Americká hypokrize a manipulace trhu

07. 10. 2008 | 17:30
Přečteno 6351 krát
Americká sněmovna napodruhé schválila záchranný plán vlády za 700 miliard dolarů, který původně neprošel. Ponechme stranou zda bylo nutné k zákonu přilepit dalších 100 miliard všelijakých nesmyslných dotací, aby byly koupeny hlasy mnoha poslanců, i to, pomiňme i to, že sněmovna jednala pod tlakem ulice - po původním odmítnutí došlo totiž k dalšímu výraznému poklesu na burze, bankovní krize se po světě šířila nevesele dál, pokrokové myšlení bylo zamítnutím zklamáno, a panikářů přibylo.

Jestliže během první rozpravy o hlasování se mnohým poslancům zdálo, že se ocitli v lisu a stresu mezi Wall a Main Streetem, tedy burzou, brečící o daňové peníze, a ulicí, která “tlustým kocourům” (makléřům a bankéřům), své peníze za jejich chyby dát nechce, nyní už to vypadalo, že většina veřejnosti vyděšená narůstající krizí pro pomoc je. A třetina zákonodárců má před volbami.

Problém hypoteční krize a jejího řešení, jak už to v takových případech bývá, nemá však s pocity veřejnosti ani burziánů co dělat. Představa, že chamtivost a nesolidnost bankéřů všechno způsobila, je mylná. Bankéři chamtiví sice jsou (jinak by v tomhle oboru asi nepracovali), ale chovají se “racionálně podle zásad svých sobeckých zájmů,” jak praví Adam Smith, zakladatel moderní ekonomie. Ty jim velí rozumně riskovat v rámci pravidel, vždyť ti nerozumní budou nakonec potrestáni bankrotem. Bankrot lze chápat jako ozdravnou kůru trhu.

Jenomže americké vlády, počínaje prezidenty Cartrem a Clintonem, se snažily hypoteční a bankovní sektor zmanipulovat, aby se stal nástrojem sociální bytové politiky, což se jim výborně podařilo, mimo jiné i proto, že se k nim později přidali tzv.sociální konzervativci prezidenta Bushe. Už v roce 1992 přinutil americký kongress největší hypoteční ústavy přezdívané Fannie Mae a Freddie Mac, aby zvyšovaly nákupy nízkopříjmových hypoték. V roce 1996 požadoval stát za svou garanci, aby 42% všech hypoték bylo poskytnuto zájemcům s podprůměrným platem, což bylo postupně zvyšováno do roku 2005 až na 52%, zatímco hranice potřebná k půjčce (původně 60% průměru) byla rovněž neustále snižována, na konec až na ubohých 20 %.

Totež platí o minimální našetřené částce nutné k získání půjčky, ta se nakonec smrskla na pouhé 3%. Další dva zákony, umožňující bankám reinvestovat hypotéky a daňové investiční úlevy (capital gains) za zhodnocení bytových nemovitostí (1977 a 1995) dokonce podpořily i spekulativní trh. A bankéři? Sloužili dvěma pánům – sociální politice a pokřivenému trhu.

Sociálně citliví zákonodárští koumáci dosáhli svého, aniž museli utratit jediný dolar z daní. V letech 1997 – 2005 se počet majitelů domů/bytů v Americe zvýšil o dva milióny. Cena nemovitostí stoupla na dvojnásobek. Bublina nakonec splaskla, daňoví plátci, a s nimi celý svět, dostane účet za dva dobráky Clintona a Bushe, kteří úspěšně snižovali majetkovou nerovnost a poškodili bankovní trh.

Jak snadné pomáhat za cizí peníze nebo na úvěr! Jak snadné vytvářet něco z ničeho! Není divu, že se 160 ekonomů ve společném dopise kongresu postavilo proti záchrannému plánu. Cožpak lze nešťastné státní zásahy do ekonomie řešit ještě větším posílením státu, když máme zdravý institut bankrotu? Ale to už je jiná pohádka.

Psáno pro E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Dobré Tomský.....
07. 10. 2008 | 17:42

Jirka Hemzal napsal(a):

Trefné pane Tomský. Díky
07. 10. 2008 | 18:05

Michal Macek napsal(a):

zdravim

cetl ste clanek pana Moora (ano toho rezisera kteremu prezident Bush rekl at si najde poradnou praci :)) na toto tema v britskych listech?co na to rikate?
07. 10. 2008 | 18:10

kolemjdoucí napsal(a):

Hmm, viníkem je stát, Clinton a Bush, Bush byl vlastně socan, bankéři se chovali bezchybně a podle učebnic... Nic lepšího jste nenašel?
07. 10. 2008 | 18:12

Vilém napsal(a):

Tak skončila cesta k trhu pro všechny - pokusy místo sociálního bydlení provozovat levné úvěry, aby se mohly snižovat daně, skončily gigantickým bankrotem. Naštěstí k tomu došlo dřív, než americký pravicový tržní socialismus mohl metastázovat do ČR díky politice ODS a uhnízdit se v našem důchodovém a zdravotním systému. Napříště musí zásadně platit, že sociální opatření se budou financovat z progresivních a adekvátně vysokých daní místo z maskovaného nesplatného dluhu, že stát bude přímo poskytovat prostředky na bydlení a zdravotnictví a dluhy budou pod kontrolou, místo aby v duchu Reaganobušismu podplácel spotřebitele lacinými úvěry, které nakonec vybouchnou.
07. 10. 2008 | 18:14

JC napsal(a):

Vilém,
Ne Viléme ne.
Napříště musí platit, že každý si může dovolit jen to na co má.
07. 10. 2008 | 18:16

Vilém napsal(a):

JC
Přesně tak, a aby bylo na potřebné věci, budou se platit adekvátní daně místo odkazování občanů na hypotéky, půjčky na vzdělání, půjčky bankéřům na důchod etc. To všechno má původ ve falešném dogmatu, že se nesmí zvýšit daně. Nebylo by bývalo lepší mít je vyšší a k tomu sociální bydlení?
07. 10. 2008 | 18:21

honza a. napsal(a):

Článek se zdá být dbrým, nicméně je třeba také zmínit, že očistné bankroty by znamenaly ožebračení milionů Američanů a velmi těžkou ránu pro jejich důchodový systém... To jen tak aby bylo jasno, že nic není černobílé..
07. 10. 2008 | 18:23

JC napsal(a):

Viléme :-)) asi jsme se nepochopili..tedy vy jste mě špatně pochopil..já jsem pro rovnou dań.
Jsem zvědav na vaši reakci :-))
07. 10. 2008 | 18:24

čtenář napsal(a):

Souhlasím také , pane Tomský. Za všechno může socialista Jára Cimrman.
- Válka v Iráku nestojí USA jednu miliardu dolarů denně.
- V USA nedošlo nikdy na aplikaci tzv. Reaganomiky.
- V USA nikdy nenastala situace, že prakticky všechno zboží se vyrobí venku a musí se dovést.
- V USA nikdy za komunisty Clintona nebyl vyrovnaný rozpočet. To bylo jen eskamotérské účetnictví , jehož falešnost objevil Bush a rázem se objevila záporná čísla.
- Není pravda, že se banky , pojišťovny , investiční fondy nesnaží dělat kšefty, kde se jen dá za jakoukoli cenu.
- Není pravda, že spekulanti na burzách si na svoje kšefty půjčovali a doufali , že spekulacemi vydělají nejen na úvěr a úroky , ale zrealizují zisky. Etc,. etc.
Být všechno pravé, na co by se pak všechno svádělo?
07. 10. 2008 | 18:28

Vilém napsal(a):

JC
Myslím, že si velice dobře nerozumíme. Struktura daní je jedna věc, celková výše jiná, ale Američané si nyní ty své nízké daně zaplatí. A vzniklo to z úchylného vývoje k nízkým daním, když místo státní organizace bydlení, důchodů, zdravotnictví, školství, se všichni spoléhali na trh, až ten lidový trh explodoval nesplatnými úvěry a doplatí na to hůř, než kdyby měli o pár procent vyšší daně.
07. 10. 2008 | 18:28

fudoshin napsal(a):

všechno je věcí pohledu.na věc se dá dívat i tak, že si banky a kapitál obecně vymohly podporu státu, aby mohly co nejvíce půjčovat.a rozhodně na tom netratily.vydělaly na tom velkomajitelé a obchodníci s nemovitostmi i poskytovatelé hypoték i ostatních půjček.spekulacemi se tyto prostředky vyvedly mimo jiné na burzu (a také do zahraničí), čímž se krize oddalovala.ceny a indexy musely zákonitě růst vzhledem k zvýšenému množství peněžních a finančních prostředků v ekonomice, otázkou bylo, komu zůstane černý petr.a teď, když dochází ke ztrátám na burze, ztrátám bank a makléřských firem, které jsou jenom zlomkem dřívějších zisků, dostanou to zaplaceno.a ti co nemají na zaplacení splátek hypotéky přijdou o střechu nad hlavou a nedostanou nic nebo skoro nic.opravdu si myslíte, že banky a spekulanti jsou ti chudáci,kteří jsou krizí postiženi nejvíce?
07. 10. 2008 | 18:29

JC napsal(a):

Vilém,
P.S.
Za předpokladu dramatického snížení a zjednodušení daňových zákonů jakož i dramatického snížení berních ouřadů. Jinak to samozřejmě nemá smysl:-))
07. 10. 2008 | 18:29

Alena napsal(a):

Pekne prispevky...statistika nuda je ma vsak jasne udaje!
Trocha vedeckych analyz a hypotez
neuskodi nikde a nikomu.
07. 10. 2008 | 18:32

JC napsal(a):

Vilém,
P.P.S. Na tom dańovém přerozdělování mě ani tak neděsí zkutečnost, že se to děje, ale,že polovina vybraných peněz zůstáva za nehty státním ouřadům. Kde berete jistotu,že při zvyšování daní to nebude víc jak polovina..třeba 60-70% ?
07. 10. 2008 | 18:52

Honza napsal(a):

Zas tak úplně velká krize to pro všechny nebyla - jistě jste viděl zprávu o bývalém řediteli (CEO) banky Lehman Brothers Richardu Fuldovi, který si během Clintonovy a Bushovy vlády "vydělal" podle něj od roku 2000 310 miliónů dolarů, podle neoficiálních odhadů až 500 miliónů, navíc ještě 4 dny přeď oficiálním krachem, kdy už požádal o pomoc finančního ministra Paulsona, vyplatil třem svým manažerům prémie ve výši 20 miliónů dolarů. Ne ojedinělý případ...pár jedinců si nahrabe, milióny daňových poplatníků zaplatí, neomezuje se to jistě jen na Spojené státy...
07. 10. 2008 | 19:18

RUMCAJS napsal(a):

Konečně se našel někdo, kdo měl odvahu napsat pravdu. Silně nepopulární ale přece jenom pravdu.
Ke krachu vedla sociální politika a né chamtivost obézních bankéřů.

Moore na Kubu!!! Raus!

Díky pane Tomský!
07. 10. 2008 | 19:27

Vilém napsal(a):

JC
Pokud by se daně třeba ztrojnásobily, pak při zachování stávajících nákladů na výběr by to ve vašem příkladu znamenalo pokles režie z poloviny na pouhou šestinu. Vidíte, že i tady existuje velice snadné řešení, není to úžasné? ;-)).
07. 10. 2008 | 19:32

Trn napsal(a):

Vaše úvaha je zajímavá, ale co do odbornosti trochu vedle.
Hlavním viníkem je :
- agresivně prosazovaný trend a to MAXIMALIZACE ZISKU, z čehož jsou odvozovány dividendy pro akcionáře a tučné odměny pro management.
- PODVODNÉ ÚČETNICTVÍ , zastíraní ztrát kapitalizací a sekularizací nesplacených úvěrů.
- AUDITORSKÉ FIRMY, které nedovedou provést řádné zhodnocení auditované finanční instituce a tyto závěry uvést ve výroční zprávě. Podívejte se, která z krachujících finančních institucí měla ve výroční zprávě negativní hodnocení a nebo výhradu od svého auditora ! Kdo na konci roku avizoval, že je daná finanční instituce ve finančních problémech !
O těchto auditorských firmách se vůbec nemluví a přitom jsou to ony, které mají dbát na řádném hospodaření, a také o tom každý rok vydat prohlášení.
Dalším takovým zbytečným orgánem u akciových společností je tzv. dozorčí rada. Co ty dělaly ? Většinou tito členové jsou voleni ne pro svou odbornost a pro to aby dohlédli na majetek akcionářů, ale pro to, že tyto posty jsou dobře placenou trafikou.
Tak že pokud si laická veřejnost myslí, že je vše pod kontrolou, tak to ani náhodou. Viz současná bankovní situace.

Pro klasický příklad nemusíte chodit daleko. Viz Komerční banka a její výroční zpráva za rok 1998. Doporučuji si ji sehnat a přečíst. Vše je tam perfektní včetně vyjádření auditora. Ale ještě nestačí oschnout barva z výroční zprávy a už se řeší, až na vládní úrovni problém díry ve výši více jak OSMI MILIARD. Ani se nestačí rozjed šetření as hned naskočí další díra ve výši více jak DVĚ MILIARDY.
Největší paradox je ten, že se proti této neschopnosti, ba přímo podvodu od auditorské firmy, nikdo z akcionářů a ani z dozorčí rady neohradil a nepodal žalobu.
07. 10. 2008 | 19:36

Michal Macek napsal(a):

Rumcajs:

vy ste me ted pobavil,Moor na Kubu - a ja myslel ze je to demokrat jak vysitej.Svoboda slova na Kube? :)
07. 10. 2008 | 20:10

Blue Jay napsal(a):

Oh Alexander,

Cetl jsem tve slohove cviceni velmi pozorne. Me velmi pobavila veta,"Bublina nakonec splaskla, daňoví plátci, a s nimi celý svět, dostane účet za dva dobráky Clintona a Bushe, kteří úspěšně snižovali majetkovou Saso, venuj se publicite ktere rozumis. Obcas neco vis o UK. Sice ne tak zase moc, ale tvuj talent kecani to obejde. Jsi profesionalni zvatlal Saso. Lide v UK rikaji ze jsi byl jedinecnej. Nikdo z emigrantu tolik neumel zvatlat jako ty. Se nedivim ze jsi si v CR z toho udelal karieru.
07. 10. 2008 | 20:13

češka napsal(a):

Vždy jsem se divila, jak příbuzní mohou za topení a el v dřevěném rd. platit 150 USD.
Benzín je tam taky laciný.
Myslím, že se USA řítí k sociálním nepokojům.
07. 10. 2008 | 20:17

twardowski napsal(a):

Jsem se zasmal. Jedine socialni bydleni je takove, ze stat postavi spoustu bytu a ty lacino pronajima, jina forma socialniho bydleni neni.
07. 10. 2008 | 20:24

Blue Jay napsal(a):

To Ceska,

Ty drevene domky jsou strasne. Se divim ze v nich 90% amiku bydli. Asi by meli stavet z cihel jako v pokrocile CR. USA se urcite riti k socialnim nepokojum. Prej zdrazej Big Mac! To by zasluhovalo minimalne revoluci.
07. 10. 2008 | 20:32

Michal Macek napsal(a):

blueJay:

oni v tech drevenejch domech bydli proto ze sou levne a daji se postavit rychle.takze kdyz prijde treba hurikan,zaplava,blizzard nebo pozar tak ho maj rychle zas postavenej....
07. 10. 2008 | 20:49

Blue Jay napsal(a):

Muj malej fejeton.
Me absolutne udivuje jak jsou nekteri Cesi az skoro fanaticky zamestnani tim co se deje v USA. Pro lidi jako veverka a Muller je to snad to nejdulezitejsi v jejim zivote. Zatim co veverka jen primitivne nadava, Muller vymejsli jak to desne USA znicit atomovkami.

Vite ze o CR v USA skoro nikdo nic nevi? A to same plati o UK, Australii, Canade( mimo tedy vasich cikanu), ci jakekoliv pokrocile zemi. Skoro nikdo na svete nevi co je hlavni mesto te male bezvyznamne zemicky co si rika CR. Proc Vas vice zajima USA nez prusery ktere si porad nesete na svych zadech z doby komunismu? Mate v parlamentu komunisticke bachare, praskace z STB..a vas vice zajima USA. Me pripadate jako nekdo kdo ma mindraky a zoufale se je boji priznat.
07. 10. 2008 | 20:51

čtenář napsal(a):

Zaplať Pán Bůh za ty dary. Tak to bychom měli.
07. 10. 2008 | 20:59

Michal Macek napsal(a):

blueJay:

je fakt ze spousta lidi v USA ani netusi ze sme,mel sem skvelej mail kde byly screenshoty z ruznejch televizi (trebe fox a cnn) a tam byly takovy ty doprovodny mapky co bejvaj k zpravam.na nekterych sme sousedily s Italii a Danskem a na jedne dokonce s Irakem :))
ja kdyz sem se v ameru ptal obycejnejch lidi na Czech Republic tak nic.Vetsi uspech sem mel s Czechoslovakia tó uz aspon neco rikalo kazdemu druhemu a nektery dokonce vypotili Prahu nebo Havla.Jeden dedek mi rekl ze delame skvely bouchacky :)))
07. 10. 2008 | 21:00

BVlue Jay napsal(a):

Lol Macku,

Ja vzdy mel drevodomky. Par jsem si jich i sam postavil. Nikdy jsem v Canade nezazil hurikan, ale ti muzu rict ze ty drevodomky se stenou 2x6 ci 2x8 jsou velmi ekonomicke. Porovnej to z temi domy v CR. Tady asi platej za energii 2x tolik co v Canade. A jejich domy jsou minimalne 2x mene energy effective nez ty v Canade. Ver me. Ja v CR ted ziju. Me stal muj 50 let starej barak uz 3.8 milionu abych to udelal vice ekonomicke a porad to neni ono. Drevodomek bych zvladnul lehce.
07. 10. 2008 | 21:02

Gerd napsal(a):

Blue Jay:
Ale mezi temi drevotriskovymi nebo drevenymi stenami musi byt nejaka tepelna izolace, ne? Drazsi asi bude rozvod elektriny, ktery zrejme bude v kabelech krytych, tzv. pancerovych nebo jine protipozarni provedeni.
Jen tak na okraj, kolik stoji drevodomek v USA nebo Kanade? Je o hodne levnejsi nez podobny drevodomek v CR?
Dekuji za odpoved
07. 10. 2008 | 22:12

vlk napsal(a):

Pane Tomský

pár otázek:
-proč jako vůbec první skončila Country Wide. Byl a s soukromá.
-proč skončila WaMu. Také soukromá

-proč skončila vBritánii Northern Rock a B+B,když tam Clinton ani Bush nevládly

-proč je krize globální , když s e jedná jen o americký akt?

-jak zákonodárci jednali pod tlakem ulice, když si většina Američanů, podle průzkumů pomoc bankám nepřála. A leckde byly dokonc e proti pomoci demonstrace.A pro v prvém kole hlasovlai pouze 2 reprezentanti, kteří neměli zvolení jisté?

A pobavil jste mne tou citací Smithe, kd e říkáte , že bankéři riskují v rámci svých pravidel rozumně. Copak tedy soudruzi z WS udělali špatně? Pokud by vás četl váš guru Adam S. obracel by s ejsitě v hrobě.

A poslední odstavec?! No tak to je rána jako do piana. Máme zdravý institut bankrotu! Čím to, že po celém světě se všichni toho zdravého institutu tak moc, právě v bankovnictví bojí?

A že jste si to nepřišel rozdat pod blog pana Millera
http://blog.aktualne.centru...
Kde je více méně přesně popsáno, co a si tak budou psát příznivci vašeho směru.
07. 10. 2008 | 22:50

Blue Jay napsal(a):

To Gerd,
Steny jsou v podstate dute. Je tam jako isolace fiberglass, jako vapor barrier mezi vnejsi a vnitrni stenou se pouziva plast. Vetsinou 4-6mil. 6 inchu fiberglass maji priblizne hodnotu R20. Coz i v Canade je dostatecne. Ja mel dum ktery mel steny 8 inchu. Obraceny na jih kde bylo hodne skla ktere pusobilo jako pasivni solarni vyhrivani me i v zime kde neni neobvykle dosahovat -30C bylo velmi prijemne. Kdyz si k tomu pridate krb ktery funguje jako "forced air heating" tak i ve velkych mrazech jsem vlastne netopil.. Ale ja to tu mam jine. Aspon se tu snazim . Zatim jsem zateplil ten starej dum kterej jsem koupil. Vymenil okna, zateplil pudu, a vymenil kotel. Topim plynem. Ale sousede jak se zda se cim dale tim vice snazi smrdet uhlim. Maji plyn ale asi jim je blizsi otravovat ovzdusi a sousedy aby usetrili par korun. Kupuji pozemek kde si snad postavim muj "Canadskej dum". Zabudovanej do kopce s vyhledem na hory. Asi uz ted vis ze nebydlim v Praze, lol.
07. 10. 2008 | 23:49

Blue Jay napsal(a):

Pane vlku,

Bejt Vami tak se tolik nerozciluji rozbory financi. Bych se soustredil ovladat pismenka. A hlavne klid. Vy ze vseho delate vedu ktere ani nerozumite.
08. 10. 2008 | 00:14

tng napsal(a):

"Bankéři chamtiví sice jsou (jinak by v tomhle oboru asi nepracovali), ale chovají se “racionálně podle zásad svých sobeckých zájmů,” jak praví Adam Smith, zakladatel moderní ekonomie. Ty jim velí rozumně riskovat v rámci pravidel, vždyť ti nerozumní budou nakonec potrestáni bankrotem."

Ve skutecnosti si vydelaji na odmenach za vysoke zisky dosazene riskantnim chovanim a kdyz se ucho utrhne a dzban se roztristi na milion kousku, tak odleti do dali na zlatem padaku. System jejich motivace ma k dokonalosti daleko.
08. 10. 2008 | 00:28

Vilém napsal(a):

Politické kořeny krize
Krize je následkem pravicové politiky posledních desetiletí, která vedla k politickému protěžování trhu bez budování adekvátních regulačních mechanismů. Místo přerozdělování sociálním státem byl počínaje Ronaldem Reaganem a Margaret Tchatcherovou prosazován koncept tzv. lidového kapitalismu, a právě zde leží počátky současného kolapsu. Fanatický ideologický zápal znemožnil plnit státní pokladnu a státní politika v sociální oblasti se začala hroutit vinou snižování daní. Aby se mohly snižovat daně a řadoví občané podporovali tuto politiku, byl trh z ideologických důvodů dopován expanzivní měnovou politikou. Celá desetiletí rostla v ekonomickém podzemí rakovina živená pravicovými politiky kvůli nízkým daním pro velmi bohaté, rakovina nekrytých prostředků, z nichž byly dotovány základní životní potřeby řadových Američanů, aby bohatí a firmy nemuseli platit daně a chudí se o sebe postarali na dluh. USA se pohybovaly po stále labilnější půdě pseudoprosperity, konzumního festivalu bez možnosti vyrovnat bilanci, pravicové vlády Reagana, Clintona a Bushů místo odpovědného splácení dluhu mátly občany tvrzením, že trh jim zajistí základní životní potřeby sám, v naději, že bilanci vyrovná vyrabování zemí východního bloku a po jejich zpustošení irácká nafta, Jakmile se irácká iluze rozplynula a navíc Latinská Amerika odmítla dál dotovat americké pravičáky, zhroucení ekonomického samožeru bylo zákonité, američtí miliardáři sice ještě vyrabovali slovenské zdravotnictví a důchodový systém a s podporou ODS chystali podobný osud i Čechům, ale obrovskou lavinu dluhů už to nemohlo vyrovnat. Nekryté prostředky bylo třeba splatit a nebylo čím, tisíce miliard nesplacených dluhů zamořily jako mor celou americkou společnost.
08. 10. 2008 | 00:34

Al Jouda napsal(a):

To Blue Jay : Amerika Čechy zajímala i za 1. republiky, protože se USA podílely na vzniku samostatné ČSR. Amerika nás zajímá i nyní, protože hraje ve světě důležitou roli.Našeho prezidenta Havla vyslechl i kongres USA a kongresmani mu ve stoje aplaudovali. Takže i když obyčejní lidé o nás moc nevědí, rozhodující politici nás berou jako spojence.
08. 10. 2008 | 01:10

Fibonucci napsal(a):

TRNovi:

Maximalizace zisku, aby bylo z čeho vyplácet dividendy s sebou implicitně nese minimalizaci rizik. Aby opravdu na ty dividendy zbylo.

Takže asi tak. Maximalizace zisku je v tomto světle tedy impulsem chovat se rozumně a nekupovat nesmyslné dluhopisy.

Že selhalo řízení rizik a pak ještě pár jiných věcí a všechno se to pěkně sešlo, tak tu máme krizi:-)
08. 10. 2008 | 01:27

zdesta napsal(a):

Rumcajs: Nejdříve nastavíme parametry(sociální) aby člověk nebyl nazýván sockou. K tomu kladnějšímu zařazení potřebujete vlastnit spoustu věcí.Začíná to u značkového oblečení,přes plazmové televize,auta,vodní skutry,čluny,nákladné dovolené,či domy.Aby návnada byla dokonalá, slouží k tomu reklamní umění, filmy a.t.d.Existuje ovšem velký počet lidí,kteří na tyto věci finančně nedosáhnou.Zvlaště pak na novinky,která určují stanovéný standart.Pokud nepůjčíme, nebude odbyt.Nebude ani spokojenost a nastanou potíže.Stávky, demonstrace,revolty a podobné legrace.Každá vlada se bojí aby si lid opravdu nezačal vládnout sám. Třeba za pomoci samopalů.Eliminovat toto nebezpečí není o sociálním cítění,ale o strachu.Jestli se p.Tomský domnívá že burziáni pujčují prachy ze sociálních pohnutet,tak se raději nebudu vyjadřovat.Střecha nad hlavou je základ,který si nelze odřeknout.Můžeme jen dodat,že bude vždycky předmětem velkého kšeftu.
08. 10. 2008 | 01:41

Blue Jay napsal(a):

Draha Zdesto,

Vy jste tak zjevne fanda CSSD ze me napada jestli mate 4 miliony Kc aby jste to dokazal. Mate na to? A nebo mate jen hezke saty? V kazdem pripade, bejt dnes clenem CSSD neco stoji. Hlavne ze se staraji o ty socialne slabe.
08. 10. 2008 | 02:28

Blue Jay napsal(a):

Otazka pro Zdestu,

Bydlite Vazena pani/pane ve svem vlastnim byte ci dome? Dalsi otazka. Byl/a jste clenem KSC? Se vsadim ze ano. Porad mate ty Zdestne nazory. Me pripadas smesny Zdesto. Je to jako neco s Jurassic Park. Dinosaurus z doby KSC minule.
08. 10. 2008 | 02:38

Komančov 008 napsal(a):

Otaska Blue a ty jsi tady někdy žil a byl jsi v nějake te komančske příprafce jako je třeba pionyr . Jinak se mi libíš.Bydleni je ale zaklad jestli je najemni nebo vlastni neni zase tak podstatne .Duležite je si na něj vydělat.Mi se dřevene domky líbi a to si většinou troch šikovny chlap nebo ženska jsou schopni postavit sami ale kde na to vzit čas i gdyš kdyš musiš a chceš tak si ho vždy najdeš podstatne je byt zdravy.A co tady píše ten pan Tomsky je asi pravda ono je třeba aby se trch ozdravil co ja vim tak to se vždy dělo,prostě takovy je život. A vymluvy, že vše zavinila USA,to jsou jen keci každy se neseme svou vlastni zodpovědnost za sve chovaní .
08. 10. 2008 | 05:23

Ládik napsal(a):

Každý za svoje.
Kdo vymyslel systém, že lepší je být dlužníkem, než věřitelem? Proč stojí byt v hnusné Praze tolik peněz? Co to je za lidi, kteří to chtějí?
Nízkooenergetický domek z lehkých konstrukcí, vybavený řízenou ventilací s rekuperací tepla (příkon: krb, solár, elektro - žádný plyn z Ruska) je normálnějším řešením, než králíkárna v Pepíkárně za miliony.
08. 10. 2008 | 06:00

zdesta napsal(a):

Blue Jay. Na tvoje dotazy a hypotézy odpovím jedním z Murphyho zákonů.Blbost nejde porazit, je příliš vynalézavá.
08. 10. 2008 | 07:57

RUMCAJS napsal(a):

zdesta:

Není řeč o tom, co si kdo koupí.
Řeč je o tom, za čím je krize.

Navíc nevěřím, že sociálně slabší (V Americe) může být člověk se zdravýma rukama a chutí do práce.
Pár jich znám, co se tam živý rukama a do socek mají daleko. Jeden je dokonce bývalý bolševik, co Američanům nemohl přijít na jméno.
Tak tyhle mám pak nejradši. Svou zemi pošle do kytek a pak jde vidělávat tam, kde si to nenechali těma bolševikama zaneřádit.
08. 10. 2008 | 08:55

starý skeptik napsal(a):

Takhle to vypadá, když politolog a nakladatel mluví do věci, kterou teprve ekonomové začali analyzovat. Kde neexistují analogie z minulosti. Ale hurá - máme viníky, jsou jimi Clinton a Bush. Pravda v tom článku je snad jediná - že i pro Američany s nízkými příjmy bylo snadné dosáhnout na hypotéku bez ohledu na jejich dlouhodobou schopnost ji splácet. Ale dobře, blog je od toho, aby každý napsal svůj názor.
BTW - moc se mi líbí, jak se nakonec diskutuje o nízkoenergetických domcích a musím říct, že jsem si tam přečetl podstatně víc zajímavých informací :-)
08. 10. 2008 | 09:16

starý skeptik napsal(a):

Takhle to vypadá, když politolog a nakladatel mluví do věci, kterou teprve ekonomové začali analyzovat. Kde neexistují analogie z minulosti. Ale hurá - máme viníky, jsou jimi Clinton a Bush. Pravda v tom článku je snad jediná - že i pro Američany s nízkými příjmy bylo snadné dosáhnout na hypotéku bez ohledu na jejich dlouhodobou schopnost ji splácet. Ale dobře, blog je od toho, aby každý napsal svůj názor.
BTW - moc se mi líbí, jak se nakonec diskutuje o nízkoenergetických domcích a musím říct, že jsem si tam přečetl podstatně víc zajímavých informací :-)
08. 10. 2008 | 09:17

zdesta napsal(a):

Rumcajs:Nefachčenky a různé asociály bych léčil jednoduchým způsobem.Zavedl bych povinnost navštěvovat vzdělávací a rekvalifikační kurzy.Žádné pospávání, žádné flákání.Nástup v půl osmé a pěkně se snažit třeba do dvanácti.Aby dotyční tento vzdělávací a výchovný proces neprospali,zavedl bych závěrečné zkoušky.Výsledky by pak ovlivňovali výšku sociálních dávek.Mám dojem,že spousta lidí by tak dostala mnohem větší chuť do práce.
08. 10. 2008 | 10:02

Pepa 3 napsal(a):

Pane Tomský, myslíte to vážně? Vždyť jste úplně prohodil příčiny a následky. Začíná to ve čtvrtém odstavci od konce. "Už v roce 1992 přinutil kongres hypoteční ústavy aby..." a tak dál do konce odstavce. Vždyť to bylo právě naopak. Právě finanční ústavy s vidinou vyšších zisků /a zejména vyšších odměn vrcholového managementu/ prosadili v kongresu zmírnění regulačních opatření, jejichž účelem bylo právě zabránit vzniku podobných situací, účetnímu vykazování zisků na zakladě nadhodnocených aktiv a pod. Viníkem tedy není regulace zaváděná kongresem, ale právě deregulace pod heslem "neviditelné ruky trhu". A to vše pod mylnou představou o očistné moci bankrotu pro ty, kteří špatně hospodaří. Jak ale vidíte, když se některý ústav rozroste do dostatečné velikosti, tak ze strachu před dominovým efektem si jej nikdo nedovolí nechat padnout. A toho právě zapálení fanatičntí liberálové využívají. Jen se nesnažte vše svést na "sociálnost" amerických prezidentů a vlád. Na té jim záleží jako na loňském sněhu.
08. 10. 2008 | 10:02

RUMCAJS napsal(a):

Pepa 3:

Pepo! Máte doma sprchu ? Jestli jo, tak si ji pust a hodně studenou. A jestli budeš mít i potom takový skvělý nápady, tak volej 112 !
08. 10. 2008 | 10:30

kaapo napsal(a):

RUMCAJS: nějaká konkrétní argumentace k tomu co Pepa3 napsal? :-D
ah, zapomněl jsem, to se od Vás ani čekat nedá...
08. 10. 2008 | 10:37

alex koenigsmark napsal(a):

FAZ: "Bankéři zradili tržní hospodářství"
Osmaosmdesátiletý bankéř Ludwig Poullain, mimo jiné v letech 1967-1972 předseda bankovního konsorcia DSGV, očekává, že finanční krize bude mít ještě závažnější důsledky než dosud. Státní zásahy nejsou tím správným řešením, pomáhají pouze hazardérům. Požaduje, aby si bankéři vzpomněli, kvůli čemu tu jsou - k tomu, aby hospodářství zajistili likviditu.

Pane Poullaine, finanční systém je mimo kontrolu. Jak se to mohlo stát?

Krize vzešla ze samotného centra společnosti. Je následkem naší bezuzdnosti. Nezpůsobil ji trh.

Takže nesouvisí s chudými lidmi v Americe, kteří nejsou schopni splácet své hypotéky?

Ne, to není příčina, ale následek. Bankéři se nespokojili se zisky z normálních kreditních obchodů. Používali nové finanční nástroje a tím dostali celý systém do nebezpečí. Chtěli prostě vydělávat příliš.

Od bývalého bankéře taková slova neslyšíme často. Co je na vydělávání peněz špatného?

Na tom není nic špatného. Ale i zisková orientace musí zahrnovat cosi jako povinnost sloužit zákazníkovi. Jenže co bankéři udělali? Přidali špatné hypotéky do balíčků a ty pak prodávali dál.
08. 10. 2008 | 10:42

zdesta napsal(a):

Rumcajs: Když půjdu do trhu o půl paté ráno, bude to jen volný nezaplněný prostor.Fungovat začné nástupem trhovců (prodejci)Ti se tam ovšem neobjeví z důvodů sociálního cítění, nebo z obav o něčí chuť, nebo hlad.Jejich přítomnost je jasná,chtějí vydělat.Že chtějí vydělat co nejvíce je lidsky přirozené, protože vlastní a osobní prospěch je prioritní.Tady je asi kámen úrazu.Lidi dokáží zkurvit téměř všechno. Co se stím dá dělat, nebo jaké je řešení nevím.Nejsem však přítelem zjednodušených ideologických představ,které jsou zaručeně nejlepší a nejlépe fungující. V tom se asi nezhodneme.
08. 10. 2008 | 10:45

RUMCAJS napsal(a):

kaapo:
Těch argumentací tady zaznělo už hodně. A to takových, že snad ani svatý Tomáš by nemohl pochybovat.
Tohle "zatvrzelý tvrzení" musím už považovat za fanatismus a tam jakákoliv argumentace je zbytečná.
Tak se jenom bavím.
08. 10. 2008 | 10:46

RUMCAJS napsal(a):

zdesta:

To souhlasí. Věř mi, že ani pan doktor to nedělá pro Tvý modrý oči a ten užvaněnej politik taky ne. Proto se vyhejbej lidem, kteří stavý ekonomický systém na tom, že někdo takový existuje.
08. 10. 2008 | 10:50

Pepa 3 napsal(a):

Rumcajsi, od Vás mi to vůbec nevadí. Na to, že vykřikujete bezobsažná hesla z učebnic v modrých deskách jsem si už zvykl. I na to, že když Vám dojdou argumenty, tak napadáte. A že musíte v diskuzi mít poslední slovo stejně jak moucha nebo neo, o tom ani nemluvím. Já vím, že když už Vám pak nikdo neodpoví, tak Vám nedojde, že je to proto, že vzhledem k odbornosti Vašich příspěvků nemá odpověď cenu a myslíte si, že jste zvítězil. Mimochodem, nevšiml jsem si, že bychom si tykali.
08. 10. 2008 | 10:54

kaapo napsal(a):

2 RUMCAJS:
Vaše argumentační tvrzení (jsou některá z těch na než odkazujete vůbec Vaše?) nejsou "zatvrzelá" ani v nejmenším :-D

asi bych se teď měl začít bavit, podle Vašeho vzoru! :lol:

jen mi z Vás nějak není do smíchu, asi nejste dobrý komik...
08. 10. 2008 | 10:56

RUMCAJS napsal(a):

Pepa 3:

V tykání a vykání už mám chaos. Tedy si vykáme.

Dobrá. Najděte jediný argument (né Vaše tvrzení ničím nepodložené) který jste uvedl a můžeme o něm diskutovat.

Jediný důvod co uvádíte ,je vidina větších zisků. Tomu říkáte argument? To je heslo bolševiků a né argument. Jak je možné, že tento problém vznikl v zemi s nejvyšším stupněm bankovní regulace a v zemi s nejvyššímy postihy za prohřešky proti těmto regulací ?

Bankéř není pitomec a vidinu zisku vidí trochu jinak jak Vy. Na rozdíl od Vás mu je jasný, že něco takového ho přivede spíše k bankrotu než k zisku.

Takže normální člověk se bude spíše ptát co ho vedlo k takovému sebedestrukčnímu chování.

Vysvětlit si to jeho nenažraností , to je opravdu ale opravdu velice dětský přístup.
08. 10. 2008 | 11:37

Věžák napsal(a):

V Řáholci řádí vzteklina ....
08. 10. 2008 | 11:58

RUMCAJS napsal(a):

kaapo:
Hlavně že se bavím já. Vy si klidně pobrečte. Vzhledem k Těm Vaším argumentům by to bylo poměrně na místě.
08. 10. 2008 | 12:12

kaapo napsal(a):

2 RUMCAJS: az budu potřebovat radu, buďte si jist, že od Vás určitě ne... když už jsme u těch osobních invektiv...
08. 10. 2008 | 12:57

mp napsal(a):

Blue jay
Proč by se lidé zde neměli starat o dění v USA, když zde žijeme v nejlepší možné etapě našich dějin? Proč by našinec, který sice nevlastní ani jedno auto, nemoh přispět na konto Člověk v tísni po požáru hospody svého bližního za oceánem, kterému v garáži doutnají tři čtyři auta? Nebo proč by zdejší majitel zděného domu, s trvanlivostí tři sta let, nemohl přispět bližnímu na obnovu dřevodomu po uragánu? Vždyť jsme všichni na jedné, nyní dost děravé, lodi.
A že Amerika nezná místo, kde se ČR nachází? To asi těžko, proč by pak chtěli budovat své základny kdesi hluboko v bažinách, o nichž nikdo neví, kde vlastně leží...
08. 10. 2008 | 14:41

Hobart napsal(a):

Tehle článek podepisuju:

Hobart, v.r.
08. 10. 2008 | 16:53

Milow napsal(a):

pánové Kaapo,Pepa 3
i mě už přijde zábavné volání po argumentech, nu což tak tedy tu přežvýkanou kopku sena ještě jednou recyklujem a v jasnosřivém prozření se nám vyjeví kdože tu hru na vytloukání klínu klínem vlastně spustil...
Nad Řáholcem se line rudá záře, lesní pán pálí modré příručky a objednal si kvalifikované rešerše jakže to vlasně bylo, když se složil Enron a kdopak si to vlastně na jeho účet vylepšil své portfolio...
Podobnost čistě náhodná, nebo ne?
08. 10. 2008 | 22:54

ika napsal(a):

Mimo téma: Zaujalo mě slovo hypokrize. Tím, jak má blízko k hypocrisy (pokrytectví).
08. 10. 2008 | 23:14

RUMCAJS napsal(a):

Milow:

Takže hypokrizi rozjel Enron ?
No vida, ještě že ten chlápek už sedí.

A pokud vím, tak v lese se ohýnky nerozdělávaj. Takže modrou příručku si ještě chvilku nechám. Minimálně do doby, než seženu mějakou růžovou, která mi logicky propojí Eron a hypokrizi. Na to ale asi růžová nebude stačit. To bude chtít rudou a tam se to řeší šmahem. Tam už to logiku mít bude.
08. 10. 2008 | 23:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní iko,

dovolil bych si tipnout, že autor tento český novotvar nezvolil náhodou. Něco mi říká, že jste jeho vědomě konstruovanou přesmyčku vystihla (možná nechtěně) jako první na těchto stránkách ve svém příspěvku ;-)

Libor Stejskal
08. 10. 2008 | 23:40

Milow napsal(a):

panu Rumcajsovi
Začal jsem posteskem nad argumenty... nejsou.
Škála barev domácí pícky rozdováděné až po rudou se mi též nezdá příliš bezpečné, nicméně proti stranickému zápalu, žádný dišputát.
Enron šel k zemi, díry v účtech přebaleny do lesklejšího obalu s mašličkou nového produktu vstříc ziskům a makléřským prebendám, toliko podobnost a jestli ten případ "rozjel" v něčí hlavě nápad na to a hlavně jak se nedostat do basy je ryzí spekulace..
Prostě jsem poznamenal,podobnost čistě náhodná? nebo nee.
09. 10. 2008 | 00:00

vanoce3000 napsal(a):

Pane Tomský, v dřívějším blogu jste obhajoval ne zrovna "košér" politiku Izraele vůči Palestině, a to už jen tak, že jste kritiky této politiky označil za antisemity. Nyní se zastáváte bankéřů z Wall Streetu, z nichž je hodně židovského původu. Mám pocit, jako bych mezi vašimi postoji našel skrytou paralelu, ale třeba se mýlím.
09. 10. 2008 | 09:34

Výkvět napsal(a):

Tomský je žid, ale to by nevadilo, jenomže on je neomalený sionista a proto zde hájí ,nehájitelné.
Zloději, kteří si udělali z bank a fondů kasino,kde si ale hráli s cizími penězi, tak musí být potrestáni a zaplatit škody majetkem!!!
11. 10. 2008 | 13:42

MartiN napsal(a):

Děkuji, že jste upozornil, že uměle vysoký růst ekonomiky a akcií USA hrál do karet i politikům. Fungovalo to dobře. Všichni byli spokojení. Lidé si mohli dovolit třetí auto a velký dům, politici měli spokojené voliče a bankéři měli jednoduchý zdroj financí.
11. 10. 2008 | 14:31

george napsal(a):

Skvělé myšlenky a zkušenosti na http://www.rozhlas.cz/praha (jak to vidí..)
zpracoval jsem je tak, abych se mohl vracet a pochopil ten přesah.K přečtení na webu FortuneWebSite, kdo rozhlas neslyšel...
Je ten Alexander Tomský pan Někdo Dost Dobrý!
12. 10. 2008 | 00:57

george napsal(a):

update: přesná adresa rozhlasového přepisu A.T. jak to vidí na FortuneWebSite je http://ninimemory.blogspot.com
omlouvám se za nepřesnost a duplikaci příspěvku.
12. 10. 2008 | 01:08

FV napsal(a):

Zkusil jsem napsat k tomuto tématu http://ekonsvoboda.blogspot...

Řešení v souvislostech bude složité http://ekonsvoboda.blogspot...
27. 10. 2008 | 11:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy