K čemu ta rozpočtová potěmkiáda?

29. 09. 2011 | 10:46
Přečteno 3592 krát
Návrh státního rozpočtu je znovu nezodpovědně nereálný, což je pozoruhodná metoda vlády, která se urputně hlásí ke své rozpočtové odpovědnosti.


Proč je český státní rozpočet znovu nereálný? Proč vláda trvá na návrhu rozpočtu s nadsazenými příjmy, když odbory, analytici, finanční instituce, centrální banka a naposled i expertní týmy MMF rychle snižují vyhlídky hospodářského růstu pro nejbližší období? Představě ministerstva financí, že česká ekonomika posílí o 2,5 procenta, už nikdo nevěří. DPH vzroste, platy klesnou, ale spotřeba má podle navrhovaného rozpočtu vzrůst. Jak to má udělat? Proč se vláda bojí reality? Odpovědi jsou nasnadě.

Vláda potřebuje Potěmkinovu vesnici, aby vytvářela iluzi, že její vražedné škrty a asociální nájezdy na občany s nízkými a středními příjmy dělají ekonomice dobře. Skutečný stav ať zakryje jásavý obraz, který je pro tu chvilku z protější strany podepřený prknem.
V koalici nejspíš převážil názor, že realita může počkat. Čas pro odsávání desítek a stovek miliard se krátí, veřejnost dává najevo, že toho má dost. Ekologická velká rána, církevní majetek, stíhačky, Temelín, uhlíkové kredity zadarmo, předražené státní zakázky, arbitráže. Další Kalouskova mystifikace Jediné, na co se lze v tomto navrhovaném státním rozpočtu spolehnout, je smutný fakt, že schodek nepůjde pod 105 miliard. Ministr financí Miroslav Kalousek sice slíbil, že schodek tuto cifru naopak nepřekročí, ale berme to jako mystifikaci. Fakticky slíbil jen to, že to slíbí, a tento slib splnil. A začíná naznačovat, co tím myslel doopravdy. Až se přiblíží okamžik, kdy potřeby ještě budou, ale peníze už nikoliv, vezme tužku znovu a začne škrtat potřeby. Udeří s dalšími úspornými balíčky.
Jenže i tady musí říci onu slavnou větu profesora Zelí: Nechci slevu zadarmo. K mohutné porci státního dluhu, který lze pokrýt cennými papíry, tak přidá i vnitřní dluh v podobě nenaplněných potřeb, které se zcela jistě ozvou o to hlasitěji v budoucnosti. Také tento dluh si žádá úhradu. Buď ji budeme brát vážně a musíme ji do schodku započítat, nebo i tento vnitřní dluh sáhne po exekuci a připraví nás o kus konkurenceschopnosti. Čím chce konkurovat republika, kterou se trmácíte po vytlučených silnicích? Jakou šanci má země rušených škol a zdravotnických zařízení, policistů bez práce, demoralizovaných úřadů, které nezvládají svoji agendu a nechávají volnou ruku korupci? Země opuštěných regionů, kde si chudí lidé vybíjejí svoji bezmocnost tím, že se perou sami mezi sebou?

Šetřit nemohou všichni. Jsme jediná, nepříliš zadlužená evropská země, které pokračuje v rozpočtové restrikci – a vrší přitom další dluhy. Zdravý rozum říká, že peníze si mohu půjčovat jen tehdy, pokud s jejich použitím vydělám víc, než kolik mě to stálo. Tříprocentní schodek nemůže vadit, pokud ekonomika roste o šest procent a bez schodku by nerostla. Jenže pravice se chystá do roku 2014 zdvojnásobit státní dluh a vůbec není jasné, co za to.
Rozpočtové schodky posledních let měly usnadnit využití evropských fondů – ale dosavadní bilance ve využívání evropských peněz je tristní. Vláda je prostě nedokáže racionálně čerpat. Značná část toho, co bylo v posledních letech využito, je v Bruselu považována za nepřijatelné tunely, takže řada evropských programů už byla pozastavena. V návrhu státního rozpočtu na rok 2012 je předpoklad, že získáme 105 miliard korun z evropských fondů a dalších zdrojů. To se tedy může stát dalším zbožným přáním.
Nebo je za tím – jak jako první ukázaly analýzy ČMKOS – spíše něco bezbožného? Bude propad státního rozpočtu a nemožnost profinancovat veřejné služby očekávanou radostnou událostí, která má každému ukázat, na co všechno stát nemá? A co je třeba privatizovat? Samozřejmě do rukou kamarádům. A v dominantním postavení na trhu.
Cesta do otroctví se jmenuje práce rakouského ekonoma Fridricha von Hayeka, která byla českou pravicí považována za kormidlo do bouřlivých vod transformace. Proti jedné utopii, direktivní, centralizované ekonomice minulého režimu, postavila utopii svobodného a dokonalého trhu. Zdá se však, že hodně čtenářů nešlo až tak do hloubky a zaujal je jen ten titul.

V minulých dnech se ve finančním tisku psalo o osmi doporučeních pro krizi, která sepsal profesor Nouriel Roubini. Tento dr. Doom, jak se mu říká podle oblíbené novinářské nadsázky, specialista na pohromy soudného dne, jeden z mála, který předpověděl současnou finanční krizi, mluví o rizicích otevřeně. Říká to, co zaznívá i jinde, že šetřit nemohou všichni, kdo mohou, ať kupují a pomáhají. Považuje za možný odchod Řecka z eurozóny, aby se zachránilo silnou devalvací. Říká, že to tvrdě postihne evropské banky, které pak budou potřebovat pomoci – a ochromené úvěry musí rozdýchat státní garance malým a středním podnikům.

To největší riziko si nechal na konec: chybné hospodářské politiky za světové krize z 30. let vedly k obchodním a měnovým válkám, vlně bankrotů, deflaci, nerozumnému dělení bohatství a chudoby a také k nestabilitě sociální i politické, vzniku autoritářských režimů a nakonec i světové válce.
Chyby jsou drahé. Šluknovska se mohou šířit. Pokud nezměníme dosavadní vládní politiku.

Zdroj: Lidové noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Matrix napsal(a):

Bohoušku a jaký bude tedy růst nebo propad ekonomiky. To jsme se nějak nedozvěděli.
29. 09. 2011 | 10:53

VL napsal(a):

Jak Kalousek čerpal z rezervního fondu po "zlých" socanech a opticky tak snižoval deficity státního rozpočtu:

Stav rezervního fondu:
2005 57,1 mld. Kč
2006 69,1 mld. Kč
2007 96,5 mld. Kč
2008 69,2 mld. Kč
2009 0,08 mld. Kč
2010 16,5 mld. Kč

Citace:
"Pro rok 2008 je charakteristický vysoký podíl prostředků použitých z rezervních
fondů."

http://www.nku.cz/cz/publikace/stanoviska-statni-rozpocet.htm
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/ZUK_312_2010_Priloha_19_Prehled_o_stavu_Rezervnich_fondu.xls
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Priloha__19_(a-d)_-_tabulka_c_8__Rezervni_fond_2009_-_vyhl__419_(342)_.xls
29. 09. 2011 | 10:59

jo napsal(a):

PANE STEJSKALE, PROČ JE ZAKÁZÁNA DEMOKRATICKÁ DISKUSE U ČLÁNKŮ?
29. 09. 2011 | 11:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či pane jo.

Není zakázána (u všech vydaných do zhruba včerejší půlnoci se stále debatuje), jen se během dnešního dne mění její systém, což probíhá právě nyní (záhy bude možné debatovat i pod všemi ostatními texty). Mimochodem dosavadní diskuse neměly mnohdy s demokracií mnoho společného - převládaly hrubé nadávky, urážky a porušování zákonů. Proto jsme nuceni systém poněkud změnit.

Mimochodem smazal jsem zde jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
29. 09. 2011 | 11:11

jo napsal(a):

Po "pravicových" vládách "rozpočtových odpovědností" nám tady zbyde - 1 bilion dluhů za 8 let. Navíc se zvedlo a zvedne DPH o stovky procent, zavedly poplatky, zhoršila právní dostupnost, z lidí se stávají otroci bez práv a na nucenených pracech. Zprivatizuje se "za levno"!! veřejná správa na nevypověditelných smlouvách do roku 3080 atd. atd. Ptám se, pro koho pracuje tato smešná korupční vláda?
29. 09. 2011 | 11:13

Jirka H. napsal(a):

Píšete, že ...chybné hospodářské politiky za světové krize z 30. let vedly k obchodním a měnovým válkám, vlně bankrotů...

To máte pravdu, ale zapomněl jste jaksi dodat, že ty chybné politiky se náramně podobaly vašim dnešním receptům....
29. 09. 2011 | 11:14

jo napsal(a):

stejskal

Děkuji za odpověď. S tímto si dovolím nesouhlasit: "Mimochodem dosavadní diskuse neměly mnohdy s demokracií mnoho společného - převládaly hrubé nadávky, urážky a porušování zákonů".
29. 09. 2011 | 11:16

stehno napsal(a):

A co jsme čekali od kapitalismu, kde jsou ti polistopadoví demagogové, co srovnávali fronty na banány s frontami na pracáku, slibovali blahobyt apod. Nastává to, čím nás měli podle občana Havla zastrašovat bývalí mocipáni. A hler, on kapitalismus funguje přesně tak, jak ho popisovalki.Někteří polistopadoví muži nejsou s ekonomickou a sociální situací také spokojeni. Kde je jejich zodpovědnost?
Státní dluh nevzniká náhodou, jako důsledek počtů důchodců ale je cíleně přes různé zakázky ( nejen předražené ale opravdu někdy úplně nesmyslné) tunelován.
29. 09. 2011 | 11:17

Viola napsal(a):

Řekněte mi, proč si nemůžeme natisknout peníze a jednoduše s nimi dluhy uhradit?
Proč pořád řešit nějaké schodky nahoru, nebo dolů. Peníze jsou od toho, aby se používaly, ne a aby řešily svízelné situace. Proč se kvůli nějakým papírkům věčně dohadovat?
29. 09. 2011 | 11:18

Xury napsal(a):

Podle autora bychom tedy měli zvýšit výdaje a tím dosáhnout většího růstu. Plánovaný schodek činí 3.5% HDP. Podle p.Sobotky bychom jej měli zvednout alespoň na dvojnásobek - zvýšení výdajů na Policii, zdravotnictví, hasiče, úředníky, silnice atd atd. Patrně by růst HDP opravdu trochu zrychlil. Možná až o procento. Takže bychom rostli o 2.5%, ale dluh by narostl nejméně o 7%. Podotýkám, že návrh ČSSD na zvýšení daní by přidal maximálně 20mld - cca 2% SR nebo 0.5% HDP, a to neuvažuji výnosy ze zvýšené DPH.
29. 09. 2011 | 11:19

jo napsal(a):

stehno

Ten, kdo říkál, že v kapitalismu na banány stát nebudeš, měl pravdu. Nebudeš na ně mít. :)
29. 09. 2011 | 11:20

stehno napsal(a):

Pojem zvyšování platů jsem slyšel pouze v souvislostri se státními zaměstnanci, u nás ve firmě se již cca 5 - 6 let nepřidávalo ( předtím minimálně a ani to nekopírovalo alespoň inflaci). Reálné platy tedy silně klersají ročně podle inflace o nějaké 2 % tj cca o 10 % za 5 let. A to nás stát zatěžuje vyššími daněmi a ropní magnáti předraženými PHM. U nás ne nepřidávalo, ani před rokem 2008, kdy byla ona zmiňovaná krize, kterou si moc dobře naplánovali bankéři.Kam vlastě jdou ve skutečnosti peníze z daní?
Pod pojmem rozpočtová kapitola si nikdo nic nepředstaví.
29. 09. 2011 | 11:26

zdenekb napsal(a):

Xury:

Nejsem tedy ekonom... a už vůbec ne světově oceněný jako Kalousek.
Ale tvrzení, že když lidé budou nuceni tvrdě šetřit, bude se i méně vyrábět a prodávat, zato o to více krachovat a propouštět mi přijde logické. Stejně tak tvrzení, že když se seškrtají peníze na infrastrukturu a vzdělání, vyžereme si dnešní rozpočtově odpovědnou úsporu v budoucnu násobnými výdaji.

Což není automatická podpora bezhlavému utrácení.
29. 09. 2011 | 11:38

Bunny napsal(a):

to Xury:
Vaše věštby z kávové sedliny jsou vždy dobrá komediální vložka. Cucáte si procenta z prstu, nebo patříte k finančním analytikům jako třeba neo? Pokud jsem si četl blogy B. Sobotky, nepsal nikdy, že by se mělo někde přidávat, ale spíš o tom, kde by se nemělo ubírat. Což je trochu rozdíl. Naopak je řada oblastí, kam vláda sáhnout nechce z ideologických a lobistickcýh důvodů. Viz například církevní "restituce". Potřebuje stát církev? Nepotřebuje, je to naopak. Zato stát potřebuje státní zdravotnictví na určité úrovni, školství, péči o staré, nezávislé soudnictví, bezpečnost. Potřebuje stát nenažrané soukromé banky? Nepotřebuje, banky potřebují státy, potažmo loutkovou politickou reprezentaci. Takto lze pokračovat s řadou dalších příkladů. Takže ne že to nejde, ale není zájem o to, aby to šlo.
29. 09. 2011 | 11:42

stále rebel napsal(a):

Pro Jirka H.
Cituji tě:
„To máte pravdu, ale zapomněl jste jaksi dodat, že ty chybné politiky se náramně podobaly vašim dnešním receptům.... „

Zase lžeš, řešení Velké hospodářské krize byla 3 – 4 roky zcela v rukou tržních fundamentalistů a až to bylo zcela v pr…li, tak například v USA nastoupil New Deal.

Keynes

„Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, (The General Theory of Employment Interest and Money, 1936) - je považována za jeho životní dílo. Nastartovala revoluci (keynesiánskou revoluci) tehdejšího ekonomického myšlení a přístupu k hospodářským problémům. Obecná teorie zaměstnanosti významně ovlivnila chod celého 20. století.“

S levicí lze spojovat řešení krizí v poválečném období v padesátých a šedesátých letech, v sedmdesátých se začali zase posilovat fundamentalisté.
29. 09. 2011 | 11:43

Pacák napsal(a):

Proč se stát propadá do propasti by mohl vědět, a mnoho dalších stejných, bývalý minstr dopravy za ODS Aleš Řebíček a jeho kolegové.
29. 09. 2011 | 11:45

Béda napsal(a):

Jirka H.,

Neříkejte, že snad levičáci způsobili krach na NY burze a krizi 30-ých let?
29. 09. 2011 | 11:45

AC napsal(a):

Bunny

Až na tu kritiku Xury (nečetl sem ho zatím) naprostý souhlas.
29. 09. 2011 | 11:46

stále rebel napsal(a):

O tom, jak to může vypadat, když krizi řeší trhovci

Pohled do historie: jak začala velká hospodářská krize v roce 1929
http://finance.idnes.cz/pohled-do-historie-jak-zacala-velka-hospodarska-krize-v-roce-1929-p7g-/bank.aspx?c=A081022_135219_bank_bab

Tak to může dopadnout u nás
29. 09. 2011 | 11:57

zdenekb napsal(a):

Veselé krizování... (jak píše wg):

https://www.youtube.com/watch?v=jUrC5yd7_F0&feature=related

:o)
29. 09. 2011 | 12:04

Cestovatel napsal(a):

Xury:

20 miliard? To jste ještě hodně naivní optimista. Maximálně tak 5 miliard by vyneslo zvýšení daní což by ale pohřbilo zvýšení výdajů na zvyšování růstu.
29. 09. 2011 | 12:08

Cestovatel napsal(a):

Podle Dluhoslava Sobotky jsou výpočty amatérů z ČMKOS naprosto přesné. Přitom ČMKOS to jsou jen přisluhovači soc.demokratů, kteří dělají "ekonomické analýzy" podle toho kdo je u moci. Když vládne levice tak je zlepšují protože jim jdou na ruku a když pravice tak zhoršují protože jim nejdou na ruku.
29. 09. 2011 | 12:12

český maloměšťák napsal(a):

Odkaz č. 1

http://www.usatoday.com/money/industries/health/story/2011-09-28/companies-chronic-diseases/50594176/1
Jde v podstatě o relikt socialismu - systém závodních doktorů.
Soudruzi v USA se ale nebojí, že je někdo označí za zpátečníky. Spočítali si, že je to dobrý nápad.
-----------------
Odkaz č. 2
http://www.reuters.com/article/2011/09/29/nokia-idUSL5E7KT0J020110929
To trochu narušuje koncept Nečasovy vlády - zvýšení konkurenceschopnosti pomocí snížení nákladů na pracovní sílu / snižování odvodů do systémů veřejného pojištění/. Neboť s Rumunskem zřejmě Nečas soutěžit nechce. /pokud nechce soutěžit třeba s Mlajsií/.

Kde nyní udělali soudruzi - tentokráte z Kozloistánu Zelného...kde udělali chybu ?
Že by pes byl zakopán jinde, než v těch nákladech na pracovní sílu ?

Hourly Compensation Costs
Total Direct Pay
Social Directly- Pay for
Insur- Paid Time
Total ance Benefits Worked
(1) (2) (3)

Norway 53.89 9.91 43.97(4)
Denmark 49.56 5.04 8.99 35.53
Belgium 49.40 14.72 9.68 25.00
Austria 48.04 12.16 10.17 25.72
Germany 46.52 10.37 9.24 26.90
...............
Czech Republic 11.21 3.06 1.50 6.64
.........
China cca 2,00

http://www.china-briefing.com/news/2011/01/19/china-near-top-of-the-list-for-wage-overheads-in-emerging-asia.html

Rumunsko se mi nepodařilo zjistit, ale podle jiných zdrojů než The Bureau of Labor Statistics of the U.S. Department of Labor, 2011 soudím, že je někde na úrovni 50 % ČR.

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Wages_and_labour_costs

http://www.ipe.ro/rjef/rjef1_07/rjef1_07_4.pdf

Pardon, pardon...někoho to snad zajímat bude....
29. 09. 2011 | 12:16

Cestovatel napsal(a):

stále rebel:

Keynesiánská ekonomika je taky za zadlužováním většiny států Evropy a USA v 70. letech a za poklesem ekonomiky v té době.

"Nicméně v 70. letech 20. století utrpěla tato teorie zdrcující kritiku a byla z větší části nahrazena právě monetarismem".

Keynesiánská ekonomika v 70. letech způsobila stagflaci vysokou inflaci a stagnaci ekonomiky. Poté v 80. letech přicházejí monetaristé, kteří poukazují na chyby keynesianismu.
Dnes jsou monetarismus a neokeynesiánství (dva hlavní soupeřící proudy)
29. 09. 2011 | 12:19

jo napsal(a):

Cestovatel napsal(a):
Podle !!!Dluhoslava!!! Sobotky jsou výpočty amatérů z ČMKOS naprosto přesné. Přitom ČMKOS to jsou jen přisluhovači soc.demokratů, kteří dělají "ekonomické analýzy" podle toho kdo je u moci. Když vládne levice tak je zlepšují protože jim jdou na ruku a když pravice tak zhoršují protože jim nejdou na ruku.

Neporušuj kodex diskutujících
29. 09. 2011 | 12:22

BK napsal(a):

Zajímavé je, že "výpočty amatérů z ČMKOS" se vyplňují, kdežto prognózy tuplované jedničky mezi ministry financí lámou rekordy v odchylce od skutečnosti.
29. 09. 2011 | 12:25

Petr z Tábora napsal(a):

Pane předsedo, pamatujeme si, jak jste v době hospodářského růstu jako ministr financí zadlužoval tuto republiku. Jste nevěrohodný kritik.
I jako opozice jste nemastný, neslaný. Proč jste například neřekl naprosto jasně, že po případném vítězství ve volbách zrušíte plánovaný druhý důchodový pilíř?
Volič zklamaný současnou vládou nemá šanci najít mezi parlamentními stranami rozumnou alternativu.

Jinak máte pravdu v uvažování vládních politiků. Drastické škrty ve výdajích potřebují ukázat jako přínos alespoň ve sníženém deficitu. Tím zakrývají skutečnost, že zbytečně snižují i příjmy státního rozpočtu - např. odstranění zdanění dividend, oslabení prvního důchodového pilíře atd. Příští rok náhle prozří a budou realizovat další výdajové škrty.
29. 09. 2011 | 12:28

jo napsal(a):

Petr z Tábora

Víš co je taky doba hospodářského růstu? Když skončila druhá světová válka a ekonomika rostla tak se taky lidi neměli jako v bavlnce. Nechápeš absolutně pojem hospodářského růstu. Po spálené zemi a vládách Klause by "rostl" každý stačilo neškodit.
29. 09. 2011 | 12:49

jo napsal(a):

Mimochodem ten nápad s Fejzbukem je opravdu debilní. Takže bych chtěl "poděkovat" tomu koho to napadlo... Abych jen nekritizoval...lepší řešení by bylo fórum kde se lidi razegistují pod přezdívkami.
29. 09. 2011 | 12:51

stále rebel napsal(a):

Z tohoto prohlášení si lze udělat představu o tom, jak se napravo dělá politika
Klaus ke Kalouskově rozpočtu na rok 2009

„Jednou věcí je politická hra ve velmi labilní situaci se nacházející vlády M. Topolánka v závěru roku 2008, kdy po prohraných krajských volbách výrazně posílili sociální demokraté a začali se v parlamentu chovat daleko sebevědoměji. Toto teď hodnotit nechci. Dovedu si představit, že vláda preferovala zachování – v té chvíli už určitě nevětšinové – vlády před přesností odhadu výsledku budoucího státního rozpočtu. A protože jsem neměl sebemenší zájem pozici vlády dále zhoršovat, rozpočtová čísla jsem nekomentoval. Je však jasné, že každý v té době věděl, že jsou to čísla špatná, a věděl to jistě i Miroslav Kalousek.

Nekritizuji ho za to, že tehdy nezbořil vládu nějakým svým výrokem ve sněmovně při projednávání rozpočtu, že je postaven na špatných číslech. Kritizuji ho za to, že teď říká, že těm svým tehdejším číslům věřil.“

Václav Klaus, Lidové noviny, 17. prosince 2009
29. 09. 2011 | 12:56

jozka napsal(a):

jo:

Cestvatel/liberal/Bc.Martin muze. Jednak hrozi tim spravnym smerem a druhak ho sttejne nikdo nebere vazne.
29. 09. 2011 | 13:05

jozka napsal(a):

stale rebel:

to jsou holt ty tradicni hodnoty...
29. 09. 2011 | 13:07

jo napsal(a):

jozka

Asi máš pravdu stejně tak Rumcajs a další exoti ... začíná se to tady projevovat jako za komunismu ... co se smí a nesmí ještě chápu ale co KDO smí a nesmí už vůbec
29. 09. 2011 | 13:08

Yossarian napsal(a):

Stejskal: Proboha, když chcete umravnit diskusi (což chápu), sáhnete po restrikci. Ale proboha, proč zrovna Držkoknihu? Nemíním se zařadit do této (s prominutím) sebranky dětí a (řekněme) méně inteligentní části populace, které nezáleží na vlastním soukromí a informační integritě.

Xury, Cestovatel: Pokud jste si nevšimli, Sobotka píše, proč byly jeho tehdejší rozpočty schodkové. A musím s ním souhlasit, že Kalousek vytváří buď skryté (infrastrukturní) dluhy, nebo vytváří prostředí pro levnou a výhodnou privatizaci.

Já osobně vidím to největší nebezpečí a zároveň největší problém v tom, že stát za vynaložené peníze nedostává odpovídající protihodnotu, ať se už jedná o stavbu/opravy silnic a dálnic, nebo jiné další projekty. Kalouskova (pardon, Nečasova) vláda umí "šetřit" jen tak, že nakoupí levnější materiál/zboží, což je ten nejhloupější způsob jak šetřit.
29. 09. 2011 | 13:13

jo napsal(a):

Yossarian

Proboha, když chcete umravnit diskusi (což chápu), sáhnete po restrikci. Ale proboha, proč zrovna Držkoknihu? Nemíním se zařadit do této (s prominutím) sebranky dětí a (řekněme) méně inteligentní části populace, které nezáleží na vlastním soukromí a informační integritě.

...krásně řečeně....spíše jde o marketing reklamu propagaci vyšší návštěvnost fejzbuku zvýšení ceny firmy atd....je to pracený hnus pro hlupáky....
29. 09. 2011 | 13:16

český maloměšťák napsal(a):

Ono " Sobotka nás nadměrně zadlužoval v dobách růstu" je mýtus.
Je to lež, která ma zakrýt skutečnost, že nejvíce zadlužují zemi pravicové vlády v posledních 2 letech./meziroční dynamika/

http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_%C4%8Ceska

Zajímavý odkaz je tento :

http://web.volny.cz/noviny/komentare/clanek/~volny/IDC/176677/velky-dluh-a-velky-klam.html?PHPSESSID=25754bb53a30d293c6f0d44847e42257

:---()
29. 09. 2011 | 13:20

český maloměšťák napsal(a):

Apendix :
Strach je nejlepším činidlem, které způsobí volatilitu trhu.
A právě vysoká volatilita je rájem pro spekulanty.

Maucta.

/strach také umí vyvolat pocit viny - jako že bychom měli být vysoce solidární s čínským otrokem...například....a soutěžit s ním - ne bránit se jeho pánovi..../
29. 09. 2011 | 13:25

jozka napsal(a):

Jinak se pridam k tem, co povazuji provazanost s Atlasem Hub za mimoradne nemoudry napad.
29. 09. 2011 | 13:26

dalimír napsal(a):

Naše vládnoucí junta nám dnes a denně ukazuje co umí diktatura demogratury mafiánů a velkokapitálu ! Dl.
29. 09. 2011 | 13:41

Marie napsal(a):

No a až bude dostatečný počat nezaměstnaných, mohou začít stavět panu Kalouskovi, Švarcenberkovi, a dalším Šťávům pyramidy.
29. 09. 2011 | 13:59

Xury napsal(a):

Pro Bunny:
pokud nebudete ubírat, tak jen zvyšování mandatorních výdajů - důchody, dluhová služba, platy zaměstnanců veřejného sektoru atd. způsobí, že vám bude narůstat schodek SR. Ten můj odhad zvýšení růstu HDP o 1% při zdvojnásobení schodku je skutečně jen odhad, ale nedomnívám se, že je úplně mimo. Navíc jsem nebral v úvahu zdražení půjček díky vyšším úrokům státních obligací.
Jinak se nedomnívám, že církev potřebuje stát. Stačí, když jí zůstanou zachovány zdroje, tak jak je měla v roce 1948. Banky také potřebují stát jen pro zajištění práva (ale to potřebují všichni ne jen banky). A nenažrané nejsou banky, ale lidi a nejen v bankách nebo v politice.
29. 09. 2011 | 14:20

Xury napsal(a):

Pro Yossariana:
jistě odůvodňování schodků v době růstu přivedlo evropské státy i USA tam, kde jsou dnes.
29. 09. 2011 | 14:22

zemedelec napsal(a):

Pane Sobotka.
Velice dobré.
Chtělo by to opravdu popsat,jak se vyvíjel státní dluh rok za rokem.Dejte si tu práci,máte tam dost ekonomů.P.Špidla někdy tvrdí,že po Klausovom vládnutí zůstal dluh asi 500mld,teď ještě do toho krach IPB.Vy tvrdíte,že po Vás zůstali rezervy 156mld.Pořád Vám bude vyčítáno,že v době růstu jste zadlužovali hodně.
29. 09. 2011 | 14:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Yossariane,

to je Vaše zcela legitimní volba.

Samozřejmě nás mrzí, že jsme slušným čtenářům asi trochu zkomplikovali život. Nicméně není v současné době jiný, efektivnější způsob, který bychom my mohli využít, a zajistit tak, aby debaty na našich stránkách nebyly opakovaně zaplavovány hrubými urážkami, nadávkami a porušováním zákonů (viz redakční text zde http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=715807). Ani serverům, které zavedly přísné registrace, se toto nepodařilo uspokojivě vyřešit.

Na blozích se zatím toto nechystá (tedy alespoň já o tom nevím).

Libor Stejskal
29. 09. 2011 | 14:41

český maloměšťák napsal(a):

Bude líp :
http://www.financninoviny.cz/zpravy/pro-privatizaci-je-nyni-urceno-30-vyznamnych-statnich-firem/693981

Prý ty privatizace v konečné instanci bude podepisovat Klaus. Takže vše dopadne opět výborně.
:(
29. 09. 2011 | 14:43

Béda napsal(a):

Xury,

zdroje jsou. V antikorupci, v daňové progresi, ve zdanění bank a hazardu (ovšem nikoliv až za xx let ale hned od nového roku), ve společném tlaku skrze EU na zrušení offshoreových "rájů", v jednotné celoevropské dani, která zvýhodní státy s levnější pracovní sílou... V zastavení důchodového opt outu a dalších megatunelů - v ekozakázce šité na míru jednomu zájemci, zastavení církevních restitucí, zastavení nekonečného přezbrojování na které nemáme, stžení armády z pomoci v loupeživých válkách...
29. 09. 2011 | 14:47

zdenekb napsal(a):

jozka:

Mám delší vedení... ale hříčku facebook = atlas hub jsem po nějaké chvíli ocenil... ;o).
29. 09. 2011 | 15:01

dalimír napsal(a):

Bédo prozradte nám kdo by u nás ty změny provedl ? Loupežníci v čele s Kalouskem by byli sami proti sobě kdyby tak učinili ale to Vy určitě víte ! Pozdrav z jánského ! Dali světu mír
29. 09. 2011 | 15:02

Yossarian napsal(a):

Stejskal:
Díky alespoň za ty blogy :-) Navíc si myslím, že to tady zase až TAK hrozné není, i když za tím je asi moře Vaší práce, Rumcajsům, Ra-ům a podobným navzdory..

Xury:
Polemika na toto téma se vedla již několikrát. Jedni tvrdí, že za to může neregulovaný trh, druzí zase, že za to mohou nezodpovědné politické elity. Já se ptám: Jak je možné, že si politické elity mohly vůbec půjčit, když ti "tak strašně zodpovědní" bankéři VĚDĚLI, že jim to nikdo velmi pravděpodobně nezaplatí? Trh s dluhy (a tedy sekundárně i samotnými měnami) je komoditním trhem jako každý jiný, v éře post-zlatého standardu dokonce velmi oblíbený - viz Sörös (ostatně trh s dluhy existoval už v dobách zlatého standardu). To mě vede spíše k domněnce, že ničím a nikým regulovaný bankovní trh vygeneroval za ta léta tolik peněz (a s tím spojenou inflaci), že si "vynutil" deficitní hospodaření národních vlád. Z toho mi vyplývá, že vinu za současný stav nesou oba tábory. Ti první chtěli víc a víc, ti druzí jim v tom nebránili (pravděpodobně z ideologických důvodů, či prostě z pouhé neznalosti a nepochopení důsledků). A jakmile se z peněz stane obchodovatelná komodita (tedy přestanou být primárně platidlem), je na problémy zaděláno.

Speciálně u USA nebyl problém (primárně) ve vládě (i když ta svým dluhem není žádný lumen), ale v masivních dluzích jeho obyvatelstva, zvyklého ŽÍT NA DLUH (viz kreditky, hypotéky, postupné splátky spotř. zboží, aj.), které ovšem k takovému způsobu žití bylo svým způsobem donuceno. Protože banky primárně nehospodaří s úsporami, ale s dluhy svých klientů. A samozřejmě v okamžiku, kdy se "mašina na peníze" (alias národ) "zasekne" (klesající porodnost, produktivita, reálný produkt - toto je případ USA, které většinu své hmotné spotřeby nakupuje v Číně, popřípadě dojde k nějaké velké katastrofě), zasekne se i "přeskupování virtuálních peněz" v bankách - a to je podstata posledních krizí 20. a 21. století. Všichni mají dluhy, nikdo skoro nic reálně nevyrábí (až na Číňany), takže ani nemá prostředky na moření dluhu a celý kolotoč se začíná roztáčet a končí to kolapsem bank, který se vlády bláhově snaží řešit dalšími půjčkami u jiných bank a "ručním" přeléváním peněz, což je jen (jiná verze) socializace ztrát bank.
29. 09. 2011 | 15:15

Xury napsal(a):

Pro Yossariana:
je trochu zavádějící hovořit o "bankéřích", protože tím se zpravidla označovali vlastníci banky. Dnes ovšem v čele bank nestojí vlastníci, ale najatí manažeři (byť řada z nich s opcí na akcie). To samozřejmě ovlivňuje jejich pohled na banku a její obchody. Nicméně je potřeba vidět, že obchod se státními dluhopisy a půjčky státu jsou tu už po staletí. To není žádné nóvum. Samozřejmě i tyto dluhopisy mají určité své riziko, což jsme viděli i v minulosti. Nový je jen rozsah a hlavně to, že se to děje v Evropě a v USA. Proto jsou z toho všichni nervózní, protože dlouhá léta radili všem okolo a teď mají problém doma. Nicméně není pravda, že by deficitní hospodaření státu bylo vynuceno bankami. Na řadě příkladů je vidět, že tomu tak není a konečně i tohoto Sobotkova blogu je zjevné, že tomu tak není.
29. 09. 2011 | 15:55

Pepa 3 napsal(a):

Pane Stejskale, myslím, že zde zdůvodňujete něco, co takhle zdůvodnit nelze! Dobrá, chcete pod články zkulturnit diskuzi tím, že veškeré účastníky diskuze donutíte k registraci na facebooku (mimochodem díky organizacím některých akcí - například vajíčkové války proti ČSSD - značně profláknutém). Proč ale zakazujete i pasivní přístup do diskuze? Proč si nemohu přečíst názory ostatních? Nejedná se náhodou o cenzuru na úrovni té komunistické? Pasivní přístup je povolen na všech ostatních serverech - i těch, které požadují tzv. registraci diskutujících! Proč ne na aktuálně? Ty články o tom, co se stalo, co kdo řekl, co kdo prohlásil v rozhovoru jsou v podstatě na všech serverech stejné, jen například paní Machová si k tomu něco přidá! Zajímavá je právě četba diskuze. Pokud si ji nemohu přečíst, tak nemám důvod, proč dále aktuálně.cz navštěvovat. Tento postoj zřejmě nebude ojedinělý a měli by ho řádně ocenit i ti, co Vás živí - zadavatelé reklamy!
29. 09. 2011 | 15:56

Jeff napsal(a):

zemedelec: taky si myslí, že by si socdem měli dát tu práci a udělat jasný průřez dobou jejich vládnutí a rozhodně to nebyly čistě vlády socdem, jak je jim trapně podsouváno. No ne měli, oni to MUSÍ udělat, za prvé to vyjasní řadu pochyb a spekulací, a to včetně toho kolik bylo třeba peněz na sanaci 3 největších českých bank, kolik peněz šlo do ČKA a KoB, dál o kolik peněz se přišlo daňovými úlevami, aby se tady vůbec něco vyrábělo po kupónovce a prodeji výnosných provozů vexlákům a jejich následném zavření, kolik peněz zbylo ve státních fondech v r. 06 atd. atd. Rozpočet na r.12 se ocitá ve fázi spirály směrem dolů, kam ekonomiku země poslala jednak krize a jednak, a to hlavně dvojí panika způsobená omezování poptávky, škrty a nespecifikovanými hrozbami strašlivou vládou Topolánka a ještě horší, na ten výraz čeština nestačí, ekonomickou realitu nevnímající tupou vládu Nečalouska, řešící deficity snižováním daní a odběrem prostředků z eráru směrem k cílům, o nichž se mluví jen velmi obecně.
29. 09. 2011 | 16:03

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
banky jsou daněny (to už byste měl vědět), hazard předpokládám bude zdaněn od 1.ledna, i když uznávám, že je to otázka díky tomu, že to VV chtějí projednávat izolovaně.
Šetření díky korupci bych si moc a moc přál, ale moc nevěřím, že by se takový výnos dal napsat do návrhu SR na rok 2012.A upřímě řečeno nemyslím si, že by to bylo lepší i s vládou ČSSD.
Omezení offshorových rájů a jednotná evropská daň - jistě a taky všeobecný mír a vyléčení rakoviny. Člověče vy píšete jako nějaká Miss.
Důchodový opt-out, tam se neshodneme, i když si nemyslím, že ten způsob, který zvolila vláda je ten nejlepší. NERV navrhoval lepší.
- ekozakázku doufám vláda zruší resp. nikoho nevybere
- církevní restituce - souhlasím s ÚS, že už to mělo být vyřešeno dávno. Jenže jak to tak vidím, tak se nic nevyřeší a vše bude zablokované i nadále.Což pro vás znamená, že nebudou přímé výdaje spojené s restitucemi.
- pokud jde o armádu, tak byste asi nejraději vystoupil z NATO a "přimknul se k východnímu dubisku". No holt každý máme své preference. Mě to čtvrt století stačilo.
29. 09. 2011 | 16:07

Pepa 3 napsal(a):

Pane Stejskale, ještě jsem právě narazil na serveru Blesk.cz na velmi zajímavý článek "Facebook si o uživatelích ukládá všechno" (i to, o čem si myslí, že již dávno smazali). Do tohoto chcete diskutující na aktuálně nutit? A co na to pan Němec z úřadu pro ochranu osobních dat?
29. 09. 2011 | 16:35

Pepa 3 napsal(a):

Omlouvám se, teď jsem zjistil, že pasivní přístup do diskuze možný je. Před tím jsem se totiž do žádné diskuze pod různými články nedostal z jednoho důvodu: žádná ještě nebyla a nebo to ještě nebylo technicky možné. Nic to ale nemění na mém názoru ba facebook.
29. 09. 2011 | 16:51

zemedelec napsal(a):

Pane Jeff.
Popsal jste to ještě lépe.
Já právě čekám jestli jsou toho schopni,ať to můžou pochopit i laikové.To jsem ještě neuvedl povodňové dluhopisy s roku 1997,které se propláceli v roce 2002,znova povodně v roce 2002,asi škoda 60mld.
29. 09. 2011 | 17:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pepo 3,

jsem rád, že se alespoň část vyjasnila (skutečně během dne "nabíhaly" ty debaty postupně, takže nějakou dobu to vyadalo, jako že nejsou vůbec, či si je nemůžete přečíst).

Jinak nikoho k ničemu nenutíme. Stejně tak ale nás nikdo nemůže nutit k tomu, abychom propůjčovali tento svůj prostor k šíření různých nenávistných ideologií, hanobení ras, etnik, národů, nadávkám a urážkám. Jedna možnost je debaty zcela zrušit (ta nám ale nepřijde moc dobrá). Druhá je umožnit debatovat jen lidem, kteří o debatu zájem mají.

Není v současné době jiný, efektivnější způsob, který bychom my mohli využít, a zajistit tak, aby debaty na našich stránkách nebyly opakovaně zaplavovány hrubými urážkami, nadávkami a porušováním zákonů (viz redakční text zde http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=715807). Ani serverům, které zavedly přísné registrace, se toto nepodařilo uspokojivě vyřešit.

Věřím, že to většina lidí pochopí a nezanevře na nás.

Libor Stejskal
29. 09. 2011 | 18:18

ghándí napsal(a):

at gross vrátí, co nakradl a budeme letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.
29. 09. 2011 | 18:37

Duroy napsal(a):

to Hoven: No, ty si to nkradene od Grose zplatíč veřejými pracemi.
29. 09. 2011 | 19:31

Duroy napsal(a):

Pardon, to je teda pravopis...
29. 09. 2011 | 19:32

irinek napsal(a):

Opožděné posmutnění pro pana Stejskala:
Vím,že to není jen vaše práce a chápu,že se Aktuálně snaží udržet diskuze v solidních mezích.Ale proč se musím,proboha,chci-li vyslovit názor svůj,svlékat do naha zrovna na Facebooku,aby si Velký brácha uložil všechna má data pro strýčka Příhodu? Nemám,bohužel,žádný protinávrh,ale domnívám se,že to,co jste zavedli,odradí spoustu solidních diskutérů.
29. 09. 2011 | 19:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane irinku,

nemusíte. Nemusíte vůbec nic.

Přemýšleli jsme o tom hodně dlouho. Status quo je neudržitelné (na našich stránkách, za něž neseme odpovědnost v mnoha ohledech, tedy nejen v tom právním, je tolik porušování elementární slušnosti, o zákonech ani nemluvě, že tomu prostě už nemíníme propůjčovat svůj prostor) ). Mohli jsme debaty buď úplně zrušit, nebo zkusit něco, co situaci dle našeho názoru zlepší. Nic jiného jsme - a opakuji, hodně jsme o tom přemýšleli - nenašli. Kdo se párkrát podíval do debat třeba o násilí na dětech, vraždách, problémech soužití etnik, Blízkém východě a pod., tuší, o čem píšu).

Mrzí nás, že jsme Vám i dalším slušným čtenářům zřejmě asi znepříjemnili život. Ale toto opatření má zajistit, aby zde zůstal aspoň nějaký prostor pro ty, kdo si chtějí vyměňovat názory bez urážek, nadávek a všeho toho, co tradičně zaplavuje internetové debaty.

Libor Stejskal
29. 09. 2011 | 20:23

Ireenec napsal(a):

irinku, založ si novej email, přihlaš se s ním na FB, dej si tam jméno jaký chceš, třeba Ireenek Stýskal...
29. 09. 2011 | 20:33

irinek napsal(a):

Díky,pane Stejskale,já to všechno chápu a velmi dobře vím,že nemusím vůbec nic.Škoda.Facebook prostě nemůžu z - pro mne důležitých - etických důvodů. Čáry-máry,jak radí nick nade mnou,ne,že bych neuměl,ale dělat nechci (fuj! to je věta!)Na shledanou v lepších časech a na těchto blozích,kde to,doufám,nezavedete.
29. 09. 2011 | 20:54

AC napsal(a):

Pane Stejskale,

kolik myslíte že káplo majitelům serveru A.cz od privátního Facebooku?
Ti, kdo budou chtít zde pod články diskutovat (zatím se snad netýká blogů), se musí povinně zaregistrovat a z toho má Facebook nezasloužený příliv nových uživatelů, tím pádem i reklamy a pochopitelně následné zisky z nich. Nechcete doufám čtenářům a potenciálním přispěvatelům pod články namluvit, že A.cz k tomu kroku dohnala jen a pouze starost o jejich blaho a slušnost, resp. snaha o dodržování zákonů - to už by byla mnohem přijatelnější a pravdivější ta o Karkulce.
Děláte z lidí hlupáky, ale stokrát nic umoří i vola.
Já vím, brečím na špatném hrobě, pač vy za to nemůžete, jste v tomto oklešťování jen poslušným slouhou mocných. Jak to tehdy říkal ten Topolánek? Už si nějak nemohu vzpomenout.
Nechť vám tedy alespoň slouží to zdraví.
29. 09. 2011 | 20:56

DF napsal(a):

To podstatné je aby lidé začali masově spořit a ukládat do dceřiných rakouských bank.
Vzkazuje to pan Sedláček ve svém vystoupení na ČT,prý za ty úspory ručí nějaký stát.
29. 09. 2011 | 22:21

stejskal napsal(a):

Dobře, pane AC.

Dospěl jste k nezvratnému závěru, nevidím způsob, jak dále v této debatě (s Vámi) pokračovat.

Hezký večer i Vám.

Váš slouha (tedy vlastně slouha mocných) Libor Stejskal

Pane irinku,

pokud vím, tak se to nechystá. Jinak ty čáry by stejně nepomohly, ale to není podstatné.

Respektuji Váš postoj. Doufám, že se budeme nějaku dobu ještě setkávat zde (i když všeho dočasu. Čistě hypoteticky, dokážu si předstvati, že ani já se zde asi nakonec nenechám anonymními lidmi urážet věčně a jednou to zabalím. Tím nic nenaznačuji, prostě mne to v souvislosti s tím, co zde dnes - a nejen - čtu, napadlo. Stokrát nic umořilo vola, systém moderátorů debat pod zpravodajskými texty, který jsem zde zavedl před pár lety, byl umořen v posledních několika měsících. Bylo jasné, že nemůže vydržet vzrůstající nápor. Nikdo a nic ho nevydrží, pokud rost neustále).

Libor Stejskal
29. 09. 2011 | 22:27

Honza999 napsal(a):

Stejskale

čtu to tady již léta a vy lžete čím dál tím více...

Nikdy, opakuji, nikdy za ty roky vás zde nikdo neurazil. Jen jste byl občas oprávněně zkritizován. Napíši-li o vás, že jste přisluhovač zločinného režimu, není to urážka, je to konstatování faktu.
29. 09. 2011 | 22:46

stejskal napsal(a):

No, to máte samozřejmě pravdu, pane Honzo999,

ostatně co pro jednoho urážkou není (třeba pro Vás), tím se jiný třeba dotčen cítit může (tím nemyslím nutně sebe, já už si na "slouhu" a "přisluhovače" skoro zvykl a když to někdo vykřikne v davu, otočím se, jda kolem).

Hezký večer.

Libor Stejskal

P.S. Ale máte zjevně o těchto debatách velmi slušný přehled. "Nikdy, opakuji, nikdy (zde nezaznělo)" bych si netroufl v souvislosti s těmi dosud běžícími 14 tisíci debatami tvrdit ani sám (a to myslím patřím mezi jejich spíše pravidelné čtenáře).
29. 09. 2011 | 23:35

AC napsal(a):

stejskal

Děkuji za odpověď, pane Stejskale.
Doufám, že vás můj názor na slouhu neurazil, vždyť vy sám se otevřeně hlásíte ke svým mnohem vážnějším pokleskům, i když samozřejmě v nadsázce. Nakonec proč ne. Chápu ji, jako celkem efektivní obranu za relativně levný peníz.

Možnost anonymně se vyjádřit k důležitým zprávám, které A.cz demokraticky zatrhla, bohatě vynahradí jiné servery. Včetně až někdy děsivě vulgárních výrazů, které kupodivu málokdy směřují na spolu přispěvatele a pak, tyto servery si na strach z porušování zákonů nestěžují. To jen tady. Chci tím jen říci, že v případě potřeby se svobodně a bez cenzury vyjádřit naštěstí ještě stále existuje - když ne tady, tak jinde. Kvalitu zdejších blogů sice zdaleka nenahradí díky mnoha chytrým čtenářům, ale rovnováha je i nadále zachovávána.

Přeji všem dobrou noc
29. 09. 2011 | 23:36

stejskal napsal(a):

Vůbec ne, pane AC. Je mi jasné, že jej považujete za naprosto korektní.

To s tou možností svobodného vyjádření navzdory Aktuálně.cz a cenzuře obecně je dobře. Ale zase uznejte, kdyby všichni psali jen tak svobodně a necenzurovaně, jako Vaše nejmenované servery, neměla by se celá řada lidí proti čemu vymezovat.

Obávám se, že by to mohlo působit dost těžké frustrace (řada lidí si je pak třeba vybíjí na fotbale či při ničení cizího majetku). Něco Vám prozradím: uvědomuji si tu zodpovědnost, kterou svým odporným a odsouzeníhodným "slouhovstvím" dělám pro duševní zdraví jiných. A sanžím se to proto dělat co nejlépe.

Dobrou noc i Vám.

Libor Stejskal

P.S. Stejně je ten svět tak krásně přehledný a jednoduchý... :-)
29. 09. 2011 | 23:49

Honza999 napsal(a):

Stejskale

cca jednou za dva dny se do blogů podívám a ty nové si "projedu". Pochopitelně nečtu všechny, ale vybírám si. Jsem si ale jist že ty které vynechám, jsou "sterilní" - že na nich ani vy nemusíte "řádit" a tím pádem ani že na nich nikdo nemá důvody vám psát své názory na vás. To přes ohromné množství publikovaného materiálu značně zvyšuje pravděpodobnost pravdivosti mého výroku "že nikdy, opakuji nikdy" tak, že hraničí s jistotou...

Ono totiž těch lidí, kterým přes všechnu beznaděj situace zůstalo ještě tolik emergie, že ji obětují do sporu s vámi, už mnoho nezbývá - je jich už jen zlomek ve srovnání s vašimi pochlebovači. Ale nebojte, žádný strom neroste do nebe a jiná doba ještě přijde pro vás a vám podobné ještě přijde..

Znáte písničku "Narodilo se štěně, lidí se nebálo"?

Jen počkejte, až se z lidí v této zemi stanou velcí hafani... Zatím děláte všechno možné pro to, abyste při rozdávání kostí jednou přišel k (pracovnímu) úrazu...
30. 09. 2011 | 00:16

stejskal napsal(a):

Dobrá den, pane Honzo999,

sdílím Vaše přesvědčení, že "žádný strom neroste do nebe a jiná doba ještě přijde pro mne a mně podobné ještě přijde." Též o tom nevyváženém poměru spravedlivých a "pochlebovačů" je to myslím dobře napsáno.

S (pracovním) úrazem v době buducí už více méně počítám, situace je natolik beznadějná, že si ho nakonec asi i zasloužím. Doufám aspoň, že to bude rychlé a nebudu dlouho trpět ("hafani" to většinou berou tak nějak jední šmahem, moc se s nikým nepářou, takže určitá naděje tu je).

Tak se mějte, pane Honzo999. Venku to opět vypadá na hezký den, asi zajdeme s dětmi do lesa.

Libor Stejskal
30. 09. 2011 | 08:22

Jirka H. napsal(a):

stále rebel napsal(a):
"Zase lžeš, řešení Velké hospodářské krize byla 3 – 4 roky zcela v rukou tržních fundamentalistů a až to bylo zcela v pr…li, tak například v USA nastoupil New Deal."

Hoover rozhodně nebyl žádný tržní fundamentalista. Proto také Roosevelt neměl problémy v tom, aby pokračoval v jeho program státních zásahů. Lišil se jen od svého předchůdce v rozsahu státního dirigismu. Ostatně soudím podle z politiky státního aktivismu, kterou Hoover projevoval již ve dvacátých letech, že i v tom by Roevelta dostihl, pokud by k tomu dostal mandát.
Něco si o Velké hospodářské krizi přečtěte, než začnete obviňovat druhé ze lži.

PS: Obvykle mi nevadí, když mi lidé tykají - u vás si to ale vyprošuji!!
30. 09. 2011 | 10:28

Jirka H. napsal(a):

Béda napsal(a):
Neříkejte, že snad levičáci způsobili krach na NY burze a krizi 30-ých let?

A víte, že mi je celkem jedno, jestli se hloupě chovají levicoví nebo pravicoví politici. Oba tábory se stále více oddávají politice státního intervencionismu, který stojí v jádru tehdejších i současných houspodářských problémů
30. 09. 2011 | 10:32

Yosif K napsal(a):

Jasny pane doktore Sobotko - nasypte proletariatu a lumpenrpoletariatu vice penec, ti si koupi vice veci Made In China - podporte tak hospodarsky rozvoj v CLR.

Tohle Vas pri vasi inteligenci nenapadlo?????
01. 10. 2011 | 02:57

Yosif K napsal(a):

Oranzovo-ruda koalice ma ted skvely preference - oranzadam se podarilo vudesit proletariat ze bude hladovet kvuliva o par precent drazsim jogurtum a rohlikum.

Je pravdepodobne, ze tito levicovi koglofove vyhraji volby. Bude mozno napsat novou knihu: CESTA DO OTROCTVI RECKYCH DLUHU POD VEDENIM SOBOTKY. Krast pri stavbach dalnic a zeleznic se bude samozrejme i dal, ale SOBOTKA zaridi rozhoz stedrejsich socialnich davek mezi PROLES. Koneckoncu byvaly socdemacky reditel RSD vyhodil za narozky milion Kc - to rozhodne z platu 50 tisic mesicne neslo. Stimulus nebude fungovat - jako v USA - podpori leda tak nakup tabletu a plochych TV z Korey a Ciny.

Budou vyssi dane a i oranzovi bohaci budou jeste ve vetsi mire danit ve Svycarsku, kanton Fribourg (Mladek + Jansta, kryci firma Taluda, Babis, kryci firma FERTAGRA Switzerland atd atd atd).
01. 10. 2011 | 08:20

Suchec napsal(a):

Stejskal:
Roníte slzy nad nízkou úrovní a vulgaritou diskuzí.
To mi taky celkem přijde tristní.

Ale Vaše používání kodexu je účelové a velmi tendenční.

Nestojí v kodexu něco o komolení jména, hanlivých přezdívkách, úmyslných lžích (pomluvy)?

Takže jen na této stránce máte i po cenzuře min. 2 kousky. A kupodivu jsou vždy namířeny proti blogerovi.

Idiot, blbec, kretén je nežádoucí, i když se tak někdo chová a píše. Skutečně není třeba tyto výrazy používat, když je to zřejmé na první pohled, že neouši, hovénku a další?.
Ale tendenční cenzura je něco, co nemusím.

A tu jste tu 2x překročil.
01. 10. 2011 | 09:39

Suchec napsal(a):

Hele Jozífku. Tohle Ti nežerou už ani v USA Today.

Ale máš nádherný slovník STBáka, či někoho z Ljubjanky.
Asi to fakt bude všude stejné.
01. 10. 2011 | 09:44

PV napsal(a):

Pan Sobotka říká: koaliční vláda nebude schopna splnit plánovaný schodek státního rozpočtu, protože "odsává" ze státního rozpočtu desítky až stovky miliard (cituji: Ekologická velká rána, církevní majetek, stíhačky, Temelín, uhlíkové kredity zadarmo, předražené státní zakázky, arbitráže). Ve skutečnosti se ČSSD na tomto "odsávání" podílí. Většina veřejných zakázek se totiž odehrává na komunální úrovni. Zvláště Praha, kde je u moci ČSSD, je pověstná předraženými zakázkami. Totéž platí pro další velká města a kraje. Pan Sobotka by si měl nejdříve zamést před vlastním prahem.

Pan Sobotka také kritizuje škrty ve státním rozpočtu. Odvolává se na Nouriela Roubiniho, že by se naopak mělo více utrácet, ba dokonce vytvářet další dluhy v zájmu hospodářského růstu (cituji: Zdravý rozum říká, že peníze si mohu půjčovat jen tehdy, pokud s jejich použitím vydělám víc, než kolik mě to stálo. Tříprocentní schodek nemůže vadit, pokud ekonomika roste o šest procent a bez schodku by nerostla). Jsou to stále tytéž novokeynesiánské teorie o stimulaci hospodářského růstu, které zavádějí evropské země do dluhové pasti. Zatímco Švédsko se snaží státní dluh snižovat, pan Sobotka nám říká, že jeho zvyšování nevadí. Stimulace poptávky státními financemi skutečně může podpořit výrobu - ale hlavně v Číně, odkud dovážíme většinu zboží!

Pan Sobotka říká: chybné hospodářské politiky za světové krize z 30. let vedly k obchodním a měnovým válkám, vlně bankrotů, deflaci, nerozumnému dělení bohatství a chudoby a také k nestabilitě sociální i politické, vzniku autoritářských režimů a nakonec i světové válce. Co bylo příčinou této krize? Stejně jako ve všech ostatních případech bylo příčinou novokeynesiánské povzbuzování americké ekonomiky vládou protřednictvím nízkoúročených úvěrů.

Včichni socialisté věří, že vyléčit opilce lze jedině zvyšováním dávek alkoholu.
02. 10. 2011 | 17:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy