Jak tankuje levice

23. 11. 2011 | 09:43
Přečteno 3696 krát
Problém levicového think-tanku, který se sešel k výročí 17. listopadu za účasti Slavoje Žižka, mediální hvězdy evropských neomarxistů, spočívá hlavně v absenci logického realistického myšlení, čili v ideologii. Definovat globální kapitalismus – globální trh – proti kterému tak brojí, je velmi obtížné. Jako každý trh je více méně spontánní, ale je také interakcí mnoha činitelů a vznikl postupným snižováním cel a částečně i průmyslových dotací.

Pro neomarxisty je pojem kapitalismu stejný jako pro Lenina. Jde o zločinnou nadvládu svobodných podnikatelských subjektů, vykořisťovatelů – podnikat má stát v zájmu všeho lidu. Paradox takové teze tkví v tom, že vývoj evropského hospodářství od 16. století prokázal, že dnešní historicky bezprecedentní životní úroveň (a sedm miliard lidí, kteří by se jinak v takovém počtu buď vůbec nenarodili, nebo nepřežili pár let po narození) je důsledkem svobodného podnikání. Dokonce i tzv. průmyslová revoluce byla teprve umožněna svobodou podnikání neboli objevem trhu, vždyť tolik vynálezů staré Číny i starověku nemělo šanci se uplatnit.

Problém, že trh provázejí často nepředvídatelné hospodářské výkyvy, občas i nepředvídatelné recese je dán jeho citlivou spontaneitou a autonomií, do které zasahují nejrůznější vlivy, mezi kterými jsou to hlavně většinou politické intervence vlád. To platí i v globálním měřítku, tak jako v nedávné hypoteční krizi (levné peníze, snížení stropu likvidity i daně ze zisku na burze (capital gains tax), státní podpora hypotek méně solventním (Fannie Mae) a pod.). Totéž platí o evropském trhu podřízeném společné měně, která umožnila levný úvěr, vysokou inflaci méně výkonných zemí a špatné investice.

Klasičtí marxisté tvrdili, že má vlastnit kapitál a podnikat pouze stát, ti dnešní chtějí, aby stát trh reguloval a nepřímo řídil. Mají částečnou pravdu – stát musí zajistit právo (spravedlnost) a udržovat makroekonomickou rovnováhu, mít nízké náklady, chránit spotřebitele, netisknout peníze, nedotovat průmyslová odvětví a podobně, není však schopen trh nahradit. Těch statisíce každodenních autonomních rozhodnutí koupit, investovat, prodat…žádné plánování nenahradí. Neomarxisté dnes už znárodňovat sice nechtějí – chtějí však hospodářství ovlivňovat a regulovat i mikroekonomicky a nejrůznějšími dotacemi/zdaňováním, jako to k materiální škodě nás všech dělá Unie.

Co se týče nadnárodních firem a jejich negativního vlivu na demokracii? Tu lze soudit, že to bude záležet na kvalitě politiků každého jednoho demokratického státu. Liberální demokracie je především technika systému (volby, strany, rozdělení moci na legislativní a exekutivní, nezávislé soudy, centrální banka, chráněná opozice a pod.). Její kvalita bude záviset na ctnostech, morálním společenském prostředí a ovšem politické vůli tvrdě trestat. Nadnárodní firmy mohou využívat svého vlivu a korupce hlavně tam, kde to jde nejlépe – v nedemokratickém Rusku, Ukrajině a afrických či latinskoamerických kleptokraciích. Těžko pořídí ve Skandinávii nebo v Německu. Představa, že jsou mezinárodní firmy zločinecké z principu, je stejně absurdní jako představa, že je majetek jakási sociální krádež. Jde o pověru ideologie.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Tomský,

Je zajímavé, když ideolog jako vy (po tom, co zde setrvale předvádíte), začne mluvit o absenci logického realistického myšlení.

Pro vaše uklidnění uvedu víc než kdy platné heslo kapitálových "neomarxistů", kteří si tvůrčím způsobem upravili Marxovo heslo na: "Spekulanti, lichváři a loupežníci všech zemí spojte se!"

Současně dělají vše co můžou, aby se nezačala globálně organizovat a sjednocovat ve svém zájmu decimovaná pracovní síla, tudíž aby nedošlo na naplnění původního marxova hesla: "Proletáři všech zemí spojte se!"

PS: kdoví jestli dojde i na naplnění další Marxovy úvahy, že kapitalismus padne nejdřív v zemi s nejrozvinutější výrobní silou? (a já dodávám hluboce zadluženou a perspektivně bezprizornou)
23. 11. 2011 | 10:07

trubač napsal(a):

Nadnárodní firmy využívají korupce (čili zločinného jednání) ale z principu zločinecké nejsou.
Nerozumím, vysvětlete. Buď se dopouštím zločinu, potom jsem tedy zločinec,anebo nepáchám zločin,potom jsem bezúhonný.
Nebo ve Švédsku a v Rusku platí jiné Nepokradeš!?
23. 11. 2011 | 10:11

Pacák napsal(a):

Současné události ukazují že ve Švýcarsku Nepokradeš platí, v Čechistánu neplati.
23. 11. 2011 | 10:16

Almo G™ napsal(a):

A pro úplnost...

Jak tankuje pravice:

http://zpravy.idnes.cz/poslanec-tankoval-naftu-bez-placeni-ukazal-audit-na-letisti-v-hradci-1gp-/domaci.aspx?c=A111113_220239_domaci_cem
23. 11. 2011 | 10:17

Isra napsal(a):

Pane Tomsky, ani levicovi myslitele, krome radikalu, preci neztracuji kapitalismus. Vse, co jste napsal o zasuhach trhu na pozvednuti zivotni urovne po celem svete, by jiste podepsali.

Problem je spise s globalnim kapitalismem v dnesni podobe, na coz narazite az v poslednim odstavci. A Vase reseni (moralka, ctnosti narodnich politiku) je docela legracni. Problem totiz je, ze ty narodni reprezentace jsou uz davno koupene, zavisi na penezich. Navic male staty. byt demokraticke, nemaji sanci prosadit ve stretu s globalnim kapitalismem temer nic. Ten, kdyz ho budou prilis tlaci, se sebere a odejde jinam...
23. 11. 2011 | 10:21

Nový Spar´tan napsal(a):

...pane Tomský, buďte rád , že jste se nenarodil ve Spartě, za nožičky by Vám urazili hlavičku o skálu, hned po narození...,
...individualizmus, otroctví, fedualizmus, komunizmus a kapitalizmus, demokracii..., romantizmus... mají i atomy , bakterie, zvířata ..., pane Tomský...,
...máme demokracii, a stát Česko je vydrancovaný do základů, hlavně demokraticky morálně, z lidského hlediska to je nepřijatelné !!! Vy bojujte za pravou lidskou morálku, tak tedy jako morální podnikatel, odejděte např. do "kláštera" s Klausem, paní Klausovou..., poučte ho, zahoďte prteny, ukradené vykládané tužky /připomeňte takticky Klausovi/ ...
a jako umývači nohou nemocným budete velmi užiteční, vnitřně šťastní...,Duka Vás možná nechá nabalzamovat..., budete nesmrtelní...
23. 11. 2011 | 10:29

Ivan napsal(a):

Pokud se podivate na napr. Michaela Moora, zjistite ze on v zadnem pripade nezatracuje svobodne podnikani a velebi padesata s sedesata leta, kdy se majitele firem v USA delili o zisk se zamestnanci. Co kritizuje je soucasny model "kapitalizmu", kde se nuzky stale vice rozeviraji a stredni trida uplne mizi. Zustavaji extremne bohati a chudi. To se levici nelibi.
23. 11. 2011 | 10:30

neo napsal(a):

Almo G.

jak vůbec někdo může věřit pravicové modré frontě dnes v žoldu ODS? :)
23. 11. 2011 | 10:33

rejpal napsal(a):

neo
Nemůže. Takže, když "pravicová modrá fronta dnes v žoldu ODS" napíše tohle, logicky to vede k závěru, že situace je ještě podstatně horší.
Jenže ono to s tím žoldem asi tak jednoduché není. MfD čtu denně, a když pominu pár komentářů některých lidí, a vynechám období volební kampaně (a to fandila spíš TOP 09), pak pro odhalování neřádu udělala z médií zdaleka nejvíc. Stejně jako NOVA. Prostě to zvyšuje čtenost, a tak se to dělá.
23. 11. 2011 | 10:46

neo napsal(a):

rejpal:
já nejsem z těch, kteří dělí media na pravicová a levicová...
23. 11. 2011 | 10:53

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Považoval jsem Vás, pane Tomský, za zajímavého diskutéra, teď bych Vám navrhoval, abyste se na nějaký čas odmlčel. Pokecáme si až po revoluci.
23. 11. 2011 | 11:05

jo napsal(a):

Lidi jako VY způsobili tento stav a ještě mají drzost něco žvanit...
23. 11. 2011 | 11:09

Jan Čermák napsal(a):

Musíte se pane Tomský rozmyslet, zda kopete za kapitalismus nebo za demokracii.
Není totiž možné mít obojí!/ s tím můžete nesouhlasit, ale studujte, a přídete na to, že mám pravdu/
Logicky.
V demokracii prostě nelze mít degresivní zdanění.
V právním státě nelze mít naši vládu.
Nadnárodní kapitalismus, jak hezky dokladuje dnešní krize, stojí proti demokracii.
Itálie, Řecko, Island, Irsko....
Takže se rozhodněte co chcete.
Právo nebo peníze.
Svobodu nebo peníze.
Právo na´život nebo právo na soukromé vlastnictví.
Odpovíte mi?
23. 11. 2011 | 11:16

jojo napsal(a):

No já nevim. Tuhle bylo v novinách, že jeden zastupitel za ODS tankovával v organizaci, patřící městu. Tuším někde ve východních Čechách. Ono zařízení bylo těžce prodělečné. A ukázalo se, že tankovával zadarmo. Způsobil škodu přes 150 000 Kč. Pouze 1 modrý ODSák. Samozřejmě zapoměl zaplatit a dluh vyrovná....
Tož tak tankuje pravicová ODS.

A jak tankuje levice? O té v tom článku nic nebylo...
23. 11. 2011 | 11:34

vlk napsal(a):

Dobře, přijmu autorovu hypotézu, ž e levicový think thank je něco jako soustředění slaboduchých, retardovaných pitomečků, kteří nepochopili nic ze základů ekonomie, politlogie, sociologie, teorie řízení, psychologie a tak podobně. a sou to jen nebezpeční a nepřející závistivcim hrajícína nejnižší lidské pudy.
Prostě n intelektuální býmandi, neschopni dorůst duševní velikosti tloušťky podrážky u trepek myslitele Tomského.
OK. Nemám s tím problém.
Nicméně pak mi velmi velmi uniká opakované skuhrání našeho think thankového velikáta na těchto blozích, když se současná vládní partička rozhodla zvýšit dolní sazbu DPH o i pro jeho produkty.. Skuhrání až trapné, řekl bych.Ptám se sám s ebe, proč tenhle libertanián každým coulem si chtěl pro svůj prodejní artikl vybojovat zásadně jiné daňové podmínky než budou platit pro pitnou vodu, chleba, léky. Pro mne tovar naprosto k životu nezbytný.
Jistě mi rád odpoví.
23. 11. 2011 | 11:35

dexx napsal(a):

Vlk

taky mi to vrtá hlavou, ale předběhl jste mne!

Protože i volný trh a opatření geniální modré vlády nýmandů mají své meze, když se mysliteli velikánovi Tomskému šáhne na jeho peníze!

Oportunistou za všech okolností - to je podstata tržního principu. Jak je vidět, i Tomský horuje pro nesmyslné modré ideje, které všude přivedl země ke krachu nebo na okraj krachu. Když se mu však šáhne na peníze, najednou v tomto případě neplatí nic.

Jak to řekl komoří Lang v pohádce Císařův pekař? .o)
23. 11. 2011 | 11:51

Willard napsal(a):

Ale pane Tomský,
vaše volání po morálce jen zabraňuje vidět systémovou podstatu. Vezměme si Spojené státy, koncerny a privilegovaní si mohou díky svým obrovským příjmům dovolit vytvářet tlak na politiky a hájit své zájmy (snižování daní pro korporace a superbohaté atd.). Dokáží se organizovat jako třída v marxistickém smyslu, což ostatní občané nedělají, mají příliš mnoho starostí s každodeností. A když už jsme u USA, tamní Supreme Court zrušil omezení financování politických stran korporacemi. Jakápak morálka, když jste závislí na tom, zda se Vám jako politikovi podaří získat více peněz od korporací než konkurence...kdo platí, má požadavky. Morálka zde nepomůže, jen systémová změna...jak hluboká, to je na další diskusi.
23. 11. 2011 | 11:59

friedrich engels napsal(a):

Při označení Slavoje Žižeka za levicového filozofa se mi tlačí před duševní zrak obraz od Pietera Brueghela staršího inspirovaný Ježíšovými slovy (Mat. 15:14) o farizejích. Takoví vedou slepce do příkopu.

Tomský proti omu nevede nikam.
Tvrdit že mezinárodní firmy nejsou zločinecké z principu může jen osoba pokroucená tak, že už neví, kde má hlavu a kde nohy. Pochopitelně, že entity, které si svými vnitřními, nikomu zvenčí neznámými rozhodnutími vytvářejí vlastní právo, obepínající Zeměkouli, jsou z hlediska legitimního, demokratickým procesem vytvořeného práva zločinné.
23. 11. 2011 | 12:13

hk136 napsal(a):

No, stejne jsem nepochopil, jak ta levice tankuje. Asi mne rozhodilo uz prvni souveti:
"Problém levicového think-tanku, který se sešel k výročí 17. listopadu za účasti Slavoje Žižka, mediální hvězdy evropských neomarxistů, spočívá hlavně v absenci logického realistického myšlení, čili v ideologii."
Hlavne nechapu, jestli ideologie je "logicke realisticke mysleni" nebo "absence logickeho realistickeho mysleni"... No at je to jakkoli, doufam ze se to tyka jen toho jednoho levicoveho tinktanku a ostatni jsou OK...
Dobre tak na vetny rozbor k maturite nebo pro psychoanalytika.
23. 11. 2011 | 12:13

SuP napsal(a):

vlk -
Když jsem se 17.11. proklikával nudou všedního dne, narazil jsem i na přenos z té vaší demnostrace a akorát tam hovořil ten váš korouhevník Žižek. Musím říct, žes to vystihl docela přesně.
23. 11. 2011 | 12:18

Modrý pták napsal(a):

A Paroubek je taky levičák a ještě má bradavici.
Správně na něj lidi spontánně házeli vajíčka. Levice fuj.
S modrým ptákem na věčné časy. Kdyby se o sebe každý postaral tak jako členové ODS, už jsme dávno mohli být všichni milionáři. Ale levicová lůza to pořád kazí
23. 11. 2011 | 12:26

VFISCHER napsal(a):

TYPICKÉ, TOMSKÝ !! JAK TYPICKÉ !!!
Ano typické přemoudřelé žvásty zazobance, jehož zbohatlická existence založená na zcela jistě "morálních, poctivých a průhledných" podnikatelských "schopnostech" mu dnes dává pocit potřeby "házet perly sviním" !!! Jen mu nesmíš ty zlý státe sahat na DPH jeho čistého podnikatelství, to potom najednou hned má plná ústa ukřivděnosti !! Ale jinak stále a přemoudřele ví, jak a kam se má svět točit, aby se zejména jemu a jemu podobným dařilo hrabat a hrabat stále lépe a radostněji !!!
23. 11. 2011 | 12:26

Občan napsal(a):

Tomskej,

státy, které si zprivatizoval nadnárodní virtuální kapitál, nemohou být z podstaty věci demokratické. Soukromé vlastnění velkých souborů výrobních prostředků a velkých ekonomických celků totiž vylučuje demokratické řízení a správu - právě proto, že ty celky vlastní jedna osoba nebo malá skupina osob. A ta osoba nebo malá skupina osob vlastní onen velký celek proto, aby JÍ A NIKOMU JINÉMU přinášel užitek.

Proto už za Masaryka byly rozprášeny šlechtické, zbohatlické a církevní velkostatky a byly zakládány státní výrobní a služební podniky, resp. znárodňovány určité sektory hospodářství nebo legislativně podřizované přísné státní kontrole a regulaci. Již tehdy totiž bylo jasné, že dokud jsou plně pod kontrolou privátu, bude to příčinou velkých problémů.

Za feudalismu byly státy ovládány jednotlivci - panovníky, kteří ale byli kontrolováni a regulováni šlechtickými sdruženími ZEVNIŤR i ZVENKU. Alespoň v této společenské vrstvě tedy fungovalo cosi jako pseudodemokratické či předdemokratické vztahy, instituce a mechanismy.
V konstitučních monarchiích, v přechodném stádiu mezi feudalismem a kapitalismem, již tyto kontrolní a regulační mechanismy byly řádně institucionalizovány a do určité míry ovlivňovány občany.
Dnešní kapitálový neofeudalismus tyto kontrolní a regulační mechanismy a instituce postupně likviduje, resp. si je podřizuje. TO, co si státy trpělivě a pomalinku budovaly nějakých 400 let - totiž občanská společnost - rychle přestává existovat. Současná lidská komunita se začíná stále více podobat té typicky feudální: nepatrná vrstva vlastníků a vládců; malá vrstva úředníků a vlivných řemeslníků, jejichž blahobyt je zcela existenčně závislý na blahovůli vládců a tudíž jsou vůči nim extrémně loyální; a obrovská masa dnes již opět skoro bezprávných nemajetných, třesoucích se o skrovnou chalupu a kousek pozemku.

Buď budeme mít demokracii a pak potřebujeme silný a sociálně citlivý stát, v němž drtivá většina populace pracuje, žije celkem spokojeně, je vzdělaná a zdravá a proto platí daně, poplatky a je vůči mocenským strukturám poyální.
Nebo budeme mít neofeudalismus, případně kombinovaný s nějakou diktaturou, kde bude nepatrná skupina pomocí armády a policie ovládat obrovskou a permanentně (cenzura) chudou masu, která bude jen čekat na okamžik, kdy se k ní mocenské struktury otočí zády, aby do nich mohla zabodnout vidle.

Já jsem pro demokracii a sociální citlivost. Ale jak je vidno, tzv. "libertariáni" jsou spíš pro tu diktaturu - pokud jim půjde na ruku.
23. 11. 2011 | 12:39

Občan napsal(a):

Oprava: ...loyální...
23. 11. 2011 | 12:45

huud napsal(a):

Pane Tomský,dělení na levici a pravici je tradice Velké francouzské revoluce.1792.
Žádný skutečný marxista tyto pojmy nikdy nepoužíval.Tím spíše,aby pak vytvářel levicovou opozici samorosty typu Slavoje Žížka. Dále,žádný kvalifikovaný makroekonom není schopen pronášet Vaše analfabetské věty o náhodných recesích kapitalismu:ten je má z principu a periodické-ve známých 4 fázích.Kvůli recesím se na kapitalismus nikdo nikdy příliš nezlobil,kvůli krizi z nadvýroby ano.
Nesměšujte český postkomunismus s kapitalismem .Lidé tu kritizují Klause za negramotnost.Za to,že v Čechách nestál zatím v historii Čech analogický analfabet u kormidla ekonomiky.Za to,že tu dluh narůstá díky privatizaci úměrně počtu let od privatizace,za to,že platy nejlépe placených překračují desetinásobně a vícekrát možnosti této ekonomiky,v níž v principu neexistuje ani pojem produktivity práce. Zato,že tato ekonomika snižuje poptávku a tržní stabilitu této ekonomické pokrouceniny tím,že nechává lidi platit za služby dříve jimi neplacené a to vysoko.Monotónně narůstající dluh,přemrštěné platy papalášo-manažerů a platby za dříve neplacené služby dohromady vytvořily u 2/3 obyvatel snížení životní úrovně na 1/3 roku 1990.Nejsou schopny oddálit věčně nutný kolaps této společnosti. Nespokojenost lidí s touto dnešní podobou této země je více než namístě,protože pokračování tohoto nesmyslu a zvůle nejenže nemá perspektivu,ale je v pravém slova smyslu genocidní.
23. 11. 2011 | 12:48

vlk napsal(a):

SuPe
no když TY jsi poslouchal Žižeka, tak zcela chápuTVOU úvahu o jeho úrovni.
A mohu konstatovat jediné. Každý soudí podle sebe.
Dokonale jsi to ilustroval.
Zkus přemýšlet na d následující větou:
Ne, vždycky, když něco nechápu, mus jít o naprostou stupiditu.
Ale můžže být, že jsem ti naložil s tou jednoduchou větou příliš velké duševní břímě.
23. 11. 2011 | 12:57

Viola napsal(a):

Tisknout peníze se musí tak, jak přibývá lidí, s každým narozeným dítětem se má natisknout tolik peněz, kolik se předpokládá, že bude potřebovat do té doby, než bude samostatné - to je naprosto logické.
23. 11. 2011 | 13:04

ZM napsal(a):

Zločinci jsou vždy konkrétní lidé a ne nějaké instituce nebo firmy. To jsou jen právnické osoby. Když se člověk zamyslí nad tím, co vše tvoří např. nějakou nadnárodní firmu, tak si uvědomí že především management a akcionáři. Např. Skanska je bezesporu nadnárosní firma, která např. v ČR zaměstnává bagristu nebo řidiče náklaďáku, kteří ale o ničem nerozhodují.
Bagrista prostě ovládá bagr dle instrukcí od jeho vedoucího a řidič náklaďáku zase něco někam odváží. A když by Skanska stavěla někde protiprávně, tak do jaké míry je to vina např. toho bagristy?
A podobný princip je u válečných konfliktů. Jak moc je např. za rozpoutání 2.sv. války vinen Hitler a jak moc nějaký řadový voják, který sice střílel ze samopalu, ale na něčí příkaz.
Je vůbec možné rozdělit 100 % viny mezi různé lidi? To stejné platí u tzv. levice. Koho je ještě možné zařadit do "skupiny" levice a koho už ne? A např. co se týká poslanců, tak různí poslanci hlasují u různých zákonů různě. A Klaus se dostal na hrad s velkou pravděpodobností právě pomocí některých poslanců KSČM. Dění ve světě je složité, protože spousta lidí hlásá do světa jejich "ideologie", přičemž jejich jednání v zákulisí je mnohdy od této ideologie zcela odlišné. Např. známý případ poslance KŠČM Dolejše, kterej byl ochotnej za úplatek podpořit příslušný zákon výhodný pro firmy podnikající v hazardu. Prosstě byl ochoten udělat něco co se neslučuje s ideologií socialismu.
23. 11. 2011 | 13:08

ZM napsal(a):

Viola- to myslíte vážně, to tvrzení o tisknutí peněz? Odborně se tisknutí peněz nazývá kvantitativní uvolňování, které je potřeba provádět takovým způsobem, aby míra inflace nepřesáhla stanovenou mez.
23. 11. 2011 | 13:10

neo napsal(a):

Viola:

jo a z každým mrtvým se musí peníze roztrhat ne?
23. 11. 2011 | 13:12

Viola napsal(a):

neo

každý slušný člověk ví, že bohatý nevejde do království Božího a tak to má udělat tak, aby jeho bohatství se rozdalo právě na ty účely, pro právě narozené, nebo ty, kteří jsou ještě nezaopatření. Pokud by to tak každý bohatý udělal a neulívl do Švýcarska, kde je jeho bohatství umrtveno, nemusely by se další peníze tisknout.
23. 11. 2011 | 13:15

ZM napsal(a):

K mému příspěvku ve 13:08 se hodí ještě následující přirovnání.
Když nějaký auto srazí chodce na přechodu, tak to většinou není chyba v konstrukci toho auta, ale chyba řidiče.
23. 11. 2011 | 13:18

Viola napsal(a):

ZM

s pravidelnou kontrolou poměru lidí a peněz lze inflaci zabránit, ovšem jen s tím, že ti, co mají někde přebytek jej zavčasu odevzají pro nově se rodící, nebo narozené.
A nebudou je například umrtvovat v kryptách pro své ostatky viz.Romanovo mauzoleum.
23. 11. 2011 | 13:19

Kuchař napsal(a):

Každý normální člověk s Váma musí souhlasit pane Tomský. Jenomže levičák je člověk, který ve svobodném trhu neuspěl, protože mu nemá co nabídnout.

A proto hledá cesty, jak sám sebe vnutit ostatním.
23. 11. 2011 | 13:19

ZM napsal(a):

neo - spíš by se měli peníze stáhnout z oběhu např. v případě povodní, havárií nebo jiných katastrof. Spočítat tržní hodnotu zničených nemovitostí,vozidel komunikací a infrastruktury atd. a nahlásit to do centrální banky :)
23. 11. 2011 | 13:21

ZM napsal(a):

Kuchař- v tom bych nesouhlasil. Dám příklad, z dřívějška, který je ale asi platný i v současnosti.Jestliže by chtěl někdo taxikařit v Praze,tak si může koupit auto a zažádat o licenci, ale (když to zjednoduším)buď tu licenci nedostane, nebo najde auto ohořelé, popř. bude i fyzicky napaden. Tento člověk by uspěl ve svobodném trhu, ale ne v konfliktu s nějakou mafiánskou nebo politickou skupinou, která se snaží zajistit si moc na úkor ostatních.
23. 11. 2011 | 13:24

ZM napsal(a):

Kuchař- protože to co je např. v ČR, není demokracie a svobodný trh, ale mafiánský kapitalismus. Jak může nějaká čestně podnikající firma uspět, když se např. státní zakázky "šijí na míru" konkrétním firmám?
23. 11. 2011 | 13:26

ZM napsal(a):

Kuchař- socialismus před rokem 1989 byyl totalitní režim, kdy se soudruzi snažili omezovat občany téměř ve všem. Současný režim je řekl bych polototalitní. Vládnoucí garnitura se o občany nestará, pokud se oni nepletou do jejích kšeftů.
23. 11. 2011 | 13:28

urválek napsal(a):

Jak rajtuje Tomský,když mu sáhne pseudopravice v českém bordelu na DPH u knih? Pane Tomský,byla doba,kdy jsem si o Vás myslel i něco pozitivního,ale již to dávno pominulo a jste pro mě odstrašujícím příkladem ideologie,kultu osobnosti,sobectví,akademického žvanění...Jaký máte poměr s Kikinou?
23. 11. 2011 | 13:30

neo napsal(a):

Viola:

sorry ale stačí jedna Gaia , vy jste druhej výkvět. Ségra?
23. 11. 2011 | 13:34

neo napsal(a):

ZM:

Violka trošku bacená biblí po makovici.

Jakoby se tisk peněz odvíjel od počtu narozených... no nic...
23. 11. 2011 | 13:36

Kuchař napsal(a):

ZM:

S tím bych souhlasil.
23. 11. 2011 | 13:36

voroshilov napsal(a):

Kuchar:
V cem bys blue jay jeste nesouhlasil s bratrem Kainem?
"Pred rokem 1989 byl totalitni rezim ktery omezoval obcany temer ve vsem"-Ano,omezoval praci,skolstvim,zdravotnictvim,bydlenim,duchodami.
Ten dnesni uz se tim obtezovat nemusi!
23. 11. 2011 | 13:51

Viola napsal(a):

neo

právě, že se počet peněz neodvíjí od narozených, to je velká chyba a logický nedostatek. Jestliže má fungovat trh, tak musí být ekvivalent, ze který se něco koupí, když není ekvivalent, nedá se koupit a trh není. Když vznikaly peníze, nebo spíše platidla existoval jen jeden člověk, který to vynalezl - dávný ekonom - pláteník. Ten pláteník měl spoustu dětí a chtěl, aby byly živy, on uměl dobře tkát plátýnka a tak jim těch plátýnek utkal tolik, aby se mohly až on umře uživit. Oni totiž neměli úrodnou půdu, žili asi někde na vysočině a urodilo je jim tam jen trochu brambor a toho lnu.
23. 11. 2011 | 13:53

Viola napsal(a):

Jo a ten dávný ekonom nebyl sedláček, ani sedlák. :-)
23. 11. 2011 | 13:58

voroshilov napsal(a):

Viola:
Nechcete se osobne seznamit s doktorem Honzakem?Treba vam poskytne slevu.
23. 11. 2011 | 14:01

český maloměšťák napsal(a):

"...Problém, že trh provázejí často nepředvídatelné hospodářské výkyvy, občas i nepředvídatelné recese je dán jeho citlivou spontaneitou a autonomií, do které zasahují nejrůznější vlivy, mezi kterými jsou to hlavně většinou politické intervence vlád. ..."

Zajímavý názor. V 19. století by v novinách nějakého lokálního význymu celkem rychle skončil v zapomnění - ale dnes , zejména v ČEZku, na Moravě a v Slezsku se dá na tykovýchto názorech vybudovat vysoce originální novinářská pověst.
Velmi zajímavý je zejména termín " politické intervence vlád" jako příčina./cituji : "...(levné peníze, snížení stropu likvidity i daně ze zisku na burze (capital gains tax), státní podpora hypotek méně solventním (Fannie Mae) a pod.). Totéž platí o evropském trhu podřízeném společné měně, která umožnila levný úvěr, vysokou inflaci méně výkonných zemí a špatné investice..."/

O bailoutech bank - za peníze daňových poplatníků - o tom autor cudně pomlčí.
Neb není nad obrázek zlého státu a hodných investičních bankéřů.

Autor mně připadá jako snílek - stejný jako utopičtí marxisté - akorát že jeho Utopia nevede k zvýšení evoluční kvality - ve směru ROZUMEM ne " neviditelnou rukou" uchopené přírody....nýbržto k Utopii, kde hodní monopolisté rozdávají v neděli odpoledne chudině milodary a ta si je pak po zbytek týdne považuje a oslavuje je nejen ve své hlavě - ale i ve svých srdcích.

--------------
Něco z praktického života, nikoliv z adamosmithovskoricardovského rauše :

http://www.bbc.co.uk/news/business-15850040

"...."We want firms to know that as and when they need to borrow, we are ready and waiting to lend," said John Maltby, group director, Lloyds Banking Group.

The commitment from the state-backed bank comes as many small businesses are struggling to get credit in difficult economic circumstances.

Recent figures showed that whilst lending by Britain's big four banks to businesses had increased, lending to small businesses had actually fallen.

Project Merlin is a government initiative to get banks lending in order to stimulate the economy.

Under the project agreement, the big four banks have pledged to lend at least £190bn to firms this year, with £56.1bn going to small and medium sized businesses (SMEs)....."
----------------------------------------------------------------
Vládní iniciativa, Mr. Tomsky. A to prosím v zemi, která dala světu jak toho Smithe, tak Ricarda.
A hostí /la ??/ Tomského.

Pozn.
Ricardo byl 3. ze 17 dětí židovské sefardimské rodiny. Jeho otec byl úspěšným burzovním makléřem. Ricardo, stejně jako Nathan Rotschild vydělal velké peníze na spekulaci proti francouzskému vítězství u Waterloo. /pověsti o tom, že Rotschild pustil na burzu zprávu o vítězství Napoleona a sám, díky kontaktům přitom věděl o několik hodin dříve - než oficiální místa v Londýně, že Napoleon byl poražen....a tím klesly britské cenné papíry až o 90 %..tyto pověsti jsou prý jen pověstmi....
Tomský by to ale jistě i tak interpretoval jako vládní intervenci....stejně jako vládní intervenci do volného trhu určitě posuzuje i investice do výzkumu (například Internet, telefon, kosmický výzkum)....zejména pak jako intervenci posuzuje výjimku ze zvýšení DPH na knihy - zde je naprosto nepříčetný - jak je to vůbec možné - proč mají být knihy ve snížené sazbě ?!???......že ? Ihned napíši dopis Kalouskovi - jedná se o vládní intervenci na volném trhu !!!

:)))))
23. 11. 2011 | 14:04

Viola napsal(a):

vorošilove,

pravděpodobně nemáte děti, jinak byste takto nereagoval. A s panem doktorem se znám odsud, to mi ke štěstí stačí. On pod svými blogy aspoň reaguje.
23. 11. 2011 | 14:11

voroshilov napsal(a):

Hlavne neverit konspiracnim teoriim!!!
To ze misto reckeho premiera Papandupola a italskeho chlipnika Beru.i.kone nastupili dva byvalych funkcionare banku"Goldman Sachs"je ciste nahoda,skoda ze toho nemohl zucastnit se zversky maniak pan Pstros Kohn.
Ale tak,vzdyt uz ted vsichni bankstery...co to rikam,dobri muzi na Wall Street nemohou jist ani spat dokud nevyresi tu levicackou krizi do ktere uvrhlo svet zpropadene Recko,tak poprejme hodne stesti Goldmanum,Sylverum a Saxum!
23. 11. 2011 | 14:15

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Samozřejmě jste blízká popisu reality /asi jste k ní dospěla intuitivně - ale i tak... nebo naopak - intuice bývá často založena na skutečném rozum, ne na rozumbradování / - co se týče souvislosti demografického vývoje a monetární expanze.

Pramen - Credit Suisse, Demographics, Capital Flows
and Exchange Rates, r. 2007

Bravo - slabá ženská intuice zvítězila nad chrabrým mužským "rozumem" /spíše rozumbradováním/.
:))
23. 11. 2011 | 14:17

vico napsal(a):

Tomský, velký to myslitel, přichází s řešením současných problémů, se kterými si zatím nevědí rady ani nejbrilantnější mozky této planety.

Dle Tomského řešení závisí na ctnostech, morálním společenském prostředí a politické vůli tvrdě trestat.

Jak prosté Watsone :-)
23. 11. 2011 | 14:18

zdenekb napsal(a):

p.Tomský:

1) ocejchovat protivníka (neomarxista)
2) zkarikovat jeho skutečné názory ("Pro neomarxisty je pojem kapitalismu stejný jako pro Lenina. Jde o zločinnou nadvládu svobodných podnikatelských subjektů, vykořisťovatelů – podnikat má stát v zájmu všeho lidu.")
3) tuto svou vlastnohubně vylhanou karikaturu vítězně cupovat ve třech odstavcích

Od vysokoškolského profesora bych čekal trochu víc...
23. 11. 2011 | 14:23

Jirka H. napsal(a):

Souhlasím s vámi pane Tomský. Zarážímě ostrá reakce od diskutérů, neboť v porovnání s liberálně uvažujícími lidmi v zahraničí, nejsou vaše názory nijak neobvyklé nebo dokonce extrémní. Zdá se, podle ohlasů v diskuzi, že se většina české veřejnosti naopak kloní k uvažování Žižka, který podle mého mínění zaujímá extrémní postoje. Škoda, ale co se dá dělat...
23. 11. 2011 | 14:40

SuP napsal(a):

Vlku -
Těší mě, žeš mi věnoval tolik času. Nicméně platí i to, že "Pokud nepoznám stupiditu, neznamená to automaticky, že jsem porozuměl dobře zamaskované geniální úvaze".
Zases vyhrál!
Zajíc
23. 11. 2011 | 14:47

český maloměšťák napsal(a):

Jirka H.
"...Zdá se, podle ohlasů v diskuzi, že se většina české veřejnosti naopak kloní k uvažování Žižka, který podle mého mínění zaujímá extrémní postoje. ..."

Mohl byste tento svůj pocit uvést pomocí racionálních parametrů do nějaké roviny tak, abych si nemyslel, že jde jen o nějakou povýšeneckou manifestaci ve stylu statistické metody "jácestovateltotvrdím" ?
23. 11. 2011 | 15:00

Jan Čermák napsal(a):

Viola
Trefila jste hřebíček na hlavičku.
Vaše představy už v reálu fungují.
Alternativní měny se tomů říká, Německo, Itálie, Japonsko.
Ono to sem za nějakých 20 let taky dorazí.
Je typické, že většina " ekonomů" nemá přesnou představu co jsou peníze, k čemu slouží a k čemu by mohly či měly sloužit.
23. 11. 2011 | 15:03

Viola napsal(a):

O děkuji pane Čermáku.
23. 11. 2011 | 15:09

Viola napsal(a):

i vám pane maloměšťáku děkuji.
23. 11. 2011 | 15:13

Jirka H. napsal(a):

český maloměšťák:
Povýšeného na tom není nic. Předpokládám, že ovládáte angličtinu, a myslím, že velmi dobře, tak jste se jistě snadno mohl seznámit například s názory libertariánů, a to i těch velmi vyhraněných, ke kterým mám Tomský dost daleko. Vyjádřil jsem jen údiv nad tak příkrým odsudkem celkem umírněných názorů autora blogu. Nic míň, nic víc. Je to jen můj názor, statistický průzkum si udělejte sám...
23. 11. 2011 | 15:17

český maloměšťák napsal(a):

Jirka H.
Pokud se povýšenectví zasnoubí se statistickou metodou"jácestovateltotvrdím" a pak ji podvádí s leností - u toho taky být nemusím....

Stačilo verifikovat své tvrzení. Že "podle ohlasů v diskuzi, že se většina české veřejnosti naopak kloní k uvažování Žižka".

Jak jste jistě zaregistroval, tak takovou složitou věc, abyste doložil ony "extrémní postoje" - bych po vás ani ve snu nepožadoval.

P.S. Já si totiž myslím, že většina české veřejnosti Žižeka vůbec nečetla.
Apropo - vy v tomto kontextu jste českou menšinou ?
Co jste od Žižeka četl vy ?
23. 11. 2011 | 15:27

Jirka H. napsal(a):

český maloměšťák:
Vzhledem k tomu, že na internetu snad není místo, kde by se o jeho názory, blogy nebo přednášky nedalo zakopnout, tak o jeho postojích vím dost. Nejsem však takový masochista, abych jeho knihy četl celé.
PS: Celkem je zábavné, že o povýšenosti píšete zrovna vy...
23. 11. 2011 | 15:42

franky napsal(a):

Ideologická agitace o výhodnosti kapitalistického systému připomíná agitaci komunistů o bezchybnosti komunistického systému. Zaslepenost je někdy pěkné svinstvo, zatemňuje rozum.
23. 11. 2011 | 15:47

český maloměšťák napsal(a):

Jirka H.
Ehm - takže tedy vy jste jeho knihy nečetl, ale odsuzujete jeho názory - jako "extremistické".
Které názory ?
Zkuste z hlavy - jistě je máte v hlavě , ne ?
Nebo si to musíte nejdříve najít - a přeložit ?

Ne - já nejsem povýšený. Ale nesnáším, když někdo kritizuje Bibli - aniž ji četl. Nebo Marxe. Nebo Adama Smitha.
Asi tak, milá česká většino ....
23. 11. 2011 | 15:50

Jirka H. napsal(a):

český maloměšťák:
Nemám čas a ani náladu se s vámi vybavovat. Snad uznáte, že se o jeho názorech mohu dozvědět i z jeho přednášek a prezentací na internetu. A dovoluji si tvrdit, že člověk, který například říká, že: "Jedinou odpovědí na současné problémy je komunismus, ..." zastávání extrémní názory.
Má úcta milá česká menšino
23. 11. 2011 | 16:13

Jirka H. napsal(a):

oprava: ...zastává...
23. 11. 2011 | 16:14

český maloměšťák napsal(a):

Jirka H.
No - hlavně , že jste vygůgloval alespoň ten komunismus, milý znalče "extrémních názorů " Slavoje Žižeka.
Apropo - co víte o komunismu , milý poctivý čtenáři, bohužel velmi zaneprázdněný diskutére /srandy není nikdy dosti/.

Člověče - už dlouho jsem se tak nezasmál. Přijďte zas - až bude řeč o něčem, o čem nemáte ani páru (ale "o jeho názorech mohu dozvědět i z jeho přednášek a prezentací na internetu") a co vám zinterpretuje Tomský a vy to pak hlásáte do světa jako svoje moudra a soudíte jak se chová většina Čechů....

Dík - 30,- Kč (je to zatím stále jen 30,-, ne ?!?! )...opět doma.
23. 11. 2011 | 17:17

Kritik napsal(a):

Ctěnému autorovi je nutné připomenout, že hromadění majetku do absurdních rozměrů již řešil Starý zákon, resp. židovská Tóra. Ať se na autorství tam obsažených ekonomických principů dívá ateista nebo monoteista, jsou prostě úžasné - hromadění majetku se bránilo odpouštěním dluhů, propouštěním z otroctví, návratem vlastnictví nemovitostí do předchozího stavu. To se dělo v základní podobě každý sedmý rok a totálně každý rok, následující po 7 krát 7 letech, tedy každý 50. rok. Ten byl proto nazýván milostivé léto.

Opuštění těchto principů, známých již před 3 tisíci lety, vedlo a vede k nesmyslné distribuci bohatství, kdy malá skupina vlastní všechno a zbytek nic nebo téměř nic.

Takže obhajoba současného stavu, jak ji uvádí autor článku, je pouhý ideologický žvást, nemající žádné morální opodstatnění.
23. 11. 2011 | 17:34

ghándí napsal(a):

levicový think-tank, už jenom to slovní spojení zní sprostě.
23. 11. 2011 | 17:49

Jirka H. napsal(a):

český maloměšťák:
No hlavně, že se nechováte povýšeně.
A komunismus do nás hučeli již od dětství. No ale vy byste asi stejně chtěl vidět můj čtenářský deník s potvzením, že jsem četl všechny díla komunistických velikánů, pokud bych se o něj chtěl vyjádřit. Viďte?
23. 11. 2011 | 17:51

český maloměšťák napsal(a):

Jirka H
Tvrdil jste, že nemáte čas na kvalifikovanou odpověď.
Jak vidno - tak na trapné glosy máte času plno.

Po vašem čtenářském deníčku mi je putna . Pro začátek si přečtěte Marxovy Ekonomicko - filozofické rukopisy. Abyste vůbec trochu tušil, co tím ten Žižek myslel.
V dětství do vás hučeli - jak vidno, hlavně blbosti a to, jak se vyhnout odpovědím.

Gůglujte a čtěte. Nespoléhejte se na Tomské - sice vám všechno možné i nemožné zinterpretují - ale dost blbě. Ale uznávám, že na klidné spaní a trávení je to nejlepší - jednoduchá polopravda. To zase ano....

kritik
Zajímavé. Zeptám se na to přítele - znalce Talmudů /jsou jich celé vagony verzí - cenzurované, necenzurované, s podvrhy z obou stran...../.
23. 11. 2011 | 18:02

Hana napsal(a):

Tak k tomuto článěčku mám jen jedno - Jéžišmarjá!
23. 11. 2011 | 21:22

ex-nemo napsal(a):

Pan Tomský by měl požádat svoje řídicí orgány, ať mu dodají novou zásobu pravicových frází pro CtrlC + V. Tohle je trochu vyčichlé, zastaralé, opakuje se u nás už > 20 let. Už to vůbec nemíří k věci. A taky se to těžko dává dohromady do souvislých vět, že ano. Ostatně to platí i pro jiné pravicové borce tady. Stejně je jich tu podezřele málo, a samí slabí. Možná ty esa čekají právě na nové instrukce, uvidíme.
Lidi teď moc nezajímá teorie, ale hlavně to jak přežijí příští den, týden, rok.Jestli si udrží to málo na co léta dřeli a co se s nimi stane když jejich fabrika zkrachuje nebo je někde porazí auto. Zda nechcípnou hladem a zimou někde v příkopě – jako neschopní konkurence. Neboli jak se dostat z krize, kterou si to neřízené liberální hospodářství samo připravilo.
Ten slavný Žižek, jak jsem ho poslouchal, není nic moc zvláštního.Rozhodně náš Jan Keller je podle mě lepší, ale to je ovšem věc názoru..Ale nám nepomůže ani Kelller, ani Žižek. Jedině snad nějaký nový Žižka.
23. 11. 2011 | 21:31

vlk napsal(a):

SuPe
rádo s e stalo Mám pro tebe jistou slabost.
A tu větu zku s ještě jednou. Věděl jsem, že ti dost nakládám. Mám tedy porozuění, že potřebuješ na její dekodování hodně a hodně času. Nespěchej brouku!
23. 11. 2011 | 22:19

SuP napsal(a):

vlku -
Nevim.
Dám se poddat. Nebo že jako sem blbej?
Teda proti tobě?
24. 11. 2011 | 15:01

ddt napsal(a):

Levoun se přesvědčit nedá, chce stále penízky ze státního cecíku, na to se bohužel nic nezmění. Beda a spol. jsou ty pověstné přísavky.
24. 11. 2011 | 17:17

český maloměšťák napsal(a):

ddt
A co banky ? A korporace ?
Ty necucají penízky ze státního cecíku ?
Obávám se, že ti ne že cucají, ale přímo chlastají.....
24. 11. 2011 | 23:00

distinguishable napsal(a):

Zajimany pohled na vec pane autore, ale Vas clanek vzbuzuje dojem, ze v CR vse funguje jak ma a zadna korupce tu neni; netusim zda je to zamerne nebo ji tu v CR nevidite; myslim si, ze jste trochu odtrzen od reality. Ja bych si dokonce dovolil srovnat korupcni prostredi Ruska a CR, takze v poslednim odstavci muzete bez problemu jako vycet nedemokratickych zarait i CR.
Takze:
Nadnárodní firmy mohou využívat svého vlivu a korupce hlavně tam, kde to jde nejlépe – v nedemokratickém Rusku, nedemokraticke Ceske republice, Ukrajině a afrických.....
20. 12. 2011 | 07:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy