Izrael jedná

08. 01. 2009 | 12:24
Přečteno 5452 krát
Už dvanáctý den zuří boj mezi izraelskou armádou a bojovníky Hamás na přelidněném území města Gázy, jehož polovinu obyvatel (zhruba 700 000) tvoří obyvatelé uprchlických táborů. Další kolo nekončící dějinné tragédie arabských útoků na židovský stát. Izrael se pokouší zastavit nálety raket, jež po šestiměsíčním smíru začaly znovu ohrožovat jeho jižní území (tentokrát posílené o „íránské“ rakety Grad středního doletu), a pokud možno zlomit i vojenskou páteř neúprosnému fanatickému hnutí sebevrahů, vládnoucímu od voleb v Gáze, které Izraeli vyhrožuje genocidní válkou.

Jenomže ztráty civilního obyvatelstvá narůstají mnohonásobně rychleji než ztráty na životech bojovníků, taková je logika bombardování i bojů v ulicích, nehledě na příšernou skutečnost, že Hamás ukrývá munici ve školkách, nemocnicích a mešitách. A s obyvateli zdevastované Gázy bude muset Izrael žít i do budoucna, na přímou okupaci nemá dost sil.

Izrael chce vojenským zásahem „dokázat,“ Hamásu, že exisuje ještě horší varianta než blokáda Gázy, že je schopen při minimálních obětech zasadit extremistům těžké ztráty. Problém je v tom, že světem neuznaný Hamás vládne v Gáze železnou pěstí, a žádné utrpení civilního obyvatelstva jeho vládu patrně neohrozí. Většina zemí včetně Egypta a Saudské Arábie by sice přivítala oslabení fanatiků a íránského vlivu, nemluvě o posílení vlády Mahmúda Abbáse a jeho OOP na Západním břehu, ale naděje, že tahle válka takového cílu dosáhne, je minimální. Obě znepřátelené palestinské strany na svých oddělených enklávách už teď pilně likvidují své protivníky. Abbás propustil čtyřicet učitelů podezřelých z fundamentalistických postojů a Hamáz začíná znovu pronásledovat přiznivce OOP a několika z nich už nechal preventivně rozstřílet kolena.

A jak se na konflikt dívá svět? Dnes prezident USA ještě před volbami na návštěvě v Izraeli prohlásil, že by udělal všechno na světě, aby na dům, kde spí jeho dcery nemohly dopadat rakety ze sousedního státu. Americké myšlení je jednoduché. Na štěstí.

Ostatní si myslí, že válka proti Hamásu mír nepřinese, a že by obě strany měly přestat bojovat. Jistě. Také jednoduché. Bohužel. Kdyby Hamás, Hizboláh, Sýrie a Irán uznali Izrael, Izrael by uznal palestinský stát, tak jako kdysi v Camp David (2000) a Palestinci z OOP by snad už dnes také odložili drobné spory na později, takže by zavládl mír, nesnadný, ale mír. Kdyby. Český prezident prohlásil na adresu české mise, že nemá rád černobílé vidění světa. Kdo by měl. Jakmile však, byť podvědomě, neuznáme existenci státu Izrael, je všechno nepochybně velice složité. Evropské veřejné mínění je dnes opět jako před sto lety vůči Izraelitům nevraživé. Proto také židovský stát vznikl. Aby na něm už nikdy nemusel záviset.

Naše unavená civilizace (do níž Izrael patří více než ona sama tuší) je na fanatiky krátká. Porazit je v konvenční válce nemůže. Musí je uondat, utahat a přežít, tak jako v Afganistánu, tak jako Izrael v Gáze.

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Aleš napsal(a):

?
Musí je uondat, utahat a přežít, tak jako v Afganistánu, tak jako Izrael v Gáze.
To je poslední věta a zřejmě nejlepším způsobem uondání je poslední pozemní útok.
Ale pane redaktore, ani vy jste nepochopil, že útok samotný, podobně jako invaze do Libanonu, která si vyžádala před dvěma roky tisíc životů primárně nic neřeší a že každý tlak a masakrování civilistů, infrastruktury a obydlí budí jen protitlak a že řešení konfliktu je nesmírně obtížné. Hlavním důvodem posledního útoku , kde je předpoklad, že při něm zemře téměř tisíc lidí včetně žen a dětí na straně Palestiny bylo vítězství strany minystryně zahraničí v únorových parlamentních volbách. A vyprávět zkazky, že izraelští vojáci neútočí na civilní obyvatelstvo a že všechny oběti souvisí se sklady zbraní, které jsou umístěny v těchto domech , s tím byste snad uspěl na EU Portal nebo na Virtualitách.
08. 01. 2009 | 12:43

jozka napsal(a):

Tou posledni dobou jsrte tomu dal korunu. Jestli mate pocit, ze tim, kdo v Afghanu taha za kratsi konec jsou fabatici, tak gratuluju. Mate ststny zivot. Co na tom, ze to je stesti nevedomeho prostacka...
08. 01. 2009 | 12:45

Čochtan napsal(a):

Obyvatelstvo Gazy je (ve své 99% většině) nepřítelem nejen Israele, ale i naším nepřítelem.
Je nepřítelem všech, kteří vidí v ženě rovnocenného partnera, kteří rádi zajdou do hospody na pivo, kteří uznávají právo na různé názory, kteří se rádi ohlédnou za hezkou holkou v minisukni, kteří mají rádi svou knihovnu, kterým chutná vepřoknedlozelo, nepřítelem všech atheistů, všech budhistů, všech křesťanů, všech Židů, všech Zen-Budhistů, šamanistů, marxistů, ........ prostě všech nemuslimů.

Islám obyvatel Gazy je nesrovnatelně hnusnější a horší nebezpečí než byl fašismus nebo komunismus.
08. 01. 2009 | 12:45

Imhotep napsal(a):

pro Čochtana:

Inu, dejte nevzdělanci klávesnici a on se projeví.
Kdybyste znal alespoň trochu dějiny území Palestiny, tak se zdržíte těchto ptákovin.
08. 01. 2009 | 12:52

ERICH napsal(a):

O IRANU a jeho vztahu k zidum
http://www.maskil.cz/
maskil c.3 str.4 a dale
Dobre je i o "WILDERSECH"

Tento proces opětovné asimilace nabral na obrátkách na začátku 40. let s nástupem Muhammada Rezy Šáha Pahlavího. Jeho otec Réza Šáh, ultranacionalista, který sym-
patizoval s nacisty, byl v roce 1941 po spojeneckém summitu v Teheránu nucen vzdát
se koruny. Šáh byl pevně rozhodnut zahájit
novu etapu vztahů se Západem – rychle
navázal diplomatické styky se spojenci a přijal jejich politickou linii v podstatě ve všech otázkách zahraniční politiky. Navíc osobně sympatizoval se Židy. Jako vládce země cítil velké emocionální pouto s Kýrem Velkým, který v roce 539 př.o.l. povolil Židům návrat z babylónského exilu do Jeruzaléma a obnovení Chrámu.

O nějakých dvacet pět století později se Šáhův Írán stal jednou z prvních zemí na Blízkém východě, která uznala Stát Izrael.

Přátelství mezi Šáhem a íránskými Židy
se ještě upevnilo v roce 1953, kdy došlo
v Íránu ke státnímu převratu za pomoci CIA. . . . . .
08. 01. 2009 | 13:07

Ládik napsal(a):

Židé nejlépe vědí, co dělají, a proč to dělají. Podle mého názoru potřebují podporu evropské civilizace.
08. 01. 2009 | 13:09

george napsal(a):

Jak napsal Patrick Buchanan ve Smrti Západu. Izrael a Evropa to mají spočítané. Jediný rozdíl je v tom, že Izrael neuznává evropský přizdisrá*ský přístup, ale do budoucna stejně nemá šanci. Arabské státy ho technologicky dotahují o rozdílech v růstu populace ani nemluvě.
Evropa bude Izrael v dlouhodobějším horizontu pomalu následovat.
08. 01. 2009 | 13:16

Karlík napsal(a):

to Erich:

Íránci měli hlavně "chytré" náboženské vůdce:)))

http://www.eurabia.cz/Artic...
08. 01. 2009 | 13:20

Pepino napsal(a):

Za ten článek Vás mám rád pane Tomský.
08. 01. 2009 | 13:28

Jirka Hemzal napsal(a):

to Karlík:
Odkaz je super,díky. Jen nevím jestli se mám smát nebo plakat
08. 01. 2009 | 13:36

Paja napsal(a):

Pane Tomský,
pokud vraždění civilistů vidíte jako "vedlejší produkt nutného útoku mírumilovného Izraele", já vidím vraždění Palestinců jako desetiletou genocidní politiku židovského státu, která je čas od času gradována takovýmito nehumánními operacemi. Důkazem mého tvrzení je největší koncentrační tábor provozovaný státem Izrael - pásmo Gazy. Já nemám Palestince nijak v lásce, ale chápu jejich nenávist vůči Židům.
08. 01. 2009 | 13:39

Květoslav napsal(a):

Pro Aleše: tohle není válka jako byla II. světová nebo jako válka mezi Rakouskem a Pruskem - tedy válka, kde jedna strana prohraje, uzná porážku a obě strany pak uzavřou mírovou smlouvu. Taková válka se dá ukončit - vyhrát nebo prohrát (v obou případech přežít) a za deset let můžete být se svým někdejším nepřítelem spojenec.
Ale ne v Palestině. Palestinci prohráli, několikrát, ale neuznali to. Bojují jako naši starověcí předci - nejde jim o ukončení války, ale o přežití jednotlivých útoků. Zaútočím, vypálím vesnici-a rychle pryč. Když mne nepřítel pronásleduje, schovám se v lese a počkám, až odejde. Pak se seberu a jdu vypálit další usedlost. A tak pořád, do nekonečna.

Izraelská akce v Gaze mír nepřinese, stejně jako deratizace kanálů nevyhubí všechny potkany ve městě, ale sníží počet útoků. Nepřítel sice zůstane, ale na nějakou dobu nebude tolik škodit. Je to nekonečný koloběh, ale jiná možnost neexistuje. Ledaže byste město přenechal potkanům.
08. 01. 2009 | 13:43

Erich napsal(a):

Pro Karlika.
Nejak jsem nepochopil, jaky je vztah mezi Vasim vzdelavacim clanke o soustani koz a mym upozornenim, na nepresnost v clanku pana Tomskeho. A to ze

"Šáhův Írán stal jednou z prvních zemí na Blízkém východě, která uznala Stát Izrael".
08. 01. 2009 | 13:43

Jirka Hemzal napsal(a):

to Imhotep:
Nevím, v čem spočívají ty údajné čochtanovy ptákoviny? Mohl byste ho i nás ostatní nevzdělance trochu poučit...
děkuji JH
08. 01. 2009 | 13:45

Květoslav napsal(a):

Pájo, uprchlické tábory nevybudoval Izrael, nýbrž arabské země, nebyly na Izraelském území a Gaza je samospráva Arabů. Opravdu netuším, jak jste došel k názoru, že za existenci Gazy může Izrael. Samosprávu Gazy chtěli Palestinci a tak ji mají, Izrael odtud stáhl všechny své vojáky i civilisty.
08. 01. 2009 | 13:46

Paja napsal(a):

Pro Květoslava:
Pokud máte Palestince za potkany, jste víc než rasista. Ano, izraelská akce v Gaze mír nepřinese, protože Izrael tuto část poloostrova okupuje již přes padesát let. Když Palestinci pozlobí, zavřou kohoutky, vypnou elektriku, jen ať si ta pakáž arabská trošinku zahladoví a vychcípá. To je politika Izraele. Já s ní nechci mít nic společného, protože schvalování izraelského útoku je stejně morálně pokleslé jako hajlování.
08. 01. 2009 | 13:50

Karlík napsal(a):

to Erich:

Smyslem bylo krátké pobavení při řešení světových problémů:))
08. 01. 2009 | 13:56

Květoslav napsal(a):

Pájo, nepřirovnával jsem Araby k potkanům, nýbrž válku proti teoristům k deratizaci, což samozřejmě víte, ale potřebujete trochu dehonestovat oponenta.
Izrael Gazu neokupuje. Po válce v roce 1967 ji okupoval, dá-li se to tak nazvat, ovšem předtím ji okupoval kdo? Správně, Egypt. O Palestincích ani slovo, divné, že? nebýt Izraelské "okupace" Gazy, dodnes by Palestinci neměli žádnou samosprávu, žádnou autonomii, žádnou reprezentaci. Měli by být Izraeli vděční.
08. 01. 2009 | 13:57

krok napsal(a):

ale pane Tomský..to myslíte vážně?..i v době, kdy je dost důkazů o izraelské genocidě palestinců?..doporučuji Vám projít si stránky různých západních webů a brzy zjistíte, že je dost samotných židů, kteří se sionistickou politikou Izraele nesouhlasí..vypadá to tak, že sionisté v Izraeli se ze svého holocaustu poučili..a provádějí ho ve vylepšené formě na palestincích..
08. 01. 2009 | 13:57

Karlík napsal(a):

to Jirka Hemzal:

Vy i já se můžeme v klidu smát, hospodářská zvířata a malé děti v muslimských domácnostech zas plakat...
08. 01. 2009 | 13:58

Paja napsal(a):

Květoslave, uprchlické tábory vznikly jako důsledek šestidenní války, kterou Izrael vyhrál. Vyhnal tam původní obyvatelstvo Palestiny, obehnal celé území plotem, dnes sedmimetrovou zdí, a drží půldruhého milionu Palestinců v obklíčení, přitom ovládají veškeré zdroje energie a vody. Mně se zdá, že nenávist Palestinců vůči Izraelcům je, když ne oprávněná, tak pochopitelná určitě.
08. 01. 2009 | 13:59

Čochtan napsal(a):

Pajo,
máte pravdu, palestinští arabové nejsou potkani. To by byla krása, kdyby byli. Potkani jsou sice nepříjemní, ale nestřílejí rakety a nenapadají lidi.

Israelci zavřou kohoutky a vypnou elektriku ? A to je něco špatného ? Takže Israelci zásobují ty, kteří je chtějí zabít elektřinou, vodou a benzinem. A když přestanou, tak jsou ti špatní. To je nějaká divná "logika". Pajo, můžete mi to vysvětlit ? Odkdy mají Israelci povinnost zásobovat své vrahy ?
08. 01. 2009 | 14:06

sonkabrezova napsal(a):

Takhle si to uondání pane Tomský představujete?
http://www.elfarra.org/gall...
To jste tedy velice otrlý člověk... A to je slabé slovo.
08. 01. 2009 | 14:07

Petr C napsal(a):

Rád bych věděl, co ti chytráci kteří odsuzují Izrael za vojenskou akci, navrhují? Má si snad nechat Izrael od teroristů (a Hamás JE teroristická organizace) líbit cílené vraždění svých občanů včetně dětí? Argument že při vojenské akci Izraele umírají palestinští civilisté je zcestný - sami si Hamás zvolili - stejně jako si Němci zvolili v roce 1933 fašisty - také potom v Německu zemřelo mnoho civilistů - to je daň za špatno volbu, bohužel.
08. 01. 2009 | 14:07

Jirka Hemzal napsal(a):

Pájo:
Tři otázečky, jestli mohu.
1. Proč Egypt neotevřel Palestincům hranici?
2. A proč drtivá většina humanitární pomoci, a to i v minulosti, proudila z Izraele?
3. Proč okolní státy brání v začleňování Palestinců mezi své obyvatele?
08. 01. 2009 | 14:08

Petr napsal(a):

Pane Tomský, jste si jist, že víte kdo koho v fghanistánu utahal? :o)

Co se týká Gazy, Jistě po současných útocích místní obyvatelstva najde konečně pochopení pro stát Izrael a na izraelce budou pohlížet s láskou - nebo spíš posílí podpora radikálů, naroste počet sebevražedných útoků? Co myslíte?
45 mrtvých civilistů ve škole pod ochranou OSN je obranou státu Israel, nebo zločin proti lidskosti?
08. 01. 2009 | 14:09

Květoslav napsal(a):

Pájo, skutečně netuším, zdali z vás mluví nevědomost nebo úmyslné lži - ale palestinské uprchlické tábory vznikly již v roce 1948. Na území arabských států. Palestince drželi a drží v těchto táborech jen a pouze Arabové. Některé tyto tábory se ocistly na území spravovaném Izraelem v roce 1967, poté, co Izrael obsadil část území Egypta a Jordánska, ale řada těchto táborů, v Libanonu, v Sýrii, nikdy neměla s Izraelem nic společného.
08. 01. 2009 | 14:18

veverka napsal(a):

Další neuvěřitelný blábol od Tomského.

"Další kolo nekončící dějinné tragédie arabských útoků na židovský stát."

Takovou kravinu může napsat jenom někdo jako je Tomský nebo Livinová.Tomský stejně jako ostatní obhájci izraelských okupantů a teroristů "zapomíná" (samozřejmě vědomě a účelově) dodat proč to celé vzniklo.Židé prostě ukradli Palestincům jejich zemi a zřídili si tam svůj stát Izrael.A Tomský div se,oni se ti Palesinci mají ještě drzost bránit!(byť jenom podomácku vyrobenými rachejtlemi,které za posledních 8 let zabili všehovšudy dvacet Izraelců).jen při posledním útoku Izraele na gazu zahynulo přes 650 Palestinců ,z toho polovina civilistů a dětí.Pane Tomský,kdo schvaluje okupaci a genocidu je velmi ubohý člověk,to si uvědomte.

Něco pro Tomského
Izraelci zavraždili 688 osob, více než polovina z nichž byli civilisté, a 130 mrtvých byly děti
http://www.telegraph.co.uk/...
08. 01. 2009 | 14:19

veverka napsal(a):

Izraelci zaútočili na auto OSN s pomocí, jeden mrtvý
Izraelské síly ve čtvrtek ostřelovaly nákladní vůz Organizace spojených národů, který během tříhodinové přestávky v bojích převážel humanitární pomoc do pásma Gazy. Řidič zemřel.
O útoku informovala agentura AP s odvoláním na mluvčího OSN
http://www.novinky.cz/clane...
08. 01. 2009 | 14:24

Květoslav napsal(a):

Petře, podpora Hamasu ze strany Palestinců je nepodstatná, podstatné je, že Hamas střílí na Izrael rakety. Skutečně netuším, jak jinak mu v tom zabránit, než zničit maximální možné množství arsenálu a pokud možno pobít co nejvíc členů Hamasu. Izrael není povinen nechat po svých občanech střílet, naopak, má povinnost udělat vše, co je v jeho silách, aby je ochránil - proto platí daně, aby je stát bránil.
Hamas vystřelil na loňský rok 4000 raket na Izraelská města. Zabil 24 lidí. Nechal byste si, na místě Izraele, líbit?
Je jistě smutné, že v Gaze umírají i civilisté, ale já osobně taky raději přijmu smrt deseti cizích lidí, než jednoho vlastního dítěte. Vy ne?
08. 01. 2009 | 14:24

sonkabrezova napsal(a):

Petře C.

Líbilo by se Vám, kdyby nás někdo tímto způsobem před rokem 1989 osvobozoval od komunismu, který jsme si tady také dobrovolně zvolili - a chci vás upozornit, že zdaleka ne všichni Palestinci z Gazy Hamás volili. Opravdu byste pokládal za dobré, kdyby vám někdo, krutě vyvraždil celou rodinu, včetně malých dětí, jen proto, že se před oknem, kde se schovávali mihl komunistický ozbrojenec? Mohla by by za to vaše manželka, malý synek či dcerka? Čím by se provinili? Také byste si říkal, že je vše v pořádku? Podívejte se na můj předešlý odkaz a pak se znovu zamyslete... Zdaleka ne každý v Gaze je příznivec Hamásu a terorista. Ale hodně jich po tomto útoku povstane. Zaslepeni bolestí a návistí, nebudou mít co ztratit.
08. 01. 2009 | 14:26

veverka napsal(a):

Při izraelském útoku na školu OSN v pásmu Gaze v úterý zahynulo 30 až 40 lidí. Mezi oběťmi je mnoho dětí.

"Viděl jsem ženy a muže - rodiče, jak se v zoufalství buší do tváří, naříkají, někteří zhrouceni na zemi. Věděli, že jejich děti jsou mrtvé. V márnici se zdálo, že dětí byla většina. V nemocnici nebylo dost místa pro raněné," popsal situaci fotograf AP.
http://www.novinky.cz/clane...
08. 01. 2009 | 14:27

Květoslav napsal(a):

Pro veverku: Pokud nepřiznáte Izraeli právo na existenci a zastáváte názor, že by měl zaniknout, těžko s ním můžete najít jakoukoliv dohodu. je naprosto zbytečné jakkoli jednat či diskutovat - je to stejné, jako kdyby s vámi váš vrah debatoval na téma vaší smrti s tím, že máte povinnost nechat se zabít. Dohodli byste se?
08. 01. 2009 | 14:28

Petr C napsal(a):

ŽIDÉ Palestincům zemi neukradli protože jim nepatřila. Stát Izrael vznikl z vůle OSN. Stejně tak měl vzniknout stát palestinský - ale Palestinci chtěli území celé. (A kdo chce všechno, často nemá nic.) Od svého vzniku se Izrael pouze brání - okolním arabským zemím i terorisům z řad Palestinců. Pokud by se Palestinci chovali jako civilizovaní lidé, měli by svůj stát (dokonce s požehnáním Izraele) již dávno. Bohužel zatím všechny příležitosti promarnili.
08. 01. 2009 | 14:30

veverka napsal(a):

Květoslav
"podstatné je, že Hamas střílí na Izrael rakety. Skutečně netuším, jak jinak mu v tom zabránit"
Tak když ty netušíš,tak já ti poradím Květoslave.Co takhle vrátit Palestincům jejich území(celé,tedy včetně Izraele),které jim bylo ukradeno? Jsem si jist,že potom by se svým bojem za svobodu přestali.
08. 01. 2009 | 14:30

Květoslav napsal(a):

sonkabrezova: ale nás přesně takto zachraňovali od nacismu. Nebo si myslíte, že Rusové a Američani v Protektorátu zasáhli jen a pouze německé vojáky? Civilních obětí byly tisíce. A jak dopadlo samotné Německo, to snad víte.
Pokud by se Hamas smířil s faktem, že Izrael je prostě silnější a uzavřel mír, bylo by po civilních obětech. Dokud střílí, Izrael palbu opětuje - a jelikož je lépe vyzbrojen, je na palestinské straně mrtvých více.
08. 01. 2009 | 14:33

veverka napsal(a):

petr c
Židé Palestincům samozřejmě jejich území ukradli a je úplně jedno zda jim v té krádeži pomohla OSN.je tostejné,jako kdyby sem teď vtrhli sudeťáci,obsadili Čechny a řekli "Tak a teď je to tady naše a vy milí čecháčci si dejte pohov,jinak z vás uděláme teroristy a postřílíme vás".Líbilo by se ti to?
08. 01. 2009 | 14:35

Čochtan napsal(a):

Veverko,
Židi jsou na území Israele doma už přes tři tisíce let. Arabové tam vnikli teprv před 1400 lety.
Tak, kdo je tam doma ?
Židi, kteří do Israele přišli na začátku 20. století, si půdu od Arabů koupili !!!
Ano, čteš správně, koupili a zůrodnili. Protože to co jim Arabové byli ochotni za přemrštěnou cenu prodat byla buď puošť nebo bažiny. Tak buď tak hodný a NELŽI o "krádeži" půdy.
08. 01. 2009 | 14:35

Květoslav napsal(a):

Veverce: Ano, kolektivní sebevražda Izraelců, to je pro jisté osoby jistě lákavá představa, vcelku chápu, že Izraelcům zase tak báječná nepřijde.
Ukončím válku tak, že se vzdám a nechám se vyhnat. Skvělé řešení. Jak to, že ho nepoužili Češi ve sporu s Německem?
Nevidím jediný důvod, proč by Izraelci opouštěli území, kde žijí déle, než Arabi, kam historicky patří a vede se jim tam dobře. Navíc Palestincům tam nikdy žádný stát nepatřil.
08. 01. 2009 | 14:37

veverka napsal(a):

"Je mi strašně líto, že se Izrael chová stupidně

Úsilí Izraele zlikvidovat Hamas je pochopitelné, ale stupidní, píše v deníku Times rabín Michael Lerner, šéfredaktor židovského časopisu Tikkun.

Na tom, jak Izrael reaguje, ovšem záleží. Usmrtit 500 Palestinců a zranit více než 2000, to je nepřiměřené. Hamas dokáže působit potíže, avšak nijak nemůže ohrozit existenci Izraele. A stejně tak, jak je zločinem proti lidskosti, když Hamas vystřeluje rakety do izraelských hustě obydlených center, totéž platí o tom, když Izrael usmrcuje civilisty (teď jich zabil v Gaze nejméně 130, nemluvě o tisících osob, které usmrtil během okupace Západního břehu a Gazy)."
http://www.timesonline.co.u...
08. 01. 2009 | 14:38

Čochtan napsal(a):

Židi půdu kupovali buď od arabských majitelů, nebo od státu. Tím bylo tehdy Turecko.
Program financoval baron Rothschild
08. 01. 2009 | 14:39

Petr C napsal(a):

Nevšiml jsem si že bychom si u nás komunismus dobrovolně zvolili. A pokud by naši "dobrovolně" zvolení komunisté posílali rakety do NSR a Rakouska také by se dočkali odvety. NIKOMU se nelíbí když mu vyvraždí rodinu. Problém je ten že Hamás to dělá cíleně (tj. vraždí izraelské civilisty) a za palestinské civilisty se schovává - používá je jako živé štíty - pak může ukazovat mrtvé děti v televizi. Vina je tedy na Hamásu, nikoliv na Izraeli. Ani mně se nelíbí že umírají palestinští civilisté, ale co má proboha Izrael dělat - nechat si vyvraždit své občany? Musí se bránit.
08. 01. 2009 | 14:40

veverka napsal(a):

Čochtan
Podle tvé zvrácené logiky bychom měli vrátit své území keltům,protože ti tu žili dávno v minulosti před stovkami let před námi.A ti by ho zas měli vrátit lovcům mamutů.Gratuluju.
08. 01. 2009 | 14:41

Čochtan napsal(a):

Veverko,
nechtěl bys spočítat jaký byl poměr zabitých civilistů a vojáků v Drážďanech ? Vsadil bych kalhoty, že byl minimálně stokrát horší !
08. 01. 2009 | 14:43

veverka napsal(a):

Květoslav
ptal ses,co by přimělo Palestince přestat ostřelovat Izrael.Tak jsem ti to napsal.že se to obhájcům izraelských okupantů a vrahů nelíbí je mi jasné,ale tak to je.
08. 01. 2009 | 14:43

Čochtan napsal(a):

No tak vidíš veverko jaký jsi hlupák ! Konečně ti svitlo !
Takže když žádné vracení, ani Keltům, ani lovcům mamutů, tak ani vracení Arabům !

Kromě toho, Židi na území Israele NIKDY nepřestali žít. Většina jich sice odešla do emigrace, diaspory, ale část tam žila nepřetržitě pod cizí nadvládou.
08. 01. 2009 | 14:46

Apeoffice napsal(a):

Pane Čochtane, souhlasím s Vámi. Pokud bych mohl být takový obrazný a nikoli adresný, dovolil bych si použít takovou bajku o tom jak potkani odpalovali rakety a potom se udělala plošná deratizace, všechno se jako smetiště srovnalo buldozerem, zavezlo hlínou a osázelo stromky a oselo travou, vznikl tak parčík, jako memento ostatním potkanům, že střílení raket není dobrý byznys.
Ale je to jen bajka, nikoli návrh jakéhokoli řešení na právě probíhající složitý konflikt, který se pouhou náhodou podobá mé bajce.
08. 01. 2009 | 14:47

veverka napsal(a):

Čochtan
A já jsem snad někde napsal ,že schvaluju bombardování Drážďan? Ten kdo vkládá druhému do úst něco co neřekl a pak to kritizuje je demagog.Ale když už píšeš o tom Německu,tak je zřejmé,že Židé se od nacistů v lecčems poučili.Vypadá to,že převzali jejich nápad o konečném řešení pod svá křídla,ještě ho upgradovali a praktikují ho teď na Palestincích.
08. 01. 2009 | 14:47

Čochtan napsal(a):

Veverko, a kdy bude Rusko vracet dobytá území ? Je jich hodně ! Od japonských ostrovů po východní Prusko.
08. 01. 2009 | 14:48

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Tomský, pěkný a objektivní článek.
Jediným možným řešením problémů v této oblasti je, aby všechny strany sporů přestaly používat násilí jako prostředek jejich řešení. Je to po desítky let v principu stejné a každý má svou pravdu. Je blbost se hrabat v historii, "čo bolo, bolo". Kam bychom s tímto historickým přístupem přišli v Evropě....Dějiny jsou nepřetržitou řadou příkoří tomu či onomu.
08. 01. 2009 | 14:49

veverka napsal(a):

Květoslav
Ale jdi ty ťunťo.To jsem psal kvůli těm tvým 1500 let zpátky.Situace je taková,že si palestinci klidně a stovky let žili na svém území,když přišli Židé vyhnali je(a částečně pozabíjeli) a území jim vzali.Co bylo před 1500 lety zajímá jen klimatology a tebe.
08. 01. 2009 | 14:51

Čochtan napsal(a):

Apeoffice,
hezká bajka, líbí se mi !
Z trosek skladiště raket, oficiálně označeného nápisem "mešita" nebo "škola", by se dala dělat v moři mola a přístavy. Materiálu je tam požehnaně.
08. 01. 2009 | 14:52

veverka napsal(a):

To poslední je samozřejmě pro Čochtana .
08. 01. 2009 | 14:52

Karlík napsal(a):

veverko:

Jediný kdo kdy vyhrožoval likvidací Izraele, byl Hammas a fanatik Ahmadíneřád...
Kdyby Izraelci chtěli vyhladit Palestince (jak tady blekotáš), tak už to udělali dávno. Sílu na to mají.
08. 01. 2009 | 14:53

veverka napsal(a):

Čochtan
Podle té bajky můžeš vybombardovat kohokoliv.Třeba Izrael.Tam je taky dost skladů zbraní,dokonce i atomových.
08. 01. 2009 | 14:54

veverka napsal(a):

karlík
Sílu na to mají,ale brání jim v tom jenom to,že by tím naprosto ztratili jakýkoliv kredit ve světě.
08. 01. 2009 | 14:55

Apeoffice napsal(a):

představte si pane veverko, že jsme sousedé, máme najasné vlastnictví našich zahrad, kdy někdo něco nabyl v dobré víře, někdo zase nějakým odkupem, oba máme papíry na to, že zrovna tenhle kus zahrady je náš.

Já se rozhodnu Vás zabít, veřejně to oznámím a ze své zahrady začnu na vaši zahradu vystřelovat rakety, sice Vás netrefím, ale co chvíli Vám zrychtuju trávník či kůlnu, záhonky s mrkví apod. Nebudete vědět dne ani hodiny, kdy Vám nad hlavou zasviští moje raketa.

A aby jste mne nemohl snadno zastřelit, ubytuji na zahradě celou mateřskou školku, základní školu dohromady. Děti budou v rámci hry montovat rakety, dy větší v praktické chemii dělat střelivo. jako zbožný muž postavím kapličku, kam schovám součástky.

Když už mne budete chtít zastavit, budete po mne střílet, jistě zabijete i nějaké to dítko a já potom budu křičet, jaký jste to nelida.

Vím, že moje přirovnání kulhá a asi ve Vašich očích hodně, ale přál jsem si napsat to polopatisticky, jak vidím současnou krizi Izraela a Palestiny

Omlouvám se, že jste se musel prokousat tak dlouhým příspěvkem.
08. 01. 2009 | 14:58

veverka napsal(a):

Jeden truchlící popsal, jak nesl tělo těžce raněného muže, když uviděl, jak mezi mrtvými leží jeho devítiletý syn. "Strnul jsem na místě, nevěděl jsem, co mám dělat, v náručí jsem měl umírajícího muže a přede mnou ležel můj mrtvý syn," řekl otec. Jiný muž těžce zraněného muže převzal. Muž však stejně zemřel. Izrael tvrdil, že opětoval palbu od raketového týmu Hamas, avšak OSN zdůraznilo, že v oblasti kolem školy nebyli žádní bojovníci z Hamasu a požaduje nezávislé vyšetřovíání. Když to slyšela mladá matka, která žije v úkrytu bez přikrývek a bez topení, izraelské tvrzení ji přivedlo do stavu hysterické nepříčetnosti. Začala ukazovat na své dvě nemocné dcery - nemluvňata - a řvala: "Tahle střílela dělostřelecké granáty a tahle rakety. Zaslouží si smrt!"

Byla to jen ta nejkratší úleva, píše deník Times. Během několika minut poté, co v 16 hodin skončilo tříhodinové příměří mezi Izraelem a Hamasem, byla na pokrajích Gaza City zase slyšet střelba. Méně než o půl hodiny později izraelská stihačka vyhodila do vzduchu autobil a zabila Palestince a jeho tři děti, konstatovali zdravotníci.
http://www.timesonline.co.u...
08. 01. 2009 | 15:00

veverka napsal(a):

Apeoffice
ten příměr je úplně mimo mísu,protože já na nich žiju posledních několik set let.Když přijdeš a chceš mi jí vzít,klidně na tebe začnu pálit rakety.
08. 01. 2009 | 15:02

Imhotep napsal(a):

pro Hemzala:

Velmi rád to osvětlím. Bohužel málokdo ví, kdy, proč a kteří Židé začali přicházet do Palestiny. Byli to ruští židé a důvody nebyly zrovna náboženské.
Palestinci za I. světové války velmi aktivně svým povstáním pomáhali Anglii a Francii proti Turecku. Dostali slib, že jim bude umožněn vznik samostatného státu Palestina.
Po válce vítězové na sli "zapomněli" a začali z ničehož nic podporovat stěhování Židů do Palestiny. proč? Za co? ....
Po roce 1947 bylo území Palestiny rozděleno na území židovské a palestinské. Byli to ale ti první, kdo vojensky a násilím rozšířili svoje území na úkor druhého. pokud nějakým Židům vadí, že na ně střílejí Palestinci rakety, což pochopitelně vadí i mně, tak si ale musí uvědomit, že jsou na neprávem zabraném území. Je totiž skutečnoctí, že Židé prostě na úkor Palestinců postupně zabírají jedno území za druhým.
Existují i různé deklarace ze začátku soužití, které palestinců hodně slibují, ale žádná nebyla dodržena.
Přeji Židům a Palestinců jejich území a bezpečný život bez válek. Odsuzuji násilí z obou stran. To je ale možné jen za podmínky, že se budou respektovat daná pravidla a původní rozdělení území. Jinak bude buď nekonečný boj.
08. 01. 2009 | 15:02

Apeoffice napsal(a):

to Čochtan:
jsem hotový Ezop :o) a krom bajek o zvířátkách jsem také horlivý ekolog a myslím si že umělé útesy jsou přesně to co popožene rozkvět fauny a flory.

Když se dívám jak se tuším v Dubaji staví ty umělé strovy, bylo by docela po sháňce materiálu.

Škoda že tento svět je tak úzkoprsý ...
08. 01. 2009 | 15:02

doktor napsal(a):

Panu Tomskému:
Nemohu souhlasit s vaším tvrzením, že Hamas používá civilisty jako lidské štíty tam, kde skrývá útočné zbraně. Je to jen nedoložené tvrzení. Izrael nedovoluje do Pásma Ghazy přístup žádným novinářům, kteří by to mohli ověřit. Zabíjet pod nízkou záminkou ženy a děti (maslím, že Izraelci to dělají záměrně, v domnění, že tím Hamas zastraší) je podlé a navíc nesmyslné. Izraelci nechápou, že Arabové mají stejnou povahu, jako Židé. Všichni jsou Semité. Neustoupí - leda po vybití všech. Bůh tomu chtěl! Že se na to všechno v Evropě díváme, a ještě tu krevní mstu podněcujeme, je i naše hanba!
08. 01. 2009 | 15:03

Hana napsal(a):

Stát Izrael vznikl z vůle OSN? Jak se to vezmě - zčásti ano, ovšem přes velký odpor Ligy arabských států a takj nějak na podstatně větším území, než OSN myslelo! A šel dál - začal okupovat okolní území s tím, že se brání - taky důvod! A paletinci také tvrdí, že se brání - ukupujícímu Izraeli. Jen se podívejte na mapy vývoje celé oblasti od roku 1947. To musí vidět i slepec. Dokud se do řešení celé věci aktivně nezapojí Syrie a spol, dokud se Izrael nestáhne z okupovaných území, nebude šance ani na náznak snahy vůbec jednat!
08. 01. 2009 | 15:05

Apeoffice napsal(a):

pochybuji pane veverko, že žijete na své zahradě několik stovek let, protože nehovořím o Palestině a Izraeli přímo (nýbrž v porovnání a náznaku), ale o zahradě, kterou jste si koupil za svého života a pokud nejste nemrtvý, tak žijete pouze tento život, tudíž mimo mísu jste Vy. Tudíž ač netuším Váš věk dejme tomu rozpětí 20 - 40 let.

Hovořím o tom, že oba máme ty své papíry, posvěcené od různých institucí, že tahle ta část zahrady je zrovna moje/Vaše.

A pokud bych připustil, že se jedná o příměr Palestinsko Izraelského konfliktu, pak Vy jste za Izrael a já za Palestinu a Vy hned na mne a mé děti z MŠ pálíte rakety, tudíž vlastně souhlasíte s tím, že Izrael se má bránit zabíjením dětí a ozbrojenců, kteří chtějí vyhladit Izrael.

Trochu špatně jste si přebral můj příspěvek, ale to nic, to se stává. Protože Izraelci nestaví do první linie děti a ženy (pokud nejsou vojandy).
08. 01. 2009 | 15:11

veverka napsal(a):

OSN: Izrael střílel po autě vezoucím pomoc do Gazy
Jeruzalém - Izraelské jednotky dnes ostřelovaly nákladní vůz Organizace spojených národů, který během tříhodinového přerušení bojů převážel humanitární pomoc do pásma Gazy. Řidiče auta při tom izraelští vojáci zastřelili, informuje agentura AP s odvoláním na mluvčího OSN.
http://www.ceskenoviny.cz/i...
08. 01. 2009 | 15:13

veverka napsal(a):

Apeofice
Právě proto že mluvíš o zahradě na které žiješ pár let je tvoje přirovnání mimo mísu.Já se za podobné ptákoviny neschovávám a mluvím přímo o území na kterém žili Palestinci několik posledních století.Z logiky věci mají plné právo ho před izraelskými okupanty bránit.
08. 01. 2009 | 15:17

Apeoffice napsal(a):

Pane veverko, Vy na své zahradě žijete také jen pár let, jako já, to zapomínáte. Snažil jsem se to velké dění mezi Izraelem a palestinci tak trochu zmenšit, do dalo by se říci lokálních podmínek dvou sousedů, s rodinými domky. Vždyť Izraelci mají papíry na to, že tam jsou legálně, stejně jako Palestinci, stejně jako Vy, stejně jako já.
To že to pořád mícháte (naše zahrady a současný konflikt) a Izrael označujete za okupanty mne usvědčuje v tom, že nechápete co se Vám snažím napsat. Je mi to hluboce líto.

Současně si dovoluji upozornit, že Vám celou dobu vykám a píši jako výraz jisté úcty k Vám jako debatérovi vše s velkým "V" buďte proto prosím schopen elementární slušnosti a chovejte se podobně. Děkuji
08. 01. 2009 | 15:27

bob napsal(a):

Izrael ma preci pravo na obranu, ne? Zadna rezoluce OSN č. 242 aby se stahnul z okupovanych uzemi preci neexistuje, ze? Osadnici jsou preci naprosto legalni, a existenci rezoluce OSN 465 potvrzujici jejich ocividnou nelegalnost preci nezname, nebo ano?
08. 01. 2009 | 15:29

JC napsal(a):

08. 01. 2009 | 15:31

Čochtan napsal(a):

Hanko,
s těmi mapami máš pravdu. A co je na tom špatného ? Území dobytá ve vyhrané obranné válce si vítězové obvykle ponechávají. Pokud se jim hodí. Podívej se na mapu, kolik takových území má dodnes Rusko. Od japonských ostrovů po východní Prusko. A hodlá je vrátit zpět ? Ne ! Tak proč Israel ? Kolikrát vrátil Israel egyptu Sinajský poloostrov ?
08. 01. 2009 | 15:34

pramel napsal(a):

Čochtane, máte pravdu, že Židé si kupovali půdu, sponzorovaní Rotschildem (a později i jinými).
Kolik si jí koupili?
Najdete-li zdroj, který tvrdí, že více než 10%, sem s ním.(mluvíme o hranicích "mandátního území Palestina")
Obvykle se uvádí 3-4%.
Stejně tak máte pravdu, že Židé Palestině žili kontinuálně.
Jak velké to osídlení bylo v poloině 19.století, před začátkem přistěhovaleckých vln?
Najdete-li zdroj, který tvrdí, že jich bylo více než 10tisíc...
Obvykle se říká kolem 5-ti tisíc.
A odhady počtu Arabů v Palestině nejdou pod milion...
Židů tam tedy bylo méně než jedno procento,ne?
I v roce 1947, při jednání o budoucnosti Palestiny, tam byl poměr 3:1, tedy cca 1,5mil. Arabů
a půl milionu Židů.
A Arabům se zdálo nepřijatelné dělit zemi půl na půl, přičemž půl milionu Arabů by "spadlo" do židovského státu, pod židovské právo (které rozhodně není sekularizované). To si dovolili hodně, viďte?
08. 01. 2009 | 15:40

JC napsal(a):

08. 01. 2009 | 15:40

Jirka Hemzal napsal(a):

To Imhotep:
Dík za reakci. Dovolím si drobné upřesnění. Problém je v tom, že Britové, přesněji jejich ministr zahraničí v tzv. Balfourově deklaraci slíbil všechno všem, tj. Arabům i Židům slíbil stejnou půdu.
No ale největší průšvih spočívá v tom, že jsou Palestinci využíváni, ať už Syřany, Iránci nebo v minulosti Egypťany, Sověty, jako klacek k prosazování svých zájmů. Ve skutečnosti jim na nich málo záleží, jinak by je například nenechali trčet v uprchlických táborech.
Ještě si dovolím jednu kacířskou myšlenku. Nakonec se dříve nebo později projeví to, že k sobě mají Palestinci a Izraelci nejblíže, a že jim nic jiného než dohoda a mír nezbývá. Bohužel asi proteče ještě hodně krve a jedna i druhá strana bude muset své vlastní fanatiky nakopat do zadku - jak s tím už například začala izraelská strana v případě svých ortodoxních osadníků. Ti se nezákoně usadili v domě palestince a izraelská armáda je odtud musela vyhnat násilím.
Doufám, že Palestinci brzo vyběhnou i s těmi blbci z Hamásu...
08. 01. 2009 | 15:42

Skogen napsal(a):

Poslyšte Tomský, neprskají si po klopě a jdou si umýt ty špinavé ruce..
08. 01. 2009 | 15:47

Rumcajs napsal(a):

Fašismus se taky podařilo zlomit. Ale né kecama. Musí se jít dům o domu a každý vyčistit. Zločince postavit před válečný soud a potrestat.
Problém je v tom, že tu je zaděláno na třetí světovou. Ale myslet si, že se tomu dá vyhnout vyjednáváním či obětonáním Izraele, by bylo stejnou chybou jako Mnichov.
08. 01. 2009 | 16:22

Skogen napsal(a):

Rumcajs, máte recht, že co jsme si nadrobili, musíme si sníst. Tak dobrou chuť! A jelikož jsme gurmáni, po velkolepé instalaci Izraele se rádi namlsáme také Kosova. Vsadím se, že za pár desetiletí budete v bačkorách pronášet v nové verzi něco hodně podobného.
08. 01. 2009 | 16:43

veverka napsal(a):

Agentura OSN zastavuje práci v Gaze kvůli útokům z Izraele

Jeruzalém - Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) dnes oznámila, že pozastavuje svou činnost v pásmu Gazy. Její rozhodnutí následuje vzápětí poté, co izraelské jednotky ostřelovaly u hraničního přechodu Erez nákladní vůz UNRWA, který během tříhodinového přerušení bojů převážel humanitární pomoc do pásma Gazy. Řidiče auta při tom izraelští vojáci zastřelili. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího UNRWA v Gaze.

Podle agentury DPA později v nemocnici zemřel i další člen posádky nákladního vozu. Nešlo o zaměstnance UNRWA, ale o pracovníky firmy, kterou si tato agentura najala.
http://www.ceskenoviny.cz/i...
08. 01. 2009 | 16:46

dej2 napsal(a):

Pane Tomský.Děkuji za Váš článek.Kdo ho nepochopil,má osobní problém a naštěstí nemá vliv na chod věcí.Nikdo z mojí rodiny netpěl v KT za války.Ani nemám v příbuzenstvu žádného Žida,přesto říkám,Izraelci bojují i za nás,ať se to komu líbí nebo ne.Sláva Izraelité...
08. 01. 2009 | 16:46

veverka napsal(a):

Gaza je jeden velký koncentrák, řekl papežův ministr

K výzvám o příměří v pásmu Gazu, na které útočí od konce prosince Izrael, se znovu přidal také Vatikán. Papežův ministr spravedlnosti, kardinál Renato Martino, izraelský úder proti hnutí Hamás ve středu ostře kritizoval. Pro pásmo Gazy dokonce použil příměr velký koncentrák.

Je to nejostřejší komentář Vatikánu od zahájení bojových akcí Izraelem před dvanácti dny. K ukončení konfliktu mezitím vyzval papež Benedikt XVI.

http://www.novinky.cz/clane...
08. 01. 2009 | 16:50

veverka napsal(a):

dej2
Mluv laskavě za sebe.Za mě izraelci rozhodně nevraždí.
08. 01. 2009 | 16:51

Blue Jay napsal(a):

Nazdar Saso Tomsky,

Ty mas tedy odvahu.Stourat do vosiho hnizda. Cesi jsou jednim z nejvice antisemimitickych narodu v Evrope. Budes pokousan ruznyma veverkami a jinejma hlodavci.
08. 01. 2009 | 17:03

Blue Jay napsal(a):

Veverko?

Ze ty ty zidaky opravdu nenavidis, co? A take cikany, araby, cernochy...soudim tak podle tvych prispevku na ruznych serverech. Koho mas rad ty ceska veverko? Koho by jsi nechal zit?
08. 01. 2009 | 17:09

veverka napsal(a):

Blue Jay
Demagog:člověk který podsouvá druhému něco co nikdy neřekl a pak to kritizuje.
08. 01. 2009 | 17:15

jaxx napsal(a):

Pro odlehčení, pro všechny mimo veveráka, který to nepochopí:
Z proslovu izraelského zástupce v OSN:
"... a tak jsme šli po té poušti, až jsme došli do krásného údolí s řekou. I odložili jsme na břehu oděv a šli jsme provádět očistu těla. V tom se přiblížilo několik Palestinců a oděv nám ukradli."
V ten okamžik vyskočí palestinský vyslanec v OSN a křičí:
"On lže, my jsme tam v tu dobu ještě nebyli!!"
Izraelský zástupce v OSN pokračuje:
"Děkuji palestinskému vyslanci a chtěl bych nyní přejít k dalšímu bodu, a to, kdo byl v té oblasti jako první..."
08. 01. 2009 | 17:24

jaxx napsal(a):

Mimochodem, všimněte si, že veverák nikdy neodpoví na přímou otázku...
08. 01. 2009 | 17:26

Amarook napsal(a):

Veliky sovetolog zase promluvil. Dalsi trapny pokus se zliditelnit plamennou reci. On sam vsak v Gaze nebojuje a clenove jeho rodiny take nejsou mezi obetmi konfliktu.
Co vy vite o Izraeli, pane Tomsky? Vratte se k tomismu, jste trapny jako dvojka maslo.
08. 01. 2009 | 17:27

jaxx napsal(a):

Mimochodem podruhé: Někde jsem si přečetl, že i veverky roznášejí vzteklinu. Není to zrovna tento případ?
08. 01. 2009 | 17:28

Blue Jay napsal(a):

to Amarook,

Tomsky je Zid a tak pocitam ze vi vice o tom co pise. V Israeli byl nekolikrat. Mam to od lidi z Londyna kteri tam take byli. Ale at se tu neplacame jamrmulkama Amarooku...kolikrat jsi tam byl ty?
08. 01. 2009 | 17:39

Blue Jay napsal(a):

to veverka,

Nic Vam pane hlodavce nepodsouvam. Jste znama firma na aktualne. Vzdy kdyz se objevi clanek o Romech, Zidech..ci o nekom jine pleti nez bile, Vy hlodavce veverko jste jeden z prvnich ktery si tam prijde vybit sve xenofobicke mindraky.
08. 01. 2009 | 17:46

Kanalnik napsal(a):

Pane Tomsky, chci reagovat na vas clanek. Je to clanek vyveseny na blogu, tedy nemusi byt nutne objektivni, muze jen vyjadrovat vas nazor. Ja tedy zareaguji nazorem svym.

A)
Pisete: "Další kolo nekončící dějinné tragédie arabských útoků na židovský stát."

Po precteni teto vety (druha veta clanku) mi bylo jasne, kam se pravdepodbne budete ubirat. Jinymi slovy v ni rikate, ze chyba nebo vina je na arabske strane. A touto optikou se divate na realitu. Nepolemizujete, podle vas je to skutecnost. Ja se nechci zabyvat tim, koho je to vina, nechci se zabyvat pohledem do x-teho stoleti pred nasim letopoctem (domnivam se, ze to nikam nepovede). Mne zajima soucasna situace. Podle mne ja ta veta velmi hrube zavadejici, vrhajici na soucasny stav veci velmi zkreslene svetlo.
08. 01. 2009 | 17:52

Kanalnik napsal(a):

B)
Stejnym zpusobem pokracujete hned v nasledujici vete:

"Izrael se pokouší zastavit nálety raket, jež po šestiměsíčním smíru začaly znovu ohrožovat jeho jižní území..."

Domnivam, ze vam unikla celkem podstatna vec (nejste sam, media se o tom dosud take prilis nezminovala). Odkazu vas na vcerejsi brilanatni rozhovor redaktora Aktualne.cz Romana Gazdika s Izraelskym velvyslancem (k nalezeni v sekci Rozhovory, (http://aktualne.centrum.cz/...). V nem pan redaktor uvadi, ze dle statistik vlastni Izraelske tajne sluzby "Šin Bet však během příměří s Hamásem počty vystřelovaných raket rapidně klesly. Bylo to 7 raket a 12 minometných granátů v srpnu, 3 rakety a 2 minometné granáty v září a jedna raketa v říjnu. Jiné statistiky mají vyšší čísla, ale trend zůstává stejný. Počty raket mnohonásobně vzrostly až po izraelském útoku na začátku listopadu na tunely, které Hamás kopal údajně na izraelská území..." Dle Reuters to byly rakety 2. Muzete se tam podivat na graf, ktery to pekne znazornuje (http://aktualne.centrum.cz/...)

Z grafu je evidentni (presto, ze velvyslanec tvrdi opak), ze v listopadu se pocet Hamasem odpalenych raket dramaticky zvysil a ze tedy situace se po Izraelskem zadahu zmenila. Takze neni to tak docela pravda, jak uvadite. Izraelska akce byla v te dobe utlacena v mediich do pozadi diky prave probihajicim americkym prezidentskym volbam.
08. 01. 2009 | 17:52

Kanalnik napsal(a):

C)

Pro mne je naprosto nepochopitelne (ale na druhou stranu pochopitelne pokud vezmu vasi optiku skrze kterou se na situaci divate) jak ve 2. a 3. odstavci od konce nepokryte ideologicky valcujete mne, jako ctenare. Kdyz to zjednodusim, vy zcela ryze, bez jakychkoli argumentu, stavite ideologicky proti sobe Americke mysleni (vami favorizovane) a mysleni ostatnich (vami zpochybnovane), nevysvetlil jste nam proc. Podle mne sem ideologie nepatri. Tu ideologii vidim predevsim v tom, ze myselni lidi delite do jakychsi dvou skupin, americke a to ostatni. A co ti ostatni? Kdyz dovolite, ja jsem se ani v jedne z nich nenasel. Timto zpusobem rozdmychavate vasne, nikoli prispivate k reseni. Nezlobte se, ale vasni je kolem toho uz dost.

Nakonec se dostavate az k tvrzeni, proti kteremu se ja jako jednotlivec musim ohradit:
"Jakmile však, byť podvědomě, neuznáme existenci státu Izrael, je všechno nepochybně velice složité. Evropské veřejné mínění je dnes opět jako před sto lety vůči Izraelitům nevraživé. Proto také židovský stát vznikl. Aby na něm už nikdy nemusel záviset."

Znovu ideologie. Mozna byste mohl ozrejmit, co jste tim myslel. Dokazte to, co jste tu napsal. Dokazte to, ze Evropske verejne mineni je dnes vuci Izraelcum nevrazive. Pokud to dokazete (date sem zdroj), jeste uvedte duvody, proc tomu tak je, respektive zda jsou Evropane nevrazivi vuci Izraelitum jako takovym, nebo treba nahnevani kvuli obetem civilistu pri soucasnem konfliktu.

Dle meho nazoru tady zasevate hrube ideologicke mysleni a emoce, ktere nikomu v tomuto konfliktu, ani nikomu z nas nepomohou. Co si od toho slibujete?
08. 01. 2009 | 17:53

Blue Jay napsal(a):

Je to komicke,

Ruzne veverky tu ted obhajuji Hamaz. Pred chvilkou ti sami hlodavci obhajovali Rusko pri podobne akci v Cecensku. Ze by meli veverky selektivni chapani?
08. 01. 2009 | 17:55

Kanalnik napsal(a):

OPRAVA: B) ... Dle Reuters to byly v Rijnu rakety 2, nikoli 1.
08. 01. 2009 | 17:56

Blue Jay napsal(a):

To kanalnik,

Tolik pismenek a tak malo rozumu. Pokud budete v pristim zivote Zid, mozna porozumite.
08. 01. 2009 | 17:59

Kanalnik napsal(a):

Blue Jay:

Dekuji, ze jste si precetl moji reakci. Musel jste byt velmi dukladny. Mne muj rozum staci. Tedy jeste jednou dekuji za vasi snahu a usili.
08. 01. 2009 | 18:13

Blue Jay napsal(a):

Dear kanalnik,

Vas retort jen pitva prispevek Tomskeho. Slovo po slove. Kazdou tecku a carku. Ktere jak s radosti zjistite ja nezvlada, lol. Kritizujete Tomskeho ze je "ideologicky". Nekolikrat. Dobra pitva kanalniku. Co prestat pitvat a dat sem svuj nazor? Jake je reseni, kdo za co muze, trosku historie Blizkeho vychodu...atd. Co vy na to pane coronere?
08. 01. 2009 | 18:37

Květoslav napsal(a):

Inhotepovi

Britové slíbili nezávislost Arabům, nikoli Palestincům, a taky to dodrželi (i když to drhlo), důkazem je existence spousty Arabských států - Kuvajt, Saudská Arábie, Irák, Jemen,... Jordánsko.
Palestina byla původně zamýšlena jako stát vícenárodnostní zahrnující i dnešní Jordánsko (to je uměle vytvořený stát, konec konců není jediný). Teprve později byla rozdělena, protože se tam všichni hádali, a to na dnešní Jordánsko a Palestinu - vícenárodnostní měla být ta nová, menší Palestina. Ale i tam se rvali jak koně a proto i zde došlo k dalšímu dělení, na Izrael a Palestinu. Izrael vznikl, Palestinu si rozdělili Jordánsko a Egypt. Vzniká až nyní, díky Izraeli, který původně palestinká území vybojoval na Egyptu a Jordánsku.
08. 01. 2009 | 18:38

Blue Jay napsal(a):

Veverka pise na aktualne...
ŽIDÉ UKRADLI PALESTINCŮM JEJICH ZEMI
(veverka IP:[90.182.197.*], 08.01.2009 18:02) | nahlásit příspěvek

A děsně se diví,že se Palestinci brání.Navíc židé "bojují" způsobem,za který by se nemusel stydět ani Adolf Hitler a jeho SS.
A pak se ten primitivni hlodavec prizene na blogy a snazi se vypadat "intelektualne".
08. 01. 2009 | 19:24

veverka napsal(a):

Blue Jay
A co tím chtěl básník říci? Vždyť je to to samé co tady tvrdím celou dobu.Ono tě holt žere že primitivní hlodavec má zase pravdu,viď?
08. 01. 2009 | 19:41

veverka napsal(a):

Blue jay
"Tomsky je Zid" To vysvětluje jeho jednostrannou předpojatost.

"Jste znama firma na aktualne. Vzdy kdyz se objevi clanek o Romech, Zidech..ci o nekom jine pleti nez bile, Vy hlodavce veverko jste jeden z prvnich ktery si tam prijde vybit sve xenofobicke mindraky."

Tak to si mě s někým ale sakra pleteš.
08. 01. 2009 | 19:46

Blue Jay napsal(a):

Nepletu veverko,

Vy jste znamemej xenofob. Bych rekl ze volite DS.
08. 01. 2009 | 19:57

Blue Jay napsal(a):

A jeste neco veverko,

Proc kdyz jak tu tvrdis nejsi rasista se tvuj nick a IP objevuje vsude kde je debata o zidech? Je to tve hobby?
08. 01. 2009 | 20:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pana Květoslava je zřejmě třeba poučit, že tábory za hranicemi Izraele byly zřízeny pro šest miliónů Palestinců, kteří byli donuceni opustit své domovy po vzniku státu Izrael. Jejich domy byly vyhozeny do povětří anebo srovnány se zemí buldozery, jejich půda zcizena.
08. 01. 2009 | 20:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr C:
"ŽIDÉ Palestincům zemi neukradli protože jim nepatřila." A komu tedy patřila? Snad v. Británii jakožto správci mandátního území?
Židům samozřejmě ne, těch tam bylo po čertech málo, vše se změnilo následnou masívní imigrací z celého světa.
08. 01. 2009 | 20:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
"Židi, kteří do Israele přišli na začátku 20. století, si půdu od Arabů koupili !!!" Možná někteří, většinou však Palestince vyhnali násilím, domy zlikvidovali a půdu jednoduše zabrali.
O tom, že jsou tam doma údajně přes tři tisíce let raději se nezmiňujte, je to nesmysl.
08. 01. 2009 | 21:00

Blue Jay napsal(a):

Zbynku Matyasi,

podle vyzkumu je CR jednou z nejvice antisemitickych zemi v Evrope. Co si o tom myslis Zbynku?
08. 01. 2009 | 21:10

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
máte v tom zmatek.

1. až do roku 1948 Židi půdu mohli POUZE kupovat. Od arabských soukromníků a od státu kterému tehdy toto území patřilo. Od Turecka.

2. ve válce 1948, ve které měli být mnohonásobnou přesilou zahnáni do moře a utopeni hodně území dobyli ze kterých arabské obyvatelstvo uteklo. Tato získaná území drží právem vítěze.

3. Vy nevěříte už ani římským dějepiscům ?
08. 01. 2009 | 21:16

Amarook napsal(a):

to: Blue Jay

Krajane Severoamericane, pan Tomsky se povazuje za krestana. Na druhe strane, Zid jsem ja a v Izraeli jsem byl mnohokrat. To myslim uplne vazne. Muzete mi pripadne dat emailovou adresu jestli chcete vedet detaily.
Pan Tomsky je zajiste odbornikem na zdravi Brezneva a finesy tomistiky, ale izraelske problematice rozumi jako koza nakladaku.
08. 01. 2009 | 21:19

Imhotep napsal(a):

pro Květoslava:

Ano, ta oblast byla původně širší a po I. světové válce pod správou Britů.

Nicméně Balfourova deklarace:
"Vláda Jeho Veličenstva pohlíží příznivě na zřízení národní domoviny židovského lidu v Palestině a vynasnaží se, aby tohoto cíle bylo dosaženo, přičemž se jasně rozumí, že nebude učiněno nic, co by mohlo poškodit občanská a náboženská práva existujících nežidovských společenství v Palestině nebo práva a politické postavení Židů v jakékoliv jiné zemi.“

se vztahovala především na oblast, kde se dnes rozkládá stát Izrael a zbytky plánované původní Palestiny. Palestinci totiž skutečně velmi aktivně svými vojenskými akcemi za I. svět. války spojencům pomáhali. Nakonec i Faisal ibn Husajn plánoval sídlo v palestině, ale nakonec musel být Brity přesunut do jiného království.
V tom má pravdu Jirka Hemzal, že Britové slíbili hodně a dodrželi jen něco.
08. 01. 2009 | 21:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Blue Jay:
Antisemitských zemí? To znamená, že nemáme rádi Židy a Araby popř. další Semity?
To bylo jen tak btw., protože je to nesmysl, stačí pohlédnout na sousední Polsko.
Čochtan:
ad 1. A k tomu "kupování" půdy pomáhaly všeliké ty sionistické teroristické bojůvky, které v Palestině působily už před WWII.
ad 2. Nesmysl.
ad 3. Věřím, hlavně těm z 20. století. :)
08. 01. 2009 | 21:24

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši
co je v bodě 2. konkrétně nesmysl ?
Převaha arabských armád ? Jejich cíl ? Nebo právo vítěze vzít si dobytá území ?
Konkrétně prosím !
08. 01. 2009 | 21:26

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši:
"A k tomu "kupování" půdy pomáhaly všeliké ty sionistické teroristické bojůvky, které v Palestině působily už před WWII"

To je pitomost ! Tehdy měla GB mandát v palestině a ta by velice rychle s nějakými bojůvkami zatočila.
08. 01. 2009 | 21:29

Imhotep napsal(a):

Pro Jirku Hemzala:

S tím velkým slibováním máte pravdu. Stejně tak bych tam všem žijícím lidem přál, aby extrémisté bez ohledu na národnost byli v řiť nakopáni. Nakonec by to napomohlo i zkoumání historie tohoto regionu, kterážto poněkud strádá pod nátlakem ideologie. Hořké plody zde pak i v této debatě sklízíme.
08. 01. 2009 | 21:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
To mě zkoušíte? Proč?
Vaše úvahy o právu vítěze mi silně připomínají zlodějství resp. Drang nach Osten. Až se mi bude nedostávat peněz či čehokoliv, půjdu si pro ně na ulici a seberu je prvnímu kolemjdoucímu právem vítěze.
08. 01. 2009 | 21:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

08. 01. 2009 | 21:44

Čochtan napsal(a):

No co je Zbyńku ?
ani ne tisíc DNÍ předtím si Rusko přivlastnilo dobyté východní Prusko, japonské ostrovy a jiná území ! Drží je dodnes !
Tak vocode ?
08. 01. 2009 | 21:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

08. 01. 2009 | 21:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Sned si nemyslíte, že Vás budu vyučovat z poválečných dějin. Nastudujte tehdejší mezinárodní události, materiály z konferencí a juristicky zanalyzujte a potom budete vědět víc.
08. 01. 2009 | 21:48

Miroslav Brzobohatý napsal(a):

Goebbels bledne závistí.
Mr.Tomsky žijete na Marsu?
Nepíše se rok 1947, ani ve svaté zemi nevládnou Římané, nebyli makabejští přichystáni se sebevražedně obětovat kvůli okupaci a útlaku?
http://www.counterpunch.org...
http://www.gilad.co.uk/html...
http://www.normanfinkelstei...
08. 01. 2009 | 21:54

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
to je hodně slabý ústup z diskuze. :-))) Hezky formulovaná vytáčka, jak z VUMLU !
Tak co, jak je to ? Platí pro SSSR a dnešní Rusko jiné mezinárodní právo než pro Israel ?
08. 01. 2009 | 22:00

Imhotep napsal(a):

pro Zbyňka Matyáše:

Mám poněkud jiný názor na věc, ale pozorně sleduji Vaši argumentaci. To je vedlejší.
Chtěl bych Vás jenom upozornit na to, že debata s Čochtanem je zcela nemožná. Ten neuzná žádný Váš argument. Jeho znalosti historie jsou "googlovské". S tím se prostě nedá debatovat.
08. 01. 2009 | 22:05

vanoce3000 napsal(a):

Další kolo nekončící dějinné tragédie židovských útoků na palestinskou samosprávu. V tomto se zřejmě s panem Tomským mnozí neshodneme, ten to vidí zcela převráceně: "Další kolo nekončící dějinné tragédie arabských útoků na židovský stát." :-)
08. 01. 2009 | 22:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Slabý ústup z diskuze??! Copak já tady obhajuji SSSR či Rusko anebo např. USA v případě Kosova? Řeč je o státu Israel a o Židech a Arabech. A že všichni prokazatelně používají teroristické metody má být argument? Čeho? Obhajoby jednoho z teroristů - Israele? Divná logika.
08. 01. 2009 | 22:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Imhotep:
Nejsem expert ani nemám speciální znalosti o regionu, nicméně nevyváženost a jednostrannost ve prospěch Izraele je zjevná.
08. 01. 2009 | 22:11

vanoce3000 napsal(a):

Položte si pane Tomský zásadní otázku, a to kdopak se již celých 60 let rozvíjí s pomocí armády na úkor koho? Kdo má v takovémto případě právo využít všech dostupných prostředků k sebeobraně?
08. 01. 2009 | 22:11

J. Hemzal napsal(a):

To Imhotep:
Hm to není ideologie, ale propaganda, a to z obou stran, jak už to ve válkách bývá. Jednoduché řešení nezná nikdo. Snad to dopadne jako v Severním Irsku, kdy se obě znepřátelené strany postupně unavily v bludném kruhu násilí.
No a není možné pominout ani vnitřní konflikt Palestinců mezi islamistickým Hamásem a sekulárním Fatáhem, to celou věc značně komplikuje.
Ale snad to nakonec dobře dopadne. Vždyť Palestinci v pásmu Gazy vlastně šlapou po pěnězích - takové krásné pobřeží - nikdo by nemusel žít v bídě...
Zní to jako utopi, že jo? Ale Němci se s Francouzi také nakonec usmířili, a jak se nenáviděli, a kolik mrtvých to stálo...
Snad najdou Palestinci a Izraelci mezi sebou nějakého Schumana nebo Adenaura.
08. 01. 2009 | 22:30

Imhotep napsal(a):

pro Jirku Hemzala:

To bych jim přál.
08. 01. 2009 | 22:50

skogen napsal(a):

No, tak jsem si chtěl pustit Schindlerův seznam, jenže zjišťuji, že nemám náladu. Nějak se mi ten Spielberg začíná zajídat - a to chudák za nic nemůže.
08. 01. 2009 | 22:50

Honza napsal(a):

Fotky z obou stran konfliktu:
http://palestinian.ning.com...
(obrazky maji dve casti, jedna o izraeli druha o palestine, je nutne videt obe)

Predpokladam ze ignoranti jako Tomsky ani z takovehle vymluvne ilustrace nepochopi ze pravda neni jenom jedna,ale doufam ze nekteri ctenari to oceni...
08. 01. 2009 | 23:01

jaxx napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Mě by to taky zajímalo, jaký je podle Vás rozdíl mezi Izraelem a Ruskem. Oba po vyhrané válce obsadily dobyté území a drží je dodnes.
08. 01. 2009 | 23:19

Radek Mikula napsal(a):

Další profesor vyměšující válečnou propagandu. Příznačné pro dnešek. Takhle si budou naši potomci pamatovat pokolení, které žilo na začátku 21. století.
09. 01. 2009 | 00:59

Supman napsal(a):

Všem mudrlantům, kteří zde eufemizují vraždění civilistů jako "nutné ztráty" atp., bych doporučil shlédnutí dětských mrtvolek z Gazy.
V teple domova pokrytecky rozumujete o právech na sebeurčení a nutnosti obětí, ale přitom se většina z vás zhroutí když nepřivezou čerstvé pečivo. Vykašlete se prosím na tu nehoráznou banalizaci lidských životů, protože jednoho dne byste mohli zjitit, že někdo banalizuje ten váš.

Tomský: Dyk voni to s nima myslej dobře, že jo? Za takové vysvětlení by se nemusela stydět ani israelská armáda...
09. 01. 2009 | 02:37

JC napsal(a):

Honza,
Takové fotky udělat,zveřejnit a jimi argumentovat může jen perversní prase.
Gratuluji.
09. 01. 2009 | 08:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jaxx:
I Vám je třeba doporučit studium materiálů tehdejších konferencí: Jalta, Postupim i Teherán. Možná se dopátráte mezinárodního právního uznání výsledků WWII. Nic podobného nenajdete v případě územních záborů Izraele, naopak ten soustavně neplní mezinárodní rezoluce OSN.
JC:
Nezlobíte se na zrcadlo? Nejde spíš o to, že takové činy spáchat může jen perversní prase?
09. 01. 2009 | 09:21

Imhotep napsal(a):

pro JC:

Problém není v tom, kdo ty fotky vyfotil, ale v tom, kdo se těchto činů dopustil. Problém naší tzv. civilizace je, že to nedokáže někdy, i záměrně, rozlišovat.
P.S. Byli perverzní i ti, kdo dokumentovali zločiny nacistů v koncentračních táborech?
09. 01. 2009 | 09:26

veverka napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Tak,tak.Izrael neplní ani tu nejnovější rezoluci OSN,která mu ukládá okamžitě přestat útočit na Gazu a stáhnout se do Izraele.Izrael rezoluci OSN ignoruje a vraždí dál.

http://www.novinky.cz/clane...
09. 01. 2009 | 09:31

veverka napsal(a):

Blue Jay
Všichni kdo sem chodí už nějakou dobu vědí koho sem volil,DS to není.Jestli tě to opravdu tak zajímá,najdi si to.A pokud se mě snad snažíš nějak dotknout,tak budeš muset vymyslet něco lepšího než plky o xenofobech a rasistech.To samozřejmě platí i pro tvé dvojče Čochtana.
09. 01. 2009 | 09:36

jaxx napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Stále uhýbáte. Neumíte odpovědět přímo? Ptal jsem se, jaký je PODLE VÁS rozdíl a dostalo se mi nicneříkajících odkazů na studium...
09. 01. 2009 | 09:38

veverka napsal(a):

Jinak nejnovější kontraproduktivní vraždění které páchá Izrael už přimělo Baraka Obamu,aby změnil Bushovu politiku izolace islamistické organizace Hamas a zahájil s ní diplomatická jednání.Takže izsraelský masakr v Gaze pomohl Hamasu.Gratuluji.
http://www.guardian.co.uk/w...
09. 01. 2009 | 09:42

jaxx napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Mimochodem, na těch konferencích vystupoval Sovětský svaz z pozice silné velmoci a se vším z toho vyplývajícími důsledky - viz např. rozdělení vlivu v Evropě...
09. 01. 2009 | 09:42

Čochtan napsal(a):

Aby bylo jednou pro vždy v diskuzích jasno:

1. Israel nikoho "netrestá" a už vůbec ne kolektivně, Israel likviduje vrahy a nebezpečí pro vlastní občany.

2. Israel nezabíjí záměrně "nevinné oběti". I když připustíme, že tam nějaké "nevinné oběti" jsou. Na to by bylo škoda munice. Ta je drahá. Israel zabíjí vrahy svých občanů.

3. po 11.9.2001 jste mohli vidět ulice Gazy (a nejen Gazy ale všech muslimských měst) narvané jásajícím davem, zmítajícími se a ječícími samicemi a jejich mláďaty. TOHLE NEJSOU NEVINNÉ OBĚTI !!!!!

4. Přesto umírají civilisti. O jejich vině, či nevině se dá diskutovat. Proč umírají ? Ne proto, že by Israel prahnul po jejich krvi, že by je "trestal", ale proto, že se za jejich zády (doslovně) schovávají vrazi israelských civilistů a dětí. Co chcete dělat se skladištěm raket ve škole a mešitě ?

5. Israel má na vybranou. Buď bude brát ohledy na civilisty kryjící vrahy, a pak nebude brát ohledy na životy vlastních lidí, nebo opačně. Každý jiný stát na světě by se zachoval stejně.
09. 01. 2009 | 10:20

JC napsal(a):

Matyáš, Imhotep,
Na tom co jsem napsal nehodlám změnit ani čárku.
Mohl bych klidně dát odkaz na stovky podobných fotek spáchaných druhou stranou, ale neudělám to, nejsem hovado.
P.S. Dokumentování zločinů nacistů v koncentračních táborech a jejich promítání v Norimberku byla součást soudního projednávání, protože náckové jaksi tvrdili, že se nic takového nedělo. Nicméně i sledování takovýchto záběrů jaksi mimochodem předpokládá určitý druh perverse.Jestli někdo nedokáže rozlišovat, tak to není civilizace, ale pan Imhotep.
09. 01. 2009 | 11:02

Květoslav napsal(a):

Zbyňku Matyáši - jakých 7 milionů Palestinců vyhnaných z Izraele? Co je to za hausnumero? Vždyť by se tam ani nevešli! Sami Palestinci udávají číslo 700 000 - což je prakticky stejný počet lidí, jako byl počet židů vyhnaných z arabských zemí.
09. 01. 2009 | 11:30

SuP napsal(a):

Sice jsem toto původně napsal jinde, ale nechci Vás o to ošidit.
Tak mě napadá, jak to, že z celého přihlížejícího (a pyskujícího) světa ještě nikoho nenapadlo, NA CO ŽE všichni ti Palestinci pořád jsou ozbrojeni??? Proti izraelcům je to zcela evidentně neúčinné, tak proti komu?
Rezoluce a mandát OSN by měly dosáhnout především úplného odzbrojení všech palestinských bojůvek, potažmo obyvatel. Jsou totiž Izraelskou armádou potenciálně chráněni tolik, že si to ani nezaslouží.
09. 01. 2009 | 12:20

Imhotep napsal(a):

pro JC:

I tato fota násilí z obou stran budou použita, doufám, při soudních jednáních.

Měnit ani čárku nemusíte, to fanatici nedělají a ani to od nich nikdo neočekává. Stejně jako se nedivím, že za darebáka obviní někho, kdo se z podstaty své práce takovým fotkám nevyhne, zatímco pachatelům velkoryse promíjí.

P.S. Nejsem novinář.
09. 01. 2009 | 12:56

Al Jouda napsal(a):

To veverka : Napsal jste : Takže izsraelský masakr v Gaze pomohl Hamasu.Gratuluji.
No a vo,vo tom to je !
09. 01. 2009 | 13:01

veverka napsal(a):

Čochtan

Aby bylo jednou pro vždy v diskuzích jasno:

Palestinci brání svou zemi,kterou jim Izraelci ukradli.Všechno ostatní je jen mlha a žvásty.
09. 01. 2009 | 13:12

jaxx napsal(a):

Veverák: To, co jste právě předvedl, je právě ten Vámi kritizovaný jednostranný pohled.
09. 01. 2009 | 13:38

JC napsal(a):

Imhotep,
1,To vaše doufání v soudní proces...no to určitě.Snad, že by se prokázalo, že někdo z IL vojáků spáchal válečný zločin a byl postaven před IL vojenský soud. V případě Hamasu nelze nic takového očekávat čistě jenom z hlediska toho, že žádný válečný soud nemají..na co taky že ?
Že nejste novinář, to mi nemusíte ani sdělovat, protože asi nevíte nic o novinářské etice. Když to rozeberu dál, tak kteří novináři to měli vyfotit, když vstup mediím je zablokován ? Že by izraelští armádní ? Nebo někdo z OSN ? O nikom jsem netvrdil, že je darebák, leč perversní prase. Je v tom docela rozdíl, který asi nechápete, když ta dvě slova zaměńujete.Vaši závěřečnou konstrukci ponechávám bez komentáře.
09. 01. 2009 | 14:15

Jirka Hemzal napsal(a):

to veverka:
Vcelku jste vystihl postoj, kterým je celá situace na Blízkém východě zablokovaná - my máme svoji pravdu a ostatní je jen mlha a žvásty...
09. 01. 2009 | 14:16

stejskal napsal(a):

Ne, "Arabáči", pane Čochtane, ale Arabové (podobně jako netoleruji "židáky").

Váš text jsem smazal.

Děkuji předem za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 01. 2009 | 16:05

Čochtan napsal(a):

veverka

Aby bylo jednou pro vždy v diskuzích jasno:

Israelci brání svou zemi,kterou jim arabští loupežníci z pouště pod vedením pedofilního loupežníka Mohameda ukradli. Všechno ostatní je jen mlha a žvásty.
09. 01. 2009 | 18:31

Čochtan napsal(a):

Ale pane Stejskale,
když vono se "arabáci" tak pěkně rýmuje !
09. 01. 2009 | 18:36

Imhotep napsal(a):

pro JC:

Jak jsem napsal: Od fanatiků debatu neočekávám a urážky přehlížím :)
09. 01. 2009 | 19:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jaxx:
Ano, jsou lidé, kterým odkazy na studijní materiály nic neříkají. Mně zase nic neříká Vaše otázka, nevím, proč bych se měl zpovídat kdejakému anonymovi.
09. 01. 2009 | 20:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Květoslav:
Už nevím, odkud jsem to číslo převzal, asi máte pravdu Vy.
http://neviditelnypes.lidov...
Je to podstatné?
09. 01. 2009 | 21:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Je třeba míti se na pozoru před lidmi, kteří mají jednou pro vždy jasno. Obvykle to sjou nebezpeční fanatici.
09. 01. 2009 | 21:09

jaxx napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Další, ne příliš elegantní odkopnutí do autu. Chci po Vás Váš vlastní názor, teda, pokud nějaký máte, od toho je to diskuze. A proč si myslíte, že jsem anonym? Mám uvedený nick + mail, stejně jako Vy.
Za druhé, "Je třeba míti se...": Čochtan pouze parodoval Veverku. Doporučuji přečíst si diskuzi...
09. 01. 2009 | 21:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jaxx:
Chtít můžete cokoliv, dostanete jenom to, co Vám kdo dá.
09. 01. 2009 | 22:50

jaxx napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Už je mi to jasné. Vy máte svoji pravdu a ostatní je jen mlha a žvásty... Proč vůbec přispíváte do diskuze, když je pod Vaši úroveň diskutovat?
10. 01. 2009 | 00:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jaxx:
Demagogií si nepomůžete. Pod mojí úroveň je diskutovat na něčí naléhání, jak mám diskutovat. Opravdu nejste schopen pochopit, že je výsostným právem každého diskutéra si vybrat, na co a jak bude reagovat?
10. 01. 2009 | 16:52

jaxx napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Fajn, další výmluvy... Pokud obyčejný dotaz považujete za naléhání, tak už nevím. Prosit Vás o laskavost? Běžte se vycpat.
10. 01. 2009 | 20:54

Obama napsal(a):

Pan Tomský tvrdí:Bush by udělal všechno proto, aby na dům, kde spí jeho dcery, nepadaly rakety. Budiž! Co mohou udělat nevinní civilisté v Gaze, na jejichž domy padají izraelské granáty? Jde o lidské životy a ty mají stejnou cenu, ať jde o Iráčany, židy nebo Palestince. Násilím vyvolává jen další násilí.
11. 01. 2009 | 11:03

Zločiny Sionismu napsal(a):

Pro snazší pochopení podstaty problému uvedu smyšlený příběh - alegorii:

Představte si, že Eskymáci by se nejprve na příkaz svých vládců naučili mythologii, staré pověsti a náboženství ze starodávného Zimbabwe. Poté by se Eskymáci naučili novou řeč - nikoliv však Zimbabwštinu, ale podivnou Německou hatmatilku. Poté by Eskymáčtí bankéři nadšeně financovali podivné popletené hnutí mezi Eskymáky. Podstatou tohoto nového Eskymáckého hnutí by byla šílená myšlenka: Eskymáci jsou potomky pravých Zimbabwanů, o čemž důkazem je, že se Eskymáci naučili Zimbabwské staré pověsti.
Pomocí propagandy a 50 let lží v médiích by se podařilo potlačit jakýkoliv posměch nad faktem, že Eskymáci mají dědičně pleť poněkud světlejší než opravdoví Zimbabwané. Eskymáci by se postupně stěhovali do Zimbabwe, pomocí teroristických akcí by vyprovokovali konflikt a během následujících dalších 60 let by postupně vyvražďovali Zimbabwské obyvatelstvo. Kdokoliv by si dovolil kritizovat Eskymáky, byl by veřejně v médiích hanoben jako Anti-Afro, nacista, ozubené kolo v Hitlerově soukolí atp.
Jakékoliv snahy pomocí testů DNA dokázat pravdu by byly sabotovány, falšovány nebo prováděny nevědeckým selektivním výběrem vzorků atd.
--------------
A nyní konec alegorie, dosadíme skutečná jména:
V Chazarské říši rozkládající se 2.000 km severně/severovýchodně od Izraele kolem 8./9. století na příkaz vládce zavedli místo dosavadního náboženství (uctívajícího falus) nové náboženství - Judaismus. Kolem roku 1250 byla Chazarská říše rozprášena a Chazaři zčásti zůstali v oblasti Krymu, Ukrajiny, zčásti migrovali směrem na západ. Odmítali asimilovat a udržovali si své nové náboženství - Judaismus, vylepšované o takové perly jako např. Talmud.
Během 750 let Chazaři uvěřili bludu, že jsou opravdovými potomky skutečných Jůdejců, Hebrejců atd. Faktu, že Chazaři mají křídově bílou pleť a nikdy nežili 5.000 let pod silným jižním sluncem Izraele nikdo nevěnoval pozornost. Testy DNA byly ještě neznámou věcí.
Chazarské elity navštěvovaly Palestinu a financovaly sionistické hnutí - tj. šílenou myšlenku, že Chazaři jsou potomky Jůdejců a že Palestina by jako měla patřit Chazarům. Chazaři následně 60 let vyvražďují a vyhánějí Palestince.
Co ukázaly testy DNA?
1. 90% sionistů nejsou potomky Jůdejců atd., jejich předkové nikdy nežili v Izraeli - jedná se o potomky Chazarů.
Sami mezi sebou se označují jako AshkeNazi. Chazaři (AshkeNazi) nejsou a nikdy nebyli Sémity.
2. 10% sionistů jsou Sefardi, podle testů DNA opravdoví potomci Jůdejců atd. Sefardi jsou potomky Sémitů.
3. Palestinci podle testů DNA jsou skutečnými potomky opravdových Jůdejců, Hebrejců atd. Palestinci jsou Sémité.
4. DNA Palestinců a DNA Sefardů je do té míry totožné, že se jedná o pokrevné bratry.

ZÁVĚR: Chazaři omylem obsadili nesprávnou zemi (Palestinu), omylem vyvražďují Palestince - potomky opravdových Jůdejců, Hebrejců atd.

Chazaři nejsou a nikdy nebyli Sémité - proto hanobit kohokoliv, kdo kritizuje Chazarské vraždění a tzv. "sionismus" a označovat za "anti-semitismus" jakékoliv poukazování na fakta je naprosto převrácená demagogie.
Masmédia stále pokračují v zaběhlé propagandě a stále opakují 1.000x opakovanou lež: a to že Chazaři (AshkeNazi) jsou údajnými potomky Izraelců a že země Izrael (Palestina) jim údajně historicky patří.
Jedná se pouze o krutý omyl. Jako první krok k míru je zapotřebí pomocí osvěty a vědeckých důkazů zveřejnit fakta

Jednou z prvních vlaštovek je kniha profesora Shlomo Sanda z Tel Avivské Univerzity nazvaná: Jak byl vynalezen židovský národ (v Izraeli velký bestseller)

link na izraelské noviny Haaretz:

http://www.haaretz.com/hase...
11. 01. 2009 | 12:14

Olda napsal(a):

Všem islamistúm doporučuji film Planeta opic.Zkuste se,prosím,zařadit na kterou stranu patříte.
11. 01. 2009 | 18:26

jaxx napsal(a):

Pro všechny, kdo nadávají Izraeli za blokádu Gazy:
Gaza má 14 km hranici s Egyptem. Tu taky blokuje Izrael?
12. 01. 2009 | 13:10

veverka napsal(a):

Izraelští političtí a vojenští vůdci páchají válečné zločiny

Tvrdí to v článku pro Wall Street Journal profesor práva na Hastings College v San Franciscu George E. Bisharat. Podle něj nemůže být současný izraelský útok na Gazu ospravedlněn jako sebeobrana. Spíše jde o vážné porušení mezinárodního práva, které zahrnuje válečné zločiny. Političtí a vojenští vůdci Izraele by za ně měli nést odpovědnost a mohou být souzeni mezinárodním tribunálem.

Celý článek na:
http://www.czechfp.cz/site/...
12. 01. 2009 | 16:43

Filipi napsal(a):

Pane Tomsky, v jedne veci nesouhlasim. Nase civilizace muze fundamentalisty porazit v konvencni valce. Musela by na to ale mit vuli. A to v zadnem pripade nema. Konvencni valka, ktera by islam na dlouhou dobu porazila by vedla ke statisicum obeti a i kdyz by byly v drtive vetsine na strane nepritele tak Evropa a ani USA nejsou pripraveni neco takoveho pripustit. Z ciste vojenskeho hlediska to az tak narocne neni.
12. 01. 2009 | 19:26

jaxx napsal(a):

"Pokojná" demonstrace Palestinců:
http://www.nekorektne.com/2...
A co na to Veverka?
12. 01. 2009 | 22:39

Radek Mikula napsal(a):

Human Rights Watch: Izrael používá v Gaze bílý fosfor http://blisty.cz/2009/1/9/a...
------------------------------------------------------------------------
Ty usuzuješ,že Izrael používá v Gaze bojové chemické látky???
Sommere ty hajzle,už jsem to jednou napsal tvému kunčoftovi aaronovi.Mít tě po ruce dostal bys tahkovou po držce,že by tě ty provokace okamžitě přešly. Ivan.
12.01.2009 14:55:33
13. 01. 2009 | 04:11

Terry napsal(a):

to veverka napsal(a):
"Další neuvěřitelný blábol od Tomského....Takovou kravinu může napsat jenom někdo jako je Tomský nebo Livinová.....Židé prostě ukradli Palestincům jejich zemi a zřídili si tam svůj stát Izrael..."

Něco o původu Židů a jejich kultuře (http://www.inext.cz/peer/z_...)

Židovská historie (1): Nejstarší dějiny (http://eretz.cz/content/vie...)

Starověké státy - Malá Asie - Sýrie (http://www.dejepis.com/inde...):
První státní útvar s centrem v Jeruzalémě vytvořil král David (1010 - 970 před Kristem). Davidův syn Šalamoun se snažil upevnit politiku a obchodní styky s okolními státy (Egypt, Fénická města). Za jeho vlády došlo k rozvoji obchodu, začátek stavění chrámů a paláců v Jeruzalémě.

Po smrti Šalamouna se hebrejský stát rozdělil na severní (Izraelské království) a jižní (Judské království). Davidova dynastie vládla v Judském království do roku 587 před Kristem, kdy byl Jeruzalém dobyt Babylóňany. Severní království bylo vyvráceno Asyřany. Celá Palestina se dostala do babylónského zajetí (do roku 539 před Kristem), kdy novobabylónskou říši ovládl perský král Kyros, který dovolil judským vyhnancům návrat do Palestiny. V období judského království a babylónského zajetí se šířilo tzv. prorocké hnutí, které dávalo starému jahvistu novou podobu. => toto se odrazilo ve Starém zákoně.
(konec citace)

Právní dějiny starověkého Izraele (http://spcp.prf.cuni.cz/vyu...)

Nepřátelství vůči Židům ve středověku (http://glosy.info/texty/nep...)

Palestinci - Hitlerovi vnuci (http://vaclavek.blog.idnes....)

Izrael (http://cs.wikipedia.org/wik...)
13. 01. 2009 | 08:35

Imhotep napsal(a):

pro Terry:

A což nechat vědění a la interner a začít studovat prameny a solidní historické publikace.
13. 01. 2009 | 17:36

upc interner napsal(a):

Celá Palestina se dostala do babylónského zajetí
06. 08. 2009 | 09:33

ESTER24Frazier napsal(a):

When you are in not good state and have no money to move out from that point, you will require to take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">http://www.lowest-rate-loans.com</a>. Because that will aid you definitely. I get car loan every single year and feel myself good because of that.
07. 05. 2010 | 10:11

loans napsal(a):

It is well known that cash makes us autonomous. But how to act when somebody has no money? The one way is to receive the loans and short term loan.
16. 07. 2010 | 07:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy