Globální víra, naděje a ekonomické bratrství

25. 03. 2009 | 10:01
Přečteno 3748 krát
Psát o finanční a hospodářské krizi už pomalu přestává ekonomy i analytiky bavit. Je to prosté! Všechny prognózy byly doposud mylné, a pohled na anglickou a americkou léčbu dalším astronomickým státním dluhem prostě bere dech. Za týden se sejdou v Londýně představitelé největších ekonomik (G20), aby se dohodli jak dál. Zůstane jen u pustých deklarací? V čem se shodnou, neshodnou a co opravdu lze vykonat?

Demonstranti v Londýně budou nepochybně žádat demise a potrestání bankéřů, kteří využili státní dotace na své tučné odměny za svou špatnou práci. Záchrana bank však nepochybně odvrátila světový kolaps, a to nejen finanční, ale i politický a ekonomický. Ať už to stálo co stálo. Zhroucené státy vždycky volí hitlery.

Neshoda hlavně trvá mezi anglosasy a kontinentálními Evropany. Relativně levicový americký prezident žádá po všech hospodářskou injekci, odpovídající poměrně (787 miliardám dolarů v USA) jeho vlastní stimulaci ekonomiky. Tady pochopitelně narazí. Ekonomové varují, že stimulus do zdravotnictví, ekologie a infrastruktury v Americe, o automobilkách nemluvě, je spíš luxus a nikoli návratná investice, jež by zvýšila HDP. Americká ekonomika na rozdíl od Evropy je výjimečná také tím, že má světovou rezervní měnu a její dluhopisy kupují stále ještě solventní Číňané. Monumentální „monetizace“ (rotačky na peníze) zvyšují obavy ze zhroucení americké měny a inflace.

Evropský fiskální konzervatismus nezachraňují premiéři Balkenende, Merklová a Topolánek, ale hlavně fakt, že Evropa takové možnosti nemá a co víc, žádná dotace průmyslu a spotřebě nemůže své zemi příliš pomoct, mimo jiné i proto, že nemůže být nacionální a protekcionistická, tudíž pomáhá také jinde. A vysvětlete voličům, že mají ze svých daní pomáhat cizím. Němečtí příjemci šrotovného se zachovali opravdu výjimečně, když si vlastenecky zakoupili převážně v Německu vyráběné vozy a nějakou tu Fabii navíc. A to možná ani netuší, že polovina součástek v jejich národních vozech pochází z ciziny.

Fakt globalizace je v dnešní globální krizi nepopiratelný a nepochybně si žádá globální řešení. Ale jaké? Posílit Mezinárodní měnový fond, Světovou banku a vymyslet univerzální jednoduchá pravidla bankovní regulace nebude snadné. Plán britského premiéra investovat do rostoucích ekonomik hlavně Číny, Indie, Mexika a Brazílie je jistě správný, jenom tam jsou totiž na rozdíl od obézního Západu velké nevyužité rezervy lidí a spotřeby, a dokonce by se takové investice chudým a schopným vyplatily mnohem víc než státní dotace doma, ale vysvětlujte tohle voličům, když vidí v globalizaci jenom „outsourcing“ tedy odčerpávání pracovních míst a likvidaci některých odvětví domácího průmyslu.

Jedna věc kvůli dnes už jisté světové recesi naléhá nejvíc. Dokončit konečně jednání z Douhá o likvidaci tarifů a cel, které stále naráží na evropskou a americkou neochotu zlikvidovat zemědělské dotace. Společné memorandum Merklové a Balkenendeho to připomíná a Brown souhlasí. Každý ekonom ví, že by uvolněný obchod okamžitě krizi zažehnal. Neví to jen Francouzi, kteří si z Evropské unie dávno udělali dojnou krávu.

Pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

My krizi vypotíme a bude zase dobře, řekl Klaus, takže tyto globální problémy nemusíme řešit.
25. 03. 2009 | 11:01

vlk napsal(a):

No Pane tomský, oni Amíci zas až tak nemají úplně pravdu ve své kritice Evropy. Jde o jejich domácí voliče. Viz graf uvedený zde: http://blog.ihned.cz/c3-357...

potom - zatím vůbec , ale vůbec není jasné, jestli se masivním litím peněz vůbec banky podařilo zachránit. Pokdu ano můžete udělat stejně báječný, ba daleko báječnější kšeft než kdybyste byl koupil v době naší sázky opce na naftu podle svého tipu. Pokud jste to tenkrát udělal, podle něj jstev balíku.A le to není nic proti tomu, jestli máte pravdu a nakoupíte bankovní akcie. Jakkoliv vyjely už docela vysoko z těch nížin kde byly. ZPustíte se do toho. pokud Váš tip opět vyjde a dáte to na nějakou páku, řekněme 1:3 - žádná brutalita, pak už jnejspíš do konce života budete moci jen psát blogy.
Plán investovat do ekonomiČíny, mexika a tak podobně mi připadá stejně dobrý jako investovat poslední peníze co mám do provazu na kterém se oběsím.
nicméně váš blog nijaknechci zlehčovat. Dobrá rada je dnes drahá. k léčení používáme dryáky děsivého účinku.A nemáme jistotu, co s pacoušem provedou. Ty řeky peněz nalité do ekonomiky bude totiž třeba někde zasanovat. smnoha důsledky.
někteří -viz nejen zde http://zpravy.kurzy.cz/1635...
se důsledků té sanace hodně bojía chtějí předejít tomu, aby také museli sanovat.

P.S. už jste si vybral u p. Stejskala svou výhru?
25. 03. 2009 | 11:13

John Cuckoo napsal(a):

Je to situace, kdy je nejlepsi se vozrat. Opilec jak je znamo nedela pri padu krecovite pohyby a proto se mu nic nestane. V turbulencich jde racionalita do haje.
25. 03. 2009 | 11:32

finance napsal(a):

Zajímalo by mě z čeho usuzujete, že by volný obchod okamžitě krizi zažehnal?
25. 03. 2009 | 11:46

Pípa napsal(a):

Myslím si, že jste to popsal docela dobře až na to, že jste pominul ten hlavní a původní důvod problému, který je demografický. Nejste v tom sám, jsou to všichni, včetně těch nejvlivnějších. Lidí je prostě moc a navíc se nejvíce množí právě tam, kde je to z hlediska "ekonomického" nejméně vhodné. Problém se neřeší, protože se nedá řešit v rámci našich kulturních hodnot, a tak se jenom valí před sebou. No doufejme, že ta kára ještě nějakou dobu pojede nebo, že se najde opravdový spasitel, který nás z toho vyvede.
25. 03. 2009 | 11:49

Rumcajs napsal(a):

Mohu jedině podespat pane Tomský.
25. 03. 2009 | 12:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, naši milí bezdomovci hlásí, že co se týče obsahu popelnic, to zatím na nějakou krizi moc nevypadá..., jo pár lidem ufrkly miliardy, tak ať si pobrečí...
Veselé krizování....
25. 03. 2009 | 19:17

scientist napsal(a):

nic neukazuje totální zastaralost světového systému založeného na národních státech více, než tato globální krize.

Dva sociální subsystémy -politický a ekonomický- nejsou evidentně ve strukturálním souladu a to vždycky končí změnou.

Jsou jen dvě možné cesty:
(A)"zuřící" globalizace strhne náš svět do konfliktů, které podryjí ekonomiku, takže nás čeká regres ke starému známému rozparcelování na národní ekonomiky a (dočasný) konec globalizace.

(B)promění se systém politických institucí a v podstatě zaniknou národní státy. To nutně neznamená vznik jednotného globálního superstátu. Spíš se svět rozparceluje na malý počet obrovských zón, ve kterých se státy změní v lokální správní okrsky.

je to naprosto nevyhnutelný. zalidněním planety a technologiemi jsme změnili náš svět tak, že jiný proces ani není možný.
26. 03. 2009 | 00:20

Kritik napsal(a):

Zase jeden popletený článek. Autor asi zapomněl, že tiskárna dolarů je pouze ve Spojených státech.
26. 03. 2009 | 12:15

doktor napsal(a):

Na rozdíl od exaktních věd (fysika, matematika, chemie, méně biologie a medicina) ekonomie jakoby nepočítala s novými objevy. Stala se dogmatickou. Trvá na zastaralých pojmech trh, nabídka, poptávka, HDP, atd. V praxi nic z toho nefunguje. Periodické krize neumí předvídat ani řešit. Je to jako doba středověkých morových epidemií. Nejde přece o to, zvýšit HDP, nebo mnohdy nesmyslnou výrobu a spotřebu, ale zkvalitnit (a v půlce světa třeba jen vůbec umožnit) lidské životy. Domnívám se, že Obamova vize je první vlaštovkou na cestě návratu zpátky k lidem, k člověku.
26. 03. 2009 | 14:14

vláďa napsal(a):

Teď už je to všechno jedno, už se to stejně nedá zachránit. Je to jako obří letadlo, co se řítí k zemi, a na co posádka sáhne, to jí buď zůstane v ruce, nebo to situaci jen zhorší. A je to dobře: to všechno pokrytectví, lhaní, celá ta nechutná orwelliáda jednou musí skončit. Zhroutil se Sumer, Babylón, Egypt, Řecko, Řím, a to vždycky nejspíš díky krizi zdravého rozumu a morálky, která postupně přerostla do politiky a ekonomiky. Vám to nikdy nebylo podezřelé, jak si krásně pohodlně žijeme? Nenapadlo Vás někdy, že to jednou musí skončit, a čím déle to bude trvat, tím hůř to skončí? To Vám nikdy nebylo líto těch chudáků v Africe a Asii, kterým diktujeme, co mají vyrábět, pěstovat a pak jim za to milostivě dáme jen směšnou almužnu? Asi si říkáte, že za tohle Vy nemůžete, vy přece nikomu nediktujete, ale kolikrát jste byli nakupovat v hypermarketu, který to diktuje za Vás? Kolikrát jste byli u voleb a volili politiky, co za Vás rozhodovali? To platí samozřejmě i pro mě. Hluboce se za to stydím, i za to, že jsem s tím nic nedělal, a už jen čekám, až mě kolaps donutí trochu se snažit přežít.
27. 03. 2009 | 15:01

Cyrda napsal(a):

Pípa napsal(a):
...Problém se neřeší, protože se nedá řešit v rámci našich kulturních hodnot, a tak se jenom valí před sebou. No doufejme, že ta kára ještě nějakou dobu pojede nebo, že se najde opravdový spasitel, který nás z toho vyvede.
Kapl jste na to. Neuskodi si precist
historii psanou dopredu:
http://www.fit.vutbr.cz/~mi...
resp. knihy Daniel a Zjeveni Janovi.
06. 04. 2009 | 14:22

EstellaFitzpatrick napsal(a):

Don't have cash to buy a house? Worry no more, just because it is achievable to take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">personal loans</a> to work out all the problems. Thus take a sba loan to buy everything you require.
25. 04. 2010 | 10:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy