Řecké tragikomedie – dějství třetí

12. 03. 2010 | 12:27
Přečteno 9109 krát
Ach, ti Řekové, tak tedy přece jen - i když až na třetí pokus a pod silným tlakem unie - odsouhlasili úspory a nové spotřební daně na letošní rok, které mají drasticky snížit údajný budoucí deficit z 12,7 na údajných 8,7 % HDP. Spokojenost europolitiků s řeckou snahou, na rozdíl od spokojenosti investorů, kteří koupili nové řecké obligace na splácení starých dluhů za téměř pět miliard eur, je pochopitelná, přestože i částečně hraná.

Je součástí povinného ideologického eurooptimismu. Investoři dobře ví, že ze svazku unie i eura (na věčné časy) se členský stát vyloučit nesmí a proto Řecko zbankrotovat nemůže. Politici unie si zase uvědomují, že na řecké poměry jde o maximum dosažitelného, jestliže se nemá stát zhroutit v pouličních bouřích a nekonečných generálních stávkách, ostatně už teď plánovaných.

Samozřejmě nelze očekávat, že by po dvou fiktivních návrzích na úspory byl ten třetí najednou solidní. Státním zaměstnancům, kterých má Řecko relativně v Evropě nejvíc, mají být prémie a různé příplatky sníženy o 30 % (10% z celkových nákladů), ovšem statisticky kontrolovatelné základní platy zůstávají, o snížení počtu úředníků ani slovo. Důchody i platy budou sice poprvé zmraženy, ale státní kase nezvýšení výdajů nic nepřinese. A zvýšení spotřební daně na alkohol a cigarety přinesou poměrně malé výnosy – zvýšení jen nepřímo úměrné – mnoho lidí (zvláště v hospodářské recesi, jak to bylo vidět vloni i u nás), kouřit přestane (cigarety se dají pašovat) a spotřebu alkoholu omezí. Stejně směšná je i představa, že řecká vláda získá 1,2 miliardy postihem neplatičů, to by musela začít tvrdě postihovat především sama sebe a své zkorumpované výběrčí daní. Také zvýšená berně z luxusu a vysokých příjmů je jen populistickým trikem a nejen proto, že se vysokým daním dá vyhnout. Každý ekonom ví, že strmá progresivní daň příjmů je od určitého bodu kontraproduktivní. Jde totiž především o zdanění investic a tím i hospodářské aktivity, zdaněná má být spotřeba a nikoli příjmy. Ti odporní boháči, tahle společenská spodina, jsou pro hospodářství bohužel nezbytní a tvrdé daňové vyrovnávání příjmů vede jen k celkové bídě a ještě většímu propadu státní kasy.

Na třetí pokus však řecká vláda přece jen prosadila bolestivé zvýšení DPH z 19 na 21%. Na slibované třetinové snížení schodku a navíc v recesi to samozřejmě vůbec nestačí. Dokonce i ekonomický komisař Olli Rehn přiznal, že je vystaráno nanejvýš na rok. Případ malého Řecka je zatím unikátní i poněkud extrémní – unie nakonec prostředky najde. Jenže.

Řecká krize však vyjevila hlubší a obecnější makroekonomický problém. Je krásným laboratorním příkladem, kam až lze dojít. Zlí spekulanti se státními dluhy totiž snižují hodnotu celého eura a žádné zákazy tu nepomohou. Ukázala, že tzv. „exitová strategie“ z recese, jak vidno neplatí. Ani kvantitativní uvolnění (úrok blízký nule) ani monetarizace (stát kupuje vlastní dluhy) nakonec nemůže dluhy odsouvat do nekonečna a recesi odvrátit. Krize sociálního státu a nepřiměřené byrokracie vyžaduje tvrdé strukturální změny a ústup z tzv. sociálně tržní ideologie, která není nakonec ani sociální ani tržní. Děsivý růst deficitu už ohrožuje „rating“ nedávno solventní Francie a v hospodářské stagnaci se beztrestně daně zvyšovat nedají. Vyšší daně znamenají za rok ještě vyšší schodek. Tisknout peníze už může se svou rezervní měnou snad jen americký prezident, a možná ani on ne.

Dnešní hospodářská stagnace nebude krátká. Naši dědové, aniž by cokoli věděli o pokřivení trhu, neměli pochyb, že se nad poměry a na dluh věčně žít nedá.

(Napsáno pro deník E15)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Trochu se bojím pane Tomský, že až tu zasedne ku královskému stolci smečka socanů, že budeme Řecku ještě závidět.Voni tam maj aspoň moře a můžou si nalovit něco ryb. Ale co budeme dělat my, to mi teda není jasné.
12. 03. 2010 | 18:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Naši dědové by vzali flinty a čakany a vyházeli tu holotu, která vyjídá státní rozpočet, oknem. Řekové jim plošně snížili platy. Což je správné.
Daňový poplatník je ten poslední, který by měl být trestán.

Jinak ten článek zapadá do celkového konceptu propagace demontáže sociálního státu.
Nejlépe se totiž ovládá frustrovsná a vystrašená masa. Ta pak slyší na vše.

Hezký víkend všem. I urputnému odeesákovi Rumcajsovi.
12. 03. 2010 | 18:03

SuP napsal(a):

Kydale -
Ta "holota" je KDO? Abych ten příspěvek pochopil správně....
12. 03. 2010 | 18:15

Čochtan napsal(a):

Dnešní hospodářská stagnace nebude krátká. Pane Tomský, jak byste uložil peníze ? Nemovitosti ? Zlato ?
12. 03. 2010 | 18:18

jarpor napsal(a):

Autor

Jako obvykle - palec nahoru.

"Krize sociálního státu a nepřiměřené byrokracie vyžaduje tvrdé strukturální změny a ústup z tzv. sociálně tržní ideologie, která není nakonec ani sociální ani tržní."

Za výše uvedené se Vám dostane z jisté části debatujících "spravedlivé" odsouzení a cupování.... a já budu považován za chamtivého asociála.
Já takovou blbou nálepku přežiju. Nepochybuji, že Vy také...

Hezký večer
12. 03. 2010 | 18:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP
Primitivní rozhazování masám vs sofistikované rozhazování kamarádům a příbuzným.

P.S. Kvantifikaci jakožto i důkazní břemeno si zjistěte a zajistěte v modrooranžovočerných čelednících a u jejich spolupracovníků. Jistě Vám rádi pomohou. Ale jména Vám asi neřeknou.

Hezký víkend.
12. 03. 2010 | 18:25

Michal R napsal(a):

Zlato Čochtánku a zemědělská půda. On totiž přijde se stále se zvyšující populací jednou hlad a kdo bude mít půdu, ten vyhraje. Ale je to velmi dlouhodobá investice, to je fakt ...
12. 03. 2010 | 18:26

Jirka H. napsal(a):

SuP: No přece vrazi z Wallstreetu....
12. 03. 2010 | 18:36

Jirka H. napsal(a):

Tencokida Hnuj:
...Primitivní rozhazování masám vs sofistikované rozhazování kamarádům a příbuzným...

Tak to beru...
12. 03. 2010 | 18:39

Ťuhýk napsal(a):

Pane Tomský, až se bude hlasovat o funkci ředitele Zeměkoule, nezapomeňte se přihlásit. Sídlo bude v Ohňové zemi nebo Galapágách. Určitě máte můj hlas. Vaše články mi budou strašně chybět.
12. 03. 2010 | 18:44

xx napsal(a):

Michal R. a to by mne zajimalo, jak dat penize do zlata.
12. 03. 2010 | 18:46

xx napsal(a):

Tencokida Hnuj: vy jste ale extremista :-)

Proc hned strasite demontazi socialniho statu ? Tady jde prece o to ze Recko je uz na pul cesty od socialniho statu ke statu socialistickemu. A tady je jasne ze demontaz je jedina spravna cesta. To si snad pamatujete jaky byl socialismus uzasny system hojnosti a prosperity ne ?
12. 03. 2010 | 18:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx

Repo 105 A Lehman Brothers. A možná i GS.
Říká vám to něco? A jiné finty.

Jó, s dluhy(dluhopisy) se to musí umět. Ne je jenom splácet, jako todělá ten blb, zvaný daňový poplatník.

Už fakt musím jít. Hezký víkend.
12. 03. 2010 | 19:06

Jirka H. napsal(a):

xx:
Přímo investovat do zlata nejde. Snad jedině koupit akcie společnosti těžící zlato nebo podíl ve fondu, který je zaměřen na komodity. Pak je tu možnost jít do Futures. Jde o finanční instrumenty, kde kupující má právo i povinnost ve stanoveném termínu koupit stanovené množství podkladového aktiva za předem sjednanou termínovanou cenu, zatímco prodávající má naopak právo a zároveň povinnost jej dodat.
Investovat do komodit tzn. i zlata nebo indexů a cizích měn můžete i prostřednictvím derivátů. Deriváty jsou instrumenty, jejichž cena se odvozuje odvozuje od ceny nějakého podkladového aktiva.
Je to ale dost rizikové a chce to hóóóódně peněz, znalostí a pevných nervů.
12. 03. 2010 | 19:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

úterý, 10. března 2009
Zlato: KB prodává zlaté cihly

Komentář jednoho z účastníku diskuze : "Když už zlato začíná nakupovat dav ve velkém a banky se předhánějí s nabídkou, je třeba si dávat velký pozor a začínat se spíše poohlížet po nákupu akcií. Dav většinou prohrává na celé čáře."

No a koncem března 2009 začla ta rallye s americkými akciemi.

Buy on rumour, sell on facts
12. 03. 2010 | 19:29

SuP napsal(a):

Kydale -
poplatník nesplácí. Poplatníkovi vemou....
12. 03. 2010 | 19:32

Jirka H. napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Roubíček: "Poslechnou Kohn, on takovej slabej na počty a já slyšel, že se mu skvěle daří na burze!?"
Kohn: "To se má tak Roubíček, já za 50 koupím a za 100 prodám. Mě těch 5 % zisku úplně stačí...

PS: Co vy na to, levně koupit, draho prodat, jak snadné :o)

A s Goldmanovic klukama si nědělejte hlavu - ti už žijí ne v sociálním státě, ale rovnou v socialismu. Prostě podle Obamova hesla: Change we have...
12. 03. 2010 | 19:45

Vico napsal(a):

Tak Řeckem strašit! A před spaním!

V rámci EU se nám podařilo dotáhnout Portugalce a Řeky. Úplně ve všem však ne. Průměrný plat Řeka, který se teď bouří, činil /vše v přepočtu na eura/1328, kdežto nenažranci u nás se stejně produktivní ekonomikou mají průměrný plat 453. V mnohem zaostalejším Polsku je průměr 521 eur.

Pokud se v Řecku rozpadne "sociální stát", budou mít průměrný plat vyšší jen dvakrát, co u nás.

Hromský Tomský!
12. 03. 2010 | 19:56

SuP napsal(a):

Je úžasné, jak se tu stavěči sociálních států všech zemí navzájem utěšují, že oni za to přece nemůžou, tak to bude muset zaplatit někdo jiný.
Doporučil bych raději se porozhlédnout, proč se každoročně rozdá 83%, než tak intenzivně hledat, kde je těch 15% ze zbylých 17%. Ono i kdyby se našly VŠECHNY a pozavírali se všichni jejich zloději a zcizovači, furt to bude jenom 2,5% z toho, co si na ty pokusy vybereme.
12. 03. 2010 | 20:15

xx napsal(a):

Jirka H.: Aha takze tohle jsou vsechno podvodnici ?? http://www.zlato-eu.cz/
http://www.zlate-mince.cz/

Kdyz nabizeji zlate slitky jako investicni zlato ??

Chapu ze to mozna neni na investici treba 1 miliardy, ale o tom se tady asi nebavime, ne.
12. 03. 2010 | 20:28

Kanalnik napsal(a):

Podle toho, co jsem cetl, v Recku to dovedla ke dnu vlada a politici, kteri premysli pomerne podbne jako politici nasi. Tunelarstvi zpusobene 'elitou' ted musi vyzrat danovi poplatnici. Tohle nema nic spolecneho s kapitalismem ci socialismem, ale s moralkou. Vy, pane Tomsky, to ovsem zabalite tak, aby vam z toho vysel vas svetonazor, jak jinak, nez ten jako ten spravny. Cele tema se ale nachazi mimo klasicke skatulky, na ktere si mnozi svykli.
12. 03. 2010 | 20:36

Kanalnik napsal(a):

...zvykli.
12. 03. 2010 | 20:37

Kelt napsal(a):

Rumcajs-modráci půjdou na sklizeň jablek do Toskánska.AŽ to hodí těch 224,-mld.loňského dluhu,tak vyfasují režijku na zpáteční cestu druhou třídou.
12. 03. 2010 | 20:46

Pocestny napsal(a):

Tomský tu je "kvalitním protihráčem" socana Papandreu...

Naši Helenisté vrtají do podpalubí frakfurtského trajektu do socanského Ostrova pohody díru tím, jak přes veškerou svou tribální nenávist vedou ukázkové turecké hospodaření.
Papandreu již jednou ukázal, že pravidla, která nebohého Slováka svlékla do naha, aby vstoupil do €zony, jde uplatit, ošvindlovat, zakercat, jen když se v Bruseli najde dostatek pokrytců, kteřží na to kývnou....sosan sosana na holičkách nenechá.

Náš drahý autor ovšem opět hysterizuje, protože řecké státní finance jsou v měřítku EU just the joke.

Spíše by nám měl referovat o jiném, tentokrát globálním průseru, který se neodvolatelně blíží...
Forget about Greece, think of the City of London...
http://www.telegraph.co.uk/...

Saša se poněkud uřekl, tentokrát hniloba není na "žabí" straně kanálu....
"Should you have nothing to say, pick on French then.."

Děkujme okolnostem, že na Zorbících může Frankfurt natrénovat to, co nevyhnutně přijde, až lehne Západní Bengálsko socky Browna...
Pomalu nastává čas, aby nějaký hrbatec svolal all good Englishman na Yorkshire Dales, potom budou v Londýně zase svištět hatchets a létat hlavy parukované.
12. 03. 2010 | 21:00

P.S. napsal(a):

Englishmen... chybka se vloudí..-)
12. 03. 2010 | 21:02

ujo napsal(a):

autor píše: "Dnešní hospodářská stagnace nebude krátká. Naši dědové, aniž by cokoli věděli o pokřivení trhu, neměli pochyb, že se nad poměry a na dluh věčně žít nedá."
Zapomněl jen dodat kdo že to žil nad poměry.
Co trocha sebereflexe?
12. 03. 2010 | 21:31

Jirka H. napsal(a):

xx:
Jestli to jsou podvodníci nevím, doufám, že ne. Jen jsem popsal běžný způsob investování do zlata. U těch obchodníků zůstavá zásadní otázka - za kolik? Obávám se, že to moc výhodné nebude, zejména jestli využívají paniky lidí apod. Ale to fakt nevím... Otázkou jsou pak náklady na uložení zlata apod.
12. 03. 2010 | 21:37

Pípa napsal(a):

Pane Tomský

To jsou ale hlupáci ti Řekové že? A to EU také, že? Jen vy jste chytrý, že? Jděte se vycpat, chytrulíne. S váma to vytrhneme.
12. 03. 2010 | 22:15

xx napsal(a):

Jirka H. Naklady na ulozeni zlata jsou ruzne, podle toho kde zlato ulozite. Kdyz nakoupim 2kg zlata, tak na to nebudu mit zadne uskladnovaci naklady. Ulozim si to doma.

Kdybychom se bavili o 50kg, buse asi lepsi ulozit to nekde v bance.

Nezda se ze by to meli byt podvodnici, prodavaji podel vseho bezne zbozi, zlate investicni mince a investicni slitky.

Kdybych nebyl posera a nakoupil zlato pred rokem kdy jsem o tom uvazoval, mel bych za milion temer o ctvrt kila vic nez dnes.

Cena porad leze nahoru, otazka je jestli je skutecne bublina nebo jeste ne. Nakolik do toho zasahuji cinani a nakolik panika investoru.
12. 03. 2010 | 22:18

Jirka H. napsal(a):

xx:
Hm, těžko radit. Ale jestli se nepletu tak na zlatu byl skoro 20 let medvědí trh. Na druhou stranu jsem zase slyšel názor, že "skutečná" parita je na nějakých 5 000 dolarů za trojsku unci. Nejlepší by bylo, kdyby koupil zlato třeba váš dědeček - to byla trojská unce za 30 dolarů :o)

PS: Ale nejlepé se doporučuje druhým, kam mají investovat své peníze...
Přejí pěkný zbytek večera
12. 03. 2010 | 22:37

xx napsal(a):

Cena leti vzhuru zhruba od poloviny roku 2005 vyrazne. Pry je to tim ze v roce 2004 v cine povolili lidem vlastnit zlato. Celkem ten narust odpovida. Soros investoval do zlata ale zase tvrdi ze tam vidi bublinu a pry kdyz vidi bublinu nakupuje. Tezko se v tom vyznat.

Obecne se rika nakupovat postupne po kouskach.

Clovek taky nemuze verit vsemu. Duveruj ale proveruj, zlata slova :-))
12. 03. 2010 | 22:43

Čochtan napsal(a):

Kilo zlata se vám vejde na dlaň. Cena kolem 27 000 Euro. Žádný MwSt. tedy DPH.
Stříbro nejlíp uncový Wiener Philharmoniker. Kolem 15 euro za minci. Cena zlata trochu kmitá, ale celkově leze nahoru. Myslím, že na delší dobu se na tom nedá prodělat a navíc máte klidný spaní. Obávám se, že Euro a EU budou mít moc ošklivý problémy.
12. 03. 2010 | 22:45

znalec napsal(a):

Co vlastě potřebujeme abychom přežily? Trochu vody, trochu jídla a teplou přikrývku. Nepotřebujeme ani auta ani televize, ani notebooky, ani telefony. Ani ČEZ ani RWE, ani Tesko ani Vládu! Nepotřebujeme hejtmany, policii, odbory, a žádná ministerstva. Pro přežití potřebujeme ... už jsem to tu napsal:)
12. 03. 2010 | 23:19

znalec napsal(a):

oprava - přežili
12. 03. 2010 | 23:22

xx napsal(a):

Cochtan: no zda se ze jako ukryti/uchovani hodnoty by mohlo zlato i dnes fungovat. Ale je velkou neznamou jak se bude situace vyvijet. Jestli dolar oslabi, jestli s nim oslabi i Euro a Koruna.

Jiny pohled maji investicni financnici, ti samozrejme uvazuji o zlatu jako o prilezitosti k vydelku a tam uz letos potencial nevidi. Tedy nekteri. Zaroven se ale neocekava vyraznejsi propad ceny zlata, opet pokud nenastane nejaky zazracny dramaticky rust.

Dlouhodobe se inflace ocekava a tu zlato spolehlive bude tlumit, pokud opet nedojde k nejakemu prekvapeni.

Schrnu-li to, pro cloveka majiciho rekneme milion v bance na terminaku s 3 procentnim vynosem se mozna nakup zlata muze jevit jako lepsi ochrana proto pripadne zvysenne inflaci. Loni v lednu to ale bylo rozhodne priznivejsi.

Pro investici v ocekavani nejakeho vynosu to ted uz vhodne neni.

Nekteri ale opravdu hovori o hranici 2000 dolaru za unci. Treba se stane zazrak, kdo vi.

Dlouhodobe mit par zlatych minci nebo cihlicek doma urcite neuskodi.
12. 03. 2010 | 23:34

Charlie napsal(a):

Jarpor,

napsal jste ......z jisté části debatujících "spravedlivé" odsouzení a cupování.... a já budu považován za chamtivého asociála

Zde tedy na Vás zcela vyjimečně reaguji: Sociální stát přeci automaticky neznamená, že se po úřadech bude válet statisíce přebytečných lidiček (mj. sledujících i 2/3 času zábavné stránky na netu).
V této souvislosti je zajímavé, že se jedná z velké části o lidi, které žádná tvůrčí činnost nebaví a jejich jedinou zábavou často bývá - házet klacky pod nohy těm aktivnějším.
Jsme svědky neustálého rozšiřování úřednické činnosti, budování nových úřadů a to za jakýchkoli vlád - ať těch, co si říkají levé i od těch co si říkají pravé.
Parlament vymýšlí stále další zákony a předpisy, jejichž následkem je zvyšování režie státu i podniků.
Typickým příkladem bylo zrušení kdysi pěti krajských a cca stovky okr. úřadů. Aby pak vzniklo 14 krajů a stovky pověřených obcí :)).

Smutnou ironií je, že za vlád tzv. pravice přibývalo úředníků a rostl schodek rozpočtu ještě větším tempem, než za socanů.
Takže sociální výdaje jsou jen jedním z faktorů přetížení rozpočtu, ale zdaleka ne jediným.
Jenže tomuto faktu se pan Tomský obloukem vyhýbá, neboť na plýtvání májí nehynoucí zásluhu i tzv. pravičáci - rétoricky (hubou) spořiví hospodáři.
12. 03. 2010 | 23:42

hoven napsal(a):

nam krize nehrozí, protože soudruh paroubek bude osobně všechno řídit. od cen plynu až po krasobluslení.
13. 03. 2010 | 00:33

Marcus napsal(a):

to autor:
Jen poznamka k zamysleni - kdyz se podivate na vyvoj za poslednich 20 let, tak zjistite jeden trend - neustale se snizujici role verejneho sektoru (staci si porovnat miru zdaneni a tedy obhjem prostredku, ktere "protekaly" pres statni rozpocet drive a dnes). Postupne dochazi k privatizaci verejnych sluzeb (zdravotnictvi, skolstvi, duchody atd.). To postupne vedlo a stale vede k zadluzovani jak statu, tak i obyvatel (skolne, hypoteky, spotrebni uvery atd.). Proste neustale se oslabuje role statu - treba deregulaci, ktera je prapricinou soucasne krize. Pravicovi komentatori Vam to samozrejme vysvetli jinak, ale podle meho nazoru spejeme k dalsi krizi a jen doufam, ze pak uz ten system prokoukne vice lidi nez nyni.
13. 03. 2010 | 00:34

Marcus napsal(a):

Jeste poznamka c. 2 k pricinam soucasne krize. Pomerne casto se objevuje teze, ze pricinou je nadvyroba. To je podle meho nazoru uplne absurdni zduvodneni.
Pokusim se dat zjednoduseny priklad pro vysvetleni:
Mame tovarnu na auta, ta ma majitele a zamestnance. Majitel dava zamestnancum pomerne nizkou mzdu, takze si auto koupit nemuzou. Majitel ale zamestnancum rad pujcuje, takze si auto koupi, ovsem samozrejme dluzi majiteli penize. Varianta 2 je takova, ze zamestnanci dostavaji takovou mzdu, ze si auto koupit muzou. Vysledek je temer stejny jako v 1. pripade - zamestnanci maji auto, ovsem NEJSOU ZADLUZENI majiteli. Samozrejme majitel ale neni tak bohaty jako v 1. pripade, ovsem mnohem vice zamestnancu je na tom lepe, takze celkovy uzitek je vyssi.
Co jsem chtel rict - je potrebne ocenit skutecnou praci - dobre placeni zamestnanci znamenaji silnou kupni silu, z ktere pak profituje cela spolecnost (uz na zacatku minuleho stoleti toto vedeli Henry Ford ci u nas treba Bata).
13. 03. 2010 | 00:50

Jozef napsal(a):

Kedze Grecko je zadlzene najma v Nemecku a vo Francuzsku,najma tieto krajiny z greckych poziciek profitovali a nemaju ani zaujem na greckej insolventnosti.
Peniaze Grecku ochotne prodali pani vesmiru,dodajuc aj potrebne know how utajenia.

Ovela vacsim problemom nez Grecko, je metastazovany financny priemysel v Britanii a v USA.
Ubehne este par mesiacov,kym dospejeme k akceptacii takych realistickych rieseni,ake navrhuje ing Schlimbach.
13. 03. 2010 | 01:01

kormoran napsal(a):

...Boze Jozef , stydky pysk=jozef,investor se predevsim zajima o solventnost , boze ty jsi opravdu slovensky baca , bez urazky!
Este zopar mesiacov ubehne a baca si kupi novu valasku.
Odstehuj se se Slimbachem na ostrov a jebte tam 100 let papagaje , po pokroceni , dalsich 1000 let ovce a pak Patka))))
13. 03. 2010 | 01:28

Jozef napsal(a):

kormoran

Suhlasim, ze upiri Wall Streetu nie su celkom normalni investori.
Nerozmyslam len ako slovensky baca!Lebo zijeme v globalne ohrozovanej dedinke /nie kazda ohrozena ovca si to vsimne a papagaja tiez vela nemozno naucit/.
Prajem dlhy zivot a hojnost ryb!
13. 03. 2010 | 02:16

kormoran napsal(a):

Jozef "stat" a "investori" , muze byt chapano spojene , ovsem i s markantim rozdilem , zvanite pi...ny!Stale vzhlizite , na nejakeho big "samana" ! Pochopte konecne , ze zasadni problem je ve Vas samotnych nikoli v "samanovi"
Nevsim jsem si , ze by Nemecko, Svycarsko, ci severske staty mely xtra vudce , proc by mely?-Prirozeny vyvin a zrani , kteremu soudruzi , jako vy stale nemohou prijit na kloub ))).Stale se hrabete v hovnech a budete i nadale , tim jsem si jist)))
Wall Street nema nic spolecneho s vladou USA .(Krome konspiracnich teoriich).
Ovsem vlada Recka ma mnoho spolecneho s ek. propadem , chapete ten rozdil?
13. 03. 2010 | 02:50

Holubář napsal(a):

xx
Jirka H
Investování do zlata "v malém" (přímý nákup v řádu stovek tisíc, max. řekněme někam do dvou miliónů Kč) samozřejmě nemůže být spojen se spekulací na výnosy.
Rozumný člověk tak pouze vytváří skutečnou "železnou zásobu" pro nejhorší časy. Uložit takové množství ve vlastním trezoru není problémem.
Cena zlata se může v čase trochu houpat, ale nelze rozumě předpokládat, že by spadla řádově - slušnou hodnotou bude zlato vždycky.
To je, myslím, odpověď na původní dotaz.
13. 03. 2010 | 02:53

kormoran napsal(a):

P.S . BUH chran USA od EU socialismu!
13. 03. 2010 | 02:58

skeptický napsal(a):

Nejspolehlivěji schované zlato je v zemi,a neříkat kde.
Banka se k vám taky nemusí znát.
13. 03. 2010 | 03:28

Holubář napsal(a):

skeptický:
Vůbec nejspolehlivější je lehnout si do země k tomu zlatu a mít už pokoj od všeho a všech. Už se těším.
:-)
13. 03. 2010 | 04:31

Tencokida Hnuj napsal(a):

kormoran napsal
Wall Street nema nic spolecneho s vladou USA .(Krome konspiracnich teoriich).

Díl I. :Primární dealeři emise + americké dluhopisy
K tomu zlatu : Bacha na to , ať je nebudete měnit jednou v likviditu kurzem 1 g zlata = 1 g brambor.

Pokračování příště. Jdu vařit pivo.
13. 03. 2010 | 09:46

jirka H. napsal(a):

Holubář:
Jasně. Nejlepší možnou obranou proti proměnlivosti trhu je diverzifikace investic - akcie, spoření, obligace, nemovitosti, hotovost, komodity, a to všechno v rozumném mixu. Ale co se týče zlata, tak mi připadá praktičtější si koupit akcie společností těžící zlato nebo fondů, které mají tyto akcie ve svém portfoliu, než mít doma zlato přímo uskladněné. Výhodou tohoto přístupu je, že svou pozici ve zlatu můžete plynule zvyšovat nebo snižovat. Stejně tak můžete počítat s výnosem v podobě obligací nebo kapitálového výnosu. No a když se vám sázka na zlato nevyjde, tak vás může utěšit fakt, že máte své peníze i v jiných instrumentech, na které případný pokles ceny zlata nemá negativní vliv.
Samozřejmě, že mám celou dobu na mysli investování a ne spekulaci...
13. 03. 2010 | 11:15

xx napsal(a):

Tencokida Hnuj: takovy scenar se zlatem je nepravdepodobny. Tolik zlata podle dostupnych znalosti nemuze vzniknout. A aby bylo tak malo brambor, jako je zlata, musela by nastat takova katastrofa ze pak tahle otazka vubec nebude zajimava.

Marcusi:
1995 verejne vydaje cinily 29,4% HDP
1996 verejne vydaje cinily 28,7% HDP
1997 verejne vydaje cinily 28,9% HDP
1998 verejne vydaje cinily 28,3% HDP
1999 verejne vydaje cinily 28,7% HDP
2000 verejne vydaje cinily 28,9% HDP
2001 verejne vydaje cinily 29,5% HDP
2002 verejne vydaje cinily 30,5% HDP
2003 verejne vydaje cinily 31,4% HDP
2004 verejne vydaje cinily 30,6% HDP
2005 verejne vydaje cinily 30,9% HDP
2006 verejne vydaje cinily 31,6% HDP
2007 verejne vydaje cinily 30,8% HDP
2008 verejne vydaje cinily 29,8% HDP

Takze o nejakem postupnem snizovani nemuze byt rec. Trend je jasny, pravicova vlada mela nepatrnou snazu o snizovani podilu verejnych vydaju na HDP, levicova zase mirne zvysovala podil verejnych vydaji k HDP. Pravice se pokusila o navrat ale nemela dost casu.

Samozrejme ze pokud to srovnate s centralne planovanou ekonomikou z let pred rokem 1989 tak se jedna o smesny podil verejnych vydaju na HDP. Ovsem to bychom pak museli srovnavat celkovou uspesnost a predevsim take uroven socialniho zabezpeceni, ktera byla v mnoha ohledech o dost nizsi prave v dobach na ktere lidi nostalgicky vzpominaji jako na socialni raj. Staci si treba vzpomenout na uroven materske a delku naroku na prispevek k materske. O povinnosti pracovat pod hrozbou vezeni a dalsich zverstvech na lidskych pravech ani nemluve.

Co se tyce mezd - casto slycham argument ze kdybychom brali tolik co Nemci, meli bychom se lepe a ekonomika by na tom byla lepe, protoze bychom vic utraceli. Jako duvod nizsich mezd pak casto slysim ze na penezich sedi bohati kapitaliste kteri odiraji obycejne zamestnance o jejich spravedlivy narok a cely zisk si nechavaji pro sebe. Na to se da odpovedet opet snadni a jasne cisly. Mame cca 4,5 milionu zamestnancu. HDP nejake 3 biliony. HDP jsou veskere vydelane penize za rok, vcetne odmen tech zlych kapitalistu. Nase prumerna mzda je cca na 30% te Nemecke. Abychom mohli brat Nemecky plat nestacilo by na to ani zdaleka nase cele HDP !! Takze na Nemecke platy si nevydelame a neni pravdou ze vydelame ale zly podnikatel nam to sebere.

Dalsi mytus, kdyby manageri nebrali milionove domeny, mohli by mit dalnici mnohem vic penez. Opet jednoduchy vypocet. Jako zdroj dat poslouzi napr. ucetni uzaverka Skody Auto. Skodovka ma cca 30000 zamestnancu. Kdybychom vzali veskere odmeny vedeni a manageru, vyslo by na kazdeho zamestnance pridani cca 1000 kc na rok. Manageri by ovsem museli pracovat zadarmo.

To jsou myty a povery ktere si bezny clovek nespocita. On vidi jenom to ze jeden clovek z vedeni dostane treba dva miliony zatimco on ma blbejch 200 tisic na rok. A hned preskocime k morlanimu aspektu. Ale ze by to tem zamestnancum pranic neprineslo, kdybychom tomu managerovi ty miliony sebrali uz malokomu dojde.
13. 03. 2010 | 11:17

xx napsal(a):

Jirka H. ano souhlasim s vami v pripade vetsich investic. Ale diverzifikujte portfolio rekneme treba do dvou milinou. Jo 50 milionu se diverzifikuje mnohem snadneji a bezpecneji.
13. 03. 2010 | 11:20

xixao napsal(a):

xx

tak proc to ale nefunguje opacne - nemame z logiky veci moznost vydelat tolik jako nemci, takze proc ceny nereflektuji moznost nasich prijmu?
nemec je schopen "usetrit" na fabii pri usporeni 10% prumerneho platu za neco pres tri roky. zkuste si spocitat, jak dlouho by musel "sporit" cech ...
to je ta ruka trhu ? naka pokrivena ...
13. 03. 2010 | 13:42

xx napsal(a):

xixao: ne to neni ruka trhu, ruka trhu je uplne neco jineho.

Co se tyce tech prepoctu na cenu neni to tak jednoduche. Skoda neprodava svoje vozy vsude za stejne ceny. Cena se odviji od trzniho mechanismu nabidky a poptavky. Take od toho zda Skode stoji za to bojovat o zakaznika cenou. Skoda proda na ceskem trhu necelych 9% sve produkce. To vsechno hraje roli. V Nemecku proda 18%. V Zemich EU pak 67% sve produkce. S mnozstvim klesa i jednotkova cena. Klesaji naklady na prodej ktere ovlivnuji cenu. Verte ze kdyby Skoda Auto byla zavisla na prodejich v CR, jiste by cena byla uplne jinde.

Zkratka neni to mozne jednoduse prohlasit takove srovnani. Prumerny Cech take bude setrit kratsi dobu na Logana nez prumerny Rumun.
13. 03. 2010 | 14:59

xixao napsal(a):

xx

ale nemyslite, ze pokud by cena byla umerna platu, ze by se i u nas neprodalo procentuelne - k vysi produkce - vice vozu ?
to je myslim ta nabidka a poptavka ne ? ta neni jen o mnozstvi nabizeneho, ale i o cene - jenze by z kazdeho vozu nebyl takovy vyvar, ze ...
13. 03. 2010 | 15:34

SuP napsal(a):

xixao -
Zásadní chybou je chtít mít ceny úměrné platu u zboží, které je současně prodejné kdekoli jinde ve světě. Musíte se snažit mít plat úměrný cenám. Pak to už půjde snadno.
13. 03. 2010 | 16:10

xixao napsal(a):

SuP

budu se vracet k prikladu skodovek, protoze se o mich zminil xx, kde tahle debata zacla - a jak ma dosahnout zamestananec skodovky mb, aby mel plat umerny cene auta, ktere produkuje fabrika jeho zamestnavatele, nerku-li treba cene energii, pohonnych hmot, nebo treba placene lekarske pece (pokud by u nas byl nakonec protlacen americky model zdravotnictvi)
to mi teda zkuste nastinit...
13. 03. 2010 | 16:45

hanah napsal(a):

Moc mě baví, jak se Němci vztekají, že mají Řecku platit jejich "maňana" a nařizují jim, že maj brzy vstávat a pracovat celý den jako oni :-)))
Ať žije EU!
13. 03. 2010 | 17:08

Kelt napsal(a):

xx-mně se zase líbí argument představitelů našich průmyslových špiček,že zvýšením odvodů na zdr.ev.soc.pojištění o jeden procentní bod ztratí konkurence schopnost a to za vydatné podpory "ek.odborníků" ODS.
Pokud vyjdu z toho,že NSR je největší exportér v rámci EU s tím,že jeho úroveň mezd je cca 3x vyšší než v ČR,tak mně vychází,že exportní úspěch našeho průmyslu spočívá v cenovém
dumpingu.I tak by zvýšení odvodů o jeden procentní bod nemělo by mít téměř žádný vliv na výrobní náklady.
Zase mně z toho vychází záměr cíleného snižování příjmů SR za účelem zdůvodnění nutnosti privatizace důchodových a zdravotních fondů.
13. 03. 2010 | 17:36

xx napsal(a):

Kelt: No tenhle argument je v pripade 1% samozrejme nadneseny. Ten vliv tam je, ale pochopitelne nepatrny a snadno kompenzovatelny ze zisku. Ale je pochopitelne ze ten argument pouzivaji. Proste haji svoje zajmy tak jako kazdy jiny haji ty sve. CSSD ma volicskou zakladnu mezi uredniky a delniky tak tak haji jejich zajmy, casto na ukor jinym zamestnancu a ne tech nejbohatsich. Takze ano, mate pravdu ze to je argument nevalne sily ale je legitimni.
13. 03. 2010 | 18:29

ZdeněkJ. napsal(a):

xx
" Skodovka ma cca 30000 zamestnancu. Kdybychom vzali veskere odmeny vedeni a manageru, vyslo by na kazdeho zamestnance pridani cca 1000 kc na rok."
Kde jste zjistil, jaké platy a odměny berou manažeři Škodovky?
13. 03. 2010 | 18:46

xx napsal(a):

Xixao: Vice prodanych vozu v CR za nizsi cenu - to je otazka. Uvedomte si ze Skoda auto neni na trhu sama. Jsou zde i jine automobilky, vyrabejici za nizsi naklady, levnejsi technologii, nizsi kvalitu. Tem Skoda nemuze konkurovat cenou, protoze by musela jit pod naklady.

Podivejte na tu rozvahu Skody Auto.

Trzby celkem 209 mld.
Naklady na suroviny a energie 139mld
sluzby spojene s vyrobou 2mld
personalni naklady 15mld
odpisy majetku 10mld
ostatni sluzby 21mld
Celkove naklady 195 mld.

Zisk pred zdanenim 14mld
Dan 2,5 mld
cisty zisk 11mld

Zisk je 14 mld. Z toho 8.5% tvori vejvar v CR. To je 1,19 mld na 58000 prodanych aut v CR. Kdyby se Skoda vzdala celeho zisku, sleva by byla v prumeru 20 507 kc na jedno prodane auto. Koukate co ! Ty vypocty jsou samozrejme hrube, konkretni detailni cisla se mohou lisit ale urcite ne radove.

Vase predstava ohromneho vejvaru je ovsem take ponekud mimo realitu.

V neposledni rade by se snizil zisk, tim i dane a tim by se zvysilo zadluzeni statniho rozpoctu. Kazda mince ma dve strany, nikdy ne jen jednu. Vsude je chleba o dvou kurkach. Jednostranny pohled na vec vzdy prinasi pokrivene zavery.
13. 03. 2010 | 18:50

xx napsal(a):

Zdenek J.: to jsem zjistil z vyrocni zpravy jejiz soucasti jsou i ucetni udaje vcetne mzdovych nakladu a odmen vedeni. Kazdy muze nahlednout na strankach Skody Auto.

Nemohu vyloucit ze se mylim v interpretaci, pokud najdete chybu dejte mi vedet, budu rad.
13. 03. 2010 | 18:53

Marcus napsal(a):

to xx:
ja mel na mysli celosvetovy trend, Vy uvadite zrejme vyvoj naseho statniho rozpoctu na HDP - ja mel ale na mylsi celkove verejne vydaje.
Zde je odkaz na srovnani celkove miry zdaneni v zemich OECD mezi roky 1999 - 2007 http://www.financninoviny.c...
U nas byla ta celková mira zdanení v roce 2007 36,9% (v ramci OECD to ale byl podprumer).
Jeste jsem nasel graf vyvoje dane z prijmu pravnickych osob v Nemecku -
http://commons.wikimedia.or...

V roce 1995 byla 57%, v roce 2009 30% (mimochodem u nas je 19%).

Jinak samozrejme chapu, ze v soucasnosti nemuzeme mit nemecke mzdy - ani jsem nic takoveho nepsal. Ja psal o tom, ze se neustale rozeviraji nuzky mezi nejbohatsimi a nejchudsimi - podle me to neni dobry vyvoj (opet jsem to myslel jako celosvetovy trend - ovsem platny samozrejme i u nas).
13. 03. 2010 | 20:21

Holubář napsal(a):

Jirka H:
Já vám rozumím, ale asi jsem se nevyjádřil úplně přesně.
Zlato pro "malého Čecha" nechápu jako investici podnikatelského charakteru, ale jako (správně poznamenal skeptický) zakopaný poklad.
Hrnce se zlatem se zakopávaly vždy v nejistých dobách pro strýčka příhodu (Příhoda se jmenuje můj soused.Je to sice kamarád, ale málo patné, toho na mysli nemám :-) ).
Investice do firmy težící zlato je úplně jiného charakteru, stejně jako "virtuální" zlato v nějakém fondu apod. To všechno může sice na jednu stranu nést slušný výnos, ale také může úplně zkrachovat - investice může klesnout na hodnotu konvergující k nule. To se s reálným zlatem (doporučuji "cihličky" menších objemů, třeba á 100 gr - to už ani nejsou cihličky, spíš takové "plátky", ale lépe se s nimi manipuluje i obchoduje) stát nemůže.
Při obchodováním s "reálným" zlatem je třeba počítat s náklady v případě transakcí nákup/prodej - prakticky anulují i případný vzrůst ceny zlata.
Chápejte to prostě jako depot potravin, které si zakopával Amundsen cestou k jižnímu pólu - a cestou zpátky zase vykopával a spotřeboval, aby přežil.
Tento můj popis trochu zavání katastrofickými vizemi, není to třeba brát až tak dramaticky. Ale kilo nebo dvě zlata 999 v trezoru, aniž by to někdo věděl ( i manželka je zbytečným svědkem :-)) buď ulehčí těžké chvíle v životě, nebo potěší dědice.
13. 03. 2010 | 20:35

xx napsal(a):

Marcus: rozumim. Rozevirani nuzek je nejspis asi negativni jev. I kdyz podle mne se to chape trosku zkreslene. Kdyz se rekne rozevirani nuzek, jeden by si mohl predstavit graf zivotni urovne jako u bohatych roste a u chudych klesa ( tedy se zhorsuje ). Leckdo by pak z toho mohl i vyvodit, ze bohati bohatnou za predpokladu ze chudi jeste vice zchudnou.

Realita ale takova neni. Urcity rozdil v rychlosti bohatnuti zrejme existuje. Ale rozvoj vyspelych statu si uzivaji i chudi zvysujici se urovni.

K tomu staci si predstavit zivot chudeho cloveka pred 100 lety a dnes. Nejspis i ti bezdomovci se maji pri te bide o neco lepe nez jejich kolegova na pocatku minuleho stoleti. Ja vim ze to nezni buhvijak povzbudive, ale je treba realitu vnimat takovou jaka je. Jeste vetsi zkreslovani je na skodu veci.
Holubar: nedavno jsem videl na YouTube takovou prednasku nejakeho Clausse z Nemecka. Celkem to bylo asi spis o konspiraci, ale mel tam velmi dobre a vtipne postrehy. A daval tam priklad, kdyz vysvetloval co to byl zlaty standard a co jsou vlastne bankovky. Ukazoval risskou 1000 markovou bankovku z roku 1913 na ktere bylo napsano ze jde o poukazku na tusim ze 55 unci zlata. A ted daval priklad, dva dedeckove meli kazdy po jedne teto bankovce. Jeden nasel doma vhodnou krabicku a bankovku zakopal na zahrade. Druhy se obaval zkazy hnilobou a tak si sel do banky pro to zlato a to zakopal. Zatimco vnuk prvniho dedecka vykopal na zahrade bankovku, kterou prodal na Ebay sberateli za 50 centu, druhy vnuk dostal za 55 unci zlata, dnes tedy nejakych 830 Euro za unci.
13. 03. 2010 | 21:15

jirka.H napsal(a):

Holubář:
OK. Myslím, že si rozumíme oba. Vy píšete o zlatu, jako o poslední železné rezervě, jako o záchranném padáku. Já jsem psal z pohledu způsobů investování. Zejména podle zásady nedávat všechny vejce do jednoho košíku, tedy ani ty zlaté vejce. Myslím, že nejsme ve sporu, a že se oba pohledy nevylučují. Já jen doufám, že se neřítíme do nějaké hyperinflační katastrofy, a že ten záchranný padák nebudeme muset otevírat. :o)
13. 03. 2010 | 21:42

Holubář napsal(a):

jirka.H.:
Shodneme se zcela. Z mojí strany se jedná spíše o přání, než o realitu. Nějaké rezervy uvedeného chrakteru sice vytvářím, ale.... znáte to sám, vždycky se najde nějaká "potřeba spotřeby" s vyšší prioritou.
Hyperinflace? Nejhorší noční můra, s výjimkou nemocí a úrazů apod., řekněme tedy nejhorší ekonomická noční můra.
Fuj, lépe nepomyslet. Nechci to ideologizovat, ale jestli se socan urve ze řetězu, tak se možná smíchy neudržíme.
Hezký zbytek víkendu.
13. 03. 2010 | 21:55

xx napsal(a):

Holubar Jirka H. : Kazdopadne inflace prijit musi vzhledem k mnozstvi penez nahrnutych do ekonomiky v podobe pobidek.

co nastane za 10 - 30 let, kolik krizi si projdeme, ustoji to nas system dluhovych penez nebo dojde k nejake korekci ci velke zmene ?

Vypada to podle vseho ze trvaly klidny let k prosperite a bohatstvi nas tedy neceka. Spise cim dal vice turbulenci, jak bude lide slepe duverovat ze stat dokaze ridit ekonomiku nejlepe.

Jen tak mit tu kristalovou kouli, pripadne se alespon nebat verit instinktum. Je tomu rok a pul priblizne kdy jsem zvazoval docela vazne ze ulozim vetsi mnozstvi penez do zlata. Nakonec jsem se neodvazil a dneska si rikam jakej jsem vul, cena vzrostla o 300 dolaru na unci. Nekdy neni treba kristalova koule, staci se tolik nebat.
13. 03. 2010 | 22:06

jirka.H napsal(a):

Holubář: I Vám přeji pěkný víkend. A s těma rezervama taky bojuji nerovný zápas.

xx: Tak, tak. Inflační oř už podupává ve stáji, je hojně krmen obrokem levných peněz a další výživnou stravou, kterou mu vlády podávají ve formě různých balíčků, šrotovného a podobně. A je otázkou, kdy mu šéfové centrálních bank otevřou vrata pomocí zvýšené základní úrokové míry. Pak teprve vyrazí na trať, aby ožebračil všechny spořivé a umořil dluhy všem rozmařilcům, zejména těm nejrozmařilejším mezi nimi - populistickým politikům...
13. 03. 2010 | 22:25

ZdeněkJ. napsal(a):

xx
Spletl jste se o 1 řád, našel jsem výroční zprávu Škody za r.2007, tam je uvedeno, že "platy a ostatní krátkodobé zaměstnanecké požitky klíčových členů vedení" činí 313 mil.Kč.
13. 03. 2010 | 22:32

xx napsal(a):

ZdenekJ. Za rok 2008 tato castka byla 295 milionu. Ovsem to neni mesicni ale rocni castka. Takze podelte 295 milionu kc 29000 zamestnanci a 12 mesici v roce a vychazi 877 kc na jednoho zamestnance mesicne. Aha, uz to vidim, ja tam napsal na rok ale melo tam byt na mesic.

At tak ci onak, zadne dramaticke zvyseni mezd ktere hnulo zivotni urovni zamestnancu by to neprineslo. Zejmena v pripade Skody Auto, kde prumerna mzda je nekde pres 30 tisic korun.

Odborar by jiste namitl ze kazda koruna je dobra a ze tem nizkoprijmovym by to bodlo a mohlo by to byt i vic kdyby se to rozdelilo podle principu levicove spravedlnosti, cim nizsi mzda tim opravnenejsi narok na pridani, bez ohledu na prinos a kvalitu.

Ale i tak by si ti nizkoprijmovi na Skodovku neusetrili tak rychle jako prumerny Nemec.
13. 03. 2010 | 23:50

xixao napsal(a):

xx

ja nasel vyrocni zpravu za 1. pololeti 2009 a tam je cisty zisk po zdaneni 2,7 mld kc
ta vase cisla jsou nekde hodne jinde, nevim z ceho jste cerpal, nehlede na to, ze se jedna o "krizovy" rok, v 2008 byl celorocni zisk po zdaneni asi 3x vetsi, takze ty vypocty slev na jeden vuz pri rozpusteni celeho zisku do nich by taky vypadaly uplne jinak - tahle argumentace se vam nejak nepovedla, nebo je zamerne tendencni
14. 03. 2010 | 08:12

xx napsal(a):

xixao: vychazel jsem z vyrocni zpravy za rok 2008. 2,7 miliardy je o dost nizsi zisk nez v roce 2008. Jasne jsem napsal ze v roce 2008 mela Skoda cisty zisk 11 miliard. Za pul roku tedy nejakych 5,5 miliardy.

Z tech 11 miliard ale jenom necelych 9% pripada na Ceskou republiku. Samozrejme ze jsem to bral tak ze by skoda vlozila do te slevy pro Cesko zisk z Ceska.

Pokud by do slevy rozpustila veskery zisk ( hruby pred zdanenim ) byla by prumerna sleva 240 tisic.

Proc by se ale Skoda vzdavala zisku, zcela by ztratilo smysl podnikat. A myslim ze by dostala za usi i od nejakych Evropskych instituci za nekalou konkurenci cenovym dumpingem, protoze takova sleva by byla pod realnymi naklady na jedno auto.

Ty lze spocitat snadno, vezmeme celkove naklady a podelime poctem prodanych aut. Celkove naklady 195 mld deleno 640000 prodanych aut je cca 300000 na jedno auto. Neni tedy dost dobre mozne aby prumerna cena byla v CR treba 90 tisic. I kdyz by se to kazdemu, vcetne me libilo. Ostatne co je mi po nejakem zisku Skody auto z toho nic nemam.
14. 03. 2010 | 09:49

xx napsal(a):

xixao: Jeste doplnim, Skoda ma na ceskem trhu s necelymi 9 procenty sve produkce 25% podil. Jedna se o majoritni podil na trhu. Je otazka zda a o kolik by tento podil vzrostl nejakym vyraznejsim cenovym dumpingem.

Jinam v tom podle Vas krizovem roce Skoda auto prodala rekordni pocet automobilu v historii, 674 530 vozu. V rustu ji pomohla predevsim Cina a Nemecke srotovne.

Pristi leta budou o zrejme o dost hubenejsi.

p.s. Se Skodou auto nemam vubec nic spolecneho, ani zajem na jeji obhajobe. V garazi mam Forda.
14. 03. 2010 | 10:03

Tencokida Hnuj napsal(a):

kormoran napsal
Wall Street nema nic spolecneho s vladou USA .(Krome konspiracnich teoriich).

Díl II. :Zpětný odkup dluhopisů vládou USA + primární dealeři emise

xx
K tomu rozevírání nůžek. Z omezenosti zdrojů a jejich individuálního vlastnictví v rukou čím dál tím menšího počtu lidí (aristokratických rodin) vyplývá jasný rozpor.
Zatím se sanuje a pacifikuje a to za cenu zvyšování zadlužování právě vůči těmto aristokratickým rodinám.
Což je absurdní a moc dlouho to nevydrží.

Kleisthenova reforma fýl. Geniální experiment, který vyšel.
My jsme díky technologiím městským státem.
Ale neumíme toho využít.

Naštěstí není všem dní konec.

Mějte se.
14. 03. 2010 | 12:56

SuP napsal(a):

Kydači -
Když někdo syslí majetek, aspoň ho neprošustruje. Když pak umře, něco po něm zbyde.
Po chudém bolševikovi, který všechno dokázal akorát prožrat, zbyde hovno. Nůžky nenůžky.
14. 03. 2010 | 16:22

Targus napsal(a):

To xx:

Pár dodatků ke Škodě a jejím ziskům.
Škoda nefunguje ve vzduchoprázdnu, nýbrž nakupuje hromady součástek a polotovarů od subdodavatelů. A nakupuje je od těch samých subdodavatelů, od kterých to nakupují i jiné automobilky, které umějí postavit a prodávat auta stejné úrovně za ceny o dost nižší. Pročež k otázce tzv. předražených Škodovek mohu toliko podotknout:
1/ obchodníci Škody, potažmo koncernu VW jsou totální neschopové (velmi nepravděpodobné, jestliže se VW vydrápal na světovou špici produkce i zisků)
2/ zisky Škody se dovedně přelévají do Německa, aby zde alespoň částečně zalepily díry v rozpočtech sesterských firem, resp. továren (ne každá je v červeném). Lze to elegantně vyřešit vnitrokoncernovou fakturací...
3/ s povídáním o velikosti, resp. malosti českého trhu jste samozřejmě vedle jak ta jedle. Na cenu má vliv naprosto nulový. Cena vozidla se stanovuje jednak podle kupní síly trhu, jednak podle cen konkurenčních firem v návaznosti na plánované prodeje teho kterého produktu. Částečně ji pak ovlivňují specifika trhu, jako je legislativa, zvyky a vkus zákazníků.
Jinak bychom se určitě nemohli setkat s takovým extrémem, že na vzdáleném finském piditrhu, který by podle Vás měl být extrémně drahý, stál určitý model Ochcávky o 170.000 Kč - slovy jedno sto a sedmdesát tisíců korun českých - méně, než v ČR.
14. 03. 2010 | 18:28

Honza napsal(a):

Vico: "Průměrný plat Řeka, který se teď bouří, činil /vše v přepočtu na eura/1328, kdežto nenažranci u nás se stejně produktivní ekonomikou mají průměrný plat 453. V mnohem zaostalejším Polsku je průměr 521 eur."

Pepočítejte si to, nevychází vám počty. Průměrný plat v ČR je cca 25 000 Kč, Euro je cca na 25 korunách, jsme tedy na 1000 Eurech měsíčně. Nic moc, ale zase tak strašná bída to není.
14. 03. 2010 | 19:32

xx napsal(a):

Targusi: Zrejme jste vubec nepochopil co jsem psal.

Ja prece netvrdil ze cim mensi trh tim vyssi musi byt cena. Ja tvrdil ze se Skode nevyplati provadet cenovy dumping v CR kde proda pouhych 9% produkce.

Pokud davate priklad jisteho modelu Octavie se slevou 170 tisic je to placnuti do vody. Muzu Vam uvest stejne priklady u nas. Samozrejme ze kazdy prodej muze mit individualne stanovenou cenu.

Pak hraje roli jeste jedna vec, pokud si Finsky obchodnik spatne odhadne objednavky a neproda, pak klidne muze minimalizovat ztraty prodejem pod cenou a vy z toho ted udelate exemplarni priklad toho jake jsou obri zisky skodovky odchazejici asi do Nemecka.

Mimochodem ta vyrocni zprava obsahuje i transfery mezi koncernovymi podniky, tak se podivejte jake obri zisky odchazeji pryc.

Nebo snad chcete tvrdit ze Skoda nejak ukryva podstatnou cast trzeb pred urady ??

Rika Vam neco Vyprodej skladovych zasob ? Cena vozu neni stabilni v case. Novy model se prodava draho, starsi modely pak klesaji v case. Navic obchodnik ma samozrejme nejake rozpeti cen a snazi se prodat za co nejvyssi moznou cenu, tento rozdil ale pak nejde do Skody Auto !

Ano, samozrejme ze to je mnohem slozitejsi ale princip je porad stejny. Neni mozne aby Skoda zlevnila svou produkci na polovinu.

A jeste poznamka k tem dodavatelum. Mohl by jste uvest konkretni priklad nebo jen tak strilite od boku. Moc by mne zajimalo ktere soucastky Skoda nakupuje stejne kvality a ceny jako levnejsi konkurence.
15. 03. 2010 | 10:44

Gerd napsal(a):

Zdejším investorům do zlata!
Vezměte prosím v úvahu, že zásob zlata je na zemi omezené množství. Každoročně jeho část nenávrtaně odpluje do průmyslu v podobě pozlacneých kontaktů (nejčastěji), apod. Tudíž množství volně dostupného zlata bude v čase klesat, pokud jej lidé nedopraví z jiných planet. a tak daleko ještě hodně dlouho nebudeme.
Pěkný den!
15. 03. 2010 | 12:47

xx napsal(a):

Gerd: ano ale zatim se zlato stale tezi, takze ten odliv do prumyslu je zatim dobre kompenzovan.

Ovsem nekde jsem cetl ze odhady zasob jsou pri soucasne tezbe na 18 let.

To ovsem ovlivnuje zpusob a smysl dlouhodobych investic do firem zlato tezicich.

Pokud bude dlouhodobe mnozstvi zlata klesat, je to duvod do neho nyni v ramci moznosti investovat, protoze zatim nemame adekvatni nahradu.
15. 03. 2010 | 13:11

SuP napsal(a):

Chlapci -
Investice do zlata je z praktického hlediska stejně nesmyslná jako do jiných hmotných statků. Budete půl života syslit a kupovat zlato pod dojmem, jak je cenné, stabilní a perspektivně výdělečné. Pak vám bude líto na něj šáhnout, když to stálo tolik úsilí. A až bude nejhůř a budete ho muset vyměňovat za rohlíky, jeho cena bude nepoměrně nižší než na začátku, protože zlata se nikdo nenažere. Nezapomínejte na to. Zkuste to šikovněji.
(O "xx" nemám strach, ten se neztratí).
15. 03. 2010 | 14:55

ED napsal(a):

SuP:
Je jistě hrozné vyměňovat zlato za rohlíky, ale je to pořád lepší než umřít hlady.
15. 03. 2010 | 15:51

SuP napsal(a):

I tak se to dá vidět .....
15. 03. 2010 | 16:12

kolega Fyzik napsal(a):

JAK UCHOVAT MAJETEK?

Akcie, to je samozdrejme jasna volba, je to podil na firme, muze mit dividendy ktere prevysi normalni uroky a jako podil na firme si kupujete podil na kreativite jejich zamestnancu, na to ze se budou snazit prizpusobovat menicim se podminkam, ze budou bojovat a generovat zisk. Automaticky odolava inflaci. Risk je zjevny, Vase firma muze zkrachovat ALE to je risk, ktery muzete sam ovlivnit vasi volbou. Je to ve vasich rukou...

Dalsi, mene zjevny risk je to, ze nastupujici socialismus vam proste firmu nebo vase akcie znarodni, prerozdeli, rozda spriznenym lumpum, luze a parazitum...pripadne uvali absurdne vysoke dane na dividendy a pripadne vynosy z prodeje nebo prevodu.

Dal vam muzou inflacne znicit menu, zavezt vazane ucty, zkonfiskovat majetek...a to treba i zlato nebo nemovitosti.

Iluzorni? Ze jsem pesimista? Pendrek. Vse z toho se za poslednich 100 let v ceskych zemich stalo jiz mnohokrat... 1918,1938,1940,1945,1948,1953,1989....

Zajimava vec je, ze vzdy byl tim, kdo lidem znicil celozivotni uspory STAT a prohnili politici & urednici. Ne bankeri, ne kapitalisti, ne burziani...Ten kdo je proti Vam je stat, ne vas zamestnanec banker, uhlobaron ci tovarnik.

Zaver, bezpecny majetek je ten o KTEREM VASE VLADA NEVI. Proto doporucuju probuzeni z iluze a odkladat si tise mesicne tak 20% cisteho zdaneneho prijmu, 2/3 cast dat do dividendovych akcii koupenych pres zahranicniho brokera a cast (1/3) do zlata, ktere sami zakopete na zvolenem miste. A drzet o tom hubu. Co nebudou vedet, to z vas nekde v cele bolsevici nevytlucou...

Toto by vas SNAD mohlo ochranit pred vasi vlastni vladou a pred katastrofalni chudobou v seniorskem veku.
15. 03. 2010 | 16:49

Jirka H. napsal(a):

kolega Fyzik:
Pane kolego Fyziku, to jste mě moc nepotěšil, a to zejména proto, že máte pravdu. Učebnicový příklad je vidět na vývoji Československého státního dluhopisu. Ten byl vydán, pokud se nepletu někdy ve dvacátých letech minulého století a vývoj jeho kurz byl jako na nejdivočejší horské dráze. Přesně kopíroval obrovské zvraty naší země - Mnichov, okupaci, válku apod. Až mu po roce 1948 soudruzi definitivně zakroutili krkem...
15. 03. 2010 | 19:33

xx napsal(a):

SuP: prakticky az do roku 1971 se zlato za rohliky vymenovalo, ja v tom problem nevidim. Pokud se rohlik stane vzacnejsi nez unce zlata, budu rad kdyz nejakou tu unci vytahnu ze sejfu ;)

V kazdem pripade je osemetne mluvit o tom co se stane s cenou zlata. Zlato je a zlato bude porad zlatem. Kdyz dneska koupim kilo zlata, za 10 let budu mit kilo zlata a za 30 let az pujdu do duchodu budu mit taky kilo zlata. Celkove mnozstvi zlata se za tu dobu zvysi jen nepatrne v pomeru k mnozstvi zlata jiz dostupneho dnes, takze zadne velke nebezpeci ztraty hodnoty nehrozi.

V pripade takove katastrofy, ktera by hodnotu zlata snizila i pod ten rohlik je asi celkem lhostejne kolik na tom clovek prodelal potu a driny, protoze v takove situaci budou v haji i veskere dalsi hodnoty.

Vzhledem k tomu ze s hodnotou zlata nic vyznamneho neudelaly ani svetove valky, jen tezko si lze predstavit co by se muselo stat. Pad meteoritu, globalni otepleni o 30 stupnu ?
15. 03. 2010 | 21:02

kolega Fyzik napsal(a):

xx: Dve svetove valky to vydrzelo. Ale jak na tom byla hodnota zlata v roce 1919, po nastupu bolseviku? Rostla? Klesala? Zustala? Abych byl pripraven...Protoze utralevicovy kurs v dnesni EU je jasny.
16. 03. 2010 | 15:24

von kulak napsal(a):

to kolega Fyzik

To asi bude trošku rozporné - pochopitelně záleží na tom, kde to zlato bylo směňováno, tehdy ještě nebyl trh tak globální a jednoduše globalizovaným takže v Rusku, v rodině zanikající třídy šlechtické i poměrně velký zlatý poklad měl pouze cenu jízdenky do bezpečí, kdežto mimo hranice tohoto režimu byla cena zlata víceméně stále stejná a za nějaké to kilo se dalo dlouhá léta slušně žít v emigraci, dejme tomu v ČSR. :-)
16. 03. 2010 | 18:16

Kraus von Zillergut jr. napsal(a):

Stary dobry socializmus mel aspon tu vyhodu, ze sve obeti rychle zardousil. Moderni socializmus nas bude rdousit hezky pomaloucku, po humanisticku. Nejdele to zase vydrzi holici a par zabejcenych sedlaku. Vetsina z nich ovsem vstoupi, nebo se uchlastaji. Rozvijet se budou nektere perspektivni ekologicke a socialni obory, mozna i fotovoltaika.
18. 03. 2010 | 02:48

Kraus von Zillergut jr. napsal(a):

Poznamka k bezpecnemu investovani. Je treba investovat do veci nepodlehajicich zkaze a majicich setrvalou hodnotu. Napriklad do napoju s aspon 30% obsahem alkoholu, peciva, ktere je ovsem treba radne vysusit. Po kratkem maceni ve vode poskytuje susene pecivo chutnou a zdravou stravu. Zajimave budou jiste i zkusenosti nasich predku behem tricetilete valky. Zasadne se sice stavim proti kanibalizmu, ale takove zvykani kury z malych doubku lze jiste vrele doporucit. Nesmime take zapominat, ze dub ma listi celou zimu, kdy muze slouzit jako vitany nutricni doplnek. Proti chladu se lze snadno branit pravidelnym otuzovanim v starem sudu s vodou. Pro uchovani kulturniho dedictvi je nejlepe stosovat stare noviny, spolecenske casopisy, Zlute stranky a podobne tiskoviny, ktere se vyborne hodi i pro mnoha jina pouziti v domacnosti. Vlozky do bot, podpal ci hygienicke pouziti. Papirem namocenym ve vode lze take snadno ucpat ruzne netesnosti ve staveni.
18. 03. 2010 | 03:10

Ťuhýk napsal(a):

Jestli jsem vás, pane Tomský, dobře pochopil, nejlepším krokem Řeků by bylo snižovat platy zaměstnancům a snižovat důchody. Zvýšit daně bohatým ani náhodou. Zajímalo by mě, jak jste na tom vy sám, při svém platu experta na světové finance, politiku, víno, prostě na všechno. Měl bych dotaz. Už jste se přihlásil do výběrového řízení na ředitele Zeměkoule? Jsem konzistentní ve svých názorech jako hradní pán z Pražského Hradu a můj hlas máte jistý. Jen ty Galapágy jako místo sídla...
18. 03. 2010 | 09:50

Jeje napsal(a):

Přímo investovat do zlata jde. kg za cca 500-600 tisíc. Můžete si nechat u firmy na to se specializující udělat ražbu (do 50g), nebo nechat odlít slitek o zvolené hmotnosti. Zlato si u nich můžete uschovat, nebo si jej vyzvednout. Firma garantuje zpětný odkup.
19. 03. 2010 | 12:49

Zlatokop napsal(a):

zlatokopové Klaus a Zeman to zlato mají ,o původ se nestarají
22. 03. 2010 | 11:31

jimmy napsal(a):

10323083636AM<a href="http://www.hero-online-gold...">Hero Online Gold</a> | <a href="http://www.hero-online-gold...">Hero Gold</a> |
23. 03. 2010 | 01:36

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:57

DFSDFSD napsal(a):

1041120018PM<a href="http://wow-gold-sale.com/">wow gold</a> | <a href="http://wow-gold-sale.com/">World of Warcraft gold</a> | <a href="http://wow-gold-sale.com/">buy wow gold</a> | <a href="http://wow-gold-sale.com/">cheap wow gold</a> |
01. 04. 2010 | 06:00

rolex watches napsal(a):

rolex watches</a> is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought a <a href="http://www.tt88times.com">swiss watches</a>.IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on <a href="http://www.tt88times.com"> seiko watches</a> So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 03:17

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:38

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 10:39

song napsal(a):

10412090422AM<a href="http://www.buy2moonsgold.com/">2moons gold</a> | <a href="http://www.buy2moonsgold.com/">2moons dil</a> |
12. 04. 2010 | 03:03

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:05

电风扇地方 napsal(a):

1041922821PM<a href="https://www.thepowerlevel.c...">cheap wow gold</a> | <a href="https://www.thepowerlevel.c...">Atlantica Online Gold</a> | <a href="https://www.thepowerlevel.c...">Atlantica Gold</a> |
19. 04. 2010 | 08:22

xd napsal(a):

10429114409AM<a href="http://www.12sky2gold.net">twelvesky2 gold</a> | <a href="http://www.12sky2gold.net">12sky2 gold</a> | <a href="http://www.12sky2gold.net">12Sky2 Silver</a> |
29. 04. 2010 | 05:42

FGF napsal(a):

1058012703PM<a href="http://knightgold4u.com/">Knight Gold</a> | <a href="http://knightgold4u.com/">Knight Noah</a> | <a href="http://knightgold4u.com/">knight online gold</a> | <a href="http://knightgold4u.com/">knight online noah</a> |
08. 05. 2010 | 07:24

mengng napsal(a):

10529115204AM<a href="http://knightgold4u.com/">Knight Gold</a> | <a href="http://knightgold4u.com/">Knight Noah</a> | <a href="http://knightgold4u.com/">knight online gold</a> | <a href="http://knightgold4u.com/">knight online noah</a> |
29. 05. 2010 | 05:50

ewqewqe napsal(a):

1065051116PM<a href="http://teraers.com/">tera gold</a> | <a href="http://teraers.com/">tera online gold</a> | <a href="http://teraers.com/">buy tera gold</a> | <a href="http://teraers.com/">cheap tera gold</a> |
05. 06. 2010 | 11:08

dfg napsal(a):

10621010744PM<a href="http://teraers.com/">tera gold</a> | <a href="http://teraers.com/">tera online gold</a> | <a href="http://teraers.com/">buy tera gold</a> | <a href="http://teraers.com/">cheap tera gold</a> |
21. 06. 2010 | 07:01

Pope35Juliet napsal(a):

Various people in all countries take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">home loans</a> from different banks, because it's simple and comfortable.
26. 06. 2010 | 11:22

Cheap Pristontale2 Gold napsal(a):

[url=http://www.lvinn.com/Pristo...]Cheap Pristontale2 Gold[/url] is important for any character in the game. You can fool around with this too by adding int if you want more[url=http://www.lvinn.com/Pristo...]Pristontale2 Eons[/url] or a hard hitting weapon. You could also use your [url=http://www.lvinn.com/Pristo...]Pristontale2 Power Leveling[/url] to make a tank so you can debuff people. You can also make potions and sell them for a ton of money. If you're being forced to defend your base you're still going to be going for attack items and [url=http://www.lvinn.com/Pristo...]Buy Pristontale2 Gold[/url].
08. 07. 2010 | 04:23

DFSDFSD napsal(a):

10710122947PMhttp://www.rohan4gold.com/index.shtml Rohan Gold | http://www.rohan4gold.com/i... Rohan Crone |
10. 07. 2010 | 06:29

personal loans napsal(a):

I will recommend not to wait until you earn big sum of money to order all you need! You should just get the loan or just auto loan and feel yourself fine
11. 07. 2010 | 21:07

hgdsfdsf napsal(a):

10729105439AMhttp://www.aikagold.cc/index/ aika gold | http://www.aikagold.cc/index/ aika online gold | http://www.aikagold.cc/index/ cheap aika gold | http://www.aikagold.cc/index/ aika money |
29. 07. 2010 | 04:54

wnag napsal(a):

10814015232PM<a href="http://www.allods4gold.com/...">allods gold</a> | <a href="http://www.allods4gold.com/...">allods online gold</a> | <a href="http://www.allods4gold.com/...">allods ol gold</a> | <a href="http://www.allods4gold.com/...">buy allods gold</a> |
14. 08. 2010 | 07:48

FHBFGGF napsal(a):

1093014322PM<a href="http://ffxivgil.cc/index/">FFXIV Gil</a> | <a href="http://ffxivgil.cc/index/">FFXIV Gold</a> |
03. 09. 2010 | 07:31

sildenafil citrate napsal(a):

I do totally share your opinion and I am glad that there are still people who think so. Let's fight for it,because "Opinions cannot survive if one has no chance to fight for them." kamagra review <a href=http://medsildenafil.com/>kamagra</a> buy kamagra soft
18. 01. 2012 | 05:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy