Občané nad 35 let mají mít jen půl roku na to, aby se rozhodli, zda vstoupí do druhého fondového pilíře penzijní reformy, kterou se vládě podařilo prosadit neotřelým trikem, vypuzením poslanců ODS, kteří pro to hlasovat nechtěli. Nyní je tedy řada na občanech. Mají do toho jít? Vyplatí se jim to? Premiér Petr Nečas nevidí problém. Říká, že pro polovinu občanů bude penzijní reforma výhodná. A taky, že on sám si z možností, které fondový pilíř nabízí, vybere konzervativní strategii. Nemýlí se? A vybírá dobře?
Nečasova vláda ve středu 28. listopadu protlačila do druhého čtení druhou verzi návrhu státního rozpočtu na rok 2013, tentokrát se schodkem 100 miliard korun. Jistě, je to méně než 220 miliard korun roku 2009 nebo 160 miliard korun o rok později. I roku 2011 byl schodek podstatně větší - 140 miliard korun. Vyšší bude i letos, kdy možná dosáhne 130 miliard korun. Je to sice méně, ale pořád strašně moc.
Vláda protlačila parlamentem nespravedlivé a předražené církevní restituce. Silou, bez ohledu na budoucí dopady a bez ohledu na to, že drtivá většina lidí s tímto návrhem nesouhlasí. V krajských a senátních volbách se to nedalo přehlédnout. ODS a TOP 09 utrpěly volební porážku mimo jiné proto, že lidé opravdu nechtějí zvyšování DPH, tyto církevní restituce ani privatizaci státních penzí. Vláda hlas občanů ve volbách zcela ignorovala. A znovu jednala po svém.
Vláda, která je ochotná strašit ve sněmovně i po půlnoci, jak to předvedl blitzkrieg se zdražovacím balíčkem, penzijní reformou a církevními restitucemi v noci z Říjnové revoluce na Bílou horu, hledá nové uplatnění. „Ministři by už neměli strašit, ale dávat naději,“ prohlásil nečekaně premiér Petr Nečas v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes. Možná se mu doneslo, že rozpočtově zodpovědné škrty ve stínu hrozby „cesty do Řecka“, už jsou zbytečné. Už jsme totiž na cestě…
"Reforma školství skončila dřív, než začala. Důchodová reforma je navržena tak, že je výhodná jen pro deset procent občanů a navíc zvýší dluh o 30 miliard. Zdravotnictví je v dluhu. S korupcí bojujeme zákonem, který napsal novinář," kritizoval podle médií na kongresu v Brně kroky vlády poslanec ODS Marek Šnajdr. "A výsledek? Veřejný dluh republiky roste nejrychleji v historii našeho svobodného státu," povzdechl si tento rebel.
"Je to za hranicí skandálnosti. Sněmovna nemůže postupovat jinak, než odvolat pana Johna ze všech funkcí, ze všech pozic, ze všech výborů," řekl včera razantně předseda ODS Petr Nečas v rozhovoru pro ČT v reakci na fakt, že Radek John nastupuje jako novinář do nakladatelství podnikatele Jaromíra Soukupa. Dvouletý vztah premiéra k podnikatelskému projektu VV tak vrcholí ve znamení přepjaté zásadovostí, kterou na straně Petra Nečase vídáme jen málokdy.
Nižší daně měly zvýšit hospodářský růst a přilákat zahraniční investice. Jenže hospodářství klesá, investice nikde a roste jen odliv zisků z republiky.