Fenomén Babiš na vlně antipolitiky

12. 10. 2013 | 07:10
Přečteno 4009 krát
Do voleb v Čechii, jak se teď korektně říká, zbývají ještě dva dlouhé týdny (týden je před volbami obzvlášť dlouhý) a už je tu docela velké překvapení. Prezidentova aureola poněkud pohasla a jeho stranička příznivců, český světový unikát, se rozhádala a najednou záchranný pěti procentní vstup do parlamentu už „zemanovci“ jistý nemají.

Za to nástup slovenského převážně zemědělského podnikatele Andreje Babiše do politiky se zdá být nezadržitelný. Preference strany „ANO“ (oficiálně hnutí) od počátku předvolební kampaně stoupají a průměr všech průzkumů se dnes pohybuje kolem plus mínus dvanácti procent a stále stoupá. A protože mírně klesají i preference komunistů a socialistů, začíná nová strana, která se sice profiluje jako umírněně pravicová, přitahovat hlasy i v levé polovině rozděleného voličstva a s jistou výhrou levice by přece jen mohla zamávat.

Český komentariát se vůči Babišovi vymezuje na škále od vzteklé nenávisti až k mírně pobavené jízlivosti. Zuřivci křičí – oligarcha, estébák, hrobař politiky, diktátor (cožpak lze řídit stát jako podnik?), chce provázat stát s velkopodniky, ti druzí buď psychologizují nebo spekulují, co se asi za nečitelným záměrem podnikatele skrývá a předpovídají uměle (penězi) před dvěma lety vytvořené straně a její předvolební reklamě (přibližně za padesát – sedmdesát milionů) použití jen na jedno volební období.

Politologové a novináři mají jasno. Babiš je nečitelný introvert, je to pan důležitý, který chce být viděn a svou stranu bez politické ideologie a bez kořenů (čili návaznosti na historii) v parlamentě ani neuřídí. Strana, natož stát, není podnik. V celé Evropě se ze sta pokusů vytvořit alternativní strany po válce uchytili jen antiimigrační antiunionističní nacionalisté a zelení. Představa, že on samojediný, i kdyby to myslel sebevážněji, změní politickou korupci politiky je přece naivní. To je hluboký civilizační problém nestabilní mladé demokracie a kultury, které chybí puritánství severní Evropy.

Babišovi bude navíc příští rok šedesát a nebude schopen vládnout straně ani svému impériu (200 firem). Jde opět jako už tolikrát jen o další seskupení na jedno použití. Je to jen populistický obchodník s nadějí, koupil si několik známých tváří a chytá jen nestálé zklamané a věčně nerozhodnuté voliče. Do parlamentu přitáhne nesourodou
svitu naivních a nezkušených novoposlanců. A před volbami přikoupil ke svým novinám velký segment těch nejdůležitějších (MfDnes, lidovky, Metro), aby umlčel kritiku. Blbá nálada posedla už i novináře.

Co bude, to uvidíme. Jsou pravdy obecné a pravdy partikulární. Zatím platí úspěch. Babiš mluví klidně, dokonce se usmívá, působí sympaticky a je v televizi, čím dál častěji a na blbou náladu má pozitivní heslo – bude líp, věřte. Ačkoli se jeho levopravé „hnutí“ teprve po fiasku pravice přiklonilo doprava, pro vyhořelou garnituru pravice je jeho mediální prezentace naprosto ničivá – odmítá totiž zvýšení daní a nenáviděnou Kalouskovu DPH hodlá vrátit z 15 procent zpátky na 10 a představuje ji jako pomoc sociální. Na to nemá pravice, ale ani levice, která snížení DPH kupodivu svým voličům neslíbila, odpověď. Na nenáviděného financministra je snadné útočit, vždyť to jeho daně pohřbily pravici a přivodily recesi. A co je ještě drtivější – Babiš stále zdůrazňuje, že je v politice, jen proto, že to vedli politici ODS, které volil, od deseti k pěti a snadno všechny argumenty utluče podnikatelským rozumem – podpoříme firemními odpisy zaměstnanost absolventů a lidí nad padesát i částečné úvazky pro ženy na mateřské. Kdo by nesouhlasil?

A státní správě, na rozdíl od politiky, by manažerský přístup jistě prospěl.

Čechie je psychicky v krizi. Hospodářství stagnuje, Evropská unie a eurokrize optimismu nepřidá. Poprvé od převratu klesl absolutní počet obyvatel a porodnost klesá. Babiš nabízí změnu a půjdou-li preference ještě týden nahoru, začnou v něm voliči vidět premiéra a leckdo se přidá.

Demokracie, po staru politika na rozdíl od nepolitiky tyranie, je vláda v nejlepším případě amatérů (ignorantů) a v nejhorším demagogů a lumpů. Je z principu nedokonalá a handrkování i nechutné kompromisy k ní patří, ale jestliže mají lidé pocit, že na rozdíl od severozápadní Evropy, se u nás nedá prosadit nic pozitivního, je to bída. Handrkování politiků by nemělo paralyzovat stát – jak k tomu všelijaké skandály nejen korupční ale i administrativní poslední dobou směřovaly. Politici tzv. pravice si metlu Babiše zasluhují a levice nás z marasmu nevyvede. Nedivme se, že lidé hledají zásadní změnu a mají pocit, že volbou neznámého nic nepokazí.

Babišova iniciativa antipolitického antikorupčního hnutí je nepochybně zoufalou odpovědí na hlubokou krizi české politiky. Dnes už to totiž není jen Pepa v pivnici čtvrté cenové skupiny, kdo vidí v politice nenapravitelné svinstvo a nemá koho volit, ale dokonce i vzdělanci po všech skandálech a tunelech považují každou vládnoucí koalici za bratry v triku, kteří se spolčili, aby nasytili sebe a své klientské spolubratry. Zklamání a blbá nálada veřejnosti je tak monumentální, že i můj pravicový přítel primář a bohatý restituent se pozastavuje nad otázkou, zda-li jsme v nesvobodě nebyli šťastnější. Existovaly přece chalupy, zahrádky, mejdany i družné pivnice a hlavně byli kamarádi i milenky. Teď jen hon a shon. Tahle špatná nálada se v české závisti zhmotňuje nejen v nevraživost vůči politikům ale také vůči boháčům jako Babiš. Je možné, že ho jeho příznivci idealizují jako člověka dobré vůle, který chce vstupem do politiky jen obhájit svou čest poctivého podnikatele (legitimizovat svůj majetek) a pokusit se skoncovat s korupcí a nikoli usilovat o ministerstvo zemědělství a dotace. Vždyť to nemá zapotřebí, říkají, a mnozí jim kupodivu po všech těch podnikavci prolezlých stranách dávají za pravdu. Podnikavci ovšem žádní podnikatelé nejsou.

Ať tak či onak, kdyby se Andreji Babišovi podařilo prosadit alespoň nízkou daň z přidané hodnoty a nulovou na kulturu, udělal by pro nás pro všechny víc než dost.

Psáno pro časopis Týždeň

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zemedelec napsal(a):

Pane Tomský.
Proč nekandidují další podobní privatizátoři jako Babiš.
To by byla podívaná,Babiš,Bakala,Kožený,Komárek Kellner,Tykač,Dlouhý,Soudek,no ani by se nevešli do parlamentu.Jak navrhuje Klaus,ještě je potřeba rozkrást,rozprodat i ten zbytek státního majetku.
Pak věřte tomu,že hladovému i hraní na housle zadarmo,připadá jako skřípání zubů.
12. 10. 2013 | 08:04

bachorka napsal(a):

Volila jsem vždy ODS, naposledy se zaťatými zuby, ale volila. Teď mi zbývá jen Babiš, ODS volit nelze, jako pravicový volič byť důchodce nemůžu volit ani soc. dem. nebo komunisty. Top O9 ne kvůli Kalouskovi a knížeti. Takže děkuji za blog, budu volit s klidným svědomím, že dělám dobře. PS. Syn Piráty.
12. 10. 2013 | 08:33

muromec napsal(a):

zemedelec napsal(a):
Pane Tomský.
Proč nekandidují další podobní privatizátoři jako Babiš.
To by byla podívaná,Babiš,Bakala,Kožený,Komárek Kellner,Tykač,Dlouhý,Soudek,no ani by se nevešli do parlamentu.Jak navrhuje Klaus,ještě je potřeba rozkrást,rozprodat i ten zbytek státního majetku.
Pak věřte tomu,že hladovému i hraní na housle zadarmo,připadá jako skřípání zubů.
12. 10. 2013 | 08:04

Ono to celkem nejde. Ti ostatní pánové které jste jmenoval, jsou totiž Češi (opravdu?). A je tady proto jeden takový malinký charakterový rozdíl: U Slováka jako je Babiš je možné ještě stále trošinku předpokládat nebo alespoň věřit, že i přes své bohatství a úspěch si zachoval stále ještě alespoň kapičku citu, soucitu a morální sounáležitosti i s prostými lidmi. A k tomu trochu naivní víry, že člověk má páchat dobro, i kousek srdce a relitivně čistou duši. To je totiž známá slabost většiny Slováků, kterou je někdy lehké zneužít, nebo se z ní vysmívat. Možná právě to je na panu Babišovi zajímavé i pro českého voliče. Řekl bych, že alespoň šanci aby ukázal jak se osvedčí si rozhodně zasluhuje.
12. 10. 2013 | 08:42

zemedelec napsal(a):

Pro muromec.
Vím co chcete naznačit,ale doposud to Babiš neprokázal.
Sice to neovlivním,ale jestli by dostal šanci rozhodovat o dění ve státě,budeme nemile překvapeni.Ta hurá kampaň pro Babiše,jenom tomu nasvědčuje.Pravicovým voličům se nedivím,že se ho chytají,ale levicoví budou,nepochopím.
12. 10. 2013 | 09:04

muromec napsal(a):

to zemědelec
Tak jsme zajedno: Já vím, že doposud to neprokázal. Neměl kde a jak. Má ale mít svou šanci. Hloubku nadějí na reálnost jejího správného využití zváží a zhodnotí voliči při nejbližších volbách. Jestli pan Bůh dopustí a motyka spustí. Řekl bych, že tahleta Babišova motyka spustí asi o hodně pozitivněji než bývalé Věci veřejné.
12. 10. 2013 | 09:12

Filuta napsal(a):

Pan Tomský špatně skrývá své sympatie pro Babiše.

Zřejmě mu ke štěstí stačí, když mu Babiš zařídí nižší DPH na knihy.
Dost dobře ale nechápu, jak může údajně takový "pravičák a konzervativec" jako Tomský, plédovat za bolševika a stbáka, který zbohatl díky Grossovi, řepce a eurodotacím (Agrofert, Unipetrol).
A ještě má drzost tvrdit, že začínal od píky. To určitě.
Vlastnit média a zároveň lézt do politiky, není úplně standardní model. Alespoň pro demokratické země. Ale to my nejsme, my máme blíž k mafiánskému jihu Evropy.
Příklonu mnoha mediálně známých osob k Babišovi si všímám, markantně roste množství jeho příznivců, kteří očekávají za svou loajalitu evidentně nějaký profit.
I Aktuálně je nezvykle krotké a k Babišovi se radši nevyjadřuje.
Co kdyby ho Bakala prodal ?
Na to, jak tady šili do Zemana, coby "ohrožení demokracie", přestože nemá nejen miliardy, ale ani stamiliony a nevlastní žádné médium (naopak-česká média na něm nenechají nit suchou), je ta vlídnost k Babišovi krajně podezřelá.
12. 10. 2013 | 09:19

Filuta napsal(a):

muromec

Jste dost naivní.
Pro koho ta "motyka spustí pozitivněji"?
Myslíte, že pro "chudinu a socky"?
Já bych řekl,že pro velkopodnikatele. Babiš se se svými záměry netají, o malé firmy mu nejde.
A hlupáčci, kteří v něm vidí komunistu, volí miliardáře a domnívají se, že to bude nějaký novodobý Juro Jánošík. Muehehe.

Babiš je navíc silně prounijní, protože bez EU není dotací a šest miliard je šest miliard.
Předem vás lituju za to, jak velice budete rozčarován.
Ale "lid" asi tu poslední ránu z milosti potřebuje,aby se vzchopil a vzal do ruky konečně ty klacky.
12. 10. 2013 | 09:24

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, volit sockom a jeho klony, soudruhy kteří slibují davki každému, kdo jim dá hlas ?
Nikdy.
A odkud na tyto vezmou to zaboha upřímně neprozradí.
Možná živnostníkům příživníkům, jak se nechal slyšet jeden sockom odborník atd atd.
Takže je to celkem jasné.
Když už volit, tak jedině ty co něco opravdu dělají a dělat dovedou.
Protože jenom z dělání se dají vybrat daně na školy, cesty, policajty, vojáky, zdravotní sestry, důchodce atd atd.
Ze sockom jistě upřímných keciček těžko.
Veselé krizování.
http://media.novinky.cz/638/396380-gallery1-s1t83.jpg
Veselé krizování.
12. 10. 2013 | 09:25

Filuta napsal(a):

Zemědělec
Já se zas divím těm "pravicovým", že jsou schopni nevidět, kdo Babiš byl a jak se tím miliardářem stal (bolševické kontakty a privatizace).
A divím se, že je nezajímá, jakým způsobem likviduje Babiš konkurenci (pracovní místa nevytváří, ale ničí)a jak mizerně jsou jeho zaměstnanci placeni. Obecně je známo, že podprůměrně.
Takový člověk má řídit stát jako svou firmu?
Levičákům se divím taky, protože ti ho sice zase volí coby toho bolševika(což jim imponuje), ale úplně jim uchází, že jde o stejný typ bezohledného ,arogantního kapitalisty jako Bakala, jehož nenávidí. Logiku v tom nehledejte.
12. 10. 2013 | 09:28

Maximus napsal(a):

Babišovo ANO je jedna z mála možných voleb pravicově orientovaného voliče, který je zklamán výsledky "práce" stávajících pravicových stran. Že je strana především jednoho muže? A co tedy ostatní jako TOP09? To je strana Kalouska a jednoho věčně usínajícího pána a pár komparsistů. A tak by se dalo pokračovat. Ty strany, které mají prý více známých tváří, se ovšem velmi často rozhádávají a když jde o věc, tak se zjistí, že nemají stejně jako nyní ODS skutečné osobnosti. O tom to tedy opravdu není a možní skuteční lídři mohou v těchto stranách vyrůst. Srovnávat Babiše ovšem třeba s Bakalou není férové. Babiš působí v ČR a většinu zisků z podnikání zde nechává či reinvestuje, ovšem Bakala si je posílá vně ČR třeba na Kypr aj. Kdepak, je mezi nimi hodně velký rozdíl. Babiš si navíc kupuje část médií, aby se prostě ochránil před médii koupenými jeho protivníky a to je nejen chytré, ale i velmi nutné. Co umí média jsme mohli zaregistrovat při poslední volbě prezidenta ČR, tak to byla síla. Asi před třemi týdny se dostala na venek zpráva, že bude část tisku a prý TV Nova útočit znovu na M.Zemana, potasžmo i SPOZ a mimo jiné si k tomu vyberou i jeho dceru a vymyslí si pseudo porno aféru z večírku, který prý proběhl kdesi před rokem. A stalo se!
Přišel s tím zatím obskurní plátek a nedávno jsem poslouchal Mareše na rádiu F1, jak to tam rozebíral jako hotovou věc a že se o tom "svět" baví. Od něj to sedí, přeplaceného trotlíka. Ten by vlezl i na dámské kolo, kdyby mu neujelo. Oni budou stále více a více štvát lidi, že to většina hodí komunistům. Už nyní KSČM dostane zcela určitě přes 20% voličských hlasů a to je po 23 letech budování kapitalismu se zvířecí tváří moc pěkný výsledek zejména pravicových stran. On tady totiž existuje jasný zrcadlový efekt....

Čest bůh a světu mír!
12. 10. 2013 | 09:55

Petr. napsal(a):

A koho volit?
Černozadníky z KDU a TOP, aby přišly další restituce, další popravy českých pánů, další upalování lidí (nejen Mistr Jan a ženy z Jesenicka), další vyhánění vzdělaných lidí z vlasti jako např.J.A.Komenský? Nebo komouše, to je podobné jen jinak zabarvené? Či volit SPOZ co sestavuje kandidátky jak Bilak na ÚV? Nebo volit ČSSD s vedením, jehož většina je fanatickými stoupenci a obdivovateli zázračně obrovský zbohatnuvšího a geniálně vystudovaného křišťálového Standy? Nebo snad ODS která prosazuje do svého vedení členy, jako plzeňsky širokorozchodně vystudovaného Bendu, který mimo "politiky" ještě nikdy ani zdálky neviděl ani fabriku či pole a který sotva vyjde s platem a my blbečci dole mu závidíme 6.000,-, které si poslanci přidali zrušením zdanění části svých příjmů a který musí meditovat před Velikonocemi a jen blepst musí chodit do práce.
Tak koho volit?
12. 10. 2013 | 09:58

Analytik napsal(a):

Babiš je rozený demokrat a lidumil.
Je to zřetelně vidět na jeho besedách pro příznivce a sympatizanty. Když mu zvídavý volič položí správnou otázku, dostane se mu nejen odpovědi, ale navrch obdrží koblížek.
No a když se volič zeptá nesprávně, ochranka s ním vyrazí dveře.
Copak můžeme od Babiše čekat po vítězných volbách?
12. 10. 2013 | 10:15

marxík napsal(a):

Demokraté a demokratky, vesměs svobodní!
Už vám konečně dochází jak dopadnou svobodné volby, až se do nich vloží zazobaný čínský komunista?
Pochopitelně, že svobodně a demokraticky, podle přání schopného východňára.

Já už taky nedám na svobodu a demokracii dopustit. Buďme rádi, že ji máme.
12. 10. 2013 | 10:25

Joe Ratata napsal(a):

Babiš - 15%
Chemik - 13%
Kmotři - 8%
Církevníci - 7%
Piráti - 7%
celkem - 50%

A máme je tu znova!
Jen když je Bimbo i s dominou vyhodil dveřmi, vlezou nám sem oknem.
A odpovědná politika může pokračovat, vždyť na rozkradení je toho ještě dost.
Už se těším na ty strkanice u kotyt.
12. 10. 2013 | 11:00

jožin napsal(a):

Babiš to je jen táborový řečník.Je majitel podniku DÉZA a platy jsou skromné průměr asi 17 000Kč.Je to jen další neumětel ,který jen mlátí klapačkou.
12. 10. 2013 | 11:06

David napsal(a):

"...Představa, že on samojediný, i kdyby to myslel sebevážněji, změní politickou korupci politiky je přece naivní. ..."

---------------

Naivní? Gorbačov byl také naivní, přesto dokázal mnohé posunout k lepšímu. Jen si stačí vzpomenout, jak si ho všichni vážili. Stejné to bylo i s Václavem Havlem.

Že je Babiš v politice nezkušený ukazuje to, že přistoupil na už nemoderní politiku vzájemného vymezování, kdo s kým a proti komu a také, že přesně dodrží program, který byl, (jako u většiny stran) ušit horkou jehlou.

Moderní politika je politika spolupráce, slušných kompromisů, hledání OPTIMÁLNÍCH řešení, a to bez ohledu na pravolevé rozdělení. Jsme přece všichni na jedné lodi!!! Držet se za každou cenu předvolebních slibů jen potvrzuje staré známé rčení, že jen hlupák nikdy nemění svůj názor.

---------------

"...Do parlamentu přitáhne nesourodou
svitu naivních a nezkušených novoposlanců...."

---------------

I to se může stát.

A jaké to bylo v minulosti od roku 1989?

Stejné, akorát nikdo tak neřval proti.

Prostě je to zcela zákonitý "kvas" na politické scéně.

Kdo čeká na setkání s ideálem, stráví život v čekárně!!!

O změnu se musíme stále pokoušet, dokud se to nepovede. Nepokusíme-li se o nemožné, nedosáhneme ani toho co možné je, protože co možné je předem nevíme.

Dát hlas ODS nebo TOP 09, za to vše co už předvedly, může dát už jen hlupák a nebo darebák!

---------------

"...Politici tzv. pravice si metlu Babiše zasluhují a levice nás z marasmu nevyvede. Nedivme se, že lidé hledají zásadní změnu a mají pocit, že volbou neznámého nic nepokazí.

Babišova iniciativa antipolitického antikorupčního hnutí je nepochybně zoufalou odpovědí na hlubokou krizi české politiky. ..."

----------------

Souhlas.

Naděje umírá poslední.
12. 10. 2013 | 11:35

Miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi článku!
Doporučoval bych Vám vrátit se zpět do školy - kapitalismu.Důvod?
Píšete asi záměrně:
Jednoznačně jste zapoměl,co dělal nejdříve,když se zde mediálně ukázal!Ano,to Vy čmáralové?
Následně ukázka,jak proprat peníze přes media,ač to trvá rok či dva!
A nejhorší - .. co se asi zkrývá...?
Nezkrývá se nic a takový jako Vy v tomto článku a po celou dobu, čmáráte od Šumavy k Tatrám z politologického hlediska a jasně definujete:
Tady mladá bezkulturní demokracie?
Tragedie Vašeho přesvědčení.Kde není ani pára z demokracie nemůže býti z kultury národa,státu,rodiny ani ble.
Já doporučuji lete,aby se tyto kategorie nepoužívaly a nyní ani já,jenom aby to právě na toto nebylo odkazováno.A Vy to tak čmáráte atd.!!!
Jak to vše nabyl?Proč si s touto dogmanií nezůstává na Slovači?Klidně může antipolitickou antikorupční iniciativou zůstat tam.Okrádal a ždímal to ze slováků?Proč to chce proporat zde v Českém daňovém ráji?
Kde je anti politické a antikorupční???
Klidně Vám řeknu,že jste Vy v přihlášení se k jeho mafiánským praktikám již dnes vinen za každé malé příkoří každého Čecha voliče po mimořádných volbách!
Nebojte se,snad již dnes zbytek rozumných a mocných dává a sumarizuje Vám podobné.Opravdu věřte,bude to v případě i Vašeho přesvědčení moc a moc ošklivé.
A jemu nepomůže ani anonymita ač to vše odložilo Slovansko na leden 2014!!!
Zachovají se do zajista jako Švýcarská justice v případě MUS!!!Aspoň doufám??!
12. 10. 2013 | 11:53

muromec napsal(a):

to Filuta
Moc se mi líbí to vaše opakované "muehehe" na mou adresu. Proč bych byl naivní? Už mockrát jsem tady napsal, že já osobně bych v Česku volil KSČM. Ale pakliže se na to kouknu i ze stránky voličů kteří chtějí mermomocí volit něco jako pravici, jakou rozumnější volbu mají, než volit právě Babiše a jeho stranu? Snad si nakonec ten Babiš zase až tak moc do huby nes...e, a když dostane šanci, opravdu i něco dokáže. Krom toho je to taky Slovák, takže i z téhle nízké pohnutky mu tak nějak držím palce.

A vůbec, to snížení DPH,jestli se podaří, vás nijak neoslovilo? DPH je největší sviňárna všech dob. "Daň z přidané hodnoty" - Muehehe - dovolím si použít váš výraz. Pamatuju si, jak nám kdysi ještě na socialistické vysoké škole ekonomické přednášející vysvětlovali podstatu této daně. Nebyla v tom žádná politika, opravdu nám tu daň tehdy představovali jako výdobytek moderní ekonomické vědy. Akorát jsem nijak nedovedl pochopit, kdeže je ona "přidaná hodnota", proč se to tak jmenuje, kde se najednou bere.
Pak jsem před pár lety byl najednou sám povinen ze svých tržeb taky platit DPH, a bylo to náhle jasné: DPH je obyčejná prachsprostá Daň z obratu, kterou musí platit subjekt pakliže překročí určitou hranici tržeb, akorát jí vybírá od svých zákazníků. 20% ceny produktu navíc, zaplacené konečným spotřebitelem jen protože prodejce překročil určitou hranici tržeb. Pro malé živnostníky to může být docela rána, když se díky těm 20% stane jejich produkt neschopný konkurence. Třeba já jsem část DPH pak platil ze své kapsy, přenést ji celou na zákazníky, to bych byl moc drahý a šli by jinde, k někomu kdo ji neplatí. Navíc tady byla na Slovensku výjimka (dnes už neexistuje), že státní orgány DPH neplatily - jenomže já tu DPH musel odvést i za ně v plné výši. A mými zákazníky byly hlavně státní orgány.

Takže DPH - sviňárna nad sviňárny. Toho kdo ji vymyslel bych nechal hodit do vřícího oleje. A když ji Babiš chce v Česku snížit - co může být pro obyčejné lidi lepšího (když už teda nechtějí volit KSČM jako já).
12. 10. 2013 | 12:12

Madison napsal(a):

Filuto, Ty budeš asi mezi prvními, kdo vezme do ruky klacek a půjdeš vypráskat všechny politiky, že jo? Anebo budeš schovaný doma a psát svoje diskuzní příspěvky?
12. 10. 2013 | 12:59

Petr z Tábora napsal(a):

Politické hrátky se opakují před každými volbami a parlamentní strany to mají tak rozdělené, že příliš nezáleží na tom koho zvolíme. Rovněž pěnězovody od státu stále směřují k těm správným lidem. Předvolební sliby je zbytečné sledovat, stejně se neplní. Naděje vkládané v roce 2010 do zánovních TOP09 a VV se nenaplnily.
Chce to změnu. Do velké politiky je třeba dostat nové strany a nové lidi. Pokud nemá můj hlas propadnout kvůli 5%-hranici, tak výběr není velký a ANO2011 je dobrou alternativou. Levicový volič může uvažovat o SPOZ, která také není spjatá s průšvihy posledních let.
Parlamentní strany toto dobře chápou. Letos nebojují proti sobě pravice a levice, ale svorně útočí na ANO a SPOZ - a těch malých si už přestávají všímat.Tolerují lidovce a Zelené, protože ti si už ve vládě také smočili a osvědčili, že těm větším nejsou nebezpeční.
12. 10. 2013 | 13:27

franky napsal(a):

Špatná, negativně orientovaná společenská atmosféra nerozvíjí nevraživost jen proti politikům a boháčům jak říká autor, ale rozvíjíí nevraživost napříč celou společností. V krizi není politika, ale vnitřní společenská kultura a to je zásadní problém spočívající v odmítání všeho a všemi. Politika jako nástroj se používá nejen při řízení státu, ale i při řízení firmy (firemní politika mj. jako důležitý nástroj úspěšnosti podnikání). Politika existuje vždy a za všech okolností při řízení jakékoli organizace a rozdíl spočívá v tom, zda je politika dobrá, či zda je špatná. Z tohoto pohledu se název blogu dá chápat i jako odmítání politiky. Babiš žádnou politiku neodmítá, on jenom chce realizovat jinou, podle něho lepší, než je ta dnešní. A ta dnešní existující národní politika má katastrofální úroveň a katastrofální dopad na českou společnost. Je otázkou jak Babiš uspěje se "svojí" politikou ve společnosti, která dnes nedůvěřuje nikomu a je zaměřena proti jakýmkoli změnám. Jak uspěje se svojí politikou, kterou bude muset konfrontovat s konkrétními kroky v ekonomické a sociální oblasti je velkou neznámou. Proti "jeho" politice odvozené z podnikového systému řízení tu bude politika politických stran a všeobecný odmítavý postoj společnosti. Fenomén Babiš není na vlně antipolitiky (antipolitika je protimluv), ale je na vlně odlišné politiky, která není jednoznačně vymezena. Volební hesla nemusí ještě vymezovat rámec politiky. Průzračnost politiky souvisí s nalezením odpovědi na otázku "Komu konkrétní politika vyhovuje?"
12. 10. 2013 | 13:40

Miláno z Děčína napsal(a):

Úvaha...!
Spolubrogere franky?
Jak je možno či co s tím,když mu k nabytí všeho ta"dřívekorupční politika " nevadila a najednou se probudil,zvedl oči od finančního účtu a kouká:Oni tu jsou lidi???
Dříve pro něj limitní zákony "neplatily",k dosažení zisku musel jít za hranice jak hospodářských,tak trestních zákonů a o občanském ani nehovořím,neboď ten objevil nyníÚsměvné a úplně Vás vidím,jak se chechtáte se mnou!!!
Jenže,to je smích nás obou milný a předčasný.Spíče je to k pláči,pláči a breku!!!
Podumejte??!
12. 10. 2013 | 13:55

Hela napsal(a):

Nejvíc mě pobavilo, že Čáslavská, co se se Svěrákem a Čvančarovou tak hrdinně bila za Barel dobroty, dnes hbitě přesedlala na hútoráka a bolševika Babiše.
Kde zůstala ta mravnost a slušnost, o níž tak plamenně, hystericky řečnila?
Všechno je holt dneska na prodej.
12. 10. 2013 | 15:27

resl napsal(a):

v česku je jedno, kdo bude premiér. jedině špidla by se choval slušně a totéž by tvrdě vyžadoval od ministrů. ovšem té politicko novinářské sebrance /ne všem, prosím/, se povedlo špidlu řádně dehonestovat a vystavovat posměchu. tím se zbavili jednoho, nebezpečně slušného a zásadového člověka.
12. 10. 2013 | 16:05

jozef napsal(a):

Estebak,diktator,populisticky obchodnik s nadeji,necitelny introvert...
Svou stranu "v parlamente ani neuridi".
Neuridi.

Toho sa obava aj Tomas Nemecek na konci dvojstranoveho rozhovoru v dnesnych SME:
"ANO 2011 je taka Chelsea.Miliardar nakupuje drahe a celkom zaujimave hviezdy.Su tam ludia,ktorych si clovek nemoze nevazit,ako Jiri Zlatuska,ci Pavel Telicka.Druha otazka znie,ako sa toto vrece blch bude drzat v parlamente...Neviem si predstavit,ako ta praca bude Babisa bavit.Ked bude ministrom financii,tak bude vo svojom zivle,to chapem,ale ked nebude v exekutive,tak sa utrapi.Po piatich pathodinovych schodzach hospodarskeho vyboru zosalie.To mu neprajem a to som z lidoviek odchadzal kvoli nemu!"

V uvode rozhovoru "drzitel vsetkych vyznamnych ceskych novinarskych cien" tvrdi,ze odchadza z novin pre "osobne vlastnosti pana Babisa.Je to urcita jednoduchost jeho ustrojenia,latentna agresivita a velka nesentimentalnost.V zivote som nestretol nikoho takeho nesentimentalneho,ako je on".
A na samom konci mu,premozeny sentimentom, vyznava latentne sympatie.

Ale to je dnesny udel viacerych mienkotvorcov,ocitnuvsich sa v pozicii kolov v plote,v pozicii politickych bezdomovcov.
Vlastnou zasluhou.
Nik nema vacsiu "zasluhu" na doterajsom diani,nez spickovi masmedialni arbitri.
12. 10. 2013 | 17:13

franky napsal(a):

K Miláno z Děčína
Existují dvě navzájem provázané oblasti řízení. Po roce 1989 byla vyhlášena strategie přechodu k tržní ekonomice a v rámci ní dílčí strategie privatizace. Průchod strategie byl zajištěn politikou účasti jednotlivých subjektů, některým občanům v rámci této politiky stačila kupónová knížka a naivní představa zbohatnutí. Jiní si stanovili náročnější cíle ke zbohatnutí, některým se to podařilo, jiným ne. Je konec transformace a majetek je přerozdělen, stát v podstatě funguje, ekonomice se nedaří a atmosféra ve společnosti "houstne". Je třeba ochránit soukromý majetek a zajistit vhodné podmínky pro podnikání. Nejsou-li toho schopni politici musí nastoupit někdo jiný, třeba zrovna ti, kteří mají majetek. Bohatství, ne chudobu je třeba ochraňovat.
12. 10. 2013 | 17:21

zemedelec napsal(a):

franky.
Jasně.
Je konec transformace,majetek je rozdělen.
Takže,největší problém je jak to zlegalizovat.
Pak věřím tomu,že to bohatství ochraňovat,bude nákladní záležitost.
12. 10. 2013 | 18:03

Filuta napsal(a):

Resl

Špidla byl pro smích doma i v europarlamentu.Možná slušný, ale totálně neschopný.
Stačí připomenout fotovoltaické elektrárny, za které ještě nyní lobbuje.
A my platíme mastný účet.

Vy si tedy umíte vybrat!
12. 10. 2013 | 18:38

resl napsal(a):

Filuto, poraďte koho si vyberete vy a já se přidám. díky za tip.
12. 10. 2013 | 18:57

Rumcajs napsal(a):

Obavam se, ze Babis je jenom dalsi Barta.Ja to radsi dam tomu Kalouskovi. Myslim, ze odvedl n a MF slusnou praci.
12. 10. 2013 | 19:03

Filuta napsal(a):

Resl

Kdybych volil, tak to dám Svobodným.
Přestože k nim mám své výhrady.
Je to zatím jediná čistě pravicová strana, která nepanáčkuje před EU.
Jinou alternativu nevidím.
Jelikož mě Babišovci dost děsí, možná přece jen volit půjdu.
12. 10. 2013 | 19:06

resl napsal(a):

co je od Klause, jest od ďábla, nesměl bych mezi své přátele.
12. 10. 2013 | 19:35

T.Paine napsal(a):

Chválím autory programu ANO, že chtějí nakopnout aspoň absolventům (na jeden rok) fichtla a lidem nad 50 kozího decha.

Smůla, ostatní zaměstnanci a živnostníci nadále pěšky nebo zůstat doma. Jawa Pionýr - tzv. fichtl, moped Stadion - tzv. kozí dech.

Aspoň někdo konečně prolomil politické tabu a socialistické dogma zdaňovat lidskou práci, místo zdaňování transakcí (nepřímé daně).

Snad se někdy lidé dožijí svobody plodů své práce, kdy dostanou na ruku čistých 100 %, co má pro ně zaměstnavatel.

Rovný důchod a základní zdravotní péče financované primárně z nepřímých daní a vlastní úspory, vlastní bydlení, vlastní investice dle svých priorit bez diktátu státu, rodinné a místní vazby, péče a služby - tak by měla vypadat zdravá, motivovaná, pracující, spořící, investující a solidární společnost.
12. 10. 2013 | 19:54

T.Paine napsal(a):

S elitní partajnickou čtyřkou (ODS, TOP09, ČSSD, KSČM) je to jako v té povídce od Ivana Mládka o ošklivé slečně.

„Plastický chirurg si její obličej prohlédl a sdělil jí, že se s tím těžko dá něco dělat, leda že by začal zgruntu znova na druhé straně hlavy.“
12. 10. 2013 | 19:59

T.Paine napsal(a):

Když se člověk prochází každý víkend kolem stavby domku, je naplněn zvědavostí, jak stavitelé pokročili oproti minulému týdnu. Radostný to pohled na kvalitní lidskou práci.

Pak se člověk prochází kolem domku, který chátrá. A jednoho dne uvidí pouze trosky základů a vypálený sad.

Lidé jsou zklamáni, jak z partají, co byly na krmníku 23 let, tak z pokusu VV změnit politiku na skutečné věci veřejné a zavést přímou demokracii.

Pokud si však člověk udělá bilanci plusů a mínusů v Kč (případně také v jednotkách prospěchu pro občany) u každého politického uskupení a vydělí onu + či – bilanci počtem let ve Sněmovně nebo počtem poslanců za 23 let, bude se možná dívat na poslance VV a případných nových sněmovních subjektů jinak.
12. 10. 2013 | 20:06

T.Paine napsal(a):

Senátorka Eliška Wagnerová v diskusním sedánku týdeníku Respekt („Všemocný prezident - míří Česko k prezidentskému systému?) o názorech ODS, ČSSD a VV při přípravách změny Ústavy na přímou volbu prezidenta uvedla:

„Víte, oni to doopravdy nechtěli ani ti poslanci a senátoři. … Zbabělost, zbabělost ... Oni se drželi … Oni se nakonec dostali … A víte, kdo to opravdu autenticky jediný chtěl? A kdo za to opravdu … To byla VV, vévéčka, vévéčka.

Proč to říkám a proč to vím. Tehdy navštivili Ústavní soud ústavněprávní výbor Poslanecké sněmovny a jedna otázka byla, když se to chystalo, taky přímá volba prezidenta. Tak jsme tam o tom mluvili, my jsme všichni, všichni, říkali unisono: ,Blbost, nesmysl, pitomost a tak, nepatří to do toho systému a tak ...‘.

No, a tam, jak poslanci ODS, tak poslanci ČSSD, a prominentní jména, a já je klidně budu jmenovat. Byl to poslanec Tejc a poslanec Benda, zástupci opravdu na té nejvyšší úrovni, tak ti tak jako říkali: ,No, ono to sice půjde do ..., ale ono to neprojde, ono to neprojde.‘

A jediný, kdo autenticky říkal: ,Musí to projít a my to chceme‘, to byla Karolína Peake.“

Videozáznam viz odkaz (E.Wagnerová 0:34:20-0:37:00): https://www.youtube.com/watch?v=YhnF-TLip1E
12. 10. 2013 | 20:15

T.Paine napsal(a):

Imunita byla konečně zredukována alespoň na výkon mandátu. Policie a státní zastupitelství nakročily k samostatnosti a odpovědnosti vůči parlamentu vs. dosavadní faktické podřízení jedné osobě (ministr vnitra a ministr (ne)spravedlnosti).

Mráz sice stále trvá, zejména v pseudojustici nadlidí, ale ledy začaly praskat. Jaro by chtěl každý ze dne na den.
12. 10. 2013 | 20:16

Petr z Tábora napsal(a):

to Rumcajz 19:03:
Pro mne je nyní TOP09 podle skutků nevolitelná, podle programů je volitelných více stran. Druhý pilíř důchodové reformy přes odpor opozice a nezájem lidí - dalo se najít kompromisní řešení, které by vydrželo i další volební období. Obdobně arogantní přístup u problému S-karet, který zabil jinak dobrou myšlenku. Strach ze skutečné zdravotnické reformy a tak jen okradení zdravotnictví zvýšením DPH i nezvyšováním plateb za státní pojištěnce. Nechuť k centralizaci státních nákupů, ke smlouvám na Internet, ke zrušení anonymních akcií. Zázračné uzdravování některých invalidů změnou podmínek atd.
12. 10. 2013 | 20:19

resl napsal(a):

Filuta napsal(a):
Já volit taky nepůjdu, protože téhle taškařice se účastnit nemíním. Volit není koho, žádné menší zlo neexistuje.

Jenom nechápu, proč se autor otírá zrovna o Zemana?
Já jsem, i přes některé jeho zanedbatelené úlety, rád, že jsem ho volil. V ničem mě zatím nezklamal a jeho postoj k islamistům sdílím bezvýhradně.

Filuta napsal(a):
Resl

Kdybych volil, tak to dám Svobodným.
Přestože k nim mám své výhrady.
Je to zatím jediná čistě pravicová strana, která nepanáčkuje před EU.
Jinou alternativu nevidím.
Jelikož mě Babišovci dost děsí, možná přece jen volit půjdu.
12. 10. 2013 | 19:06
----------
jste přece jen zásadový klausovec, jen se za to trochu stydíte
12. 10. 2013 | 20:37

Miláno z Děčína napsal(a):

Skvělé...!
Peine dnes 19,54.
Fakt prima počteníčko.
Jsem ale strašně smuten,když si to promítnu,tak:
Spoluobčané Romové jsou daleko adaleko v předstihu před námi.Jak z historického hlediska tak životní reality.
Oni již splňují celou řadu atribudů Vašeho naznačení řešení nejbližší budoucnosti,řekl bych,že se mohou tímto začít řídit do rána. My nesplňujeme ani "náhodou" ani jedno psané vychodisko!!!
Je to tak,když si to neustále promítám,tak zoufalé!
Je to tak,pane blogere???
12. 10. 2013 | 21:23

Důchodce68r napsal(a):

1) Zavedené strany - "provařeny" na nulu. Pokud některé reformovatelné, tak za víc než generaci. Ověřeno dvaceti lety. Už ani smysluplná předvolební hesla nedokáží vymyslet.
2) Ostatní strany - jen málokteré z nich to myslí dobře a upřímně. Ale sílu, perzonální i jinou, nemají. Podmínky k regeneraci společnosti jsou příliš drsné. Kdyby dnes s novou stranou přišel Havel, Masaryk, bude po volbách rozprášen.
3) Chtělo by to dnes pokud nového Baťu s dostatečně ostrými lokty do dnešní morální nepohody. Tomu je nejblíž Babiš. Jinou šanci na zlepšení současného politickohospodářského deliria nevidím. A nepochybuji, že za dva týdny dostane podstatně víc hlasů, než ukazují dnešní průzkumy.
4) Naděje umírá poslední. Zdravím vespolek, a zvláště p. Tomského a p. T.Paine.
13. 10. 2013 | 05:41

Důchodce68r napsal(a):

oprava: 3) Chtělo by to dnes pokud možno nového Baťu ....
13. 10. 2013 | 05:44

Filuta napsal(a):

Resl

Pořád váhám. Ale spíš volit vůbec nepůjdu.

Asi jste si nevšiml, že Klaus podpořil Bobo!
Se Svobodnými se už dávno rozešel.
13. 10. 2013 | 07:51

Twist napsal(a):

To je správná volba(nejít k volbám)! A pak čtyři roky nadávat! Je to zbabělé, nezodpovědné. Zvolí se sami se svými skalními příznivci.
13. 10. 2013 | 08:50

Filuta napsal(a):

Twist

Vždycky jsem nadával těm, kteří k volbám nechodí.
Ale teď jsou karty rozdané tak na betla, že je mi to u ......
Tyhle volby tak jako tak (i bez mého přičinění) dopadnou prachmizerně.
Lidi musí rýt držkami v zemi, aby se jim rozsvítilo.
Teprve za další čtyři roky bude šance to tady zgruntu změnit.
Teď ještě nenadešel čas. Máte od těchto voleb zcela nerealistická očekávání a za pár měsíců mi dáte za pravdu.
Zase naletíte.

Volil jsem mezi Zemanem a Barelem, protože jsem Barel pokládal za ohrožení svébytnosti státu.
U těchto voleb se o nic podobného nehraje. Všichni si chtějí jenom ještě" trošku "přikrást. Lhostejno, kdo volby vyhraje, stejně spáchají nějakou vypráskanou koalici.
Jděte jim k tomu dělat stafáž.
13. 10. 2013 | 09:17

buldatra napsal(a):

Na tom našem politickém nebíčku chybí agrárníci.
Protože, když tradice, tak tradice.

Že by Babiš?
13. 10. 2013 | 10:53

poškozený Klausovou amnestií napsal(a):

Voliči ODS museli mít kam utéct, kam jinam ?

Pane Tomský - Vám nevadí , že Babiš /jeho firmy/ pobírá obrovské dotace, vždyť vy ty dotace dlouhodobě kritizujete, považujete je za korupční faktor.
Co je to s Vámi - proč náhle ta změna ?

Pane Tomský, vám jde opět jen o tu nižší DPH na knihy, viďte ?
A to to neumíte napsat ve dvou větách ? Poctivě, po hemingwayovsku, chlapsky.

Pane Tomský, ten Týždeň vá za tydle fejetonky platí, anebo akcionáře Týždňa připravujete o majetek zadarmo ?
13. 10. 2013 | 13:14

pepa z depa napsal(a):

Staré přísloví praví:"Vezmi člověku naději a zemře!" Co když to platí i opačně?
13. 10. 2013 | 18:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy