Jak se činí IZIP-koalice…

19. 10. 2011 | 07:53
Přečteno 3344 krát
Trávím teď hodně času objížděním republiky a diskusemi (pod názvem „Mluvte nám do toho“) nad návrhy nového programu ČSSD, který má odpovědět na dvě klíčové otázky. První - jak z krize. Druhá - jak napravit nespravedlnosti a chyby, které se tu nashromáždily za poslední roky pravicového vládnutí. Ne, že bychom nepředkládali návrhy už teď, ale je výhodou opozice, že může využít volebního mezidobí a hledět dál dopředu. Může uvažovat koncepčněji. Může si vzpomenout, kdy dosáhla největšího ohlasu, když měla sama vládní odpovědnost. Může se poučit z chyb vládních stran, a pochopitelně nejen z nich, i z těch vlastních.

Největší ohlas měla naše obrana veřejných služeb, které byly budovány po generace a jsou důležitou složkou životní úrovně – spolehlivé zdravotnictví, kvalitní školství, záruky pracovní kariéry, dostupné bydlení a slušné zabezpečení seniorů. Jsou to cíle, ke kterým je mnohdy daleko, ale musíme jít směrem k nim, nikoliv zpátky. Platy jsou často mizerné, ale když má člověk naději, že v nemoci se bude rozhodovat podle toho, co mu pomůže, ne podle toho, kolik má, je i ten skromný život přijatelnější. Proto jsme tak rozhodně vystupovali proti zdravotnickým poplatkům, protože jsme je považovali za nácvik komercionalizace zdravotnictví, věci pro nás naprosto nepřijatelné. A měli jsme pravdu. Julínkovy poplatky dnes následuje Hegerova už plně pacientem hrazená „ekonomicky náročnější“ péče a snaha řídit zdravotnictví jen na základě rozpočtů pojišťoven.

A proto ČSSD tak rozbouřil konflikt kolem pronájmu zadlužené nemocnice v Novém Jičíně. Všichni vědí, že jsem se to snažil moravskoslezskému hejtmanu Jaroslavu Palasovi rozmluvit, ale víc jsem udělat nemohl, než upozornit na jednoznačně formulovaný program strany, za kterou kandidoval. Předseda demokratické strany není všemocný, a ani není o co stát. Když jsme si to pak ve vedení ČSSD rozebírali, bylo jasné, že musíme zasáhnout už na začátku mechanismu, který pak vede k podobným koncům, třeba i neodvratně. Každá veřejná nemocnice, která se ocitne v hledáčku soukromého investora, je totiž připravována na privatizaci v předstihu řady let. Nejprve se pronajmou všechny lukrativní obory a zařízení, které nemocnici vydělávají. Pak se nemocnice zbaví prádelny, lékárny a kuchyně. Postupně začne hospodařit se ztrátou a kumulovat dluhy. Situace pro zachránce, v podobě soukromého podnikatele ve zdravotnictví, který kraj či obec „zbaví“ starostí, je tak připravena. Přesně tak to bylo i v Novém Jičíně. Natrávení nemocnice privatizací proběhlo ještě před rokem 2008, za vlády ODS, ale nové vedení kraje, které přišlo po minulých krajských volbách, už na to nenašlo adekvátní reakci. Jsem rád, že jak předsednictvo ČSSD, tak nedávné jednání ÚVV jednoznačně odmítlo snahy privatizoval páteřní krajská a státní lůžková zdravotnická zařízení a doufám, že podobná situace jako v NJ se již nebude v krajích, vedených ČSSD opakovat.
Záleží ale na tom, jestli ČSSD udrží a posílí svůj vliv. Stínový ministr zdravotnictví David Rath to popsal při vystoupení v Poslanecké sněmovně: Proč vyvíjí Marek Šnajdr z ODS takový tlak, aby z českého právního řádu zmizel zákon umožňující zřizování neziskových nemocnic? Mají plán někdy v budoucnu tyto nemocnice privatizovat.
Nebo vznikají dluhy v nemocnicích opravdu jen proto, že je ve zdravotnictví málo peněz? V České republice zdravotnictví dostává o třetinu méně než v Rakousku a Německu, tam je to 10,5 procenta HDP, u nás 7 procent HDP. To, že přesto poskytuje slušné služby, je vykoupeno tím, že čeští zdravotníci mají zhruba třetinový plat ve srovnání se západními kolegy, budovy jsou zastaralé, často chybí i potřebný personál a nahrazuje se to nekonečnými přesčasy. Peněz je třeba přidat, minimálním cílem sociální demokracie je zvýšit podíl zdravotnictví na 8 procent HDP a potom v horizontu několika let tento podíl ještě mírně zvýšit. Detaily probíráme v programových tezích k reformě zdravotnictví, kterou najdete na adrese www.reformycssd.cz. Takže – přidat peníze, ale taky zrušit tunely.

Na téma zdravotnických tunelů se velice poutavě mluvilo na středočeské konferenci ODS. Zpozorněl jsem, když nový předseda Petr Bendl charakterizoval skupinu svého soupeře Petra Tluchoře jako IZIP-koalici. I Bendlovi je jasné, že IZIP není dobrá visačka a že mu pomůže položit soupeře na lopatky. Na druhou stranu, je to visačka celé ODS.
IZIP, tato průměrná internetová aplikace pro zaznamenávání zdravotnických údajů, kterou používá jen minimum lékařů, už stála Všeobecnou zdravotnickou pojišťovnu miliardu korun. Vznikla takříkajíc incestem, protože VZP ji vnutili dva členové zdravotního výboru sněmovny, Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, oba za ODS, tedy ti, kdo mají jménem lidu na správnou činnost VZP dohlížet. O co méně se systému dařilo, o to lepší to byl penězovod. Podle informací Mladé fronty Dnes, v roce 2009 si rozdělilo devět zaměstnanců firmy IZIP odměny ve výši 59 milionů korun. Každý si průměrně vydělal 546.000 korun hrubého měsíčně. Kam se hrabou ombudsman Českých drah a guvernér ČNB dohromady. Pracovat pro IZIP, to je jiná kariéra…
Na tuto monopolní rentu pro partičku internetových kutilů si VZP zadělala hned na začátku, když do tendru na elektronickou zdravotní knížku vyzvala jediného uchazeče – IZIP. Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže to označil za nezákonné a roku 2006 za to VZP vyměřil astronomickou pokutu 800 milionů korun. Zdálo se, že IZIP je na zrušení, ale teď se vynořila návnada na další miliardy, které by mohly být odsáty formou arbitráží, protože majitelé, teď už europoslanci za ODS, do toho na poslední chvíli zatáhli i zahraniční partnery.

Podívejme se, koho „spravedlivý“ Petr Bendl (jinak též aktivní privatizátor středočeských nemocnic) řadí do IZIP-koalice. Vedle Tluchoře je to také Luděk Rubáš, Milan Cabrnoch, Marek Šnajdr. O tvůrci penězovodu IZIP Cabrnochovi jsme se už zmínili. Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr je předsedou správní rady VZP, takže trik s bleskovým prodejem do zahraničí jde i za ním, přinejmenším v rovině politické odpovědnosti. Do stejné skupiny Bendl řadí také někdejšího ministra zdravotnictví Luďka Rubáše. Na toho se snaží shodit také jiný skandál z časů svého hejtmanování, prodej nemocnice v Brandýse nad Labem spekulantům za desetinu ceny. Ti neváhali, odprodali vše cenné, nemocnici ještě víc zadlužili, a pak se jí zbavili. To nejlepší nakonec – peníze skončily u pokladníka brandýské ODS Radka Kundráta, jak informoval Týden. Stalo se to „za mými zády“, stěžuje si Bendl. Tluchoř to Bendlovi jistě vrátí a popíše, jak se za Bendlova hejtmanování privatizovaly jiné nemocnice, třeba ta zcela státem opravená v Hořovicích a v dalších středočeských městech.

Sociolog Jan Keller neváhá srovnávat neoliberální model, kterým se naše pravice řídí, s „mafianizací ekonomiky“. Mafiáni poskytují ochranu za úplatu, ale aby měli dost zakázek, sami nejistotu pečlivě udržují na potřebné úrovni. Neoliberální ekonomika to dělá kromě jiného osekáváním sociální státu. „Nejprve je vyvolán strach o budoucnost, zároveň se vzbudí sen o zajištěném zítřku a nabídne se ochrana v podobě soukromého fondu,“ píše Keller v brilantní úvaze Tunel na konci světla, která vyšla v Právu a dál se spontánně šíří po všech webech. Klienty méně solventní chce přimět, aby se v nich pojistili přímo ze zákona. Nejvyšší úsilí v tomto směru je vyvíjeno v oblasti zabezpečení na stáří a ve zdravotnictví, protože zde protéká zdaleka nejvíce peněz, upřesňuje Keller a pozastavuje se nad paradoxem, že právě ty instituce, které po zhruba sto let kompenzovaly zaměstnancům jejich podřízenou pozici, se mají proměnit v nový zdroj zisku pro majitele velkého finančního kapitálu. Vidí v tom pokus o tunelování budoucnosti.

Jeho názor plně sdílím a zaměřuji připravovaný program ČSSD k tomu, abychom tento trend se vší vážností zvrátili.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marie Holá napsal(a):

Za dvacet let se skutečně podařilo garniturám, které vládly od r. 1990 tento stát zlikvidovat. Zemědělství, školství i zdravotnictví, které byly na světové úrovni, naučili lidi se bát o práci a chleba. Bez ohledu na to, že je volil lid, považují jej za chátru a hospodaří způsobem opravdu likvidačním. Stydím se za představitele našeho státu, stydím se za lidi, kteří si přestali vážit ostatních. Demokracie jednoho končí tam, kde začíná demokracie druhého, a to by si měl každý, i prezident, uvědomit.
19. 10. 2011 | 08:26

Burák napsal(a):

Líbí se mi, že jediní se trochu perete za lidi!? :-)
Ideální by bylo vrátit zdravotnictví, školství a jiné výdobytky pro lidi na úroveň předšnajdrovskojulínkovskou a před dobešovskobátorovskou?
Ve školství se zdál dobrý Ondřej Liška, např.
Pokud se tam znovu nedostanou "spolčením", je třeba začít z o p a č n é h o
konce?
Dodanit bohaté, vč. kdovíjak nabytého majetku nad 7 mil. nemovitosti,
100 mld ulitých v zahraničí, (hlásal John před volbami),
zrušit akcie v z. podobě,
zrevidovat, proč je 11 500 firem v daňových rájích, když jsou zde nejnižší daně!? a dát to dopořádku.
Problém je v nárůstu trafik za 22 let,
až 400 zbytečných firem v Praze, napojených na stát (zdroj Deník),
audity na ministerstvech: příklad, za p. Rychetského bylo na MS 150 zam. a vše si dělali sami, nyní 300 a zakázky za 100vky mil se zadávají (li) P. Němcům atp!? Zákon o st. službě!?
Zrušit odměny statisícové, můžou být rádi, že mají místo a plat, též zbytečně veliký.
V době, kdy země je zadlužena t. 2 biliony, tak asi pracovali š p a t n ě!?
Dát dopořádku zákony, vč finanční, hmotné a trestněprávní odpovědnosti!
A ostatní zákony chybějící 22 let, je tristní že dosud nejsou!
Proč jste je dávno nepřijali!? Proto vám véčkaři vzali vítr z plachet
a opsali od vás vějičky na lidi?
Ruší se policie, vrtulníky, atd? Julínkovi zdr vrtulníky jsou mn. zdražší? Chyba je omezení státních služeb, tyto přelité do soukr. služeb, ale n a p o j e n é na s t á t = mnohem dražší!?
Zrušit symboly lhaní a korupce! Vč. nejvyšších?
Nechceme nové strany, ani přeběhlíky, ale právní rámec a s l u ž b u
pro lidi!? :-)
Až 3 biliony rozkradli politici!? (dle st. MV p. J.) k d e j s o u??????
Špatně jsou i st. zakázky neprůhledné
a veškeré přerozdělování st. peněz, je třeba omezit a přehodnotit.
V Británii si můžeš rozkliknou náklady na ministerstvech do poslední tužky!
A zde MF ztácí a ztrácí, ne-li def., nic není průhledného, jenom daně, daně, zdražování a Kalouskovy d l u h y a složenky! Proč nenese odpovědnost!?
Lidi se ptají, kdo je volil? Praha je stát ve státě!
19. 10. 2011 | 08:36

Baba Jaga napsal(a):

Z ČSSD za celou dobu užívání IZIPu nebyl ve zdravotním výboru sněmovny a třeba i ve správní radě VZP nikdo? Že by nehospodárnost uzavřených smluv nebylo vidět a nebo je v zápisech uvedeno, že na ni bylo upozorňováno? Já jako "klient" zdravotnictví vidím provázanost dokumentace jednoznačně jako přínos, že se zavádí dlouho a za drahý peníz je už jiná story.
19. 10. 2011 | 09:00

stále rebel napsal(a):

Pro Baba Jaga.
Prozraďte nám, kolik jste našemu zdravotnictví díky používání IZIPu ušetřila. Pokud to něco přineslo vám, tak bych navrhoval, abyste si to platila a je to vyřešeno.
19. 10. 2011 | 09:15

český maloměšťák napsal(a):

Mareček a podobná individua si udělali z eráru burzu, na které hýbají díky svému vlivu cenama a na které používají páku, kterou jim financuje erár.
Pak levně kupují. A draze prodávají. Nebo levně prodávají - za drahé /každá koruna, která jde takovým individuím je drahá/ provize.
TOTO oni považují za kapitalismus.

Jistě - můžeme to nazvat mafiakapitalismem. To je celkem výstižná charakteristika.

Gross se svým jednorázovým kšeftem je proti nim amatér a břídil.
19. 10. 2011 | 09:21

stále rebel napsal(a):

Pro Baba Jaga.
Pokud je nepoužíváte, tedy kolik si myslíte, že ušetříte?
19. 10. 2011 | 09:22

dalimír napsal(a):

Burák přesné Praha je stát ve státě ,tohle tvrdím již dávno ! Je to hnízdo plné neproduktivních státních úředníků a bordelů ! Dá se ovšem říci ! NIC NETRVÁ VĚČNĚ !Dl.
19. 10. 2011 | 09:26

Občan napsal(a):

Pane Sobotko,
mohl byste se laskavě vyjádřit k tomu, že se ČSSD spolčila s TOP09 s naprosto nesmyslným cílem dosáhout de facto zrušení prezidentských milostí? Ono tedy hlavním cílem téhle špinavé koalice je zamezení přímé volby prezidenta neprůchodností změny pravidel udělování milostí, že...

Tak kdybyste k tomuhle dal nějakou informaci, prosím. Včerejší vystoupení pana Dienstbiera v ČT24 totiž bylo pro mne VELMI neříjemným překvapením.

Ad zbytek - ano. Máte pravdu, ale...
Už se konečně začněte chovat jako Ficova slovenská socdem.
- Přestaňte koketovat s myšlenkou na oposmlouvu nebo na pravolevou "koalici". Oboje nadělalo víc škody než užitku, a to především sociální demokracii.
- Ukažte konečně, že jste skutečně autentickou levicovou stranou. Pak máte šanci poslat KSČM do ústraní (jako se to povedlo FIcovi) a hledat OPRAVDOVÉHO spojence u středolevých mimoparlamentních partají.
- Dokažte, že jste SOCIÁLNÍ a DEMOKRATÉ. Zatím si totiž odrazujete stále více voličů tím, že jste spíše pravicovou stranou, nahodile tu a tam páchající mikrospokopické (či spíše populistické) sociálno.

Jenže si ty prsty stejně namáhám zbytečně, žejo; jako vždycky, když píšu nějakému socdemákovi...
19. 10. 2011 | 09:43

češka napsal(a):

Pane Sobotko,
ve všech slušných demokratických zemích je ministerstvo pro rodinu.
Toto ministerstvo nahlíží na všechny změny zákonů očima sociálně oslabených osob, hlavně matek samoživitelek a jejich dětí.
Touto optikou nemáme nic. Nemocná žena s dítětem, která by v civilizované zemi EU bydlela ve slušném sociálním bytě, skončila na ulici. Tato rodina zemřela, dítě půjde do děcáku, matka pod most.
Cesta z krize byla již dávno vymyšlena našimi předky, stačí se dobře podívat na okraje měst, podél železnic. Tam všude lidé bydlí v "nouzovkách", minidomečcích na minipozemcích postavené chudými pro chudé, kde mnozí jejich potomci žijí dodnes.
Ovšem ORCO ani Skanska, Hochtief ani banky by nevydělali.
Tak se rozhodněte, KSČ Vás již stejně asi Vaší vinou rozdrtí.
19. 10. 2011 | 09:45

HonzaJ napsal(a):

Jednotná centrální zdravotní dokumentace by byla určitě prospěšná - pacienti i pojišťovny by měli možnost kontrolovat účtované zdravotní výkony, dokumentace by se neztratila po úmrtí lékaře apod. , bylo by jednodušší změnit lékaře při stěhování a pod.
Dosavadní postup k zavedení této jednotné dokumentace je naprosto pochybný - dokumentace musí být celostátní (tedy pro všechny pojišťovny) a musí být tedy předem dohodnutá se všemi pojišťovnami, musí být na ní konsensus s organizacemi lékařů a pacientů, asi být proto na její zavedení a provozování přijat příslušný zákon. Na její zavedení musí být vyhlášeno široké výběrové řízení. Samozřejmé systém musí zajistit max. ochranu soukromých údajů.
Cena IZIPu min. 1 mld. se mi zdá přemrštěná a postup jejího zavedení je mafiánský.
19. 10. 2011 | 09:46

Špatný napsal(a):

IZIP měli ! z p r a c o v a t přímo zaměstnanci VZP!?
K čemu nalezlých trafikantů, a potom mld vyhozené z okna za zakázky!?
To se tam nenajde pár mladých IT odborníků, kterých školy vypouští ročně!?
Vždyť p o d k l a d y pro to, jsou přímo ve VZP!

A je to tak všude! Namísto zpracování ZAKÁZKY přímo na ministerstvech,
další mld s p ř í z n ě n ý m!?
Však " to lidi z a p l a t í!?"
19. 10. 2011 | 09:55

Joska napsal(a):

členové ODS převedením akcií na zahraničního majitele chtějí vydírat náš stát arbitrážemi, to je nepochybné a v tom má Sobotka pravdu. Je zde ale ještě problém s ochranou osobních údajů, protože naše údaje o zdravotním stavu se ocitnou v zahraničních rukách a bude zcela mimo kontrolu, kdo se k nim dostane. Dokáži si představit, že tajné služby budou mít pré a mohou vydírat potencionálně zajímavé osoby. Dokumentace by měla být vedena u každé pojišťovny separátně a zpřístupněna jen svým smluvním lékařům. I tak je ale nebezpečí, že se dostane do cizích rukou veliká - to dáno vlastnostmi internetu. I když v Čechách už dnes není zaručeno, že stávající informace, které mají k dispozici pojišťovny nejsou k dispozici i jiným, nepovolaným. Tady máme úřad na ochranu osobních údajů, šaškuje se kolem rodných čísel a tady se připravuje takováto věc a úřad mlčí.
19. 10. 2011 | 10:09

český maloměšťák napsal(a):

Špatný

ZIP měli ! z p r a c o v a t přímo zaměstnanci VZP!?

Kteří ? Šnajdr s Horákem ?
-----------
K čemu nalezlých trafikantů, a potom mld vyhozené z okna za zakázky!?

To taky nevím.
-------------------
To se tam nenajde pár mladých IT odborníků, kterých školy vypouští ročně!?

Asi je nepotřebují. Ba co - nepotřebují !! Jsou nežádoucí. Mareček a podobní by přišli o provize a reputaci. A o "zdravé" sebevědomí.
------------------------------
Vždyť p o d k l a d y pro to, jsou přímo ve VZP!

Asi ne všechny. Ale při rozumně vedené komunikaci s relevantními subjekty by se jistě daly sehnat.
-------------------------------
A je to tak všude! Namísto zpracování ZAKÁZKY přímo na ministerstvech,
další mld s p ř í z n ě n ý m!?

Ono je toasi tím, že se do mnoha institucí lidi vybírají ne podle toho ČÍM jsou, ale KDO jsou. A ne CO umí udělat, ale JAK JSOU POSLUŠNÍ.
-----------------------
Však " to lidi z a p l a t í!?"

Bohužel to budou zase lidi, kteří jsou v tom nevinně.
19. 10. 2011 | 10:15

Skogen napsal(a):

Občane, spojenectví s levo-středovými stranami? A které to jsou :)?

Dosud jsem měl za to, že umírněnější levici s plným přesahem do středu (což bývalo účelově zastíráno, aby zbyly hlasy pro pravicové koaliční projekty typu Bursík a John) reprezentuje právě ČSSD. Víc nalevo by mohl být Paroubek a pak už jen komunisté. Jeví se mi to jako pragmatické, ČSSD programově důsledně levicová být nemůže a pokrýt celé levé spektrum a střed je bez protimluvu a ideové rozplizlosti nemožné.
19. 10. 2011 | 10:35

HonzaJ napsal(a):

K "Občanovi":
Nemyslím si, že na koalici TOP09 a ČSSD k úpravě zákona o pravomocech prezidenta je něco špatného. Aféra kolem posledních milostech zákona ukazuje oprávněnost její změny. To, že prezident Klaus odmítá zveřejnit důvod udělení milosti mladé policistce, je úděsné a dokládá jeho aroganci a nesoudnost. Chová se jako monarcha a měl by být proto okamžitě odvolán. Zde se rovněž názorně ukazuje nutnost další změny ústavního zákona o prezidentovi - rozšířit možnosti jeho odvolání.
Samozřejmě přednost by mělo být umožnit přímé volby prezidenta - volá po tom velká většina našich občanů!!!
Strany, které by nepřijetí tohoto zákona způsobí budou nedůvěryhodné a ztratí v příštích volbách hlasy. Ostatní strany pak mohou tyto změny pravomocí prezidenta do ústavního zákona dodatečně prohlasovat. není sice ideální tak často ústavní zákony měnit, ale co se dá dělat, když si nevidí některé strany na "špičku nosu" a nedbají na požadavky většiny národa.
19. 10. 2011 | 10:37

hawk napsal(a):

Slávku Sobotko, na bídě tohoto národa se pohříchu, minimálně polovinou, podílela ČSSD.

Chápu vaší časnou a neomalenou předvolební kampaň, nicméně, tohle je třeba si uvědomit.

Pokud vyhrajete volby, žádný ráj na zemi nevznikne, pouze přesuny peněz půjdou k jiným stranickým lídrům a u toho budetem jen trošku víc než pravice žvanit, že to všechno děláte pro lidi. A abyste jim zavřeli hubu, prohloubíte schodek rozpočtu. Je to hrůza pro celý národ, když finanční diletant jako vy bude mluvit do financí.

Ale co se dá dělat, když většina lidí tady pořád věří, že s vámi ten ráj na zemi začne a že se stát o ně postará. Nepostará, jednak k tomu žádný politik (ani z leva) nemá vůli a jednak na to žádný stát v Evropě nemá peníze.
19. 10. 2011 | 10:39

José napsal(a):

a jak do konceptu "nekomercionalizace zdravotnictví dle ČSSD" zapadá váš vlastní hejtman Palas? IZIP je jistě průšvih, ale problém je jinde, pane Sobotko. zkuste být upřímný a formulujte férově. správná formulace problému je nutnou podmínkou správného řešení ... ale to bychom v našem "Těžku" chtěli moc, co ....
19. 10. 2011 | 10:52

Pacák napsal(a):

Pane Sobotka, jen abyste na svá dnešní slova zítra, až budete vládnout, nezapoměl, jak je mezi čechistánskými vládníky běžné.
19. 10. 2011 | 10:57

český maloměšťák napsal(a):

José
Tu kauzaistiku NJ nemocnice se snaží Sobotka popsat.
Stačí umět číst.
Rozhodná doba tedy je, za koho se vyváděly z nemocnice lukrativní sektory. Kdo o těchto věcech rozhodl - popřípadě na čí příkaz .
Víte to ?
Sem s tím.
Vždycky je dobré mít co nejvíce jasno.
19. 10. 2011 | 11:07

Občan napsal(a):

To SKogen:

No, já ještě nevím, co se vyvrbí z Paroubka. Ale socialisté, s nimiž se spojil, nikdy úplně levicovou stranou nebyli, ani za komančů ne, takže bych nechal trošku času jejich profilaci :o)

ČSSD je programově rozplizlá posledních 150 let a po celou dobu za to tvrdě platí. Zjevně nepoučitelně; a zkusí to znovu...

No, Ficovi se podařilo odrovnat komunisty i středolevo. Časem bude muset zvolnit, ale za současné situace to jinak nejde. On ví, že se nemá na koho spolehnout, tak se prostě vyprofiloval jako jasná demokratická levice a s nikým o ničem nediskutuje. "Ber nebo nech bejt"; a ještě k tomu je srozumitelnej a čitelnej. Kdyby tohle alespoň jednou v histroii bývala dokázala ČSSD, nemusela se opakovaně zkompromitovat "koalicemi" s lidovci, US-DEU, ODS (oposmlouva byla de facto taky koalice) a dalšími pravičáky.

ČSSD s přesahem do středu si nemá co říkat "sociální demokracie". Na tohle právě dojíždí těch 150 let - furt se snaží sedět na dvou židlích, zadel už má celou domlácenou, ale zkouší to zas a zas.

Je tu pár levicových a středolevých mimoparlamentních subjektů, které by CHYTRÁ politická strana zaangažovala. Tohle zatím podělali jak komunisté, tak ČSSD. A nezdá se, že by se poučili...

Achjo...
19. 10. 2011 | 11:08

pavel napsal(a):

chce to vyhnat ze země MMF, SB, ECB a další podobný mafiánské sdružení (tak jako v argentině) a uvidíte, že se nám najednou povede líp. samozřejmě se musí odstavit od koryt čeští pravicoví mafiáni typu šnajdr, íčko, tupol, kradousek, přesčas, drobil, vondra a další mafiáni a najednou bude ve státním rozočtu o pár set miliard víc.
19. 10. 2011 | 11:12

Občan napsal(a):

To HonzaJ:

Ne.

Celá "kauza milosti" je jen Kalouskovým zastíracím manévrem kolem průšvihu s dluhopisy, zadlužením ČR, insolvencí ČR, kolem jeho osobních malérů a kolem malérů trojkolky.
Je smutné, že se jim podařilo lapit právě mladého Dienstbiera. Hodně nás do něho vkládalo velké naděje, ale tohle je fest studená sprcha. Obávám se, že nakonec měli pravdu skeptici, kteří těsně před volbami varovali před tím, že svou levicovost jen předstírá :-(
19. 10. 2011 | 11:13

Skogen napsal(a):

Občan

Fico je něco jako slovenský Blanický rytíř, jeho úspěch spočívá v tom, že se k němu voliči začali s nářkem obracet. Slovensko bylo v reformách podstatně radikálnější než Česká republika a nejeden slabozraký agitátor předládal SR jako vzor. V některých regionech je tam situace velmi zlá, k tomu my teprve, byť nyní už asi nezvratně, směřujeme. Jakékoliv radikálnější vymezení by ČSSD v opticky standardním politickém a hospodářském prostředí cca do roku 2007 stálo hysterickou ztrátu důvěryhodnosti. Až budeme sociálně tam, kde jsou Slováci, přijdou i naši voliči na to, že ty růžové brýle jsou příliš drahý šunt a že je neunesou. Zatím jsou naši lidé jen rozmrzelí, ale bude hůř.
19. 10. 2011 | 12:00

schlimbach napsal(a):

dovolím si citovat sám sebe:

"Fascinuje mě ten primitivní názor, že stát je špatný hospodář. Měli bychom si velmi dobře všímat, kdo to říká, protože je zřejmé, že není primitivní jen ten názor. Zároveň bychom si mohli uvědomit, že STÁT NENÍ HOSPODÁŘ, I KDYŽ MÁ VE SVÉM VLASTNICTVÍ NĚJAKÉ STATKY, stejně tak, jako nemusí být hospodář majitel s.r.o. nebo a.s. I ten majitel s.r.o. nebo a.s. mívá stejně, jako stát konkrétního hospodáře na konkrétním funkčním místě. Člověka z masa a kostí, kterého do té funkce někdo z masa a kostí jmenoval.

Takže, pokud ve státním podniku (nebo i v soukromém) takový hospodář (ředitel, jednatel ...) špatně pracuje, má i podnik špatné výsledky. Nejjednodušší je takového hospodáře vyměnit a nechat jej nahradit škodu. Pokud takový hospodář není vyměněn, je třeba se podívat proč a odvolat a požadovat náhradu škody i od toho, kdo jmenoval a neodvolal, když to bylo třeba.

STÁT NENÍ ŠPATNÝ HOSPODÁŘ, špatní jsou jen lidé, kteří nestačí na své funkce a kteří nad sebou drží ochrannou ruku. Je třeba po nich POŽADOVAT ODPOVĚDNOST a jasně jim sdělit, tak takto již ne -ZAPLAŤTE ŠKODU A TÁHNĚTE!"

Máme v právním řádu dostatek paragrafů, jak toto jednání postihnout, musela by ale být vůle, která není -(
19. 10. 2011 | 12:10

Skogen napsal(a):

Ad Dienstbier. Občane, stejně blbou náladu si ve směru k JP pamatuji i v 2006 a znovu v 2010, kdy se pokaždé našli nesmiřitelní intelektuálové, kteří chtěli všechno, nebo nic. Jak to dopadlo, víme. Jsem zvědavý, jestli se ta blbá nálada bude opakovat i do třetice.
19. 10. 2011 | 12:11

zemedelec napsal(a):

Pane Sobotka.
Velice dobře.
Mě by zajímalo,jestli se něco podobného děje i jiných oblastech,třeba výzkumu.Všechno profinancuje stát a plody sklízí jiní.Tady je jasně vidět,že už na začátku to bylo špatně nastaveno.Teď už musí padat hlavy, jak Horáka tak správní i dozorčí rady.
19. 10. 2011 | 12:34

hakarel napsal(a):

Potíž je v tom, že si lidé u nás plně nepřipouštějí, že tahle lavina uvolňovaná služebnými julínkyšnajdry a spol. dopadne na většinu z nás a americký sen ve zdravotnictví bude i tady realitou. Špičková zdravotní péče pro bohaté, dobrá péče pro dobře pojištěné bez nákladnývh chronických nemocí, nic moc až mizerná nebo žádná zdravotní péče pro většinu. Dělák s minimem 900 měsíčně těžko dosáhne na dobré pojištění za 400 měsíčně, za rodinu třeba 1500, vše v USD.
Nepřemýšlivé hlavy nenapadne, že kšeft se zdravím a životy bude u nás znamenat růst nákladů ve zdravotnictví třeba na 500mld, z toho pořádný kus uloupnou "podnikatelé" ve zdravotním pojištění (Julínek zmiňoval zisk 15%). Pořádný balík uloupnou zisky "poskytovatelů" zdravotní péče, farmaceutické firmy, platy managerů, revizních lékařů zametačů, právníků, pojištění odpovědnosti, marketing a bůhví co dalšího.
No a z toho zbytku peněz, co zbyde, se dá něco na platy lékařů kteří budou léčit ty, kteří na tu hromadu 500 miliard mohli přispět.
Novou hudbu podle starých not začínají hrát pojišťovny už nyní. Taková pojišťovna OZP 207 například má klienta s diagnózou, na kterou musí přiznat lázeňské léčení. Tak mu je přizná, ale jinam, než kde si klent sjednal nástupní termín, který si dohodl i se zaměstnavatelem. A klient nakone nikam nejede, protože v jiném termínu jet nemůže a pojišťovna ušetří.
19. 10. 2011 | 13:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 10. 2011 | 14:49

ghándí napsal(a):

zase demagogie. slavečku, ty jsi se snažl palasovi rozmluvit privatizaci nemocnice, ale z čeho ma kraj tu nemocnici financovat už jsi mu neporadil. to je pro sockomunisty vicemeně typické. zdroje jsou, že?
19. 10. 2011 | 16:30

ghándí napsal(a):

schlimbach,
sam sebe citoval jenom starej vašek pampers dočekal. kde je tomu bolševikovi konec?
19. 10. 2011 | 16:33

Baba Jaga napsal(a):

To: stále rebel
Možná jsme spolu již o IZIPu diskutovali. Znovu tu napíšu, že jsem se se do IZIPu přihlásila po náboru, abych potom zjistila, že žádný z lékařů, ke kterým občas docházím, zapojen není. A tak díky výpisům několik let zpět alespoň vím, že VZP nic navíc nevykazují - o výpis jsem si do té doby nikdy nežádala a určitě bych bez něho žila i dál. Zda se za jeho zaslání platí nevím, elektronický přístup je rychlý.
Provázanost záznamů by lékařům zcela jistě ušetřila papírování - tiskli by si, co by potřebovali a nemuseli bychom jim zprávy přenášet semo tamo. Počítač každý z nich má - jistě na něm stejně vykazují výkony pro pojišťovnu. Přístup na internet k databázi léků používají.Zda by se ale takto ušetřilo i za léky, nedovedu posoudit, ale nemyslím, že by byli administrativou zatíženi více - spíše naopak.
Svá dvě léčiva, která užívám, už jsem si napsala pro jistotu na papírek. Vy možná k doktorům mimo dvouleté preventivní prohlídky (zaměstnavatel je vyžaduje) rebelovat nechodíte a léčíte se pouze přírodními produkty či volně dostupnými léky. Pokud ano, ať Vám to vydrží až do konce jistě dlouhého života.
19. 10. 2011 | 19:34

Da.Rock napsal(a):

Správná slova, ale je třeba taky připomenout, že kmotrem IZIPU je kromě oněch zmíněných pánů i současný ředitel VZP, který tam byl dosazen vašim spolustraníkem Rathem. Pěkného hada jste si (a nám taky) položili na prsa.
19. 10. 2011 | 22:53

kormoran napsal(a):

Toz Bohusu , bude to sranda !

Po viteznych volbach se budes snazit uspokojit sve 'leve' volice a nasypat jim tintirinti , ale kde na to vzit?)))

Schvalne , ze neukazes svoji ' solidarnost' , tim ze prodas svoji 'garsonku' a sam pujdes k mamince ? Ze ne?)))

To bude srandy kopec , az se mistni oranzovorude nicky , zmeni na radikalnejsi rude nicky s tim , ze ti budou hledat lucernu - na vyssi rozhled a budou to svadet na pravici!!!))) Premyslels o tom?
20. 10. 2011 | 04:51

José napsal(a):

to český maloměšťák :

já jsem narážel na široce medializovanou přestřelku mezi p. Sobotkou a hejtmanem Palasem, ze které v článku není nic, jen odkaz na tu zatracenou kauzalitu, jak píšete i Vy (kdokoliv si zadejte do hledače Palas, Sobotka, Chrenek, Agel a čtete). já smz nemám žádné inside informace (to bych je musel předat orgánům k tomu určeným a pověřeným ;-) ), já jsem jen reagoval a poukazoval a požadoval korektní informace ... sám si nepřeju, aby zde nastalo sic(z)ko, byl jsem zvědav, zda čssd začne dělat lidskou politiku. ne lidovou, to bychom zase skončili u lidové demokracie ... navíc opravdu nechápu, proč p. Sobotka v tomto článku nezmínil spor s Palasem, mohl se elegantně odstřihnout, ukázat sílu, zájem. tohle by byla politika. ale takhle? dokud je to proti vládě tak jsme jeden chumel, jeden business. kde jsem to viděl naposled? čím se tedy liší kritizovaný od toho, kdo kritizuje?
20. 10. 2011 | 07:29

český maloměšťák napsal(a):

José
/z blogu - z tohoto blogu/

"...A proto ČSSD tak rozbouřil konflikt kolem pronájmu zadlužené nemocnice v Novém Jičíně. Všichni vědí, že jsem se to snažil moravskoslezskému hejtmanu Jaroslavu Palasovi rozmluvit, ale víc jsem udělat nemohl, než upozornit na jednoznačně formulovaný program strany, za kterou kandidoval. Předseda demokratické strany není všemocný, a ani není o co stát. Když jsme si to pak ve vedení ČSSD rozebírali, bylo jasné, že musíme zasáhnout už na začátku mechanismu, který pak vede k podobným koncům, třeba i neodvratně. Každá veřejná nemocnice, která se ocitne v hledáčku soukromého investora, je totiž připravována na privatizaci v předstihu řady let. Nejprve se pronajmou všechny lukrativní obory a zařízení, které nemocnici vydělávají. Pak se nemocnice zbaví prádelny, lékárny a kuchyně. Postupně začne hospodařit se ztrátou a kumulovat dluhy. Situace pro zachránce, v podobě soukromého podnikatele ve zdravotnictví, který kraj či obec „zbaví“ starostí, je tak připravena. Přesně tak to bylo i v Novém Jičíně. Natrávení nemocnice privatizací proběhlo ještě před rokem 2008, za vlády ODS, ale nové vedení kraje, které přišlo po minulých krajských volbách, už na to nenašlo adekvátní reakci. Jsem rád, že jak předsednictvo ČSSD, tak nedávné jednání ÚVV jednoznačně odmítlo snahy privatizoval páteřní krajská a státní lůžková zdravotnická zařízení a doufám, že podobná situace jako v NJ se již nebude v krajích, vedených ČSSD opakovat...."

Jistě - můžeme chtít konkrétní fakta - čísla.
Můžeme chtít záruky - že "podobná situace jako v NJ se již nebude v krajích, vedených ČSSD opakovat"
Ale to první je o jiném formátu než blog - to druhé je dost iracionální.
Nebo možná ne. Ale pak tedy napište - jakou chcete záruku ? V současném právním řádu - kdy se prodávají dokonce i poslanecké mandáty - během jejich funkčního období.

Ale ta čísla - která by dokládala kauzaistiku takovou, jak ji popisuje pan Sobotka - by měla být veřejnosti předložena.

Pak by bylo celkem jednoznačně vidět - kdo je demagog, kdo lhář...a kdo kriminálník /či minimálně špatný správce/.
20. 10. 2011 | 11:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy