. 2011 | 08:38

dalimír napsal(a):

Vážení občané je třeba důsledně sledovat to panoptikum které nám naši politici v parlamentu a vládě předvádí a u volebních uren jim to pěkně spočítat !!! Dl.
07. 11. 2011 | 08:43

jo být Němcem není žádná prdel napsal(a):

Milí Řekové!
Také to u vás znáte, tetu, která po celé dětství a mládí krmí prasátko? U prvního kola, prvního rádia, první dovolené – pokaždé přidá pár bankovek. A nic za to nechce, jen tu a tam přátelské děkuji pěkně. Milí přátelé, toto je dopis od vaší štědré tety. Žádný strach, nemusíte děkovat. Jediné, co si přejeme je: Vžijte se do naší situace.
Od roku 1981, tedy 29 let, patříme do stejné rodiny, do EU. Žádný jiný rodinný příslušník nedal do rodinné kasy tolik peněz jako my,totiž 200 miliard euro čistého.
A asi nikdo nedostal na hlavu tolik, jako vy, celkem téměř 100 miliard. Tedy polovinu toho, co jsme my přihodili do EU hrnce, jste vy z něj velkou naběračkou vybrali. Nebo vyjádřeno jinak: Spočteno – my, Němci, jsme v těch letech dali každému z vás, Řeků, od kojence po starce, přes 9000 euro. Prostě tak. Bylo to milé, ne? Ještě nikdy žádný národ tak velkoryse nepodporoval dobrovolně tolik let jiný národ!
Jste naši vskutku nejdražší přátelé.
Jak se nám během těch let dařilo, na to jste se nikdy nezeptali. Hádám, že ani dnes, Vás naše starosti příliš nepálí. Já vám je ale stejně převyprávím. Naše ulice jsou děravé, protože nám chybí peníze na jejich údržbu. V některých městech svítí v noci jen každá druhá lampa, protože radnice nemají na zaplacení účtů za elektřinu. Naše platy, na rozdíl od vašich, od zavedení eura prakticky vůbec nestouply. A k tomu všemu musíme zachraňovat Řecko? Starosti o vás nám opravdu ještě chyběly.
Milí řečtí lékaři,
místo stávkování se příští týden radši věnujte svým pacientům.
A od teď, už bez předcházejících proseb o peníze. A pak si jednoduše zdaňte vaše příjmy. Ano, vaše nové porsche si sice objednáte o rok později, ale vy to přežijete.
Milí řečtí důchodci,
když u nás člověk pracuje celý život, nedostane ani 40 procent své mzdy jako důchod. S tím jsme na čtvrtém místě od konce mezi zeměmi OECD. A teď otázka: Kdo je naopak na místě prvním? Správně. Vy. V důchodu si dopřáváte přes 95 procent vašeho průměrného příjmu. Zdá se vám to fér? Takže, milí řečtí důchodci, vy jste ta generace, která tuto mizérii způsobila. Nechte nohy v klidu, nechoďte nikam demonstrovat a nechte vaši vládu schválit úsporná opatření.
Milí občané Řecka,
nemluvte pořád dokola o tom, že za katastrofální situaci nesou vinu vaši politici. Jste přeci národem, který světu představil demokracii, měli byste proto vědět, že je to vláda lidu – vás. Dříve jste byli pro svět inspirací, cesta, kterou ale ukazujete dnes, je bludná. Tak to dál prostě nejde.
Srdečné pozdravy, Walter Wüllenweber, Stern
PS: A ozvěte se! Za vaši odpověď bychom byli rádi
07. 11. 2011 | 09:02

Někdojen napsal(a):

Jo být Němcem není žádná prdel, to opravdu není, protože EU není od roku 1981. A to házení čísel, to teda je prdel, jak je to vedle, zásahy vedle, to je teda prdel a k popukání. Blábol k pohledání.
07. 11. 2011 | 09:25

Yosif K napsal(a):

Pane "jo byt Nemcem" - dekuji za nadherny prispevek. Je to zcela vecna facka do tvare nedovzdelanym pseudopratelum proles a lumpenproles, kteri si namlouvaji, ze Rekove jsou obeti machinaci mezinarodnicvh fiunancnich kruhu.

Rekove jsou obeti obelhavani ostatnich narodu a nakonec obelhavani sebe sama. Rekum jiz vsak zacina svitat - okolo 50% Reku uznava, ze neni jina cesta nez se smirit s nizsi zivotni urovni. Toto jest velky rozdil proti bandickam rudych a oranzovych demagogu v Ceske republice.
07. 11. 2011 | 09:54

Yosif K napsal(a):

Pane "nekdo jen" - ktera cisla zpochybnujete?
Zpochybnujete, ze Nemci do EU prispivaji?
Zpochybnujete ze Rekove z EU cerpaji?
Zpochybnujete ze na to ze se z Recka temer nic krome oliv a syru neexportuje je divne, ze Rerkove maji o polovinu vyssi platy a penze nez Slovaci?
07. 11. 2011 | 09:58

Emiliano Zapata napsal(a):

Walter Wüllenweber
Když jsem poprvé přijel do Hamburku a dal si kafe u stánku, stálo 1,-DM, pivo v sámošce na Reeperbahnu 0,50-DM. Němci tehdy platili DPH 14% a měli se jak prasata v žitě. Pravda, to kafe u stánku tam bylo za 17 korun, zatímco v hotelu na Václaváku bych si ho dal za 6. Ale můj kolega ve stejné funkci bral v Hamburku u Grünera & Jahra 6000,-DM.
My jsme měli daň z obratu asi někde kolem 5%, žádná DPH u nás neexistovala. Každý měsíc jsem nosil domů 7000,-Kč, což je na dnešní peníze asi 140.000,-
Všichni němečtí politici se tehdy sjednotili kolem hesle "Deutschland, einig Vaterland", dokonce i Willy Brandt pronášel zapálené národovecké projevy. Jen samo pohlcení DDR přišlo Němce na pěknou ránu. DPH se zvedlo na 16% a pak 19%. K čemuž je nutno podotknout, že když Německo, v důsledku prohrané první světové války zavedlo poprvé něco podobného DPH, brutto daň z obratu, byla sazba 0,5%. V roce 1946, po další prohrané válce, tato daň byla zvýšena na 3%.

Sloučení s DDR, vznik EU a posléze Eurozóny stály Němce šestapůkrát tolik, co dvě prohrané světové války. Češi jim ale stále mohou a musí závidět jejich sníženou sazbu 7%, která se přes dvacet let nepohnula. Němečtí politici stále mají zbytky sociálního cítění a nejsou banda nezodpovědných gaunerů.
Češi, kteří platí stejné, nebo vyšší ceny za zboží a energie než Němci, mají 4x nižší průměrný příjem na hlavu a budou nyní zbaveni sociální úlevy plynoucí ze snížené sazby DPH.

Z republiky byl za 11 let vyveden investory 1 bilón korun (1000000000000), větší nčást z toho bankami, které byly Zemanovým a Špidlovým režimem předány novým majitelům oddlužené za šušně z nosu. Špidla se během procesu přijímání do EU klaněl Rasmussenovi až k zemi. Dostal za to pak bezvýznamný ale dobře placený post eurokomisaře.
Češi v roce 1989 prohráli Studenou válku a platí za to mnohem krutěji, než Němci za svá dvě válečná intermezza.
Nechybí mnoho, aby se na vodu nabírající Titanik frankogermáské EU začli dívat s potěšením.
07. 11. 2011 | 12:31

Někdojen napsal(a):

Yosif K, co říkáte na větu,----"A asi nikdo nedostal na hlavu tolik, jako vy, celkem téměř 100 miliard."---- Tato věta oznamuje, že každý Řek dostal 100 miliard. Tak si deset milionů šest set tisíc Řeků vynásobte těmi 100 miliardami. Je to naprosto špatně napsané. Věta hlavní, věta vedlejší, souvětí atd, prostě blábol.
07. 11. 2011 | 23:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy