Euro – zbraň hromadného ničení

28. 11. 2011 | 10:18
Přečteno 6877 krát
Postupně, jak se před námi rozvíjí drama dluhové infekce eurostátů (eurogeddon), je na celé záležitosti nejpodivnější mentální svět europolitiků a jejich eurokratů. Stále dokola jako v transu nám opakují, že jde jen o krizi nedisciplinovaných zadlužených států, čili státních deficitů a dluhopisů (Řecko, Portugalsko, Itálie) nebo o krizi bankovní či úvěrovou (Irsko, Španělsko), která infikuje euro (proč asi?) a ohrožuje mír a stabilitu v Evropě. Se zápalem revolucionářů a s pocitem historické naléhavosti nás ujišťují, tak jako nedávno kancléřka Merkelová v Bundestagu, že: “Nikdo nemůže považovat půl století míru a prosperity v Evropě za samozřejmost a proto říkám, jestli se zhroutí euro, zhroutí se i celá Evropa. Máme historickou povinnost zachránit evropskou integraci, dílo našich předků po celých stoletích nenávisti a krveprolévání.” Vzpomínáte ještě na tábor míru a socialismu? Kdo není s námi, je pro válku. A to říká empiricky vzdělaná, jindy střízlivá politička, jako by nevěděla, že asi 150 států na světě euro nemá a také žije už dlouho v míru. Proč nás straší, že má být záchrana eura totožná se záchranou Unie, nazývanou teď zásadně Evropou? Proč by v případě zhroucení eura měly státy zrušit společný trh a vrhnout se na sebe? Kde začíná demagogie, končí argumentace.

Víme, že zlatým heslem profesionálního politika je nikdy nepřipustit omyl, zpátky ni krok, bude zatloukat, případně jen zachraňovat důsledky svých činů novou vizí budoucnosti. A proto strukturální vadu společné měny přiznat nelze, bude se zachraňovat a nejlépe celý svět.

Od počátku experimentu společné měny (ECU), zvláště po vyhoštění Anglie z měnového mechanismu (ERM) bylo známo, že tak rozdílné ekonomiky, jaké se v Evropě nacházejí, nelze beztrestně sevřít krunýřem jednotné měny a to ani pravidly - zdůrazňuji - ani kdyby jejich vlády dodržovaly rozpočtová pravidla, jako to činilo Španělsko a Irsko. To přece nešťastné laciné euro nafouklo místní inflaci, státní deficity, bankovní spekulativní úvěry a hypotéky jižních států i Irska za monumentálního přispění všech evropských bank. A co teprve masivní nerovnováha obchodní bilance mezi přebytkovým severem (Německo, Holandsko) a jihem Evropy? Po zavedení eura okamžitě vznikla asymetrie běžného účtu nakonec relativně větší než mezi Čínou a Amerikou. Konkurenceschopnost jihu se zhroutila. Sever prodával jihu, kterému půjčoval. Lépe nám bylo bez eura, prohlásil italský premiér Berlusconi, než jej eurokraté sesadili a na jeho místo dosadili svého bývalého komisaře Montiho. A statistika výkonu Itálie mu dává za pravdu. S devalvací se žilo opravdu lépe.

Jak dál, je- li chyba v samotném euru a nikoli jen ve špatném chování politiků, jak nám namlouvají? Snahy srazit deficity zadlužených států nemají na šíření nákazy a důvěru investorů žádný vliv, vždyť výběr daní a deficit zvyšují. (Lidé se v nesnázích řídí heslem, jíst se musí, to ostatní počká). Nejen za starou úrokovou míru ještě nedávno solventní Itálii teď hrozí zkáza, ale už i Španělsko se ocitlo na hraně kritických 7 % a obsluha dluhů se zdražuje všem a dluhy navzdory škrtům rostou. I Německo není schopno prodat všechny své nové dluhopisy za stejnou cenu. Dlužníci a věřitelé se v eurozóně navzájem likvidují, ratingy se zhoršují všem, zato zadluženější Anglie měla poprvé lacinější kredit než Německo. Překvapivý je klid železné kancléřky, která využívá krize, aby pod tlakem trhů prosadila disciplínu. Zřejmě předpokládá, že spustit neomezené nákupy dluhopisů může nakonec vždycky i na pokraji propasti. A také ví, že tisknout inflační peníze nebo tzv. monetizovat dluhy, by krizi sice oddálilo, proto tak ohromný nátlak na neochotné Německo, ale jakmile bude chtít centrální banka inflaci zarazit, přijde pád. Je ovšem otázka, zda přísná monetární politika ECB v nadcházející recesi může fungovat, má deflační důsledky (snižuje kredit) a zotavení po pádu, tak jako v případě prudkého snížení deficitů, bude v nedohlednu. Případným eurobondům světové trhy už neuvěří a průměrný úrok dluhopisů eurozóny (4,7 %), který by ještě před rokem snížil dluhovou zátěž jihu a zatížil sever, dnes neposkytnou. Výmluvné je fiasko emise jakéhosi ersatzeurobondu prvního eurovalu.

Eurozóna totiž ještě netrpí dluhovou krizí (88 % HDP je méně než USA), trpí strukturální krizí společné mezistátní měny.

Neotřesitelný je zatím německý idealismus, ale trhy už německou solidaritu pokoušejí a nikdo eurozóně za splatitelných podmínek brzy nepůjčí. A co teprve kdyby se některé státy začaly zbavovat i eura.

Europtimisté i pesimisté teď mohou být zajedno. Cena za záchranu eura znamená buď zhoubnou inflaci nebo fiskální politiku nějakého unijního direktoria bez armády, které přinutí severní státy, aby jižní dluhy solidárně zaplatily a deficit běžného účtu navždy vyrovnávaly. Opravdu přinutí a opravdu zaplatí?
.
A zatím bude podivná moc a magie eura dál podkopávat hospodářství nás všech a co horšího – ničit a korumpovat myšlení. Neb každé zlo je povahy duševní.

Týždeň, 28. 11. 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel napsal(a):

Rozdrobená Evropa bude pouze hadr, s kterým si USA, Rusko, Čína a další budou vytírat, co chtějí. Tyto velké celky mají většinou promyšlenou protekcionistickou hospodářskou politiku, především Čína, kdy si dělají co chtějí i s nadnárodními koncerny.

- Svede si toto apologeta Tomský představit v podmínkách ČR nebo Polska?

- Myslí si politruk Tomský, že koruna je skutečně lék, když jsme pupeční šňůrou spojení s EU?
28. 11. 2011 | 10:31

Xury napsal(a):

Pro Karla:
co má společná měna společného s jednotným trhem potažmo jednotnými celními předpisy?
28. 11. 2011 | 10:36

deep throat napsal(a):

Po posvícení přichází půst. A někdo chybná politická či ekonomická rozhodnutí bude muset zaplatit. Politici, nebo snad nezodpovědné banky, ani náhodou. Standardních postupů, které neselhávají, je několik. Tak za prvné: Zvyšování daní, a to jak těch přímých, tak nepřímých. Prostě bude zdaněn každý prd. Za druhé: Potrestání důvěřivých a spořivých daňových poplatníků nastartováním pořádné inflace pro znehodnocení jejich vkladů. Pokud by ani to nestačilo, vyhlásí se měnová reforma v patřičném poměru. A pojede se dál k růžovým evropským zítřkům. jak snadné!
28. 11. 2011 | 10:43

český maloměšťák napsal(a):

Zvláštní na autorovi je to, že nikdy nenapsal podobný článek o dolarmegiddu.
Možná by pak pochopil, že nejde až tak o euro, ale na začátku kauzaistiky nedůvěry v euro, ale i dolar stojí něco jiného než "líné Řecko".

"Hospodářství všech" je hovadina nejvyššího stupně. Zejména ve v ztahu k závěru blogu a jeho fanatismem determinovanému závěru.
" Hospodářství všech" prohrává s hospodářstvím Číny. Z velké části proto, že se "hospodářství všech" vzdává.

P.S. Internetový prostor je ucpáván propagandou. V blízkých dobách možná dojde k jeho naprostému zneprůchodnění.

Emitenti eurabankovek :
D… Estonsko
E… Slovensko
F… Malta
G… Kypr
H… Slovinsko
L… Finsko
M… Portugalsko
N… Rakousko
P… Nizozemí
R… Lucembursko
S… Itálie
T… Irsko
U… Francie
V… Španělsko
X… Německo
Y… Řecko
Z… Belgie

Prej schovte si ikska, je slyšet po Har Megiddu.
Bože, co jsme to za trotly....
28. 11. 2011 | 10:44

vykupitel napsal(a):

Tomský, pořád se divím, že po vás, tak vynikajícímu světovému ekonomu a radílkovi, neskočily světové finanční instituce a státy v krizi. Např. Řecko vysloveně chybuje, že vás nepodplatí, abyste je vyvedl z krize. pro vás by to byla moucha. Každý týden výstřik ekonomie z vaší hlavy. Vždyť už musíte mít tu hlavu úplně prázdnou. Připadáte mi, jak v tom českém filmu. Hrát neumím, ale radit umím. napište, kolik miliard vlastníte, při vaších znalostech a pak vás všichni budeme poslouchat s otevřenou pusou. Jinak jste jen žvanil. Velmi dobře byste zapadl mezi žvanily z trojkoalice.
28. 11. 2011 | 11:02

resl napsal(a):

Nemilý Klausuv fabulátore, srovnávat výrok Merkelové/a zatím pravdivý/ s bolševickým "táborem míru a socialismu" /RVHP/ není jen drzost, ale i úmyslné matení, stejně jako vaše řeči o 150 státech na světě, které nemají euro. Že nejsou v Evropě vám nevadí, jen když to EU zavaříte. Jako byste nežil tady, přejete této Evropě to nejhorší. A víte kde máte základnu se svým guru ? Řekl bych, že na východ od ČR, protože pro ně svými výroky neomylně pracujete. Mnohokrát bylo vyřčeno i vaším hradním velitelem, že euro za krizi nemůže. A jednotná Evropa si určitě pomůže sama a lépe, než vaše sny o národních státech. Nebo myslíte, že 66 let míru v Evropě je slabý argument ?
28. 11. 2011 | 11:36

Michal Macek napsal(a):

tak si shrnme cleny evropske unie s problemy: recko italie spanelsko portugalsko irsko belgie madarsko....zapomel sem neco?
28. 11. 2011 | 11:42

Vlastimil Copko napsal(a):

To, že už i Německo přestává být schopno prodat všechny svoje nové dluhopisy za stejnou cenu a případným eurobondům světové trhy také tak snadno neuvěří by šlo řešit.

Klesající zájem o státní dluhopisy by mohl být vyřešen zavedením nového systému ČNDS.

Místo vydání evropských dluhopisů by bylo podstatně výhodnější zavést ve všech státech EU nový - čtvrtý pilíř důchodového systému - na principu ČNDS.

Státy by velmi ušetřily na tom, když by nemusely vydávat v takovém rozsahu státní dluhopisy. Částečně by se tak vymanily i ze závislosti na hodnocení ratingových agentur a nevyzpytatelnosti zejména zahraničních věřitelů – investorů do státních dluhopisů.

Každý stát by si tak samostatně - z úspor svých „finančně zainteresovaných“ občanů - vytvořil svůj vlastní „polštář“ pro financování svého státního rozpočtu, což by vedlo i k postupnému snižování státního dluhu.

Více na www.penzijni-reforma.nazory.cz
28. 11. 2011 | 11:47

FAUST napsal(a):

Neviditelná ruka trhu je řízena neviditelnou hlavou z Wall Streetu, která spekuluje s pádem Eura.Není co závidět p. Merkelové ale osud Evropy je v jejích rukou.
28. 11. 2011 | 11:58

Kvakin napsal(a):

Lev Davidovič Trockij napsal: řešením historického roztříštění Evropy je Svaz evropských socialistických republik. Ať žije permanentní revoluce !
28. 11. 2011 | 12:14

Boethius napsal(a):

Musíte vidět vskutku divně barevný svět, když se vám zdá, že Angela Merkelová něco říká "Se zápalem revolucionářů" Myslíte "Deutschlands Zukunft ist untrennbar mit der Zukunft Europas verbunden" (https://www.youtube.com/watch?v=wsobMRHZUNE) ? Anebo: píšete stále totéž, takže musíte zvyšovat dávku blábolu, aby neklesala poptávka? Každý z nás se pere o to své místečko na slunci, vlastně jen zaplňujete mezeru na trhu oním kázáním o "pragmatismu", "realismu", "věřících" "eurofanaticích" atd., protože jste se stal "pravicovým filosofem". Je to jako v pornografii: poptávka je po lecčems. Vaši svobodu ji ukájet vám nikdo v předvečer - anebo v hloubi - rudé eurorevoluce stále kupodivu nevzal. Vzhledem k neodstranitelné asymetrii informací mezi prodávajícími a kupujícími tedy kupujícím "pravicového filosofa" nijak nevadí, když jejich "pravicový filosof" vytváří produkt typu "empiricky vzdělaná", "transcendetální víra" atd. Prodávajícímu to taky nijak nevadí, protože žádný subjekt na trhu přeci nemůže mít všechny informace. A kdyby to nestačilo, nabízíte vrchovatě naděje a víry ve společný trh bez společných pravidel. Nebo zdravé a krásné národy, pro jejichž vitalitu je přeci sem a tam třeba nějaká ta menší válka a hlavně se moc nestarat o nedonošené děti a zejména zimní čas. Zkuste někdy napsat pro změnu třeba o dialektice známkovacích agentury - banky - státní rozpočty atd., ať konečně osvobodíte svůj analytický genius - a nezapomínejte na odkazy (na internetu je to hrozivě snadné), ať ty vaše texty nevypadají jako snůžka blábolů od "věřících" pro "věřící".
28. 11. 2011 | 12:25

michal napsal(a):

Mně jen fascinuje, jaké komplexní teorie a plány se rozvíjejí okolo nevyhnutelného dopadu prostinké pravdy, že žít je možno pouze do úrovně svého výdělku.
Tak zvaný Kalouskův šetřící rozpočet je co do výdajů stejný, jako rozpočet na rok 2011, kde vidíte jaké šetření?
28. 11. 2011 | 12:36

Terry napsal(a):

to FAUST napsal(a) - 28. 11. 2011 | 11:58 :

U nás byla a je "neviditelná ruka trhu" řízena (bývalými) pracovníky Prognostického ústavu AV, zřízeného podle sovětského "vzoru" (Prognostický ústav První hlavní správy KGB) a zřejmě i odtamtud řízeného.

Když si přečtete

Operace Golgota - (Tajný plán perestrojky)
(http://www.i-sn.cz/clanky/dokumenty-doby/operace-golgota-----gen.-michail-petrovic-ljubimov.html):
(citace):
"Tak a tím přicházíme k podstatě celé operace. Láska k socialismu u nás vyrůstá z nenávisti ke kapitalismu. Proto se Vám ukládá vypracovat plán nastolení kapitalismu v SSSR a přitom ne měkkého, švédsko-sociáldemokratického typu. My musíme uvrhnout celou zemi do dravého, bezuzdného kapitalismu, kde vládne jen zákon džungle!" Andropovovy oči mne probodávaly, vyzařovaly sílu přesvědčení.
(konec citace)

podobnost s naším vývojem není "čistě náhodná".

A není asi náhodou, že se tolik (!!!) zaměstnanců Prognostického ústavu (Komárek, Klaus, Dlouhý - předseda stranické buňky, Dyba, Ježek, Ransdorf...) tak aktivně zapojilo do "sametové" revoluce (už je jasné, proč musela být "sametová"?!!) a celého polistopadového vývoje, proč tolik (!!!) zaměstnanců Prognostického ústavu obsadilo důležité vládní posty a podílelo se na ekonomických změnách (privatizace, tunelování státního majetku), které dovedly náš stát do současného stavu - vykradený (vytunelovaný a ještě stále tunelovaný) stát, zdevastovaný, obrovsky zadlužený, se skvěle fungujícím korupčním systémem, špatnými zákony, špatně fungujícími vyšetřovateli, justiční mafií...

Podobnost není čistě náhodná... Že, pane "profesore"...
28. 11. 2011 | 12:44

Josef K. napsal(a):

Pane Tomský, Váš boj s logikou je zatím marný, ještě nepřišly ty vhodné časy. Nebo jste je ve své emigraci proflákl? Boethius je pro Vás však příliš složitý, ale je to klíč pro Váš zápas. Hrr na něj.

Boethius. Díky.
28. 11. 2011 | 12:46

xx napsal(a):

Koruna není lék. Problém s eurem je v tom, že předlužený stát nemůže pomocí měnové manipulace své občany dodanit a tím splatit dluhy, za které roky kupovali zdání prosperity a blahobytu.

Problém je v jednosměrnosti přijetí Eura, že Euro nebrání státům se zadlužovat, ale zároveň jim brání se z dluhů dostat obvyklým způsobem, tedy devalvací měny a dodaněním občanů skrze inflaci.

Nejde tedy o to, že Euro existuje, ale o způsob jejího přijetí ve státech eurozóny a způsob fiskální politiky států, kterou přijetí Eura ovlivňuje a ovlivňovalo.
28. 11. 2011 | 12:58

stále rebel napsal(a):

Eurobíči mají podporu nejen mezi národovci, finančními spekulanty, pro které čím více měn, tím více příležitostí jak odrbat běžného občana, ale i za velkou louží.

„Po dvou rozhodnutí OPECu (z počátku 70. let, kterému předcházely bilaterální dohody mezi USA a Saúdskou Arábií) se americký dolar stal jedinou měnou, v které byla obchodována ropa, zemní plyn a ostatní fosilní paliva (tzv. petrodolar). To většinu zemí nutilo opatřit si a spravovat dolarové rezervy k nakupování s ropou (americký dolar je z jejich pohledu jejich rezervní měna). Americký dolar tak absolvoval cyklus, kdy jím bylo v ropných burzách zaplaceno zemím vyvážejícím ropu, které za ně většinou investovaly za služby nebo výrobky, částečně i v jiných zemí nebo na udržení nebo expanzi své ropné produkce. To, jak se ropná naleziště vyčerpávají a ropa se stává dražší, především ale neustále se zvyšující objem spotřebované ropy a uvolňování dluhopisů ze strany americké státní pokladny (které fakticky snižují počet emitovaných dolarů) zajišťovalo americkému dolaru jeho pevnost a stále se zvyšující poptávku po něm coby měně nutné k nákupu potřebné ropy.

Na základě této poptávky si americká státní pokladna mohla pravidelně dovolit emitovat nové dolary, které do celosvětového oběhu zařadila tím, že za ně nakoupila produkty nebo služby v zahraničí. Toto je také důvod dlouhodobé nevyrovnané obchodní bilance Spojených států ve prospěch importu, která se v tomto období vytvořila (k roku 2007 rozdíl činí nominálně asi 800 mld dolarů).[8]

Změna světového statutu dolaru by pak americkou ekonomiku uvrhla do stavu, kdy by byla postavena před problém, jak „přes noc“ vyrovnat saldo obchodní bilance, která byla v diskurzu posledních téměř 40 let.

„Úpadek významu amerického dolaru
Význam amerického dolaru a petrodolarový cyklus byl narušen až na přelomu 20. století. O platbě za ropu v jiné měně než americkém dolaru poprvé začal hovořit Írán (v roce 1999) a Venezuela (2000); a prvním, kdo začal za ropu přijímat jinou měnu než dolary (euro, za program Food for Oil), byl Saddám Hussain, 6. listopadu 2000.[9] Dva měsíce po invazi do Iráku byl prodej irácké ropy „přepnut“ zpět na americký dolar, ale než se tak stalo, jak Irák, tak Venezuela, tak v největší míře Írán započaly trend diverzifikace rezervní měny v podobě amerických dolarů, inicializovaly a podporovaly úvahy o nahrazení dolaru něčím jiným (nejčastěji: jinou měnou, krytou komoditním košem), a začaly bilaterálně jednat s jinými zeměmi (typicky těmi, které nejsou v OPEC) i významnými soukromými subjekty o nákupu ropy za jejich lokální měnu. Írán patrně zašel nejdále – (byť se zpožděním oproti původnímu plánu) otevřel mezinárodní ropnou burzu obchodující s ropou a deriváty s vyloučením amerického dolaru, který explicitně nepřijímá při platbách, zbavil se více než 85 % dolarů coby rezervní měny, zbavil se bezprostředních transakcí s americkými bankami a vyjednal mnoho kontraktů na dodávky íránské ropy v jiných měnách.“
http://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%BD_dolar#cite_note-10
28. 11. 2011 | 13:36

neo napsal(a):

Evropská unie to už pochopila

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-images-0-euro-image11139809
28. 11. 2011 | 13:42

s- napsal(a):

?
spíš dost dlouho k mani hafo leFných penez
?
28. 11. 2011 | 13:44

xx napsal(a):

stále rebel: je třeba se také zajímat na důvody. Ty mohou být jen politické nebo jen ekonomické, případně kombinované.

Takže co vedlo Irán, Irák k těmto krokům ? Politika nebo ekonomika ? Byla to skutečně pravá příčina války v Iráku a nyní řečí o jaderném programu v Iránu ?

Lze se divit Americe, že pozici US dolaru takto tvrdě brání ?

Kde je to zlo ? A je racionální očekávat dobro v těchto kšeftech ?

Opravdu je dluhová krize Evropy dílem Americké kontrarozvědky za účelem ochrany petrodolaru ?

Spiklenci musí být na vrcholu blaha, takové výživné téma.
28. 11. 2011 | 13:45

S- napsal(a):

přijmout euro byl zločin.
Ale to se vědělo už předtím, než bylo přijato.
A vstup do eurozóny nebylo přistěhování se do domu, a získání sousedů, ale sňatek a bezpodílové vlastnictví manželů, kde manželka odpovídá i za dluhy ze hry za manžela. A dříve se běžně stávalo, že oba snoubenci měli políčeno na věno či majetek budoucího partnera. Po svatbě se zjistilo, že jeden má dluhy a druhý nemá žádné věno.
A to je případ eura.

euro byla blbost od samého počátku, a vyplývá to z naší zkušeností s Československou federací.
Teď je cesta jediná, rozpuštění eurozóny, bankroty států, bank, ztráta velké části úspor, a začít od znova, každý hezky na sebe a za sebe, bez vazby na stát. A je třeba stát podstatně zredukovat, tak aby nepřerozděloval více jak 15% HDP. Mladí třeba nestudovat sociologii, ale matematiku a inženýrské vědy, učni soustružnictví místo číšnictví, a podobně. Firmy by zase měly rychle hledat odbyt mimo EU, snížit platy zaměstnancům, redukovat náklady.
Ekonomika několik let neporoste, ale když budeme mít v ČR štěstí, tak klesat tak pomalu, že se na tu změnu adaptujeme, ovšem každý za sebe, to znamená, že někdo lépe, jiný hůře. Abychom měli funkční stát musí dojít k tomu, aby mezi lidmi byly větší rozdíly, aby byla motivace pracovat
28. 11. 2011 | 13:50

triky došly napsal(a):

jojo, levný prachy.....

Je už ale rozhodnuto,
euro zbankrotovalo.
Investoři nebudou kupovat evropské dluhopisy, ať už EU udělá cokoliv.

Státy, které platí staré dluhy novými půjčkami,
jsou dávno bankrot. Okecávání nepomůže.
tzn VŠECHNY vyspělÉ (i nevyspělÉ) demokratickÉ státy,
Čína je další adept,Rusko to má za sebou nedávno,
spíš pohledat, kdov tom není až po uši :-))
etc
28. 11. 2011 | 13:59

Josef K. napsal(a):

Některé komentáře, např. S-,ale i blog samotný, připomínají úvahy Čukčů o tání ledovců na Marsu.
28. 11. 2011 | 14:19

Alice5 napsal(a):

Co dotoho furt rejete s nějakou aritmetikou a připomínáním kdovíčeho ? :-)

Jediné co se řeší je zametení problémů pod koberec tak hluboko,
aby se znovu nevyvalily dokud budou současní politici (a spříznění) ve funkcích,
a něco ta politika stačila “kopnout”, né?.
Přitom s každým dalším průserem Vám rádi a zvesela přitáhnem integrační šrouby,
a pak taky nás musí být vidět vTV v BOJI o zachranu dobra, a to nejlíp akčně z Brusele, zachráníme vás, at chcete nebo nechcete.
Jo, a slíbili jsme vám modré z nebe. Tak si ho zaplaťte

talianska katastrofa pri predaji dlhopisov v piatok hovorí, že čas sa kráti.
Eurozóna má najviac 10 dní
28. 11. 2011 | 14:23

Taoiseach napsal(a):

Alexander Tomský

Takže za krizi eurozóny může euro. A nepochybně taky může za bankrot Íslandu, za pokles české koruny, za krizi Maďarska, Lotyšska a Ukrajiny.

"Od počátku experimentu společné měny (ECU), zvláště po vyhoštění Anglie z měnového mechanismu (ERM)..."
Máte docela špatnou paměť. Britskou libru (stejně jako předtím italskou liru) poslal svými spekulacemi do kolen George Soros. V podstatě o nic nešlo, protože Spojené království Vleklé Británie a okupované části irského Ulsteru stejně mělo vyjednanou výjimku z měnové unie.
28. 11. 2011 | 15:03

JKL napsal(a):

Je to divné, taková nervozita,
a přitom každý krok euroelit potvrzuje,
že se rozhodovali a rozhodují správně, že?
Valy fungují, recepty zabírají,
Řecko splácí, Evropa předehnala USA ...
taky nechapu....svetle zitrky nadosah,
a misto toho, aby jasali a mavali trepetalkami,
tak resi, jak zlikvidovat tech par ztroskotancu a zaprodancu, kteri svetlo nevidi.

Problém není euro, evropská integrace,
ale zjednodušeně rozdílné produktivity práce v jednotlivých regionech.
Pokud provedete politickou integraci, ničemu to nepomůže, protože problém zůstane, jen zdroje budete přetahovat z bohatších regionů do chudších politickými prostředky a ne přes jednotnou měnu jako dosud, a mezi politické prostředky jak víme patří i válka, kterou to samozřejmě skončí, protože ty rozdíly nebude moci smazat postupně volný trh. Transferová unie petrifikuje rozdíly, jediná změna je, že pomalu chudnou ty nejbohatší části unie.
Asi si to neuvědomují, ale zadělávají na další válku. Pokud se z EU stane dluhová a transferová federace, dojde k tomu, že tím vzniklé animozity jinak než válkou nepůjde řešit.

A heč, oirourednici, nase elita neomylná,
plati dan ve vysi 5,5%, jiné ne. :-)))
28. 11. 2011 | 15:12

Ferda napsal(a):

Poněkud tomu nerozumím. Euro krachuje, my prý máme štěstí pod důmyslným vedením naší trojkolky, že Euro nemáme. Ale koruna vůči Euru oslabuje. Nemělo by to býti naopak ? Přitom máme několikanásobně menší platy a hodně zboží je už u nás dražší než třeba v Německu, kde jejich měna je nad propastí. Tak v čem je výhoda a štěstí, že Euro nemáme ?
28. 11. 2011 | 15:15

franky napsal(a):

Euro není zbraň hromadného ničení, je to jen prostředek růstu nebo poklesu bohatství, který přestal být řízen. Stalo se to, co dobrý podnikatel nikdy nedopustí - přestal být ovládán peněžní tok z jednoho místa - prostředek růstu se vymkl kontrole a peněžní toky se zhroutili. Tak jako ve špatně řízeném podniku. Za špatné "hospodaření" podniku je zodpovědný management a je včas vystřídán, dříve než podnik zbankrotuje. Za špatné hospodaření státu jsou zodpovědni politici a bohužel současný systém neumožňuje je zavčas odvolat. A i to je problém EU.
28. 11. 2011 | 15:18

ČendaT napsal(a):

jóó EU
dovezli jsme větší váhu sociálních aspektů, neuvěřitelné rozšíření agendy a agentůr a administrativy s tím spojené, důraz na evropské hodnoty a pocit sounáležitosti s mocnou Evropou a nový strach z nedozírných ale fakt vážných a hrozných) následků, nový způsob argumentace spojený s tím,
ŽE PROSPERITU ZAJIŠŤUJE VELKÁ A MOCNÁ EU A NE STATISÍCE OBCHODUJÍCÍCH A PRODUKUJÍCÍCH PODNIKATELŮ A PRACUJÍCÍCH OBČANŮ,
úplné přehlédnutí faktu,
ŽE STÁTY SAMY O SOBĚ NEPRODUKUJÍ NIC A EU UŽ VŮBEC NIC. JEN A JEN SPOTŘEBOVÁVAJÍ A JEJICH SMYSL SE TAKÉ ZMĚNIL. Místo aby smyslem bylo států a spolků bylo ulehčovat život těm, co produkují a dělají a nakonec obchodují, čímž udělané zhodnocují, tak tyt má stát a říše řídit, kontrolovat, regulovat, sledovat a trestat, a místo toho, aby se stát staral o to, jak se jeho občanům žije, má spolupracovat s ostatními členy svazku (unie) na prosazování zájmů EU, občani neobčani.
….chybné rozpočtové opatření vedou ke strukturálním poruchám v důsledku "vytěsňovacího efektu" - vládní výdaje vytlačují soukromé výdaje (při stejném objemu peněz v hospodářství). Měnový kurz (jak říká jeho název) je měnový (peněžní) fenomén a nikoli rozpočtový. Prostě nelze míchat dohromady měnové a rozpočtové jevy. Učebnicový příklad je stávající dluhová kaskáda v eurozóně.
TAPOTÍŽ JE ROZPOČTOVÁ AONI JI BOHUŽEL ŘEŠÍ MĚNOVĚ (INFLAČNĚ). FAKT TO NELZE SMĚŠOVAT.
Jen málokdo si už dnes uvědomí, že smyslem našeho státu není být platným členem a bezpodmínečným podporovatelem různých Markozy a nadnárodních svazků /fascies/. Když někdo řekne, že by měl sloužit občanům, to vyvolá jen křivý úsměv a poznámky o naivitě toho, kdo to řekl.
A nadřazení (důvěřiví) usmívající netuší, že naivní a použití pro cizí cíle jsou právě oni.
Jen nepatrně z nich je za to i zaplaceno.
U ostatních je to jen hloupá obdoba stokholmského syndromu (identifikace s omezujícím).
>> Kdykoliv pohlédnu na Velkou Evropskou Myšlenku (VEM), vždy si nejprve vzpomenu jakpak nám vstup do EU zkultivoval český politický život :-)))))). V realitě pak samozřejmě nastal pravý opak, zejména vinou toho, že se veškerá odpovědnost politiků i úředníků dále rozmlžila a přesunula do Brusele…zadarmo drahé jsou .. ptákoviny s decentními tabulkami „Pořízeno z prostředků EU.“..
28. 11. 2011 | 15:18

Jarda napsal(a):

To Xury: Na Vaše otázky najdete odpověď v první kapitole ekonomiky na střední ekonomické škole.
28. 11. 2011 | 15:27

Helena napsal(a):

Hlavním problémem současné západní civilizace je nezvládnutý dluh.
Tento problém nemají pouze evropské státy.
Je to stejný nebo dokonce v mnoha případech větší problém také USA, Kanady, Austrálie, Japonska a dalších států světa, které souhrnně označujeme jako Západ.

Je opravdu úsměvné,
že titíž politici, kteří nyní nadávají na "spekulanty", si po desítky let od stejných "spekulantů" půjčovali miliardy na své pohodlné vládnutí. A je úplně stejně úsměvné, když se rozhořčený lid v ulicích Atén, Říma nebo Madridu rozčiluje nad utahováním opasků. Nastal čas dluhy splácet a najednou se všichni diví. Efekty pořízené na dluh jsou již zkonzumovány a zapomenuty a nastává nutnost splácet náklady dluhu. Výsledkem je blbá nálada a volání po záchraně.
V médiích se nyní mluví o "záchranných balících", čímž se označují plány, jejichž podstatou je to, že ti, kteří mají dluhy zatím malé, si půjčí peníze, které následně půjčí svým kolegům, kteří mají dluhy již nyní velké a pro které by další půjčky byly příliš drahé. Je ale toto možné označovat za záchranu? Myslím si, že nikoliv. Ten, kdo se choval relativně odpovědně, má zachránit toho, kdo se choval neodpovědně? Proč? Naopak ten, kdo se choval neodpovědně, musí na své jednání doplatit, protože jinak se nepoučí a bude v tomto jednání pokračovat. To je morální hazard a žádný odpovědný hospodář s tím nemůže souhlasit.

Záchrana může spočívat pouze v tom, že se vyřeší podstata problému.
A tou je velikost dluhu.
Pokud se chceme zachránit před dluhem, tak musíme v první řadě přestat k současnému dluhu přidávat dluhy další. Ve druhé fázi se musíme soustředit na to, jak ty již existující dluhy splatíme. Všechny evropské státy ještě nepřistoupily ani k té první fázi.
Všechny státy EU totiž stále hospodaří s deficitem a svůj již nyní velký dluh tak stále zvětšují.

Západní civilizace se musí podívat pravdě do očí a přiznat si své chyby. Stojí před námi těžké roky. Naše produkční schopnosti se zmenšují, ale oprávněné (stárnutí populace) i neoprávněné nároky (sociální peřina) stále rostou. Jak se z tohoto dilematu dostat, bude klíčovou otázkou, kterou máme před sebou.
http://byznys.ihned.cz/trhy-a-investice/c1-53848470-sef-efsf-euroval-bilion-eur-zrejme-nesezene-investori-mu-neveri
28. 11. 2011 | 15:31

chichi napsal(a):

http://ec.europa.eu..._part1_v1.pdf

Strategie EVROPA 2020 pro Inteligentní a Udržitelný Růst Podporující Začlenění,
nástupce tak úspěšné Lisabonské Strategie.

Rok 2010 se musí stát novým začátkem

pozor: při čtení doporučuju aplikovat vhodný tlumící prostředek
28. 11. 2011 | 15:34

Lspeedy napsal(a):

Zajímavé je, že všechno, o čem tady autor vypráví, jak nemůže nikdy fungovat, už stovky let funguje velmi dobře ve Spojených státech...jakpak je to asi možné?;-)
28. 11. 2011 | 15:43

santawizard napsal(a):

Pane Tomský,vždyť češi nemají euro.! Novodobý socialismus a kapitalismus je jako konflikt zájmů mezi soukromným podnikatelem a nezávislým kandidátem.Fůze a štěpení politického kapitálu bude v Evropě pokračovat.Je to jako rovnice o 3 neznámých.Nato + Unie + Eurozona.
Národ a vlast či lidé a země,či občan a jeho majetek,to všechno má smysl protože lidi jsou jako země a země je jako lid.Jsme češi ,evropané a pozemšťané,3 v jednom.Např.Turci jsou v Natu a chtěli jít do Unie ,ale do eurozony to sotva.Naopak Rusko může jít klidně nejprve do eurozony a potom do Unie a nakonec i do Nata.Rusko je dneska velmoc.Jestli si Evropa chce dneska půjčovat od Číňanů ,tak možná zítra si Cína bude půjčovat od evropanů.Všechno začalo devalvaci československé koruny a revalvaci východoněmecké marky.Tímto se orientuje i tak zvaný Bohémský císař ,který má toho lidem zvoleného prezidenta a bohem vyvoleného krále na každé straně trůnu jako ten arijský čaroděj na burze a býka a medvěda.Vždyť Evropa měla svého císaře a papeže odjakživa.Určitě se v budoucnu najde nějaká moderní forma církve a státu,vzájemně propletená,která by byla balzámem jak pro peníze tak pro duši každého člověka.
28. 11. 2011 | 15:47

Hanuš Karlach napsal(a):

Panu Kvakinovi:
Thomas Paine (asi víte, kdo to byl) zase horoval pro Spojené státy evropské.
28. 11. 2011 | 15:50

Pavel napsal(a):

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.cz&sl=de&tl=cs&u=http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,800285,00.html&usg=ALkJrhhJwRWj64BdegtA-q5YdDAcicv5EQ

11/28/2011
Eurozóny na přelomu
Kontinent zírá do propasti
REUTERS

Strach se šíří na finančních trzích, když investoři své peníze stáhnout z krize postižených €-zóny zemích. S kancléřkou Angelou Merkelovou na rozdíl od použití ECB palebnou sílu k řešení krize, měnové unie se v nebezpečí, že stále více rozpadá. Někteří ekonomové dokonce tvrdí, pro Německo znovu zavést německé ochranné známky.
By Spiegel zaměstnanců
28. 11. 2011 | 15:56

michal napsal(a):

Přijmout euro nebyl zločin. Přijetí eura znemožnilo rozhazovačným vládám vybírat dodatečné zdanění inflací.

Chybou bylo přijmout do eurozóny nezodpovědné země.

Zločinem je rozhazovačnost vlád, ať už jsou verbálně levicové, nebo pravicové.

Kalouskovo šetření je mýtus, státní rozpočet na rok 2012 je ještě o pár G Kč rozdávačnější, než plán na rok 2011. Skutečné škrty by vypadaly jinak. Je škoda, že se "lidové bouře" proplýtvaly na pouze kosmetické úpravy rozpočtu.
28. 11. 2011 | 16:24

Béda napsal(a):

A.Tomský:

A co dolar a světové bankovnictví?
Doporučuji navléknout hodně teplé prádlo a shlédnout film Inside Job http://tvina.sk/index.php?zobraz=videoarchiv&hraj=2449

A přečíst důkladně i s predikcí poklesu českého HDP o 1,2% (žeby se bratr ostrůvek Kalousek opět fatálně seknul?) dolů mezi zprávama A.cz "OECD: připravte se na šok..."

A do toho přijdou čeští Kalouskovi Neoreaganovci se zvýšenou DPH, poplatkama, vyhazováním z práce, stlačováním mzdy... Připravte se na fičák, dámy a pánové.

PS: p. Tomský, již víte ve kterém roce jste zabalil svoji živnost?
28. 11. 2011 | 16:32

stehno napsal(a):

Tohle: kancléřka Merkelová v Bundestagu, že: “Nikdo nemůže považovat půl století míru a prosperity v Evropě za samozřejmost a proto říkám, jestli se zhroutí euro, zhroutí se i celá Evropa. Máme historickou povinnost zachránit evropskou integraci, dílo našich předků po celých stoletích nenávisti a krveprolévání.” fakt sedí, oni se hoši s kamarády z USA vyblbnou na jiných pískovištích.
28. 11. 2011 | 16:34

michal napsal(a):

Bédo,
pokud si jeden rok půjčíte 10% svého ročního příjmu a projíte ho, je logické, že v dalším roce můžete projíst méně.
HDP je ošidný ukazatel, může klesnout proto, že nepracujeme, ale i proto, že tolik nežereme.
28. 11. 2011 | 16:38

Béda napsal(a):

michal,

shlédněte prosím ten film, než se pustíme do širší debaty. Začíná hodně podivně -vysvětlením podstaty krize na Islandu. A v dalším ukazuje jasné podvody amerického finančního kartelu ve spolupráci s ratingovkama, jejich ž dopady byly cíleně distribuovány do světového, zejména evropského finančního systému.

Máte tam jasně popsány "zásluhy" Reagana a jeho následníků na pádu ekonomiky USA a dolaru do černé díry, zásluhy n ejvětších bankovních domů - vlastníků poloviny FEDu a jejich personální propojení na vedení "státní" půlky FEDu, vedení ministerstva financí, sbor ekonomických poradců, lobbistický pronájem kongresmanů finančním sektorem. A jasné cílené podvody v podobě bublin, které vzešly ze soukromého finančního sek¨toru. Těch bublin, jejichž tsunami nyní pokládají celou světovou ekonomiku.
28. 11. 2011 | 16:47

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Obdivuji erudici některých diskutérů, jen přemýšlím, jestli jste ochotni účastnit se protestních akcí, kde je třeba ukázat odhodlání a sílu nespokojeného lidu. Nějaké osamocené skupiny v počtu stovek duší jsou vládnoucí garnituře k smíchu. Dokud nezaplníte Václavák, nepohne se ani lísteček. My přespolní vás přijedeme podpořit, až to praskne v Praze. Jihlava a podobná maloměsta na to nemá.
28. 11. 2011 | 17:21

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane Tomský,
tak prý Německo za účasti dalších cca 6 členů tvrdého jádra EU se chystá vydat svoje-speciální eurobondy.

Jste Vy a pan president a všichni euroskeptici spokojeni?

Podle poslední informace to Německo popřelo, ale zaprognozujte si, jak by to s námi v případě pravdivosti té zprávy vypadalo? Požádejte multiprofesora, ať nás seznámí s jeho představou, kterým směrem by v takovém případě kormidloval náš stát. Předpokládám, že od Vás ani od nikoho nedostanu žádnou odpověď, a poslední, kdo by si pálil prsty, je narcis.

Ostatně pravděpodbonost toho, že Německo a tvrdé jádro nějaký podobný krok nakonec stejně udělá, je podle mého vysoká.
28. 11. 2011 | 18:17

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

Eurohujeři se durdí, protože se čím dál více ukazuje, že tatíček Klaus měl skoro ve všem pravdu, zatímco Europředstavitelé se skoro ve všem mýlili.
A protože Ti, co se permanentně mýlí, potřebují své omyly zakrýt, musí si vymýšlet nesmyslné "úspěchy" eurointegrace, jako je třeba oněch 50 let míru v Evropě, který tady je samoozřejmě jen díky Euru:-))))) (ne že tady někoho napadne vytahovat válku v Jugoslávii, Kosovo a podobně, to by Vám MerkelSarkozy dal(přičemž jen ve Srebrenici díky nečinnosti EU zemřelo víc lidí, než v některých na staletí proslavených bitvách minulosti).
Jen by mi paní Merkelové měla vysvětlit, jak to přijde,že taková Kanada žije v míru s USA už mnohem déle, než 50 let přestože Euro nemají, obdobně třeba Brazílie a Argentina, Nový Zéland a Austrálie a dokonce i Čína s Japonskem - abychom tu měli zastoupeny všechny kontinenty. Hmmm, takže madam Merkel, tou unií to asi nebude, to si holt budete muset přiznat, že lžete, až se Vám od huby práší. A přestaňte laskavě vyhrožovat válkou, z Vaší země to zní obzvláště nepatřičně.
A ještě se těším na to, jak budou Německo a Francie nastavovat dodržování rozpočtových pravidel - právě Německo s Francií patřily totiž mezi první země, které pravidla Paktu astability porušily., Takže nesvádějte to na Řecko, vy jste si začali.
28. 11. 2011 | 18:26

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to: svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče - na to Vám nepotřebuje odpovídat žádný profesor, na to vám odpoví kdokoli s elementární znalostí základů ekonomie: pokud to Německo udělá, bude to pro nás prima, protože taková měna dále zpevní vůči koruně a usnadní náš export k našim nejvýznamnějším exportním partnerům. Není pak třeba nic nikam kormidlovat, stačí zachovat korunu a plně využívat jejích výhod.
28. 11. 2011 | 18:31

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

To Michal: můžete mi ty "nezodpovědné" země vyjmenovat? Pokud tím myslíte ty, které dlouhodobě nedodržují pravidla Paktu stability, tak máte patrně na mysli, že Eurozóna měla sestávat z Lucemburska, Finska a Estonska. Všechny ostatní země Eurozóny pravidla dohodnutá při zakládání Eura opakovaně a dlouhodobě porušují.
28. 11. 2011 | 18:34

Béda napsal(a):

Pepa z Bilderbergu,

Uko 1. byl od začátku vedle jak ta jedle. Celý megaprůser způsobila jím vzývána neviditelná ruka globálních hráčů na světovém trhu. Velekomicky působí Ukovo nacionální probuzení poté, co vytuneloval a rozprodal ekonomickou podstatu a dědictví generací za facku zahraniční konkurenci, přičemž zisky jsou vyváženy do ciziny a kapitál neviditelná ruka vyvádí do daňových a výrobních "rájů".

Ten člověk je mimoň. Doufám, že jednou na vlastní kůži jeho ČEZká rodina na vlastní kůži pocítí důsledky neviditelné chřipkové ruky na rodinném majetku, porpbně jako ovčani, kterým připravil hořké chvilky.
28. 11. 2011 | 18:43

Děda napsal(a):

Pane Tomský, jste skutečně tak "inteligentní" a chytrý, jak vypadáte na přiložené fotce? Podle obsahu vašich několika posledních článků bych tomu i věřil!
28. 11. 2011 | 18:53

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Bedo díky za odpověď Pepovi z Bilderbergu, nemám co dodat.

Pepo nebylo by teda lepší pořádně devalvovat korunu hned teď ? Ať se máme líp. :-)

Pro spolupráci s Maďarskem, Albánií a podobnými přeju hodně úspěchů.

A vůbec: Pepo nejsi nějak nadměrně nervózní? Oslovování paní Merkel zde se asi nedočká reakce :-) :-).
28. 11. 2011 | 18:59

jo napsal(a):

A nadřazení (důvěřiví) usmívajícíse netuší,
že naivní a použití pro cizí cíle jsou právě oni.
Jen nepatrně z nich je za to i zaplaceno.
U ostatních je to jen hloupá obdoba stokholmského syndromu (identifikace s omezujícím).
28. 11. 2011 | 19:03

Helena napsal(a):

Pepa z Bilderbergu

preskupovani zidli na horni palube T halt uz nezabira :-))
28. 11. 2011 | 19:10

Pražák napsal(a):

Vidím, že těch smrtelných hříchů eura napočítal Tomský požehnaně. Takže teď stačí euro zrušit, zakázat, zadupat do země - a v Evropě nastane ráj. Bankéři se umoudří, finančníci přestanou zlodějsky spekulovat, zmizí inflace (zatím v Evropě není, to ovšem Tomský jaksi přehlédl), vypaří se státní deficity, zmizí bankovní spekulativní spekulace, nekryté úvěry a hypotéky. Vypaří se i masivní nerovnováha obchodní bilance mezi přebytkovým severem (Německo, Holandsko) a evropským jihem. Konkurenceschopnost jihu se natolik zvýší, že Španělsko a Řecko svojí produkcí zaplaví Evropu (asi jako Čína?). Jih bude radostně a stále více prodávat severu. A také a mu bude půjčovat. Zmizí mnohamilionová nezaměstnanost, dolar se bude poroučet a Marx se svou vizí kapitalismu, podřezávajícího si pod sebou větev (neboť bez dluhové expanze nemůže existovat: kdo by jeho produkci kupoval?) konečně utře nos. Atd. atd.
Jo, Tomský, a když to přesto nebude fungovat, zbývá neviditelná ruka trhu. A pokud ani ta nezabere, evropští Kalousové a Nečasové z jihu i severu ztrojnásobí DPH. S vyjímkou Vámi vydaných knih. To by byl přeci zločin, samozřejmě. O mnoho větší, než zachování euro.
28. 11. 2011 | 19:10

Jirka sirka napsal(a):

(pokladač pp to trefil 25.11. 16:21 )
Neviditelná ruka trhu
je přítomná vždy a všude, ať chceme nebo nechceme. Byla přítomná i zemích RVHP v roce 1980. Vtip je pouze v tom, že pokud stát nastaví perverzní institucionální rámec a dělá nesmyslné zásahy do ekonomiky, pak subjekty trhu mají zavádějící informace a perverzní stimuly.
Výsledek je zákonitě katastrofa.
Perverzní státomilci pak obviní neviditelnou ruku trhu z nefunkčosti, případně z nepřítomnosti a obhajují tím další perverzní státní zásahy. Nejasné je zde pouze to, kam tato spirála směřuje. Mnoho lidí tvrdí, že ke krachu systému, který je katarzí potřebnou k tomu, aby se civilizace vrátila zpět k normálu. Ale např.Robert Higgs se přiklonil k názoru, že v kritický okamžik státní establishment přece jen uvolní regulaci a přerozdělování, a vpustí do systému více trhu, aby neviditelná ruka fungovala jakžtakž normálně a systém se úplně nerozsypal (konečně je to v jejich zájmu). Ekonomika tak sice zůstane v suboptimálním stavu zatížená velkou mírou redistribuce a regulace, ale nikdy se nedostane do stavu, kdy je kontrola státu nad ní tak rozsáhlá, že způsobí její kolaps.

…… nemá smysl rozčilovat se na trh,
že si hraje svoje hry,
protože na tom nikdo nic nezmění.
pán od Goldman Sachs na videu to řekl celkem jasně - jemu je jedno, jestli ekonomiky rostou nebo krachují, jeho práce je na tom vydělat. můžeme se zabývat jeho duševní výbavou, nazvat jej psychopatem bez empatií a sociálního cítění a kdesi cosi, ale prostý fakt je, že on disponuje penězi stejně jako kasino hracími žetony a ruletou a je na každém, jak moc se takovým týpkům vydá všanc. někdo si jde zahrát jen tak pro zábavu, něco vyhraje, něco prohraje, pobaví se a jde si dál svobodně dál. obě strany jsou v pohodě. potíž je ovšem se závislým gamblerem. anebo s politiky, co to se zadlužením na trzích přepískli. je to totéž. je jim dovoleno nějaký čas hrát, ale když to přepískne, je mu zakázán vstup do kasina anebo na trhy. to je holá realita. jediné řešení je pak přehodit výhybku na vyrovnané rozpočty, detox, odvykačku. řešit
a…… morální aspekty "hráčů" na trhu, jak si ti pupínci říkají, nemá cenu. má ovšem cenu zabývat se úlohou politiků,kteří jsou placeni za to, aby se státy do obtíží nedostaly a nikoliv aby je tam politici sami zatáhli. je vlastně jedno, jde-li o konspiraci a plánovanou past nebo jen blbost politických elit. politici dostali své země do katastrofálních problémů, protože je zadlužili nad míru. není to o amorálnosti makléřů nebo hlouposti voličů - politik je placen za to, aby věděl, kam až může a kam už ne a vedl stát po rozumné cestě. nikoli po dálnici do pekel. politické elity prostě selhaly, bez ohledu na nesmlouvavost trhu nebo naivitu voličů.

To, co chybí dnešnímu světu, je reálný kapitalismus (soudnej rozum), kdy jsou za špatná rozhodnutí potrestáni akcionáři, ne daňoví poplatníci. Stát má jen vytvářet právní rámec a tlačit na jeho dodržování, ne zachraňovat nezachranitelné či napravovat nerovnosti.

Voliči jsou tak hloupí, že jim lze namluvit cokoliv.
Jistotu desetinásobku, zdroje jsou, bifidus activus, třináctý důchod, to, že americký radar jsou cizí vojska na našem území, prostě cokoliv. Ano, kdyby jim nikdo nic nenamlouval a lidi mluvili jenom pravdu, takže ani největší hlupáček by nemohl naletět....
Kdyby byly někde ryby.... Ale nejsou, proto se staví rybníky.
Jenže problém dysfunkce rovného volebního práva v intelektuálně nerovné společnosti nikdo zatím nevyřešil.
28. 11. 2011 | 19:17

Béda napsal(a):

Jirka Sirka,

někteří tvrdí, že reálný kapitalismus je to, co zde je nyní. A že s výjimkou regulace Glass Steagallovým zákonem byl vždy stejný. Bezuzdný, živelný a ničivý. Přirozeně směřující ke kartelizaci a monopolizaci.
28. 11. 2011 | 19:27

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Jirka sirka:
dobré, dobré..

Zdravý rozum, souhlasím.

Neviditelná ruka trhu: tam se ne úplně shodnem. Stát resp. politici jsou od toho, aby neviditelnou ruku trhu v určitých případech praštili. Například když mi ukradla notebook nebo v případě GoldmanSachs nebo v případě MUS .... A to se nějak nedaří, že.
28. 11. 2011 | 19:38

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

To Béda a další Eurohujeři s.r.o.:
rok 2000 - EU halasně přijímá Lisabonskou strategii. Do roku 2010 podle ní bude v EU nulová nezaměstnanost, EU bude mít nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa a v HDP na hlavu předstihne USA. Jediný významný hlas, který Lisabonskou strategii prohlašuje za nesmysl je Václav Klaus. Nohsledy EU, novináři i nejvyššími představiteli EU je napadán, jak se nějaký obyčejný politik z periferní země může protivit názorům nejlepších mozků EU, nejlepších ekonomů, ministrů financí atd.
rok 2010 - Eu má oproti roku 2000 mnohem nižší konkurenceschopnost, vyšší nezaměstnanost a dále se propadá za USA v HDP na hlavu. Nikoho asi nepřekvapí, že z EU se Klausovi nikdo neomluvil, a že ho naopak čím dál víc nenávidí. Nikdo totiž nemá rád své černé svědomí. EU opouští Lisobonskou strategii a přijímá stejně nesmyslný výhled do roku 2020.
rok 2008 - Klaus kritizuje nesmyslnou ekologickou politiku EU, která m.j. zamořuje zemědělskou půdu řepkou a zavádí nesmyslné dotace na biopaliva.
Rok 2010 - vlastní studie zpracovaná na zakázku Evropské komise potvrzuje, že využívání biopaliv ničí přírodu více, než běžná nafta. Zvyšování podílu bioplaiv nad 5% podle této studie dokonce způsobuje 4 x větší poškozování přírody, než využívání klasických paliv. "Géniové" v EK reagují na studii navýšením povinného podílu biopaliv na 9%!!!

2000-2010 - Klaus vytrvale kritizuje projekt Eura, který je podle něj zcela nevhodný pro různě rozvinuté státy. Ještě v roce 2010 se mu většina politiků vysmívá.
rok 2011 - evropští politici se potichu připravují na krach Eura. Porušují se úplně všechny závazné dohody (v ECB tak masivně, že němečtí zástupci demonstrativně opouští banku, a Merkelové se nepodaří v Německu najít jediného bankéře, který by byl ochoten usednout do křesla šéfa ECB, které má Německo vyjednané).Klaus měl opět pravdu
..... a takto by se dalo pokračovat donekonečna
28. 11. 2011 | 19:38

Josef K. napsal(a):

Jirka sirka, snad by bylo dobré přečíst si něco o kapitalismu a protestantské morálce...
28. 11. 2011 | 19:49

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to: svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče
nervózní nejsem, vím, co v nejbližších měsících přijde a jsem na to připraven. Ostatní se asi budou divit, až si budou penězi tapetovat toalety.
A oslovování nepřítomné a tudíž nereagující madam Merkelové v komentáři? Patrně nebudete příliš sečtělý, takže Vám milerád prozradím, že podobné praktiky jsou zcela běžné nikoli jen v komentářích v diskuzích, ale i v blozích, komentářich na internetu i v tištěných periodicích. Odborně se tomu říká apostrofa, ale tím bych Váš mozeček už asi přetížil příliš.
28. 11. 2011 | 19:50

Béda napsal(a):

Pepa z Bilderbergu,

vždyť říkám, že Uko je mimoň. Jestli chcete slyšet ještě jednu starší pohádku, tak si poslechněte tu o velkém reformátorovi Reaganovi, který odstartoval raketový úpadek USA. Ten a jeho následnící ve funkci měli onačejší mozky z Harvardu, které radily jemu i předním bankám. Plíživý pád globálně propojené ekonomiky, do které napouštěly největší finanční domy spoza oceánu své jedy začal ještě před schválením Lisabonu. Kdo by uvěřil tomu, že zrovna Velký bratr - transatlantický spojenec, osvoboditel... že? Na tisk dolarů a různých finančních derivátů, navíc posvěcených ratingem nejrenomovanějších nezodpovědných ratingovek neměla EU žádný vliv. Ani na strategii FEDu. Nemohla ani provést jeho audit. Mohla jenom věřit lhářům z US ministerstva financí a šéfům FEDu - bývalým ředitelům největších amerických bank.

Klausovi při vší úctě patří přesně to místo, které mu v ekonomické vědě a praxi vymezil Nobelista Sgiglitz. Drobného nafouklého bankovního úředníčka z regionální bankovní pobočky s klotovými rukávy, který na co šáhl to po***.
28. 11. 2011 | 20:00

() napsal(a):

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&ie=UTF8&rurl=translate.google.cz&sl=de&tl=cs&u=http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,800325,00.html&usg=ALkJrhgg0CvuqW-NNN8I09Pw6dzceIEcbA
Spiegel Poslední cesta z krize eura

http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/pravo-povinnost-tandemu-merkozy
(...)některé iluze končí. Původ „exekutivy“ EU totiž není demokratický a připomíná spíš politbyro v bývalé východní Evropě. A evropský démos a parlament jsou jen dvě fikce umělé konstrukce EU. Národní lídři zjišťují, že odpovědnost je na nich a lid, národy, démos, který je volil, je může také odvolat. A varují stejně jako národní centrální banky před panikou a chaosem.
28. 11. 2011 | 20:06

E.M. napsal(a):

pozor: při čtení doporučuju aplikovat vhodný tlumící prostředek

http://ec.europa.eu..._part1_v1.pdf
Strategie EVROPA 2020 pro Inteligentní a Udržitelný Růst Podporující Začlenění, nástupce tak úspěšné Lisabonské Strategie.
Rok 2010 se musí stát novým začátkem
28. 11. 2011 | 20:09

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Béda: Opravdu si myslíte, že Reagan mohl něco rozhodnout? Od roku 1913 toho američtí prezidenti ohledně ekonomiky USA už mnoho nerozhodli. A ti, kteří se o něco v tomto směru pokusili, byli velmi rychle umravněni (viz JFK a jeho zákon 11110, který přežil jen o 6 měsíců a který jeho nástupce okamžitě zrušil).
A pokud hledáte nohsleda a přisluhovače Američanů v ČR tak jste se také trefil vedle. Sice to byl Václav, také byl českým prezidentem, ale Klaus se nejmenoval.
Nicméně, v této debatě pokračovat je zbytečné, vše osvětlí již velmi blízká budoucnost a tak nemá cenu přesvědčovat nepřesvědčitelné. Na co si zbytečně ošoupávat klávesnici.
Dobrou noc.
28. 11. 2011 | 20:13

Béda napsal(a):

()

celá západní demokracie, včetně demokracie v národních státech je jenom fikce. Je to diktát peněz a demokracie peněz, kde politické strany i politici mají svoji tržní cenu. Někde jsem četl, že Euro byl projekt na spoutání Německa. Osobně se domnívám, že po opuštění Eura a hluboké integrace se začně Evropa propadat do konfliktních situací, nehledě ma naprostou ztrátu konkurenceschopnosti vůči zbylým světovým ekonomickým centrům. ČR - "středoevropský tygr" jako montovna na vedlejší koleji v několikarychlostní Evropě se dostane na úroveň Rumunska a Bulharska, které nebudou pozvány ani jako divák k významnějším jednáním.

Jediný "prospěch" bude ten, že místní bratrstva budou v tradiční džungli českého "právního" státu ještě intenzivněji rozkrádat a okrádat místní ovčany.
28. 11. 2011 | 20:18

Já napsal(a):

si hlavně myslím, že
a. každý má nárok na peníze od státu
b. peníze dostává vláda z Brusele
c. bohatší lidé kradou dávky chudším
d. peníze vznikají v bankomatu a na poště
e. už nevím co se všechno traduje o vzniku bohatství ve společnosti. Snad jen, že prací to jde velmi těžko a nejen to, unavuje to a hyzdí :-D

Dnes máme nového nejlepšího přítele,
a proto můžeme být šťastní,
protože je tu opět někdo moudrý,
kdo nám říká, co je správné.
Aje to dost desive, ze jo kdyz si uvedomiime,
jak jsou vsichni v te ZOO nadseni a jak hykaji blahem,
kdy se mohou vrtet pred navstevnikama,
kteri je spis lituji.
Ale je fakt, ze ZOO jim zajistuje peci,
jidlo a sem tam i samicku....
Co bysme chteli vzdyt to jen pulka putovani pousti.
28. 11. 2011 | 20:20

Mate napsal(a):

No,
ve skutečnosti ty trhy,
znamenají, hlavně, penze stařečků a stařenek.
28. 11. 2011 | 20:32

Béda napsal(a):

Já,

to mluvíte o nejlepším příteli - Velkém bratrovi anebo o velkých bankách, které tvoří peníze z ničeho?
28. 11. 2011 | 20:32

E.M. napsal(a):

ten kdo se kdy zabejval ozdravením, či záchranou nějakého podniku, či firmy, nebo společnosti řekne,
že existuje jen jedno jediné řešení,
které se má provést rychle a efektivně,
aby to co nejméně bolelo a pak se uvidí, jestli to pacient přežije.
Vše ostatní je jen prodlužování agonie s výsledkem předem známým.

Takže existuje jen jedna jediná cesta k ozdravění státu.
Jinak to nepůjde. Do jaké omáčky to chtějí navlíknout, jak to podají je věc jiná a zcela marginální.

To není vůbec ideologická záležitost, to je proces ekonomický.
Kdo někdy něco řídil a za něco odpovídal - ten to zná a nepotřebuje vysvětlovat.
Žádné city, žádné dojmy.
Ani nelidskost feudalisty nebo kapitalisty - vraha z Vól strítu.
Normální boj o přežití, normální ekonomie.
My jsme v prdeli,
to je snad každému jasné,
a změnu udělá jen někdo mimo,
kdo bude chytřejší, pracovitější, hospodárnější, nemilosrdnější - skoro jako ta sviňa příroda.
Myslíte si někdo, že to vidím moc jednoduše?

Vooobludné je to, že se furt říká pravicová vláda, či ultrapravice lidem, co jsou socialisté a národní socialisté. Takže obyvatelé, Ti hloupější, mají pocit, že je nějaké střídání levice a pravice ve vládě
Pravičáci v kotlině jsou v podstatě pokroková sociální demokracie oirostřihu. Těch pár vyjímek, no, voni vědí kdo to je a Ti to nezmění....
A ČSSD.. je to komunistická strana západního typu, tedy čistě utilitární spolek založený na co nejmasivnějším ždímání státních peněz, ber kde ber, zdroje jsou a když nejsou, půjčíme si
28. 11. 2011 | 20:37

Béda napsal(a):

E.M.,

jenom malá poznámka. V pr**** je celý západní svět - včetně světlonoše, který jej do té oblasti zavedl. A zavinili to bankéři, podle vás asi socialisti - Volcker, Greenspan, Bernanke, Geithner, Paulson, prezidenti Reagan, oba Busové, Clinton, Obama a všichni ředitelé Goldmann Sachs, Magana Chase, Morgan Stanley, Citigroup, AiG, Merryll Lynch, Lehmann Brothers... od r. 1998. Holt ten bankovní "komunismus" soudruhů z Wall Streetu jste trefil přesně. Horší je to už se socialismem a komunismem pro drobné střadatele a ovčany. Mnohý soudruh kulil oči nad vytunelovaným penzijním fondem, akciema, úsporama. A pak se to přelilo z "komunistických" USA do Evropy. Říkalo se tomu odborně sekuritizace.
28. 11. 2011 | 20:47

ddd napsal(a):

To Pepa: S temi "za vodou"- Lucemburskem, Estonskem a Finskem jste se mocne "utal"
nejmin u posledniho: podle GS a ratingovych agentur je Finsko "na tapete" narovinu s Francii. Ostatni "bludy" ani komentovat nebudu.
To xx: USA se nedivim, divim se CR, ktera pri 48% zamereni vyvozu na eurozonu
z toho pri 80% na BRD si"vyskakuje" na euro: GB si to pri 20% zamereni vyvozu na eurozonu "nedovoluje" a odhaduje v pripade krachu eura mozne zhorseni hospodarske situace v GB az o 25%.
To Faust,Terry:
Trefa do cerneho. Hlavni duvod, ale s nejasnym vysledkem. Ucite se cinsky anebo si kopete kryt a ukladate zasoby?
28. 11. 2011 | 21:34

WOW napsal(a):

pěkné....
Pokud evropští lídři rychle nevymyslí
opravdu revoluční politické řešení
dluhové krize, hrozí Evropě brzy vlna bankrotů,
při nichž několik zemí od eura odpadne.

http://aktualne.centrum.cz...723087

Tak politicky řešit, jo? :-))
28. 11. 2011 | 22:23

Ing.Břetislav Marek napsal(a):

Tak Vážení to dopadne s EUREM !!

Jen se dívejte - https://www.youtube.com/watch?v=jyQZmwzi9Eg&feature=email

Zase jako vše co se tady po roce 1989 pod dohledem AVČR prosadilo a zničilo naši zem!!

Dívejte a VZPOMÍNEJTE - co to tady byl dříve za totalitní režim!
Bez dluhů a smrtící SVĚTOVÉ DLUHOVÉ PASTI - ničící národy světa - a tak to přeci MUŠÍ BEJT !!
28. 11. 2011 | 22:47

Jozef napsal(a):

Niet alternativy,
financne naklady na udrzanie eurozony su nasobne az radovo nizsie,nez straty z rozpadu.
Rozpad okrem toho znamena v ociach sociologa,ci seriozneho politika,alebo historika istotu neriadenych agresivit,slepej destrukcie,vratane pogromov na sposob holokaustu.
Autor odmieta vidiet realitu.
Odporucam zabery z britskeho mladeznickeho rabovania a z protestov v juznych statoch.Je to len zaciatok.Hnev a zufalstvo budu sa hromadit,hromadit a vybuchovat.Prevraty su nevyhnutne,ide o to,ake.Zamatove,progresivne,racionalne,ci nasilne,brutalne.

Kazde oslabenie eurozony o to viac poskodzuje zavisle ekonomiky.Mnohi to za ten svet nechcu vidiet.Koruna v ociach investorov pada aj po zvyseni ratingu Ceska,investori kaslu na ratingovky,maju svoj rozum.
Stabilne euro,stabilna eurozona je najvyssim ekonomickym zaujmom aj Ceska.Nevidiet to - tak to je treba velmi zatvorit obidve oci.
28. 11. 2011 | 23:22

skepticky_optimista napsal(a):

Bruntálsko je také výrazně zaostalejší než Střední Čechy a Praha. Znamená to snad, analogicky k tvrzení pana Tomského, že by pro Bruntálsko bylo ekonomicky racionální zavést vlastní měnu? Jak to že Bruntálsko netáhne korunu ke dnu, jako Řecko Euro? Jde přece o stejnou situaci jen v malém měřítku.
29. 11. 2011 | 01:39

Ferda napsal(a):

To skeptický optimista
Velmi chytrý postřech, ale myslím, že geo-ekonom Tomský ho nepochopí. Jeho IQ odpovídá Klausovi.
29. 11. 2011 | 08:31

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pepo z Bilderbergu,

"nervózní nejsem, vím, co v nejbližších měsících přijde a jsem na to připraven."

To je ta prognoza, co jsem po tobě chtěl?
Dopřej ji a osvětli mému mozečku i ostatním, génie.
To ostatní jsou od tebe jen tlachy a la přednáška nepozorným klokanům před rámem od pana prezidenta.
29. 11. 2011 | 09:07

Mard napsal(a):

skepticky_optimista napsal:Bruntálsko je také výrazně zaostalejší než Střední Čechy a Praha. Znamená to snad, analogicky k tvrzení pana Tomského, že by pro Bruntálsko bylo ekonomicky racionální zavést vlastní měnu? Jak to že Bruntálsko netáhne korunu ke dnu, jako Řecko Euro? Jde přece o stejnou situaci jen v malém měřítku.

??? Domníval jsem se že i pomalejší lidé pochopí, že u nás máme fiskální a měnovou jednotu spojenou s transfery peněz. Daně platí zejména obyvatelé a firmy z Prahy a přerozdělují se do celé ČR, i na Bruntálsko. Tedy díky transferům Bruntálsko na jednotnou měnu nedoplácí. V případě, že by centrum odmítlo posílat peníze na Bruntálsko, pak by dopadlo úplně stejně jako Řecko.
29. 11. 2011 | 11:25

Mard napsal(a):

Jozef napsal: financne naklady na udrzanie eurozony su nasobne az radovo nizsie,nez straty z rozpadu.

Já jsem přesvědčen o opaku. Současné výdaje v řádech stovek miliard Euro jsou dle mého důkazem toho, že i přes takto velké transfery a s ohledem na skutečnost že se nic nepodařilo v praxi vyřešit, jsou náklady na udržování nové pseudoměny vyšší než přechod k samostatným měnám. Alespoň s náklady na přechod k samostatným měnám po rozdělení ČR. Pokud se rozdělení měny EUR provede rozumně, tak nemusí být ekonomické náklady vysoké. Horší to bude s politickými náklady, kdy mnoho politiků obdrží kopanec do sedací části těla.
29. 11. 2011 | 11:28

Mard napsal(a):

Jozef napsal: Stabilne euro,stabilna eurozona je najvyssim ekonomickym zaujmom aj Ceska.

Já bych to přeformuloval - stabilní Evropa je velmi vysokým ekonomickým zájmem ČR. S ohledem na nestabilitu vyvolanou Eurem je pravděpodobnější stabilnější Evropa, platící národními měnami.
29. 11. 2011 | 11:30

Kuehnle, Kopp und Kausch napsal(a):

Tomský, to, jak se neustále navážíte do EU, Eura atd. by mohlo být smysluplné (je to OPRAVDU BORDEL), nebýt toho, že ten náš, Český bordel je ještě větší. Máme sice nižší dluh, než EU, ba i než Německo, ale o to víc nám roste takže zanedlouho ... A k tomu soustavné tunelování a rozkrádání čehokoli a kdykoli. Rozhodnutí zásadně špatná, lišící se jen v tom, zda jsou špatná záměrně, nebo nechtěně (tj. z něčí hlouposti), která ovšem vždy někdo zneužije ve prospěch svůj na úkor společnosti. Ne, perspektivy EU nejsou dobré, ale perspektivy ČR jsou stokrát horší. Ale ono o to ani nejde, čeští politici nehájí možnost, dělat to lépe, než Evropa, oni hájí možnost okrádat své spoluobčany lépe, než Evropa.
29. 11. 2011 | 11:35

Mard napsal(a):

Béda napsal: Klausovi při vší úctě patří přesně to místo, které mu v ekonomické vědě a praxi vymezil Nobelista Sgiglitz. Drobného nafouklého bankovního úředníčka z regionální bankovní pobočky s klotovými rukávy, který na co šáhl to po***.

:-) :-) :-) Zkrátka nýmand, který to dotáhl na ministra financí, pak předsedu vlády a nakonec na dvakrát opakované funkční období prezidenta ČR :-) Kéž bychom měli takových vrcholně neschopných úředníčků více! :-) :-) :-)
Proč píšete nobelista s velkým N? Je to nějaká uber rasa lidí, nebo pana Stiglitze jen pokládáte za většího nositele nobelovky než ostatní oceněné?
29. 11. 2011 | 11:36

Mard napsal(a):

Ferda napsal: Tak v čem je výhoda a štěstí, že Euro nemáme ?
Milý Ferdo, třeba v tom, že nemusíme přispívat do nějakých valů obrovskými garancemi nebo finančními transfery, podobně jako Slovensko. Slováci dodržují fiskální disciplínu, snížili náklady práce a nyní místo sklízení plodů šetří na utrácivé země PIGS (Ireland nepočítám).
29. 11. 2011 | 11:41

Lada napsal(a):

Konecne dobry clanek, argumenty s valkami mi prijdou liche, porad budeme cleny NATO a nepochopim, kdo by mel zajem v Evrope s nekym valcit??? Jedine, ze by prijeli urednici z Bruselu okupovat nas Hrad.
29. 11. 2011 | 12:42

pgjed napsal(a):

Pane Tomský, z vašich (ne)promyšlených výroků mně vstávají hrůzou poslední vlasy na mé pleši. Takové pitomosti jako například tento výrok"
"...bylo známo, že tak rozdílné ekonomiky, jaké se v Evropě nacházejí, nelze beztrestně sevřít krunýřem jednotné měny a to ani pravidly - zdůrazňuji - ani kdyby jejich vlády dodržovaly rozpočtová pravidla,..."
nemůžete myslet opravdu vážně! Jednotná měna, ani jednotná pravidla jako taková, přece žádnou škodu nezpůsobují. Škodu přece způsobuje bankrotářské hospodaření členů eurozóny řídící se zhovadilými fiskálními pravidly, zakotvenými mimo jiné i do maastrichtských ktritérií. Je úplně jedno jaká společná měna je, zda euro, nebo proděravěné mušle! Při takové fiskální filosofii by měnová únie, ale i každý stát samostatně ZBANKROTOVAL S JAKOUKOLIV MĚNOU! Dnes je míra zadlužení všech členů EU ( s výjimkou Lucemburska), nejenom členů eurozóny taková, že své dluhy nikdy nebudou schopni splatit (např. Německo 82,6% HDP). Proč? V určité době Německo a Francie vnutily celé EU zcela hloupou fiskální filosofii vycházející z hloupého liberálního předpokladu, že stát nemůže zkrachovat a státní dluh se nesplácí. Často s ní unavoval Paroubek. V čem konkrétně je tato filozofie špatná a sebezničující a bankrotářská? Především v tom, že jako srovnávací kritérium si bere HDP, tedy hypotetickou statistickou veličinu, kterou nikdo nikdy neviděl, je snadno manipulovatelná, ale jakoby zmenšuje rozpočtový deficit - opticky. Skutečnost je ale taková, že stát hospodaří ne s HDP, ale s příjmem státního rozpočtu. A odvozuje-li se výběr příjmů státem od HDP a jeho růstu, je to čirá iluze. Rozpočtují-li se výdaje ne na 100% příjmů (již to by bylo špatné), ale na deficit + 3,5% HDP a více, s tím, že takovýto deficit se dorovná vyvolaným růstem příjmů v důsledku růstu HDP, je to čiré bláznovství, které může trvale provozovat jenom nesvéprávný šílenec! Jenom ten se může tvářit, že od prvopočátku neví, že cíleně směřuje k bankrotu.
Taková je holá syrová neoddiskutovatelná skutečnost. A všechny ostatní řeči a filipiky, včetně těch vašich, jsou jenom mlácením prázdné slámy. O to horší, drží-li cep liberální pseudoargumentace někdo, kdo se rád holedbá pózou konzervativního intelektuála. A zdobí-li své filipiky takovýmito perlami jako např.:
"Eurozóna totiž ještě netrpí dluhovou krizí (88 % HDP je méně než USA), trpí strukturální krizí společné mezistátní měny."
jenom se zesměšňuje ještě více, než je třeba. Což je mně ve vašem případě i docela líto.

Přeji lepší dny
Petr Gabriel st.
29. 11. 2011 | 15:11

hovorka11 napsal(a):

------------------------------------------------
Máme historickou povinnost zachránit evropskou integraci, dílo našich předků po celých stoletích nenávisti a krveprolévání.” Vzpomínáte ještě na tábor míru a socialismu? Kdo není s námi, je pro válku.
------------------
A to říká empiricky vzdělaná, jindy střízlivá politička, jako by nevěděla, že asi 150 států na světě euro nemá a také žije už dlouho v míru. Proč nás straší, že má být záchrana eura totožná se záchranou Unie, nazývanou teď zásadně Evropou?
-------------------------------------------------

pane Tomský, pamatuji skoro vše z té doby a můžu srovnávat, jestli ty komunisti měli pravdu. Bohužel měli. Za socialismu jsme jako ČSSR s nikým neválčili. Za svobody terorizujeme arabské a africké státy. Teď se naši američtí "demokratičtí osvoboditelé" stahují z Afgánistánu z kterého vyhnali 2 milióny lidí do Pákistánu, v kterém vraždí lidi jak se jim to hodí. Pákistán jim dává 14 dnů na vyklizení teroristické základny bezpilotních prostředků.
A co se bude dát dál, když armádě USA hrozí, že nebude mít "práci" a nebude požadovat "stabilizační" navyšovšování zbrojních nákladů ? Teď už se připravil nový nepřítel- Írán a Rusko. USA nám spouští železnou oponu jen kvůli další schizofrenii postkomunistického a islámského nepřítele. Co říkáte jsou bludy a rozpadem EU jsme ohroženi právě okupacemi a ztrátou státnosti jak před rokem 1938. Tehdy nás odepsala VB a Francie. Jen je ten historický fakt jaksi "nemódní".
Jste na jednom z nejnižších stupňů úrovně blogerů z celého zdejšího seznamu- argumenty, spojování nespojitelného, vědomosti.
29. 11. 2011 | 17:39

Mard napsal(a):

hovorka11 napsal: pamatuji skoro vše z té doby a můžu srovnávat, jestli ty komunisti měli pravdu. Bohužel měli. Za socialismu jsme jako ČSSR s nikým neválčili.

No nevím, jak je to slavné s tou vaší pamětí, nebo studenou válku za válku nepokládáte? Případně naší podporu kubánským vojákům, kteří masakrovali civilní obyvatelstvo v Africe, naší podporu sandinovským teroristům v Nikaragui a dalším extrémistům.
29. 11. 2011 | 22:27

pgjed napsal(a):

To hovorka 11:

Nikaragua, Angola, Korea, Kambodža, Jemen, Kongo, Libye...... Co paměť? Nic?

Tím samozřejmě neomlouvám přehmaty třeba Američanů. Jenomže ono je těžké zasahovat proti ozbrojencům, kteří mají své opěrné body uprostřed civilního osídlení a nepoužívají ani uniformy ani nic jiného k jednoznačné identifikaci a ještě nutí civilisty, aby jim dělali kamikadze. Ostatně, myslíte, že ti ozbrojenci jsou v Afganistánu doma? Nebo jsou tam spíše nalezlí z Pákistánu, Jemenu, Egypta S. Arábie...?
30. 11. 2011 | 09:22

caladan napsal(a):

dobrý článek, idiotské komentáře!!!!!
06. 12. 2011 | 21:08

Fox Parker napsal(a):

Dobrý den,

FOREVER LIVING výpůjčce FIRMA nabídka, řada finančních řešení pro lidi, kteří nejsou schopni nebo ochotni se vypořádat s často nepružné oblasti velkých bank a finančních společností.

FOREVER LIVING ÚVĚR FIRMY může uspět tam, kde jiní selhali při zajišťování své nepříznivé úvěrové půjčky. Používáme panel více než 200 různých věřitelů po celém světě s různými úvěrových balíčků, aby vyhovoval vašim potřebám, s pouhým jedním přihlášce vyplnit děláme práci za vás. Pamatujte si, že jsme specialistou na nepříznivé úvěrové půjčky, špatné úvěrové půjčky a špatné úvěrové půjčky. Pomohli jsme tisíce lidí realisty svobody finanční a půjčovat si peníze, které potřebují. Mohli bychom pomoci i vám. Aplikace jsou bezplatné, důvěrné a snadno proveditelné. Nenechte špatnou úvěrovou historií dát pryč použití o půjčku.

Vyplňte žádost o úvěr formulář níže začít uplatňovat:
Půjčka Částka potřebná:
Půjčka Doba trvání:
Účel úvěru:
Úplné názvy:
Země:
Telefon:
Měsíční příjem:
pohlaví:
Už jste požádali o půjčku před:

Pospěšte si nyní a platí pro váš úvěr a dostat své problémy vyřešit. Můžete se s námi prostřednictvím našeho adresu společnosti email: (4everlivingloanfirm@gmail.com)

Pan, Fox Parker.
15. 01. 2013 | 08:59

Steve Porter napsal(a):

Vítejte na UNI KREDIT LIMITED-jedinečný úvěr Hledání servisu pro každého! nabízí rychlý úvěr na 3% a vážné smýšlejících zákazníků, kteří potřebují půjčku. Soukromé firmy a jednotlivci jsou velmi vítány.

Vyplňte žádost o úvěr formulář níže začít uplatňovat:

Půjčka Částka potřebná:
Půjčka Doba trvání:
Účel úvěru:
Úplné názvy:
Země:
Telefon:
Měsíční příjem:
pohlaví:
Už jste požádali o půjčku před:

Pospěšte si nyní a platí pro váš úvěr a dostat své problémy vyřešit.

Pan, Steve Porter
E-mail: {unicredit01@yahoo.com}
17. 02. 2013 | 11:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy