Exploze

05. 10. 2013 | 10:31
Přečteno 2622 krát
Gutenbergův převratný vynález (1448) změnil dějiny lidstva.Technologie pohyblivých písmen osvobodila psané slovo z klausury klášterů a přestěhovala knihu do rukou renesanční inteligence. Stala se nástrojem vzdělání, propagandy a zábavy. Bez tištěné knihy, sto tisíckrát levnější než opis manuskriptu, by nikdy nedošlo k tak dynamickému rozmachu evropské vědy, umění, svobody a blahobytu.

Pět století přibývá knih i čtenářů, soukromých, školních i veřejných knihoven, nakladatelů a knihkupců. S růstem obyvatelstva a životní úrovně expandoval i knižní trh a renomovaní nakladatelé (často milionáři) podporováni normativním státem, školou i soukromými patrony (Nobel, Booker, Pullitzer) pečovali o kvalitní redakci a propagaci významných autorů. Až do poloviny dvacátého století byly bestsellery vysoce hodnotnou dodnes uznávanou literaturou. Šmíra existovala jen na okraji veřejného zájmu.

Demokratizace společnosti a stále levnější produkce všechno změnila. O tom, co budou lidé číst, nerozhodují recenzenti, ale tržní úspěch, podporovaný novým médiem, filmovou adaptací. Samozřejmě i dnes najdeme v tabulkách světových bestsellerů díla srovnatelná s Dumasem, Dickensem, Austenovou či Čechovem, ale jde o výjimky. Ani renomovaná nakladatelství jako Mondadori nebo Orion se nestydi vydávat pornografii.

Globalizace a reklamní výhoda masivního trhu globálního jazyka (cca miliarda čtenářů) radikálně změnila tržní prostředí. Když jsem v Londýně (1985) navštívil šéfredaktora jednoho většího nakladatelství a zeptal se, co bude dělat, když mu 400 novinek stěží vydělalo na režii, dostal jsem lakonickou odpověď: „Zdvojnásobím produkci.“ Nevyslovený předpoklad, že uloví světový trhák. Honbu za bestsellerem posíil nejen rostoucí trh, ale také druhá technologická revoluce. Elektronická sazba zlikvidovala Gutenbergovy sazeče, zlevnila redakční práci a výkonnější offsetová technologie radikálně snížila výrobní náklady. Bylo možné vydávat v malém nákladu, levněji a více knih i prodat. Trh, jak se brzy ukázalo, není nafukovací.

Průměrná cena anglického paperbacku se za třicet let (ještě před internetem) zvýšila z 6.90 na 8.37 liber, zatímco platy vzrostly trojnásobně. Nevím, jaký byl tehdy průměrný prodej, ale dnes je to v Anglii 137 a v Americe 251 a jen procento veškeré produkce se dostane za výlohu. Za to globální bestseller prodá v Anglii hravě milion a někdy i dva. Propastný rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem zvyšuje produkci. Za několik let se produkce novinek v Anglii zdvojnásobila na dnešních 150 000 a v Americe stoupla trojnásobně na 328 000 titulů. S příchodem e-knih prodej bestsellerů ještě posílil o 10 – 15 % a knihy se začaly doslova množit dělením. Vydané tituly v USA od roku 2005 explodovaly na čtyřnásobek 1, 237 803 (tři čtvrtiny jsou reprinty bez autorských práv nebo samizdat autorů). Prodej knih papírových i elektronických však posledních pár let sice roste, ale už jen o několik procent ročně (a to jen díky rostoucímu exportu do Evropy a Asie. Angličané prodají e-knih14 % a Američané 30 %; jediní na světě mají významný a narůstající prodej. Prodej papírových knih však od roku 2007 klesá, knihkupectví ztratila 12 %. V Evropě tvoří e-knihy pouhá 2% (EU je nepovažuje za knihy a zatěžuje vysokou daní za služby).

V moři neprodejných knih se riziko, zisky i marže prodejců snižují (e-knihy jen finančně doplní trhák), ostatní internetový prodej nestojí za řeč. E-knihy nejen snižují obrat knih papírových a možná v dálné budoucnosti, až vymře dnešní většina starších čtenářů, paperbacky nahradí, ale zvyšují produkci i grafomanii. Tím ovšem zisky nakladatelů i knihkupců ještě více klesnou, protože marže e-knih jsou nižší (agentury žádají 20 %) a přitom je zisk nakladatele tvořen i v anglosaském světě z 90 % prodejem knih papírových. Čtenářů totiž stále ubývá – klesá počet mladých, prestiž knihy malá (brak), špatné školy, čím dál víc děti neumí číst, úbytek volného času.

Nakladatelé se brání vydáváním reprintů (ušetří za práva i redakci), snižováním kvality i počtu zaměstnanců, platy nerostou, překlady mizernější. Počet knihkupců v New Yorku i v Londýně pomalu klesá, v Americe zanikl řetězec (Borders) a anglický Waterstones a německá Thalia mají namále.

V kapitalistickém hospodářství je cyklická nadprodukce běžnou záležitostí a trh si s ní hravě poradí. Proč tomu tak není u knih? Inu proto, že kniha je unikát, nikdo neví, jestli se prodá 137 výtisků nebo milion a je dokonce jedno, jestli je kvalitní nebo ne. Vidina astronomického zisku, tak jako jackpot, pohání trh k větší produkci a láká mnohé, kteří umí jakž takž psát a ti se množí jak králíci. Krizi producentů však paradoxně způsobila i technologie. Ta Gutenbergova svět postavila na nohy, ta dnešní pomalu likviduje knihkupce i nakladatele. Méně by bylo více, ale jak z pasti ven?

Biblio, září 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mně jsou podnikatelé knihkupci napsal(a):

ukradeni. Jako každý podnikatel nesou podnikatelské riziko. Jako echtpravičák byste měl být spokojen. Zákony trhu platí a kdo se nestihne včas přizpůsobit novému trendu je trhem pozřen. Nebo snad ne? Proč echtpravičáci povykují a žádají státní daňové úlevy?
05. 10. 2013 | 10:38

Maximus napsal(a):

Ano pane autore a přispěli k tomu ti, které obdivujete a snad i volíte, ti co razantně zvedli DPH na knihy! Jo, máte v tom hokej, že? Ve vyspělých státech v Evropě není prodej knih (až na výjimky, ale kompenzují to jinak)zatížen vysokým DPH! A tak si zanotujme spolu:
Volím pravici a budem v zadnici!
Hezký den.
05. 10. 2013 | 10:49

Bestia triumphans napsal(a):

Autor napsal:
"Až do poloviny dvacátého století byly bestsellery vysoce hodnotnou dodnes uznávanou literaturou. Šmíra existovala jen na okraji veřejného zájmu."

???
Opravdu?
Já měl za to, že dobře na odbyt šly vždycky různé morytáty a krváky...
05. 10. 2013 | 12:02

Kontrolní otázka napsal(a):

Náklady je potřeba snižovat, konkurence je dobrá a přírodu je potřeba šetřit. Anebo to již u vás pravicových politologů neplatí, pane Tomský?
05. 10. 2013 | 12:20

Papouch napsal(a):

"Až do poloviny dvacátého století byly bestsellery vysoce hodnotnou dodnes uznávanou literaturou. Šmíra existovala jen na okraji veřejného zájmu."

Kdyby žil Jaroslav Dietl v 19. století, učili bychom se o něm jako o romanopisci srovnatelném s Dickensem, Balzacem, Vernem nebo Dumasem - televizní seriály tehdy nahrazoval fenomén románu na pokračování (v časopise), teprve po komerčním úspechu vydávaný knižně.
05. 10. 2013 | 12:25

Sláma napsal(a):

Jako vždy vyplodil pan Tomský nesmírně hloupý příspěvek. Nejsměšnější je jeho výrok: "V kapitalistickém hospodářství je cyklická nadprodukce běžnou záležitostí a trh si s ní hravě poradí."
Ne, neporadí pane Tomský. Musí si s ní poradit vlády, jak tomu bylo i ve Velké hospodářské krizi, což byla přesně taková krize.
A pokud se týče té daně, tak pan Tomský ještě nepřišel na to, že Velká Británie má vyjednanou výjimku v rámci EU a má daň z přidané hodnoty na knihy ve výši 0% (slovy nula procent). V rámci EU je minimální velikost spodní sazby DPH ve výši 5%, v České republice je 15%, což je nejvíce v celé EU.
05. 10. 2013 | 12:40

Kontrolní otázka napsal(a):

Sláma

kdo se v těch pravičácích má vyznat? Jednou je pro ně ideální "rovná" daň, podruhé by chtěli (ale jenom pro sebe - pro své podnikání) diferencovanou daň. A ostatní aťsi třeba ožírají kůru ze stromů.
05. 10. 2013 | 12:50

Libertad napsal(a):

"A knížky vytištěné v období 1448-1500 se nazývají inkunábule", zapomněl napsat pan podnikatel.

Bez pozdravu

Sidonio Libertad
05. 10. 2013 | 12:53

K.M. napsal(a):

12:40

Kapitalistické hospodářství vše nevyřeší ...
a nejméně problémů vyřeší takové kapitalistické hospodářství, jako je v dnešní ČR..., jak patrno z blogu pana Martina Pantůčka: "AŽ NA DNO ČESKO ?"

I když..., je to vůbec kapitalistické hospodářství...(?), to, co je dnes v ČR...?

A může nějaké... tržní hospodářství..., v ČR..., vůbec někdy... fungovat...(?),
to jsou otázky za blogem "AŽ NA DNO, ČESKO ?" (04.10.-11:52, 14:52 a 15:27), nejen na vysoké školy ČR...

K.M.
05. 10. 2013 | 14:08

Já se rád dívám. napsal(a):

Čistě cyklicky respektive strukturálně vzato, pane Tomský, se prostě smiřte s tím, že buď e-knihy nebo bankrot.
Luddismus zde ztrácí smysl, nenašel byste dkonce ani tu místnost - v níž ten stroj stojí.
Holt ne každý má na to - začíst se do Odyssea Jamese Joyce, jak mentálně, tak časově a tlusté knihy bývají i dražší a těžší, dnes si Ottův slovník naučný, vydání r. 1988 a násl., můžete vzít s sebou i na rande - a nevzbudíte tím nedůvěru či pohoršení.

Nevěšte ale hlavu, ono se to cyklicky zase změní, až dojde k tomu osvobození člověka od vykořisťování jiným člověkem tak naroste i volný čas /dělat budou jen stroje a obzvláště nenasytní jedinci/ a vy, respektive vaši potomci se zase dostanete do modrých čísel, knihy opět půjdou na dračku, není nad to si u zurčícího potůčku listovat v knize, kam se hrabe čtečka, fyzicky zdatnější jedinci pak zvládnou na takové místo donést i ten OSN /neplést s ochránkyní matičky Země/.
Vypadá to růžově, nepropadejte skepsi, na Biblio vás čtou - to je moc dobrý signál.
05. 10. 2013 | 14:45

Já se rád dívám. napsal(a):

re : 1888
05. 10. 2013 | 14:59

Skalder napsal(a):

Levné (cenou i duchem) lidové čtení živilo tiskárny už v dobách, kdy Melantrich a Veleslavín vydávali svoje špičkové tisky. Lze předpokládat, že nejeden prostý člověk se právě díky těmto tiskům naučil pořádně číst. Mezi úspěšnými francouzskými spisovateli XIX. století bychom kromě Dumase či Stendhala našli řadu autorů, které dnes znají jen specializovaní literární historici. A že by naši dědečkové a praddědečkové četli pod lavicí spíše Čechova než Rodokapsy, o tom taky pochybuju. Vzpomeňme úvodní sekvence filmu "Cesta do hlubin študákovy duše"...
05. 10. 2013 | 15:51

strýc virus HxNx napsal(a):

hm

bestseller může být kvalitní kniha i škvár.
v tom má autor blogu pravdu.
05. 10. 2013 | 16:34

blue jay napsal(a):

mas to marne Alexandre,
vydavat neco kvalitniho i v paperback je v narode ctenaru Blesku sebevrazda. Staci se podivat na vetsinu prispevku pod timto blogem a melo by ti byt jasne, ze se snazis komunikovat se stadem primitivnich politicky zfanatizovanych sudokopytniku. Proc radsi nepublikujes ve Velke Britanii ? Tam lide porad ctou.
Have a nice day.
05. 10. 2013 | 18:22

muromec napsal(a):

Kniha? Co to je? Není to taková ta věcička plná listů papíru potlačených černými písmeny? No ano, nejasně si vzpomínám, co to bylo. Ale prosím vás, dnes, když je všechno na internetu, žáci nosí do školy místo knih tablety, na co by komu byly knihy? Proč by měl někdo něco číst? Kruh se uzavírá, lidstvo je zase tam kde bylo před 1500 lety, nastává doba temna. Tentokrát počítačového temna.
05. 10. 2013 | 20:09

cimprlich napsal(a):

Mr.Sláma 12:40
Vážený pane Slámo, k téDPH na knihy v GB můj názor. Uplatňuje se tam vliv anglického jazyka, který GB celosvětově i nadále prosazuje. A dostupnost učebnic AJ pro všemožné pronárody je tomu v popředí (nikoliv v pozadí-myšleno přeneseně, nikoliv anatomicky).Jiná věc je, za kolik se soudobé učebnice AJ (které podle mého názoru i názoru mých bývalých kolegů z USA jsou mnohem horší než ta staré)prodávají v cílových zemích. S dojetím vzpomínám, jak jsme se v 60. létech předháněli, abychom měli jako první, dnes už legendární knihu Eckersley, která se tehdy prodávala za pár korun v prodejně Ruská kniha...
Vážený pane Slámo, ale na celou produkci knih vydávaných v současné době v ČR bych klidně použil vysokou sazbu DPH. Já sám si opatřuji staré antikvární knihy, to jsou opravdové skvosty... Omlouvám se za dlouhý příspěvek, snad to není příliš "mimo mísu". S pozdravem Cimprlich
05. 10. 2013 | 20:22

Jáchym napsal(a):

Pane Tomský,
dík za článek - jako zdroj informací z Vaší branže ho oceńuji.

Jinak je pro mne vždy a znovu objevem, jak příšerně je schopen inteligentní člověk propadnout selektivnímu vidění světa.

To, co vidíte a popisujete coby destruktivní dopad "kapitalizmu" na úzkou oblast vašeho zájmu je typické pro VŠECHNY oblasti současné civilizace!

Zásadním problémem je, že "kapitalismus" sedmdesátých let (s jeho pozitivními i negativními rysy) nemá kromě jména již téměř nic společného s banksterským "kapitalismem" dneška.
***************************************************
Váš nereflektovaný egocentrismus je pro mnohé zde zdrojem zábavy, pro mne i neustálým zdrojem poučení.
Pokud se pohybujete na svém nakladatelském ostrůvku, vidíte situaci jasně.
Jinak vynakládáte stále neuvěřitelnější úsilí na to, abyste náhodou nespatřil něco, co nechcete vidět a nepochopil něco, čemu odmítáte porozumět.

Potápíme se všichni společně, bratře.
06. 10. 2013 | 10:23

Daniel Březen napsal(a):

Rád sem občas zavítám. Jenom Vám chci vyjádřit podporu pane Tomský. Máte zde pravidelně žlučovité přispěvatele do diskusí, které mnohdy nechápu ( možná to chce změnit stravu...) Mám rád Váš úhel pohledu na svět a věci v něm. I když mám někdy odlišný názor, jsem rád pokud mohu znát Váš. Děkuji.
09. 10. 2013 | 23:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy