Víno a deficit

17. 03. 2010 | 19:52
Přečteno 6551 krát
Víme opravdu, co je to víno a co deficit, to kluzké cizí slovo? Existuje vůbec mezi těmito vzdálenými pojmy alespoň mlhavá spojitost, jak se nepochybně domnívají pořadatelé dnešního buchlovického festivalu o víně? A je víno věc opravdu tak samozřejmá, když má tolik nepřátel? Kupříkladu takový abstinent, víno chápe jen jako nebezpečnou drogu, které se vyhýbá. Ve stejném předsudku žije i muslim, považuje víno za al – ko – hol, rozdíl mezi vínem a spiritusem nikdy nepoznal, a proto i on soudí, že víno je droga a nikoli nápoj, podobně jako alkoholik, který se chce co nejrychleji opít.

„Kdo však nenávidí víno, hřeší, přestože je to hřích bezejmenný,“ říká Tomáš Akvinský, víno je přece nápoj sakrální. Češi na rozdíl od Moravanů na tom také nejsou nejlépe. Pijí převážně únavný studený, ospalý a trudnomyslný nápoj. Aby ne, když jim v mládí servírovali náhražky - Pražský výběr, Ostravský kahan, Svíčku a dnes krabicové víno z Chile nebo z Moravské vinařské oblasti. Ví snad někdo, kde se nachází ona moravská oblast?

Rozdíl mezi pivní a vinnou kulturou je nebetyčný – asi jako mezi cimbálem a dechovkou, mezi Mozartem a Kmochem, Bavorskem a Florencií mezi inspirací a respirací. I etymologie trochu napoví, moravskou milou lze přirovnat k vínečku, ale česká holka by příměr k pivečku nejspíš neocenila. A všichni velikáni českých kulturních dějin byli znalci a pijáci vína nebo Moravané. Praha je už sto let největší moravské město a vinotékami se přímo hemží. Statistika pití piva utěšeně klesá. Nejsme snad ještě zcela ztraceni.

Předpokládáte, že víme, co je víno a nevíme, co je deficit. Ptal jsem se nedávno svých dvacetiletých studentek na prostý překlad cizích slov z češtiny do češtiny a zjistil, že vágní výrazy jako deficit, tolerance, identita, limitace, jim připadají tak samozřejmé, že dávno zapomněly na přesný český ekvivalent, sorry, synonymum. Deficit se dnes skloňuje ve všech pádech jako účetnický schodek, díra v rozpočtu, nebo prostý nedostatek, ačkoli v politické ekonomii mělo tohle slovo udělat kariéru opačnou. Od dob slavného Johna Maynarda Keynese víme, že v době hospodářské krize, kdy hrozí krach soukromých investic, má investovat (na dluh a dočasně) i těžce zadlužený stát. Právě teď jsme svědky největšího experimentu v dějinách lidstva. Přebytek umělých peněz v hospodářství (odborně bublina) nakonec splaskl a teď jej má nahradit nová bublina tištěných i netištěných peněz a nový ještě větší schodek vyrovnat následná inflace. Ale deficit bude nakonec stejně jen deficit.

Co je to ale víno?

A přece jen intimní vztah mezi vínem a deficitem opravdu existuje, objevil jej básník Vladimír Holan:

„Až dopije mne kdys poslední sklenice, zašeptám s trpkostí: „Kde je ta plná nová,
a kdeže láhev je, ta moje denice v tmách, němých tmách pro nevyřčená slova?“

Vždyť vlastně oněmlý já byl jsem život celý, oněmlý úžasem, že nedovedu říci,
proč, když jsem z číší pil, číše mě píti směly,
proč, když jsem rád měl noc, já dychtil po denici…

Vypitý láhví svou, vypitý sklínkou vína, tentokrát naposled já nerad zašeptám si:
„Buď sbohem, tělo mé, buď sbohem, duše stinná,
vy smrtí rozbité a odhozené kamsi!“

To víno z nás vypíjí lidský deficit, tu věčnou nedostatečnost, že víme a nekonáme, že chceme být a nejsme a měli bychom. Jen služebníci deficitní jsme, i kdybychom vykonali, co nám bylo určeno. A víno, nápoj sakrální a útěšlivý, nám vrací ztracenou jednotu.
Alespoň na chvíli.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kanalnik napsal(a):

To vsechno zalezi na tom, jak se clovek diva na zivot.
17. 03. 2010 | 20:15

Admirál napsal(a):

Mám rád víno, jezdím si pro něj do Znojma, ale pivní kulturu v žádném případě nezatracuji.

Chodit na pivo je sociální záležitost, kdo nechodí na pivo (i kdyby tam pil víno či jen sodovku) je v menší komunitě sociálně vyloučen.

Trávit večer u tel. seriálu je zvěrstvo.
17. 03. 2010 | 21:07

Al Jouda napsal(a):

Když máš bol, vem alkohol, neb ten všechny rány zhojí !
17. 03. 2010 | 21:55

Holubář napsal(a):

Na všechno pít lze, dobrý bože!
Na čerstvý hrob i mrtvé lože,
na divou žalost v srdci svém,
na suché místo pod listem,
na hvězdu, která třpyt nám střásá, na ňadro z perleti a masa, na náš stín....
....
ach, na vše můžeš pít jak pták,
anebo na nic, jenom tak!
Jen tak - že víno v sklence jiskří
jak pěna na kamení bystřin
a že nám někdy zasvítí
radost i ze slz na kvítí....
...
jen tak, jen tak - že mraky plynou...
Oldřich Mikulášek, Přípitek (úryvek, ze sbírky Sólo pro jeden dech).
Také Moravák :-)
17. 03. 2010 | 22:16

Míval napsal(a):

Pro každý nápoj lze najít vhodnou příležitost, a stejně tak i naprosto nevhodnou. Takže adorace (tedy česky klanění se, zbožňování) jednoho je záležitost povýtce osobní, nemající vypovídací hodnotu.
Kromě toho, pane Tomský, nejen ekvivalent, ale ani synonymum není české slovo. Jenže mluvit v případě potřeby o souznačném pojmenování by asi působilo problémy, tak se prostě vžily uvedené termíny cizího původu. Je to stejné jako s těmi nápoji - jsou situace, kdy se cizí slova hodí, jsou situace, kdy by bohatě postačila jejich česká obdoba.
17. 03. 2010 | 22:27

PatientO.T. napsal(a):

Básník Maynard James Keenan a jeho nářadí: https://www.youtube.com/watc...
Vinař Maynard James Keenan a jeho víno:
http://caduceus.org/

P.S. Zrovna dnes, 17.3., vede spíše pivo a whiskey...
:-)
17. 03. 2010 | 22:43

Dick napsal(a):

Mohamed zakázal víno a povolil mnohoženství. Tím vytvořil třaskavinu, s níž se budeme ještě dlouho potýkat. (podle Chestertona ze 30. let 20. století!)
17. 03. 2010 | 22:55

ver napsal(a):

od Mohameda to byl naopak chytrý tah , pro danou situaci asi jediný možný . Jen si představte ožralého muslima s dostatkem času , jež nemaří hádkou se čtyřmi manželkami
17. 03. 2010 | 23:42

im napsal(a):

@autor

"....A všichni velikáni českých kulturních dějin byli znalci a pijáci vína nebo Moravané...."

Hmmmm, a co Hašek a jeho Švejk? To nejsou kulturní velikáni? A co K.H. Mácha a jeho pouť od pivovaru k pivovaru?
:-)
18. 03. 2010 | 00:02

ver napsal(a):

IM
u vína se nikdy nezabýváme malichernostmi , jako třeba politika , vždy se pohybujeme ve sférách filosofických , kulturních , zabýváme se poezií , hudbou , krásou žen.
Pivo zasahuje do jiných sfér , neříkám že je to špatně . Závěrem si dovolím citát z knihy o českých pivovarech z dvacátých let :
" Pivo je demokrat , víno aristokrat , šnaps - fašista nebo bolševik "
18. 03. 2010 | 00:20

kormoran napsal(a):

Hezke dny p.Tomsky....)
https://www.youtube.com/watc...
18. 03. 2010 | 04:01

Kamil Valeš napsal(a):

Dobré ráno,tak nám nějak ten kapitalismus negunguje,at už pijeme pivní mok nebo víno,či třeba whisku.Už dokonce takové historické monstrum jako třeba Vatikán má najednou problémy a to prý by měli pít pouze víno zvané mešní.Na druhé straně uznejte,že v takových katedrálách se nemůžou pít nějaké patoky.Škoda slov,jdu si otevřít rulandské modré 1983.
18. 03. 2010 | 05:56

F. Adamec napsal(a):

Tomsky, Tomasu z Alexandrie: Udelals radost, nejen mnie.
Nejsu narodovec, su clovek z Moravy. Je to v mojem srdci, neni na to kolonka ve formulari pro scitani lidu.

Ej od Buchlova, vietr vieje ... studeny.

V Hradisti aj v Praze dosud vladne komunisticka Grebenickova veznica a mafija.

Vinohrad mam postrihany, ve vinnem sklepe pro 100 dobrych lidi mam 15 hl moravskeho z naseho vinohradu, z Bilych Karpat.

Prijed za mnuu okostovat a filosofovat, u nas sa nepije. Letos budu slavit 60, s nasuu cimbaalkuu.

Toz na Tvoje zdravi

Zdravi Tia

Franta z Assisi

+420 603 491 731
18. 03. 2010 | 06:06

yara ze země krys napsal(a):

Cituji z článku:
Právě teď jsme svědky největšího experimentu v dějinách lidstva. Přebytek umělých peněz v hospodářství (odborně bublina) nakonec splaskl a teď jej má nahradit nová bublina tištěných i netištěných peněz a nový ještě větší schodek vyrovnat následná inflace. Ale deficit bude nakonec stejně jen deficit.

Ať na to koukám jak chci, stejně mi z toho vychází inflace velká jako indická posvátná kráva. Peníze jsou papírky nebo dnes záznamy na discích PC bank,které musí být v rovnováze se zbožím,
službami, majetkem na trhu, ale i půjčkami. Pokud jich někdo natiskne nebo nabouchá na klávesnicích bank příliž a neodpovídá to reálnému stavu, musí se někde a někdy vyvalit inflace a ceny výše uvedených komodit a služeb se dostanou do rovnováhy s množstvím peněz. Možná, že se US dolary budou hodit k tapetování stěn bytů.
Ps. Moravské víno je špica, snad jen Francouzi jsou o kósek lepší,
však mají tam taky mnohem lepší podmínky pro pěstování vína.
Někde jsem četl, že nad alkoholem se nedá vyhrát, snad je Moraváci s ním remizovali!
18. 03. 2010 | 07:01

bob napsal(a):

alkohol je meta lidstva:-)
18. 03. 2010 | 07:27

Holubář napsal(a):

Autor:
Že byste svým textem zlomil i Adamce? To je k nevíře! Neobjednal jste si to?
:-)
18. 03. 2010 | 08:00

Ládik napsal(a):

Není nad dobrou slivovici. Když ji umíš dobře pít, ani nenadýcháš.
18. 03. 2010 | 08:28

twardowski napsal(a):

to bob:

Pry metla... ale zametat se musi :-)
18. 03. 2010 | 08:52

Otis napsal(a):

pane Tomský, dnes už nikdo náhražky neservíruje, každý volí dle své chuti a peněženky. Ač Čech vyrůstající na náhražkách dokázal jsem se k opravdovému vínu nakonec propracovat. Ale pivem také nepohrdám, každý nápoj se hodí k jiné příležitosti, jak již zde konstatovali jiní přede mnou. Hlavně abychom netrpěli deficitem dobré nálady, neb dobrá mysl půl zdraví.
Přeji pěkný den.
18. 03. 2010 | 09:21

stejskal napsal(a):

Zveřejňovat telefonní číslo v internetové debatě už hraničí se sebepoškozováním, řekl bych. Nejsem si jist, jestli by nebylo správné nějak zasáhnout ;-)

Ale jinak samozřejmě přeji hezký den na Moravu, pane Adamče.

Libor Stejskal
18. 03. 2010 | 10:12

F. Adamec napsal(a):

Stejskale uz sem vam napsal aj souradnice GPS pod mym sklepem a vinohradem, na vasem GPS se vam ohlasi vinohradnicka trat Svarova, v Bilych Karpatech.

Mam lepsi svedomi nez Havel, nemam zbrane, paranoju, neprustrelnu vestu, okna, auta a ochranku na dozivoti.

Vidim a jeho parta mi poslala email, pry uz maju pro mne usitou na miru cernou latexovou vestu.
18. 03. 2010 | 11:43

F. Adamec napsal(a):

Nekolik zkusenosti ze zivota
---
Rad sem pil se spoluzaky vyborne kvasnicove na Parkanu v Plzni, konselske v Treboni a Rakovniku.
Mam rad zive kvasnicove, nemam rad mrtve herbicidove s komunistickyma emzymama a holkama. Nemam rad komunictickou asistovanou reprodukci a eutanazii.
Komunisti radi pijuu cisternove splasky, Rulandske od zida Rulanda, prof. Vilema Krausa. Jeho syn Doc. ing. , CSc. take absolvoval v Praze VUMLu, ale byl lepsi clovek. Rad kostoval a rozdaval do PET lahvi duchodovym holkam z Melnika melnicke vino, naockovany PINOT NOIR z Geisenheimu. Jeho komunisticky fotr z neho udelal Rulandske od zida Rulanda neprodejne v EU, komunistikou reklamu s komunistou Valou v komunisticke CT

PINOT NOIR musi pred lisovanim slapat holky holyma nohama s nekomunistickyma enzymama, viz fotografie, Wine, od André Dominé. Moja mazelka, blondynka z Brna nebyla komunistka, ale odmitla slapat PINOT NOIR holyma nohama. Ma rada teple ponozky a sumive rose PINOT NOIR. Dyz ho zenska okostuje znasilni aj svojeeho manzela.

Pod Palavuu sem okostoval Palavu, aj pul kila krhovicky, nevedel sem ze je ze psa. Moja irska setra, rodacka z Prahy, se mnu tri mesice nemluvila. Predseda KSC a rybaru pod Palavuu, docasny uzivatel nahradenych sudetskych pozemku a nejvetsiho habanskeho sklepa, nedaleko naleziste keramicke Venuse, prodaval prazakoum rybarske listky a tankoval jim do kanistruu komunisticky odkal z herbicidoveho vina z CHKO Palava. Komunisticke herbicidove poznate v kazdem vinohrade, neroste pod nim biodiverzita. Nekupujte vino, dokud neuvidite vinohrad. Komunisti maju stroje, herbicidy, rulandske, palenice a svatomarticke z nakradenych pozemku. Spoluzaci aj moja manzelka chteli okostovat to nejlepsi vino z teho nejvessiho habanskeho sklepa. Komunista chtel se mnuu okostovat vsechny vina ze vsech suduu v tem ukradenem habanskem sklepe. Netusil ze su Adamec, po matce Vajcner - Placek, ze Straznice. Po prvnim kole sem mu rekl, ze si dame druhe kolo a ze spoluzakom vyberu to nejlepsi vino co nakradl z Palavy. Spoluzaci odesli s vybranym vinem, aj vzali sebuu moju manzelku. Potom komunista zvysil rychlost kostovani, odpadl a vypadl ze sklepa. Nechal mne tam tri mlade a ziznive gracie, ani jedna nebyla jeho manzelka. Moja manzelka poslala za mnu decka a ja sem sa za niuu poslusne vratil na detskem kole do Strachotina, kde sem pokracoval v kostovani vina.

Kdyz sme jeli mikrobusem ze Straznice k Vajcnerom do Louckeho klastera na mezinarodni vystavu veltlinuu, cestum sme za pul hodiny okostovali a vypraznili bednu sedmicek od reznika Dobcaka, ktery delal sklepmistra ve Straznici Na mezinarodni vystave u Vajcneru sem nejlepsi vina rychle vybral podle soukrome emailove domeny, bylo z Rakuus. Dyz sem rekl krasne servirce ze su Adamec-Vajcner-Placek ze Straznice, jak mnie rika zpeval Jan Mucka, toz sem zas kostoval za darmo, aj ty slamove sirupy. V petrovskych Plzach delam pruvodce zahranicnim slovakom, zjistil sem, ze komunisti majuu spatne vino a sklep z betonu nebo z cihel pricne kladenych. Dobre vino majuu dobri lide z Moravy ve svem vlastnim sklepe z cihel podelne kladenych. Vino pro komunisty a prazaky, ocuchavace spuntu, maju nachystane v kazdem sklepe v EU.
---
18. 03. 2010 | 11:46

Admirál napsal(a):

Bob - "alkohol je meta lidstva:-)"

V tom případě mám masochistické skolony.

Pane Adamče, jak přežily vinohrady tuhou zimu? Přeji Vám i sobě velkou úrodu ve vysoké kvalitě.

ver - na dobré hruškovici nevidím nic extrémního.
18. 03. 2010 | 11:46

stejskal napsal(a):

Díky za pozvání, pane Adamče.

Třeba to jednou vyjde ;-)

Libor Stejskal

P.S. Já jen aby Vám na Váš mobil nevolaly zástupy "židobolševiků"...
18. 03. 2010 | 11:51

F. Adamec napsal(a):

Slovacko sa nesudi, nepije ale kostuje
---
Kostoval sem RIESLING from Germany s tanecnicama ze Laponska, Skandinavie, Curychu, Spanelska, tmavsi z Rumunska a z Karibiku az do rana, v kralovskem Joot Klabu ve Svedsku, az do rana. Jeden ciperny trpaslik z ABB Curychu se mnuu a s trenovanym Jugoslavcem ochutnal 6 sedmicek lacineho Portugalu na ponocnim pikniku u more, a v tropikanu rekl, ze zahraje na klavir - bar cokoliv. Kdyz on hral, jeezz, bacha, dzajf, lambamdu, rumunsky czardash... s holkama sem tancoval az do rana. Druhy den sem poznal a pro nadrzene Svedky vybral The Best of WINE, byl to RIESLING from Germany. Za tyden sa mnia optal mlady vedec z Australie kolika jazykama mluvim. Rekl sem mu, only straznitz aksent. Manzelku mel dva mesice v Australii, pozadal mnia abych mu v olympyjskem hotelu v Jeteburku vybral nejakuu holku, ve dve hodiny v noci. Prosli sme deset restauraci, ostaly tam enom paberky, slusne panicky uz spali, s cizimi muzi, v cizim pokoji.

Ve Vidni bez cizi pomoci sem okostoval tri nakrajene pecene kaceny a to mu tri sedmicky The Best of Wine - GRUNER VELTLINER, zaplatili to dva architekti z Vidne. Postavili sme s nima hotel Diplomat v Praze. Moravane kostujuu Burgundske modre - red, rosse a pink z barika a sumive ze skla. Vysadil sem 600 hlav 5 klonu Burdgunskeho modreho, PINOT NOIR, 3 klony from Germany, 2 klony from Belehrad, kdyz ho bolshevci z NATO a nacista Havel nechal vybombardovat. Kdyz bylo zatmeni slunka, letaly nademnuu bombardery, homosexualni Tygri letky NATO, postavil sem nas vinny sklep v srpnu 1999, je to napsanee na tihlaach ve sklepe.

Dyz mate v Praze komunisticke Vinohrady a vlady, tak ctete Wine, 928 stranek, od André Dominé. Pamatuj si Prazaku, za devcaty z Brna chod... Kazdemu chutna neco jineho, ruzne holky, vdolky, uzene itrnicky a vina. Jenom blbec pozna co jinemu chutna. Nasranemu komunistovi a prazakovi s blbuu naladu nechutna nic. Poznate ho podle kyseleho ksichtu a vztyceneho prostredniku. Mlade prazacky si beru narodni komunisticke fosilie, se vztycenym prostrednikem, zahoranky su line a vychodnarky umi tancovat, aj pit borovuu na zizen. Ukrajinky suu pracovite, RNDr. aj jeho bratra ze Straznice obraly nejen o manzelky. Jedna s Jozuu utekla do USA, tam si nasla lepsiho Ukrajince, pracoviteho Jozu poslala k mazelce do Straznice. Jedna mlada ukrajinka ridila RNDr. NISANA a s rodinu kradla Martikovi merunky. Musela sa mu omluvit, ucetni poradce RNDr. zaplatil straznicanom rocni dluhy za vykupene hrozny. Kazde zlo je na neco dobre. Walter Bartos mu da Mgr. a dotace z EU. Uz kukaceli CHKO Bile Karpaty a vysadili tam svoje vinohrady. Ja k nim chodim na radnicu do Straznice na vyslechy. Pry sem rekl jedne, ze je je komunisticka kurva z Drstaku.
Jedna Mgr. chodila s jednim stribenyn policajtem na WC, kdyz sem cekal na vyslech. Ten policajt mne vyvedl od vyslechu, kdyz sem sa dovolaval Lidskych prav ve zneni EU a Vseobecne deklarace lidskych prav OSN, vcetne preambule. Ted pisu odvolani na komunisticky kraj a do EU.

12.02.2010 Clenstvi soudcu v predlistopadove Komunisticke strane Ceskoslovenska ma zustat tajne, aj v NATO bez referenda.

Jeden zednik z slovenske Ukrajiny mnie v Brne povedal: Nejlepsi neni ta co si tebuu vecer lehne do postele, ale ta co s tebuu vydrzi az do rana a sama ti rano naleje za sklenku vina. Ucim sa cely zivot ze zivota, letos mnie bude 60. To nejlepsi vino vshady na svete je z barika nebo ze skla, z vlastniho vinohradu, vlastnorucne pestovaneho. Potom mozes odpocivat u internetu a vydelat penize na vinohrad a babu. Uz sa tesim na odkadany duchod ve vinohrade.
---
18. 03. 2010 | 11:52

Ládik napsal(a):

Pane Adamče, palec nahoru.
18. 03. 2010 | 12:00

F. Adamec napsal(a):

Admirale dobra oshkorushovica stoji litr za litr v Brne, ve vinohrade pod Zerotinem ve fotovoltaickem bufetu je lepsi aj levnejsi, lezi cykloturisticke vinarske stezce.

Oshkorusha roste 1000 rokuu, ale jedna tisici sazenic.
18. 03. 2010 | 12:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Protěžování vinné kultury ve vztahu k pivní je dědictvím aristokratického pohrdání rolnictvem a chudým lidem všeobecně.

Mimochodem - víno zkoušel amatérsky doma udělat jistě kdekdo, ale zkuste "uvařit" dobré pivo.
Ne chemický koncentrát, ale poctivý chmelový mok.
Jde to i v kuchyni paneláku. A to mluvím o all grain brewing, žádné extrakty a sušené kvasnice !

Já stavím obé na stejnou úroveň - kvalitní víno i poctivě uvařené pivo.

Co kvasí, nehnije.

Mějte se.
18. 03. 2010 | 12:35

Ládik napsal(a):

Pane Adamče,
dají se někde koupit kvalitní sazenice oskeruše (2-3leté)? Děkuji.
18. 03. 2010 | 12:40

jana napsal(a):

:) Z logiky psaného mi plyne záměna. Citace: "...mezi cimbálem a dechovkou, mezi Mozartem a Kmochem, Bavorskem a Florencií mezi inspirací a respirací." Přehodit Bavorsko a Florencii. A doplnit za Bavorsko čárku. Pak se mi líbí víc.:) Děkuji.
18. 03. 2010 | 15:42

F. Adamec napsal(a):

Oshkorushe sa dajuu vypiestovat
---
Ladiku, aj kuupit sa dajuu v Orechove, aj u hasica ve Straznici, co byval na Bykarni.

Stoji 2 stovky za kus, ale umrtnost je obrovska.

Zkusim jich pestovat ze semenka, ktere je v kazdem plodu, co spadne na zem. Na Zerotine su aj oshkorushe 500 rokuu stare, adaptovaly sa tu, preziju aj recyklovane komunisty.

V lete tu mame v prehrade Mlynky vodu na kuupanii plus 26 stupnuu, vanne vetry z Panonie. Mam tu dve laminatove kanoe, Vydru, co sjela vsechno a unikatni zebrovku, za 50 litruu vina. Mozu s vnucatama jezdit na Bataku a sjet nejkrasnejsi melandy Moravy. S kamosem sme topili sve deti pri povodni, z Borove Lady na Lipno. Letos budeme topit vnuucata. Ma dve dospele deti, firmu AZP na kazdem pisoaru, ultralajty, peknu babu a s niuu dospelu nemanzelsku dceru.

Jezdim na cros kole vystrizlivet a zchudnuut, vezl sem 120 kg ze Tri studnii do Straznice. Mam zlamanych jenom pet zeber. Hlavu maam plnuu blbostii a pleshatuu, nepotrebuje helmu.

Na Kuzelovske mlyny sem vytlacil aj manzelku na Velicske slavnosti, na ceste zpet spadla z kola a v tanencnich shatoch sa vykuupala v bahne u skladky komunalniho odpadu, postavene v CHKO Bile Karpatu nad Straznicuu na pozemku, ktery sestre ukradli radni komunisti ze Straznice. Osprchovala sa v budce ve vinohrade. Planuju ju vytlacit aj na Javorinu. Pridam ji na kolo cinsky bez kartacovy elekromotor 1 kW, a baterku ze stareho notebooku ponesu za niuu. Vozil sem ju na Javorinu v novem Roveru, ale zkratila mnie ho o pul metru v zatacce, kdyz mnia vezla z mejdanu ze Zastavky u Brna. Aliance to za 50 litru rocne neopravila. Kuupila mnie nacancany Dable Cab 4x4 1.9D, ma nove emise, ale neprosel STK, pry ma velke kola a chromove ramy bez atestu. Slibil sem manzelce konia Przevalskeho a bricku, bez emisi a STK.

Letos mam zas komunisti, kamosi Fischer, ministr Sebesta, Ales Novotny - exreditel StB Hame a.s. a komunisticky straznicky ucitel, starosta rek Risto, nahnali zver z obory Radelov a Mandat do naseho vinohradu, ozrali nam aj stare jablone, aj nove odkopky z trnek na slibovicu. Nove oshkorushe a orzechy nam neozrali. Komunisti ve vlade aj na radnici ve Straznici suu horsi nez tsunami. Risto si komunisty oplotil les Mandat po hrabence Magni. Za vzdelanim a kulturou kolem Straznice po zarostlem chodnicku chodili J. A. Komensky a jeho ochrance Karel ze Zerotina (1564-1636). Cisarsky plukovnik Frantisek de Magno (von Magno, ex Magnis) puvodem svedsky katolik, musel neceske bratry a jejich zoldaky, rozprasit na Bile hore. Potom husita ze Zerotina zbankrotoval a prevlekl cesky kabat a prodal Magnisovi straznicke panstvi, CHKO Pomoravi a Bile Karpaty, za 200 000 zlatych.

Potom tu hodili za kulturou evangelicky knez, vedec a ucitel J. E. Purkyne, militantni revolucionar Masarik a lassky Leos Janacek, ktery na Morave od knezu kopiroval a prodaval jejich sbirky, duchovni a lidove pisne z Moravy, Moravske dvojzpevy, Ciganske melodie a Slovanske tance. Antonin Dvorak si je nechal patentovat v Novem svete a Janacek v Praze. Dvorak zkomponoval synfonii Z noveho sveta pro socialne slabe domorodce a afroamericany, tesklive ciganske Largo s textem Going home (Kde domov muj). Koncem r. 1893 mel uspesnou premieru v Carnegie Hall. Ideu vyvoleneho naroda a rasy od R. Wagnera prevzali Nietzsche, Hostinsky, Dvorak, TGM a Hitler.

TGM.: „Jsem smýšlení nejen sociálního, nýbrž přímo socialistického. To jsem řekl již nejednou. Že nejsem marxistou, to je také známo, ale socialism a marxism nejsou docela totožny. Pokládám prostě za svou povinnost věnovat svou životní práci povznesení hospodářskému, mravnímu, a vůbec duchovnímu tříd hospodářsky slabých.“ Proslov TGM z května roku 1907, na voličské schůzi ve Valašském Meziříčí.

Osvicena Marie Terezie pred svym bankrotem zavedla do sve federace - rise, metody fizlovani, vysetrovani, muceni a exekuce, ktere prevzali militantni revolucionari, komuniste, nyni ateiste. Podle jejich teorie evoluce se ocitli na vrcholu potravinoveho a spotrebniho retezce. Tomas Masarik pozdeji T.G.M., jeho rod pochazel ze Slovenska a z Moravy, utekl z uceni, z Vidne i z Cejce. V roce 1865, v 15-ti letech byl vylocen z gymnazia ve Straznici, v Hodonine a v Brne. V roce 1872 slozil "policejni" maturitu ve Vidni.

V zimne tu mame minus 25 stupnu, vetry od Buchlova, az metr snehu. Sjezdovku na Radejove. V budce mam deset paru znackovych sjezdovek a deset paru znackovych bezek, Rosinol, Elan apod. Kuupil jsem jich levne, v Brne u popelnic. Manzelka shiilii.

Musel jsem skolit cca 1000 ks komunistu, na ministerstvoch, v Prahe, aj v okoli. Suu nepolepsitelni. Recyklovat sa nedajuu.

Toz na zdravii.
---
18. 03. 2010 | 15:44

Holubář napsal(a):

Proboha to je k nevíře. Jak je řeč o víně, tak je ten Adamec docela milý člověk. Neuvěřitelný nápoj!
Nikdy jsem nákladů na en primeurs nelitoval, je to investice do budoucna, ale teď vidím, že to může být i lék na frustrace!
Stále něco nového, tentokrátm krásného.
18. 03. 2010 | 16:33

info@adamec.cz napsal(a):

Jano ta carka ti pohodu nepridaa. Daj si teple ponozky, nalej neco dobreho, lehni si do plne vany, a vzpominej na sveho Poola Nuumena,jako moja manzelka.

Kamos sa nia zeptal, estli musim pri tom jest varene vajca, jak Frajer Luke.

Zenske pry doveduu suucasne delat vice veci. Chlapi jen jednu.

Toz na zdravi Jano
---
18. 03. 2010 | 17:15

F. Adamec napsal(a):

Pane Holubaru, holubice aj vlastovky mnie letaju na strechu vinohradnicke budky, aj do sklepa.

Stejskale, prominte ten muj omyl/email, ktery nevybiram.

Tomsky: Vino a deficit krasnych zen neexistuje, existuje jen nadbytek intoschu a intoschek.

Toz na zdravi krasnych zen, od peti do devadesati let.

Byl sem v lese vencit setru, je jaro, holkam sa zas zapalujuu litka.
---
18. 03. 2010 | 17:29

Admirál napsal(a):

Víno řekne člověku pravdu, kdo chce o sobě něco utajit, ať ho nepije.

Tvořivému člověku dá nápad, z veselého udělá komika, z hrubce násilníka, melancholikovi dá slzy.
18. 03. 2010 | 17:42

F. Adamec napsal(a):

Ministr Dusík ve vládě končí. Kvůli schválení Prunéřova

Ministra do kabinetu nominovala Strana zelených

Volební sliby houstnou: Novy konečník, ve vlade, statni sprave a na misich NATO, bude za 1349 korun.

Princ Charles poslal do Česka miliony. Ztratily se

Havel je prochlastal na perverzi v produkci cesky TREND, Prazsky vyber, Excalibur, the Plastic People of the Universe. Perverzni Havel, Fischer, Kocab a Mejla Hlavsa na Hrad.

Firmy trpí a erár si žije nad poměry. Dokazují to platy
18. 03. 2010 | 17:44

Taoiseach napsal(a):

Alexander Tomský

Mám moc rád Itálii (a Italy, a zejména Italky), nicméně skutečnost je taková, že my, Češi z Čech, jsme prostě Keltové, zatímco Moravané, česky mluvící obyvatelé Moravy, jsou spíš Markomani (opravdu to začíná na "m", ne na "n"). A českou holku netřeba k ničemu přirovnávat...
18. 03. 2010 | 18:05

Jmeli napsal(a):

Vinařská oblast Morava:

http://www.wineofczechrepub...
18. 03. 2010 | 18:26

Admirál napsal(a):

Taoseach - s tou příslušností obyvytel české repuvliky k etnikům je to trochu jinak.

Podle vázkůmů fa Genomac nás cca 40% slovanského původu, cca 15% románského, 10% germánského, nejací semité, galové atd.

To nic nemění na kráse holek. Vzláště v krásném jarním počasí to člověk vnímá.
18. 03. 2010 | 18:33

zdesta napsal(a):

Tenco.Ahoj.Já jsem tak 25let pil jen víno.Bratranec je vinař a často jsem jezdil do sklepa.Teď dávám přednost pivu.Souhlasím s tebou,dobré víno a dobré pivko jsou v rovnováze.Včera jsem zrovna kápnul s kámošem na opravdu dobrý mok.Hrknul jsem 4 kousky a bylo mi blaženě.Víno piju u dcery v Ostravě.Zeťák je fajnšmekr a opravdu se vyzná,Má vinotéku a má tam skvosty.Zdar.
18. 03. 2010 | 18:56

kormoran napsal(a):

..Pane Adamec , prosim pekne muzete mi dat Vas recept na "burcacek" ?
Je stejna technologie vyroby i z cerveneho vina? Myslim samozrejme v malem tak 5litru. Diky za odpoved, burcacek -zdravy to napoj!
18. 03. 2010 | 22:03

Taoiseach napsal(a):

Admirál

Nezpochybňuji genetické výzkumy jako takové, ale interpretace, kterou citujete, je krajně nevěrohodná. Germáni v našem sousedství rozhodně netvoří jednu skupinu, geneticky jsou navzájem hodně vzdálení, takže "10% germánského původu" nedává žádný smysl. S románskými národy je to podobně.
Příbuznost se ostatně projevuje právě ve stravovacích návycích.
19. 03. 2010 | 10:40

Admirál napsal(a):

Taoiseach - bral jsem to z hlavy, teď jsem našel přesněji.

Zdroj: Genomac

Věřte, nevěřte. Sam jsem byl tak trochu překavpen.

"Odhad složení obyvatel České republiky

1 - Východní a střední Evropa - západoslovanský (40%)

2 - Jihozápadní a západní Evropa - románský (25%)

3 - Jihovýchodní Evropa - Balkán - jihoslovanský (11%)

4 - Severozápadní Evropa - Skandinávie, Německo (10%)

5 - Středomoří, Balkán, severní Afrika - semitský (5%)

6 - Středomoří, Blízký východ, Asie - semitský (4%)

7 - Pobaltí, Skandinávie, Sibiř - ugrofinský (3%)

8 - Středomoří, Kavkaz - jihokavkazský (1%)

9 - Severozápadní Evropa - Britské ostrovy - germánský (1%)"

Podle genů mí pradávní předkové v mužské linii pocházejí odněkaď ze středního východu.
19. 03. 2010 | 16:39

Taoiseach napsal(a):

Admirál

Jsem protivný karteziánský pedant. Aby bylo jasno, nechci zpochybňovat, že jsme směska všeho možného. Ale ty skupiny jsou pořád naprosto nesourodé. Co můžou mít geneteicky společného Norové se Sasy a Sasové s Bavory? Na Balkáně zdaleka nejsou jenom Jihoslovani a semiti. Atd., atd. V rámci společného státu jsme se ostatně nejvíc křížili s Rakušáky, a to je ještě pestřejší směska.

Analýzu jsem si sám dělat nenechal, nicméně jeden děda byl Chod a po tom druhém mám Valašské příjmení (i když byl z Lašska). Takže představa, že tu není ani procento keltské "krve", je pro mě dost nepřijatelná - :) .
19. 03. 2010 | 18:08

Admirál napsal(a):

Taoiseach - nejsem žádný odborník na genetiku - spíš laik. Nicméně jsem pochopil, že genetický profil se v otcovské linii nemění. Nemá na to zřejmě vliv ani míšení s jinými etniky. Prapůvodní profil zůstává neměnný (málo pozměněný??).

Takže mnou uvedené rozdělení obyvatel je rozdělení podle místa, odkud k nám maši prapraprapředkové přišli.

Jaká je vazba genetického profilu na jednotlivé kmeny, které postupně osidlovaly Everopu nevím.
20. 03. 2010 | 14:15

cyklo gps napsal(a):

Kdo však nenávidí víno, hřeší, přestože je to hřích bezejmenný,“ říká Tomáš Akvinský, víno je přece nápoj sakrální.
20. 03. 2010 | 17:00

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 09:19

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 02:47

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:32

http://www.kw61.com/replica-montblanc-wa napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:34

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:40

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:45

Potty Training napsal(a):

thanks for taking the time to write your post. once i translated it it really was a great read!
12. 04. 2010 | 05:14

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:32

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:51

Office Supplies napsal(a):

I just want to let you know that I just check out the entire blog and I found it very interesting and informative. I'm looking forward to read lots more of your posts. <a href="http://www.officesupplygroup.com/">Office Supplies</a>
02. 01. 2011 | 21:33

Antibiotics and Yeast Infections napsal(a):

If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it is driving me mad so any assistance is very much appreciated.  <a href="http://antibioticsandyeastinfections.com">Antibiotics and Yeast Infections</a>
08. 01. 2011 | 15:39

Kostenlose Online Spiele napsal(a):

It is a nice way of soliciting public attention to their great work in the world of music. Jonasbrothers are rocking, their success graph is a sharp curve upward. Wish them all the best. <a href="http://browsergames-kostenlos.de/online-spiele/">Kostenlose Online Spiele</a>
13. 01. 2011 | 10:50

paladinponies napsal(a):

I can take for granted you are an expert on this field By the way you do are you interested in history do you review some classical big bang theory Waiting for a new good post. <a href="http://www.paladinponies.com/">paladinponies</a>
17. 01. 2011 | 21:59

Walther P22 napsal(a):

Their songs and on tv. In some banks, there are a new saving program for children. It's a program without administration fee in charge.  <a href="http://www.handgunsforsale.net/walther-p22">Walther P22</a>
21. 01. 2011 | 11:58

Divorce Lawyers New York City napsal(a):

I'm looking to find this out as well! It seems like this is a great topic to discuss and I'm looking to see what comes from future research. <a href="http://www.storobinspodek.com/divorce.php/">Divorce Lawyers New York City</a>
23. 01. 2011 | 12:47

Sell Laptops napsal(a):

I check here when I don't know something, before I check anyway else. I subscribed today to your feed in iTunes, so I'll make sure I get the votes going.  <a href="http://www.designerpcparts.com/">Sell Laptops</a>
01. 02. 2011 | 10:50

Venetian Plaster Dallas napsal(a):

But for cost vs benefit you would be much better off purchasing something ready built. Seems like you are planning a relatively light load as well. <a href="http://www.rodriguezpainting.net/">Venetian Plaster Dallas</a>
06. 02. 2011 | 20:06

strategy games napsal(a):

He is not mean, it’s just that they’ve played the game of the drinking and now don’t know when it’s drinking or cancer that causes mood swings and behaviors. <a href="http://strategygamesonline.org/">strategy games</a>
12. 02. 2011 | 16:24

Love Advice napsal(a):

Some code that is inside a loop that should be outside, or a way to break it down into smaller tasks rather than one giant one. <a href="http://www.askapril.com">Love Advice</a>
28. 02. 2011 | 07:51

RDU Airport Taxi napsal(a):

The Asics Shoes are very durable and comfortable to wear, they can offer well-balanced blend of cushioning and support as well. <a href="http://www.rdutaxiride.com">RDU Airport Taxi</a>
28. 02. 2011 | 19:20

Medical Appointment Scheduling Software napsal(a):

I am pleased to ascertain your impressive way of writing the billet. Now it transmute comfortable for me to read and compel the concept. <a href="http://www.e-zschedule.com">Medical Appointment Scheduling Software</a>
21. 03. 2011 | 19:51

Relationship Advice napsal(a):

That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied. Thanks for all the enthusiasm to offer such helpful information here. <a href="http://www.askapril.com">Relationship Advice</a>
22. 03. 2011 | 12:10

Krup Law Group napsal(a):

You don't want to do too little design; equally, you don't want to do too much. Instead, like Goldilocks, you want to choose the bowl of design porridge which is just right. <a href="http://www.slayerment.com/blog/my-experience-krup-law-group">Krup Law Group</a>
31. 03. 2011 | 14:02

Insurance Support napsal(a):

We can give them a good education that they can use in their life to get a better chance in this life. Im sure with a good education all of us will see the changing that all that kids can have. <a href="http://www.insurancesupport.org">Insurance Support</a>
12. 04. 2011 | 14:12

Phoenix DUI Lawyers napsal(a):

There's a lots good data in this blog,i’m from london i found this on google i found this blog very interesting good luck with it i will return to this blog soon. <a href="http://www.duiphoenixlawyers.com">Phoenix DUI Lawyers</a>
12. 04. 2011 | 16:25

vehicle insurance quotes napsal(a):

Svíčku a dnes krabicové víno z Chile nebo z Moravské vinařské oblasti. Ví snad někdo, kde se nachází ona moravská oblast. <a href="http://www.autoinsurancequoteseasy.com">vehicle insurance quotes</a>
25. 04. 2011 | 13:18

casino en ligne napsal(a):

Jen služebníci deficitní jsme, i kdybychom vykonali, co nám bylo určeno. A víno, nápoj sakrální a útěšlivý, nám vrací ztracenou jednotu. <a href="http://www.casinodiese.com/">casino en ligne</a>
28. 04. 2011 | 14:50

NY Real Estate Lawyer napsal(a):

Přebytek umělých peněz v hospodářství (odborně bublina) nakonec splaskl a teď jej má nahradit nová bublina tištěných i netištěných peněz a nový ještě větší schodek vyrovnat následná inflace. <a href="http://www.storobinspodek.com/real-estate.php">NY Real Estate Lawyer</a>
14. 05. 2011 | 21:42

write essays napsal(a):

freelance writer
04. 07. 2011 | 12:26

order an essay napsal(a):

freelance writer
04. 07. 2011 | 12:28

credit loans napsal(a):

freelance writer
17. 02. 2012 | 19:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy