Kultura, Amazon a kriterium neznalosti

18. 03. 2014 | 21:19
Přečteno 3497 krát
Amazon – nepřítel kultury, zaznělo ve francouzském parlamentu, který jednomyslně a s nadšením (!) odhlasoval, že americký gigantický knihkupec online nesmí ve Francii prodávat bez zaúčtování poštovného. Prodejní cenu dle zákona totiž určuje nakladatel a Amazon, i když prodává za plnou cenu, tak jedná protiprávně. To je sice diskutabilní, vždyť pultový knihkupec také neúčtuje ke knize svou relativně vysokou režii na provoz (činže, náklady na malý obrat). Francouzští legislativci ale nepovažují knihu za běžné zboží jako máslo nebo mrkev. Je to kulturní artefakt a knihkupectví není obyčejný krám, je to kulturní instituce. Proto je nutné internetový prodej brzdit, aby nelikvidoval síť knihkupců, na niž jsou hrdi, vždyť si na rozdíl od hokynářské Anglie udrželi stále ještě 2 000 obchodů, kdežto Spojené království už nemá ani tisíc a další zavírají.

Francie je stejně lidnatá jako Anglie, má ale více než dvojnásobnou řídce osídlenou rozlohu, kde by měl být nákup knih po internetu výhodnější a přesto činí jen 9, 6 %, zatím co Britové nakupují 43 % po internetu a u e-knih je rozdíl dokonce šestinásobný, neprodá se ani dvě procenta. I tady ale internetový obrat plíživě stoupá. Laissez-faire je dnes sousloví anglické.

Amazon je už na cestě i do Česka a nepochybně nabídne nejen zasílání zdarma, ale i slevu z maloobchodní ceny. Čeští knihkupci začnou mizet jako sníh na jaře.
Francouzská dirigistická kulturní politika pevných cen připadá Anglosasům absurdní – vždyť zdražuje knihy, poškozuje tedy zákazníky a podstatně snižuje objem prodeje, protože výprodej a diskontní bestsellery v supermarketech kupuje slabší příjmová skupina. Proč mají chudší podporovat bohaté?

Francouzi kontrují a tvrdí, že regulované ceny podporují „bibliodiverzitu“ čili vydávání většího počtu náročnější a dlouhodobě prodávané literatury – té kulturní. A jestliže se prodá v obchodních nákupních centrech za plnou cenu těch amerických bestsellerů o mnoho méně, tím líp, jde přece o brak! A vyšší zisky z bestsellerů umožňují knihkupcům i nakladatelům investovat do hodnotnější literatury, kterou rozsáhlá síť malých knihkupců s nadšením podporuje.

Obávám se, že se v této argumentaci odráží víc nostalgie po starých zlatých časech dominantní francouzské kultury (1648 -1939) než důkaz o vlivu pevných cen. I ve Francii totiž platí zákon trhu – čím vyšší ceny, tím nižší obrat – a v součtu se produkuje kvalitní drahé literatury stejně jako před regulací.

Vyšší vázané ceny, když nelze konkurovat slevou, sice pomáhají přežít malým knihkupcům a nakladatelům, ale zřejmě jen dočasně. Ve Francii existuje silná, vzdělaná a zámožná vrstva kupujících a literaturu masivně podporuje stát (škola) i media. I tady velká nakladatelství pasou po bestsellerech a čím dál méně investují do náročné literatury, malých nakladatelů také ubývá a knihkupecké řetězce, byť pomaleji, likvidují své malé nezávislé konkurenty. Bez velkého sortimentu (internet má vše), kamenné knihkupectví konkurovat nemůže a proto se daří těm velkým ve velkých městech. A tyhle megaprodejny přece nejsou žádný kulturní stánek – v obřím provozu není čas a prodavači by brzdili a překáželi v prodeji, kdyby se vybavovali se zákazníkem. Amazon ani v konzervativní Francii zastavit nelze. Kupující, který ví, co chce a nemá knihkupce za rohem, nemusí vážit cestu do obchodu (někdy dost nákladnou), a ušetří čas i peníze, i když zaplatí za knihu stejně.

Přesto mají Francouzi obecně pravdu. Kultura skutečná, tedy ta, která zkulturňuje a nikoli jen ta v sociologickém smyslu, čili všechno, co je, se nemůže opírat o tržní většinový princip a o knihách to platí právě tak jako o divadle, filmu, televizi nebo filharmonii. Mnoho lidí je popleteno tržním úspěchem globálního anglického jazyka. Kolik prognóz na základě amerických čísel jsme už četli, ze kterých vyplývalo, že dají lidé přednost čtečkám. Jenže ve statistice Amazonu jsou zatím i mé nákupy e-knih z Prahy, ale až mi anglické knihy začnou posílat bez poštovného, přestanu je kvůli rozdílu jednoho dolaru kupovat a objednám si samozřejmě ty papírové. Vždyť je mohu darovat nebo prodat.

Ovšem anglicky čte zhruba miliarda lidí rozsetých po světě (také Číňané, Evropané a Indové), což o knihách v jiném jazyce neplatí. Je to jediná jazyková oblast, ve které se nemusí nakladatelé obávat, že si náročná kvalitní, umělecká, odborná či populárně naučná literatura nenajde ekonomicky nezbytný počet čtenářů. Pro ostatní jazyky je ale snaha zachránit kulturu nesmírně drahá záležitost (Švédové například dotují 40 % veškeré produkce) a čím dál víc naráží na nepochopení a odpor demokratické většiny. Nedávno se v jedné anketě u nás objevil pohrdavý názor, že si sociálně slabší občané přece mohou knihu vypůjčit v knihovně. Stěží, nebude-li existovat.

Osvícenství chtělo náboženskou civilizaci nahradit normativní, světskou kulturou osvěty a ideálem vyššího vzdělání, duchovenstvo zastoupit světskou inteligencí (elitou), ukázalo se ale, že šlo jen o neúčinnou symbiozu protichůdných křesťanských a imaginárních antických ctností, které nemohly vytvořit soudržnou kulturu a jen na čas ji zachraňovala jednota národního společenství. Dnes je zřejmé, že návrat k antické lidské přirozenosti (renesance, klasicismus) byl iluzorní. Zvítězil Rousseau: „Člověk se rodí svobodný a všude je v okovech“ (zákona, tradice). Příklad za všechny. Ke stému výročí narození Bohumila Hrabala, možná největšího novodobého spisovatele, chtěl nymburské gymnázium jeho ředitel po bývalém žáku pojmenovat. Narazil na odpor studentů i rodičů. Polovina z nich prohlásila, že o literátovi nikdy neslyšela a jedna dívka se dokonce rozzuřila, že by měla chodit do školy s názvem člověka, o němž nic neví. Ještě před dvaceti lety by se její předchůdkyně zastyděla, mlčela, a možná si šla i něco přečíst, dnes vnucuje svou ignoranci celému světu jako kritérium. Civilizace, ve které mládež popírá život podle normativního zákona obce ve jménu přirozenosti a zároveň popírá přirozenost ve jménu svobody, nemůže přežít.

Biblio, Týždeň

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Amazon už dávno není jenom prodejcem knih. Dnes je to prachobyčejné internetové zasilatelství kdejakého asijského braku; a přesně ten hodlá distribuovat z území ČR.

Francouzi se chovají jako kulturní národ a jejich odmítnutí Amazonu plně chápu a podporuji.

Co se kvality knižní produkce týče, tak pokud potřebuji nějakou odbornou literaturu, kupuji si ji v zahraniční. To, co nabízejí "česká" knihkupectví, je většinou beletristický brak. Importované odborné knihy jsou až trojnásobně dražší než v zemi původu! A překladů odborné literatury (historie hmotné kultury) i domácí produkce z tohoto oboru je žalostně málo.
18. 03. 2014 | 21:48

petrof napsal(a):

asi proto chtějí levouni pro knihy nízkou sazbu DPH ???? Hodnota takového díla pak klesne ca. o 10,- Kč ....a bude si ji tak moct přečíst i lůza, či po vzdělání toužící brazilci ...... n-tsss, n-tsss .
18. 03. 2014 | 21:52

R.F. napsal(a):

V náboženské civilizaci má ignorance horší následky. Propagátoři toho tmářského sebeklamu by měli odjet do Íránu či Afghánistánu, aby viděli v ryzí podobě oč usilují. Stejné zboží pod jinou značkou.
18. 03. 2014 | 22:54

Jáchym napsal(a):

Pane Tomský,
je sympatické, jak v oblasti knižní kultury máte vyloženě levicový pohled.
(A jak se zároveň při pohledu na americkou (knižní) kulturu stáváte antiamerikanistou.)

Jsem rád, že jste v oblasti svého podnikatelského zájmu tak krásně vnitřně pluralitní.

Nechtěl byste se třeba věnovat - vedle vydávání knih - také výrobě základních potravin ?
Rozšířit tak portfolio košil, které jsou Vám bližší než kabát ?

Je to blbé, ale sebekulturnější hladový důchodce si kolikrát knihu nekoupí a nekoupí.
Nemá-li mozek glukózu, klesají kulturní zájmy.
18. 03. 2014 | 23:39

Antonin Hrbek napsal(a):

Vážený pane Tomský,

doufám že víte o tom, že Neo Luxor zakoupil Euromedii. Bertelsmann totiž pochopil, že v ČR knižní trh pomalu, ale jistě zanikne. Tak jako to jiní pochopili u novin a časopisů.

jinak mluvit o knihách jako o kulturním statku je vy současné době značně, ale skutečně značně pomýlené. Je to zboží jako každé jiné.
19. 03. 2014 | 03:17

Ládik!!! napsal(a):

V kamenném knihkupectví se cítím nesvůj - jsem tam sám a prodavačky mě sledují, jako zloděje. Raději si připlatím cca stovku za balné a poštovné na netu.
19. 03. 2014 | 04:22

Maximus napsal(a):

Ládik!!! napsal:
a prodavačky mě sledují, jako zloděje....

Možná to bude tím, že tak vypadáš, onu ti s modrým mozkem opravdu tak vypadají. Pár jich znám. (-:
19. 03. 2014 | 04:40

Ládik!!! napsal(a):

Maximus -
na tom něco bude.
19. 03. 2014 | 04:47

Maximus napsal(a):

Ale trochu k blogu.

Kniha je kniha a počteníčko v ní internet a různá elektronická zařízení nemohou plně nahradit, Samozřejmě pro někoho a já tam patřím také, je třeba práce s možností vyhledávání na portálech typu googlí apod. nenahraditelná a přináší velkou efektivitu v práci. Ale třeba nemám pravdu a čas ukáže.

Na otázku zda zatěžovat knihy a časopisy a vůbec tisk vyššími daněmi a tím zvyšovat cenu všeho tištěného, je jasná odpověď, nikoliv! A chování většiny vyspělých států nám na to dává odpověď, také tak nečiní. Nesnažme se být chytřejší. Je třeba si totiž uvědomit, že veškeré "psané informace" a dnes k tomu přistupují i ty elektronicky k nám dopravené, jsou za vyšším stupněm vzdělání lidí (resp. k tomu výrazně přispívají) a vzdělaní lidé jsou sebevědomější a hůře ovladatelní různými manipulátory a moci chtivými elitami ať už zleva nebo zprava spektra společnosti. Bohužel politici a elity, které je ovládají jsou pro nás velmi nebezpeční a jen dobře a objektivně informovaní a vzdělaní lidé jsou schopni jim reálně čelit. Třeba poslední události na Ukrajině o tom svědčí, jak lžou a manipulují a vytrhují informace z kontextu celého dění, jak potřebují.

Hezký den.
19. 03. 2014 | 05:06

Ládik!!! napsal(a):

Maximusi -
uvědomuješ si, že souslovím "je třeba si uvědomit" děláš z ostatních lidí blbce a nemají tě proto rádi? Používáš tento obrat i v běžném životě? Dalším takovým nešťastným slovem je "rozumíš?". To jen na okraj, v tenké souvislosti s blogem.
19. 03. 2014 | 05:16

Maximus napsal(a):

Ládikovi!!!

Nic ve zlém, ale také se mi to párkrát stalo. Nepatřím k chudákům a snad tak ani nevypadám a třeba před měsícem jsem zastavil se svojí naleštěnou medvědicí v jedné větší vesnici a chtěl jsem si v tamním obchodě Norma něco koupit. Mladá prodavačka "slípka" za mnou a mojí paničkou chodila takovým způsobem, jako kdybych zrovna vypadal jako bezďák nebo občan Chánova. Doslova mě to znechutilo a z tamní pološpinavé špelunky jsem vypadl jako cikán z kostela. A mám dojem, že jsem i něco neslušného utrousil. Dneska se tomu, ale spíše směji. Člověk si má vždy rozmyslet, kam leze a co se tam nachází. Před léty jsem balil jednu kočku a chtěl jsem jí tehdy dostat na vínko a trochu s ní poklábosit, ona nebyla proti. Byla opravdu moc pěkná. No a nějak jsem asi byl nedočkavý a vedl jsem ji do nejbližší "domnělé" vinárničky. Jenže ona mě zarazila a s údivem a posléze smíchem se mě optala, proč jí vedu do "bordelu"? On to byl opravdu bordel.
Ale ustál jsem to, jen dáma na můj účet pobavila.
Hezký den.
19. 03. 2014 | 05:19

Maximus napsal(a):

Ládik!!!
uvědomuješ si, že souslovím "je třeba si uvědomit" děláš z ostatních lidí blbce a nemají tě proto rádi?

Jednak nevím, že by mě nemělo zas´ tolik lidí rádo. Jo, je tady pár nicků a vlastně virtuálních neznámých lidí co si s nimi nerozumím, ale díky jejich názorům mě to opravdu nevadí. Pak je tu pár lidí, jejichž názorů si velmi vážím a rád si je přečtu. Představ si, že mi nevadíš ani ty, jen seš takový ten lopaťák, technik od fochu, přímá duše, která je oddaně na jisté politické platformě a tím, že se ti daří (neboj mě také), tak si myslíš, že kdyby se tak chovali všichni a všem se dařilo jako tobě, tak svět by byl O.K. Jenže ono je to o trochu složitější a jak člověk stárne, tak si uvědomuje stále více a více věcí a že často dříve neměl pravdu nebo se na svět díval moc zjednodušeně.
Ale možná máš s tím obratem pravdu, ovšem rád si nechám poradit, jaký jiný obrat mám použít, abych nedráždil Ládiky a spol. A myslím to křišťálově upřímně! Možná je to ovšem tím, že občas ve svém technickém oboru školím lidi a tam se člověk opravdu musí jinak vyjadřovat a tak některé zavedené obraty používá.
Hezký den.
19. 03. 2014 | 05:30

Ládik!!! napsal(a):

Maximusi -
po ránu mi to také lépe myslí a proto ten čas věnuji návrhům a počítání, navečer už konám jenom rutinní práce, kde se nedá moc pokazit.... Výraz "je třeba si uvědomit" bych úplně vypustil. Pokud je opravdu nutno to zdůraznit, tak bych hromedně vyloučil ty osoby, které si některé věci uvědomují - např.: "někteří by si měli uvědomit" - čímž nikoho neurazím a zároveň někoho pokárám, čímž zase některým zvednu sebevědomí a motivuji je k vyšším výkonům...
19. 03. 2014 | 05:45

Maximus napsal(a):

Láduku!!!
Nebuď zas´ tak vošajstlich, v tomto prostoru si zase dělat nějaké výčitky zda použit tento nebo jinačí obrat je docela legrační. Tady padají ostré výrazy typu ho..o aj. fajnovosti, tak se tomu musím smát. (-: Ale, tímto se jinak zabývá celý vědní obor a umění komunikace je opravdu věda, zvláště pro ty, kteří chtějí něco svým expozé dosáhnout. Někteří lidé v politice u nás jsou schopností chytře ostatním něco rozumného sdělit a získat si je na svou stranu, naprosto nepostižení. Jiní zase jako náš prezident rádi vyhledávají situace, kdy mohou někoho urazit a tak si zřejmě dělají sobě dobře. Jenže ono je to kontraproduktivní a řady nepřátel pak houstnou. Moc se mi líbila definice schopného diplomata, že vrchol diplomacie je to, že vás ten člověk velmi šikovně pošle do zadele a vy se na tu cestu ještě budete těšit.

Pravdou ovšem je, že když někdo někoho chce přesvědčit (a já mám pocit, že mi dnes ani už o to nejde a Zemanovatím), tak musí opatrně volit argumenty a slovní obraty. Někdy se musím smát, když někdo tady je sprostý na někoho a diví se, že dotyčný na druhé straně se zasekne a nebere jeho celkem správné názory. Tady mám ale pocit, že tohle je téma spíše pro zdejšího umravňovače zdejší výměny informační DNA, pana L.Stejskala.
Hezký den už musím končit,
19. 03. 2014 | 06:11

Ládik!!! napsal(a):

Maximusi -
píšeš moc obšírně, i když zajímavě. U nás na Ostravsku musíme jednat rychle, proto ta krátká mluva a třeba u mě i text. Já žádné okolky nepotřebuji. Třeba u jedněch důležitých zkoušek jsem poslal celou zkušební komisi svorně do pi.. (chtěli po mě, abych jim potvrdil jejich lež - technickou), i s vědomím, že budu mít na léta utrum. Počkal jsem si, až pomřou a zkoušku jsem úspěšně vykonal. Uvědomil jsem si, že to není o znalostech, ale o loajalitě.
19. 03. 2014 | 06:25

Božena Kvíčalová napsal(a):

Kdyby nebylo Amazonu, nesehnala bych učebnici španělské lingvistiky pro dceru. Potřebovala ji ke státnicím. V knihkupectví jsem se setkala s nezájmem pomoci.
19. 03. 2014 | 06:37

Pavel13 napsal(a):

I u nás nepochybně zanikne spousta knihkupectví, ale nebude to kvůli poštovnému nebo sazbě DPH. Nedovedu si představit, že by se v bývalých obchodních ulicích, kde už jsou jen herny a vietnamské obchody, šli jejich zákazníci zkulturnit nákupem kvalitní knihy. Ty se budou asi více prodávat v galeriích, knihovnách, antikvariátech. Krom toho se prodej knih dobře zabydlel v obchodních centrech a nevyužitý potenciál je např. na větších nádražích (na hl.n. v Praze už je). Prostě zaniká klasický model socialistických obchodních ulic, kde jste našli všude vedle sebe potraviny, železářství, domácí potřeby, drogerii, papírnictví, knihkupectví, oděvy, galanterii, ..., v podobné velikosti a s univerzálním personálem.
Po tom se mi tak stýskat nebude. Více mně v poslední době rozesmutňuje neuvážený zánik technických památek. Viz. zase dneska zde: http://nazory.aktualne.cz/fotoblog-zkaza-tovarny-bratri-grohmannu-v-bystranech/r~2f026d68adf711e3ba33002590604f2e/
19. 03. 2014 | 07:48

Pepa Řepa napsal(a):

Božena Kvíčalová
Božka nejste sama. Některé novinky neseženete, fajnovosti také ne. Musíte k Amazonu.
Navíc pro Kindle čtečku to máte vzduchenm za pár minut.

Ale ta daň za Amazon v ČR je děsivá. Nejen devastací přírody, ale i knihkupců.
Tomský má pravdu.
S neznalostí Hrabala si vrásky nedělám. kdo z mladých dneska čte nejen Huga,. ale i Hemingwaye ,nebo Remarqua?
Čtou Rudiše, Hůlovou, Harukiho víc je to oslovuje.
Svět se mění, čtou se jiní.
19. 03. 2014 | 08:14

petrph napsal(a):

Nevím nevím, ale jestliže studentka gymnázia prohlásí že "neví " kdo byl Hrabal, tak by to chtělo v první řadě vyhodit jejího učitele češtiny-a potom rovnou i toho ředitele. Kór jestli tam Hrabal kdysi skutečně studoval, tak by se slušelo o něm studenty podrobně seznamovat ještě mnohem dřív než pan ředitel rozjel monstrakci s přejmenování.

Jenže ono to tak asi je, trvalá kulturní práce se mládeží ne, jednou za x let něco přejmenovat, to jo, to se tu děje formálně v historických cyklech v podstatě pořád. Ale bez té kulturní práce to nejde, jinak se budou i další studenti za 5-10 let let divit, kdo byl ten co hrabal, po kterým se menuje jejich škola...
19. 03. 2014 | 08:20

Filuta napsal(a):

Je dobře, že Amazon v Brně odmítli.
Arogance této firmy, která asi měla vše dopředu "ošéfované" počesku (tedy korupcí), byla tak velká, že si dovolila zavézt štěrkem celou obrovskou stavební plochu ještě před hlasováním na magistrátu. Maličko jí to nevyšlo,naštěstí.

Její chování připomíná drzost Kanaďanů, kteří chtějí blízko Slapské přehrady těžit zlato za pomoci kyanidu.
Zničené životní prostředí v nějakém Česku žádnou z těchto firem nezajímá.


Amazon by prý zaměstnal až 1500 lidí, ale za jakou cenu?
Není rozhodně jisté, že by po čase nezačal zaměstnávat levnější pracovní sílu někde z východu. Věřit tomu, že čeští radní dokážou (a mají zájem) ochránit zájmy českých občanů by bylo naivní, kdoví jakou smlouvu měli pro Amazon připravenou.
Viděl jsem dokument o chování Amazonu v Německu, kde nedodržoval základní práva zaměstnanců a choval se k nim jako k otrokům.

Řekl bych, že skoro nazrál čas, aby politici vzali rozum do hrsti a přestali zaneřáďovat půdu hangáry a sklady.
Co takhle svou politikou směřovat k obnovení naší zemědělské soběstačnosti.
Jenže to by tam nesměl sedět Babiš s jeho řepkou.
Cena potravin na světových trzích stoupá a časem se stane pro část méně solventních lidí nedostupnou. Už teď jsou ceny českých potravin na hraně.
19. 03. 2014 | 08:26

K .V napsal(a):

Nechci se pouštět do rozboru Francie.
.
Ale to že jako vrchol našeho dalšího rozvoje vidíme halu Amazonu, kde naši budou přehazovat bedny z auta na auto, to je hodně děsivé.
Stáváme se zemí námezních mezků, cizích sluhů a lokajů. Banánová republika bez banánů.
V místě kde ještě před 24 lety byla vyspělá průmyslová země, která se uměla uživit bez dluhů
19. 03. 2014 | 08:31

MartinO napsal(a):

Maximus:

To nebyla žádná prodavačka, ale agentka Mossadu nasazená na tebe osobně Rothschildem! Evidentně ta židovka odvádí dobrou práci když jsi to nepoznal. No mnoho času už ti nezbývá :-D
19. 03. 2014 | 08:43

neo napsal(a):

Filuta:

jak myslíte. Ale nechci slyšet jedinýho jouzu, že práca neni.
19. 03. 2014 | 08:54

Pepa Řepa napsal(a):

Na Maxíka jsem nasazen já, agent 009.Zrovna píšu hlášení Tamirovi do Tel Avivu.

A to ještě chudák Maxík neví, že v automobilce Daimler dělá na montáži jedna Ráchel, která nařezává-jako agentka pangalaktického spiknutí-vybraným zákazníkům brzdové hadičky.
19. 03. 2014 | 08:56

Mařenka napsal(a):

S rozhodnutím zastupitelů odmítnout Amazon lze jen souhlasit. Plocha, kterou zastaví skladem je obrovská, skladníkům, kterých tam bude většina, bude stačit základní vzdělání (mohou to být i cizinci). Přínos pro stát jako u jiných skladů, bude minimální. A drony, které prý tam budou používat, se mohou změnit lehce za špionážní nebo bombardovací.
19. 03. 2014 | 09:02

Pavel13 napsal(a):

Co se týče Amazonu u nás, musím rozhodně souhlasit s K.V. a Filutou. Za zaměstnání 1500 lidí jsme ještě schopni postavit zbytečný dálniční sjezd. Ano, nevážíme si půdy. Lepší je nechat ji ladem, než zastavět prázdnou dálnicí a halou na pár let. Všem takovým investorům můžeme nabídnout stávající nevyužité plochy, brát je nemusí. Už zbývají jen daňové prázdniny a dotace na pracovní místa. Kdybychom ty peníze vrhli na záchranu památek, mohli bychom zaměstnant i více lidí a zbyly by nám památky těžko vyčíslitelné hodnoty. My je raději necháme padnout. Dívat se na tlející halu po Amazonu se turisté asi nepohrnou.
19. 03. 2014 | 09:03

Filuta napsal(a):

Neo

Práce ano, ale nikoliv nekvalifikovaná.
Sklady je zaneřáděná celá republika.
Naše přechozí vlády si nevážily ani vysoce bonitní půdy a já jsem si naivně myslel, že éra, kdy stát půjde na ruku podobným zahr. podnikatelům, je passé.
Půda, na které postaví podobné monstrum, je definitivně ztracená.
Jednou se půda vhodná pro zemědělství bude platit zlatem.
Hrozí chronické sucho na jihu Moravy, v budoucnu budeme muset možná výnosy ze zemědělství v této oblasti úplně nebo částečně oželet.
Můžeme si dovolit s tou zbývající použitelnou půdou zacházet dál tímhle způsobem?
Já tvrdím, že nikoliv.
Nejsem sice "ekolog" jako Bursík, ale myslím racionálně a mám přírodu opravdu rád.
19. 03. 2014 | 09:15

neo napsal(a):

Filuta:

vždyť to povidám, myslete si co chcete...
19. 03. 2014 | 09:18

Filuta napsal(a):

Neo

Taky si myslím.
Práce po pouhých 1500 lidí (bůhví, zda Čechů nebo Slováků či Ukrajinců) za tuhle cenu?
19. 03. 2014 | 09:47

gaia napsal(a):

Taky souhlas s Brňákama, konečně se pochlapili.
19. 03. 2014 | 10:15

Maximus napsal(a):

MartinO

Být tebou, tak bych zalezl někam do díry. Náhodou jsem najel na Zvědavce.org a 17.3. si tam dostal pod jedním článkem nakládačku hned od několika lidí a udělali z tebe úplného trotlíka. MartinO. velký ekonom tam byl ztrapněn. Docela jsem se pobavil..... Když seš tak hloupý, tak raději měň nicky, ale tebe bych poznal i kdyby si měl nick "kůže z bůvola".
19. 03. 2014 | 10:17

neo napsal(a):

filuta:

jistě, ale pak ať neřvou, že neni práca..
19. 03. 2014 | 10:36

MartinO napsal(a):

Maximus:

Hahaha :-D Byl jsem tak ztrapněn, že tamní ikona MoudroStrak už se tam potom raději neukázal a zbylí tvoji konspirační kámoši se zmohli jen na štěkání že jsem placený agent, troll, trotl z jakési Lehožumpy atd :-D Kdo má zájem se pobavit nad intelektuální "elitou" národa mezi níž se Maximus s hrdostí řadí tak k nahlédnutí zde:
http://www.zvedavec.org/nazory-5918.htm
19. 03. 2014 | 10:41

Filuta napsal(a):

Neo


Vy jste demagog.
Ty zlaté doly u Slap jsou taky "práca".
Zdevastovat si životní prostředí jako v Číně, kvůli dočasnému! zisku?
Nic jiného se tady 24 let nedělá.
19. 03. 2014 | 10:45

Yosif K napsal(a):

K .V napsal(a):
Nechci se pouštět do rozboru Francie.
.
Ale to že jako vrchol našeho dalšího rozvoje vidíme halu Amazonu, kde naši budou přehazovat bedny z auta na auto, to je hodně děsivé.
Stáváme se zemí námezních mezků, cizích sluhů a lokajů. Banánová republika bez banánů.
V místě kde ještě před 24 lety byla vyspělá průmyslová země, která se uměla uživit bez dluhů
19. 03. 2014 | 08:31
Jistě - a co si ymkslíte že čeští proletáři dělali za socíku? Že nepřehazovali bedny ale že všichni masově bádali s ušlechtilýmí sovětskými bratry nad všelidskými problemy jako třeba jak upravit Sputnik aby do něj šel narvat sovětský pes Lajka?
19. 03. 2014 | 10:56

MartinO napsal(a):

Místním komunistům nejde o žádné sklady, půdu a podobné bláboly. Vše se staví v předem vyčleněných průmyslových zónách k tomu určených.Kde byli když se stavěly sklady např. Alza? Proč neprotestovali? Tady je jeden z nich v Horních Počernicích
http://www.lupa.cz/clanky/jak-zvladnout-50-tisic-zasilek-denne-podivejte-do-zakulisi-skladu-alza-cz/
Tady jde o to, že Amazon je ze zlého Západu a navíc dokonce z pekelných USA!! A cokoliv je ze Západu komunista nesnáší, protože si vsugeroval, že Západ může za jeho holou zadnici, za všechny jeho neúspěchy a životní prohry. Proto komunista nesnáší firmy jako Microsoft, McDonalds, CocaCola, Apple, atd. Ale z internetových obchodů si velice rád objednává a do PC - původně produktu americké firmy IBM rád klepe hlouposti na internetovou síť původem z USA.
19. 03. 2014 | 10:59

MartinO napsal(a):

Filuto:

Prosimvás nežvaňte! Zrovna životní prostředí je dnes asi v 1000x lepším stavu než za vás, komoušů. Otrávené lesy v Sev. Čechách, otrávená půda a jedovaté laguny jejíchž sanace stojí dnes desítky miliard, Ostravsko, hnus.
19. 03. 2014 | 11:07

neo napsal(a):

Filuta:

zjistěte si co znamená pojem demagog.
Mně je jedno, že v Brně nechtěj Amazon, mně je jedno, že státní ouředníčci nechtěj dělat záskoky za ženský na mateřský, mně je jedno, že zavíraj Paskov atd... když nechtěj, tak nechtěj. Já jen připomínám, že mi pak vadí ten křik, že je něco špatně.
19. 03. 2014 | 11:13

Bestia triumphans napsal(a):

Tomský napsal:
"Ke stému výročí narození Bohumila Hrabala, možná největšího novodobého spisovatele, chtěl nymburské gymnázium jeho ředitel po bývalém žáku pojmenovat. Narazil na odpor studentů i rodičů. Polovina z nich prohlásila, že o literátovi nikdy neslyšela."
???
Bude to trochu jinak.

Proti návrhu vedení školy je i předseda studentského parlamentu Tomáš Formánek . "Studuji na této škole šest let
a dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel," řekl deniku.cz.
Ředitel školy Jiří Kuhn v rozhovoru pro server Lidovky.cz žáka omlouvá s tím, že se prý špatně vyjádřil. "Sám jsem s tím studentem mluvil a on mi vysvětlil, že to myslel tak, že dosud Hrabala ve škole v hodinách literatury neprobírali. Ne, že by o něm nikdy neslyšel," řekl Kuhn. Studenti podle něj jméno spisovatele dobře znají. Jejich argumenty, proč nechtějí školu přejmenovat, ho ale překvapují.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/studenti-nechteji-gymnazium-bohumila-hrabala-nic-vsak-o-nem-nevi-px2-/zpravy-domov.aspx?c=A131203_143744_ln_domov_pef
19. 03. 2014 | 11:16

Yosif K napsal(a):

K .V napsal(a):
Ale to že jako vrchol našeho dalšího rozvoje vidíme halu Amazonu, kde naši budou přehazovat bedny z auta na auto, to je hodně děsivé.
KONEC CITATU.

Byl jste někdy za socíku v socalistické fabrice? Strojové vybavení bylo většinou 50 let za USA. Na brigádě jsem ručně stohoval 40 kg součástky do výše 2,5 metru.

Sklad Amazonu je ohledně manuelní námahy proti fabrice za socíku proletářský ráj.
19. 03. 2014 | 11:45

K .V napsal(a):

Yosife, ano na světě je hodně nekvalifikované ale potřebné práce.
Ale z průmyslové země, kdysi dodávající přes 50% všech tramvají a trolejbusů na světě, Zetory, Liazy a Tatry, Letadla, škodovky, sklo, měla a stavěla i ve světě cukrovary a strojírny, pivovary, byla soběstačná v potravinách , dokonce i v obranyschopnosti, vyráběla obuv, stroje, ocel, pivo, textil,potraviny a mnoho dalšího
tak nyní
jsme zemí která žebrá aby směla JAKO VRCHOL DALŠÍHO ROZVOJE v Amazonu přehazovat krabice z auta na auto, a jsme podělaní hrůzou že to v Brně nevyšlo.
.
jESTLI VY NAD TÍM JÁSÁTE JAKÁ JE TO "DEMOKRACIE, SVOBODA, PRAVDA A LÁSKA, ", já tedy nejásám, spíš se za ten úpadek stydím a děsím se toho
19. 03. 2014 | 12:52

Pepa Řepa napsal(a):

Je to dobrý....v Amazonu bude mít skladník hi-tech ještěrku.
:-)
No...nekup to.pokrok nezastavíš, dejte smrady do učení na skladníky
https://www.youtube.com/watch?v=SLoKN_aEtQk
19. 03. 2014 | 12:53

Filuta napsal(a):

Martin O

Do komoušů si nadávejte někomu jinému, burane!
Jakmile si člověk dovolí tu zlodějskou verbež zkritizovat, hned mu nadají do bolševiků.
Nic jiného neumíte.
Jestliže tady bolševik na ekologii příliš nehleděl, od "demokratů" jsem očekával poněkud jiný přístup.
Jenže tady to je ode zdi ke zdi.
Buď ekoteroristi nebo echt kapitalisti ze zahraničí, kterým je jedno, že otráví půdu i spodní vody.

Amazon je firma, která rozhodně nemá nejlepší pověst a se svými zaměstnanci zachází jako s otroky.
Dovolila si to dokonce i v Německu, kde se její zaměstnanci vzbouřili.
Pokud vám vyhovuje dělat Amíkům otroka, tak si ho dělejte. Ale většina lidí, kteří ještě mají´v tomhle státě páteř, tady podobné vychcány nechce. Můžou se přesunout na Ukrajinu, budou tam mít levnější pracovní sílu a můžou si s ní vytírat.....

Díky takovým jako jste vy to tady vypadá jak to vypadá.
Neviditelná ruka trhu to vyřešila.
19. 03. 2014 | 14:10

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Yosif K
Přd časem jste zde dehonestoval význam a způsob obživy lidí na Ostravsku - že je ta práce horníků a hutníků primitivní, nemá nic společného s hi-tech...
Nyní zde obhajujete mnohem monotonnější a primitivnější práci co byměli dělat Br%náci v Amazonu.

Je to dáno tím, že je Amazon firmou z USA ?

Během řešení řeckého problému jste se velmi opovržlivě vyjadřoval o EU. Že se rozpadne, že je socialistická atd.
Nyní /krymská krize/ je EU dle vás jakýmsi rájem kapitalistické prosperity a demokracie.

Nakolik jsou vaše názory podmíněné tím zda jde o lidi z EU, ČR, Ruska a jejich zájmy a nakolik pokud jde o zájmy US administrativy, korporací ,občanů ?

Jste na hlavu anebo jen lobbujete za zájmy USA ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Můžete mi odpovědět, o co vám vlastně tady na těch stránkách jde ? Pravda to není -. byl jste mnohokrát usvědčen ze lží aniž byste se omluvil či zkorigoval svůj názor.
O co vám vlastně jde, Yosife K ?
19. 03. 2014 | 14:14

MartinO napsal(a):

Filuta:

Nenadávejte na zrcadlo. Když nechcete považován za komouše tak nepište jako komouš, nedávejte sem odkazy na komoušsko-konspirační weby typu OM, zvedavec, AC24, CFP, neobhajujte komouše, nepište bláboly typu "za komunistů bylo líp"...

Demokrati ale MAJÍ k životnímu prostředí zcela jiný přístup. Dopravní stavby se vlečou jen díky tomu, že se hledí na každou žábu nebo čolka. Krušné hory už nejsou jen pahýly, v zimě se ve městech a vesnicích už dá dýchat atd. Půdu a spodní vody dnes na rozdíl od komoušů nikdo netráví.

Pro komouše žádná firma nemá "nejlepší pověst". Amazon, Hyundai, všechny obchodní řetězce, Foxcon, PSA, atd, atd. Kdyby bylo podle vás, tak by tu bylo dalších 1/2 milionu nezaměstnaných. Máme tady zákoník práce který musí firmy dodržovat a pokud ne, tak je můžete žalovat nebo odejít.

Já "otroka" dělat nemusím. Jsou tu ale statisíce lidí bez práce a bez kvalifikace s nataženou rukou. Jakým právem jim vyháníte potenciální zdroj obživy? Buď je živte VY ZE SVÉHO, nebo mlčte.
19. 03. 2014 | 17:08

fafnir napsal(a):

K.V.
ano,vyráběli a dodávali jsme toho hodně,do zemí socialismu a zářných zítřků.Přesně podle regulí RVHP.Problém nastal,když si ty země do kterých jsme dodávali,mohli začít kupovat to,co bylo daleko modernější,než to co jsme dodávali my.Druhý problém nastal,když jsme po dědici SSSR,Rusku chtěli aby zaplatil za dodané zboží.Probuťe se,je rok 2014 .Spousta vámi jmenovaného zboží je nekonkurenceschopná,i ty moderní lokomotivy a vlaky musíme nakupovat odjinud.Prostě za bolševika se neinvestovalo do výzkumu a vývoje,a po pádu RVHP se plně projevila zastaralost spousty našich vámi jmenovaných a zbožňovaných výrobků.Zaplať bůh,že automobilku Škoda koupili Němci,takže aspoň s jejich pomocí je konkurenceschopná.

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde
jestli vám to ušlo,tak Amazoon zde dávno prodává,jen to holt vozí z Německa a jiných zemí.Jenomže,pokud zde bude,tak zde bude platit daně z nemovitostí,za své zaměstnance daně,zdravotní a sociální pojištění,a povinou část z daní,jako všechny ostatní firmy za své zaměstnance), a zaměstná lidi,kteří nebudou na sociálce(což pro některé bude zlý sen),a nastoupí synergie dalšího rozvoje na vázaných činností a pracovních míst..A že je to z USA,tak to může vadit vám a vám podobně uvažujícím,pro mě to není ani přidaná hodnota,ale ani žádná vada.Stejně jako u ruského Evrazu v Ostravě.Spíše mi vadí že Plzeňská Škoda JS je součástí Rosatomu,tam je to o strategii v energetuice,což Amazoon není.Stejně by vám měla vadit prosperující Auto Škoda ,která patří Němcům sudeťákům(váš slovník),nebo to,že výroba technologických částí pro vrtulníkyFi Sikorsky(zase ta zlá Amerika) pomáhá udržet výriobu v Aeru.Z toho všeho lze usoudit,mnohé o vás.A sice,že jste pustý ideolog,navíc nevšímavý.
19. 03. 2014 | 18:07

Filuta napsal(a):

Martin O

Co bych mlčel?
Sám máte bolševické manýry - vy mi nebudete povolovat, jestli se tady smím vyjádřit.

Firmy jako Amazon tady nevratně zničí životní prostředí a po pár letech (pokud ne po roce) zmizí za levnější pracovní sílou.
Nevím jak vy, ale většina z nás ty amíkovské firemní otrokářské manýry tolerovat nechce.
Nerespektování zákoníku práce je dost zásadní problém.
Je zvláštní, že to nechtějí tolerovat ani "západní" němečtí zaměstnanci.
Asi samí komouši jako já.
Takoví ....... jste tady jen dva. Vy a Resl.

Jestli to tady půjde tímto tempem dál, tak bude na na totáč nostalgicky vzpomínat čím dál víc lidí, s tím holt musíte počítat, když s lidmi jednáte jako s onucemi. Já žádnou nostalgií netrpím, buďte klidný.
Rozhodně ale nebudu tvrdit, že za komančů bylo špatné úplně všechno, to říkají jenom hloupí propagandisti.
Fanatičtí modrobolševici jako vy nás dovedli do těchto trpkých konců.
19. 03. 2014 | 18:29

Gru napsal(a):

Osobně Amazon v Brně či na tom druhém místě vůbec nepotřebuji, stejně by neměli to, co chci. Zatím mi stačil Amazon.fr na francouzské knihy (které nevedou v té německé fliliálce) a Amazon.de.
Knihy v hegemonštině mohu dostat všude - napotřebuji Amazon.cz.

Přestože často využívám čtečku, není nad kouzlo dobrého knihkupectví - vždycky, když jsem v Mnichově, zmizím na hodiny v pětipatrovém knihkupectví, kde sedí desítky čtenářů a zdarma čtou knihy, kde najdete velice moho, pokud ne všechno, pokud jde o knihy. A atmosféra. Ten rozdíl bych přirovnal k opeře - sice si ji mohu koupit na CD, resp. DVD, ale nenahradí to návštěvu divadla.
19. 03. 2014 | 18:35

MartinO napsal(a):

Filuto,
plácáte páté přes deváté jen proto abyste plácal a nadával. Nějaké přemýšlení u vás nehrozí. Amazon tu staví distribuční centra proto, aby z nich zásoboval místní středoevropský trh. Těžko bude to samé dělat když sklady přesune někam do Indie.
Když máte dojem, že váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce, máte právo se ozvat, stejně tak jako se ozvali Němci. Kde je problém? Amazon staví v průmyslových zónách. O jakém ničení životního prostředí to melete?

Vyjadřujte se jak chcete, to vám nikdo nezakazuje.
ALE.
Nikdo vás v Amazonu nenutí pracovat, Amazon se vás vůbec netýká, nic vám do něj není. Jsou ale lidé kteří by tam za dvacítku dobrovolně rádi pracovali a přenášeli balíky. Jakým právem jim chcete tuto možnost vzít? Jakým právem je chcete nechat živořit na podpoře a na dávkách?
Vy chcete prostě mudrovat do všeho, ale náklady za vaše hlouposti aby platili jiní.
19. 03. 2014 | 19:15

rosclays napsal(a):

MartinO a fafnir....dobré (alespoň z mého - podobného - pohledu)

fafnir:
"i ty moderní lokomotivy a vlaky musíme nakupovat odjinud..."

Tak tady bych, ale nesouhlasil....odkaz:

http://ekonomika.idnes.cz/skoda-transportation-podespala-smlouvu-s-deutsche-bahn-p2g-/eko-doprava.aspx?c=A130805_105934_eko-doprava_fih

takže nebýt nás, tak DB by určitě zkolabovala a zlí sudeťáci by museli chodit pěšky, ale dobře jim tak.......:).
Gru:
"vždycky, když jsem v Mnichově, zmizím na hodiny v pětipatrovém knihkupectví, kde sedí desítky čtenářů a zdarma čtou...." atd.

Naprostý souhlas.....HUGENDUBEL na Marienplatz....lépe vystihnout tuhle kultivovanou atmosféru opravdu nejde.
19. 03. 2014 | 19:24

rosclays napsal(a):

Pro zajímavost platy u Amazonu.....nekvalifikovaná síla - pracovník ve skladu:

"Západ" - Bad Hersfeld:
Beispiele zur Bezahlung bei Amazon: In Bad Hersfeld beträgt der Einstiegslohn für einen Lagerarbeiter laut Unternehmen pro Stunde 10,01 Euro, im zweiten Jahr 11,59 Euro und im dritten Jahr 11,71 Euro. Nach dem Versandhandelstarif müssten es in den ersten drei Jahren durchgängig 11,77 Euro sein, in der Logistikbranche 10,93 Euro.
"Východ" - Lipsko:
In Leipzig beträgt der Einstiegslohn laut Amazon 9,55 Euro, im zweiten Jahr 10,47 Euro und im dritten Jahr 10,99 Euro. Laut Versandhandelstarifvertrag müssten es in den ersten Jahren durchgängig 11,39 Euro sein. Nach der Vereinbarung für die Logistikbranche 9,17 Euro, im zweiten und dritten Jahr 9,61 Euro.
19. 03. 2014 | 20:15

Filuta napsal(a):

Martin O

Ale je dost lidí, kteří by v této zóně museli žít.
Vím, jak omezilo nás, když nám blízko domu postavili dva hypermarkety.
A to se ta zátěž nedá srovnávat s touto obrovskou firmou.
Já už jsem apriori zaujatý vůči všem těm odporným hangárům a skladům.
Ať už se pomalu podívám z kteréhokoliv okna, vidím jen ten hnus, co se táhne do dálky.
Zajeďte se podívat třeba na kdysi tak půvabné okolí Jičína.
Kdyby naše vláda nebyla neschopná a Kalousek totálně nepodlomil ekonomiku svými dańovými experimenty, kdyby nekradli jako straky, vytvořili by podmínky pro vznik nových pracovních míst a nemuseli bychom sem tahat firmy s tak špatným renomé.

A s tím Zákoníkem práce se můžete v těchto končinách jít leda tak vycpat.
Tipuju vás na nějakého politruka, co v životě v zaměstnaneckém poměru nebyl.
Jinak byste věděl, jak skončí dneska každý, kdo si na zneužívání zaměstnavatelem postěžuje.
I státní firma jako Česká pošta zachází se zaměstnanci jako s otroky, je to veřejné tajemství a nic se neděje. Tisíce pošťáků podepsali petici a je jim to prd platné.
Tak co se mi to snažíte namluvit?

Tenhle režim nelze pokládat za žádnou demokracii, maximálně plutokracii nebo demokraturu.
19. 03. 2014 | 21:19

K .V napsal(a):

Fafnir 18,07, takhle blbí jsme my ostatní byli při cinkání klíči před 24 lety, kdy jsme věřili že na západě mají lepší mléko a maso , protože to tehdy měli v nádherných obalech. No a potom to Němci u nás kupovali jak diví, a za pár let už jsme žrali místo mléka a masných výrobků chemické sračky s pilinami.
Koukám že vám to vydrželo dodnes
20. 03. 2014 | 07:49

neo napsal(a):

Filuta:

mýlíte se. Každý tak nekončí a firmy zákoník práce dodržují. Výjimky samozřejmě existují, ale na to jsou zákony.
Co se týče pošty, povídejte, přehánějte jak se zaměstnanci zachází jako s otroky, to by mě fakt zajímalo. Mimochodem, já jsem v zaměstnaneckém poměru, takže vim o čem mluvim.
20. 03. 2014 | 08:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy