Narodil se král

30. 07. 2013 | 11:29
Přečteno 4594 krát
"Už teď je vidět, že má styl,” napsal Nelson Frazer ve Spectatoru, “nechal novináře čekat skoro dva týdny a když se konečně ukázal na schodech Nemocnice Panny Marie, pozdravil svět v churchillovském gestu.” A skutečně, dva prstíky ve tvaru vítězného véčka se snad na pár vteřin komíhaly nad peřinkou.

Anglická média to opravdu neměla lehké. Radostně očekávaná událost se natolik protáhla, že už chudáci komentátoři nevěděli kudy kam a komentovali, co kdo z nich napsal. Zoufalý hlasatel v televizi dokonce oznámil hlavní zprávu dne slovy “žádná nová zpráva.”A tak spekulace přebíjely spekulace. Proč se vlastně předpokládalo, že se dítě narodí třináctého? Jak dlouho to lékaři vydrží, než spustí umělý porod? V jakém znamení zodiaku se narodí nástupce na trůn – rak nebo lev? Co když budou dvojčata? Bude to děvče nebo kluk, když si sami rodiče předem zakázali znát pohlaví svého potomka? Ne, že by to dnes hrálo konstituční roli, když Cameronova vláda zrušila primogenituru a tak se poprvé v historii mohla narodit dědičná královna. Sázelo se na jména, která odpovídají tradici a nedávají se zásadně po rodičích, nýbrž po slavných královských předcích, a opět se potvrdilo, že se sázkové kanceláře nemýlí – George, James, Edward, i když ani to není důležité, kdo by si pamatoval pravé jméno Jiřího VI., královnina otce, řečeného Bertie, kterého nedávno tak proslavil Colin Firth ve filmu “Králova řeč.”

Angličané milují zajímavé detaily, jiskřivá slovní spojení (kalambury) ironii a vtip. A tak se komentátoři předháněli a vymýšleli, jako by soutěžili, kdo vyhraje závody ve slovním slalomu. I vévoda (princ William) poznamenal, že jeho syn má víc vlasů než on sám a stanice BBC zabodovala, když hlásila, “narodil se mládenec, který se podle všeho má stát králem” ovšem “i pro ty, kteří nemají britskou vlajku vytetovanou na duši, je vlajkosláva radostná událost, příslib nadějné budoucnosti národa, která alespoň na čas zaplní propast, vykotlanou beznadějnými neinspirativními politiky.” A vzhledem k tak nesmírné popularitě královské rodiny, především královny, a dnes už i mladého královského páru Kateřiny a Williama, má monarchie opravdu “podle všeho” vystaráno. Třetí korunní princ v pořadí by tak mohl nastoupit zhruba za padesát, šedesát let. A znovu dohady, jaká ta Anglie (Spojené království?) vlastně bude – multikulturní, multietnická? S bílou ještě stále monarchickou menšinou?

Jedno je jisté. Čerstvě narozený nástupce na trůn si bude moci vzít za manželku, na rozdíl od svého nešťastného dědy, koho bude chtít a pokud zřejmě už nebude hlavou anglikánské církve, mohl by se stát i katolíkem, což ústava dnes zakazuje, i když by vznikl problém s anglikánským královským ceremoniálem. Ostatně, od nedávného přílivu Poláků, Slováků a Litevců, je podle počtu věřících na nedělní mši, katolická církev největší v zemi.

Královská artilerie podle protokolu vypálila tradičních 41 salv a po tři hodiny z katedrály westminsterského opatství vyzváněly zvony. Tentokrát se anglický tisk - snad aby trumfl nedávné Diamantové jubileum královniny vlády - dočista zbláznil. Bulvární The Sun se na den přejmenoval na The Son, na syna, The Mail měl dvacetistránkovou přílohu a dokonce i seriózní timesy vyrukovaly s velkou fotografickou přílohou.

Samozřejmě, problémy s národní euforií má levice, která zastupuje nějakých dvacet procent republikánů, většinou irského či skotského původu, přistěhovalci se sporu neúčastní, ale tentokrát se na uštěpačné poznámky ani nezmohla, jako by už nevěděla co: “Kate je nelidská, až příliš dokonalá” (H. Lewisová v The New Statesman). Republikáni jsou na tom velmi špatně, “škvaří se ve vlastní šťávě,” napsal Harry Mount v Telegraphu. “A čeká je teď celý rok nasládlých růžových zpráv ze života královského mimina – zanedlouho křest, první slůvko, první krůčky, první den ve školce.”

Pro evropského kontinentálce a republikána je sláva a majestát anglické monarchie a její nesmírná prestiž a obliba celkem pochopitelně nepochopitelná. Žijeme přece v rovnostářské, pluralitní, demokratické a civilní společnosti. Jak ta může být slučitelná s dědickými privilegii monarchie, osobním majestátem, pompou, slávou imperiální (špatné) minulosti? Absurdní.

Problém je v tom, že v podstatě stydliví Angličané neumí tak velkou emocionální záležitost vysvětlit. Většinou jen vykoktají něco jako: no je to jistota, víte, stabilita, tradice, volený prezident je tak nějak absurdní, něco jako špatný komediant. Vždyť by měl zastupovat celý národ a nikoli jej politicky rozdělovat. A kdopak si v Evropě pamatuje hlavu státu po padesáti, sto letech?

Jen neanglický badatel (etnograf) ostrovních domorodců by mohl do absurdity anglického života vnést trochu světla. Život je tu od narození symbolicky, ceremoniálně svázán s panovníkem. Dnes tu žijí Alžbětinci, školáci slaví každoročně královniny narozeniny, všechno co je staré (anglicky “old” znamená také dobré), ctihodné, jako třeba Královská zahradnická společnost, nese insignia královny E. R. Tady se připíjí nejen na zdraví, ale také na královnu. Každý (často nevědomě) přiřazuje a článkuje vlastní osud k událostem ze života královské rodiny – královské svatby, křtu, jubilea, pohřbu. Tak jako každé, i tohle patriotické náboženství, je oslavou rodiny a souručenstvím mrtvých, živých i dosud nenarozených.

A co se týče slučitelnosti občanské demokracie a ceremoniální monarchie, tak pozor, tenhle francouzský předsudek my neuznáváme, řekl by běžný Angličan. To my jsme přece byli první parlamentní res publikou už v 15. století (Dominium politicum et regale) a odloučili postupně královskou vládu od moci legislativní a nakonec i od vlády samé. A co ten váš prezident (pseudokrál), proti kterému věčně demonstrujete v pařížských ulicích? To my máme opravdovou demokracii, ve které je ctěna a vážena opozice jejího veličenstva. A s tím imperialismem na nás taky moc nechoďte, řekl by. Nezaváděli jsme snad v impériu vládu zákona, nezkorumpovanou administrativu a svobodný obchod? Jistě nedokonale, ale zaváděli, a naše Britské společenství národů má téměř dvě miliardy lidí a žádný stát z něho nehodlá vystoupit.

A proč by demokracie měla být občansky bezbarvá, uniformní a otravná a král snad jezdit na kole jako ve Švédsku? Máme tisícileté dějiny plné barevných praporců, regimentů, cechů, insignií, řádů a starodávných privilegií. Proč by rovnost před zákonem měla zglajchšaltovat život? A proč by královské dědičné privilegium mělo překážet zdravé společenské hierarchii a meritorní nerovnosti.

Monarchie má jiný konstituční význam, onu „dobře uváženou nečinnost panovníka“ a spočívá téměř v každodenním živém, důstojném, ceremoniálním dialogu královské rodiny se společenstvím (na rozdíl od mrtvých symbolů státnosti) a vyjadřuje jeho kontinuitu v rituálu, který přesahuje jedince i jeho krátký život. Vede k pokoře i hrdosti nad slavnou kolektivní minulostí, který atomizované ahistorické a vykořeněné společnosti chybí.

A ještě něco: vznešenost královského majestátu kultivuje politiky i veřejný život.

Týždeň, 29. 7. 13

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

v Evropě se šlechta historicky znemožnila už na počátku 20. století, za kanálem jsou trochu pozadu, i když královská famílie se činí a na svém znemožnění pracuje usilovně.
30. 07. 2013 | 11:40

neo napsal(a):

no konečně. To to trvalo, než se nějaký bloger zde vůbec vyjádřil k tématu narození královského potomka.

a tady jedna fotečka:
http://videos-mdr.com/wp-content/uploads/2013/07/image-marrante-william-kate-bebe-minion.jpg
30. 07. 2013 | 11:51

Gustáv Kočí napsal(a):

My žádnýho krále nepozřebujeme, my máme fotbal!
30. 07. 2013 | 11:52

gaia napsal(a):

tak si ty britské Jiříky zrekapitulujme

Jiří I. nenaučil se ani anglicky kvůli věznění své ženy a dvěma německým milenkám a finančním skandálům byk velmi nepopulárním panovníkem.
Ze svazku s vlastní sestřenicí(geneticky nepřijatelné křížení) vzešel Jiří II.podobně jako jeho otec se na politickém rozhodování mnoho nepodílel faktickou moc si udržela whigovská politická a obchodní elita
Jiří III. citově založená osobnost, ale s opožděným mentálním vývojem, čist se naučil teprve v ii letech.Střídaly se u něj záchvaty horečné aktivity s obdobími apatických depresí a útěků na venkov.Násilně připojil k británii katolické Irsko. Od roku 1811 zbaven vlády pro duševní poruchu.
Jiří IV. podivín bez širšího rozhledu. který jednostranně podporoval konzervativní stranu toryů.
Jiří V. za jeho panování došlo přes vítězství v 1. světové válce k významnému oslabení britského impéria
Jiří VI. podpantoflák co koktal za jeho vlády se rozpadlo britské koloniální impérium

A co čekají Britové od tohoto Jiříka?
30. 07. 2013 | 11:56

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

gaia No tak treba ten Jiri VI mozna koktal, ale dokazal vratit kralovskou rodinu, kam patrila, po skandalech sveho bratricka a to v posledni chvili.
Je treba si uvedomit, jakou roli hraje krlovska rodina v politice sve zeme. Britanie je demokraticka zeme, kde vladnou vlady vzesle z voleb. Ty maji vliv na silu zeme, ne kral. Za upadek imperia po II. sv valce muze predevsim politika brity volenych vlad pred ni a po ni. Nikoli kral.
30. 07. 2013 | 12:31

Bestia triumphans napsal(a):

Gaia:
Nebojte, šlechta tu bude ještě dlouho poté, co vy tu už nebudete...
:-)
P.S.
Řekl bych, že na svém znemožnění, aspoň zde na diskusi, pracujete usilovně vy, například vámi obhajovaný novotvar Větnam a podobně...
:-)
30. 07. 2013 | 12:39

Eli napsal(a):

Já těm Britům závidím,možná si to nikdo neuvědomuje,ale královská rodina asi nevzbuzuje tolik nenávisti a nesmiřitelnosti,jako svobodně volení prezidenti(koneckonců-co je prezident jiného,než král na přechodnou dobu s celou plejádou poradců,rodinných příslušníků,sloužících).
Ekonomicky to určitě nejde vyčíslit,ale volby každé čtyři roky,včetně kampaní,sponzorských darů atd atd.možná přijdou daňové poplatníky dráže než celá královská rodina(která Británii nejen něco stojí,ale i naopak přináší)....
30. 07. 2013 | 12:43

gaia napsal(a):

Bestia triumphans

šlechta skončila na smetišti dějin a pokusy o její restauraci jsou trapné a zpátečnické. A naštěstí se to zatím nikde moc nedaří, královské rodiny jsou dobré akorát tak na to, aby plnily bulvár ten The sun.
Williamovi kolije v žilách krev jakéhosi Inda, jak zjistily nedávno jeho genetické testy, Kate je plebejka jak poleno, ta šlechta, co stojí britské daňové poplatníky ročně 1 miliardu liber je skutečně slupka bez obsahu.
30. 07. 2013 | 13:13

tytyty napsal(a):

"Mimořádná zpráva: ŽENA PORODILA DÍTĚ."

Vdaná žena v reprodukčním věku porodila chlapce.
K této události došlo po devítiměsíčním těhotenství.
"Matce i dítěti se daří dobře," řekl ženin mluvčí.
Nyní se očekává, že miminko vyroste.

Převzato z britské verze zpravodajského serveru Huffington Post.
30. 07. 2013 | 13:40

Sašovi napsal(a):

Milý Sašo, museli bychom býti Britové od narození a vyrůstat v monarchii, abychom pochopili, proč má obyčejný člověk na Ostrovech takovou radost, úctu i jiné vlastnosti vůči novému přírůstku do královské rodiny.
Vy - jakožto i jednu etapu studující "u Kremlu" - sovětolog můžete psát cokoli, ale moc upřímné a pravduzahrnující to nebude.
Nikdo vám, Sašo, neupírá, že o tom píšete jako první - a o to vám určitě šlo především.
30. 07. 2013 | 13:43

resl napsal(a):

Putin má levobočka a nechce ho ukázat. proč komouši dělají takové tajnosti proti těm "degenerovaným" šlechticům, jak se rádi vyjadřují a lůza to po nich ráda opakuje v domnění, že má sama doma génia ?
30. 07. 2013 | 13:45

gaia napsal(a):

resl

protože kdyby ti degenerovaní o sobě nedávali vědět svými levobočky, děcky, sňatky rozvody a pohřby, zjistilo by se, že jsou jinak úplně naprosto bezvýznamní a k ničemu.
Takhle se o nich alespoň pořád mluví a prostší duchem si pak myslí, že bez nich by to nijak nešlo.

Ale paradocxně druhá strana mince je, že i těm degenerovaným to pak kazí život a štve je to, ale nic s tím dělat nemohou, protože kdyby se neomílalo toto, pak by o nich nebylo možné říkat nic.
A nebýt v médiích, to je jako by nebyli, jak známo.
Tak se musí smířit s tím, že bez toho, aby to bylo v novinách, si už ani nezašukají, jak vidno u Haryho
30. 07. 2013 | 13:50

Čenda napsal(a):

Bílý Angličané už nemají toho tak moc na co by měli být dnes hrdi. Současná Británie je jako s bramborami „to nejlepší je v zemi.“
A nejkrásnější je závěr autora „vznešenost královského majestátu kultivuje politiky i veřejný život.“ To ukazuje princ, který se obléká do nacistické uniformy a na nudistickém mejdanu se nechá fotografovat, další pak neplatí daně.
No když potřebuji many, tak napíši cokoliv.
30. 07. 2013 | 14:11

gaia napsal(a):

když Ornela měla rodit malýho Koktu, tak toho byly taky plný noviny
30. 07. 2013 | 14:23

Viola napsal(a):

Když se narodila jedna z mých princezen, tak mi řekla na uvítanou ahoj.
30. 07. 2013 | 15:40

džon uzený bok napsal(a):

vy jste bezvadnej pane tomský.
vy tady básníte o británii ve stylu kyncla nebo jiného strangera, kterej byl přičuchnut k anglii a během pár let nabyl dojem, že tomu všemu přišel na kloub a se vším se sžil. ta vaše oslavovaná monarchie mná ještě docela nedávnou otrokářskou minulost spolu s koncentráky, umravňováním Indů obušky apod. to, že dodnes někteří lidé sliní před královskou rodinou, spolu se všemi těmi přilepenými lidmi "starého původu", kteří na ten nadšenej póvl zvysoka kašlou, má stejný původ jako davové šílenství na koncertech jacksona, nic víc. blahosklonnost královské rodiny, k ničemu jinému nejsoucí, než k vycucávání nesmyslných peněz z rozpočtu, je komická a dnes už rozumným ničím nepodložená. mimochodem jestli říkáte, že žádný stát nechce z commonwealthu, tak asi nevíte o sev.irsku. nebýt toho, že dolfi zcela zblbnul a napadl stalina před anglií, mohli v londýně dneska mluvit dojč a vy byste psal ódy na to, jak nikdo nechce z říše, vy "angličane" na baterky
30. 07. 2013 | 15:42

xyzy napsal(a):

Bestia triumphans 30. 07. 2013 | 12:39

A to už zde gaia v nějaké diskusi minulý týden tvrdila, že o jméno Windsor pro královský rod se zasloužila královna, a to během 2. světové.
30. 07. 2013 | 15:52

xyzy napsal(a):

ad Bestia triumphans 30.07.2013 12:39

Omluva za nepřesnost, raději jsem to našla (pod blogem Němčouři). Nešlo o královnu.

gaia napsal(a):
Milan

na britském trůně sedí Němci. To se jen tak teatrálně přejmenovali na Windsory za 2. světové, jinak to je dynastie sasko kobursko hanoverská

o miminu si nelze dělat iluze, že by bylo jiné, než jeho příbuzní a předci
26. 07. 2013 | 15:21
30. 07. 2013 | 16:09

gaia napsal(a):

xyzy

kde píši, že se o to zasloužila královna?

akorát jsem si spletla ty války.

O to přejmenování se zasloužil taky jeden z Jirků a víte proč?

Ač sám byl částečně Němec a v Německu vládli jeho příbuzní, tak se nenáviděli, neb si konkuroval německý a britský imperialismus. To pak vedlo (mimo jiné) k oběma válkám.
30. 07. 2013 | 16:14

gaia napsal(a):

sám otec toho Jiřího V., Edvard VII. byl tvůrcem dohody, protiněmecké kolaice, to se paktovali, ty budeš s Losnou a ty s mažňákem a pak se prali jak ve stínadlech na frontách celé Evropy

ale jeho velmi dlouho vládnoucí matka ho taky pustila vládnout až v 60, když byl za zenitem.

V tom je problém těch dědičných dynastií. Mnohdy nemohou vládnout když by chtěli a měli pro to předpoklady a naopak mnohdy musí vládnout, když ani nechtějí a neají předpoklady.
A jestli Alžběta bude tak dlouho žít, jako její matka do 101, tak si nezavládne ani Charles a William tak před důchodem
30. 07. 2013 | 16:28

xyzy napsal(a):

gaia

V 16.09 píšu:
Omluva za nepřesnost, raději jsem to našla (pod blogem Němčouři). Nešlo o královnu.
30. 07. 2013 | 16:33

xyzy napsal(a):

Královna Viktorie "pustila ho (syna) vládnout" tím, že v r. 1901 zemřela.
30. 07. 2013 | 16:47

gaia napsal(a):

xyzy

a kdyby nezemřela, tak by Edvard VII. nevládl.
Jako se nedostalo na děcka Ludvíka XIV. ani na jeho vnoučata, ale vládl po něm až Ludvík XV., který byl jeho až pravnukem.
30. 07. 2013 | 17:17

gaia napsal(a):

a že měl ten Ludvík XIV. děcek přehršel, k tomu spoustu levobočků a vnoučat taky, oni věděli, že vládnout nebudou, tak nevěděli co roupama a chovali se tak, že to skončilo Velkou francouzskou revolucí, kde se přemnožení šlechtici rvali s lůzou, která je nemohla uživit celých 100 let
30. 07. 2013 | 17:41

Madison napsal(a):

Nic naplat, jak už kdysi někdo napsal: narodit se jako angličan, to už je terno. A to neplatí jen pro urozené, ale i pro obyčejné čičmundy, navzdory tomu co tady píše Gaia
30. 07. 2013 | 18:16

xyzy napsal(a):

Gaia

Kdyby, kdyby.
U Bourbonů se na děti nedostalo, zato po smrti jeho otce vládla místo
Ludvíka XIV. matka regentka za pilné podpory kardinála Mazarina. Teprve po jeho smrti prohlásil Král Slunce "stát jsem já" a začal doopravdy kralovat.
A korunu získal až jeho pravnuk Ludvík XV. taky proto, že v poměrně krátké době 1711 - 1712 zemřeli dva královi potomci: dauphin Ludvík, pak i jeho následník - vnuk Ludvík.
A ne, žeby Ludvík XV. vládl extra krátkou dobu! něco kolem šedesáti let.
30. 07. 2013 | 18:42

xyzy napsal(a):

Madison 18:16

Taky bych chtěl. Moc bysem chtěl :-)))). A nemuselo by to být v královském paláci, stačila by obyčejná chaloupka.
30. 07. 2013 | 18:46

evix napsal(a):

gaia napsal(a):
tak si ty britské Jiříky zrekapitulujme

Jiří I. nenaučil se ani anglicky kvůli věznění své ženy a dvěma německým milenkám a finančním skandálům byk velmi nepopulárním panovníkem.
Ze svazku s vlastní sestřenicí(geneticky nepřijatelné křížení) vzešel Jiří II.podobně jako jeho otec se na politickém rozhodování mnoho nepodílel faktickou moc si udržela whigovská politická a obchodní elita...
..........................
Bratranecké vztahy nejsou GENETICKY NEPŘIJATELNÉ KŘÍŽENÍ! Nepřijatelné jsou svazky rodičů a dětí, svazky dětí ....Bratranecké jsou příbuzenské vztahy (u zvířat plemenitba) a utvrzují se tu určité dědičné znaky, třeba u i lidí výtvarné, hudební i literární umělecké sklony, např. rodina Bachova...Tohle lidé věděli a taky věděli, že pokud se objevila v takové rodině nějaká negativní mutace, rodili se jedinci takhle postiženi. Pochopitelně ne všichni, vždy jen nešťastný jedinec, který získá od obou rodičů vadný gen. Proto je takové jednání uvnitř rodiny v moderní době postihnutelné..
Nechápu proč se i u nás neustále čekalo až neurozená Katy porodí, překvapilo mě i to, že se na veřejnosti řešilo, či se princátko porodí císařem či přirozeně. No a jelikož to dobře dopadlo (jak jinak, to by tu totiž nikdo nebyl a nemuselo by se řešit přemnožení lidí), je jasné, že ty pindy "co kdyby" jsou jen další lobby bílé mafie....
30. 07. 2013 | 18:54

evix napsal(a):

Madison napsal(a):
Nic naplat, jak už kdysi někdo napsal: narodit se jako angličan, to už je terno. A to neplatí jen pro urozené, ale i pro obyčejné čičmundy, navzdory tomu co tady píše Gaia
.....................
A nebo Kanaďan, Švéd, Němec...no ale zase je lepší se narodit Čechem než Somálcem, chudým Pakistáncem, Afgháncem či Kameruncem....
30. 07. 2013 | 18:57

puci -šmuci napsal(a):

..a koho kultivuje nadrátovanej Milouš ?
30. 07. 2013 | 19:19

někdo se roli učí celý život napsal(a):

No tak, prostě Británi maj o něco barvitější život než my a dostává se jim za drobné poplatky veřejného divadla, které je pro ně všechny společným tématem diskuzí a emocionálním ventilem.
Vypěstovali si to tak.
Koneckonců vynalezli moderní divadlo právě na základě různě posestříhaných a umně přešitých příběhů různých barvitých (nebo krvavých) aristokratů.

Královská rodina pak poskytuje pro toho, kdo nechodí do Covent Garden nebo Drury Lane (kde ty požáry někdy bejvaj hrozný), eventuelně National Theatre - které dokazuje, že zásada udržování divadla v přijatelných fyzických rozměrech má opravdu cosi do sebe neb ani sebedůmyslnější jevištní mašinerie a světelné efekty nemůžou kontakt herce s divákem nahradit - nekonečný slabomyslný příběh plný melodramatických a dojákových efektů, který od dob, kdy zrušili Jaxe máte Vondrovi u nás nemáme.

Republikánství není divadlu až tak nakloněno, pokud se v divadelních lóžích nedají střílet prezidenti.
Tradice Dr. Husáka, který premiéry v ND navštěvoval a navíc asi 20x musel vyslehnout Libuši nějak v novoburžoasní době upadla. Obecně absurdní dramatici nemají moc smyslu pro souvislý příběh a ekonomové už vůbec, neboť účtují maximálně v ročních uzávěrkách a život pro ně nemá kontinuitu.

Dělat si naděje, že v Čechách s novým prezidentem rozkvete také nějaká nová obdoba alžbětinského dramatu je scestné.
To už snad i Fojtík byl lepší.
Jedinou naději bych viděl v renesanci ochotnictví, pokud se ovšem v postkalouskovských poměrech ještě měšťané dokážou složit na kulisy a povinný požární dozor.
30. 07. 2013 | 20:20

čert }:o napsal(a):

gaio
škoda, že jste nebyla na světě, když Lenin a bolševici
zmasakrovali celou carskou rodinu i s dětmi
To byste si užila radosti nejméně na tři životy
dopředu. Takhle jste zbytečně zapšklá a nenávistná
soudružka učitelka a zaplať Belzebub, že k vám
moje praděti nechodí do školy. To bychom byli
ve věčném boji a dost možná byste už na škole nebyla
mojí zásluhou, neboť si nedokážu představit, že byste
své nenávistné až zlé myšlenky předávala jakýmkoliv dětem
Ámen
30. 07. 2013 | 21:12

čert }:o napsal(a):

A.Tomský
podle indických mnichů a vykladačů
má být maličký následník v dospělosti
mohutným alfa mužem =o)
Taky by se mi líbilo mít Království
Českomoravské nebo - pro Moraváky aby
se nezlobili - Moravskočeské království
30. 07. 2013 | 21:18

Samozivitelka napsal(a):

Vetsi pitomost, co je v titulku, sem vod Sasi asi neslysela. Snad jen v knihkupectvi Academia, kam nakoukla i Nemcova jako "odbornice".
30. 07. 2013 | 21:46

Platan napsal(a):

Britský satirický čtrnáctideník Private Eye iracionální šilenství o narození jednoho dítěte v Anglii shrnul zcela přesně, šokujícím velkým titulkem na první straně: "ŽENA PORODILA DÍTĚ!" Co je na tom sakra tak zvláštního? A proč jsou narozením nemluvněte v jedné obskurní parazitické anglické rodině zbohatlíků posedlé české televize? Jaký je veřejný zájem? Proč za absurdní divadlo roajalistických orgií ve vzdálené zemi, o níž Češi nevědí nic, mají platit veřejnoprávní České televizi čeští občané televizní poplatky?

Zaujal mě komentář Roba Camerona, občasného pražského korespondenta BBC. Na Facebooku publikoval informaci: "Česká televize hledá někoho, kdo by pro ni ve vysílání komentoval narození britského královského potomka 'z britské perspektivy'. Já si lakuji nehty."

K tomu připsal jeden jeho známý: "My Skoti na narození tohoto dítěte s.reme, a vy Češi byste měli taky." - Přesně.

- See more at: http://www.blisty.cz/art/69401.html#sthash.zR9MenhC.dpuf
30. 07. 2013 | 22:14

Marco napsal(a):

Uh. V téhle diskuzi je více pitomostí, než hvězd na americké vlajce. Britská královská rodina je především symbolem. Symbolem kontinuity. Národa i státu. Jednotící ideou, která je přitom díky historickému vývoji relativně apolitická.

Ale to je Čechům, pro které je jedinou skutečně zásadní hodnotou jen plné břicho vysvětlovat opravdu marno.
30. 07. 2013 | 23:05

xyzy napsal(a):

Platan 30. 07. 2013 | 22:14

Je-li kopírován celý článek jiného autora, bývá dobrým zvykem uvést přinejmenším jeho jméno. Jinak to vypadá, že kopírující cizí myšlenky docela drze ukradl a vydává je za vlastni.
---------------------------------------------------------------------------
Britský satirický čtrnáctideník Private Eye... "ŽENA PORODILA DÍTĚ!" Co je na tom sakra tak zvláštního? A proč jsou narozením nemluvněte ... a vy Češi byste měli taky." - Přesně.
(ZDROJ: BL, Jan Čulík, 24. 7. 2013 - Věnováno českým televizím - Britský satirický čtrnáctideník Private Eye: "Žena porodila dítě")
---------------------------------------------------------------------------
Nemá-li kopírující, co by k původnímu článku dodal, potom bývá stručná, přehledná a navíc mnohem více košer verze za použití linku - http://www.blisty.cz/art/69401.html
31. 07. 2013 | 07:04

xyzy napsal(a):

K čemu odkazovat čtenáře na VIZ nebo SEE MORE, když jsem jim stejně už článek celý zkopíroval :-)?
31. 07. 2013 | 07:26

čert }:o napsal(a):

Marco
dík, ale myslíte, že to Platan nebo gaia
přes svou dospělost a vzdělání pochopí?
31. 07. 2013 | 08:20

gaia napsal(a):

čerte

dobře jste se zmínil o Leninovi, také jsme měli jeden čas strach, že na nás vyskočí i z konzervy.
Stejné je to i s tou královskou rodinou.
31. 07. 2013 | 09:02

rejpal napsal(a):

gaia
Momentálně nejvíc skáče odevšad Iveta Bartošová.
31. 07. 2013 | 09:07

gaia napsal(a):

rejpal

u nás Ornela a Iveta. v Británii zas Harry Wilda a Kačka před tím Sarah a Diana
31. 07. 2013 | 09:30

Platan napsal(a):

xyzy napsal(a):
Platan 30. 07. 2013 | 22:14
Je-li kopírován celý článek jiného autora, bývá dobrým zvykem uvést přinejmenším jeho jméno. Jinak to vypadá, že kopírující cizí myšlenky docela drze ukradl a vydává je za vlastni.
Nemá-li kopírující, co by k původnímu článku dodal, potom bývá stručná, přehledná a navíc mnohem více košer verze za použití linku - http://www.blisty.cz/art/69401.html

Díky za poučení, jméno autora tam samozřejmě být mohlo. Ovšem považovat to za "krádež", když je tam uvedený link na zdroj, by mohl snad jenom trouba. A že by bylo "mnohem víc košer" uvádět jen link, když je citace bez komentáře? Jak jste na to přišel?
SEE MORE se tam objevilo samo, když jsem to tam pastul, ani jsem si toho nevšiml. Že to tam je navíc je jasné a za frustraci, kterou vám mohlo způsobit, že jste na dané adrese nic nového nenašel, se vám omlouvám.
31. 07. 2013 | 10:40

Platan napsal(a):

"Britská královská rodina blokuje zákony, které se jí nelíbí
Britská královna Alžběta a její syn princ Charles zneužívají svého málo známého práva veta k blokování zákonů, které schválil demokraticky zvolený parlament, ale které se jim nelíbí. Odhalil to konzervativní deník Daily Telegrap"

http://www.blisty.cz/art/69466.html

"Queen and Prince Charles using power of veto over new laws, Whitehall documents repeal"

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/theroyalfamily/9801835/Queen-and-Prince-Charles-using-power-of-veto-over-new-laws-Whitehall-documents-reveal.html

No, za víc než (v přepočtu) miliardu Kč ročně, kolik stojí "provoz" královské rodiny, musejí přece také vykázat nějakou činnost...
31. 07. 2013 | 10:51

Milan napsal(a):

Expert na V.Británii, p.A.Tomský se ozval a napsal oslavný článek na současnou monarchii kralující ve V. Británii. Kontinuita je zajištěna narozením prince z Cambridge,který dostane jméno Georg ,slavné to jméno patrona Anglie a několika vítězných králů této monarchie.Je možné souhlasit ,že královský majestát kultivuje veřejný život a politiky.Šídlo v pytli se neutají a tím jsou Skoti,kteří požadují samostatnost.Uvidíme co bude následovat a jak se zachová královský majestát.Doufám,že se to Skotům podaří a získají samostatnost,mají nato plné právo.A nový princ z Cambridge Georg, jim v naplnění této staleté touhy svoji královskou kontinuitou bude těžko bránit.Skotská republika je vize budoucnosti EU,monarchie se již bude těžce zařazovat do této reality.A královna Alžběta II to poněkud protáhla víc než je zdrávo.I ve fotbalu je střídání horší a nezabrání porážce ,zvlšť,když se provede pozdě a v nepravou chvíli.
31. 07. 2013 | 11:29

xyzy napsal(a):

Platan 10:40

Článek vyšel už před týdnem, jeho obsah je dávno znám. A pak, "není nic staršího, než včerejší noviny".
Jistě, citace není kopie, ale musí to být u ní uvedeno, což u Vaší kopie není. Takže žádná citace, pouhopouhá kopie. Máte-li ale svolení p. Čulíka k libovolnému šíření jeho textů, tak nelze nic namítat :-).
A link? žádná tragédie, není nutné se omlouvat, kdekdo si dokáže chybný nebo nefunkční (u)opravit. Na tom není nic světaborného.
31. 07. 2013 | 11:57

čert }:o napsal(a):

gaia
Královská rodina je
podle Lenina hotovej
břídil
31. 07. 2013 | 14:10

Eli napsal(a):

Překvapuje mě,kolik pohrdavých komentářů proti královské rodině a britskému království se tu objevilo- co vás tolik rozčiluje na něčem,co nezažijete zde v Česku.Můžete si tu přece s rozkoší užívat republiku s prezidentským systémem.Já to prožívala jako něco ,co mě nenaplňuje záští a naštvaností(konečně).
31. 07. 2013 | 15:55

Platan napsal(a):

xyzy

Já myslím, že by pan Čulíka jen potěšilo, kdyby se dověděl, že se jeho myšlenky šíří i tady v Bakalistánu..." :-)
31. 07. 2013 | 17:07

babaluba napsal(a):

Konzervatizmus Britů asi v první půli 20 století vyjádřil někdo (na autora si nedokážu vzpomenout), že na přelomu tisíciletí bude na světě pouze pět králů. Čtyři v kartách a král Anglický. Věštba se nesplnila, nového tisíciletí se dožilo více monarchů.
31. 07. 2013 | 18:11

Bestia triumphans napsal(a):

xyzy:
Gaia je naplněna záští vůči všemu šlechtickému a pražskému.
Pravděpodobně si jednou vyjela na výlet do Prahy, v metru ji okradli kapsáři, ošidili v restauraci a ke všemu neviděla celý Hrad, protože tam byl zrovna na návštěvě princ Charles.
Od té doby má pifku na vše pražské a šlechtické.
:-)
31. 07. 2013 | 19:18

xyzy napsal(a):

Platan
Kdoví :-))).
Bestia triumphans
Jsem tu kandrdas, poměry ještě moc neznám :-). Pifku lze mít na ledacos, nejdoporučovanější je sám na sebe. Z té se leze poměrně snadno. Ale zas ji neudejchá každej.
31. 07. 2013 | 19:45

čert }:o napsal(a):

Eli
tak už to na tom světě tak chodí
a i lidská blbost je boží dar =o)
31. 07. 2013 | 21:23

xyzy napsal(a):

čerte

Nebo spíč bič boží :-)).
01. 08. 2013 | 00:06

gaia napsal(a):

Bestia triumphans

pěkně jste popsal, jak to v té Praze vedete

ještě jsem šlápla na nejznámějším náměstí v republice do psího hovna, při koukání na orloj mi propálil cigeretou nový kabát neukázněný turista a v metru byl za sedačkou zastrčen použitý kondom.
01. 08. 2013 | 06:56

patriot napsal(a):

Porodila Katka
královského spratka.
Angláni jsou hrdí,
že chčije, kadí, prdí…
Skoti větší měrou
na potomka se.ou.
01. 08. 2013 | 07:57

JardaV napsal(a):

Zajímavější než nějaké dítě,kterých se na celém světě rodí milión denně,je skutečnost,že anglická banka obchoduje se zlatem,které ukradli nacisti v Československu po okupaci.Jak to,že banka,u které bylo toto zlato - nakradené - uloženo od války,ho po změně režimu u nás prostě nepředala??Ponechala si výtěžek z genocidy,to je etické???U bank asi ano,měli bychom na to myslet,když do nich neseme prachy.NIC NENÍ NEMOŽNÉ !!!!
01. 08. 2013 | 09:22

gaia napsal(a):

hlavně že se bude ze státního v zájmu restitucí platit pastafariánům nosícím na hlavě cedník
01. 08. 2013 | 10:24

xyzy napsal(a):

gaia

Jasně, krade se pouze v Praze, v mimopražské restauraci se zásadně nešidí a podobní vykukové na Moravě, ve Slezsku a v dalších regioench zřejmě nežijí.
Jak Vy to děláte, že vždycky přímo na hlavičku. Tím nemyskím Vás, ale hřebíček.
01. 08. 2013 | 10:25

gaia napsal(a):

xyzy

bestia sám pěkně napsal, jak to v Praze chodí, na vsi nemáme metro ani kapsáře v něm ani hrad, tak neříkejte, že je to všude stejné
01. 08. 2013 | 10:43

čert }:o napsal(a):

xyzy napsal(a):
Nebo spíč bič boží? Záleží na tom na jakou
hloupost narazíte =o)
Třeba patriot musí být na svojí básničku
nesmírně hrdý když jí zveřejňuje
nebo že se v Praze krade, šlape do hoven
jsou neukáznění turisti a kondomy v šalině =o))))
To je vyloženě práskání bičem hlouposti
po letech =o)
01. 08. 2013 | 12:20

xyzy napsal(a):

čerte
nejhorší jsou demagogické postřehy, které jsou schopny odést debatu zlodějů a šizuňků na neexistenci metra ,-)).

gaia

marně uhýbáte. Na vsi se snad nekrade, nešidí? a odkdy?
01. 08. 2013 | 15:42

xyzy napsal(a):

čerte
Tak druhý pokus :-).
Nejhorší jsou demagogické postřehy, které jsou schopny odvést debatu od zlodějů a šizuňků na neexistenci metra ,-)).
01. 08. 2013 | 15:44

T.Paine napsal(a):

V každém společenském zřízení člověk najde plusy a mínusy. V některém horko těžko, ale jde to. Nejlépe, když si to každý zhodnotí osobní návštěvou, cestováním ve více zemích a studiem historie. Každý má právo na svůj názor.

Nad glorifikací dědičných výsad, anglicko-britské monarchie (historické i té současné), britského impéria (historického i toho současného) jsem se však usmíval.

Proč po staletí ti šťastní poddaní Jejího / Jeho Veličenstva stále utíkají z láskyplného sevření královny / krále, šlechty, prelátů, vyhlašují nezávislost, rebelují a postupně (pomalu, ale viditelně) zrovnoprávňují každého člověka?

Koná-li někdo dobro ve prospěch druhých lidí, tak se jich přece nebude bát. Kromě malé skupiny zločinců pochopitelně. Nebude bránit ostatním lidem vlastnit a nosit zbraně, včetně nožů, na obranu života, svobody a majetku svého a svých nejbližších.

Proč musí služebníci monarchie (VB, Kanada, Austrálie, Nový Zéland) skládat přísahu věrnosti monarchovi a na několika kontinentech? Na co je potřebuje na několika kontinentech?

Pokud se monarcha údajně rodí jen v konkrétní rodině a s výjimečnými schopnostmi, se kterými se nikdo jiný nemůže narodit, pak ho lidé dle svého vlastního úsudku budou poslouchat dobrovolně.

Krásná žena se může narodit v kterékoliv rodině. A muži ji budou zbožňovat. Pokud bude žena pro drtivou většinu mužů sexuálně nepřitažlivá, tak královské lejstro s mužským přirozením udělá pramálo.
01. 08. 2013 | 17:00

T.Paine napsal(a):

Nač má britský monarcha celoživotně svoji permanentní osobní armádu (standing army), námořnictvo (standing navy) a letectvo a ještě na několika kontinentech?

Příslušníci těchto ozbrojených sil přísahají, že budou bránit královnu / krále, jejich / jeho dědice a následovníky, osobně, před všemi nepřáteli (tedy i před jejími / jeho poddanými) a splní všechny rozkazy Jejího / Jeho Veličenstva, Jejich / Jeho dědiců a následovníků.

Platí si monarcha a jeho královská dynastie svoje permanentní, celoživotní ozbrojené síly ze svého? Nikoli, platit je musí poddaní samotní.

Který zdravě uvažující člověk bude dobrovolně posílat svoje peníze ozbrojené tlupě, která může na rozkaz krále kohokoliv (včetně jeho vlastní rodiny), kdykoliv, kdekoliv okrást a zabít, a ještě sám nesmí vlastnit a nosit zbraň na obranu sebe a svojí rodiny?
Je dostatek evidence, že se to dělo a stále děje.

All persons enlisting in the British Army and the Royal Marines are required by the Army Act 1955 to attest to the following oath or equivalent affirmation:

"I... swear by Almighty God that I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty Queen Elizabeth the Second, Her Heirs and Successors, and that I will, as in duty bound, honestly and faithfully defend Her Majesty, Her Heirs and Successors, in Person, Crown and Dignity against all enemies, and will observe and obey all orders of Her Majesty, Her Heirs and Successors, and of the generals and officers set over me. So help me God."

The same oath is made by recruits to the Royal Air Force under the Air Force Act 1955, with the substitution of the words "air officers" for "generals". No oath of allegiance is sworn by members of the Royal Navy, which is not maintained under an Act of Parliament but by the royal prerogative, or by Royal Marines officers, who unlike their Army counterparts are not enlisted before they are commissioned.

The Armed Forces of the United Kingdom, Canada, Australia and New Zealand all swear allegiance to Queen Elizabeth II. The only Service that does not swear allegiance is Britain's Royal Navy, because it was formed by a Monarch, not by Parliament, and its allegiance is therefore implicit in its very existence.

http://en.wikipedia.org/wiki/Oath_of_Allegiance_%28United_Kingdom%29#Armed_forces
01. 08. 2013 | 17:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy