Kam zmizela daň z příjmů OSVČ?

13. 10. 2011 | 11:44
Přečteno 5968 krát
Vláda připravuje do Poslanecké sněmovny zprávu o plnění státního rozpočtu za první pololetí. Bude stejně tragická jako loni a předloni, a bylo by to ještě horší, kdyby nezačala v červnu drasticky škrtit výdaje nebo je aspoň odsouvat dále ke konci roku. I tak je souhrn schodků z prvních pololetí posledních tří let o polovinu vyšší, než všechny pololetní schodky dohromady za celých předchozích 16 let, tedy za celé období od vzniku samostatné ČR. Kde se ta strašidelná díra vzala? Máme věřit, že tak velká byla krize, o které původně ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že se nás nedotkne?

Nebo je to spíš důsledek třaskavé směsi mičurinského zápalu (vzpomeňme s jistou pietou na daňové kolečko ODS) a finančního neumětelství, která charakterizuje naši rozpočtově odpovědnou vládu? Vzpomeňme si na tu smršť nápadů, zavedení a zrušení superhrubé mzdy. Zrušení daňové progrese a zavedení degrese prostřednictvím stropů na pojištění. Snižování sazeb daní i pojištění. Rozšiřování vratek DPH při pořizování automobilů. Nějak ty rekordní schodky vzniknout musely.
Pravice se přitom nemá se na co vymlouvat, převzala konsolidované finance. Než na to doopravdy sáhla, byly tři roky po sobě, mezi lety 2005 až 2007, pololetní rozpočty vždycky přebytkové. Nyní vláda doufá, že se schodek nevzroste o propad daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení na úrovni 10. až 15. miliard korun. Spoléhá na přízeň nebes, která zajistila nízké úrokové sazby na mezinárodních trzích, takže ušetříme na obsluze státního dluhu.

Ekonom by mluvil o zásahu automatických stabilizátorů. Když je bída, méně se vybere, ale dluh také méně stojí. Jenže tahle země není řízena autopilotem. Do hry vytrvale vstupuje pevná paže “reformních destabilizátorů“. Nevybralo se sociální pojištění? Pak je tedy snížíme a snížíme i penzijní nároky. Tím si zaděláme na situaci, kdy se v budoucnu bude víc osob obracet na státní sociální pomoc. Vázne výběr DPH? Pak ji tedy drasticky zvýšíme sjednocením sazeb na 19 procent. Nebo raději na 20? Ale opravdu pak vybereme víc? Při stagnaci reálných mezd?
Největší „ozdobou“ finančního hospodaření Nečasovy vlády je výběr daně z příjmů fyzických osob od OSVČ, který byl ještě po sedmi měsících letošního roku záporný!!! Nešlo tedy ve skutečnosti o výběr daně z příjmu, ale zasílání daňových dotací finančními úřady.
To se ještě v historii naší země nikdy nestalo. Vracelo se o 1,2 miliardy korun víc, než se vybralo. Jistě, byly to také vratky ze záloh, které byly zaplaceny loni. Zálohy se vypočítávají z výsledků předchozího roku, takže když se někomu jeden rok daří, může mít příští rok starosti, jak vyšší zálohy zvládat. A protože se zálohy vracejí se zpožděním, část pravdy o daňové mizérii fyzických osob s daňovým přiznáním může spočívat v tom, že loni bylo hůř než o rok dříve.

Kdybychom se však řídili oficiálními statistikami o vývoji HDP, měli bychom pocit, že je to opačně. Roku 2009 HDP klesal (tempo bylo zhruba stejně prudké, jak Kalousek předpovídal, snad jen s tím rozdílem, že podle něj měl HDP takhle rychle stoupat). Roku 2010 HDP stoupal (a stoupal ještě víc, když do něj ČSÚ začal zahrnovat i prostituci a korupci, jak nedávno oznámil). Elektrikář nebo instalatér ovšem není elektrárenský gigant nebo velká banka, které oslavily konec krize rekordními zisky. Elektrikář a instalatér, které živí jen jejich dodávka a brašna, museli víc pocítit skutečnost reálné ekonomiky, to že lidem klesaly příjmy a že na stavbu nebo aspoň úpravy bytu pomyslí jen málokdo. Pro ně práce prostě není. Ale tuhle otázku nechme zatím otevřenou.
Stejně jako je otevřená otázka, zda za naprostým rozkladem výběru daně z příjmů fyzických osob není také nějaká nová masově rozšířená forma daňových podvodů (fiktivní slevy na dani či fiktivní bonusy), nebo třeba fakt, že pravicové vlády zrušily minimální vyměřovací základ u této daně (a otevřely tak fakticky daňově bonusový ráj...). Ministr financí dluží vysvětlení, kam zmizela daň z příjmů od OSVČ. Zvláštní je, že kromě ČSSD po něm toto vysvětlení nikdo nepožaduje. V první řadě bych to očekával u těch členů vlády, kterým bude ministr financí hned po novém roce vázat výdaje, protože návrh rozpočtu na rok 2012 je jeden velký „potěmkin“.

Známe už i výsledek za prvních devět měsíců, vybrala se nula. Ale i kdyby se nakonec vybralo těch 5,4 miliardy korun, se kterými státní rozpočet počítá, vychází nám něco přes šest stovek na individuální OSVČ měsíčně. Když to srovnáme se zaměstnanci, platí asi třikrát méně. A ve stejném poměru méně platí OSVČ i zdravotní a sociální pojištění.
Když však OSVČ onemocní, dostane ze zdravotního pojištění plnou péči a čerpá 100 procent nákladů. To není to dobrá rovnice. Podobná rovnice se rýsuje i u penzí za minimální odvody, které budou logicky taky minimální a nejspíš budou muset být doplněny státními příspěvky na bydlení a dalšími. Rád bych viděl, že ti, kdo se ohánějí svou rozpočtovou odpovědností, jsou nad těmito čísly stejně nervózní jako já a sčítají si všechny ty schodky ve veřejných financích, nejen na daních, ale také na zdravotním a sociálním pojištění, na které se tu dnes tak velkoryse zakládá.
V tomto okamžiku se může spustit bouře diskusí, jak je to doopravdy a kdo se v odhadech příjmů a nákladů hluboce mýlí. Pravdu bychom však snadno zjistili i bez diskusí, kdyby byly zavedeny povinné registrační pokladny, jak se o to pokoušely vlády sociální demokracie (opatření zrušeno za pravicové vlády). Mezitím uběhlo pár let a ceny elektroniky klesly, zatímco výkon zařízení se podstatně zvýšil. Registrace a účtování hotovostních toků přitom usnadňují i manažerské rozhodování.

Řekněme si otevřeně, že stát nepomáhá OSVČ, když jim usnadňuje obcházet povinnosti třeba i na hranici podvodu. Žene je tím do většího rizika – například, že přijde kontrola, a možná i ona známá „trestní kontrola“, kterou zařizují různí kmotři, aby upevnili korupční kázeň na svém území. Větší pomoc představuje vytvoření podmínek pro férovou soutěž, aby živnostník nemusel mít jednu nohu v kriminálu jen proto, aby s ostatními držel krok.
Debatu ale začněme prostou otázkou. Pane ministře financí, kam se vypařila daň z příjmů od jednoho milionu OSVČ, kterou stát v minulosti vybíral v ročním rozsahu 6-7 miliard korun?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Bohušu :
Ujasni si pojmy.
a) Daň určitě nikam nezmizela ale stále existuje.
b) Nulový je tedy výnos eráru z této daně
c) Alespoň vidíš ty ekonóme, že tvoje proklamované zvyšování daní bohatým může mít podobné konce.
13. 10. 2011 | 12:07

Ládik!!! napsal(a):

Sobotko,
platil jsem začátkem dubna daň z příjmu v řádu desetitisíců korun. Naštěstí byla cca 2x nižší, než loni. Cílem normálních lidí je minimalizovat daně, protože jdou do haj... záchodu. Minimalizovat nejde jednorázově, musí se bohužel postupně. Ale pořád jsem plátce daní, zatímco Vy jste příjemcem mých daní a naříkáte. I kvůli Vám se mi vyplatí méně pracovat.
13. 10. 2011 | 12:09

nostalgie nekonečna napsal(a):

"Když však OSVČ onemocní, dostane ze zdravotního pojištění plnou péči a čerpá 100 procent nákladů."

A co to má společného s daní z příjmu?
13. 10. 2011 | 12:20

Sladký napsal(a):

Znám OSVČ, který za celá léta nikdy nezaplatil víc než 2OO měsíčně. Nyní je už osmý měsíc na nemocenské ve výši 17 OOO měsíčně.Řekl bych, že jde o docela častý případ a pro JC- daňový únik (podvod) je v normální zemi závažný trestný čin.
13. 10. 2011 | 12:21

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladký: 200 měsičně za co?
13. 10. 2011 | 12:24

fanda napsal(a):

To je opravdu levicová myšlenka hodná sociálního demokrata.

A to jsou v ČR dokonce lidé, a není jich málo, kteří neplatí daně z příjmu ani sociální a zdravotní pojištění vůbec a dovolují si být nemocní a ještě se nechat ošetřit! Dokonce je u nich nemocnost často výrazně častější než u těch odporných živnostníků...
13. 10. 2011 | 12:26

Sladký napsal(a):

Mluví se o dani z příjmu, ne? O tom je článek.Mimochodem, tenhle člověk se důsledně řídí zásadou, že podnikatel, který státu odvádí nějakou daň je debil.Opět dodám, že určitě není sám.
13. 10. 2011 | 12:27

Sladký napsal(a):

fanda- i kdyby to byla pravda, co to mění na uvedených faktech? o kolikáté chodíš třídy? Podobně blbé výmluvy jsme používali tak v sedmičce.
13. 10. 2011 | 12:29

neo napsal(a):

Sobotko, tohle je přehnané a zvláště od sociálního demokrata.

"Když to srovnáme se zaměstnanci, platí asi třikrát méně. A ve stejném poměru méně platí OSVČ i zdravotní a sociální pojištění.
Když však OSVČ onemocní, dostane ze zdravotního pojištění plnou péči a čerpá 100 procent nákladů. To není to dobrá rovnice."
////////////////////////////////////////////////////////////////
A co děti? Co důchodci? Co nepracující občané?

Ti dokonce neodvádí nic a přesto čerpají plnou péči. Vy že jste sociální demokrat?
13. 10. 2011 | 12:30

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladký: no možná se mluví o daní z příjmu....možná ne, protože Sobotka to tady plete všechno dohromady.
13. 10. 2011 | 12:30

Tydýt napsal(a):

Sladký, máte aspoň mlhavou představu o tom, co je nemocenská a na základě čeho se jak vyplácí? Úvah o tom, kdo je a kdo není debil a proč, jsou lidské dějiny plné. A protože si tady leckdo myslí, že podojením OSVČ se erární rozpočty malinko ozdraví, prázdnější těch úvah dějiny jen tak nebudou.
13. 10. 2011 | 12:36

Sladký napsal(a):

NEO- ??? Porucha myšlení v tomto momentu v plné síle.Neznalí tě považují za hlupáka, já ale vím, že je to jinak.. přímo ukázka vady...
13. 10. 2011 | 12:36

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladký:
"Znám OSVČ, který za celá léta nikdy nezaplatil víc než 2OO měsíčně. Nyní je už osmý měsíc na nemocenské ve výši 17 OOO měsíčně.Řekl bych, že jde o docela častý případ a pro JC- daňový únik (podvod) je v normální zemi závažný trestný čin."
Byly by tu tři možnosti:
1.Daná OSVČ je někde připojištěn
2.Daná OSVČ vám lže.
3.Lžete vy nám...
13. 10. 2011 | 12:38

Sladký napsal(a):

Tydýt- (docela dobrý nick) nemám ve zvyku mluvit o věcech, o nichž nic nevím nebo jim nerozumím.V mé profesi by to bylo sebevražené. Pokud je mi známo, u OSV4 je to nějakých 7 procent ze zisku. Co to ale mění na tom, jaké zásady přijímá a jakými se evidentně řídí značná část OSVČ
13. 10. 2011 | 12:39

Občan napsal(a):

To JC:

Co to blábolíte?
Speciálně OSVČ byla daň z příjmu neustále SNIŽOVÁNA až na současných 50% JEDNÉ průměrné mzdy ZA ROK - tedy na cca 11 500.- Kč/rok. Ani tenhle šušeň ale není VĚTŠINA OSVČ schopna zaplatit. Nedá se o nich tedy hovořit jinak než jako o příživnostnících (protože spousta z nich k tomu svému neplacení ještě dostává STÁTNÍ dotace). Parazité, nic víc...

Takže
a) Daň skutečně skoro zmizela
b) Prakticky nulový výnos daně (cca 800 000 000.- Kč) při skoro MILIONU OSVČ je skutečně s podivem
c) Za těchto okolností by bylo zvýšení daní OSVČ více než namístě.
Nebo zrušení "živností", které během tří let neprokáží měsíční zdanitelný příjem ve výši alespoň průměrné mzdy. Trvale ztrátová "živnost" je totiž nesmysl, protože takový "živnostník" si logicky nevydělá ani na základní životní potřeby a tudíž žije z kriminální činnosti, protože nemá nárok na sociální dávky.
______________________________________________________

Kalousek tvrdil, že neustálým snižováním daní podvodnikatelům a příživnostníkům bude výběr daní od nich stoupat. Opak je však pravdou a čím méně % z příjmu mají tito parazité platit, tím méně odvádějí.
13. 10. 2011 | 12:39

Sladký napsal(a):

Nostalgie- možnost č.2 a č.3 mohu naprosto vyloučit.O připojištění nevím nic.Mohu se pokusit věc objasnit, ostatně podobných případů znám víc.
13. 10. 2011 | 12:42

Sladký napsal(a):

Občan- zdravím a dodám, že máme největší podíl OSVČ z celé EU.Patrně to u nás není špatný job.
13. 10. 2011 | 12:45

franky napsal(a):

Pravdou je, že tato země je zdevastovaná jak ekonomicky tak morálně, a pravdou je, že ODS a ČSSD vládnou střídavě této zemi již 20 let. Smutné je, že zatím za tyto strany není na politické scéně náhrada a tak jedna strana osočuje druhou, že ji byla ukradena hračka.
13. 10. 2011 | 12:47

Petr napsal(a):

Pane předsedo,
útočíte na OSVČ a šmahem. Já osobně platím víc než je průměr zaměstnanců. A platby by mne ani tak nebolely, kdyby byly na potřebné věci a ne pro flákače, na půjčky potentátům do Řecka a Litvy (pro obyčejné lidi nezůstane jako u nás nic), na nákup Gripenů a Pandurů (za Vašich vlád), na zalátaní děr po Paroubkových hoteliérech z Mariánek, na provoz nevěstinců a pod.
Totalitní stát má ze své podstaty obrovskou byrokracii. Ale od r.1989 se, hlavně za vlád ČSSD, byrokracie a arogance úředníků několikánasobně zvýšila. A to je horší a deprimující více než nějaká ta koruna na daních navíc.
Jen bych se zeptal: Kde jsou daně za zázračné křišťálové zbohatnutí expředsedy Grosse? Kde jsou miliardy za svobodu katarského prince? Že nevíte? Vždyť jste také hlasoval pro vyhnání p.Benešové z křesla Nejvyšší státní zástupkyně, která jediná chtěla alespoň trošičku nahlédnout pod pokličku těchto a dalších kauz. Proč neotevřete trezory v Lidovém domě, když už tam Gross a Paroubek nesedí? Čeho se bojíte?
Ve vyspělém světě mají 20% úředníků co my. Obyčejný občan tam navštíví úřad s příjemnými úředníky v průměru 2x v životě. Proč to nechcete do svého programu?
Dle mého názoru je obrovský státní a veřejný dluh v Česku díky přebujelé byrokratické hydře a díky platbám různým spolkům, (Duha, Jihočeské matky, různým koordinátorům a pod), které nikdo nekontroluje co za obrovské peníze státu odvedly, jež nic obyčejným každodenně chodícím občanům této země nic nepřinášejí.
Ale jsou to voliči. Pro jim nadržujete ať jste nalevo, nebo napravo.
13. 10. 2011 | 12:49

Sladký napsal(a):

Maximus- klídek, vztek je špatný rádce. Všimněte si, že v textu se vyskytuje slovo VĚTŠINA. A jde o reakci na článek který konstatuje totální propad vybraných daní, nesporný FAKT.
jÁ OSOBNĚ DOUFÁM, ŽE apoctivě platících osvč je v množině OSVČ větší procento, než slušných a pracovitých Cikánů v cikánské množině
13. 10. 2011 | 12:50

nostalgie nekonečna napsal(a):

Sladký:
Abych to objasnil. u nemocenského a zdravotního pojištění jsou dány minimální platby, takže narozdíl od daně z příjmu nemůžete být nikdy na nule, nebo dokonce v mínusu.
Nemocenská se vypočítává podle podle výše těhto plateb a vyměřovacího základu, takže 17.000 měsičně, to by musel být vysoký vyměřovácí základ a stejně tak i platby nemocenského pojištění
13. 10. 2011 | 12:51

Ládik!!! napsal(a):

Sobotko,
co se stane, až za vlády čssd 1 milion OSVČ sekne z prací a půjde se přihlásit na ÚP? To jste domyslel?
13. 10. 2011 | 12:51

Občan napsal(a):

To Maximus:

Všechny, kteří "optimalizují". Bez výjimky. A, podle výběru daní od OSVČ, jich je naprosto drtivá většina.

Je mi úplně jedno, jak mne nazýváte - stránky MF ČR jasně dokazují jasně, co jsou OSVČ zač: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/tiskove_zpravy_64583.html

Přičemž jsou to ti, kdo nejvíc řvou, jak ze svých daní kdekoho živí...
13. 10. 2011 | 12:52

Tydýt napsal(a):

Sladký, nevím, co je (bylo) vaší profesí, ale patrně k nám tu promlouváte ze záhrobí, pokud říkáte, že mluvit o věcech, jimž nerozumíte, by bylo sebevražedné. Pokud ten váš pán platil ty dvě stovky měsíčně jen na nemocenské pojištění, dostane denně cca 290 korun.

Já se jen divím, že už dávno nejsme OSVČ všichni tady, když je to tak luxusní žití... ale vy jste všichni pracovití zaměstnanci, slušní lidé, že jo. Už jen z toho, kolik času trávíte, speciálně vy, Občane a Sladký, ve zdejších debatách a v jakou dobu, si lze udělat slušný obrázek o vašem pracovním vytížení.
13. 10. 2011 | 12:52

simson napsal(a):

Jsou dvě možnosti:a)buďto to někdo na ministerstvu financí ví,kam zmizely ty peníze a raději mlčí jako absolutní menšina,protože se někde použijí
b)nebo to na ministerstvu financí neví vůbec nikdo
Možnost typu b) na tu jsme si zvykli už za posledních dvacet let i mimo ministerstvo financí:Nevíte kdo opravuje ještě boty? Nevíte kde by se dalo sehnat nové splachovadlo k našemu záchodu,protože před pěti lety už se montovaly do paneláků záchody nového typu? Nevíte do kdy platí staré pasy ?(četl jsem,že do roku 2013,pak se pořizují nové povinně za dvojnásobnou cenu),
nevíte,kde by se našel ten a ten co dříve léčil to to...
Zavolejme Sokrata-"Vím,že nic nevím" zde už je pravdou--a hlavně, že nás trápí třídní solidarita (ta ho přijme do práce znovu),globální nešvary s dopadem na nás,situace střední vrstvy,...mám pocit že ta klišé jsou z jiného světa ...opravdové starosti na nás leží mimo ty vyjmenovávané zpravidla
13. 10. 2011 | 12:53

Občan napsal(a):

To Ládik:

No, coby.
Jejich zaměstnavatelé s nimi budou muset konečně sepsat pracovní smlouvy a celá tahle sebranka začne konečně dodržovat zákony. Už by bylo načase.
13. 10. 2011 | 12:54

Sladký napsal(a):

Pane Petr, máte nepochybně pravdu, byt váš výčet je až zoufale jednostranný a nepřesný.(Například s těmi hoteliéry) ale to není podstatné.
Důležitější je to, že pracovních míst ubývá všude, ve všech vyspělých zemích.Na vině je jednak outsorcing výroyby do zemí s levnou/levnější pracovní silou, jednak rozvoj technologií. Pokud bude trend pokračovat, většina vzdělaných lidí bude zaměstnána právě na úřadech, ve školství a pod. protože ve výrobě pro ně prostě nebude místo. A nebo budou nezaměstnaní.
13. 10. 2011 | 12:55

Ládik!!! napsal(a):

Opčane,
já nemám zaměstnavatele. Práci si u mě objednávají normální lidé. Nejsem sebranka - jmenuji se Ladislav Strakoš, zakyslý soudruhu.
13. 10. 2011 | 12:57

Občan napsal(a):

To Sladký:

Taky zdravím.
I já si to myslím. A to i s tím vědomím, že možná polovina OSVČ jsou ve skutečnosti prachobyčejní zaměstnanci, kteří spolu se svým zaměstnavatelem zvesela porušují zákony, protože mohou. A stát je v tom dokonce ještě podporuje, jak může.
13. 10. 2011 | 12:57

Hroznýš napsal(a):

Kdo se zase naváží do OSVČ ???.
1/ Když je to tak výhodné, dělejte to sami také a uvidíte
2/ Normální podnikatel nacpe vydělané peníze do dalšího rozvoje . Kupuje další stroje, obchody či co potřebuje a tudíž je účetně stále na nule či minimu a neplatí tedy daně ze zisku. Tím ale NEŠKODÍ, naopak BUDUJE PROSPERUJÍCÍ FIRMU a vytváří nová SMYSLUPLNÁ pracovní místa. škodí to co nepracují nebo pracují tak, že jen překážejí v práci a parazitují- administrativa, různé zbytečné úřady a instituce.

3/ Kdyby ty peníze dal státu, stát by je rozkradl nebo vyhodil za zbytečnosti.
4/ OSVČ když nepracuje - onemocní - tak mu jen krachuje firma, na nemocenské nedostane nic. Kdo tu plácá něco jiného, opravdu neví o čem mluví Proto OSVČ nemarodí, na rozdíl od státních zaměstnanců.
5/ JENOM PODNIKATELÉ vytvářejí smysluplná pracovní místa, nikdo jiný, rozhodně ne stát

Jako obyvatel tohoto státu žehnám každé koruně která zůstane podnikateli, ztracena každá koruna kterou zaplatí podnikatel na daních
13. 10. 2011 | 13:01

Cech napsal(a):

Omlouvám se,že jsem nepochopil to PR pro M.K. na předchozím blogu.

Nevím ale nemůže ten pokles od OSVČ být způsoben ekonomickou činnosti, při které osoby vykonávající pro zaměstnavatele běžné činnosti nejsou jeho zaměstnanci, ale formálně vystupují jako samostatní podnikatelé?
Nevím do jaké míry lze oddanit ŠS ale zdá se že daně z ŠS nebudou.

Postupně by se měla zhroutit VZP atd. státní dluh by se měl nevratně zvětšovat.
Pokud se podaří udržet tento trend tak 2 roky je reálné se dopracovat k 30 Kč na hodinu průměrné mzdy a to zřejmě je ten hlavní cíl.
Jinak nevím proč se jde tak tvrdě tímto směrem,jiný zisk z tohoto není.
Časem by dle tohoto vývoje, neměla být práce výnosná ani pro toho instalatéra který nezdaní ani korunu.
Záporná daň je asi ten nejlepší bič na nevýkonné a flákající se zaměstnance.
13. 10. 2011 | 13:01

Sladký napsal(a):

A co zde děláte vy, pracovitý tydýte? Navíc lžete, protože příspěvků ode mne je zde naprosté minimum, píšu je jen občas pro rozptýlení a chvilkový oddych, nebývám zde celé týdny.Kritizujte zdejší pravičáky, ti jsou zde neustále, přitom tvrdí, že pracují dvacet hodin denně.
To, co jsem napsal je prostě faktum, popis skutečnosti, váš příspěvek je bohapustá teorie,odporující skutečnosti.
13. 10. 2011 | 13:01

Sladký napsal(a):

Hroznýš :o))))))) ty pohádky vyprávějte dětem, ty vám možná uvěří.Asi tomu opravdu věříte, ale pravda je docela jiná.
13. 10. 2011 | 13:04

Sladký napsal(a):

Hroznýš- ano, máme tady samé takové OSVČ, proto je naše země tak bohatá a prosperující a s minimální nezaměstnaností.A navíc ti úžasní podnikatelé platí svým zaměstnancům neskutečně štědré mzdy.
13. 10. 2011 | 13:06

neo napsal(a):

Sladký:

hm, tak to by mě zajímalo, co jsem napsal špatně.

Opět nepíši nic jiného než čistou pravdu a fakta.
13. 10. 2011 | 13:18

Lex napsal(a):

Ono to bude mít ještě i jinou stránku. A je v každém z nás. Už jste někdo obdržel "fakturu" (příjmový doklad) od živnostníka? Žádali jste ji (ho)? Nebo platíte taky hotově, "na dřevo" s vědomím, že, možná, o nějakou tu pětku levněji, nebo taky ne, ale s tím, že on to nebude muset danit?
Z čeho by měl živnostník platit daň z příjmů, když žádné oficiální příjmy nemá? Já vím, je to nadneseno, ale píšu to tak schválně, aby to kontrastovalo s článkem autora. Pokud budou platby probíhat "z ruky do ruky", nepomohou ani registrační pokladny.
Jak říkám, je to v nás, a návod jak na to, asi neexistuje.
13. 10. 2011 | 13:20

český maloměšťák napsal(a):

Lex
"Okrádat stát se vyplácí"
O tom to je, pane Lexi.
Začíná se to v hlavách usazovat - pomalu ale jistě se to stává normou chování.
Jak nahoře - tak pod lavicemi.

Ale ryba smrdí od hlavy.
13. 10. 2011 | 13:25

Vandal napsal(a):

milý Bohušu

když se tak na tebe dívám, vypadáš jako veliký myslitel, s tou podepřenou hlavou. Asi máš veliký a těžký mozek, jinak by jsi neměl potřebu si podpírat hlavu. Měl jsem jednou tu pochybnou "čest" s tebou mluvit, myslím, že to bylo ještě za Zemana, kdy vás, poskoky poslal před volbami do terénu, mezi plebs. Výsledný dojem - namyšlený a arogantní panák.
A teď k tomu, co jsi "vymyslel", opravdu nás chceš přesvědčit o tom, že daně OSVČ spasí státní rozpočet? Co takhle začít od hlavy? Byrokratickocentralistický aparát, desítky tisíc naprosto zbytečných a přeplácených rádobyúředníků, co takhle korupce těchto zbytečných zlodějských rádobyúředníků, co rozhazování peněz z kapes daňových plátců na výkrm jednoho parazitického etnika i všech dalších parazitických organizací i jednotlivců, žijících z etnobyznisu? Co takhle začít s tímto? Kdepak, na to ty si netroufneš, že, kapesní hrdino. Proč vidíš třísku v oku bratra svého, ale břevno v oku svém nepozoruješ? Pokrytče!
13. 10. 2011 | 13:31

dedek napsal(a):

Petr napsal(a):
Pane předsedo,
útočíte na OSVČ a šmahem. na nákup Gripenů a Pandurů (za Vašich vlád), Totalitní stát má ze své podstaty obrovskou byrokracii. Ale od r.1989 se, hlavně za vlád ČSSD, byrokracie a arogance úředníků několikánasobně zvýšila. A to je horší a deprimující více než nějaká ta koruna na daních navíc.
Jen bych se zeptal: Kde jsou daně za zázračné křišťálové zbohatnutí expředsedy Grosse? Kde jsou miliardy za svobodu katarského prince? Že nevíte?


Vážený, plácáte naprosté nesmysly. Než něco začnete, tak se laskavě vzdělejte.
Nákup Gripenů a Pandurů - nebyl u toho náhodou Topolánek a křivohubá Parkanová? Že by přešli k ČSSD? Navíc neznáte nikoho jiného než Standu. A co takhle Bém, Řebíček, a další? Těm Standa nesahá po kolena. A prosím od kdy vládla ČSSD? Od 89 že tak zvýšila počty úředníků? A poslední dotaz ke katarskému princi: odkdy byl Němec v ČSSD? A proč dnes požívá u trojkolky takových výsad a dostává takové státní zakázky? Co myslíte? Navíc nejen, že dělám v soukromé sféře ale mám podnikatele v rodině i kamarády a nevěšte nám tady bulíky na nos, jak platí odvody a daně. Jak to jde tak stát očurávají.
13. 10. 2011 | 13:34

cenzorovo alter ego napsal(a):

Tyhle keci tu má cenzor už roky. Ale že zrovna vy lexi
13. 10. 2011 | 13:36

Vandal napsal(a):

Hroznýš

1 0 0 % S O U H L A S !!!!!!!

Přesně tak to je. Až budou ve vládě skuteční SPRÁVCI VĚCÍ VEŘEJNÝCH, a ne zloději, podvodníci, defraudanti, dobrodruzi, lempli a obyčejní hňupi, tak budou lidé rádi platit daně, dřív ne.
13. 10. 2011 | 13:38

Matrix napsal(a):

dedek
Než zase začnete ucvrnkávat své žlučovité výstupy, tak si ráčejí přečíst jak to bylo a těmi Gripeny a Pandury. Ať nevypadáte jako sklerotik.
13. 10. 2011 | 13:51

neo napsal(a):

Lex:

vy byste Lexi platil na fakturu víc než byste mohl bez faktury?
Faktury jsou maximálně za materiál, ale za práci už ne.
13. 10. 2011 | 13:55

Jan Holubář napsal(a):

Petr nmá pravdu. A plácá dedek.
13. 10. 2011 | 14:03

čech napsal(a):

Dedek neplácá, popisuje jen část reality! Bohužel.
13. 10. 2011 | 14:19

OSVČ napsal(a):

k dnešnímu dni mám základ daně cca 300 000 Kč. Když odečtu odečitatelné položky a od výsledné daně slevu za 3 vyživované děti , vyjde + - 0 Kč daně z příjmu. Mezitím se však platí DPH , silniční daň . tzv. sociální a zdravotní pojištění s maximální snahou tyto požitky nečerpat ani nemít jiných požadavků po státě . To , že mám příjem znamená , že zákazník je o své vůli ochoten platit za mou práci, či službu . O státním sektoru bych o tom i pochyboval. Zkrátka - zkuste si to , vždyť být osvč je tak snadné - sám jim jsem 20 let. Tož asi tolik.
13. 10. 2011 | 14:21

Holubář napsal(a):

Vážení spoluhráči v dresu OSVČ, proč se tak durdíte?
Dovolte malou poznámku.

Jsou nás dva druhy:
a) Skutečné osoby samostatně výdělečně činné, tj. zajišťující si svůj podnikatelský provoz od obstarání zakázek až po závěrečnou fakturaci. Zisk je naší odměnou, nic jiného.
b) Pseudo osoby samostatně výdělečně činné, pracující pro jednoho zákazníka, zpravidla s jeho vybavením, na jeho pracovišti. Tady chápu, že je to obcházení zákona, švindl.

Budu dále hovořit jen k osobám skupiny a).
Pánové a dámy, vzali jsme, někteří na základě vlastního rozhodnutí, jiní ranou osudu, sami svůj osud do svých rukou. Rozhodli jsme se, že si do značné míry poradíme sami. Proč se za to stydět? Není k tomu důvod.
Samozřejmě, že "zaměstnance" štve naše optimalizace daní. Ale to je přece běžná záležitost, chovají se tak i velké firmy, včetně noblesních bankéřů, velkých průmyslových korporací atd. My je v podstatě jen nedokonale kopírujeme.
Je přece úplně legální a ekonomicky logické, když vezmu na konci od své účetní všechny své účetní doklady a předám je daňovému poradci. Ten z titulu své funkce (licenocované!) účetnictví projde a připraví daňové přiznání, které je pro mne co nejvýhodnější. V souladu se záklonem totiž podnikám za účelem tvorby zisku, kdo se tedy mému postoji může divit?
Všechno ostatní jsou jen kecy.

Zdravotní pojištění te´d bude částečbně vyřešené, protože všichni, OSVČ i zaměstnanci, budeme postupně platit jako mourovatí.

Sociální pojištění je problémem každého OSVČ. Pokud nemyslí na zadní kolečka tvorbou nějakých zdrojů na pozdější časy, spláče nad výdělkem. Investice do dětí a vnoučat, ale třeba i do nemovitostí, zlata atd., případně penzijního připojištění je pořád podstatně efektivnější, než cpát peníze do společného pytle, kde se dílem rozkradou a dílem znivelizují.

Nemocenské pojiště není povinné si platit a také to nikomu ze skutečných OSVČ nedoporučuji. Vyplácené nemocenské dávky jsou totiž pouhou almužnou. Pokud dostanete chřipku, nějak si poradíte, stejně byste v první fázi vypláceli nemocenskou sami sobě :-) . A v případě skutečně vážné choroby? Je třeba mít uzavřené komerční nemocenské pojištění. To má sice tvrdé podmíny (zpravidla vyplácení dávek až od 43. dne pracovní neschopnosti - angínu si prostě odstonáte ze svého), ale pak už berete opravdové peníze a nikoliv almužnu. Výše těchto dávek je úměrná tomu, jak vysoké pojištění si zaplatíte. Ujišťuji vás, že tento systém vede k mizivé nemocnosti, jak vidím sám na sobě i na příkldech ze svého okolí.

A kdo si myslí, že OSVČ na daních šidí, není nic jednoduššího, než na něj polsat daňovou kontrolu. On si s ní už daňový poradce nějak poradí, od toho je také place.

Nu a je to. Netřeba se rozčilovat.
13. 10. 2011 | 14:21

Forrest Gump napsal(a):

Mě toho pan šéf ofiko taky moc nedá. Jestli za mě platí nějaké daně, to teda nevím. Ale dyško mi nechává a říkal, že to funguje stejně jako poslanecké náhrady. Tudíž že se to nedaní.
A prej když budu spořivý,za pár let i na pěkný baráček by to mohlo dát.
13. 10. 2011 | 14:26

mAC napsal(a):

sím, pán Stejskal, musím se nabonzovat, ještě jste mě nesmáznul pod dvěma blogy.

Sakra chlape, co je to s vámi? BDĚTE!!!
13. 10. 2011 | 14:41

kritik napsal(a):

Sobotko, zkuste někdy pracovat. Napřed jako zaměstnanec, pak po výpovědi, využijte to co jste se naučil, trochu se překvalifikujte (samozřejmě za vlastní) a staňte se OSVČ. Až přežijete a neumřete hlady, tak pak teprve mudrujte !!!
13. 10. 2011 | 15:20

SuP napsal(a):

No a TOHLE by tu chtělo vládnout!
13. 10. 2011 | 15:52

Yosif K napsal(a):

Pan LEX trefil socanssky hreb na hlavicku:
1) V Recku skutecne musi mit elektronickou pokladnu UPLNE VSICHNI.
2) V Recku take temer uplne vsichni sidi. Tam kde se neplati kreditkou - jako napriklad v nejake taverne 18 EUR za veceri, tak tam vam vypisi na pokladne 14 EUR a shrqbnou tech 18 EUR s nejakym vysvetlenim, ze vam daly 2 salaty po 5 EUR zadarmo, nebo lahev vina za 10 EUR zadarmo, takze vy vlastne platite 18 EUR za hodnotu 28 EUR atd atd.

Tyhle triky oranzova velkoburzoasie samozrejme nezna - Sobotka nechodi po tavernach kde se plati cash - nejspise bydliva v nejakych Sheratonech, plati platinovou kreditkou.....
a roznecuje tridni valku proti OSVC ktere v dilne nekde na rohu rezou sklo do oken, nebo socdemackym korytarum opravuji na vilce kanalizaci........
13. 10. 2011 | 16:09

Yosif K napsal(a):

Ha.... tridni valku OSVC zde vyhlasuje pan JUDr Sobotka - od doby promoce zijici z poslaneckeho platu a ucastnici blogu s politickymi nazory typickymi pro zamestnance ve statnich sluzbach. (Nerikam ze jsou parasiti - nekdo prece musi hlidat umelecke poklady nebo transparenty ve skladech ministerstva kultury.....)

Zamestnanci v soukromem sektoru se do OSVC az tak moc nenavazi - vedi ze se muze stat, ze se sami stanou OSVC a nebudou zit od vyplaty k vyplate ale od ZAKAZKY K ZAKAZCE...... coz je v dobe krize stress, ktery statni zamestnanci veru tazko chapou.......
13. 10. 2011 | 16:36

modrý edvard napsal(a):

Pane Sobotka, OSVČ platí minimální základ na zdravotní pojištění, bez ohledu na výši daní. To byste měl při svém vzdělání vědět (nebo si od toho snad platíte poradce, prachy jste na to dostal).
13. 10. 2011 | 16:45

zemedelec napsal(a):

Pane Hroznýš.
Naprosto pravdivě.
Také se nikdo neptá OSVČ,kde nabyl všechny potřebné papíry,doklady,školení,pracovní a ochranné pomůcky ,dopravní prostředky a stým spojené náklady.Podle profese,je toho hodně,pochopitelně obnovovat školení, zdravotní prohlídky,samozřejmě zaplatit.Kdežto u firem, to většinu platí majitel.Někdo tady plácá o té nemocenské OSVČ nesmysly.Už bylo potvrzeno, že nejvíce lze pobírat kolem 13tisic.
13. 10. 2011 | 17:18

pepík napsal(a):

odlišil bych tady 4 roviny

1) (ne)plnění očekávaného výběru

jasný omyl (kolikátý už v poslední době?) ministerstva financí. kritika veskrze oprávněná. dobrý hospodář by si měl nechat nějakou rezervu. opakované spoléhání se na 'nejlepší možnou variantu vývoje' už několikrát zklamalo.
2) daňové zatížení osvč

otázka, daně z příjmů je otázka politická. já osobně nevidím důvod, proč by měli být zvýhodnění oproti zaměstnancům. případné 'úlevy' bych - podle jednotlivých oborů podnikání - řešil pomocí odstupňované možnosti 'dát si do nákladů'.
3) platby osvč na zdravotní

minimální platy jsou svinstvo. měly by být procentuálně stejné jako u zaměstnanců. pokud člověk onemocní, dostane se mu stejné zdravotní péče, ať je osvč nebo zaměstnanec. není tedy důvod proč by jeden měl platit víde a druhý méně.
solidarita s těmi, kdo (momentálně) nemohou platit, nebo 'mají předplaceno' (děti, invalidé, důchodci, nezaměstnaí) je v pořádku. každý pracující by ale měl přispívat stejně (tedy stejným procentem z platu).

4) platby osvč na sociální

stát by měl vyžadovat od osvč platby vedoucí k získání nějakého minimálního důchodu na takové úrovni, aby se jeho příjemce nestal automaticky příjemcem chudinských sociálních dávek. to je podle mne největší riziko současného stavu - že osvč kteří jsou nezodpovědní, nebo 'kterým to nějak vychází' díky minimálnímu zdanění a odvodům spadnou po odchodu do důchodu pod hranici chudoby a stát/ostatní daňoví poplatníci - se na ně budou skládat.
13. 10. 2011 | 17:25

pravičák napsal(a):

Kdyby člověk dal na dojmy, tak by po přečtení mnoha komentářů myslel, že je to tady s daněma, rozpočtama a tak vlastně celkem v pohodě a ten hloupej socan hrozně plácá. A ještě by snad chtěl vládnout..to by teprve byl průšvih, co?
No jo, tak to nechme takhle, vždyť se zas tak moc neděje, kradlo se i před tím, krást se bude vždycky a navíc se krade všude, tak co. Není žádná záruka, že když tihle odejdou, tak se krást nebude. Navíc..ten Sobotka dělal dluhy, i když HDP rekordně rostlo, na to by se mělo myslet pokaždý, když bude hrozit vláda ČSSD. Několikrát už to bylo pěkně o fous. Třeba minule nebo jak Kubice tenkrát přišel tím drsným odhalením, to už bychom nejspíš dávno byli, jak se říká, v Řecku, fakt, socani mohli klidně vyhrát a vládl by PAROUBEK(!!) Ty dluhy, co by stihl Sobotka nasekat, z toho mám hrůzu ještě teď. Naštěstí, je Kubice ministrem, pěkně to hlídá, a co tenkrát odhalil, už neplatí a do Řecka nesměřujeme. Teda vláda se aspoň snaží tam nesměřovat, na rozdíl od ČSSD a komunistů. Ti by se váleli u moře hned - bez práce a za peníze podnikatelů. Teď si dělám trochu srandu. Není žádná záruka, že když tihle odejdou, tak se krást nebude, ale je celkem jistota, že když tihle budou pokračovat v téměř nicnedělání, tak se krást bude. Protože se mi zdá, že takový odhalení alá Kubice máme na talíři skoro každý týden, tak nevím, jestli se to Kubice neKubice pořád nezhoršuje. Jako já jsem si jistej, že pravicový myšlenky jsou lepší, o tom žádná, levičáci jsou mimo, s těma je to do Řecka nejrychlejší, to je všechno jasný, ale říkám si, jestli bychom neměli tuhle sebranku přece jenom vyhnat, když se to pořád zhoršuje. A kdyby se to nelepšilo pak, tak musíme ukecat levouny, že je potřeba vyhnat i ty další. Ale to bude hračka, poněvadž nám pomůžou noviny a pravicový idnes + aktualne.cz, který to mydlí hlava nehlava, napravo i nalevo. Nebo já nevim, co myslíte, kluci, fakt to necháme takhle a budeme doufat, že protikorupční opatření nakonec budou a navíc že budou fungovat?
13. 10. 2011 | 17:46

Xury napsal(a):

Pro pepíka:
ad 1)nevím,jak chcete odhadovat skryté ztráty, které si i OSVČ mohou odepisovat od daňového základu po dobu několika let.
ad 2) pokud to nechápete,tak je to tím, že jste nikdy jako OSVČ nepodnikal,jinak byste něco takového nemohl napsat.
ad 3) a 4) nepochybně je možné jim nastavit minimální platby (bez ohledu na zisk) na úrovni řekněme minimálního platu, ale výsledek bude,že přejdou do šedé zóny a navíc budou brát soc. dávky.
13. 10. 2011 | 19:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě napsán celý velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 10. 2011 | 19:59

Zdenda napsal(a):

Pravičák:
Sobotka mele páté přes deváté, protože mu není jasné (nebo se bojí to říct), že problémy ČR jdou ruku v ruce s problémy současného světového kapitalismu a je úplně jedno, jak se k tomu naše OSVČ nebo vláda postaví. Situace, kdy se světové bohatství soustřeďuje v rukou nadnárodních finančních gigantů a zbylá část světa chudne, nemůže dopadat jinak a musí být vystřídána jiným systémem rozdělování světového produktu. Proto nutně v budoucnu nastane doba, kdy se na tzv. "pravičáky" budou lidé chodit dívat jako na raritu. Tak si to zatím užívejte a pořádně to těm Sobotkům a pod. nandejte!
Zdravím vás a přeji dlouhá léta.
13. 10. 2011 | 20:56

vaclko napsal(a):

Sobotka má na 99% pravdu. Podnikám od roku 1992, úspěšně, na rozdíl od většiny zdejších pologramotných "diskutujících" šizuňků vím o čem mluvím. Člověku je z toho na zvracení....
13. 10. 2011 | 21:35

Yosif K napsal(a):

pane Vaclko - v cem ma Sobotka pravdu?
Ze by OSVC mohli platit vic?
Jak kdo - vy jste treba nadprumerne uspesny OSVC.
Znam take OSVC typu samostatny zednik, autoopravar, sadrokartonar atd.
Zkuste je vice pridusit - stejne az nich vic nevydusite. A nedelejte si iluze, ze je nekdo potom zamestna na dobu neurcitou.....

Respektive pokud Sobotka vyhraje volby a pridusi OSVC (jakoze bohuzel vyhraje), bude jenom vice nezamestnanych. Mozna o to mu jde - mit vice nezamestnanych a rozsirit tak oranzovou volicskou zakladnu.......
13. 10. 2011 | 21:48

pepík napsal(a):

xury

ad 1) proto moje narážka na dobrého hospodáře. pokud se příjmy nedaly odhadnout, tak se měl držet více pří zemi. což by udělal (podle mne) každý rozumný člověk.

ad 2) od vás bych čekal nějaký logický argument. a ne hlášku typu 'kdo to nezažil nemůže posoudit'. pokud nějaké máte, zkuste mě přesvědčit.

ad 3) a 4) otázka je, jestli se vyplatí některé osvč za takových podmínek - kdy se sami se neuživí, ostatní (zvl. zaměstnanci) je musí dotovat - 'nechat podikat'.
to vede jednak k pokřivení pracovního trhu v současnosti a jednak k odsunutí problémů do budoucnosti, kdy tito lidé sice nejsou příjemci sociálních dávek ihned, zato ale pravděpodobně v budoucnu (pokud nedokáží zaplatit odvody ani na úrovni min. mzdy (což se mi mimochodem zdá být dobrý nápad), aby se dokázali zajistit pro případ nemoci a stáři).
pokud by se ukázalo, že takových osvč je velké množství, pak je to problém, který je rozhodně lepší pokusit se vyřešit ihned, než před ním zavírat oči a pomocí skryté dotační politiky (ve zdravotnictví schází peníze --> je třeba zvýšit odvody zaměstnanců <-- aby osvč nadále mohli platit minimum) ho odsouvat do budoucnosti.
13. 10. 2011 | 22:23

Da.Rock napsal(a):

Sobotka má pravdu. Jako OSVČ to vidím na vlastní oči. Někdy se až stydím kolik odvádím ve srovnání s obdobně vydělávajícími zaměstnanci. A proto podporuji návrhy na obnovení progresivního zdanění, úpravu stropů a vůbec odstarnění většiny zhůvěřilostí vzniklých za modrých vlád.
13. 10. 2011 | 22:50

Stan napsal(a):

Pane předsedo, nabízím ještě několik titulků na budoucí blogy:

Kam zmizela daň z příjmů právnických osob? (asi tak za týden)
Proč bude DPH 25 %? (asi tak za měsíc)
Kde se vzal deficit 200 mld. Kč? (asi tak za 3 měsíce)
Kam zmizela daň ze zvýšené DPH? (asi tak za rok)
Kam zmizel Kalousek? (doufám, že co nejdříve)
13. 10. 2011 | 23:20

karl marx napsal(a):

OSVČ jsou Bohouškovi oblíbení obětní beránci. Už když byl min fin, nahnal jich desetitisíce na úřady práce zavedením minimální daně.
Postup je takový: zlý policajt (pravice) různými kejkly se zákoníkem práce a opatřeními ke snížení mzdových nákladů udělá ze spousty lidí nezaměstnané. Ti pak svoji dřívější práci dělají jako OSVČ, jenže za 2/3 původních peněz. Pak přijde hodný policajt (Bohoušek) a zdaní jim i to, co nemají.
Systém nemá chybu, jen je otázka, jestli se OSVČ na rozdíl od osla z bajky naučí nejíst.
14. 10. 2011 | 00:56

Karla napsal(a):

Bývalý ministr financí a právník, který si plete daň z příjmu s povinnými odvody na zdravotní a sociální pojištění a směšuje povinné platby samostatně pracující osoby s povinnými platbami osob, které zaměstnávají jiné pro dosažení vlastního zisku (zamestnavatelé fyzičtí i právničtí) je snad nesvéprávný.
----------------------
Každopádně žádný samostatně činný "osob", který zřídil jediné své pracovní místo ( a ani firmu pro 30 lidí), neobdržel na ně ze státního rozpočtu 1,25 mil. Kč jako "investiční pobídku" - tak jako mnohé velkozaměstnavatelské firmy na každé místo pro zaměstnance. Cenu svého pracovního místa, zajištěnou z rozpočtu, by si měli mnozí zaměstnanci tedy také připočíst..A kolik takových zaměstnavatelů už vystřídali.
Která ta obvykle právnická zaměstnavatelská osoba odvedla státu víc, než od státu dostala ( levné pozemky, levné budovy, infrastruktura, zaškolování a rekvalifikační kursy na účet státu, úlevy na daních, vyplácení mzdy ve stravenkách bez sociálních a zdravotních odvodů, odstupné zaměstnancům v případě krachu atd... to by mě zajímalo.. to jsou všechno náklady za zaměstnanost.
Tak mi v tom světle připadají OSVČ nevinní, jako skřivánci...

Bezpochyby ale postupně naplníme ten státní rozpočet z pokut, které ti OSVČ zaplatí za měsíce, kdy si jejich práci nebude z nízkých mezd moci dovolit dost zákazníků, aby po odečtení nákladů a daní ze zisku ještě udrželi svou živnost a svůj život, ačkoli už nevydělají ani na povinné odvody na své ošetření, ani na své důchody, z daní exekutorů a daní z platů zaměstnanců MPSV, MF, MPRO,MMH..atd.

Ale třeba jim půjčí úvěrové společnosti divokých privatizátorů, kteří vnesli do ekonomiky své šedé hřivny.. A možná OSVČům po zabavení a levném přerozdělení jejich aut, nářadí a bytů někteří z původně dotovaných velkozaměstnavatelů pronajmou i bytový fond, který po několika úspěšných kraších od státu levně nakoupili.. a stát jim na ty nájmy něco doplatí. No, a oni si pak jako bohatí nezaměstnaní ze sociálních dávek koupí všechny ty výrobky, které jsou zaměstnavatelé schopni s minimálními náklady na své zaměstnance dát na trh...
Jo, kdo umí, ten umí...

Samozřejmě přeháním, protože v tom aby se pes vyznal- možná, že neprůhlednost je smyslem práce politiků a bankéřů, hezky komentovaný chaos ve vzorcích smyslem práce ekonomů, výroba hald recyklovatelného odpadu smyslem života - alespoň to tak vypadá...8-).

Jinak mám za to, že Stan se k věci vyjádřil úplně nejvýstižněji...
14. 10. 2011 | 03:36

Karla napsal(a):

Bývalý ministr financí a právník, který si plete daň z příjmu s povinnými odvody na zdravotní a sociální pojištění a směšuje povinné platby samostatně pracující osoby s povinnými platbami osob, které zaměstnávají jiné pro dosažení vlastního zisku (zaměstnavatelé fyzičtí i právničtí) je snad nesvéprávný.
----------------------
Každopádně žádný samostatně činný "osob", který zřídil jediné své pracovní místo ( a ani firmu pro 30 lidí), neobdržel na ně ze státního rozpočtu 1,25 mil. Kč jako "investiční pobídku" - tak jako mnohé zaměstnavatelské firmy na každé místo pro zaměstnance. Cenu svého pracovního místa, zajištěnou z rozpočtu, by si měli mnozí zaměstnanci tedy také připočíst., A kolik takových zaměstnavatelů už vystřídali.
Kolik těch obvykle právnických zaměstnavatelských osob odvedlo státu víc, než od státu dostaly ( levné pozemky, levné budovy, infrastruktura, zaškolování a rekvalifikační kursy na účet státu, úlevy na daních, vyplácení mzdy ve stravenkách bez sociálních a zdravotních odvodů, odstupné zaměstnancům v případě krachu atd...), to by mě zajímalo.. to jsou všechno náklady za zaměstnanost.
Tak mi v tom světle připadají OSVČ nevinní, jako skřivánci...

Bezpochyby ale postupně naplníme ten státní rozpočet z pokut, které OSVČ zaplatí SSZ ap. za měsíce, kdy si jejich práci nebude z nízkých mezd moci dovolit dost zákazníků, aby po odečtení nákladů a daní ze zisku ještě udrželi svou živnost a svůj život, ačkoli už nevydělají ani na povinné odvody na své ošetření, ani na své důchody a doplníme ho z daní exekutorů a daní z platů zaměstnanců MPSV, MF, MPO, MMH..atd.
Ale třeba jim půjčí úvěrové společnosti divokých privatizátorů, kteří vnesli do ekonomiky své šedé hřivny .. A možná OSVČům po zabavení a levném přerozdělení jejich aut, nářadí a bytů někteří z původně dotovaných velko-zaměstnavatelů pronajmou i bytový fond, který po několika úspěšných kraších od státu levně nakoupili.. a stát jim na ty nájmy něco doplatí. No, a oni si pak jako bohatí nezaměstnaní ze sociálních dávek koupí všechny ty výrobky, které jsou zaměstnavatelé schopni s minimálními náklady na své zaměstnance dát na trh...
Jo, kdo umí, ten umí...
Samozřejmě přeháním,pokud se mi zdá, že neprůhlednost je smyslem práce politiků a bankéřů, hezky komentovaný chaos ve vzorcích smyslem práce ekonomů, výroba hald recyklovatelného odpadu smyslem života ...8-).

Jinak mám za to, že Stan se k věci vyjádřil úplně nejvýstižněji...
14. 10. 2011 | 03:48

aagar napsal(a):

Je snad jasné, že pan Sobotka je přece takybolševik, jako všichni poslanci parlamentních stran. Jenom jinak mluví, než takzvaní pravičáci. Myslí a koná ve svůj prospěch a hlavně ve prospěch obchodů, ktreré komusi nahoře zaplatí náš stát. Je to stejné v Evropě i ve zbytku průmyslového světa. Světový imperialismus vítězí a jeho "peníze bez těla" nemají hranic.
Proto vadí vlastenectví, odbory, jiný názor, než ten tlačený sdělovacími médii.
Kdo ví, co se děje v USA, na Islandu, ve Španělsku, Tunisu...?
Jeden každý OSVČ je mnohonásobně přínosnější, než kterýkoliv úředník tohoto státu, každého státu! Proč se nestará, co občanům přináší "naši" úředníci.
Opravdu je potřebujeme? Vždyť úředníka potřebuji, jen musím splnit požadavky jiného úředníka. Miliardy lidí nemají Občanské průkazy, řidičské průkazy, pasy, povolení, vyjádření, a také žijí.
14. 10. 2011 | 05:35

Xury napsal(a):

Pro pepíka:
ad 2) vzhledem k tomu, že jsem zaměstnanec a do situace OSVČ jsem mohl nahlédnout jen "na vedlejšák" případně nepřímo u přítelkyně nebo mých známých, tak nepochybně nenapíši všechny rozdíly. Nicméně je snad každému už jasné, že OSVČ je ve zcela jiné situaci než zaměstnanec, který se v drtivé většině případů stará jen o ten svůj malý díl práce a nic jiného. Skončí ve stanovenou dobu a práci může pustit z hlavy. Když onemocní tak firma funguje dál a on se může vrátit zpět aniž by poznal, že nebyl v práci. OSVČ si velmi často nemůže ani dovolit onemocnět, protože jej to poškodí na dobu delší než je délka nemoci. Navíc si musí zajišťovat všechno sám od kancelářské sponky po prodej a marketing.
Samozřejmě můžeme říct, že tito lidé nemohou podnikat (pokud nevygenerují dostatečné příjmy), ale jak jsem už psal ti lidé se přesunou do šedé ekonomiky a budou navíc brát soc. dávky. Nebo přejdou do stavu nezaměstnaných. Nemyslím si, že na tom stát vydělá. Určitým řešením by mohlo být snížení paušálů, ale na druhé straně doprovázené snížením vedlejších nákladů práce - hlavně odstupné při propuštění (např. podle dánského vzoru).
14. 10. 2011 | 08:21

friedrich engels napsal(a):

Rovnátkový Bohoušek je význačným obdivovatelem snad největšího lháře a válečného štváče druhé půle XX. století, Tonyho Blaira. Člověka, na kterého britové plivou na ulici.
Pomatená (placeně a záměrně) Blairova ekonomická politika učinila Británii totálně závislou na finančním průmyslu jako feťáka na heroinu.
Stát za jeho vlády omotaly chobotnice zbrojních a bezpečnostních megakorporací. Pokusil se ze země svobodných a nezávislých lidí udělat policejní stát, kde se fízlové místních úřadů hrabou lidem v popelnicích a kde dvanáctileté školačky stráví čtyřiadvacet hodin v policejní cele, protože si stěžují, že nerozumí svému spolusedícímu (který jinak než urdu nemluví).
Tony Blair byl a je agentem těch největších boháčů, kteří po téhle Zeměkouli chodí. A Bohoušek by rád taky, proto považuje za potřebné močit na prsa těm, kdo jsou na úplně dolním konci potravního řetězce, OSVČ.
14. 10. 2011 | 08:48

patriot napsal(a):

Úvahy celoživotního politického parazita, který z daní jiných žije a sám žádné reálné daně neplatí…

Sobotko, jako celoživotního daňového poplatníka mne spíše zajímá:
Kam zmizelo 2 000 miliard rozkradených levotočivými a pravotočivými gangstery za posledních 22 let?
14. 10. 2011 | 09:16

ramirez sanchez napsal(a):

První dekády XXI. stol., Bedřichu. Čti to po sobě někdy.
14. 10. 2011 | 09:34

pepík napsal(a):

Xury

stejně jako "každému" je i mě jasné, že osvč a zaměstnanci jsou v jiné situaci. nicméně ji vnímám poněkud jinak než vy.

jak situace zaměstnance, tak osvč má své klady i zápory. např.:
osvč
vyšší rizika x potenciální zisky
vyšší nasazení (organizace práce, vybavení, shánění zakázek) x možnost uspořádat si prac. dobu podle svých potřeb + možnost odpisu nákladů

zaměstnanec
nižší riziko x nižší podíl na zisku
pevná prac doba x nemožnost přizpůsobení idividuálním potřebám
zaměstnavatel dává k dispozici pracoviště x nemožnost jakýchkoliv odpočtů (např. doprava)

osvč nese - jako každý podnikatel - zvýšená rizika, ale to je na druhé straně kompenzováno tím, že mu náleží veškerý zisk. taková jsou rizika každého podnikání.

neříkám, že stát nemá osvč nijak podporovat, ale musí to být rozumně a s mírou (např. daňové úlevy/osvobození v počátcích podnikání a pod.).
*************************************************************

ad 3) + 4)
vidím, že se asi neshodneme.

chápu váš pohled, ale - jak jsme napsal výše - nemyslím si, že je pro stát (občany) dobrým řešením aby jedna část obyvatelstva (zaměstnanci)dotovala jinou (osvč) po celý její produktivní věk.
navíc za situace, kdy - vinou nízkých příjmů (zaměstnanci evidentně nedokáží odvést do systému tolik, aby zaplatili zdrav. péči/důchody dětem, studentům, důchodcům i osvč) - může dojít ke kolapsu sociálního a zdravotního systému.

co se týče inspirace dánskem. nic proti, ale musela by se převzít celá funkční část jejich systému se vším všudy.
taková inspirace jako u jednotné sazby dph - kdy bylo cudně zamlčeno, že i tam jsou některé věci od této daně osvobozeny a bez ohledu na celkový kontext a celkovu odlišnost českého a dánského daňového systému - nemá smysl.
14. 10. 2011 | 10:32

Cestovatel napsal(a):

Vy máte koho osočovat z finančního neumětelství, když jste byl jeden z nejhořších minustrů financí od roku 1989 za jehož úřadování rozpočet v roce 2003 byl -109 miliard a v roce 2006 -97 miliard.

Lžete že v letech 2005 a 2007 byly rozpočty přebytkové. To jsou zas ty vaše podvody z čísly

2005 -56 miliard
2006 -96 miliard
2007 - 66 miliard
http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_rozpo%C4%8Det_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

Tak jaký přebytkový rozpočty. Přebytkový rozpočet jsme měli naposledy v roce 1995.
14. 10. 2011 | 11:28

pepík napsal(a):

cestovatel

"... byly tři roky po sobě, mezi lety 2005 až 2007, pololetní rozpočty vždycky přebytkové." s důrazem na POLOLETNÍ.
14. 10. 2011 | 11:50

Jana Nováková napsal(a):

Dobrý den pane Sobotko,
jsem Vaše zastánkyně, ale tohle jste trochu přehnal.OSVČ, která vydělá průměrnou mzdu, dá veškeré ostatní prostředky na náklady spojené s případnou nemocenskou, zálohy a neplacenou dovolenou, minimální mateřskou a pod.Jste nespravedlivý k lidem na volné noze, kteří nejsou závislý ani na zaměstnavateli, ani na státu a daňová úleva je minimálním bonusem za všechny ty nervy.Samozřejmě, že OSVČ s příjmem 100000 má jiné možnosti, ale lidé s průměrnými a nižšími příjmy, kteřých byste se měl zastávat, zde vyloženě očerňujete. Jsem hluboce zklamaná!!!!
14. 10. 2011 | 12:50

kovar napsal(a):

To Jana Nováková:
Já zase považuji za nespravedlivé, když jako zaměstnanec platím OSVČ lékařskou péči, školy jejich dětem a důchody jejich rodičům.Tak se konečně postavte na vlastní nohy, přestaňte furt skuhrat, jací jste chudáci, nic nodvádějte, ale nic za to ani nechtějte.
14. 10. 2011 | 13:14

JARLE HALSNES napsal(a):

Milá paní Nováková,
Váš vztah s panem Sobotkou komentovat nebudu, ale rozdíl v daních a platbách za zdravotní a sociální pojištění je mezi zaměstnanci a OSVČ obrovský. Moje červencová výplata: Superhrubá mzda 47698,-kč. Čistá mzda 27461,-kč. Státu odvedeno 47698-27461=20237, tj.42,427%. A k tomu, milá paní, si připočtěte bratru 14%DPH (v ČR není jednotná sazba, odhaduji tedy vážený průměr), vyjde Vám zdanění kolem 50%.
OSVČ tolik neplatí ani náhodou - živnostenský list ostatně pořád ještě mám, a pamatuji se poměrně přesně, co a jak jsem platil z příjmu z živnosti, provozované souběžně se zaměstnáním.
OSVČ přitom nelze zaměňovat s podnikateli. podnikatelé, kteří skutečně vytvářejí pracovní místa a rozvíjejí firmy, jsou obvykle společníci S.R.O., nebo akcionáři akciových společností. OSVČ zaměstnávající stovky či tisíce lidí bych rád viděl...OSVČ s miliardovým obratem je také celkem vzácnost :-)
14. 10. 2011 | 13:30

Holubář napsal(a):

kovar + JARLE HALSNES:
Můj dědeček říkával, že kdo je vůl ať tahá.
Měl pravdu?
14. 10. 2011 | 14:15

JARLE HALSNES napsal(a):

Hlubář:
Měl. Jenže problém je v tom, že když se rozhodneme nebýt volové, některé věci prostě nebude možné vyrábět. Opravdu si nedovedu představit letadlo vyrobené OSVČ.
Ve státě, který rozumně funguje musí plati základní pravidlo: cena práce nezávisí na právní formě subjektu, který ji odvedl. Když se tedy, dejme tomu, nechám ostříhat, musí mi být jedno, jestli je kadeřnice, která mne stříhala, zaměstnankyní firmy, nebo OSVČ. A té kadeřnici by ve finále mělo také zbýt stejně.
Český pastát ovšem toto úpravidlo nectí - příživnostníci jsou celkem spolehlivá skupina voličů tzv. pravicových stran v čele s ODS.
14. 10. 2011 | 14:32

rohlík napsal(a):

Nevěřím, že by stát, tedy firma, na tohle v roce 2011 přistoupil. Asi jsem naivní.
15. 10. 2011 | 01:58

Yosif K napsal(a):

Pane Jarle Halsnes - to ze jste se rozhodl nevyuzit slechetne nabidky danovych der pro OSVC nachystane krveziznivymi upirskymi pravicovymi ministry muze mit jen dve priciny:

1) budto jste ohromne slechetny clovek, ktery rad plati dane
2) nebo jste normalni clovek ktery podvedome radeji plati vyssi dane, ale preferuje socialni jistotu ziti od vyplaty k vyplate nez od zakazky k zakazce................
15. 10. 2011 | 10:57

stanislav napsal(a):

pane Sobotko,
pokud chcete národu něco sdělit, jděte rovnou k věci a vynechte tu bolševickou propagandu. Pomohlo by, kdybyste dokázal formulovat stručněji - nedá se to číst. Forma Vašeho projevu je ubohá.

Co se týče obsahu, položte si otázku, zdali Vy sám nemáte máslo na hlavě.
Co děláte vy poslanci pro občany tak významného, abyste si za to vypláceli tak nehorázné platy?
Bez uzardění si necháte vyplácet různé náhrady v plné výši i když k tomu není věcný důvod.
Nevykazujete a nedokládáte skutečné použití náhrad, z toho, to co vám zůstane neodvádíte daň z příjmu, soc. a zdrav. pojištění. Jediné, co vás zajímá, jsou dobře placená místa ve statutárních orgánech podniků.
A co vaše docházka na pracoviště (do sněmovny)?
Jste nemocní a přitom berete plat v plné výši! Za co? Když je nemocný OSVČ, nedostane nic.
Když se vám nechce, prostě tam nejdete, ale plat si necháte vyplati plné výši, jako byste tam byli! Jako např. Váš spolustraník Hašek. Za co, soudruzi?
Jsou mezi vámi i takoví, kteří si z náhrad pořídili byt nebo barák! A je mezi vámi spousta takových, pro které je jejich plat poslance nevýznamný vzhledem k ostatním příjmům. Zajímá Vás, zdali tyto příjmy řádně přiznali a zdanili? Proč o ně neprojevujete stejně dojemnou starost jako o OSVČ? Není to tím, že jste jedním z nich?
Udělejte si nejdříve pořádek na vlastním pískovišti, než se začnete otírat se o lidi, kteří na rozdíl od Vás denně pracují, aby se uživili!
05. 02. 2013 | 11:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy