Fakta jsou fakta

06. 12. 2011 | 08:26
Přečteno 10107 krát
V blogu Drahá lekce jsem se pokusil popsat, jak pravicové vlády prohospodařily výjimečné postavení České republiky na finančních trzích, které zdědily po svých předchůdcích. Psal jsem o tom v souvislosti s výnosy, které byly ministerstvem financí nabízeny na poslední aukci českých státních dluhopisů. Pana ministra Miroslava Kalouska to pobouřilo (zdá se nejen v poslední době poněkud popudlivý) a vyzval mne, ať se seznámím s fakty. Velice rád jsem to udělal a nabízím totéž.

Pohled do databází finančních trhů nám potvrzuje, že v půli roku 2006, kdy končila po volbách osmiletá vláda sociální demokracie (a abychom byli spravedliví, poslední čtyři roky byl jejím koaličním partnerem i současný ministr financí Miroslav Kalousek), byla výnosová křivka českých státních dluhopisů pod eurem. Přesněji, byla tam v úseku do 7 let splatnosti, v delších splatnostech kopírovala křivku eurozóny. A nebylo divu, že si Česká republika stála tak dobře. Stačí se začíst do Zprávy o inflaci, která byla schválena bankovní radou České národní banky dne 3. srpna 2006.
Vyberme aspoň pár klíčových pasáží z úvodu:

Růst HDP v prvním čtvrtletí 2006 podle předběžných odhadů ČSÚ překročil hranici sedmi procent. (…) Na ekonomickém růstu v prvním čtvrtletí 2006 se výraznou měrou podílel meziroční růst fixních investic a zásob. Významnou pozici si nadále zachovával zahraniční sektor vzhledem k přetrvávajícímu (i když mírně klesajícímu) předstihu růstu vývozu zboží a služeb nad růstem jejich dovozu. K růstu české ekonomiky přispívala také spotřeba domácností. Příspěvek spotřeby vlády byl mírně záporný.
(…)
Pokračující rychlý růst české ekonomiky vytvářel příznivé podmínky pro zvyšování zaměstnanosti, jejíž růst v prvním čtvrtletí 2006 opět mírně zrychlil. Zvýšená poptávka po práci se však, stejně jako v předchozím období, částečně realizovala mimo úřady práce a registrovaná nezaměstnanost tudíž nadále klesala pomaleji, než by odpovídalo změnám v zaměstnanosti. Rostoucí poptávka podniků po pracovní síle přispěla ke zrychlení meziročního růstu nominálních i reálných mezd, obzvláště v podnikatelském sektoru.
(…)
Ekonomický růst zemí středoevropského regionu se celkově dále zrychlil a Slovensko spolu s ČR bylo nejrychleji rostoucí ekonomikou oblasti.(…)
V prvním čtvrtletí 2006 meziroční růst HDP eurozóny dále mírně zrychlil (ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procentního bodu) a dosáhl 2,0 %.
(…)
ČNB své klíčové úrokové sazby ve druhém čtvrtletí 2006 nezměnila. Limitní 2T repo sazba zůstala nastavena na 2 %, lombardní sazba na 3 % a diskontní sazba na 1 %.(…)
Fed pokračoval v sérii zvyšování klíčové O/N sazby (ve dvou krocích na 5,25 %). ECB zvýšila svou refinanční sazbu na 2,75 %. Úrokový diferenciál vůči eurovým i dolarovým sazbám dosahoval ve všech splatnostech záporných hodnot.
Kde jsou ty časy, kdy při průměrném vývoji západních a jižních sousedů česká ekonomika trhala výkonnostní rekordy, aniž by se vystavovala nějaké zřetelné nestabilitě!


Problém byl v tom, že zahraniční trhy hodnotily českou skutečnost extrémně pozitivně (české dluhopisy pořizovaly peníze levněji než tenkrát celkem jednotná eurozóna), ale česká politická pravice ji hodnotila z propagandistických důvodů krajně negativně. Ve stejném duchu se nesly zprávy českých finančních analytiků, kteří bez ohledu na objektivní hodnocení ČNB viděli budoucnost v těch nejčernějších barvách.
Dny poté, kdy vyšla Zpráva ČNB o inflaci, publikovali například v Komerční bance vedoucí analytici Jan Vejmělek a Anne-Francoise Blücherová obavu, že pokud se nerozštípne politický pat z voleb (bylo to do zkorumpování Melčáka a Pohanky sto na sto), čili „bude-li současné nevládí pokračovat, významným způsobem se zvyšuje riziko, že politická reprezentace nebude moci nijak implementovat nezbytná opatření pro sestavení rozumného návrhu státního rozpočtu na rok 2007. Za tohoto předpokladu by se deficit mohl v příštím roce vyšplhat až na 170 mld. CZK (zhruba 5 %) HDP (…). ČNB také vidí veřejné finance jako velký zdroj nejistoty.“

Jak to dopadlo, víme. Politická reprezentace ODS do konce roku naštěstí nebyla schopna nic implementovat, kromě celostránkových inzerátů o dluhové povodni, která zaplavuje naši drahou republiku, takže byl převzat návrh rozpočtu na rok 2007 ještě po sociálních demokratech. Připravili jsme ho v červenci a srpnu 2006, ještě než koaliční vláda ČSSD odešla a Topolánkova vláda do tohoto návrhu rozpočtu na rok 2007 nijak nezasáhla, tehdejší ministr financí Tlustý dokonce v Poslanecké sněmovně hlasoval proti. Náš poslední rozpočet pak skončil zanedbatelným schodkem na úrovni půl procenta. Fiskální revoluce s rovnou daní a dalšími kousky, kterými se podtrhly veřejné příjmy, začala až od roku 2008, a od té doby už je to jiný příběh, který Vám, pane ministře, vykládat nemusím. Jde to jen a jen na váš účet.

Nicméně to srovnání zůstává. Fakta jsou fakta. Musíme je znovu a znovu opakovat, aby bylo zřejmé, že jiná politika je možná.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Jako laik bych se chtěl zeptat. Kalousek se holedbá tím že se mu povedlo prodat dluhopisy = navášit státní dluh. Přitom jeho krédem je, že dluh je špatný. Od svého nástupu do funkce ministra financí svým daňovým neumětelstvím podvazuje příjmovou stránku rozpočtu. Nyní dokonce škrtáním a zvyšováním DPH, propouštěním jrozí destabilizovat celou ekonomiku.

Moje otázka tedy zní: Jak a čím to plánuje Kalousek splatit? Anebo je mu to jedno protože v době splatnosti dluhopisů se již bude válet na Bahamách?
06. 12. 2011 | 08:52

Xury napsal(a):

Pro autora:
není náhodou pravda, že se v druhé polovině roku 2006 ve sněmovně nahonem schvalovaly zákony, které měly omezit nesmyslné sociální výdaje schválené před volbami? Pokud by k tomu nedošlo, tak by rozpočet v roce 2007 měl velké problémy i přes vrcholící konjunkturu.
Co se úrokových sazeb v současnosti týče, tak i vy jste si snad všimnul, že se situace na trhu evropských dluhopisů dost razantně změnila, takže srovnávat rok 2006 se současností je nesmysl.
06. 12. 2011 | 08:53

Petr z Tábora napsal(a):

I prostý posluchač televize z Horní Dolní ví, že mezinárodní ekonomická situace v roce 2011 a 2006 jsou zcela odlišné.
I ten kdo se příliš nezajímá o ekonomiku si vzpomene, jak jste z politických zájmů ČSSD jako ministr financí zadlužoval tento stát v době konjunktury.
06. 12. 2011 | 08:53

Občan napsal(a):

nevím, pane Sobotko, zda své blogy píšete sám s nejsem si jist, nakolik čtete diskuse. Občas určitě, protože tuhle jste na některé příspěvky zareagoval.

Problém je, že i když vyhrajete volby a i když budete nějak spolupracovat s komunisty a s eventuálními Lvy (já vím, je to zkratka "Levice pro 21. století"), tak Kalousek tuhle zemi zadlužil tak, že vám nenechal žádný prostor pro uplatnění sociálně a fiskálně citlivějšího volebního programu.
Vůbec nepochybuji o tom, že to udělal schválně a že za ty dva roky do voleb toho stihne ještě mnohem víc. Zeman kdysi řekl, že převzal spálenou zemi. Hluboce se mýlil - to čeká Vás, pane Sobotko.

Bohužel se na tom významně podílel i již zmíněný Zeman (Miloš); pokud lze někoho pokládat za "taťku kmotrovského klientelismu", pak je to právě on (Lansky, Kavan, banky - zejména Komerční banka a tedy Saltzmann, Alon, Housing@Construction, Appian Group a další - kupodivu všechno jedna nejmenovaná tabuizovaná parta).
Dodnes přemýšlím, co na něho ti kucí nosatý vědí.
06. 12. 2011 | 08:57

jarpor napsal(a):

Jo, jo, ... prostě jste byli borci, pane předsedo.
Vy jako financministr zvlášť...

Jen tak laicky - při 6, ale dobře... 5ti procentním růstu, kdy svět "šlapal"... tedy Vaše zásluha jen v tom, že náhodně jste byl ve správný čas na správném místě... zanedbatelný, 0,5 % deficit...

Mě to dělá oproti vyrovnanému rozpočtu / o nějakém splácení předešlých dluhů jste ani neuvažoval, takže o tom jako pomlčíme... / schodek 5,5 % HDP...
A Vám ... kolik ?

Vím.. trochu zjednodušuji... leč v rodině bych si nedovolil říci, že "Naše návrhy nebyly zasazeny do ekonimického rámce..." jako jste si dovolil sdělit národu Vy sám...

Škoda, že nejste mincminitr dnes... a nelze porovnat, za kolik byste ty státní dluhopisy prodal Vy sám... takže spekulace "Za kolik" nechám jiným... a Vaši obhajobu "zanedbatelného" deficitu shledávám děravou jak cedník...

Hezký den
06. 12. 2011 | 08:57

Mac napsal(a):

a jéje, pane Sobotko, to jste neměl dělat - házet sem konkrétní čísla, která jsou poměrně těžko oddiskutovatelná....

co s tím bude místní uslintaná rádobypravičácká soldateska dělat?

No co - jako vždy: začne ublinkávat svou tradiční stoku, takže se můžeme těšit na záplavu Slávečků, Dluhoslavů, padnou určitě ty poslanecké náhrady na pořízení bydlení a další drtivé argumenty, kterými Vaše konkrétní data zcela smetou ze stolu.

Tak kde jste Hynku, Viléme, Jarmilo!!??

Neboli hovne, uvykřičníkovaný Ládínku, politruku, Vissarionoviči, Bakaláři a další! Nástup, Sláveček je tady!! :-))))
06. 12. 2011 | 09:00

Béda napsal(a):

Ještě taková perlička. Jistá nejmenovaná slepice z drůbežárny TOP STAN se rzohodla po zvýšení DPH zobat zrní v cizích drůbežárnách. Zajímavá podpora pro recepis svého TOP guru, který chce pomocí zvýšené DPH dosypat zrní svým slepičkám, aby mohl zaplácnout díry, které vrtá do rozpočtu drůbežárny aby jima zaplácnul jiné díry.
06. 12. 2011 | 09:01

Mac napsal(a):

nestihl jsem to - politruk je na stráži tržní ekonomiky a pravičáctví Czech made imrvére :-))))
06. 12. 2011 | 09:01

Mac napsal(a):

Sláveček prej řekl - a politruci se v tom obzvláště rádi ráchaj, že ""Naše návrhy nebyly zasazeny do ekonimického rámce..."

to politruky nějak dráždí.....

Ovšem, když jejich oblíbenec al-Kalous zasadil rozpočet na 2009 do rámce růstu HDP +4,5% a von mrška se nějak překlopit téměř k -5% - tak to už naši politrukové přecházejí velkorysým mlčením. Kalouskové přeci nikdy nemohou vycházet z nereálného ekonomického rámce a navíc - vždycky se rádi poučí z předchozích nezdarů. Viz fungl nový rozpočet na 2012 :-))))
06. 12. 2011 | 09:06

Almo G™ napsal(a):

Petr z Tábora: Takže vy byste navrhoval ty dluhy z éry privatizace (viz skrývání dluhů v Konsolidační agentuře/bance), všemožných zděděných zločinů a arbitráží nesplácet?

Jaký by asi byl dluh dnes? Co všechno by už v ČR podlehlo exekuci? Myslíte, že by krach státu nastal nastal už v r. 2003 nebo až v r. 2005?

Zajímavý názor. Vidíte, a já jsem byl přesvědčen, že vydělat si na splácení nahromaděného skrytého i viditelného dluhu nebyl vůbec špatný nápad.
06. 12. 2011 | 09:10

Béda napsal(a):

Mac,

Kalousek je přece "nejlepším ministrem východních kolonií. Vytváří nejlepší prostředí pro spekulanty a run na českou ekonomiku vysloveně nabízí.

"Odpovědně" zrychluje růst dluhu, cíleně ničí stát, destabilizuje ekonomiku a coby zkušený národohospodář - šéf rozpočtového výboru sněmovny konstruuje rozpočty, které nemají hlavy ani paty. Již měsíc po schválení rozpočtu je naprosto jasné, že byl schválen pouze cár nepoužitelného toaletního papíru. Samozřejmě korupce pod "antikorupčním" Kalouskem dál úspěšně roste a země se v hodnocení korupce propadá stále hlouběji.
06. 12. 2011 | 09:16

Mac napsal(a):

Béda

nejvíce se mi líbí, jak chemický al-Kalous úplně vrní blahem, že je za dveřmi druhá (a zřejmě horší) vlna krize.
Pevně věří, že v tom rachotu, kterej to přinese, tak nějak zanikne jeho totální diletantství při správě státní kasy a všechnu svou neschopnost a darebáctví a mizerné výsledky prostě svede na tu KRIZI. Takže už dopředu šíří paniku.

No je dost dost pravičácké: Strašení místo řešení!
06. 12. 2011 | 09:21

Béda napsal(a):

Mac,

ano myslím, že situace mu hraje do karet. Je sice pravda, že jeho neumětelství tlouklo do očí, hned poté co se ujal státní kasy, bez ohledu, jestli kolem zuřila krize (ČR tehdy byla ostrůvkem stability) anebo nastalo mírné oživení. Jeho výkony se zdají být velice stabilní. Osobně si myslím, že i kdyby kolem byla konjunktura, český ostrůvek stability pod Kalouskem by šel rovnomerně stále po vytčené trase utopických rozpočtů, škrtů, propouštění, zadlužování, zvyšování korupce - ta by se akorát ještě zvětšila a ukrojila zvýšené příjmy rozpočtu... přímou cestou rovnou do ****
06. 12. 2011 | 09:27

Pankrac napsal(a):

autore

vsechno jelo (a jede :-))) na steroidy - dluhy,
takze jdete prosim se svymi oblbovacimi syntetickymi moudry k šípku, a starejte se spis o splaceni dluhu vasi partaje
(prazske zdroje vam vypadly...... :-)))
06. 12. 2011 | 09:29

Xury napsal(a):

Pro autora:
ještě faktickou poznámku. V roce 2007 skončil SR v deficinu ne 0.5% HDP, ale cca 1.5% HDP (cca 67 mld.). Teprve v roce 2008, kdy jste už návrh rozpočtu žádným způsobem neovlivňovali, byl deficit jen 20 mld. čili asi 0.5% HDP.
06. 12. 2011 | 09:33

jarpor napsal(a):

Kucííí ... Béďo a Mací...

pokud Vám nedošlo,
že mě je jedno, kdo seká dluhy, že se má hospodařit bez dluhů a na co nemám, tak holt mít nebudu ... tedy že 18 = 20 - 2... přičemž přece jen dluhy při světovém "problému" lze jaksi "chápat", což nelze říci o sekání dluhů za růstu...

pak o tom především je moje první replika...

Kdyby takhle hospdařily rodiny a hlavně soukromé firmy, jak nám předvádí mincnimistři /a nejen naši.../, jak si za Vašeho nadšeného hýkání uplácí voliče aby ONI byli u koryt... tak se už dávno pasete na zelené louce.
Tož si plácejte po ramenou jak jste "dobří"... Jak Vaši "umí" a druzí "neumí"...

Hezký den
06. 12. 2011 | 09:35

Ládik!!! napsal(a):

Bohuslav Sobotka sám zadlužil podle údajů MF za čtyři roky svého ministrantování zemi o 362,7 miliardy Kč (rozpočtové schodky v letech 2003 až 2006). V letech vlád ČSSD žádná globální ekonomická krize nebyla!
06. 12. 2011 | 09:41

Béda napsal(a):

jarpor,

máte pravdu. Kalousek je mistrem v návrzích rozpočtů = nereálně koncipovaných příjmů, které se i díky jím zavedených opatření nikdy nenaplní a tomu odpovídajících státních výdajů, které jsou vždy omnoho vyšší nežli plánované příjmy. Jeho daňové eskamotérství, kterým vyprazdňuje rozpočet by se dalo přirovnat ke kouskům iluzionistů, kteří předvádějí mizení věcí v čarovné skříňce. Ostatně těmito kousky byl Kalousek znám již předtím nežli začal šafařit ve státní pokladně.

PS: v dalším bych očekával, že Kalďa v rámci své ekonomické ideologie úplně zruší daně suprbohatým a právnickým osobám, ostatní ponechá na stávající úrovni, DPH zvedne na 60%, bezplatné (ústavně garantované) předplacené zdravotnictví převede na ryze komerční princip a celé jej zprivatizuje do rukou svých přátel, zruší sociální dávky a¨DRÁBkovo ministerstvo nezaměstnanosti a antisociálních věcí zruší, důchody převede do hedgeových fondů.
06. 12. 2011 | 09:44

KM napsal(a):

Pane Macu, tak teď jste mě dokonale zmátnul.
Ať se dívím sebepečlivěji, nemůžu se zbavit dojmu, že Slávečky, Dluhoslavy, ublinkáváním a uslintáváním jste jako první tuto debatu zamořil vy. Vzápětí přispěl pan Béda nějakou slepicí z drůbežárny. Takže pokud vám to vadí (s čímž já s vámi vřele souhlasím, mně to vadí dokonce velmi), nerozumím tomu, proč sem tuto terminologii zavádíte.
06. 12. 2011 | 09:48

Béda napsal(a):

KM,

na slepici z drůběžárny bych prosil nesahat. To je básnická licence.

PS: Přemluv dědu, bábu, Pepka Vyskoč a slepici z drůbežárny ka asistované euthanasii Mádle a Isso!
06. 12. 2011 | 09:52

Béda napsal(a):

Dovětek: a nezapomeň si k tomu vzít vajíčka!
06. 12. 2011 | 09:54

jarpor napsal(a):

Béda

Vaše očekávání mne nechává chladným při vědomí Vašeho opravdu "inteligentního" dotazu čím se budou dnes vydávané dluhopisy v budoucnu splácet...

Totiž ta odpověď je nabíledni všem co mají "pět po hromadě" : buď zvýšení daní všem a "na všechno", nebo, a to spíše, vydáním dalších dluhopisů... a to i při snaze postupnými kroky deficity SR zmenšovat.
Tož tak... tazateli... očekávajte.

Hezký den
06. 12. 2011 | 09:57

Sladký napsal(a):

Jarpor- nějak vám, politruku uniklo, že úvěry (zadlužování) jsou zcela nedílnou, neodmyslitelnou součástí kapitalistické ekonomiky.A srovnávat hosspodaření rodiny s hospodařením státu může jen opravdový trouba.
06. 12. 2011 | 09:57

Sladký napsal(a):

Jarpor, dodatek- jmenujte alespon pět nezadlužených,vyspělých kapitalistických států... a vysvětlete, jakou jinou funkci než půjčky-úvěry mají banky...nebo jak dnes může mladý člověk získat bydlení, aniž by se zadlužil na značnou část života.Dík a dobrou noc.
06. 12. 2011 | 10:00

Béda napsal(a):

jarpor,

a pak zde máme pohádku o perpetuu mobile čili pohádku o ustavičném dosypávání zrní do krmítka zvyšováním DPH (teď pominu fakt, že jistý odpovědní hospodští měli původně v plánu daně nezvyšovat). Vzpomínáte ještě jak to dopadlo se zvýšenou DPH na PHM? (Opět ten Mládek) Slepice se začala neodpovědně toulat v jiných luzích a hájích a snášet v nich vajíčka.

Navíc věhlasný veleekonom asi nechápe, že ve zvýšení DPH a výběruu daní neexistuje přímá úměra. Hrozí totiž, že ekonomika začne "zamrzat". Tomský vyskočí z otevřeného okna řvouce: I ty, Brute?
06. 12. 2011 | 10:02

neo napsal(a):

Béda,

ta přímá úměra nefunguje u žádné daně. lafferova křivka
06. 12. 2011 | 10:08

český maloměšťák napsal(a):

Kalousek nejdříve zavedl 15 % daň, stropy na odvody a snížil daň korporátní.
Tím si získal podporu v high class society.
Nyní tedy /a to bylo zcela zákonité/ jde a půjde po krku střední třídě.
Nevím, co je na tom nelogického ?
Postupná implementace kastovního systému, tak jak je tomu v Asii je nedílnou součástí globálního konceptu kapitalismu. Nebýt impulsů z Číny a Indie, již dávno by nastala krize.
Kupujte levné výrobky z Asie, podporujte zavádění neproporcionálních systémů zdanění, škrty v sociálních systémech , zdvojování plateb /školné, poplatky ve zdravotniczví, nadstandardy, dálniční poplatky.../, politiky , jejichž jedinou snahou je si dostatečně nakrást a umožnit to i svým přítomným a budoucím chlebodárcům....a jedete v tom taky.
Je to stejně nevyhnutelné - tak proč to oddalovat.
Maximálně bych poradil včasný příklon na tu správnou stranu. Ať jste v té správné kastě.
Jak se pozná ta správná strana ?
Snadno.
Všechny jsou v podstatě stejné. Některé se jenom tváří, že ne....
06. 12. 2011 | 10:10

Ládik!!! napsal(a):

Sladký -
mladý člověk může získat bydlení tak, že si koupí byt nebo domek - podle toho, jak chce bydlet. Když to koupí za hotové, nemusí se zadlužit. Pokud nemá tolik peněz, může bydlet třeba v druhém domě svých rodičů, nebo v nějakém volném patře - pokud mají jen jeden dům.
06. 12. 2011 | 10:13

Jiří napsal(a):

Ládiku, není ostuda přiznat, že jseš na lopätkách, nedá se nic dělat. Tvé teorie prostě neobstály. A propó, včera chodil Mikuláš, dal jsi si bačkůrku na výsluní?
06. 12. 2011 | 10:14

jarpor napsal(a):

Fajn, pane Sladký.
Jsem trouba, podle Vás.

Vy, s neznalostí Má dáti-Dal a vyvozujíce z mého srovnávání hospodaření rodiny či firmy se státem, kde jsem nic nenapsal o nepřípustnosti půjček jak rodinám, tak firmám...
- génius. Génius co nerozlišuje půjčky na "prožrání" a půjčky jako investici do budoucnosti.

Tak to tak nechme... a jděte na kutě... když v 10:00 hod píšete dobrou noc.

Hezký den

P.S. Bédo, co jsem chtěl jsem napsal. Naši další debatu považuji za ztrátu času... Tak to vemte, jak to z mé strany je...
06. 12. 2011 | 10:14

Leo napsal(a):

pro autora!
Vy jste pane Sobotko obratný řečník a věřím, že spoustu lidí o své dokonalé cestě přesvědčíte. U mě jste jen jeden z mnoha kdo se spolupodílel na problémech a dluzích minulosti. Chápu averzi mnoha lidí zde na Kalouska, dělá a mluví velmi nepopulárně. Nicméně považuji za logické to, že v případě nekonání bude s námi zle(horší rating-vyšší úroky-drahý dluh-spirála smrti..)
Na závěr bych chtěl prohlásit, že osobně si vážím lidí, kteří dokáží prosadit nepopulární a nepříjemné tvrdé,věci....Oproti těm, co slibují jak všem nacpou a bude vše o.k. Vy jste u mně pane Sobotko krystalický příklad populisty!
06. 12. 2011 | 10:15

Ládik!!! napsal(a):

Sladký -
zapomněl jsem na nájemní bydlení (je mi to cizí)... může plati nájem a bydlet ihned. Třeba RPG nabízí stovky volných bytů 1. kategorie, v centru měst i na okraji.
06. 12. 2011 | 10:15

Béda napsal(a):

Ládík!!!

Jestliže nemá prachy, protože nemá práci a na trhu ji nenajde může se nastěhovat ke Kalouskovi. Ten má bytů a obytné plochy na rozdávání a jako správný křesťan jistě neoslyší prosby bídného.
06. 12. 2011 | 10:17

Sladký napsal(a):

Ládík.Jistě.Také může bydlet pod mostem, nebo v kůlně jako žebračka Halíková.Jarpore, odpovězte na jasně formulované otázky nebo jděte do háje. Hezkou noc. Aby vám bylo jasno, ten pozdrav je stejně jalový a tupý jako to vaše neustálé přání pěkného dne.Pěknou noc.ale předtím ještě jmenujte těch pět nezadlužených kapitalistických států.
06. 12. 2011 | 10:21

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
člověk v hmotné nouzi má nárok na příspěvek na bydlení. Každý cikán má výši příspěvku spočítanou, ani nemusí chodit řvát na sociální odbor. Dostane to bez problémů. Zdroje jsou.
06. 12. 2011 | 10:22

Sladký napsal(a):

Platit nájem a bydlet hned:o))))Jasně, volných bytů za přijatelný nájem je všude habaděj.Situaci lze řešit i tak, že v jednom bytě budou bydlet dvě až čtyři rodiny.Někteří už to tak ostatně řeší.
06. 12. 2011 | 10:25

Ládik!!! napsal(a):

Sladký -
pod mostem ne - tam je obsazeno. Halíková.. - myslíš bývalou primátorku Havířova (2 volební období) - komunistku? Její kůlnu bych chtěl vidět. Tipuju za 50 mega.
06. 12. 2011 | 10:25

modrý edvard napsal(a):

Včera jsem pochválil Kalouska, dneska chválím Sobotku: gratuluji p. Sobotkovi k tomu, že v letech 2000-2006 způsobil globální hospodářskou konjunkturu. Jen nechápu, proč při tom stát zadlužoval (ještě že se o tom nedozvěděl Keynes).
06. 12. 2011 | 10:28

Ládik!!! napsal(a):

Stačí projet po Hlavní třídě v Havířově - na mnoha oknech je reklama RPG na volný byt. 2-3 rodiny v 1 bytě?? No nevím.
Zato znám vtip: Spadne letadlo, na palubě bylo 150 Romů. Všichni zahynuli. Truchlí obě rodiny.
06. 12. 2011 | 10:28

Béda napsal(a):

Sladký,

kladete Ládíkovi!!! velice obtížné otázky. Ale Ládík!!! spolu s Kalouskem vědí své. ČR je přece ostrůvkem stability na velikém oceánu globální ekonomiky. Co tam po dluzích celé západní ekonomiky.

Čo bolo, to bolo. Nějak bolo, nějak bude. Hlavně, že Terazky jsem majorem.
06. 12. 2011 | 10:28

Béda napsal(a):

Ládík!!!

v jedné diskusi jsem četl zhruba toto (nevím jestli to bylo v Havířově naebo v Ostravě): "Na fasádě bývalého OV KSČ stojí nápis: Komunisté, vraťte se! Vše odpuštěno!"

Podotýkám, že netuším, co sprejera vedlo k takovému počinu.
06. 12. 2011 | 10:32

ahoj napsal(a):

soudruhu Bohousi

takhle to konciva
at chcem nebo nechcem,
poslední dějství eurodramatu začalo
a okamžik pravdy se kvapem blíží.

Čeho se tedy můžeme nadít?
Během několika následujících týdnů,
avšak zejména v prvním čtvrtletí roku 2012, budou muset strádající (vyspšlé, rozvinuté,demokratické)
evropské země prodat obrovské množství dluhopisů.
Jen samotná Itálie bude muset refinancovat 110 miliard eur starých dluhů (viz obrázek)
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/evropa-na-pokraji-i-kontinent-hledi-do-propasti/Contents/0/dluhopisy_dozravajici_ke_splaceni.jpg
Kdo ale bude těmto zemím ochotný půjčit?

a tohle...bez komentare
http://img.ihned.cz/attachment.php/340/35235340/aosv45BEFHKNOjl6Qdgqrxz01STU9Vmn/1.jpg
06. 12. 2011 | 10:34

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
můžete dokázat, že to nenasprejoval komunista?
06. 12. 2011 | 10:34

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
nejsem si jistý, jestli nemystifikuješ. Spíš něco kuješ. Havířov nebyl nikdy okresním městem, Ostrava byla krajským městem. OV KSČ u obou měst vůbec nesedí.
06. 12. 2011 | 10:36

Karel napsal(a):

Proč nebyl odvolán policejní prezident Lessy ?Patrně to způsobilo vysílání Hyde parku na ČT 24,kdy řadový policista tam Lessyho vychválil ! Patrně se na pořad dívali vlivní politikové,kteří zatlačili na ministra vnitra,aby Lessyho neodvolával ! Proto Kubice otočl o 360 stupňů a Lessyho neodvolal ,ba ho chválí ! V politice patrně není nic jisté,situace se mění každým dnem !
06. 12. 2011 | 10:37

Béda napsal(a):

Xury,

nemůžu. Stejně, jako nemůžu dokázat, že to nenasprejoval někdo, kdo přišel v 90-ých letech zlatokopeckého boomu o úspory, koho okradli podvodníci o byt, koho vyvlastnil exekutor kvůli nějaké směšné položce...

PS: já o tom, kdo to napsal nic nevím.
06. 12. 2011 | 10:37

KM napsal(a):

Je potřeba si uvědomit zásadní rozdíl mezi úvěrem na investice a úvěrem na spotřebu. Úvěr na bydlení má pravděpodobně většina mladých rodin a nelze proti tomu nic namítat, protože vlastní nemovitost je dobrá investice a základ budování rodinného majetku. Je tomu tak všude na světě a není důvod si myslet, že u nás by tomu mělo být jinak - za Sobotky nebo za Kalouska. Nikdo netvrdí, že splácení hypotéky je procházka růžovým sadem, ovšem je nutné vidět, že takto získaná nemovitost je pak hodnotou pro několik generací. Naopak, příliš dostupné hypotéky v podstatě odstartovaly finanční krizi v USA (ačkoli nebyly jedinou příčinou), a jsou velkým problémem v současném Španělsku a Maďarsku.

Naproti tomu úvěry na elektroniku, dovolenou, vánoční dárky apod. jsou čirou stupiditou a nějak se nemohu přimět takto zadlužené lidi politovat.
06. 12. 2011 | 10:38

Béda napsal(a):

Ládík!!!

možná máš pravdu, Ládíku!!! Byla to parafráze popaměti a tak je možné, že jsem se dopustil nepřesnosti. Někdy mi detaily vypadávají.
06. 12. 2011 | 10:40

Milan napsal(a):

Znepokojuje mě neustálé zdražování vody ,plynu a elektřiny ! Je to patrně proto,že management gigantů,kteří ovládají vodu ,plyn a elektřinu si chce dopřát milionové měsíční platy !Navrhuji po vítězství levice v r. 2014 znárodnit tyto gyganty,aby již nemohly škodit Českým občanům neustálým zdražováním ! Navrhuji ustavit komisi při vládě ČR,která bude hlídat zdražování a neúměrné trestat!!!!!!!!!!!Vyžírání republiky milionáři musí skončit !!!!!!
06. 12. 2011 | 10:43

jozka napsal(a):

Xury:

ad schodek 20 mld

Ja myslel, ze tomu uz veri jen Kalousek a ono je vas vic.
06. 12. 2011 | 10:43

Ládik!!! napsal(a):

Béda -
mi z tebe někdy vypadávají vlasy.
06. 12. 2011 | 10:43

český maloměšťák napsal(a):

ahoj
Proč spamujete a oslovujete neznámé lidi "soudruzi" ? /ta patetičnost.../
To ta komunistická propaganda...to se vám fakt tak zahnízdila v hlavě ?
Zkuste Hnízdila.

Ahoj. /ne hoj...koukej...ahoj !!!...ne jak ty - hoj...cítíš ten rozdíl ?...ahoj a.... AHOJ !!/
06. 12. 2011 | 10:44

Ládik!!! napsal(a):

Ješíšmarjá - gygant! V roce 14 bude revoluce.... to jsou zprávy.
06. 12. 2011 | 10:45

Béda napsal(a):

KM

"...Úvěr na bydlení má pravděpodobně většina mladých rodin a nelze proti tomu nic namítat, protože vlastní nemovitost je dobrá investice a základ budování rodinného majetku. Je tomu tak všude na světě a není důvod si myslet, že u nás by tomu mělo být jinak ... Naopak, příliš dostupné hypotéky v podstatě odstartovaly finanční krizi v USA (ačkoli nebyly jedinou příčinou), a jsou velkým problémem v současném Španělsku a Maďarsku."

Teprve včera jsem myslím četl o tom, že se trend hypoteční krize přelil do ČR (nemám tím na mysli CDs a CDO rakovinu, kteou napustili zámořští finanční spekulanti do ekonomik eurozóny). Myslím, že v v českomoravském (abych snad neurazil národovce) luftě podle této informace létá nesplacených hypoték (pokud mě paměť neklame) za cca 27 mld. Kč.
06. 12. 2011 | 10:46

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
já vím, že nemůžete. Chtěl jsem vám jen naznačit, že pak takové příspěvky nemají smysl.

Pro Jozku:
je jedno čemu věříte vy nebo já. Je to oficiální údaj ze státního závěrečného účtu.
06. 12. 2011 | 10:47

jozka napsal(a):

Xury:

Zajimave, ze podobne ucetnictvi v pripade Recka povazujete za kreativni, kdezto tady je pro vas slovem Bozim :-)
06. 12. 2011 | 10:49

Béda napsal(a):

KM,

kontrolní otázka: myslíte, že hypotečních bankrotů bude po zavedení ozdravného škrcení kata Kalouska přibývat anebo ubývat? Předem ď. za odpověď.
06. 12. 2011 | 10:49

Xury napsal(a):

Pro jozku:
tak dokažte, že je kreativní. Nevzpomínám si, že by ČSSD v době schalování státního závěrečného účtu PS hovořila o kreativním účetnictví.
06. 12. 2011 | 10:50

jo napsal(a):

Připravit se o příjmy a pak křičet jak se musí zvedat DPH zavádět jiné daně a poplatky to umí jen Míra Kradousek
06. 12. 2011 | 10:59

jozka napsal(a):

Xury:

No prave, vzpominate jen na to, co se hodi. Takhle o tom Sobotka o tom psal pred vice nez dvema lety:

Optického snížení deficitu dosáhla Topolánkova vláda jednorázovou účetní operací v únoru 2009, kdy do příjmů státního rozpočtu zapojila zbytek rezervních fondů ministerstev ve výši 31,7 miliard korun ( usnesení vlády č. 122/2009). Stejný účetní trik použil ministr Kalousek i v roce 2008, kdy rozpuštěním 47 miliard z rezervních fondů ( na základě novely zákona přijaté během roku 2007) opět opticky snížil schodek státního rozpočtu na rok 2008 na výsledných 19,4 miliardy korun, přičemž reálný deficit v tomto roce dosáhl ve skutečnosti více než 67 miliard korun.
06. 12. 2011 | 11:02

modrý edvard napsal(a):

Karel: Lessy nebyl odvolán, protože nemohl být odvolán, leda by spáchal trestný čin. Pořad na Hyde parku jsem neviděl, ale nepochybuji, že policajti Lessyho podporují, když bojuje za jejich peníze /chtěl jsem říct, zájmy/.
06. 12. 2011 | 11:04

Koplkop napsal(a):

Sladký
"A srovnávat hosspodaření rodiny s hospodařením státu může jen opravdový trouba. "
A to mně vysvětlete Sladký. To by mně zajímalo. Ten Váš přístup. Vy určitě nebudete žádnej trouba, tak nás poučte. Tak podle Vás, v rodině platí, že může utratit jen co si vydělá, zatímco stát musí rozdávat všem i když se zadluží, aby nebyly žádné třídní rozdíly. Je to tak?
06. 12. 2011 | 11:10

kelt napsal(a):

S příměrem SR a rozpočtu rodiny a zadlužování před delším časem přišel nejlepší MF na východ od Břeclavi.
Okamžitě to začal papouškovat starosta ze Suché Lozi,který po příchodu do Sněmovny nedělal půl roku nic jiného,než opakoval Kalouskova "moudra".
Pak se toho chytili místní, poněkud jednodušší obhájci kroků naší vlády rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci a nejde jim vysvětlit,že je to naprostá a kardinální blbost.
Přesto se o to pokusím,i když třem vykřičníkům a dalším je to házení perel ...... .
Takže-nepodnikatelský subjekt-rodina,každou půjčkou/úvěrem/financuje pouze konečnou spotřebu.
Podnikatelský subjekt i stát může,ale i nemusí úvěrem financovat investici s multiplikačním efektem,kdy výnos realizované investice překryje dluhovou službu.
A nejen to,tato investice též přináší pracovní místa a další příjmy SR.
Pravicoví komsomolci nám zkouší namluvit,že státem přijatými
úvěry je financován rozbujelý soc.systém a to je ta pravá příčina české dluhové krize.
Zde je nutno připomenout,že v roce 2006 činily náklady na obsluhu státního dluhu 34 mld.Kč,za úsporného Kalouska činí v tomto roce 8O mld.Kč.To,že Kalouskovy "daňové reformy"připravují SR ročně o 8O-1OOmld.Kč, tom se mluví již méně.Pokud k tomu připočteme cca 1OO mld.které se odklánějí do kapes sponzorů trojkolky,tak by reformovat bylo netřeba.
06. 12. 2011 | 11:12

Xury napsal(a):

Pro jozku:
to není optický trik. Tzv. rezervní fondy se tvořily (a patrně i tvoří) vždy na konci roku z peněz, které měla jednotlivá ministerstva přiděleny na daný rok, ale které se buď nepodařilo utratit (např. protože nebyla připravena akce na kterou byly určeny) nebo došlo k jejich ušetření. Není tajemstvím, že všechna ministerstva měla a mají tendenci své finanční požadavky nadsazovat. Tyto fondy byly vždy na začátku dalšího roku převedeny do příjmů, takže výdaje z nich už v dalším roce neovlivnily celkovou bilanci. Tuším, že do roku 2008 šly tyto prostředky pouze do rozpočtu příslušného ministerstva a na jiné účely mohly být využity jen se souhlasem vlády, po novele vyhlášky (číslo nevím) je bylo možné použít obecně v rámci celého SR. Čili není pravda, že by soc. vlády nechali Topolánkovi nějaké "nasyslené" rezervy, ale šlo o kontinuální proces, kdy se každý rok tyto prostředky /v různé výši/ přesouvaly mezi roky. To co Kalousek v roce 2008 a 2009 udělal bylo, že neumožnil utracení těchto peněz, tak jak bylo původně plánováno. Ve světle dalšího vývoje to považuji za racionální.
06. 12. 2011 | 11:12

Bavor V. napsal(a):

XuryPro autora:
není náhodou pravda, že se v druhé polovině roku 2006 ve sněmovně nahonem schvalovaly zákony, které měly omezit nesmyslné sociální výdaje schválené před volbami?
A nevpomenete si náhodou, kdo ty nesmysly prosadil? Abych vám osvěžil paměť, tak to byl jistý Kalousek z KDU-ČSL. Podobnost se současným ministrem financí není náhodná
06. 12. 2011 | 11:13

Béda napsal(a):

Hradní rádio Jerevan hlásí: Vážení přátelé!

Nešiřte prosím poplašné zprávy a paniku! Žádná krize neexistuje a nikdy neexistovala, protože jsem ji nikdy neviděl. Je to pouze lehká chřipka, která se přechodí. Žijeme v nejlepší době, kterou jsme kdy zažili (my v ČEZku). Budeme pouze bohatnout pomaleji.

K to mu hlášení rádia Tbilisi ze Strakovky dodává: Očekáváme růst + 4,9%, počkejte - spletl jsem se, +1,8%. Omluvte prosím sníženou kvalitu zvuku a výpadky - řekl jsem očekáváme růst o velikosti kladné nuly. A zase jsem se přehlídnul - očekáváme vlastně mírný pokles o - 0,9. (výsledek po roce - 4,5%) Ale nebojte, máme pro vás připraveny prorůstové šetřící balíčky, kterými optimalizujeme hospodaření státu na úroveň vašich domácností. Náš dluh se stane i vaším dluhem. Solidarita je sice odporná věc, ale když jde o NÁŠ dluh, tak se musíme všichni uskrovnit! V blízké době očekávejte naši složenku!
06. 12. 2011 | 11:14

jos napsal(a):

Jarpor, 08:57
vy nám tady normálně lžete.Píšete:"Jen tak laicky - při 6, ale dobře... 5ti procentním růstu, kdy svět "šlapal"... tedy Vaše zásluha jen v tom, že náhodně jste byl ve správný čas na správném místě... zanedbatelný, 0,5 % deficit..."což je typický pravicový ideologický blábol. Skutečnost: průmerný růst HDP v EU systematicky od r. 2000 klesal a v roce 2006 byl mezi 1-2% HDP. V Německu 1%, v Rakousku ještě méně, hluboce pod 1%.Jestli podle vás při 1-2% růstu svět šlapal, pak ČR pod vedením vlády ČSSD při 6,8% růstu HDP(druhý nejvyšší v EU) patrně letěla do vesmíru.
Váš druhý odstavec je rovněž lež. Podíl dluhu na HDP klesal v letech 2005-2006 pod 30% HDP, na 28,6% HDP. Vy si prostě, jako správný pravicový komsomolec myslíte, že lidé budou stále věřit ideologickým žvástům pravice a nejsou schopni si zjistit fakta!
06. 12. 2011 | 11:14

Xury napsal(a):

Pro Kelta:
můžete přiblížit, jak SR rozpočet přichází ROČNĚ o 80-100 mld korun díky daňovým změnám po roce 2007. Děkuji.
06. 12. 2011 | 11:14

jm09 napsal(a):

Pro Kelta
...Takže-nepodnikatelský subjekt-rodina,každou půjčkou/úvěrem/financuje pouze konečnou spotřebu...

Muze te me, jednodussimu prosim vysvetlit proc si rodina nemuzu (napr vzit hypo na byt ktery nekomu dalsimu pronajina??? - takove znam) a tak výnos realizované investice překryje dluhovou službu?
06. 12. 2011 | 11:21

Xury napsal(a):

Pro jose:
bohužel lžete vy. V roce 2006 byl růst HD v EU - 3.3%. Průměrný růst EU mezi lety 2000 až 2006 byl cca 2.4%. Rakousko rostlo v roce 2006 o 3.7% a průměrně v letech 2000-2006 o 2.4%. Navíc náš růst v roce 2006 (7%) nebyl druhý nejvyšší, ale až šestý. Tak co ty levicový komsomolče?
06. 12. 2011 | 11:22

jarpor napsal(a):

jos

Než o mě budete cosi psát, že lžu, pak si přečtěte o čem píše autor, o jakém HDP jsem psal.
O HDP ČR o rozpočtech ČR..., nikoliv cokoliv o EU.

Myslím, že omluva by byla na místě, milej blábolisto, levej konsomolče... /to jen vracím, co vylezlo z Vašich úst/ pane josi !

Hezký den
06. 12. 2011 | 11:28

Yosif K napsal(a):

Bohuslave Bohuslave - Kalous neni zadnu genius ale proti Vam ma aspon tu vyhodu, ze se snazi setrit, kdyz vy jste za konjunktury rozhazoval jako blazen.

Vyroky a vytoky typu:
Zdroje tu jsou!
Proc bychom setrili pred volbami, byli bychom sami proti sobe!
Statni dluhy se splacet nemusi!
Italie ma dvakrat vyssi penze nez CR a BEZ PROBLEMU je financuje!

Tyto vyroky Vam nic nerikaji? Pochazeji totiz z hub vasich ctihodnych spolustraniku z nejvyssich pater socdemackeho aparatu (Spidla a Parub) a presvedcive demonstruji kratkozrakost socdemackeho smysleni.
To jest: co nejvetsi rozhoz penez mezi proletariat - vsak my to splacet nebudeme, budou splacet jini a my po nich budeme moci plivat a predstirat soucit s proletariatem a lumpenproletariatem!
06. 12. 2011 | 11:30

Béda napsal(a):

Yosif K,

včera jsem na vás bohužel neměl čas, takže: Hlavně, že máme Kalouskova PRORŮSTOVÁ opatření, která úspěšně ušktrtí ekonomiku.

Kalousek samozřejmě o zdrojích věděl - zdroje skutečně jsou. Akorát je svou daňovou ekvilibristikou začal hned od svého nástupu do funkce vrchního pytláka ustřihávat. Jeho genitalita je tak veliká, že byl dokonce za své rozpočtové a daňové mistrovství (v životě se jeho rozpočty ani omylem nepřiblížily realitě a dluhy pod ním rostou jako houby po tropickém dešti) prohlášen nejlepším ministrem financí východních kolonií.
06. 12. 2011 | 11:36

petr napsal(a):

Já bych pána odměnil za jeho kariéru v politice tak, jak se trestá v Malajziji za krádeže, prostě bičem dostane přes zadnici. Ostatně korupce je tam jedna z nejnižších na světě. Vím, že by rozum stejně nedostal, brání mu v tom zbytnělé ego. Mě by akorát zajimalo kam nás dovedou on a jemu podobní s obdobným přemýšlením, doufám, že nééé do pr.... Jinak zdravím všechny dobré a chytré lidi, aby si moc nenechali kálet na hlavu od tady toho pána a jemu podobných.
S pozdravem a přáním velmi pěkného dne
Petr Š.
06. 12. 2011 | 11:40

Topol napsal(a):

Bohuslave po cinkání klíči jste vy politici, za potlesku medií a tupého přihlížení národa. podělali vše co šlo- od blbé ústavy, názvu Česko který uráží polovinu národa, vlajky ukradené z bývalé ČSSR, ale hlavně morální, sociální a hospodářskou devastaci státu. Zločinný jer každý kdo byl po listopadu v politice a média, vinen je celý národ který přitom ještě slintal blahem
06. 12. 2011 | 11:41

KM napsal(a):

Pane Bédo,
rád bych vám odpověděl, ale vaše zadání: "ozdravné škrcení kata Kalouska" je příliš nekonkrétní na to, než aby se dalo jednoznačně odpovědět.
Ale abyste mě neobvinil, že utíkám otázce: v každé hospodářské recesi logicky platí, že stoupá podíl nesplácených úvěrů, ale v konkrétních případech záleží na tom, zda má dlužník sjednané pojištění proti nesplácení, zda mu může bezúročnou půjčkou nebo darem vypomoct rodina, zda má nějaký další majetek, jehož prodejem může dluh umořit atd...
A pro makroekonomiku je zcela zásadní to, jaký je podíl nesplácených hypoték na celkovém objemu. 27 mld. Kč (jak tu kdosi uvedl) zní hrozivě, ale to neznamená, že je ta suma schopná zbořit celý hypoteční trh.
V neposlední řadě je potřeba zvažovat to, jaké jsou podmínky nově uzavíraných hypoték, protože i to ovlivní celou situaci.

Pro Kelta: "Takže-nepodnikatelský subjekt-rodina,každou půjčkou/úvěrem/financuje pouze konečnou spotřebu." Toto není pravda, a nejde o žádnou ideologii - toto věděli už staří chalupníci a sedláci, a odtud pramení zásady hospodaření podle zdravého selského rozumu ("grunt se nemá dělit", "ta pole chtějí k sobě" atd...). Každý rodinný majetek vzniká a rozmnožuje se tak, že si někdo odřekne spotřebu, a namísto toho staví dům, kupuje pozemky, atd..., což není nic jiného než investice.
06. 12. 2011 | 11:47

Sladký napsal(a):

Xury, proč bych měl dokazovat, že žádný trvalý růst není možný? Vzdělanec jako vy by měl vědět,že v uzavřeném systému (např naše planeta) to platí absolutně a bez výjimky.
06. 12. 2011 | 11:48

Bruska napsal(a):

Yosife 11,30- ale ty zdroje tu opravdu jsou. Tento stát je schopen se uživit bez dluhů- kdyby posledních 22 let neměl blbé vlády a k tomu národ který tupě ustrnul před 22 lety v myšlence že za vše špatné mohou komundíři a ostatní fakta odmítá vzít na vědomí a nereaguje ani když mu ukradnou i to poslední.A můžeš se přitom podívat do zrcadla
06. 12. 2011 | 11:50

Yosif K napsal(a):

06. 12. 2011 | 11:12

Pane Kelte - "odklaneni" se v civilizovanych statech tresta a melo by se prisne trestat i v CR.

A vy si myslite ze "odklaneni" zamezi volba oranzovych kuglofu a snoreru, kteri:
1) si kupuji sidla na Floride (Gross - ze ulevy poskytnute severomoravske elektrarenske mafii)
2) dokazali zprivatizovat MUS a OKD temer zadarmo (tedy krome stamilionovych uplatku ktere vysetruje svycarska polcie)
3) jezdi se rekreovat s "modrymi strakami" a CEZEM do Monte Argentaria?
4) Zprivatizovali Setuzu zlocinci Pitrovi a nejsou schopni vysvetlit financovani penzionu za 30-35 mega? (Pallas)
5) Kupuji cokoladovny za pul miliardy Kc v Ghane? (Kraus)
6)Poradaji narozeniny za 800 tisic Kc (namestek RSD Hala)?

Mate pravdu, ze by se melo mene krast, ze by pak zbylo vice na socialni davky - ale toho se od socdemaku BOHUZEL NIKDY nedockate. Uz za rpvni republiky se rikavalo - KUDY CHODIL TUDY KRAD - SOCIALNI DEMOKRAT.

Jeedina cesta kupredu je smirit se s tim ze i na proles zbude v krizi mene a rozhrabavat pripady korupce nalevo i napravo, nove i ty stare.

Reci orozkradenych sto miliardach jsou za vlasy pritazene. Uvidime jak tech sto miliard usetri socdemaci. Uz vidim jak socdemaci se derou ku korytum a zacnou splacet 100 miliard Kc statniho dluhu rocne. Ctyri roky socdemaku a statni dluh bude pryc? To bych je taky volil (ale ja mam ted z p...le kliku ze nedanim v CR).
06. 12. 2011 | 11:51

jozka napsal(a):

Xury:

Coz ovsem nic nemeni na faktu, ze to byly prachy, ktere za CSSD zvysovaly schodek, kdezto pozdeji jmi byl schodek snizen. Asi nebude nahoda, ze ten "skvely" rozpocet byl jen jeden. Pak uz jaksi nebylo z ceho prilepsovat.
06. 12. 2011 | 11:52

Béda napsal(a):

KM,

takže z vašeho prvního příspěvku plyne, že hypotéky pro mladé (když to zjednoduším) jsou dobré ale současně špatné (viz vaše pokračování o USA). Podle vašeho druhého příspěvku by se dalo soudit, že v ČR jsou hypotéky na byty (doba splátek je v průměru snad 20 let) vcelku (když to zjednoduším) zdravé a dobré a i když se za krize, které není vidět konce ani východiska dá očekávat zvýšení osobních hypotečních bankrotů = lidi přijdou o bydlení (těm zbylým nezávidím splátky dalších xx let, když ani netuší, co všechno se může přitom přihodit, nakolik jim narostou vedlejší náklady, nakolik se změní poptávky, pracovní trh...) záleží na tom jestli mají nějaké garance, potažmo pojistky na přechodnou dobu.

Hmm, hmm... Na tom asi něco bude. Akorát nevím co. Snad jenom, že i krize je pro některé lidi (zdravím Yosifa K a spol.) velkou příležitostí a možností jak ještě víc maximalizovat svůj profit. Vždyť jenom takový institut exekuce - to je hotový balzám pro šikovné, podnikavé, talentované, vzdělané, pracovité lidi.
06. 12. 2011 | 11:56

Rafal napsal(a):

Sladký- někde jsi si přečetl teorii nerůstu v uzavřeném systému a pořád to bez rozmyslu opakuješ - a blbě.
V normální společnosti prostě tvoříme trvalé hodnoty, které další generace prostě převezme/ silnice, domy, vůbec celá infrastruktura atd/ a nemusí už toto znovu budovat a má více sil na další rozvoj. V normální společnosti je po 22 letech poctivé práce prostě nesrovnatelně vyšší úroveň - Dokázali to i komunisti- převzali zemi zdevastovanou po válce a najdi si někde co vše jsme měli vybudováno kolem roku 1967.
To že dnes slintáme po sociálních vymoženostech které tu byly už před 20-40 lety je způsobeno tím že se tu posledních 22 let poctivě nepracuje ale krade, nikoliv teorií uzavřeného systému. Přestaň brát drogy, vyjdi z pražské kavárny a prober se.- určitě ti to také dojde
06. 12. 2011 | 12:00

Xury napsal(a):

Pro jozku:
vy jste to nepochopil? Peníze, které tam zbyly po socialistech se mohly případně týkat pouze roku 2007 (kdy k tomu ovšem nedošlo) a i to by bylo sporné, protože soc. vláda byla u moci jen polovinu roku 2006. Takže v roce 2008 i v roce 2009 byly převedeny rezervy vytvořené za vlád koalice ODS a spol. Je vám to jasné?
Důvod proč v roce 2008 byl malý deficit a v roce 2009 velký je vzhledem k propadu ekonomiky snad jasný.
06. 12. 2011 | 12:02

Xury napsal(a):

Pro Sladkého:
když pominu, že je v dlouhém období sporné, zda brát Zemi jako uzavřený systém, tak v každém případě, když se poodívám po světě, tak nemám pocit, že by nebylo kam růst. Mám na mysli ekonomicky. Kromě toho jak jsem psal, tak růst automaticky neznamená zvyšování objemu materiální produkce.
06. 12. 2011 | 12:05

Béda napsal(a):

Rafal,

jenom malá technická. Před 22 a více lety byla veškerá ekonomika v českých a slovenských rukou na rozdíl od dnešní doby, kdy většina strategické části je v cizích rukou anebo v rukou místních "anonymních" výtečníků s.r.o se sídlem na Kajmanech. Většina ovčanů se postupně stává zadluženými nájemci na původně vlastním majetku.
06. 12. 2011 | 12:06

KM napsal(a):

Ano, pane Bédo, pochopil jste to dobře.

Hypotéka je dobrá i špatná zároveň: záleží na konkrétních podmínkách. Rozumně spočítaná a splácená hypotéka může rodině pomoci k pěkné nemovitosti, za kterou jsou pak vděčné i děti a vnuci. Ovšem pokud někomu vychází splátky tak, že mu ukrojí naprostou většinu příjmů, ale on spekuluje na to, že bude třeba povýšen, nebo se mu bude lépe dařit v podnikání (v USA se jednalo převážně o spekulace na růt cen nemovitostí), brát by si ji rozhodně neměl, protože staví na nerealistickém očekávání a nemá žádnou rezervu pro jakýkoli výpadek v příjmech.
Toto za ale za nikoho nevyřeší ani Sobotka, ani Kalousek, ani svatý Petr - to si musí každý dobře uvážit sám a za svoje rozhodnutí pak nese zodpovědnost. Riziko nelze zcela eliminovat, lze ho jen správným rozhodnutím minimalizovat.
06. 12. 2011 | 12:10

Yosif K napsal(a):

Pane Bruska - socani po cele evrope nabulikovali neduvtipnemu proletariatu ze zdroje tu jsou. Jaky je vysledek?

Vsude na juhu Evropy jdou statni rozpocty do kytek protoze "zdroje nejsou". nadherne penze pro jizni proletariat konci na smetisti dejin. Spidla obdivoval Irtali9i jak na penze davaji 12% GDP proti ceskym 7 %. Vyvoj jde nikoliv tak, ze by proles dostavali na penze i v Cechach 12% GDP.
Naopak - proles v Italii budou dostavat mene a mene a mene a mene az skonci na tech 6%. Dtto VSECHNY staty PIIGS!!!!!!

A jaka je situace na severu? Ve svedsaku pokracuje odbouravani socialniho statu, dtto Finsko a Dansko. Norsko ma navic k poctivemu obyvatelstvu zdroje z nafty a plynu ze severniho more.
V USA budou muste odbourat socialni davky, ve Velke Britanii, Francii odbouravaji statni penze tempem kteremu se proletari nestaci divit atd atd.
Nova vlada v Italii (nepravicova) odbourava znbacnou cast penzi a socialnich davek a MOZNA MIRNE zvysi (uz tak dost vysoke) zdaneni vysdokych platu).

A v Cechach? Socdemaci rozestvavaji proletariat bludy ze zdroju je dost? Kde? Az spocdemaci prestanou krast? nevidim ze by kradli mene nez ODS, nevim ze by se za socdemackych vlad jakekoliv rozkradani dosetrilo - s vyjimkou psychopata Ivo Svobody, ktery spatne odhadl co jeste soudy snesou.
06. 12. 2011 | 12:12

Občan napsal(a):

To neo:

Lafferova křivka - muhehehe
Shodou okolností v posledních dvou týdnech v TV asi tři ekonomové nezávisle na sobě se značnou dávkou ironie vsvětlovali, že celá Lafferova křivka je blud. Že to je ČISTĚ TEORETICKÁ pomůcka, použitelná jen při výuce a při zasazení do ideálních podmínek, v praxi však prakticky nepoužitelná.
A že zatím nikdo neprokázal její funkčnost v podmínkách reálné ekonomiky, protože daňové inkaso i výnosy ovlivňuje mnohem víc faktorů než jen výše daní.

No nic, plkejte dál...
06. 12. 2011 | 12:13

Pavel-Pája napsal(a):

Politická reprezentace ODS do konce roku 2006 naštěstí nebyla schopna nic implementovat, kromě celostránkových inzerátů o dluhové povodni, která zaplavuje naši drahou republiku, takže byl převzat návrh rozpočtu na rok 2007 ještě po sociálních demokratech. Kalousku vzpamatuj se lezl si do ..... ČSSD do a teď trčíš z..... ODS Pavel
06. 12. 2011 | 12:15

Ives napsal(a):

Yosife, zjistěte si, na jaké straně pol. spektra stály nebo stojí vlády v jižních státech EU. A prosím, buďte odpovědný ke svému zdraví jako správný pravicový volič a kupujte si kvalitnější drogu. Soudě podle vašeho příspěvku vám ten levný shit nedělá dobře. A hezké Vánoce:-)
06. 12. 2011 | 12:24

Béda napsal(a):

Yosif K,

hernajs pane Yosife, vy do toho ale vidíte. V USA vládnou socialisté, ve VB, v celé Evropě, v Irsku i na Islandu, v Japonsku.

Je nějaká západní země kde nevládnou? Že oni i ti šéfové bank na WS a burziáni na WS jsou socialisté? Že oni, ti kucí budují ten bankovní komunismus? Velkou otázkou je ale PRO KOHO?
06. 12. 2011 | 12:27

Bruska napsal(a):

Yosife- vy jste opravdu spadl z měsíce. ZDROJE TU JSOU A JE JICH DOST. Problém je že jsme v Evropě a USA zmateně pojali lidská práva, takže
- živíme spoustu lidí kteří nepracují a parazitují
- čím dál méně se odměňuje poctivá práce s přidanou hodnotou, a proto těchto rapidně ubývá- ale vyděláte si v neproduktivních oborech, kde se netvoří hodnoty,a ty proto neúměrně bují - reklama, právníci, sázky, čím dál více umělců a profesionálních sportovců, zbytečné ba překážející úřady apod.
- zejména v ČR rozkradení financí i celých továren- zničení výrobních oborů
- v celosvětovém měřítku výdaje na války a na všelijaké emigranty , národnostní menšiny atd.
Toto nemůžeme trvale udržet
Tím je jaksi Evropa a USA zadlužená a v ekonomickém, sociálním a morálním rozkladu, zatímco např. Čína, Rusko, asijské země, ťřebaže jsou na nižším stupní rozvoje- prosperují- oni prostě makají. Je to prosté
06. 12. 2011 | 12:35

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Moudří lidé, prozraďte zdroj své erudice, připadá mi to vaše trumfování vědomostmi, že jste je nabyli buď ve státních službách nebo v politice. Kdo z vás nikdy nenavštívil poslaneckou kantýnu?
06. 12. 2011 | 12:50

yt napsal(a):

Ale že ten Béda se dnes rozvášnil a navíc se snaží být vtipný!
06. 12. 2011 | 12:55

neo napsal(a):

Občan:

ty jsi jen afektovanej stařík. Laskavě si přečti co jsem napsal a proč jsem to napsal. Prakticky máš křivku vysvětlenou v příspěvku Bédy, na který jsem reagoval.
06. 12. 2011 | 13:01

Trousil napsal(a):

Yosife- ta chyba je prostě v tom, že když nás komundíři nutili pracovat a říkali že práce je jediný zdroj našeho bohatství tak jsme se jim vysmáli. A dnes jezdí Evropa a USA žebrat do Ruska a Číny o půjčky, abychom tu nepochcípali hlady.
Malé podobenství- když jste kvalifikovaní a zdraví lidé kteří bydlí v luxusní vile, máte ty zdroje minimálně v tom že máte to bydlení a kvalifikované lidi schopné pracovat.Když ale v té vile budete jen okrádat jeden druhého, hrát hazard, soudit se vzájemně, a věnovat se předčítání moudrých myšlenek o demokracii, ale nebudete pracovat, jste za pár let na mizině.
A budete se dívat, že soused z chudé chatrče, který 22 let usilovně pracoval a tvořil hodnoty- vás najednou předhonil a je na tom ekonomicky lépe než vy, a možná budete zadluženi tak že ten soused koupí v dražbě tu vaši slavnou vilu. A to je povídání o Evropě a Číně a Rusku, jestli to nechápete
06. 12. 2011 | 13:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 12. 2011 | 13:04

Cech napsal(a):

Za krizi mohou především obyčejní lidé, kteří žili na dluh.
Tvrdí to někdejší ministr průmyslu, ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimír Dlouhý. Bránit se vnějším vlivům podle něj může ČR jen reformami. Prioritou pak musí být zabránění zneužívání sociálního systému.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-skop.php?itemid=14943

Ptám se novinářů, kdo je to kmotr. A oni to nevědí a to jsem Ministr Kuba.
Přiznám se, že jsem se snažil bavit s novináři, jaká je jejich definice kmotra.
Proto si nemyslím, že by mě média označovala za kmotra nebo spojovala s nějakým kmotrem.

Bohužel ta čísla jsou jedna věc a možnost uplatnění po roce 2014 je věc druhá.

Panu M.K. se podařil husarský kousek získal možnost zadlužit tuhle zemi tak, že Vám po roce 2014 nezbude žádný prostor pro uplatnění sociálně a fiskálně citlivějšího řešení.

Nelze pochybovat o tom, že toto je záměr že za ty dva roky do 2014 nastaví parametry tak, že pro léta 2014 - 2018 TOP cíleně zneviditelní.

Ta obrovská výhoda kterou svými reformami nastavil, je v tom že například pan J.D. bude čerpat vaše rozpočtové prostředky bez omezení prostřednictvím iDTAXU; právě v letech 2014 -2018 s možností poukazovat na ty rozhazovačné nástupce.
Ne, není to taktika spálené země;je to taktika nezastavitelného Besserizmu.
06. 12. 2011 | 13:15

kelt napsal(a):

jm,KM,
je to docela prosté-pokud si rodina na hypotéku pořídí byt a ten následně pronajímá tak musí:
1/splatit nejprve úrok a pak jistinu,jinak o byt přijde,dále zůstává na posouzení na kolik let se zaváže splácet,kolik získá z nájmu a kolik bude muset vynaložit prostředků na jeho údržbu a obnovu.V každém případě se však jedná o výjimku,potvrzující moje sdělení,že úvěry-půjčky slouží rodině ke konečné spotřebě.
2/státy platí pouze úrok-pokud je mi známo,tak žádný stát dosud nesplácí jistinu.
Pokud si rodina pořídí na hypotéku byt,či dům,tak se v podstatě jedná o konečnou spotřebu.Místo nájmu splácí úrok,hypotéku a platí údržbu a obnovu.
Úvěr státu,či podnikatelskému subjektu by měl sloužit k rozvoji,
vytvoření nových prac. míst,zvýšení příjmů a růstu HDP.
06. 12. 2011 | 13:18

Béda napsal(a):

Cech,

ano minstr Dlouhý mezi ty obyčejné lidi, kteří ua tu krizi mohou právem patří. Sice jenom v roli desátníka v české četě na globálním válčišti, ale patří. Možná se pletu, ale mám zato, že skrze své angažmá vglobálním řetězci je občas povolán na slet stratégů s právem posluchače bez poradního hlasu.
06. 12. 2011 | 13:20

kelt napsal(a):

Xury,
stačí si porovnat sazby korporátních daní a odvodů platných k 31.12.2006 a a po inovacích MF Kalouska.Dá to trochu práce,ale výsledek je zřejmý.
Jenom na mně nechtějte,abych to dělal za Vás.Vyžaduje to tak 5-6 hodin hledání a propočtů.
Jsem ale ochoten to za sazbu 3OO,-Kč/hod.Vám to vyhledat a vyčíslit.
Pokud máte zájem,dám Vám číslo mého účtu a při platbě předem to do týdne budete mít.
06. 12. 2011 | 13:27

Cech napsal(a):

Omlouvám se za neaktuálnost poslední věty.

Správné znění pro budoucno je:
Ne, není to taktika spálené země;je to taktika nezastavitelného Polčákizmu.

Neb:
Ministr kultury Jiří Besser (nestr. za TOP 09) bude odejit ale už teď se ví, že jeho nástupcem a pokračovatelem jeho tradic.Bude mladý poslanec Stanislav Polčák (TOP 09).
06. 12. 2011 | 13:42

Xury napsal(a):

Pro Kelta:
to je právě ten vtip, že to není pravda. Kdybyste to srovnával korektně, tak byste musel převést současný daňový výnos na příslušný daňový základ a pak teprve spočítat daňové výnosy, inak totiž počítáte nesmysly. Po názornost: v roce 2010 činily výnosy DPPO cca 86 mld. Při sazbě daně 19%. Prostým dělením zjistíte, že na jedno procento sazby vychází v tomto konkrétním roce cca 4.5 mld. Čili při původní sazbě daně z roku 2006 (24%) vychází, že výnos by teoreticky byl vyšší o cca 22.5 mld. Zdůrazňuji teoreticky, protože je otázka o kolik by vzrostla snaha snížit zisky. Co se odvodů týče, tak ty se nezměnily. Tedy kromě nemocenského, která ovšem přešla ve větší míře na podniky.
Takže je vysoce pravděpodobné, že by daňový výnos daně z příjmu byl vyšší na původních sazbách z roku 2006. Určitě by to nebylo 80-100 mld. Osobně odhaduji, že maximum by bylo někde kolem 20-25 mld. Na druhé straně je otázka, jaký by byl dopad sazeb daně v této výši. Jinými slovy, zda by nepřibylo nezaměstnaných a neubylo podnikatelských subjektů.
06. 12. 2011 | 13:42

DF napsal(a):

Pro Kelt.
Ne to je nepolykatelné, nesnažte se to není matika ani logika to je Kalouskovo.
06. 12. 2011 | 13:52

Yosif K napsal(a):

Pane Beda - pred 22 lety byla ceskoslovenska ekonomie v rukou ceskoslovenskeho lidu (reprezentovanneho diktatourou senilnich rudych reditelu) a ja jsem bral v prepoctu US$ 80 mesicne.
CSSR excelovala ve vyrobe sirek a stroju ktere byly 40 let zastarale nebo inovovane kradezemi patentu - cca na urovni jako cina pred 15 lety. Tezko chapu, ze by se komukoliv s jakymkoliv technickym vzdelanim nad uroven ridice nadrazni jesterky po tehdejsi urovni vseho nejak styskalo.......
06. 12. 2011 | 13:56

Yosif K napsal(a):

Pane Kelte cituji:
"Úvěr státu,či podnikatelskému subjektu by měl sloužit k rozvoji,
vytvoření nových prac. míst,zvýšení příjmů a růstu HDP."
Problejm je ze za socanskych vlad vetsina financi opatrena z dluhu neochvejne smeruje na uspokojeni soialnich potreb proletariatu.
Tak si namonec socanske vlady kupuji volice.

Zvysenim podpor v nezametnanosti se sice pomuze socialne potrebnym, na druhe strane se nezaqmetsnanost NEVYHNUTEOLNE ZVYSI. Viz zakon nabidky a poptavky, viz jakokoliv nekomunisticka ucebnice mikroekonomie.
06. 12. 2011 | 14:02

Yosif K napsal(a):

pane cechu - s timhle samozrejme to tak jednoduche neni:

"Za krizi mohou především obyčejní lidé, kteří žili na dluh."

Ve skutecnosti za krizi "muze" samozreume kapitalismus, jelikoz na rozdil od sociku takto probihaji korekce hospodraskeho vyvoje.

Za predluzeni vsak mohou oranzovi kuglofove, kteri v dobe konjunktury rozhazovali jako sileni, misto toho aby setrili na dobu pristi krize. Takze bohuzel - setrit se musi ve chvili kdy se to nejmene hodi. Spouste statu uz nikdo nechce pujcit vubec nic. Kdy tohle racite pochopit?
06. 12. 2011 | 14:07

Béda napsal(a):

Yosif K,

ano. To ovšem nemění nic na faktu, že tehdejší ekonomika nebyla virtuální, nebyla předlužena a její podstata nebyla v cizích rukou. To co se vyrobilo se zkonzumovalo, na všechno byla ČSN - potraviny, elektrospotřebiče... Ano byl to demotivující systém s nepružnou řídící politickou sférou. Bohužel byl opouzdřen dráty a vzájemným embargem. Systém tadržoval lidi aby neutíkali a západní svět, který navíc získal v USA značný předstih díky zničené infrastruktuře sovětské sféry vlivu udržoval ekonomické embargo a zákaz vývozu pokročilých technologií. Určité plus toho systému bylo, že dočasně pomáhal zadržovat nástup neoliberální kliky a svojí sociální politikou nutil západ dočasně udržovat udržovat sociální stát, čímž vlastně prodlužoval jeho životaschopnost.

Holt všechno má své plusy a minusy. Západní svět se po rozpadu východního bloku vrátil ke své podstatě a vyspurtoval k ještě větší globální krizi než kdy dříve.
06. 12. 2011 | 14:11

JF napsal(a):

našim furiantům: to je naprostá malichernost sazba sem, sazba tam, to je pro ouřady s nažehlenýma klopama. Podstatnější jsou fyzické veřejné výdaje. Kdy se začnete tahat o zásluhy za anonymní ráj akcionářský. Proč ta skromnost.

Kdo vlastní veřejné zakázky??? - to jsem se nějak ještě z úst povolaných zatím nedozvěděl.

Ale jó dem řešit cifršpiónství, docela vám to jde. Však vy znáte svá závažná témata. (řešíte co neovlivníte na straně toho kdo si půjčuje na trzích)
06. 12. 2011 | 14:21

kelt napsal(a):

Xury,
opoměl jste daně fysických osob,superhrubou mzdu,zastropování a snížení odvodů na soc a zdr.pojištění,"rozvoj švarc systému" a paušály u OSVČ,propad u spotřební daně na naftu a ono toho je ještě více.
Ještě ad futurum je nutno zmínit odpuštění daně z dividend a"chytré!"nastavení hodnoty st.obligace na 1 korunu.
Prostě kdo umí,tak umí a ostatní jen čumí,jak kdo umí.
06. 12. 2011 | 14:28

Cestovatel napsal(a):

Sobotko fakta jsou fakta a vaše výmysly o tom jak za ČSSD měla "výjimečné postavení České republiky na finančních trzích" nemá s fakty nic společného a je to čistý socanský populistický nesmśl. Pohádka o tom jak to tady za socanů bylo skvělé, jak ekonomika díky ČSSD rostla a že ČSSD nezadlužovala a že zadlužovala jenom pravice a Kalousek to už vám sežerou jenom nejhloupější přívrženci levice jako Občan,Béda nebo stále rebel, kteří nepřemýšlí jennom slepě opakují jak se levice úžasná a pravice zlá.
06. 12. 2011 | 14:43

kelt napsal(a):

Yosif K,
problém socanských vlád v Česku spočívá v tom,že v době jejich vládnutí rostl HDP mezi 5-6%,zatímco okolní státy EU měly růst mezi 1-2%.
Klausova neoliberální vláda musela v roce 1967 při propadu HDP do červených čísel hodit ručník do ringu.Totéž se "shodou okolností" stalo další neoliberální vládě Topolánka v roce 2007.
Čím to asi je,že se právě tak "daří"další neoliberální,konzervativní,pravicové vládě rozpočtové odpovědnosti a boji proti korupci Nečase.
Dle Kalouska v roce 2008-krize se nám vyhne,jenom budeme bohatnout pomaleji,Klaus,krize je jako chřipka-trvá týden a pak odejde.
Kalousek 2011-opět sestavil na rok 2012/nepoučen rozpočtem na rok 2009/,který si vycucal z palce a teď straší národ finanční katastrofou,aby si vytvořil alibi pro vlastní neschopnost.
Pane Yosife K.,to není sranda,to je holá skutečnost,kam nás neoliberální pravice dokázala dostat.
06. 12. 2011 | 14:43

Trousil napsal(a):

Yosiffe 13,56 - kdy už ti dojde že vytahovat pořád už 22 let co bylo na socialismu blbé je ubohé??? , zejména proto že už tu komanči nevládnou a my nedokážeme ani to co oni- mít rozvinutou hospodářskou společnost která uživila sama sebe bez dluhů. TO se ti opravdu myšlení zastavilo v listopadu 89??? Pardon, ale my ostatní jsme za posledních 22 let něco přece jen pochopili. A někteří už i tuší že nejsme na dobré cestě a že to takhle dál nejde
06. 12. 2011 | 14:46

paja napsal(a):

Koukám kam se to zase zvrhává.Už by si mohl někdo uvědomit ,pokud vandruje do sociálních dávek,o jakou částku se jedná.Pokud se odečte důchodovej fond,zbývá necelech 50 miliard včetně financování Drábkovi executivy,na vyplácení nemocenské,pomoc postiženým , podpor v nezaměstnanosti a investic na politiku v nezaměstnanosti.Ta podpora v nezaměstnanost včetně dávek dělá 12,5 miliardy.Chce mi někdo říct že tohle zachrání náš státní rozpočet,když jenom zrušení daně z dividend dělá polovinu téhle sumy?Myslím že by se modráci včetně barevných odnoží a Dlouhého měli vrátit nohama na zem.Na co nám teda z platů tyhle peníze strhávají?Na to aby Drábek s Kalouskem vymýšleli pí...ny a cpali si je do kapes přes fimy na krditky pro důchodce a nezaměstnaný.Je to pořád stejnej kafemlejnek,dogtma jen aby se zakrylly ty nejhorší sviňárny s pandurama IZIPem a pod.kurňa vždyť si na ty dávky platíme tak proč by nám je v případě potřeby nemohli vyplácet.
06. 12. 2011 | 14:53

Muřka napsal(a):

Paja 14,53 asi nechápeč že problém sociálních dávek je nejen finanční ale morální. Ž e prostě čím dál méně lidí pracuje a čím dál více parazituje. Že napětí na šluknovsku není rasistické, ale v tom že poctivou prací nevyděláš na nájem , klepeš se před exekutorem a pak se díváš že cigán co 22 let nesáhl na práci už má osmý dům, vždy nově upravený, neplatí elektřinu a odpadky a ještě z nudy dělá v noci randál a okrádá lidi. A další důsledky nebudu uvádět.
Malá poznámka - naše rodina se snaží pronajmout volný hezký a velký dům. Když přijde slušný a pracující, zjistí že nájem a vytápění by byly nad jeho možnosti. Jinak jsme ale odmítli během měsíce 5 x lidi, kteří vykřikovali že to berou, ale chtějí ještě nový sporák, linoleum a nevím co.. A když došlo k tomu že jsme řekli dobře, zaplaťte první nájem a dostanete smlouvu- jejich reakce: potřebuji nejdříve smlouvu- na sociálce dostanu podporu na bydlení a za 3-4 měsíce vám zaplatím. Tak to chodí v této zemi- slušný a pracovitý nebydlí, paraziti i ve vile
06. 12. 2011 | 15:13

Duroy napsal(a):

Ona podstata daňové reformy z roku 2008 spočívala v mixu snížení daní a prodlužování odpisů.
Tento mix je pro naši ekonomiku s minimem vlastních zdrojů smrtící, investorům se vyplatí vybírat zisky, místo, aby je zde zpětně reinvestovali.
Tady, a nejen tady na blogu se dohadujeme, zda je správné snížit sociální pojištění o 3,4,5 %, když na druhé straně firmám rostou náklady na energie v posledních letech v řádech stovek procent (své o tom ví pan Říman). Jsme krmeni kecmi o drahé pracovní síle, ale to, že fabrika zaplatí za elektřinu více, než fabrika v Německu, o tom cudně vláda, Nerv, novináři, Svaz průmyslu, cudně mlčí. Ptám se, proč?
06. 12. 2011 | 15:22

Béda napsal(a):

Muřka,

hala, pane, že vy si z nás tak trošinku děláte šoufky? Že vy se nám snažíte namluvit, že důchodce Špidla, důchodce Havel, důchodce s přivýdělkem Gott si chtěl pronajmout váš baráček? Kterápak jiná než takováto "socka" by měla sociální anebo důchodové dávky tak vysoké aby si mohla pronajmout zařízený domeček?
06. 12. 2011 | 15:23

neo napsal(a):

béda:

Bedřišku, zjisti si něco o příspěvku na bydlení. Pak mudruj o Gottech jo?
06. 12. 2011 | 15:33

Kvakin napsal(a):

Pane Sobotko, jsem volič soc.dem., ale myslím si, že Vy byste neměl - i když partaj třeba příští volby vyhraje a bude stavět vládu - aspirovat na premiérskou nebo jakoukoli ministerskou funkci. Vy byste měl zůstat v pozici toho, kdo pečuje o chod strany, neboť partajní mechanismy je to jediné, co pořádně znáte ze souvislé praxe. Do financí, hospodářské a celkové vládní politiky se nemontujte ... Nemáte pro vládní angažmá kompetence odborné, především empirické, ale ani charakterové. Možná jste měl jakési vize o racionálním vládním hospodaření, rozpočtu a daňové soustavě, ale když Vás povolal Špidla na ministerstvo financí, přijal jste bez výhrad jeho tézi, že "zdroje tu jsou" a v této stopě jste pak jel. Byl jste na místě v pro ekonomiku mimořádně příhodnou době, a tak teď halasíte, jak je to Vaší zásluhou ... Není a Vy to víte. Raději hledejte v soc.dem. opravdu kompetentní a respektovatelný kádr budoucím ministrů avlastně nemusíte hledat jen v partaji.
06. 12. 2011 | 15:33

Béda napsal(a):

neo,

neříkejte, že se spoluobčané dočasně bez příjmů mohou nastěhovat do Hiltonu a sociálka jim to proplatí? Jak to, že tam ještě nebydlí?
06. 12. 2011 | 15:35

george napsal(a):

Vážení přátelé, všechny ty "blbostě", jak zleva, tak zprava, jsou k ničemu. Pro vážnou úvahu zamyslet se nad příštím osudem naší země stačí jen jedno. Kouknout se na italský parlament s nožem na krku (to ještě k nám nepřišlo), jak při ohlašování škrtů pro italský národ (Italie není žádná rozvojová země) se ministryně práce a sociálních věcí při čtení v parlamentu za svůj resort o provádění reforem ROZPLAKALA a psychicky to neunesla. Tam ještě zatím nejsme, proto zlatý Kalousek, snad se nás to vyhne. Doposud to byla jen sranda, ale nevím, co potom budete psát. Asi nás od toho potom zachrání Bohouš, ten to přece umí.
06. 12. 2011 | 15:39

kristusek napsal(a):

xury

ad vašich 20 mld - doporučuji výroční zprávu MF ČR za r.2008. Jasně se tam uvádí, že díky ministerské vyhlášce (číslo z hlavy nevím, ale najdete ho tam) byl dluh účetně snížen na 20 mld., jinak by byl 60.

Kromě toho ležely na státních účtech peníze vypůjčené vládami ČSSD, které vesele vrazil do státního rozpočtu (hovoří se o cca 80 mld.). Opakuji - půjčila si je vláda ČSSD, utratil je p. Kalousek. Dluh ovšem zůstává na vládě ČSSD.

Agentura Eurostat, která se nikdy nemýlí o víc než několik miliard, odhadla dluh za r. 2008 na 100 mld. A upřímně řečeno, ze zkušenosti věřím spíše jim než Kalouskovi, který samozřejmě chce vypadat jako nejschopnější ze schopných (logicky, to mu nevyčítám).
06. 12. 2011 | 15:44

Xury napsal(a):

pro Kelta:
daně z příjmů fyzických osob jsem tam zahrnul. Stropy na pojištění nejsou Kalouskovým experimentem, ale celoevropskou zvyklostí (ani ČSSD je nezpochybňuje), odvody se nesnižovaly, spotřební daň na naftu se tuším zvyšovala na návrh Fišerovy vlády. Co se Švarc systému týče, stejně jako u paušálů OSVČ, tak je samozřejmě otázka nakolik by snížení paušálů vyneslo výnosy do SR a o kolik by vzrostla šedá ekonomika. Zrušení daně z dividend chápu sice jako odstranění dvojího zdanění, ale souhladím, že nemuselo přijít právě teď. Nominální hodnotu dluhopisů ve výši 1 kč, chápu jako snahu o zvýšení atraktivity emise, i když osobně bych to zřejmě neudělal a nepovažuji to za šťastné.
Nicméně když to shrnu, tak snížení daňových výnosů se pohybuje mezi čtvrtinou až třetinou vámi odhadovaného propadu. Když to vezmu alternativně, tj. vládu ČSSD, tak by patrně tyto výnosy přibyly do SR, ale na druhé straně by nepochybně (podle vyjadřování jejích ekonomických expertů) došlo k nárůstu schodku SR v důsledku menší snahy o úspory a větší snahy o "rozhýbání" ekonomiky.
06. 12. 2011 | 15:45

paja napsal(a):

Muřka
Ale to je problém legislativy a individuelnímu přístupu,to by přece mělo být gro pravice .Bohužel se jim to do krámu nehodí,takže mají plnou hubu úspěšných tunelindividuí ale na druhém konci prosazují kolektivní vinu.Ale to stejně neřeší veřejný finance ,tyhle peníze opravdu rozpočet nezachrání a morální faktor v tuhle dobu je marginální a jen maskuje podstatu problému.Je to zase jen maskovací důvod jak vytáhnout další prachy z lidí aby si kalousek a spol nerozhněvali Hávy a další mecenáše.
06. 12. 2011 | 15:50

Xury napsal(a):

Pro kristusek:
ty údaje jsou ze státního závěrečného účtu. Tu záležitost s rezervami jsem už vysvětloval. Ty půjčené peníze - nevím o co by mělo jít. Dejte link.
Co eurostatu týče, tak si nejsem jist metodikou, protože za rok 2007 je tam schodek 0.7% (tj. cca 26 mld.) a za rok 2008 2.2% (tj cca 80 mld.), což jsou opačná čísla než uvádí MF.
06. 12. 2011 | 15:51

antiovce napsal(a):

george
..cože, zlatý Kalousek? Kde jste nechal rozum? Vždyť on nás právě svými pokusy žene směrem Argentína. Kvůli zvýšení DPH zdraží všechno, lidi začnou míň utrácet - vybere se míň na DPH, protože se bude míň prodávat podnikatelé omezí výrobu a začnou propouštět. Lidé budou bez práce to znamená, že budou mít míň peněz a tím pádem budou míň utrácet a tak to půjde pořád dokola až na dno. Jaký přínos mělo zvednutí daně na naftu všichni, až na pár jedinců, víme.
06. 12. 2011 | 15:53

neo napsal(a):

Béda:

proč do Hiltonu?

Ty nevíš co je příspěvek na bydlení?

•Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže
◦jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň
◦součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
•Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu, u družstevních a bytů vlastníků srovnatelné náklady, vyčíslené v zákoně o SSP. Plus u všech bytů náklady za energie, vodné a stočné, odpady, vytápění. Pro nárok a výši příspěvku se berou v úvahu průměrné náklady zaplacené za předchozí kalendářní čtvrtletí.
•Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují pro nájemní byty částky nájemného v souladu se zákonem o nájemném a pro družstevní byty a byty vlastníků obdobné náklady. Dále jsou do nich zahrnuty ceny služeb a energií. Normativní náklady na bydlení jsou propočítány na přiměřené velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících.
06. 12. 2011 | 16:02

Jakub napsal(a):

Mac, Béďa: Ratingové agentury přehodnocují své výhledy minimálně každý měsíc, pravidelně se schází Angela se Sarkozim, aby zhodnotili vývoj situace, analytici přehodnocují své předchozí odhady - prostě situace se mění každým dnem aniž by bylo možné předvídat, jak bude zítra, ale náš pak Kalousek by měl umět sestavit rozpočet několik měsíců předtím, než se podle něho začne hospodařit s odchylkou pár desetin? To, že v době, kdy se vydal odhad ministerstva financí na růst příštího roku, lišil sem tam o pár desetinek (často i směrem dolů) od odhadu OECD a dalších organizací Vás nejspíš pánové nezajímá.
06. 12. 2011 | 16:04

ABC napsal(a):

Xury
Výsledky státního rozpočtu jsou ovlivňovány různými účetními operacemi, které dokáží stav zadlužování podstatně zatemnit. Pokud jde o zadlužování, pak ve Vámi uváděných letech 2007 a 2008 (na ketrý i podle Vašich slov neměl Sobotka vliv) byl tento stav: Za rok 2007 vzrostl státní dluh o 89,8mld Kč, což znamenanalo roční přírůstek podílu na HDP 0,33 p. b.; V roce 2008 vzrostl státní dluh o 107,2mld Kč a roční přírůstek podílu na HDP byl 1,86 p. b. Tato změna se odehrála za slušného hospodářského růstu (růst HDP přes 4,3%).
06. 12. 2011 | 16:04

paja napsal(a):

george
zvýšním DPH a nesmyslným šetřením páně Kalouska a Drábka ,budem živit akorát okolní ekonomiky,už teď se všem do 70km od hranic vyplatí jezdit nakupovat za hranice.Snižovím korporátních daní se stáváme daňovýn rájem a navíc je to demotivační,podnikatele to nenutí investovat a vytvářet nová pracovní místa,výhodnější je si dávat nesmyslný platy a investovat pomocí obchodníků s horkým vzduchem,vždyť je to tak pohodlné.
06. 12. 2011 | 16:06

Wicksell napsal(a):

Pane Sobotko, uznejte že jste zase přestřelil, protože nerozumíte ani tomu, co vám jde ze všeho nejlíp - a totiž zadlužování. Tak teĎ odvádíte pozornost, že tady hážete zprávy pocházející z vrcholící hospodářské expanze (zásluhou ekonomického cyklu) a ty si nehorázně přivlastňujete. Mezi Vámi a Miroslavem Kalouskem je jeden zásadní rozdíl, který každý soudný člověk musí vidět: Je velmi jednoduché slibovat lidem hory doly a když to nevyjde, ale říct lidem pravdu a slíbit jim jen dřinu a pot do kokáží jen nějací politikové! Což vy teda narozdíl od pana ministra nejste a nidky nebudete, protože by vás vaši hloupí voliči už nevolili.
06. 12. 2011 | 16:19

Názor Jan napsal(a):

Sobotka dělal ministra financí a rozumí tomu.
Kalousek se dosazením strany (jako tenkrát za KSČ) pokoušel o totéž, ovšem neúspěšn: z paměti obyč. lidí nevymizí jeho "hodnocení" první krize 2008/09 (že nás se netýká - velmi podobné hodnocení jako Štrougal 1977 "Krize je na západě; my tady žádnou krizi nemáme a mít nebudeme".) - za školáckou chybu by každý finančák na podniku "letěl" (ředitel by ho vyrazil), ale u politiků šlo o směr opačný: MF dělá Kaloüsek i nadále v další pravicové vládě ! Dnes nás pro změnu poučuje o "krizových scénářích". Kolik mu za ně asi zapalatili MFD, Blesk,.....
06. 12. 2011 | 16:24

Béda napsal(a):

Kalousek je odborník na slovo vzatý. Odpovědně hospodařil na MO. Pak šéfoval rozpočtovému výboru, spolušéfoval KDU, která byla přítomna téměř ve všech pravicových i pravolevých vládách a zvedal ruku poctivě pro všechny rozpočty. Po odstřelení Grosse,"Paroubkově puči" se odborník naslovovzatý konečně dostal na místo kde mohl ještě víc demonstrovat své kvality. Stal se hlavním pytlákem, sedícím na státní pokladně. Jeho výsledky jsou stabilní, v rekordně nepřesných predikcích a v rekordech v oblasti státního dluhu trumfuje sám sebe. Taky dbá o antikorupčnost vlády, čehož výsledkem je, že ve vládě již pomalu není ministr, který by nebyl alespoň podezřelý ze střetu zájmů, korupce, anebo poškozování státního zájmu. Sám Kalousek v tomto jde ostatním ministrům příkladem, věren heslu pytlák je nejlepším hajným, v našem případě, bezpáteřní dinosaurus, kolem kterého zmizelo v černé díře nejvíc státního majetku je největší zárukou antikorupčnosti. Tomu odpovídá i setrvalý pokles ČR v mezinárodní tabulce korupce.
Ještě rok -dva a díky katu Mydláři Kalouskovi může český stát zatáhnout žaluzie a zhasnout. Vše co v něm ještě zbyde bude na dluh a ovčané se budou pást v podhradí.
06. 12. 2011 | 16:38

antiovce napsal(a):

co nám Kalousek chystá:
Martin Fassmann: Rozpočtový schodek už je o 25 miliard korun větší, než měl být v této části roku. To znamená, že Kalousek bude muset v příštím pololetí tvrdě šlápnout na brzdu. Ořeže všechny výdaje, aby se vešel do schváleného schodku – jestli se mu to vůbec povede. Ale tím ještě dál podřízne hospodářský růst. Stačí se podívat na poslední vývoj v průmyslu, stavebnictví nebo dopravě a vidíme riziko, že ekonomika se zadrhne i bez takovýchto zásahů.

Takže, co vlastně dělá nejlepší ministr financí na celém světě? Neplní základní úkol, není schopen nastavit příjmovou stranu rozpočtu. To je ve skutečnosti na odvolání. Místo toho jsou všichni nadšeni, jak budou vesele škrtat. Ale k prosperitě se nedá proškrtat. A k růstu už vůbec ne. Ale s kým o tom debatovat? S VV?

Vaše věc: Máte odhad, jak to letos dopadne?

Martin Fassmann: Deficit státního rozpočtu míří ke dvěma stům miliard. Ale to není to nejhorší. Všimněte si, co finance dělají – nejprve spotřebovaly veškeré rozpočtové rezervy po sociálních demokratech. Teď spotřebovaly i rezervy, které jim sociální demokraté nechali ve zdravotních pojišťovnách. O tom se moc nemluví, nechápu proč. Minimálně VZP už nemá nic. Podařilo se stabilizovat sektor, ale pojišťovny jsou na dně. Nejnověji se problém chybějících peněz začíná přenášet na místní rozpočty, takže o rezervy budou připraveny také rozpočty krajů a obcí. Do toho bude zavedena zvýšená DPH, čímž všechny ty rozpočty ještě víc vysaje. Jen z nemocnic to vysaje pět miliard korun. To jen prostě neuvěřitelná věc, co se tady děje - a v koalici jsou všichni happy…
http://www.vasevec.cz/clanky/martin-fassmann-pro-vasi-vec-je-tam-zamer
06. 12. 2011 | 16:40

kelt napsal(a):

Xury,
jenom dovětek.Na svátek sv.Václava jsem zajel s rodinou se ohřát na termálné kúpalisko vo Velkém Mederu.
Tam každý"zmrzlinář"má registrační pokladnu a bez vyzvání vám dá účtenku.
Dobře si pamatuji ten boj ODS na život a na smrt proti zavedení reg.pokladen i v Česku.To již nikdo nespočítá kolik možná desítek až stovek miliard od té doby zůstalo v šedé ekonomice.
Důvod ale chápu-zřejmě bychom ztratili konkurenceschopnost,protože u placení daní podnikatelů tak tomu musí být dle Kalouska.
06. 12. 2011 | 16:53

SuP napsal(a):

antiovce -
...."..cože, zlatý Kalousek? Kde jste nechal rozum? Vždyť on nás právě svými pokusy žene směrem Argentína. Kvůli zvýšení DPH zdraží všechno, lidi začnou míň utrácet - vybere se míň na DPH, ...."
Tak směr Argentina zase není tak špatný. Tam to mají za sebou a jedou jako o život.
Kvůli zvýšení DPH zdraží všechno, lidi začnou... Prd. Lidi zase utratí všechno, tudíž DPH se vybere stejně. Maximálně si toho lidi míň koupí, ale objem který proteče ekonomikou se nezmění. Míň by se vybralo, kdyby lidi míň vydělávali. Zatím má výrobní sféra platy od 2008 nižší o 30-60% a státní zaměstnanci pořád vesele stávkujou za zvýšení mezd. Jaksi jim nedochází, že když výrobní sféra nevydělává, nemá ani z čeho platit do SR.
Překvapení!!
06. 12. 2011 | 17:08

popleta napsal(a):

Zubatýmu Sobotkovi nevěřím ani dobrý den.I on má "máslo"na plešce-rozkrádal taky jak v I.lize.A teď je mu smutnóóó...
06. 12. 2011 | 17:23

Cestovatel napsal(a):

kelt:

"Klausova neoliberální vláda musela v roce 1967 při propadu HDP"

Tak Klaus vládl v toce 1967? Já jsem měl pocit že tu vládli komunisti? A co dlašího se od našich rádoby chytrých levičáků dozvíme kromě trapných nálepek "neoliberální" kterí dnes neinteligentní levičáci chytli od ideologů z Lihového domu stejně jako zavajějící informace že za socanů rostlo HDP (což nebyla jejich zásluha ale spíš tím že rostla Německá ekonomika a také důsledek ekonomických změn v 90. letech) a ještě nepravdivější že ostatní státy rosly 1-2% například Pobaltské státy v té době rosty 7-8%. Dále ideolog kelt neříká že "růst" za vlády ČSSD by nastartován hromadným zadlužováním a státní dluh narosl o 500 miliard, které má na svědomí jen vláda ČSSD (+ 200 miliard z dob Zemanovi vlády).¨Takže až vás Kelt zase bude přesvědčovat o svých oranžových "pravdách" tak bych mu zas tak nevěřil.
06. 12. 2011 | 17:25

Béda napsal(a):

SuP,

kontrolní otázka. Kalouskovci vyhází část lidí ze státní správy. Tito rozšíří řady nezaměstnaných. To bude mít za následek tlak na snížení ceny práce v soukromém sektoru. Ceny ve státním stejně Kalousci plánují snížit. Současně se zvýší zátěž na soc. systém - část lidí se z plátců do systému stane klienty systému - podpory, zbytečné rekvalifikace v situace kdy práce prostě chybí. Souběžně s tím jak klesnou mzdy, klesne koupěschopnost lidí a tudíž i schopnost pořizovat si zbytné věci, někteří spadnou "na držku" = nebudou schopni splácet hypotéku, nebudou schopni splácet nutné náklady díky souběžnému zavádění poplatků ve státním sektoru, zvýšení DPH, našroubování dani z nemovitosti,... To ještě zvýší počet bezprizorných dělat jakoukoliv práci, současně kriminalitu, šedou ekonomiku... To bude mít za následek další pokles mzdy = další výpadky v daních a příjmech rozpočtu. Na to Kalousek přijde s dalším nárůstem DPH a škrcení. Stát nebude schopen obsloužit státní dluh, tento se bude vytloukat dalšími dluhopisy dokud to půjde, poklesne podíl infrastrukturních investic - hrozí kolaps EU fondů...

Tohle je to řešení namísto strašení?
06. 12. 2011 | 17:27

stále rebel napsal(a):

Pane Sobotko, příště klukům pravičákům popište v jakém stavu jste po nich přebírali ekonomiku v roce 1998, oni vám za odměnu zase předvedou, jak umí hezky hýkat.
Připomenu růst ekonomiky v našem okolí
EU průměr 3 %, postkomunistické země ještě více, například Polsko 5 % a u nás mínus procento.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tsieb020&plugin=1

a to vše při inflaci přes deset procent

Míra inflace v letech 1989 - 2004
http://www.czso.cz/xm/redakce.nsf/itisk/DA00255200

taky jim popište, v jakém stavu byly podniky a banky, co nás stálo jejich očištění.

Pravičák má velmi špatnou paměť a je stále nutné mu připomínat, že k prosperitě se nelze prokrást nebo prokorumpovat, že ty jejich osvědčené cesty končí neslavně.
06. 12. 2011 | 17:38

george napsal(a):

To antiovce, paja : Můj příspěvek nebyl k zamyšlení, jak Sobotka nebo Kalousek hospodaří. Hlavně proto, a vy jste toho zářnými příklady, že v celé Evropě jsou na místech vlád asi blbci, protože dělají takové škrty, u kterých pláčí a které nás ještě nepostihly. Ale postihnou, na to se spolehněte, bez ohledu na to, zda Kalouska vystřídá možná Bohouš. A pak si rád poslechnu vaše příspěvky na téma ??? -- kdo je ten blbec.
06. 12. 2011 | 17:38

Cestovatel napsal(a):

kelt,neo,béda,občan:

Jinak zadlužovat se při růstu HDP o 3-4% a nasekat dluh kolem 100 mld DVAKRÁT 2003 (107 miliard) a 2006 (97 MILIARD) to není umění ale finanční amatérismus "vašeho nejlepšího ministra financí Sobotky".

V letech před rokem 2002 se roční přírůstek státního dluhu pochyboval jen kolem 30-50 liliard. Od roku 2003 se pochyboval roční přírůstek dluhu kolem 100 miliard. Jen namátkou

2003 roční přírůstek 97 miliard
2004 99 miliard
2005 98 miliard
2006 dokonce 111 miliard
a v roce 2007 tedy za vlády ODS a v době růstu KLESLO ZADLUŽOÁNÍ na 89 miliard

Takže demagog Sobotka ani zdejší levičáčtí pisálkové mě nepřesvědčí takovými trapnými "argumenty", že zadlužovala pravice zatímco levice dluh snižovala
06. 12. 2011 | 17:41

SuP napsal(a):

Beda -
Kontrolní odpověď. Cena práce v soukromém sektoru je tak nízká, že se o tom státním úředníkům ani nezdá. A víš proč? Protože není práce. A víš proč? Protože není odbyt. A víš proč? Protože naši pracující nakupujou zahraniční zboží. A víš proč? Protože je levnější. A víš proč? Protože zahraniční výrobci si to ještě mohou dovolit.
A co se týká padání na držku propuštěných státních úředníků, to nebude tak horké. Nikde se nekrade tolik jako u nich. Sice se tomu říká "investice", ale jsou děravé. A jestli si někdo představuje, že zvýšením daní v soukromém sektoru zachrání něčí hypotéky, je naiva. To je totiž lafferova křivka - daní se vybere jen tolik, kolik je úměrné a rozumné. Proto nejde odhadnout, ani předpovědět. Ona totiž funguje jako reakce na vládní pokusy, co soukromý sektor ještě snese.
06. 12. 2011 | 17:45

Cestovatel napsal(a):

stále rebel:

Opět tady budou levičáci omývat starou lež jak na tom banky byly špatně a že je museli sanovat. Nemuseli mohli nechat těch pár bank zkrachovat (pokud vím špatně na tom byla jen IPB) a vyšlo by to levněji a ušetřili by peníze daňových poplatníků. Jenže to by pak levičáci neměli na koho svádět zadlužení, které nasekali.
06. 12. 2011 | 17:47

Béda napsal(a):

SuP,

ještě jsem zapomněl dodat, že výpadkem koupěschopnosti padne na držťku hromada živnostníků, drobných podnikatelů, jejich subdodavatelů, případně zaměstnanců.

Pokud jde o pana Laffera - ať mu je země... co zkusit dočasně, jenom kontrolně zavést daň z dividend, Tobinovu daň, mastnou daň z hazardu, progresivní daň, zvýšit daň právnických osob na původní úroveň. Jenom na zkoušku, aby se vidělo. Když se to nezkusí, co my můžem vědět, že? A DPH nechat jak je. Co?

Hala, SuPe. Jaképa procento těch úředníků je asi zkorumpováno? Co propustit z těch pater, kde je předpoklad té korupce = z rozhodovacích pozic. Začít třeba oanem MF Kalouskem, opanem Drábkem, jejich náměstky? Co?
06. 12. 2011 | 17:56

antiovce napsal(a):

george
to mi neříkáte žádné novinky. V celé Evropě dělají škrty, to je pravda, ale pochybuju, že je dělají tak blbě jako Kalousek. Merkelová naopak dělá kroky k posílení spotřeby. Já na rozdíl od vás vím, jaké byly schodky rozpočtů než se v tom povrtal Kalousek, takže si umím udělat obrázek o tom, kdo z nich je lepší ekonom. A vzhledem k jeho odhadům růstu a realitě, a tomu, že jsme ostrůvkem stability, to těžko svedete jen na světovou krizi.
06. 12. 2011 | 18:03

antiovce napsal(a):

cestovatel
a co řeknete na to, že se v období divokého kapitalismu rozkradlo majetku za 3 biliony? Nechyběly ty prostředky, neprojevilo se to nějak negativně?
06. 12. 2011 | 18:12

kelt napsal(a):

Cestovatel,
chybička se vloudila,místo 1967,mělo být 1997-no nic.
Jinak Vám chybí to zásadní-argumenty-takže:
1/Když ekonomika ČR v letech 02-06 rostla tempem okolo 5,5% HDP,tak NSR mezi 1,5-2%.Pobaltské státy/severský tygr,který pak vypelichal,jako ten český v roce ´97/nebyly náš obchodní parnter v rozsahu,který by měl měřitelný dopad.
2/Ekonomické změny v devadesátých letech vyústily v "klausovy balíčky"poklesem HDP do červených čísel,transformačním dluhem ve výši přesahující 5OO miliard Kč a pádem Klausovy vlády.
3/Vláda ČSSD po roce ´98 jednak musela řešit otázku nastartování ekonomiky,což si pochopitelně vyžádalo úvěrové zdroje,dále dluhy Klausova bankovního socialismu ukryté mimo SR v Konsolidační bance a privatizaci bank,neboť zejména v kauze IPB se jednalo o ztrátu vkladů ve výši 4OO mld.Kč.
Ale to je ve Vašem případě,tak jak jsem se přesvědčil ve všech vašich předchzích příspěvcích jenom "oranžová propaganda."
Pravdou dle Vás zůstáva,že vlády Klause,Topolánka/které nedožily konce volebního období/a Nečase jsou výkladní skříní růstu blahobytu společnosti,(bohužel ale jenom pro vybrané jedince a skupiny,zhruba pro 1% populace).
Jeden syntetický ukazatel na závěr:obsluha státního dluhu/úroky z půjček/činila 34 mld.Kč v roce ´06,letos to bude 8O mld.Kč.Jak dlouho se ještě budete vymlouvat na "socany",když jenom za pět let vlády rozpočtové odpovědnosti stoupl st.dluh o více jak 5OO mld.?
06. 12. 2011 | 18:14

SuP napsal(a):

Bedo -
...."ještě jsem zapomněl dodat, že výpadkem koupěschopnosti padne na držťku hromada živnostníků, drobných podnikatelů, jejich subdodavatelů...."
Kolik znáš živnostníků, kteří mají existenci a prosperitu postavenou na státních ouřednících? Nebuď malej.
A to ostatní, to už jen tak plácáš do vody.
06. 12. 2011 | 18:16

antiovce napsal(a):

cestovatel
samozřejme že mohli ty banky nechat zkrachovat a pokračovat v tunelování toho co ještě zbylo. Oni pacholci, naopak to co šlo zachránit zachránili a nastartovali růst. Divné, že? Nebylo lepší netunelovat a nebylo by co zachraňovat?!
06. 12. 2011 | 18:19

antiovce napsal(a):

cestovatel
mení důležité, že v r 2007 vládla ODS, ale rok kdy se projevily tzv daňové reformy chemika Kalouska - nejlepšího ekonoma všehomíra. Jestli se nepletu, tak rozpočty prý sestavoval Janota.
06. 12. 2011 | 18:26

SuP napsal(a):

antiovce -
To, že "nastartovali růst" se často píše. Vzpomenete si na některá konkrétní opatření, kterými ho nastartovali? Tedy krom toho, že nastartovali růst státního dluhu.
06. 12. 2011 | 18:29

Béda napsal(a):

SuP,

panáčku, výpadek koupěschopnosti propuštěných úředníků bude znamenat, že se vybodnout na Tomského a melody boys a bdou kupovat jenom to nejnezbytnější. To se obrazí v pádech na držku těšch živnostníků a spol.. Nebudou mít totiž komu prodávat své zboží a služby a spadnou pod provozní náklady. Kapišto?
06. 12. 2011 | 18:30

Kryštof napsal(a):

"Vypadávání vlasů je zapříčiněno duševním pohnutím v šestinedělí ." Tak to alespoň prohlásil Švejk plešatému genmjr von Schwarzburg v rychlíku Praha - České Budějovice v době I.sv. války .
Bylo by jistě zajímavé , co by Švejk řekl plešatému civilistovi ,"ekonomovi", Sobotkovi po přečtení jeho blábolu v době nynější .
Patrně by mu nabídl ke koupi kradeného psa s padělaným rodokmenem , což by bylo ještě tak to nejlepší , co by mu mohl udělat a k tomu by přidal několik sentencí ze svého pobytu v blázinci , kde za ním chodili dva profesoři , z nichž jeden tvrdil , že kolébka cikánů je v Krkonoších a druhý , že uvnitř zeměkoule je ještě jedna , mnohem větší . Sobotka by mezi ně svým permanentně projevovaným intelektem ekonomického diletanta mdlého rozumu a schizofrenika zapadl úplně skvěle .
06. 12. 2011 | 18:34

kelt napsal(a):

SuP,
já Vám napovím,třeba nastartování přílivu zahraničních investic.
Otázka-pokud je ekonomika v recesi/klausovy balíčky v roce ´97/znáte jinou možnost,jak nastartovat ekonomiku,než investičními úvěry a investičními pobídkami?
06. 12. 2011 | 18:36

antiovce napsal(a):

Supe
už ti odpověděl Kelt, já jen dodám nemuseli nás zadlužovat, kdyby to Klaus nenechal rozkrást. Jak jednoduché.
06. 12. 2011 | 18:41

stále rebel napsal(a):

Pro antiovce.
Nemá smysl reagovat na ekonomické diletanty, jako je například Cestovatel nebo SuP, kteří ani nechápou prostý fakt, že když necháte padnout banku, tak zpravidla nic neušetříte, ale jen způsobíte více škod ,než kdybyste ji sanoval a prodal solidnímu vlastníkovi.

Když vláda sanuje banku, tak peníze daňových poplatníků nalije do bank a tím zachrání vklady občanů - daňových poplatníků. Pokud jsou vklady pojištěné, tak by stejně musela provést transfer: daňový poplatník > střadatel.

Kdyby vláda ČSSD a centrální banka nechali padnout banky, tak by sice v „prvním kole“ ušetřili peníze daňových poplatníků, ale neušetřili by peníze občanů a firem a nakonec by to i pro stát znamenalo větší škodu, propad ekonomiky a pod.

Jen si představte tu paniku a škody, kdyby náhle přestaly fungovat banky, a to nejen pro firmy, ale i pro běžného občana. Může se to zkusit a nechat padnout malá banka, ale ve velkém by to mohla být katastrofa a znovu opakuji nic se neušetří, škoda vzniká tím, že někdo banku vytuneluje, sanace je jen přelití peněz od občana daňového poplatníka k občanovi střadateli nebo podnikateli.
06. 12. 2011 | 18:48

SuP napsal(a):

Bedo -
Neopakuj zbytečně. Vypadá to pak, žes nepochopil a chceš se z dotazu vykecat. Tak jinak. Živnostník pracuje pro 10 milionů, je mu jedno, kdo přijde. Pokud by bylo propuštěno 20% státních úředníků, pro živnostníka je to jen 20% z 5% zákazníků, tedy 1%. budu-li počítat i jejich rodiny, maximálně 4%. Tak nestraš.
Mimochodem s vlivem té "koupěschopnosti" státních úředníků na prosperitu máš taky velký voči. Státní úředníci jsou nejvychcanější zákazníci co existují. Jejich hlavním cílem je co nejvíc odrbat stát různými výhodami, o kterých spoluobčani kolikrát ani nevědí a co nejvíc peněz ušetřit tak, aby je mohli investovat do nejrůznějších státem dotovaných programů, jako jsou např. stavební spoření, státní dluhopisy, "Zelená úsporám", souběhy důchodu a "zaměstnání" a podobně. Kdyby ještě neměli tendenci se tím na každém kroku vytahovat, člověka by to ani nenapadlo.
06. 12. 2011 | 18:58

antiovce napsal(a):

stále rebel
holt musíme k nim přistupovat jako k dětem, neustále trpělivě vysvětlovat a vyvracet jim jejich bludy získané modrou propagandou.
06. 12. 2011 | 19:01

SuP napsal(a):

kelt -
Jo já zapoměl. Jasně - montovny. Jasně - investiční pobídky, daňové prázdniny firmám, které to sem jely vybydlet a po skončení výhod zase jely dál močálem temným.
Já si zase vzpomínám na ty investiční pobídky domácím firmám, které když neměly ručení nemovitostí v hodnotě min. 2-násobku poptávaného úvěru, nedostaly nic, asi za trest, že po převratu neměly žádné peníze, aby je mohly investovat do toho skanzenu, co tu zbyl po bolševicích.
Ale jo, máte recht. Nejdřív bylo potřeba zaměstnat nezaměstnané z výrobní sféry ČÍMKOLIV aspoň na 5 let, aby bylo možno z jejich daní zaměstnat armádu státních úředníků. Ono se pak nějak uvidí. A vidí se.
06. 12. 2011 | 19:11

stále rebel napsal(a):

Pro antiovce.
Něco jim vysvětlit je velmi těžké. Jen připomenu, že jejich dnešní guru Zdeněk Tůma byl:

"13. února 1999 jej prezident republiky jmenoval viceguvernérem České národní banky a poté 1. prosince 2000 jejím guvernérem. V této funkci byl na další šestileté funkční období opětovně potvrzen 11. února 2005 a vykonával ji až do 18. června 2010, kdy podal do rukou prezidenta Klause demisi. „

a z toho titulu rozhodoval o nucených zprávách a pod, čili žádní levičáci.
Podobně Bush, Merkelová, Sarkozy to je vše pravice a sanovali a sanují z peněz daňových poplatníků.
06. 12. 2011 | 19:16

kelt napsal(a):

SuP,
měl jsem na Vás jako ekonomického experta pravice jednoduchou otázku:
Jaké formy byste zvolil pro nastartování růstu ekonomiky po propadu HDP v roce ´97 a klausových balíčcích"?
Vaše odpověd:bylo potřeba zaplatit vládní úředníky na úkor výrobní sféry-proto montovny-trochu slabé,že?
06. 12. 2011 | 19:25

kasparek napsal(a):

Pane Sobotko, jsi naprosty chudak. Hra na to oblbnout ty opravdu nejubozejsi touto primitivni demagogii ... nu me z toho vychazi opet to same. Nejen ze nejste schopni se poucit, vy jste vsehoschopni pro ziskani moci. Kde vzniknul ten nas mega dluh je jasne vetsine, akorat ze vasi volici se spokoji s tim spraskat cigany a nadavat na "ty co jim berou davky". Jste ubozak, i kdyz priznavam jiste mnohem bohatsi nez kdokoliv s rovnou pateri bude. Stejne jako kamoš Standa. (To fakt nasere, ze ten blb to udělal tak,že už je prostě neúnosné to dále omlouvat že?)
06. 12. 2011 | 19:29

antiovce napsal(a):

kasparek
"Kde vzniknul ten nas mega dluh je jasne vetsine"
...žeby když se zhaslo?
06. 12. 2011 | 19:35

Cestovatel napsal(a):

kelt:

Joko obvykle žádné argumenty jen prázné fráze "Ekonomické změny v devadesátých letech vyústily v "klausovy balíčky"poklesem HDP do červených čísel,transformačním dluhem ve výši přesahující 5OO miliard Kč " říkáte vy a demagogové z liháče. Těch 500 miliard trancformačních nákladů je oblíbené smyšlené číslo,kderé bohužel nikdo kromě oranžových demagogů neuvádí.

antiovce:

Daňové reformy se projevily pozitivně už v roce 2008 kdy byl schodek rozpočtu 19,37 miliard tedy nejnižší od roku 1997 a také jeden z nejnižších v Evropě. Což potvrzuje že Kalousek je nejlepší ministr financí i přes trapné výsměchy oranžových jejich tramný výsměchyn vycházejí z toho že tam není g=nius Sobotka praktikující rozhazovačnou keynesiánskou levicovou finanční poliku.
06. 12. 2011 | 19:45

Cestovatel napsal(a):

stále rebel:

Když sanujete banku tak určitě ušetří víc. Ekonomičtí diletanti jsou lidi jako vy co nechápou že se sanuje z peněz daňových poplatníků a nic se tím nevyřeší. Pokud banka krachuje tak tím že jí sanujete její špatnou situaci nevyřešíte akorát oddalujete problém. Tyto peníze by mohli jít na podporu podnikání a na vytváření nových pracovních míst aby se zlepšila ekonomická situace. Americké banky jsou na tom stejně špatně i když je sanuje právě takový ekonomický diletant jako vy co je v Bílém domě.
06. 12. 2011 | 19:52

antiovce napsal(a):

Cestovatel
je všeobecně známo, že toho dosáhnul účetním trikem. Ani se mi nechce věřit, že tak důležité informace vám unikají. To pak nemá cenu diskutovat s někým, kdo nemá základní informace a řídí se jen poučkami z ideologických školení.
06. 12. 2011 | 19:57

SuP napsal(a):

kelte -
...."potřeba zaplatit vládní úředníky na úkor výrobní sféry-proto montovny-..." To říkáte vy, ne já.
Ekonomických expertů je tady za korunu pytlik. Já se do té role nikdy nestavěl. A co si tedy slibujete, když pokládáte ekonomickému diletantovi otázku, jak by zajistil ekonomický růst? Já tady jen popisuju, že nám v rozhodném období nikdo nepomohl, ale vybrané daně nikomu nesmrděly. Progresivní. Píšu to jen proto, že většina státních zaměstnanců nemá ponětí, s čím jsme se museli potýkat, když jsme nechtěli být závislí na pracáku. Takže to je důvod, proč nás ta krize tak neděsí.
06. 12. 2011 | 19:58

kelt napsal(a):

Cestovatel
Klausovy balíčky nebyly,v roce ´97 HDP neklesl do červených čísel,cestovateli,kde jste byl v té době?V placentě?
Transformační dluh byl vyčíslen MF-najděte si to.
Propagandisté Vašeho ražení jsou již jenom,jak se říká v Česku pro srandu králíkům.
Ani si neuvědomujete,jako medvědí službu děláte současné vládní garnituře svou prazdnou ideologií,
06. 12. 2011 | 20:00

antiovce napsal(a):

Cestovatel
vám pořád uniká to podstatné a to, že k žádné sanaci bank a zadlužení státu nemuselo dojít. Nebo si myslíte, že se to tady nejdřív muselo nechat rozkrást?
06. 12. 2011 | 20:02

Expert napsal(a):

To : pan Stejskal
Pane Stejskale, vím a respektuji, že mám od vás psychiatrický termín, který by nejlépe posal duševní stav individuíjeko je např. SuP a Ládík zakázaný.
Pane Stejskale, nepovolíte mi ale vyjímečně použít ten termín, který nejlépe vystihuje duševní stav těchto dvou existencí ani pokud si přečtete jen to, co Ládík a SuP ze sebe vypustili třeba v diskusi u tohoto článku.
Pane Stejskale, myslím si, že by nebylo na škodu udělat vyjímku, která by umožnila Ládíka a SuPa pojmenovat. Možná by to i těm diskutujícím , kteří nejsou schopni pochopit, jak může někdo psát tak jak píší Ládík se Supem pomohlo pochopit proč to dělají.
Pane Stejskale, pokud mi ty vyjímku nepovolíte, zkuste Ládíka a SuPa pojmenovat sám a nenechte je i nadále potácet v klamném pocitu, že jsou normální.
06. 12. 2011 | 20:05

Maximus napsal(a):

Xury (Míro),
že děláte blízko u Kalouska nebo jste přímo Kalousek? Už jsem si Vás několikrát všimnul, jak se ho zastáváte Vy kujóne! (-:
06. 12. 2011 | 20:08

ctverec napsal(a):

Vážený pane Sobotko. Toto mne opravdu nemůže nechat klidným. Víte, v těch letech, o kterých píšete, v letech, kdy jste byl ministrem financí, jsem politiku sledoval jen okrajově. A říkal jsem si. Ten Sobotka je docela sympaťák, zdá se, že finance jsou v dobrých rukou. Šel čas a mohl jsem dále sledovat vývoj. A musím říci. Mýlil jsem se. Hluboce. Vážený pane Sobotko. Jedno máme společné. Ani jeden z nás není ekonom. Za prvé - k těm reáliím těch let, s jejichž výčtem se tady bijete v prsa, si přičtěte ještě dobrý vítr a slunečné počasí. To jsou totiž faktory, na něž vaše vládnutí mělo asi stejný vliv jako na ten vyjmenovaný zbytek. S tím, s čím se tady chlubíte, se může chlubit jen populista. To jsou totiž parametry, které jsou výsledkem mnoha jiných vlivů, mj. časově spožděným dopadem vlivů předchozích vlád. Tím chci říci, že to, co jste vyjmenoval nemá žádnou argumentační hodnotu. To, co za vámi zůstalo, byla jen narůstající deficitní díra v rozpočtu. A to je skutečně vypovídající parametr. To je o hospodaření. Víte, nevím, jestli jste se změnil, nebo to tak bylo vždy, ale přirostly vám růžové brýle. A přes ně už nemáte schopnost rozlišit, co je dobré pro tuto zemi, ale jen hledáte, co je dobré pro vaši stranu. Vítězství vás dobrých nad těmi druhými zlými. Ale jen sovícený politik ví, že to není pravdivý pohled.
06. 12. 2011 | 20:14

ctverec napsal(a):

ehm - chtěl jsem napsat oranžové brýle - samozřejmě
06. 12. 2011 | 20:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Pane Kryštofe, budete-li zde nadále častovat jiné označením "zmetek" či "blbec", budu mazat vše, co sem napíšete. Za tu dobu, co sem vkládáte své příspěvky, už jste si mohl všimnout, že zde platí jistá pravidla

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 12. 2011 | 20:23

NEOLIBERALISMUS = ZLODĚJINA napsal(a):

3 biliony v čudu DIKY ODS!
p. M. Kocourek ještě jako poslanec za ODS (už bývalý hlavní ekonomický expert ODS) v televizní v lednu 2004 (moderátor pí Bobošíková) prohlásil: "Ano jsme si vědomi, že za vlády OF a z něj vzniklé ODS bylo v letech 1990 až 1996 rozkradeno v ČR více jak 3 biliony (tedy více jak 3.000 miliard) korun".

V té době byla součástí vlády také bývalá strana ing. Kalouska.
06. 12. 2011 | 20:25

Neoliberalismus = Zlodějina napsal(a):

Dědo, a jaké barvy byli vlastně ti ZLÍ KOMUNISTÉ????? Červení nebo oranžoví????
ZLATÍ, miláčku, ZLATÍ.
06. 12. 2011 | 20:28

volby napsal(a):

Hospadářství, kde je ve městech více kanceláří bank, než veřejných záchodů, je jasně špatné. Hospodářství, kde ten co nic nevytváří má větší zdroje, než ten co tvoří, je nemorální. Jako z toho ven, pane Sobotko?
06. 12. 2011 | 20:30

Neoliberalismus = zlodějina! napsal(a):

Antiovce: "Daňové reformy se projevily pozitivně už v roce 2008 kdy byl schodek rozpočtu 19,37 miliard tedy nejnižší od roku 1997 a také jeden z nejnižších v Evropě."
Poníženě prosím, a proč tedy poslanci ODS v roce 2009 začali hulákat o vražedném tempu zadlužování ČR????????
Po zavedení "rovné daně" a všechj těch ideálních stropech pro nenažrané zbohatlíky??? A jak je možné, že dluh neustále roste???????? Hlavně mně tady nevykládejte o světové ekonomické krizi! Neoliberalismus = ZLODĚJINA!!!!!!!!
06. 12. 2011 | 20:33

ghándí napsal(a):

slavečku,
vždyt si seděl s kalouskem v jedný vládě.
06. 12. 2011 | 20:38

kelt napsal(a):

antiovce,
již nesčekrát jsem si zakázal s dutolebými propagandisty diskutovat,neb:
a/neuslyšíte jediný relevantní argument
b/fakta dohledatelná u ČSÚ,nebo na of.stránkách MF jsou pro ně "oranžovou propagandou"
c/již více zde diskutujících je označilo za placené rozbíječe věcných diskusí
Proto ve dnech adventu si dávám svatý slib,že s nimi končím.
Jdu se podívat na Plzeň s Milánem.
Hezký večer
06. 12. 2011 | 20:38

zemedelec napsal(a):

Pane Sup.18:58
Musím reagovat,jak se s Bédou strapňujete.
OSVČ pracuje pro 10mil lidí,to jste mě dorazil.
06. 12. 2011 | 20:40

Neoliberalismus = zlodějina! napsal(a):

Finačnictví je rakovina na tváři Země. Kořen veškerého zla mezi lidmi je láska k penězům. Někde jsem četl, že vyčůránci jako jsou finačníci byli v dávnověku věšeni na nejbližší strom hlavou dolů. Tehdy věděli, co s takovým póvlem dělat.
06. 12. 2011 | 20:41

Neoliberalismus = zlodějina! napsal(a):

Mám nezpochybnitelné právo účtovat 100 Kč za kilometr jízdy! Vykřikoval pražský taxikář pokutovaný za předražování. Ano, to je neoliberalismus a všichni vidíme, kam nás dovedl. GRATULUJI pravici, neviditelné ruce trhu atd......
06. 12. 2011 | 20:45

antiovce napsal(a):

neoliberalismus=zlodějna
asi se dobýváte do otevřených vrat, jak se říká. Co je neoliberalismus, s tím s váma souhlasím. Na ten schodek mělo vliv něco jiného, ty takzv. reformy měli vliv až na následující schodky
Nízký schodek způsobily hlavně účetní "triky"

Jenže příčiny nižšího schodku leží podle všeho jinde. Návrh Státního závěrečného účtu za rok 2008 kritizovala opozice, podle kterého se menšího deficitu dosáhlo především díky účetnímu "triku" Topolánkovy vlády a legislativním změnám během roku 2008. Nová právní úprava totiž umožnila organizačním složkám státu nepřevádět své nevyčerpané rozpočtované prostředky do rezervních fondů a ty se tak ve výsledku nevykázaly v konečné rozvaze jako uskutečněný výdaj.

Tento fakt přes své mediální proklamace přiznává i samotný Kalousek, jehož ministerstvo státní závěrečný účet zpracovalo. "Relativně příznivý výsledek hospodaření státního rozpočtu vychází především z již výše uvedené novely rozpočtových pravidel, podle které kapitoly v roce 2008 nepřeváděly nevyčerpané prostředky rozpočtovaných výdajů do rezervních fondů," píše v příloze C k Státnímu závěrečnému účtu za rok 2008.

V příloze ministerstvo dále uvádí, že po odečtení převodů prostředků z rezervních fondů organizačních složek státu do příjmů kapitol ve výši 47,5 mld. Kč (snížení celkových příjmů) a převodů prostředků do rezervních fondů za rok 2008 v nulové výši ( od roku 2008 nelze převádět do rezervních fondů), by celkový schodek byl vyšší o 47,5 mld. Kč a dosáhl by 67,5 mld. Kč. Tuto informaci však v médiích Kalousek již nezmínil.
06. 12. 2011 | 20:47

Neoliberalismus = zlodějina! napsal(a):

V tomto státě se úspěch trestá daněmi! Na naší daňové reformě všichni vydělají! Volební slogany svěžího vánka Topolánka 2006.
Regulační poplatek jsem zavedl, aby byly peníze na nejdražší operace. Ministr Julínek.
Jen tak, pro osvěžení modře infikovaných mozků.....
06. 12. 2011 | 20:54

Neoliberalismus = zlodějina! napsal(a):

Antiovce: vyčerpávající odpověď, ale ne na mou otázku.
06. 12. 2011 | 20:57

Neoliberalismus = zlodějina! napsal(a):

Tak co je? Zastánci neoliberalismu, neviditelné ruky zlodějovy, trhu bez přívlastků, svobodného šmelinaření, nějak jste ztichli.......
06. 12. 2011 | 21:01

antiovce napsal(a):

Neoliberalismus = zlodějina!
"Poníženě prosím, a proč tedy poslanci ODS v roce 2009 začali hulákat o vražedném tempu zadlužování ČR????????" - protože chtěli vyhrát volby?
"Po zavedení "rovné daně" a všechj těch ideálních stropech pro nenažrané zbohatlíky??? A jak je možné, že dluh neustále roste????????" - protože moc kradou a málo se vybere na daních?
06. 12. 2011 | 21:05

SuP napsal(a):

zemedelec -
Pane, to je zobecnění kvůli snazšímu pochopení. OSVČ nemá klientelu a pokud ano, je v ní nezaměstnaných státních úředníků stejné procento, jako jsem uvedl. Čili pracuje-li OSVČ pro 128 lidí, je pravděpopdobné, že pokud stát vyhází 20% úředníků, přijde o 2 až 5 zákazníků. To na krach není. Nic víc.
A když tak, tak Ztrapňujete.
06. 12. 2011 | 21:11

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
já a u Kalouska nebo dokonce Kalousek? 8-DDDDDDDDD
06. 12. 2011 | 23:02

Maximus napsal(a):

Xurymu
Z poza okna to tak vyzerá!

Mám spešl pro Vás jeden vtípek:

Jaký je rozdíl mezi politikem a zlodějem ?

Správná odpověď:

Jediný rozdíl mezi politikem a zlodějem je v tom,
že toho prvního jsem si vybral já a ten druhý
si vybral mě!

P.S.
Dnes jsem se v Praze 8 na MČ dozvěděl, že lidem z TOP09 se říká "fialoví", asi jako jsou ODS modří a ČSSD oranžoví! No nic, vzpomněl jsem si jen tak bezděky, že v hluboké historii v divadelních amfiteátrech starého Řecka, aby byli pro diváky herci rozpoznatelní, tak tehdy herci ve fialovém kostýmu či obleku předtavovali falešné a zlé lidi! Fakt nekecám, krásná analogie. Třeba takoví lidovci by ani neměli mít žádnou barvu, chameleón se také mění podle okolí, že?
06. 12. 2011 | 23:15

r.m. napsal(a):

Nazdar Kalousku,
těch 70 miliard do ekologie ti Evropská komise nepošle.
Evropská komise (EK) poslala před šesti měsíci ministrovi financí ČR Kalouskovi dva výstražné dopisy ohledně proplacení 70 miliard utracených Operačním programem pro životní prostředí.
Komise dala ČR šest měsíců na odstranění „nedostatků“ finančního charakteru (neprůhledný tok peněz ). Je prosinec 2011, lhůta EK vyprší v řádu týdnů.
http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33464
07. 12. 2011 | 00:51

Maximus napsal(a):

r.m.

Díky za aktuální poznámku. To je doslova rána do čenichu či na solar od Vás! Nejlepší ministr financí od Prahy až po Uzbekistán má nyní jiné starosti, on musí zvažovat jestli třeba nemají jeho podřízení zase napsat dopis hochům z prokuratury (to je správný výraz, žádní st.zástupci, ti už dávno stát nezastupují!), aby nám Švýcaři vrátili ukradených 12 Giga Kč z kauzy MUS popř. musí hasit průšvihy funčně níže hierarchisticky postavených ministrů Drábka a Bessera v jeho TOP09. Je dost pravděpodobné, že nyní dost lidí z TOP09 napadlo, že by problém s Besserem vyřešila případná havárie letadla nebo kdyby tento ministr požádal o azyl v Nikaragui či Panamě. Poplakali by si nad hrobem a ještě by byl Besser
hrdina in memorial!
P.S.

Dozvěděl jsem se z kuloárů, že TOP09 se prý měla původně podle Schwarzenberga, Kalouska a spol. jmenovat "NSDAP" tj. Nová Strana Dřívějších Adaptabilních Politiků, ale pak to neprošlo, páč to vyvolávalo historické reminiscence!
07. 12. 2011 | 04:53

Maximus napsal(a):

No vida, překlep in memorial místo memoriam zase vyvolává smích, ono vždyť je to už dolova memorial ta plejáda zlodějských kauz ministrů rozpočtově zodpovědné vlády, kdo bude další? (-: bů he he bů ....
07. 12. 2011 | 04:57

boban napsal(a):

Být panem Sobotkou, tak držím hu... a krok. Jeho ministrování stálo za vlád ČSSD tuto republiku hodně peněz, protože šafářem, jakým je tento prekabátěný právník na ekonoma je ztěží možné najít... není ano právníkem a ani ekonomem, takový ten hybryd, který ani neví, kdo vlastně je a jenom kecá a kecá blbiny. Už ani ekonoma Švejnara to nebaví pořád přesvědčovat tohoto "génia", že se rozhazovat nemá a musí se šetřit. Nevím, ale myslím, že Sobotka žije někde na kamčatce, kam se krize dodnes nedostala a po vzoru Lenina dojede a na pancéřovém autě přednese revolucionářům své teze...
07. 12. 2011 | 10:43

Martin Majer napsal(a):

Vážený pane Sobotko, vím, že to asi nikdy nepochopíte, protože kdykoliv Vás poslouchám mluvit tak si říkám, že jste asi moc rozumu nepobral, ale za tak velký deficit můžete hlavně VY! V dobách 6-7% růstu ekonomiky jste neměl odvahu dělat reformy a snižovat dluh a naopak jste podporoval flákače a nezaměstnané vysokými sociálními dávkami. Jak jistě víte, tak v roce 2008 přišla celosvětová finanční krize a myslím, a asi se Vám to nebude líbit, že můžeme panu Kalouskovi děkovat za to jak jsme ji relativně slušně přečkali. Opravdu myslím, že byste neměl do finanční politiky mluvit, protože jí očividně vůbec nerozumíte!
07. 12. 2011 | 10:46

Yossarian napsal(a):

M.Majer: o páně Sobotkových mentálních schopnostech diskutovat nehodlám, necítím se k tomu dostatečně fundovaný. Nicméně musím konstatovat, že Sobotka nechal v rezervních fondech celkem hodně peněz (které pak doslova vyházela oknem Topolánkova vláda). Navíc "reformy," které dělá dnešní "nejlepší" financministr jsou spíše dluhformy a povedou k dalšímu, akcelerovanému, zadlužování této země.
07. 12. 2011 | 13:58

Max napsal(a):

Myslím,že obří podíl na neinformovanosti(lépe řečeno dezinformaci)obyvatel čr mají dočista zmodralá masmédia.Trojkoaličním,neuvěřitelným skandálům dělají dokonalé křoví.Když už musí,komentují je na úrovni krádeže žvýkačky v Hypermarkrtu.To samé platí o zamlčování či zkreslování ekonomicých čísel a demoličních zákonů,tupých škrtú,které čím dál více devastují ekonomiku čr..
07. 12. 2011 | 15:02

Alexandra Alvarova napsal(a):

MAXIMUS: NSDAP....hahahahahah, hodně dobrý. :-)))))
08. 12. 2011 | 10:03

r.m. napsal(a):

Kdy zmizí Drábek Vítkovice Schreiber fond a.s.?
10. 12. 2011 | 14:51

občanka napsal(a):

Pane Sobotko, prosím , přijměte dobře míněnou radu.
Zanechte konfrontačního tónu, který je hoden malých kluků na hřišti. Byla bych ráda, kdyby jste zaujal postoj, " co bolo to bolo". Buďte trochu nad věcí.Odlehčete truchu Vaši rétoriku humorem. Fakt je ten, že naše země je zadlužená,to snad ví každý, neobracujte se do minulosti nehledejte viníka. Je třeba zaujmout jednoduchý postoj: odpovědně komentovat světovou, evropskou i naši současnou ekonomickou situaci. Vysvětlovat jak se budou jednotlivé skupiny obyvatel podílet na oddlužení naší země. Jak je nutná osobní angažovanost všech, kteří mohou pomoci. Zanechejte také rétoriky, která je vhodná jen do soudních síní.
Vysvětlujte jak je nutné napravit nespravedlnosti v odměňování. Vyzdvihnout občany, kteří pracují za minimální mzdy. Nebát se jim poděkovat.
Vyzdvihovat občany, kteří se "angažují" v rozkrývání korupce".
Vzbuzovat v lidech naději, že chobotnice rozkrádačů našich společných peněz bude polapena. Vysvětlit jak se vaše strana vypořádává s korupčníky ve vlastních řadách, v tom by jste měli jít příkladem.
Vysvětlit jak zmenšíte sociální rozdíly ve společnosti. Milionové příjmy fyzických osob je nezbytné výrazně zdanit.
Zastropovat příjmy ze závislé činnosti.
Vsaďte na společnou cestu s panem Diensbierem, který je mezi lidmi velmi oblíben. Vytvořte s ním tandem.
Vydejte tiskoviny do domácností, i kdyby to měl být jen jeden list o tom, jak účinně zasahujete proti korupci a proti dalšímu zadlužování. Přeji Vám hodně úspěchů. Naši občané si zasluhují sociální stát pro všechny. Přeji Vám odpočinek na čerstvém vzduchu a příjemné svátky s rodinou.
11. 12. 2011 | 15:44

marie napsal(a):

Já tohodle kolovrátka ani už nečtu, natož abych toho blba vůbec poslouchala. Mele pátý přes devátý, hlavně aby se tam klouzek udržel. Nakradlo se nejvíc za socanů, v době kdy nám rostlo hospodářství a ekonomika, tak to všechno prožrali a prošustrovali. Jak vůbec tenhle blb může ještě psát a dělat lidem díru do hlavy?
11. 12. 2011 | 17:19

Banda napsal(a):

V.Klaus včera sdělil v čt, že eu je černá díra!?
A co je Praha a Hrad?
Už zveřejnil výdaje Hradu? Nechtěl a nechtěl...
A co korupce? Rozkrade se prý min. 300 mld ročně.
V dotacích z eu je též b..l!? Dostávají zloději a boháči, i na zbytečnosti!?
Proč zamítl Klaus trestní odpovědnost právn. osob? (firem?)
Proč zamítl Nečas novelu o státním zastupitelství?
Proč 3kolice smetla oranžovým všechny zákony se stolu, pro nastolení standardního pořádku, platného v eu a Švédsku!?
Jejich heslo: Rozkradem si to zde sami, a zadlužíme na 100 let!?
Proti Putinovi se rusi bouří, ale nemáme zde většího škoďaře přes 20 let!? směr východ!
13. 12. 2011 | 06:58

Zástava napsal(a):

Pane Sobotko, j a k ošetříte, aby příští volby zde, nedopadly jako v Rusku!?
Už o minulých byly pochybnosti!?
Cibulka to říká 20! let...
Sečíst jeden den, a hned nahlásit?
Nenechávat přes noc, a hlídat hlavně konečné součty v Praze!?
Klaus, VV, Bobošíková, Svobodní, Ksčm i ods, sympatizují s v ý ch o d e m!?
A Top? Kalouska nikdo z rovných nechce, ani mu nevěří, a přesto se věnuje rozpočtům 20 let!? Až 3bil. rozkradli a t. 2 bil zadlužili!(dle p.J.)
Snad si neberou příklad i z jejich voleb?
Je to JEN NA VÁS, co vymyslíte!? :-)
13. 12. 2011 | 07:20

Špatný napsal(a):

Co je to GNIDA? na transparentech?
Hnida, nebo veš?
Měly by se zastropovat státní platy, a odměny pozastavit, v době hl. krize, kterou politici a bankéři sami způsobili!?
Ať jsou rádi, že mají místo!? (mnohdy úplně z b y t e č n é!!!)
Za co statisícové odměny? Za kradení?
13. 12. 2011 | 07:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy