Chmury nad Vltavou

24. 01. 2012 | 10:53
Přečteno 4591 krát
Nový rok o slepičí krok, pomalu, nenápadně a optimisticky postupuje kupředu se stoupajícím sluncem na horizontu, a tak je téměř jisté, že noci bude ubývat a světla přibývat. Horší je to o lednovou/ledovou náladu. Na každém kroku ve veřejném prostoru naráží občan pražský (Česko se stává městským státem jako bylo za Karla IV.), na něco negativního. Státní pohřeb prezidenta vyvolal chmurnou náladu, že se s ním, tak jako s Masarykem (1937) a Benešem (1948) pohřbívá naděje na samostatnou a nezkorumpovanou demokracii. Nové daně (DPH) už zvýšily lednové maloobchodní ceny běžné konzumní spotřeby v supermarktech o pět procent a všichni se obávají, že kvalita zvláště potravin, bude nadále klesat. A podraží i (zřejmě pro politiky zbytná kultura) knihy, koncerty, divadla a to už berní vláda plánuje radikální likvidační zvýšení na příští rok, místo aby propouštěla drahé, přebytečné a překážející zaměstnance.

Není tak dávno, co byla česká literatura v šedesátých až osmdesátých letech světovou velmocí (Holan, Holub, Havel, Hrabal, Kundera, Klíma, Lustig, Škvorecký jen podle počtu překladů) a je to kultura na níž závisí chléb náš vezdejší a nikoli naopak. Nikdo nepochybuje, že nastává hospodářská stagnace nebo recese, státní deficit se nepodaří snížit a přitom se vládní koalice dohaduje, zda poslat či neposlat 90 miliard korun, které nemá, do Mezinárodního měnového fondu na podporu eurozóny, v jejíž dlouhodobou budoucnost téměř nikdo nevěří. To vyvolává další paradoxní konflikt zda podepsat či jako Anglie nepodepsat evropskou smlouvu o fiskální unii, která eurokrizi, jak tady už mnohý ví, vůbec neřeší, protože ta není jenom krizí státních deficitů, ale především katastrofou společné měny, která brzdí konkurenci jedněch a zvyšuje výhodu druhých a nejenže nepodporuje konkurenceschopnost, ale naopak dokonce ji v celoevropském měřítku brzdí. Češi v eurozóně nejsou a když chtít nebudou, tak ani nebudou, řekl by pragmatik, a smlouva má důsledky jen pro ty, co tam jsou. Tak proč nepodepsat, proč dělat dusno? Jenomže konflikt má pro nevěřící (v Unii) nepříjemné morální dilema, mají-li pod nátlakem a proti svému svědomí podepisovat. Pragmatik se vysměje, když ne vy, podepíše koalice nová, jak ukázal zářný slovenský příklad. Opravdové svědomí pragmatismus neuklidní!

A jako na potvoru se měl slavit svátek národního svědomí a k údivu rozpačitých Pražanů se tu na výročí Palachova upálení objevila polská režisérka Agnieźka Holand chystající třídílný film o Janu Palachovi, s kterým si Češi neví rady. Symbolicky to dokazuje i stydlivá pamětní deska vsazená do dlažby u Národního muzea, kde jsou dvě jména upálených, na další se zapomnělo, chodec si přečte jen data narození a smrti, jako by tvůrci plakety, po které se šlape, ani nevěděli, co mají napsat. Málokdo si je totiž v Čechách na rozdíl od Poláků příliš jist rozdílem mezi mučedníkem a sebevrahem. Jde přitom o nebe-tyčný, čili do nebe čnějící rozdíl. Sebevrah pohrdá životem, mučedník pohrdá smrtí. A s jakým záměrem to oba činí! Ten kdo má všeho dost a spáchá sebevraždu, je zrádce světa, popírá hodnotu stvoření, jako by říkal smrt všemu, ať není nic. „Když se někdo oběsí na stromě, mělo by listí hněvem opadat a ptáci vzteky uletět, protože je to pro ně osobní urážka“ (G. K. Chesterton, Ortodoxie). Proto také v dobách víry kosti sebevraha nesměly znesvětit hřbitov. Mučedník naproti tomu umírá, aby ostatní mohli žít. Jan Palach neprotestoval jen proti sovětské okupaci a tzv. normalizační vládě, jejíž nástup možná oddálil o pár měsíců do Husákova nástupu v květnu. Obětoval svůj mladý život, aby lidé stáli na svém a nepoddávali se, aby nepodepisovali vlastní ortel nad svým svědomím a nad svou vnitřní svobodou. Nepovedlo se, většina se poddala. Místo otroctví vymysleli správci dějin nové kvákoslovo – normalizace. Všeho dočasu. Uběhlo dvacet let a v lednu 1989 na výročí Palachova upálení se sešla první několikatisícíhlavá demonstrace a Pavel Tigrid v Paříži napsal ve Svědectví, že bude jistý Václav Havel prezidentem, přestože byl právě zatčen.

Ještě štěstí, že se proti novým správcům dějin upalovat nemusíme. Stačí nepodepisovat.

Magazín Týždeň, 23. januára 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

"....přitom se vládní koalice dohaduje, zda poslat či neposlat 90 miliard korun, které nemá, do Mezinárodního měnového fondu na podporu eurozóny, v jejíž dlouhodobou budoucnost téměř nikdo nevěří...."

Opět lež jako východisko dalšího konstruování tkzv. pravdivého obrazu o dění v EU.

Kolik to je tedy lidí ? Ono "téměř nikdo nevěří" ?
A jak to, že eurodolar jde nahoru ? Výnosy špan. a ital dluhopisů dolů ?
Ani slovo o připravované restrukturalizaci řeckých dluhů. O škrtech, které sice neřeší krizi solventnosti...ale mohou vést ve střednědobém výhledu k fiskální konsolidaci a to i na celoevropské úrovni....etc etc.

Dále jde o celkem morbidní a nemocnou analogii/protest proti okupaci sovětskými vojsky vs snaha o hlubší integraci zemí EU/ . Nemocnou ve směru hysterie/sebeupálení se/.
To se nedá komentovat. Nad tím se dá jen vrtět hlavou.
24. 01. 2012 | 11:04

Kasel napsal(a):

Tomský opět goebelsovská propaganda- začneme počasím a jarem, podhodíme Škvoreckého a Havla a ona ta 100 x opakovaná lež do toho mozku lidem pomalu vleze. Fuj
24. 01. 2012 | 11:11

Puck napsal(a):

Pro český maloměšťák :
Těch lží je tu snad víc.
Jakto že 90 mld země nemá ? Česká národní banka má dostatečné rezervy. To budeme čekat, až Kalousek změní zákon a vyrabuje je ?
Půjčili bysme snad peníze eurozóně ? Pokud vím, tak MMF.
24. 01. 2012 | 11:15

Almo G™ napsal(a):

Chmury nejen nad Vltavou aneb, o čem se v českých médiích nemluví:

...Přestože, jak pan ministr Drábek, tak další čelní představitelé ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR v médiích neustále tvrdí, že stav je naprosto standardní, zaměstnanci vykonávající práci pro tento resort jsou naprosto opačného názoru. Situace na pracovištích... ...je naprosto v troskách.

Od dubna v podstatě nejsme schopni řádně naplňovat cíle, které tento úřad ze zákona má. Vznikem tohoto úřadu se prioritou staly naprosto jiné věci, než je poskytování služeb klientům, kteří jsou ve většině případů v obtížné sociální situaci. Centralizovaným vedením nedošlo ke zjednodušení výkonu státní správy, ale naopak k obrovskému rozvratu fungování veškerých činností, které má tento úřad zajišťovat. Naším zaměstnavatelem nejsou zajištěny základní podmínky pro možnost řádného výkonu služeb pro veřejnost.
Již v srpnu loňského roku... ...byla situace na našich pracovištích velice tragická – snižování platů, propouštění, zcela nejasná představa o dalším vývoji, rozvrat všeho do té doby fungujícího, změny ze dne na den.
Od ledna letošního roku však zažíváme sociální reformu „v přímém přenosu“. Naše pracoviště již opustila pěkná řádka odborníků, kteří své práci rozuměli, většina z důvodu nadbytečnosti, jiní již prostě nemohli snést to, co se na úřadech práce děje. Přesto, že většina zaměstnanců upozorňovala ať otevřeně, či skrytě (ze strachu ze ztráty zaměstnání) na to, že plánované změny nemohou přinést slibované úspory a už vůbec ne zefektivnění vykonávaných činností, málokdo byl ochoten nám naslouchat. V těchto dnech se však nejhorší scénáře naplnily.
Přechodem činností, které dříve zajišťovaly městské úřady, se situace, která byla již v loňském roce těžko udržitelná, ještě zhoršila a dnes skutečně dochází k tomu, že je reálně ohrožena nejenom výplata dávek vyplácených v minulosti úřadem práce, ale i dávek hmotné nouze a příspěvků pro občany zdravotně postižené.
Od ledna jsou zaměstnanci ÚP ČR nuceni pracovat s aplikacemi, které nesplňují základní předpoklady pro řádnou administraci činností, které má tento úřad zajišťovat. Spuštění těchto programů nepředcházel testovací provoz, zaměstnanci nebyli řádně proškoleni.
Chyby těchto aplikací jsou odstraňovány „za pochodu“, ale ani po třech týdnech od spuštění není možné s programy řádně pracovat. Jsou objevovány chyby, které jsou naprosto zásadní a zjišťujeme, že funkce, které jsou naprosto nezbytné pro řádný pracovní výkon, aplikace ani neobsahují, neboť nebyly naším zaměstnavatelem od tvůrců aplikací ani požadovány. To již samo o sobě svědčí, jakým způsobem a jací odborníci celou sociální reformu připravovali.
Pravděpodobně se nikdo dostatečně nezajímal o to, jak zajišťování agend na ÚP probíhá. Jediným zájmem MPSV pravděpodobně bylo nasazení aplikací v co možná nejbližším termínu bez ohledu na to, co to způsobí. V zájmu koho probíhá reforma tak překotně je otázkou, ale zájem občanů to rozhodně není.
Naším zaměstnavatelem nejsou zajištěny základní pracovní podmínky. V zájmu toho, aby veřejnost neměla důvod ke kritice nového systému, jsou zaměstnanci nuceni pracovat nad rámec stanovené pracovní doby, o víkendech a v případě výplaty dávek v hotovosti i bez dostatečného bezpečnostního zajištění.
Řízení činností probíhá naprosto chaoticky, není zajištěn servis v oblasti řádného proškolení, technické podpory a časového prostoru pro plnění pracovních úkolů.
Zaměstnanci jsou vystaveni obrovskému psychickému tlaku, kdy se na jedné straně snaží vyhovět klientům a na straně druhé k tomu nemají dostatečné prostředky. Bohužel jsou to oni, kteří stojí tváří v tvář občanům a mnohdy nejsou schopni adekvátně odpovídat na jejich dotazy, protože ani samo MPSV odpovědi na jejich dotazy nezná.
Kuriózní situace, které nastávají na videokonferencích, jsou naprosto neuvěřitelné. Jsou podávány informace, které jsou vzápětí měněny, na spoustu dotazů nedostáváme odpovědi vůbec a odpovědi typu „toto se ještě řeší“ jsou již pověstné. Klientům ale dost dobře nemůžeme odpovídat, že se něco teprve řeší, když jsou panem ministrem neustále ujišťováni, že vše probíhá naprosto bez problémů a informace o nefunkčnosti systému jsou pouze výmyslem.
Naprosto kuriózní je fakt, že přestože je sociální reforma realizována tímto tristním způsobem, jsou náměstkům pana ministra vypláceny statisícové odměny. Za co?

více zde:
http://www.blisty.cz/art/62016.html
24. 01. 2012 | 11:16

TNT napsal(a):

V čem je jiný "mučedník" Palach, který se upálí kvůli tomu, že nechce, aby vycházely Zprávy a kritizuje nešvary komunismu (mimochodem jenom rok před invazí bratrů byl Palach idealista, který na brigádě pomáhal budovat SSSR) a např. bezdomovec, dle Tomského "sebevrah", který se před svým upálením poukáže na nešvary kapitalismu??? Rozdíl je pouze v publicitě, dnešní sebevrahy nálepkujeme jako blázny, mnoho z nich se však od Palacha příliš neliší.....PS: Kdyby se dnes někdo upálil na protest proti církevním restitucím, byl by veleben médii a Tomským jako Palach? Byl by to mučedník nebo sprostý sebevrah??
24. 01. 2012 | 11:35

Faust napsal(a):

Pane Tomský...
že Vás hanba nefackuje brát si do úst Jana Palacha k podpoře Vaší agitky.
Dobře mi tak, proč sem lezu, že?
a navic ta šílená Captcha,,,
24. 01. 2012 | 11:45

deep throat napsal(a):

Jestli má pan Tomský blbou náladu, je to jeho problém. Já žádné chmury nad Vltavou nevidím. Vidím jen hordu mocí zpitých politiků, kteří momentálně vládnou ve Strakovce. Z hlediska běhu času je to však pouze nezajímavá epizoda na naší bouřlivé cestě k růžovým zítřkům. Neb kdo si v čase vzpomene na Nečase a jeho Melody boys. Já to tedy určitě nebudu. Možná jen soudružka Nagyiová se slzou v oku.
24. 01. 2012 | 11:45

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pane Tomský, vy, jakožto znalec Anglie byste mi mohl poradit. Myslíte, že by český penzista s mírně nadprůměrnou penzí, relativně zdráv a nekonzumě založen, mohl přežít někde v jihozápadní Anglii nebo ve Walesu? Možná je to jen předjarní deprese, ale začínám mít pocit, že tu pro mne nebude zdrávo.
24. 01. 2012 | 11:49

Mard napsal(a):

On obětoval svůj život aby ostatní mohli žít? A nebylo by lepší, aby třeba vzal cihlu a hodil jí na Husáka? Pak by ho stejně zastřelili, ale aspoň by se komouši báli. Neargumentujte prosím tím, zda jsem já cihlu na Husáka hodil. Nehodil. Ale také jsem nespáchal sebevraždu. Spáchat sebevraždu, je rezignace na nějaké řešení. Je to odejití od problému.
24. 01. 2012 | 11:55

David napsal(a):

Naprostý souhlas.

-----

"...Nikdo nepochybuje, že nastává hospodářská stagnace nebo recese, státní deficit se nepodaří snížit a přitom se vládní koalice dohaduje, zda poslat či neposlat 90 miliard korun, které nemá, do Mezinárodního měnového fondu na podporu eurozóny,

v jejíž dlouhodobou budoucnost téměř nikdo nevěří.

To vyvolává další paradoxní konflikt zda podepsat či jako Anglie nepodepsat evropskou smlouvu o fiskální unii, která eurokrizi, jak tady už mnohý ví, vůbec neřeší, protože ta není jenom krizí státních deficitů..."

-----

Všem eurohujerům a utopickým kapitalistům.

Ne, že bych si to přál, ale Titanik se musí potopit.

Podle mého názoru je jen otázkou času, kdy se musí EU zcela zákonitě rozpadnout,

protože způsob záchrany, který byl zvolen je ŠPATNÝ.

Podobně, jako se rozpadla RVHP, Varšavská smlouva, Sovětský svaz, Československo i Jugoslávie.

ROZDÍLY mezi státy v EU jsou stále ještě větší, než zakladatelé EU předpokládali.

Žádná léčba už, BOHUŽEL, nepomůže!

Rozvrat EU nastane ještě dříve, než začnou platit nějaké další smlouvy.

Příčinou rozpadu EU bude nejen "NÁSILNÉ integrování", ale především MRAVNÍ rozpad naší civilizace.

A ještě něco na čtení:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Toto-v-novinach-nenajdete-Navrh-smlouvy-EU-a-rozbor-ktery-ma-Necas-220287

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranici/politika/Takovy-zmatek-TOPka-tlaci-smlouvu-ktera-pry-porusuje-pravo-EU-220690

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-neplneni-fiskalnich-kriterii-v-eurozone-f81-/p_ekonomika.asp?c=A100728_104704_p_ekonomika_wag

http://www.zavedenieura.cz/cps/rde/xchg/euro/xsl/vyklad_slovnik.html?PG=M

http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/234596/Jediny-kdo-ma-pravo-na-fiskalni-dohled-nad-CR-jsou-obcane-CR.html

http://msodspocatky.blog.cz/1110/clanek-ekonoma-sevcika

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/44857/evropska-unie-rozpustena-a-vypustena-politici-byrokrate-a-lobbiste-ji-promenili-v-titanic.html
24. 01. 2012 | 12:08

lubosek napsal(a):

Sebevrah je člověk,který "vlastní rukou" ukončí své bytí.Myslím,že to palach splňuje ukázkově.
24. 01. 2012 | 12:29

Puck napsal(a):

Nezbývá, než aby se panu Tomskému omluvit :
Píše : " do Mezinárodního měnového fondu na podporu eurozóny ". Tak to opravdu není lež.
Jen jde o takový skrytý podtext. " Peníze nepůjdou na dobrý účel. "
Ale to by snad měla být záležitost MMF.
24. 01. 2012 | 12:58

Luba napsal(a):

Jó´-jo.

Pan Tomský je katolík, konzervativec, a ti se v hodnotách vyznají.

Církev měla milý zvyk - nechat upalovat své ideové odpůrce.
A tím osvobodit duši z hříšného těla ku věčnému spasení.

Jan Palach osvobodil svou duši, aniž by k tomu potřeboval pomoc inkvizitorů.

Což zajisté šetří náklady.
24. 01. 2012 | 13:13

Občan napsal(a):

Alealeale? Že by pan Tomský dostal padáka od státního cecíku (KČJ PedF UHK) a proto zaujal nenávistný postoj k těm, co u něj ještě smějí chvíli zůstat?
Nebo koho myslel tím "...místo aby propouštěla drahé, přebytečné a překážející zaměstnance."? Sebe určitě ne a pochybuji, že by v Hradci Králové přednášel za 17 000.- Kč/brutto.
Vzhledem k ročníku narození už je pan Tomský v pohodě v penzi. A protože má penzi zajištěnu jak v ČR (jako bývalý generální ředitel nakladatelství Academia jistě slušnou), tak v Británii (tam teda jen chudinskou, protože tu privátní mu prohospodařila londýnská City), hlady jistě nebude ani tady, ani tam. Nechápu proto jeho rozladění.

Jo, pane Tomský, abych nezapomněl - pan Klaus nezemřel a proto jako prezident jaksi nemohl mít pohřeb. A pokud je mi známo, jediným prezidentem ČR JE Václav Klaus.

Jinak to je hrozná slátanina. Někdy je méně více, ale Vy jste to namastil všechno na jednu hromadu hlava nehlava. No, tak snad příště...
24. 01. 2012 | 13:42

laik napsal(a):

Jak může nastat hospodářská recese, když mají FED, burzu, demokracii a několik flotil?
24. 01. 2012 | 13:49

Povzdech napsal(a):

Konec ledna a únor jsou hlášeny mrazy ! Opravdová zima přijde v únoru a nic nám neodpustí. To aby březnový zázrak znovuvzkříšení byl dostatečně efektivní. Už aby to bylo.
24. 01. 2012 | 13:49

Ben napsal(a):

Již delší dobu si myslím, že cachty a plácání pana Tomského nemá cenu vůbec komentovat.
24. 01. 2012 | 14:18

achim napsal(a):

Tak Tigrid to samozřejmě věděl už mnoho let předtím, jsa pracovníkem jistých tajných služeb.
24. 01. 2012 | 14:33

názor napsal(a):

Jestli se Palach upálil, asi nevěděl co přijde za Havla a po něm, jinak by to nedělal a oslavoval by socialismus. A pokud věděl, dobře jak je. I John Bok již prozřel, ale ten se asi neupálí. Benzín je drahý a on již nemá ani na spláchnutí moče. Smutné, když takzvaní disidenti nemají ani na pivo. Za komunismu mohli aspoň chlastat a plakat jak je to špatné. Dnes mohou svobodně plakat, ale na chlast již nemají. No a do ulic nevyjdou, protože se stydí a mohli by to taky schytat, že ano.
24. 01. 2012 | 14:34

starostlivý napsal(a):

Autor
"Ještě štěstí, že se proti novým správcům dějin upalovat nemusíme. Stačí nepodepisovat."

Tomský, je to snad výzva pro různé zdejší Kuchaře, že v případě nežádoucího podpisu, nastává čas lidských pochodní? Ten chlapec,a jemu podobní, je sice intelektuálně zanedbán, ale takový konec bych mu opravdu nepřál.
Co takhle jít vlastním příkladem.
24. 01. 2012 | 15:25

Medikolog napsal(a):

Pane Tomský,

dnes zase píšou jako pohodný... Vaše knihy patří do druhé nadstavbové skupiny. Základ je bydlení a jídlo, léky, další nezbytnosti pro přežití, první nádstavba je slušné oblečení doprava, internet, daňové zatížení, školné, ... a až poté, zbydou-li peníze po odložení nezbytné reservy, věci druhé nadstavby .. vaše kultura. Opakuji - zbydou-li peníze...
24. 01. 2012 | 15:54

Pazu napsal(a):

Možná už by konečně mohla skončit ta móda, kdy pořád někdo něco píše o "češích", snad jako by on stále mimo a měl nějaké objektivní infromace, co "češi chtějí", "češi vědí". Pokdu pane Tomský nemáte svá tvržení podložená žádným výzkumem, volbami nebo aspoň informací ČSÚ, pak prosím napište: místo "češi si nevědí rady": "nevím si rady" nebo "člověk ten a ten si neví rady", obdobně pak u dalších "češi"-floskulí.
24. 01. 2012 | 16:32

den napsal(a):

deep throat

Ne, bydlení. Doprava.
24. 01. 2012 | 16:54

Kampanus napsal(a):

Ať mučedník, nebo sebevrah, zvolil si strašnou smrt! Zemřel li za lepší budoucnost tohoto národa, pak si myslím, že zemřel zbytečně. Jeho čin pohnul obyčejnými lidmi, ale na vládu to nemělo sebemenší účinek. Jsem přesvědčen o tom, že takové to činy nejsou řešením, protože na ně nebere nikdo ohled. Rovněž jsem přesvědčen o tom, že kdyby dnes hořela denně živá pochodeň na Václavském náměstí, nezměnilo by se u nás naprosto nic!
24. 01. 2012 | 17:11

SalzaVerde napsal(a):

Proti zlu se dá jen bojovat. Všechno ostatní je špatně. Pomáháš mu, plazíš se před ním a doufáš tak ve výhodičky? - jsi hajzl. Neděláš nic? - pomáháš mu růst... A zabít se? Fiktivní příklad: Na protest proti nacismu se na největším náměstí v Berlíně upálilo tisíce Židů - Hitler byl zdrcen...
Palach byl nešťastný a duševně nemocný kluk a glorifikovat jeho čin je naprostá hovadina.
24. 01. 2012 | 17:45

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Ti, kdo se stali obětí neoliberálních ideologií, mají šanci na nápravu, tedy pokud chtějí

„Vztah ke školnému výstižně vyjádřil (v LN z 21. 1. 2012) profesor Univerzity Karlovy Cyril Höschl:

„V tom jsem prodělal vývoj. Člověk, který se pohybuje ve vědě, se od ideologa liší v tom, že když se změní fakta, změní názor.

Já jsem na počátku devadesátých let byl velkým zastáncem školného. Tehdy jsem pod vlivem otevírajícího se tržního hospodářství a osobní svobody přijal takové ty marketingové poučky, že školné zvýší motivaci studentů a ti budou za peníze chtít vyšší kvalitu, protože co je zadarmo, taky za víc nestojí… (…) časem se mi zdálo, že si za své peníze spíš chtějí koupit diplom, ale rozhodně ne co nejvíc pracovat „
http://www.denikreferendum.cz/clanek/12379-skolne-jako-poplatek-za-existenci-studenta
24. 01. 2012 | 18:33

Petr napsal(a):

Pane Tomský, děkuji za vzpomínku na J. Palacha

Kdo tu dobu nezažil, těžko může objektivně posoudit. To je prakticky nesdělitelné. Mi bylo 23 a tento věk je nejvíc náchylný k tomu, prožívat události naprosto nadoraz. Tato generace je už odrostlá z pubertálního vzdoru vůči rodičům a začíná dychtivě hodnotit svou skutečnou budoucnost. Taky ještě většinou nemá rodičovské zkušenosti, kdy člověk mnohé dřívější hodnoty proměňuje za ty moudřejší, pragmatičtější, zodpovědnější už nejen za sebe, ale i za svou rodinu.

Absolutně odmítám Palachův čin jako sebevraždu. Naopak, byl to výkřik, Memento. Šok od člověka, který byl zoufalý z umrtvování nálady ve společnosti, ze šířící se apatie. Prožívali jsme to strašlivě..

Někdo uvádí i argument, že Palach byl věřící nejen teologicky, ale i věřil Sov. svazu a ideám odtud se šířící. Možná. Ale v době "bratrské pomoci" už byl (pokud opravdu byl) naprosto vyléčený. Nedávno byl v tv dokument, kde mluvili i jeho blízcí a blízcí přátelé. Oni byli ze školy, nevím přesně kdy, v Rusku na jakési brigádě a Palacha to tehdy z jeho úcty k Rusům a té ideologii NAPROSTO vyléčilo. Byl prý naprosto v šoku z toho, co tam prožívali a co viděli i mimo, a velmi tamějším "nadřízeným" vzdoroval a bouřil se. Domů se vrátil jako obrovský odpůrce všeho, co kdy cenil ve vztahu k Rusku
24. 01. 2012 | 19:26

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Ještě trochu čísel o důvěryhodnosti Nečasovy bandy v porovnání s jinými státy EU.

Pravda, Rumuni a Řekové jsou na tom podobně, ale přece jenom naše „demokracie“ do civilizované Evropy nepatří.

Many EU Leaders See Low Job Approval
http://www.gallup.com/poll/152111/Leaders-Low-Job-Approval.aspx
24. 01. 2012 | 19:29

Petr napsal(a):

Ještě bych připomněl, k možnému pochopení roku 68 slova M. Horníčka z té doby..

Jsou léta různá. Z bible známe léta hubená, léta plodná. Bylo jich po sedmi. A jsou také léta nic nepřinášející, léta, která jakž takž uplynou, léta neslaná nemastná, léta, na něž se zapomene. Škoda jen, že platí a že nám jsou k věku přece jenom připsána.

Ale pak nastane rok, který zaznamenáme. Čas trhne oponou. Lednem to začne a není to jen o slepičí krok. A na Hromnice už je to o mnoho více a předjaří se netýká jen přírody. I lidí. Rašení v hlavách. Tání myšlének. A nad tím skřivan, který tentokrát zní jako polnice.

Takový rok je radostí. Je plodný, plodný nadějemi, plodný čekáním, plodný mnoha roky příštími, která jsou už v něm. A bude radostný, i když se mnohé láme, i když - zdánlivě - převládne bolest nebo žal. Protože těhotenství času trvá déle a to, co bylo počato, musí se narodit.

Buď pozdraven rok šedesátý osmý - se vším, co se v něm stalo, protože ten, kdo se neprovinil, je už provždy v právu. A jsou-li nám některá léta přičítána k věku, budou nám jiná připočtena k dobru. A k moudrosti..
24. 01. 2012 | 19:37

Petr napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):
Ještě trochu čísel o důvěryhodnosti Nečasovy bandy v porovnání s jinými státy EU.
---------------------------------------
Dobrý odkaz, dík. Ale je to jen a jen vyjádření nespokojenosti tam, kde jsou prováděny razantní změny proti dřívějšku. Což je ve většině zemí sociální změny, nezaměstnanost. Nezaměstnanost = krize, zvyšující se mandatorní výdaje = škrty.
Lidi je za to nemají rádi, pochopitelně, ale bohužel není jiné cesty. Jestli jsou různé změny přiměřené, to se teprve uvidí, ale nedá se nic dělat. Ovšem musí k tomu přidat maximální rušení zbytečných agend a institucí, taky i lepší odhalování odhalování úniků - korupce.
24. 01. 2012 | 20:09

solelis napsal(a):

Je trochu paradoxem,že společnost vedená prognostiky z ČSAV se stále většinou zabývá hodnocením historie,ohlíží se zpět.Pokud vím,pouze Špidla byl profesní historik
Palach a Mašinové jsou dvě různé doby a činy naprosto odlišného smyslu.Palach chtěl obětovat svůj život,nikoliv životy jiných ve prospěch svého života jako Mašínové.Ale Mašínové byli na rozdíl od něj v samém počátku deformací,rozjezdu nového systému a při svém dost abnormálním způsobu smýšlení chtěli obrovskou brutalitou upozornit na cosi strašného v začátcích toho systému,co reálně existovalo nezávisle na nich a jejich názorech.Tak jak jako je -děti nacisty popraveného odbojáře-proud neomalených kariéristů tehdy odsunul na vedlejší kolej mnoho schopných lidí.Systém raději lámal lidi než je vychovával ku obrazu svého ideálu.To je všeobecně známo.Ale leckdy se potýkal s lidmi,kteří by mu stejně neodpustili nic-i kdyby byl sebelepší-viz vystoupení Zlaté mládeže 1948.
Palach vyrostl a srostl do dospělosti se systémem,na nějž negativně v jeho začátcích upozornili Mašínové negativiamem.On byl náhle rozčarován z toho,v čem byl vychován a přizpůsoben.Strašně zklamán a nenalézal vysvětlení,jednal zkratkovitě.A objektivně tím nepomohl Dubčekovi,ale jiným.Čin Palacha a rok 1968 souvisí s rokem 1990,ale dosti nepřímo.Demokratický socialismus byl přece jen něco jiného a nemohl projít,vedl by ke krveprolití spíše než k privatizaci.A jeho cílem nebyla privatizace.Původ měl v sovětském vidění činnosti A.Novotného,kdy podle nich místo aby se učil s ostatními lépe řídit stát a ekonomiku,uvolňoval prostor mudrlantům,tlachalům,socialismus oslaboval.Ani Dubček ani Novotný nechtěli připustit oběť padesátých let -Husáka do čelných pozic.Tedy s padesátými léty zacházeli až přespříliš opatrně,podobně jako pozdější disidenti-jejich okolí,které Husák vyklopil.Ovšem Husákův životní boj byl sestaven též z omylů,byť jiného druhu.
Dostáváme se k tomu,že jak dlouhá byla řada připomínaných politických veličin,tak v ní prostě chyběl typ,který by se obešel bez mučedníků a proklamací a řídil spoleřnost lépe než druzí aspoň o řád.Ale v dějinách jiných zemí ty výjimky občas i existovaly.Vyjímky z průměrnosti,šablony,šablonek sociáldemokratismu,liberalismu,hurákomunismu.Neplodnost sociáldemokratů,lidovců a nársocialistů byla vidět už v deformacích padesátých let,kdy měli váhu přes Národní fronzu,k níž patřili hlavně díky tomu,že opravdoví komunisté už předtím vyvražděni nacisty nežili a nemohli formovat politiku po roce 1948.KSČ byla poválečným přívalem oportunistů a kariéristů do řad jejích členů ve vysokém stupni znehodnocena v kvalitě potřebné pro vládnoucí stranu s vedoucí úlohou.De facto byla spíše dogmatizovanou občanskou společností.Zájmovým sdružením kariéristů.Na toto její složení byla KSČ relativně úspěšná v ekonomice,protože tomu nahrávaly tehdejší příznivé podmínky i vyspělé tradice,které ale nerostly s dobou dost rychle,jak by bylo třeba.Udržovala v zemi ekonomickou stabilitu a slušnou životní úroveň většiny.Lidsky a morálně to už takové nebylo.
24. 01. 2012 | 20:50

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro Petr.
Že máme v naší zemi dost fašounů, které demokracii naučit nelze už vím, ničím jsi mne nepřekvapil.

Přál bych ti hodně toho, co se ti líbit nebude, a to jednak proto, že si nic lepšího nezasloužíš a taky proto, že bys to potřeboval.
24. 01. 2012 | 21:18

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro Petr.
Ještě k té tvé stupiditě, kterou jsi předvedl,

cituji tě:

„Lidi je za to nemají rádi, ...taky i lepší odhalování odhalování úniků – korupce.“

Lidé nemají rádi tuto vládu, protože chce bojovat proti korupci?

To je hodně velký for, když si projdeš výzkumy veřejného mínění, tak zjistíš, že naprostá většina občanů této země nevěří, že by tato vláda byla ochotna nebo schopna bojovat proti korupci a proti jí občané nevěří.

Je to přesně naopak.
24. 01. 2012 | 22:33

Maximus napsal(a):

Tak zase jedna zprávička z dílny EU kde "pracují" desítky tisíc úředníků:

Novela zákona o hospodaření s energií počítá se zavedením povinného průkazu o energetické náročnosti budov. Opatření nejprve ovlivní prodej a pronájem rodinných domů a komerčních nemovitostí, od roku 2016 i bytové domy.

Vlastníci rodinných domů, kteří chtějí svou nemovitost prodat nebo pronajmout, budou mít od příštího roku povinnost opatřit si průkaz o energetické náročnosti budovy. Stejná povinnost bude platit pro majitele komerčních budov – například administrativních nebo nákupních center.
Nové opatření je v souladu s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov, která se v současné době převádí do českého právního řádu. Novela zákona o hospodaření energií sjednocuje podobu energetických průkazů budov ve všech zemích Evropské unie. Od roku 2016 budou průkazy vyžadovány také při prodeji nebo pronájmu jednotlivých by

Jedná se o informační nástroj, který má možným kupujícím a nájemcům sloužit k tomu, aby viděli, jaká je energetická náročnost budovy a jaké budou její provozní náklady, protože cena energie roste a provozní náklady na energie budou hrát čím dál důležitější podíl v nákladech na budovu,“ řekl Petr Holub z neziskové organizace Šance pro budovy. Ta je společnou iniciativou České rady pro šetrné budovy a Centra pasivního domu, jež zastupují více než stovku společností ze stavebního oboru.

Nový průkaz bude částečně vizuálně připomínat energetické štítky, kterými jsou označeny elektrospotřebiče typu chladniček nebo praček. „Náklady na pořízení průkazu energetické náročnosti budov budou různé podle druhu a velikosti budovy. Například v případě, že půjde o průkaz energetické náročnosti budov na rodinný dům, se náklady na pořízení tohoto průkazu pohybují řádově v jednotkách tisíc korun,“ sdělil HN Pavel Jirásek z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Podle Holuba by majitel rodinného domu zaplatil za tento průkaz okolo pěti tisíc korun, ale za předpokladu, že bude mít v pořádku stavební dokumentaci. V opačném případě se může o něco prodražit.
Zdroj HN.

Velebnosti, mě se chce zvracet....
25. 01. 2012 | 00:07

Petr napsal(a):

Maximus napsal(a):
Tak zase jedna zprávička z dílny EU kde "pracují" desítky tisíc úředníků:
Novela zákona o hospodaření s energií počítá se zavedením povinného průkazu o energetické náročnosti budov. Opatření nejprve ovlivní prodej a pronájem rodinných domů a komerčních nemovitostí, od roku 2016 i bytové domy.
--------------------------------
Holt eurozelené varianty nového komunismu..
25. 01. 2012 | 01:41

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro Maximus.
Nezvracejte, ale vychladněte.
Uvědomte si, že ročně protopíte desítky tisíc korun, dejme tomu ročně 20 tisíc, za 50 let to u rodinného domu může činit milion. Rozdíly v nákladech na energie, které okem nepoznáte, mohou být v řádech stovek tisíc korun.
Ocejchování nemovitosti, pokud bude jako součást projektu nebo znaleckého posudku, nemusí být drahé, pokud už to má někdo v počítači, tak bude možná stačit jen kliknutí a toto cejchování bude součást projektů a znaleckých posudků.
Víte, trh nemůže dobře fungovat tam, kde se prodává zajíc v pytli. Já to vidím jako rozumný nápad, jen by se měl stát postarat o to, aby ta služba byla co nejlevnější a nějaký šibal si na ní neudělal výnosný obchod.
25. 01. 2012 | 07:10

Jozef napsal(a):

Citat Tyzden,
elitnu "medialnu eskadru smrti" Stryka Sama,je vzdy frustrujuce.
Tie existencie,pasujuce sa za top elitu s poslanim civilizovat domorodcov,su kritikmi vnimane aj ako top predstavitelia politiky CIA.Politiky premeny domorodcov na bezmocne koze otrocke,ktore maju pravo na sebauctu len priznanim svojej malosti a vyjadrenim pokorneho obdivu voci vladnucej "civilizacii".

Tieto elitne eskadry smrti spolocne s bulvarnymi mediami masoveho nicenia sebaucty a moralky,nemaju najmensi stud chvalit ceskoslovensky odpor voci "okupacii",pritom cele roky bojovali za zbavenie tejto krajiny hospodarskej a medialnej suverenity a vasnivo podporuju mnohe a krvave dlhorocne okupacie - za fyzickej ucasti rodakov Palacha a inych od Wall Streetu neemancipovanych statov...

Keby to nebolo na zaplakanie,bolo by to chucpe.
25. 01. 2012 | 10:40

Maximus napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude
Teprve nyní jsem se dostal k PC a tak mohu reagovat na Váš příspěvek.
Vážený pane, vždy když exekutiva bude mít na stole nějaké nařízení, tak to má vždy jisté následky. Někdo musí zjistit technický stav, někdo musí tlačit vlastníky k nápravě a někdo musí trestat ty co neposlechnou atd. Navíc je to zase tunel pro byrokracii a maštění kapes určité skupiny lidí. Jak si myslíte, že dopadly poslední energetické audity státních objektů v ČR? Stálo to stovky miliónů, ale výsledek utekl! Viděl jsem některé elaboráty a opravdu to byla slabota a notně předražená. Dělal jsem nějaký ten rok v energetice a leccos ještě o tomto oboru vím natolik, že mě nedalo velký problém se zorientovat. Mohu Vám s čistým srdcem říci, že u velké části těchto energetických auditů šlo o vyhozené finance!!!
Víte, vždy je lepší ovlivňovat chování lidí, firem atd. cenou finálního výrobku, který mě zajímá (myslím stát a energie) a v případě energetiky docílíte elegentně změnu v chování lidí, změnou ceny jednotlivých komodit-paliv, kterých se ve vytápění používá. Samozřejmě toto musí ovlivňovat odborníci energetici spolu s ekonomy, tomu se už po 22 let u nás v naší zemi neděje. Začalo to el.přímotopy, potom hurá akce zemní plyn, dále fotovoltaika, větrníky, biopaliva atd. Zrovna třeba velmi ekologická tepelná čerpadla, které taky vlastním, byla prakticky vytlačena ze hry, státní dotace v tichosti zmizely. Rovněž chybí osvěta a informovanost lidí, pokud je něco výhodné, rychle se to ujme a stát či potažmo byrokratická EU si nemusí vymýšlet kokotiny jako jsou energetické audity budov, bytů a nemovitostí. Zkrátka EU začíná být RVHP jako vyšitá!
25. 01. 2012 | 17:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy