Na základě informací o personálním složení připravované vlády a dohody o rozdělení ministerstev mezi koaliční strany lze konstatovat, že vznikající pravicová vláda není dobře odborně vybavena, postrádá bohužel zcela zastoupení žen, bude trpět slabou pozicí předsedy vlády a vyvolává obavy z možných střetů zájmů.
Ke kritice obří ekozakázky s horním limitem 115 miliard korun se včera přidal i Nejvyšší kontrolní úřad. Potvrdil to, co ČSSD zdůrazňuje už od roku 2008, kdy se Topolánkova vláda rozhodla největší výběrové řízení v historii vládních zakázek vypsat: státu chybí vlastní odhad celkové výše nákladů, nutných na odstranění starých ekologických zátěží. Nabídky, které vláda obdrží, tak není s čím srovnat. Není tedy možno objektivně konstatovat, zda opravdu budou či nebudou pro stát výhodné. A vzhledem k tomu že ve výběrovém řízení zůstali jen 3-4 zájemci, je cenová soutěž výrazně omezena a hrozí riziko vzájemné dohody (cenově nevýhodné pro stát) s možností subdodávek pro „neúspěšné uchazeče“. Státu tak hrozí škoda v řádu desítek miliard korun.
Vznikající pravicová koalice velmi často deklaruje odhodlání bojovat s korupcí. Zda to myslí vážně se nyní ukáže na konkrétním případě – obsazení funkce ministra vnitra v nové vládě. Pokud bude stát v čele ministerstva zástupce strany Věci veřejné, bude Petr Nečas čelit celé své funkční období vážnému podezření z nepřijatelného a nebezpečného střetu zájmů.