Izraelsko-americké příměří v Gaze

18. 01. 2009 | 19:48
Přečteno 4381 krát
Po třech týdnech masivní ofenzivy v Gaze vyhlásil Izrael v ranních nedělních hodinách příměří. Několik minut později dopadly na izraelské městečko Sderot čtyři rakety, které mají dokázat, že nepřítel ani strategického vítězství ani cíle invaze nedosáhl. Hamas se nevzdal, nápor armády přežil, příměří odmítl. V Gaze zahynulo více než 1 000 lidí, většinou civilistů a dětí. Izraelské ztráty byly nepatrné – třináct vojáků, desítky raněných.

Obě strany považují výsledek za vítězství a svým způsobem mají pravdu. Henry Kissinger kdysi prohlásil: “přežije-li guerilla nápor konvenční armády, zvítězila.“ Izraelci se domnívají, že uštědřili fanatikům lekci a výrazně oslabili jejich možnosti. Poslední týden invaze klesl počet denně vystřelovaných raket z původních zhruba 40 na 5-10, většina pašovacích tunelů byla zničena, město Gaza je silně poškozeno, vládní budovy Hamazu v troskách.

Tato čísla však mnoho neříkají. Staroslavné město Gaza je totiž hotové neštěstí. Polovina z jeho půldruhamilionového obyvatelstva žije v táborech, většinou jde o pravnuky původních uprchlíků, jimž Egypt během dvacetileté vlády odmítl občanství a tím i možnost opustit enklávu. Ta není ekonomicky soběstačná, žije z milodarů mezinárodních organizací (cynici poukazují na skutečnost, že produkuje převážně děti), a dodejme, i fanatismus. Není divu.

Západní Evropa roní pokrytecké humanistické slzy, zvláště dnešní protiizraelská levice, ale cynismus Hamasu, jenž zneužívá svého obyvatelstva jako ochranného štítu, nekritizuje, kritizuje Izrael a nešťastným Gazanům účinnou pomoc neposkytne. Tváří se, jakoby nevěděl, že neexistuje na světě stát, který by se nechal léta beztrestně ostřelovat. Přesto jsou civilní oběti izraelského útoku, každá válka je tragická, relativně nízké v porovnání s invazí v Afganistánu, Iráku a jinde. Izrael dobře ví, že s potomky mrtvých a raněných bude muset žít.

Jaký je tedy výsledek v nekončícím patovém arabsko-izraelském konfliktu? Pokud se skutečně Izraeli podařilo oslabit Hamáz psychologicky, to znamená ve vztahu vůči té necelé polovině obyvatelstva Gazy, která jej nevolila, a možná i vůči jejím vlastním přívržencům, kteří sice volili Hamás, ale nikoli tuhle nerovnou válku, tak si nepochybně alespoň na čas oddychne. Invaze Libanonu před dvěma lety také Hizbolá vojensky neporazila, ale jak přiznal nedávno jeho vůdce šejk Nasraláh, kdyby tehdy věděl jaká bude izraelská reakce, k útoku na hranicích by nedošlo. Z Libanonského nebe už dva roky rakety nepadají, a jeho podporu pobratimci z Hamásu rovněž nedostali. Naděje, že se budou i Palestinci v Gaze podobně jako sunitští a křesťanští Libanonci ptát, zda-li to všechno stálo za to, je přece jen o něco menší. Jejich mezinárodní status oběti se sice zvýšil, podpora arabské ulice na čas vzrostla, vidina prosperity však nikoli. Pramalá je také naděje, že volby jednou něco změní. Jako všechny totalitní strany Hamás vyznává heslo - jeden člověk, jeden hlas, jen jednou.

Přesto lze konstatovat, že bylo západní veřejné mínění vůči Izraeli tentokrát relativně zdrženlivé. Hamás stejně jako Talibán partnerem prostě být nemůže. A podaří-li se stabilizovat Irák, bude jednou možná prezident Bush ospravedlněn, a mocenská rovnice na Blízkém východě se změní v neprospěch fanatiků. Jak řekl barvitě Thomas L. Friedman z New York Times: „hranice Gazy je dnes také hranice s Iránem“ a spor s Hamásem je rovněž zápas mezi fundamentalisty a modernisty v arabském světě, v němž hraje Izrael jenom prostředníka.

Podle izraelsko-americké smlouvy o příměří mají Američané zajistit, aby se zbraně do enklávy přestaly pašovat, což ovšem bez Egypta nelze. Ten však stejně jako kdysi svoji odpovědnost za enklávu i za svoji hranici provrtanou tunely odmítá.

Bez mocného amerického angažmá se nic nevyřeší. Nový americký prezident to opravdu lehké mít nebude.

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ujo napsal(a):

z celého povídání je pravdivá hlavně poslední věta:
"Bez mocného amerického angažmá se nic nevyřeší. Nový americký prezident to opravdu lehké mít nebude."

Ovšem to angažmá by nesmělo být stejně jednostranné jako dosud.
Bohužel naděje v tomto směru není příliš velká
18. 01. 2009 | 20:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Myslím, že platí opak: s mocným americkým angažmá se nic nevyřeší. Obsazení Gazy izraelským vojskem je jenom jednou epizodou v dlouholeté řadě vojenských střetů mezi rivaly a nic nenasvědčuje tomu, že by v blízké budoucnosti se to mělo změnit. Tento konflikt nelze vyřešit bojovníky se zbraněmi a armádou. Tento konflikt může být ukončen jenom dohodou účastníků. Ti se však zřejmě nedohodnou dříve, dokud nedospějí k poznání nerentabilnosti prodlužování konfliktu. Účast a aktívní podpora bojujících ze strany jiných států a institucí je ve skutečnosti kontraproduktívní a možnost uzavření nějaké formy míru dohodou reálně vzdaluje.
18. 01. 2009 | 20:25

Germanicus napsal(a):

Je to pro mě fakt těžké. K Židům, k židovské kultuře i ke státu Izrael jsem celý život měl pozitivní vztah a sympatie. Ale, ale v posledních letech mám pocit, že politika izraelského státu vede do slepé uličky. Neumím to bohužel pregnatně vyjádřit, ale moje pocity (tak jako často i v jiných případech) vyjádřil kolega vlk v diskuzi na toto téma před časem pod jiným blogem. Něco v tom smyslu, že Izraeli nic jiného nezbývá, ale že z dlouhodobého hlediska tato politika nemá perspektivu (pro samotnou existenci Izraele).
Mezi tím jsem se seznámil s některými materiály, které více méně vyjadřují moje rozpoložení. Přikládám na ně linky.
http://www.blisty.cz/2009/1...
http://www.blisty.cz/2009/1...
18. 01. 2009 | 20:33

Radek Mikula napsal(a):

Myslíte, že dobře zaplacení neokonzervativní politruci svým filipikám proti barbarům z Východu skutečně věří?
18. 01. 2009 | 20:38

Čochtan napsal(a):

Nejspíš by pomohlo, kdyby arabské státy si Araby z Gazy rozebraly a usadili je na svých územích. Samozřejmě ne v uprchlických táborech ale promíchali je mezi jiné "svoje" Araby. Tak jak to udělali Němci se sudetskými Němci.
Koneckonců, arabské země opustilo asi 700 000 Židů. jejich místa by mohli nyní obsadit.
18. 01. 2009 | 21:21

N.O.S napsal(a):

Čochtan: Já si spíš myslím že by pomohlo kdyby si Evropa svoje Chazary (tzv. židy) rozebrala a promíchala mezi své ovčany.
18. 01. 2009 | 22:02

Čochtan napsal(a):

No, zdvihlo by to inteligenční průměr Evropy, ale obávám se, že Židi jsou radši doma v Israeli. Tak kde žili už před více než třemi tisíci lety.
18. 01. 2009 | 22:14

N.O.S napsal(a):

Čochtan: víte jste dost omezený člověk, nezvedlo 94 IQ v Izraeli.

ano máte pravdu originální židé jsou Palestinci nikoliv chazaři co se týče osídlení neexistují žádné důkazy
18. 01. 2009 | 22:24

Supman napsal(a):

"Přesto lze konstatovat, že bylo západní veřejné mínění vůči Izraeli tentokrát relativně zdrženlivé."

Vy ale lžete!!!
19. 01. 2009 | 02:26

Komančov 008 napsal(a):

Bohove vždy vitězí? Člověk prohráva ,asi jen proto že je jen člověk ,je takovy jaky je a pan Tomsky ma většinou pravdu.Někdy mi to připada jako kdyš narod husitu hleda sveho žišku,určitě bude lepší najit Karla svět se nezmění pomoci kouzelne hulky všechno chce svuj čas.
19. 01. 2009 | 05:59

veverka napsal(a):

Immanuel Wallerstein: Kronika předpověděné sebevraždy - případ Izraele

http://www.blisty.cz/2009/1...
19. 01. 2009 | 08:47

veverka napsal(a):

Izraelská vojenská akce v Gaze je srovnatelná s tím, co dělali němečtí vojáci během holocaustu, prohlásil britský židovský poslanec za Labouristickou stranu Gerald Kaufman a vyzval k vyhlášení zbrojního embarga vůči Izraeli.

http://www.czechfp.cz/site/...
19. 01. 2009 | 09:03

dej2 napsal(a):

veverko.Máte vůbec někdy argumenzy z VLASTNÍHO mozku???Nebo umíte pouze odkazovat na Blicí listy?
19. 01. 2009 | 09:09

martys napsal(a):

když si v Africe někdo uprdne - hned je tam mise OSN....a tady nic....z toho mi vychází že je to něčí zájem aby se tam bojovalo, aby se testovaly nové zbraně, aby byla nějaká zábava na zpravodajských stanicích
19. 01. 2009 | 09:27

Al Jouda napsal(a):

Podle článků v BL je nejlepší alternativou pro Izrael sousedství se silnými arabskými státy. Toho by se dalo docílit také tím způsobem, kdyby si okolní silné arabské státy rozebraly tzv. Palestince, rozptýlily by je mezi své obyvatelstvo a jako kompenzaci by mohli anektovat odpovídající část území jimi obývaného. Tím by zmizel tzv. palestinský problém. Tady vidím úlohu nového prezidenta USA - dotlačit Araby k tomuto řešení !
19. 01. 2009 | 10:20

bob napsal(a):

Izrael nedovolý nikdy, aby hamás byl při síle před akcí na svou ochranu. To si musí být vědom každý. Izrael má právo na existenci, to arabové v roce 1948 nechtěli svůj palestinský stát... A teď každý křičí, že Izrael je agresor. není agresor, on se brání. finsko v roce 1939 také po napadení Ruskem hnalo rudou armádu až k Leningradu... Takže agresor dostává na frak a někomu se to nelíbí. Myslím, že ani Sarkozy a ani jiní politikové nemají právo mluvit o tom, kdo co smí a nesmí. Hamás jsou teroristé a také tak se s nimi má zacházet...
19. 01. 2009 | 10:58

Falcon napsal(a):

Veverko
to co tvrdí onen britský poslanec, potvrzuje jen teorii, že v každé společnosti se nacházejí duševně omezení jedinci, ba přímo hlupáci.
Toho pána bych s chutí poslal zpátky časem do dob řádění vojáků SS na okupovaných územích a v koncentrácích a rád bych si poslechl jeho slova, když by se pak vrátil, jestli by se vrátil.
Tento pán je jen výrazným příkladem toho, že s hlupáky se musí bojovat stále, ale přitom je to boj nekonečný, protože se stále rodí noví blbci.
Díky takovýmto hlupákům co si nechtějí pálit prsty a raději si najdou pro vše výmluvy, se z černého stane bíle a naopak.
Stejně uvažovali jistý pan Chamberlain a pan Daladier v Mnichově, když demokratické Československo předhodili nacistickému Německu.
K čemu to vedlo, všichni víme.
A dnes je to s Izraelem stejné. Podobní hlupáci jako onen poslanec, či mnoho z diskutujících, co odsuzují Izrael za politiku aktivní obrany svých občanů, by tento stát nejraději předhodilo Arabům, aby si ho rozebrali a co by se stalo se Židy, už je vůbec nezajímá. Vždyť, co oni si ti Židé zase dovolují? Oni dokonce přímo brání svoje životy, domovy a to, co v Izraeli vybudovali se zbraní v ruce a přitom zabíjí ty hodné palestinské odpalovače raket.
A bránit svoje hodnoty, svoje území, bránit jiné, pomáhat jim, to se v dnešní stále více ateistické Evropě, která díky tomu stále více směřuje ke zkáze, tak to se tedy jaksi nenosí. Ba přímo naopak.
Levičáci podporují naopak ztrátu kulturní a národní identity Evropy podporovaním masového přistěhovalectví naprosto nepřizpůsobivých přistěhovalců z Afriky a muslimských zemí, kteří nejenže nejsou ochotni přijmout hodnoty, které učinily Evropu Evropou, ale naopak se netají tím, že ji chtějí zničit a nastolit zde vládu svoji. A ono se jim to postupně s tím jak vzrůstá jejich počet, celkem daří.
Vždyť v očích stupidních a populistických levicových politiků jsou to přece také voliči a tak jim budeme plnit to, co si přejí. A pokud chtějí kupříkladu, aby v Londýně přestal zvonit kostel k bohoslužbám, neb to údajně ruší místní muslimy a jejich náboženské cítění, tak se multikulturalisté div nepřetrhnou, aby jim jejich požadavek splnili. A co budou chtít zítra, až jich bude ještě více? Aby třeba evropské ženy chodily zahaleny od hlavy k patě, neboť když jdou po ulici v minisukních, tak to uráží náboženské cítění muslimů? A když to neuděláme, tak opět vypuknou kupříkladu takové nepokoje jako byly před časem ve Francii nebo, nyní v Norsku, kde místní muslimští přistěhovalci protestující proti operaci v Gaze řádili jako barbaři.
19. 01. 2009 | 11:24

Falcon napsal(a):

Část 2
Už i logika toho, že křesťanští obyvatelé Norska, Švédska, Francie a jiných evropských zemí jsou terorizováni bandami muslimských přistěhovalců a jejich potomků, je nám důrazným varováním toho, co nás čeká, pokud tomuto multikulturalismu a přistěhovalectví neučiníme přítrž. A nebo se pak chceme nechat vraždit jako se stalo kupříkladu Theo van Goghovi, když poukázal na opravdové problémy sužující občany Holandska? A nebo se chcete nechat vyhodit do luftu jako ti obyvatelé Londýna či Madridu, kteří se stali obětí muslimských sebevražedných atentátníků? Atentátníků, kterým se ve Španělsku a Británii dostalo pomoci a asylu a nebo se tam již narodili?
Přesně tomuto nebezpečí čelí od počátku svojí existence stát Izrael. Hrozbě svojí likvidace, pozabíjení svých obyvatel a vyhlazení Židů jako národa. Jenže na rozdíl od evropských vlád, které nejsou schopny udělat proti plíživému ohrožení svých občanů nic, tak vláda státu Izrael svoje občany aktivně brání.
A to je v očích dnešních evropských levicových multikulturalistů, snících svůj nesmyslný sen a vedoucích svoje národy jako ovce na porážku něco naprosto nepřijatelného.
Doufám, že se Evropa probudí do reality co nejdříve, jinak nás čeká opravdu nemilá budoucnost s davy mladých muslimů ničících v ulicích evropských měst ruku v ruce s mladými levicovými radikály vše, co jim příjde pod ruku.
Útěchou a nadějí může být snad jen to, jak to nyní předvedl Hamás v Gaze, že přes veškerou velkohubou propagandu, se jeho 25000 mužů ve zbrani ukázalo naprosto neschopnými odolat vycvičené izraelské armádě a způsobit jí nějaké ztráty. Ale snad můžeme doufat, že se evropské obyvatelstvo probudí z letargie a začne pracovat na svém přežití aktivněji než to dělá dnes a než bude nutné proti řádícím a vše ničícím bandám chuligánů tu armádu použít.
Možná i ta krize, a vidina miliard euro odcházejících na sociální podpory těch nepřizpůsobivých přistěhovalců, kteří nejsou pro Evropu vůbec žádným přínosem, konečně otevře Evropanům oči a rozsvítí se jim.
Koneckonců, viděl jsem tu před nedávnem zajímavou statistiku, kdy kupříkladu Francie vyplatila na podporu přistěhovalců o 1/3 více prostředků, než oni přinesli jí. A pokud je to tak a není se důvod domnívat, že ne, i v dalších evropských státech, kam míří vlny přistěhovalců, tak to jsou obrovské částky, které mohla Evropa podstatně lépe investovat kupříkladu do podpor mladým evropským rodinám, jsou tom prostředky, které by mohly přispět k tomu, aby evropská populace tak dramaticky nestárla a nevymírala.
Možná jsem trošku odbočil, ale vidím, že Izrael svým bojem, brání i křesťansko - židovskou civilizaci a kulturu před barbarstvím a zaostalostí a duševním primitivismem. A v tom si zaslouží naši podporu.
Šalom Izrael
19. 01. 2009 | 11:25

JAHA napsal(a):

Ad:martys
"kdyz si v Africe nekdo uprdne...". Ste naozaj taky cynik, ze Vam uslo nicnerobenie nielen OSN v pripadoch, ako je Darfur - genocida nemuslimskych obcanov podporovana vladou krajiny, Somalsko - vrazdenie katolickych obcanov vratanie mnisok, ktore s nasadenim vlasneho zivota sa snazili pomahat beznym prenasledovanym obcanom, genocida medzi "Huti" a "Tutsi" nielen vo Rwande, ale dodnes i v okolitych krajinach, rasove (protibelosske) tazenie v Zimbabwe, ktore vyustilo do kolapsu nielen v zasobovani potravinami po vyhanani (a masakrovani) belosskych farmarov), prenasledovanie krestanov, resp. rozne "nie tak hrozne" diskriminacie krestanov v krajinach Afriky s moslimskymi vladami, atd.? To musite mat silny zaludok!
19. 01. 2009 | 11:26

buldatra napsal(a):

to JAHA:

alespoň vidíte, že boj s lidským nevěděním a nepřehledem je věčný.
Je věčný, ale jinak to holt nejde. Přeji Vám hodně trpělivosti.

Na druhé straně, OSN je taková jakási organizace tragédů. Doufám jen, že jednoho dne se to změní lidstvu ku prospěchu. Bylo by na čase.
19. 01. 2009 | 11:55

veverka napsal(a):

dej2
No lepší než nepředkládat argumenty vůbec žádné,což je přesně tvůj případ.Argumentoval jsem mnohokrát pod jinými blogy k tomuto tématu,jestli tě tak vášnivě zajímají mé argumenty ,najdi si to.
19. 01. 2009 | 12:06

JAHA napsal(a):

Ad: buldatra
"budu neustale opakovat", ze vacsina vasich prispevkov ma hlavu i patu, za co (aspon raz za rok) sa Vam chcem podakovat:-).
19. 01. 2009 | 12:09

veverka napsal(a):

bob
"Izrael má právo na existenci"

A z čeho tak usuzuješ? Státy vznikají a zanikají.Izrael je stát který si uměle vyhlásili Židé a který přežívá jen a pouze díky obrovské finanční,politické a zbrojní podpoře z USA.Nebýt toho,do roka by zmizel stejně tak rychle,jako vznikl.A žádná velmoc není velmocí věčně.Tím co teď Izrael provádí si proti sobě poštval i mnoho lidí,kteří s ním dosud sympatizovali.Dokonce i mnoho Židů.

http://www.blisty.cz/art/44...
19. 01. 2009 | 12:16

veverka napsal(a):

Falcon
"to co tvrdí onen britský poslanec, potvrzuje jen teorii, že v každé společnosti se nacházejí duševně omezení jedinci, ba přímo hlupáci."

Věc názoru.Já si zase naopak myslím,že "teorii, že v každé společnosti se nacházejí duševně omezení jedinci, ba přímo hlupáci" potvrzuje to co si napsal ty.
19. 01. 2009 | 12:20

parr napsal(a):

to veverka: mohu od vas dostat nejake informace, ktere staty nevznikly umele? U Israele se to stale toci dokola, umely stat, umely stat, umely stat, veverka, veverka, veverka. Ktere jsou ty neumele? Vite, jak napriklad vzniklo Ceskoslovensko?
19. 01. 2009 | 12:27

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, u kterého jsem měl podezření z porušení paragrafu 198a trestního zákona (podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod).

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
19. 01. 2009 | 12:32

parr napsal(a):

to veverka: ja mam tu "nevyhodu", ze nectu britske listy. Rikal jeden v jednom filmu: "blbne to hlavu". Ty clanky jsou dost jednostranne a nedavaji mi prilis smyslu. Naopak - pokud na summit arabskych zemi, ktery ma odsoudit Israel, desitka zemi nedorazi a daji tedy najevo, ze na Hammas a celou valku kaslou, zda se mi, ze Israel je na tom lepe nez v predchazejicich konfliktech.
A dle vas by Israel bez USA neprezil rok? To je analyza? Nebo prani? Nebo zoufaly vykrik, ktery jste cetl na britskych listech? Muzete to nejak rozvest? Zkuste se zamyslet a napsat par odstavcu na toto tema. Ale z vlastni hlavy, prosim. Napriklad, jak jsou Zide znami svou hlouposti, ze by nic nevymysleli, nedokazali si usporadat spolecnost, vytvorit armadu, ze by se nebranili statecne, ale radeji utekli, porovnejte vsechny argumenty s arabskymi sousedy, vytvorte neco. Vlastni nazor. Zacnete napriklad premyslet, jak masivni americkou pomoc dostavali Israelci v padesatych a sedesatych letech, kdy byl jejich stat nejvice ohrozen.
19. 01. 2009 | 12:34

parr napsal(a):

to veverka: Jeste k tomu clanku v bl:
Zase se tam argumentuje saudskoarabskym mirovym planem, pry by ho Hammas prijal, ale nikdy by neuznal Israel. Vy znate body toho planu? Je v nem pravo na navrat uprchliku. Tedy dva miliony Arabu, Israeli nepratelsky ci teroristicky naladenych by zavalilo Israel. Ktery blazen by s tim souhlasil? A libi se mi jak autor na zaver rika: jedine reseni je, jedine reseni je. Zase jeden, kdo zna "jedine spravne reseni". Vlastne, sorry, jste dva.
Kdysi rikal vudce Hammasu na otazku zda nejsou lide v Gaze, ti obycejni lide, jiz unaveni neustalym bojem, tak tedy ten vudce prohlasil, ze budou bojovat treba 500 let a nakonec Israel znici. Ze jsou Gazane unaveni? Co ma byt? - na techto slovech bych ja osobne stavel bezpecnost Israele. Bud ta slova pusti z hlavy a uzna Israel, nebo ne. Zatim jsou u toho "ne". Tak dostali pres cenich. A jaky bude vyvoj? Ja nevim, ja nectu britske listy.
19. 01. 2009 | 13:04

kolemjdoucí napsal(a):

parr:

OK, uzná Izrael a složí zbraně, ale co se stane potom? Tohle už Palestinci jednou udělali, a bylo jim to na hovno. Stále žijí a jsou zabíjeni pod okupací, je jim zabírána další a další půda, stavějí se zdi... Věci se alespoň trochu začaly hýbat pokaždé jen tehdy, když Palestinci povstali a začali bojovat. Uvidíme, kdy a jestli Izrael otevře přechody, ale jestli to udělá, bude to jen další důkaz, že k nějakým ústupkům ho lze donutit jen bojem. A když to neudělá, budou je Palestinci zase ostřelovat raketkama, protože jediná další alternativa pro ně je potichu vychcípat.

Všimněte si, co je ta desítka zemí zač. Jsou to jakž takž demokratické vlády, které reprezentují názory svého lidu, nebo diktátoři udržovaní u moci USA? Co si myslíte, že se stane, když z jakéhokoliv důvodu přestanou Američani podporovat nejen Izrael, ale i režimy okolo něj?
19. 01. 2009 | 13:38

parr napsal(a):

kolemjdouci:
Kdy to Palestinci slozili zbrane? Zatim jen vidim male deti focene s kalasnikovem apod. Jaka je jim zabirana dalsi a dalsi puda? Ona jim patri? Israel se z Gazy stahl. Neustale vy a vam podobni hulakate, jak Palestince necha Israel vychcipat. To je vas vyraz, ja ho jen opsal. Zajimave ovsem je, ze je tech Palestincu stale vice a vice. Ti Zide jsou ale salati. Takova vojenska prevaha, tri tydny bombardovani a sotva tisic mrtvych nepratel. Vite za jak dlouho vybombardoval syrsky Assad mesto Hamma? Za jak dlouho zabil 20-40 tisic lidi? Dva dny. Svet to ani nevedel. To je zabijeni, to je bombardovani. Prestante hulakat o chcipani, kdyz nemate argument, jen emoce.
A ta desitka zemi? Co jsou zac? No, arabske. Co jsou ty ostatni zeme, ktere se summitu ucastnily? Ty jsou dle vas lepsi? V cem? Rad si neco prectu. V cem jsou lepsi? Mate nejaky argument? Nebo jen kricite o chcipani?
19. 01. 2009 | 13:58

Falcon napsal(a):

Kolemjdoucí
A, kdy to udělali? Kdy uznali lidi z Hamasu Izrael?
Nějak jsem to nezaregistroval.
A jestlipak jste si ráčil všimnout vašnosti, že právě po výstavbě oné, tak levičáky, pseudohumanisty a radikálními Palestinci proklínané zdi, došlo v Izraeli k rapidnímu poklesu sebevražedných atentátů, neb samobuši se nemají jak do Izraele dostat. A co je pro vás přednější? Pro mě tedy záchrana lidských životů. Pro vás možná odstranění zdi, co ty životy zachraňuje.
A můžete mi říct, komu zabírá Izrael půdu v Gaze? Tam naopak v srpnu 2005 vyklidil takový jestřáb jako byl Šaron i násilím vybudované židovské osady a všechno předal Palestincům, kteří to vzápětí vše zničili.
A Palestinci dostali stejně jako Západní břeh Gazu do samosprávy. A, to, že si jejich zkorumpovaní vůdci tu pomoc rozkradli a zašantročili a nechali obyčejné lidi strádat a nebo, že si z nich pro změnu zase Hamás udělal lidské štíty, tak není izraelský problém. Problém se svými vůdci vedoucími je 60 let do pekel mají jen Palestinci.
Pokud budou chtít mír, můžou ho mít hned. Ale těžko ho dosáhnou tím, že budou chtít zničit Izrael. Tím dosáhnou jen toho, že budou zbytečně umírat jen sami Palestinci.
19. 01. 2009 | 14:07

zdenek napsal(a):

To parr-konečně nějaký rozumný názor.Kdesi jsem četl,že Československo bylo prvním státem,na jehož vzniku se podílela toliko propaganda.Předtím státy vznikaly hlavně mečem a krví.Dalo by se říci,že za vznikem státu Izrael stála v první fázi jakási náboženská(nutno říci na obranu Palestinců,že dost neuvěřitelná) vize,poté nesmírná propaganda,kterou umocnil svými zvěrstvy nacizmus a posledních 50 let došlo na meč a krev.A ještě pro Falcona.Nejdřív nastal vznik Izraele,což je mimo jiné snad největší průser v moderních dějinách,současně s ním terorismus ve skoro dnešním pojetí,ale pozor,přišli s tím sionisté(hotel krále Davida apod.),a pak vznikl do dnešního dne trvající konflikt,který si vyžádal již šílené množství lidských i materiálních obětí a nemůže nikdy skončit dobře.Nebo jste přesvědčen,že současná nenávist muslimů vůči strůjcům a schvalovatelům vzniku Izraele by byla možná i bez vzniku tohoto bizarního útvaru?
19. 01. 2009 | 14:13

Dag napsal(a):

Hamaz je teroristická organizace, jejímž smyslem existence je nedohoda a štvaní proti Izraeli.Dokud si palestinci nezametou před vlastním prahem a nevymetou Hamáz z Gazy nikdy nemůže být klid.Jak jednoduché.....jednat a jednat,,,bez terorizování izraelců raketami....
19. 01. 2009 | 14:19

parr napsal(a):

zdenek: davat vznik terorismu a Israele do souvislosti, no, abyste se nedostal az nekam k jedne zene, ktera zde nekdy pred tydnem dokonce tvrdila, ze sioniste jako prvni v historii bili zajatce. Takze vazne - vite jak vzniklo slovo assassin? Mimochodem, co je silene mnozstvi lidskych obeti? Rozhodne vznik Israele stal vyrazne mene obeti nez napr. vznik Pakistanu. Taktez umele vytvoreneho statu, v dobe jeho vzniku bylo odhadem na 2 miliony mrtvych. Kam se hrabe Israel a Arabove.
Jaka by byla nenavist muslimu vuci schvalovatelum Israele bez onoho schvaleni? Nevim. To je kdyby. Ale vim, ze napr. v Iranu v dobe schvaleni Israele zadna velka nenavist nebyla. Takze zde mame jen ukazku desitek let propagandy k iranskemu lidu, ktery nema jiny zdroj informaci a ta nese sve ovoce. Nebyl by Israel, zamerila by se jinym smerem.
19. 01. 2009 | 14:32

bob napsal(a):

Pro Veverku

Nevím, zda studuješ, nebo ne, ale dějiny ti asi nejdou, jako celé to tvé expozé tady...!!! Zemi zaslíbenou vevrko bůh daroval židům a Mojžíš je tam zavedl mnoho roků před tím, jako se tam onjevili arabové..., Ale nejnovější historie ti také nejde, protože v roce 1948 vyhlásila OSN Izrael a Palestínu, jako samostatné státy, aby ukončila vzájemné zabíjení se. Palestínci s tím nesouhlasili a proto si je Jordánsko zabralo. V roce 1971 je vyhnal král z Jordánska, protože tam gělali neplechu, to co dělají v Libanonu a Syrii. Chce to jenom vzít do ruky encyklopedii a studovat, jinak tady budeš skutečně hlásat bludy, viz tvé reakce...
19. 01. 2009 | 14:33

bob napsal(a):

Jo a Veverko, Izrael nedostával zbraně z USA, ale z Československa, kde trénovali také jejich piloti. Vidím, že jsi při dějepisu ve škole spala, resp.spal...
19. 01. 2009 | 14:35

kostelník napsal(a):

Židé si vymysleli Boha A snažili se ho vnutit celému světu. Jedna aktivní Židovka dokonce nasadila všechny své síly a porodila Ježíše, který jen mírně zjednodušil židovské učení a pod jménem křesťanství ho rozšířil mezi zbytek světa. Arabové však tento židovský pokus o ovládnutí světa pochopili a vymysleli vlastního Boha, který křesťanskožidovské pikle překazí.
A pak pro nás všechny nastane ten pravý ráj.
19. 01. 2009 | 16:30

Vasja napsal(a):

Pane Bobe, jak jste došel k tomu, že nějaký Mojžíš, někoho někam přivedl před Arabama?
Bajky nechte bajkama.
A o daru od Boha...... tohle nejni fórum pro blázny, si myslím.
19. 01. 2009 | 16:40

kolemjdoucí napsal(a):

parr:

Před první intifádou? Před druhou intifádou za Arafata, když vyjednávali v Oslu a Camp Davidu? A co teďka Abbás, s tím jsou Izraelci jedna ruka, ale co dostal za to, že uznává Izrael a nelítají od něj rakety? Nebo to, co se děje na Západním břehu, je obraz toho, jak si Izraelci představují finální uspořádání?

Ano, ta půda jim patří, například podle dohod z 90. let, podle hranic z r. 67, 48, 47, ... Nebo podle prostého faktu, že na ní žili a pracovali po generace. Jistě, podle té idiotské konstrukce, že tam předci Židů (a zřejmě nikdo jiný) žili před dvěma tisíci lety, a tudíž na všechno mají nárok ne. Kdyby aspoň byly důslední a prosazovali vrácení Ameriky Indiánům, Austrálie Aborigincům, nebo Stření evropu Keltům, tak by se to dalo považovat za konzistentní idiotskou konstrukci.

Psal jsem o pokračování totální blokády, to samozřejmě je na vychcípání, bez jídla a vody ani ti prohnaní teroristé nepřežijí. Že je Palestinců je především memento, že věci se v důsledku prováděných kroků můžou vyvinout přesně naopak, než bylo zamýšleno.

Když na chvíli zapomeneme, že zrovna Izraelci nemají v brutalitě a počtu obětí ostatním nic moc co vyčítat, tak co váš údaj znamená? Že je Izrael lepší než Assad? To se mají čím chlubit, už se těším, až budete argumentovat, že Hitler a Stalin byli o fous horší než Šaron, takže nač si kdo stěžuje? A co vám vyjde, když srovnáte počet mrtvých Palestinců a Izraelců za libovolnou uplynulou dobu?

"Pouhých" 1200+ mrtvých Palestinců během tří týdnů není důkazem Izraelské lidumilnosti, ale projevem uvědomění si faktu, že i kdyby Gazu kobercově bombardovali a zabili třeba čtvrt milionu lidí, tak by to z vojenského hlediska mělo nulový efekt, akorát by vyplýtvali bomby. Respektive záporný, protože by maximálně k smrti nasrali další lidi, což IMHO stejnak bude jediný výsledek aktuální demoliční akce.

Ideologie vám zatemňuje mozek, jinak byste snadno pochopil, že nejde o to, které z těch zemí jsou lepší nebo horší, ale že až Amíci utáhnou dolarové kohoutky dostanou se tam k moci lidé, kulantně řečeno, nepříliš naklonění Izraeli. A pomůžou jim v tom i malebné obrázky z humanitárního bombardování v Gaze.
19. 01. 2009 | 17:23

pesimista napsal(a):

vasjo, vasjo, debatovat tady kdoje blázen, tak se většina shodne na vás; vaše historické vědomosti jsou menší než malé;dělejte s tím něco
19. 01. 2009 | 17:32

Falcon napsal(a):

Kolemjdoucí,
vy jste opravdu zvláštní.
Kdyby se Izraelci zařídili podle vaší rady, a pozabíjeli v Gaze vámi uváděný čtvrtmilion lidí, tak už nemají s Palestinci v Gaze žádný problém, protože ti by se zastavili až někde za Sinajem.
Ale bylo by to určité řešení.
A to mi vysvětlete, když je Gaza neustále buď okupována nebo pod izraelskou blokádou a lidé tam nemají co jíst, tak, jak to, že tam počet obyvatel neustále stoupá?
On by nedostatek potravin, měl přímo ovlivňovat i plodnost a porodnost, a to tedy v Gaze na tento problém rozhodně nevypadá a Palestinci na záběrech z Gazy rozhodně nevypadají tak, jako muslimskými milicemi zabíjení křesťanští černoši v Darfuru.
Zdalipak by jste tedy než na věčné odsuzování státu Izrael ať udělá cokoliv, neměl myslet více na ty ubožáky masakrované v Darfůru, oproti nimž se mají Palestinci jako ona příslovečná prasátka v žitě?
19. 01. 2009 | 17:44

Líný černý pes napsal(a):

to Falcon 19.1. 11:25 :

Evropa vzdala obranu už dávno, vždyť z armád se staly maličké jednotky s funkcí něco mezi hasiči a četnictvem.

Jeslti se někdy v dohledné době něco semele, jako že asi ano, tak je pes zvědav, kdo a jak bude bránit vlast, když to skoro nikdo už neumí a ani nechce. Zatím to vypadá tak, že si filosofové stoupnou do řady na hranice a nepřítele ukecají, aby to vzdal. Jen jestli je bude poslouchat.
19. 01. 2009 | 17:53

kolemjdoucí napsal(a):

Oprava: Že je Palestinců __čím dál víc__ je především memento ...
19. 01. 2009 | 18:28

Vasja napsal(a):

V čem se to pletu, drahý pesimisto?
Jestli fakta na úrovni Pohádek ovčí babičky považujete za historii, tak potěš pámbú a Bukvoj taky.
19. 01. 2009 | 19:03

Hajný napsal(a):

to LČP:
Výstižné!Je vidět,že psi mají víc rozumu než lidé.Já jsem taky zvědav.A už se bohužel(bohudík?) nedozvím jak to dopadlo.
19. 01. 2009 | 19:21

kolemjdoucí napsal(a):

Falcon:

Hamas oficiálně Izrael neuznal, Arafat ale ano. Abbás jej také uznává, ale nemá z toho naprosto nic, k žádné faktické změně nedošlo. I Hamas se byl ochoten o lecčems bavit, ale pochopitelně ne stylem "bezpodmínečně uděláte všechno co my Izraelci chceme, a pak se možná začneme nezávazně bavit o tom, kde eventuálně ustoupíme my". Tu už tu bylo.

Počet sebevražedných atentátů sice klesl, ale asi to nebude tou zdí, protože pokud vím, není jí obehnán celý Izrael. Ani kolem Gazy, sídla zplozenců pekla, žádná není, takže fígl bude jinde. Když budete hledat, tak ho najdete.

V Gaze už není moc co zabírat, ale uvidíme, jestli si třeba nenechaj 2-5km široké "nárazníkové" pásmo.

Šaron stáhl vojáky a osadníky proto, že bylo příliš nákladné je chránit, nikoliv z lásky k Arabům. Jak říkám, Palestinská zkušenost je, že ústupek je možné si vydupat jedině silou. A nějak se vám podařilo opomenout skutečnost, že od té doby provádí Izrael podle nálady více méně totální blokádu Gazy, čas od času pustěj pár bomb a rozrejou pole, nebo srovnaj se zemí pár domů. To mi nepřipadá jako "předání". Ze Západního břehu nevím, že by se vojensky stáhli, nebo např. checkpointy už zmizeli, a vzdušný prostor řídí Palestinci?

No, "lidské štíty" Hamásu jsou důsledkem toho, že se jedná o asymetrickou válku, oni jinak bojovat nemůžou. Je mi jasné, že kdybyste měl bojovat proti vojenské okupaci vy, tak se vydáte někam do polí, tam se sešikujete s podobně intelektuálně vybavenýma kámošema a s kalašnikovem v ruce půjdete šturmem proti tankům okupační moci. Určitě by se to Izraelcům takhle líbilo, vždycky by na regiment vzbouřenců shodili jednu pumu a pak by nerušeně pokračovali v okupaci a budování osad do okamžiku, než by se zformovali následovníci, které by vyřídili další bombou, a tak pořád dokola.

Můžete to brát z evolučního hlediska - takoví volové jako vy už po 60 letech mezi Palestincema nejsou, takže teď jim zbývá boj jakýmikoliv prostředky. Ono vám to takhle od televize nepřipadá, ale válka (nebo "bezpečnostní operace") je vždycky jenom obrovský masakr na život a na smrt bez pravidel. A že protivník nedělá to, co vy byste potřeboval, patří k věci. Jestli chce jít Izrael na férovku, může zahodit satelity, letadla, vrtulníky, tanky a neprůstřelné vesty, dát pěti tisícům vybraných vojáků akorát M16, náboje na dva zásobníky, a vypustit je do Gazy. Hamas by myslím nebyl proti. Místo toho zcela logicky (no, možná k vašemu údivu) využívají všeho co mají a vrhají bomby a střílejí po všem, co se hne. Když byli v minulosti sami v situaci dnešních Palestinců, dělali v podstatě totéž, jestli někdy budou Palestinci v situaci dnešních Izraelců, budou válčit stejně, jako oni.

Mimochodem, co říkáte na svědectví, že jako lidské štíty si berou Palestince Izraelci:

http://www.guardian.co.uk/w...

It's standard practice for Israeli soldiers to go into a house, lock up the family in a room on the ground floor and use the rest of the house as a military base, as a sniper's position. That is the absolute textbook case of human shields.

It has been practised by the Israeli army for many years and they are doing it again in Gaza now,"

Já vím, je to teroristická propaganda, Izraelci by nikdy nic takového neudělali, a i kdyby, šlo by o ojedinělý případ, krom toho Izrael je demokracie, takže tohle smí dělat, jde přece o dějinné vítězství dobra a lásky.
19. 01. 2009 | 19:23

Supman napsal(a):

http://www.blisty.cz/2009/1...

Velmi poučné. Doporučuji všem mudrlantům a pokojovým stratégům v diskuzích ohledně válečných konfliktů.
19. 01. 2009 | 19:38

RUMCAJS napsal(a):

kolemjdoucí:

Oni nemohou bojovat jinak, než se schvávat ženským pod sukně ?

A proč myslíte že bojují ? Co chce Hamas a co chce zbytek Gazy ?

Není náhodou zásadní rozdíl v tom, že Hamas nechce uznat Izrael, jinými slovy, že ho chce zničit ?
19. 01. 2009 | 20:02

kolemjdoucí napsal(a):

Falcon:

Skutečně? Když Němci za války bombardovali Anglii, nebo když Spojenci prováděli kobercové nálety na Německá a Japonská města, tak morálku bombardovaných to nepodlomilo, ale pozvedlo.

Na Sinaj by se beztak nedostali kvůli Egyptu, který by asi neměl zájem starat se o milion uprchlíků, které vyrobil Izrael. Stačí sledovat dosavadní chování Mubaraka.

Aha, aha, takže Izraelci masakrují Palestince míň, než vláda Súdánu černochy v Dárfůru, takže je všechno OK? Ale jsou to Izraelci ve skvělé společnosti - Sýrie, Súdán, ... koho vytáhnete příště? Myslím, že za takovou argumentaci by vás soudruzi z Izraele nepochválili, a kdybyste pořádně četl a zapojil u toho hlavu, tak by vám možná došlo proč, neboť podobnou úvahu páně parra rozebírám přímo v příspěvku, na který jste odpověděl.

Představte si, že nedostatek potravy nebo benzínu neznamená malou porodnost, stačí se podívat, kde mají největší přírůstky obyvatel (skoro by se dalo říct, že úměra je opačná). A že Izrael zatím nerozjel v Gaze hladomor ve velkém (který by na počet obyvatelstva záporný vliv měl) opět není důsledek jeho nejupřímějšího soucitu s Palestinci, nýbrž prostého výpočtu, že něco takového by izraelské PR asi před světem nazahladilo a podpora a krytí Západu by se velmi rychle vypařila, zato nasranost Arabů by se velmi rychle a nebezpečně zvýšila. A to by byla smrtící kombinace - exterminace taky není řešením...
19. 01. 2009 | 20:10

kolemjdoucí napsal(a):

RUMCAJS von Manstein:

Mno tak navrhněte jinou taktiku. Stojíte proti okupační moci, která má proti vám drtivou technickou i početní převahu, vaší jedinou výhodou je, že znáte terén a obyvatelstvo, jste tady doma. Jakým způsobem budete proti okupantovi bojovat?

Já myslím, že Hamas chce především zůstat u moci. Jejich požadavek je posledních pár let konstantní - aby se Izrael stáhl z Gazy a otevřel přechody, oni na oplátku přestanou střílet rakety a budou chytat, ty co je odpalují. Myslíte, že to je tak nehorázné a nepřijatelné?

K uznání Izraele Hamasem jsem se letmo vyjádřil. Neoficiálně dal několikrát najevo, že to je možné řešení, ale jen za podmínky, že to bude součásti širší dohody, nikoliv že jako Arafat všechny vyjednávací pozice zahoděj ještě před začátkem vyjednávání a pak budou čekat, jaké drobty spadnou ze stolu (a oni překvapivě žádné nespadnou).

Není to zvláštní, že Izrael tak strašně chce, aby vznikla Palestina, ale i přes naprostou vojenskou a ekonomickou dominanci se to pořád nějak nedaří? Zdi rostou, osady se rozšiřují, Palestinské území se scvrkává, blokády a okupace pokračují...
19. 01. 2009 | 21:25

RUMCAJS napsal(a):

kolemjdoucí:

Já to znám jinak. Hlavní podmínku pro samostatnost Gazy nesplnili- a to je uznání Izraele.
Za takové situace by Izrael musel zešílet, aby ponechal Gazu Hamasu a riskoval vybudování vojenských základen, které by sloužily k ničení Izraele.

No a pokud Hamas neumí jinak bojovat, nedá se nic dělat. Izrael taky ne.
19. 01. 2009 | 21:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

RUMCAJS:
"Izrael taky ne."
To je ta tragédie.
19. 01. 2009 | 22:21

kolemjdoucí napsal(a):

RUMCAJS:

Jak nesplnili? Vždyť Arafat předem Izrael uznal, dokonce v hranicích z roku 67, Abbas to, pokud je mi známo, zatím neodvolal, takže jaké jiné uznání byste ještě potřeboval? A Palestinský stát, natož samostatný, není dodneška. Proč by tedy Hamas měl tento postup opakovat?

Izraelci chtějí konec s raketama, za to Hamas požaduje otevření přechodů. Jednoduché, srozumitelné a jediné smysluplné řešení, od kterého je možno se odpíchnout dál. Blokáda stejně nemá praktický význam (kromě kolektivního trestu a tím dalšího zvyšování nasranosti Arabů), protože není žádná logická souvislost mezi zavřením přechodu do Izraele nebo námořní blokádou, a omezením pašování zbraní pod Egyptskou hranicí. Naopak tím pašování ještě podpoříte, neb bude třeba vydolovat další tunely pro dopravu zboží.

Znovu opakuji: iniciativy, že Hamas se vzdá ozbrojeného boje a uzná Izrael tu byly (a jsou), ale za předpokladu, že tyto kroky budou součástí nějakého procesu, ne "vstupní" podmínkou pro jednání.

Neodpověděl jste na otázku, jak jinak by měl bojovat. Můžu to tedy chápat tak, že žádný jiný způsob vás nenapadá, a že v podobné situaci byste se také "schovával za sukně"?

Samozřejmě že Izrael, pokud chce bojovat, tak musí postupovat jako Rusové v Čečensku a v Afghánistánu, Američeni v Iráku a Afghánistánu, nebo třeba nacisti v Evropě. Ale je třeba si nalít čistého vína i do izraelské číše - není to nic než okupace, pohádky o šetření civilistů jsou jen pohádky, pochopitelně střelej každého, kdo se jim dostane do rány a zpětně ho pak označej za teroristu, bombu hoděj na každej barák, kterej se jim zdá, že stojí trochu nakřivo, a pak ho prohlásej za hnízdo islamistických zabijáků, atd...

Klíčovou věcí je totiž rozpoznat, že Izraelci takhle nemůžou vyhrát a čím víc střílej a bombardujou, tím větší ústupky budou muset v budoucnu učinit, aby dosáhli stabilního uspořádání. Neboli řešením je nebojovat.
19. 01. 2009 | 23:16

Narrno napsal(a):

to kolemjdoucí: Dovolím si vstoupit do vaší debaty a jen poznamenám, že ono "schovávání se pod sukně" není jediný možný způsob boje, který může Hamas praktikovat. Odpalovat rakety klidně může i z odlehlých oblastí (a pak se musí ale opravdu fofrem zdekovat, ovšem), ale to pak samozřejmě nedostane ty dojemné příběhy a fotografie lidí zabitých izraelskou odvetou, který pohnou duší každého humanisty. Stejně tak může zásadně útočit pouze na vojenský personál Izraele a ne na civilisty (jistě, je to poněkud nebezpečnější, ale tak to snad bojovníkům tohoto druhu nevadí).
A k celkové situaci ode mě jen toto - když na Izreal padají rakety či se semo tamo odpálí kavárna či autobus, nikoho to zvlášť nedojímá. To se holt stane, pokrčí evropský humanista rameny a jde dál. Izreal se má minimálně jednu věc od Hamasu co učit. Public relations.
19. 01. 2009 | 23:34

kolemjdoucí napsal(a):

Narrno:

Však odpalovali i z polí (protože tak se dá dostřelit dál), během aktuální kampaně, když ještě zahrnovala jen letecké bombardování, bylo na BBC vidět, jak pálej z jakéhosi údolí před městem (a stačili se zdekovat), ale když se tam nakýblujou izraelské tanky, tak asi není jiné volby.

Samozřejmě Hamas kalkuluje s civilními obětmi, ale to dělají i Izraelci (konec konců, Benešovi se Lidice také náramně hodily, bez nich by dost možná Sudety dneska patřili Němcům). Třicet mrtvých za posledních devět let základy Izraelského státu asi těžko ohrozí, na druhou stranu se tím výborně udržuje obyvatelstvo ve stavu ohrožení a snáze se s ním pracuje. A když jsou preference dole, tak zdemolujete Gazu a hned je ve volebním štábu veseleji.

Myslím, že kdyby si mohli vybrat, jestli budou posílat rakety a granáty někam nazdařbůh směrem na nejbližší město, přičemž 90 % střel spadne do pustejch plání, pár se jich dostane do obydlených oblastí, ale skončí na silnici nebo na zahradě, a jen opravdové minimum něco zasáhne, či dokonce někoho zabije, nebo jestli budou sundavat prolétávající Apache a F-15/16 z ramene odpalovanejma Stingerama, tak by si zcela logicky vybrali druhou možnost. Jenže Stingery nevlastní a ty prskavky, které mají na skladě, se dost špatně dají zacílit a většina z nich stejně izraelské vojenské technice nic neudělá.

Naopak, já bych řekl, že Izraelci mají, alespoň směrem na Západ, PR skvěle propracované a bez něj by asi už dávno skončili. Kdyby západní televize vysílali z Gazy stejné záběry, jako třeba Al-Džazíra (arabská verze!) tak by se děli věci. Z toho vlastně pramení to nepochopení, proč arabové ve světě tak vyváděj, pálej vlajky a slibujou Izraeli smrt. Vidět každý den, jak to vypadá v tamějších nemocnicích, jak jsou rozházené kusy masa po sutinách, jak se na rozbité ulici vyjímají rozličné části těl mrtvých dětí, slyšet storky o tom, jak x dní někdo čekal bez pomoci než mu před očima zemře žena/manžel/dcera... to jsou jiný grády než nám prezentované záběry přes hranici na obláčky dýmu, vznášející se kdesi v dáli nad městem, a pak krátký decentní švenk po rozbořeném baráku (s nijak nezpochybněným komentářem od IDF, že to je dům teroristy). I ve světle "našeho" zpravodajství o situaci v Gaze vypadají reportáže o kusu plechu, zapíchnutém do hlíny vedle cesty, docela absurdně. Pouštět je vedle toho, jak to v Gaze vypadá doopravdy, to IMHO ani nejde. A to se bavíme o válečném stavu, který přitahuje pozornost médií, jak se žije lidem na Západním břehu v "míru", nebo lidem v Gaze při blokádě před začátkem bojů, to se u nás nikdo nedozví. Přitom reportáž o tom, jak to vypadá, když se v Izraelském městě rozezvučí sirény varující před raketou, jsem ve zprávách na ČT viděl nejednou.
20. 01. 2009 | 01:55

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Demagogie až do konce ? Copak Vy nevíte, že Arafat nedokázal nebo nechtěl eliminovat moc Hamásu a nyní je to dokonce vládní strana ?

Otevření přechodů= dozbrojení Hamasu = další mrtví.

Pokud chce Izrael přežít, musí rozprášit Hamás. A to za cenu jakýchkoliv obětí .
20. 01. 2009 | 06:54

Vasja napsal(a):

Pane Rumcajs, když se rozpráší Hamás, tak bude zase něco jiného, třebas Tamás.
Uvědomte si, že debilní politika USA a Izraele generuje a bude generovat nové fanatiky a né jen v Palestině, ale i jinde.
A nakonec bude bordel i u nás.
Otázka je, zda ta debilita je debilitou, nebo záměrem.
20. 01. 2009 | 08:10

Rumcajs napsal(a):

Vasja:
V případě debilní politiky USA ...můžete být konkrétnější ?
20. 01. 2009 | 08:27

Vasja napsal(a):

Pane Rumcajs, když mi vadí smrad a mouchy, tak do lejna nešťourám. Stačí:-)
S tou politikou USA........
Izraelská lobby je tak silná, že se o nějaké politice USA vlastně neda ani mluvit.
Škrtám teda "debilní politiku USA".
Kdyby ovšem existovala, tak přinutí Izrael stáhnout osadníky a armádu z území, které zabral po roce 1948 a sebrala vítr z plachet těm několika vyžírkům, co si z téhle války udělali živnost a smysl života.
20. 01. 2009 | 08:52

zdeněk napsal(a):

To parr-s těmi assassiny jste zašel poměrně daleko zpět,ale o Pakistánu by se hovořit dalo.Izrael a Pakistán mají jednoho společného jmenovatele a to zasranou britskou korunu.Způsob,jakým k rozdělení indické koloniální Indie hovoří jasně-to máte za Ghandího.Jak Nehru,tak jeho Pakistánský protějšek byli absolventy práv na Oxfordu,čili žádní primitivní pitomci a Angličané si byli moc dobře vědomi,co se po jejich vzdání se odpovědnosti v této oblasti odehraje a vůbec jim to nevadilo.Máte také pravdu v tom umělém vznikání států.V oblasti blízkého východu to dokonce vydalo Greenovi na román.Britové to tam po porážce Turka rozparcelovali naprosto bezprecedentním způsobem,což dělá zlou krev dodnes a bude dělat ještě dlouho.Má to i spojitost s Palestinou jak jistě víte,se zákulisními pletichami Balfoura a posléze Američanů.Je to prostě dost složitá,záměrně nemedializovaná a v každém případě velmi hnusná část moderní historie zejména Evropy.A v každém případě trvám na tom,že stála šílené množství prostředků a životů.Já to takhle odmítám srovnávat s jinými šílenými množstvími.A je naprosto znechucující zjištění,že bídný život tří generací jakéhosi etnika,které se do vzniku Izraele ničeho špatného nedopustilo(nebo jsem se alespoň nic takového zatím nedzověděl)pro většinu účastníků těchto blogů celkem nic neznamená.A co mne znechucuje naprosto jsou kecy lidí,často docela významných na téma země zaslíbené,Mojžíše,lidu královského,národa vyvoleného apod.Ale co může člověk chtít,když se buran,který veřejně prohlašuje,že se každé ráno radí osobně s bohem jak to dneska sfouknou,může stát představitelem momentálně nejagresivnějšího státu na zemi.A bojuje proti jiným náboženským fanatikům.To je pak těžký.
20. 01. 2009 | 09:06

Čochtan napsal(a):

Vasjo,
když mi vadí smrad a mouchy, tak do lejna nešťourám, ale spláchnu ho do kanálu. Jinak se těch much nezbavím.
Amíci spláchli Sadáma a jeho armádu. To nebylo debilní.
20. 01. 2009 | 12:11

parr napsal(a):

zdenek: "že bídný život tří generací jakéhosi etnika,které se do vzniku Izraele ničeho špatného nedopustilo" - zajimava formulace. Co to znamena? Ze kdyz se nejake etnikum niceho spatneho nedopustilo, vsechno bude nadale podle jeho prani? Ale tak svet nefunguje. Zadna Palestina neexistovala. Existovala Osmanska rise a ta se rozpadla. A co ted s tim? Pokud nejaka palestinska rodina hospodarila po tri generace na nejake pude, ale ta puda patrila nejakemu Turkovi - a nyni prisel novy vlastnik, treba Zid, ktery ji od Turka predrazene koupil, je to mozna smutne, ale neda se nic delat. Mohu soucitit s tou rodinou, ale pravo neni na jeji strane. Jen soucit a emoce. Novy vlastnik ji muze ze sve pudy odsunout a hospodarit sam. Podobne to plati vsude na svete. S assassinem jsem zasel daleko proto - a to jste nepochopil - abych ukazal, ze se mylite v tom, ze sioniste prisli s terorismem. A hloupe poznamky o nejagresivnejsim statu a osobnim modleni s Bohem, ma cenu to komentovat? To jste si jen ulevil, budiz tedy Zdenkovi zivot lehci. Jeste Vam asi pomuze film o Che Guevarovi. Zajdete si, zafandete, bude lepe. Aspon jeden vecer.
20. 01. 2009 | 13:02

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Heleďte, chtěl jste uznání Izraele, to Arafat učinil. Teď jste pro změnu přicupital s tím, že měl vymýtit Hamas. Váš požadavek je poněkud vycucaný z prstu, na začátku 90. let nebyl Hamas nijak význačnou organizací, tou se stal postupem doby, když bylo zřejmé, že mírový proces s Izraelem nikam nevedl.

Krom toho, zbavit se Hamasu se nepodařilo ani Izraelcům po celou dobu okupace. Nepodařilo se jim vymýtit ani Fatah/OOP, kterou svého času považovali za stejné teroristy, jako Hamas. Hizbalách v Libanonu také stále prosperuje, Amíkům v Iráku a v Afghánistánu se pořád odpalují sebevražedníci uprostřed tržnic, atd. Váš požadavek je nesmyslný a vlastně nesplnitelný. Teda byl by splnitelný, pokud by Izrael konečně umožnil vznik suverénního Palestinského státu a vrátil zabraná území, tím dal životu obyčejných Palestinců nějaký smysl a hmatatelný důkaz, že existuje lepší alternativa, než ozbrojený boj.

Že Hamas vyhrál volby, za to si Izrael a USA můžou samy. Tlačili na Fatah, aby vyhlásil volby, ačkoliv jim Abbas říkal, že je s Fatahem prohraje, aby to nedělali. Ale jejich rozvědky tvrdily opak... Že Hamas ovládl Gazu, za to si můžou Izrael s USA samy. Chtěli, aby Fatah udělal v Gaze převrat a začali ho na to vyzbrojovat (ano, Izrael vědomě nechal do Gazy posílat zbraně - to jsou paradoxy, co?). Jenže Hamasu tato aktivita neušla a udělal protipuč. Takže Izrael si opravdu nemůže stěžovat, že je Hamas u kormidla, sám mu umetal cestičku.

Jak otevření přechodů umožní dozbrojení Hamasu? Ty přechody kontrolují Izraelci, tak můžou určovat, co přes ně pustí. Zbraně se pašují tunely z Egypta.

A co se podle vás stane, až za cenu jakýkoliv obětí rozpráší Hamas? Myslíte si, že Palestinci padnou před Izraelem na zadek a budou poslušně dělat, co jim nařídí? Ale proč ne, je to volba Izraelců, nechť se tak stane, ovšem v případě, že se na místo Hamasu dostane k moci ještě někdo horší, tak ať si Rumcajs ani Tel-Aviv na nic nestěžují, budete mít přesně to, co jste chtěli.
20. 01. 2009 | 13:39

Vasja napsal(a):

Pane Čochtane, spláchnutí Sadáma nebylo řešením problému, ale divadelní představení o hledání ZHN.
20. 01. 2009 | 14:04

Zdenek napsal(a):

parr-ten Guevara mi připadá trochu pod pás,ale to nic.Jenom tvrdím,že jeden vylízanec v americe není onic lepší než vylízanec kdekoli na světě.A v té oblasti žili po staletí příslušníci mnoha národů a náboženství celkem v pohodě.I za Turka ,i před ním.Díky meziválečnému sionismu v této oblasti vznikaly samozřejmě problémy kvůli masivnímu židovskému přistěhovalectví a samozřejmě i díky skupování půdy bohatými židy pro své souvěrce.Ale pane,já se bavím o masivním vyvlastňování,které se dělo a děje dodnes.Žádné kupování.A nemá to nic společného s mou politickou orientací ani s tím jak si ulevit,či neulevit.A je velmi odvážné být si tak zcela jist kde je právo,zvláště v případě Izraele a Palestinců.Snažím se dozvědět se otěchto věcech co nejvíce třeba v podobných diskusích,protože mi čím dál víc připadá,že jsem svou omezenou informovaností poněkud manipulovatelný.V žádném případě si ovšem nemyslím,že budu mít díky tomu lehčí život.Co vím ale naprosto jistě je,že ho mám mnohem lehčí než kterýkoliv současný obyvatel Gazy.Prdím na Guevaru!Tak večer v Kauflandu!
20. 01. 2009 | 14:05

DavidR napsal(a):

Pane Tomský - myslím, že Vy komentovat situaci v Gaze ani Izraeli nemůžete - jste až moc průhledně fanda jedné strany.
Izrael je totálně zpackaný stát a podle vyššího principu mravního stát, který zabíjí děti nemá právo na existenci.
20. 01. 2009 | 18:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan.
"Amíci spláchli Sadáma a jeho armádu. To nebylo debilní."
:)))))))
To bylo debilní, a moc.
20. 01. 2009 | 20:57

Falcon napsal(a):

DavideR
Beru vás za slovo. A palestinský stát, kde rodiče dávají na těla svých dětí výbušná zařízení a posílají je zabíjet do kaváren, autobusů a ulic jiné děti má podle vás právo na existenci?
A nebo podle vaší logiky se židovské děti mohou zabíjet podle libosti?
20. 01. 2009 | 21:22

Josef napsal(a):

Ano, rodiče dávají na těla dětí nálože. Mohl by jste mě prosím sdělit, jakým způsobem mohou tedy palestinci po zuby ozbrojenému okupantu bojovat? Stačí si přečíst nezávislé dokumenty , aby si nezávislý čtenář udělal obrázek o vzniku státu Izrael. A nic pěkného to není.Bohužel,jak je vidět, i s velkou pomocí USA to jak-si pořád nejde.
22. 01. 2009 | 19:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy