Vasalové eura

13. 02. 2012 | 10:20
Přečteno 5510 krát
Šéf evropské nomenklatury Barroso měl v úterý před týdnem právě před obědem s Jacquesem Delorsem (otcem společné měny), a tak se možná o něco víc rozčílil na holandskou komisařku Neelie Kroesovou za logický výrok, že odchod Řecka z eurozony neznamená kolaps eura. “My ale v eurozóně Řecko chceme, od začátku tvrdíme, že je euro klíčové pro celý evropský projekt.”

Ano, od začátku bylo především známo, že jde o ekonomický omyl, že jej politická vůle sice prosadit může, ale vnější devalvaci měny musí nahradit jiným mechanismem, čili devalvací vnitřní (deflací), vynuceným poklesem mezd, státních výdajů a v prodlouženém čase i snížením cen a nominálním zvýšením výkonnosti, jak se o to teď pokouší německý diktát. Po krizi už víme, že to je velmi bolestivé, politicky na hraně únosnosti a v případě Řecka nemožné. Co jsme ale nevěděli, je přímo nukleární rozsah škod, jež společná měna produkuje. Je to vidět na příkladu fiskální disciplíny severských států (Pobaltí a Irska), často dávané za příklad nerozvážným Jižanům. Shrnuji ze studie bruselského Centra pro reformu EU:

Z nejvyšší hodnoty na nejnižší klesla produkce v Irsku o 13 %, v Litvě o 17%, v Estonsku o 20% a v Lotyšsku o 24 % - Estonsko a Lotyšsko získaly zpět polovinu své předkrizové roční produkce, Litva asi třetinu, ale globálně exportní a výjimečné Irsko (americká letadlová loď v Evropě) stagnuje a hrozí mu nová vlna recese. Domácí poptávka vystrašených konzumentů klesá totiž rychleji než HDP, neboť návrat k vyrovnané zahraniční bilanci není výsledkem konkurenceschopnosti a exportu díky zlevnění měny, ale radikálním snížením importu. Pokles domácí poptávky se pohybuje mezi 23 % a 28 % a nelze si ani představit, co by to znamenalo v eurozóně (- 8 %), kde Španělsko a Itálie tvoří 30 % HDP, a jak by to snášely bankovní a veřejné finance všech ostatních států eura.

Ale ten nejotřesnější důvod, proč nemohou být tyto státy příkladem, je rostoucí emigrace, Irsko – 76 000, Litevsko - 83 000 (do dubna 2011). Jaká je to nejen ekonomická tragedie pro malé zhruba čtyřmilionové společnosti, si umí každý představit, a do dnešního dne je úbytek schopných a talentovaných možná okolo sto tisíc. Je to jako by z Československa 1968/69 neodešlo 150 000 lidí ale dvakrát tolik. Extrapolací těchto čísel by nám po takové medicíně vyšlo zhruba dva miliony italských a španělských utečenců, kteří se na rozdíl od seveřanů z eurozóny už tak snadno nedostanou. Klade se otázka, zda takový masakr společnosti vůbec může postavit hospodářství na nohy. Na základě těchto faktů je vidět, že bylo zavedení eura politický zločin.

Studie ukazuje na hluboký strukturální problém eura. Zrušení měnového kurzu a podprůměrná úroková míra eurozóny (ECB) přehřívá ekonomiky rostoucí rychleji (chybí automatická brzda revalvace) a proto nemohou ty podstatně vyspělejší, avšak také relativně stagnující (Německo, Holandsko) nikdy dohonit. Euro tudíž není svorníkem solidarity, nýbrž příčinou ekonomického rozkolu. Německo bohatne a ti, co je doháněli i s vyrovnaným rozpočtem (Irsko, Estonsko, Španělsko) si v euru nutně zadělali na krizi. Teď, po vychýlení hospodářské rovnováhy je nutnost vnitřní devalvace celého hospodářství tragicky dlouhodobá (nestačí jen vyrovnat státní deficit a snížit cenu práce), společnost se hroutí, a to způsobí ohromné dlouhodobé ztráty. Devalvace měny by znamenala okamžitou externí poptávku, nákupní turistiku z okolních států a investice do produkce ergo příjmy do státního rozpočtu.

Za politickým omylem společné měny se také skrývá rozšířené mínění, že ekonomie je jen lidský výmysl, něco jako hra s libovolně určenými pravidly. Jistě, více nebo méně fungujících systémů je mnoho, ale všechny stojí a padají na zákonitosti základních lidských potřeb a přirozenosti ve světě omezených zdrojů.

LN. 10. 2. 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Holubář napsal(a):

Mně současný vývoj EU a tanečky kolem eura čím dál tím víc připomínají kolektivizaci českého venkova před šedesáti lety.
Každý přece uzná, že velkém a na společném se přece bude hospodařit lépe.
V jednotě je síla :-) .
Kdo nejde s námi, jde proti nám.
Pravdu mají jen soudruzi v ústředí.
Hele, sousední sedlák už taky vstoupil, tak to podepiš!Nebo ti zvýšíme předepsané dodávky.
Fakt nikdo tu podobnopst nevidíte?

A reCAPTCHA se mě ptá "was?" To se povedlo :-)
13. 02. 2012 | 10:37

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jak jsem jen mohl zapomenout ve svém přemítání o prezidentském kandidátovi na svého oblíbence Alexandra Tomského! Pokud se pane Tomský zasadíte o zžízení funkce viceprezidentky, kterou bych obsadil Hanou Marvanovou, jste můj jasný kandidát.
13. 02. 2012 | 10:44

xpw napsal(a):

Euro rychle rostoucí ekonomiky přehřívá a proto nemůžou ty stagnující dohonit? Tak ještě že jsme v česku, my je pod vedením ideologů ODS dohoníme a předhoníme. O tom nepochybuju.
13. 02. 2012 | 10:55

Abe Normalni napsal(a):

Holubář Ale vidime. To se nebojte. Ale v zivote je to tak, ze se holt musi pockat az to padne na hubu, protoze lidi holt neumi prekousnout sve ego a zacit brzdit zavcas.
13. 02. 2012 | 11:05

TNT napsal(a):

to Šašek: to už raději Peheho nebo Bělohradského, Tomský by nás vrátil do 19. století Dickensovského kapitalismu, bléé
13. 02. 2012 | 11:19

Béda napsal(a):

Tomský,

"...Co jsme ale nevěděli, je přímo nukleární rozsah škod, jež společná měna produkuje..." Tato věta sama o sobě naznačuje totální diletantismus autora. Nukleární rozsah škod totiž nepůsobí společná měna (tento zaznamenává již po několik desetiletí Japonsko a několik let US dolar coby virtuální světová měna)

Nukleární rozsah škod milý pane Tomský způsobuje celá řada faktorů: počínaje "neviditelnou rukou" neregulované globalizace, virtuální ekonomikou burz, cílenými runy na ekonomiky, bankovní virtuální ekonomikou atd.. Takovým jevům nemůže dlouhodobě odolat žádné Euro.

PS: pokud jde o severské státy typu Irska a pobaltí - nejde náhodou o bývalé neoliberální premianty? Chcete snad naznačit, že neoliberální mantry jsou k ničemu?
13. 02. 2012 | 11:19

solidarita napsal(a):

Tak prý v Řecku už fantomová důchodcovská klika nebude dostávat v rámci solidarity své důchody. Prý už je politicky neudržitelné, aby 400 mil. eur ročně dostávali někteří občané, kteří už byli sežráni červi.

Že by skončila pěkná řecká cesta za přilepšenou, tento významný civilizační milník sociálního státu? Tomu nevěřím.

Určitě se najde (nebo už našel) další šikovný způsob jak si někteří Řekové solidárně přilepší.

Ještě, že euro mají Ti druzí.
13. 02. 2012 | 11:23

Sid napsal(a):

Tomskému je jedno, že lidé mají stěží co do úst a budou si muset měsíčně odkládat na penzi, jde mu pouze o to, aby DPH na knihy bylo ve snížené sazbě
13. 02. 2012 | 11:24

Žužu napsal(a):

ale jak to myslí ten pán Tomský ? My Euro nemáme, a jedem s kopce - koruna k Euru oslabuje, PHM a další zboží dražší než kdekoliv jinde s Eurem a platy 5x menší a výrobní prostředky a další majetky v rukou cizinců (zejména těch eurových). A naši chytráci nám říkají, jak to tam dělají špatně a jak euro je špatné.
13. 02. 2012 | 11:29

Koplkop napsal(a):

Žužu
koruna za posledních 10 let stále posiluje, a to jak k EUR tak k dolaru.
Najděte si podrobné grafy a nemelte tady hlouposti. Mimochodem od doby, kdy Nečas nepodepsal připojení České republiky k paktu o rozpočtové kázni tak koruna posílila o cca 60 haléřů.
13. 02. 2012 | 12:01

prak napsal(a):

V případě, že se vrátí Řecko k drachmě, kdo bude tratit nejvíce? Já tipuji banky. A vy?
13. 02. 2012 | 12:04

český maloměšťák napsal(a):

...ale globálně exportní a výjimečné Irsko (americká letadlová loď v Evropě) stagnuje a hrozí mu nová vlna recese. Domácí poptávka vystrašených konzumentů klesá totiž rychleji než HDP, neboť návrat k vyrovnané zahraniční bilanci není výsledkem konkurenceschopnosti a exportu díky zlevnění měny, ale radikálním snížením importu..."

Ani zmínka o dynamice čistých úspor domácností v poměru k tomu, co by mohly utratit, o nárůstu úspor ve věkových skupinách mladých a seniorů a o tom, že přes velký dopad krize na irskou ekonomiku zůstávají irské domácnosti co se týče net wealth levels na velmi slušné úrovni /podíl lidí spořících více jak 2OO euro měsíčně vzrostl od dubna 2011 do června 2011 z 15 na 25 %/.
Ani slovo o tocích financí směrem od bank k domácnostem a naopak /úvěrová expanze před krizí a následné splacení půjček plus regulace ůvěrové expanze bank znamená rozdíl v roce 2010 ve výši 40 miliard euro/.

Prostě export minus import a fertig. Nějaká struktura - třeba kolik z toho "drasticky sníženého importu" připadá na zahraniční finanční kapitál - to se člověk nedozví.

K emigraci - tak jak ji popisuje autor /otřesný úbytek schopných a talentovaných) :

http://www.tradingeconomics.com/ireland/population

http://www.emn.ie/index.jsp?p=100&n=105&a=207

Poslední odkaz lze samozřejmě interpretovat různě - protože opět neznáme strukturální skladbu poměrně "otřesně velké imigrační vlny" /pokud bychom měli parafrázovat pana Tomského - což neuděláme...protože nám se překrucování a selektivní výběr faktů a jejich propagandistické využití - no prostě to neuděláme, že..tak bychom mohli napsat, že díky imigraci a natalitě se nestalovůbec nic - natož že by došlo kdecimaci mozků./...

http://www.irishtimes.com/newspaper/ireland/2011/0916/1224304194602.html

Více o domácí poptávce v Irsku a vládní politice zde :
http://www.banda.ie/assets/files/Unlocking%20domestic%20demand%20-%20IBEC%20policy%20paper%20November%202011.pdf

Fuj, fuj, ty zločinné euro...hanba, vy lstivé a proradné elity v Měmecku, Francii, Švédsku a Holandsku - koukejte , co jste provedly s naším zeleným ostrovem a beztak se chystáte i na naše elity a mozky - v Kozloistánu Zelném!

Vivat BOBAK !
(Bobošíková, Bátora, Klaus)
Ať žije politbyro KSČ !
(Číny)
13. 02. 2012 | 12:08

Lech napsal(a):

Ale to je zase agitka,koruna vůči € pěkně padá, naftu máme nejdražší v celé EU to další další jako např. potraviny o tom ani nemluvě.
Jediné co nás drží nad vodou jsou platy 4x menší než u sousedů.
Agitační politické nesmysly tohoto zaplaceného, rádoby politologa,který je placený za každou agitku.
To že vrhnul plivanec na Budějovický Budvar, bylo možné chápat jako přátelské gesto vůči panu Nečasovi
Jenže tenhle človíček si dělá srandu z nás všech a doufá,že Český občan neumí počítat.
Protože v opačném případě tahle agitka nemá smysl.
13. 02. 2012 | 12:12

vico napsal(a):

"Kakája kultůra, takája nátura", Tomskej.

Tomský, relikt devatenáctého století, nadepsal svůj článek názvem "Vasalové eura" místo mluvnicky správného "Vazalové eura".

Freude, vždy na tebe dojde. Tomského přežblebt hned v nadpise je dílem jeho podvědomí. Proto tu Tomskej mobilisuje na mobilisaci, označuje vasaly a chystá možná i šibenice pro ty, co se dopustili "politického zločinu".

Nejhorší je, že tyhle žvásty opravdu ovlivňují českého knedlíka :

"Jen, aby se ty miliony italských utečenců nechtěly somrovat do Zastávky u Brna nebo do jiné zastávky v ČEZku.
13. 02. 2012 | 12:13

Želivský napsal(a):

O vztazích v EU svědčí velmi dobře například tento článek. Bohatí hráči mohou vše, chudáci jen platí: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=732599
Sliby chyby, skočili jste nám na špek, vaše smůla.

Euro neprospívá EU. Bohatě stačilo mít ecu jako zúčtovací jednotku a povinně ji instalovat jako bezpoplatkový prostředek převodu národních měn. Z čeho by ovšem bohatly banky o které má EU starost v první řadě by pak zůstalo ve vzduchu. Každá země by si úpravou kurzů národních měn stimulovala vlastní růst nebo nerůst.

Euro nepodložené mocí skutečně sjednocené Evropy nemá naději na zaujetí role petrodolarů ani na situování se v koši měn tvořících novou světovou rezervní měnu.

Mnoho mezinárodních pozorovatelů soudí,že jakákoli příležitost na sblížení s Ruskem a rozvoj ekonomických synergií už minul.
Brinkmanship z Ruské i Americké strany před nastávajícími prezidentskými volbami nedá spolehlivě se v americkém závěsu nacházející Evropě žádnou šanci.

Přívětivá tvář Ruska, úmyslně nastavená vůči EU i USA v podobě Medvěděva odejde. Pro Evropu bude na všechno pozdě, nebo lépe řečeno pro chudší země Evropy, které si pro své zabezpečení nevybudovaly různé Nordstreamy. Bohatí členové si připlatí, ale nám už za tranzit nedají nic. Ani za nic jiného. Za to nám zavedou "evropské" daně maskované za různé uhlíkové a ekologické kulisy.

Po nezadržitelném odlivu inteligence budeme konečně jednou z těch zaslíbených zemí, kterou tolik německých geopolitiků hledalo na východě pro německého sedláka. Možná už trochu německotureckého, modlícího se k Mekce, ale to nic neznamená. Až vlna dostupné ropy definitivně opadne, náš národní problém bude konečně vyřešen. Endlösung je odborný termín.
13. 02. 2012 | 12:14

český maloměšťák napsal(a):

Koplkop napsal(a):
Žužu
koruna za posledních 10 let stále posiluje, a to jak k EUR tak k dolaru.
Najděte si podrobné grafy a nemelte tady hlouposti. Mimochodem od doby, kdy Nečas nepodepsal připojení České republiky k paktu o rozpočtové kázni tak koruna posílila o cca 60 haléřů.
13. 02. 2012 | 12:01
----------------------
Mohl byste, pane koplkope, prokázat, že ke korekci o cca 50 haléřů došlo v důsledku Nečasova podepíšunepodepíšu ?
Děkuji.
/takové drobnosti a nevýznamnostijako je kladné saldo v obchodní bilanci nebo fluktuace měnových trhů v důsledků řešení řeckého problému či výsledkové sezony v USA ...to prosím opomeňte - prokažte jen ten jeden kauzální vztah - tedy jak se má Nečasův lavírung k posílení koruny...hrozně by mě to zajímalo/

Mimochodem - já mám zase teorii, že k posílení došlo v důsledku arktických mrazů - ode dne , kdy uhodily ...tak došlo k posílení o 45 haléřů....podle mě jde o to, že se na našem trhu objevila nafta, která nebyla ošetřena proti zamrzání- a tak si někteří obchodníci v bankách museli vzít volno (přece nepojedou do práce metrem, že...). Což mělo samozřejmě vliv na zadávání stop lossů ve směru měnového páru euro/CZK.
Co soudíte o tomto objevu ?

Příště - až zase naopak vedra a Nečas přijde na tiskovku s formulačním kočkopsem - pane koplkop, bychom měli zaútočit na australský dolar - směrem ke koruně. protože v Austrálii naopak budou ty mrazy.
Co vy na to ?

P.S. Nezapomeňte ale na zargumentování své teorie o vlivu Nečasových váhání na kurz koruny !
13. 02. 2012 | 12:22

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
Nemůžu nic prokázat. Jen jsem se podivil. Všude se píše jak to ten Nečas posmolil, jak jsme se vlastně dobrovolně vyřadili z té pevné Evropy, jaká to byla chyba. A tak bych očekával odliv investorů, odklon bankovních domů, nulový rating, otřes kurzu koruny, ba co její naprostý propad. A místo toho - nic. Co nic, posílení. Ale podle té reakce koruny s Vámi naprosto souhlasím. Nějaký čin nějakého politika už dnes vůbec nikoho nezajímá.
13. 02. 2012 | 12:34

Divobyj napsal(a):

Mohl bych mít na přítomné diskutující otázečku?
Jak známo,ČR byla donucena k "půjčce" Evropě v řádu desítek miliard korun.
Kolik asi konkrétně půjčily země,jejihž krach je jen otázkou času?(Portugalsko a jemu podobní?)Musely-li i tyto země "půjčit",jakou pak to má logiku?Tedy-ten,kdo je "na huntě"si může dovolit ten luxus,aby půjčoval Řecku? Má to všechno vůbec nějakou logiku?
Mě,jako laikovi se zdá,že kormidelníci EU vedou naši evropskou loď CÍLEVĚDOMĚ a neomylně plnou parou na útes!
13. 02. 2012 | 12:41

Občan napsal(a):

Ale kdepaak, pane Tomský, ani omylem. To vůbec není krize eura, ale krize systému-kapitalismu jak vyšitá, umocněná ještě zlodějnou "finančních trhů".

Pobaltí a Irsko se jen vrátily tam, kam patří - mezi chudé země, z nichž vždy lidé ve velkém počtu odcházeli za prací a z daleké ciziny posílali peníze domů těm, co zůstali.

Kapitalismus se snažil zachránit sebe sama tím, že propustil v Evropě a USA zaměstnance, zavřel produkční kapacity a vyvezl práci do Asie a Afriky. A předpokládal, že v původních zemích "SE" nějakým zázrakem zachová stálá poptávka a koupěschopnost. Ale "ono se" stalo něco jiného - poptávka zmizela jak pšouk, lidé na západě zchudli a na východě a jihu nestačili zbohatnout tak rychle, aby byli schopni spotřebovávat stále NA DLUH rostoucí NADVÝROBU.

Ano, ano, Tomskej - krize z nadvýroby prováděné na dluh. To je celé.
A vadný kapitalistický systém se ji snaží "řešit" dalším propouštěním, intenzifikací práce v chudých regionech bez odpovídající poptávky, likvidací základních funkcí státu, exploatací přírodních zdrojů, ničením životního prostředí a tištěním peněz. Žere sám sebe, protože všechno a všechny okolo sebe už sežral.

Blbý je, že řešení válkou, jak tomu bylo v minulosti, již není možné, protože fatálně nebezpečné zbraně má dnes kdekdo. Takže nkdo neví, odkud co může přiletět.
Kapitalisté na východě, západě, severu i jihu se navzájem drží v šachu a nikdo neví, co dál. Ovšem i kdyby měli sami pojít, tak budou neustále hulákat o tom, že sociálně a environmentálně vyváženější systém by znamenal vítězství bolševiků, což nemohou připustit.
13. 02. 2012 | 12:55

xpw napsal(a):

Ty "půjčky" jsou pro MMF a jsou úlitbou všemocným finančním trhům, které určují ceny za nákup dluhopisů. Takové věci se těm zemím sakra vyplatí.
13. 02. 2012 | 12:58

mv napsal(a):

No pane Tomský,

dle Vaší logiky bychom každý jednotlivec měli mít vlastní měnu a bude nám všem báječně. No chtěl bych vidět todle Vaše plkání, kdyby Vaše úspory ztratily polovinu hodnoty, protože stát začne devalvovat měnu. Devalvace měny má úplně stejné důsledky, jako snižování mezd, tedy ztrátu kupní síly uživatelů dané měny. Jen v prvním případě se to neděje tak okatě.
13. 02. 2012 | 13:06

Petr napsal(a):

"Šéf evropské nomenklatury Barroso měl v úterý před týdnem právě před obědem s Jacquesem Delorsem "

No a o to hlavně šlo! O oběd, nebo jindy o dietky za stálé cestování mezi Bruselem a Strasburkem, o spoustu slouhů, o královské platy. A to i za to, že úředníci neumí spočítat kvóty např. na cukr. Na komoditu, která se nekazí a jejíž spotřeba je konstantní. A přesto se musí dovážet ze zemí mimo EU. Je to neschopnost, nebo korupce?
13. 02. 2012 | 13:08

Jedla napsal(a):

Problémy Irska, Litvy, Lotyšska a Estonska, které autor zmiňuje, mají opravdu společný kořen.
Tím společným kořenem ovšem není Euro. Tím kořenem je neoliberální doktrína.
Všechny zmíněné země (resp. jejich reprezentace, a mediální opinionmakeři) totiž uvěřily, co uvěřily, ty země přímo zahořely upřímnou vírou v to, že Friedman-Hayek jsou nový Marx-Engels, že nyní, když už nám zjevili své Slovo, svou Pravdu s velikánským Pé o zlu přerozdělování a regulace, našli zkratku ke štěstí.
Snížili daně (zejména přímé a z nich nejvíce korporátní), a škrtli veřejné služby. Chvíli to fungovalo (i vševěd Kohout zde blogující nám je v té době dával za příklad, ostatně Topolánek, Tlustý a další modří svazáci vyznávali stejné krédo, a mnozí se té víry již ani vzdát nedokáží, tak jako skutečně skalní Leninisté se nezřeknou té svojí). Autor patří také do stejné kategorie fanatiků víry ekonomistické, když je schopen tvrdit, že Euro způsobilo potíže zemí s vlastními konvertibilními měnami. Je to typické malování fiktivního nepřítele, bubáka. Pozornost usilovně odvádět k Euru, aby si ještě měsíc, ještě den, ještě minutu nemusel položit palčivé otázky, které by mu viklaly jeho Vírou. To by bolelo, že?
No, přerozdělování a regulace se ty země vzdaly, a tak jejich zdroje alokovala (rozmístila) neviditelná ruka trhu. Tak, jak to dělá vždy: Čert totiž vždy se.e na větší hromadu (to říkávala již má moudrá prababička, a toho písmenka r, které jsem nahradil tečkou, se vůbec nebála). To znamená (logické, a dle neoliberálů správné, neboť tržní) ožebračení většiny lidí ve prospěch těch s většími hromadami. Z toho plyne pokles domácí poptávky a emigrace části populace - opět v naprostém souladu s neoliberální doktrínou - práce přece musí být flexibilní a pohyblivá, musí následovat kapitál a nikoliv naopak. Migrace za pracovní příležitostí je přece elementární podmínkou všech teorií Chicago boys, to nevíte, pane Tomský? To, co se v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Irsku stalo, je dle Hayeka a Friedmana zdravý a nezbytný, neboť tržní, vývoj ekonomiky, ba co vývoj, přímo ozdravná lázeň. Peníze si našly cestu tam, kam patří, to jest ze zmíněných zemí pryč. Naprosto liberálně, svobodně, neregulovaně, tržně. Vy nemáte radost, pane Tomský? Vždyť se dvacet let pokoušíme v naší zemi o to samé, Vám se nelíbí, jak to pěkně funguje?
Euro do toho netahejte, vždyť jste ekonomický liberál, pane Tomský. Monetární zásahy státu do ekonomiky stejně odmítáte jako netržní, nesystémové, jen a jen křivící zdravé (liberální) ekonomické prostředí, ne? Tak nač domácí měna (třeba LVL, LTL), když Keynese s jeho monetarismem považujete za překonaného, to byste si odporoval... No a že fiskální opatření (kterým Euro nejen že nebrání, ale ty země je přeochotně aplikovaly) nefungují, s tím se budete muset poprat ve své hlavince, až Vás ta Vaše horlivost fanatika trochu přejde a umožní Vám používat šedou kůru mozkovou.
pokrač...
13. 02. 2012 | 13:14

Jedla napsal(a):

pokrač...
Co funguje, hledejte jinde. Ani v Irsku, ani v Itálii, vzor nenajdete.
Když už jste ze slov stát, státní správa, řád, spravedlnost (justitia), a tak dále nadělal strašáky a těm slovům vzal (neprávem) jejich pozitivní či neutrálný významy (a ze všech udělal synonyma slova byrokracie), zkuste tedy slova jako civilizovaný-civilizace, kulturní-kultura, zákonný-zákonost, odpovědný-odpovědnost, a tak dále. Peníze nejsou přírodní jev, ale lidský vynález. Lidé je musí regulovat, aby plnili funkci, kterou jim zase jen lidé přisoudili. Lhostejno, zda jako koruny či jako eura, podstatné je, že schopnost nahromadit peníze (vyrobit ekonomickou bublinu, či rozjet letadlovou hru) nemá žádnou souvislost se skutečnými a podstatnými kvalitami člověka. Pokud se peníze někde hromadí a jinde chybí, je elementární povinností společenských autorit zasáhnout tak, aby znovu začaly proudit kudy mají, a přebývat, jakož i chybět, přestaly. Daně a cla nejsou zlo, ale velmi užitečný nástroj. Civilizovaný prostor pro kulturní život si nezachováme tím, že se budeme podbízet pod ekonomickou úroveň nejubožejších. Peníze musí lidskou společností téci jako topné médium v dobře seřízeném podlahovém topení. Neboť jsou nástrojem, ne cílem. Ne, aby v koupelně zamrzla voda a v ložnici se trubka topení tlakem vřelé páry roztrhla. Tak i v ekonomice není zdanění "trest" úspěšných, neboť přehřívání odvětví (typicky finančnictví, obchod s komoditami) není nic užitečného a vyjadřujícího vysokou lidskou kvalitu finančníků či globálních obchodníků. Vysoké zdanění tam, kde se peníze "odpoutávají" od svého účelu a stávají se samoúčelem, je naprosto v pořádku. Škoda, že tuhle skutečnost v Irsku, Pobaltí, ale i u nás, opinionmakeři překřičeli. Kdyby tam místní Tomští méně hulákali, nemuseli by dnes emigrovat ze svých rodných zemí, kam jim tržní pařát ukáže.
13. 02. 2012 | 13:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výpad, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 02. 2012 | 13:15

ghándí napsal(a):

věcně souhlasím, jenom mam poznámku k obratu nukleární rozsah. nukleární znamená mikroskopický. napřiklad rozměr jádra vodíku je kolem 10 na minus 15 metru. v každem případě euro nemuže dobře dopadnout. dřive nebo později povolí někomu nervy a odejde. euro totiž, jak píše pan tomský, má vysoké náklady. a lidem se nechce platit, když nemusí.
13. 02. 2012 | 13:23

Holubář napsal(a):

vico:
"S" se občas vloudí. Starý rozhlasák nikdy nevypustí z huby "renezance", vždy bude hovořit o renesanci. Stejně tak režisér zůstane režisérem a nestane se režizérem.
Trocha starosvětské mluvy u letitějších osob není na závadu a s jejich názory to mívá máloco společného.
A věřte, že např. Le Vassal de Mercueres je docela solidní víno za rozumnou cenu, i když nemá "z" ale hned dvě "s". Je to druhé víno z Chateau de Mercueres, což je cahors postavný na malbecu. Jeho zajímavostí je, že se do něj obvykle (podle ročníku) přidává několik malounko procent tannatu.

Jak je zřejmé, "s" v "titulku" nemusí být obsahu na závadu.
Když už chcete hledat nějaký oslí můstek a mýt autorovi hlavu, zkuste to nějak elegantněji.
:-)
13. 02. 2012 | 13:24

TomášL napsal(a):

Jeldo,

píšete "Kdyby tam místní Tomští méně hulákali, nemuseli by dnes emigrovat ze svých rodných zemí, kam jim tržní pařát ukáže."

Bylo by dobré, kdybyste uvedl, kde emigrují. Zda-li do kapitalistických zemí jako USA, Canada, GB, D nebo do socialistických rájů jako jih Evropy, popřípadě do některých Latinskoamerických států.

PS: Ušetřete mě -prosím Vás- výlevů okolo Skandinávie. Děkuji.
13. 02. 2012 | 13:25

Občan napsal(a):

To ČM:

No, pokud považujete za prospěšné NAHRAZOVÁNÍ irské populace Indy, Číňany, Pakistánci a dalšími, tak pak ano - populace Irska roste. Ale IROVÉ odcházejí.

"Registrations of permission to remain in the State
The number of non-EEA nationals registered with permission to remain in the State was estimated at 130,500 at end 2011
Top 6 registered nationalities were: Indian (11%), Chinese (9%), Brazilian (9%), Nigerian (9%), Philippine (8%) and US (7%)"
"Visa applications
Approximately 83,000 entry visa applications were processed (91% approved) in 2011, an increase of 8 per cent on 2010 figures
Top 5 nationalities of visa applicants were: Indian (17%), Russian (14%), Chinese (12%), Turkish (5%) and Saudi (5%)"
"Naturalisation / citizenship
16,000 applications for citizenship were decided in 2011 compared to fewer than 8,000 in 2010"
"Students
Approximately 32,500 non-EEA national students (25% of total registered non-EEA nationals) are registered to study in the State"

To je víc než ČTVRT MILIONU CIZINCŮ, usazených v Irsku jen v r. 2011.
Irsko má pouze cca 4 670 000 obyvatel.
Nezaměstnanost - 17%
Chudoba - 12% (přičemž 28% dětí ve věku 0-17 let je ohroženo chudobou nebo žije pod hranicí chudoby)
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/
ei.html
http://www.endchildpoverty.ie/publications/documents/EndChildPovertyCoalitionChildPoverty-IrelandinRecession.pdf

Mohu jen doufat, že se tomuhle modelu nepřiblížíme.
13. 02. 2012 | 13:26

hovorka11 napsal(a):

Otrávený a znehodnocený dolar Fedem likviduje tištěním celý západní dolarový a EURový blok. Podotýkám, že FED už "tajně" natiskl 16 biliónů dolarů, takže o rozkladu EURa rozhodl dříve!
Teď se přetvářují, že se nás snaží dalším tištěním zachránit !
Půjčil jsem si výstižný text:

Před týdnem...

Co nyní udělaly centrální banky světa?
Michael Snyder 9.12.2011
Centrální banky světa jednají, jako by byl neustále rok 2008. Zoufalé časy si žádají zoufalá opatření, a právě nyní centrální bankéři vytahují všechny zarážky. Federální rezervy, Evropská centrální banka, Bank of England, Bank of Canada, Bank of Japan a Švýcarská národní banka oznámily koordinovaný plán na poskytnutí podpůrné likvidity globálnímu finančnímu systému. Podle tohoto plánu Federální rezervy výrazně sníží úrokové sazby, které účtují Evropské centrální bance za půjčené dolary.
To postupně umožní ECB půjčovat dolary evropským bankám mnohem levněji. Doufají, že to zmírní úvěrový krach, který chytil evropský finanční systém pod krkem. Takže kde Federální rezervy vezmou všechny ty dolary, které budou půjčovat za velmi nízké úrokové sazby? Fed je prostě vytvoří z čistého luftu. Naše měna je znehodnocována, aby se mohlo pomoct Evropě. Bohužel dopad tohoto kroku bude většinou jen „psychologický“, protože to nijak neřeší základní problémy, kterým Evropa čelí. Je na Evropě, aby si tyto problémy vyřešila, a doposud Evropa neprojevila žádné známky toho, že je toho schopna.

Hlavní centrální banky světa říkají, že chtějí „posílit svoji schopnost poskytovat likviditní podporu globálnímu finančnímu systému“. Ale prakticky se děje to, že Federální rezervy budou vytvářet obrovské sumy dolarů a půjčovat je ECB velmi, velmi levně. Berte to jako „kvantitativní uvolňování“ v globálním měřítku.
----------------------------------------------------------
Takže co si o tomto kroku Federálních rezerv myslely světové finanční trhy?
Ukazuje se, že to zcela milují.
Dow vzrostl o 490 bodů, a byl to největší zisk zhruba za rok.
Bohužel, tento růst akciového trhu nebude trvat věčně. Pokud jste stále na trhu, užívejte si to, dokud můžete, protože nakonec přijde velká spousta bolesti.
13. 02. 2012 | 13:29

TomášL napsal(a):

Občane

Vždy jsem říkal, ža nacismus a multikulturalismus jsou dvě různé strany téže mince...
13. 02. 2012 | 13:35

Občan napsal(a):

To TomášL:

No, zrovinka Tomskej spolu s Kurasem velice rádi emigrovali z úžasné bohaté individualistické demokratické VB do chudičké zamindrákované zkorumpované a všelijak jinak odporné ČR poté, co jim ve VB byly "zhodnoceny" soukromé penzijní fondy tak, že jim zbyla jen chudinská státní penze.
A dělá to tak řada západních důchodců - přesouvají se na východ a jihovýchod, kde je ZATÍM o něco levněji než u nich doma a jejich chudinské penze jim tak stačí na obstojné živobytí. Poté, co je "finanční trhy" odrbaly o investice do privátních penzijních fondů...
13. 02. 2012 | 13:38

Občan napsal(a):

TomášL napsal(a):
"Občane
Vždy jsem říkal, ža nacismus a multikulturalismus jsou dvě různé strany téže mince... 13. 02. 2012 | 13:35"

To nemá s nacismem a multikulti nic do činění. Irsko dojelo na to samé, na co dojíždí právě teď ČR. Zvládlo to "jen" cca 5x rychleji než ČR, protože nemělo skoro žádný průmysl.
Totální privatizace všeho, co jen trochu šlo, následné propuštění "příliš drahých" domácích zaměstnanců a import nevolníků z nejchudších regionů. To vše následováno poklesem domácí poptávky a dominovým zhroucením "postindustriálního" neoliberálního systému.
13. 02. 2012 | 13:46

ghándí napsal(a):

hovorka11,
jak dolar likviduje euro?
13. 02. 2012 | 13:46

vico napsal(a):

Jedla : Bravo.

Holubář : Já jsem ten poslední, kdo by někomu mlátil o hlavu záměnu s-z/sám mám máslo na hlavě/. Nicméně chyba přímo v nadpise u toho, kdo tu skuhrá jak stará žena nad všeobecným úpadkem psaného slova, může zarazit jak u "starého rozhlasáka", tak i u knižního nakladatele.

Kromě toho má poznámka nebyla pravopisná, ale psychoanalytická.

Tomskej si tu před rokem posteskl, že od roku 1945 evropská populace nezažila kataklyzma/kataklysma:-)/ a nezdravě změkla. Jeho záměnu s-z proto spíše než neznalosti přičítám jeho zahleděností do doby, kdy si ještě chlapi uměli navzájem podřezávat krky. Podvědomí už zařídí záměnu prezidenta za presidenta, mobilizaci za mobilisaci a vazala za vasala.
13. 02. 2012 | 14:03

Jedla napsal(a):

TomášiL

Tomský píše: "Ale ten nejotřesnější důvod, proč nemohou být tyto státy příkladem, je rostoucí emigrace, Irsko – 76 000, Litevsko - 83 000 (do dubna 2011). Jaká je to nejen ekonomická tragedie pro malé zhruba čtyřmilionové společnosti, si umí každý představit, a do dnešního dne je úbytek schopných a talentovaných možná okolo sto tisíc." Jeho se ptejte, kam emigrovali. Ale protože více "zliberalizované" jsou jen obchodní přístavy v Asii, v každém případě emigrovali do zemí s vyšší mírou přerozdělení a regulace trhů. (Typicky třeba UK, Kanada).
13. 02. 2012 | 14:07

Jedla napsal(a):

PS: Nazývat jih Evropy socialistickými ráji je vážně hrubá neznalost věcí a stavu. Doučte se fakta, TomášiL
13. 02. 2012 | 14:12

Josef K. napsal(a):

Není co dodat, ani z jení strany. Snad jen, že pan Tomský se tak urputně snaží navodit obraz své vzdělanosti... Začetl jsem se poslední dobou do Vzpoury davů , abych si jí osvěžil: "Vratime-li se nyni k jevum zminenym na pocatku, promluvi k nam nedvojsmyslnou řeci zmeny v postoji davu. Vesmes naznacuji, ze se dav rozhodl postoupit do popředí spolecnosti, zmocnit se jeho prostoru, uzivat jeho nastroju, a dokonce se tesit z rozkosi drive vyhrazenych jen malokterym. Je zrejme, ze davum nebyly urceny napriklad mistnosti, nebot jejich rozmery jsou velmi omezene a lide jsou v nich neustale natlaceni. Tak zraku srozumitelnou řeci sdeluji novy jev: dav zustava davem, přestoze vytlacuje mensiny...."
a nyní ten podstatný dovětěk, aby bylo úplno:
"Možná se mylim, ale kdyz spisovatel bere do ruky pero, aby psal o nametu, ktery obsirne prostudoval, ma dojem, ze prumerny ctenar ctouci jeho vytvor nemá v úmyslu, jestliže se pisatel neshoduje s temi vsednostmi, ktere ctenař nosi v hlavě, nechat se od neho poucit, ale naopak vynaset nad nim soudy."
a na závěr:
"Nasi dobu vyznačuje to, ze vsedni duch, vedomy si sve vsednosti, si troufl hájit pravo na vsednost a všude ji vnucuje."
Inu časy se změnily, dnes již i všední duch je vytlačován duchem nové všednosti, jejíž rozměry nebyly ještě před cca půl stoletím známy. Pan Tomský umí tím úpadkem překvapit i žijící.Není ale sám.
13. 02. 2012 | 14:15

Holubář napsal(a):

vico:
O kataklys/zma jistě není co stát, ale že evropská populace "změkla", to se mi zdá také.
S oblibou říkám, že ta Evropa je sice poněkud zdegenerovaná (či dekadentní, chcete-li), ale ještě pořád je to nejpříjemnější kontinent k životu. Teď to ale vypadá, že to dlouho nevydrží což je (obávám se) dáno právě tou zdegenerovaností/dekadencí.

Například zrušení základní vojenské služby považuji za dramatickou chybu. A neotloukejte mi tady o hlavu dva roky ztraceného života a šikanu a politruky - jistě chápete, že právě po tom se mi nestýská.

Kam to ale vede? Třeba i k tomu, že když v únoru začalo mrznout (světe div se, to nikdy nebývalo!) tak stáhli z postů i Hradní stráž. Náhodou jsem tam byl v pátek 10.2.2012 a budky byly skutečně prázdné - cca minus 10 stupňů v 09,45 a Hradní stráž v teple. Prostě máme armádu, která bude umět vést vojenské operace jen za tepla.
Fuj!

Pokud měl Tomský na mysli kritiku takových jevů (trochu fabuluji, ten jeho text neznám) a evropskou změkčilost a určitý stupeň paralýzy, má, obávám se, dost pravdu).
13. 02. 2012 | 14:16

TomášL napsal(a):

Jedla

Nu, jenom jsem byl zvědav. Ono mi přišlo na mysl jedna věc. Kdyby jsou výše jmenované státy tak neoliberální/ kapitalistické, poté bych nerozuměl jedné věci, a té, proč se stěhuji z neoliberální/kapitalistické domoviny do jiné neoliberální/kapitalistické země. Proč se nevybodnou na země s tímto systémem, když mají svojí špatnou domácí zkušenost, a neodjedou do jiného systému, který by jim zajistil dlouhodobější výhled?

PS: Není přece rozumné vstoupit dvakrát do téže řeky, ne?
13. 02. 2012 | 14:26

TomášL napsal(a):

Jedlo

Rád se nechám poučit. Tak jak to je s tím Jihem?
13. 02. 2012 | 14:28

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Proč ?
Máte strach nechat se léčit od indického doktora ?
Nebo čumět do softwaru navrženém čínským inženýrem ?

Kontrolní otázka:
Je nas větě více čínských a indických doktorů a inženýrů - anebo irských?

Děkuji, že jste použil věty ze mnou uvedeného odkazu - ale neprokázal jste nic - ve smyslu struktury vzdělanostní a profesní ve vztahu imigrace/emigrace.
Nula. /stejně jako Tomský a já...ale já alespoň neprováděl interpretační kejkle...mimochodem - myslím si, že k žádnému přílivu lůzy a odlivu mozků nedošlo...ale nechce se mně hledat příslušné statistické modely...

Až tedy zase budete chtít rozšířit dané téma o nulovou informaci - samozřejmě že to učinit můžete.
Ale to je asi tak všecko.

Jen malá poznámka - vstupní vizum nezakládá v Irsku statut přistěhovalce. Trochu těmi čísly manipulujete.

http://www.inis.gov.ie/en/INIS/discussion.pdf/Files/discussion.pdf

Nezaměstnanost je v Irsku aktualně 14, 2 ...kolem 17 % - jak uvádíte vy...byla před 30 lety - před strukturálními reformami.

http://www.tradingeconomics.com/ireland/unemployment-rate

--------------------------------------------------------------------------

TomášL.
Měl byste ale pokládat věnce spíše k památníkům komunismu. Právě že "díky" režimu před r. 1989 /izolace/ nedošlo k multikulturalismu. V otevřených zemích jsou imigrace a emigrace zcela běžnými úkazy.
Takže vaše " dycinky říkání" je tak trochu mimo soutěž...

Mimochodem - asi byste byl šťastný v SEverní Koreji. Tam by vám soudruzi zajistili nemultukulturní prostředí naprosto dokonalé.

P.S. " Mladý liberál, dospělý fašista, starý komunista "
13. 02. 2012 | 14:32

ex-nemo napsal(a):

Občane, a ještě víc Jedla

Skvělé, co jste napsali.; Poučil jsem se; vím to vše samozřejmě také, ale právě když se to člověk dočte jinde tak se dozví nejvíc. Jen bych to nedokázal tak brilantně napsat. Máte můj obdiv a dík.
Vidím že jsou lidé, kteří stejně jako já nebo i lépe vědí kde vlastně jsme.Je dobré vědět, v čem vězíme. Ale ještě lepší by bylo vědět, jak z toho ven. A to vy nepíšete, asi nevíte, ale jak se zdá nikdo to neví, nejméně pak já.
Vůdčí silou dneška je chamtivost a egoizmus jak napsal ( v rodný den nebožtíka Denního Telegrafu) v jistém bombastickém článku pan Klaus ale je už jasné že to je vedení špatné. Pro všechny, nejen pro chudé. Milionáři opět začnou skákat z mrakodrapů nebo se střílet jako v 1932, jen si počkejte.
Ale jako tehdy ani dnes nepochopí, že právě jejich nezřízená hrabivost to dovedla tam, kde to je. Aspoň zatím se nejeví ani náznak. Pan Tomský je velmi cenný informátor, kam směřuje vývoj. Jeho blogy se vzácnou konzistencí sledují jednu a pořád stejnou myšlenku: napsat vždy jen to,co se hodí, co mu přinese prospěch a na čem vydělá. Kdyby byla nějaká tendence ke změně, k reformám systému, které by snadno mohly vše vyřešit, už bychom se to od něj dozvěděli, už by byl jejich nejhorlivějším propagátorem.
Takže reformy asi nepřijdou. Co potom – snad změna silou, revoluce ? A víte o nějakých silách, které by tu revoluci provedly? A co by vlastně chtěly? Já, přiznám se nic takového nevidím.
A i kdyby se to stalo, a revoluce byla a zvítězila, (což stejně je v dějinách výjimka), co z toho plyne ? Přece víme, že ideje i té nejzdařilejší revoluce jsou vždy na dlouho, dlouho pohřbeny v bahně, které každá revoluce zvedne. A jestli se vynoří tak za věky, za generace. A ještě častěji se zkazí a změní ve svůj opak, v paskvil, ještě dřív než se uskuteční, jak to vidíme právě v Americe.
Tak tedy opravdu netuším jak to bude dál. Máte-li ještě chuť se tu otravovat, prosím napište co si o tom myslíte, rád bych si tu ještě něco pěkného přečetl
13. 02. 2012 | 14:38

TomášL napsal(a):

český maloměšťák

Ono lámat přes koleno něco, co se vyvíjelo mnoha staletí, a nahrazovat to něčím, co nemá vnitřní spjatost s místní mentalitou obyvatelstva, dříve nebo později povede od tření ke explozím.

Ano, to je snad jediné plus komunismu...
13. 02. 2012 | 14:41

skeptický napsal(a):

Ona neochota pustit jedno domino z řady může mít i ten důvod,že by to mohlo znemožnit či oddálit dominový efekt.
Já mám čím dál silnější dojem,že účel je škodit.

Teď zas přišli s tím,že obsah cukru ve výrobcích se nebude uvádět.
Jasná zpráva,do všeho budou cpát jedovatý aspartám.Zajímavé čtení.

Tráví nás jak krysy.Než chudina,kterou teď masově vytvářejí vychcípá,ještě něco nechá u exekutorů,doktorů a v lékárně.
Svět dobývá lichva.

Kam se hrabou tanky.Ty se pošlou tam,kde si lichvu nepustí.

Psaní Z místo S je komunyzmus.
13. 02. 2012 | 14:42

český maloměšťák napsal(a):

Holubář
Ono se chystá nějaká vojenská operace vedená z budek na Pražském Hradu ?
Takže už to konečně prasklo ?

Kde se mám hlásit a kolik je žold ?
Nebo to bude zase jen pro čest a vlajku ? Potažmo slávu ?

Hmm - tak z toho už jsme snad vyrostli, ne ? Nasazovat krky za někoho jiného a navíc zadarmo.... leda že byste vy šel do té budky a já vám dodával(respektive prodával - aby nedošlo k mýlce) onuce a rum ! Lacino - za patnáct procent kořisti v případě válečného vítězství a za půl chalupy a statné telátko plus novou almaru v případě válečné porážky.
Berete ?
Veškerá sláva je vaše - samozřejmě.

https://www.youtube.com/watch?v=Z882f3MfwpI
13. 02. 2012 | 14:43

Josef K. napsal(a):

To, co u pana Tomského překvapí, i v souvislosti s Gassetem, je množství jeho akademických funkcí ve vizitce a naprostá absence základní metodiky akademického myšlení v jeho článcích.
Pak je tu ještě jedna podivnost: mnozí komentátoři vztahují svou tuzemskou zkušenost na celou EU, aniž to vztáhnout lze, a pak jak všichni píší o EU jako jednotném tělese, aniž jsou schopni pochopit, že jednotné těleso to není, v rámci toho evropského můžeme jistě dokázat četné odlišnosti. Typicky Holubář, dnes.
Další podivností je, že dnes nejde o první měnovou unii na kontinentu, ty předešlé nedopadaly tak zle.
Ahistoričnost ve vztahu k ideím a realitě je jistým indikátorem stavu úpadku či zaostalosti.
Stejně jako je takovým indikátorem historičnost svérázu postavená nikoliv na historii, ale na dějinách, tvořených jen velkými událostmi. Velké události velké nejsou, nedějí se náhle a není na nich koncentrována pozornost jejich současníků. Události se projeví vždy v následcích. Velkolepost dějin je interpretace historie
totality, stejně jako je jejím znakem i ona malá pozornost k odlišnostem.
Hulubář píše o degeneraci Evropy z pozice čeho? Z pozice kulturních podmínek jistě ne, nýbrž píše z pozice Evropy fyzické moci, tedy 19. století a jeho důsledků ve století 20. Jistě nepíše o Evropě intelektu a Evropě kooperace. Jistě, dějiny nejsou jen vzestup, doby pádu se střídají s dobami vzestupu. Ovšem skryté mechanismy, známe je jedině z historicé zkušenosti, nikdy dle našich znalostí neodpovídaly velkoleposti dějinného pojetí historie.
Krize Evropy není krizí ekonomickou, je to krize základního rozporu mezi tím, co naše evropská civilizace ví, co byla schopna formulovat a jak byla schopna přenést svou znalost do své praxe. Ostatně i Sedláček v rozhovoru se Švihlíkovou mluví o tom, že sociologové a filosofové na naši dnešní přítomnost upozorňovali dávno před tím, než nastala. Ekonomové na to nebyli schopni přistoupit, a nejsou ani dnes.
Nevím, pan Tomský je znakem oné degenrace, obávám se, že má však zcela jiný ráz, než nabízí pan Holubář. Ten je jistě reprezentantem většinového názoru, čemuž se ve věku technokraticismu nelze nedivit.
Takže méně účetních, pseudovzdělanců typou Tomský, Bednář, Klaus a více sociologie a filosofie. Pak snad nebudeme nuceni číst podobonou intelektální pornografii nejhrubšího zrna.
13. 02. 2012 | 14:44

český maloměšťák napsal(a):

Tomášl.
To je fakt - to kapitalistické koleno volně se pohybujícího kapitálu, zboží a služeb by se nemělo mazat opodeldokem volného pohybu osob. To je mizerný experiment...v té Severní Koreji na to naštěstí už přišli dávno. Moudré je to asijské etnikum. Co ho tak sem dovézt ??

Mimochodem - podívejte se ale sem - pod blogy...vše beztak z jednoho dubiska a jak se to to tu mele - hlava nehlava - Slovan Slovana - tu papendeklem pomluv, tu cihlou lži, tu bodákem výhružek, jindy bombou urážky....jediný ghándí to tu vždycky zklidní - to je zdejší Tolstoj i Gandhí.

Že by se to dyckyříkání přeci jen mělo předefinovat ? Že by soudruzi von Mises a Hayek přeci jen dubisku lhali ?
13. 02. 2012 | 14:51

Občan napsal(a):

To Skeptický:

Dnes jsem zrovna ochutnal rozdíl mezi výrobky pro západní trh a pro východní trh. Obyčejná levná francouzská citronová buchta v prášku, kterou manželka koupila a upekla, neb se rozhodla lenošit a nechtělo se jí patlat s domácím těstem :o)
Složení: mouka, cukr, vejce, máslo, citronová kůra, prdopeč.
Žádná chemie, žádné náhražky v podobě margarinu a tresti. Tu citronovu kůru jsme si zkontrolovali a v těstu skutečně je. Také nás příjemně překvapilo, že je méně sladká než to, co se dodává na český trh.
13. 02. 2012 | 14:58

Terry napsal(a):

Státy, které neznají kázeň, aneb 12 nejzadluženějších zemí eurozóny (http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-54696520-staty-ktere-neznaji-kazen-aneb-12-nejzadluzenejsich-zemi-eurozony)_13. 2. 2012:
Úsporná opatření jsou v těchto dnech skloňována zejména v souvislosti s Řeckem. V eurozóně je ale dalších 11 zemí, jejichž veřejný dluh přesahuje stanovená pravidla měnové unie. Podívejte se, které státy eurozóny nejsou rozpočtově zodpovědné.
IHNED.cz přináší žebříček 12 států eurozóny, které se na konci letošního roku (2012) budou potýkat s nejvyšším veřejným dluhem (pro porovnání je zde zahrnuta i Česká republika). Tyto státy zároveň neplní tzv. maastrichtská kritéria, podle kterých by výše veřejného dluhu měla být nižší než 60 % HDP. Škrty by se tedy rozhodně neměly týkat jen Řecka.
Řecko
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 411
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 189

Španělsko
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 783
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 70

Itálie
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 1967
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 121

Irsko
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 186
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 115

Portugalsko
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 191
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 112

Belgie
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 367
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 94

Francie
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 1830
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 89

Německo
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 2151
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 82

Rakousko
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 231
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 74

Nizozemsko
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 416
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 67

Kypr
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 12
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 66

Malta
Očekávaná výše veřejného dluhu na konci letošního roku v mld. eur: 5
Vyjádřeno v poměru k HDP v %: 66
__________

Česko
Očekávaná výše veřejného dluhu vyjádřená v poměru k HDP v %: 43

(konec citace)

Pro upřesnění - závazná (!!!!) pravidla přijatá už v roce 1997:

Konvergenční kritéria (http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/glossary/term_63_cs.htm)

Pakt stability a růstu (http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/glossary/term_83_cs.htm)

Závazná pravidla byla natolik závazná, že je nakonec nedodržoval skoro nikdo. A nikdo nikoho nepokutoval...

Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko?!

A že najednou (mnohé státy eurozóny) stojí uprostřed řeky? A voda stoupá?

Tak přijmeme nová závazná pravidla!!!

Ale na jakýsi pofidérní pokus o udržení protržených stavidel musí (!!!?) přispět i ti, kteří to nezavinili!!!

Šaškárna!!!
13. 02. 2012 | 14:58

Holubář napsal(a):

český maloměšťák:
A já jsem v té budce byl a nechal jsem se tam vyfotit - to jsem si přece nemohl nechat uniknout!
A bylo to veselé zpestření letošní Audience, pokud vám to něco říká.
A je to krásným symbolem naší operetní armády, s tím nic nenaděláte. Tohle omlouvat - to jsou jen kecy.
A slávy už jsem si užil dost, z jejího nedostatku být frustrován nemusím. Nechybí mi.
A s tím nasazováním krků je to ošidné hodnocení. Nasazovali rudoarmějci krk (a často o něj přišli) pro Stalina, nebo pro svoji zem?
A onuce a rum? No, když to půjde takhle dál, jen aby se ještě nehodily.
:-)
13. 02. 2012 | 14:59

Terry napsal(a):

Něco pro našeho "nejlepšího ministra financí", naši vládu:

Ivana Haslingerová: Necítím se nemravně, když nechci platit 38 miliard na eurozónu (http://haslingerova.blog.idnes.cz/c/243636/Necitim-se-nemravne-kdyz-nechci-platit-38-miliard-na-eurozonu.html):

V této situaci poskytují jediné exaktní měřítko toho, pro koho je členství v EU výhodné a pro koho ne, peníze putující do Bruselu z členských států EU a zpět v podobě tzv. dotací či fondů EU. Není proto divu, že jsou stále ostřeji sledovaným ukazatelem. Již jen selským rozumem musí být ale jasné, že členské země musejí do Bruselu dávat víc než získají, neboť nákladný provoz evropských institucí a obrovských platů jejích úředníků a politiků je hrazen z rozpočtu EU, který vzniká tak, že se jednotlivé členské země na něj každoročně skládají. Členské státy tedy musejí nutně zaplatit víc, než od EU dostanou. Nemá proto pravdu pan Kalousek, že by pokládal za nemorální a nemravné se na pomoci EU nepodílet. Na její činnosti se podílíme stejně jako ostatní členské státy. Jiná otázka je, proč přispívat nad původně dohodnutý rámec jen proto, že některé její státy se chovají rozhazovačně a EU si neumí zjednat pořádek. Pan Kalousek se snaží zapůsobit na útlocitné občany konstatováním, že "Česko čerpá z fondů Unie od roku 2004 čistých 175 miliard". Jen nedodává další informaci, kolik již do členství v EU zaplatilo. Je to jedna z tzv. polopravd, které jsem vždy nenáviděla za komunismu a nesnáším je ani nyní. Proto jsem se podívala na některá čísla uvedená v účtech jeho ministerstva.

Předně je nutné zdůraznit, že EU není výrobní institucí a její bohatství plyne pouze a jedině z peněz, na které se složí každoročně členské státy. Členské země platí do EU přibližně 1 % ze svých HDP, neboli 2-3 % z vybraných daní. I když je to na pohled malé procento, států je 27, mnohé jsou bohaté, proto rozpočet EU je značný. V loňském roce činil téměř 142 miliard eur. EU tyto vybrané peníze rozděluje tak, že téměř polovinu dává na zemědělské dotace, zejména "chudé" Francii, a dalších téměř 40 % na tzv. "strukturální" dotace chudším oblastem a 10 % si nechává na svůj provoz. Kromě těchto peněz z HDP se každý rok členské země navíc skládají na "slevu", kterou vyjednala Britům v roce 1984 premiérka Margaret Thatcherová tím, že pohrozila vystoupením z Evropských společenství v případě, že její zemi nebudou kompenzovány dosavadní vysoké platby do evropského rozpočtu používané např. na zmíněné obří zemědělské dotace Francii. Na slevu Britům měla podle přístupové smlouvy naše republika v roce 2007 platit 63 mil. € , v roce 2008 97 mil. € a v roce 2009 103 mil. €. Kromě těchto odvodů platíme i do Evropské investiční banky (EIB), dále do Evropské centrální banky (ECB) na tzv. rozpočtové kompenzace. Peníze ECB musíme platit, ať už měnu euro používáme, či nikoliv. Jak plyne z rozhodnutí ECB, Česká republika musela zaplatit již při vstupu do EU 1. května 2004 první splátku kapitálu ECB ve výši 5 680 860 €. Do EIB musela ČR vložit splatný kapitál 62,9 milionů € a rezervy 158 milionů € v osmi splátkách do roku 2009. Do této byrokratické instituce, kde jen plat zástupce české vlády v představenstvu EIB Ivana Pilipa obnáší měsíčně přes 500 tisíc korun, vložila podle smlouvy o přistoupení k EU v letech 2004-2006 880 mil. Kč, v letech 2007-2008 dvojnásobek, tedy 1760 mil. Kč, a v roce 2009 opět 880 mil. Kč. Rovněž jsme platili podle této smlouvy na Výzkumný fond uhlí a oceli v letech 2006 -2009 celkem 186+248+371+433= 1 238 mil. Kč. Rozdíly v tom, jak informuje vláda a jaké jsou skutečné vklady a výdaje do EU, je především založen v tom, že vláda nezapočítává kromě plateb do ECB a EIB také cla placená do rozpočtu EU.
(pokr.)
13. 02. 2012 | 15:01

Terry napsal(a):

Ivana Haslingerová: Necítím se nemravně, když nechci platit 38 miliard na eurozónu (pokračování):

Takže, i když by se na první pohled mohlo zdát, že např. po vstupu do EU v roce 2004, kdy jsme platili z HDP 14 414 mil. Kč a z fondů jsme získali 24 728 mil. Kč, vydělali jsme na tom. Tak to interpretuje vláda. Ve skutečnosti jsme celkově platili kromě 14 414 mil. Kč ještě 880 mil. na platbu do EIB, 176 mil. na platbu do ECB, 10 466 mil. na rozpočtové kompenzace a 1639 milionů Kč na kompenzace VB. Celkem tedy 25 109 mil. Kč. Namísto zisku jsme nakonec prodělali 25 109-24 728 =381 mil. Kč. Po započtení všech uvedených plateb je zjevné, že Česká republika na členství v EU nevydělala dokonce ani v prvním roce členství. A to nepočítám peníze na provoz vládních agentur zajišťujících distribuci evropských dotací, které mnohdy převyšují objem vyplacených dotací. Další miliony, které musí firmy i stát platit, aby vyhověly požadavkům mnohdy naprosto nesmyslných evropských směrnic a nařízení. Nepočítám desítky miliard, které musejí platit obce za nové čističky vod či sankce za jejich nepostavení. Nepočítám náklady 20 miliard Kč, které Potravinářská komora ČR odhadla na přizpůsobení provozů evropským směrnicím a nařízením. Ani miliardu korun ročně jako kompenzaci za omezení vlastnických práv v evropských chráněných oblastech Natura.

Ještě závažnější otázkou je, na co byly peníze získané zpět z EU vynaloženy. Na nejrůznější rozhazovačné konference a školení, jak řídit ten který podnik, jak se máme chovat a dokonce na intervenční nákupy zdražující obilí a cukr, což posléze vedlo k zániku cukrovarů u nás. Kdybychom těch 25 miliard nechali doma, určitě by byly využity rozumněji. A to byl rok 2004 byl posledním rokem, kdy jsme na EU dopláceli relativně málo. Pak už jen doběhly platby z fondů PHARE, ISPA a SAPARD a další rok skončily úplně. Naše platby do Evropské investiční banky a dalších institucí naopak pokračovaly.

Takže i když se to zdá na první pohled tak, že nám EU posílá peníze z jakýchsi fondů a my z ní jen čerpáme, je to jen jedna strana mince. Pan Kalousek má pravdu, že "Česko čerpá z fondů Unie od roku 2004 čistých 175 miliard", ale už nedodává, kolik set miliard do EU za ty roky zaplatila.

Na základě výše uvedeného se na rozdíl od pana Kalouska rozhodně necítím vůči EU nemravně, když říkám, že platby nad rámec toho, co již do ní posíláme, platit nechci. Navíc když si problémy způsobila sama EU tím, že nechala mnohé státy svými dotacemi tak rozmařile a tak dlouho žít nad poměry. To nemluvím o její velmi špatné ekonomické kaynesiánské politice a o vyhazování nekřesťanských částek na boj s teplem, větrem a deštěm. Komunisti o tom jen zpívali, ale paní Merkelová se svými věrnými si myslela, že si počasí koupí. Jen na její nesmyslný Kjótský protokol padlo ve světě podle Lomborga přes 630 trilionů korun. Pak ať se nediví, kam to s jejím vysněným megastátem přivedla. A přispívat na její další šílené projekty s jednotnou evropskou měnou může jen šílenec, když doma šetříme na každém invalidovi a nemocném děcku či starci ne miliony eur, ale tisícikoruny korun, které neproplácí chudá VZP.
(konec citace)
13. 02. 2012 | 15:03

TomášL napsal(a):

český maloměšťák

Gentleman, Dame a Seigneur nám ráčili sdělit, bez potřeby KLDR, že je to mrtvé... Proč? Prosím, realizujte se...
13. 02. 2012 | 15:07

sasa napsal(a):

Pan Tomsky, gubernator omsky. Ta imigrace mily pane nema nic spolecneho s eurem, ale s liberalni politikou. Euro je jeji dusledek. Navic v Litve euro nemaji. Proste chuda zeme, tezke zivotni podminky, lide odchazeji. Stejne jako v Montane nebo Coloradu, cloveka byste pohledal.
13. 02. 2012 | 15:13

Ivanka napsal(a):

Tomský- každý ví že společné Euro má výhody pro ekonomiku- už jenom proto že v mezinárodním obchodě těžce smlouváte o změnu o 1-2 % v cenách, a potom vám zahraniční měna skočí o 5=8 % během 3 dnů. Takže prodáte, oni dokonce zaplatí a vy netušíte kolik vlastně utržíte. O nákladech na účetnictví, cla atd ani nemluvím.
Každý ale také ví že dát společnou měnu státům s vysoce odlišnou úrovní, že se státy mohou zadlužovat jak chtějí a dosud to nikdo nekontroloval a neřídil bylo totální ekonomický diletantství. A dosud to nikdo neřeší, jen se pokoušíme vytvářet společné fondy na maskování dluhů.
13. 02. 2012 | 15:26

Občan napsal(a):

To ČM:

Nějak jsem nepochopil, co těmi svými hloupými plky chcete komu sdělit.

V Irsku je prostě domácí populace nahrazována cizinci. Tečka.
V případě tak malinkého národa, jakým Irové jsou, je ročně 250 000 nově přibyvších cizinců katastrofou. Tečka.
Ind, Číňan, Ghanec a další se NIKDY Iry nestanou. Tečka.
Pokud jich bude přibývat 250 000 ročně, přečíslí Iry za 16,5 roku. Tečka.

Číňanů je cca 1,5 miliardy, Indů cca 1,2 miliardy. Dohromady tedy 40% celé světové populace. Zemský bramboroid by ty dva národy v pohodě stihly zaplnit samy. Proto pro ně není problém vychrlit ročně víc inženýrů než je všech Irů dohromady. NEDÁ se jim konkurovat z jednoho prostého důvodu - je jich DVAKRÁT víc než všech Evropanů, Rusáků a USáků dohromady.

Hňupové, kteří si říkají "kapitalisté", "investoři" a "finančníci" jejich bezkonkurenčnost ještě posílili tím, že jim vyvezli takřka veškerou evropskou a americkou práci, technologie, výzkum a vývoj i služby. A mysleli si, jak na všechno a všechny vyzráli a jak se jim bude pěkně pohodlně a rychle bohatnout. Evropskou a americkou populaci en bloc hodili ekonomicky a existenčně přes palubu, ale očekávali, že bude stále nakupovat a spotřebovávat.
Jejich chytristika se zhroutila za sotva 25 let. Hňupové totiž zapomněli na to, že evropská a americká populace musí mít na spotřebu nějaké peníze - ty, o které ji připravili. A titíž hňupové teď přilezli za těmi, jež zbídačili, a chtějí, aby je zachraňovali!

Ne, nebude mi vadit čínský, indický nebo eskymácký doktor, řidič, učitel, prodavač, hasič, vědec - POKUD tady bude NEDOSTATEK pracovních sil a bude třeba DOČASNĚ doplnit chybějící lidi zaměstnanci z řad cizinců.
Ale PROTOŽE zde máme více než 500 000 (oficiálně registrovaných) nezaměstnaných, prakticky žádná volná pracovní místa a více než 400 000 cizinců s pracovním nebo "podnikatelským" povolením, je zjevné, že je něco úplně špatně.
Irové jsou na tom stejně - čtvrtina domorodců je bez práce, protože je nahradili cizinci z rozvojových zemí (vč. východní Evropy a tedy i ČR).
13. 02. 2012 | 15:26

Holubář napsal(a):

Josef K.:
Napsal jste to hezky, což o to.
Dovolím si vám poněkud oponovat, leč omluvte - nejsem filozofem. Že EU není jednotné těleso, v tom se možná shodneme. Nejspíš jde z mojí strany o terminologickou chybu - nebo možná z vaší?
EVROPA jistě jednotným tělesem není, snahou EU (myslím) je, aby co nejvíce odlišností zmizelo a jednotným tělesem se stala. Alespoň já takové trendy, myslím, registruji. Vám se takový vývoj možná zamlouvá, mně od jistého stupně "sjednocení tělesa" už ne. Ptáte-li se po důvodu, pak pohled do Řecka, Portugalska, IrskaI či Maďarska vám jej ukáže. Trochu moc na sílu se to těleso sjednocuje.
Takže zkusme napříště oddělovat Evropu od EU - tyto pojmy nejsou totožné.
"Holubář píše o degeneraci Evropy....". Ano, píše a díky za připomenutí. Já skutečně píši jen o "fyzické moci" a to je chyba. Jeví se mi ale, že se to týká i vaší "Evropy intelektu a kooperace". Vždyť už se často začíná jednat spíše o diktát a nikoliv kooperaci. A jsme zase u té "fyzické moci", kterou mají ti silní v EU.
Toto využívání "fyzické moci" ovšem neplatí jen uvnitř samotné
EU či Evropy, ale i v globálním měřítku. Marná práce, nakonec vždycky rozhodují silnější bataliony, ať už ty vojenské, nebo moderněji ty finanční a hospodářské.
Vaše filosofické úvahy jsou jistě zajímavé, ale nijak nezvyklaly můj názor, že Evropa degeneruje a ztrácí schopnost se bránit. A EU zatím její obranyschopnost (vojenskou ani ekonomickou) myslím nijak nezvyšuje, posuzuji její dosavdní výsledky jako spíše opačné.
Mohu se mýlit? Nepochybně. Vy také.
P.S.:
A než armádu se čtrnácti letadly a dvaceti tanky, to ji raději úplně zrušme. I tu Hradní operetní gardu pro službu v létě.
13. 02. 2012 | 15:28

Jedla napsal(a):

TomášL (13. 02. 2012 | 14:26 )

Trochu ubohé - neoliberální není synonymum pro "kapitalistické". To si dostudujte, namám na Vás čas. Země, které uvěřily neoliberální doktríně, seškrtaly výdaje nezbytné pro provoz svých zemí a snížily daně v domění, že to přinese prosperitu. Nastal pochopitelně opak, přišly o civilizační úroveň a pád domácí poptávky způsobil ekonomický propad. Emigrují-li pak jejich obyvatelé řekněme do Spojeného Království či Kanady (z Irska) nebo do Skandinávie (z Pobaltí), podle vás nejspíš touží platit vyšší daně, že? A nebo jdou do zemí s fungujícím institucionálním systémem, do zemí, kde daně jsou vyšší než u nich doma, ale ono se to vrátí ve formě civilizovaného prostředí pro život i pro podnikání?

Data z roku 2011 - "Taxes and other revenues as % GDP" (Daně a obdobné výnosy jako procento hdp):

Lotyšsko 32,6%
Litva 35,3%
Irsko 35,6 %
Estonsko 38,4%
---
Kanada 38,5%
Británie 41%
Německo 43,6%
Rakousko 48%
Švédsko 51,3%
Finsko 52,4%
Dánsko 52,7%
Nizozemí 54,7%
Norsko 59,2%
---
Na Kanadu je nutno dívat se v porovnání s jejím sousedem - má podstatně vyšší výběr daní než USA (a menší rozdíly v příjmech rodin - GINI index), aniž by všichni Kanadští podnikatelé přesunuli své firmy na jih od velkých jezer.
13. 02. 2012 | 15:35

Nina Hermafrodoritovna napsal(a):

Malomestak , trpasliky do armady neberou , mozna tak trpaslici slapku.
13. 02. 2012 | 15:36

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Chtěl jsem sdělit, že neváháte kvůli svému předem utvořenému hodnitícímu soudu a popisu /dá li se to vůbec nazvat popisem/ lhát a manipulovat s fakty.

Nic víc.
------------------------------
Holubář
Škoda. Že jsme si neplácli.
Byl by to docela dobrý kšeft...vy byste mohl přijít maximálně jen o krk, půl chalupy, statné selátko,, novou almaru a patnáct procent zisku...a já o slávu.
:))
13. 02. 2012 | 15:41

český maloměšťák napsal(a):

Nina Hermafrodoritovna
To je škoda,přál jsem vaší mamince aspoň dvě minuty slávy - docela by se s tou červenou kabelkou v první linii vyjímala. Bylo by zajímavé sledovat, co na to nepřátelské kanóny.
A váš taťka trpajzlík by mohl v zákopech roznášet nudné plky - vestoje.
Též jistá výhoda....možná by byl časem povýšen a mohl roznášet choleru či neštovice - mimo domácí zákop.
13. 02. 2012 | 15:46

Občan napsal(a):

To Terry:

A všiml jste si, že v tom seznamu figuruje Rakousko s vysokým podílem přerozdělování, se silným sociálním státem a s přísnou daňovou politikou jako třetí nejméně zadlužený stát?

Naopak čím víc "neoliberální" státy, tím větší dluhy a horší ekonomická situace.

Lepší důkaz o nefunkčnosti neoliberálního modelu nemohla MfD podat - byť tak učinila nevědomky :o))
13. 02. 2012 | 15:51

Taoiseach napsal(a):

Alexander Tomský

si jaksi nepovšiml, že Litva ani Lotyššsko NRJSOU v eurozóně, takže svádět jejich (v případě Lotyšska chronické) problémy na jednotnou měnu je nesmysl.

Do Irska se od konce 80. let dost lidí stěhovalo (mimo jiné i z USA), takže momentální emigrace není v tomto kontextu vůbec dramatická. A pokud se vylidňuje např. Bulharsko, je to taky vinou eura?
13. 02. 2012 | 15:53

TomášL napsal(a):

Jedlo

Řekl bych, že lomítko má jiný význam jak rovnátko. Ale čert s tím...
Mějte se...
13. 02. 2012 | 16:26

Čenda napsal(a):

Pan Tomský přitvrdil a hraje tvrdě ve věci EU. Slovo politický zločin to je velká nálož a účelové příklady mají pak čtenáře přesvědčit o pravdě zločinu. Ale skutečnost je trochu jiná. Po počáteční „úspěšné“ globalizaci byla Evropa a USA zaplavena levnými výrobky. Negativním jevem bylo postupné likvidování pracovních míst v průmyslu. Ty byly v počátku kompenzovány vytvořením nových pracovních míst ve službách. Ta jsou však ze své podstaty méně produktivní. Tedy když ne pokles mezd, tak jejich stagnace. A dnes se zdá, že počet pracovních míst ve službách dosáhl mezní hodnoty. V reálu tedy ve všech postprůmyslových zemí roste rychlým tempem sklouzávání stále většího počtu lidí do sociální sítě. K udržení klidu v zemi pak musí státy vydávat větší a větší peníze. Ty nemá, tedy si půjčuje. A naopak v posledních dvaceti letech strmě roste bohatství supertřídy a stejným tempem mizí, a to je nejvíce alarmující „střední příjmová vrstva.“ Tvrzením ekonomů, že růst blahobytu supertřídy povede k prokapávání blahobytu i do nižších pater společnosti je velký omyl. Další ekonomický omyl je v tezi Výhody ze světové specializace bude mít každý. Jaká je však skutečnost? Čína, Indie nepovažují za svůj konečný cíl fungovat jako výrobně- montážní dílna světa a poskytování IT služeb pro zbytek světa. Dávají proto peníze do technických univerzit, posílají chytré lidi na zkušenou do světa a závratným tempem budují základní a aplikovaný výzkum. Vědí totiž, že nové myšlenky a inovace v průmyslu vznikají tam, kde je výzkum+vývoj+výroba. Pan Tomský byl dlouhou dobu v Anglii, a tedy dobře ví, že Roll Royce v současnosti neumí vyrobit automobil, k tomu potřebují Němce a ani letecký motor, viz světová ostuda. A nemít dosud „nadstandardní“ vztahy s USA, tak dávno byli v bankrotu. Viz jejich státní dluh. Pokud autor argumentuje stavem v jednotlivých státech EU, pak k a/ musí říci b/.
1/ Řecko by mělo být dle ekonomické teorie o státu služeb, jako nástupce průmyslového státu mezi prosperujícími a vyvolenými. Je to pravda?
2/ Irsko, které finanční prostředky pumpovali do vzdělání, mělo být mezi vyvolenými. Je to pravda? 3/ Litva, Lotyšsko a Česko bez rozmyslu a totálně zlikvidovalo průmysl, tím techniky vzdělané lidi, vývoj a výzkum. Víme, co nás tedy čeká?
4/ A Německo? Zachovalo si klíčový průmysl, k tomu výzkum a vývoj a zaměstnanost. A tedy prosperitu.
Na závěr něco z historie. Mudrci z průmyslové a koloniální velmoci Anglie navrhovali tehdy roztříštěnému Německu, že jeho největší výhodou je zemědělská půda a tedy specializace na zemědělství zajistí Němcům prosperitu a blahobyt. Přišel Bismarck, vytvořil jeden stát, dal prostor pro rozvoj průmyslu a k udržení sociální stability uzákonil základní zdravotní pojištění a důchodový systém. To bylo politické rozhodnutí! A funguje to dodnes. A kde pak je to impérium nad kterým slunce nezapadá dnes? A až světové platidlo dolar bude nahrazeno juanem bude konec bílého muže.
13. 02. 2012 | 16:45

Xury napsal(a):

Pro Občana:
Estonsko má nejmenší zadlužení ze zemí EU.

Podle
http://www.nationmaster.com/red/country/ei-ireland/imm-immigration&all=1
je celkem v Irsku cca 0.5 mil. imigrantů (různé národnosti), že by se zrovna v době velkého šetření zvýšoval jejich počet mi připadá absurdní.
13. 02. 2012 | 16:49

ghándí napsal(a):

výsledek jednotné měny je nejlepe vidět v řeckých ulicích. vypadá to tam jako po spojeneckym náletu. celkem mě ale překvapilo, že spousta němců stále věří, že druhá "půjčka" řecku k něčemu bude a že za par měsícu nebudeme tam, kde jsem ted. začíná nto připomínat víru v zázračný obrat konce druhé světové.
13. 02. 2012 | 16:51

Xury napsal(a):

Pro Čendu:
- Řecko bylo zadlužené ještě před nástupen globalizace (tj. nástupem Číny)
- Irsko by bylo v pohodě kdyby nemovitostní bublinu "propíchlo" dříve nebo kdyby nedávalo záruky za banky. Stav Irska nijak nesouvisí s "odlivem pracovních míst".
- jaký průmysl měla Litva a Lotyšsko?
- náš "zlikvidovaný" průmysl exportuje zboží za 3 bil. korun - to zní dost podivně, že?
- Německo hlavně nenechalo prudce růst jednotkové náklady během uplynulých 10 let (na rozdíl od např. Řecka)
13. 02. 2012 | 16:55

český maloměšťák napsal(a):

Xury
" Náš průmysl" je zavádějící pojem.
Pokud neznáme vlastníka (odkud je), režim zdanění a nemáme jistotu, zda firma náhodou nesnižuje svůj daňový základ vyváděním části výnosů za hranice /způsobů je mnoho - jistě může jít i o zdravou expanzi s následným efektem pro rozvoj aktiv firmy v budoucnu, ale to už bychom větvili téma..../ - je to pojem vágní a zastaralý.

Takže správně mělo být : " Náš" "zlikvidovaný" průmysl....
13. 02. 2012 | 17:10

český maloměšťák napsal(a):

Jinak pokud by to někoho zajímalo, tak si může za pár dnů koupit Empire State Building /to je takový ten emerický panelák, na který se vyšplhal King Kong - kvůli své milované..../.

http://zpravy.kurzy.cz/308455-empire-state-building-miri-na-burzu/

Kdyby se to někomu z vás povedlo - tak vězte, že pokud je čistokrevným Irem - tak bych pro něj měl spoustu vypečených nápadů ....od toho zřídit na střeše Šivův chrám s občerstvením až po přetření fasády do barev čínské bikolory....
13. 02. 2012 | 17:22

Vlkodav napsal(a):

Náš zlikvidovaný průmysl???
Automobilka Škoda je stále naše, i když ji vlastní VW. Prazdroj taky je náš, i když ho vlastí Jihoafričané. Podobných případů u nás i ve světě najdeme mnoho.
Není důležitý vlastník, neboť skoro každý podnik je dnes vlastněn mnoha subjekty z celého světa. Důležitá je historie, sídlo podniku a zda platí odvody a daně ze zisku u nás.
Podívejte se kolik odvedli VW a Prazdroj a pak mudrujte.
13. 02. 2012 | 17:30

Sláma napsal(a):

Pan Tomský se zase snaží manipulovat veřejným míněním. Jeho příspěvek je plný polopravd a překrucování.
Tak především, pane Tomský, Litva (u nás i v Rusku se říká Litva, tak nevím, jak jste přišel na to Litevsko), Lotyšsko a Estonsko patří geograficky do Pobaltí, nikoliv mezi severské státy. Kromě toho se jedná o státy postkomunistické, které v poslední době dost poctivě aplikovaly bulharský model reforem, u nás tak tlačený Kalouskem a Nečasem.
Emigrace z Irska a Pobaltí je dlouhodobým jevem. Vy, jakožto Brit by jste to měl vědět, neboť ulice Londýna jsou plné Poláků a Litevců. Takže vydávat emigraci z těchto států za následek zavedení eura je naprostý nesmysl. Mimochodem, hlavně z toho důvodu, že Litva a Lotyšsko dosud Euro nezavedly, stále tam platí jejich národní měny, v Lotyšsku lats (LVL) a na Litvě litas (LTL).
Zavádějící jsou také údaje o velikosti. Irsko má 4,58 mil. obyv., Litva 3,20 mil. obyv., Lotyšsko 2,07 mil. a Estonsko 1,34 mil. obyv.
Podle poznámky pod blogem článek vyšel v Lidových novinách. To mne nepřekvapuje, jedná se o bulvární noviny z portfolia pana Arnolda.
13. 02. 2012 | 17:52

Krupa Václav napsal(a):

Děkuji Bédovi,občanu,českému maloměšťaku a řadě dalších. Především pak Jedlovi. Dočetl jsem do 13:15,to vše ještě jednou abych si spravil chuť na večeři, kterou jsem k vůli prof.sovětologie uplně ztratil.Bylo by zajímavé jak by vyvracel Jedlovo příspěvek.
13. 02. 2012 | 18:09

Leo K napsal(a):

Tomský má právo projevit svůj názor a to bez ohledu na to jestli je to následek těžkého rauše anebo je zaplacený.
Proč to čteme?
13. 02. 2012 | 18:12

JF napsal(a):

Josef K. napsal: "Ostatně i Sedláček v rozhovoru se Švihlíkovou mluví o tom, že sociologové a filosofové na naši dnešní přítomnost upozorňovali dávno před tím, než nastala. Ekonomové na to nebyli schopni přistoupit, a nejsou ani dnes."

Jak lze vůbec interpretovat Sedláčka a jak lze z něho vycházet pokud ani jeho vlastní texty nejsou postaveny na tom co říká resp. značně ekonomizuje - "Dobro a zlo" mi příjde jako pasování filozofie na účetní charakteristiky ekonomie. (expresivně "značné znásilnění filofie ekonomií")
13. 02. 2012 | 18:12

Sláma napsal(a):

Tomský obratně fabuluje (to je eufemismus pro lhaní) na téma severských států, dávaných nám za vzor. Místo skutečných severských států nám předkládá státy Pobaltí a Irsko. Skutečné severské státy jsou jediné, které plní kritéria Paktu stability a rozvoje (u nás nevzdělanými novináři nesprávně vydávanými za Maachstrichtská kriteria) - jedná se o Dánsko, Finsko a Švédsko. A paradoxně také Estonsko. Ten paradox je v tom, že státy s nejmenším zadlužením, tedy Estonsko a Bulharsko jsou na tom ekonomicky docela špatně. Jak je vidět, oba extrémy, tedy velké zadlužení i malé zadlužení jsou škodlivé.
Problémem totiž není zadlužení jako takové, problémem jsou finanční trhy. Úkolem zemí EU by mělo být obejít monopol či kartel velkých finačních institucí, které pořádají momentálně tzv. run na ekonomiku jednotlivých států.
Jak to je s onou "krizí" doopravdy nám dává pohled na příjmy bankéřů, které krize nekrize raketově rostou.
13. 02. 2012 | 18:15

Sláma napsal(a):

To JF: naprosto nechápu, proč naše média dělají ze Sedláčka a Švihlíkové naprosté ekonomické autority. U Švihlíkové bych to snad ještě chápal, je to pěkná "baba" a tak má patrně svého "patrona", který ji mete cestičku. Ale ten Sedláček? Možná, že i on má svého patrona? Že by Kikinu?
13. 02. 2012 | 18:18

ghándí napsal(a):

na řecku si němci vystřílí kanon, pak přijde portugalsko a itálie a orevuar euro. euro nemuže přežít, protože je to ekonomický nesmysl, stejně jako socialismus.
13. 02. 2012 | 18:21

Az napsal(a):

jednotná měna = jednotné podmínky = funkční konkurence, základ prosperity

různé měny = umělá nerovnováha, účelové vnášení nestability, prostor pro spekulace = bordel a stagnace
13. 02. 2012 | 18:25

Občan napsal(a):

To Sláma:

No, ale to je špatně - bez ironie. Vysvětlili by Vám to nejlépe Bělorusové.
Litevsko je pobaltské území, které nemá s původní Litvou nic společného.
Na Litvě totiž žijí Litvíni, což NEJSOU Litevci. Litvíni jsou Slované - dnes občané hlavně Běloruska a pak Ukrajiny a Polska. Tahle Litva (Litevské velkonížectví) byla ve středověku a na počátku novověku součástí polsko-litevské unie :o)

Jinak s Vámi plně souhlasím.
13. 02. 2012 | 18:25

Taoiseach napsal(a):

Občan

Historicky máte nejspíš pravdu (ostatně teď nějaké spoertovkyně hrály v Bělorusku v Brestu - což je nepochybně ten známý Brest Litevský).

Nicméně v rámci EU se v češtině oficiálně používá Litevská republika a Litva, nic jiného.
13. 02. 2012 | 18:42

Sláma napsal(a):

Občane, co to tady melete za nesmysly?! Úplně jste mě vyděsil!
Litva je a vždy byla jen jedna, stejně tak Litevci. Jestli jim říkají obyvatelelé sousedních zemí Litvíni (stejně jako my říkáme Rusům mimo Rusko Rusíni), tak to je jejich problém. Litevci nejsou Slované, nýbrž patří k Baltské jazykové skupině, spolu s Lotyši, vyhubenými Prusy a celou řadou vymírajících či vymřelých jazyků.
Jen tak mimochodem, Polsko-litevská unie byla v podstatě trojjazyčná, neboť největší část obyvatelstva mluvila různými nářečími ruštiny, další část polsky a nejmenší část litevsky. To se týkalo jen "plebsu", šlechta, ač velice často ruského či litevského původu mluvila polsky.
Litevština je díky tomu jazykem velice konzervativním, který si ponechal mnoho prvků protoindoevropštiny.
Nemyslím si, že zrovna Bělorusové by měli být autoritou na litevštinu.
13. 02. 2012 | 19:00

Občan napsal(a):

To Sláma:

Tak se klidně zeptejte Poláků, pokud jste vůči Bělorusům nějak předpojatý. Řeknou Vám totéž co Bělorusové. Ostatně - tohle vím právě od Poláků a Bělorusů. Také mne to překvapilo, ale nemám žádný důvod jim nevěřit.
Litvíni NEJSOU Litevci a JSOU Slované.

Rusové JSOU všude jinde také Rusové.
Rusíni nikdy nebyli a NEJSOU Rusové. Rusíni jsou samostatná etnická skupina a mají vlastní jazyk, který má nejblíž ke staroslověnštině; stejně jako běloruština. Proto je nám také daleko srozumitelnější než ruština.
13. 02. 2012 | 19:18

Mate napsal(a):

Celá ta šaráda jenom připravuje jeviště a herce pro jednotlivé role.
Politika muze menit a ohybat zakony az zmodra,
vem ale chlup na dlani, kdyz tam neroste.

A nadřazení (důvěřiví) usmívajícíse netuší, že naivní a použití pro cizí cíle jsou právě oni.
Jen nepatrně z nich je za to i zaplaceno.
U ostatních je to jen hloupá obdoba stokholmského syndromu (identifikace s omezujícím).
13. 02. 2012 | 19:41

G.Orwell napsal(a):

Take bych si rad urval kousek slavy z te krize. Vetsina hodnoceni ekonomickych statistik je typu "Jestlize roste delka sukni ve Finsku a roste zadluzenost Recka, nejaka pricinna souvislost v tom musi bejt." Protoze statistiky nemaji prilis na vyber a bud stoupaji nebo klesaji je nas svet nasycen ohromnym mnozstvim vzajemnych vztahu, kde bychom je ani necekali.
13. 02. 2012 | 19:43

F35 napsal(a):

Je to divné, taková nervozita,
a přitom každý krok euroelit potvrzuje,
že se rozhodovali a rozhodují správně, že?
Valy fungují, recepty zabírají,
Řecko splácí,
Evropa předehnala USA ...
taky nechapu, svetle zitrky nadosah, a misto toho, aby jasali a mavali trepetalkami, tak resi, jak zlikvidovat tech par ztroskotancu a zaprodancu, kteri svetlo nevidi.
A éirourednici, nase brusel.elita neomylna, plati dan ve vysi 5,5%, jine ne. :-)))

Vy nevěříte, že duo S plus M zachrání oirozonu? Oirounii? Oiropu? Svět? Vesmír i s přilehlými rybníky, lovecký zámeček a dvoje povlečení? Jestli se jim to nepovede, tak hádejte, na koho to svedou...na Vás, kverulanty, co nevěří v božskou prozřetelnost dvojjedinosti boží .... a samozřejmě na počasí.

No bude jistě lepší, když nás budou okrádat zvenčí lidé,
orgány a instituce, na které ani nedohlédneme, než naši domácí zloději, které máme přece jen jakž takž možnost občas z jejich křesel vypráskat. :-)))
Tím to bude jednou pro vždy dané a přestaneme se trápit nějakými nadějemi. Budeme pochodovat pěkně v jednom šiku. Levá pravá levá pravá.
Konečně se jednou pro vždy zbavíme té obtížné možnosti volby. S Bruselem na věčné časy a nikdy jinak! Lépe se s Bruselem v houfum mýlit, než mít s kýmkoliv jiným pravdu.:-)))
13. 02. 2012 | 20:00

ghándí napsal(a):

problem EU nejsou jenom dluhy a euro. ale především socialismus. příliž moho vyžírek má v evropě vražený rypáky do koryta státních výdajů.pak se samozřejmě nemužeme divit, že EU ztrácí konkurenceschopnost. socialismus vždycky ztrácel konkurenceschopnost.
13. 02. 2012 | 20:16

JF napsal(a):

sláma: tak nějak. Tomský jeden z profesororského sboru, Sedláček věčný repetent,budoucí bankovní revolucionář - aspirant. Ale jeden si řiká, jaká má tahle zábavní umělecká skupinka asi skutečné mocenské krytí. Pak je docela fakticky zvláštní že si Sedláčka vzal na praktikum i Havel. Že by se přeci jen tak nějak všichni potřebovali ...

Onehdá jsem poslouchal Sedláčkův údiv sám na sebou ;-) a že to bude chtít nějakej novej systém, že tenhle už je opotřebovanej, ale spíš asi myslel okoukanej. ;-))
13. 02. 2012 | 20:27

Holubář napsal(a):

ghándí:
To je roztomilé přirovnání (vaše v 16:51). Kdy už přijde Wenck? Snad se ten generál psal tak nějak. Ten co měl zachránit Berlín s neexistující armádou.
Myslím ale, že teď je to jinak. Němec postupuje s rozvahou a hraje o čas. Nejdřív musel sanovat svoje banky, zaangažované v Řecku. Zdá se, že už má hotovo a že brzy pošle Řeky k šípku.

Sláma:
No s Rusy a Rusíny jste to pěkně zamotal. Rusíni fakt nejsou Rusové. Ani v Rusku, ani nikde jinde. Možná jste měl na mysli výraz "Rusáci".
:-)

F 35:
Hlásím se o svá autorská práva!
13. 02. 2012 | 20:33

ghándí napsal(a):

holubář,
proč tedy němec nesanuje svoje banky rovnou? vyšlo by je to daleko levnějc. proč posílají řeckým popiječum onza pod cipřišem dalších 150 miliard eur? ne, němci chtějí zachránit EU a euro. je to jejich projekt. merkelová prohlásila, že euro bude zachráněno za každou cenu. má to akorát jeden malý háček. němci tolik peněz nemají. řecko je malinká země, přesto popiječi onza už vysáli všechny zachrané fondy a eurovaly. EU je u konce z dechem. němci budou muset přiznat porážku. protože na záchranu kohokoliv jiného už nejsou zdroje. nemá je ani MMF. a nevěřim, že čína pošle evropě dáreček bilionu eur na záchranu zdejšího sociálního eurostátu. byly by to vyhozené peníze. EU padne na hubu a realita donutí lidi ke změně chování i myšlení. zase bude každý rád a vděčný i za to h...o, co mu zůstane.
13. 02. 2012 | 21:00

hezkej souhrn napsal(a):

http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-ani-tuhle-valku-nemci-nevyhraji-dyz-/p_zahranici.asp?c=A120212_010429_p_zahranici_wag
13. 02. 2012 | 21:08

Josef K. napsal(a):

To Holubář.
Milý Holubáři, máme-li diskutovat a téma je krajně zajímavé, pak se shodněme na základních pojmech. Navrhuji definici, kterou se pokusím vyjádřit takto:
Jestliže označíme jakkoliv stav něčeho, pak je to stav, srovnání, s něčím či vůči něčemu jinému. Nemáme však,pokud mluvíme přímo o civilizace- evropské-jiné srovnání v čase než historické.
Řekneme-li , že Evropa degeneruje. Řekneme , co je měřítkem? Jaká doba a jaké naše znalosti o té době? Degeneruje oproti stavu kolektivistické Evropy po válce? Tedy oproti době, kdy lidé na předměstích velkých měst žili v chatrčích (Paříž)? V době, kdy byl relativní nedostatek potravin? V době, která byla koncem zlatého věklu evropského myšlení? V jakém srovnání degeneruje? V nedostatku tělesné výchovy? Srovnáváme dnešní fitness s tehdější tělocvičením?
Totéž se týká nejasností, které vznikají okolo dnešních tvrzení o násilné evropské unifikaci! Položme si otázku, je dnešní unifikační tlak opravdu nesrovnatelně menší, než byly unifikační tlaky evropské v době pozdního středověku?
renesance? atd. Tvrdíme-li, že se Evropa unifikujem a že to není k vydržení, pak se podívejme do jediné naší zkušenosti: naší historie. Paradoxně zjistíme, že Evropa dnešních dnů je nejméně unifikovanou v naší historii , tedy od L.P.0.
Evropa má zvláštnost, je kulturně unifikovaná a přitom se snaží o zdůraznění
odlišností. Církev byla kontinentální záležitostí s sentrem v Římě, i administrativním, ale v každé zemi byla tato jednotná církev povařována za svou a povinnou hájit tzv. zemské zájmy, dnes národní. Je to Evropský paradox.
Pár úsměvných ilustrací. Řízek, obalovaný, je považován za národní jídlo v Itálii, Rakousku, Německu,Polsku, v Čechách. Ale jde stále oi jeden způsob úpravy masa. Mantoviana, popěvek z Mantovy 15. či 16. století, je v Čechách v podobě Kočka leze dírou považován za český lidový popěvek. Ve skotsku u královského dvara to byl tanec, lidovou melodií se stal v Moldávii, Rumunsku, Poslku a Ukrajině a přešel do izraelské hymny.
EU není Evropa? Obávám se, že EU je Evropou ve smyslu kulturním, ne geografickém. Západní Evropa je ta část kontinentu, která vždy určovala dominující tendence na tomto kontinentu a nikdy, s částečnbou výjimkou Ruska, se tomu žádný evropský region nevyhnul. Vezměmě si jen zrušení nevolniství, které začalo ve 12. století s rozvojem kapitalismu v Itálii, kupodivu UK není kolébkou kapitalismu jak tvrdí ekonomové, přeneslo se do ostatních zemí až koncem 19. století bylo formálně zrušeno i v Rusku. Český vklad do protestantismu, či Husslerům z Prostějova k rozvoji filosofie, Bolzanův k rozvoji matematiky.
Evropa je prostě odsouzena k unifikaci, neboť je již po tisíciletí unifikovaná, ale vzpouzí se tomu.
Pokud máte zájem o diskusi, pak pro každé z těchto tvrzení najdete více důkazů a pádnějších než pro tvrzení Vaše.
Filosofie či sociologie dnes nejsou nesrozumitelné. Stojí si přečíst aspoň ta základní moderní díla německé a francouzské sociologie, abyste začal chápat věc jako nikdy nekončící a paradoxní sled různých jevů, nahodilých tu více či méně.
Pokud jde o armádu. Jistě, budky byly prázdné, což nemá nic společného s fyzickým stavem vojáků našeho komického jediného pluku. Má to více společného s pocit důstojnosti a úcty k vlastní zemi. Prostě není, počínaje vrchnímk velitelem.
Armáda mílovými kroky směřuje k vojáků, kterým bude stačit sedět v křeslech montovaných buněk, vývoj robotů, bezpilotního letectva, to vše, ve shodě s naším životním stylem a vývojem technologií, nebude vyžadovat vojenské nasazení mladých mužů třicetileté války.
Takže opět, jaký stav armády je komický? Ten ve srovnání s druhou válkou či ten ve srovnání s nastupujícími trendy a změnou vojenských technologií?
Pojďme si vždy přesně definovat témata a východiska, a toho nedosáhneme, pokud nepřekročíme vlastní zkušenost studiem zkušenosti všelidské (mnohé sociální jevy dnes chápeme jen díky antropologickým výzkumů ve zcela osamělých místech světa), pak se k něčemu dobereme.
13. 02. 2012 | 21:14

Josef K. napsal(a):

To Holubář. Ještě poznámka ke komičnosti evropské touhy vydělit se z oné reálné pragmatické unifikace, kterou přináší náž život, nikoliv nařízení. Dejme tomu gotika.
Němci mají svojí, Italové mají svojí, Rakušané, Češi...každý má svou a hledá odlišnost od jiné gotiky. Ale ta odlišnost neexistuje, je to odlišnost dvou staveb, času, ale v řádu ji nenajdeme.
Či hudba. Poslechněte si Ninu Hagen, a máte předobraz pro méně skvostnou Lucii Bílou.
Poslechnětě si Meret becker a máte předobraz Ester Kočičkové. Je to český plagiát či prostě reálný odraz onoho obecně evropského, v našem případě středoevropského.
Ostatně i naše jazyky mají jeden indoevropský základ, tedy nutně musíme mít jakési společné vědomí existence. Či to můžeme popřít?
13. 02. 2012 | 21:26

skeptický napsal(a):

Oni totiž moudří světa do školních osnov určité věci pro obyčejné lidi nepustí,bonbonky jsou jen pro ústní tradici v kroužku zasvěcených.

Celá ekonómická věda pracuje na presumpci neviny.A pak si ekonómové mohou hlavu ukroutit,že jim ta teorie nevychází.A ti co vědí taky dělají že je to divné.

Pokud se na to divné počínání jeden začne dívat z úhlu,že je to konáno za účelem přivést lautr všechno na buben,začíná to dávat smysl.

Friedman kdysi řekl,že se to rozhádá kvůli penězům a rozpadne..Teď se zase nějaký nobelista nechal slyšet já to říkal dávno,nemají fiskální podporu.V tom jim nahrává,to by se jim líbilo.
My máme s naší zemí zaslíbenou jinší plány.
13. 02. 2012 | 21:38

Josef K. napsal(a):

Skeptický. Ekonomie není klasifikována jako věda, kupodivu nikde na světě. Používá se tento název, ale nesplňuje základní kritéria. Po nevědeckém socialismu tu máme nevědecký kapitalismus, oba se odkazovali na vědu jako se odkazuje prominentní dítko
na vlivného strýčka.
13. 02. 2012 | 21:52

Holubář napsal(a):

Josef K.
Už je pozdě na nějaké velké přemýšlení, ráno cestuji.
Premisa ve vašich úvodních řádcích je i podle mne O.K.
Říkám-li, že Evropa degeneruje, pak myslím v porovnání především s asijským světem. Jak jsem napsal - Evropa je stále ještě nejpříjemnější místo k životu (alespoň podle toho, co já jsem v 90.letech na různých kontinetech viděl), ale příliš zahleděna do nějaké své vize (EU jako spasitel světa a intelektuální lídr) ztrácí sílu. A právě síla, nikoliv roztomilé vize, nakonec rozhoduje o budoucím vývoji. Z toho pramení moje obavy.
K dalšímu snad někdy příště, s výjimkou jediného.
Vaši představu, kterak se armáda mění v armádu bezpilotních letadel a bojových robotů, jasně vyvracejí nedávné i současné (a bojím se i budoucí) asymetrické války. Notabene se spíše jen evropskou účastí. Americký deštník ještě jakž tak tu naši evropskou pohodu ochraňuje, proto tak rádi (asi) hovoříme o euroatlantické civilizaci, hodí se nám to. Jak dlouho to ještě vydrží, když si sami (hlavně díky nepochopitelným aktivitám Bruselu) pod sebou podřezáváme větev?
A "prázdné budky"? Ty s faktickým stavem naší armády mají společného mnoho, jsou jeho až překvapivě rázně vyjádřenýnm symbolem.
Nic ve zlém, ale obhajovat některé postupy EU společnou gotikou či renesancí mi přijde až legrační. Nikdo přece značnou podobnost ve vývoji evropských zemí nepopírá, ale o unifikaci se nejednalo ani náhodou. Ani kočka leze oknem o unifikaci nevypovídá prakticky nic. unifikovat se chce až dnes. Rychle a v určitém smyslu bezohledně. Z pozice síly. Jako v dějinách obvyklý princip (využití převahy) to chápu, ale to ještě neznamená, že se mi to musí líbit.
Je toho moc a na dlouhé psaní.

Snad příště.
13. 02. 2012 | 21:56

Holubář napsal(a):

Jlosef K.:
Oprava. "...se spíše jen symbolickou evropskou účastí..."
13. 02. 2012 | 21:59

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Ale kdepaak, pane Tomský, ani omylem. To vůbec není krize eura, ale krize systému-kapitalismu jak vyšitá, umocněná ještě zlodějnou "finančních trhů".
.... v Evropě a USA zaměstnance, zavřel produkční kapacity a vyvezl práci do Asie a Afriky.

Pane Obcane - ze smrti kapitalismu se evidentne radujete predcasne. A to ze se cinsti soudruzi diky kapitalisimu vyhrabali ze zivotni urovne typu permanentni HLADOMOR na zivotni uroven jakou jste vy mel cca pred 15-16 lety by Vas jako proletarskeho internacionalisty prece melo tesit, ne?

Cimpak to asi je ze za sociku byl v Cine hladomor a ted vetsina delniku v cine vydelava ekvivalent 300-500 US$ mesicne?

Neni to nahodou tim, ze Cina opustila koncept "vselidoveho vlastnictvi"? Kde vse patri vsem a nikdo nema nic a pulka lidi trpi hladomorem?
13. 02. 2012 | 22:04

skeptický napsal(a):

Josefˇ
Ve vyspělých kapitalistických zemích se tomu říká benefit of the doubt.Peníze si také zaslouží nobelovky.

Je mi dobře známo,totéž v horším o psychologií.Dva nejnazší studijní obory.U nás se k nim kupodivu řadí i práva.

V américe ti,co se nedostali na práva jdou na doktora.
Pište dál,je to slast.Když se ale necháte unést,tapety se špatně čtou.Je Vás tu škoda.
13. 02. 2012 | 22:56

pav napsal(a):

Vasalové Eura? To už se nedá číst, takové bláboly.Něco dokázali a za něčím jdou pro lepší život všech. Uvědomte si jenom,že zbytečně platíme zahraničním bankám v ČR ročně 46 miliard za přepočty měn a pojištění kurzů. A to jen kvůli tomu, že nemáme Euro,tak jak Slováci.Už dnes jim šlapeme na paty.Firmy a investice tam utíkají. A proč? Kvůli pár euroskeptikům,kteří přizvukují těm co tady zavedli ten zkorumpovaný systém dědičné demokratury. 46 miliard je 20 % starobních důchodů. O těchto 20 % bychom mohli star.důchody zvednout.
14. 02. 2012 | 05:08

Yosif K napsal(a):

Jedla napsal(a):
Problémy Irska......

tak pane Jedla - problemy irska jsou uplne nekde jinde, nez ze v irsku byly a jsou nizke korporatni dane.
Problemy Irska jsou v nedostatecne regulaci bank, ktere profinancovali prilis mnoho novych bytu a vilek pro proletare..... Nebyt toho, Irsko je v pohode a doposud zivi i desetitisice pracovniku z Cech, Slovenska, Polska atd.....
14. 02. 2012 | 07:31

patriot napsal(a):

pav:

„Něco dokázali a za něčím jdou pro lepší život všech.“

Něco dokázali… Ano, rozvrátili již půl Evropy.

Za něčím jdou…To rozhodně! Například Barroso integruje za milion měsíčně.

Pro lepší život všech… Svatá prostoto!!
14. 02. 2012 | 08:25

JARLE HALSNES napsal(a):

Tomský,
jak je ale možné, když to Euro je takový hnůj a EU takový chlívek, že Česko bez Eura s geniální vládou ODS TOP09 je totálně v řiti? Nebo mi chcete tvrdit, že je lepší než EU, když má čtvrtinové mzdy než je v EU průměr? Tomský, Tomský, řekněte na rovinu, o co Vám jde - blahobyt pro všechny to není, to už pan Klaus vysvětlil a změna režimu se povedla (říkal Klaus). Tak co ještě potřebujete?
A když mluvíte o Severu: proč nezmíníte Finsko, Norsko, Dánsko, Švédsko? Dvacet let tu poslouchám, jak to Švédsko jde do kopru....Jenže to už by tam pomaličku ale jistě mělo být.
14. 02. 2012 | 08:27

Wow napsal(a):

s dovolením, od jinud

Nevylučujme se z Evropy jak ji známe!
Výzva vládě a premiérovi k evropské smlouvě o rozpočtové unii
Důrazně vyzýváme vládu České republiky nepřipojit se k evropské smlouvě o rozpočtové disciplíně.
Jsme přesvědčeni, že odmítnutím smlouvy se Česká republika společně s Velkou Britanií jediná chápe cíl bruselského proudu ideologické evropské integrace, jež nemá už se svobodou pohybu, zboží a trhu nic společného. Tento krok může v konečných důsledcích vést k tomu, že si zachováme respekt a sebeúctu aniž bychom zůstali v totalitarizujícím evropském vakuu – a jak víme z historie, netřeba připomenout podzim 1938, - toto vakuum často bez váhání zaplňují mocnosti, které nejsou nakloněny svobodě a demokracii.
Odmítnutí smlouvy je krokem nejen politicky prozíravým, neboť tato smlouva by Českou republiku v podstatě k ničemu nepřipustila až do chvíle, než případně přijme společnou evropskou měnu a pak by byla plně podřízena nedemokratickému nátlaku nevolených orgánů eurozony. Taková demonstrace neochoty k solidaritě s byrokratickým zbytkem EU pochopitelně vyvolává otázku, zda si naše vláda konečně uvědomuje zodpovědnost vůči občanům nebo je to jen manévr k získání času a výhodnějších pašalíků.
Smlouva zavádějící opatření pro dodržování přísné rozpočtové kázně vlád členských zemí eurozóny je v souladu s tím, oč usilují současné české vládní strany. Česká republika je v lepší fiskální situaci než většina zemí, které se ke smlouvě připojily, včetně řecka, co žbudí velké pochybnosti nad jejím významem a dodržitelností.Pak její odmítnutí na evropské úrovni není absurdní Hlavním a jediným důvodem odmítnutí této smlouvy českou vládou je to, že to není smlouva „evropská“, ale vzdání se suverenity nevoleným byrokratickým strukturám evropanstvím se pouze zaštiťujícím, jejichž cílem je sanovat nezodpovědnost západoevropských, zejména německcýh a francouzských finančních institucí. Toto české „ne“ smlouvě nic pozitivního naší zemi nepřináší, pouze vážně posiluje vážnost a důvěryhodnost naší republiky.
Pobuřuje nás také, že historická rozhodnutí České republiky na mezinárodní scéně se opakovaně stávají rukojmími domácích politických pletich a sporů. Premiérovo lavírování okolo smlouvy je zřejmě daleko více ovlivněno mediálními útoky a nátlakem elitistických skupin, jež by bez subvencí a evropských dotací zkrachovaly, než vlivem prezidenta Václava Klause a jeho trvale racionálním a politicky zodpovědným rozhodováním.
Češi ve své historii na politickou malost už několikrát zásadně doplatili - v letech 1938, 1948 a 1968. I proto vyzýváme premiéra, aby našel odvahu nadřadit skutečné zájmy svého státu úzkým stranickým, skupinovým a zájmům sebereklamovaných "kulturních" elit.
14. 02. 2012 | 08:28

Krupa Václav napsal(a):

Josef K. I Váš příspěvek ve 21:26 si musím vytisknout. Nikdy by mě tyto souvislosti nemohly napadnout. Ale podal jste je tak, že o nich nejde pochybovat. Děkuji Vám a přeji vše dobré. K.V.
14. 02. 2012 | 09:53

Jozef napsal(a):

Takyto "masaker" nuklearnych rozmerov,
pad hospodarstva,realnych miezd a uspor,udial sa v mnohych statoch pred 20 rokmi.Napriklad v Ceskoslovensku.Podla navodu vladnucich medzinarodnych politicko-hospodarskych institucii.
Zdecimovane hospodarske odvetvia,podniky v prvotnej alebo druhotnej platobnej neschopnosti,trhova cena podnikov malym zlomkov uctovnej.A vymenna hodnota meny,uspor,tovaru a sluzieb domorodcov,padla/resp.bola stanovena!/ na maly zlomok realnej.Zazracna,pre dobyvatelov domorodej pracovnej sily zlata devalvacia!

Vtedy,aj teraz,keby som bol nacelnikom kmena,nevaham padnut na kolena pred vladcami Ciny,pripadne inou alternativou Washingtonu a jeho vazalskych spojencov.Nevahal by som padnut na kolena,aby moj kmen pred Brzezinskym,ci Tomskym pod svoju ochranu zobrat racili.

Tomsky a spol chcu v poslednych rokoch decimovane Grecko este drakonicky zdevalvovat - nuz spauperizovany grecky,portugalsky... obcan nebude mat absolutne co stratit,ak sa da na komunizmus pod patronatom kapitalu komunistickeho Pekingu.

Nasledovat budu Portugalci,Spanieli...Postupne vsetci slavni dobyvatelia pokladov a otrokov Azie,Afriky a Ameriky.
Tymto Tomskym, tymto otrokom Wall Streetu a City, je to zatial fuk.Riesia svoje existencne potreby.

Mozeme vsak konat aj rozumne a dostojne: vyhodit cez palubu /presnejsie k lopate / terajsich "panov sveta",gigaupirov a gigazralokov a ich otrokov /Tomsky,LN,Tyzden.../
Vytvorit europsku armadu /proti Turkom,dzihadistom ap.,odbremenit tym aj grecky a nielen grecky rozpocet/,ktora bude rovnako,ako silne,pre kazdy europsky subjekt bezpecne euro chranit vsetky narody,kultury a hospodarstva Europy...
14. 02. 2012 | 10:47

dada napsal(a):

Děkuji. Perfektní, vzácný, protože bohužel i ekonomy opomíjený efekt "společné" měny.
14. 02. 2012 | 17:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy