Evropa se topí v dluzích splácených dalšími dluhy, které se budou splácet dalšími dluhy a tištěním miliard nových peněz rozjíždějících inflaci a nezaměstnanost, která u mladých včetně absolventů univerzit dosahuje v jižních regionech až čtyřiceti procent, ale bruselští papaláši (jinak se jim už říkat nedá) se dál předhánějí, kdo utratí víc za větší nesmysl. Jejich pohrdání poddanými už dosahuje kalibru, který by záviděl i neblahé paměti Ceausescu.
Hodně dnes sociologové sýčkují, jak naše civilizace stárne a brzy nebude dost mladých, kteří by ze svých daní uživili přemnožené a nevymírající dementní seniory. Je to teorie sice logická, ale chybná. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů to vypadá jinak.
Náboženský fundamentalimus je největší nepřítel lidstva. Píše Michael Baigent, známý jako spoluautor historických bestsellerů o Ježíšovi a jeho potomcích a o rytířském řádu Templářů. Je odborníkem na srovnávací religionistiku a má toho náboženství nastudováno dost na to, abychom jeho varování věnovali pozornost. Tentokrát si vzal k textové analýze poslední knihu Nového zákona Zjevení Jana z Patmosu, též zvané Apokalypsa (jehož text Baigent označuje za „zapeklitý a zrádný“), ale hlavně pak její vliv a výklady současných fundamentalistických křesťanů, především v Americe. Vyslovuje podezření, že těmito výklady, které počítají s gigantickou bitvou o Izrael, se řídí i značná část americké politické elity. Tedy nejen že s tou bitvou počítá, ale chtěla by ji i urychlit a pokládá se v tom za nástroj Kristův. Demokracii pokládá za kacířství. Zaručeným (neboť prorokovaným) výsledkem bitvy je Kristovo vítězství nad celým světem a zánik všeho antikřesťanského. Toto je hlavní důvod, proč američtí fundamentální křesťané podporují Izrael. On se totiž s poznáním, že Ježíš je jeho mesiáš, obrátí na křesťanství. Poražený Islám zanikne. Této konečné bitvě se říká Armagedon, podle izraelského kopce zvaného Har Megido, kde se má bitva odehrát.
Přehršle drobných anglických událostí, každá sama o sobě malicherná a pozornosti hlavních médií nehodná. Slepované po kouskách dohromady tvoří pozoruhodnou skládačku.
Neberme to na lehkou váhu. Řekl to před měsícem bývalý viceprezident Spojených států amerických, laureát Nobelovy ceny míru, televizní ceny Emmy, ceny Grammy za nejlépe namluvený zvukový záznam, ceny Webby za rozvoj internetu, protagonista filmového dokumentu oceněného Oscarem, zakladatel a předseda Aliance na ochranu prostředí, dvou investičních manažerských firem a jedné televizní stanice, člen správní rady počítačové korporace Apple, poradce internetové korporace Google a hostující profesor čtyř amerických univerzit, Albert Arnold Gore. Velekněz velkolepé náboženské víry v apokalyptický konec planety následkem existence lidstva a jeho nešvaru snažit se uživit. (Ekonomická činnost se tomu odborně říká).