Oni

25. 01. 2009 | 11:37
Přečteno 4207 krát
Nedávné prohlášení ÚV KSČM (kdysi by to znělo hrozivě), v němž si komunisté stěžují na neobjektivní výuku našich dějin a na antikomunismus, vyvolalo značnou nelibost, a zuřiví antikomunisté by je hned nejradši věšeli na oprátkách generála Píky a poslankyně Horákové. Komunisté mají bohužel pravdu, výuka, pokud vůbec je, za mnoho nestojí - nějaké ty koncentráky, pár politických procesů, něco o obětech perzekuce a železné oponě. O sociálních jistotách, o nulové nezaměstnanosti, všeobecné lékařské péči a nízké kriminalitě ani slovo. Takhle se mají učit současné dějiny? Fuj!

Černobílé vidění nedávné minulosti opravdu nestačí. Jak to, že nechápete, proč vzpomínáme na své budovatelské mládí s láskou a nostalgií? Představte si, že se narodíte v chudé početné dělnické rodině. V dětství se nedostanete ani za tovární periférii (Majerová) a v parku madam krmí buřtem pejska, zatím co váš tatínek občas přinese jen rohlík (Malý Bobeš). Nenaštvali byste se, a nechtěli taky střílet bařtipány, jak radila česká inteligence (Olbracht, V+ W, a mnoho dalších)?

A představte si dále, že se vám ve škole nedaří. Jaké máte šance? Nezalíbila by se vám myšlenka, že lze obrátit tenhle pořádek na ruby a místo věčné frustrace zaujmout místa ředitelů, prokuristů, státních úředníků a jednou provždy zlikvidovat buržousty, kulaky a černosotněnce? I školy se dají zařídit, aby i slabší dostali diplom. A přestaňte pořád s tou vaší buržoazní svobodou! Což skutečně nechápete, jak nám bylo dobře? Jenom těch krásných teplých míst, i domovnice mohla mít erární byt, mohli jste pohodlně hlídat socialismus jako kádrovák, estébák nebo pohraničník, a těch tajemníků! Dělník mohl být i ředitelem a podomek i parobek vedoucím družstva. Ach jo, tohle všechno přece musíte dětem objektivně vysvětlit.

A jaké výhody měla organizovaná společnost! V televizi vás neotravovaly reklamy a na veřejnosti se sprostě nemluvilo. Děti poslouchaly a chovaly se slušně. Byl kolektiv, byla družnost, nikdo nebyl nikdy sám a všichni jste si byli rovni.

A byla také naděje, že bude stále lépe, že tábor míru a socialismu, jak jsme tomu říkali, zvítězí na celém světě. Všude zavládne mír, nebude už nikdy krize, inflace ani nezaměstnanost.

Že se to všem nelíbilo je přece nabíledni. Proto se soudilo přísně a podle zákona. Pořádek se sám přece neudrží. Že se to zvrtlo? Nebyli jsme dostatečně bdělí a dostatečně tvrdí. Kapitalismus nelenil a slabší povahy propadli iluzi, že může být každý podnikatelem. Teď už máte, co jste chtěli. Krizi finanční, ekonomickou, sociální, ekologickou. Jak vyšitou podle Marxe: nadvýroba a miliardáři.

Co my na to? Svět hlídačů a hlídaných opravdu za žádné výhody nestojí. Vymysleli jste chudinský ústav pro celou společnost podle svých ubohých představ. Byl to tak trochu blázinec. Schizofrení. Vaše výhody připadaly krásné především vám, vždyť i kápo vnímá koncentrák jinak než vězeň. Jenže člověk není pes a bez svobody je na tom hůř než pes.

Máte pravdu, dětem by se to mělo pořádně a z gruntu vysvětlit.

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lex napsal(a):

"Má pravdu, předsedo, má pravdu!"
25. 01. 2009 | 11:55

valdšten napsal(a):

Nevím , ale já vždy na radu svého otce byl bdělý vůči všem excesům jak zleva , tak zprava . Jaký je rozdíl mezi komunistickým novinářem předlistopadovým a panem Tomským - žádný ! Chce se mi z Vás chce zvracet .
25. 01. 2009 | 12:09

tolerantní napsal(a):

Pane Tomský,nechápu proč se nevrátíte do svého rodného "moderního dnes" Ruska po Vašem komentáři.Snad před námi netajíte svou obavu z toho že Gorbačov je jejich Bílá Hora?
Víte napsat kritiku na něco co kde plácnou komunisté (já jím nejsem a nebudu)je tady v dnešní ČR víc než snadné.Ale málokdo kdy použil tak laciný styl jaký vy při tom psaní nabízíte. Napadat překroucený marxismus vašich tatínků-ideologů z brožurek školních jídelen-to si tak málo věříte? Četl jste někdy něco v originále nebo máte všechno ve vaší hlavě z druhé a třetí ruky,co řekly domovnice? Domnívám se,že jste tedy tzv. reálný socialismus (Jakeš aspol.) viděl asi z rychlíků,že jste viděl pár ilustrací z Rudého práva 50 let typu jak vypasený tlouštík-buržoa-drží v pravé ruce pytel dukátů apod.Lituji vás.A dnešním lidem v ČR těm nerozumíte ani za mák co chtějí.Oni chtějí vyměnit tupost za inteligenci,ne strašáky za realitu.Protože Vy zjevně patříte k jmenovaným,tak asi máte v kalhotech.Doporučuji "Británie alias policejní stát p.B.Kurase-snad Vám otevře zalepené oči.Tady lidé nejsou zvědavi ani na fašisty,kteří údajně stojí za Lisabonskou smlouvou ale ani na přemety,proměny sovjetofilství v rusofilství a vice versa.Tím nebereme ostatním velkým národům právo na sebeurčení,pouze jako Češi s nimi nechceme sdílet a prožívat to co nám není vlastní a vůči čemu nás nutili k obraně.Ve jménu vlastní identity bez poťouchlých rádců z Kremlu,Londýna,Bonu-ať jsou odkudkoliv.
25. 01. 2009 | 12:12

vlk napsal(a):

Pane Tomský

a ten komunismus, o který věru nestojím se tu vzal kde?A proč?

Zřejěm masovým vydáváním Malého Bobše, Majerové,Řezáče a dalších za první republiky?

Nebo to byla reakce na něco a někoho?
Třebana debal světového hospdářství při velké krizi? Nebo reakce na debakl demokracie a demokracií v Mnichově? Nebo jako reakce na to, že národ ušel jen o chlup fyzické likvidaci?

Co tenkrát dělala a udělal demokracie aby tomu bylo jinak?

Zdá s e ,že stojíme na začátku další velké krize. co kdybyste s tím hle blogem počkal. Až bud e jasné , že tu krisi svět dokáže zmistrovat?
Komunisty zažeňme do d ěr. Nicméně. Odstraníme tím problém, který s ena nás valí a který je bude posilovat?
25. 01. 2009 | 13:22

Imhotep napsal(a):

pro vlka:

a) Pan Tomský ví o výuce dějepisu na českých školách houby. Ano, mnohdy je velmi špatná a moderním dějinám se zhusta vyhýbá. Nicméně přesto existují školy, kde je výuka moderních dějin, včetně 50. let, velmi dobře vedena.
b) Pan Tomský jaksi zamlčuje, že to prohlášení KSČM bylo motivováno vznikem jistého pražského gymnázia, které se má specializovat na moderní dějiny, ale způsob vzniku není zrovna šťastný.
c)Na poli výuky moderní dějin se děje mnohé, jenže pan Tomský to prostě neví a plká, plká a plká.
25. 01. 2009 | 13:34

VOM napsal(a):

to vlk: Kampak se poděla vaše výřečnost a břitkost se kterou úspěšně zamlouváte kdejakou socdem levárnu? Zdá se mě to nebo jste v defenzívě když jde o komouše?

to božský Imhotep: Je to páně Tomského blog, tak co by neplkal co se mu zamane. Když si tak čtu vaše diskuzní příspěvky, tak jsem aji rád, že děti základnímu školství již odrostly.
25. 01. 2009 | 14:00

Karel Mueller napsal(a):

VOM:
Milý VOM, nevím, co nazýváte defenzívou, ale pro přítele vlka je charakteristické, že několika větami trefí čistou desítku. Podařilo se mu to i zde, viz

"Nebo to byla reakce na něco a někoho?
Třebana debal světového hospdářství při velké krizi? Nebo reakce na debakl demokracie a demokracií v Mnichově? Nebo jako reakce na to, že národ ušel jen o chlup fyzické likvidaci?"

Dějiny Čech nezačaly v roce 1948 tím, že se na krásné a spravedlivé Česko z ničeho nic snesl rudý ďábel.

Pan Tomský je druhý, přečtěte si si diskuzi na blogu I. Krause.
25. 01. 2009 | 14:38

Ondřej napsal(a):

Po zmínce o nulové nezaměstnanosti jsem přestal číst. Přesně, jako by argumentovali komunisté - "byla to skvělá doba, například ta nulová nezaměstnanost!". Co takhle, když řeknete A říct i B, C a D? Za jakou cenu té "nulové nezaměstnanosti" bylo dosaženo? Že to ve skutečnosti byla "nulová nezaměstnanost" jen na papíře, aby komunisté ukazovali, jak je jejich režim skvělý?

Na blití.
25. 01. 2009 | 14:50

krok napsal(a):

ano Ondřeji, k blití:-))..k blití jsou všichni ti, kteří nechápou a jen papouškují "vítěze"..jistě, "dějiny píše vítěz", ale..píše je správně?:-))
25. 01. 2009 | 15:03

Cert napsal(a):

to vlk
Jistě musejí ostatní partaje konkurovat lepším programem, aby komunisté nerostli.
To ale nemá nic společného s výukou na školách, protože nacisté po váce nesměli ani učit.
Neplést pojmy a nesnažit se oponovat něčím, co s věcí nesouvisí.
25. 01. 2009 | 15:39

MerryMan napsal(a):

Pan Tomský skutečně píše o věcech, které zná jen z druhé ruky. V době, kdy u nás byli u moci komunisté, tak namísto boje proti nim "hrdinně" utekl. Po "plyšáku" se vrátil a jako mnoho jiných navrátilců si myslel, že může poučovat.
Nyní "bojuje" proti poraženým komunistům. Kopat do poraženého nepřítele, případně na něj plivat když se nemůže bránit je všeobecně považováno za nechutné. Pane Tomský, začněte se chovat slušně, nebo přestaňte otravovat.
25. 01. 2009 | 15:47

Imhotep napsal(a):

pro VOM

To štěstí jim přeju. Ale zůstal jste jim Vy :)
25. 01. 2009 | 15:49

SuP napsal(a):

Ondřej -
Dpopručoval bych nejdřív dočíst a na základě toho pochopit, jak to "na blití" bylo míněno.
S takhle rychlými úsudky bez potřeby pocopit sdělení se snadno stanete voličem ČSSD.
25. 01. 2009 | 15:51

Hajný napsal(a):

Pane Tomský!
Téměř se stejným tematem tu už byl pan Kraus.
Chtěl bych vám připomenout,že volební zisky komunistů jsou přímo úměrné chybám demokratických politických stran.Ať dělají politiku pro lidi a ne pro své kapsy a komunisté budou následovat ODA,republikány a pod.
25. 01. 2009 | 16:08

zdesta napsal(a):

VOM:Při útoku na vlka jste v návalu ideologického nadšení zapoměl na to nejzákladnější.Příčina-následek.Patří to k základu logického myšlení.Co mají vlkovi diskusní příspěvky společného s výukou na základních školách,mě nějak uniká.Vlk je kantor?
25. 01. 2009 | 16:50

DISK napsal(a):

Prohlášení UV KSČM bylo jen zkušebním balónkem. Myslím, že to je poučné, protože jistě není jen chimérou, že soudruzi na svůj čas pořád čekají, a nepřestali v něj věřit.
Je to důsledek jednání celé naší společnosti, která uhla pohledem od skutečnosti, že v otm lítali skoro všichni, místo toho aby se soustředila na hlasité "ALE TO SE NEDĚLÁ, A PAMATUJME SI TO"!
25. 01. 2009 | 17:00

ALT napsal(a):

pro Hajný,
popsal jste to přesně jasně, (bohužel).
přeju hezký večer
25. 01. 2009 | 17:08

Rumcajs napsal(a):

Valdštej:
Bejt Váma, tak to v sobě nedržím. Beztak to stojí za prd.

Pro ostatní, včetně Vlka.
Pan Tomský nemluvý o žádných volebních ziscích. Mluvý o nestydaté komoušce, která má chuť překrucovat dějiny.
25. 01. 2009 | 17:20

student napsal(a):

Váš článek je pěkný, ale mám dotaz.
"I školy se dají zařídit, aby i slabší dostali diplom."
Tato vaše věta se vztahuje ke které době ?
25. 01. 2009 | 17:26

MerryMan napsal(a):

Rumcajs:
Opět jste nezklamal a vyprodukoval nesmysl. Nemůžete vědět jestli je "komouška" nestydatá a jestli má "chuť překrucovat dějiny" mimochodem ještě nenapsané.

"Pan Tomský nemluvý o žádných volebních ziscích. Mluvý o nestydaté komoušce, která má chuť překrucovat dějiny."
A ten pravopis - tak 5. třída základní školy.
25. 01. 2009 | 17:38

bejvaly napsal(a):

To student BINGO!!!!
25. 01. 2009 | 17:44

Rumcajs napsal(a):

MerryMann:
Já se jenom upsal, pokud se tedy moje hrubka týká "Mluví/ý". Jinak pravopis opravdu není moje silná stránka.

Vy ale nedáte dohromady text, který dává smysl, ani kdyby jste se na hlavu stavěl.I když bude bez hrubek.
25. 01. 2009 | 18:02

F. Adamec napsal(a):

Kupředu, levá, kupredu prava, zpatky ni krok:
Vazeni, mili a mladi soudruzi vedci a politici!
Mohli by jste vybudovat Vysoke uceni Maxxismu-Leninismu v Rezi u Prahy, ze zahranicnich financnich zdroju komumunisticke Charty 77 a Anticharty 77. Mohli by jste tam opet ucit, jak byl nas tezce pracujici lid po valce obvinen z prechovanani zapadni literatury a vysilaci techniky.
Pracujici lid pak byl vyslichan a mucen v Justicni palaci v Uherskem Hradisti za to, ze kapli mucednika sv. Sebastiana prestehoval pred komunisticky justicni palac, ve kterem mucili sve obeti Panacek s Grebenickem, jehoz syn nedavno delal Klausovi poradce v Lanech u Prahy. Mukli, kteri prezili jejich vyslechy, jeli v poutech do Jachymova tezit uran. Soudruzi vedci z Prahy nas uran nechali obohatit a poslat do CCCP na vyrobu super bomb.

Hradistan, nositel radu Klementa Gottwalda, nedavno hral v katolickych chramech v Praze, zhudebnene dila ceskeho komunisty Jana Sklacela, a ministrum EU v katolickem chramu na Velehrade.

Vazeni, mili a mladi soudruzi vedci a politici, meli by jste co nejdrive nechat odstavit sebe a vsechny nespolehlive a nebezpecne jaderne a dopravni systemy v CR, a nahradit je francouzskymi nebo japonskymi s rekuperaci energie
25. 01. 2009 | 18:02

ALT napsal(a):

pro Rumcajs,
no, o tom žádná že to je o tý soušce,
jenže kdyby ta podpora byla pod 1% tak mají na UV jiné starosti a stím to souvisí a snad mi ostatní i vlk prominou tu drzost ale takhle jsme to pobrali(tak ta radost jak pišu my, ze pane Mihalco?)

pro Imhotep
asi víte víc, tak pusťte chlup, každopádně si umím představit, podobnou snahu o pravdivý výklad dějin téměř v duchu směrnic UV jen otočený o 180 stupňů
25. 01. 2009 | 18:06

l. tajemník.. napsal(a):

Článek na nic, hodně demagogie.Určeno pro 20 leté. Diskuze odpovídající kvalitě článku. A co tak napsat pravdu, tu špatnou i dobrou?Za komunistů žilo v republice 10 mil lidí, z toho asi 5% věřilo ve svůj sen, 10 % platilo příspěvky a spolu s dalšími chodili do průvodu. Kolik je jich tedˇ? Může nám pár komunistů, včetně jejich učení VUML změnit současnost a brzkou budoucnost? Návraty ke starým časům? To snad nefunguje nikde. Pište pane autore o něčem jiném, aktuálním.0
25. 01. 2009 | 18:06

ALT napsal(a):

pro student
hm,opet pekne, že vy chodíte k prirodovedci na prednasky?
25. 01. 2009 | 18:09

Imhotep napsal(a):

25. 01. 2009 | 18:36

twardowski napsal(a):

A kdy tady skoncil komunismus? Bytecky zdedene po komunistech, rozdane "vhodnym". Mnohe tovarny a podniky dodnes bud komunisty vedene nebo komunisty rovnou privatizovane.

Deticky komousu vedouci tyto podniky na zaklade znamosti maminek a tatinku.

Kdepak, nebylo nic lepsiho nez bejt dobrej komous.
25. 01. 2009 | 18:48

ALT napsal(a):

pro Imhotep,
díky za odkaz ale nemůžu si podle nich udělat názor na kvalitu výuky - málo informací
25. 01. 2009 | 18:55

Saliven napsal(a):

Snaha soudružky učitelky rehabilitovat u dětí 40 let temna je skutečně strašlivá. Pokud komančové nelitují toho, co se dělo za totáče, tak skutečně nemají v demokratické politice co dělat.
25. 01. 2009 | 19:00

Imhotep napsal(a):

pro ALT:
Je to vznikající projekt, na který reagovala hystericky ta soudružka, protože metodickým garantem gymnázia má být Klub Milady Horákové, což je také jistá zvláštnost. Když už o tom pan Tomský píše, měl by se také zmínit o původu toho soudružského pamfletu.
25. 01. 2009 | 19:18

Imhotep napsal(a):

pro Saliven:
Strašlivá a hlavně varovná.
25. 01. 2009 | 19:19

vlk napsal(a):

Imhotep

veleknězi, nepochybuji ani vteřinu, že máš pravdu. Beru Tě jako znalce terénu o kterém píšeš.
Ale já to pojal z jiného konce. Připadá mi poněkud ujeté mlátit do válečných bubnů v okamžiku, kdy možná začíná dějinná krize naší moderní civilizace. Která přinese kdo ví co a kdo ví jak.
Chápal bych apel typu - buďme opatrní. S krizí s e objeví hudci na podivné píšťalky.

Ale pojednávat komouše jako nějakou podivnou sektu zla, která vznikla bez zjevné příčiny mi přijde velmi podivné.
A antikomunistické gymnasium? No to jistě bude mít obrovské echo u rodičů dětí..... jestli tohle má být rozpoznávací znak kvality, pak potěš koště.
já bych dal přednost kvalitní výuce matematiky, jazyků a podobných zbytečností.
25. 01. 2009 | 19:20

vlk napsal(a):

VOM

asi čtete někoho jiného. enní mi známo, že bych někd y hájil nějakou levárnu. Ani soc dem levárnu.
Zkuste to dokázat!
A určitě nejsem v defenzivě ohledně komoušů.
Zdá s e , že je pro vás hodně těžké pochopit několik jednoduchých souvislostí, které jsem popsal. Tedy , že komunisti s enevylíhli někde v nějaké jeskyni. Že jejich vzestup umožnilo opakované fatální selhání demokracií.
Nejprve vznikem prvni sv. války. Následně podmínkami Versailleského míru , následně neschopnostzí čelit Velké krizi v r. 29, přes Mnichovský diktát a 2.ww. kdyby byl vypadl kterýkoliv z těchto článků, nejspíš jsme s bolševikem žádnou přímou zkušenost neměli.

Čert
nejsem dost inteligentní, abych uchopil smysl vaší repliky. Přiznávám bez vykrucování.
Pokud voláte po tom, aby komunisté , netuším, zd a také bývalí, nemohli učit, neměl bych s tím celkem duševní problém. Nicméně , jde oproblém s principy Ústavy a moderního pohledu přístupu tvorbě a uplatnování zákona. Kterou reprezentuje například Listina práv a svobod.
A myslíte si, že ideologii třídního boje lze vymítit jejím zákazem? Zejména když budeme čelit krizi jakou nejspíš svět nezná?
25. 01. 2009 | 19:33

Hajný napsal(a):

Tak tak.A učebnice onomu gymnáziu sepíší ti nejpovolanější:Mejstřík a Štětina.
A jako doplněk by mělo učit jen o biblickém stvoření světa a Darwina označit za prekomunistu!
25. 01. 2009 | 20:20

Ivan Hochmann napsal(a):

No to je ono Vlku,

lidé,kteří mají problém vyhledat staré dobré morality a zásady našich předků,coby slušných a společenských lidí v nových zákonech,Ústavách a Listinách.
Pravidla o kterých je řeč jsou bezpochyby obsažena,jenže právní prostředí je kdykoliv ochotno zpochybnit,znehodnotit,zmanipulovat.

Onehdy jsem se zaposlouchal do Vágnerovy hudby.Valkýry opravdu zněly jako sirény starověku.Jakoby nám neustále připomínaly severské ságy o prstenu Niebelungů.Jakoby nám chtěly říci,že se nevyplácí zpochybňovat zásady a morality.Nakonec vždy platí pravidlo :"S čím kdo zachází,s tím také sejde".Není vyjímek.Historie se bude neustále opakovat se stále tragičtějšími následky,poněvadž není zájem na poučení ani na očistě.Vždy se najde nějaký vychytralý hlupák manipulující se zásadami.

A jako vždy to odnese celá země,národ,planeta.
O komunistech jako fenoménu zla bylo už popsáno tuny medií,a pořád se nachází lidé akceptující jejich manýry.

Nemám potřebu diskutovat o věci.Jen Ti říkám,že stojíme-li na straně nějaké platformy,i politické bereme tím i na sebe jistou odpovědnost.

Tím,že odmítáme apriori zásluhu "komunistů" jako členů zločinecké organisace i na dnešních společenských peripetiích (20let po převratu),jen zase kupíme horu sraček,kterou budeme nuceni čichat další generace.

Já říkám:Dobře vám tak!Přeji vám to všem už proto,že stojím se svými názory a činy neustále proti hrázi,zdi ignorantů a demagogů,jimž status quo vyhovuje.

Ahoj Ivan.
25. 01. 2009 | 20:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlastně jsem měl potřebu to napsát na blog pana Krause:Kdo vymývá mozky.........

Ivan.
25. 01. 2009 | 20:31

vlk napsal(a):

Ivane

zbytečně s e rozčiluješ.
Asi potřebuješ zvednout tepovou frakvenci, protože jse tě tady pár dní nezaregistroval.
Směšuješ dvě věci - současnou politickou hyperkorektnost, kterou jsme si dobrovolně odhlasovali, a existenci, resp. vznik komoušů.

Komouši a v tom s ezásadně neshodnem, jsou pro men odbytou, nevratnou cveličinou. Pokud ovšem nepřijd e taková krize, která ukáže , že jediné jejich systém řízeného řivota je správný. doufám, že se tak nestane. Rád s e rozhoduji sám. Jinak jsou prostě out. Na věky.
Bez tankových divizí Rudé armády jsou nevratní.

Jen mne vždycky znovu fascinuje prátká paměť tohohle národa. a jeho totální absence jakékoliv míry pro proporcionalitu.

Komunisté byli nepochybně civiizační omyl. Nikoliv neškodní. ale nikolvi fatální.
Nacisté byli tím fatálním nebezpečím. Tam jsme unikli vyhlazení skutečně jen souhrou šťatstných náhod. Mezi ně patří i vznik nejkrvavější formy komunismu v Rusku. Nebýt tohohle dejiného omylu, pak Hitlera nikdo nezastavil.
Al e mi řešíme padléhoa nevratného bolševika. Jakkoliv je recyklovatelný jen a pouze Uebermensch. A pokud by s e objevil jsme první, maximálně druzí na řadě....
Žádné antiněmectví. Jen uvažování.
A k tomu uvažování patří ještě drobnost - antirusismus. Třeba v tvém podání. v c elých českých dějinách Rusové zasáhli do našich d ějin zásadně pouze jednou. Ve druhé a po druhé s v. válce. nejdříve nás zachránili co do fyzické existenc e národa. Což je nepopiratelné. Pak s i za to brali desátek.
ZA zhruba 1400 let existence národa. S německým, rakouským, polským,maĎarským sousedem máme daleko bohatší a krvavější zkušenost. Dějinou. Dlouhou. Dokonce daleko tvrdší a opakovanou zkušenost máme i s Francií nebo S´védskem. Ale exhibujeme na Rusech.. z hlediska toho, čím tahle krajina prošla v e s vé historii proti odřenému kolenu..
Tys poslouchal Wagnera.A napsal jsi s voje dojmy. Já dnes listoval v Dějinách Evropy.... A tohle jsou moje imprese.
25. 01. 2009 | 20:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Karel Mueller:
Tentokrát však čistou desítku trefil pěti slovy v jedné větě Lex 25.01.2009 v 11:55:51.
25. 01. 2009 | 20:54

VOM napsal(a):

to zdesta: Omlouvám se, že sem přetahuji reálie z předcházejících diskuzí. vlk je pionýrský vedoucí s učitelstvím nemá nic společného si myslím, na rozdíl od Imhotepa, který zbožštěl již zaživa, jak se pedagogům základního stupně nezřídka stává.
Omlouvám se pokud se pletu, ale ten původní Imhotep byl lékař a architekt a vzdělanec a alfabet. Za boha byl prohlášen až po smrti, ale bůhví jak to bylo.
25. 01. 2009 | 21:20

Basil napsal(a):

Je mi často zle,když vidím jak se z jednoduchých věcí stávají složité.Když opožděná kritika něčeho(jako 50.léta,stalinismu) přichází do společnosti už s úplně jinými problémy.Která by jako sůl potřebovala aktuálně myslící,ale přitom oplývá nerenomovanými historiky.Citlivé duše budou věčně oplákávat Giordana Bruna,ale v tom není smysl a úkol dneška.Přece jen je cítit údiv nad tím "atoje tapravá demokracie? Ti noviníři a publicisté co se stále vracejí k stokrát přebranému popeli-koho vlastně oslovují? žijeme dneškem nebo čím vlastně? Snahaodvést pozornost od něčeho?
25. 01. 2009 | 21:23

Imhotep napsal(a):

pro VOM:

Pokud máte na srdci pouze tyto urážky, potom si poslužte. Debatu to sice neposune, ale Vám se alespoň uleví a prospěje to Vašemu zdraví :)

Imhotep byl totiž i lékař.
25. 01. 2009 | 21:25

VOM napsal(a):

to vlk: No konečně jste odhodil ostych a diske nabrala správný říz. Ujišťuji vás, že s příčinou a následkem nemívám zásadní problém. Jenom se bavím jak to kroutíte a zjednodušujete.
Za ty socdem levárny se omlouvám. Měl jsem na mysli obhajobu všeználkovských konceptů Jyrky a spol. podpořených právě aktuálním průzkumem veřejného mínění.
Asi se shodneme, že jsme oběma nohama v pěkné kaši, ale vězte, že s komoušema to nevyhrajeme. Kdybych mohl, tak se raději přihlásím do vašeho protikrizového pionýrského tábora bez nich.
25. 01. 2009 | 21:40

Al Jouda napsal(a):

Vážení přátelé, pokud bude svobodný tisk, rozhlas a televize, tak nemají komunisté u mladých šanci. Stačí, aby mladí lidé shlédli film Černí baroni nebo Tankový prapor nebo polský film Katyň a už jsou doma, pokud netrpí duševní chorobou - perverzitou.
25. 01. 2009 | 23:15

bertik napsal(a):

Vlku:

užitečný historický exkurs.

Obecně však rozumím tomu, že se rozdílně díváme na příkoří a utrpení stará 300 let nebo 40 let. Ta nedávná přirozeně vnímáme citlivěji, zejména je-li někdo potomkem týraných či poškozených. Anebo prostě z morálně-etického hlediska, což je chvályhodné. Ti ostatní se vezou na módní vlně antikomunismu, který se nosí.
Ale komunisti tu jsou a budou, organizovaní i latentní, když je samet nedokázal postavit mimo zákon. Dokonce bych uvěřil, že při prvních volbách Havla i Klause za prezidenty zazněl jejich osobní slib, že nepodepíšou případný zákon o jejich zákazu. A díky tomu se prezidenty stali.

Nicméně strašit teď komunismem a vinit komunisty z kdečeho je alibistické a laciné. Kdyby polistopadové „demokratické“ vlády pracovaly pořádně, po komunistech pes neštěkne. Takže, pánové ve vládách, to vy jste zodpovědni za to, jak silní tu budou komunisté. Rozumíte?
25. 01. 2009 | 23:36

Lex napsal(a):

Zbyěk Matyáš
Díky za květiny. Jsem přesvědčen, že jste správně pochopil jejich význam.
25. 01. 2009 | 23:39

bertik napsal(a):

Al Jouda:

No, nevím, jestli tohle stačí. Podle mého názoru je zcela zásadní, jak se tu bude žít a jaké hodnotové priority bude tahle zem preferovat. Zatím je to morální marasmus první třídy.

Dokud:

- pokvete korupce a protekcionismus (20 let se kecá o potřebě jejího potlačení, ale vzkvétá dál),
- nebudou na webu všechna výběrová řízení na státní zakázky,
- soudy nebudou rozhodovat nezávisle, ale zcela svévolně jako dosud,
- Tlustý bude moci všemi zamést větou, že se nebude zpovídat z toho, jak financoval svůj barák
- atd. atd. atd. (můžu přidat 30 dalších příkladů),

tak tu bude živná půda nejen pro komunismus ale i pro nacismus a ostatní extrémní ideologie. To pak nezachrání ani Baroni, i kdyby šli každý večer 3 x.
25. 01. 2009 | 23:57

Lex napsal(a):

Ivan Hochman
Vítejte na palubě. Skoro tu bylo bez Vás teskno.
Myslel jsem si, že od poslední naší konverzace korigujete některé pojmy, které Vás v diskusi poněkud diskvalifikují. Tedy znovu: zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu (díky za něj) říká, že KSČ "byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou obdobně jako další organizace založené na její ideologii, které ve své činnosti směřovaly k potlačování lidských práv a demokratického systému". Zločinnou, pane, ne zločineckou. Ten rozdíl jsme si také vysvětlili. Čímž ji vůbec neospravedlňuji, ale mělo to zásadní dopady na její bývalé členy, kteří byli zločinci jen tehdy, pokud jim bylo soudem prokázáno individuální jednání, které mělo znaky trestného činu uvedeného v zákoně. Již tehdy jsem uvedl: "Moudrý zákonodárce.", ať se to Vám či komukoliv líbí či nelíbí.
"Dobře vám tak!Přeji vám to všem už proto,že stojím se svými názory a činy neustále proti hrázi,zdi ignorantů a demagogů,jimž status quo vyhovuje."
Pane Hochmane, třeba nevyhovuje ve všem, ale v dodržování pravidel demokracie a ve svobodě člověka ve společnosti, to ano. Takže jestli to Vaše osamocení nebude tak trochu Váš vlastní problém, včetně té strany, na které je demagogie.

bertik
Souhlasím. S jednou výhradou. Komunismus je ideologie. V podstatě víra. Tu nelze zakázat, stejně jako víru náboženskou. Kolik máme, kromě nich, ještě skutečných věr? Zakázat lze organizace a jednání, které ve jménu oné víry jsou nebezpečné demokratické společnosti. Jak byste naložil s komunistickou ideologií, kdyby současná KSČM neměla "komunismus" ve svém názvu, ale stanovy i svou politickou praxi takovou, jakou má? Je to falešné a dokonce si myslím, že část jejího úspěchu spočívá právě v tom, jak různí Štětinové a Mejstříci tlučou svými dřevci do lopat větrných mlýnů. Doporučuji číst blog Alexe Koenigsmarka z 21.10.2008 "O minulé válce", a diskusi k němu. Tam to všechno je.
A na závěr: mluvit o událostech, které prožila nemalá část dosud žijící populace, jako o dějinách, o historii, se mi zdá velmi nadnesené. Výklad té doby považuji za faktografii. Jenže "fakt" reprodukovaný s ideologickým podbarvením, stejně jako z téhož důvodu prováděný selektivní výběr faktů, nemohu považovat za faktografii, ale nové vymývání mozků - a pokud jde o školní výuku, spíše za "nalévání" mozků. Naproti tomu proti výuce objektivních fakt nemohu nic namítat, leda ji vítat.
26. 01. 2009 | 00:26

Al Jouda napsal(a):

To bertik : Vzal jste to příliš zeširoka a máte pravdu. Tady jde ale o to vědomí našich dětí, které nechápou kauzy zmanipulovaných státních zakázek, soudních pří a všelijakých zlodějen probíhajících v současnosti, ale jsou z životních příběhů schopny pochopit nesmyslnost a dokonce i zločinnost komunistického režimu.
26. 01. 2009 | 00:29

bertik napsal(a):

Lex:

Ohledně KSČM bohužel platí to, že kdo nic nedělá, nic nezkazí a já si nepamatuji, že by jejich preference nějak výrazně kolísaly, aby se dokonce museli obávat o přítomnost v parlamentu. A souhlasím, že Mejstříci a Štětinové komunisty spíš posilují. Za morbidní a sebedestruktivní považuji i odsouzení 87leté Brožové-Polednové. Po 20 letech!!! To už i na symboliku je pozdě.

A k té výuce: Budu velmi zvědav, jak a zda vůbec dojde ke shodě v obsahové náplni „narovnaných“ učebnic, půjde-li to v řadě zadavatel - autor – lektor (cenzor?) – schvalovatel – nakladatel.
26. 01. 2009 | 00:50

ALT napsal(a):

pro Lex,
ten Váš první text, nemá chybu,
co mě děsí tak to, že pokud půjde hospodářství opravdu kukat tak někoho napadne hledat ideové viníky.
26. 01. 2009 | 00:50

Imhotep napsal(a):

pro Al Jouda:
Po shlédnutí Černých Baronů a Tankového praporu se pubescenti domnívali, že socialismus byla nekonečná sranda, komunisti byli neškodní blbečci, které šlo snadno obelstít.
Katyň je jiné kafe, ale už i to potřebuje od učitele dobrý komentář, protože pro dnešní generaci je ta doba již pravěkemn, který nechápou a doma často slyší, že komunisti byli sice na nic, ale snadno se žilo, protože rohlík by za 10 haléřů, případně za 30.
A pokud znáte Maslowa, tak pochopíte, proč zvítězí ten rohlík.
26. 01. 2009 | 07:19

Ivan Hochmann napsal(a):

No řekněte sami,

má cenu s takovým Lexem diskutovat?
On prostě neuznává jakékoliv zásady,morální příkazy.On jednoduše odsekne pár vět o demokracii,poučí mě o mých neduzích,zakceptuje současný stav právních norem(i minulých)a bude poučovat o významu slov v právnickém žargonu.

Jeho postoj a názory jsou logicky dedukovatelné.Má důvod obhajovat zákonnou tezi o "zločinných" komunistech.
A to mě prosím bude namlouvat,že je můj problém jak dokázat osobám činným v komunistickém prostředí a "právu",jejich osobní účast na protiprávním jednání.
Ještě abych uvedl jaké ,nebo kolikáté,"čí" právo mám na mysli?!

Zajisté má na mysli ono právo,které umožnilo v nově se formujícím (prý Demokratickém) státě fungovat "zločinecké" protidemokratické komunistické partaji,jejím jedincům (stejně zločineckým)obcházet a zpochybňovat Lustrační zákon,svou nadálou přítomností ve vládních strukturách,parlamentě a senátu,znemožnit očistu a odpuštění zmrzačeného českého národa.Navíc zpochybnit autoritu tohoto postkomunistického státu v očích celého světa.Nejen nějakého Hochmanna.

Je to zbytečné psát,je to jako házení perel sviním,či hrachu na zeď.
A já tady vlastně nejsem,nic jsem nenapsal ani psát nebudu.Nemám komu a nemám proč.
Pan Stejskal vám to vysvětlí.
Presentace názorů na těchto stránkách mě přestala zajímat po excesu s bigótní a duševně zanedbanou sebrankou "diskutérů" na Profesorských blozích.

Nazdar - Ivan.
26. 01. 2009 | 09:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě větu,

Pročtením páně Lexových textů jsem dospěl k závěru,že tento člověk je daleko nebezpečnější než celá suita komunistických grázlů v parlamentě.

Tento člověk převrací s neuvěřitelnou lehkostí význam událostí slov a skutků.
Nachází zde živnou půdu pro svoje cílené demagogické projevy u celé skupiny lidí.Tato skupina (nazývám ji pojmem:Levý ksindl)se tímto vymezuje proti současným tendencím společnosti postavit se na vlastní nohy akceptací morálních zásad a osobní odpovědnosti.

Naštěstí nemám,žádnou pravomoc s tímto exotem nedemokraticky zatočit.Takže mu přeji hodně úspěchů a kytiček od jemu rovných.
26. 01. 2009 | 10:13

Jedla napsal(a):

Právě proto, že se nám to tu polarizuje, a bude-li hůř ekonomicky, bude se to víc polarizovat, je čas přestat zbrojit na minulou válku (taky bych dnes uměl s cínovými vojáčky místo Napoleona vyhrát Waterloo), ale hledět na dnešní oblohu a rozpoznat černé labutě.
Rozhodně to půjde líp splečenství, než chumlu jednotlivců. (Viděli jste někdy hlídající surikatu?)
K nadpisu článku: "Oni" se chovali zbaběle a konformně. Jako dnes ... kdo?
26. 01. 2009 | 10:15

JAHA napsal(a):

Dufam, ze sa aspon vacsina moze zhodnut na tomto. Ked je dobre, ked sa (takmer) vsetkym dari...skratka, ked je fajn, komunisticka ideologia nema (zdanlivo) temu, na ktorej by mohla kvasit. Zdanlivo preto, ze ona si nepriatela vie najst vzdy (opium ludstva). Ked prichadzaju problemy, tak to akoby ste zohriali tekutinu s bakteriami. Hned sa zacne rychlejsi pohyb. No a zacinaju najprv. male, nesmele pokusy - ved to nebolo az take zle, ved ludia mali rohlik a mlieko, pracu,...Skratka, boli v podstate stastni, spokojni, zili bez strachu...Ze nic nevedeli o denne pachanych zlocinoch na fyzickom a hlavne dusevnom zdravi "nechapavych" jednotlivcoch? To nic. Jednotlivcov sme "spracovali", masovo odsudzovali, hlasovali jednomyselne za vopred pripravenu "pravdu", ved naco by sme sa obtazovali tym, ci to je PRAVDA. Strana a vlada, ktora sa o nas starala, nam povedala, ze to pravda je, tak co. Pivo zostalo lacne, parok tiez. Ze vaznitel, prekrucovac a prznitel pravdy doteraz vyucuje dejiny, ako keby sa nic nebolo stalo? No a co. Ze niekto chce zacat o minulosti pisat to, co sme nechceli vidiet a pocut? Tak to prrrr.
26. 01. 2009 | 10:34

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku s Tebou je také těžká řeč.

Když už píšeš cobykdyby,tak také napiš kdyby nebylo bolševické revoluční zpupnosti,Výmarské republiky rad,.......
Kdyby nebylo Lenina,Stalina,- nebylo by ani toho dalšího masového vraha z Německa-Hitlera.

Prostě : Kdyby byly v prdeli ryby,nemusely by být rybníky!!!

Ivan.
26. 01. 2009 | 11:03

Lex napsal(a):

O Ivanu Hochmanovi
"Má pravdu, předsedo, má pravdu!"
Naštěstí tato země po roce 1989 je založena mimo jiné na několika principech: Svoboda, demokracie, právo (bohužel, stále ještě pokulhává), a "Nejsme jako oni!"
Já je vyznávám, pane Hochmane, všechny. Na rozdíl od Vás, který veřejně (byť imlicitně) hlásá: "Buďme jako oni, ba horší, tvrdší, oko za oko, zub za zub, za dvě oči, za dva zuby!"
Příkladný demagog. Už ani představitel "pravého ksindlu". ale ultrapravého.
26. 01. 2009 | 12:51

JAHA napsal(a):

Ad: Lex
Vase pucirovanie nepravosti a zlocinov komunizmu pravnymi vykladmi ich nevymaze. Iba vylesti.
Ved ti konkretni zlocinci neboli vtedy zlocincami - konali predsa v zmysle vtedajsich pravnych noriem. Tak konali i ti pred nastupom komunizmu u nas, i v Nemecku, i na Slovesku, i ...Tak preco boli jedni odsudeni (podla "novych" zakonov) a druhi nie? To nie je o pravnych kluckach, ale o niecom zasadne inom.
26. 01. 2009 | 13:05

pgjed napsal(a):

Pane Tomský, dnes máte mou pochvalu a zelenou jedničku do žákule. ?? No těmi zelenými jedničkami nám oceňovali kantoři, kteří vyrostli v baťovském školství, mimořádné úsilí a mimořádně kvalitní výsledek. Ta byla za pět obyčejných. :-)
26. 01. 2009 | 13:11

Hajný napsal(a):

to Ivan Hochman:
Máme jen dvě možnosti.Cesta práva a nebo cesta zvůle a zásad vlčí smečky.
A co se týká "Levého ksindlu".Rozumím tomu tak,že jsou to komunisté,socialisté a levicoví křesťané a jejich voliči.To jsou většinou lidé s průměrnými a podprůměrnými příjmy,prostě lidé práce.A zase jak omezit jejich vliv:můžeme je zbavit občanských práv a riskovat výbuch násilí typu Francouzké nebo ruské revoluce,který musí nevyhnutelně přijít.Nebo je vyvraždit.Jiná cesta k vašemu pořádku není.
I když je tato demokracie a její uplatňování zajisté nedokonalé,budu ji proti zvůli bránit jak budu moci.Bude-li to nutné i s puškou v ruce!Právě proto,že jsem dost starý a mám dostatek zkušeností po historického poznání co dokáže extremní pravicová i levicová ideologie.
A pana Lexe nechte.Vykládá tu věci z hlediska práva a velice fundovaně.Že tento výklad nezapadá do vašich představ je spíše váš problém.
26. 01. 2009 | 13:22

Lex napsal(a):

JAHA
Víte, u nás v Česku ten zákon, z něhož cituji, odstranil promlčecí lhůty z období do 29.12.1989 u zločinů spáchaných těmi, o kterých mluvíte - cituji: "Do promlčecí lhůty trestných činů se nezapočítává doba od 25. února 1948 do 29. prosince 1989, pokud z politických důvodů neslučitelných se základními zásadami právního řádu demokratického státu nedošlo k pravomocnému odsouzení nebo zproštění obžaloby." Nepochybně jste podal řadu trestních oznámení o spáchaných zločinech, nebo ne? Ty zákony nebyly jiné "tehdy" a "teď" (v devadesátých letech, ba dokonce ani dnes). Trestné činy proti životu a zdraví či proti svobodě a lidské důstojnosti, trestné činy veřejných činitelů a prakticky všechny, podle nichž by se jednání posuzovala, byly tehdy jako teď. Překážku stíhatelnosti odstranil onen zákon č. 198/1993 Sb.
Tož se na mne nezlobte, JAHA, že ctím právo. Přál bych Vám totéž, a to bez "pucirovania", nepřál bych Vám, abyste právo nectil.
26. 01. 2009 | 16:59

JAHA napsal(a):

Ad:Lex to JAHA
Viete sam (predpokladam), kolko naozajstnych zlocinov (predpokladam, ze to viete i zo svojho okolia) sa akymkolvek pouzitim dozaista dnes uznavanymi pravnymi uzusmi podarilo zahrat do autu. O tom hovorim, nie o tom, ze by som si nectil pravo. A preto, aj ked mate fundovane pravne vyklady (z hladiska uplatnovania sucasneho prava), mam vyhrady k moralnym aspektom takejto obhajoby. To je vsetko, co mi na Vasich pravnych analyzach vadi. Ja pravo nevidim iba ako "terminus technicus", ale v sirsom zmysle, i ako moralny aspekt. Takze, po stranke pravneho vykladu mate pravdu, po stranke moralneho vykladu robite pre tych ludi, ktori veselo ziju vedla svojich obeti, podla mna zbytocnu (ak nepouzijem tvrdsie slovo) nadpracu. Verim, ze chapete, o com pisem.
26. 01. 2009 | 19:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lex:
Kouzelný film, kouzelné přitakávání oběma.
26. 01. 2009 | 21:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Také dobrý dialog:
"Když ti to nepovím, tak ani neusnu."
"Tak mi to pověz a usneš."
26. 01. 2009 | 21:11

Lex napsal(a):

JAHA
Nemějte, laskavě, péči o penzum moji práce. Kdybych použil způsob Vaší argumentace, musel bych se smířit s tím, že v užším pohledu je právo (pozitivní právo, tedy souhrn platných a účinných právních norem)nemorální. Nebo také, že obhajoba striktně podle práva je nemorální. Tak to, vážený(á) ne. Tu jde o etiku práva a to jste na tenkém ledě.
Já stojím plně na straně zákona o protiprávnosti komunistického režimu a odboji proti němu (na rozdíl od mnohých, kteří jej považují za akt v rozporu s Ústavou - mě byste v tomto smyslu z apologetiky "divokého" komunismu, jak byl reálně praktikován, obviňoval marně). A jestli je právní rámec stanovený tímto zákonem pro někoho málo, je to jeho problém, ne můj. Já samozřejmě rozumím pocitu křivdy z nepotrestaných zločinů, ale opět zdůrazňuji, zločinů podle práva, ne podle morálky, kterou může každý měřit subjektivně. Morálním prohřeškům patří morální odsouzení. Právník nemůže dopustit paušalizaci.

Zbyněk Matyáš
Vždyť jsem psal, že věřím v pochopení!
Také je skvělý MONOLOG:
Musím ti něco důležitého říct. Ale raději ne, to bys do rána neusnula.

Hezký večer! Lex
26. 01. 2009 | 22:16

doktor napsal(a):

Proboha, lidi, copak jste nepochopili, že to A.Tomský myslí ironicky? Teprve s tou ironií se dá polemizovat. Hlavně by ve školách mělo jít o to, aby se naše děti a vnuci dopídili CELÉ pravdy o té době, včetně mezinárodních souvislostí. V letech, kdy byla na spadnutí světová nukleární vojna, bylo asi nutné posuzovat jinak nějaký kabinetní protistátní a protirežimní odboj, než třeba dnes. A takových nuancí je bezpočet.
26. 01. 2009 | 23:34

louis vuitton handbags napsal(a):

Nedávné prohlášení ÚV KSČM (kdysi by to znělo hrozivě), v němž si komunisté stěžují na neobjektivní výuku našich dějin a na antikomunismus, vyvolalo značnou nelibost, a zuřiví antikomunisté by je hned nejradši věšeli na oprátkách generála Píky a poslankyně Horákové. Komunisté mají bohužel pravdu, výuka, pokud vůbec je, za mnoho nestojí - nějaké ty koncentráky, pár politických procesů, něco o obětech perzekuce a železné oponě. O sociálních jistotách, o nulové nezaměstnanosti, všeobecné lékařské péči a nízké kriminalitě ani slovo. Takhle se mají učit současné dějiny? Fuj!
04. 07. 2009 | 05:08

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
03. 04. 2010 | 16:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy