Davos

02. 02. 2009 | 09:14
Přečteno 2902 krát
Méně bankéřů, více politiků, méně optimismu, více pesimismu, více shody o minulosti a méně o budoucnosti. Tak by se dalo charakterizovat letošní světové diskusní politické a ekonomické fórum v Davosu.

Jestliže banky ztratily zdravý rozum, státní kontrola (regulátoři) rizika pečlivě ukrytých rizik nepostřehla, a stát (jako všemohoucí garant růstu životní úrovně) sám nafukoval rostoucí ekonomiku, a dokonce leckde podporoval inflační sociální systém, a konjunktura měla trvat věčně, tak se nedivme. Potud mezi ekonomy shoda.

Zdálo by se, že je vše jasné. Bankám se musí maximálně pomoct, aby už konečně začaly půjčovat. Zbavit je špatných dluhů, napumpovat dalšími penězi, neznárodňovat banky a lépe kontrolovat i určit základní pravidla. I potud shoda. Problém je v tom, že se v recesi tak špatně podniká a proto tak špatně rozlišuje mezi riskantním a neriskantním úvěrem.

Zdálo by se, že inflační politika státu v období hrozící deflace, inflace eurozóny klesla v lednu téměř na jedno a nezaměstnanost stoupla na osm procent, získá všeobecný souhlas. Nikterak. Obamova a Brownova politika masivních půjček (obligací) vyvolává po světě obavy, že vysaje kapitál odjinud a vyvolá novou světovou nerovnováhu. Navíc existuje vážná hrozba, že demokratický kongres stejně jako anglická sněmovna bude chtít, aby byla podpora především podporou domácího průmyslu (např. amerického ocelářství), což se rovná novému ochranářství, a jak dobře víme, byla to ochranná cla, jež z bankovní paniky na Wall Street učinila Světovou krizi. Proto se také zastupci nové G20 v Brazílii dohodli, že se tohle už nikdy opakovat nesmí. Jenomže investice do rozvíjejících se ekonomik klesly už teď na historické minimum a na celém světě spoří jenom Čína. Na tohle Mezinárodní měnový fond nestačí.

Téměř všechny centrální banky po americkém vzoru konsolidují úrokovou míru směrem k nule, ale zatím se nezdá, že by to mělo nějaký zásadní vliv na nové investice, nepochybně se tím však sníží ochota lidí spořit a tím i míra dostupného kapitálu.

Jedno je jisté. V globálním světě financí musí platit společná pravidla a spolupráce, podobně jako v globálním světě obchodu. Stejně jako existuje Světová obchodní organizace, tak by měla existovat i Světová finanční organizace, jinak budou investice proudit, tam, kde je pro ně výhodnější státní subvence, jak prohlásil Adair Turner, šéf anglického kontrolního úřadu (Financial Services Authority) ke všeobecnému souhlasu potvrzenému velkým potleskem. Jenomže vybudovat takovou istituci na základě mezinárodních smluv a vyjednáváním prosadit závazná pravidla je práce na mnoho let.

A tak v časech všeobecné kalamity, kdy všichni zvláště voliči brečí státe pomoz, nezbývá než pamatovat, že stát na recesi zjevně nestačí a jako vždy napáchají státní zásahy velké chyby. Skutečným lékem na nezaměstnanost je snížení nákladů na pracovní sílu čili větší produktivita. Dotace průmyslu je populismus a krizi jenom prohloubí. Je to tak trochu jako s Klausovým argumentem proti boji s globálním oteplováním, který byl slyšen v Davosu. Ať děláme, co děláme, nic s ním nenaděláme.
Každá krize však vždycky vedla k objevu velkých vynálezů, které nakonec změnily tvář světa.

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

A co těch 52 řešení, které nabízí Paroubek?
02. 02. 2009 | 09:20

sonkabrezova napsal(a):

výborně,
takže na krizi, kterou zavinili právě ti, co se sešli v Davosu, existuje jediný lék - snížit platy těm,za jejichž peníze byli krachující banky a podniky sanovány. Co na to říct?
02. 02. 2009 | 09:48

Pepa Řepa napsal(a):

Ekonomika sice nakopnout nejde, ale nakopnout nějakého ekonoma by možná šlo, navádí čtenáře paní LČP.

Myšlenka stojí za úvahu.
02. 02. 2009 | 09:58

sonkabrezova napsal(a):

velka omluva za chybu, jež se stala snad díky spravedlivému rozhořčenní :) samozřejmě byly, nikoliv byli
02. 02. 2009 | 09:59

hrnaně napsal(a):

Občas o tom všem i ti "lepší lidé".Nu moc jsme se od nich nedověděli,leda,źe Obama je hrozbou.Kdyby sešlost znala pravou příčinu krize a měla svědomí,tak se tam nesešla.V Rusku asi plynovod pokryje presidenta a ropovod premiéra,ale co jinde?
02. 02. 2009 | 10:26

Líný černý pes napsal(a):

to Pepa Řepa :

S počtem citací roste "kvalita" autora. Jen pokračujte pane spolussedlino, takto se pes dobere i Nobelovky.

Pro výkon předmětné exekuce doporučuji v kolně vyhrabat staré, nemoderní, leč špičaté botky.

V Davosu by se možná dalo způsobit řešení i dupotem nahoře na svahu nad městem.

A co na to reCAPTCHA? REPRISTANDED Tells
02. 02. 2009 | 12:02

ef napsal(a):

Blessing or Bane-a Chinese idiom story aneb
Vše zlé je pro něco dobré
http://sina.echineselearnin...
Sai Weng Shi Ma, Yan Zhi Fei Fu
Once upon a time, there lived an old man on the northern frontiers of China. One day, his horse disappeared. His neighbors came to comfort him. But the old man was not at all upset. He said his loss might turn out to be a good thing. And he was right. A few months later, not only did his horse find its way back, it also brought with it another horse, one that was even better. His neighbors came around again, this time to congratulate him on his gain. But again, the old man viewed the situation differently, and said that this "good luck" might bring about misfortune in the end. Strangely, he was right again. A few days later, his son fell from the new horse and broke his leg. However, as a result of the accident, his lame son was not conscripted to fight in the war and remained with his family.

Explanation:
Nowadays, people refer to the idiom when comforting someone who has experienced ill fortune. However, although it does imply that bad luck can sometimes transform into good luck, the reverse is also true; good luck can sometimes give rise to bad.
02. 02. 2009 | 12:07

On napsal(a):

Pan Tomský: "Skutečným lékem na nezaměstnanost je snížení nákladů na pracovní sílu čili větší produktivita."
V dosavadním vývoji, pathologická chamtivost ať vrozená (u mutantů), nebo u jiných indukovaná konkurencí, vede ke snižování mezd a tím i k zaříznutí koupěschopnosti obyvatelstva. V důsledku toho, se nám kolečko výroba - spotřeba - zisk začalo zastavovat. I přišli genální ekonomové Pat a Mat s nápadem: Tak těm sockám půjčíme na hypotéky a spotřební úvěry, socky budou ještě splácet úroky (další výděleček)a je to. Jenže ouha, ty socky mají ještě méně peněz na nákup jimi produkovaného zboží a služeb. Tak se nám ten náš kolovrátek definitivně polámal. Co teď? Když vytvoříme další virtuální peníze na další dluhy, klesne hodnota našich dosavadních půjček a proděláme.
Maslím, že to chce číst si před spaním Káju ale ne Maříka s jeho idilickým kapitalismem, ale toho druhého, tho fousatého.
02. 02. 2009 | 12:38

Rumcajs napsal(a):

On:
Každý se snaží snižovat mzdy a výsledkem je jejich každoročný růst.

Pane Tomský podepisuju.
02. 02. 2009 | 13:20

vfischer napsal(a):

Pane Tomský, docela rád Vás poslouchám v rozhlase a někdy i rád čtu. Dneska si vykládám Váš příspěvek takto: v Davosu se sjeli experti na ekonomiku a řekli si, že už to zase prasklo. Ví se asi tak zhruba proč to prasklo a kdo lhal a krad víc než je zdrávo. Jenže teď ta parta kámošů co spolu mluví, už zase, jako už v minulosti mnohokrát neví, jak z toho ven. Jinak řečeno, zachraň se kdo můžeš, košile bližší nežli kabát a já nic já muzikant – snad to nějak dopadne.

Krom toho, máte pravdu, krize vedly dost často k velkým vynálezům – dost často se to začalo, řezat hlava nehlava – to byl ten největší vynález. Zkuste někdy napsat teoreticko filozofický traktát jak to udělat, aby ti Vaši chytří kámoši z velkého světa přestali tolik lhát, tolik krást a být tolik chamtiví po slávě, moci a bohatství, že se vždycky čas od času zalknou a musí k tomu zbylé stádo očesat víc, než je zdrávo!

Přesto všechno to ale zatím máme v Evropě i v Americe dobrý. Střílí se většinou jinde. Ale možná, že už právě teď někde někdo vynalézá jak střílet ještě lépe a nepozorovaně.
02. 02. 2009 | 14:19

martys napsal(a):

tuto krizi způsobili finančnící a ekonomové - nechápu drzost s jakou křičí aby jim do toho ostatní zodpovědní nemluvili
02. 02. 2009 | 15:34

JAHA napsal(a):

Asi p. Adamec je chytrejsi, nez si myslime, ked reCaptcha ho nezastavi:-).
02. 02. 2009 | 16:34

Líný černý pes napsal(a):

to F.Adamec :
Že raději nehýčkáte vnučku.
Za tu dobu, co jste věnovat psaní, byste jí snad vyřezal kolíbku.
02. 02. 2009 | 16:49

Vasja napsal(a):

On.
Snížení socialní a zdravotní daně, neznamená snížení koupěschopnosti obyvytelstva. Naopak.
02. 02. 2009 | 17:59

pgjed napsal(a):

Od doby, kdy byl zrušen zlatý standard dolaru, je hodnota peněz mírou důvery. Nic více, ale ani nic méně. Siamským dvojčetem důvěry je odpovědnost. To jsou dvě základní podmínky prosperity. Najde-li někdo recept na to, jak zabránit nezodpovědnému jednání vyvolávajícímu v zápětí úpadek, najde i recept na trvalou prosperitu. Obávám se, že je to trvale prázdná množina.

Takže nezbývá, než v době prosperity hospodařit s přebytkem a vytvářet rezervu na překonání periodického úpadku.

Samozřejmě, pokud by mohl být přijat všeobecný úzus proti trvalému žítí na dluh a nemírnému zadlužování se, byl by to krok žádoucím směrem. Obávám se ale, že ani v to nelze doufat.
02. 02. 2009 | 18:30

Hajný napsal(a):

TO LČP:
Kdysi se fasovaly boty k ocelovou špičkou.Nebo by byly i vhodné staré kožené,okované lyžáky.
02. 02. 2009 | 19:15

Jan napsal(a):

Promiňte pane On ale k tomuhle taky musím.
Pan Tomský: "Skutečným lékem na nezaměstnanost je snížení nákladů na pracovní sílu čili větší produktivita."
To není jen ideologická zaslepenost, to je vyložená hloupost. Promiňte pane Tomský.
Co je skutečným lékem nikdo neví.
Ale jsou určité nápady.
Znovupropaguji Paradigma.sk, pan Hučko z Košic.
Co je jisté.
Jestliže je globálně určena nejnižší mzda dělníka dělníkem čínským, nebude se z toho dělník americký radovat.
Že mu od roku 1973 vytrvale klesá mzda ho taky netěší.
A už neoutsorcují jen továrny, brzo zmizí i ty kanceláře.
Řešit to poklesem mzdy americké na čínskou úroveň, jak navrhujete, bohužel, nebo bohudík,jak chcete, není realistické.
Problem je zaklet daleko hlouběji ve vaší víře. Nic jiného neoliberalismus není.
Jen jeden citát z Marných iluzí pana Graye: Demokracie a volný trh se navzájem vylučují. Jeho zlatá era skončila s zavedením všeobecného volebního práva.
Četli jste Barackův nástupní projev? Tak vysoký establishment ,a pochopil to.
Časy se mění, i v Řáholci.
02. 02. 2009 | 19:45

RUMCAJS napsal(a):

Jan:

Pokud to, co tady napsal pan Tomský je víra, pak to, co jste napsal Vy, je produktem levicové sekty, bez potřeby jakékoliv rozumové úvahy.
02. 02. 2009 | 21:54

Karel Mueller napsal(a):

On:
Myslíte konkrétně Kapitál III, díl 5, kap. 27 The role of the credit in the capitalist production?
Nedávno jsem se dozvěděl, že to byl bezvýznamný postricardiánský ekonom. S jedním zcela bezvýznamným filosofem - jak onen muž byl označen ústy světově povolanými - napsali pár spisků, které z hlediska dějin 20. století tak zcela bezvýznamné nebyly.

Bylo by historickou anekdotou, byť poněkud tristní, kdyby ono dvé bezvýznamných nakonec vyhrálo.
02. 02. 2009 | 22:47

Proti ignoranci napsal(a):

Marx musí smíchy rotovat v hrobě!!! Zisky soukromé, ztráty veřejné!!! To nemohl nikdo vymyslet, ani Tomský!!! Tomský by si opravdu měl dát "voraz"!!! Ty jeho návody a kecy jsou směšné, nic jiného!
Zde je velmi jednoduché a elegantní řešení!!! Pykat budou především ti, co krizi zavinili!!! A pěkně na tvrdo, žádné lechtání. Soudně zabavit nakradený majetek a nahradit škody. Nebo snad bude někdo říkat, že za to nikdo nemůže? Že neznáme pachatele? To je řešení Tomský a ne kecy!!! Až se zvedne ulice, už bude pozdě! Ta to vezme hopem, klacek a vinen , nevinen, kdo bude mít nějaký majetek bude bit jako žito!!! Vzpomenete si na moje slova!!! A potom,ať si koupí Tomský helmu, bude ji potřebovat!!!
08. 02. 2009 | 00:41

Proudhon napsal(a):

Proti ignoranci:
"Property is theft." ("Majetek je zlodějina.")... Však jsem o tom psal už v 1. polovině 19. století. Pan Tomský je teolog, nikoliv ekonom.
11. 02. 2009 | 14:10

gdftu napsal(a):

nemuzete porovnavat studenou valku s dneskem, americani se uz tak roztahujou po celem svete, souhlasim s autorem clanku, amerika by se radsi mela soustredit na ostatni kultury a jejich zajmy. http://www.zjsdh.org/ Teda jestli se ta americka kultura Coca Coly, Disney Landu a Hollywoodu bez jakekokiv krasy vubec da povazovat za neco kulturniho.
28. 02. 2009 | 23:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy