Špinavá kampaň, nebo dětinské předvolební hrátky?

01. 09. 2008 | 10:35
Přečteno 3614 krát
Američané jsou velmi citliví na fair play. Během každé své prezidentské předvolební kampaně se domnívají, že ta současná je ze všech nejhorší. Komentátoři seriozního tisku zase varují, že pomlouvačná a negativní předvolební taktika se vždy nakonec obrátí proti svým autorům.

Pravda, jak to v takových záležitostech bývá, bude někde uprostřed. Nejhorší výrok na adresu kandidáta demokratů, jehož se dopustil jeho oponent („Obama by raději prohrál válku než volební klání“) považují američtí komentátoři téměř za úder pod pás. Opravdu? Zrnko pravdy v takové hyperbole přece každý zná. Obama, jako většina Američanů, je proti válce v Iráku. Volební rétorika v tomto případě jednoduše přehání, má však svou jasnou funkci. Vyvolá zájem a vyjeví nějaký aspekt kandidátova názoru nebo charakteru.

Amerika je nejdemokratičtější zemí světa. Prezidentský kandidát se často vynoří z primárek navzdory stranické mašinérii, což platí letos dvojnásobně, a musí se v předvolebním maratonu v 50 státech utkat nejprve s protivníkem z vlastní strany. Podruhé musí v dalším maratonu přesvědčit nejméně polovinu celé veřejnosti o svém charakteru a způsobilosti pro prezidentský úřad. A tady začíná naplno pomlouvačná rétorika obou stranických týmů. Nepřijde-li se však na manželskou nevěru nebo korupci, je očerňování kandidáta v zásadě jenom dětskou hrou na přehánění a řečnické figury.

McCainovi se už dlouho nedaří, a tak, po neúčinných útocích na Obamovu nezkušenost, muslimský původ a údajný nedostatek vlastenectví, přitvrdil. Začal prohlašovat, že je Obama jen prázdnou celebritou typu Hiltonové a Spearsové. Že je jenom rétor. Že chce být za každou cenu populární a že se nechal oslavovat na cestě po Evropě, jako by už byl prezidentem, místo aby navštívil vojáky v Iráku. Komická hra. Každý kandidát přece chce být populární, a je-li celebritou, má-li úspěch, je-li výborný řečník – tím lépe. Je-li oslavován cizinci – také dobře, i když to doma často popularity nepřidá. Jenomže preference McCaina v seriózním průzkumu agentury Reuters z ničeho nic překonaly ty Obamovy o pět procent.

Funguje tedy negativní kampaň? Nevíme. Mohlo jít klidně o kocovinu z Barackova přílišného optimismu a masových show. Nebo také o rostoucí obavy z ekonomiky a mezinárodní situace po ruském útoku na Gruzii, kde boduje McCain...

Jedno je jisté. Každé přehánění, bezobsažné obviňování, rétorické pololži, všechny tyhle slovní figury mají jepičí život, zatímco předvolební maraton je dlouhý. I to je možná záměr americké demokracie.

A jak je u nás doma? Charakter, zásady, kultivovanost, vlastenectví, nevěry, řečnické umění – to všechno hraje mnohem menší roli než urputná stranickost, velkohubé sliby a sprosté nadávky. Jinak jsme v podstatě stejně citliví jako Američané – hlavně na příznaky korupce a na neprávem nabytý majetek. Snad všichni máme nepříjemný pocit, že mnozí přicházejí do politiky s "holým zadkem" a odcházejí podezřele bohatí. Proto se také objevil internetový útok na středočeského hejtmana Petra Bendla. Vždyť na dva nové luxusní domy a sportovní automobil ani vysoký státní úředník z platu nenašetří. Jenže pak přijde klasická česká reakce. Místo okamžitého, srozumitelného a uvěřitelného vysvětlení podá náš politik trestní oznámení. A je z obliga. Není divu, že na rozdíl od Američanů nás pronásleduje ještě jeden nepříjemný pocit: že se s tím prostě nedá nic dělat.

Psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tomáš Fuk napsal(a):

Vypadá to, že se nazadařila technika ctrl+c ctrl+v. Článekj není celý
01. 09. 2008 | 12:27

Golf napsal(a):

To si každý přece domyslí!!!!!
........že žijeme v Kocourkově.
........že tu je bordel.
........že nejlepší obrana je útok.
........že politici pohrdají občany.
........že naše veřejné mínění nefunguje.
atd
01. 09. 2008 | 12:45

vlk napsal(a):

Skutečně, zdá se , že chybička s e vloudila...
Ale to není podstatné. Jediná reakce,která men napdla naprosto spontánně je že -Mc Cain by měl zaangažovat kubiceho! to by bylo, aby se nenašla nějaká pedofilie nebo provozovatel kolotoče ve spojitosti s Obamou...
Ale vlastěn - kdo ví. Kubice už dost možná angažován jest. Ale jeho čas teprv přijd e Dva dny před dnem D. Je tedy ještě dost času.
01. 09. 2008 | 12:49

m&m napsal(a):

Funguje tedy negativní kampaň?
Víme. Funguje skvěle. Kubice by mohl vyprávět. Navíc je to pohodlné a beztrestné. Že by pomohli poradci z nejdemokratičtější země světa?
01. 09. 2008 | 12:58

StandaT napsal(a):

S tím příkladem v posledním odstavci jste mimo. Finance bendlových vysvětlila paní Bendlová. Okamžitě a srozumitelně. A pokud poté nenásledovalo vycouvání z denuciační kampaně, je trestní oznámení logické, ne? Chápu, že vzít jako příklad Čunka nebo Grosse už dneska čtenáře nezaujme, ale pořád je z čeho brát.

Ale když ta negativní kampaň tak dobře funguje, že autore?
01. 09. 2008 | 13:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

omlouvám se, ta chyba (původně nedokončený text, už je to napraveno) jde na můj vrub (pan Tomský je jeden z mála blogerů, kteří mi texty posílají mejlem a já je vkládádm do jeho blogu).

Ještě jednou se omlouvám autorovi i čtenářům.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 09. 2008 | 13:50

doktor napsal(a):

Pane TOMSKÝ, jako vždy objevný a zajímavý pohled. Jen bych připomněl, že Amerika nikde nevede žádnou válku, ale provozuje vojenskou okupaci několika zemí, které bez vyhlášení války ovládla, a jejichž obyvatele drží na uzdě terorem, prováděným jednak přímo americkou armádou, jednak diplomaticky a psychologicky za pomoci místních kolaborantů. Do té poslední skupiny patříme i my.
01. 09. 2008 | 14:15

m&m napsal(a):

Vykvet:
s tou Novou bych si nebyl tak jistý. Bejvávalo. V otázce radaru ČT nastavila laťku hodně vysoko:
http://www.ceskatelevize.cz...

Skoro jsem myslel, že sleduji vysílání pořadu "Před 25 lety".
01. 09. 2008 | 15:24

Vykvet napsal(a):

pro m&m
máš pravdu - ČT se opravdu také stala
prolhanou hlásnou troubou a někdy NOVU
předčí.
Nejlepší je , když vidím, že si ČT všichni povinně platíme, aby nám ještě lépe byla propláchnuta dutina lebeční.
01. 09. 2008 | 15:39

Fraser napsal(a):

"Amerika je nejdemokratičtější zemí světa." Podle jakych kriterii??
01. 09. 2008 | 16:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Vykvete,

snažíme se zde diskutovat, ne nazývat "řiťolezci, fašisty" či tvrdit, že někdo "lže jako prase." Hrubé urážky jsou na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících, proto jsem dva Vaše texty smazal.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 09. 2008 | 16:23

Vykvet napsal(a):

Gruzie zaútočila na Osetii. Podle zdrojů OBSE,svou vojenskou akci dlouho připravovala a během ní vůbec nebrala ohled na jihoosetské civilní obyvatelstvo, což je svědectvími doloženo. Z dokumentů citoval v sobotu na svých internetových stránkách magazín Der Spiegel. Přestože magazín zveřejnil citace, mluvčí OBSE následně uvedl, že jeho organizace prý zprávy v takovémto duchu nevydala.
A pan Tomský nepíše pravdu!
01. 09. 2008 | 16:31

Vykvet napsal(a):

...mezinárodní situace po ruském útoku na Gruzii...
...Amerika je nejdemokratičtější zemí světa...
Tato tvrzení nejsou pravdou.
Proč necháte pane editore Stejskale, pana Tomského zjevně psát nepravdy?
Nebo snad jsou už dvě pravdy.Jedna ta Vaše a potom ta druhá, která se nehodí do krámu a tu smažete. Pravdu máte, že je nutné dodržovat jistou míru slušnosti, ale myslím, že jsem nějaká hrubá , nebo sprostá slova nepoužil.
Horší je lež, než nějaké slovo, které není úplně podle Gutha -Jarkovského!
01. 09. 2008 | 16:38

stejskal napsal(a):

Pane Vykvete,

Váš názor je naprosto legitimní a já jej respektuji. Pokud zde nechám padat nadávky, urážky, vulgarismy (tím neříkám, že jste se jich dopouštěl Vy), za nedlouho tu nezůstane žádný prostor k debatě. A to bych nerad.

Nedávno tu kdosi napsal: Neexistuje žádná objektivní pravda. Pravdou je to, na čem se dva lidé shodnou (tedy je to pravdou pro ně dva). Pokud se neshodnou, mají každý "svou pravdu". To mi přijde poměrně výstižné. Skutečně se necítím povolán, abych zde stanovoval, co je pravda a co není.

Zkuste prosím nesouhlasit ostře, ale korektně a slušně. Díky.

Libor Stejskal
01. 09. 2008 | 16:55

Kritik napsal(a):

"Amerika je nejdemokratičtější zemí světa" - hlásá autor článku.

Opravdu, kdysi v minulosti tomu tak opravdu bylo. Zakladatelé demokracie v USA byli lidé obávající se diktátorů, samovládců a technologických uchvatitelů moci. Zakladatelé v USA byli ateisté i lidé věřící. Měli však jedno společné: Všichni do jednoho považovali za základ pro život a pro jednání lidí zásady uvedené v Bibli. Ta zakládala jejich pevný a neotřesitelný charakter.

Dnes je však jiná situace. Charakterový fundament (základ) se z demokracií vytratil. Takže vládnou ve skutečnosti demokraticky zvolení darebáci bez jakéhokoliv pevného charakterového fundamentu, a kteří jsou tedy schopní naprosto všeho.

Tudíž volby se také staly pouze technologickým (pracovním)postupem na cestě k moci. Tomu odpovídají používané metody - je například třeba nabídnout přitažlivou podívanou, nebo systematickou manipulací vymýt mozky voličů a učinit je snáze manipulovatelnými, atd..
01. 09. 2008 | 17:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stejskal:
"Neexistuje žádná objektivní pravda."
Pravdou je, že slunce svítí, jenom proto, že se na tom dva lidé shodnou?
01. 09. 2008 | 18:55

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Matyáši.

Znáte Descartese? ;-)

Libor Stejskal
01. 09. 2008 | 20:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stejskal:
Nemám tu čest. :)
Nevím, které z jeho tvrzení máte na mysli.
01. 09. 2008 | 20:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stejskal:
Btw. v případě, shodnou-li se dva lidé na tom, že slunce svítí vždy, i když se na tom jiní dva lidé neshodnou, co potom platí?
01. 09. 2008 | 20:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stejskal:
Anebo když dva lidé se shodnou, že slunce nesvítí, stane se to pravdou?
01. 09. 2008 | 20:51

Admirál napsal(a):

Jestli Amerika měla nějaký nárok býti nazývána nejdemokratičtější zemí světa (bylo li to tak ve skutečnosti někdy), tak z mého pohledu takový kredit dávno ztratila. Dvojnásobné zvolení Bushe, který prokazatelně manipuloval nejen veřeným míněním své země (to je asi už demokratická zvyklost) ale i míněním amerického senátu.

To pokládám za systémové selhání. V podstatě po zkušenostech z minulých deseti let nevěřím Američanům ani dobrý den.
01. 09. 2008 | 21:03

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane Matyáši,

stane se pouze to, že se dva lidé shodli na tom, že slunce nesvítí a jiným dvěma to přijde jako nesmysl. Nic více a nic méně.

A jak byste si to představoval jinak? Že nějací vysoce erudovaní arbitři budou posuzovat, co je pravda a co nikoliv? Že budou rozhodovat a ostatním pak pravdy zjevovat?

To mně nepřijde jako dobrý systém. A nic na tom nemění fakt, že na řadě pravd bychom se možná shodli i my dva (třeba tu o tom slunci). V pohledu na historii a současnost by to asi ale nebylo příliš často ;-)

Libor Stejskal
01. 09. 2008 | 21:16

Slunce napsal(a):

Tomu se mohu jenom smát.
01. 09. 2008 | 23:23

Honza Český napsal(a):

K té úsměvné diskusi o pravdě si dovolím přidat hezkou historku.
Jakýsi vědec zabývající se teorií poznání se rozhodl udělat experiment. Vzal krabičku od sirek, pustil jí na stůl a zeptal se, proč spadla.
Děti v mateřské škole se překřikovaly že proto, protože jí pustil. Měly pravdu
Děti v základní škole se shodly na tom, že spadla proto, že je těžší než vzduch. Měly pravdu
Studenti na střední škole mluvili o přitažlivosti zemské a také měli pravdu
Studenti na vysoké škole mluvili o gravitaci a psali na tabuli složité výpočty. Měli pravdu
Na příslušném vědeckém pracovišti největší odborník v zemi si jen povzdechl, že to ještě přesně neví. Asi měl taky pravdu
A tak já vášnivé bojovníky za jakoukoliv pravdu v lásce moc nemám …
02. 09. 2008 | 00:31

Jeník napsal(a):

Když se budeme dívat na současnou kampaň ODS, tak si musíme říci - kam až zajde tato strany zlých lidí. Je až nechutné jejich lhaní a pohrdání lidmi, když zcela bezostyšně napíší na plakáty - Za spokojenější stáří- a napíší zde také, že dali - ONI - celých 470,- korun měsíčně každému důchodci. To, že (dle statistiky MZ) se od ledna 2008 zvýšily náklady na zdravotnictví pro každého důchodce o 360 korun měsíčně, a že nás každého okrádají od zavedení rozkrádačského Topolánkova batohu měsíčně o cca 1700,- Kč měsíčně zdražením potravin, energií, dopravy, bydlení a všech náležitostí potřebných pro život. Nějaké odvolávání se na světové podmínky a trh jsou pouze odssácké bláboly na zakrytí jejich viny. Pouze likvidace strany, která nemá žádné skrupule při touze po moci, ve volbách zachrání NÁŠ stát před úplnou devastací.
02. 09. 2008 | 09:57

stejskal napsal(a):

; -) , pane Honzo Český. Tak nějak...

Libor Stejskal
02. 09. 2008 | 10:53

RUS napsal(a):

Ted už nam je fakt jedno,co chcete nebo co nechcete.Gruzie napadla Osetii,ale sankce EU řeši proti Rusku!Osobne pro mne je to velke zklamání!
Brzo přijde ten den kdy budu moci odjet,a už jsem nikdy nevratim,jen aby necitil tu zlobu a nenavist kolem.
ČR je současti NATO,a NATO je nepřitelem RUSKA.Fakticke se nachazime v valce,zatim nestřilime na sebe,ale chcete naši smrti,to je fakt.Gruzie zabijela Ruske občany a vaše vlada to podporuje.
Přežili jsme lenina,Hitlera a Stalina přežijeme Vas i Vaše NATO!
02. 09. 2008 | 11:03

Lex napsal(a):

„m&m” a další: “Kubice”? Nepřipisujte mu, prosím, větší zásluhy, než skutečně má. Pan Kubice byl pouze mouřenín, člověk, který se propůjčil k tomu, aby sehrál špinavou práci a pak šel. A šel. Asi jako Saakašvili. Ač ten zatím nešel. Ale dám dolar proti bobu, že půjde. Jenom se nejednalo o parlamentní volby v Česku, ale o prezidentské volby v nejdemokratičtější (podle pana Tomského) zemi světa, o vojenské zakladny USA v Česku a Polsku, o “opodstatnění” přítomnosti raket Patriot s americkou obsluhou v Polsku, a v neposlední řadě o další přiblížení NATO k hranicím Ruska prostřednictvím Ukrajiny a Gruzie. Jó, kdyby měly všechny státy světa, a mocnosti zvlášť, stejné surovinové bohatství v přepočtu na jednoho obyvatele (zejména ropy a plynu), to by klid a mír na světě vypadal jinak, co myslíte!? Bylo by i pak třeba imperiální a hegemonistické politiky?
02. 09. 2008 | 12:57

StandaT napsal(a):

RUS: nashledanou. Pokud nejste s to rozlišovat, vnímat probíhající diskusi, reakce mnoha lidí (od RUSSIANa zde na diskusích až po pana presidenta Václava Klause na Hradě), pokud Vás to nezajímá, pak je vidět, že jste nepochopil demokracii. Pozice české vlády je "Gruzije jen celistvá a bez ruských vojáků". Jednostraným uznáním Osetie, ale hlavně Abcházie, a vojáky mimo tato území jste se dopustili územní anexe. Pokud Vám vadí český postoj, pak ne nashledanou, ale sbohem.

P.S: dovětek (schválně napsaný ve Vašem stylu): my přežili Hitlera, Stalina i Brežněva. A neoimperiální Rusko taky přežijeme!
02. 09. 2008 | 13:30

stejskal napsal(a):

A nebo taky ne, pane StandoT ;-)

Libor Stejskal
02. 09. 2008 | 13:44

StandaT napsal(a):

stejskal: pokud nás pátá kolona nevyvede ven z NATO.

P.S. Myslím, že by Topolánek měl místo Parkanové dát na MO nějakého pořádného řezníka. Poslední měsíce ukazují, že by bylo záhodno tam už konečně začít dělat pořádek.
02. 09. 2008 | 14:42

Jirka Hemzal napsal(a):

To Libor Stejskal:
S tou "pravdou" jste mě pobavil, jak jste se do toho krásně zapletl. Lidé nemívají "své" pravdy, ale mínění nebo názor, který se více či méně přibližuje realitě nebo taky pravdě. V lepším případě se snaží o jakousi interpretaci reality, pravdy. Jejich vnímaní je samozřejmě více či méně subjektivní.
Srdečně Vás zdravím JH
02. 09. 2008 | 14:43

Lex napsal(a):

"Standa T": "Český postoj"? Snad postoj české vlády? Tak jako "americký postoj" je v současnosti postojem administrativy republikánského przidenta G.W.Bushe. V českém postoji jsou zásadní rozdíly, v nejvyšší sféře vyjádřené prezidentem Václavem Klausem, mezi veřejností vyjádřené napříkld i v rámci těchto blogů. Ještě markantnější je to v postoji k americké základně u nás. I tam jde toliko o postoj vlády, který je v rozporu s výrazně většinovým postojem obyvatel. Obdobné je to v Americe. Tam se postoj Kongresu i Senátu nejednou liší od postoje prezidentské vlády. A o lidu Ameriky už vůbec nemluvím, byť americké "vlastenectví", rozuměj, občanská podpora hegemonistických postojů vlády, je plně srovnatelná s obdobným postojem občanů Ruska své vládě. Můžeme to jedněm nebo druhým mít za zlé, ale to je tak vše, co s tím můžeme udělat.
02. 09. 2008 | 15:07

stejskal napsal(a):

I já Vás zdravím, pane Hemzale.

A kdo určuje, co je realita a co její interpretace, resp. kdo se k ní blíží více a kdo je jí na hony vzdálen?

Libor Stejskal
02. 09. 2008 | 15:17

Jirka Hemzal napsal(a):

To Stejskal:
Ne, ne všechno je jen interpretace reality, více či méně povedená. Nástroje na posuzování sahají od vědeckého zkoumání až po laickou diskuzi. Přiblížení k realitě se posuzuje podle faktů. Zkreslení je dané nedokonalostí lidského vnímání a vyjadřování, ohraničenosti poznání apod.
Zdravím JH
02. 09. 2008 | 15:52

Jirka Hemzal napsal(a):

2 stejskal: doplnění
Možná by bylo vhodnější slovo poznání, než interpretace. No a za chvíli bychom upadli do filozování typu gnostik, agnostik a podobná filozofická veteš...
Nezlobte se, píšu to jen tak pro odlehčení...
Mějte se fajn
02. 09. 2008 | 22:42

LEVAK napsal(a):

"Američané jsou velmi citliví na fair play."!Už nám to předvedli v roce 1983 na Grenadě a pokračují v Iráku!
12. 09. 2008 | 23:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy