Za Ivanem Medkem

07. 01. 2010 | 09:01
Přečteno 4624 krát
Znal jsem Ivana Medka hlavně ze sympozií Opus Bonum, kde se každoročně v bavorském Frankenu celá 80. léta scházeli exiloví spisovatelé, publicisté a nakladatelé, aby rokovali o situaci doma a později z náhodných setkání a pravidelných relací Radia Classic. Přijížděl tenkrát do Frankenu z vynuceného vídeňského exilu, kde se stal Hlasem Ameriky a obráncem pronásledovaných českých disidentů.

Pro nás tehdy ještě mladé a zvyklé na beztřídní zvlčilost české společnosti přímo ztělesňoval poněkud starosvětskou prvorepublikovou noblesu, takový laskavý čapkovský pohled na svět. Snad i tím, že byl povoláním muzikolog, měl hlas vždycky naladěn na přívětivý témbr, ale za ním se skrývala hluboce pozitivní povaha člověka, který si byl vědom v jak strašné době žijeme, vždyť musel o zločinech režimu každodenně referovat, ale tak jako ve své pozdější publicistice, vždy zdůrazňoval všechno, co dávalo naději. Byl představitelem oné přirozené předválečné plebejské aristokracie ducha, která tak milovala republikánskou demokracii, protože ještě věřila ve většinové ctnosti, na nichž závisí náprava věcí lidských. Zářila z něho taková rozvážná, tichá radost a humor spíš suchý.

Jeho projevy a diskusní připomínky se vyznačovaly velkou umírněností výrazů i politiky. Byl důsledným antikomunistou, a přesto se to nikdy nepromítlo do jeho chování vůči jednotlivým komunistům, považoval je za pomýlené osoby. Byl hluboce přesvědčen, že režim brzy skončí, netušil jediné, že jej přežije komunistická strana.

Pocházel z pronásledované legionářské rodiny (navíc vzdáleně příbuzné s Masarykem), a přestože mu režim po celých čtyřicet let znemožnil, aby se dle svých schopností uplatnil, a dokonce zničil život jeho talentovanému bratru malíři Mikuláši, nikdy nezahořkl. Nevím, jaký byl v rodinném kruhu, ale na veřejnosti nepovažoval za správné si stěžovat, natož mluvit o něčem nenávistně. Vyzařovala z něho taková samozřejmá vtělená křesťanská víra, o níž moc nemluvil, přestože byl přesvědčen, že bez ní demokracie nemá základ. Lidskoprávní ideologii nepovažoval za dostatečnou.

Na pozdrav odpovídal vždycky takovým anglickým „děkuji, mám se dobře“ a ještě jako zajatec na smrtelném lůžku, kde se musel léta trápit, v jednom ze svých posledních rozhovorů dokázal hovořit o svých malých radostech života.

Šťastný to člověk!

Pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Holoubek napsal(a):

Znal jsem pana Medka osobně ze setkání v bavorkém Rohru pořádané Opus Bonum Anastasem Opaskem.... čest jejím památkám.
07. 01. 2010 | 10:05

Emissary napsal(a):

Pane Tomský,

já zas považuji komunisty za pomýlené životy, ale nesmím to moc říkat, protože socialisté pak strašně šílí. :)
07. 01. 2010 | 10:35

CIA napsal(a):

Kdopak to asi platil, ty vaše rauty v tom Bavorsku? Koho jste obírali o daně? Je to stejné, jak dnes Havel pořádá každoroční mecheche se svými kámošky a tam blábolí o tom, jak jsou dobří? Přejí příjemný den.
07. 01. 2010 | 11:00

F. Adamec napsal(a):

Pan Buh ma rad aj komunisty.
Lidovci suu becko, zaloha komunisticke strany a Narodni fronty. Rikal muj otec, nez ho okradli o pozemky a zabili komunisti, po padu zelezne opony. Otcova matka, moje starenka rikala: Politika je svinstvo, stareckovi prostrelili hrudnik v 1. SV neznabozi, nyni liberalni ateiste, zabijaci, zlodeji a dezerteri z povolani.

Bez domu Ivane, ceka te Natasha... Zpival Karel Kryl na Svobodne Evrope, jiz v roce 1968. Bolshevici a nacisti, nacionalni socialiste z Prahy, a jejich potomci, emigranti multiagenti ve Vidni, Mnichove, Berline, Londyne, Washingtonu a v Moskve dosud nechteji pochopit Karla Kryla a desatero Bozich prikazani.

Bolshevik zustane bolshevikem nebo nacionalnim socialistou i kdyz zmeni identitu a imunitu, zaznamy DNA, hlasu, otisku prstu, jmeno a prijmeni, jako Tomas Jan Masarik - Tomas Garyk Masaryk, Tigrid, Mlynar..., statni prislusnost, rasu - narodnost, pohlavi, chlebodarce, zradi svou rodinu a stranu. Komuniste, zejmena revolucni disidenti z Charty 77 a Anticharty toho vyuzili. Vaclav Havel se stal valecnym zlocincem na Balkane. V roce 1993 ve Washingtonu vyprovokoval humanitani bombardovani Evropy, komunisty a teroristy z NATO.

Bez politiky to nepujde. Rekl systematicky a amciciozni Vaclav Klaus sarmantni ekonomce, Livii s drdolem na svatebni fotce, uverejnene v letosni Vlaste. Coz imponovalo zejmena ex/komunistum v CSAV, CSOB, KB, CEZu, disidentum a emigrantum s militantni a komunistickou rodinnou vychovou. Klaus mel mnoho radcu, pouze jeden z nich v mediich prohlasil, ze nepochazi z opice, na rozdil od mnoha profesoru, docentu, akademiku, CSc. a absolventu VUMLu., kteri komunistickych zpusobem aplikovali teorie Darwina, Einsteina, Samuelsona a Klause na Zivot na Zemi. Podarilo se jim zprivatizovat a monopolizovat Marxuv kapital, prirodni a lidske zdroje na Zemi, odlesnovat Zemi, kontaminovat povodi rek, ovzdusi, pudu, vodni zdroje a toky, more a oceany, emisemi zvetsit ozonovou diru, jadernymi zbranemi, strelivy a palivy, zvysenym ozarovanim prikrizit, stupnovat a menit vlasnosti prirodnich a lidskych zdroju, vytvorit rodove krizence, polyandricke krizence, hodne pro humanitarni jaderne ozarovani, zastrasovani, okradani a bombardovani domorodcu v okupovanych regionech s tradicni nekonzumni kulturou.

Nadstranicky a systematicky, pocitacove, kulturne a narodopisne negramotny Vaclav Klaus, s komunistickou smluvne-opozicni mafii z ODS a CSSD, rozmnozil statni a stranicke uredniky centralne rizene z Prahy, ministerstva, urady, statni a polostatni, banky a podniky, nechal rozkrast duchodove a zdravotni fondy, utahl opasky zivnostnikum a soukromym vlastnikum pudy. se svymi radci, zokonodarci a volici zadluzil stat a dalsi generace, vytuneloval a rozprodal exkomunistum prirodni zdroje v regionech, tuneloval fondy EU pres banky s ceskymi politiky ve vedeni CSOB, KB, EBRD...

Financni naklady zastarale modernice momnopolnich Vodaren a kanalizaci, Spalovny odpadu, plynu, biomasy a lesu CR, Velkeho mestkeho okruhu, Silnic a dalnic v Brne desetkrat presahly naklady na realizaci projektu za financni ucasti brnenskych radnich, zejmena exkomunistu z ODS, CSSD a KSCM. Verni soudruzi volici a zakonodarci maji co si zvolili, vladu uredniku a exkomunistu bez mandatu, ktera ignojuje zakladni lidska prava nestraniku.

Cesko je post-komunisticky totalitni stat, ktery dosud neodsoudil zlociny ceskych dustojniku a agentu StB, KGB a GRU, vladnich komunistu a nacistu - nacionalnich socialistu. Exkomunisticka mafie CR dosud ovlada statni, polostatni a privatni skoly, banky a podniky, statni turboskoly, ustavy a urady a media, s komunisty a exkomunisty na vedoucich postech, s komunistickou soudni a ustavni mafii, ktera vyprodukovala a pres 600 000 stran prevazne komunistickych zakomu, ktere dosud ignoruji zakladni lidska prava.

Komunisticky inkvizitor a cenzor dosud sleduje a maze komentare. Abecedni seznam blogu, politicky vyber autoru a jejich profil je prevazne komunisticky a socialisticky.
Bozi mlyny meluu pomalu, a jiste. Verte, ze zivot je krasny i bez zlocineckych politiku, zkorumpovanych a opojenych svou politickou moci. Preji vsem politikum, aby jejich potomci mohli zit a cestovat bez dluhu, ochranky, fizlovani a nahubkoveho zakona. K tomu nam pomahej Buh a necenzurovany internet.
07. 01. 2010 | 11:36

stejskal napsal(a):

Ale vždyť jsme si již hezký nový rok přáli, pane Adamče, včera ;-)

Libor Stejskal
07. 01. 2010 | 11:43

JardaV napsal(a):

Pane Tomský,
komentář od CIA...je jediný,který se výrazně odchyluje od celkové atmosféry poznámek.Také jsem pročetl komentáře k článku pan Hvížďaly.Ale asi by stálo za zamyšlení jedno - mám někdy pocit,že patříte oba k určité skupině lidí,která může existovat podobně,jak to bylo popsáno v zákonech profesora Parkinsona - bez jakéhokoliv kontaktu s okolím.Všichni se navzájem chválíte ,(možná i oprávněně,nevím),všichni nad sebou průběžně pláčete atd.Jak si ale mám vysvětlit velice negativní názor na pana Havla od člověka,který s ním byl v base a rozhodně nebyl jeho nepřítel?To potom vypadá,že lidi "zvenku",plošný národ,jsou úplně mimo svět a nechápou ideály a postoje vaší skupiny - volně řečeno - ??Možná byste měli zveřejnit obecná kriteria a podle nich vyslovovat názory a posudky.Nechci se vnucovat,ale podle mě žena,která porodila dítě a za 18 let z něho vychovala společensky přijatelného člověka,je mnohem mnohem společensky výš,než hrdinové z "disentu",o kterých postupně vylézají na světlo informace,které nutí k přehodnocení názorů na minulost.Taky jsem rád poslouchal - Ivan Medek,Hlas Ameriky....Ale zároveň jsem si uvědomoval,že zvenku se to mluví.Asi bysme neměli hodnotit lidi podle toho,co kde řekli za skleníkových okolností,ale spíš podle toho,co pro druhé a celou společnost vytvořili a obětovali.V jednom komentáři někdo psal,že pan Medek organizoval pro mládež akce směřující ji k vážné hudbě.Už jen pro to stojí za pozitivní vzpomínku.Dneska o nikom takovém nevím.Ke zmínkám o komunistech - nás učili,že usilují o sociální rovnost - tedy normální život pro všechny.Kdo něco podobného dělá dneska???A je to opravdu tak nemorální a zvrhlý program??Tady je diskuse kratší,proto jsem to napsal sem.
07. 01. 2010 | 11:49

Emissary napsal(a):

Ale abych projevil úctu,

pan Medek je symbolem boje proti komunistům. Na jeho téměř uhrančivý hlas, zahalený tajemstvím rádiového šumu, budu dlouho vzpomínat a vždycky jsem se těšil na něj jako dítě na novou pohádku. Jak obrovský a pravdivý rozdíl to byl v porovnání s oficiální komunistickou propagandou, která se dennodenně rozléhala do éteru z komunistických médií.

Čest jeho památce.
07. 01. 2010 | 12:02

Michal napsal(a):

Pro CIA - Vy jste opravdu ukázkový případ primitiva. Chytrosti jste moc nepobral a tak Vám nezbývá než jen urážet ostatní.
07. 01. 2010 | 12:15

sasa napsal(a):

Za Ivanem Medkem: kdy, pane Tomsky, kdy :-)

Emissary: vcera davali v televizi kratky rozhovor s panem Medkem z nemocnice. Tam de facto priznal, ze se mylil, kdyz komuniste jsou stale obcany voleni. Je treba se zamyslet, jestli jim panove jejich ostrakizaci vlastne nepomahate.
07. 01. 2010 | 12:29

pimon napsal(a):

To Michal
Ten primitiv asi budete Vy, neb "CIA" se ptá na něco co neví, nikoho neuráží, Vy namísto odpovědi jen urážíte.
07. 01. 2010 | 12:49

pimon napsal(a):

To sasa
Nemyslím si, že pan Medek v rozhovoru z nemocnice přiznal že se mýlil. Spíše bych to hodnotil, že se snažil sdělit, že žádná politická strana není jen černá a nebo bílá. Vše je v jednotlivých lidech a mé životní zkušenosti jsou, že většina dnešních politických stran byla založena bývalými komunisty a o tom to je. Stejně jako jsou dnes komunisti jíní, díky tomu, že stará garda již vymřela, tak i za 40 let bude ODS a další jiní, neb stará garda již bude po smrti.
Pana Medka si hluboce vážím, neb hodnotil vždy jednoho každého člověka dle jeho činů. Bude mi chybět.
07. 01. 2010 | 12:58

Emissary napsal(a):

Pro: sasa

Nevím, k čemu se pan Medek přiznal. Já jsem ten rozhovor nesledoval. Ale podle toho co píšete, se přiznal k tomu, že netušil, kolik lidí v moderní době ještě tu komunistickou havěť může volit. :).

Také se k něčemu přiznám. Až budu jednou umírat a čistě náhodou bych směřoval do pekla, chtěl bych všechny komunisty vzít sebou. :)
07. 01. 2010 | 13:00

JardaV pro Michala napsal(a):

Pane Michale,
CIA.. sice nenapsal příspěvek v duchu piety,ale je to pouze dotaz.Je jasné,že každý raut někdo zaplatit musel.A že se schází uzavřená společnost není nic divného.Jen tehdy,pokud je nespojuje něco,co by nesneslo veřejný pohled.
07. 01. 2010 | 13:01

Kristýna napsal(a):

Pěkně napsáno.
Nesouhlasím jen s myšlenkou, že křesťanství je základem demokracie. Staří Athéňané budovali svoji demokracii ještě před Kristem a křesťanství pomáhalo v období středověku upevňovat feudální řád. Demokracie se v novověku zrodila až v důsledku náboženské reformace.
Takže bych to poupravila. Demokratické systémy potřebují ke svému efektivnímu fungování také morální pravidla a lidské ctnosti. Můžeme je čerpat z náboženství, filozofie, hodnotového systému rodiny, své obce či státu, z příkladů životů jiných lidí... Křesťanství bylo kdysi v Evropě "povinné", přesto došlo k církevním rozkolům a náboženským bojům, i kvůli víře Evropu sužovaly krvavé války. Sama ideologie tedy spásou není. Vždy záleží na tom, zda lidé morální pravidla ve svém životě opravdově následují. Víra v tom samozřejmě pomáhá, protože člověk musí věřit, že to, co dělá, má nějaký vyšší smysl. Pokud v duchovní hodnoty uvěří, pak je důležité, že se jich ve svém životě pevně drží a podle nich koná.
Naší demokracii by podle mě pomohlo víc, kdybychom se snažili být v každodenním životě dobrými lidmi: být laskaví, trpěliví, nelhat, nepomlouvat, nekrást, nepodvádět, nebýt chamtiví atd. Jsou lidí, kteří sice chodí do kostela, ale mimo něj se jako praví křesťané zrovna nechovají. No a znám i takové, co i bez náboženství žijí dobrý život.
Byla bych nerada, abychom podlehli iluzi, že s křesťanstvím stojí a padá tento svět. Byl před ním a bude i po něm. Odpusťte, všichni křesťané.
07. 01. 2010 | 13:01

Jiří Sládeček napsal(a):

Pan Medek měl velice kultivovaný projev, do dnešní "demokracie" se absolutně nehodil. Mám také dojem, že byl na Hradě, když tam poznal Havla podrobně, silně otráven a proto odešel.
07. 01. 2010 | 13:34

F. Adamec napsal(a):

To Stejskal: Nemam rad komunistickuu pohrebni propagandu.

V loni jsem zavezl autem svou poloslepou matku, rocnik 1924, s francouzkou holi, na krchov ve Straznici.

Jeji setrenice nahle ovdovela, a straznicti komuniste ji zorganizovali komunisticky pohrebni obrad. U obradni sine nastoupili komunisti v bundoskach lidovych milici, chybela jen hymna lidovych milici: Kdoz suu Bozi bojovnici. Katolicka cast rodiny Vajcneru ze Straznice, vcetne vdovy prisla po obradu pozdravit mou matku, nejstarsi zijici z rodu Vajcneru - Vajcnerku z Bednarske ulice a Vajcneru - Placku z Nemecke ulice ve Straznici.

Opravuji:
Pan Buh ma rad aj komunisty.
Lidovci suu becko, zaloha komunisticke strany a Narodni fronty. Rikal muj otec, nez ho okradli o pozemky a zabili komunisti, po padu zelezne opony. Otcova matka, moje starenka rikala: Politika je svinstvo, stareckovi prostrelili hrudnik v 1. SV neznabozi, legionari, nyni liberalni ateiste, zabijaci, zlodeji a dezerteri z povolani.

Bez domu Ivane, ceka te Natasha... Zpival Karel Kryl na Svobodne Evrope, jiz v roce 1968. Bolshevici a nacisti, nacionalni socialiste z Prahy, legionari a jejich potomci, noblesni zabijaci, emigranti a multiagenti ve Vidni, Mnichove, Berline, Londyne, Washingtonu a v Moskve dosud nechteji pochopit Karla Kryla a desatero Bozich prikazani.

Bolshevik zustane bolshevikem nebo nacionalnim socialistou i kdyz noblesne zmeni identitu a imunitu, zaznamy DNA, hlasu, otisku prstu, jmeno a prijmeni, jako Tomas Jan Masarik - Tomas Garyk Masaryk, Tigrid, Mlynar..., statni prislusnost, rasu - narodnost, pohlavi, chlebodarce, zradi svou rodinu a stranu. Komuniste, zejmena noblesni revolucni disidenti z Charty 77 a Anticharty toho vyuzili. Vaclav Havel se stal valecnym zlocincem na Balkane. V roce 1993 ve Washingtonu vyprovokoval humanitani bombardovani Evropy, komunisty a teroristy z NATO.

Bez politiky to nepujde. Rekl systematicky a amciciozni Vaclav Klaus sarmantni ekonomce, Livii s drdolem, na svatebni fotce, uverejnene v nevorocni Vlaste. Coz imponovalo zejmena ex/komunistum v CSAV, CSOB, KB, CEZu, noblesnim disidentum, legionarum a emigrantum s militantni a komunistickou rodinnou vychovou.

Klaus mel mnoho radcu, jeden v mediich prohlasil, ze nepochazi z opice, na rozdil od mnoha profesoru, kteri globalne aplikovali teorie Darwina, Einsteina, Samuelsona a Klause. Noblesne zprivatizovali a monopolizovali Marxuv kapital, prirodni a lidske zdroje na Zemi, odlesnili Zemi, kontaminovali povodi rek, ovzdusi, pudu, vodni zdroje a toky, more a oceany, emisemi zvetsili ozonovou diru, jadernymi zbranemi, strelivy a palivy, zvysenym ozarovanim se jim zdarilo prikrizit, stupnovat a menit vlasnosti prirodnich a lidskych zdroju, vytvorit rodove a polyandricke krizence, vhodne pro noblesni humanitarni jaderne zastrasovani, ozarovani, okradani a bombardovani domorodcu v okupovanych regionech s tradicni rozmanitou nekonzumni kulturou.

Nadstranicky pocitacove, kulturne a narodopisne negramotny Vaclav Klaus, s komunistickou smluvne-opozicni mafii z ODS a CSSD, noblesne a systematicky rozmnozil statni a stranicke uredniky v regionech, centralne rizene z Prahy, ministerstva, urady, statni a polostatni, banky a podniky. Od roku 1993 nechal noblesne rozkrast stavajici duchodove a zdravotni fondy, noblesne utahl opasky zivnostnikum a soukromym vlastnikum pudy. Se svymi radci, zakonodarci a volici noblesne zadluzil stat a dalsi generace, vytuneloval a rozprodal exkomunistum prirodni zdroje v regionech, tuneloval fondy EU pres banky s ceskymi politiky ve vedeni CSOB, KB, EBRD...

Financni naklady zastarale modernizace monopolnich vodaren a kanalizaci, spaloven ciziho odpadu, plynu, mistni biomasy a lesu CR, velkeho mestskeho okruhu, silnic a dalnic, nejen v Brne a okoli, desetkrat presahly naklady na realizaci projektu za financni ucasti radnich a primatoru ve spravnich radach smluvne-opozicnich exkomunistu z ODS, CSSD a KSCM. Verni zakonodarci si zvolili vladu komunistickych uredniku a exkomunistu bez mandatu, ktera ignojuje zakladni lidska prava nestraniku v EU.

Cesko je post-komunisticky totalitni stat. Dosud neodsoudil noblesni zlociny ceskych legionaru, zoldaku, dustojniku a agentu StB, KGB, GRU, STAZI, MI5, FBI, CIA a MOSADu, vladnich komunistu a ceskych nacistu - nacionalnich socialistu. Exkomunisticka mafie CR dosud ovlada statni, polostatni a privatni skoly, banky a podniky, statni turboskoly, ustavy a urady a media, s exkomunisty na vedoucich postech, s exkomunistickou soudni a ustavni mafii, ktera vyprodukovala pres 600 000 stran prevazne komunistickych zakonu, ktere dosud ignoruji zakladni lidska prava.

Bozi mlyny meluu pomalu, a jiste. Verte, ze zivot je krasny i bez zlocineckych politiku, legionaru, zoldaku, zkorumpovanych a opojenych svou politickou a valecnou moci. Preji vsem politikum, aby jejich potomci mohli zit a cestovat bez dluhu, ochranky, fizlovani a nahubkoveho zakona. K tomu nam opet pomahej Buh a necenzurovany internet.
07. 01. 2010 | 14:01

Emissary napsal(a):

Pane Stejskale,

když čtu Adamce, Vy máte opravdu těžký život. Jsme rádi, že Vás tu máme. :)

Co je moc, to je příliš.
07. 01. 2010 | 14:31

hm napsal(a):

Prvorepubliková noblesa vznilka z kořenů Rakouska-Uherska.Komunisté pak z prvorepublikové demokracie a kapitálu.Současní kapitalisté a demokrati vznikly z kořenů komunismu.A ta další generace je naklonovaná americkou pokleslou morálkou,válčením a zahnívající kulturou.Tak sami uznejte,který režim byl vlastně noblesní a hodnotný???Já myslím,že za Franze Josefa.
07. 01. 2010 | 14:34

stejskal napsal(a):

To je smutné, pane Adamče,

nicméně jak jsem Vám napsal, dlouhé a stále se opakující identické statě pod různými blogy zde mařu, neboť je považuji za spam. Nezlobte se prosím, možná je jinde uvítají.

Srdečně

Libor Stejskal

P.S. Pro pana Emissary: nevidím to tak tragicky, to mne tu některé příspěvky frustrují daleko daleko více ;-)
07. 01. 2010 | 14:39

Emissary napsal(a):

Souhlasím, pane Stejskale

to je asi tím, že tady toho víc čtete, i když tento poslední z dílny pana Adamce pojednával o lidských tragediích, proto to také nevidím až tak tragicky.
07. 01. 2010 | 14:52

Xavier napsal(a):

Kristýně

Jako křesťan nemám pocit, že vám musím vaše slova odpouštět. V podstatě jste hodně blízko Masarykovi. Přesto musím namítnout tři věci:
1) Problém člověka není v tom, že by nevěděl, co je správné. Problém člověka je v tom, že to nedokáže dělat. Problém člověka je v tom, že přes svou snahu dělat dobro napáchá také řadu zla, aniž by vyloženě chtěl. Problém člověka je v tom, že jedná nesprávně, jelikož je to snazší, než jednat správně. Proto potřebuje Boží pomoc. Kdybychom dokázali vystačit s dobrou vůlí, nebyli bychom tam, kde jsme.
2) Morání pravidla jsou sice součástí všelidské výbavy zvané svědomí (odkud se jen vzala?), ale svědomí lze otupit či zvrátit tam, kde jeho hodnoty nejsou zakotveny mimo lidský a společenský rozměr. Příkladů z dnešního světa i nedávné historie nalezneme mnoho.
3)Koncepce lidských práv, jak je známa v původní podobě (nezdeformované všemožným pokřivením typu politické korektnosti a jiných -ismů), je dítětem Reformace. Spolu s Reformací se zrodila i svoboda svědomí. Můžeme být hrdí na to, že tato koncepce se jako první objevila právě v Čechách a na Moravě, než byla násilně potlačena Habsburky.
07. 01. 2010 | 15:18

stejskal napsal(a):

Myslel jsem to trochu jinak, pane Emissary ;-)

Zatímco u pana Adamce si troufám odhadnout jisté okolnosti, a tudíž nevylučuji, že to může být v jádru hodný člověk, nad některými jinými přispěvateli (u nichž žádné polehčující okolnosti neshledávám) resp. jejich příspěvky mi občas zůstává rozum stát ;-) (samozřejmě nelze vyloučit, že chyba je ve mně)

Libor Stejskal
07. 01. 2010 | 15:25

Emissary napsal(a):

Já jsem to myslel také tak, pane Stejskale. :)

Ale mě do výběru raději nezahrnujte, alespoň ne veřejně.
Budu vděčný. :)

teď přemýšlím, jestli to odeslat. Proč ne. Trochu sebemrskačství neuškodí.

Hezký den.
07. 01. 2010 | 15:47

stejskal napsal(a):

Vy už dávno v mém výběru jste, pane Emissary ;-) Ale abych Vás třeba nediskreditoval či naopak nenaštval, nebudu psát ve kterém ;-)

I vám hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Pražský výběr, pamatujete? ;-)
07. 01. 2010 | 16:07

Emissary napsal(a):

Pražský výběr, pane Stejskale?

Tak ten fakt pamatuji, frontman Michael Kocáb, Michal Pavlíček…

Nebo jsem něco zanedbal, nečetl? O tom tedy nevím.

Ale úsměvu je třeba. :)

Nedorozuměni raději na mail.
07. 01. 2010 | 16:20

Evropan napsal(a):

"Prvorepubliková noblesa" je fiktivní pojem, aby porevoluční politikové měli na co "navazovat". První republika byl možná ještě větší nepořádek než 90. léta. Národnostně nestabilní, politicky ne příliš stabilní, morálně ani náhodou. Plus samozřejmě obrovské sociální nerovnosti, všudypřítomná korupce a vpravdě bizardní vztahy se všemi svými sousedy.
07. 01. 2010 | 16:26

stejskal napsal(a):

Neberte mne vážně, pane Emissary,

jen si hraju se slovíčky (asi blbě ;-)

Ta kapela se pojmenovala po jedné důležité dobové rekvizitě, bílém víně stejnojmenného názvu. Skutečné lahůdce. Za bolševika stálo dvacet korun a myslím, že i zde by se našlo dost pamětníků, které po něm probolela nejedno ráno až celé dopoledne hlava ;-)

Libor Stejskal
07. 01. 2010 | 16:43

Emissary napsal(a):

Jo pane Stejskale,

bylo to i víno. A pamatuji si, že jsem ho jednou i na kolejích pil. A do toho téměř nedobrovolně slivovici. To byl také dunihlav, až do rána. Karate trénink jsem pak raději vzdal. A o rande ani nemluvím, ona po mně chtěla nějakou knihu, kterou jsem náhodou mněl - po zkoušce – tuším se to jmenovalo ML filozofie. Tak vidíte, ML filozofie nakonec způsobila, že jsem se (ne)šťastnou náhodou vzali.

Really, ty komunistické časy byly i snesitelné, dokonce někdy i příjemné. :)
07. 01. 2010 | 16:57

Antonín Nový napsal(a):

Pane Stejskale vskutku,

"na počátku všeho" byl Pražský výběr jako bílé víno z Vinařských závodů Praha za pár kaček, /původně 12,- Kčs/, dalo se to i pít, i po litrech když byla dobrá vůle, ale pravda i ta játra byla ještě mladší a nějak to pak další dny dala do pořádku. Pan Ropotamo se inspiroval o něco později. Zdravím, an
07. 01. 2010 | 17:22

K.H.Borovsky napsal(a):

Evropan To zalezi na tom s cim 1.R. srovnavate. Oblibeny trik komunistu byl napriklad v tom, ze dokazovali, ze soucasny socializmus je lepsi, nez kapitalizmus pred sty lety. Takovym zpusobem by ovsem z lidske historie mnoho nezbylo.
07. 01. 2010 | 17:28

pgjed napsal(a):

Zdravím všechny diskutující a přeji vše dobré v r. 2010.

Dlouho nebyl čas se na blog ani podívat, nicméně k osobě pana Medka bych i já rád přidal zrnko k dobrému.

Osobně jsem, bohužel, neměl nikdy příležitost se s panem Ivanem Medkem setkat. Přesto býval pravidelným hostem u nás doma při pravidelných relacích Hlasu Ameriky. Na jeho "Ivan Medek, Hlas Ameriky Vídeň" se nedá zapomenout. Pro mě to byl jeden z Hlasů naděje v těžkých dobách.

A při této příležitosti nemohu zapomenout na jeho bratra Mikuláše. Prozřetelnost tomu chtěla, že jsem se přiženil do Jedovnic. A tak léta poklekám před úžasným oltářem Jana Koblasy s oltářním obrazem Mikuláše Medka. Bez velkých slov, zobrazení prožité víry. Kdo má zájem, viz http://www.jedovnice.cz/far...

Bohu díky za oba bratry.
07. 01. 2010 | 17:43

sasa napsal(a):

Emissary: je hezke, ze se chcete obetovat ve prospech celku, takove bolsevicke :-)
Blbe bude, az v tom ocistci, na te krizovatce, pujdou komunisti opacnym smerem nez vy. Musite si uvedomit, ze vyhybku tam prehazuje nekdo jiny nez vy a ten by mohl povazovat vase slova za zpupnost.
07. 01. 2010 | 20:53

Emissary napsal(a):

saso,

já si tu výhybku raději zajistím.
07. 01. 2010 | 21:33

sasa napsal(a):

Emissary: a sakra!
07. 01. 2010 | 22:14

agent Smith napsal(a):

Kristýna: Omlouvat se nemusíte, protože pravdu nemáte. Svět byl před křesťanstvím, ovšem po něm už nebude. Přesněji řečeno, nebude po Katolické církvi, protože ta bude v apoštolské posloupnosti až do soudného dne. "Ty jsi Petr, to je skála a na té skále postavím svou Církev a brány pekel ji nepřemohou", řekl Kristus, když ustanovil papežství. Církev je tudíž nezničitelná.
07. 01. 2010 | 22:15

Reo napsal(a):

Pane Tomský,

děkuji za hezký příspěvek a hezká slova o panu Ivanu Medkovi.

Petr Skůpa
07. 01. 2010 | 23:38

Huml napsal(a):

Tak to je ten druhý (první Benda Václav), a budou pokračovat další. Už mají svůj čas.
08. 01. 2010 | 09:17

Erwin napsal(a):

Ironii osudu je, ze se k umrti Ivana Medka vyjadruje expremier Topolanek, ktery jako byvaly absolvent komunistickeho vojenskeho gymnazia stal proti signatarum Charty 77.
08. 01. 2010 | 10:12

F. Adamec napsal(a):

Emissary:
Noblesni pane/pani anonyme, nebojte sa podepsat prijmenim za sve komentare. Jako karatista jste zrejme zdedil pokrevni noblesni nasili, cesky rasismus,¨nacionalismu nebo komunismu, obdobne jako nejeden noblesni prezident mafie a general, Masaryk, Benes, Svododa, Medek...

Prosim, prectete si, jak si Zide vyresi svetovou krizi, velmi zajimavou knihu:

Albert Einstein, Jak vidim svet - MEIN WELTBILD

Snad pochopite jak vznikl a eskaloval noblesni extremismus, rasismu, nacionalismus a komunismus, lichvarske uroky, neviditelnou ruku trhu, financni a ekonomicke otroctvi, gulagy, cesko-rusky holokaust v Katini, holokaust domorodcu v Indii, Americe, bombardovani Koree, Vietnamu, Egypta, Balkanu, kde Havlovi okupanti z NATO mimo jine humanitarne vybombardovali mnoho nemocnic, skol ,150 pravoslavnych kostelu, tisice domovu civilistu a deti, take v Iraku, Palestiny, Afganistanu, Pakistanu...

Cituji z Einsteinovi knihy:
strana 43: Jsem presvedcen, ze vynikajici lide, kteri si vydobili dominatni postaveni ― i kdy z treba jen v mensim okruhu ―, v drtive vetsine sdili tyz ideal.
strana 44: Podle meho nazoru by se v pristi valce mely na frontu namisto muzu vyslat zeny.
strana 72: Za prve porad jeste jsem nemeckym obcanem, a za druhe jsem Zid.
strana 76: V tradici zidovskeho naroda je usili o spravedlnost a o rozum, usil, ktere by melo i vsoucasnosti a v budoucnosti byt na prospech pospolitosti vsech narodu. Z teto tradice v novoneku vyrostli jak Spinoza, tak i Karel Marx.
strana 80: A tak se zrodila idea sionismu a napad osidlit Palestinu... Sem patri i ukol abychom problem souziti s bratrskym arabskym narodem vyresili noblesne, uprimne a dustojne. Tady mame prilezitost ukazat, cemu jsme se za ta tisicileti nasi tezke minulosti naucili. Pujdeme-li spravnou cestou, budeme mit uspech a poskytneme ostatnim narodum pekny priklad.
strana 87: Zide jsou pokrevnim spolecenstvnim, ale i spolecenstvim tradice, kde nabozenstvi zdaleka neni jedinnym pojitkem.
---
Je mozne pokrevni spolecenstvi vyvoleneho naroda dokazat analyzou DNA, zadnemu cistokrevnemu ani krizenemu narodu ve zkumavkach se to dosud nepodarilo.
08. 01. 2010 | 12:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující hrubě urážlivá označení ("modroesesmani"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 01. 2010 | 16:31

Calembredaine napsal(a):

Jestli si myslíš, že už jsem šel spát, tak se moc mýlíš, Langrostapáku - kapitálem placený trapáku ... revoluční síly nikdy nespí!
08. 01. 2010 | 22:59

stejskal napsal(a):

To je dobře, pane Calembredaine.

Hezký zbytek večera. l.s.
08. 01. 2010 | 23:32

Calembredaine napsal(a):

Taktéžž! Ale jen cenzorovi, páč má těžkou službu a peněz nemnoho - jeho páni mu dávají jen drobty ze svého z loupeží překypujícího stolu. Těm ovšem přejem ať se potí hrůzou ze sna - sna o světové sociální revoluci, která ukončí jejich panství nad lidstvem ...
09. 01. 2010 | 00:02

stejskal napsal(a):

Tady žádní cenzoři nepracují, pane Calembredaine.

Jen sem občas nahlédnou dva blázni (většinou ve svém volném čase, jako třeba teď), kteří si vzali do hlavy, že zde udrží alespoň minimální prostor pro korektní výměnu názorů. Bez sprostých urážek, vulgarismů apod.

Mimochodem na svůj plat si nestěžuji, vyhovuje mi. Upřímně, trochu se děsím toho kolotoče, že bych chtěl čím dál víc a nikdy neměl dost.

Libor Stejskal
09. 01. 2010 | 00:08

Calembredaine napsal(a):

Cenzura taky není práce v pravém slova smyslu, neb jejím smyslem není vorba myšlenek, ale jejich potlačování! Tedy destrukce.
Jinak je překvapující že zde jsou stále páni - měli jsme za to, že byli setnuti gilotinou za Velké revoluce ve Francii a ostatní postupně pak v následujícím století zbaveni panských privilegií i titulů! Správně by se mělo oslovovat "občane" nebo "soudruhu", popř. kamaráde, příteli ...
09. 01. 2010 | 00:26

Calembredaine napsal(a):

Tady toto je můj bratr a soudruh!
- https://www.youtube.com/user...
09. 01. 2010 | 00:30

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of

satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
01. 04. 2010 | 12:00

cheap watches napsal(a):

Spíše bych to hodnotil, že se snažil sdělit, že žádná politická strana není jen černá a nebo bílá. Vše je v jednotlivých lidech a mé životní zkušenosti jsou, že většina dnešních politických stran byla založena bývalými komunisty a o tom to je. Stejně jako jsou dnes komunisti jíní, díky tomu, že stará garda již vymřela, tak i za 40 let bude ODS a další jiní, neb stará garda již bude po smrti.
02. 04. 2010 | 10:39

replica watches napsal(a):

Demokratické systémy potřebují ke svému efektivnímu fungování také morální pravidla a lidské ctnosti. Můžeme je čerpat z náboženství, filozofie, hodnotového systému rodiny, své obce či státu, z příkladů životů jiných lidí... Křesťanství bylo kdysi v Evropě "povinné", přesto došlo k církevním rozkolům a náboženským bojům, i kvůli víře Evropu sužovaly krvavé války. Sama ideologie tedy spásou není.
02. 04. 2010 | 10:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy