Daj-li medaili

26. 09. 2011 | 08:03
Přečteno 3809 krát
Miroslav Kalousek byl už podruhé označen za nejlepšího ministra financí ze zemí Emerging Europe, rozsáhlé oblasti, která přesahuje střední a východní Evropu a zahrnuje i Řecko, Turecko či Kazachstán. Nabízí se otázka, jestli nám to má připomenout, že právě tam ještě jsme, přestože jsme si mysleli, že už jsme o něco dál na Západ, nebo zda na východ náhodou znovu nemíříme. Nebo zda si někdo z ostrostřelce Kalouska nedělá legraci.

Jiní byli horší
Za co dostal Miroslav Kalousek své letošní ocenění ministra financí roku? Podívejme se, co oficiální zdůvodnění obsahuje:
„Zatímco sousedé zápolí s nesplatitelnými dluhy v cizích měnách a s vysokou mírou zadluženosti veřejných financí, Češi si začínají zvykat na myšlenku, že koruna se stává bezpečným přístavem pro nervózní investory.“
Kalousek byl tedy oslaven za to, že Češi nebyli podobní blázni jako Maďaři a Poláci, nemluvě o nešťastnících z pobaltských republik, kteří si začali ve velkém půjčovat v eurech a ve švýcarských francích, aby dosáhli na levnější hypotéky. Když pak přišly hospodářské otřesy a domácí měna začala devalvovat, dluhy se rázem zdvojnásobily a státní rozpočty vykrvácely na pomoci bankrotujícím bankám. Česko mělo to štěstí, že podobný scénář jsme prožili už po kuponové privatizaci a Divokém východu v závěru vlády Václava Klause roku 1997. Když se po několika následujících letech Zemanovy vlády a dalších vlád sociální demokracie podařilo za děsivých nákladů vykradené banky očistit a přilákat investory, začala ekonomika růst, inflace klesat a koruna posilovat. Lidé pak logicky ztratili o zahraniční měny zájem.
Je jistě dobré, že si tohoto rysu české ekonomiky v zahraničí všimli. Je skvělé, že nás nedávají do stejného pytle s Polskem, Maďarskem nebo s Ukrajinou, kde se teď měna hroutí zvlášť rychle, či s Kazachstánem, byť je to jedna z mála zemí, která dokázala přijmout současného českého prezidenta na státní návštěvu. Nedávají nás do stejného pytle ani s Řeckem – a nenechali se tedy zmást „řeckou lží“, kterou se probila k moci česká vládní koalice. Je dobré, že koruna je v očích investorů něco jako nezdolný Rocky. Ale Kalousek za to nemůže.
Dobré nepoznal
Přišel k tomu jako slepý k houslím, podobně jako při svém prvním ocenění za rok 2007, kdy byl oceněn za úspěšné rozpočtové hospodaření a hospodářský růst na úrovni 6,5 procenta. Nicméně šestiprocentní růst pokračoval už třetím rokem po sobě a byl výsledkem hospodářské politiky předchozích vlád sociální demokracie. A státní rozpočet na rok 2007? Takhle se o něm Kalousek vyjadřoval při prvním čtení vládního návrhu státního rozpočtu, které proběhlo 26. října 2006:
„ … odpovědnost za předložený návrh nese minulá vláda (Jiřího Paroubka) a minulá Sněmovna přinejmenším stejnou, možná ještě větší než vláda, která tento návrh zákona předkládá (Topolánkova). To říkám proto, abych se i za klub KDU-ČSL přihlásil k velkému dílu odpovědnosti za předložený návrh rozpočtu.“
Ovšem tu odpovědnost vnímal jako přiznání viny, že takovému návrhu nedokázal zabránit:
„Kdyby bylo možné vrácením tohoto návrhu vládě dosáhnout toho, že vláda předloží návrh lepší, s méně hrozivými trendy, pak by to bylo zcela jistě na místě. Něco takového ale bohužel nemůže být výsledkem takovéhoto kroku. Jakákoliv vláda by nemohla udělat nic jiného, než sem v zákonem stanovené lhůtě předložit podobnou hrůzu, jenom nějak kosmeticky upravenou.“
Připomeňme si, že rok 2007 skončil s téměř vyrovnaným rozpočtem (to mě těší, protože jsem ho osobně připravoval v létě 2006 ještě jako končící ministr financí ve vládě JP). Téměř vyrovnaný rozpočet je sen těch, kdo sice rádi řeční o nezbytnosti dát vyrovnaný rozpočet do ústavy, ale vrší za sebou schodky, ze kterých jde závrať. Jestli je Kalousek v něčem mistr, tak právě v tom.
Těžko tedy říci, za co dostal ministr Kalousek první ocenění časopisu EM v roce 2008. Že by za předcházející rozpočtové a ekonomické úspěchy sociálně demokratických vlád?
Špatné neviděl
Miroslav Kalousek je ministr financí, který se rozhodně o světový věhlas zasloužil, byť jindy, než si toho povšimla redakce časopisu Emerging Markets, která titul uděluje. Bylo to roku 2008, kdy vytvořil svůj slavný světový rekord, neboť postavil svůj rozpočet na předpovědi hospodářského růstu o 4,8 procenta ve stejných dnech, kdy se hroutila investiční banka Lehman Brothers a rozjela se největší krize od 30. let minulého století.
Peníze se přesto utrácely bez sebemenšího cílevědomého pokusu proti krizi zasáhnout a výsledkem byl prudký hospodářský pokles a největší rozpočtový schodek v dějinách České republiky. Výsledek byl o to trapnější, že právě v době, kdy byl parlamentu předkládán tento iracionální a manipulativní rozpočet, jehož jediným smyslem bylo předstírat vládní úspěchy před krajskými volbami, Miroslav Kalousek oprašoval na zdi svůj první diplom ministra roku 2007.
V tu chvíli bylo ono slavné „daj-li medaili“ tím posledním, co ostrostřelec Kalousek mohl od ministerského života očekávat. Nicméně, motyka spustila a medaile je tu zas.
Rating a „řecká lež“
Vraťme se k letošnímu ocenění. Vedle silné koruny poukazuje také na zvýšení ratingu českého státního sluhu agenturou Standard & Poor´s. Neměli bychom však přehlédnout, čím S&P změnu ratingu na konci letošního srpna zdůvodňovala. Hlavní byla změna metodologie a předpokladů pro rating státního dluhu. To nepochybně navazuje na zemětřesení, které předtím S&P způsobila (a které stálo šéfa S&P místo), když snížila rating státního dluhu USA.
Zvýšení českého ratingu se opírá o to, že „česká ekonomika je charakterizována nízkou mírou státního dluhu, bankovním sektorem, který se opírá o depozita s minimálním podílem půjček v zahraničních měnách a centrální bankou s rozsáhlou nezávislostí, která udržuje jak spotřebitelskou inflaci, tak úrokové sazby na nízké úrovni.“
Znovu tedy vidíme, jak daleko je česká ekonomika od „řecké lži“, kterou Kalousek a další manipulovali voliče. Zadluženost je agenturou vnímána stále ještě jako nízká i po všech těch hrůzách, které pravicové vlády v rozpočetech napáchaly. Mimochodem, rating ČR se zlepšuje permanentně od roku 2000. K jeho zhoršování docházelo pouze v době krize let 1996-1998.
O sousedech neslyšel
Jistou zásluhu na ratingu však Kalousek má. Upozorňuje na ni věta, která v odůvodnění následovala: „Zvýšení /ratingu/ také započítává naše očekávání, že navrhovaná reforma sociálního systému, která se pokouší zmírnit výdaje na stárnutí populace, bude schválena a zavedena.“ Tuto větu si prosím dobře zapamatujte.
Tady je totiž jádro pudla. Tak ministrem financí roku se Kalousek stal hlavně proto, že se nenechal zastrašit rozvratem polských a maďarských financí po podobně užitečné penzijní reformě, jako je ta naše. Chce si na ní ověřit, zda skutečně dokáže chodit pět centimetrů nad vodou a další zázraky tohoto kalibru. Ať už by však penzijní reforma dopadla jakkoliv, v každém případě udělá radost velkým finančním skupinám, ke kterým ten proud miliard vyvedených ze státního průběžného pilíře poteče. A to jsou ti praví a skuteční klienti ratingové agentury a finančního časopisu. Koho chleba jíš, ten ti nadiktuje, koho vyznamenáš…
Shrnuto a podtrženo
I když je možné, že v Bělorusku, Kazachstánu, Rumunsku či v Albánii mají skutečně ještě horšího ministra financí než my, ve světle smutného stavu domácí ekonomiky působí udělení ceny časopisu Emerging Markets opravdu absurdně. Chybná daňová politika ministra Kalouska připravuje každý rok stát o desítky miliard korun. Jeho plošné škrty ohrožují bezpečnost občanů, sociální soudržnost společnosti a budoucí konkurenceschopnost země. Dnešní škrty v oblasti dopravy a vzdělání se nám zítra vrátí v podobě pomalejšího růstu a vyšší nezaměstnanosti. Ve skutečnosti je tato cena, udělovaná bankéři a finančními analytiky, odměnou finančních trhů pro nejochotnější privatizátory penzí, zdravotnictví a veřejných služeb v zemích východní Evropy a střední Asie. A v tom je ministr Kalousek opravdu zapálený, jak dokazuje i jeho plán na privatizaci části státního penzijního systému. Tuto soukromou cenu EM v minulosti dostávali také ministři financí, kteří se na Východě podíleli na zavedení tzv. rovné daně. Například slovenský Ivan Mikloš. Také Miroslav Kalousek prosadil během roku 2007 do naší legislativy rovnou daň ze superhrubé mzdy.
Ministru Kalouskovi lze bezpochyby pogratulovat k tomu, že se mu při hodnocení podařilo zatajit fakt, že je autorem rozpočtu s vůbec největším deficitem v historii země (2009) a dalšího rozpočtu s třetím největším deficitem (2011). V tom na něj nikdo nemá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Bledý závistí.
26. 09. 2011 | 08:08

Ládik!!! napsal(a):

zkouška fontů - něco nesedí...
26. 09. 2011 | 08:09

Ládik!!! napsal(a):

Bohouš pokazil stránky.
26. 09. 2011 | 08:10

Petr napsal(a):

Pane exministře financí,
souhlasím s Vámi, že české hospodářství jde ke dnu. Ale máte v tom prsty i Vy. Co neobjasněné stamilióny křišťálového Standy, co desetimilióny odpuštěné na daních hoteliŕům, kteří se díky tomu chovají jak ropní šejkové a taky se tak ukazují, co odchod s miliardami (ne útěk Krejčíře), a co takle miliardy za svobodu katarského prince a následné vyhození vládou,co jste v ní seděl, paní Nejvyšší státní zástupkyni, co chtěla kauzu poodkrýt.
Ale o tom slyšet nechcete.
26. 09. 2011 | 08:20

češka napsal(a):

Slováci včera oslavili Kalouskovo kormidlování naší ekonomiky ve směru k USA pořadem o záchranářích 11.9., kterým se dostalo kvalitního ošetření až na Kubě.
Jen tak dál, máme se na co těšit, nebude nás jen fackovat, ještě chlapec přitvrdí.
26. 09. 2011 | 08:24

jarpor napsal(a):

Zdá se, že pan předseda udělení ocenění nese těžce... a obtížně to rozdýchává... v krátké době druhý "pláč"...

Kalousek k tomu přišel jako slepý k houslím... píšete... a mne si nikdo nevšiml... jen chybí vzlyknout si nad tou nespravedlností... ve Vašem textu...

A Mikloš... to je taky "neuměl-blbec" s cenou...

Pane předsedo, shazujtete se stále více... ale - je to Vaše věc, jen Vaše volba.
Cena za odpouštění daní, penále z prodlení, pokut... se asi, bohužel pro Vás, neuděluje... viz info z Hospodářských novin, které jsem zkopíroval pod Váš minulý blog... /nebudu se zde opakovat/. Tam asi byste měl šanci... jak se zdá.
V tom asi zas nikdo nemá na Vás...

Hezký den
26. 09. 2011 | 08:26

Maximus napsal(a):

Pane autore, Váš kolega Hašek ocenil Kalouskovo vyznamenání a přímo hrabal pravou zadní a poníženě u toho mručel. Nerad to říkám, ale měli byste v ČSSD udělat něco jako noc dlouhých nožů, jinak Vás tato parta
Hašků, Škromachů, Palasů, Hulínských či Březinů až k tomu bude příležitost, velmi pravděpodobně podtrhne! Jsou to obyčejní podrazáci, kteří jdou jen za svými zájmy. U Vás ještě cítím trochu sounáležitosti a obyčejnými lidmi, ale možná se mýlím... S obsahem článku lze jen souhlasit.
26. 09. 2011 | 08:28

Petr B. napsal(a):

Ti lidé z toho časopisu prostě nesledovali vývoj české ekonomiky od začatku 90. let a zajímalo je pouze několik uplynulých let, což je od vystudovaných ekonomů naprosté diletanství. V roce 1989 jsem měli dluh cca nula oproti už tehdy obrovsky zadluženému Maďarsku a Polsku. Pak dluh prudce povyskočil po nezdařené kuponové privatizaci a následné restruktualizaci podniků a sanaci bank. Za Kalouska od r. 2007 zase dluh začal rapidně stoupat nejen díky krizi, ale i kvůli chybně nastaveným daním. Pokud se však výsledek srovná s Polskem, Maďarskem...ale i jinými výchoevropskými zeměmi a neprovede se řádná analýza, jeví se Kalousek jako "ekonomický génius". A možná je v tom i zlý úmysl, protože Kalousek provádí jednostranné škrty, na které doplácí naše střední třída a nejchudší, zatímco nejbohatší vrstva včetně investorů má u nás zlaté časy, jako nikde na světě snad s výjimkou daňových rájů.
26. 09. 2011 | 08:29

jarpor napsal(a):

Hmm... první Váš článek k tomuto tématu z pátku "zmizel"...
Nevadí... ty Hospodářky si každý najde.. a že Vám to ocenění jinému než Vám nedá spát... stažení první reakce nezmění...

Hezký den
26. 09. 2011 | 08:35

stále rebel napsal(a):

Pane Sobotko,
pokud se domníváte, že tomu časopisu jde o ocenění dobrého ministra financí, tak jste vedle. Stačí si přečíst to, jak jsou Kalousek a jeho strana TOP09 představování a musí vám být jasné preference a zájmy vlastníků časopisu.

Finančník Bakala ani další zástupci finančních institucí nebudou oceňovat ministra financí, který bude hájit zájmy občanů, ale vždy budou preferovat ministra typu Kalouska, který jim půjde na ruku a nespokojeného občana profackuje.
Vůbec nepochybuji o tom, že pro soukromý finanční sektor je Kalousek ten nejlepší ministr a nejde jen o daně.

Ovšem to, kam jsme byli zařazení je smutné a je to výsledkem práce české pravice, prostě směr východ.
26. 09. 2011 | 08:36

Drzý spratek napsal(a):

Škoda (protože se vám ČSSD nějak rozkližuje), že nevyhrajete příští volby. Mohl byste se předvést.
26. 09. 2011 | 08:42

Stýskal Tibor napsal(a):

Všechny texty jsou zvýrazněny na úkor blogera, proto musí být smazány.
26. 09. 2011 | 08:52

rorýs napsal(a):

To jarpor:
Zaměření se na charakter, nikoliv obsah sděleného. Zřejmě podstata nové komunikace.
Možná by bylo předmětnější konkretizovat co je pláč nad nedostupností kyblíčku a co je konstatování faktů.
A nebo je to jednoduší, a prostě si dílo rozvracet nenecháme.
A to i přesto, že se autor blogu ve faktech nemýlí.
Nebo snad ano?
(Ale to už by byla debata o faktech, nikoliv o charakteru sděleného)
26. 09. 2011 | 08:52

blue jay napsal(a):

@ Sobotka,
Did you ever think that making a speech on economics is a lot like pissing down your leg? It seems hot to you, but it never does to anyone else.
26. 09. 2011 | 08:56

vico napsal(a):

Inu i Jásir Arafat dostal nobelovu cenu míru...Kalousek je stejně nepřehlédnutelný typ.

Co je však na pováženou je informace, kterou tu uvedl Maximus.

Ať je Kalousek jaký chce, jsou chvíle, kdy "pravičákům" takového politika i závidím.

Na druhé straně je až neskutečné jaké odporné figury dokáže vygenerovat ČSSD.Už po několik volebních období se největší hnusoty vyskytovaly právě mezi poslanci ČSSD. Snítilý,Wolf,MELČÁK!!, Pohanka.O ligu výše také pěkný sajrajt : Palas,Hulínský a křivák Březina. Věčně zelený -funkcionářský evergreen Škromach s charismatem vepře, který právě dosáhl jateční váhu. Tato banda si teď našla svého krále - Michala Haška.
Mám-li charakterizovat lídra ČSSD,která pravděpodobně výrazně ale nikoliv drtivě vyhraje parlamentní volby, krátkým sloganem, tak asi takhle:

-Sobotka s Haškem v zádech-
26. 09. 2011 | 08:59

blue jay napsal(a):

zda se ze Sobotka prestal fnukat a zacal hulakat..aspon nejakej pokrok od podle Janoty nejhorsiho ministra financi od 1989.
26. 09. 2011 | 09:00

jarpor napsal(a):

rorýs

Jistě... fakta jsou třeba ta, že deficit v 08 způsobil ministr... ekonomický svět se přece neotřásl.. /zajímala by mne reakce autora i jeho strany, kdyby se už v 08 "škratalo" ve výdajích... /jinak totiž by jiný rozpočet (s menším saldem) vypadat nemohl, kdyby to 4,8 bylo nahrazeno nulou.../,
fakta jsou že : "Jeho plošné škrty ohrožují bezpečnost občanů, sociální soudržnost společnosti a budoucí konkurenceschopnost země."..., fakta je "vyvedení z důchodového účtu" .. kyž se vytváří druhý navíc dobrovolný...
Tedy fakta dle autora a patrně dle Vás... dále pokračovat nebudu... loučím se.

Hezký den
26. 09. 2011 | 09:03

blue jay napsal(a):

ale no tak Bedo,

ta CSSD banda ma za predsedu ukrivdeneho Sobotku. On se uz zacina svym fnukanim podobat Paroubkovi.
26. 09. 2011 | 09:04

skeptický napsal(a):

Zadání je jasné,přivést to tu do konkurzu.Odtud medajle.
Pokud by tam seděl někdo jiný,musel by dělat totéž,nebo by tam dlouho nebyl.
26. 09. 2011 | 09:05

blue jay napsal(a):

oprava, to melo byt "ale no tak Vico,"
Beda asi porad spi neb oslavoval to Kalouskovo vitezstvi.
26. 09. 2011 | 09:07

ld napsal(a):

Co se stalo s Rumcajsem? Říká se, že v rámci předvolební kampaně na prezidentku, vozí Němcovou na bagru. Je to pravda?
26. 09. 2011 | 09:16

Sims. napsal(a):

Úplný souhlas s Maximem. V ČSSD se uhnízdili a to i historicky týpci jako Škromach, potom se tam naparují Haškové a své ubblíženecké pocity určitě budou chtít zrealizovat. Již je tomu hodně dávno, ale moc dobře si na ten pořad pamatuji, kdy se ministr Ježek naparoval v TV, že jsme tygři Evropy a po pár letech bylo po bublině a jeho slova vyzněla jako směšná. Dnes jsem četla článek, že asi budeme Švýcarskem Střední Evropy. Větší nesmysl neznám. Opírat to pouze o silnou měnu je jako bez rozumu. Pokud u nás bude pořádek, nebude se krást, lidé budou dodržovat zákony, budeme mít referenda, bude u nás bezpečno, tak souhlasím, že se Švácarskem II můžeme stát. Ale s tím co nám zde již po 20 let vládne se toho nelze dočkat. Jenom směšné kecy v kleci.
26. 09. 2011 | 09:18

Maximus napsal(a):

Spousta lidí v této zemičce nějak nechce pochopit, že politici se nerozdělují na ty zprava nebo zleva popř. že někteří jsou názorově a činy někde "mezi", tedy ve středu. Politici se totiž rozdělují u nás na špatné a méně špatné. Ono to nejde zde fandit jako na fotbalu, že Spatička, Slávie nebo Baníček jsou nejlepší. Do politiky nalezlo spousta podivných lidí a šíbrů, kteří umí dobře mluvit když je potřeba, ale kterým jde v podtatě jen o své zisky, malou domů. A těch je většina a uplynulý čas to potvrzuje. Proto získal třeba Schwarzenberg tolik důvěry, lidé si naivně říkali, vždyť on má spoustu peněz a majetku, dobře lidově mluví, to je náš člověk. No není, na to zapoměňte, ten je někoho jiného a pracuje v jiném gardu, pro jiné. Kdysi jsem nějak nechápal Frantu Ringo Čecha, že vlezl do sociální demokracie, on rocker a člověk, který moc dobře zažil a také humorně popsal ve svých dílkách bývalý režim. Nyní už ho trochu chápu. Ono je totiž zřejmě třeba volit stranu, která má alespoň ve svém vínku ustanovení, že jí jde především a zejména o občany země a zejména o střední třídu a nemá nic proti podnikání (to o komunistech nelze říci). To ovšem tzv. naše pravice ve svých stanovách jaksi nemá ani náhodou. Té jde ve skutečnosti jenom o blaho úzké finanční a podnikatelské oligargie a částečně se s tím zatím podnikatelé a živnostníci svezli třeba na rovné dani či snížení daň.základu u eseróček na 19%. Ovšem ale i na ty brzo dojde, něco už se prosáklo a stát už opravdu nemá peníze a pravice u koryta bude ždímat i tyto své potenciální voliče a souvěrce. Proč je třeba klást důraz zejména na silnou střední třídu obyvatelstva státu? Proč by politiky měla tato část lidí zajímat? Protože, pokud je tato třída velká a silná, je ve společnosti ekonomická a politická stabilita a bez lidí co se živí rukama a mozky se nedá prosperity dosáhnout a živnostníci a podnikatelé by ve společnosti s malou stř. třídou také velmi ztratili. V Německu a severních zemích EU to už dávno pochopili vč. politiků. Když není silná střední třída a jaké jsou důsledky vidíme třeba v některých východních zemích jako je třeba Ukrajina, Rusko aj. I u nás pořád platí, že bez práce nejsou koláče, jen někteří politici zleva a téměř většina politiků zprava (abych dodržel zavedené rozdělení) si myslí, že jim budou lítat pečení holubi do huby a trh to nějak srovná. Kulové s přehazovačkou, trh nic nesrovná když lidé nebudou mít peníze nebo když se k nim podotýkám za práci nedostanou! Však se nakonec o tom všichni přesvědčíme, pokud bude kouzelník pokuston a přední chemický alchymista, nejlepší ministr financí naší galaxie dále u vesla!
Pěkný den všem!
26. 09. 2011 | 09:20

zpravodaj napsal(a):

Kandidáti ČSSD se musí podpisem zavázat, že nepřeběhnou !!!
"Tento kodex je nově koncipován, ale podobný už byl i v minulosti. Schválilo ho předsednictvo ČSSD," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Psaný závazek loajality není v sociální demokracii novinkou. Během krajských voleb v roce 2008 museli obdobný dokument podepsat i zastupitelé kraje Rath.
26. 09. 2011 | 09:45

Občan napsal(a):

Nevíte někdo, kam záhadně zmizel předchozí páně Sobotkův článek na stejné téma?
Smazal ho on sám, anebo cenzura?
26. 09. 2011 | 09:47

Občan napsal(a):

ld napsal(a):
"Co se stalo s Rumcajsem? Říká se, že v rámci předvolební kampaně na prezidentku, vozí Němcovou na bagru. Je to pravda?
26. 09. 2011 | 09:16 "

Je to pravda, ale nevozí ji na bagru, nýbrž na kombajnu zapůjčeném za tím účelem z JZD Horní Vidlákov (neměli letos co sklízet kvůli studenému a deštivému létu, tak pronajímají kombajn jako "zážitkovou aktivitu").
26. 09. 2011 | 09:53

stejskal napsal(a):

Cenzura, jako ostatně celou řadu článků zde. l.s.
26. 09. 2011 | 09:54

Sims. napsal(a):

To Maximus. Myslím si, že ze slov střední třída se u nás stal cár papíru. Naši sociologové by měli tento stav věcí rozebrat a vyhodnotit, jak funguje společenský systém bez stavu, kterému se říká běžně "Střední". My máme stratifikaci společnosti podobnou africkým kmenovým uspořádáním - ti nahoře a ti dole, ženy s dětmi a uprostřed je nic. Že u nás funguje i to ženy s dětmi je nabídledni - podívejme se, jak nám společenský a politický život ovlivńují z 90% jen muži. Ženský prvek jaksi chybí, takže jsme došla k premise - chybí nám střední třída a dále jsme jako společnost neproporciálně rozděleni. Podotýkám, že nejsem feministka, ale opavdu mi vadí, když mi chlap chce určovat, jak dlouho mám pečovat o dítě, kolik bude DPH na pleny, jak dlouhou mám nosit sukni. Všude kam se člověk podívá sedí mužský, protože ten jediný má patent na rozum. Ty povídačky, že ženy mají stejná práva jsou k smíchu. Kdyby bylo v politice více žen a ne jen generálka, která tak zkrotila generály, že si museli nechat ušít slipy, aby se nepotentili a nebo jedna servilní Němcová, která je už úplně se svým řiťolezectvím trapná. Ženy by určitě tolik nekradly a nevymýšlely by ty spousty lumpáren. Já vidím určitou naději v tom, že vyšší podíl žen by přinesl trochu čitší vztahy a méně vurgality.
26. 09. 2011 | 09:57

rorýs napsal(a):

Jistě....z pohledu kabinetního pan ministr nebyl tím vzadu při globální krizi ekonomického světa.
Avšak z pohledu účetního to jistě není nedouk a bezesporu musel znát včetně celé vlády prognozy a možné trendy vývoje celosvětové ekonomiky a především té německé. Ale promítnutí takovýchto znalostí by nutně vedlo k přiškrcení kapitol všech vládních soukmenovců té doby a ke ztrátám uvnitř vlastního pískoviště.
Potud podíl vyznamenaného k roku 08.
V druhém případě týkající se současnosti jsou plošné škrty a zvyšování nepřímých daní v kuolárech ekonomických nazývany rychlými prachy.
26. 09. 2011 | 09:57

Občan napsal(a):

Maximus napsal(a):
"Pane autore, Váš kolega Hašek ocenil Kalouskovo vyznamenání a přímo hrabal pravou zadní a poníženě u toho mručel. Nerad to říkám, ale měli byste v ČSSD udělat něco jako noc dlouhých nožů, jinak Vás tato parta
Hašků, Škromachů, Palasů, Hulínských či Březinů až k tomu bude příležitost, velmi pravděpodobně podtrhne! Jsou to obyčejní podrazáci, kteří jdou jen za svými zájmy. U Vás ještě cítím trochu sounáležitosti a obyčejnými lidmi, ale možná se mýlím... S obsahem článku lze jen souhlasit. 26. 09. 2011 | 08:28 "

Děkuji, pane Maxime,
protože jste mi ušetřil práci. V sobotu jsem to napsal pod první Sobotkův článek, ale bylo mi to cenzorem smazáno, protože jsem nazval chemického finance a kybersadistu roztomilými zkomoleninkami (až je jednoho dne nazvu, jak zasluhují, asi mi exploduje klábosnice). A nakonec zmizel i ten článek :o)
i začal jsem sepisovat znovu a ejhle! Sepsal jste to za mne. Připojuji tedy jen svůj virtuální podpis na podpisový arch.
26. 09. 2011 | 10:00

Leo napsal(a):

Na Vás pane Sobotko je tak dokonale znát právnické vzdělání, není Vás v té politice škoda? Co se týče naší ekonomické situace, je úplně jedno kdo je u nás u moci a lidi to už vědí. Články tohoto typu fungovaly kdysi dávno, budíček!!!
26. 09. 2011 | 10:03

ghándí napsal(a):

slávečkovi udělí medaili kim čolk il za budování socialismu.
26. 09. 2011 | 10:10

Kvakin napsal(a):

Pane Sobotko, kyselé hrozny, i když - upřímně řečeno - není oč stát. Nicméně je třeba si připomenout mimo jiné okolnosti, za nichž jste byl Vy instalován - ještě za premiéra Špidly - do ministerské funkce. Bylo to po té, co se Špidla dostal do zásadního nesouhlasu s ministrem financí Ing. Rusnokem, který přišel s tradiční keynesovskou úvahou, že v podmínkách příznivého ekonomického vývoje (růstu) by se mělo směřovat k vyrovnání salda státního rozpočtu, neboli protivil se Špidlově tezi, že "zdroje" - na velkorysé "rozdávací" sociální programy "tu jsou". Protože je ale Rusnok jiná povaha, než jste Vy, trval na svém a skončilo to tím, že skončil ve funkci. Pak Špidla zatroubil do světa, že objevil pozoruhodného člověka pro ministerstvo financí, a k velkému překvapení odborné i laické veřejnosti se z anoncované pozoruhodné bytostí vyklubal mladistvý teprve aparátník soc.dem. Sobotka Bohumil, který kromě studia a vymetání partajního a parlamentního příšeří nikdy nikde normálně nepracoval. Víme, jak jste si vytvořil poradní sbor z ekonomů jako mix z neoliberálů a novokeynesiánců, protože jste chtěl řešit kvadraturu kruhu sociálně orientované výdajové velkorysosti a fiskální úspornosti s výhledem na horší časy, načež jste je propustil a plně se věnoval již jen "profinancovávání" Špidlových a později Grossových a zejména Jyrkových záměrů, které - co do finanční náročnosti - mohutně bobtnaly s nabíhající volební kampaní k volbám 2006. 2) Je jistě na místě, když nenecháváte na chemickém Al Kalousovi suchou nitku, i kdyby nešlo o titul středovýchodní ministr financí roku, ale třeba o Missák 2011, ale výhled na to, že Vy - možná - budete od příštích voleb předsedou vlády (nebo ministrem financí či něčeho jiného), je stejně děsivá, jako představa, že by dále vládli Přesčas, Šláfnberg, chemický Al Kalous, Dráb a někdo namísto dnešních bonabártistů (Bělobrad, Liška - Ryška). 3) Omezte, pane Sobotko, publicitu a spíše zadejte aktivu soc.dem. k řešení tuto úlohu: Já a moji nohsledi se na nic moc nehodíme, což jsme již prokázali, Hašek a jeho milci jsou na tom stejně, a navíc nejsme schopni se na něčem smysluplném vzájemně dohodnout, tak, milí rádcové, poraďte: nalezne v sobě soc.dem. někoho nadějnějšího a přesvědčivějšího, kdo by převzal vedení a byl i očekávaným kvalitním předsedou vlády, anebo je třeba rovnou voličům říci, že se mají poohlédnout jinde, neboť dnešní soc.dem. věrchušce stačí, dostane-li se na 4 roky do parlamentu, neboť to ostatní, co očekávají a žádají, je jim přidáno jaksi z povahy věci samo.
26. 09. 2011 | 10:12

Maximus napsal(a):

Pro Sims.
Trochu to upřesním, ten pojem střední třída, jak to vidím já. To jsou lidé resp. rodiny, kteří mají zaměstnání, vydělají zhruba takový peníz, kdy při rozvážném nakládání s ním, ještě rozumně a důstojně žijí. Nemají zpravidla dluhy, ušetší si na dovolenou, auto a případně když už, tak mají možnost splácet rozumně nastavenou hypotéku za nemovitost, kterou si pořídili. Rovněž vzdělání a zdravotnictví by pro ně mělo být dostupná a ne likvidační riziková záležitost. Už si rozumíme?
26. 09. 2011 | 10:22

Petr B. napsal(a):

Omyl Kvakine. Rusnok byl vyhozen Špidlou, protože se přiznal, že ve 3. kole presidentské volby volil Klause a ne Sokola. A tím se chtěl zároveň pomstít, že Špidla ve 2. kole podrazil Zemana. Ekonomické důvody s tím neměly co dělat.
26. 09. 2011 | 10:22

Kvakin napsal(a):

Pane Simsi, v 19. století byla střední třída - jinak bohatě stratifikovaná - ztotožnitelná s pojmem maloburžoasie v klasickém pojetí: ti co sice sami, eventuálně s rodinami či pár zaměstnanci, pracují, avšak s vlastními prostředky práce (sedláci na vlastním i pachtu, řemeslníci a nositelé všechmožných živností, obchodníci, cesťáci, nejrůznější svobodná povolání). Příklad: lékař se soukromou praxí byl "středňák", ale doktor zaměstnaný ve veřejné nemocnici byl "námezník", i když oba měli stejné vzdělání, "technicky" se věnovali stejné práci, možná i co do příjmů si byli blízcí, takže se podobně oblékali, vedli obdobné odborné řeči, meli oba služku a chodili do stejných restaurací atp. Ale ekonomicko-sociálně to byly dvě různé bytosti. Dnes je do střední třídy zahrnován v podstatě každý, kdo není úplně na dně, a stratifikační kritéria jsou mlhavá, možná založená jen na nějaké arbitrárně stanovené hranici příjmů. Soc.dem. tvrdí, že je stranou lidí práce. Neměla by jí proto být cizí i skupina samostatně-výdělečně činných osob, v praxi se ale zdá, že to je objekt jejího vypjatého třídního hněvu.
26. 09. 2011 | 10:27

Jeff napsal(a):

Kvakin: nemístné, a to velmi. Ale třeba jste isider, měl byste v případě konkretizovat. Jindy to s Vámi jde.
Jarpor: vy jako solidní debatér z druhého břehu nepřebírejte naprosto, ale naprosto neinteligentní, levnou a odpornou argumentaci, jakou předvedl Nečas ve směmovně při obhajobě tunelování ODS, Omnipolu, Janoty jako levé kalouskovy ruky při doporuční o stavbě Hotelu ve Střešovicích, sám Fischer ho napráskal&spol.atd.usw.. v nejvyšších patrech, kde to poskočilo o tři řády. Koukněte na volné diskuse, co si o Kalouskovi a jeho ceně lidi myslí, tady je debata zbytná a Sobotka má pravdu. Včetně doporučení o noci dlouhých nožů, protože Hašek se pos.al. Rychetský, pokud ho přesvědčí, je ta nejlepší volba, deset let se ho tunelmeisters bolí, a to zoufale.
26. 09. 2011 | 10:30

Občan napsal(a):

To Kvakin (10:27):

Ale to je veliký omyl.
Do střední vrstvy samozřejmě patřili i zaměstnanci, a to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru.
Všichni veřejní zaměstnanci v nedělnických profesích (učitelé, průvodčí, četníci, řidiči tramvají a autobusů, úředníci atd.) patřili do stejné nižší střední vrstvy jako hokynáři, co si k nim chodili ráno pro rohlíky a jako ševci, co jim dávali opravovat své služební lakýrky. Zrovna tak se do ní počítali soukromí úředníci, účetní, učitelé a podobně.
A ke všem těmhle lidem neodbytně patřil "salon" (zatímco se celá famílie tísnila ve zbylém pokoji a kuchyni), posluhovačka třikrát týdně na úklid a dvakrát měsíčně na velké prádlo, dvakrát denně culifinda se suchou houskou, aby bylo na nedělní vycházku do Šárky a oběd v hospodě. Přesně takováhle upachtěná ulepená nižší střední vrstva to byla (viz. např Hermannův učitel Vejvara).
Dnes se příslušník nižší střední vrstvy vyznačuje odporným předraženým lepenkáčem v laciném satelitu, obrovskou hypotékou, kterou budou splácet ještě děti, a děsem z toho, že by mohl onemocnět nebo přijít o práci.

O několik levelů nad touhle upocenou "honorací" začínala skutečná střední vrstva. Vyšší a vysocí státní úředníci, bankovní úředníci, tovární prokuristé a vedoucí účtáren, notáři, majitelé větších dílen a malých továren, pár VŠ profesorů,
Lidé, kteří si již mohli dovolit platit služku na plný úvazek, obývat dostatečně velký byt, vyřešit bydlení mladých vlastním bytem či domem (viz. např. Hermannův otec Kondelík).

Ony jsou vůbec páně Hermannovy knihy skvělými sociologickými studiemi. Jen mne trochu děsí, že jsme se za těch skoro 200 let nehnuli společensky z místa, či spíše jsme se vrátli zpět...
26. 09. 2011 | 10:57

jarpor napsal(a):

Jeff

Naprosto rozumím tomu "co si o Kalouskovi a jeho ceně" myslí lidé... zvláště v situaci, kdy obdrželi složenku ( forma sdělení dluhu každého mi připadá nepřijatelná ), atd, atd, ... a jsou masírováni obavami z budoucnosti... Příklad ?
Místo aby zodpovědný politik Sobotka pravdivě řekl : jeden důchodový fond bude podle reformy nahrazen dvěma, člověk stále bude odvádět 28 % jako před změnou, ale o těch 3 % se může rozhodnout, zda "si je dá na spořící fond"... to se mi nelíbí, měl by zůstat pořád jen jeden pilíř...proto a proto.... napíše : prostředky budou vyvedeny... a lid získá značně posunutou informaci... a dovodí si : že budou platit stejně, ale vyvedením dostávat míň... Pak se nelze divit, co "si myslí"...

Ostatní stran Haška a spol - ponechávám soc. demokracii a panu předsedovi... co má s tím udělat, není má starost. Jen bych mu doporučil - aby se zamyslel nad tím, zda jeho straničtí kolegové přece jen nemají trochu pravdy ...

Hezký den
26. 09. 2011 | 11:00

veverka napsal(a):

Pravdivý článek,bohužel ovšem půlka ČSSD v čele s chameleonem Haškem líže ministrovi,který nasekal největší dluh v historii této země Kalouskovi zadnici.Takže nezbývá než volit KSČM.Za komunistů jsme žádné dluhy neměli.

PS: Ta cena je samozřejmě směšná a účelová,je jasné že velkým finančním skupinám ke kterým Kalousek směřuje toky miliard např. z důchodů tento člověk zcela vyhovuje a proto mu dělají reklamku ve svém časopisu.
26. 09. 2011 | 11:09

Béda napsal(a):

kvakin,

penzijní Rusnok to je tedy fakt kalibr! Toho bych na Maximově místě nezapomněl dopsat na listinu soc.demokratických provařenců. Sociální demokrat hájí zájmy finančního kapitálu a neoliberálů, chce oslabit solidární důchodový fond v neprospěch středních a nižších majetkových vrstev, postižených a nesoběstačných. Ten se fakt vyvedl.
26. 09. 2011 | 11:25

Béda napsal(a):

dovětek: a geniální Kalousek nechá krvácet kvůli nákladům na transformaci penzijních fondů ve prospěch finančních predátorů chudáky, kteří jsou obíráni již samotnou demontáží solidárního důchodového fondu.

Fuj, chce se mi blejt nad takovými sociálními demokraty. Abych nezapomněl: taky nad Toskáncem Urbanem, který připravil spolu s Bursíkem a křesťanem Ambrozkem fotovoltaický tunel, který opět významně srazí životní úroveň všech, včetně těch nejchudších.
26. 09. 2011 | 11:32

prak napsal(a):

Pokud musím vybírat ze dvou zel,ze zásady vybírám to menší. A to je v každém případě zatím ještě ČSSD. Článek pana Sobotky je pravdivý a podložen fakty. Žádnou závist tam nevidím. Diskuse má probíhat o obsahu článku, nikoliv na základě sympatií či antipatií. A už vůbec nemá být o slintání jedovatých slin.
26. 09. 2011 | 11:34

hawk napsal(a):

Slávku Sobotko,

to je ale záštiplná závist :-)))Prostě malý zhrzený socánek :-)))
26. 09. 2011 | 11:34

neo napsal(a):

veverka:
Takže nezbývá než volit KSČM.Za komunistů jsme žádné dluhy neměli.

to ne no, kdybych tě okrad o všechen majetek, asi bych taky neměl žádný dluh :)
26. 09. 2011 | 11:36

Béda napsal(a):

Jinak se Sobotkovým článkem v zásadě souhlasím. Kalousek si tu cenu od finančních (j)elit zasloužil za vstřícnost, kterou prokazuje jejich zájmům - za nic jiného. Výsledkem pro ČR, potažmo české obyvatele je raketový růst zadluženosti, pokles konkurenceschopnosti a úrovně vzdělání, rozvrat státu, rozevírání sociálních nůžek, narůstající chudoba¨, decimování středních vrstev, růst nejistoty a bytnění privilegované vrstvy.
26. 09. 2011 | 11:41

JARLE HALSNES napsal(a):

Kvakine, problém OSVČ spočívá v tom, že 1) šulí daně (a stát to spokojeně sleduje), 2) i kdyby nešulili a platili vše, co platit mají tak, jak mají, byl by to přád jen zlomek toho, co platí zaměstnanci. Problém tedy není primárně v OSVČ, ale v zákonech, nastavených tak, aby výše uvedené bylo možné. Důvod je celkem prostý, zvýhoněné OSVČ častěji volí své zvýhodňovatele v čele s ODS. Soc. dem. jsou pitomci, že nedovedou (nebo nechtějí?) tuto prostou skutečnost pojmenovat. Kdyby platila rovnoprávnost všech plátců daní, doplněná fungujícími finančními úřady....Byl by to jeden z podstaných kroků k tomu, aby tento stát měl nějaký smysl.
26. 09. 2011 | 11:41

hawk napsal(a):

neo

ahoj a dobrý, dobrý, budem volit Komanče :-)) Sedí i odůvodnění pro veveřici :-))
26. 09. 2011 | 11:42

Bohumíra napsal(a):

Nechcete mi snad tvrdit, že kdokoli může závidět cokoli Kalouskovi. Alkohol, fyzické napadání, slovník dlaždiče...
Chtěla bych vidět level+niveau té "ceny".
Pokud známe našeho Kalouska a víme, "JAKÝ" je to skutečně ekonom, nepomůže mu žádná cena.
Spíše je to ale Pyrrhovo vítězství.
Kalousek dostal tu cenu za to, že se mu podařilo "co nejvíce uškrtit výdaje" a co nejméně lidí se při tom zmohlo na odpor.

Vláda do švestek vydržela, do prvních mrazíků již ne.
26. 09. 2011 | 11:43

Anita napsal(a):

Kalouskův výlet pro medaili náš stát potažmo daňové poplatníky něco stál. Většina z nás to chápe, jako výsměch, z toho důvodu bych ráda požádala našeho oceňeného finančníka, aby si veškeré výhlohy uhradil sám, pokud tak udělal, tak všechna čest, pro něj a já mu medaili přeji a ať si ji dá vitrínky a klidně se s ní mazlí každý den. Jinak by ho musela pálit v dlaních. Stát, který šetří, by měl začít šetřit u jeho pokladníka. Osobně se domnívám, že na ocenění bylo navrženo více adeptů, jen z jiných zemí, museli odmítnout v rámci úspor, či vlastní soudnosti.

Panu Kalouskovi soudnost a svědomí schází. Před odjezdem ještě stačil zpohlavkoval(provokatéra) budoucího daňového poplatníka a odjel se slovy „Odmítám, že došlo k jakémukoli incidentu. Nestalo se nic jiného, než že jsem profackoval jednoho drzého spratka. Nebylo to poprvé, ani naposled,“
Kalousek si myslí, že _„facka je pedagogický instrument“_. Tedy, kdo si myslí, že pan Kalousek potřebuje dovychovat, aby se začal chovat jako spořádaný člověk ??? No, to by bylo facek, ale prosím, mi jistě máme jinou úroveň a proto nikdy žádné facky, jen vypískat, vychovat ho měli doma !!!

Maximus
SOUHLAS, palec nahoru !
26. 09. 2011 | 11:48

íčko napsal(a):

Ale dělá závozníka. Viděl jsem ho se sluchátky a zaslechl jsem Mozarta...Doplněk pro Id a Občana.
26. 09. 2011 | 11:53

veverka napsal(a):

neo

"Takže nezbývá než volit KSČM.Za komunistů jsme žádné dluhy neměli.

to ne no, kdybych tě okrad o všechen majetek, asi bych taky neměl žádný dluh :)"

Nebudu mít vůbec nic proti tomu,když se různí Řebíčci,Grossové,Bakalové,Bartáci,Drobilové,Kalousci,Dalíci,knížata atd.atd. atd. "okradou" znova.
26. 09. 2011 | 11:54

v + f = s + 2 napsal(a):

výborný blog na stejné téma napsal D. Streit
http://streit.blog.idnes.cz/c/211900/Kalousek-nejlepsi-provincni-ministr-financi-na-svete.html
cituji z předposledního odstavce zmíněného blogu:
V ekonomice nejsou přátelé, ale jen konkurenti. Proto Kalouskovu cenu beru stejně, jako kdyby ve starých časech po naší porážce se SSSR v hokeji obdržel Tichonovovu cenu ten náš hráč, který k té porážce nejvíce přispěl a skýtá vyhlídky dalších kiksů.
Tento příměr považuji za velmi výstižný
26. 09. 2011 | 12:02

ld napsal(a):

Občan, íčko,

vždycky jsem si představoval Rumcajse skrz jeho názory, jako Otíka Rákosníka z Vesničky. A předtucha se vyplnila...
26. 09. 2011 | 12:10

Karel napsal(a):

Pistolník dostal medaili proto, aby vzteky nezchroustal půllitr, který vyprázdnil předtím, než zbil toho pravdomluvného mladíka.
26. 09. 2011 | 12:12

J.K. napsal(a):

Pane Sobotko kdyby tento článek napsal někdo jiný kdo by neměl za sebou minulost podobné té Vaší,tak bych se asi i zamyslel a řekl,že na tom něco může být.Když si však vzpomenu,že jste za svou politickou kariéru vystřídal posty včetně ministra financí.Se svým kamarádem Grosem jste si tady rejdili jak žáci v pomocné škole,tak je mi na zvracení.Mně osobně je jedno kdo je z jaké partaje ,mám něco za sebou a umím ocenit výkon a um!Ne keci a pomluvy za každou cenu.Ministr Kalousek dostal tuto cenu za něco.Ne od nýmandů jako jste Vy osobně.V souladu se svým pravým vzděláním právníka jen nadáváte osočujete a nic než podpory zlodějny Grose jste zatím nedocílil.Vzhledem k tomu,že se ještě aktivně pohybuji v podnikatelském světě dokážu ocenit jakýkoliv postoj okolního světa na situaci v této republice.Pořád lepší stavět na minimálním výčtu úspěchu a zájmu z venčí než výčet toho špatného.I Vaše partaj měla možnost ve vedení státu prokázat své kvality.Zatím jste však přeborníky v nadávání a negaci.Já lidi zaměstnávám a platím(včas a spolehlivě)a dle jejich slov dobře.Nejsou sice unešeni a zaláskováni do firmy ale mají jistou výplatu a mohou splácet své závazky.Vy jako i ostatní partaje jste v tuto chvíli pouze banda darmošlapů a příživníků která roznáší poze zlo a zášť.Ve svých nadávkách a útocích by jste měli vždy mít na mysli,že ekonomika této země je závislá(a do této doby je to dobře) na třetí nejsilněší ekonomice na světě - Německu.A kdo by to chtěl v současnosti změnit tak je blázen.Nevím kam by jste se chtěli orientovat Vy jako partaj.V řiť! A tam by jste nás také dovedli.Německo je pro nás základnou a odbytištěm.A ještě dlouho zůstane.Neumím si v současnosti představit zlom a jinou cestu.Je také fakt,že když se zlomí,tak i Česká republika.Ale není přístav s klidnou vodou.
26. 09. 2011 | 12:28

ali napsal(a):

medaile se nedává hned tak za nic..návrh na medaili určitě předcházel mnoha průzkumům..takže asi si Kalousek tu medaili opravdu zasloužil..
26. 09. 2011 | 12:29

Roman napsal(a):

Neustálý boj mezi demokracií (sociální) pro všechny a demokracií (TOP) pro někoho. Tomu lze rozumět. Ke komu by se asi přidal Baťa?
26. 09. 2011 | 12:36

Mac napsal(a):

to už není ani legrační.....

tak chemický al-Kalous dostal další metál :-))) a to od nejrenomovanějšího světového na ekonomiku zaměřeného časopisu Emerging Markets, proti kterému jsou Financial Times úplnej hadr....

to si pak člověk nemůže nevybavit polovinu devadesátejch let, kdy ocenění "Nejlepší banka střední a východní Evropy" dostávala jistá Kreditní banka Plzeň. Celkem tyhle metály dostala tři a

nebýt toho, že následně ZKRACHOVALA, dostávala by je dodnes :-))))))

takže jsem naplněn hrdým vlastenectvím, že mafiánská onuce, zločinecký psychopat al-Kalous dostal metál......

Pro p. hejtmana: pane Hašek, není nejvyšší čas zvednout kotvy a přestat se schovávat za vlajku socdem, když s ní nemáte nic společného?
26. 09. 2011 | 12:36

ali napsal(a):

zaseMELOU
zdravím :o)
26. 09. 2011 | 12:56

akné napsal(a):

Id. Ale sluchátka měl větší,protože ON na to má!!! Ale na druhou stranu bych se v žádném případě nechtěl dotknout laskavého a čistého Otíka!!!!!
26. 09. 2011 | 13:06

český maloměšťák napsal(a):

Rakousko se nekoná. Ani po 22 letech.
Díky Kalouskovi teď budeme soutěžit s Malajsií, Albánií a Kazachstánem.

Prý je to "velký úspěch".
Hmmm.....
26. 09. 2011 | 13:08

Otázkář napsal(a):

http://www.csfd.cz/film/8764-wall-street/

Kdo se včera díval na film Wall Street s Michaelem Douglasem (dostal za svou roli Oscara) a Charlie Sheenem těžko může skočit na špek současné vládě a nenechá se dotlačit k finanční ruletě s vlastními důchody. Ten film by měli povinně promítat už ve školách.
26. 09. 2011 | 13:24

Béda napsal(a):

časopis Emerging Market vydává zprávy, analýzy a komentáře o světové ekonomice se zaměřením na rozvíjející se trhy. Zaměřuje se zejména na čtenáře z oblasti bankovního sektoru. Je součástí skupiny Euromoney Institutional Investor.

Kromě Kalouska dostanou ocenění za "nejlepší ministry financí" Juan Carlos Echeverry z Kolumbie za Latinskou Ameriku, Cesar Purisima z Filipín za Asii, Yousef Hussain Kamal z Kataru za severní Afriku a Blízký východ a Abdoulaye Diop ze Senegalu pro Subsaharskou Afriku.

Alesdpoň je vidět, kam řadí finanční spekulanti ČR.

Jinak Kalousek je čím dál tím víc povýšenecký, přezíravý, uštěpačný agresivní. Po Kkt ském extempore, nedávným napadením zozzlobeného rachitika před sněmovnou opět zaperlil:

"Bezvýznamní idioti," sepsul Kalousek europoslance, kteří jej kritizovali za absence / více viz
http://www.novinky.cz/domaci/245657-bezvyznamni-idioti-sepsul-kalousek-europoslance-kteri-jej-kritizovali-za-absence.html
26. 09. 2011 | 13:46

Občan napsal(a):

Tak nám Šťávnatý hošík z Bechyně zase o něco povyrost:

TITULEK "Bezvýznamní idioti, napadl Kalousek europoslance ODS"
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=715480
26. 09. 2011 | 13:54

jarpor napsal(a):

český maloměšťák ... alias..../laskavý čtenář si doplní/

"Díky Kalouskovi teď budeme soutěžit s Malajsií, Albánií a Kazachstánem."

Mno... taky se napsat, že díky autorovi jsem nesoutěžili ani s těmi vyjmenovanými... :-)) Hmm... :-((

J.K.

Myslím, že jste vystihl podstatu... a že v podobných názorech nejsem /nejsme/ osamocen/i/.
Kdyby podobný program - negaci všeho - měli ti, co zaměstnávají... autor spolu s dalšími... by se již dávno mohl pouze pást...

Hezký den
26. 09. 2011 | 14:04

.kelt napsal(a):

Spořivý Kalousek je ve sněmovně od roku 1988.On přímo bytostně nesnáší jakékoliv výjimky,které jdou na úkor ostatních daňových poplatníků,zvláště stravenky.
Proto by bylo na místě mu připomenout ceny za které se stravuje,popíjí kafíčko a vodečku v poslanecké kantýně.

Káva..............................................7,OKč
Vodka............................................ 1O,OKč

Oběd vč,polévky...................................35,OKč
Při dvou kávách,čtyřech vodkách a jednom obědě denně to za uvedené období činí bratru 4OO OOO,tis Kč,kterými ho daňoví poplatníci dotovali.
Kávu počítám 25,-Vodku 35,-a oběd 15O,-Kč.Přiznávám,že je to hrubý propočet za zhruba 1OO dnů ročně strávených ve sněmovně na bázi současných cen.
Pokud se to Kalouskovi a jeho milcům zdá moc,rád si přečtu jejich detailní propočty.
Uvažuji o tom,že požádám místně příslušný FÚ o dodatečné zadanění jeho příjmů-berte to prosím s rezervou.
26. 09. 2011 | 14:17

.kelt napsal(a):

oprava-400 tis.Kč
26. 09. 2011 | 14:18

Mac napsal(a):

tak nás tady jistý Mňokoun zase začal zahrnovat svým "mňo".Sice si namlouvá, že není osamocen ve svých fanatických paranoiách, ve skutečnosti je na tom ale hůře než ten slavný kůl v plotě.

Socani jsou strašní - negují vše vládní...:-)))

No (dalo by se tady použít i "mňo", ale to bych si připadal jako hňup :-)) )jestli to nebude tím, že socani nejsou vládní stranou, ale opozicí....A tu "negaci" neboli NULOVOU TOLERANCI možná odkoukali - hádej hádej hadači - od koho?

J.K.:
pominu ostatní, ale Sobotka, příp. socani, někde zpochybňují význam Německa pro naše (ekonomické) bytí? Prosím odkaz....
26. 09. 2011 | 14:18

Mac napsal(a):

kelt

já bych tu vodku za 10 ká nechal, jak je. Takový mrzký peníz zvyšuje šanci, že si chemický al-Kalous ta svá játra zlomí v dohledné době
26. 09. 2011 | 14:22

neo napsal(a):

kelt:

ten oběd za 150 je přehnanej.

Hotovky s polívkou se pro zaměstnance pohybují mezi 60 - 80kč. K tomu mají stravenky za 70-100kč , takže se to nijak zvlášť neliší od ceny poslaneckého oběda z pohledu toho dotování.
26. 09. 2011 | 14:28

jozka napsal(a):

Jasne, neo, na Maly Strane :-)
26. 09. 2011 | 14:44

jarpor napsal(a):

"tak nás tady jistý Mňokoun zase začal zahrnovat svým "mňo".Sice si namlouvá, že není osamocen ve svých fanatických paranoiách, ve skutečnosti je na tom ale hůře než ten slavný kůl v plotě."

Mno... co odvětit ?
"Brilantní" úvaha o osamocení... /ostatně jako mnohé jiné/, ale ten pocit, jak jste dobrej, chytrej... jak trefujete do černého... pane Maci, ten je... . No... namlouvejte si to...

Hezký den
26. 09. 2011 | 14:45

neo napsal(a):

jozka:

srovnávám srovnatelné, tedy kantýny.
26. 09. 2011 | 14:45

.kelt napsal(a):

Neo-nějak to plete-buď zaměstnanec má teplou stravu/dotovanou/zaměstnavatelem za Vámi uvedenou cenu,nebo fasuje stravenky-oboje se vylučuje.
Pokud si zaskočíte na oběd do restaurace podlíž PS,tak Vám garantuji,že za stopade hotovku s polévkou nepořídíte.
A rozdíl mezi nákladem na oběd v PS je ta dotace pro Kalouska.
26. 09. 2011 | 14:45

jozka napsal(a):

jo tak kantyna, tak to jo, takova uplne obycenjna, az by jeden zaplakal :-)
26. 09. 2011 | 14:55

Béda napsal(a):

kelt,

Kalousek nesnáší socanskou "rovnost" a proto zavádí "rovnou" daň. Pokud jde o odměňování je "rovnost" (10.000 = podle Kalousových počtů 100.000) škodlivá, pokud jde o daně, ideální by podle bratra všech arbitrážníků... Kalouska bylo, kdyby Bakala i hlídač v jeho dolu platili stejnou daň.

PS: Sobotkovi vyčítal byt ale i svém/Kačšákově bytě mluví velice nerad. Sobotkovi vyčítal odpuštění daní hoteliéru Dvořákovi, o svých 31 miliardách které údajně prominul neplatičům, mezi nima i o milionech, které údajně byly prominuty samostatně hospodařícímu zemědělci v čele TOP nepromluví.

Holt Feldkurát Katz české polistopadové politiky je velice svérázná panoptikální figurka.
26. 09. 2011 | 14:56

Mac napsal(a):

pane jarpor

nikoho jsem nejmenoval, ale vás je lehké poznat, viďte?

Von každej kůl v plotě tak nějak vyčuhuje :-))

A to, co jsem napsal, není žádná úvaha, pouze stručné zhodnocení.

Vy jste ve škole chyběl, když se ve slohu probíral literární útvar "úvaha"? No, vy jste chyběl nejenom ve slohu....
26. 09. 2011 | 14:57

neo napsal(a):

jozka:

tak opravdu nevim jak vypadá obyčejná kantýna ve sněmovně, nebyl jsem tam. Zato vim, jak vypadá naše kantýna a tak předpokládám jistou podobnost minimálně ve kvalitě jídla.
26. 09. 2011 | 15:09

Béda napsal(a):

Excesy ministra financí Miroslava Kalouska bude řešit už i jeho domovská TOP 09 - tedy strana, kterou založil...
"Bude o tom řeč na příštím předsednictvu strany," potvrdil předseda poslanců za TOP 09 Petr Gazdík.

Šéf sněmovního klubu tak reagoval na poslední výrok ministra Kalouska, který dva europoslance za ODS označil za "bezvýznamné idioty".

Těmito slovy se ohradil proti jejich kritice, že se často nechává na zasedáních ministrů financí EU zastupovat a nejezdí na ně.

V posledních několika dnech je to už poněkolikáté, co se výroky nebo činy ministra Kalouska mediálně přetřásaly.

V rozhovoru pro Lidové noviny minulý týden prohlásil, že Petr Nečas je premiérem "jenom z milosti kmotrů z ODS".

Den předtím zfackoval poblíž sněmovny mladíka, který mu sprostě nadával. A Věci veřejné popisují situaci, kdy podle nich ministr financí na schůzi vlády počastoval vicepremiérku za VV Karolínu Peake slovy, že "zřejmě nikdy nepoznala chlapa".

V pátek už premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že se "znepokojením" sleduje Kalouskovy excesy.

"Osobně mám o psychický a zdravotní stav ministra financí velkou starost a trochu se o něho bojím. Proto se na něj nezlobím," prohlásil premiér. Kalousek mu z pracovní návštěvy USA (byl si převzít cenu pro nejservilnější loutku finančních spekulantů) vzkázal, že obavy mít nemusí, protože se cítí naprosto zdráv.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=715498
26. 09. 2011 | 15:11

neo napsal(a):

Kelt:
kde proboha tvrdím, že by měl mít zaměstnanec oboje?

Poslanec má dotovanou potravu v kantýně
Zaměstnanec má stravenky a chodí si pro jídlo do kantýny.

Nebo jste ještě nezažil kantýnu či menzu, kde se platí taky stravenkama?

Je samozřejmé, že ceny v centru prahy v luxusních restauracích se nedají srovnávat s cenami běžných restaurací, kde se podávají hotovky za stravenky.
26. 09. 2011 | 15:12

neo napsal(a):

Občan:
Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek se omluvil dvěma europoslancům z řad ODS, které nazval "bezvýznamnými idioty".

Tvrdým výrokem se ohradil proti jejich kritice, že nejezdí na zasedání ministrů financí EU a často se nechává zastupovat.

Kalouskovi to vyčetli europoslanci za ODS Hynek Fajmon a Ivo Strejček na webu ODS minulý víkend.

"Na adresu dvou europoslanců jsem použil výrazy, které jsem použít neměl a za jejichž vyřčení se hluboce stydím. Takové výroky skutečně nepatří ani do politiky, ani do slušné společnosti. Velmi se proto všem omlouvám," uvedl ministr Kalousek v písemném prohlášení, které rozeslal médiím.

"Trvám však na tom, že své povinnosti v Radě ministrů Evropské unie plním svědomitě," dodal směrem ke kritice europoslanců
26. 09. 2011 | 16:34

veverka napsal(a):

neo,jarpor

Něco pro vás,abyste věděli pro koho vlastně nejlepší ministr jakéhosi amerického časopisu ve skutečnosti pracuje.

Průzkum: Všechny strany ztrácejí, jen KSČM posiluje

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=715500

Ono na tom něco bude,asi nechtěl jít vládnout s komunisty jen tak nadarmo že?
26. 09. 2011 | 17:20

jarpor napsal(a):

Mac

Souhlas... nejmenoval jste, leč jasně jste adresoval...
Chtěl jste, aby se poznalo komu je mířena replika... a není nic snažšího, než reagovat.

Kdyby k ničemu jinému má přítomnost zde nebyla, tak fakt, že jste se, asi i mým vlivem, naučil slušně replikovat, dokonce použít oslovení "pane" /malé "v" ve slově "Vás", kde patří velké, lze přičíst klávesnici, tedy omluvit...:-))/, tak k něčemu pozitivnímu byla... pane Maci.
Taky jste patrně někde, kde se cosi učilo, chyběl...

Hezké odpoledne
26. 09. 2011 | 17:21

jarpor napsal(a):

veverka

Těšit se na komunisty ve vládě můžete...

Nevstoupíš po druhé do stejné řeky.
Jistě domyslíte, proč to přísloví...

Hezké odpoledne
26. 09. 2011 | 17:24

veverka napsal(a):

jarpore ,jarpore....

STEM: Komunisté výrazně posilují, ostatní ztrácí

Levice by měla ve Sněmovně většinu 125 hlasů.

http://www.novinky.cz/domaci/245674-stem-komuniste-vyrazne-posiluji-ostatni-ztraci.html?ref=boxF

Bojíš se hodně? Třeba toho že se konečně skutečně zruší jedna z největších zlodějin v této zemi jako jsou anonymní akcie? Nebo třeba majetkových přiznání? Nebo toho že se přestanou rozkrádat nemocnice tvým pravičáckým kámošům za hubičku? Nebo toho že se zruší Kalouskův důchodový megatunel? Bojíš se toho? Já ne.

Jo a samozřejmě hezkééé odpolednéé
26. 09. 2011 | 17:40

filip II. napsal(a):

Ladík! jako obvykle první a hned pro jistotu třikrát. Jeho 3 holé věty - 3 pitomosti z hlavy dementa. Jen tak dále Ládíku, už jsme tě prokoukli. Co je nového v Ostravě, laguny ještě smrdí?
26. 09. 2011 | 17:52

kelt napsal(a):

filip II
Náš Ládík-to je takový Pepek Vyskoč v modrém-jelikož je jiná doba než za Švejka má implantovaný čip,který nabuzuje jeho reakce-spíš mozkové poluce.
26. 09. 2011 | 18:22

Viola napsal(a):

Tak jsem pana Sobotku pochválila v minulém článku a pan Sobotka jej schoval, možná na památku. Tak teď jej pochválím znovu, snad tentokrát ten článek nechá i s diskuzí. Ale já nejsem ta Viola, co vám někde psala jako Ryšavá.
26. 09. 2011 | 19:02

Ládik!!! napsal(a):

filip II + kelt -
soudruzi, nechte si vyměnit pleny.
27. 09. 2011 | 09:16

Filip Krátký napsal(a):

Pane Sobotko,

problém Váš a Vaší strany je hlavně v rétorice. V rétorice politické.

Jakkoliv bych Vás volil tak nemůžu, nejste lepší než ti druzí už z toho důvodu jakým způsobem prezentujete sebe, své názory a svou stranu.

V České republice bohužel aktuálně platí, že je menší zlo vybrat si bobek, který méně smrdí ...

Váš čtenář
27. 09. 2011 | 10:09

Honza999 napsal(a):

neo

V žádné kantýně (krom té poslanecké) neni "potrava" dotována. Může se v nich platit dotovanými stravenkami, ale platí se tam tržní ceny.

Je dotována "potrava" v závodních jídelnách, kde se ale ovšem zase stravenkani platit nedá - obědy se platí hotově na dřevo KORUNOU!

Nevím o možnosti, že by se někde mohlo platit dotované jídlo dotovanými stravenkami...
27. 09. 2011 | 13:14

NVS napsal(a):

S tím oceněním je to podle přísloví: Mezi slepými jednooký králem.
27. 09. 2011 | 16:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy