Kulturní války, víra a česká skepse

15. 09. 2008 | 11:45
Přečteno 5357 krát
Nedávný průzkum veřejného mínění znovu potvrdil, že se Češi nenechají tak snadno vyvést z rovnováhy. Apokalyptické obavy z globálního oteplování je nikterak nevzruší a dokonce i ti, kteří problém uznávají, to berou se „značnou“ rezervou, neboť s lidstvem toho moc nenaděláme, a co se změnit nedá, s tím nejlépe se smířit, jak už dávno věděl Seneca. I budování nové Evropy a ochranářského státu (fackovací, kuřácké a jiné zdravé „anti-zákony“) narážejí na velké pochyby, o pozitivním smyslu cizích ideologických válek ani nemluvě.

Skepse, nebo netečnost?

Někteří to vysvětlují bohorovným „to chce klidem“ české povahy a nevírou, avšak skepse vůči politickým, náboženským a světonázorovým ideologiím je u nás hluboce zakořeněná a má svou „slavnou“ tradici. Vždyť národ, kterého každá vrchnost, cizí i ta vlastní (národně-obrozenecká), celá staletí přesvědčovala a nutila k politické korektnosti, se ani nemohl a nemůže bránit jinak.

Už 19. století je plné příkladů, vzpomeňme Havlíčkových epigramů na samoděržaví a proti rusofilům, nebo vtipů typu „jak že se biologicky rozmnožují voli? Inu, přesvědčováním!“ a „potkáš-li kde spasitele, nakopni ho do pr...!“ A Švejk? Ten byl téměř národním hrdinou, na rozdíl od Káji Maříka, jehož milovaly převážně katolické babičky.

Přes všechna nepopiratelná pozitiva má česká skepse i svá negativa. Nám tolik cizí americká kulturní válka o tradiční ctnosti, symbolizované nově vice-kandidátkou Palinovou – rodina, děti, osobní zodpovědnost, čest a patriotismus – a proti tomu individuální liberalismus, který neuznává jiné hodnoty než absolutní svobodu a státní pomoc v případě osobního krachu (alkoholismus, drogy, samoživitelky), toť spor o podstatu a budoucnost západní společnosti. Netýká se snad i nás, jestliže většina žen se dvěma dětmi a jedním manželovým platem na další přírůstek nemá prostředky a matky samoživitelky vymírající národ z bryndy nevytrhnou?

Systém bez plánu

Ještě absurdnější nám může připadat spor o evoluci a inteligentní „design“, který teď o víkendu naplnil stránky anglických novin. Biolog Michael Reiss totiž na konferenci Královské učené společnosti prohlásil, že teorie o nenáhodném vzniku vesmíru a systému ve vývoji života mají své místo v hodinách biologie a fyziky, už kvůli deseti procentům dětí z věřících (převážně islámských) rodin. Jak anglické! Vždyť nejde o toleranci, ale o samo myšlení, a nebylo by to tak absurdní, kdyby se vědci drželi svého kopyta – jenomže oni moc rádi zasahují do filosofie, na niž většinou nemají.

A tak se dozvídáme to, co do vědecké teorie nepatří, totiž že něco vzniká samo a ještě k tomu z ničeho a dokonce je to řád a systém, leč bez plánu a bez rozumu. To už je snazší věřit na vyšší rozum, který snad z ničeho tvořit mohl. Jak říkal prezident Reagan: „Když vás pozvou na výborný banket, jistě nebudete pochybovat o existenci kuchaře.“

Takhle totiž vypadá čistá filozofie a ta, stejně jako ateismus, do úžasných, leč dočasných vědeckých teorií také nepatří – každý si její pravdivost totiž musí otestovat sám. Věda je kolektivní, filosofie, tak jako umění, individuální. V tomtu sporu jde o myšlení, a to nejen vědecké. Nejen s vědeckou, ale především s nadvědeckou racionalitou stojí a padá naše civilizace.

Psáno pro E 15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Nadvědecká racionalita - dobrý vynález, klobouk dolů! A dokonce s ní prý stojí a padá naše civilizace. Čí naše? A vskutku civilizace celá?
Podle současného stavu vědeckého poznání náš vesmír vznikl fluktuací vysokoenergetického vakua. Nadvědecká racionalita mi vnuká myšlenku, že do toho vysokoenergetického vakua někdo asi šťouchnul.
A v tom je jádro pudla tohoto blogu.
15. 09. 2008 | 13:33

Jmeli napsal(a):

Fromm, Nietzche, Platon... aneb veda a filozofie, to proste nejde dohromady, je to tak?
15. 09. 2008 | 14:33

JQ napsal(a):

K tomu pruzkumu ohledne globalniho oteplovani:

Ta otazka byla nevhodne polozena, znela totiz, jestli se tazani domnivaji, ze globalni oteplovani je nejvetsim problemem soucasnosti. Mnoho lidi by asi souhlasilo, ze je problemem zavaznym, avsak to, zda je problemem nejzavaznejsim zdaleka neni tak jednoznacne (napriklad z meho pohledu neni).

Takhle pak vypadaji Cesi jako narod popiracu globalniho oteplovani, pricemz to muze byt pouze dusledkem toho, ze nektere jine problemy vnimame palciveji (napr. krize parlamentni demokracie).
15. 09. 2008 | 16:54

Kritik napsal(a):

Věda a víra v absolutní inteligenci nejsou v žádném rozporu. Vědou se poznávají zákonitosti. A cožpak může zákonitost či zákon vzniknout bez zákonodárce, samovolně a z ničeho?

Autor v článku uvádí (cituji): "...individuální liberalismus, který neuznává jiné hodnoty než absolutní svobodu...". Liberalismus si jeho hlasatelé představují jako svobodu. To už je ještě větší logický nesmysl (upřesňuji: ne autora článku, ale liberálů). Tím, že si někdo dělá co chce na škodu sobě a jiným, se svoboda nevytváří. Svoboda je dokonalé splynutí se svým životním prostorem, tedy podřízení zákonům a zákonitostem. Například nelze přece za svobodu považovat rozhodnutí, že budu žít ve vzduchoprázdnu - kdo se tak rozhodne a své rozhodnutí realizuje, nepřežije první vteřiny kontaktu se vzduchoprázdnem.

Nicméně každý má možnost si stvořit svůj vlastní vesmír, v něm vlastní planetu a na ní život. A všemu dát svůj vlastní řád, zákony a zákonitosti. A může se pak nechat svými stvořeními nazývat podle svého gusta. Avšak do doby, než se mu to podaří, by si neměl myslet, že je chytřejší nad toho, kdo ty dokonalosti kolem nás vytvořil.
15. 09. 2008 | 17:03

Jmeli napsal(a):

JQ -> Otazka znela:
In your opinion, which of the following do you consider to be the most serious
problem currently facing the world as a whole?
(MULTIPLE ANSWERS POSSIBLE) - % EU

Poverty, lack of food and drinking water - 68%
Global warming/climate change - 62%
International terrorism - 53%
Armed conflicts - 38%
A major global economic downturn - 24%
The spread of an infectious disease - 23%
The proliferation of nuclear weapons - 23%
The increasing world population - 19%

presny zdroj: http://ec.europa.eu/public_...
rst_en.pdf
15. 09. 2008 | 17:42

JQ napsal(a):

2 Jmeli:
Jo, diky za zpresneni, jenom jsem vychazel z informaci ceskych medii, kde nikdo neuvadel, ze bylo mozne zaskrtnout vic odpovedi. Ta anketa je pak trochu matouci, protoze pod pojmem "most serious" bych si predstavil jednu odpoved.
15. 09. 2008 | 18:27

Zacheus napsal(a):

Pokud jde o Darwina, zajímavá je kniha Jonathana Wellse. " Politicky nekorektní průvodce - Darwinismus a inteligentní plán". Zde jsou na vědeckém základě a přitom populární formou vyloženy argumenty proti Darwinovu učení.

Zajímavý je také výrok současného ruského patriarchy Alexeje II.:

" Jestli někdo chce trvat na tom, že pochází z opice, ať si to myslí, ale ať svůj názor nevnucuje jiným".
15. 09. 2008 | 19:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kritik:
" A cožpak může zákonitost či zákon vzniknout bez zákonodárce, samovolně a z ničeho?"
Už se stalo. Mnozí však nechápou.
15. 09. 2008 | 20:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zacheus:
" Jestli někdo chce trvat na tom, že pochází z opice, ať si to myslí, ale ať svůj názor nevnucuje jiným".
Celá staletí nám bylo vnucováno, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu. Mnohým to zůstalo.
15. 09. 2008 | 20:16

Lex napsal(a):

Pane Tomský, nehodlám s Vámi filozofovat co bylo dříve, zda slepice nebo vejce. Zda vědci ovlivňují filozofii, a zda se to tak má, anebo filozofie ovlivňuje vědce. Nebo zda byl dříve vesmír a ten vygeneroval duši (ducha) nebo zda zde byl odjakživa všeobjímající duch a ten stvořil jaksi onen vesmír (podle Bible nejdříve třetího dne zemi a teprve čtvrtý den slunce a hvězdy na obloze). Jen si myslím, že vzít si do úst právě americkou kandidátku na funkci viceprezidenta paní Palinovu nebyl šťastný nápad. Je to totiž ta paní, dosud široké světové veřejnosti neznámá, která vedle toho, co na ni inspiruje Vás, jedním dechem vyhrožuje válkou Rusku. Tomu Rusku, kde rodina, děti, osobní zodpovědnost, čest a patriotismus jsou rovněž hluboce zakořeněny. Byť právě Rusové museli tyto hodnoty nejednou obětovat na oltář samotného přežití, a to nejen Ruska, ale kupříkladu i Evropy a světa. Tragické vlastní omyly byly zajisté souputníkem těch událostí. Nevybral jste si vhodný příklad!
15. 09. 2008 | 20:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lex:
Tradiční ctnosti v americkém pojetí zrovna v rodině paní Palinové dostaly řádně na frak, osobní zodpovědnost se nepodařilo zřejmě její dceři vštípit dostatečně důrazně.
15. 09. 2008 | 20:38

Lex napsal(a):

Zbyněk Matyáš k reakci "kritikovi"
Zákonitost přirozeně může existovat bez zákonodárce. Je totiž důsledkem existence přírodních zákonů (pokud nemáte na mysli "Velkého Zákonodárce", který je oním všeobjímajícím duchem). Na rozdíl od zákonnosti, která by měla být důsledkem dodržování zákonů lidských, tedy těch, které stvořili, bohužel, zákonodárci.
15. 09. 2008 | 20:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lex:
Jenomže theisté jsou přesvědčeni, že i přírodní zákony předem vytvořila Nejvyšší Inteligence. Nic nevědí o tom, že zákonitost bez objektu jí se řídící prostě neexistuje. Dokud nevzniknul čas, nebylo kauzality.
15. 09. 2008 | 21:14

Lex napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Tak jsem to pochopil správně. Dobrou noc.
15. 09. 2008 | 21:40

Alfa / Omega napsal(a):

2 Lex: osobní zodpovědnost - v Rusku? Kde by se tam vzala? A nejen v tom postkomunistickem -staci si precist Mrtve duse. Rusko toje vira ve spasitele, ruzne jurodive posuky jako Rasputin a (bohem) urcene vudce jako Putin, presvedceni, ze na muziky musi byt bic a to vse utopeno v ohromnem mori vodky. Stalinismus nebyl nejaky zvnejsku vnuceny omyl, ale vysledek zpackane modernizace zeme. A to, ze dnes v Rusku mizi novinari a prakticky je vladou ovladana hlavni cast medii, za to si muzou Rusove sami, podoebne jako my za nase bince
15. 09. 2008 | 21:53

Lex napsal(a):

Alfa/Omega
Je osobní odpovědnost a osobní odpovědnost. Ta první je osobní odpovědnost za sebe, tedy za to, jak se dokáži postarat sám o sebe, zajistit si své živobytí, postarat se o vlastní rodinu (nevyjímaje ani na úkor někoho jiného). Ta je odvislá od míry svobody (byť i nechtěné) resp. od nedostatku toho, že tyto potřeby zajistí někdo jiný. Je to typický střet individualismu a solidarity. Není pochyb, že historický vývoj lidské společnosti v Severní Americe se zásadně lišil od téhož na území Ruska. Kdo se kdysi v Americe nedokázal postarat sám o sebe, neměl nárok na přežití, kdo by se v Rusku jako nevolník nepodřídil carské (místní, gubernijní) vrchnosti, také neměl nárok. Vnímáte ten rozdíl - v tomto ohledu srovnáváte nesrovnatelné. Pak je ještě osobní odpovědnost za výsledek společného díla. A ta je víceméně vlastní určitým elitám, řekněme počínaje středními vrstvami, ti nižší k tomu musí být motivováni (odměna, trest) a kontrolováni. A zde bych o Rusku nepochyboval. Konec konců madam Palinová, pokud vím, neoslavuje úroveň uvedených principů v USA, ale volá po nich! Nebo si myslíte, že to množství blahobytně vypasených a bachratých jedinců má něco společného s osobní odpovědností? Že drogy a sexismus mají nějaký přínos pro rodinu? Zato patriotismus, to je jiné kafe. „Nikomu nedovolíme, aby nám bral náš životní styl!“, vzpomínáte? A já dodávám: „Byť pro to budeme muset ovládnout celý zbývající svět!“
16. 09. 2008 | 10:49

Sláma napsal(a):

Víra a racionalismus jsou neslučitelné protiklady. Věda musí být racionalistická, neboť to je podstatou vědecké metody.
Paní Putinová (pardon, Palinová) je, podle všeho,co o ní bylo dosud napsáno, v životně neodpovědná, patetická, hysterická, bigotní šovinistka. Protože, kdyby byla odpovědná, bude se věnovat buď kariéře, nebo dětem. Její děti ji potřebují, ale ona, zdá se, nepotřebuje je. Péče o dítě, postižené Dawnovým syndromem, je náročná a role matky je v ní nezastupitelná. Tu nemůže delegovat na žádnou chůvu. Její 17ti letá gravidní dcera ji bude v nejbližší době také velice potřebovat. Kde však bude ona údajná konzervativní žena? Bude objíždět předvolební shromáždění. Podle všeho může být velice snadno první americkou prezidentkou (McCaine je také dost nezodpovědný, neboť má velkou šanci se nedožít konce volebního období a vybere si za víceprezidenta právě paní Putinovu/Palinovu). Pak nám nezbyde nic jiného než čekat, modlit se a doufat, že ve své hlouposti Palinová nerozpoutá jadernou válku.
16. 09. 2008 | 17:45

Helena napsal(a):

Americká občanská válka, symbolizovaná křesťanskou teroristkou Palinovou, symbolizující zotročování amerických žen a vraždění zahraničních občanů, mne v klidu nenechává.

A nevím, proč bychom se měli spoléhat na nějaké samoživitelky, když je na světě šest miliard lidí.
19. 09. 2008 | 14:16

Helena napsal(a):

Sláma:
Palinová naschvál porodila retarda, aby prolife teroristům předvedla, že ona je také teroristka. Až skončí kampaň, tak ho zadusí peřinkou a řekne, že postižené miminečko bohužel umřelo.

A nevím, jak může někdo hovořit o "osobní zodpovědnosti" když je řeč o ženě, která se neustále ohání pánbíčkem - prohlášení ve stylu "Doufám, že nám Bůh pomůže vymyslet plán, co dělat v Iráku" - zlato, jestli budeš VP, tak tvoje práce bude mimo jiné vymýšlení takových plánů, a ne čekání, až plán spadne z nebes.

McCain/Palin pro západní kulturu představují větší nebezpečí, než všichni islamisté světa dohromady. Stejně islamismus považuji za nafouknutou bublinu, kterou američtí konzervativci předhazují světu jako falešné nebezpečí.
19. 09. 2008 | 14:20

Dagobar napsal(a):

Budeme vyučovat inteligentní design kvůli importům, které jsme si dovezli z rozvojových zemí. Nesmírně inteligentní myšlenka.
A ještě jedna věc: Je možná neohrabané, když se vědci vyjadřují k filozofii, ale je to mnohonásobně rozumnější, než když se filozofové vyjadřují k vědě. Filozofů, kteří mají pochopení pro vědeckou metodu chápání světa je velmi pomálu a leckteré filozofické směry se se zdravým rozumem míjí na celé míle.
21. 09. 2008 | 04:23

jar napsal(a):

Pane Tomský, tohle jsou ty největší žvásty, které jsem za posledních 14 dní na netu četl. A váš jasný příklon ke kreacionizmu dehonestuje všechny vaše studijní úspěchy, kterých jste dosáhl. Vědeci nepotřebují konkurovat filozofům (pindačům vo hovně), ale možná mají filozofové nějakou frustraci z toho, že věda se jim mílovými kroky vzdaluje a to co vědí filozofové (vím, že nic nevím) absolutně nemá na znalosti dnešních vědců, ať se jedná o teoretické částicové fyziky, genetiky, astronomy atp. A proto se filozofové rozhodli, že se pustí do vědců. Vědcům je ale tento konflikt méněcenosti šumák. Oni kritickým myšlením zkoumají objektivní "pravdu", kdežto vy ste se zmohl jenom na neskutečný pindy. (jak příznačné pro dnešní filozofy)
24. 09. 2008 | 11:56

marek napsal(a):

Je tohle ten pan Tomský, který svým ředitelovým dokázal téměř odstřelit nakladatelství Academia, do té doby jedno z nejlepších a nejzavedenějších nakladatelství u nás? Jeho ufounské názory by tomu odpovídaly, asi to bude on.
28. 09. 2008 | 11:47

patacek napsal(a):

Mezi vědou a vírou až tak ostrá hranice není. Víra v určitém pojetí je nezbytná. Naopak bez naivní důvěřivosti se docela dobře obejdeme. Konec konců plamenné obhajování darwinismu je přesně na úrovni naivní víry. Připusťme, že se jedná o hypotézu, kterou na současné úrovni poznání nelze potvrdit ani vyvrátit. Pak ovšem je docela dobře možné připustit i hypotézy jiné, např. inteligentní plán. Myslím, že racionální člověk s tím nemůže mít problém. Víra v mém chápání je nedílnou částí vědy. Pokud nebudu věřit, že je možné zkonstruovat žárovku, nevyplýtvám na to stovky pokusů. To by asi příliš racionální nebylo. Stejně tak pro mne není cílem veškerých náboženství, potažmo filosofie víra, nybrž poznání, tedy vědět jasně a určitě. Filosofie si klade otázky, na které současná věda nemá, proto mohou vznikat zdánlivé rozpory. Přes relativně velké úspšchy vědy je úroveň našeho poznání obecných zákonitostí velmi nízká. Vědecká nabubřelost zaznívající z některých příspěvků rozhodně na místě není.
30. 09. 2008 | 08:19

y28pch66 napsal(a):

I mě bylo cted soupeřit se svfdmi obledbenfdmi blogy. Řekl bych, i dle toho, co nede1vno psal carnero, že většedm faspěchem, než předpadne9 vedtězstved, byla už sama nomiance, jelikož dedky ned se o našich denedčcedch dozvědělo jistě vedce čtene1řů, než z předpadne9ho reklamnedho poutače . Je1 třeba zedskal prokazatelně jednu (zatedm pravidelnou) čtene1řku a je možne9, že mezi těmi co nekomentujed a pouze čtou budou i dalšed. Takže je to faspěch i bez vfdhry .
24. 08. 2013 | 03:12

cH5vN1fxtOVO napsal(a):

Websites we think you should visit we like to honor many other<a href="http://cykrfzs.com"> ienerntt</a> sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out
25. 08. 2013 | 04:55

djssFQDx napsal(a):

This is the correct About | DEKATA PROJECT. diary for annoye who wants to attempt out out about this theme. You remark so much its nigh effortful to contend with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new reel on a matter thats been engrossed nigh for years. Precise sundries, just outstanding! http://arkwbnrolq.com [url=http://sowvrizovlg.com]sowvrizovlg[/url] [link=http://cbiyjayqvgh.com]cbiyjayqvgh[/link]
26. 08. 2013 | 15:28

LcxNE4kFgV5v napsal(a):

I have discovered some new iseuss from your web page about pc's. Another thing I've always assumed is that computers have become an item that each house must have for some reasons. They offer convenient ways in which to organize the home, pay bills, search for information, study, tune in to music and in some cases watch tv programs. An innovative approach to complete every one of these tasks is a mobile computer. These computers are portable ones, small, strong and transportable. http://anaayatan.com [url=http://fufryuncss.com]fufryuncss[/url] [link=http://hliazrl.com]hliazrl[/link]
06. 09. 2013 | 19:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy