Klausovo disidentské “nežít se lží”

25. 02. 2009 | 09:56
Přečteno 8101 krát
Na vystoupení prezidenta v europarlamentu reagovala česká média vesměs uštěpačně: nic nového, to jsme slyšeli mnohokrát, kazí nám předsednictví unie, zbytečně provokuje, sám přiznal, že alternativa k unii neexistuje, máme jiné problémy (krizi) a “žijí snad v Evropě nevzdělaní hlupáci, kteří lezou jako tupé stádo ovcí do chomoutu” (Respekt)? Profesionální komentátoři novinek se nad hluboce promyšleným projevem Václava Klause zamyslet ani nechtěli.

A přece jde o věc zásadní, disidentsky nadčasovou, a troufám si říct, i historicky přelomovou. Jakoby Prahou procházel neviditelný tektonický zlom, v němž se vyjevují celoevropské krize. Vzpomeňme jen protipruského následníka trůnu a dvou defenestrací, jež se tak nesmazatelně otiskly do evropského povědomí.

Klaus označil Evropskou unii za revoluční experiment. Právem. Co jiného může být pokus vytvořit na základě mezinárodních smluv permanentní nevolenou byrokracii, jež přebírá kompetence národních vlád a chrlí pro všechny závazné zákony, jejichž smyslem není nic než integrovat, omezovat a svazovat? Tahle jakobínsko - pruská víra v nadřazenou politickou elitu má nahradit tradiční demokracii jednotlivých států, pod jejímž bičem se politici mají (a někdy se to i daří) zodpovídat svým voličům. Jednou podepsané (a ratifikované) smlouvy – Maastricht, Nice, Lisabon – platí jakoby navždy. Z toho, co je, pak vyplývá, že to tak být má a musí. Takový pozitivismus nepřipouští opozici. Revoluční farncouzské evropské instituce jsou založeny na víře, že jednou provždy zabezpečují mír a jsou tudíž nekritizovatelné. Nová Evropa zápasí s minulostí především dvou velkých válek a má zabránit nadvládě jednoho státu vytvářením hegemonie nové, nadnárodní

Cílem už dávno není deregulace, onen pověstný volný pohyb lidí, zboží a investic z pravěku společenství, ale technokratická vláda a regulace. Dočasně volení politici evropských států našli v unii bezpečný přístav. Eurokracie nové Evropy získává nejen na důležitosti a významu, ale i značné kariérní možnosti. Její vliv lze vystopovat i u našeho premiéra. Souhlasí s Klausem, ale hlasuje pro Lisabon .

Klaus hovořil před poslanci pseudoparlamentu, kteří nedisponují skutečnou mocí, nevytvářejí vládu a nejsou rozděleni na vládní stranu a opozici. Nemohou politiku vytvářet. Jejich úkolem je demokracii pouze předstírat, připomínají tak nanejvýš konstruktivně - kritickou Putinovu dumu. Je jim dovoleno modifikovat návrhy Evropské komise, a mohli by být právě tak dobře voleni pouhým losováním. Ani větší pravomoci a legitimitu tomuto shromáždění přisoudit nelze. Ta přece vyvěrá z daného teritoria a z lidu dané tradice (Aristotéles). Jenom lidé, kteří spolu mluví na základě společné lojality vytváří demokratickou politiku. Každý jiný pokus o vládu je z principu nelegitimní a imperiální.

“Revoluční výbor pro veřejné blaho” unie je velký paradox. Svou stále větší nadvládou probouzí v Evropě stále větší odpor, na jehož základě se irský politik Declan Ganley pokouší vytvořit reformní panevropskou stranu, přesvědčen, že jinak reformovat evropský parlament nelze. Negativní základ pro víru v nový evropský národ zřejmě nestačí, přestože začátky takové možnosti mohou být různé. Nevím, zda je možné uměle vytvořit z evropské civilizace i evropský národ, jak se domnívají mnozí europolitici, vzhledem k tomu, že má dnešní mládež velmi oslabený národní patriotismus, a také že ji láká kariéra v Bruselu. Stačí snad připomenout britský imperialismus. Angličané sice tvrdě vládli nad Iry, Welšany a Skoty, vnutili jim úspěšně i vlastní jazyk, ale jednotný národ přesto nevznikl, a měli na to 300 let i svou pevně ustálenou národní demokracii v Anglii. Podivný byrokratický imperialismus unie je už dnes zřejmý, a tak lze o budoucí demokracii unie velmi vážně pochybovat .

Vytvářet panevropskou vládu znamená vzdalovat rozhodování od občana, který je schopen volit svou vládu jenom mezi svými, kteří se znají, a na základě problémů, kterým jakž takž rozumí. Evropský demokratický deficit není nedostatek, je to záměr.

A podiv nad tím, že by evropští politici byli tupými ovcemi, kteří strkají hlavu do chomoutu, je neporozumění. Oni se přece chtějí těch tupých občanských ovcí jednou provždy zbavit.

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ta napsal(a):

A VK se nepovažuje za nadřazenou politickou elitu?
25. 02. 2009 | 10:14

občanka napsal(a):

Všichni již víme jak dopadá absolutně neregulovaný trh a hospodářství.
Každý rozumný člověk již ví. že určitá regulace být musí. Pravidla se musí nastavit v celé Evropě, aby fungovala pro všechny stejně.
A´T nás pan Klaus již nestraší tím diktátem z Bruselu. Všichni již víme, jak dopadla jeho kuponová provatizace. Jak je chybně nastaveno naše hospodářství - neregulovaně jsme závislí na automobilovém průmyslu. Jak se tito bloudi těšili s hospodářského vzestupu?
Pane Klausi, nelžete nám do očí a odejděte. Vaše státní návštěvy jsou fiaskem.Ve svém narcizmu jste si neuvědomil, že zastupujete občany a neděláte přednášku svých vlastních názorů. Kdyby mě ODS dala možnost, nikdy bych Vás nevolila. Příbuzní ze zahraničí mi volají, co se to u nás děje. Nemáte smysl pro zodpovědnost. Snad ji bude mít 27 států v EU.Vaše ekonomické myšlení prokoukla již každá baba od plotny.
25. 02. 2009 | 10:22

Lerak napsal(a):

Tupou ovcí je také pan Tomský. Inu kdyby Klause postavili do čela evropského parlamentu, tak by hovořil jinak.
25. 02. 2009 | 10:25

Realista napsal(a):

1. Nemluvte jak pýthie, jste naprosto nesrozumitelný, kdo to je například "protipruský následovník"?

2. Z Vašich formulací vyplývá, že chápete národní stát jako nějaký vrchol vývoje. To se tvrdilo o něčem jiném v minulosti už mockrát.

3. Přirovnání k Putinovi je směšné.

4. Výrok, že mládež je málo patriotická, neboť ji láká bruselská kariéra, je fakt hodně legrační. V evropských institucích pracuje tolik lidí, jako na dvou českých ministerstvech, a to je pro celou Evropu. Jestli něčí názory ovlivňuje existence nějakých 3000 dobře placených míst na téměř půl miliardy lidí HODNĚ HODNĚ pochybuji.
25. 02. 2009 | 10:27

Omyl napsal(a):

pardón, já myslel že je to ženská na tom obrázku
25. 02. 2009 | 10:28

Paterik napsal(a):

Eu je a bude vždy organitací politickou. Dohody nevytvářejí úředníci ale státníci, přesun kompetencí do Bruselu dosáhne jen té míry, dokud to bude vyhovovat velkým hráčům na evropské politické scéně. Jistě mnozí využívají unijní kolbiště k tomu, aby převezli své evropské konkurenty, ale svou hračku - moc - si jistě vzít nenechají. Skutečnou moc má evropská komise, která je stejným dílem politické dohody jako EU sama.

No evropský národ nám asi nehrozí. Uměle ho vytvořit nejde a sám od sebe vzniknout nemůže. EU není ráj, ale peklo taky ne.
25. 02. 2009 | 10:28

Petr napsal(a):

KLAUS JE OPRAVDU PŘÍKLADEM DEMOKRACIE. Ta jeho "opoziční smlouva" znamenala odstranění opozice za cenu prebend pro ODS a postu pro něj. A co jeho snahy o úpravy volebních zákonů, které neprošly u Ústavního soudu? Mně je přijatelnější možná špatný zákonodárce v Bruselu, než ještě horší doma. Já ale vidím, že všechny "evropské" zákony jsou schvalovány a Česko je přijmout nemusí a opozice tam svou roli hraje i dnes. Lisabonská smlouva je ale nezbytný krok k tomu, aby tato situace byla ještě lepší a nešlo jen o spolek hádajících se zemí, který by kdejaký senilní prezident mohl rozložit. A komu se to nelíbí, může přece z Unie vystoupit.
25. 02. 2009 | 10:33

nav napsal(a):

Pane Tomský, Vaše názory byly vždy poněkud divné, a je tomu tak stále. Bude to tím, na které straně stojíte. Podrobně polemizovat ani nemám chuť.
25. 02. 2009 | 10:33

vláďa napsal(a):

Jak by mohl mít Václav Klaus pravdu, když je kritika jeho názorů a naposledy jeho projevu v EP tak jednomyslná? Dotkl se posvátné krávy evropských politiků a jeho jméno dnes prý budí jen pohrdlivý úsměšek. Nebylo to tak i s Masarykem, když neochvějně popíral pravost Rukopisů? Taky sám, taky vysmíván, a taky měl zpětně viděno zdá se pravdu.
Nemylte se, Klaus není moc můj typ, ale tohle docela trefil. Jednou budeme zahanbeně potřásat hlavou, krčit rameny a vzdychat: "No jo, on to tenkrát říkal..."
25. 02. 2009 | 10:37

pragmatik napsal(a):

Klaus disidentem ?!?
To se opravdu, ale opravdu povedlo. Ten byl zalezlej-....
25. 02. 2009 | 10:40

Jagoda napsal(a):

Je dobře, že se objevují i jiné blogy než od autorů, kteří Klause patologicky nesnášejí.
K obsahu nemám co dodat, souhlasím s ním. Klaus je formát a někteří lidé se s tím nedákáží srovnat. Rozhořčují se i když řekne, že král je nahý.
25. 02. 2009 | 11:21

Bolsevik napsal(a):

Pane Tomsky, takovou slataninu nesmyslu jsem jiz dlouho necetl.
Komentar:"Svuj ke svemu".
Sudokopytnici nemluvi - pouze buci. Abyste me dokonale porozumel zak na zaver zabuceni.
25. 02. 2009 | 11:24

Pípa napsal(a):

Pane Tomský, vám i panu Klausovi vyhovuje klasické rozděluj a panuj. Jenom ještě trošku zakalit vodu a je to. Spojená Evropa je pomoc proti těmto snahám.
25. 02. 2009 | 11:42

vláďa napsal(a):

Bolseviku:
Díky, sudokopytníku. Teď jsi to Tomskýmu natřel.
25. 02. 2009 | 11:45

úředník napsal(a):

Pane Tomský, tváříte se jako kdoví jaký konzervativec, ale to co tvrdíte je onen český sklon k mesiášství, které nikdy nebylo opravdovým zdrojem celoevropkých změn, ale lokální reflexí dobových tenzí a místní elity opájející se vlastním významem se tak chtěli a chtějí vidět světově (což je pochopitelné). Všichni konzervativní politici svobodné části Evropy (samozřejmě vyjma Británie) se mýlí, mýlili a pouze "my" Václav Klaus jdoucí proti všem má absolutní pravdu. Mě tohle nebaví, buďte vskutku konzervativní a pracujte na rozumné kritice poměrů, ale nebourejte něco co přineslo Evropě bezprecedentní období míru a prosperity - v principu se osvědčilo. Rozbití EU je pro nás potenciální katastrofa a jednoznačné negativní vymezení ČR nenajde u těch, kteří platí za jeho fungování mnoha kompromisy, pochopení a sami se z tohoto proudu vyřadíme na nebezpečný okraj - to se již mnohokrát v našich dějinách stalo - stálo nás to vždy ztrátu svobody a jakékoli suverenity.
25. 02. 2009 | 11:45

michal napsal(a):

To snad ne - "pseudoparlament", nebot nevoli vladu a neexistuje v nem vladni strana a opozice - a co jsou potom prakticky vsechny americke parlamenty?

Tam se totiz voli vlada (=prezident) a zcela oddelene se voli parlament (ten je totiz moci zakonodarnou a ne vykonnou). A leckde daleko mene pak je videt i rozdeleni "koalice x opozice" - viz treba Brazilie nebo i USA (i kdyz to tam castecne je, ale to v EU parlamentu take - viz http://parl.skop.eu/table.p...)
25. 02. 2009 | 11:48

vlk napsal(a):

Pane Tomský , tehle blog s e vám věru moc nepovedl. Ted y když uvážm, že jste tu před pár dny prezentoval blog žálářník Benda a ti druzí...
Nepřipadá vám poněkud komické napsat dnes blog s názvem Klausovo disidentské ůnežít ve lži"?

Mně ano. Totiž onen Klaus -disident v Eu a podle vás správně, před pár dny zveřejnil odpověď na dopis šéfredaktorů, kteří jej žádali o odmítnutí podpisu Bendov a náhubkového zákonu, kd e formou a arogancí sobě vlastní oznámil, že to podepíše! Bez mrknutí oka.
Abychom si to ujasnili - jde o jednohoa toho s amého Klause , Klaus e disidenta, Klaus e posledního strážc e demokracie v Evropě!

Nkoliv po řečech,a le po ovoci poznáte je!O Klausovi to platí a platilo ne dvojnásobně, ale trojnásobně. Viz mobilizace a oposmlouva.

a píšete o poslancích pseudoparamentu. a tím jaksi zpochybňujete jejich legitimitu. Hm.. V souvislosti s Klausem, jejich mandát je z přímých voleb. Klausův nikoliv. O Klausovi rozhodl Snítilý. Pokud pamatujete. Na rozdíl od Klause oni vykonávají, podle vás s, svůj divný mandát s repsektem k zánonu, který definoval jejich postavení a pravomoci, nesnaží s e vykrádáním zákon a rozšířit své pravomoc e nad nad znění zákona. nic z toho s eo Klausovi, strážci demokracie říci nedá.

Já bych na vašem místě měl docela problém s logikou obou blogů, které jsem tady uvedl.
25. 02. 2009 | 12:12

Rejpal napsal(a):

Pan Tomský má zvláštní názory.

Píše:
"Vytvářet panevropskou vládu znamená vzdalovat rozhodování od občana, který je schopen volit svou vládu jenom mezi svými, kteří se znají, a na základě problémů, kterým jakž takž rozumí. Evropský demokratický deficit není nedostatek, je to záměr."

Neuznává snad EU princip subsidiarity? Uznává ale vláda ČR tento princip? Jak znají voliči v ČR své poslance v Parlamentu ČR, když volí politickou stranu, která mnohdy určí za poslance Parlamentu různé "trojské koně a potenciální přeběhlíky".

"Domácí mezi svými, kteří se znají" si v Česku demokraticky zvolili voliči do svých krajských vlád. Proč se centrální moc demokratickému rozhodování krajských vlád tak zoufale brání?

Některá rozhodování v EU skutečně prozatím nemohou být efektivní a musí být "byrokraticky" uzpůsobeny právě kvůli různorodým samostatným rozhodnutím jednotlivých členských států. Důvodem je na příklad (ne)společná měna nebo (ne)společný sociální, důchodový, zdravotní či obranný systém, energetika i zahraniční vztahy.

Doufám, že 732 zvolených poslanců EP, z nichž je 24 z Česka, bylo zvoleno demokraticky. Za demokratický deficit bych ale mohl považovat, že EP dosud nemá (až snad na jedinou výjimku v případě rozpočtu) právo přehlasovat Evropskou radu z jednotlivých států EU.

Kdo tedy jsou oni Tomského "evropští politici, kteří se chtějí tupých občanských ovcí jednou provždy zbavit"?
25. 02. 2009 | 12:22

Aleš napsal(a):

Přesně pane Vlku a přidejme ještě návrh na odvolání nejvyššího soudce v zemi a to bez uvedení jakéhokoliv důvodu, napadání soudců po každé porážce u ÚS ze soudcokracie. Z toho jednoznačně vyplývá, že pouze bloud může vidět ve V.K. opravdového zastánce svobody a demokracie.
Poslední vzpomínka patří plzeňskému starostovi, který zneužil pravomoci veřejného činitele a v rozporu se zákonem zakázal demonstraci nacionálních extremistů a pan prezident prohlásil, že pokud by byl obviněn dostane milost. Přitom město má možnost rozpustit demonstraci pokud dojde k porušení zákona.
25. 02. 2009 | 12:27

jarpor napsal(a):

Rejpal

"Proč se centrální moc demokratickému rozhodování krajských vlád tak zoufale brání?"

Příklad s poplatky, soudím, Vám není dostatečný pro odpověď.
Co naplat...
25. 02. 2009 | 12:31

Neopřemyslovec napsal(a):

Pane Tomský, nevím jestli si uvědomujete, jakého vzdělání či nevzdění jsou zde diskutéři? Mě připadá to jsou ti z pořadu "Nikdo není dokonalý", kteří na otázku, co se vám vybaví při slově EU? Už vidím ty odpovědi tupanů, blboňu? Jaternice, Maso a uzeniny apod.
25. 02. 2009 | 12:32

Gambri napsal(a):

Pane Tomský, smekám. Mimořádně dobře napsáno!
25. 02. 2009 | 12:33

vlk napsal(a):

Aleši

souhlas. Až na ten plzeňský případ. Tam souhlasím jak se starostou, tak s Klausem.

Je to o používání zdravého rozumu.

Pokud jde o ono orzpuštění demonstrace- tak tad y byl problém v tom, že jako místo demonstarac e byla vybrána nejživější křižovatka v Plzni a před židovskou synagogou. Tam něco orzpouštět je docel a problém. A legální důvod pro znemožnění demonstrac e nácků plzeňská radnic enenašla. Byť se o to docela snažila.
25. 02. 2009 | 12:43

Z.T. napsal(a):

Demokratický deficit EU jistě má, ale máme rozumnější alternativu? Je lepší mít rádobysuverénní vládu v prostoru, o který se trvale přetahuje západ s Ruskem?

Nezapomínejme, že náš právní systém se z velké části podařilo zreformovat díky tlaku EU. A EU pro mě i dnes znamená záruku toho, že naše demokraticky zvolená vláda se nemůže zcela utrhnout z řetězu.

Abych byl upřímný, jímá mě děs z úpadku české politiky. Čím dál tím více se stydím za politickou reprezentaci našeho národa a jestli si my po Topolánkovi zvolíme Paroubka, těžko to bude obrat k lepšímu. Bude to v podstatě to samé v oranžovém.

Svou vlast si cením, ale ke štěstí nepotřebuji žít v suverénním státě. Chci žít ve státě, který dbá o blaho svých občanů, a kde platí právo a je zaručena svoboda a rovnost občanů před zákonem. A jestli se ten stát bude jmenovat Česká republika, Evropská unie nebo jakkoli jinak je mi srdečně jedno.
25. 02. 2009 | 12:48

jaryn napsal(a):

Pane Tomský,

eurohujeři nesnesou jen stín představy, že by jejich Nejmilostivější Brusel mohl stát v této podobě za starou bačkoru. Lisabonská smlouva je podle nich novodobá Bible, zdroj vší pravdy a spravedlnosti. Kdyby mohli, stavěli by eurochrámy a zavedli veškolách euronáboženství.
Sami sebe pak pasují do role nositelů Pravdy a Pokroku. Světlonoši 21.století. Ostatní jsou pochopitelně tmynoši a pro jejich zpátečnictví nemá vůbec cenu vůbec brát jejich názory na vědomí.
Pravda je totiž jen jedna, víme? Europravda!
Tak bacha na to, jo? hele...
25. 02. 2009 | 12:50

Spekay napsal(a):

Dobrý a potřebný článek. Děkuji.
25. 02. 2009 | 13:03

Jane napsal(a):

Pane Tomský.
"Domácí mezi svými, kteří se znají".

Chcete ještě utužit klientelismus a korupci v ČR?

Před časem starosta naší české obce musel objednat policisty až Moravy ( aby vyčitili místní silnice od jistého druhu "motoristů". Myslím, že to byl vrchol toho, co v domácích podmínkách a sami dokážeme zvládnout.
25. 02. 2009 | 13:04

Vaca napsal(a):

Klausovy postoje jsou velice průzračné. Je soustředěný především na sebe, na své ego. Kdyby mu nabídli prezidenta Unie, byl by jejím horlivým zastáncem. Klausivy názory jsou značně variabilní. Byl zastáncem centralismu, což jasně dokazuje jeho bránění, ba dokonce sabotování vzniku krajů. V rámci ČR byl a je tuhý centralista, v rámci Evropy je horlivý zastánce decentralismu. Když se mu to hodí, je odpůrce komunistů, jindy se s nimi přátelí, když potřebuje jejich hlasy. Klause zajímá jen vlastní důležitost a moc.
25. 02. 2009 | 13:05

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale, co říkáte na článek pana Tomského?
Já ho můžu podepsat.
25. 02. 2009 | 13:06

jarpor napsal(a):

Silvie

Nejste rozhodně sama.

Hezký den
25. 02. 2009 | 13:08

Silvie napsal(a):

Jane a ostatní,

do unie jsme nevlezli proto, abychom se vypořádali s klientelismem a korupcí (už jen to, jak je zacházeno s dotacemi z EU naznačuje, že jsme si v tomhle ohledu nepolepšili,korupce probíhá jen na jiných úrovních a v jiných objemech).
Se zkorumpovanými individuii v politice bychom se měli a můžeme vypořádat velmi lehce. Na to Brusel rozhodně nepotřebujeme. Ale to by ta větší část národa nesměla být tak trestuhodně laxní.
25. 02. 2009 | 13:11

jarpor napsal(a):

Jane

Než Vám pan Tomský odpoví - jak to děláte Vy osobně s tím utužováním a korupcí ?

To jako že EU klientelismus a korupci odstraní za nás ? Hm...
A pečení holubi do huby budou taky lítat ?
25. 02. 2009 | 13:13

argun napsal(a):

Skvělé! Naprosto přesná a výstižná diagnóza. Není co dodat, podpepsal bych každé slovo. Díky pane Tomský.
25. 02. 2009 | 13:28

vlk napsal(a):

Silvie

no r ealita je poněkud jiná? Nemyslíte? Naopak! v korupci skvěle postupujeme k dosud nedosažitelným metám. A objevujeme dříve nedostupné postupy. viz čunkiáda.
nejspíš chceme dohonit Bulharsko, kd e míra korupc e dorostla do té míry, že EU s e rozhdola odejmout Bulharům část dotací. Pokud ano, jsme na dobré cestě.
Onen obávaný bruselský byrokrat totiž krad e nejspíš daleko méně než onen Klausem vzívaný demkratický a subsidiarizovaný místní ouřada, kterému už jaksi narostla mutovaná klokaní kapsa.
25. 02. 2009 | 13:30

yt napsal(a):

Dle autora : EU parlament není rozdělen na vládní stranu a opozici. A co za za Zemana a Klause v době oposmlouvy? Hezky mlaskaly obě strany a předstíraly demokracii.
25. 02. 2009 | 13:31

vaclavurban napsal(a):

Pane Tomský,
nevím, co si o Vás mám myslet.

Nemám rád, když se diskutující vyjadřují k osobě, a ne k věci, ale musím konstatovat, že Vaše články považuji za projev velice nekonzistentní osobnosti.

Pan "Vlk" (25.02.2009 12:12:57) to vyjádřil velice přesně.

Václav Urban
http://blog.aktualne.centru...
25. 02. 2009 | 13:34

Jane napsal(a):

2 Silvie, Jarpor
Do unie jsme skutečně "nevlezli" kvůli korupci.

Z koglomerátu různých důvodů bychom ale měli akcentovat ty relevantní. Co tak asi nejvíce poškozuje jak naši ekonomiku tak morálku?

Jak dlouho se musíme přesvědčovat o tom, že se s něčím nedokážeme vypořádat sami?
Dvacet let je málo?
25. 02. 2009 | 13:40

jarpor napsal(a):

"Onen obávaný bruselský byrokrat totiž krad e nejspíš daleko méně než onen Klausem vzívaný demkratický a subsidiarizovaný místní ouřada, kterému už jaksi narostla mutovaná klokaní kapsa."

Vašnosti - a to víte odkud ? No slůvko - nejspíš - jste tam pro jistotu vložil.
Nicméně, pokud by stovky "místních ouřadů" Vám chtěly nakopat za nařčení z krádeže do sedinky, nebránil bych jim. Spíše bych se přidal...
25. 02. 2009 | 13:41

aja napsal(a):

Prostudovala jsem si hodně literatury o LS.Nejprve jsem také věřila,že podepsat ji je špatné.Postupem získaných informací a znalostí podstaty dokumentu,jsem jasně PRO LS.To,čím nás straší naše hlava státu,je nezodpovědné.Pokud nechce,ať tam nejde,ale nemá právo bránit jiným vstoupit do EU.Žádná totalita ani tanky nám ze západních států nehrozily,a ani hrozit nemůžou.Proč? Protože západní strana není tak tupé bučící stádo,jak to bylo zveřejňeno prezidentovými příznivci v médiích.To tupé stádo bučí v naší republice a neumí se rozhodnout co vlastně chce.
25. 02. 2009 | 13:43

Silvie napsal(a):

Jane, v 68. jsme se taky nedokázali vypořádat s bolševiky sami a musela sem vletět "spřátelená vojska".
To by nám mělo být mementem!
25. 02. 2009 | 13:46

jarpor napsal(a):

Jane

Bohužel, je.
Dlouho se budeme vypořádávat. A musíme sami. To za nás nikdo neudělá, ani ta EU.
Platilo, platí a bude platit - potřebuješ-li pomoc, hledej ji nejprve na konci své paže.

Netrpím přehnanými představami o morálce politiků, které jednotlivé státy "odložily" do EU struktur.
25. 02. 2009 | 13:48

stejskal napsal(a):

Paní Silvie,

poměrně nerad se vyjadřuji v diskusi tématům týkajícím se tuzemské politiky resp. politiků. Ale asi mi tentokrát nezbyde, než na Vaši přímou otázku odpovědět ;-)

1) Evropská unie (tedy společný úzce spoluprající evropský prostor) nemá podle mého názoru alternativu. A to především a zejména kvůli stále sílící konkurenci (ekonomické) Asie a v budoucnu i Afriky. Pokud nebude Evropa postupovat jako silný ekonomický celek (ve spolupráci s USA) brzy se všichni staneme levnou "montovnou" asijských výrobků.

2) V projevu pana prezidenta zazněla celá řada naprosto racionálních úvah, které poukazují na možná úskalí, nebezpečí a rizika, který evropský proces skrývá (a řadu z nich ani neskrývá, ale každý je má možnost vidět). Některá zmiňovaná v textu pana Tomského vidím i já, jiná mi tak dramatická nepřijdou.

3) Způsob prezentace těchto názorů (jistá arogance, negativní vymezování se, samolibost, zesměšňování oponentů, lpění na vlastní neomylnosti tváří tvář faktům) je bohužel už nyní zcela znevěrohodňuje. Škoda. Kritický pohled na cokoliv není nikdy na škodu.

Jen pro pořádek: jedná se o můj osobní názor.

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 13:55

Marty napsal(a):

vlk: a ted se jeste zkuste vyjadrit ke skutkovemu stavu popisovanym Klausem behem jeho projevu v EU parlamentu a ne k osobe Klause.

jarpor: rika to vlk, takze to musi byt pravda :)
25. 02. 2009 | 13:55

Marty napsal(a):

stejskal: nehodnotil bych neco podle toho, kdo to rika. Spise bych se pokusi na recene podivat objektivne. Ona spousta chytrych lidi jsou mnohem vetsi podivini nez Klaus a bylo by skoda je kvuli tomu neposlouchat.
25. 02. 2009 | 13:58

Jane napsal(a):

Sylvie - máte to troškinku popletené.
"Spřátelená" vojska sem zvali ti, kteří se bolševika zbavit nechtěli.
Alespoň za sebe - já se korupce a klientelismu chci zbavit.
Co se týče vypořádávání nás se sebou samými. Jsem pragmatik. Změnu ani za dvacet let jsem nečekal. Co je ale signifikantní - ani ten trend se bohužel neotočil.
25. 02. 2009 | 14:02

Al Jouda napsal(a):

Pane Tomský, tímto článkem jste zklamal a zařadil se mezi skeptohujery vedené Václavem Klausem.
25. 02. 2009 | 14:03

jarpor napsal(a):

Marty

Já, trouba, na tento axiom zapomněl...:)
25. 02. 2009 | 14:05

stejskal napsal(a):

Souhlas, pane Marty,

nicméně pokud někdo toliko snáší argumenty proti něčemu, aniž by se též pokusil o vyvážený pohled, je odmítavá reakce více než pochopitelná. Problém je, že si různí lidé pod výrazem "eurorealismus" představují různé věci. Od "euronegativismu" až po tzv. eurohujerství, jak říká s oblibou pan Pepa Řepa. A ono to zase bude někde mezi. Jde ale podle mne hlavně o vůli k dohodě, ne k odmítání.

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 14:06

Marty napsal(a):

jarpor: tak si priste dejte pozor a neruste vlkovi monology :)
25. 02. 2009 | 14:07

Marty napsal(a):

stejskal: ale lide chteji razna a jednoznacna hesla. Vudci nejsou ti s obejktivnim a nestrannym pohledem, kteri dokazi ocenit soupere. Klaus to vi.

Ja proste osobnost Klause trochu filtruji. Poslechnu si co rekne a odfiltruji balast jeho persony.
25. 02. 2009 | 14:09

jarpor napsal(a):

Marty

Budu se snažit...:)
Ale neslibuji...
25. 02. 2009 | 14:15

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

tou montovnou už jsme - ale nikoliv pro asijské země, nýbrž pro naše evropské sousedy. Stejně jako jsme se stali odbytištěm jejich zemědělské nadprodukce (nekvalitních vín a potravin)
A s tou arogancí střílíte vedle - může být něco arogantnějšího ,nežli "osvícení" bučící europoslanci?!
25. 02. 2009 | 14:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Cílem už dávno není deregulace, onen pověstný volný pohyb lidí, zboží a investic z pravěku společenství, ale technokratická vláda a regulace" Myslím, že to je zásadní postřeh. Mnohým národním politikům již nestačí prostor jejich vlastního byť velkého státu, touží po větším jevišti. A nacházejí dost přikyvovačů podobným těm v této diskuzi.
25. 02. 2009 | 14:19

stejskal napsal(a):

Paní Silvie,

doporučuji nejíst nekvalitní jídla a nepít nekvalitní vína. Já osobně to už delší dobu nedělám, bolí mne po nich žaludek ;-)

S tou "montovnou" to není tak jednoduché, řada firem už zde má i svá vývojová a logistická centra (zatím). Pochybuji však, že by kdokoliv z nás byl ochoten pracovat za mzdy běžné třeba v Indii či Číně. Ztrácíme, paní Silvie, ztrácíme...

"Bučení" považuji za velmi nekulturní (chcete-li hloupý) projev nesouhlasu. Ale myslel jsem, že se zde bavíme o něčem jiném než o chování některých europoslanců.

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 14:25

Jane napsal(a):

2 Marty
"..osbnost Klause.."
Kdo vlastně je a kdo není osobnost? Je kdejaká mediální celebrita též osobností? Je osobností ten kdo je chytrý? Anebo je osobností ten, kdo se vymyká průměru? A to v čemkoliv?
Nebo spíš ten, kdo oplývá morálními hodnotami? Možná, že k tomu stačí i jen (nebo "jen") konzistentní postoj, neměnný názor, předvidatelné chování.
Proč se ptám?
Naslouchám slovům našich politiků poměrně dlouhou dobu, abych si utvořil nějaký obraz.
V něm V.Klaus rozhodně nefiguruje na nějakém čelném místě. Mezi jeho větami typu - "na toto nebudu odpovídat", "o tom si každý inteligentní člověk udélá úsudek sám", "to po mě nechtějte", "takový názor je falešný" - se velmi těžko hledá nějaký obsah.
Potěšilo by mě, kdyby to za mě někdo dokázal a sestavil jakýsi stručný výčet těch "klenotů" od Václava Klause.
25. 02. 2009 | 14:26

Silvie napsal(a):

Jane,
je vždycky ošidné spoléhat na "spásu" zvenku, pro národ to může mít fatální důsledky.
Musím se pousmát nad naivitou některých z vás, kteří věří v mravní neposkvrněnost evropské unie a v její očistnou spásonosnou moc.
Členství v unii beru zcela pragmaticky - ale za férových a jasně daných podmínek!
Pokud jde o to strašení rozdováděným ruským medvědem, bezpečnost nám dostatečně zajistí členství v NATO.
Domnívá se snad někdo z vás, že by naší případné anexi Ruskem Brusel vojensky zabránil? Ten by poslal tak maximálně protestní nótu.
Nechť někdo informovaný poučí nás blbé, co hrozného nás postihne, nebude -li LS ratifikována.
Krom toho, že Topolánka nepoplácají v Bruselu po ramenou.
Urefendují nás k smrti?
25. 02. 2009 | 14:27

Čochtan napsal(a):

K EU není alternativa. Jde o to, jaká ta unie má být.

Co nám ale lisabonská smlouva vnucuje je centralistická, nedemokratická, fašisticko-polit-korektní diktatura byrokratů.
Uvědomte si vy všichni, že Brusel nám bude ve VŠEM poroučet a VŠE řídit. Že nebudeme smět ani špitnout, až nám se nacpe statisíce muslimů a černochů. Ano, rozdělování immigrantů po Evropě je záležitost bruselských byrokratů a ne NÁS OBYVATEL !!!!!
Chcete aby Praha dopadla jako zhoubným nádorem islámu prožraná Paříž ? Aby Brno dopadlo jako Malmö ?
25. 02. 2009 | 14:38

JULA napsal(a):

DÍKY PANE TOMSKÝ, VÝBORNÝ ČLÁNEK!
25. 02. 2009 | 14:49

stejskal napsal(a):

Pane Marty,

ale já nechci vůdce ;-) Mám raději demokratické politiky, kteří těch "jednoznačných" hesel užívají spíše poskrovnu (tak trochu nepodmíněný reflex z mládí ;-)

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 14:52

stejskal napsal(a):

Mimochodem, smazal jsem jeden urážlivý výkřik (cosi o "podvraťákovi"), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 02. 2009 | 14:54

Jan M. napsal(a):

Beusel = tisíce nejzbytečnějších a nejlépe placených ouřadů a "politiků", vpravdě ráj pro všechny nuly a lenochy, toužící po sinekurním uklizení. Je jasné, že takový moloch bude plodit jen taková opatření, aby byl více v bavlnce a víc v bezpečí - stejně jako si naši zákonodárci neodhlasují nic, co by je stálo nějakou tu prebendu. S tím už se asi nic neudělá, i když Klaus si to asi nemyslí. Je to potížista.

Víte, s čím kdy vystoupil nějaký europoslanec z Maďarska? Nebo z Řecka, Francie, Německa? Nebo z Česka? Víte, kolik europoslanců ma ČR? Aha?
25. 02. 2009 | 14:56

Jane napsal(a):

2 Silvie
Anexi Ruskem? - no opravdu nevím zda by nás Brusel zachránil.
Popravdě nevěřím ani tomu, že by nás spasily USA. To už spíše ta EU ve smyslu "bližší košile než kabát".

Férové podmínky? Ano. Ta hlavní už leží na stole. Tou je možnost kdykoli vystoupit.
Absolutní rovnoprávnost členů nebude nikdy existovat. Ani v NATO ani v EU. Připouštím, že o ní musíme ostentativně usilovat, ale mezi námi, víme, kde budeme my a kde Německo či Francie.

Víte, kdo dosáhne plnoletosti, už se nerad vidí v roli žáka. Dobře to vystihuje role Sováka ve filmu "Marečku...".
Ale ono je to občas potřebné.
25. 02. 2009 | 15:02

Kritik napsal(a):

Citát z článku: "...komentátoři novinek se nad hluboce promyšleným projevem Václava Klause...".

To je opravdu humorné psát o obecných ideologických frázích jako o hluboce promyšleném projevu. Podobně přemýšlet o významu autorova článku také nemá smysl. Je to negativistická snůška, kde nenaleznete ani náznak toho, jak by to autor článku udělal - když ne lépe, tak alespoň jinak.

Nějak ten článek připomíná obvyklé rodinné diskuse, kdy jeden říká "tak to není možné udělat" a druhý "jsem tu proto, abych to udělal a ne proto, abych tvrdil, že to udělat nelze".

Podle ovoce poznáte dobrý strom. Ne podle toho, že žádné dobré ovoce nenese a přitom křičí, jak to ovoce druhých je špatné.
25. 02. 2009 | 15:10

stejskal napsal(a):

Smazal jsem další urážlivý výkřik, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 02. 2009 | 15:15

jaryn napsal(a):

Pane Stejskale,

váš výrok "nicméně pokud někdo toliko snáší argumenty proti něčemu, aniž by se též pokusil o vyvážený pohled, je odmítavá reakce více než pochopitelná." zkuste otočit. Oficiálně jsme masírováni tím, jek je lisabonská cesta skvělá, všemi kromě Čechů podporovaná a nejspíš i samospasitelná.
Takových keců o jediné správné cestě jsem si užil za vlády rudého bolševického moru víc než dost.
Jak věřit EU, když je každý alternativní názor div ne nepřátelský akt a diskuze se nevedou, nebo vedou pouze za účelem znevážení jiných než oficiálních stanovisek eurohujerů?
Zase nám je předkládána jediná cesta a jediná pravda.
25. 02. 2009 | 15:16

JC napsal(a):

Čochtan,
Myslím, že je zbytečné argumentovat, protože až se to podělá stylem, který jste popsal, ti samí co nyní volají po podpisu LS, nasadí psí hlavu Klausovi, že podepsal přístupovou smlouvu.
25. 02. 2009 | 15:21

stejskal napsal(a):

Ano, to zní logicky, pane jaryne. A nemám s tím problém.

Pak mi tedy nezbývá než použít vlastní rozum. Zvážit co nejvíce pro a proti. Vyzkoušet umění možného. Snažit se korigovat.

Naivní optimismus i negace všeho jsou extrémy. Nemám extrémy rád.

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 15:25

aleš napsal(a):

No máte pravdu, ale to příznivci a voliči ODS nepochopí, protože se s nikým nechtějí bavit a proto chtějí také přehodnotit volební systém. Chtějí poroučet lidu a nebrat ohledy na ně, jesti má na to peníze nebo nemá,ale musí dělat co mu nařídí. Sami se neřídí ničím, nemají žádnou zodpovědnost, ale od nás chtějí, abychom dodržovali zákony a vše i když je jejich práce neprofesinální. Viz. president. Vše koná jen k svému prospěchu, rodiny a strany-jen nařizovat, poroučet viz. knihovna, MS vlyžování, ale běda kdyby to provedla ČSSD to bychom viděli a slyšeli celé hodiny, jak v televizi,jak noviny a rozhlas o tom blábolí. A rozmazávali by se i lži, které by si naši redaktoři v těchto provozech přikrášlovali. A to si příznivsi ODS viz MF umí vyrobit. Neznáme to už? To přeci tady už bylo, ne? Ale když si ODS založilo Úřad na průzkum totality, tak proč nám už neřekli kdo v roce 1984 chtěl, abychom patřili pod SSSR? Díky snrti Brežněva to nedopadlo. Kdo o to měl zájem z normalizačních kádrů? Copak ten úřad zřídili jen proto, aby tam dosadili kamarády? Aby měli dobře placené místo? Divím se, že když jsou placeni z našich daní, že národu nesdělí tak důležitou zprávu, že ho někdo chtěl zase prodat a dostat pod nadvládu SSSR. Představte si, že bychom museli všichni tady mluvili rusky. Úřední řeč by byla ruština. Ale Brežněv umřel tak jim to krachlo našim soukmenovcům, kteří to podporovali. A to musí tady někdo vědět! Ale kdo to kryje? Že by demokrati?
25. 02. 2009 | 15:41

wenca napsal(a):

Připadá mi to poněkud komické, ale hlavně smutné, když Klaus mluví o pravdomluvnosti a jiných hezkých vlastnostech, které by měli lidé a hlavně politici mít.
Teď dávají psí hlavu ČSSD a Paroubkovi.Ne, že by byli andílci, ale byla to ODS s Klausem tehdy v čele, která tuto atmosféru urážek, nedůstojných bojůvek, nedokončených afér a lží zavedli do politiky.
25. 02. 2009 | 15:42

jaryn napsal(a):

Pane Stejskale,

souhlasím, ač to sám příliš nedovedu. Na extrémní tlaky mám tendenci odpovídat tlakem s opačnou orientací.
I proto často nenacházíme společnou řeč.
Svinstva pojmenuji svinstvem a tak na ně nahlížím. Druhý extrém, jevící se jako neextrém, je neustálé nimrání, až se pro samé roznimrávání nejen nedá udělat nic, ani nejde mít vlastně ani názor. I proto standardní politik neumí nic říct. Má tolik pro a proti a různých odstínů, že vlastně ani říct nic nechce nebo neumí.
Ztratí názor.
25. 02. 2009 | 15:43

stejskal napsal(a):

Ano, pane jaryne,

toto riziko pochopitelně též hrozí. A je to samozřejmě opět extrém. Opak zjednodušených závěrů a polovičatých či kontraproduktivních řešení.

Prostě je třeba neustále hledat balanc (ne ve smyslu jeho definitvního nalezení, ale jako metoda práce a vzorec myšlení). Snažit se držet věci v rovnováze s vědomím, že jediné, na co se lze stoprocentně spolehnout, je fakt, že se vše neustále mění (říkám tomu pracovně "jistota pohybu"). Snaha o zakonzervování "ideálního" je opět extrém.

No, nemáme to v životě jednoduché ;-) Dřina, dřina a dřina. A nakonec se člověk přibližně stejně často mýlí jako má pravdu. Jeden každý z nás ;-)

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 15:54

Taoiseach napsal(a):

"Jakoby Prahou procházel neviditelný tektonický zlom, v němž se vyjevují celoevropské krize."

Věděl byste, kudy přesně? Až to praskne, rád bych totiž byl na západ od té propasti.
25. 02. 2009 | 16:00

Čochtan napsal(a):

Právě se prokousávám knihou od Udo Ulfkotte. Jmenuje se SOS Abendland.
Prokousávám se proto, protože je to kniha plná strašných faktů, doložených 845 linky na originální zprávy.
Vy v Čechách nemáte ponětí, jak daleko dospěla rakovina islámu, jak daleko už prožrala západní Evropu.
25. 02. 2009 | 16:08

Taoiseach napsal(a):

jaryn napsal(a): "Oficiálně jsme masírováni tím, jek je lisabonská cesta skvělá, všemi kromě Čechů podporovaná a nejspíš i samospasitelná."
Nikoli, LS je pracně vyjednaný kompromis a potřebujeme (my Evropané) ji přijmout, abychom se vůbec pohnuli z místa. Ale pokud Vám připadá, že EU dnes funguje bezvadně, potom jistě žádnou reformní smlouvu nepotřebujeme.
25. 02. 2009 | 16:20

JC napsal(a):

Taoiseach,
Upřímně,ohledně LS by úplně nejčistější a velmi lehce proveditelné, bylo celoevropské referendum konané v jeden den ve všech státech unie. Pokud je LS tím nejlepším řešením pro obyvatele, ať rozhodnou.Vidělo by se jestli existuje EU-demos nebo ne.
25. 02. 2009 | 16:28

Taoiseach napsal(a):

Alexander Tomský: "Klaus hovořil před poslanci pseudoparlamentu, kteří nedisponují skutečnou mocí, nevytvářejí vládu a nejsou rozděleni na vládní stranu a opozici. Nemohou politiku vytvářet. Jejich úkolem je demokracii pouze předstírat"

Václav Klaus: "V obvyklém parlamentním systému je část podporující vládu a část opoziční, ale to v Evropském parlamentu není ... Získali jsme trpkou zkušenost, že tam, kde není opozice, ztrácí se svoboda."

Tím VK ovšem uráží nejen Evropský parlament, ale např. i Helvétskou konfederaci, kde se parlamentní konsensus obešel bez opozice už přes padesát let, přičemž tamní demokracie se tím nezdá dotčena.

VK by se rozdělení na vládní většinu a opozici líbilo jen tak dlouho, dokud by jeho přívrženci měli většinu. To se ještě dá zařídit (kombinací pozitivní a negativní motivace) v parlamentu ČR, ale v EP je bez šance.
25. 02. 2009 | 16:39

Taoiseach napsal(a):

JC:
LS není nejlepším řešením pro obyvatele; sjednali ji vlády členských států a národní politici hájí předevšim svoje zájmy, které se tu a tam překrývají se zájmy občanů.
Celoevropské referendum by bylo nejčistší, ale bohužel ne "velmi lehce proveditelné". Kdyby nikdo jiný, zablokovaly by je ODS a KSČM.
25. 02. 2009 | 16:47

Taoiseach napsal(a):

omluva: sjednalY ji vlády
25. 02. 2009 | 16:48

JC napsal(a):

Taoiseach,
To referendum by se dalo nařídit EU směrnicí stejně jako zákaz zahnutých okurek :-))
Jen chtít že ?
25. 02. 2009 | 16:52

Taoiseach napsal(a):

JC:
(pokud to tedy myslíte vážně) referendum by se nařídit nedalo. Musely by souhlasit všechny členské státy (nejen vlády, protože vyhlášení a právní úpravu referenda musí v každé zemi schvalovat parlament). I kdyby to ČR schválila, VK by byl první, kdo by protestoval.
25. 02. 2009 | 17:01

adam napsal(a):

děkuji cenzorovi , že můj jednoslovný komentář bez milosti vymazal.Nic to nemění na mém názoru , že autor článku je b.b.
25. 02. 2009 | 17:12

Tupelo napsal(a):

Uz titulek clanku je ponekud nestastny, spojeni Klaus a lez je vic na miste nez naopak. Staci si pripomenout jeho vyrok po volbach ze nepodepise stojednickovou vladu, ze nebude aktivistickym prezidentem a ze bude naopak prezidentem nadstanickym. Asi by se dalo najit mnohem vic.

Ano, tektonicky zlom se v Praze nachazi, radsi bych byl na zapadni strane zlomu, nez sdilet sve hodnoty s vychodem ci Balkanem. Asi bohuzel maji pravdu ti, kteri tvrdi, ze bude trvat x generaci nez zacneme dohanet to, co zapadni zeme budovaly o 40 let dele.

A ke Klausovu disidentstvi ci obdivu nekterych k jeho tzv. statecnosti. Disidenti ci lide odvazni vzdy neco riskovali, neco o co by mohli prijit, vymenou za moznost uskutecneni jejich vize. Klaus neriskuje absolutne nic, naopak, kdyz mu nekdo vrati uder, casto se schovava za svou prezidentskou zastavu a vydava to malem za utok proti celemu ceskemu statu.
Je mi z nej obcas soufl, pardon Sloufl.
25. 02. 2009 | 17:19

fudoshin napsal(a):

hmm tak se tak nějak doufal,že to je ironie a nadsázka.ale nikde nic.to myslíte vážně?! tak chce vážně studenou sprchu!
25. 02. 2009 | 17:22

SuP napsal(a):

Přečtete-li si článek v dnešním NP od pana Hofhanzla, k tomu zkonstatujete, jak se ekonomiky chytli bolševici v Rusku a porovnáte-li to s Čínou, kde se už ani nenamáhali převést "podnikatelskou elitu" na někoho jiného než komunistickou nomenklaturu, nemůže Vám z toho vyjít mic jiného, než to, že hospodářským "spičkám" západní Evropy začíná být demokracie na obtíž. Když zárověň EU vidí, jak převlečené direktivní řízení všech postkomunistických režimů snadno dohání jejich hospodářské úspěchy, lze dát jak panu Tomskému, tak Klausovi za pravdu. Umocní to ještě známá skutečnost, že kdo s oponentem NE nesouhlasí (protože sám názor nemá), ale kritizuje a odsuzuje ho apriori, chová se jako stádo, což nám rozhodovací struktury EU čím dál častěji předvádí.
25. 02. 2009 | 18:04

Marty napsal(a):

Absence diskuse o obsahu clanku je skutecne pusobiva.
25. 02. 2009 | 18:15

SuP napsal(a):

Marty -
vždyť to víte, že mít názor je obtížné a bolí to.
25. 02. 2009 | 18:30

pechol napsal(a):

A.T.: V abstrakcích máte dost pravdy,v konkrétním současném průřezu stavu věcí bych řekl že naopak nikoliv:Politika V.Klause má dnes reálně daleko více prušáctví-elitnosti,a jakobínského heslování za sebou a je v "sociální metrice" daleko vzdálenější Čechům než EU Evropanům,jako lidem.Nemotorné úřednictví EU je lidumilní,což o V.Klausovi ještě nikdo nikdy nenapsal.Leda o jeho briskních nápadech,brejcích.
25. 02. 2009 | 19:32

argun napsal(a):

To Stejskal:
A když jste tedy slavnostně použil vlastní rozum, k čemupak jste došel milý pane? Jak vás tak čtu, obávám se, že vůbec k ničemu. Ostatně jako obvykle. Ale hlavně že jste vyvážený. Gratuluji vám k objevu tajemství života! Bezbarvých nýmandů je všude plno. Statečných, a tedy nutně nevyvážených, tak na prstech jedné ruky...
25. 02. 2009 | 20:20

vlk napsal(a):

argun

A takové samuraje počítáte třeba kam? Mezi vyvážené nebo nevyvážené?

Velmi si dávali záoležet na duševním rozměru. A své vyváženosti: duševní. Ovšem že by to byli bezbarví nýmandi?

Pokud jde o pana Stejskala - dělá svou práci a d ělá ji dobře. stačí s rovnat zdejší diskuse s kterýmikolvi jinými na českém internetu.
Přesto, že musí krotit ty nevyvážené.A oni , kupodivu kvli němu neodcházejí. Oni tu většinou zůstávají. Dokonc e i v extremní formě takového Pocestného.
No ale u vás je zřejmé,že vy nikdy samurajem nebudete.

Pan Stejskal asi taky ne, ale rozhdoně by jím nejspíš býti mohl. Na rozdíl od vás. A popravdě- také na rozdíl ode mne.Jenže já zas e , na rozdíl od vás , Stejskalovu snahu o balanc umím ocenit.
25. 02. 2009 | 20:34

stejskal napsal(a):

Pane argune,

měl jsem za to, že jsem svůj názor poměrně otevřeně vyjádřil ve třech bodech výše (viz 25.02.2009 13:55:15). Ale je možné, že můj text není všem zcela srozumitelný.

Přeji zajímavou a korektní výměnu argumentů, pane Argune.

Pane vlku, není třeba ;-)

Ale stejně díky. Vždy to potěší.

Hezký večer.

Libor Stejskal
25. 02. 2009 | 20:50

Hurá napsal(a):

Tolik hloupé demagogie, jak je vidět, může vymyslet i další "expert". Tentokrát pan Tomský. Diskutovat nemá smyslu.
25. 02. 2009 | 21:19

Jan napsal(a):

Diskusi jsem přelétl a nenašel toto.
Klaus i Tomský se jako obvykle mýlí.
Demokracie dnes a před 200 lety nejsou tytéž.
Sedlák Cimbura byl před 150 lety mnohem svobodnější než já.
Dnes světu vládne nadnárodní kapitál. Dělá si co chce a vlády proti němu nezmůžou nic. Jejich manévrovací prostor je jak nit tenký.
Takže svoboda moje a této země je iluzorní.
Jedině mamut jako EU se může nikým nevoleným hochům z WALL streetu bránit. Kde je Česko nevědí.
Kdo je Klaus taky nikdo neví, proto se stává disidentem.
Patologický narcis.
25. 02. 2009 | 21:34

RUMCAJS napsal(a):

Klause až tak nesleduju, ale občas jsem zaskočen tím, jak média či veřejnost si odnesou z jeho slov úplně něco jiného jak já.

Čím to, že když jsem si přečetl jeho názory na globální oteplování, odnesl jsem si , že příčiny globálního oteplování nejsou nespochybnitelné a je nutné dát dohromady tým odborníků, které se této otázce budou věnovat dřív, než se začnou provádět nákladná opatření která zbrzdí ekonomiku.

Co mu vložili do úst jeho odpůrci netřeba dál rozepisovat.

To stejné je o EU a LS. Klaus chce diskutovat o podobě EU, přijde s velice dobře vyargumentovaným projevem a primitivové na úrovni Zaorálka bučí, místo aby diskutovali. A navíc označí Klause za nepřítele EU.

Naprosto s Váma souhlasím pane Tomský. A navíc se těžko diskuteje s někým, kdo umí jenom bučet.
25. 02. 2009 | 23:44

oposum napsal(a):

to Rumcajs:
to už je počátek senility? nesledovat moc Klause, ale vědět že mu ostatní křivdí :-)))

"...Klause až tak nesleduju...Co mu vložili do úst jeho odpůrci...Klaus chce diskutovat o podobě EU, přijde s velice dobře vyargumentovaným projevem..."

Doporučuju Klausovu Modrou planetu přečíst Rumcajs a pak hájit, např. to, že v polovině zmínek o oteplování se tam tvrdí, že neexistuje a v polovině se tvrdí, že ho člověk nejspíš nezpůsobuje.

To je taky logika podle Rumcajse
26. 02. 2009 | 00:12

Silvie napsal(a):

Vážení, dospěla jsem k jedinému možnému závěru.
Pravdu může mít vždycky jen jeden.
Pevně věřím, že se tady do roka a do dne (nejméně) zase ve zdraví sejdeme a objektivně zhodnotíme, kam nás ratifikace LS(či neratifikace) zavedla. Jen doufám, že to v kladném případě nebude tam, kam myslím.
26. 02. 2009 | 08:27

jaryn napsal(a):

Silvie,
hlavně to zdraví. Ostatní nám stejně přidělí seshora. Jde jen o to, jestli nám to hovno na hlavu spadne a my pokrčíme rameny, nebo ne. Víc stejně nezmůžeme, ale lhostejnost je rezignace...

Pane Stejskale,
napsal jste to hezky. Vlastně každý názor nebo čin je extrém, že. Jenže z toho mám pocit, že všechno je vlastně na hov..., akorát včely jsou na med, jenže ten je taky na hov...
Dámy prominou. Jinými slovy neúčastný pozorovatel je vlastně nejlepší řešení všeho. Proč ne. Jen to nevyhovuje mé povaze a citu pro nespravedlnost.

Čochtane,
tu knížku ti nezávidím. Musíš trpět jako kůň...
26. 02. 2009 | 08:53

SuP napsal(a):

Silvie -
Naprosto správně. Jen na doplnění tam ještě chybí: "ale nikdy nikdo neví, kdo to je...." (tedy s tou pravdou)....
Oposum -
je zábavné číst, jak stádní typ posuzuje cizí senilitu.
26. 02. 2009 | 10:49

argun napsal(a):

To vlk:
Hodnotit samurajský potenciál můj, váš či páně Stejskalův nepovažuji za účelné ani přínosné. Mé amatérské poznání (nejsem japanolog), mi říká, že fenomén samurajství demokratický proces v japonské společnosti nikam zvlášť neposunul. Spíše naopak. Podepisuji názor Jaryna výše - o včelách a hovnech - dámy prominou. Jakýkoliv zřetelně a neuhýbavě formulovaný názorb je vlastně "nevyvýžený extrém". Ergo - náš pan prezident je v prostředí "vyvážené" Evropy pánů Stejskalů drzý extrémista. O bratrech Mašínech raději ani nemluvě...A korektní diskuse? Ehm. Jestli něco vede evropskou demokracii splehlivě do pekel, pak je to "politická korektnost". Čili - že říkat něco se sluší a říkat něco jiného zase nesluší, aniž by kdokoliv byl schopen racionálně zdůvodnit proč. Mé požadavky na kvalitu diskuse jsou tři - respektabilita, otevřenost a nepředpojatost. Žádný z nich bohužel neplatí v prostředí současné Evropské unie.
26. 02. 2009 | 16:17

josef.novák napsal(a):

Za koho kopete pane Tomský? Stojí Vám za to poklepání páně Klausovo. Myslíval jsem si, kdysi, že máte originální nápady, ale tyto bláboly? Zopakujte si dějepis a zeměpis a taky něco o evropském nacionalizmu.
26. 02. 2009 | 17:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých textů, které byly v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,

Libor Stejskal, editor blogů
02. 03. 2009 | 11:01

Karel napsal(a):

Vy, co chcete předat veškerou moc do rukou Bruselu, budete po schválení Lisabonské smlouvy stejně hloupě nadávat na Brusel, jejich nařízení a zákony. Uvědomte si konečně, že žádné milodary zadarmo nebudou, že jde o to, kdo bude mít hlavní slovo a kdo bude ovládat Evropu. Náš malý stát si ani neškrtne. Jednoho kšuntu jsme se zbavili a hned chcete vlézt do druhého.
02. 03. 2009 | 15:01

Jedla napsal(a):

Europoslanci jsou volení, ne vyvolení. "Vyvolený" je dle mého názoru VK - proces jeho volby mi svou trapností připomínal reality show podobného názvu.
"Cílem už dávno není deregulace" - no A? Je deregulace svatý grál, po dosažení Absolutní Deregulace skončí dějiny a nastane poslední soud?
"Evropský demokratický deficit není nedostatek, je to záměr." Vážně? Čí? Bubáků a Hastrmanů?
Byrokracie opravdu má tu vlastnost, tendenci, samovolně hypertrofovat. Ale to nejen v Bruslích.
Jenže tam, kde to znám, si lidé dokázali úřady ochočit, domestikovat, učinit je užitečnými. To se u nás nedaří - pro samé reformy a reformy reforem reforem neumíme běžnou rutinní veřejnou správu (na úrovni státu, krajů, ani mnoha obcí).
Implementace unijních pravidel hry se u nás dělala typicky Švejkovsky (což nebyl záměr, ale důsledek našich schopností), a přes to v mnoha oborech nakonec vedla k pozitivním důsledkům jak směrem "domů" tak i "ven".
Takže opravdu neočekávám od VK spásu, od EU "byrokratický imperialismus", ani od mládeže neoslabený "národní patriotismus".
Aristotela vykládáte divně - Evroipa má svou tradici i teritorium. Nač chcete, pane Tomský, vytvářet (etnicky pojímaný) evropský národ? A lokální (regionální) patriotismus, EU podporovaný, Vám nevoní? Nacionalismus je jediná pravá víra?
02. 03. 2009 | 21:09

slav napsal(a):

Já to vidím jako spojeneckou smlouvu a dohodu o společném postupu. Když pomineme tu úřednickou mantru, tak nač je OSN, aby zabránila válkam. EU je také nadnárodní jako OSN, ale koordinuje společný zájem a jestli v budoucnu z toho bude mnohonárodnostní stát nechat na vývoji. To bych spíše potřeboval vysvětlit proč pro česky mluvicího občana musí být za každou cenu čech prezidentem, nestačila by zemská vláda úzce propojena na unijní. Proto jak mluvím to význam asi má, ale vlivům silnějšího subjektu to stejně nezabrání. To jsou předčasné úvahy jestli to LS posouvá aby k nim bylo blíže nevím v čem vidíte problém. Jestli si ti velcí budou chtít dát po držce tak ti malí sotva mohou zůstat stranou v jakémkoliv uskupení.
03. 03. 2009 | 08:52

slav napsal(a):

Problém to možná udělá na olympijských hrách, když bude EU stát proti zbytku světa, možná to vyvolá změnu občanství velmi dobrých sportovců, kteří nedosáhnou na prvenství aby změnili příslušnost ke státu.
03. 03. 2009 | 09:01

hovorka11 napsal(a):

Ke Klausovu vyjádření "nežít se lží" pasuje "zloděj křičí chyťte zloděje".
U nás daleko více zbytněná byrokracie, která brzdí práva občanů je takřka Klausem nedotčena a na mezinárodním fóru o ní nikdy nemluví !! Ovšem o funkčnější a byrokraci v EU mluví pořád a pořád ji kritizuje. Už opět poplival své zásady, tvrdil totiž, že každý má začít sám u sebe.
pane Tomský, začněte také u sebe !
03. 03. 2009 | 20:17

František napsal(a):

Klaus založí ODS a potom podrazí. To snad stačí.
04. 03. 2009 | 14:09

úprchlík před komunismem napsal(a):

Pane Tomský,

jsem rád, že nejen Vám, pilnému oportunistovi za každého režimu a situace, který svoji nahotu jakéhokoliv odporu ke komunistické totalitě zakrýval fíkovým listem místopředsedy ODS, naivního pasáčka skotu, Rumlem, aby se konečně, když je to, oproti disidentví před rokem 1989 nejen zcela bezpečné, ale také, nejen cestou v civilizovaném světě nepřípustného melouchaření, kdy si vysoký ústavní činitel nechá platit za vystoupení ve světě, hlavně v USA, lukrativní, jak vidíme i na množícím se počtu rezidencí Klausovy rodiny, že Vám zvoní hrana.

Jsem v každodenním kontaktu zejména s naší vysokoškolskou mláděží a věřte mi, máte pravdu, ta vidí v Evropě, v integrované Evropě i v EU, svoji budoucnost. Ne jako pešáci úderného oddílu ESESÓ Beranů.
A pro po: Když tak rádoby břitce kritizujete a dehonestujete naše mladé, vystudované a schopné, co vidí v práci pro instituce EU svoji kariéru, NENAPADLO Vás, jak to, že náš upšuknutý hledač demokratického deficitu (kterého hlas lidu, natožpak referendum, nezajímalo, když rozbíjel dílo TGM, MRŠ, za které bojovali legionáži o odboje, když si s druhým demagogem, Vladem Mečiárem plácli na rozbití ČSFR nebo když ČR vstoupila do NATO) ...
NIKDY od své dospělosti, vlstně od 17 let

když mu strana a vláda poprvé dala zelonou,

prý zato, jak se dobře učil a ona dbala na to, aby talenty lidí, padni komu padni, už i v krvavých 50. letech, kdy tisíce trpěly v Jáchymově atd a kdy dostate děcko na jedenáctiteltku bylo pro desetitisíce obřan nepřekonatelný třídní problém

ho přijali na stalinskou VŠE a tam na nejvíce prokádrovaný studijní směr, zahraniční obchod, pžípravku kádr budoucích agent StB, vysílaných po celém světě PZO pod krytím pracovník zahraničního obchodu
že tento cizoložný Václav Klaus, pro některé přesto konzervativní ochránce tradičních i rodinných hodnot

NIKDY za více než púl století, od vstupu na zmíněnou předchozraščotní VŠE se neodtrhnul od teplého cecíku státní kasy, tedy živení se z kapes nás, nebohých daňových poplatníků?

A on nebo Vy máte tu vulgárně liberální drzost dehonestovat kvalifikované spoluobčany, že si dovolují plánovat profesnín kariéru s veřejnými institucemi, které jsou rozhodně slučnější, morálnější, užitečnější než všchny ty z veřejných peněz placená místa ve státním aparátě, která, jako jediné, co kdy poznal náš "eurodisident kdy zastával?

Styďte se! Jestli ve svém klausismu, jako on, víte co to je. Málokro by dokázal po inauguraci, návštěvě sv. Víta s "první dámou" šupat do hotýlku a tam celou noc dělat "první dámou v prezidentově loži", když už ne lóži, svoji další podřízenou z vládní letky.
04. 03. 2009 | 20:30

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva spamy (příspěvky, které se na těchto stránkách neustále opakují).

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
05. 03. 2009 | 09:58

pavel napsal(a):

Projev Klause v Evropském parlamentu

cituji:
Je velmi zajímavé sledovat reakce zahraničních medií diskusí a hlasování o Klausově projevu nebo v jeho souvislosti!
Vřele doporučuji shlednout hlasování např. v Německu na deníku Welt (níže)
Hlasování se zúčastnilo necelých 5000 voličů a výsledek je velmi pozitivní!
Similar to the dictates of the EU is a dictatorship? 86% Yes 14% No
Ne jen česko má svoji zkušenost s diktaturou ...
http://www.mzda.blogspot.co...
05. 03. 2009 | 20:42

Rokurota_Makabe napsal(a):

Ehm. Pro mne je tedy rozhodování "bruselských byrokratů" podstatně bližší, než našich zákonoprodejců ve Sněmovní. Jednak proto, že v Bruselu se rozhoduje transparentně a námitkami i jednotlivých občanů (!!) se zabývají a odpovídají na ně (někdy si to schválně zkuste). Jednak proto, že návrhy komise jsou v ochraně práv občanů obvykle podstatně dál, než naše národní legislativa.
A v tom je, myslím, ten hlavní důvod nenávisti lidí, jako jste Vy, vůči EU. Pokud někdo považuje práva spotřebitelů, právo na zdravé životní prostředí či práva zdravotně postižených za pseudopráva, těžko pak bude planout sympatiemi k subjektu, který je prosazuje (či Vaší optikou vnucuje).
Na podobný pohled máte svaté právo. Ale jendak byste měl přiznat barvu a říci, o co vám skutečně jde. Jednak by Vaší věrohodnosti prospělo, kdybyste ve svém zanícení nelhal.
V režimu spolurozhodování (ve kterém se schvaluje naprostá většina evropské legislativy) totiž žádný právní předpis nemůže projít, aniž by s ním souhlasil europarlament. Tedy orgán, o kteérm tvrdíte, že nedisponuje "skutečnou mocí."
Ehm :)
06. 03. 2009 | 09:55

Vochcánek Adalbert napsal(a):

Nejlépe situaci v tomto blogu vystihla "občanka".Klaus je neskutečnej narcis,který vidí jen sám sebe.Z jeho postojů a representace ČR je mi na zvracení.Lepší president než on by bylo i inteligenčně prase domácí!
06. 03. 2009 | 09:56

John Cuckoo napsal(a):

Pane Vlk, opravdu jste mne sokoval, kolik znate samuraju. Ja abych se priznal pouze letmo z cetby a z biografu.
06. 03. 2009 | 14:31

sk5iv8nek napsal(a):

Nezdá se vám, většino diskutujících, že si hojíte nějaký mindrák, když houfně nadáváte na Klause.
Prezident byl zvolen většinou, možná hlupáků, ale vámi a mnou zvolenou.
Jeho názory na Brusel jsou správné. Jestliže se něco jmenuje Unie a není to Jednota ani v dopravních značkách a předpisech, natož pak v příjmech a výdajích občanů Unie, pak má pravdu.
A že byrokracie v Bruselu roste a botná, každý vidí.
Sdělovací prostředky a vláda píší a mluví jen o dotacích z EU. O příspěvcích do EU se nemluví.
09. 03. 2009 | 09:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy