Děti do jeslí, ženy do výroby!

26. 01. 2010 | 09:18
Přečteno 5152 krát
Džamila Stehlíková, specialistka na rovné příležitosti žen a mužů (Bez jeslí Česko mít víc dětí nebude, vyšlo v autorčině blogu na Aktuálně-cz a v LN 21.1.), chce státní výstavbou jeslí zvýšit porodnost. Zřejmě se domnívá, že jde o problém převážně materiální. Dobře víme, že jsou mladé páry s dětmi a jedním platem většinou chudší než jejich bezdětní vrstevníci, i to, že mnohé ženy dnes chtějí chodit do práce.

Ale „slaďování rodinného a pracovního života,“ jak píše, čili předpokladu, že jesle zaměstnané matky „přesvědčí“ mít více dětí, by se Lev Davidovič Trotskij, velký průkopník státní převýchovy okamžitě po porodu, zasmál. S porodností tahle myšlenka přece nesouvisí, porodnost se v Sovětském svazu okamžitě zavedením jeslí propadla.

Hlavní problém totiž nejsou jesle, ani ženy, ale muži. Zhruba třetina z nich tak dlouho váhá, až přebere. Život v „mamá hotelu“ je pohodlný a sexuální příležitost na každém rohu. I ti, kteří si dvě tři partnerství vyzkoušejí, se na otcovství většinou necítí, stále hledají tu pravou a ne povinnosti. Místo, aby do toho hupli v období velké zamilovanosti, vyčkávají a na rozdíl od žen, to na ně nepřijde. Muži se také stali pro ženy velkým rizikem, vždyť 78 % všech dětí nespí pod střechou vlastního otce. Možná také, že společenství egoistických jedináčků, není schopno mít děti.

Chápu, že Stehlíková myslí materialisticky, vždyť stát a škola ztratily svou normativní funkci a k rodičovství nevedou, politika a národ se dávno rozvedly a rovnostářství osvobodilo muže od povinností. Jenomže i z materiálního hlediska je to obráceně. Česká společnost je příliš bohatá, aby měla děti. I u nás mají nejvíce dětí chudí! Anebo jsou chudí, protože mají děti? Babo raď!

Ale nezoufejme! Je tu rezervoir čilých důchodců, kteří rádi zaskočí. Stačila by pořádná reklamní kampaň pod heslem: udělej si vnuka sám! Už teď je kolem sebe vidíme s kočárkem i s dětmi na pískovišti, a hlavně na rozdíl od mužů z Marsu a kolektivních pečovatelek z jeslí, jsou ochotni dělat chůvy téměř zadarmo.

Nechci být podezíravý, ale co když, tak jako Trockému, ani paní exministryni o porodnost vůbec nejde.

Lidové noviny 25.1.10

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

A příživníci do basy.
26. 01. 2010 | 09:23

Ládik napsal(a):

Trotskij je Trockij, žádný trotl.
26. 01. 2010 | 09:25

JPK napsal(a):

Pane Tolčinský, s Vaším trotlovstvím nemá cenu polemizovat, jen bych rád, kdyby mi tu někdo vysvětlil, jak by fungoval svět, kdyby lidí stále přibývalo. Nějak se nemohu zbavit dojmu, že dříve či později by muselo dojít k porušení Zákona o zachování hmoty. Protože takový ořestupek považuji za neomluvitelný, bbyl bych raději, kdyby se dětí nerodilo tolik.
26. 01. 2010 | 09:25

Milan napsal(a):

Mýlíte se i Vy. Problémem nejsou muži, ale ženy. To ženy odkládají svatbu a mateřství na dobu po třicítce - ale v tu dobu jsou už muži staří a mají rozum a nehodlají riskovat rozvod a alimenty... Mezi 19 až 24 je ale skoro každý muž ochoten se oženit, v tu dobu je ale ženy za manžely nechtějí.
26. 01. 2010 | 09:29

martys napsal(a):

pane Tomský (a nejen vy) vzpamatujte se!!! důchodce - co to je? v dnešní době je to většinou "lidská troska" (čest výjimkám) které už absolutně nelze svěřit péči o dítě!!! protože pokud ten člověk ještě jenom trochu může tak pracuje, aby přežil - a bude to ještě horší (věk důchodu se bude zvyšovat)
26. 01. 2010 | 09:29

iga napsal(a):

Tak nevim, moje deti s nama (mamkou a tatkou) sice spi v posteli a pod sterchou, ale ta strecha tatkovi nepatri, myslel jste to takhle?
26. 01. 2010 | 09:36

Bara napsal(a):

martys: Pan Tomský měl na mysli "důchodce" typu Karel Gott. Ti si to dovolit samozřejmě můžou :-)
Milane, já mám dva syny mezi 19 a 24 lety a ani jeden se ženit zatím nechce. Vaše tvrzení je zřejmě jen vaše osobní zkušenost, ale nevím, platí-li obecně.
26. 01. 2010 | 09:37

Ládik napsal(a):

Nové jesle by měly být vybudovány blízko bydliště Paroubka. Dokud je v říji.
26. 01. 2010 | 09:38

Petra napsal(a):

Pane Tomský, máte pravdu v tom, že rodičovství je i věc mužů, ale mýlíte se v tom, že dostatečné pečovatelské služby nemají vliv na rozhodnutí mít děti. V zemích, kde ženy (potažmo i muži) mohou sladit své rodičovství s prací je porodnost mnohem lepší než u nás. Sice tvrdíte, že jsme bohatí, ale většina mladých Čechů a Češek jsou homo hypotecus a čas plodnosti je zatraceně krátký. Nevím, co je špatného na moderních jesličkách, kde jsou děti spokojené. Pro zaměstnanatele je také lepší žena, která se vrátí už po roce nebo po roce a půl např. na zkrácený úvazek a pro ženy je zase toto pojistka, kdyby se stalo něco s mužem, že jsou schopné zajistit hlídání a děti uživit.Navíc ženy, které se vrací dřív do práce, nepobírají dávky, platí daně a zlepšují ekonomickou situaci rodiny, která o to víc může vrátit do systému.Co je na tom špatného?
26. 01. 2010 | 09:40

martys napsal(a):

bara:

na výjimkách se nedá stavět systém....Gott je jeden, tzv obyčejných lidí jsou statísíce
26. 01. 2010 | 09:44

krok napsal(a):

Sášenko, když dokázal zvednout porodnost i Husák, proč by to nešlo i dnes?:-))
26. 01. 2010 | 09:48

ludka napsal(a):

souhlasím s Petrou a bylo radost číst příspěvek , který byl k věci a bez obhroublostí
26. 01. 2010 | 09:57

Lena napsal(a):

Dřív byli lidi o mnoho chudší a děti měli. S těmi sobeckými jedináčky naprosto souhlasím. Mít pěknou a spokojenou rodinu a udržet si jí, už dneska není moderní, byť toto je hodnota nepomíjivá - na rozdíl od toho, čemu lidi pozornost a úsilí věnují.
Jesle by částečně pomoct mohly. Ale taky je pravda, co tu už bylo psáno, že velké množení lidstva už začíná být nežádoucí.
26. 01. 2010 | 10:00

Smutný buvol napsal(a):

Ježiš marjá, kdo a co se nám to tady snaží vymývat mozky. Různí Kocábové a Džamily. Když slyším spojení jako Džamila Stehlíková
tak mě napadají spojení: John Kocourek, Helmut Džugašvili, Rostislav Lyonel, Dezidér Einstein. Kazaško Džamilo, což takhle zavést povinně do škol jízdu na koni!
26. 01. 2010 | 10:05

Sandrro napsal(a):

Když chce vyřešit porodnost, má přijít k nám do hospody. Posledně jsem tam vyřešili daně, sociálku, důchody a zdravotnictví...ostaní jsme nestihli, páč zavírali. Tak tu porodnost snad příště...

NERUB
(Nová ekonomická rada "U Berušek")
26. 01. 2010 | 10:14

DF napsal(a):

Buďto mám na vyšší šprucli štaflí Život, pak ho "dělám", podporuji, udržuji, ctím (dle povahy). Nebo mám výš Já, a pak ho "dělám", podporuji, udržuji, vylepšuji (dle povahy). Ano, pořadí špruclí se v ontogenezi může změnit a mění tam i zpátky ... např. když člověk na stará kolena vidí, jaký voloviny dělal za mlada ...
Ale, a teprve tady, je ten zásadní rozdíl: v první variantě je možnost pokračování (jó, taky třeba dělat ty samý voloviny). Ale v druhý variantě je to řešení DEFINITIVNÍ: truhla. A volat na konci při ukládání do bedny: já ale tehdá neměl úplně voptimální podmínky, voni nám u zadku zrušili jesle a kleslo porodné a já byl na začátku sqělý kariéry a já ... pozdě.
A jak to pak vypadá ve fylogenezi? Vizte Flégrovu důchodovou reformu:
http://jaroslavflegr.bigblo...
26. 01. 2010 | 11:12

Karel napsal(a):

Ládik
A Topolánek také někdy hárá, ne?
26. 01. 2010 | 11:42

Daňový poplatník napsal(a):

Řešní jsou prostá, ale ne dostatečně proevropská, multikulturální a nedostatečně rozvíjejí individuální deklaratorní práva nechat sebou manipulovat nadnárodními monopoly.
Tenina Milča Stehlíkojc už naštěstí nemá co zkazit, Kocáb to však dostatečně jistí.
26. 01. 2010 | 11:55

Rumcajs napsal(a):

Jestli chtějí důchodci udržet průběžný důchodový systém, tak jim asi nic jiného nezbude.
26. 01. 2010 | 12:10

Pocestny napsal(a):

S tím se nedá nesouhlasit.

Je věcí rodičů, ne kojných a vychen, mít děti.
Mít děti není mít auto.
Mít děti je way of living...
Nelze si hrát 8 - 10 hodin denně tu buzihru na "free & devoted teammate" v korporaci a současně být mámou v době, kdy mladé samici potřebuje.

Nojo, ale povídejte to generaci nezamýšlených důsledků sprematické nekázně v posledním ročníku VŠ, která vyrostla na mámě značky Sunar.

Náš životní trend nám říká:
Udělej se co nejexploatovatelnějším, buď vždy ochoten a připraven, pionýre karierismu....
můžeš donosit a porodit, ale na plný úvazek jsi manažerkou, tak se nemůžeš flákat jako selka s nateklejma kozama, poroď kajzrem, ať si nezničíš chasis, po půl roce dítě na flašku, jinak přijdeě o prsa a šup do tělocvičny, tuhle firmu nerepresentujou rozteklý buchty a náměstek si už třičtvrtě roku nevrznul, tak sebou hoď, nejde s ním vydržet na meetingu."

Hlavně, když vydíme, co to dělá s kámoškama, tak jak to máme vydržet my....

Kucí jsou to samé, po roce zjistí, že "chlapectví" je lepší, tak to "vykešujou" a pak se chluběj roštěnkám ve Špindlu v baru fotkama té barbínky, co jim "jí ta s..ně vzala". Rozvedenej, to je kolem třicítky luxus, jenže hoši nechápou, že jejich ročníky loví jen ty, které chtějí do roka to samé, z čeho frája prchl...
Kdepak, kdo se nechce množit, nesmí dostudovat..-))

Záchrannej padák je jen korporátní výjezdová promiskuita či život v komunitě, kde sex je tělocvik...

HomoFaberizace má zase novou, nalíčenou, vysportovanou, korporátní tvář...

Novodobá obdoba SS Mládeže aneb "posuň své dětství do 36 let".

Jesle jsou socanova strčka korporátům, to že sekretářky budou mít děti ještě blbější, než jsou ony samy, to korporáta nezajímá, chce jejich čas a výkon hned.

Dokážeme dát každému fízlovi doživotní důchod, ale dát malým dětem tři roky s matkou, to je nad naše síly. Role státu je zde v tom, že odtlačí korporáty a nenechá se vydírat žvásty o rentabilitě.

Jestli nepřestaneme vyrábět generace zmršených sirotků ze státních sirotčinců, jestli ponecháme korporáta, aby se cenově povozil na základních potřebách dítěte do tří let, nedivme se ničemu, co se kolem děje.
Jestliže jako normalizační dítě cítím jeden obrovský dluh, málo času s rodiči, nechápu, že ho necítí ti, kdo vyrostli dříve, v dobách pojného budování.
Že ho nemá dnešní generace, není překvapením, druhá půlka 80 let byla dobou absolutně morbidních pravidel, doplním výše psané,
jde o generaci egoistických jedináčků z rozvedených rodin...
pokud tenhle zločin necháme opakovat, bude vymalováno,můžeme dožít jako importéři migrantů.
26. 01. 2010 | 12:31

Pocestny napsal(a):

vidíme...mea culpa
26. 01. 2010 | 12:32

pgjed napsal(a):

Pane Tomský, trefa do černého. A ještě bych k tomu přidal. Není to právě tato společnost a tento stát, který sice roní slzy nad zkomírající populační křivkou, ale který všude propaguje a upřednostňuje konzum a hmotně stimuluje nesezdané páry, svobodné matky a bezdětné na ůkor tradičních rodin s dětni? A nejsou ti mladí, kteří raději nechtějí ani děti ani rodinu, právě ti dospělci, které jejich aktivní matky, řvoucí usoplené, rozespalé, celé zelené vlekly den co den tmou do jeslí, hlavně proto, že to nemohly doma s dítětem vydržet, nebo jim bylo líto, že z mateřské nenašetří na trabanta? Myslím, že bohatě sklízíme setbu z doby, lepších zítřků a nevalné přítomnosti.
26. 01. 2010 | 12:36

pgjed napsal(a):

To Petra 26.01.2010 09:40:18:

Ptáte se, odpovídám. Podle mého bytostného přesvědčení, malé dítě potřebuje mít matku u sebe, minimálně dodoby, než začne chodit do školy. Důvody pro jesle, které uvádíte, jsou zástupné a přínosy rovněž. Stát vyhází neskutečná množství peněz na naprosto šílené zbytečnosti. Kdyby zlomek z toho věnoval na to aby matky s dětni mohly být doma a teprve pak se vrátit do zaměstnání, vydělali by na tom v konečném důsledku všichni.
26. 01. 2010 | 12:47

buldatra napsal(a):

Jesle jsou jen pro nepoučené pesimisty.
Kdo je poučí?

Paní Džamila Stehlíková je asi z gruntu moc hodná ženská, humanistka a jsou i další moc hodní lidé, humanisti. Vlastně, být tak nějak humanista, se dnes nosí. A tak humanistou je kde kdo. Nebo si to alespoň myslí.
Lidi blbnou zkrátka různě.

A jak jde čas, humanistů vlastně ubývá.
Staří humanisté odcházejí a mladých se rodí čím dál méně.

Totiž, takový humanista, když se narodí, to nemá lehké. V dětském věku je sice opečováván, je mu snášeno modré z nebe, je vzděláván, rozmazlován.

Ale pak mladý nadějný humanista dospěje a což je blbý, ale o to vlastně jde, musí začít makat.
To proto, že zestárlé předky jest třeba podporovat, by měli dosti žíru a oběživa po zbytek života, kterému se dnes ještě říká důchod. Aby mohl podporovat nejednoho spoluobčana, který neprodukuje žádný tovar, anžto smyslem jeho života je býti šimlem úředním, jiného, který přerozděluje jeho oběživo a tvoří bubliny, dalšího, který má příliš krátké ruce a tak nemůže nic užitečného tvořit, další a další, kteří žijí někde na druhé polokouli a různě strádají, jsou nemocní anebo mají hlad, protože všechno humanitární jídlo jim snědla miliarda jejich hladových krajanů, kteří jíst potřebují i tehdy, kdy je jejich země čím dál menší a všechny je neuživí.

Mladých humanistů je čím dál méně, hladových krků čím dál více.

Jesle s tím nehnou, protože mladý humanista je zapřažen v opratích, které se neustále utahují a on začíná nestíhat.
Chce-li opečovávat své budoucí potomstvo tak, jak byl sám opečováván, musí mu někdo sejmout opratě.

Místo toho však dozvídá se, co všechno musí, bude muset, co si musí uvědomit a jak je na tom dobře, zatímco jiní jsou na tom nesrovnatelně hůře (ač množí se nesrovnatelně více) a že lepší to už nebude. A hlavně, že musí makat a tvořit peníze a moc si nepouštět hubu na špacír.

Někde se stala velká, ale hodně velká systémová chyba, chyba v přístupu, chyba v chápání pojmů humanita a zodpovědnost za budoucnost. A koneckonců i za přítomnost.

Dnešní takzvaní humanisté, ale nejen oni, by si konečně měli uvědomit, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. A nikdy jinak.
26. 01. 2010 | 12:48

Pocestny napsal(a):

Napadla mne prasárna...
Podmínit důchod péčí o vnuky....-)
vyšší pro ty, kdož mají, nižší pro ty, kdož nemají....
Tak bychom si mohli ještě dnes začít předplácet otroky dluhů, které jejich gandpa/ma generation nasekala.

K podpoře rodičovství je třeba perversních metod, například zdanit rozvod..-))) žádné takové, že to, co rozdělením rodiny chybí dvěma mamlasům, doplatí stát, ale strhne se jim to z platu, aby děti dostaly napřed ve voucherech, zbytek pak ti dva na živoření.
Ne, že dnes má svobodná matka na přídavcích a welfare více než vdaná matka, jejíž partner náhle ze stejného platu jako dříve živí tři krky...
Zase tu vidím neschopnost vidění positivně - tentokrát u krajů.
Je věcí kraje, jak podpoří mateřství, ono se mu to vrátí omlazením, a to je investice nadevše, to je investice do "mandatorních výdajů" na 18 -26 let...
Je nejmenším problémem pro státní a veřejnou správu vytvořit prostor pro mateřské part time joby v veřejném sektoru, kde lze podřídit pravidla potřebám mateřství, kde pro to existují jistě komise a fondy ....známe erár, má komis tet na cokoliv.
To by ale v lidu muselo býtr více dobroty, než je v řiti medu.
Moje šestiletá zkušenost venčícího otce z reakcí mých oblíbených ročníků je depresívní.
Lidé, kteří nemají rádi malé děti, jsou trvale poškozeni...zvláště, pokud jsou z generací, které je už dávno měly..

Když nedáte svým dětem ty tři roky, vypěstujete si vetřelce..
26. 01. 2010 | 12:49

Petra napsal(a):

pro pgjed
"Bytostné přesvědčení" o tom, co dítě potřebuje nestačí. Člověk je tvor sociální. Proto i dítě potřebuje, když se od ranného věku učí žít v nejrůznějších sociálních vazbách. Dítě nepotřebuje jen matku, ale i (zcela rovnoprávně) otce (taktéž může být i otec "pečující osoba") a dále také ostatní příbuzné (především prarodiče), děti kolem i cizí lidi a krom nezbytné stability, které mu poskytuje rodina, také nové podněty pro svůj rozvoj. Jedna učitelka v mateřské školce se 30 letou praxí mi dokonce říkala, že si snáze na školku zvykají dvouleté než tříleté děti. Existence jeslí však nikomu nebrání, aby se partneři domluvili a žena doma zůstala s dítětem třeba do 18, když chce. Tak v čem je tedy pgjede problém?
26. 01. 2010 | 13:35

iga napsal(a):

Ukrizovani Dzamily bych odlozila...
Ona je holka sice trochu pomatena, ale na druhou stranu s tema jeslickama to zas tak moc nepopletla.

Jeslemi totiz nemyslela zarizeni typu ranych sedmdesatych let - od sesti mesicu dite lahev a matka k pasu...

Ona myslela spis to, ze kdyz uz si dneska muzou mamky vybrat, jestli jit do prace ve dvou, trech nebo ctyrech letech, tak aby mely taky robatko kam dat...

Ne vsechny deti jsou ve dvou letech na skolku zrale, ale spousta z nich to zvladne, tak nevim, co je na tom krkavciho.

Nektere matky jsou s detmi doma porad a rozhodne to neni automaticky nic pozitivniho. Obracene to plati taky...
26. 01. 2010 | 14:19

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestny

Hezké prasárny :). S tou podporou pro vnuky to tu nevykřikujte moc nahlas, nebo se toho některý nahoře chytne a slíbí vnukovné pro důchodce - máš vnuka, dostaneš měsíčně od státu pětistovku na zmrzlinu a igráčky. Předpokládám, že s opačnou formou: nemáš žádného vnuka, strhnem ti pětistovku z důchodu, by asi nikdo nepřišel...

Zdanit rozvod? No, nevím jestli by to něco vyřešilo. Proč už rovnou neudělat pořádnou reformu "manželského systému", který nám trochu nefunguje, když se 50 procent manželství rozpadá nebo kolik. Manželství na dobu určitou? Mimomanželské dohody? Snad šíité v Libanonu něco takového mají, "muťa" se tomu říká nebo tak nějak. Mohli bychom se inspirovat.
26. 01. 2010 | 14:21

iga napsal(a):

Pane Mihalco

to manzelstvi na dobu neurcitou, je v podstate prostituce. To uz tu taky mame.
Tim se klasicke manzelstvi zachranit neda:-)
26. 01. 2010 | 14:29

iga napsal(a):

Sorry na dobu urcitou samozrejme - vetsinou od vecera do rana:-)
26. 01. 2010 | 14:29

zdenekmihalco napsal(a):

iga

Paní igo, mně se nezdá, že by to byla prostituce. Na dobu určitou myslím třeba na dobu sedmi let, to je takové šťastné číslo. V různých kulturách existovaly různé formy uspořádání rodiny. To dnešní nám trochu nefunguje, řekl bych. Jiný systém by současné společnosti mohl vyhovovat více. Abych trochu rozproudil debatu, tak napíšu, že klasické maželství je přežitek ,)

Jistě, křesťanství a tak... ale to nám přeci neva, když jsme tu v Česku ateisti, nebo ne?

Na druhé straně, pořád existuje dost manželství, která fungují, což je vlastně velký úspěch.
26. 01. 2010 | 14:38

SuP napsal(a):

Petra -
Problém není. Problém je vyhledáván a pěstován, aby nebylo nutné dělat to, co velí rozum. Už to, jak mládež raději pečuje o hypotéku než o dítě je na pováženou.

pgjed -
Vítám Vás, už jste tu dlouho nebyl! (Taky mě to už pomalu přestává bavit. Ale co dělat, jsem-li na dlažbě a nevím na jak dlouho. Tak aspoň hlídám ta vnoučata.)

buldatra -
To jsou i má slova (kdybych uměl formulovat)! Přijde mi docela divný, že jsme cca 3,5, kdo s tím souhlasí, ale všichni, o kterých a pro které je to psáno jen mlží, okecávají, vymlouvají se, ...... A přitom je nikdo jiný než jejich potomstvo v důchodu neuživí. Humanisty.
26. 01. 2010 | 14:43

iga napsal(a):

zdenek mihalco

no ja jsem to taky psala jen tak lehkym perem...

Na klasicke manzelstvi ovsem verim - "krestanstvi a tak" - to si beru docela k srdci, abych tak rekla.

No a v Cechach nejsou jen ateisti, ale i rozvedeni krestani a stastnezenati neverici - cili je to fakt slozite.

Jestli je to prezitek nebo ne - na tom by se meli dohodnout zejmena partneri.

Ciste teoreticky u mne byste s navrhem na sedm let nepochodil:-)
26. 01. 2010 | 14:53

SuP napsal(a):

buldatra -
Mimochodem, napsal jste to nejlíp. Počkám si, jak Vás budou cupovat.
26. 01. 2010 | 14:57

zdenekmihalco napsal(a):

iga

Jo, já vím že je to trochu složitější. Jen si myslím, že klasické manželství není ve společnosti něco daného. Pokud v polovině případů tento model nefunguje, není důvod nepřemýšlet o jiných formách, změnách, alternativách apod.
26. 01. 2010 | 14:59

SuP napsal(a):

zdenekmihalco -
Aniž bych náznakem měl něco proti tomu, že Váš názor je Váš názor. Ale manželství a rodina není "model", ale je to princip, na jehož základě jsme dožili asi tak půl milionu let až dodnes. Než se do toho začaly montovat státní instituce. A čím víc se mnotují, tím víc to nefunguje....
Podobně jako když Marx přišel s kapitalismem. On jen pojmenoval to, co tu odjakživa fungovalo, jen nikdo nevěděl, jak tomu říkat. A jakmile se "to" začalo zdokonalovat, začali jsme se blížit konci.
Ale jsou to jen povzdechy starce nad hrobem.....
26. 01. 2010 | 15:13

iga napsal(a):

SuPe

jeste to umirani na chvili odlozte!

Co rikate na tohle: na rozvod rodicu nejsou deti nikdy dost stare, ani v deseti ani ve dvaceti ani v padesati - proste kazdej chce mit svoji maminku a tatinka tak, aby se meli radi!

To posledni mi reklo nejstarsi batole, sotva se naucilo vsechna potrebna slova...

To proste nemuze trvat sedm let...
26. 01. 2010 | 15:18

iga napsal(a):

ZdenekMihalco

kdyz neco nefunguje, tak to jeste neznamena, ze je to navyhoz. To muze platit pro budik z Tesca, ale ne pro zlaty svycarsky hodinky, co prines pradeda babicce pesky az z Italie, kdyz se vracel z prvni svetovy valky:-)
26. 01. 2010 | 15:24

zdenekmihalco napsal(a):

SuP

Neříkám, že tu máme mít jakési nové jednotky o třech nebo osmi členech a každovečerní homosexuální orgie přímo na ulici a výchovu dětí ve speciálním úřadě. Rodina nepochybně své funkce má, jde mi spíš o ono "klasické manželství" - není podle mě důvod nepřemýšlet o variacích, alternativách atp.

Jak píše paní Iga: "na rozvod rodicu nejsou deti nikdy dost stare, ani v deseti ani ve dvaceti ani v padesati - proste kazdej chce mit svoji maminku a tatinka tak, aby se meli radi!" Kdyby tedy "svazky" fungovaly trochu jinak, třeba vzhledem k individualismu v současné západní společnosti, poněkud volněji - třeba by se vyhnulo obrovskému počtu traumatických rozvodů apod.

Ačkoliv nevím, zda tím můžeme změnit ono "aby se měli rádi".
Zdravím Vás.
26. 01. 2010 | 15:30

iga napsal(a):

ZM

V zivote by me nenapadlo, ze ta moje veta muze byt pouzita jako argument pro volnejsi svazky:-)))
26. 01. 2010 | 15:35

zdenekmihalco napsal(a):

iga

Asi půjdu do politiky :)
26. 01. 2010 | 15:44

neo napsal(a):

zdenekmihalco:

každý ví, že monogamie je lidskej výmysl :)
26. 01. 2010 | 15:49

zdenekmihalco napsal(a):

neo

No jo, ale je holt třeba soustavně indoktrinovat ve prospěch monogamie, aby nám to tu nějak fungovalo...
26. 01. 2010 | 15:51

zdenekmihalco napsal(a):

neo

Jakožto provokující a zcela neposlušný křesťan tuto indoktrinaci respektuju.

Plus dodatek: volnějšími svazky jsem nemyslel mnohomužství/žensví a nevěru, ale alternativy manželství ve smyslu manželství na dobu určitou, manželské sousedství - něco jako, že by manželé bydleli od sebe ve vedlejších bytech apod). Ne že by se mi to třeba nezdálo individualistické... ale když ona ta západní společnost individualistická relativně je, to je realita, se kterou se asi hnedtak něco nestane.
26. 01. 2010 | 16:00

SuP napsal(a):

Iga -
Však taky nespěchám. Jen že už jsem na řadě.....
26. 01. 2010 | 16:11

Emissary napsal(a):

Tak jest pane Mihalco,

jenomže to má i jiný rozměr.

Nenechte se mýlit,miluju ty malý potvůrky k smrti. Ale věřte mi, pracovat 16 hodin denně
a stát v tváří tvář nezdaru, je mnohem lepší než čtyři děti. Je to pohoda.

A proč tedy máte čtyři?

"No, jedno je málo. Ale pak vás napadne mít dvě, aby ten maličký měl bratra nebo sestru.
Ale pak máte dva chlapce a žena chce mít aspoň jednu holku, takže si říkáte...
sakra tři není moc...ne o tolik horší jako dvě, že?
Co si neuvědomujete, je, že nemůžete spát, protože váš mozek je jak opilý.
Po třech už čtyři moc není. Jste tak hluboko zahleděný do toho, že už to nikdy nebude jako dřív. Je to chaos.
Jen se snažíte každý den přežít.
Na konci dne spotřebujete zbylou energii jen k tomu, abyste je dostali do postele.
Nakonec ležíte vzhůru a modlíte se,|aby se nestali závislými na drogách nebo se nezranili anebo hůř,...
aby nebyli mrtví někde v uličce."

Upraveno, zdroj tajný. :)

Jako vždy pane Tomský, vynikající blog.
26. 01. 2010 | 16:13

SuP napsal(a):

zdenekmihalco -
Až budete (a iga) starý tak jako já, už budete vědět, že "rádi" se můžou mít přinejlepším pár let. Otázka je, co potom. Největší vitězství je, když si nevaděj. Pak dokážou bydlet a fungovat pohromadě a neštětit se na sebe. To totiž v dětských očích vypadá, že se mají rádi a je to to nejvíc, co těm dětem lze dát. No zkuste a sami uvidíte.
Moje holčičky by vám potvrdily, že když jdou rodiče od sebe "včas", může to být i druhá nejlepší varianta. Ale ne že bych ji chtěl hájit.
Zdeňku - se ví, že já nehoruju za žádnou "Klasickou rodinu" - (žena následuje svého muže). Jenom jsem zkusil, jak to je když to funguje, jak když to nefunguje, jak bez toho a jak když to zase funguje - jinak a líp. A můžu říct - nejdůležitější je ten začátek! Ale co ty děti vůbec nejvíc potřebují, je Váš čas, Vaše aktivita a Vaše trpělivost. A vůbec ne Vaše peníze ......
26. 01. 2010 | 16:26

SuP napsal(a):

Emissary -
díky, že jste mi připoměl:

Pane Tomský - výborný blog!
26. 01. 2010 | 16:33

007 napsal(a):

Já to vidím pozitivně.Hoši,co vám brání braní,být s těmi roztomilými dětičkami v domácnosti třeba až do jejich důchodového věku?Víte,že většina maminek a babiček dnešních sedmdesátníků byla v domácnosti a že se ve většině těchto rodin kult dítěte zrovna nepěstoval?A nebyly to sociálně slabé rodiny.Tenkráte převažoval kult tatíčka a mamičky.Byla takto vychovaná generace něčím vyjimečná?Asi svoji zvýšenou zálibou v členství v ksč.Takže,atˇsi řídí každý svůj život dle svého a přijme za vše odpovědnost.
26. 01. 2010 | 16:34

iga napsal(a):

SuP

Jeste o tom popremyslim, nejak mi to nehraje.
Ale s temi penezi jsem se rozhodla, ze vam verit, ponivadz jinak by to u nas totiz mely batolata docela blby:-)
26. 01. 2010 | 16:36

zdenekmihalco napsal(a):

SuP

Díky za reakci. začátek? Tak to si rád nechám poradit..:) Já jsem si vědom, že obětovat čas, aktivitu a trpělivost není zrovna snadné ani samozřejmé. Uvidíme, sám jsem na sebe zvědav :)

Emissary
díky za příspěvek. tuším, že to nebude snadné.
26. 01. 2010 | 16:52

SuP napsal(a):

zdenekmihalco -
Začátek -
Radit si nenechte, tam si musí nabít každej sám (projít si svými chybami). Spíš se rozhlížejte po příkladech ....
Budu Vám držet palce jako všem, kdo do toho jdou s rozumem a s chutí.
26. 01. 2010 | 17:01

SuP napsal(a):

...A odvahou....
26. 01. 2010 | 17:01

zdenekmihalco napsal(a):

SuP
Odvaha snad, chuť... ale rozum? No nevim...
26. 01. 2010 | 17:07

iga napsal(a):

SuPe

Nevim jak za vasich casu, ale mit deti dneska nepatri mezi racionalni rozhodnuti.

Kdyby se na to slo s rozumem, tak do toho nepujde nikdo.
My jsme doma vse s rozumem uvazili a zjistili jsme, ze si deti dovolit nemuzeme a celkove, ze se to nevyplati...

Po tomto zjisteni jsme prestali uvazovat a nyni mame doma houf tech zminovanych batolat ... Tak.
26. 01. 2010 | 17:18

Emissary napsal(a):

Pane Mihalco,

není zač, rád pomůžu.

Ale jen radou. :)
26. 01. 2010 | 17:36

SuP napsal(a):

zdenekmihalco
iga -
Měl jsem na mysli rozum - "co s tím potom dál".
Na zadělání musí být především chuť a trocha hazardérství, jak oba správně uvádíte, ale to přece nikomu není potřeba vykládat.
Za "naších časů" to bylo o to jednodušší, že jsme neměli co jiného a lepšího .....
26. 01. 2010 | 18:00

zdesta napsal(a):

zdenek mihalco.Máte pravdu,manželství je nefunkční a směšný přežitek.V rámci 20letých reforem by se mohl reformovat i tento debilní svazek.Dát vztahům tržní charakter by nebylo marné.Kováčová+ Novák s.r.o.doba určitá.Podmínkou k takovému vztahu je právní ošetření majetku a financí.Zvláště pak vytvořit ceník domácích prací +náklady na opatrování a výchovu potomstva.Různé druhy zdanění a forma různých odpočtů je samozřejmostí.(kosmetika,chlast,cigára etc.)Sex by mohl být na lízing.Jestli máte další návrhy- tak se pochlapte.Každý nápad vítám.
26. 01. 2010 | 18:30

Emissary napsal(a):

zdesto,

ačkoliv jsem zastánce spíš tradičních hodnot, toto je už moc.

Všichni ty tradiční hodnoty nějak míjíme, nezdají se důležité. Tím jen myslím, že se nám to časem vymstí, že čas nebude shovívavý.
26. 01. 2010 | 18:35

zdesta napsal(a):

Emisary.Nerozumíte ironickému humoru? Já žiju celkem spokojeně 36let v tradičním manželství.Vychovali jsme se ženou úspěšně 2dcery.Rozpad 50% manželských vztahů není zapříčiněno tradičním pojetím,ale něčím jiným.Každý si partnera (ku)vybírá sám na svou vlastní zodpovědnost.Od toho se odvijí schopnost společného soužití se vším co k tomu patří.Je to o schopnosti lidí a nějaké hokuspokusy na tom nic nemění.
26. 01. 2010 | 19:01

Emissary napsal(a):

zdesto,

rozumím. Jenomže ironie je mnohdy bodavá a sžíravá. :)
26. 01. 2010 | 19:07

iga napsal(a):

SuP

ja jsem si to mylela, ono je to tak, ze dneska je spousta jinych veci, lepsi vsak zadna:-)
Ikdyz dneska mezi pul treti a patou hodinou ranni se mi to jevilo jinak...
26. 01. 2010 | 19:08

pavla napsal(a):

Pane Tomský, SuP: Vyjádřili jste to perfektně.
Dříve bylo, snad je i dnes, v chudších rodinách více dětí. Vždycky se to dá nějak zvládnout, co se týká financí. Pro děti nejsou důležité drahé hračky, značkové oblečení, ale rodiče. Dnes jsou lidé sobečtí.
Před pár lety jsme byli s rodinou lyžovat v Itálii. Večer jsme se setkali při posezení s mladými lidmi, kteří pocházejí z našeho města. O celé jejich rodině víme, že jsou velmi dobře finančně zajištění. Tito mladí lidé se divili, jakto a proč máme tolik dětí. Dívali se na nás jak na nějaké cvoky. Když jsem se jich ptala, kdy si oni dítě pořídí, tak mi řekli, že nikdy, protože už by ztratili ten svůj životní standard, a to oni přece nemůžou dopustit. Myslela jsem,že snad špatně slyším. Takže pokud se mladí lidé dnes takto k rodičovství staví, tak se nedivím, že jsme tam, kde jsme. Peníze a luxus je zkrátka nadřazen všemu. A velká škoda, že právě dětem.
Je ale jistě hodně rodin, kde dítě nemůžou mít kvůli bydlení. Toto by měla být priorita státu číslo jedna, nikoliv jesle. Stačí byty malé, takové, aby je utáhla i sociálně slabší rodina. Protože přivést dítě do bytu rodičů, kde žijí ještě další sourozenci, to pro manželství asi moc dobré není. Ikdyž při dobré vůli i toto se dá řešit, jen ne moc dlouho.
A dnešní vysoké hypotéky pro spoustu mladých rodin řešením nejsou.
26. 01. 2010 | 19:09

zdesta napsal(a):

Pavla. Vedle moji starší dcery žije jeden mladý manželský pár.(stáří kolem 30let)Chlapík má enormě bohaté rodiče,tak žijí z pravidelných příspěvků.Děti nemají,ale mají vše co je dnes tak vyžadováno.(auto,plasmová televize etc 3+1)Nějaké společenské uplatnění,nebo smysl života-0. Pro mne naprosto nepochopitelné.
26. 01. 2010 | 19:24

Pocestny napsal(a):

zdesta,
mladej z toho bude koktat jako vvvllk..-))

Zdesváma jenom mohu souhlasit, jsou ti, kdo chtějí žít, ti se dříve, či později rozvedou, jsou tu ti, kdo chtějí žít v rodině, ti to většinou udrží...

Socanistán dělá z wohnoutů v třetí generaci konzumenty vlastních životů, je jenom správné, že jim strana kromě vůle vzala i pud, ti by se již rozmnožovat neměli.
Málo platné, když spáříte kobylu s oslem, je z toho mula...
26. 01. 2010 | 19:41

pavla napsal(a):

Zdesta: Tito lidé jsou v zásadě duševní chudáci. Žijí přítomností, smysl života vidí v bohatství. Svým dětem říkám, buďte rádi, že vás je tolik, protože se může kdykoliv něco stát, může vás opustit manžel-ka, vy jste si pořád nejbližší. Neumím si představit, že bych byla třeba jedináček, neměla si za kým blízkým jít povykládat a třeba i postěžovat. Přece jen sourozenci, to je něco jiného než cizí lidé.
Divím se, že bezdětné páry nepřestane ten pohodlný život bavit. Ale asi jim chyběla právě ta mateřská náruč, rodičovský pud. Vždyť děti je to nejkrásnější a nejdražší, co nám bylo v životě dáno.
A přemýšlet nad tím, jestli se mi děti vyplatí či ne, je pro mě naprosto nepředstavitelné. Lituju, že mi není aspoň o deset let míň, ráda bych si pořídila ještě alespoň jednoho broučínka. A nějaké jesle by mi mohly být totálně ukradené.
26. 01. 2010 | 20:01

Karel napsal(a):

Já bych za vše nevinil muže, minimálně nemohou za kvalitu spermií. Ale i výchova děvčat je důležitá. Pokud je ideálem vyzáblá misska, která se rozevře před miliardářem, tak to ani my důchodci nepotrháme. A navíc nás budou honit za pedofilii.
26. 01. 2010 | 20:50

Kritik napsal(a):

Vtipný a přesný článek. Porodnost opravdu nezáleží na materiálním bohatství. Nemusíme chodit daleko, příklady jsou tu přímo vedle nás, děti patří k jejich kultuře, své děti milují - Romové.

Jak chcete přesvědčit národ s cca 60 % hedoniků (požitkářů), kteří se starají jen o své ego (= jsou egoisté), aby měl děti alespoň k zajištění své populační reprodukce?
26. 01. 2010 | 21:21

SuP napsal(a):

Kritik -
A proč byste je přesvědčoval? Ještě by si mysleli, že vy jim za to musíte bejt vděčnej.
Kdo děti má a dobře je vychová, má zpoloviny zajištěné stáří. A to bude platit čím dál víc, jak se bude projídat důchodový fond.
26. 01. 2010 | 21:46

DJ napsal(a):

Tak nevím.
Mám čtyři děti, někdy je mám rád, jindy je to k zbláznění.

Třetí porod byl přelomový. Byla to dvojčata. Tu noc se z naši rodiny stal sociální případ.

Celá společnost je stavěna na max. tři děti v rodině. Do žádného normálního auta se nevlezou na zadní sedačku čtyři dětské sedačky. Dovolená letadlem? Jedno, nebo dvě děti mají rabat. Čtyři nikoliv. Jít s kamarádem co má dvě děti do zoo? On koupí dvě vstupenky, já čtyři, on dvě zmrzliny, já čtyři, on dvě cukrové vaty, já ... Lyžovačka? ani raději nemluvit. Rodiná vstupenka na bazén jsou dvě děti a dva dospělí. Máš čtyři? Tak si zaplať plnou palbu. A to jsme v začátcích. Hrozím se doby, kdy děcka půjdou na studie.

Přesto bych nikdy neměnil.

Jediné, co mne skutečně sere je, že moje děcka budou vydělávat na důchod i těm co z egoistických důvodů mají jen jedno dítě a nebo žádné.
26. 01. 2010 | 22:38

Marcus napsal(a):

to pavla:
podle me je to problem teto spolecnosti - neustale zduraznovani, jak se kazdy ma starat o sebe atd. vede akorat k narustu sobeckosti. Pak je samozrejme problem, za mladi maji na krku hypoteky, takze zalozeni rodiny je urcite slozitejsi.
Dival jsem se na zebricek podle poctu deti na 1 zenu (coz je v podstate nejdulezitejsi demograficky udaj - pokud je nizsi nez 2,1, tak nedochazi ani k proste reprodukci obyvatel). V odhadu pro rok 2009 jsme na 215 miste z 223 - to je podle me skutecna TRAGEDIE tohoto naroda.
(https://www.cia.gov/library...).
26. 01. 2010 | 23:03

iga napsal(a):

DJ

Chlape, drzim palce.
Zatim jsme o fous pozadu, ale co neni muze byt:-)

Tu posledni vetu - no tu bych vytesala do mramoru!!!!
26. 01. 2010 | 23:14

iga napsal(a):

Marcus

perfektni odkaz!
A jak tak na to koukam, tak tragedie je to pro celou Evropu...
26. 01. 2010 | 23:15

Marcus napsal(a):

to iga:
je to tak, ze cela Evropa je na tom spatne - nejhur ale ta vychodni. A nejhorsi je, ze sice se to neprojevuje hned, ale stejne tak to pak nepujde jen tak jednoduse napravit, jedine imigraci - me ale pripada absurdni, proc se nepodporuji nase rodiny. Bohuzel od rodin s detmi uplatky p. Kalouskum, Janotum atd. neprijdou - narozdil od vyhercu zkorumpovanych zakazek. Takze se osekava materska misto vydaju na predrazene dalnice.

Jinak stejne jako vy drzim palce DJ-ovi - deti jsou jedina budoucnost, zadne penzijni fondy, ktere stejne zkrachujou.
26. 01. 2010 | 23:56

Marcus napsal(a):

to iga:
jeste jsem si ted precetl nejake Vase predchozi prispevky - tak i Vam preju hodne trpelivosti a hlavne radosti s temi batolaty ;-)
27. 01. 2010 | 00:09

zdenekmihalco napsal(a):

zdesta

Ok, zdá se Vám to "tržní". To jsem ale neměl až tak na mysli - byť si myslím, že západní společnost je zkrátka nastavená momentálně poněkud egoisticko-individualisticky, to je realita, třebaže se mi to nemusí líbit. Jde jen o to, že si nemyslím, že by "tradiční manželství" bylo něco daného. Proč nepřemýšlet i o jiných alternativách manželství a soužití... některé fungují např. v různých jiných kulturách. Časy se rychle mění, z velkých rodin žijících nedaleko babiček a bratranců se stávají rodiny menší, příbuzenstvo někdy žije docela daleko, rozdělení rolí v rodině se stírá apod. - mění se okolnosti.
27. 01. 2010 | 00:14

Marcus napsal(a):

to autor:
vsadil bych se s Vami, ze kdyby se zavedly levne jesle a skolka, tak by se porodnost zvysila - bohuzel v tomto state se to zrejme neotestuje.
Jinak poznamka, ze by mohl byt problem v tom, ze nemaji deti egoisticti jedinacci je bohuzel mimo, protoze malo deti mely i tzv. Husakovy deti (tehdy bylo jedinacku minimum - vetsina rodin mela 2-3 deti).
Jinak Vam prozradim tajemstvi, v cem to je, ze tehdy se tech deti rodilo vice. Je to tim, ze deti meli mladi rodice a tim padem stihli mit vice deti - zalozit rodinu mlady tehdy bylo jednodussi nez dnes (a svou roli v tom krome bydleni hraly i ty jesle a skolky).
Rovnez doporucuju podivat se na statistiku postavenych bytu - tam ta korelace je jasne videt (nejvice se jich stavelo prave v 70-tych letech, nejmene v 90-tych - a demograficky vyvoj to kopiruje uplne presne).
27. 01. 2010 | 00:42

pgjed napsal(a):

To Petra:

Vážená Petro, školíte mě naprosto zbytečně. Jsem nejenom postarší otec tří dětí, takže opéči o děti i o předškolních zařízeních vím své ještě z doby, kdy vše bylo pro mladé rodiny daleko komplikovanější i existenčně. Nám i docela slušné základy pedagogického vzdělání a praxi v práci s malými dětmi, jako skautský vedoucí. Vaši učitelku z mateřinky bych možná překvapil sdělením, že nejlépe by si na ono zařízení skupinové péče vznikl novorozenec a relativně spokojeně by v něm vyžil až do dospělosti. V té by se pak jako emočně a vztahově narušený a deformovaný jedinec jenom obtížně zařazoval do společnosti, v níž by mu řada zásadních prvků byla naprosto cizí. (bežný problém dětí, vyrostlých v dětských domovech...)

Jistě nehodláte zpochybnit, že rodinná výchova je přirozený základ a zvláště v ranném dětství nezpochybnitelný předpoklad úplného a komplexního citového vývoje. Co se nestihne v této oblasti do 4 - 5 let je ztraceno na celý život. Jesle, mateřinka, to je jenom nouzové, náhradní řešení.

Ideální pro vytváření širších sociálních vazeb je, když matka (i otec, abych se nedotknul vašich genderových citů ;-) )s dítětem, lépe dětmi, jako schůdky, vyrazí tu na pískoviště, tu na hřiště, do cvičení, do knihovny a na nákupy... Vím o čem je řeč. Sám jsem tak vyrůstal, vyrůstaly tak i naše děti a zelenkavých něšťasníků visících na plotě školky, když jsme šli s dětmi okolo, mě bývalo upřímě líto.
27. 01. 2010 | 09:04

zdesta napsal(a):

zdenekmihalco.Zrušení manželské pravomoci,snadný rozvod.Postupné znehodnocení manželství postupným zaváděním volné lásky a státní péče o děti.(Z manifestu futuristické politické strany.1913)Takže vymyslet můžu cokoli.Pokud je ale základním společenským fundamentem individualismus s vypjatým egocentrismem,pak se děje co se děje.Jestliže budete jezdit v 15let starém otřískaném fiatu,budete mít hodinky po dědečkovi a budete oháknuty od vietnamců,pak jste socka.Obdiv a uznání získáte s SUVéčkem,hadrama od Armaniho,hodinkami Breitner,kočárkem za 20 klacků.Totéž platí i podvědomě pro děti.(špičkový mobil,značkové oblečení)Spousta mladých nechce být zařazena do té zneuznané skupiny a hierarchie "hodnot" je taková jaká je.Připočítáme-li k tomu hypotéku a další krávoviny,nastává náramný přetlak,který každý nezvládne.Navíc je tu ještě další problém.Vědomí,že ve společném soužití znásobíte své povinnosti a ztrácíte také část práv,není pro egoisty zrovna terno.Všechno je to o lidech a jejich kvalitách.Buď je člověk schopen společného soužití a nebo schopen není.Samozřejmě není to vždy sranda a chce to hodně odříkání etc.To je základ a žádná inovace v podobě nových forem natom nic nezmění.
27. 01. 2010 | 09:27

Pocestny napsal(a):

K popukání...
postavte byty, postavte jesle, školky, dejte nám prachy a my teda budem dělat děti....

To je degenerace, panstvo!

Je mi záhadou, jak jsme se tu za toho mocnáře tak pěkně národně rozmnožili, když tyhle věci nebyly.

To je legra - uděláme si cvrčka, erár ho zaplatí, vychová.... jako nás v družinách, pindondírských kroužcích a podobně.

Líná pakáž kšeftuje svou reprodukci se socanem, jiní utrácejí majlant, aby jim děti udělal aspoň ten "chemik"...

Pan Mihalco by rád nějakej jinej formát manželství, nejlépe takovej, aby nikdo za nic nezodpovídal....
Celoživotní pionýrák.... to je to heslo..
27. 01. 2010 | 10:01

iga napsal(a):

Marcusi

dobre napsano.
pqjed

Profesora Matejicka vam tedy pri vasem pedagogickem vzdelani predstavovat nebudu - pise: jesle jsou vymyslem rodicu, materska skolka deti.
Materskou skolku proste deti potrebuji! Muzeme se bavit o tom, odkdy: Uz jsem to psala pod Dzamilu, ale pro vas jeste jednou: pokud je dite schopne se samo obleknout, najist, dojit si na nocnik, domluvit se a je i emocionalne pripraveno na odlouceni od matky, muze do skolky v pohode nastoupit , muze to byt uz ve dvou letech, u vetsiny deti je to ve trech u vsech zdravych deti je to ve ctyrech.Materska skola neni v zadnem pripade nouzove reseni!
Moje dcerka chodi do soukrome skolky uz od dvou let ikdyz jsem na rodicovske a vsechny ty aktivity, o kterych pisete by mohla mit (a taky je ma) a vite proc? Protoze ji to bavi, chce tam chodit a je tam spokojena.
P.S. viset za plotem jsem ji tam teda nevidela nikdy. Sedmdesata leta jsou nastesti uz pryc!
Dat dite do skolky ve dvou letech neni zlocin proti lidskosi...

pgjed
27. 01. 2010 | 10:11

iga napsal(a):

Pocestny

Mne zas bavi ta vase predstava, ze mit deti je dneska nejakej supr kseft. Kdybych mela cekat, co mi da erar, tak si deti v zivote neporidim. Ale ze by mohl aspon investovat do par skolek navic, aby nebyl stres, ze mi dite nikam nevezmou az budu mit znova nastoupit do prace, tak to je teda pravda...

U vas se ta pionyrska vychova povedla perfektne.

Degenerace? Pane, jaky jste si to udelali, takovy to mate, na to nenadavejte!
27. 01. 2010 | 10:18

Pocestny napsal(a):

iga
mimo mísu....naučte se číst.
DSuper kšeft?
Mám dvě, sedm a čtyři roky, povzdělejkte mne s tou klasickou českou mateřskou arogancí, prosím..-)
Když mam malý dítě, tak nerejdim po kšeftech, vážená, chtěla byste ten život jaksi moc socialisticky jednoduchej.
Stát tu není od toho, aby poskakoval kolem líných a degenerovaných kulturně a duševně, pokud nejsou klinickým případem diagnosy.

Čtu tu to sobectví - jak mít děti a nebejt u toho rodičem....
..hlavně klídek a pohodlí, že.
27. 01. 2010 | 10:26

iga napsal(a):

Pocestny

klidek a pohodli!
Pokud mozno, to bych hrozne chtela.
Prejo ho i vam!

O.K. Beru. Neco se holt stratilo v prekladu - s tema skolkama - za tim si ale stojim.
Skolka to neni poskakovani kolem lenochu, ale investice.
27. 01. 2010 | 10:32

zvedava_mys napsal(a):

@ DJ

Tak nevím, vážený DJ, jestli nás trochu nehoupáte. Před třemi nedělemi jste ve svém příspěvku o sociálním pojištění, kde jste se silně zlobil, že musíte ze svých daní přispívat i na lidi, kteří si svou nemoc způsobili sami, napsal, že jste otec dvou dětí, jedno na vozíčku.

Během tří týdnů, viz Váš včerejší text, jste se rozmnožil na čtyři děti. Mám blahopřát k čerstvým přírůstkům, nebo si myslet cosi o baronu Prášilovi??
27. 01. 2010 | 10:33

iga napsal(a):

Pocestny
Klasicka ceska materska arogance?
Neni to spis pud sebezachovy? Nebo nezijete v cechach?
27. 01. 2010 | 10:36

Zdenek Mihalco napsal(a):

Zdesta

"Pokud je ale základním společenským fundamentem individualismus s vypjatým egocentrismem,pak se děje co se děje." Ano, já myslím, že je dobré přijmout realitu jaká je. Totiž že člověk je bytost egoistická a současná západní společnost obzvlášť individualistická (zaměňujeme za "osobní svobodu"?). Můžeme tu moralizovat, a vzdechat, ale asi tím nic moc nezměníme. To by mohla změnit snad nějaká zásadní reforma katolické církve nebo konečně už pořádný rozmach islámu v Evropě. ,) Čili já myslím, že je dobré respektovat západního člověka, jaký je. Tak mi přijde, že reforma manželství je věc, o které můžeme v klidu diskutovat. Ani nemusí jít o zbavování se odpovědnosti za výchovu dětí, třeba by těm dětem prospělo víc žít v fungujícím "sousedském" manželském svazku, kdy má každý manžel svůj pokoj, či dokonce byt než v rozvedeném manželství. Jestli mi to nepřijde individualistické? Jo, přijde.
27. 01. 2010 | 11:37

pgjed napsal(a):

To Iga 27.01.2010 10:11:35:

Samozřejmě že to není přímo zločin proti lidskosti, jenom proti dětství, které je dost podstatným základem oné lidskosti.

Snad mě nechcete přesvědčovat, že Prof. Matějíček, statečný bojovník za co nejpřirozenější výchovu dětí nejlépe v tradiční rodině, v dobách, kdy vše směřovalo k "formování nového lepšího člověka pro zářné zítřky" by upřednostňoval jesle před mateřskou (otcovskou)? To bych se vám musel hodně dlouho smát.

Jinak vám gratuluji, že máte tak statečnou dcerku. Bohužel nemohu gratulovat jí, že jí její máma nemůže věnovat tolik času, kolik by si zasloužila. Tím vás nijak nekritizuji. Vůbec netuším, co vás vůbec vedlo k rozhodnutí dát dvouleté dítě do jeslí, na jak dlouho atd. Ani vám do toho nemám co mluvit. Ale jsou příjemnější způsoby, jak trávit dětství, než v jeslích. Byť to již samozřejmě nejsou ta z let sedmdesátých, jak píšete a já mám ve vzpomínkách ještě ta o nějaký pátek starší.
27. 01. 2010 | 15:21

iga napsal(a):

pqjed
Matejcek uplne jasne pise, ze deti materskou skolku potrebuji, nikoli tedy ze ma nahrazovat materskou nebo co (to jste si tam nejakym nedopatrenim doplnil).

Jinak vam to i odkazu:
Co, kdy a jak ve vychove deti, Portal 2007 str. 47-48: cituji doslova:

"Jesle jsou zarizenim pro dospele a deti by si je samy nikdy nevymyslely. - kdezto skolka je zarizeni pro deti a deti by si ji vymyslely, i kdyby v dnesni podobe nebyla. Proste ji potrebuji!" - konec citatu, prosim porovnat s mym prispevkem.

Matejicek vek ditete zraleho do skolky v te kapitole primo nezminuje, ale mluvi o podminkach, ktere musi byt splneny. Podle me je cast deti splni jiz ve dvou letech atd. viz predchozi.
Az se dostatecne vysmejete a uklidnite tak ctete dal:

Omyl, venovat se holcicce muzu. Rozhodnuti dat ji do soukrome skolicky predchazely spolecne navstevy krouzku v te skolce - kdyz byla s detma, posilala me pryc sama:-)))
Jsem si stoprocentne jista, ze dcerka patri k nejstastnejsim batolatum v sirokem okoli, zadneho zlocinu proti detstvi se na ni nedopoustim, to byste me vazne nastval.
27. 01. 2010 | 17:25

iga napsal(a):

Pgjed

Ale aby zas nedoslo k mylce, ja to pisu proto, ze potreby kazdeho ditete jsou vrcholne individualni a posoudit by je meli hlavne rodice.

Zatimco moje holciccka detsky kolektiv miluje, jine dite bude mit problem i v tech ctyrech letech. Ja jsem daleka tomu, nekomu neco radit, ale myslim, by bylo dobre umoznit mamkam i tu dvouletou rodicovskou bez toho aby se z nich delaly nejake mrchy, co se nechteji o deti starat.

Taky uz jsem to psala, ale ve svem okolo vim i o detech, se kterymi je mamka doma uz patym rokem a takove detstvi bych vam neprala - denne 6hodin pred televizi, krik, hadky s otcem atd atd. To, ze matka sedi doma, jeste neni zaruka stastneho detstvi...
27. 01. 2010 | 17:38

zdesta napsal(a):

zdenekmihalco.Nějak si pane Zdenku nerozumíme. Jakou si stanovíme škálu hodnot a priorit je naší osobní záležitostí. Já nemusím mít žádnou předlohu,tedy ani křesťanskou ani nějakou jinou a muslimskou už vůbec ne.Je to o přirozené inteligenci,zodpovědnosti,výchově,míře emocí a trošce štěstí.Mezi námi je dost velký věkový rozdíl-generační problém.Mladí revoltují a chtějí změny.Existuje něco jako příčina a následek.Až budete schopen dokázat,že 50% rozvodovost je zapříčiněna církevním sňatkem,nebo civilním (radnice)pak lze diskutovat o nějaké odlišné formě.Dodatek.Již od pradávna lidé žili v nějakém společenství tlupa,kmen,rodina,národ,etc.Je to o snaze bezkonfliktního soužití.Ty jmenované vlastnosti dnes tak proklamované,mají v tomto smyslu degradující účinek.Ja se vzhledem ke svému věku nemusím s ničím smiřovat a už vůbec něčemu podobnému aplaudovat.Jak se zařídíte vy mladí,vaše věc. Nic ve zlém Zdenek.
27. 01. 2010 | 18:49

pgjed napsal(a):

To Iga:
No, pomalu přesouváte téma jesle na téma školka. Což je ale omyl, protože tématem jsou jesle.

S tím citátem z Prof Matejíčka sice máte pravdu, nicméně je to citát hodně dobový a i mistr Matějíček se utne. V jeho době třeba neexistovala a ani nebylo možné pomyslet na něco takového, jako jsou mateřská a rodičovská centra (MARC) dnes docela běžná, takže to, co vy vidíte jako výhodu nalé soukromé mateřinky ( do kolika dětí max.?) je dnes k dispozici jiným, daleko přirozenějším způsobem, kdy se zabaví mámy i děti a při tom jsou stále spolu.

Diskutovat, co je a není dobře můžeme do nekonečna. Zřejmě jeden druhého nepřesvědčíme. Skutečné zhodnocení toho, co bylo dobře a co ne přinese až život. Ve dvoumarkantních etapách. První v době puberty, druhá v době, kdy rodiče budou potřebovat, aby oně pečovaly jejich děti. Já mám to první nějaký pátek za sebou. Mohu se mýlit, ale velmi klidnýa vztahově bezkonfliktní průběh přičítám tomu, že jsme na děti měli vždycky tolik času, kolik bylo třeba. A to jak na hru tak na společnou práci a povídání o všem možném. Aniž bych vás chtěl naštvávat, přeji, abyste to měla rovněž tak.
Pěkný den přeji a děkuji za korektní diskusi.
28. 01. 2010 | 08:18

Marcus napsal(a):

to Pocestny: jedina rozumna vec, kterou tenhle stat mohl delat, byla vystavba bytu - to se bohuzel nestalo. Vetsi nabidka bytu by totiz znamenala nizsi ceny bytu i najmu.
V demografickych ukazatelich jsme na tom sice temer nejhur na svete, muze nas ale tesit, ze pri srovnani podle pomeru prumerna cena bytu/prumerny plat jsme naopak na prednich mistech.
Kazdopadne uz v pristich par letech dojde k rychlemu poklesu poctu narozenych deti - ze je neco spatne pak bude jasne vsem racionalne uvazujicim lidem a ne jen demografum (problem je, ze ty zmeny jsou patrne se spozdenim generace - videt to na stromu zivota - http://www.czso.cz/csu/reda...).
28. 01. 2010 | 08:44

Zdenek Mihalco napsal(a):

zdesta

díky za odpověď.

"Já nemusím mít žádnou předlohu,tedy ani křesťanskou ani nějakou jinou a muslimskou už vůbec ne". Jak se to vezme, řekl bych, že jsme křesťanstvím mnohem více nakaženi, i tu v Česku, než si připouštíme. Podle mě bez náboženství lidstvo těžko může fungovat. Máme tu křesťanské kořeny. Současná katolická církev podle mě nedokáže moc reagovat na změny ve společnosti, máme tu různé jiné víry - v růst, HDP, uctivání matky Země nebo vědu. Myslíte, že by Vám stačila přirozená inteligence na srovnání si, co je dobro a co ne? Vždyť člověk je přirozeně docela svině, ne?

"Mezi námi je dost velký věkový rozdíl-generační problém." Berte to jako příležitost si pokecat s někým mimo Vaši generaci. Já to tak aspoň beru, kromě rodiny si v normálním životě moc nepokecám s lidma, kteří jsou věkově a tím i myšlenkově jinde.

"Mladí revoltují a chtějí změny." Samozřejmě. Ale to v některých případech není na škodu, myslím. Jen jde o to najít správnou míru. Nesnažit se měnit všechno, ale jen semtam něco, co se nám zdá mizerné. Jsou dva extrémy: ti, kteří chtějí změnit vše (často mezi mládeží), ti kteří nechtějí měnit nic (často mezi seniory). Diskuse o alternativních formách manželství ještě neznamená, že to chci zítra všechno převorat :).

"Až budete schopen dokázat,že 50% rozvodovost je zapříčiněna církevním sňatkem,nebo civilním (radnice)pak lze diskutovat o nějaké odlišné formě." Nemůžu to dokázat. Nicméně myslím, že diskutovat o tom lze, není to přeci tabu. Otázka, zda institut manželství lépe nepřizpůsobit současné společnosti je podle mě na místě. Stejně jako můžeme diskutovat o tom, co je příčinou a jak ji odstranit, byť odstraňování příčiny tohoto problému asi není úplně snadné...
Mějte se dobře
Zdeněk Mihalco
28. 01. 2010 | 14:11

pgjed napsal(a):

To Marcus:

Naprosto nemáte pravdu. Samozřejmě stát přímo byty nestavšl ale velmi silně podporuje individuální i družstevní výstavbu jak RD tak bytových domů, pokud se tak děje ve spolupráci s obcemi. Celý systém, který je z lidovecké kuchyně a jehož koncipování a uvedení do života někdy od r. cca 94 je spojeno se jmény lidoveckých ministrů Schneidera a především Kvapila velmi dobře funguje a umožňuje docela solidní bytovou výstavbu.

Dnes se tento systémpokouší zbourat různí janousci a kalotové mimo jiné i tím, že připravují zrušení státního příspěvku na stavební spoření.
29. 01. 2010 | 07:46

Marcus napsal(a):

to pqjed:
podivejte se, prosim, na statistiku dokoncenych bytu - http://www.czso.cz/csu/2005...$File/820905k01.pdf (strana 2) - tam je jasne videt, jak malo bytu se tady stavelo (o soucasnosti ani nemluvim - ted se nestavi temer vubec nic).
Jinak v 70-tych letech dospivaly silne povalecne rocniky - ty mely stesti, ze se tehdy byty stavely (otazka je jake kvality, ale aspon nejake) - po revoluci dospely deti narozene prave v tech 70-tych letech - ty mely smulu, ze tehdy se bytu stavelo minimum - vysledkem jsou predrazene byty (stat misto podpory nabidky podporoval hypotekami poptavku - to sice vedlo ke zvyseni vystavby, ale bohuzel nedostatecne, mnohem vice se to projevilo v narustu cen).
Vami zminovanou podporu vystavby bohuzel obce dostatecne nevyuzili.
30. 01. 2010 | 00:26

pgjed napsal(a):

Ta statistika nesvědčí prakticky o ničem. Snad o tom, že již dávno před převratem počet dokončovaných bytů prudce klesal. I dnes je statistických bytů více, než by na počet obyvatel bylo třeba. Řada bytů slouží k jiným účelům. Ubytovny, kanceláře atd. Co je ale nepochybné a je to vidět i z té statistiky. Počátkem 90. let se bytová výstavba téměř zastavila. cca v r. 95 se rúst počtu dokončených bytů začal zvedat a vzestup trval až do r. cca 2008, kdy nastala jistá stagnace. Důležité je ale dívat se kolem sebe. Staví se víc, než o kolik je zájem. U nás se měla předloni zahajovat stavba 50. nových levných družstevních bytovek a nebyl zájem. Nestaví se jenom předražené byty. Staví se i poměrně levné a dostupné byty, hodně se staví svépomocí. A staví se především s podporou obcí. Drtivá většina obcí provozuje FRB (fond rozvoje bydlení), což je státní a krajský program finanční podpory pro obnovu, rekonstrukce nástavby atd. Obce staví i sociální byty. není to tak špatné jak píšete. Spíše naopak.
30. 01. 2010 | 15:20

Marcus napsal(a):

to pqjed:
souhlasim, ze pocet postavenych bytu klesal i pred revoluci, ale po revoluci klesal jeste rychleji a zatim jsme se na predrevolucni uroven nedostali. Jinak podle statistik je tady bytu relativne dost - ale bohuzel jenom statisticky. V realu jsou totiz do bytu casto zahrnute i chaty (to delaji jejich majitele aby si snizili dane) a pak jak pisete, rada bytu se vyuziva k jinym ucelum.
Kdyby tady bylo bytu dostatek, tak by nebyly ceny bytu ani najmu tak uchylne (vzhledem ke kupni sile obyvatel).
Podle meho nazoru je prave drahe bydleni jednou z hlavnich pricin demograficke krize - a to nejenom u nas, ale i v cele Evrope (u nas je to bydleni ovsem jeste mene dostupne nez na Zapade, takze demograficka situace je u nas temer nejhorsi na svete). Paradoxne to ale pravdepodobne pomuze vyresit bytovy problem - s poklesem poctu obyvatel se zacnou byty uvolnovat. Ovsem cenou je ztracena generace (za poslednich 20 let se narodilo zhruba o 800000 deti mene, nez kolik by zajistilo prostou reprodukci - a to se samozrejme za par let projevi.
Vemte si, ze cena bytu 2+1 je ve vetsich mestech zhruba 1,2 milionu - pritom normalni clovek vydelava zhruba 20000 - jak z toho chcete poridit bydleni a jeste zivit rodinu?
30. 01. 2010 | 23:03

michaela napsal(a):

aby se rodilo více dětí?zkus žít jako normální člověk v této době s našim platem a pořid si dvě děti,chtěla bych tě vidět...
17. 02. 2010 | 13:03

eso napsal(a):

O co jako jde? Co je spatneho na tom, kdyz se bude rodit mene deti? Proc musi mnozstvi obyvatel neustale stoupat? Kdyz bude na uzemi CR za takovych 50 let zit treba jen 8 milionu lidi, bude to snad nejaka katastrofa?
17. 02. 2010 | 14:11

Kristína napsal(a):

Pane Tomský,
mám 32 let, jsem vdaná, protože ale nejsou jesle, nebudeme mít děti. Život v této zemi je nastavený na dva platy a taky bych přišla (na celý život) o kvalifikovanou práci, kterou mám ráda. Moje maminka šla po půl roce od mého narození do práce, to samé s bratrem. Ale po "revoluci" se parta vyvolených (muži) rozhodla, že jesle ne, a teď kvalifikované ženy nemůžou sehnat práci. Jste mladaá? Je mi líto, ale budete mít děti. Máte malé děti? Je nám líto, ale to byste mohla často chybět. Je Vám po čtyřicítce? Je nám líto, ale chceme mladou dynamickou osobnost která zapadne do mladistvého kolektivu. A potom už můžete buď být potupně na sociálce nebo dělat příležitostnou děvečku pro všechno za 9 tisíc hrubého. Děkuji, nechci. Takže u mě je to pouze těmi jeslemi, a věřte mi že hodiny mi už zběsile tikají. Ale situace všech mých kamarádek s dětmi je pro mě varujícím mementem.
19. 02. 2010 | 15:28

artep napsal(a):

Milá Kristýno,
mám 4 děti a byla jsem s nimi dlouho doma. Karieru už teď asi velkou neudělám, i když jsem k ní měla předpoklady, ale nikdy jsem toho nelitovala. Dokonce se mi teď otevírají nové možnosti, a tak věřím, že mám ještě i pracovně spoustu zajímavého před sebou. Chápu, že pro vás může být práce i hmotné zabezpečení velmi důležité, a že bychom se v názorech asi neshodli. Přesto vám chci napsat - zvažte všechny možnosti, které máte a uvažte, že biol. hodiny dotikají a ten čas se nikdy nevrátí. Znám více žen, které po letech úspěšné kariéry litují, rádi by svá m inulá rozhodování změnily, ale člověk žije jen jednou. Nic nejde vzít zpátky. artep
03. 03. 2010 | 10:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy