Korektní prznitelé jazyka a ženy

09. 01. 2010 | 08:15
Přečteno 8958 krát
Dlouho už jsem nečetl něco tak bizarního, jako je rádoby laskavá filipika Pavly Kubálkové „Kdopak by se genderu bál,“ (LN. 4.1.10) proti těm, kdo se bojí “genderu,“ čili po česku užívání ženského gramatického rodu, a která se podivuje ve své vzděláním nedotknuté nevinnosti svým bystrým a studovaným kolegům, že se opovažují dělat si z tak svaté věci šoufky.

Utěšuje nás zaostalce, že nás přece nikdo nenutí (ještě!) rodové novotvary užívat a příručka ministerstva má nám (chudákům) jenom pomoci „jak korektně mluvit a psát.“ Říká nám, že „snahou organizací a lidí je, aby se k mužům a ženám přistupovalo stejně“

Začněme od konce. Co je to za zlověstné organizace a lidi, kteří nám z ideologických pozic chtějí vnutit nový jazyk, co je to za manipulátory, kteří chtějí pomocí umělých a násilných novotvarů měnit naše chování podle svých nekorektních představ. Korektní, čili slušné chování existuje nezávisle na jazyku, a z jazykového bohatství vybírá to či ono podle situace. Orwellův Velký bratr (alias Lenin) vnucoval lidem svůj militaristický newspeak, ideologickou kvákomluvu, aby je zastrašil. Ještě dodnes nám doznívají v paměti hrůzné fráze typu „zařadil se do pracovního procesu,“ místo aby jednoduše šel do práce. Už teď se bojíme říkat slepý, hluchý a němý a nedávno jsem slyšel v hospodě jak někdo korektně nadává na spoluobčany a přitom je velká a noblesní česká literatura (Mácha, Vrchlický a Čep) cikánů plná. To opravdu Kubelková neví, že slovo korektní znamená diktát? Že nám, kteří se zabýváme slovem, jde o královský majestát jazyka? A majestát známená suveréna a pro někoho dokonce bohyni (Pavel Eisner). Opravdu netuší, že máme obavy z prznění jazyka a nikoli z prznění žen?

Proč se zaštiťuje jakousi lepší cizinou? Kde na to přišla? To, že je něco cizí neznamená, že je to dobře nebo špatně. Rusové vymysleli korektní patvar byznysmienka pro ženu a Angličané házejí nábytkem jako je „chair“ nebo „rostrum,“ ačkoli jde o lidi. Proto se snad úřednickému jazyku dříve říkalo dřevěný a toporný.

Ale nemylme se ovšem, o ženy jde také. Máme se k nim chovat stejně. „Madam,“ praví klasik (G. K. Chesterton), „kdybych se k vám měl jen na dvě minuty chovat stejně jako ke kamarádovi, dala byste mě vykázat z domu.“

Ideologie univerzální rovnosti mezi ženami a muži je bohapustá pověra, ostatně jako víra v materiální rovnost všech lidí, fysis a intelektu. Ano, před zákonem a volební urnou a možná i před Bohem, a dost! Potřebujeme společnost, která se přizpůsobuje lidské nerovnosti, která se chová spravedlivě čili nerovně k nerovným a nikoli autoritu patvarů a snahu všechno dorovnat a zglajchšaltovat.

Genderová (rodová?) ideologie už dokonce pronikla i na univerzity a ministerstva, měli bychom se bránit a odmítnout ji punc odbornosti, o vědě ani nemluvě.

Největší škody však napáchala tahle idea v rovině mentální, v duši společnosti. Rovnost mezi muži a ženami mnohdy nahrazuje respekt, úctu a především ženská privilegia jen. Jen naprostý zbabělec se nebojí své ženy! Protože si jsou dnes rovni, nemusí se galán chovat galantně ke své galánce, z důvodu rovnosti a rovných práv místo nerovných povinností pociťuje tzv. partner svobodu opustit svou těhotnou partnerku či rodinu, a rovnostářství, které chce nastolit unisex a srovnat rozdíly mezi muži a ženami, nám chce vzít to, co milujeme, ten úžasný, nerovný a nepochopitelný rozdíl.

Pro Lidové noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Ty šílený levičáci nedaj pokoj, dokud nebudemem mít vagínu, či ženský piňďoura.

I když, jak tam někde Pepík psal, při mínus deseti tyto rozdíly stejně mizí.
09. 01. 2010 | 09:22

Sobota napsal(a):

Sociologicky zajímavé, že podobbný postoj k tomuto tématu pokaždé muži a vesměs pravičáci.
09. 01. 2010 | 09:39

Rumcajs napsal(a):

Sobota:

Ono to není až tak nepochopitelné.

Levičáctvím jsou zasaženi hlavně ti co jsou dole a chtějí nahoru.

Proto i spousta levičáků se rekrutuje z žen.
09. 01. 2010 | 09:51

Karel Mueller napsal(a):

Trefa pane Tomský. Čistá desítka.

Ženy přestaly být ženami a muži muži. Především proto vymíráme.

Pro pseudoženy může být úsměvný pohled na pseudomuže.

Ten úsměv je s nástupem Asie a islámu přejde. Velmi rychle. Až budou potřebovat, aby se pseudomuži opět stali muži.
09. 01. 2010 | 10:22

hankacl napsal(a):

Což takhle link na původní text? Takhle se diskutovalo za mého mlada...
09. 01. 2010 | 10:32

Karel Mueller napsal(a):

Sobota:

Všechny ženy nezpitoměly. Ale zdá se, že je jich čím dál míň
09. 01. 2010 | 10:36

džajár napsal(a):

A vo co GO????
09. 01. 2010 | 10:52

hankacl napsal(a):

Tak jsem si to našla. Diskutovat s většinou nekonkrétním blábolem snad netřeba. V době krize vyhazovat peníze určené školství na brožurky o "genderově korektním" oslovování je na defenestraci. Ale váš text, pane Tomský, taky nic moc. Znám od vás lepší.
09. 01. 2010 | 10:54

Rumcajs napsal(a):

valdštejn:

Miluju, když se zlobíš.

Já nic takovýho nepsal.
Jenom jsem psal, že levičák se rekrutuje z těch, co jsou dole.

A ty tu svou máš kde ?
09. 01. 2010 | 11:02

kocman napsal(a):

Nic o ničem.
09. 01. 2010 | 11:03

Sladký napsal(a):

To věděl už Nietsche- " Nejsou sdostatek muži,proto mužatí jejich ženy". A to byl teprve začátek.
09. 01. 2010 | 11:16

mb napsal(a):

09. 01. 2010 | 11:36

mb napsal(a):

for Rumcajs ... rekli bych ze spousta levicaku ani nahoru nechce ....nektery ano, ale nektery jsou mozna spokojený, ze jsou dole ... nevim ....
09. 01. 2010 | 11:38

Suchec napsal(a):

Rumcajs:

Je zajímavý ale, že někteří, co nejsou nahoře (ostatně, co to je, že?) poučují ty na skoro stejné úrovni, jaké je tobýtt nahoře.

Není to tím, že nenávidí sami sebe, a aby si to zkompenzovali, tak to přenášejí na druhé?

Rumcajs není žádný pravičák. Rumcajs a jemu podobí jsou vlastně "socky", jen mají o trochu víc peněz, než ostatní a tím si osobují právo poučovat ostatní o jediné pravdě. Té své.
09. 01. 2010 | 11:41

Suchec napsal(a):

Rumcajs:

Ale napsal jsi to. Hned ve svém prvním příspěvku.

Jen uskakuješ, jako vždy.
09. 01. 2010 | 11:48

Rumcajs napsal(a):

Suchec:

1/Pravičáka vidím jako někoho, kdo za svůj "stav" činí odpovědný sám sebe.
Levičáka pak jako pravý opak.

(Doufám, že mi to zjednodušení odpustíš, že jsem psal PŘEDEVŠÍM z těch co jsou dole)

P.S. Peněz mám určitě míň jak ty a momentálně se cítím být dole.

2/ Pleteš si mě ze Sobotou. Přečti si to ještě jednou.
09. 01. 2010 | 11:56

Suchec napsal(a):

mb:
Co je to navrchu?

Co je dole?

A proč se kdejaký póvl tváří jako ´pravičák? Proč se kdejaký póvl snaží povyšovat nad druhé, a myslí si, že když povede neoliberální kydy, že se automaticky vyčlení do lepší společnosti?

Proč se někdo, kdo nepatří do vrstvy horních 10% chová tak, že obhajuje zájmy těchto 10%, které jsou přitom v přímém rozporu s jeho zájmy?

Že by bláhová naděje, že bude "vpuštěn do klubu"?

Ale jděte někam. Teto mýtus je udržován tak, že se vždy, čas od času, velmi důkladně vyselektuje ukázkový jedinec, kterému se to umožní, a na něm se ostatním ukazuje, že to "jde".

Ano, na tomto stojí celý tento systém.
Na kupování budoucnosti na dluh, na falešné naději o zbohatnutí.

A proto nefunguje. Proto se propadá do krizí, které nikdy nezaplatí těch 10%, ale všichni ostatní. A zrova ti, kterým se vždy slibuje, jak se pod vedením těch 10% budou mít líp a líp.
09. 01. 2010 | 12:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující vulgární nadávku, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 01. 2010 | 12:04

mb napsal(a):

ještě bych dodal ... že pravo levé dělení není samospasitelné a řekl bych, že existuje spousta jiných (a pravděpodobně mnohem důležitějších) dělení ...
09. 01. 2010 | 12:04

Honza napsal(a):

Pane Soboto, jako (zatím ještě) muž (bohužel, tady Vám nepomohu), ale spíše levicově zaměřený, jsem proti těmto nesmyslům také. Obávám se, že to má málo reálně společného s dělením na levici či pravici, ale spíše s tím, co odpovídá normálnímu běhu světa a co ne. Takže některé projevy Genderu považuji (osobně) za extrém. :-(
Na okraj problému - četl jsem někde o zajímavém sociologickém a psychologickém průzkumu. Ten zjistil, že mnoho žen má tendenci o svých mužích říkat, že jsou k ničemu atd., a to i tehdy, když to zjevně neodpovídá pravdě. Výzkumnice došla k závěru, že se tak často děje z toho důvodu, aby kritikou muže vynikly schopnosti oné ženy, která je jinak v těžkém presu, že má být nejenom výbornou matkou a hospodyní, ale i dělat kariéru atd. Tedy, že tím způsobem ony ženy "chválí" samy sebe.
Nemyslím, že to je ze 100% jejich vina, ale že svou roli hrají také společenské tlaky a často nesmyslné společenské tendence.
09. 01. 2010 | 12:11

polonius napsal(a):

Pane Tomský, článek je zajímavý, jenom kdyby jste do toho nepltl politické bláboly. Orwelův velký bratr (alias Lenin). Jste si jist, že to má být Lenin, neměl by to být např. Allan Dulles nebo "zařadit se do pracovního procesu", každý blb musí vymýšlet nějaké termíny, aby vypadal důležitě a vědecky. Dnes se místo pracovník, zaměstnanec, makačenko používá zase "liské zdroje". Už nejsme lidi, ale zdroje jako za doby otrokářství. Dokonce vznikají celá oddělení pro lisdké zdroje. Tak co pletete nějaké politikum do článku o něčem jiném něž politika.
09. 01. 2010 | 12:12

Sladký napsal(a):

Ostatně si myslím,že patriarchát je slepá vývojová ulička lidstva.Rozmach radikálního islámu je jeho poslední křečí.Dodělávající kůn nejvíc kope.Muži za ta staleti jasně dokázali, že vládnout a řídit společnost neumí.Měli by jít od válu.Je naděje,že ženy si budou počínat lépe.Chabá,ale je.Jinou nemáme.
09. 01. 2010 | 12:12

mb napsal(a):

jeste pro suchec ... ta mantra o osobní odpovednosti cloveka jak ji presentuje rumcajs (jakkoli může být platná a funkční v omezeném rozsahu) ... funguje také jako útěšná droga ... jsem sice neúspěšný ... ale mohu si za to sám ( ergo pokud chci, mám pobídku abych na sobě dále pracoval) a neviním nikoho ( společnost, instituce, zákony ) ze svých nezdarů ...

to je vcelku pozitivní přístup ...

mě osobně vadí organizovaný zločin ( a bossové mafií mohou být krystalicky čistými příklady úspěšných pravicově zaměřených individuí ... ecce jsou nahoře / nejvýš ....)

protože neviditelná ruka trhu čisté a špinavé nerozliší ...

a nerozliší ani poctivého podnikatele a nějakou ´podnikatelskou´svini ....
09. 01. 2010 | 12:15

Rumcajs napsal(a):

Svým posledním příspěvkem jsi zcela naplni mou definici levičáka.
09. 01. 2010 | 12:18

Pípa napsal(a):

Pane Rumcajsi,
mrzí mě, že jste dole a nemáte dost peněz. Přeji vám, aby se to zlepšilo a byl jste spokojenější. Uvítali bychom to.
09. 01. 2010 | 12:18

Rumcajs napsal(a):

Pípa:

Divil by jste se, ale já jsem spokojen. Miluju svobodu , osobní zodpovědnost a navíc jsem soutěživý typ.
09. 01. 2010 | 12:24

Lena napsal(a):

Už od školy jsem při tvorbě slohovek chtěla umět to, co autor. Já bych se zmohla na dvouvěté oznámení, že vznikla příručka, která se mi nelíbí, zatímco pan Tomský je o tom schopen napsat článek na A4.
09. 01. 2010 | 12:26

Lena napsal(a):

Suchec,

myslím, že máte v úvaze chybku.

Došla jsem tu u PC k závěru, že taky vedu neoliberální kydy. Pokud by mi ovšem mělo být odměnou dostat se do klubu horních 10 % (jak tvrdíte) - začnu, kurva, radši rychle mluvit jako Vámi zmíněná socka.
09. 01. 2010 | 12:32

Lena napsal(a):

mb:

"bossové mafií mohou být krystalicky čistými příklady úspěšných pravicově zaměřených individuí"
Jo, a proto s nimi kamarádí i socani, že?

Zločinec je vždycky jen pouhý zločinec. Nechápu, proč do toho mícháte politické názory, protože na těch to absolutně nezáleží.
09. 01. 2010 | 12:36

mb napsal(a):

pro lena ... vycházím z rumcajsovy definice : pravičák je ten kdo je nahoře ... levičák je ten, co je dole ... bossové (mafie) jsou nahoře ... ergo jsou pravičáky ... jsou zástupci v praxi fungující teorie : postarej se sám ... ty máš odpovědnost za svůj osud ....

souhlasím s tím, že zločinec je vždycky pouhý zločinec ... slyšela jste v novoročním projevu prezidenta slovo o korupci, o zločinu ... ???

ať žije neviditelná ruka trhu ...
09. 01. 2010 | 12:46

Lena napsal(a):

mb:

aha. Bossové mafie by měli být mimo zákon, nikoliv nahoře. Každopádně dle Vaší úvahy by byl pravičák i Paroubek - je přece "nahoře". :-)

Páně Klausovy výšplechty už dávno beru jedním uchem dovnitř a druhým ven...
09. 01. 2010 | 12:56

mb napsal(a):

ne podle mojí ... ale podle rumcajsovy uhavy .... oni jsou mimo zakon ... ale zaroven jsou i nahore ...

jinak v tom je prave zakopanej pes, ze devatesata leta personalizovana klausem dostala do vinku: zapomente na moralku ... moralka je balast ... moralka zdržuje ....

tak asi tak ( a absence durazu na pravni stat) ...

vezeme se v tom uz let dvacet njn .... prijemny den
09. 01. 2010 | 13:01

hanah napsal(a):

Rumcajs

Já jsem někdy ráda nahoře a někdy dole. Jak to přijde.

Mám kamarádku (tak trochu už bývalou), které mé ostatní kamarádky říkají džendrbába, a která se velmi rozhořčuje, že neexistuje ekvivalent v ženském rodě ke slovu host.
Taky jí moc vadilo, když jsem jednou něco obtížného překonala a sdělujíc jí to jsem řekla, že jsem se pochlapila.....To byl masakr :-))))
09. 01. 2010 | 13:05

mb napsal(a):

hanah ... ester kočičková by vás vyskolila (a sama to důsledně používá) ... slovo ´hostka´...

( pochlapit se je skvělé :-)))

asi se poženštím .... ( :-))
09. 01. 2010 | 13:08

hanah napsal(a):

Á Lena :-)

ještě že těm "Klausovým výšplechtům" v průletu mezi vašima ušima nic nepřekáží...:-), nedejbože nějaká ta hmota..
09. 01. 2010 | 13:12

Lena napsal(a):

mb,

myslím, že s tou morálkou to tak nebylo. Nikdo nechtěl, abychom na ní zapomněli. Jen se tomu dal volný průchod a každý se mohl projevit. Kdo jí neměl, projevil se amorálně, kdo jí měl, choval se podle ní.
09. 01. 2010 | 13:21

hanah napsal(a):

mb
jo, jenže Ester Kočičková to podává s osobitým humorem, zatímco moje džendrbába to bere naprosto vážně což mě samozřejmě vždy vyprovokuje a dojde ke střetu. Naposledy odešla z vinárny, když jsem ji upozornila, že šla na špatné WC a jestli si snad zapomněla kornoutek na močení ve stoje.
A takhle člověk přichází o dlouholeté kamarádky.....
09. 01. 2010 | 13:25

mb napsal(a):

Lena, já s vámi nesouhlasím ...

Klaus naopak porazil disidenty ( kteří obtěžovali svým apelem na morální hodnoty )

a de fakto morálku potlačil ... či nastavil morálku jinou ...

morálku volné ruky trhu ...

soutěžte ( startovačka meďáky a koloběžky )

ale nechci unavovat / obtěžovat

v Klausově pojetí pak k tržnímu chování patří i orlické vraždy či holčina, která si objedná nájemnou vraždu své matky a jejího nevlastního přítele ... ( sledovala vlastní zájem, a přispěla tím k obecnému blahu ( jak velí morálka neviditelné ruky trhu) .... chybí li mravní a právní korektiv ... jsme vyvítekde ....
09. 01. 2010 | 13:29

bobovska napsal(a):

dobry den, pane tomsky. jsem rada, ze ma alespon nekdo zdravy rozum. rovnost mezi muzi a zenami by mela byt hlavne v oblasti platu. jinak samozrejme neodsuzuji zenu, ktera ma touhu se stat jerabnici. rekla bych, ze volani po rovnosti vyplyva spise z neuspokojenych vztahu, absence zdvorilosti a ucty mezi lidmi.
09. 01. 2010 | 13:30

mb napsal(a):

hanah rozumim, gender jako prilezitost k jazykovym hram a hratkam je super, gender jako nove nabozenstvi ci silovy instrument muze byt potencionálně průser ...

(otazka je, jak moc zeny jsou či nejsou utlacovane a kdo si co čím kompenzuje njn.)
09. 01. 2010 | 13:32

Lena napsal(a):

mb,

myslím si, že kdyby k tomu mezi lidmi nebyly sklony, pak by Klaus byl akorát všeobecně pro smích.
Jak to, že se toho tolik lidí chytlo? Přemýšlel jste někdy nad tím?
09. 01. 2010 | 13:32

mb napsal(a):

ano lena přemýšlel ...

je to takhle, lidi k tomu mají sklony ... ale když je v tom někdo ještě navíc podporuje ... ĆELNY POLITIK, ELITA NARODA ... je na průser zaděláno ...

takhle komunistická ideologie podporovala lidi v nepravosti ( ukradněte jim majetek, jedná se o třídní boj, každý kapitalista / boháč je lump )

a Klaus je zase podporoval zvrhle na stranu druhou ... nestrácejte čas zbytečnými ohledy, starejte se pouze o svůj vlastní zájem, budete li se starat pouze o svůj zájem, přispějete k obecnému blahu vedeni jakoby neviditelnou rukou trhu ...

a to je zrůdné, a mým úkolem je připomínat, že je to zrůdné ...

Klausovo ovoce známe ...
09. 01. 2010 | 13:41

mb napsal(a):

právě že klaus znal ( a zná ) sklony lidí ... takze je takto politicky zneužil a se na nich vyvezl ( a stále veze ) ... nihil novi sub sole ...
09. 01. 2010 | 13:43

Lena napsal(a):

mb,

ovšem člověka předvším vychovávají rodiče, že? Nebo máte za to, že do 18 let je netknutý a pak se teprve zachová podle vnějších vlivů - například podle vlivu ministra financí?
Ono to ovoce bylo shnilejší, než se zdá. A než se dá na Klause svést.
09. 01. 2010 | 13:44

Lena napsal(a):

mb,

máte pravdu, že Klaus manipulovat a manipuluje fest. Proto si asi tak dobře rozumí s druhým manipulátorem, Paroubkem.
09. 01. 2010 | 13:47

mb napsal(a):

zase souhlasím i nesouhlasím ... samozřejmě ho vytváří rodina další vlivy vnějšího světa ... já jen říkám, že když vám někdo udá špatný směr ( a na tom u Klause trvám ) tak to obecné poměry zase o nějaký chlup zhorší ... prostě Klausova morálka neviditelné ruky trhy může sloužit a slouží jako ideologie kdejakému lumpovi ...

a může sloužit ku rozmnožení takových lumpů ... kteří si navíc ještě mohou eticky na úrovni ... protože : oni přece pouze usilovali o svůj vlastní prospěch ... takže z čeho by se vlastně měli zpovídat, oni jsou ti úspěšní ... ty vzory
a já říkám: úspěch ano, ale za jakou cenu ...
09. 01. 2010 | 13:51

Lena napsal(a):

mb,

samozřejmě, když jsou mantinely tak daleko, že se do nich vejdou i lumpárny, pak je jisté, že toho někteří budou využívat.
Ale jsem přesvědčená, že vychovaný člověk se bude především chovat podle svého vychování a podle vzorů, které viděl ve svých rodičích.
09. 01. 2010 | 13:57

mb napsal(a):

i s tim Paroubkem souhlasím ( tedy s vaším názorem na něj :-)) , jo ... slušny zustane slusnym ... ale ten co vaha ... a korektiv nema ... tak si jako uspěšný neslušný ještě bude hrát na hrdinu a ponižovat neúspěšné slušné ... ( :-))
09. 01. 2010 | 14:00

Lena napsal(a):

mb,

tam už pak přichází na řadu stádovitosto. Člověk, jak známo, je tvor společenský, a obvykle vrána k vráně sedá. Úspěšný neslušný se začne shlukovat se sobě rovnými a začnou se podporovat. Ale to na druhé straně úplně stejně funguje i neslušných neúspěšných. A těch je, co si budeme povídat, mnohem více.
09. 01. 2010 | 14:04

mb napsal(a):

no jo, jenže fakticky ( například čr) ovládají skupinky neslušných úspěšných majoritu slušných neúspěšných nebo ten pocit nemáte ... ?

a to je právě oč tu běží ( asi viz blog Jana Urbana) ...
09. 01. 2010 | 14:08

siven napsal(a):

mb - Domácí popularitu Klause si lze vysvětlit i tím, že se v něm hodně Čechů poznalo, tudíž jeho kritikou by mj. kritizovali sami sebe.
Ve slušné společnosti v zahraničí je však duševně malý, krátkozraký, vykutálený, sobecký, prolhaný a arogantní človíček zcela pochopitelně vnímán negativně, ať už jde o Klause, či Frantu z Horní Dolní.
Domácí nepopularitu Havla si lze vysvětlit stejně - málokdo se v něm poznal, vlastnosti, postoje a činy v těžké době, kterých byl schopen jen zlomek populace, působí na velkou část průměru a na veškerý podprůměr jako rudý hadr na býka.
V zahraničí jsou však statečnost, poctivost, pravda, atd., většinou společensky oceňovány. Snad se podobného vkusu dočkáme alespoň u potomků našich potomků…
09. 01. 2010 | 14:16

Lena napsal(a):

mb,

tak se mi zdá, že jste do skupiny slušných neúspěšných zahrnul většinu národa. Tak to bych tedy nesouhlasila.
Myslím, že úspěšní jsou zde i ti, kteří si tak rádi stěžují a stále pláčou. Valná většina z nás totiž má kde bydlet, má práci, postará se o rodinu a má co jíst.
09. 01. 2010 | 14:17

mb napsal(a):

to zalezi na definici uspechu ... majorita ma (z definice) podprůměrný plat ... trvam na tom ze dominuji neslušní úspěšní nad slusnymi neuspesnymi ... bohuzel ...

( a je to i v důsledku Klausovy ideologické zaslepenosti ...)
09. 01. 2010 | 14:21

Lena napsal(a):

Jestli odvozujete podprůměrný plat od výše průměrného platu pro statistiku, tak si nejdříve prostudujte metodiku. A zjistíte, že být pod konstruktem zvaným průměrný plat je naprosto normální a o ničem špatném to nevypovídá. (Vlastně vypovídá - o špatně zvoleném výpočtu.)
09. 01. 2010 | 14:31

mb napsal(a):

ne naopak ... majorita musí mýt nutně podprůměrný plat ... výpočet je v pořádku
09. 01. 2010 | 14:32

mb napsal(a):

mýt okna, mít plat
09. 01. 2010 | 14:33

Jarda napsal(a):

S článkem nemohu souhlasit, myslím, že není takový problém vyjadřovat se korektně/slušně a nikoho tak "neprudit".
BTW Mluvit o ženě jako o byznysmanovi mi přijde dost divný.
09. 01. 2010 | 14:34

Lena napsal(a):

mb,

a proč by musela? Podle Vás?
09. 01. 2010 | 14:40

mb napsal(a):

protože vyšší platy ( jejich minorita) a zejména extrémně vysoké platy (při zahrnutí do statistiky)... zvyšují automaticky průměrný plat ... proto většina má podprůměrný plat ... pochopila ... ? ( :-))
09. 01. 2010 | 14:46

žena napsal(a):

Naprosto souhlasím s tím, co napsala paní Bobovská:

dobry den, pane tomsky. jsem rada, ze ma alespon nekdo zdravy rozum. rovnost mezi muzi a zenami by mela byt hlavne v oblasti platu. jinak samozrejme neodsuzuji zenu, ktera ma touhu se stat jerabnici. rekla bych, ze volani po rovnosti vyplyva spise z neuspokojenych vztahu, absence zdvorilosti a ucty mezi lidmi.
09.01.2010 13:30:28
Podle mého názoru, důležitý je obsah sdělení a teprve poté forma. Když se snažím něco říct obecně, je přeci zbytečné používat tvar pro mužský i ženský rod. Člověk je přeci i žena.

Podle mě je smutné, že se vynakládají peníze na Gender studies, když výstupem je takovéto "řešení" rádobyproblému.

Myslím, že většina nás žen chce, aby se k nám muži chovali galantně a pomáhali nám s prací v domácnosti a výchovou dětí.
09. 01. 2010 | 14:47

hanah napsal(a):

mb, Lena

Dobrá práce. zmanipulovat diskuzi a dojít k závěru, že to (jedno co) ku.va zase zavinil Klaus, to chce fakt velkou dávku odhodlanosti. Však on se nějaký ten Siven přidá:-)
Venku se dějí věci - Centrum EU je v kolapsu, vyhlašuje stav nouze a vy tady takhle. A k tak krásnýmu tématu :-(
09. 01. 2010 | 14:56

Lena napsal(a):

mb,

najděte si na stránkách statistického úřadu tu metodiku. To bude lepší.
Ony jsou tam úplně jiné kličky, které ho zvyšují. Například - co si teď tak vzpomínám, zabývala jsem se tím už před dvěma lety - přesčasy a peníze za zvýšené úvazky započtené do platu, ale ne zvýšený úvazek, čili děleno 1 nikoliv třeba 1,5. A jiné zhovadilosti.
Myslím,že ty "extrémní" platy se takto příliš výrazně neprojeví. Ony totiž často nejsou v kategorii mezd, čili do této statistiky nevstupují.
09. 01. 2010 | 14:58

mb napsal(a):

hanah .. ja se vetsinou / vzdy omlouvam ze do toho taham klauze ... odvinul jsem to od organizovaneho zlocinu ... a pak uz jsem jen pokracoval v diskuzi s Lenou / :-)) ... ja v tom nejedu .... :-))
09. 01. 2010 | 14:59

mb napsal(a):

ne lena fakt obecně ... to je logika ( a nechtějte abych byl antigenderove nekorektní ) ... prostě kdyz vam neco hodne vychyluje od prumeru ... tak to ten prumer vychyli tak ... ze majorita pod ten (novej) prumer spadne ... s tim nehnete ... to je jako se neda diskutovat o tom ze 2+2 jsou 4 ....
09. 01. 2010 | 15:02

žena napsal(a):

Pane Jardo,
píšete:
S článkem nemohu souhlasit, myslím, že není takový problém vyjadřovat se korektně/slušně a nikoho tak "neprudit".
BTW Mluvit o ženě jako o byznysmanovi mi přijde dost divný.
09.01.2010 14:34:02
Myslím, že většině žen nevadí to, co vadí "džendrtetám" (jak se někdy uvádí).

Podle mě, není takový problém používat v běžné mluvě a písemném vyjádření české výrazy - např. místo Vašeho BTW napsat mimochodem, pak nemusíte pro ženu použít byznysman, ale obchodnice :-)
09. 01. 2010 | 15:11

Lena napsal(a):

mb,

můžu jen opakovat: najděte si tu metodiku, uvidíte, kolik hovadin měnících opravdový logický "průměr" tam je. Skutečný průměrný plat je někde ve dvou třetinách statistického průměrného platu. To jejich číslo má za smysl jen jakési meziroční srovnávání pohybu. Že ho mohli udělat jinak, aby tolik nedráždilo, je jasné, ale takto se stanovuje už mnoho desítek let a jeho změnou by se zkreslilo dlouhodobé sledování trendu.

Tady vidím velkou chybu novinářů, kteří s číslem pracují, aniž by věděli, co přesně znamená, a jejich komentáře jsou proto zcela zavádějící.

Asi tak, jako když se novináře zeptáte na velký a malý vůz. To je přece souhvězdí, že?
Není. Ale koho to zajímá, všichni to tak znají, tak to budeme stále dokole opakovat.

A s tou ženskou problematikou to bude tak nějak podobně. Dávno už nikdo neřeší, proč vzniklo ženské hnutí. To je více méně zapomenuto. Zato jsme dospěli tak daleko, že i některé ženy se mu vysmívají. Zajímalo by mě, která dnešní chytrolínka by se chtěla vrátit do doby, kdy vznikalo.
(Čímž ovšem nechci říct, že jsem příznivec extrémistů.)

Pro tuto chvíli se loučím, maje za povinnost prohnat všechna psiska závějemi a přeji pěkný den.
09. 01. 2010 | 15:15

mb napsal(a):

žena i jarda ... nikde se nemluvilo o byznysmanu ... ale o byznysmance a barmance ....

( odvozene od man ...) ... manka mi přijde hezké české zženštění ... banka, schovanka, slovanka ... superžena, supermanka .... superwomanka ...
09. 01. 2010 | 15:17

mb napsal(a):

lena ... ja vim ... ale skutečný průměrný plat je právě ten logický průměr ( matematicky) ... a ta majorita ( na které se shodneme) je někde na 2/3 ´prumerneho platu´ ... mějte se fajn i se psy a zavějemi ... ( :-)
09. 01. 2010 | 15:21

Lena napsal(a):

PS: mb
A víte, kolik způsobů výpočtů průměru je? A také dávají poněkud odlišné výsledky... (Poslední nedávné pohoršení vzniklo kvůli jednomu postupu klimatologů - pamatujete? Přitom je ten postup už hooodně starý a běžně používaný a zatím to nikomu nevadilo, až jednoho dne to vadění začalo vyhovovat z úplně jiných důvodů. Hmmm. :-))
09. 01. 2010 | 15:21

mb napsal(a):

lena ... prumer je jenom jeden ... ( a je vyšší než má majorita plat :-))
09. 01. 2010 | 15:26

žena napsal(a):

Paní Leno,
píšete:
"Dávno už nikdo neřeší, proč vzniklo ženské hnutí. To je více méně zapomenuto. Zato jsme dospěli tak daleko, že i některé ženy se mu vysmívají. Zajímalo by mě, která dnešní chytrolínka by se chtěla vrátit do doby, kdy vznikalo."
Myslím, že kdyby feministky z počátku ženského hnutí viděly, jaké "problémy" řeší feministky dnes, pak by nevěřícně kroutily hlavami.

Pane mb,

hmmm... Ale s Mankou vždy vystupuje i Rumcajs a pochybuji, že řeší takovéto problémy. :-)
09. 01. 2010 | 15:29

Lena napsal(a):

mb,

Vy mě nechcete pochopit! Aritmetický průměr je sám od sebe už zkreslující, protože bere v potaz i extrémy. Teď už tedy nevím, zda Statistika bere i extrémy - tak abych nelhala. Ale fakt je, že za 1 prac. úvazek dostanete třeba 15 000, za 1,5 pak 22 500. Ale oni těch 22 500 dělí 1 nikoliv 1,5!!!!! Tohle je jedno z těch zkreslení. A podobných blbostí je tam víc.

Za druhé některé výdaje, kterým laici řeknou bez okolků "mzda", se do mzdových nákladů vůbec neúčtují. Takže výpočet neovlivňují. A dle mého soudu, to jsou právě ty nejvyšší příjmy. Tedy valná část z nich Vám onen průměr neovlivní vůbec, protože se do něj nezapočítává.

Chápete mě už?
09. 01. 2010 | 15:29

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,že s kategoriemi,maskulinum,femininum,nebo femininum,maskulinum,abych ženský rod neodsunula na druhou kolej/úsměv,prosím,/jsem nikdy neměla problém.Dělala jsem od mládí sport. Dokud jste mladší žákyně,mladší žák,tady máte pořád šanci to klukum"natřít".Starší žákyně,starší žák,tady je to už horší,ale občas se zadaří.Dorostenka,dorostenec,ani náhodou,to by vedle vás musel být netrénovaný začátečník,ale takhle si"cizelovat ego"je pod úroveň a pro toho vedle"podpásovka".No a pak je tu kategorie,ženy,muži/omlouvám se mužům,pořád ty estrogeny strkám dopředu./Od toho ty kategorie jsou,protože jsme opravdu jiní a jiné,mohou za to hormony.Občas se mi v životě vylilo do krve víc testosteronu a chtěla jsem se vyrovnat mužů,říkala jsem tomu "testosterónový komlex".No "šla jsem do kolen,hezky zgumovatěla",testosteron se vyplavil a bylo po komlexu.S tímhle já nemám problém,když je potřeba,já si svou"estrogenovou bublinu "uhájím a nebo"uteču".I to je řešení.Tužka.
09. 01. 2010 | 15:30

Lena napsal(a):

mb,

průměr není jeden. Průměrů je několik, skoro bych řekla - až moc! (vzhledem k mému matematickému vybavení) :-)

Už fakt jdu, nashle.
09. 01. 2010 | 15:33

Vico napsal(a):

Tomského problémy na mou sedláckou hlavu. Gender mu nedává spát. My, hanáčtí sedláci, si vybírali nevěsty takové, aby měly dost sile do pluhu, když nebylo koňa ani tažného volka.

Ale jo, je to zlé a bude to ještě horší. Ve chvíli, kdy se v Blesku dočtu, že si dosud antigenderovský Tomský nechal na nátlak Kubálkové voperovat implantáty, bude mi jasné, že právě nastal konec světa.
09. 01. 2010 | 15:34

mb napsal(a):

žena vy nevíte že Manka je symbolem sexistického útlaku od Rumcajse ... ? ( :-))

manka ja vas chapu ... ale prumer je jenom jeden ( ten aritmeticky prumer) ... souhlasim s tim ze muze byt zkreslujici ... ale je to prumer a je jenom jeden .... a MUSÍ se do prumeru zahrnout prave i extremne vysoke platy, ktere ten prumer prave pak zvysi ...

jeste existuje medián střední hodnota ... ale ja nejsem statistik nechtejte to po me ... naposled opakuju ... vetsina bere podprumerne platy ( asi ve vysi 2/3 prumeru ? jak jste psala vy ....)
09. 01. 2010 | 15:36

mb napsal(a):

manka / lena (:-)
09. 01. 2010 | 15:37

žena napsal(a):

Pane mb,

že Manka je symbolem sexistického útlaku od Rumcajse máte odkud? To učí na Gender Studies nebo se psalo v Lidových novinách?

:-)
09. 01. 2010 | 15:44

mb napsal(a):

zena ... jen me to tak napadlo ... jedna se totiz o tradicni rodinu ... muz sel loupit / kacet drivi ? a zena prala a starala se o domacnost ... ( :-)) ... byl to jenom takovej nastrel ... (:-)
09. 01. 2010 | 15:46

žena napsal(a):

Pane mb,

někdy mi přijde líto, že tradiční rodina už se tolik nenosí. Jsem profesí programátorka, mám dvě dospělé dcery a někdy mě fakt vytáčí ty rádobyproblémy, které řeší dnešní feministky.
09. 01. 2010 | 15:54

almost glossed napsal(a):

To, co Tomský nazývá "newspeakem" a "korektností" je přirozené vyjádření respektu v jazyce. Tedy, něco, co nemůže znát.
09. 01. 2010 | 16:06

Davín napsal(a):

To je mi ale pěkná diskuze! Levičák je ten, kdo je "dole", pravičá zas "nahoře". Levičáci chtějí "kontrolovat" a "diktovat". Pravičáci zase "svobodně rozhodovat". Tě bůh, tyhle lidovky, Tomští a spol., to je teda bída...
09. 01. 2010 | 16:16

Rumcajs napsal(a):

Myslím, že k charakteristice Levičáka bude zapotřebí připojit "Ten co nechápe text".

Já napsal, že levičák je ten, co za svůj "Stav" čiví odpovědným někoho jiného. Povětšinou stát či nenažrané boháče.

A dále, že tito lidé se rekrutují většinou z těch, co jsou dole.

Chápeš ten rozdíl Davíne ?
09. 01. 2010 | 16:34

hanah napsal(a):

Abych to po těch platech, metodách výpočtů, zkreslování apod. vrátila k tématu -
Lena a její průměr je urputná jako chlap :-)

Ano, já už jsem fakt tak daleko, že se některým problémům, které řeší ženské hnutí, vysmívám. A nehraje roli, zda vím či nevím proč vzniklo. Pokusila jsem se to s menší nadsázkou napsat výše, páč nějak nejsem naladěna na vážné debaty.
Mě dnešní "ženské hnutí" dokonce uráží a džendrbáby mi lezou na nervy. Prosazování kvót a pozitivní diskriminace v politice je holý nesmysl. Žen je v politice málo, protože prostě o vstup do politiky mají malý zájem. Jak si žena zařídí postavení v rodině, takové ho má. Ale to přece platí i o mužích. A tradiční rodina? Téma na disertační práci. Příroda to tak trochu zařídila, vývoj společnosti nutí ke změnám a k přizpůsobení se, ale v zásadě i dnes je to možné.
Jediný a významný smysl ženského hnutí vidím v jeho působení v třetím světě. A pak bych já docela ráda školila muslimské ženy :-) , ale to je trochu jiný problém.
Hezký zasněžený podvečer, mějte se a neberte se tak vážně :-)
09. 01. 2010 | 16:37

mb napsal(a):

ja jsem vas prehledl Lena ( :-) ... i kdyz je prumeru nekolik ... tak kdyz budete pocitat prumernou mzdu ... tak vam VZDYCKY vyjde, ze vetsina ma podprumerny plat ... dano rozvrstvenim ruzne velkych prijmu v obyvatelstvu ...
09. 01. 2010 | 16:40

johana napsal(a):

tomský, už nepiš :-) a redaktorka se jmenuje kubálková, jen tak pro informaci
09. 01. 2010 | 17:18

Kritik napsal(a):

Pěkný nářek nad výstřelky feministek, to jest žen, které se cítí býti utlačovány od těch hrozných mužů.

Nuž, jako správní gentlemani to přejďme mlčením. Vždyť dobře víme, že ženy touží po tom být od mužů milovány, ačkoliv dělají všechno proto, aby o lásku přišly. Také si musíme připomenout, že jako existují homosexuálové, tak jsou zde i lesbičky. A jak je podle tématu článku patrné, tak ta nesodomská část společnosti jim nikdy nemůže porozumnět a považuje jejich chování, správně a logicky, za útok na svobodnou společnost.
09. 01. 2010 | 17:24

M-překl. napsal(a):

ANO. PRZNITELÉ JAZYKA - souhlasím v tom stoprocentně s autorem, že jde o PROPAGANDU kohosi v zájmu kohosi - ovšem nikoliv v zájmu obyvatel této země. Protože zároveň dochází k prznění historie, budeme si muset v našem dalším vývoji holt odskočit o tři století nazpět, kdy také nejprve došlo k poněmčování (obyčejný venkovan nerozuměl německým a pa-německým výrazům), jehož následkem potom došlo ke známému národnímu obrození.
Takže, přátelé, nic nového pod sluncem. Jen někteří "mudrci" chtějí dnes nahrazovat stvořitele a určovat trend vývoje, ovšem tentokrát obráceně, vzhůru nohama, tedy pozpátky. Že jsou směšní ? Ano, neznají (nebo nechtějí znát) naši vlastní historii. Poučení by měli hledat u dětí a jejich osvědčených pohádek : Sud kulatý, rystupije..... až Obušku z pytle ven !
Zdraví M-překl.
09. 01. 2010 | 17:50

Tužka napsal(a):

Tužka pro Vico.Váš první odstavec ve mně vyvolal vzpomínku,dávno zasutou.Kůň měl napuchlou nohu,nemohl do pluhu,kravičky čekaly telátka,nemohly do pluhu,vola jsme půjčili sousedovi,aby si přivezl z města uhlí,a bylo krásně,dobré na sázení brambor.Babička si nasadila chomout a s dědou vorali brázdy,chtěla jsem jí pomoct,..,počkej,seš malá,vem si svačinu,koukej se,jak se to dělá,jednou to beztak budeš muset dělat,povídala.Myslela to vážně..,mně to vorání minulo,musím dodat,naštěstí.Jó,to byl život.Tužka.
09. 01. 2010 | 18:04

Davín napsal(a):

Ano Rumcajsi, nechápu termíny být dole a být nahoře... Kdo je podle tebe nahoře? Ten, kdo má peníze? Pak teby Bůh s tebou...
09. 01. 2010 | 18:28

Hurá napsal(a):

Nahoře napsal"kocman" - Nic o ničem ! Rád se pod to podepisuji a dodávám, že i pan Tomský má někdy potřebu vypustit svůj biologický odpad. Jenom žasnu, co všechno diskutéři nevymyslí ve svých reakcích na onen "pšouk" člověka, který, zdá se, ustrnul v 18. - 19. století.
09. 01. 2010 | 18:57

iga napsal(a):

Sexmise: Aktualne cz:

Meteorolozky varuji pred zavejemi
Politicky na snehu - Putin se prohanel na skutru
Chceme nove politicky. Misto toho prijel Zemak
Bursik: Budu kandidovat, kdyz budou mit zelene vizi

a nejlepsi na konec
Pobocky banky pro miliardarky prevezme Ceska sporitelna

Coz takhle jeden den psat o chlapech a jeden den o zenskych?:-)
09. 01. 2010 | 19:15

Antonín Nový napsal(a):

Pane Tomský, četl jste Orwella dobře, a kdypak naposledy?

Když jsem ještě pobýval v New Yorku, můj přítel, Israelita z New Jersey mi vtiskl do ruky Orwellovu knihu se vzkazem, to není o vás, to je o nás. Bylo to v roce 1984 !

Zdravím, Hochachtungsvoll, an
09. 01. 2010 | 19:16

Antonín Nový napsal(a):

Pane Muelere, taky trefa ta Vaše glosa, tak to je, z žen stávají sed muži bez penetrakčního musu, a jde to nějak do háje.
Vzpomínám, již beze slzy v oku na šedesátá, sedmdesátá léta, kdy se na ulici stačilo podívat se ženě do očí a něco zablesklo a mužství dole reagovalo. V kavárnách, ty pohledy, kdy jsme se protínali zraky, až se jeden rděl. A ony, ta krása, jak byly jemné, svůdné a vábivé. Když tady teď stojím na Jarově na refýži a vidím ty studentky ekonomie, s těmí úzkými, přísnými brejličkami, s úzkými pohledy, pro koho rostou tyto budoucí manažerky, pro Kohouta, Marka? Co nabízejí kromě ekononomistických blábolů a taktik, jak si počínat ve firmě, aby obloudily ještě vyšší manažery a pokořily slabší soupeřky? Kdy hodlají založit rodinu? Až budou mít prima účty, ale kdo na ně čeká, koho budou zajímat tyto sobecké samičky s úzkým pohloedem na svět?
Spadnou do alkoholu a drog, budou se ukájet sami sami sebou., svým "úspěchem". Pamatuji na jednu tv hlasatelku, která o sobě hrdě prohlašovala - že je úspěšná. Ach, ta cesta do pekle je tak snadná.

Ústavní soudce Rychetský v jednom rozhovoru vtipně poznamenal, když jedu z Brna do Prahy a vidím ty skleněný baráky, kde sedí nějací lidé před displeji, co tam vlastně dělají, jaké hodnoty vytvářejí?

Kdosí spočítal, že snad stačí, když jen 10 procent populace bude něco tvořit, uživí to zbytek. Děsné.

A z Ostravy, z Valašska, ze Slezska, /bývala Halič vlastně tak trochu/, a ze Slovenska do Prahy denně přijíždějí další lačné mladé samičky, lačné zlata, jako do Klondyke, jenže netuší, že zlato již vyrubané, rozdělené.

Víte, my co žijeme v Praze, v centru či poblíž, myslíme si jak je ta matička pěkná, taková vysoustruhovaná, jeďte však jednou vlakm a uvidíte, jaké ošklivé suburbs nás obkličuje. Ty smetiště, skládky, podivné gulagy ubytoven a trosek civilisace. Podívejte se. Jsme v Praze obklíčení smetišti, podivným prstencem zkázy a zmaru.

Tak, pane Muelere, občas mne napadá, zmizet z tohoto postbolševického sajrajtu, z této nové konsumní idiotské totality, dalo by se slušně žít třeba v Duryňsku, v tom bejvalým enderákově, ale to není řešení, neutíká se. Nikdy.

A ještě, víte co tato země potřebuje ze všeho nejvíce? Opravdovou mužnost a, a rytířství mužů, těla i ducha. Pak třeba přijde i to pravé ženství.

Vše dobré, an
09. 01. 2010 | 19:49

Hurá napsal(a):

To: Antonín Nový !
Tím Israelitou byl žid nebo jiná národnost ? Díky za odpověď.
09. 01. 2010 | 20:09

Lena napsal(a):

Mě tedy udivuje, že žádný ze zdejších blogerů, zvláště spisovatelů či vydavatelů, nevzpomněl na to, že je dneska 120 leté výročí narození Karla Čapka!!!
To je škoda, ne?
09. 01. 2010 | 20:24

hanah napsal(a):

Pane an,
myslím, že to schytáte. Pokud tedy diskutéři nedají přednost sobotnímu programu v TV.:-)

Jen drobnost - nerada bych se někoho konkrétně dotkla - když jsem ještě mohla cestovat metrem (později jsem si přivodila jakousi fobii), jezdila jsem na konečnou Dejvická a z Dejvické zpět. Jezdila se mnou spousta studentů a studentek, páč je tam ČVUT, VŠCHT, stavárna a čert ví co ještě. Bylo to, jakobych se ocitla v nějakém nepozemském světě. Studentky vypadaly všechny stejně, šedé myšky, stejné podivné neúčesy, nenalíčené, nevábné netoužící, celou cestu zíraly do skript, nevnímaje studenty - chlapce (!?), občas poupily z lahviček s neperlivou vodou, aniž by od skript odtrhly oči,nebavily se mezi sebou, s nikým...
Cestou zpět to samé.
Ti kluci aspoň pokukovali, i když marně.
Nějak mi to připadalo špatně. Já jsem také absolvovala VŠ (to jen pro ty, kteří by mě chtěli obvinit z neznalosti či závisti), ale cesta v MHD pro mě byla, v tom věku, tak něco jako seznamka :-). Sledovala jsem , je-li v DP někdo, kdo by přicházel v úvahu, na koho se jen tak letmo podívat...

Nj, teď si můžu oči vykoukat, nikdo nic, přišly depky a už jezdím jen autem :-) Ale ty mladé holky... nejde mi to do hlavy.
09. 01. 2010 | 20:40

hanah napsal(a):

Leno,
na googlu to je.
09. 01. 2010 | 20:42

SuP napsal(a):

Pane Nový -
To(09.01.2010 19:49:16)je DOST dobrý!
Sice popisujete dívky generace, která by o naše "moudra" nestála, to ale neznamená, že byste se mýlil.
Ale každý svého štěstí pyrotechnikem, takže je necháme, ať si na své chyby přijdou samy.
Ono s mladými muži v obdobných ekonomických kategoriích to je podobné, ale člověk by očekával, že tím třeba "opráší" původní roli muže-živitele. Ale obávám se, že až budou chtít tu roli uplatnit, narazí na "gender" a bude po rolích.
Ještě se to může zajímavě vyvinout.
09. 01. 2010 | 21:01

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jó za komuny to se to harašilo, dnes je to asi drobet tvrdší, i když...
Veselé krizování...
http://www.shodka.net/attac...
09. 01. 2010 | 21:03

Karel Mueller napsal(a):

hanah:
Máte pravdu, já jsem z toho důvodu ani raději nechodil do vědecké knihovny :-))), no dávno to odvál čas ...

Antoním Nový:

Pane Nový, jen poznámku: O nás není Orwell, o nás je Huxley. Ovšem s tím, že dochází k totálnímu přelévání lahví, neodstranili jsme genetickou návaznost a společnost není orientovaná na štěstí ... tedy možná spíš zajímavý hybrid mezi Huxleym a Orwellem.
S těmi deseti procenty máte pravdu - je to dána automatizací a robotizací. Proto se vymýšlí, co s armádou "přebytečných" ... celosvětově je to slušný průser.

Utéct není kam, jsme v globální vesnici. Pokud jde o ženy ... je to tragedie. Znám mnoho po třicítce, single a bezdětné, nevím, jakou mají životní koncepci. Pokud nějakou mají ... tedy jinou než být starými hysterkami, které si v 50 hrají na dvacet a dokazují zdatnost kosmetického průmyslu. Pokud jde o ony slumy v okolí velkoměst - to je teprve začátek, nechci pomýšlet na to, co se naše potomky čeká až se ty stamiliony dají na pochod. Filmy z reálsocialismu se budou zdát jako jakási sci-fi popisující ráj.
09. 01. 2010 | 21:30

Antonín Nový napsal(a):

Ad hanah, mluvíte mi z duše, pro mne cesta metrem na Dejvickou se také stává utrpením a zkouškou trpělivosti. Samotný transfer, jen pro silné duše, a pak dostat se ven, v tom bezduchém stádu, nu.

Ale k těm dífkám, ještě, ony jsou skoro všechny jako přes kopírák, usmolené jeans, kozačky, k tomu jakási bundička, vlasy do uzlíku a pak ty přísné, tvrďačky si nasadí ty úzké brejličky. Když jednou napotkám dívku, která je oblečená nekonvenčně, podle svého, je to jako zázrak a až neslušně zírám. Fotil jsem kdysi módu, a mám to ještě v oku, ale vskutku, napotkat něco jako vyjímečný zjev, v tomto smyslu to je jen zřídka dnes.

Pravda, nejsem pro manekýnské zjevy, spíše něco, když za tou pěknou tváří je hloubka. Když jsem fotografoval kdysi dávno akty. nebo spíše, portréty ne zcela oblečených žen, vždycky lákalo to nevyslovené kouzlo, za tím. Proto jsem s těmi dívkami nic nemohl mít. Nechat to tajemné tak, to bylo lepší. Dnes už jen ty květiny, a ty nezlobí...

Zdravím Vás, an
09. 01. 2010 | 21:39

Antonín Nový napsal(a):

Zdravím pana supa a pana Muellera a díky za reakce.

Je to tak, ten stary "dobrý" Orwell trošičku vyčpěl, na Huxleye se moc nepamatuji, obnovím, ale řeknu, nevím proč, něco mne ponouklo podívat se na D. H. Lawrence. A hrome, to jsou živé věci!

Dozvěděl jsem se spoustu věcí o ženské psýše, které jsem netušil, nebo tušil a neřídil se podle toho. Úžasné, kdybych to bývával věděl, tak mne nepotkaly rozvody a hlavně, nebyl bych se asi ženil, asi.

A taky je u něho velice jemně vedená otázka sociální, v průmyslové Británii, jak vznikají antagonismy mezi společenskými třídami a tak. Perfektní analysa ranné kapitalistické společnosti, a co s tím souvisí, až na pohled na jednotlivce, jeho touhy, frustrace, vložené negativa.

Doporučuji, a navíc, literárně - skvost.

Za Husáka to brilantně přeložil Martin Hilský, překladatel Shakeaspeara, s hutným doslovem. Není to jen Milenec Lady Chatt., ale hlavně ty ostatní opusy. Dnes se to nevydává, nevím proč.

Pozdravy, an
09. 01. 2010 | 21:55

Líný černý pes napsal(a):

Hmm, genderový slovník. Vlasně bychom se měli radovat, protože když je čas na takové plchoviny, je to důkaz, že žádná krize není. Byla-li by, předmětem úvah oněch dam by bylo jak přežít a ne jak pojmenovat.

PS re.captch a stylově - cold danubian
09. 01. 2010 | 21:57

michael wiener napsal(a):

Alex Tomsky se ve svem prispevku proti ideologicke "kvakomluve" stefil hrebiku "newspeak" presne na hlavicku. Vice vsak, nez snad mel v umyslu, protoze, jak uvadi, "...místo nerovných povinností pociťuje tzv. partner svobodu opustit svou těhotnou partnerku či rodinu,..." a kdo by
to mel vedet, kdyz ne Tomsky, ktery svou rodinu, manzelku a osm deti, skutecne opustil? "Freudovske" prereknuti nebo relativisticka moralka?
09. 01. 2010 | 23:12

mb napsal(a):

Nevydává se to, protože lidi nečtou, raději chatujou na blozích aktualně cz ...
09. 01. 2010 | 23:45

ludka napsal(a):

Tak s tímto článkem naproato nesouhlasím. Autor nemůže pochopit nerovnováhu, protože je privilegovaným mužem. Uznávám, že jeho privilegia ho mohou svým způsobem omezovat. Ale ať se tady na hlavu feministek hrnou jakékoliv šílenosti, skutečnost je taková, že v osobním životě jsou skutečně ženy disktriminovany. Může se to omlouvat přirozeností a zvykem, ale kdysi naše prababičky také praly u potoka, to přece neznamená, že u potoka musí prát i dnešní žena. Štve mě, že feminismus znamená špatná značka. Jako já nemohu pochopit problémy mužů, i když se mohu snažit, stejně nemůže pochopit problémy ženy muž. Jsou to prostě dvě kategorie s jinou zkušeností a jinou historii.
10. 01. 2010 | 00:12

hanah napsal(a):

m. wiener,
chcete nám sdělit o p.Tomském víc, než on sám o sobě?
Proč?
10. 01. 2010 | 00:15

hanah napsal(a):

ludka

jak jsou ženy diskriminovány?
A proč nemůžete pochopit problémy mužů ?
10. 01. 2010 | 00:18

Nový napsal(a):

Díky pane Tomský.
Bohužel rozumný náhled na fungování společnosti získá Západ až po tyotálním pádu NA DRŽKU.
Do té doby budeme vymýšlet naprosaté zhovadilosti jako je glajchšajtování pohlaví a ras a řízení klimatu.
10. 01. 2010 | 00:57

Antonín Nový napsal(a):

To hurá, sorry, přehlédl jsem Vaši noticku. Steve Z. my good friend byl žid, z New Jersey, kde vzkvétá a působí ta lepší vrstva židů, ale žili jsme spolu nějaký čas v Hobokenu. Říkám našim přátelům židům raději Israelité, používal to i Jan Werich, tak trošku antisemita, a osobně rád užívám slovo Jevrej, to ruské.

V New Jersey je ovšem místo zvané Cherry Hiil, a pokud je Vám život milý, ani to slovo nevyslovujte. Maffia. Jel jsem jen kolem, aby jste si nemysleli.

Vše dobré, an
10. 01. 2010 | 02:28

skeptický napsal(a):

Muži se na tyto aktivity dívají skrze prsty,protože jim nechopnost anebo blbost není nikým kompensována.

Křičet nebo naříkat nestačí.

Takových jsou tu už v řadě spousty, a za těmi stojí profesionální aktivisti- ochránci,kteří nebudou nikdy spokojeni,protože z toho mají dojnou krávu za nicnedělání.
Kdyby ženy měly dostat tu rovnoprávnost,asi by se na to divně dívaly.
10. 01. 2010 | 04:27

skeptický napsal(a):

Jsem si docela jist,že kdyby se ženy osvědčily v jakékoli posici a oboru,brzy by se stal ženskou doménou.

Jaksi se to neděje.Jen přebuchtíno v nenáročných,tudíž méně placených oborech jako pozůstatek starých dob.

Dnes jsou v některých oborech,kde by muž byl asi lepší,jako třeba učitelé na středních a vysokých školách,ale pokud to nějak zastane žena,pak už se tam moc mužů netlačí.

Pokud žena koná stejnou práci jako muž,stejně dobře,měla by být stejně placena.Pokud ale firma cítí,že tomu tak není,to je jiná.

Pak vstupuje legislativa,a demoralizuje to schopnějšího.

Aby se mohl postavit nový svět,třeba rozvrátit ten starý.Děje se to ve všech oblastech,místo katolicismu se káže satanismus.A lidi to tupě a apaticky berou na vědomí.

Aha,tak tohle co nás učili tenkrát ve škole je hřích už je dneska oslavováníhodné.
10. 01. 2010 | 04:51

Jan napsal(a):

Pro Suchec:
O "těch dole a nahoře" - perfektně napsáno. Díky.
10. 01. 2010 | 08:01

Jag napsal(a):

Je to docela prosté.Ženská duše v ženském těle ze svého těla nechce dělat chlapské a nechce se chlapsky chovat a mužská duše v mužském těle si nepotřebuje přebírat ženské znaky života.....všechno ostatní jsou lidské zmetky,které v sobě nemají jasno a pořád ty svoje frustrace chtějí dát jako normu,aby se necítili divně.V podstatě je to spíše k politování dotyčných rejpalů.Jen bych byl velmi opatrný,aby se nám tito nedospělí zplozenci s duší ve zmatku pokoušeli vládnout.A co se týká názvů cikánů a vůbec takové ty snahy přestat něco užívat.Je to prostě.Nový kabát podle nich znamená nového člověka.To samě dělali porevoluční a dnešní národohospodáři.Přejmenovali národní podnika na akciovou společnost.Bordel zůstal,ale měli jsme něco hezčí,nové.To samé u přejmenování prokuratury na státní zastupitelství.....mám pocit,že je to nějaká taková doba,zbavit se pravdy a hledat něco,co nás samých zbaví nějaké skvrny.Je to ale jen alibistické a povhu dané věci to nijak nemění.Je to akorát snaha vzít si jako zloděj jiné jméno a krást jinak.....viz pražská radnice s tím placením toho zloděje se změněným jménem.Prostě někdo se chce zbavit své špinavé minulosti tím,že se nějak přejmenuje.Problém ovšem nastává,že ten dotyčný se nechce skutečně změnit,ale chce si získat nové uznání a novou šanci.....viz Havel a vězni,ale to v očích jiných.On sám se totiž měnit nechce.Jinak by neměnil skořápku,ale chtěl by změnit obsah.A jelikož dnes změnám názvům vládnoucí režim přeje,tak se to děje.Zřejmě nám vládnou lidé,kteří by rádi zapomněli na svou minulost a tak to dopřejí i jiným,protože je chápou........
10. 01. 2010 | 09:21

Lena napsal(a):

skeptický,

no, Vy dneska perlíte. To jste se zase pochlapil. Jindy Vám to myslí líp. Nechci být neslušná, tak nebudu ani příliš naznačovat, čím myslíte dnes...
10. 01. 2010 | 09:42

wbgarden napsal(a):

Budu nesutále opakovat, o všelikém krásném jistě myšlení i zde...

JISTOTY

Tepe srdce tepe Maře
Přesně podle
kalendáře

Pepičky malý budíček
Na klíček
Bohatý zas natáhne
Páníček

A pak tu máme Anču šotka
tu probudí jenom
vodka

Veselé krizování...
http://www.shodka.net/attac...
10. 01. 2010 | 09:58

SuP napsal(a):

ludka -
A kdo myslíte, že vymytslel a postavil babičce pračku?
Žena nebo muž?
A jsem zvědav na Vaše "zdůvodnění".
:O)
10. 01. 2010 | 10:23

Karel napsal(a):

To nic není proti tomu, jak opatrně a pouze v kladném slova smyslu lze vyslovovat a psát slovo, ve kterém spolu sousedí zet s háčkem, měkké i a déčko... Aby se to pomalu člověk bál říci nahlas!!!
10. 01. 2010 | 11:28

Tužka napsal(a):

Tužka pro SuP.Další kontrolní otázka:Kdo vymyslel šlapací šicí stroj?Muž,jeho milá po nocích jehlou šila,a on chtěl,aby s ním chodila tančit a na procházky.Nebo to bylo jinak? A kdo vymyslel mýdlo? Jeden perský eunuch,když se díval a omýval šáchovy odalisky,aby byly krásnější a voňavější.A tak bych mohla pokračovat.Já tleskám mužům,které milují ženy/své i cizí/,hýčkají je,nosí na rukou,a když tu ruku použijí jinak,než je třeba právě vhodné,tak je dobré jim "ji zlomit".Opakuji,já s muži nemám problém,já jsem si vždycky "nějak poradila",a dokud mi bude hlava sloužit,tak na ně vždycky vymyslím"nějakou boudu".Tužka.
10. 01. 2010 | 11:28

tereza napsal(a):

opravdu nechápu, co je na používání ženských tvarů za nový jazyk. tenhle článek je fakt naprostá blbost! možná by si měl autor zjistit, co to je genderová rovnost a pak by nekecal takovýhle blbosti!
10. 01. 2010 | 12:34

žena napsal(a):

Paní Terezo,
jsem žena a přijde mi zbytečné vytvářet příručku jak vhodně mluvit (viz Kdopak by se genderu bál, což je článek, na který pan Tomský reagoval - odkaz sem dal mb 09.01.2010 11:36:55 ).
10. 01. 2010 | 13:40

skeptický napsal(a):

Lena

Dobré jitro,madam.
Já všděl,že to vytáhne nějakou ženu bojovnici;že navíc vědmu je velká čest.

To víte,ráno moudřejší večera,po probádané noci jsou moje bílé bozkové muňky ochablé.

Podezírat mne z alternativních myšlenkových zdrojů je asi anachronismus vašeho myšlení založený na poznatcích z mládí,kdy jste ještě byla schopna tato centra u jiných probouzet.
Ti zase dneska zobou síňová demínka,a jsou rádi,že to mají za sebou,a ženy,které tuto svoji schopnost přežily označují za baby.

Každý den není posvícení,dneska jsem na pouti.

Jak se říkávalo,vzmužte se,Horáková,z vás nikdy chlap jako vaše matka nebude.
10. 01. 2010 | 13:51

Karel Mueller napsal(a):

Tužka:

Vymýšlení boudy na chlapy není o sloužící hlavě, je o krásně tvarovaném zadku pod vosím pasem.

Zdraví KM
10. 01. 2010 | 14:00

žena napsal(a):

Naše prababičky bojovaly za stejná práva mužů a žen. A vybojovaly je. V Česku máme stejná práva jako muži, ženy jsou ve vládě, parlamentu, senátu, ve správních radách, velvyslankyně, europoslankyně, soudkyně, vědkyně, doktorky, architektky, programátorky... Existují u nás rovné příležitosti.

Podle mého názoru výstupy z Gender Studies spíše zhoršují soužití žen a mužů. Ani se nedivím, že muži nechápou, o co tzv. džendrtetám vlastně jde. Jsem žena a taky nechápu...
Zajímalo by mě, jak ve zmíněné příručce je poženštěno slovo člověk.
Bylo by to k smíchu, kdyby to nevytvářelo zbytečné napětí mezi lidmi.
10. 01. 2010 | 14:05

skeptický napsal(a):

KM

Z toho zadečkového fetiše mne kdysi před třiceti lety vyléčil nějaký starší kolega.
Poté,co jsem na jeden poukázal,prohlásil "ta asi dobře s....".
10. 01. 2010 | 14:09

skeptický napsal(a):

Žena

Je to o rozeštvávání.Tatíčkem je zdroj,který vládne světu.

Rozkol je účinná zbraň;nepřítel je nutný,aby lidé neměli čas myslet odkud to všechno padá,a kdo je zlosyn.Žádná záhada.

Demografické inženýrství je totéž v bleděmodrém.
10. 01. 2010 | 14:15

Lena napsal(a):

skeptický,

bylo mi jasné, že provokujete. Tak proč bych si měla odpustit totéž? Máte něco proti tomu? To snad ani nemůžete, když prý máme tu rovnoprávnost!

Doufám, že takhle v neděli po druhé odpoledne nejste už příliš demoralizován. Nebo snad dokonce deaktivován ... a že se tudíž můžu těšit na nějaká další moudra nebo aspoň moudříčka.
10. 01. 2010 | 14:15

žena napsal(a):

Pane Muellere,

znáte ten: Proč je pro ženu lepší být hezká než chytrá? Protože muži líp vidí :-)
10. 01. 2010 | 14:16

Líný černý pes napsal(a):

to ludka :
Jejda, to Vám jako malé doma neřekli, že být ženou je nejen výhoda ale i cesta k zázraku - zázraku rození? O to jsou muži ochuzeni a proto si museli vymyslet telelvizi a fotbal, jak pravila má babička.
10. 01. 2010 | 14:17

skeptický napsal(a):

LČP

Vstal jsem akorát k plodům Vašeho řízkovníku.Doporučuji bramborovou kaši z franc.brambor.Mají je ve falklandu-jsou nesmírně chutné.
10. 01. 2010 | 14:21

Lena napsal(a):

ženo,

to přece není vtip! :-) To je bohužel pravda.
10. 01. 2010 | 14:26

MS napsal(a):

Pane Tomský, Vašemu článku nerozumím.
Jsem technicky nikoliv jazykově vzdělaná, proto asi neumím poznat prznění jazyka.

Musím říci, že mne uráží pokud mne někdo oslovuje paní inženýr a ne paní inženýrko, musím říci, že mne vůbec nezarazí, pokud při příchodu ke známým někdo řekne – „Podívejme se, jakého tu máme hosta.“

Příručku jsem nečetla a tak vůbec netuším, co obsahuje, ale vím, že český jazyk nedělá problémy jenom mne, ale velké většině lidí. Pokud někdo vydává Pravidla českého pravopisu, nikoho to nezarazí, tak proč nevydat příručku, která říká jak správně tvořit některé tvary?

Půjčila jsem si od dětí již citovaná Pravidla českého pravopisu. Ve slovníku jsem našla někde jen mužské tvary, někde jen ženské tvary a někde tvary oba. Jak já jazykový analfabet, mám vědět, jaké správné tvary existují? Podle slovníku v pravidlech, bych muži šijícímu klobouky, měla říkat módistka!

Vážně nevidím spojitost mezi ženskými tvary podstatných jmen a generovou rovností.

Čeština rozlišuje u sloves koncovky minulého času l/la/lo, narodila jsem se v době, kdy už se používalo slovo inženýrka, tak se mi fakt jako prznění jazyka zdá slovní spojení „Inženýr zapomněla…“ nikoliv „Inženýrka zapomněla…“

Pokud za vývojem jazyka a vývojem společnosti vidíte prznění jazyka, možná by stálo za úvahu, zamyslet se nad sebou.

P.S. Otázka pro jazykovědce – slova jako - pán x paní (Novák x Nováková) … – to je také prznění jazyka? Prznění jazyka je vlastně i to, že existuje vedle slova muž i slovo žena?
10. 01. 2010 | 14:28

skeptický napsal(a):

Já bych rodil bych,až bych plakal.
A na televizi koukám jednou týdně.Na zprávy občas,co tam ty hajzlové zase dneska vyvedli.
10. 01. 2010 | 14:30

SuP napsal(a):

Tužka -
Ano, to jsem měl na mysli.
Většinu "domácích pomocníků" vymysleli muži, pod záminkou lásky ke svým ženám, aby jim zkrátili technologicky nutnou dobu, potřebnou na práce, s kterými jim nechtěli pomáhat!
Na jednu stranu je možno to vidět jako sobectví, ale kde by byl pokrok, kdybychom si pořád jenom pomáhali?
10. 01. 2010 | 14:32

skeptický napsal(a):

Ono těchle nesourodých tvarů v češtině existuje mnoho.

Samička muže by měla být mužatka,samec od ženy žentour,i židle má svůj původ jinde.
10. 01. 2010 | 14:35

skeptický napsal(a):

P.S.
Naše babičky to mívaly jednodušší.Takovým paní inžinýrová nikdo neurazil.

No upřímně,ruku na srdce,stálo to za to chodit do školy?
10. 01. 2010 | 14:48

MS napsal(a):

skeptický
stálo.

Některé moje výroky berte, prosím, v nadsázce. :-)
10. 01. 2010 | 14:53

žena napsal(a):

Paní MS,

píšete, že jste si vzala Pravidla českého pravopisu. Myslím, že stále existuje Ústav pro jazyk český. Tam by, podle mého mínění, měla být vytvářena slova, která ještě ve spisovném jazyce nemáme.
Myslím, že zmíněná příručka je celkem zbytečná.

Souhlasím s tím, že se jazyk a společnost vyvíjí. A jistě se bude vyvíjet i bez té příručky, kterou chtěli na ministerstvu školství vydat. To nemají na onom ministerstvu co jiného na práci?
10. 01. 2010 | 14:54

J.Kazatel napsal(a):

Ano, český jazyk se stává pokusným králíkem pro ty, kteří možná ani česky neumějí. Co takhle HOST, HOSTKYNĚ, a kde by bylo to dítě?? No tak se bude titulovat jako HOSTKÁČE. Čeština je krásný jazyk, ovšem vlastenců už je málo. Stejně jako republikánů. Ti také předpovídali, kam to povede, pokud se nezačne napravovat. A to už před deseti lety, kdy bylo možné ještě něco zachránit.
10. 01. 2010 | 15:09

Karel Mueller napsal(a):

žena:

No, nejsem si s tí lepším viděním tak jistý :-).

Znáte tento: 90% žen jsou slepičky ... u zbylých 10% lze jen kleknout na kolena a zbožně prohlásit ... kéž by těmi slepičkami byly ... :-)).
10. 01. 2010 | 15:10

MS napsal(a):

Paní ženo,

moc jsem Vás nepochopila.

Pravidla českého pravopisu napsal Ústav pro jazyk český, moje vydání pravidel vydalo nakladatelství Fortuna.

Jak jsem napsala výše, o příručce nic nevím, nevím nic o obsahu, vydavateli ani autorovi. Proto se ji konkrétně nechci zastávat ani hanět, a ani nemohu říci, co mají nebo nemají na Ministerstvu školství dělat.

Jen vím, že pokud podobné jazykové příručky nebudou existovat, budou moje dopisy, technické zprávy a jiné jazykové výtvory vypadat dost otřesně – pak budu sice neúmyslně, ale budu prznit jazyk, protože můj cit pro jazyk je na bodu nula.

Když Váš příspěvek vyložím ab absurdum, pak je zbytečné, abych chodila do školy, …. :-)
10. 01. 2010 | 15:14

skeptický napsal(a):

MS
You don't need no brains if you are smart.
10. 01. 2010 | 15:20

Tužka napsal(a):

Tužka,pro Karla Muellera.Když Bůh stvořila Adama,povzdechla si,ach Bože,ten se mi nepoved.Žertuji,mám ráda na blozích Vaše odpovědi,když nic nového,tak jistě pobaví.Jen pište,já se budu bavit.Tužka.
10. 01. 2010 | 15:32

SuP napsal(a):

Tužka -
Femininum od "Bůh" je Božena!
10. 01. 2010 | 16:16

skeptický napsal(a):

Když nějaký nerozuma pojme za choť inženýrku,měl by být oslovován pane inženýrové,inženýrová,nebo pane inženýrky?

Tady pro nás totiž vytvářejí umělé hlavolamy.Taky Češi měli dlouho nechuť trhat republiku,protože to Česko jim nešlo z huby,a strach o to,jak bychom se měli jmenovat potom.
Strach je totiž paralyzující faktor,a oni to vědí.

Nejlépe poslat všechno korektní hned zfleku po staročesku za proletáři všech zemí,a na zloděje vzít bejkovec,a byl by pokoj.Ovšem to jsou ty přežité starozákonní a křesťanské hodnoty.Podle toho dnes už jedou jen ta druhá náboženství,a nás převychovávají .Proč asi.
10. 01. 2010 | 16:19

skeptický napsal(a):

P.S.
Totiž ta korektnost má jeden účel.Bbezmocnost,paralýzu společnosti,nepřípustnost označení škůdce.To je kriminalizováno,ne krádež.
10. 01. 2010 | 16:36

Jag napsal(a):

Ženská když dostane svobodu jak ona si ji představuje,tak všechno zdestruuje.Všechny jen rozhádá,všechno zničí a nedá se s ní rozumně mluvit.Má jenom jedno přání.Aby bylo po jejím.Pokud začne plnit absurdní požadavky žen,tak bude konec.Ženské nemají myšlenky,ženaké mají smyšlenky a podle toho i žijí.Už jste potkaly nějakou ženskou s nějakou rozumnou filofofickou myšlenkou?Většina filosofů jsou muži.Ženy prostě mají jinou náturu.Neumí život plánovat,ony jen improvizují.Důkazem jsou děti.Žádná je v podstatě nechce,ale když dojdou,tak se začnou otáčet a starat.Ženská je dobrá jako praktický doplněk,ale nedá se poslouchat,co by dělala v budoucnu.Nikdy to nedodrží.Ženská jen improvizuje a mění své názora podle situace.A tak bych nebral moc vážně,ty jejich požadavky na změny.To je dnes.Zítra chce něco úplně jiné a další den zase to co už zase odmítla.Vládnout samy nemohou,mohou být jen v páru a korigovány.Zase z druhé strany jsou nutné u moci,protože muž je z moci vedle a jedná jen pragmaticky a to může přinést i násilí.Neměli bysme ženám věřit jejich požadavky,ony pouze chtějí mít pocit,že je uznáváme a že je milujeme.Jejich požadavky jsou pouze snahou být pořád zajímavé a v kurzu,ale s pokrokem,pragmatismem a jiným nutným věcem k chodu společnosti,tyto požadavky nemají nic společné.
10. 01. 2010 | 16:48

Tužka napsal(a):

Tužka pro Jag.Pane,toto,co píšete,je součást středověkého učení říznutého talibanem a u Vás i paušalizací vlastních zkušeností.To se stává,bohužel,ale pokud se Vám ulevilo,tak ten výlev zde splnil účel.Jinak Vám přeji klidný spánek,nejlépe daleko od žen.Třeba venku ve sněhovém iglů,to jako "studený obklad"celého těla pomůže.Tužka s úsměvem.
10. 01. 2010 | 18:02

iga napsal(a):

Tuzko, taky jsem chtela poznamenat, ze na Taliba umi pan dobre cesky:-)
10. 01. 2010 | 18:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vosí pas a pěknej zadek.., a vtipu se vám zachtělo. No dobrá, tak víte proč my chlapi nemáme celulididu ?
Protože není pěkná...
Pohlaďte kočičku...
http://i1.korzik.net/2009-1...
Veselé krizování...
10. 01. 2010 | 18:27

Lena napsal(a):

Domnívám se, že zde od mužů byly vysloveny snad všechny hluboké "myšlenky", které dříve vedly k emancipačnímu hnutí a nyní až k extrémnímu feminismu.
:-)
Až tu hoši budou zase plakat nad zlotřilými feministkami, které jim zkazily jejich hospodyňky a rodičky, měli by si uvědomit co je příčina a co následek.
10. 01. 2010 | 18:29

skeptický napsal(a):

Lena

Drahá kolegyně.Nepleťte se.Ten feminismus nemá se zájmy žen vůbec nic společného.
Jen líbivou rétorikou přitahuje hloupé ženské,aby jejich mantry papouškovaly,ale nakonec na to dojedeme všichni.
10. 01. 2010 | 18:38

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,už opravdu naposled,poslední "kalibr do pranice".Postřeh z křesťanství,statistika skoro dvou tisíciletí.Za co byli muži prohlašováni za svaté?Byl to boj v různé podobě.Svatý Jiří,Svatý Václav a v ruce kopí...,Nejčastěji drží v ruce zbraň,jsou to i další svatí jiných národů.Za co byly prohlašovány ženy za svaté?Za obětavou a nezištnou pomoc blížním.Svatá Jana z Arcu je opravdu vyjímkou,/a navíc,jako mladá,byla do boje vmanévrována muži./U nás je zářným příkladem Svatá Anežka Česká..Připomenu však Svatou Hildegardu z Bingenu.Ona totiž si vedla deníky své práce a z jednoho z nich použiji doslovný citát....,-Jak umírají ženy?,jako stromy,mlčky,a poblíž svých semen.Jak umírají muži?,jako toulaví psi,zlí a mrzutí,jako mistrovské dílo ďábla.A přes tyto velice tvrdé věty,zapsané před tisícem let,byla prohlášena svatou od samotných a samých mužů,papeže a kardinálů.Tužka.
10. 01. 2010 | 19:11

Lena napsal(a):

Tužko,
k Vašemu poslednímu slovu do pranice: nesahejte mi na psy - Vy ani nějaká Hildegarda. To se potom neznám a hned se peru!!!
:-)
10. 01. 2010 | 19:20

Jag napsal(a):

Tužko zase jedna ženská smyšlenka,nahrazuje myšlenku.
10. 01. 2010 | 19:22

Lena napsal(a):

skeptický,

jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá - tolik k těm feministkám a jejich následovnicím - hloupým ženským. Chlapi volali cosi, na což přišla reakce, která se nelíbí, že? Moje rada: zkuste, pánové, začít volat něco jiného, než o blbých, líných, neschopných slepicích příživnicích a za čas si feministky ani neškrtnou.
10. 01. 2010 | 19:24

skeptický napsal(a):

Bylo mi divné,že Hildegarda by byla svatou.Wiki píše,že byla pouze svatořečena.
Jako žena - křesťanská mistička(?)mystik- je celkem vzácnost.
S jejím názorem na lebzistické praktiky žen hrajících si na muže by dnes byla vysoce nekorektní.(viz wiki).
O pár století později by ji nejspíš upálili.Dnes asi taky.
10. 01. 2010 | 19:31

Karel Mueller napsal(a):

Tužka:

Můj nezapomenutelný němčinář říkaval: Mohu dodat ještě svoji fotku v pyžamu. Můžete si ji dát nad postel a ráno mít veselé vstávání :-).
10. 01. 2010 | 19:47

skeptický napsal(a):

Lena

Jste všechny krásné,chytré a žádoucí,a mělo by to být ošetřeno v zákoně.
Ovšem bude to mít cenu jen v tom případě,že to nebude uzákoněno pro muže.
Pak byste chtěly zase něco extra.

Problém se ženskými je ten,že tak nějak ty pěkné mají k mužům nadřazený postoj,vyplývající z toho,že muži při pohledu na pěknou ženskou zblbnou,a dělají ze sebe větší blbce,než jsou.
Ty nevzhledné zase někdy nepřátelský.

Z těch někomu doporučovaných klidných nocí, nejlépe daleko od žen,nejlépe v igloo,(viz výše),tady jasně cítím tu rádobynadřazenost.Chudáčku,já něco mám,heč.
Bohužel,ne každé je to dáno,a žádné to moc dlouho nevydrží.

Je zajímavé,když se člověk dá do řeči s mladou ženskou.Třetina krasavic se zatváří otráveně,nebo kouká jako vyoraná myš či pero z gauče.Ty inteligentní reagují,většinou kladně.
Obyčejné,nebo nevzhledné holky jsou naopak velmi vstřícné a milé.
Věkem už dostanou rozum,reagují všechny.
Asi je to pořád stejná písnička.

Jaký bylo rande?
Blbá.
Jo?
Nepřišla.

Totiž tenhle feminismus začaly v šedesátých letech dvě ženské ze států,jedna komunistická agitátorka,druhá mužatka.
Je to komunismus v novém kabátě,třídní nepřítel je tentokrát muž.

Stejně jako křesťanství a komunismus má appeal pro trpící,chudé a duchem chudé,feminismus pro nevzhledné, neúspěšné a duchem chudé.
Chcete se tam opravdu zařadit?

Tady v Praze je armáda sto tisíc ne vlastní vinou odložených žen.
Že za to můžou chlapi je nasnadě.

Na každou blbou línou je jeden blbý líný,jak je bůh stvořil,tak je spároval.

Ten feminismus je od začátku do konce o tom,že je nás moc,a fungující rodina je fungující stát.
Teď už ale na to mají rychlejší řešení.
10. 01. 2010 | 20:05

Lena napsal(a):

skeptický,

Vy jste se nám nějak rozpovídal!

Když jste z té Prahy, pokud to dobře chápu, nechtěl byste kokšpaněla? Je mu 14, ale stále v kondici. Má pánečka seniora, který jde do domova důchodců, kam si psíka vzít nemůže. Pejsek je vychovaný, čistotný. Fotky budou asi za pár dní.
???
Mohl byste na krásného psíka lovit pražské fešandy, třeba by byly přístupnější.

"feminismus pro nevzhledné, neúspěšné a duchem chudé"
Vám se zda Ladmanová a Marxová-Tominová nevzhledné?

"Na každou blbou línou je jeden blbý líný,jak je bůh stvořil,tak je spároval."
Dovolím si tvrdil, že nespároval. Tedy vzájemně. Bohužel je popároval s ostatními a z toho vyplývá dnešní situace frustrovaných jedinců na obou stranách a rozmáhající se nedůvěra či dokonce přezíravost a podceňování.

Jestli byla otázka o zařazování opravdu na mě, ne jen řečnická, tak já se rozhodně nechci zařazovat nikam, ani k feministkám, ani kamkoliv jinam. To asi bude můj největší problém - že jsem tak nějak nezařazená a asi i nezařaditelná. A proto mě ani feministky nijak nedráždí, nejsem ve skupinách ani pro ně ani proti nim. Jen vím, z čeho pramení můj vztah k současnému opačnému pohlaví.

S tím kokříčkem to myslím vážně. Kdybyste o někom věděl ...
10. 01. 2010 | 20:33

skeptický napsal(a):

Milá Leno,

Při vší úctě k milovníkům psů,myslím že nechci.
Fešandu radši taky ne.
Chci klid.

O fešandy nemám nouzi,a když budu chtít něco klofnout,jde to i bez psa.

Ty dvě fešandy bych také doma nechtěl.

S tím spárováním jsem se vyjádřil nepřesně.Věděl jsem to už když jsem to psal.
10. 01. 2010 | 20:44

Lena napsal(a):

skeptický,
škoda. Ale zkusit jsem to musela.
10. 01. 2010 | 20:51

skeptický napsal(a):

P.S.
Říká se,že ve funkční rodině by nejlépe měl chlastat,nebo být líný,nebo blbý jen jeden.
10. 01. 2010 | 20:57

skeptický napsal(a):

Já si to také pokaždé říkám.
A to jste byla ušetřena,jak čumím jak pero z gauče.
10. 01. 2010 | 20:59

Hurá napsal(a):

To Ant. Nový !
Díky za odpověď. Abyste mně dobře pochopil, já nazývám žida židem, cikána cikánem, černocha černoche proto, že nechci nahrávat na smeč prznitelům významu slova a tím tak chci (doufám) chránit tyto termíny před jejich dehonestující aurou.
10. 01. 2010 | 20:59

Lena napsal(a):

skeptický,

to možná za komunistů, ale teď už snad funkční rodiny ani nejsou. Až na pár výjimek.
10. 01. 2010 | 21:13

Gábor Laco napsal(a):

SuP,

Ty jsi spadl z višně?

Feminimum od slova Bůh je Bohyně, nikoliv Božena. V dobách Bohyň byly ženy vzdělanější než muži(dalo li se o vzdělaných mužích vůbec mluvit).
Teprve s nástupem jediného Boha byla většina žen postupem času od vzdělání na cca tisíc let odříznuta. To je také pravý důvod, proč pračku nevymyslela žena, ale muž.

Předhazovat ženě převahu mužů ve vědě a technice je vzhledem k historii tisíciletého útlaku žen docela sprostý faul.
10. 01. 2010 | 22:29

Tužka napsal(a):

Tužka,pro Gábor Laco,za tento příspšvek máte u mne poklonu a ještě přiložím ruku na srdce/vlastní/,už jsem nechtěla nic psát,ale,Vy si porušení mého slibu zasloužíte.Já opravdu nejsem,ani stínem,feministka,oceňuji všechny dobré vlastnosti mužů a zatracuji to špatné.Zrovna tak jsem připravená souhlasit s pravdivou kritikou do ženské sféry a dobrý vtip do" našich řad",nebo "hřad"??,mě pobaví.Tužka.
10. 01. 2010 | 22:56

SuP napsal(a):

Gábor Laco -
Ty nepoznáš srandu a já jsem spadl z višně?
Zajímavé.
10. 01. 2010 | 23:29

Gábor Laco napsal(a):

SuP,

sorry, ten sarkasmus jsem přehlídl. Už je pozdě.
10. 01. 2010 | 23:56

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, sem si zase počet. Jinak o všelíkých neřestech zde v rodinách už rýmovali za rakouska aji staříček...

POHODA

Oženil se Koloděj
vzal se kur.u
on zloděj

Ona pije
a on kradně
a tak žiju se
paradně...

Nihil novi. Veselé krizování...
http://s40.radikal.ru/i089/...
11. 01. 2010 | 00:05

Tužka napsal(a):

Tužka pro wbgarden.Vy budete s těmi veršíčky provokovat,že zas,poruším slib blogmlčení a něco sesmolím.Lehkonozí můzové si už dali chrupku,nějak se veršíky nerýmujou.Shrabuji sníh,tak,že by ..Padla Madla vedle hrabla,a jak padla ,Honzu shrábla,v hlavě se zrodilo i pokračování,ale k němu by byly i potřeba *****Tak nic.Tužka.
11. 01. 2010 | 00:23

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahá Tužko, máte navíc, i při ranném pondělku...
Veselé krizování...
http://storm.interzet.ru/up...
11. 01. 2010 | 00:28

Jag napsal(a):

Feminismus je komunismus se vším všudy.Diktovat,obírat o prachy,poroučet a stejně do chlapa kopat.Dělají to všechny,ty hezké si myslí,že to,co mají mezi nohama jim k tomu chování dává právo a tak nakonec skončí jako dvakrát rozvedené naštvané krasavice.Ty druhé nehezké zase ví,že to mají taky na poroučení chlapovi,ale taky nechtějí zůstat svobodné a tak začnou s tím chováním až po svatbě.O to jsou pak horší.Nejlepší ženské jsou ty,co by chtěly taky poroučet a rozkazovat,ale pochopí,že když to budou dělat,tak budou bez chlapa.....to neříkám já,ale to říkala mamka své sestře,když se rozvedla a nedokázala pochopit to,že chlap ji poslouchat a klopit prachy každý měsíc nebude a u mé matky nemusel.A bylo to velmi kvalitní manželství.
11. 01. 2010 | 00:50

Lena napsal(a):

Jaq,

Vaše matka vařila taťkovi i Vám jen ze svého výdělku?
Já jen, abych byla v obraze o tom kvalitním manželství...
11. 01. 2010 | 01:12

žena napsal(a):

Paní MS,

píšete:
"Pravidla českého pravopisu napsal Ústav pro jazyk český, moje vydání pravidel vydalo nakladatelství Fortuna."
O tom jsem psala. Jestli jsem pochopila správně článek Pavly Kubálkové „Kdopak by se genderu bál,“ (LN. 4.1.10) na který je tato reakce pana Tomského, pak příručka by byla napsána Gender Studies, vydalo by ministerstvo školství a měla by sloužit ministerským pracovníkům.

Podle mého mínění by ta příručka, je-li třeba, měla být napsaná Ústavem pro jazyk český, vydána nějakým nakladatestvím a sloužit všem. Jinak je to zbytečné mrhání penězi ministerstva školství.
11. 01. 2010 | 06:38

žena napsal(a):

Omlouvám se. Ještě jednou jsem si přečetla článek Kdopak by se genderu bál? a tam se uvádí:
"Jedním z nástrojů vedoucích k vyjmenovaným cílům je používání genderově korektního jazyka. Ministerstvo školství se rozhodlo usnadnit k němu cestu. Připravilo genderovou příručku, která úřednictvu a státním zaměstnancům a zaměstnankyním poradí, jak korektně mluvit a psát."
Divím se, žila jsem v představě, že o pravidla spisovného jazyka se stará Ústav pro jazyk český.
11. 01. 2010 | 06:52

SuP napsal(a):

Gábor Laco -
Nikdy není pozdě.....
Nebyls sám.
11. 01. 2010 | 07:41

jaryn napsal(a):

Policky korektní jazyk. Krávovina na entou stejně, jako celá úchylná idea politické korektnosti. Černoch už není černoch, mrzák není mrzák. Ovšem kreténi zůstanou kretény, ať už se nás snaží pomrvit jakýmkoliv způsobem. Třeba právě politickou korektností a mluvou.
11. 01. 2010 | 09:04

Jag napsal(a):

Lenuško,to je přece jasné........u nás byla vždycky demokracie.U nás nikdo nikoho navydíral,ani bilogicky-citově,ani jinak.
11. 01. 2010 | 10:22

žena napsal(a):

Pane Jaryne,

souhlasím s tím, co jste napsal. O jakou genderovou rovnost se vlastně jedná? Kolik žen uráží současný stav?

Podle mého názoru, když bude všude nutné uvádět mužský i ženský rod, abychom my ženy se necítily diskriminované, bude to na úkor přehlednosti a možná i srozumitelnosti. Že některé požadavky vystupující z Gender Studies jen zhoršují soužití žen a mužů je znát přímo v článku Kdopak by se genderu bál?, v tomto blogu i reakcích diskutujících.

V Česku máme stejná práva jako muži, bohužel se stále většinou lišíme podílem na domácích pracech a výchově dětí. Myslím, že feministky u nás by měly své tažení zaměřit ve prospěch dětí.

Jinak je dost možné, že na otázku Kdopak by se genderu bál? nás žen bude stále víc, které odpovíme: "Já, protože můj muž nechápe, co se vlastně po něm chce a říká,že my ženy bazírujeme na hovadinách."
11. 01. 2010 | 10:22

Jag napsal(a):

Jo a na závěr sedá říct jediné.kripl bude kripl i když ho nazveme jinak,prokuratura bude stíhat zloděje,ať je přejmenujeme jinak,Uljanov zůstane masový vrah ať se nazve Lenin a nebo jinak.Cikán bude krást nebo podvádět,i když mu budeme říkat Rom.prostě jsou to hry se slovíčky,místo aby se měnil obsah.Obsah totiž změnit nejde-tak se mění název.Co to vyřeší?NIC.Akorát to bude stát zase veřejné prachy,protože měnit názvy všeho se dost prodraží a někdo se napakuje.Jinak nic nového nebude.Budeme zase žít svoje životy i s tím obsahem přejmenovaných zlodějů,podvodníků,bigamistů........ostatně tady si vzpomínám jeden úsměvný příběh ze socialismu,když policajt šel zatýkat bigamistu a před barákem stál chlap a policajt se ho ptá:nebydlí tady nějaký Spáčil?...Chlápek se podívá a říká:Ne,tady nikdo takový nebydlí.Policajtovi se to nezdá a řekne:A vy jste kdo?A dotázaný na to,já jsem Novák.....policajt odejde a začne to ověřovat......nakonec zjistí,že dotyčný si změnil jméno na Nováka......takže tak.V podstatě dnešní snaha je snaha o podobný přístup.Stejně se nic nemění.......Lenuško,máte docela hloupé dotazy,když jsem psal,že to bylo kvalitní manželství,tak se samozřejmě dokázali domluvit a vydiskutovat si určité věci,i když to není jen tak.Ale když se lidi mají rádi a jsou k sobě vzájemně poctiví a respektují se,tak se vždycky domluví.
11. 01. 2010 | 10:33

SuP napsal(a):

žena -
V skrytu duše mě těší, že žen s Vašimi názory je dosud nezanedbatelně mnoho. Mnohem víc, než těch co publikují na blogu. A že tudíž ještě dlouho budeme moci zůstat normální a slušní.
11. 01. 2010 | 10:33

žena napsal(a):

Pane SuPe,

souhlasím s Vámi. Děkuji Vám za vyjádření, protože tak můžu i poukázat na to, že je stále s muži možné se dohodnout a že muži mají pro nás ženy pochopení.
Najdou se na obou stranách výjimky, ale věřím, že nás normálních je většina :-)
11. 01. 2010 | 10:50

Lena napsal(a):

Jagoušku,
takže taťka taky klopil prachy, že? Ale na základě domluvy a tudíž měl klid. No, hlavně, že jsme se domluvili i my.
11. 01. 2010 | 11:32

Jag napsal(a):

Táta nic neklopil.Hloupá ženská to těžko pochopí.
11. 01. 2010 | 12:23

Lena napsal(a):

Jag,
vážně ne? Takže matce nepřispíval. Fajn. Vidím, že zanedbaný ve výchově jste i po jiných stránkách.
11. 01. 2010 | 12:26

skeptický napsal(a):

S ženskýma je těžká diskuse.Většina těch starších už v chlapech vidí jen ty prachy.
11. 01. 2010 | 14:50

Jag napsal(a):

Diskutovat s idiotem nemá smysl.Je jedno,jestli je chlap nebo ženská.Nikdo není schopen překročit svůj myšlenkový potenciál.
11. 01. 2010 | 15:11

Lena napsal(a):

A jiný své vychování, co? Je zajímavé, jakého to ideální manželství vychovalo zakomplexováného sprosťáka, který má pro všechno jen horší verze výrazů. Například místo přispívání na domácnost "klopení prachů". A pak se diví, že mu to někdo komentuje. Takhle se doma bavili rodiče v tom fungujícím vztahu? Hmmm. Trošku ostuda pro ně, tahle prezentace jejich synka. Myslím já, jsem-li ovšem myšlení vůbec schopna.
:-)
11. 01. 2010 | 15:15

Lena napsal(a):

skeptický,

tak proč pořád všichni voláte po starém modelu tradiční rodiny? Tam byl přece chlap téměř výhradním zdrojem peněz. To by Vám nevadilo? Najednou? Můj děda například pracoval cca 15 hodin denně. Z peněz si nechal na kouření a zbytek dal babičce. Bez diskuzí. A rodina z toho vyšla tak tak. Babička si ještě přivydělávala, nebo šla večer do lesa na sběr borůvek, po setmění tam přespala, ráno se vzbudila s rozedněním, dosbírala borůvky a šla domů udělat dědovi snídani a sváču do práce a věnovat se dětem.
Dnes je nesrovnatelně lepší situace, pánové si nechávají mnohonásobně víc než jen na kuřivo. Někteří, a není jich málo, si nechávají vše včetně příspěvku na děti. A žena se nejde pást, ale doplatí to ze svého. Co jiného zbyde. Takže nevidím důvod pro neustálý nářek. Taková malinkatá rozmazlenost, co?
11. 01. 2010 | 15:21

mb napsal(a):

idiotka s idiotem
blogování berou hopem
gendrtáta, gengerteta
nečekají na godota
gendrkára rozjeta
rozjíždí se do světa
kam dojede milé děti
napodruhé napotřetí
do nebíčka , do peklíčka
zavři to oko, ten okec, tu okecu
no prostě víčka ...
11. 01. 2010 | 16:05

skeptický napsal(a):

Lena

Já tohle vůbec neznám.

Mne celý život živí ženské.
A cigarety mi i kupují.
Vybírám si ty bez psa,aby na mne zbylo.
11. 01. 2010 | 19:23

Lena napsal(a):

skeptický,

dobře děláte. Pes je silná konkurence ... a obvykle zvítězí.
11. 01. 2010 | 20:06

im napsal(a):

Tak jsem si uvařila zázvorový čajík, a i když mě po víkendovém odstraňování sněhové nadílky bolí celý člověk, nejen paže, nemohu odolat a nepřičinit sem pár poznámek.

Vážení a milí virtuální přátelé, neberme se tak strašně vážně, urputně a nesmiřitelně! Kreténi, líní chlapi, hloupé ženské??

Dneska denní tisk píše, že optimistický postoj k životu vám podle vědců prodlouží život až o sedm let! No neberte to, taková krásná nabídka!

Tady to vypadá na samé zatrpklé a již nedoufající? Leno, dokážete najít na chlapech obecně něco, co se Vám na nich líbí? Jagu a Skeptický, dokážete najít na ženských obecně něco, co je přitažlivé bez ohledu na věk?

Proč nehledat harmonii, proč vztahy hrotit do konfliktu za každou cenu, jak si přejí vyznavači gendru ueber alles?

No, když už zmińuje pan Tomský tu genderovou příručku Ministerstva školství, je vidět, že v čele resortu stojí žena genderem téměř uhranutá.

Děs běs, zastydlý emerický gender konečně dorazil do Čech.. Na webové stránce MŠMT se snaží čtenářům vnutit názor, že "Lékař má lepší image než lékařka, kuchař je důstojnější název než kuchařka a učitel má v obecném povědomí vyšší status než učitelka. "

No a pak následuje dotyčná genderová příručka ke stažení. Stáhnu, počtu si.

Pokochejte se taky:

http://www.msmt.cz/socialni...
11. 01. 2010 | 22:00

Lena napsal(a):

im,

k Vaší otázce: budete se divit, ale mám daleko víc kamarádů než kamarádek, vycházím s nimi velmi dobře a taky vím moc dobře, proč se kamarádím spíš s chlapama. Což ovšem neznamená, že nutně musím nechat bez povšimnutí hlupáctví, sebestřednost, sebelítost, neschopnost, nabubřelost a nezodpovědnost určitých individuí.

Příjemné čtení. Mě stačilo prohlédnutí 5 stran. Mají tam chybku: výraz "nestraníky" nespárovali s nestraničkami. :-)
11. 01. 2010 | 23:02

mb napsal(a):

mrknul jsem do té brožury ...

nemecky umim castecne ... ale ten politicky nekorektní jazyk ( generické maskulinum ) se mi překládal mnohem lépe, než genderově politicky korektní opisy ....

považuju to za prznění ( protože násilné ) jazyka ....

jestli to zvedne sebevědomí ( iluze , že je to zbaví konkrétní ( ne zástupné ) diskriminace významného množství žen ...

tak ať si to tak dělaj ...

mě generické maskulinum neuráží (ale já jsem muž) ....

zajímal by mě výzkum, kolika procent ( německých, anglických, českých) žen se generické maskulinum dotýká ...

hodnotím to jen za sebe ....

příjemné debatování .....
11. 01. 2010 | 23:12

Lena napsal(a):

PS. V podstatě mě dráždí, když je textík plný logických chyb, takže odporuje sám sobě. Anebo si dokonce při vlastní nelogičnosti srdceryvně stěžuje na ženskou nelogičnost či hysterii (nevím, zda někdo zde vůbec ví, jak opravdová hysterie vypadá - zatím se mi to nejeví).
11. 01. 2010 | 23:12

skeptický napsal(a):

Vážená paní IM

Tu Vámí doporučenou genderovou příručku jsem přečetl jedním dechem.Děkuji.

Dost to připomíná VUML.
Škoda,že tenkrát nebyly nábory na automechaničky.
A stejně neumějí parkovat ani couvat.

Měl bych připomínky.

Pokud rozhodnutím sněmovny nemůžeme,jak se stalo v Anglii před 120 lety, zahrnout do mužské formy označení osob a profesí i ženy(s tím by se paní nespokojily),měly by po společensky užitečné kariéře,navrhuji následující.

Všechna označení povolání uvést do středního rodu podle vzoru udělátko.

Doktorátko,právníčátko,zubařátko,občaňátko atd.
Přídavná jména uvedeme do středního rodu.
Příklad : blbé blonďátko.

Je zajímavé,co se dnes samo označuje za vědce.Je dobře,že lidé cestují.Někam odjedou,a nabudou moudrosti.

Někde vyhrabu výstřižky z RP ,takový koutek vysvětlující co je proletářský internacionalizmus,nacionalizmus a podobně,kde se pečovalo o uvědomělost občanů.

Napadlo mne,až někdo bude chtít,abych mu ukázal občanku,ukážu prstem.
Tím odpadnou složité konstrukce.

Jinak je mi ženský rod zcela ukradený,v jakémkoliv věku(viz diskuse výše).Chodím se sem bavit těmi,co to prožívají.Občas si rejpnu.

Pokud bychom se měli uchýlit k neslušným výrazům v hádkách,navrhoval bych genderově vyvážená označení jako pí.us a .uračka.

Vaše Skeptické
12. 01. 2010 | 01:24

žena napsal(a):

Paní im,

děkuji za odkaz na danou příručku. Přečetla jsem celou. Tak už máme, co jsme chtěli/y?

Podle mého názoru došlo v počátcích k dělbě práce mezi muži a ženami naprosto přirozeně.

Podle mě by se pozornost nás žen měla ubírat směrem k lepší výchově dětí. Když už tady máme vypracovanou takovouto metodiku, snad se úsilí feministek a feministů zaměří na děti ze sociálně slabých vrstev.
12. 01. 2010 | 07:38

Jag napsal(a):

BLB se nikdy neztratí.Jen se transformuje na vědce a nové metody práce.Jedno jestli ženská nebo chlap.
12. 01. 2010 | 07:56

žena napsal(a):

Pane Jagu,

cítím se diskriminována použitím Vašeho BLB namísto genderově rovně BLB a BLBKA :-)

Asi jste nečetl zmíněnou příručku. Já ano a tak vím, co se mě bytostně dotýká :-)
12. 01. 2010 | 08:06

skeptický napsal(a):

Fem. forma blba je blbaňa nebo blběna.
Další genderově vyvážená oslovení jsou kravoj a volyně.
12. 01. 2010 | 08:34

žena napsal(a):

Pane Skeptický,

nebyl jste v realizačním týmu té příručky?
Vlastně ne, protože takovéhle perly tam chybí. Díky :-))
12. 01. 2010 | 08:41

skeptický napsal(a):

Chybějí by bylo gramaticky lepší.

Jsem rovněž uražen a pobouřen,že neexistují perlové (příp.perli).
Zatím je to sranda,ujištují nás,že je to pouze návod.

Legrační je,když nějaký stát obviní ze zločinů,oni se nevztekají,ale jsou pobouřeni.

Dnes to vypadá jako sranda,ale ono se za to bude jednou pokutovat,tahat po soudech,a zavírat.

Budou tu jednou chodit komise ,jak za stara chodily čuchat v pátek pod okna,zda si někdo nepeče maso.
Teď už začali s lezením do domů šťourat se v popelu čím kdo topí.

Kdyby nešla elektřina,nebo dálkové topení,polovina lidí by dnes nepřežila zimu.
12. 01. 2010 | 09:06

žena napsal(a):

Je mi z toho smutno. Místo abychom zlepšovali své mezilidské vztahy, hledáme stále něco, co nás může pobuřovat...

Vzrůstá agresivita dětí a my se zabýváme takovýmito věcmi :-(

Kdo řekne DOST! Máme u nás stejná práva, jako ženy jsme dokázaly, že jsme schopné vykonávat snad veškerá zaměstnání...

Stále platí, že většina žen se chce spojit s mužem a vychovávat s ním děti. Kolik žen u nás stojí o genderovou rovnost?
12. 01. 2010 | 09:23

skeptický napsal(a):

Co je tolerantnost.

Mnozí nositelé pravicových názorů se dovolávají tolerantnosti při pohovorech.Co je tolerantnost?Doslova snášenlivost k odlišným názorům,k lidem jiného politického či náboženského vyznání.V měšťáckém pojetí je projevem raného liberalismu,hlásajícího absolutní svobodu a volnost bez ohledu na společenské zájmy.

V komunistickém pojetí představuje tolerantnost citlivý,soudružský přístup k třídnímu spojenci,snahu nevyhrotit dílčí rozpory do roztržky.Anebo dobrou vůli vyslechnout názory oponenta či protivníka bez předem vyslovené nedůvěry,apriorního odmítnutí jeho argumentů,snahu udržet diskusi v demokratické a korektní rovině.

Neznamená však oportunistickou snášenlivost k jakémukoliv názoru,postoji.Naše pojetí tolerance je podřízeno komunistické stranickosti.Oponent má právo,abychom ho pozorně vyslechli,zvážili jeho argumenty,komunista však má bojovat z principálních stranických pozic za zájmy strany,dělnické třídy,socialismu.

Uznáváme jednotlivci právo mít vlastní názory,respektujeme tuto skutečnost,pokud ovšem nevede k protispolečenskému jednání,ale vedeme s nimi důsledný ideový a politický boj.

Tato tolerantnost nemá tedy ale nic společného s bezbřehou snášenlivostí,s liberalismem jichž se dovolávají pravicoví oportunisté,kteří se tak snaží otupit ostří kritiky svých nemarxistických,protistranických názorů a postojů,a dosáhnout generálního pardonu.
12. 01. 2010 | 09:29

žena napsal(a):

Pane Skeptický,

teď už chápu, že Vám příručka připomíná VUML (pro mladší ročníky VUML= Večerní univerzita marxismu-leninismu) :-(

Podle všeho pro moc je ideální mít společného nepřítele. Ale v tomto případě se bráním mít za společného nepřítele muže.

Kdy už někdo založí homoistické hnutí, které bude propagovat humánní myšlenky, společné soužití obou pohlaví bez vzájemného napadání a stálého dokazování genderové rovnosti...
Jsme přeci HOMO SAPIENS SAPIENS
12. 01. 2010 | 09:50

skeptický napsal(a):

Podrobíte-li hesla,kterými nás krmí důslednému jazykozpytnému rozboru,možná dojdete k překvapivým zjištěním.

Mají nás za dobytek,ale my jsme celí dojatí,když nám řeknou, že jsme homo sapiens.A smějí se do hrsti,když to opakujeme.
V tom se skrývá homos a penis.
Spiknutí,co Vám mám povídat.To druhé sapiens je pro napi se,pse.

V příručce nám nedoporučují používat mankind (lidstvo),to si reservují pro sebe,a dávají si za služby medaile,doktoráty a ceny.

Chce to stranickou ostražitost.
12. 01. 2010 | 10:26

žena napsal(a):

Škoda, že jsme nezůstali pouze sapiens. Ne vždy, co je moudré, je i rozumné.

Ostražitost je vlastnost lovců, ne? :-)
12. 01. 2010 | 10:34

skeptický napsal(a):

Co je nacionalismus

Je to buržoazní ideologie a politika,zdůrazňující jednostranné zájmy národa nade všechny ostatní,hlásající národní výjimečnost a nedůvěru až nepřátelství vůči jiným národům.

Pomocí nacionalismu rozdmýchává buržoasie národnostní třenice a zdůvodňuje imperialistickou expanzi.Pomocí nacionalismu se snaží otupit třídní vědomí dělnické třídy,třídní boj,podřizovat si politicky dělnické hnutí v zájmu svých třídních velmocenských zájmů,rozbíjet mezinárodní solidaritu dělnické třídy,mezinárodního dělnického hnutí.

Dnes využívá buržoasie nacionalismu hlavně k podněcování rozporů mezi státy socialistického společenství.Nacionalismus,který se může projevit i uvnitř socialismu,nesprávně podřizuje zájmy jednotlivých socialistických zemí nad zájmy celého socialistického společenství nebo dokonce proti nim,a tím nahrává imperialismu.

Určitou pokrokovou úlohu může za příznivých okolností sehrát nacionalismus porobených národů a národů koloniálních v boji proti světovému imperialismu.

Marxismus odmítá buržoazní nacionalismus jako ideologii reakční a dělnickému hnutí i socialistickému společenství krajně škodlivou.

Proti němu staví proletářský internacionalismus,který je hlavní zbraní dělnického hnutí proti mezinárodnímu sjednocenému kapitálu.O škodlivosti nacionalismu jsme se mohli přesvědčit v uplynulých letech.Stal se nástrojem rozdmychávání antisovětismu a pokusu o odtržení ČSSR od socialistického společenství.
12. 01. 2010 | 10:45

žena napsal(a):

Pane Skeptický,
píšete:"Podrobíte-li hesla,kterými nás krmí důslednému jazykozpytnému rozboru,možná dojdete k překvapivým zjištěním."
Myslím, že málokdo si přečte uvedenou definici nacionalismu. Přiznávám, že ani nevím, proč jste to zde napsal (napadlo mě, že kvůli srovnání genderismu a nacionalismu - nevím).

Škoda, že zde nemáme k diskusi jednu z hlasatelek genderové rovnosti. Možná, že by nám vysvětlila, čemu v jejich tažení nerozumíme. Připadá mi zvláštní, že když jsem se ptala ředitelky Gender Studies paní Sokačové na jejím blogu, vůbec nereagovala. To samé se mi stalo ke konci diskuse s feministkou paní Veselou Samkovou na její blogu Potřebují ženy kvóty?
12. 01. 2010 | 11:11

žena napsal(a):

Abych byla konkrétní, uvádím své dotazy na paní Veselou Samkovou v blogu Potřebují ženy kvóty, na které jsem nedostala odpovědi:
Mám několik dotazů:
Je žena se základním vzděláním pracující v kravíně méněcenná?
Je vysokoškolsky vzdělaná žena chtějící zůstat doma a vychovávat své děti např. do pěti let jejich věku nerozumná?
Je rozumné snažit se, aby v Česku, kde mají ženy stejná práva jako muži, se ženy snažily spojit proti mužům, namísto aby se snažily spojit s muži ve snaze co nejlépe vychovat vlastní potomky?
12. 01. 2010 | 11:16

Jag napsal(a):

Základem obecné lidské blbosti je vytvořit komise,příručky s poučkami a pak to uvádět jako vědecké dílo do praxe,popřípadě do škol.....přece si všichni nemyslíte,že se těch miliony volů a volyň ztratilo?Dnes personální komunistické buňky přešly jako transformované buňky kapitalistické na dotazníky typu:Kdo je nejlepší pracovník ve vaší soukromé firmě?Dotazník pochopitelně vyplní vedoucí s platem 200 000měsíčně a s právem manipulovat s podřízenými svým peněžním fondem.Takže kdo bude nejlepší a kdo lempl?Hádejte?
12. 01. 2010 | 11:23

Jag napsal(a):

Ženo,nejméně ohrožuje vládnoucí a zlodějské mafie rozhádaná rodina,národ.Mohu vám říct svůj příběh z pracoviště.Když jsme byli mladí a drželi basu,tak byl zmetek vedoucí na uzdě a nic nevěděl.jakmile jsme se rozpadli,porod,odchod kolegy,tak tam přišli jiní a už to začlo.Donášení,hádky,spory a závist.Musel jsem nakonec po donášení odejít.......
12. 01. 2010 | 11:27

žena napsal(a):

Pane Jagu,

souhlasím s Vámi, že pro manipulaci s lidmi je výhodné najít společného nepřítele.

Článek Kdopak by se genderu bál? je podle mě příkladem podnětu k rozmíšce mužů a žen. Jako bychom se běžně dostatečně nedohadovali :-(
12. 01. 2010 | 11:33

skeptický napsal(a):

Možná ta kvákomluva,jak to nazval autor, někoho osloví.Je to pořád stejné.

Za nevolnictví se pracovalo na panském čtyři dny v týdnu.
Daňové prázniny jsou teď od kdy?

Byly tu doby,kdy jsme povinně chodili volit hajzly.

Dnes máme na vyvbranou mezi hochštaplery a grázly.
12. 01. 2010 | 11:50

skeptický napsal(a):

Když ta dnešní střední a končící generace lékařů a všech ostatních intelektuálních elit vystudovala Marxismus,tak ta nová musí mít náhradu.
Tohle byla jenom jazyková příručka.Záběr je mnohem širší.
12. 01. 2010 | 12:01

im napsal(a):

Ale, pane S.,ta náhrada je už nějakou dobu po ruce, jmenuje se politická korektnost. Politická korektnost je jedna z nejzhoubnějších věcí dnešní doby, je stejně děsivá jako marxismus, pravil někdo.
13. 01. 2010 | 00:26

skeptický napsal(a):

Milá Imčo
Prvenství tohoto objevu přenechám Vám,já jdu pokračovat na vynálezu střelného prachu.
13. 01. 2010 | 00:57

skeptický napsal(a):

P.S.
Jsem na Vás hrdý.Ať vidí,že nejsme jen tak ledajaký blbci.
13. 01. 2010 | 01:23

im napsal(a):

Ledajací blbci a blbky. Mějte se, jdu vynalézat papír a tuš.
14. 01. 2010 | 22:55

Elisabeth napsal(a):

posledni odstavec neni snad myslen vazne.

To j e opravdu bomba, protoze tu mame rovnost, muzi opousti tehotne zeny....

To snad neni mozne, fakt to myslite vazne pane Toman?
15. 01. 2010 | 19:26

skeptický napsal(a):

im

Vy to máte děvčata lehký.Blbci jsou všude.

Čím to,že tady o žádnou blbku člověk nezavadí?
15. 01. 2010 | 22:07

882911 napsal(a):

Mluvit správně česky můžeš, i když jsi ze Žižkova, napomínal dědeček mou babičku. To bylo za první republiky, ctěné publikum promine. A ona se k tomu stavěla skepticky neb dědečka považovala za naivního optimistu. Zdá se, že od obrození jsme ve vývoji a ještě jsme se nerozhodli, kolik čeština vydrží. Televize to předvádí v barvách a blogy neméně barvitě.
Moje babičky neznaly pojem feminismus. Muži v rodině z matčiny i otcovy strany byli prostě pod pantoflem. Ti chytřejší to nesli s nadhledem a elegancí. Ostatní si ani nevšimli.

Už dlouho jsem se tak nenasmála. Jste skvělí!
15. 01. 2010 | 22:20

im napsal(a):

Pane S.,
zkuste dbát o genderové správné vyjadřování:-)

Tu poslední větu byste si měl opravit na genderově korektní... "Čím to, že tady o žádnnou blbku ani blbce člověk/člověkyně nezavadí?".....
15. 01. 2010 | 22:57

im napsal(a):

....žádnou....
15. 01. 2010 | 22:58

im napsal(a):

@882911

Moje babičky taky feminismus neznaly a postavení dědečků bylo stejné, jako u vás. :-)
15. 01. 2010 | 23:01

skeptický napsal(a):

Ony ty ženy,i bez nějakého ponoukání od feministek jsou všechny řízeny z jednoho místa,asi Severního Pólu,a mají společný úkol,aby ty chlapy s.... .

A když se konečně nějaký vzmuží,a vzbouří se,udělají scénu,jaké jsou chudinky.

Jak by mohli chlapi doufat,že si udělají pořádek ve státě,když si nedokážou udělat pořádek doma.

A o tom tem fenymizmus je od začátku.

A teď nám sem stejný zdroj,který financuje fenymizmus,posílá lidi,kterým Súra 4.34 přikazuje :

Muži mají postavení nad ženami.Ty,jejichž neposlušnosti se obáváte,varujte,vykažte jim místo na spaní a bijte je.

Ó,jak odporné.Jsem pobouřen.

Křesťanská civilizace,ani národní státy se nedají snadno ovládnout.Takže to ve světě vypadá,jak to vypadá,aby se to obešlo.Jakákoliv snaha o nápravu je kriminalizována novými humanistickými pravidly.
Umělá bezmocnost.
16. 01. 2010 | 12:49

882911 napsal(a):

Ve vší úctě - ovládnout se nechají jenom psi. Kočky si člověka ochočily.
16. 01. 2010 | 20:30

882911 napsal(a):

Ve vší úctě - ovládnout se nechají jenom psi. Kočky si člověka ochočily.
16. 01. 2010 | 20:31

882911 napsal(a):

Lituji, tak duchaplné to nebylo, aby to tam muselo být dvakrát.Promiňte prosím!
16. 01. 2010 | 20:34

skeptický napsal(a):

882911

Nebylo to vůbec duchaplné.
Bylo to geniální.
16. 01. 2010 | 23:19

skeptický napsal(a):

Humanistické řeči o rovnosti volnosti a bratrství jsou chytře kalkulovaný podvratný nesmysl.

Stejně tak opěvovaná a upřednostňovaná teorie evoluce,používaná zhusta jako důkaz neplatnosti kreacionismu.

Rovnost je opakem řádu.Řád čili hierarchie je na nebi,na zemi i v pekle.

Volnost je neuznávání zákonů,čili anarchie.

Bratrství je dobrovolné vzdaní se zájmu společnosti pro vyšší zájem,anulování pudu sebezáchovy.
Zbouráme hradby,zrušíme armádu.
Výsledek je nasnadě.

Humanismus,zbožnění člověka a kult rozumu,odvádí člověka od boha,bere víru jako stmelující faktor,znemravňuje ho,bratrství,míšení nesourodého oslabuje soudržnost národního společenství,vlastenectví je ocejchováno jako nacionalismus.

Je to boj tří náboženství jednoho Boha,které si podržely ve svých svatých knihách,že budou vládnout světu.To může jen jeden.

Jméno hry je lež a manipulace.Rovnost,volnost a bratrství se zatím káže jen civilizaci křesťanské.Zákazy náboženských symbolů? Zkuste to jinde.

Přátelství mezi národy? Co vidíme kolem sebe jsou jen zájmy.
Stále jsme jen u toho kázání vody.

Staré pravidlo synů pouště praví,že cizinec ve tvém stanu je host,dvacet jsou nepřátelé.
17. 01. 2010 | 12:00

882911 napsal(a):

Vážený pane Skeptický, napsal jste to moc pěkně. Ale já jsem přízemní povaha. Věřím jen svým rukám, že mě uživí a svému muži, že mě ochrání. Náboženství je pro mne v současnosti spíš zdrojem neustálých třenic než něčím přínosným. Zdá se, že žijeme na pokraji dalšího období stěhování národů. Doufejme, že i nadále dokážeme konflikty řešit nudnými proslovy politiků bez války, která by mohla být pro naši civilizaci osudnou.
17. 01. 2010 | 22:22

skeptický napsal(a):

Milé číslo

Chápání náboženství má několik vrstev.

Doslovné znění,chápání doslova.

Alegorie a podobenství,kde si každý představuje něco jiného,ale má dojem,že ho to oslovilo.Obvykle mají duální význam,kde ten druhý význam uniká,ten není pro laickou veřejnost.V to počítám dnes i kněží.

Jako kód chování,rozlišení dobra a zla,zločinu a trestu bylo velmi srozumitelné,a udržovalo masy v bázni boží.

Křesťanství bohužel vzalo obrat k monopolnímu organizovanému obchodování s vírou,a obrovskému zneužití moci.

Během historie bylo konkurenčními náboženstvími nenáviděno,a buď vnášením rozkolu,anebo vojenskými výboji neustále ohrožováno.
Výsledkem je rozštěpení církví,sektářství,a drastické oslabení moci,a odvádění lidí od víry novými ideologiemi.
Problémem křesťanství je to,že je náboženstvím mnoha národů,které dělí jazyk,a hnárodní zájmy,což je další slabinou v jednotě.

V tomto je proti zbývajícím v obrovské nevýhodě.

Dnešnímu stěhování národů rozumím tak,že je záměrné,účelové,a je nám vysvětlováno jako historicky nevyhnutelná věc,s kterou se nutno smířit.

O Trojských koních a Danajských darech darmo mluvit.

Je to konec západní civilizace,někomu se to tak hodí.
Rozděl a panuj.

Právě na to,aby se znemožnilo se ozvat je ta korektnost.

Ruka,která si předělává svět podle svých záměrů si dosadila do všech "demokraticky zvolených" vlád svoje lidi,takže tam zastání nehledejte.

Až se ti červení a černí mravenci dostatečně namíchají,pak je snadné je kdykoliv obrátit jednoho proti druhému,když bude potřeba.

Mravenci mají blíž k přirodě,perou se na potkání.

Doufám,že Vás manžel ochrání.
18. 01. 2010 | 00:32

882911 napsal(a):

Pane Skeptický,zdá se, že jsme si tady z diskuse udělali soukromý podnik a tak jenom krátce:
Nevidím „ruku, která si předělává svět podle svých záměrů…“, vidím jen chaos. Jen pro názornost: Na Haiti nejde o víru. Když jde o přežití, nános civilizace zmizí. Nepřísluší mi někoho kritizovat. Kdybych si musela vybrat mezi trpným očekáváním konce a nemorálním násilím na jiné stejně bezbranné oběti, kdo ví, co bych udělala…
Každopádně v řadě bodů si rozumíme. Proto Vám děkuji, že jste mi věnoval čas a pozornost. Možná na sebe narazíme u pana Broma. Na Politickou korektnost je potřeba si posvítit.
18. 01. 2010 | 21:40

kozačky s.oliver napsal(a):

Nevidím „ruku, která si předělává svět podle svých záměrů
16. 02. 2010 | 18:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy