Dobré zprávy

15. 08. 2013 | 10:36
Přečteno 4351 krát
Ekonomické prognózy jsou zpravidla mylné, a pokud se prognostik (šaman) strefí, je to většinou jen čirá náhoda, protože homo sapiens ačkoli ne příliš moudrý, je vynalézavý. Ani geniální sci-fi spisovatel Isaac Asimov si neuměl představit internet.

Za zhruba posledních padesáti let měli šamani naprosto jasno. Ve světě omezených surovin se jednou při trvalém růstu lidstva a spotřeby, musí přece vyčerpat. Staticky vzato, ano. Z dynamiky kolektivní lidské invence, to jisté není. Proti sobě stojí dvě víry. Jedna poněkud dětinsky fundamentalistická, druhá vycházející ze zkušenosti neuvěřitelného vědeckého a technologického vývoje posledních dvou století. Svět je totiž fantastické místo, před nímž bledne veškerá fantazie a má v zásobě ohromná překvapení (černé labutě, jak je nazval jeden duchaplný žvanil).

Štěpení břidlic a nová ohromná naleziště zemního plynu, a s ní technologický rozvoj snižující spotřebu energie, už teď radikálně mění energetický výhled. Lidstvo má za sebou dobu dřevěnou, uhelnou a v nedaleké budoucnosti se zbaví své závislosti na ropě (60 % požírá transport) a nastane doba plynová. Jak to víme?

Fakta. Nejkonzervativnější odhady (IEA) spočítaly zvýšení světových zásob plynu z 50 na 200 let, zřejmě však budou mnohem vyšší. Spotřeba spalovacích motorů se snižuje zhruba o 2,5 % ročně, energetická náročnost průmyslu a lidských obydlí neméně a křivka růstu planetárních obyvatel výrazně zpomaluje. Počet automobilů v rozvojovém světě sice stále stoupá (7% ročně) ale převážně nákupem malých vozů o nízké spotřebě. Poslední elektrárny na ropu se všude zavírají a v Americe skončily i ty na uhlí. Dotace na paliva v mnoha zemích končí a Čína zavádí emisní omezení (6,9 l/km) a je to právě ona, která má zájem své obří zásoby břidlicového plynu plně využít a plynem postupně nahradit uhlí. Číňané se začínají dusit, a proto masivně investují i do drahých alternativ (atom a solár).

Nejrychlejší vývoj (jako vždy) probíhá ve Spojených státech a brzy se (jako vždy) připojí i Spojené království. Během pouhých dvou let se zvýšil v Americe počet autobusů na tekutý zemní plyn na 20% a ještě rapidnější růst teď čeká kamiony a lodě. Neruský plyn je dnes 4x levnější a spalování produkuje o polovinu škodlivin méně.

A tak je pravděpodobné, že se světová denní spotřeba 90 m/b už za čtyři roky zastaví na 92 m/b v roce (Citi, The Economist) a začne pomalu klesat, až nakonec zbude jen pro chemický průmysl a většinou pod zemí.

A u nás? Průzkum plynu z břidlic zakázán, autobusy pražské magistrátní kleptokracie jezdí téměř všechny na naftu a dusí obyvatelstvo, na nových domech a garážích supermarketů vidíme zákaz vjezdu aut na plynový pohon.

LN 14. 8. 13

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Ano, nedejme na strašáky ekoteroristů, kteří jen tahají peníze z kapes prostých občanů. Nafta bude zcela určitě nahrazena jiným energetickým zdrojem a Arabové utřou nos a pak možná opustí i Alláha :))))
15. 08. 2013 | 11:02

jozka napsal(a):

hm, dobry... prvni prispevek, ktery nebyl ani trochu vulgarni, jen naznacoval, ze autor jako vzdy nesmyslne placa je fuc. Neni nad konstruktivni debatu :-)
15. 08. 2013 | 11:06

Pažout napsal(a):

Vaše blogy sleduju už delší dobu a jakobyste vypadl z oka Václavu Klausovi. Stejně omezený ideologický pohled na svět, tržní fundamentalismus, bagatelizace ekologických problém, zaslepená nenávist vůči EU. Od politiloga bych čekal větší nadhled.
15. 08. 2013 | 11:08

Gustáv Kočí napsal(a):

Co vím tak v Praze už ani nevědí co to je kolostav.
15. 08. 2013 | 11:15

Klíma napsal(a):

Gustáve, od té doby co s nima vyje...bal koloťuk se pražáci bojí všeho co začíná na kolo. Akorát kolonizaci republiky uznávají a propagují
15. 08. 2013 | 11:23

john petres napsal(a):

Mimo vjezdu aut na plynový pohon bych zakázal v Česku vjezd i všem narudlejm.To by byl v márketech pokles tržeb,co...P,S,Jsem náruživě zvědav,kdy se tyto poklesy cen za plyn a ropu projeví i na malospotřebitelském trhu hu nás..Jo,jo,aber die konce...
15. 08. 2013 | 11:42

oh napsal(a):

Alexandře Tomský, zdalipak tušíte alespoň přibližně, proč mají auta na LPG do podzemních garáží zakázán vjezd?
15. 08. 2013 | 11:42

Neudržitelný napsal(a):

oh
V ČR platí od roku 2000 (stejně jako v řadě dalších zemí) novelizace evropského homologačního předpisu EHK 67R 01 pro LPG (od roku 2002 EHK R110 pro CNG). Podle tohoto předpisu musí být palivová plynová nádrž vybavena novým bezpečnostním prvkem, jímž je uzavírací elektromagnetický ventil.
Tak proč mají auta na LPG do podzemních garáží zakázán vjezd?
Já to nevím.
15. 08. 2013 | 11:50

deep throat napsal(a):

My Češi se nemáme od Amerikánů v oblasti nových energetických zdrojů co učit. My půjdeme tou vlastní českou cestou. Žádná těžba břidlicového plynu s nebezpečím znečištění spodních vod. Každá česká kráva dostane na zadek balón na shromažďování metanu. Tím si jednak vylepšíme energetickou bilanci na mnoho století dopředu, jednak zavřeme ústa všem ekoteroristům, kteří šíří úvahy o škodlivosti krav na životní prostředí. Na tuhle českou cestu určitě dostaneme i slušnou sumičku z Bruselu.
15. 08. 2013 | 11:53

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Mám za sebou dvě cesty, přes USA a Kanadu a po Ruské federaci. Neznám žádnou evropskou zemi, která je natolik zdevastovaná jako části těch, které jsem projel.
Možná si správný Čech, tedy sociálněnárodnostní bijec z Falce a od Turnova za právo na své pohodlí a své peníze, myslí, že příroda je dar Boží. Možná většina Tomských a jemu podobných , kteří zcela pominuli mohutné protestní hnutí v UK proti těžbě plynu tímto způsobem a couvání britských úřadů, také myslí, že se jednou přestěhuje při nenávratném letu na Mars. Upozorňuji, že je u adeptů přecpáno.
Je zajímavé, že konzervativní síly, včetně ruských bolševiků, mají vztah k přírodě podobný jako k jiným lidem: "rozbít hubu, dříve než jí otevře..."
Díky Bohu, EU má dostatek sil a odvahy, aby se nemusela stít pokryteckým hlupákem, jako autor.
15. 08. 2013 | 12:07

ex-nemo napsal(a):

Hlavní je že naše ekonomika je ven z krize a HDP roste. Ekonomové objevili novou metodu vyhodnocování (Možná jen převzali nedávný geniální objev Ameriky, jak o tom psali)
Od teď už bude ekonomika jen růst, to budeme ve všech zprávách číst ;aspoň do doby než umřeme hladem.
15. 08. 2013 | 12:25

oh napsal(a):

Neudržitelný: Nebude to částečně tím, že ty předpisy platí pro NOVÉ přestavby? A velkou roli v tom hraje setrvačnost a fakt, že značka se zákazem vjezdu zjevně vyjde levněji než plynové detektory.
http://www.lpg.cz/archiv_a/lpg_garaze.php
15. 08. 2013 | 12:28

Anti-Dühring napsal(a):

Já si myslím, že HDP začalo růst, protože to vzal do rukou Zeman s Rusnokem. Co, levouni? :-)
15. 08. 2013 | 12:37

Ládik!!! napsal(a):

Jsem zvyklý na soustavu jednotek SI. Nechám se poučit, co to je za jednotka m/b. Děkuji.
15. 08. 2013 | 13:20

Jerry napsal(a):

. . . A dál už je samá pozitiva . . .
15. 08. 2013 | 13:22

Ferda napsal(a):

Tomský je klasický propagandista. Ten nejvíce lže tím, že píše jen, co se mu hodí. A v tom ještě používá poloparavdy nebo lži.
Proč se třeba ani slovem nezmínil o ekologických problémech spojených s těžbou plynu. Je také zajímavé, že USA vedou převážně války tam, kde se dá něco ukrást - viz Irák ropa, hrozby Iránu nápodobně, atd.
15. 08. 2013 | 13:43

Parabellum napsal(a):

Tomský

Je vzdělán zhruba jako Kopčem z knihy lovců mamutů. Co je více než pět, je podle něj "moc". Ono totiž, pokud na to hydraulické štěpení bude potřeba více energie, než se získá spálením vytěžené suroviny, tak ten výsledný produkt není primárním energetickým zdrojem.
A to platí pro 98 procent ložisek břidlicového plynu.
Ty zbývající, pokud se spolehneme jen na tyto nám zajistí energii tak na 4 roky.
Nakonec i IEA ve svých statistikách uvádí úplně něco jiného, ale to by zkrachovalý nakladatel a technický ignorant Tomský, který nerozezná šroub od matice musel ovládat nejméně rozeznávání arabských číslic.
15. 08. 2013 | 14:05

razdva napsal(a):

Tomský, neboli jeden duchaprázdný žvanil.
15. 08. 2013 | 15:11

John Keats napsal(a):

“Pensive they sit, and roll their languid eyes.”
15. 08. 2013 | 15:12

ditto napsal(a):

razdva neboli jeden duchaprázdný žvanil.
15. 08. 2013 | 15:14

razdva napsal(a):

ditto:
Něco aspoň trošíčku z vlastní hlavy by nebylo? Teda ne že bych na to byl zvědavej.
15. 08. 2013 | 15:28

Rudi Koutek napsal(a):

Tomsky zapomel na jednu vec. Sudetske Nemce, kdy by jste je Cesi nevyhnali, tak ty problemy nemate. Ekonomika, finance atd. tam jsou Nemci lepsi. Co jste si vyrvali to mate.
15. 08. 2013 | 15:43

blue napsal(a):

" Poslední elektrárny na ropu se všude zavírají a v Americe skončily i ty na uhlí."

Poslechnou, pane Tomský, nevim jak ostatní údaje, ale tohle není pravda. V USA byl podíl uhlí na výrobě elektrické energie v roce 2012 37%, pro letošní rok to má být 40% a výhled je stabilní. Důvod: ono to frakování stlačilo cenu zemního plynu vloni pod 2 dolary, tam kde to šlo, výrobci energie "přepnuli" na plyn. Ale jak se cena plynu zvýšila, nyní cca 3,2, tak se opět přechází na uhlí. Tvrzení, že v USA se energie nevyrábí z uhlí, je čistá nepravda.
Víte, proč šla cena plynu nahoru? protože pro většinu producentů plynu je cena pod 3 dolary nerentabilní, nepřežili by, nemají na investice do nových vrtů. Počet nových vrtů dramaticky klesnul, cena plynu šla nahoru. Vámi milovaná poptávka/nabídka funguje i na toto, nějaká ideologie je akcionářům elektráren celkem lhostejná. Jo, Obama dělá co může, ale v podstatě se ukazuje, že tzv. nezávadnost plynu je sporná, nejde jen o podzemní vody.. víte že frakování už bylo prokázáno jako spouštěč menších zemětřesení, a že ztráty plynu dopravou se podle dodavatelů pohybují od 1-2%. A víte kam ten ztracený plyn jde? do atmosféry, vesměs metan. Jako skleníkový plyn je ještě účinnější než kysličník uhličitý. :) vítejte v realitě.

mimoto čína spouští každý týden jednu novou uhelnou elektrárnu, jsem slyšel, ale jak koukám, bude to víc... http://www.thegwpf.org/china-india-building-4-coal-power-plants-week/
no nějak to promyslete a přijďte s novým příběhem.
15. 08. 2013 | 19:20

Yosif K napsal(a):

oh napsal(a):
Alexandře Tomský, zdalipak tušíte alespoň přibližně, proč mají auta na LPG do podzemních garáží zakázán vjezd?
15. 08. 2013 | 11:42
No většina lidí to ví, to je v celý Evropě, propan je těžší než vzduch, kdyby to unikalo tak by se to shromáždilo dole a pak bouchlo. Na druhý straně jsem neslyšel že by z propanový bomby někdy v autě unikal plyn, samozřejmě lepší je nepokoušet osud.
15. 08. 2013 | 19:34

Yosif K napsal(a):

blue napsal(a):
.....a že ztráty plynu dopravou se podle dodavatelů pohybují od 1-2%. A víte kam ten ztracený plyn jde? do atmosféry, vesměs metan. Jako skleníkový plyn je ještě účinnější než kysličník uhličitý. :) vítejte v realitě.
15. 08. 2013 | 19:20
To ovšem platí i pro tradiční těžbu plznu a nafty, například v bor...lářském rusku uniká do ovyduší asi 10-15% zemního plynu, občas bouchne celé údlí jako fagulůe, dtto Iran, KSA.... v Iranu, Iraku, KSA a dalších státech okolo gulfu se propálí jako flare gas asi 35% evropské spotřeby plynu. Není plynovod. Dalších pár procent prostě unikne vedle vrtů do ovzduší, who cares, snad nevybouchnem isnhallah....
15. 08. 2013 | 19:40

Mistr napsal(a):

Autor nezná ani základní věc, rozdíl mezi CNG a LPG, ale to mu nebrání napsat rádobyodborný článek o plynu.
15. 08. 2013 | 20:26

Stejskalův kodex : Bloger nesmí lhát. napsal(a):

"...Fakta. :))))))..... Poslední elektrárny na ropu se všude zavírají a v Americe skončily i ty na uhlí..."

http://uk.reuters.com/article/2013/07/12/utilities-firstenergy-coal-idUKL1N0FI19L20130712

"....There are about 318 gigawatts (GW) of coal-fired power plants in the United States, about 30 percent of the nation's 1,051 GW generation fleet.
The share of generation fueled by coal in 2013 is expected to rise to 40.1
percent from 37.4 percent in 2012, then hold at 40.1 percent in 2014, according
to the U.S. Energy Information Administration's (EIA) short-term energy outlook
in July...."/a dále/
15. 08. 2013 | 21:08

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Pane Tomský.
Vaším zdrojem EIA nebude, patrně Russian Today, která také ví vše nejlépe.
Dovolte, abych opět vyslovil pochybnost o smyslu Vaší emigrace, pokud se nechci pouštět do nejrůznějších kalkulací. Jste patrně něšťastník, který utekl před vlastním blahem, neboť normalizace a brežněvovský systém Vám sedne jako ulitý. Máte jakousi propagandistickou školu ruského bolševického ražení, pokud na Vás pohlížím očima Wallersteina.
15. 08. 2013 | 21:27

František Marčík napsal(a):

článek mimořádně hloupý, protože naprosto neznalý problematiky; ale chápu, že ideologicky by se to nehodilo panu Tomského do krámu, pročež si nemohl odpustit ho vyplodit

nazvat Taleba duchaplným žvanilem může jen omezený chudák, ale prosím
15. 08. 2013 | 22:31

Akcionáři LN úpí napsal(a):

"....Svět je totiž fantastické místo, před nímž bledne veškerá fantazie a má v zásobě ohromná překvapení..."
Jedním z nich je i lhaní v médiích.

Dobrou noc.
15. 08. 2013 | 22:37

Gerd napsal(a):

kdo chce vyhrát válku s terorismem, musí najít alternativní palivo za ropu. Až dnes bohatí arabští šejkové osedlají zpátky velbloudy, nezbydou jim prostředky na podporu teroristů.
Těžba břidlicového plynu ovšem tím řešením není.
15. 08. 2013 | 22:59

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

To Gerd, Al Jouda a podobní hlasatelé bludů o ropě:
Vážení, ropa nedojde, ropy je pořád a furt stejně.
Ona ta ropa vzniká (tedy zeměkoule jí vyrábí nepřetržitě) na okrajích deskové tektoniky. Proto jí mají Arabové, (od Rudého moře po Perský záliv je tektonický zlom) Mexičani, USA (ti jsou dnes dokonce soběstační, ale z rozumných důvodů o tom drží hubu) i Norové (jsou holt blízko středoatlantického hřbetu). O Rusákách a Indonesii hovořit netřeba.
A ta ropa se bude tvořit tak dlouho, dokud bude tahle planeta fungovat jako obří nukleární reaktor. To teplo uvnitř planety vzniká totiž rozpadem radioaktivních prvků.
Takže v praxi: Pokud Saudové vyčerpají nějaké to ložisko, vytryskne jim o pár desítek kilometrů jiné. Blbé co?
Mám ten silný dojem, že nejlepším přítelem ropných společností jsou Zelení alarmisti, protože jim svými bludy pomáhají udržet vysokou cenu za ropu a ropné produkty.
A peníze jsou až na prvním místě, že?
16. 08. 2013 | 07:20

Alách Akbar napsal(a):

Pane Tomský kontaktujte pana Maška z osud.cz on miluje takové myslitele jako jste vy. Kvalita titulku napovídá si budete mylšenkově velmi blízcí.
16. 08. 2013 | 07:33

jozka napsal(a):

Pro ty, co by snad brali kosouhly prmet ctverce vazne neco k pocteni:

http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/vznik-a-vyvoj-ropnych-lozisek-946/
16. 08. 2013 | 13:14

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

To Jozka:
Váš odkaz na Cílkův zavádějící blábol je sice hezký, ale bohužel je to jen blábol.
Ropy, tedy uhlovodíků je např. plný Saturnův měsíc Titan.
Tam nikdy neexistoval žádný život. Přesto je tam ropy plno.
Mnozí zelení trotli hlásají sto let staré teorie o vzniku ropy.
Studujte novější geologické poznatky, mladší 20 let. Nebudete za hlupáka!
16. 08. 2013 | 14:43

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

To Jozka:
Váš odkaz na Cílkův zavádějící blábol je sice hezký, ale bohužel je to jen blábol.
Ropy, tedy uhlovodíků je např. plný Saturnův měsíc Titan.
Tam nikdy neexistoval žádný život. Přesto je tam ropy plno.
Mnozí zelení trotli hlásají sto let staré teorie o vzniku ropy.
Studujte novější geologické poznatky, mladší 20 let. Nebudete za hlupáka!
16. 08. 2013 | 14:43

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

To Jozka:
Jeden takový populárně-vědecký článeček pro mládež.
Doporučuji přečíst. A na Bursíkovy nesmysly zapomenout, i s Kačenou Biomasou.
http://www.osel.cz/index.php?clanek=6903
16. 08. 2013 | 14:55

jogín napsal(a):

Kosoúhlý: Břidlicový plyn z ropy určitě nepochází. jak název říká, je vázán na sedimenty. A abiotický původ ropy neznamená, že nebude vyčerpána- může pocházet z doby před vznikem kyslíku činností rostlin, stejně jako na Titanu.
16. 08. 2013 | 18:03

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

jogín, nastudujou si něco o ropě.
Ona totiž ta ropa vznikala dávno, před stovkami milionů let, vznikala taky včera, vzniká dnes a bude se tvořit i zítra a furt, dokud bude desková tektonika hýbat zemegulou.
Prostě klasický obnovitelný zdroj, že to ekologisti nechápou, či nechtějí pochopit, je jiná záležitost.
Plyn má jiný mechanismus vzniku, biotický i abiotický.
16. 08. 2013 | 21:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy