Nouze dělá přátele

13. 12. 2011 | 08:05
Přečteno 4813 krát
Do této chvíle pomáhala Evropská unie (její čistí plátci) nám, formou dotací ze strukturálních a dalších fondů, které současná vláda ani nedokázala v plném rozsahu využít (připravte se, letošní výsledky čerpání Nečasovy vlády budou mimořádně tristní). Teď je náš klub v ohrožení a sbírají se peníze na „bazuku“ proti zničujícím nájezdům spekulantů. Krize jsou totiž dvě, tou první je dlužnická, která začala v Řecku a několika menších státech, a tou druhou je nákaza šířená finančními trhy, kterou to začalo a která silně ohrožuje i velké země.

Bazuka má zahnat spekulanty od kořisti, aby se vytvořil prostor pro věcné řešení problému. Kdyby se to nepodařilo, finanční trhy vyšroubují úrokové náklady dluhů tak vysoko, že se dluhy stanou nesplatitelnými. Evropa by se tak dostala do paradoxní situace, kdy je ohrožena státními bankroty, přestože má třetinové zadlužení ve srovnání s Japonskem – kde je ale úrok blízko nuly.

Nyní se tedy má Česká republika do týdne rozhodnout, zda podpoří svým podílem zvláštní účet Mezinárodního měnového fondu, který má usnadnit, aby se do záchranných operací zapojily i neevropské zdroje. Žádá se od nás garance/půjčka 3,5 miliardy eur z prostředků České národní banky, to je teď asi 89 miliard korun, zhruba dvojnásobek toho, co jindy z evropských zdrojů ročně využíváme. Například v roce 2010 odvedla Česká republika do rozpočtu EU 37 miliard korun a získala z něj roční dotaci 84 miliard korun. Čistý rozdíl ve prospěch naší země tak byl 47 miliard korun na naše zemědělství, výzkum, silnice, čističky, zateplené školy a školky nebo školní pomůcky. Od roku 2004, kdy jsme do EU vstoupili, jsme získali z rozpočtu EU čistou dotaci 162 miliard korun. Stojí za to poznamenat, že na tuto dotaci pro naši zemi se každý rok skládají zejména daňoví poplatníci Německa, Francie, Holandska, Dánska, Švédska a dalších čistých plátců z EU. Nejméně přispívá Velká Británie, která má výjimku z odvodů do společného rozpočtu. Paradoxně postoje právě UK ale kopíruje naše vláda v posledním roce nejčastěji… Stojí zato poznamenat, že čistým příjemcem z rozpočtu EU bude naše země i v letech 2013-2020.

V nouzi poznáš přátele, říká stará moudrost. My jsme dostávali příležitost urychlit dohánění ztráty, kterou jsme nasbírali ve východním bloku. To bylo mimořádně přátelské gesto. Teď je řada na nás.
Když jsme o tom hovořili v České televizi v Otázkách Václava Moravce s předsedou TOP Karlem Schwarzenbergem, potěšilo mne, že to vidí podobně. Byla by strategická chyba, kdybychom se ocitli mimo jádro evropské integrace, kde jsou naši hlavní obchodní a političtí partneři. Možná na nich závisíme víc, než je zdrávo, ale tento klub je nejlepší základnou i pro rozšiřování našeho obzoru. Pokud by se o tom rozhodovalo ve sněmovně, ČSSD návrh na poskytnutí českých garancí podpoří. V zájmu toho, aby Česká republika nesměřovala do izolace, která nás může ekonomicky vrhnout o řadu let zpátky.

Věc je však v tuto chvíli v rukou premiéra Petra Nečase a jeho ODS. Určitou vlnu neklidu vnesl už v pátek ráno, když se po prvním dnu vrcholné schůzky EU objevil po boku britského premiéra Davida Camerona, který odmítl návrh pro smluvní zajištění fiskální disciplíny, za který se postavilo 24 členských zemí. Později se situace ujasnila, Británie odmítá, ale eurozóna připraví vlastní řešení a zbylých 9 zemí se může přidat.
Petr Nečas informoval, že svůj postup na summitu koordinoval s britským premiérem Davidem Cameronem. Tomu se nelze divit. Britští konzervativci jsou totiž jeho koaliční spojenci v Evropském parlamentu. Veřejnost u nás zatím nevěnovala příliš pozornosti euroskeptické frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), která vznikla potom, co tyto dvě strany spolu s nemnoha dalšími odešly z nejsilnější Evropské strany lidové (EPP)
Co horšího, současným předsedou ECR je europoslanec ODS Jan Zahradil, spojka z Hradu. Odchod ODS z EPP provedl ještě Mirek Topolánek, ale jak z toho ven? Mají se urazit britští konzervativci, když se předtím odchod z EPP dotkl pro změnu německé a francouzské vládní strany? To už by ODS zbyl opravdu jen Putin, což je na argument důsledné obhajoby národní suverenity opravdu málo.
Ovšem tandem s Cameronem (a Maďary) v této situaci?? ODS zatím v zahraniční politice dost hazardovala, ale teď možná přišla chvíle, kdy by měla v zájmu státu přehodnotit své priority.

David Cameron zakládal frakci v době, kdy byl ještě v opozici a hledal nějaké viditelnější postavení v Evropském parlamentu. Ne že by ho to k Topolánkovi nebo Kaczynskému táhlo, ale v Evropském parlamentu je podmínkou, aby frakci tvořili zástupci více zemí a výběr nebyl veskrze žádný. Frakce nakonec vznikla až po volbách 2009 a musela značně ustoupit od původních představ, že dá dohromady třetí nejsilnější seskupení se stovkou europoslanců. Nakonec jich sehnali jen 56, z toho všechny europoslance za ODS.
Stojí za to se podívat do britského tisku z roku 2009, jak tuto událost komentoval. Byla to směsice znechucení a hrůzy. List Financial Times viděl v odchodu britských konzervativců z frakce Evropské lidové strany oslabení britského hlasu v mnoha směrech. Měl to za dokonalou „neutralizaci toryů“ a ohrožení britského vlivu ve věcech mezinárodního významu: „Pokud se Británie stane okrajovým hráčem v EU, ztratí vliv nejen v Bruselu, ale také ve Washingtonu, protože tyto „zvláštní vztahy“ jsou založeny na britském vlivu na kontinentu. Bezvýznamnost UK v Evropě tak znamená bezvýznamnost všude.“

The Economist byl ještě drsnější, takže i Topolánek si možná pod peřinou šeptal: „Kam jsem to vlez…“ Redakční komentář v prestižní rubrice se jménem zakladatele Bagehot píše doslova: „Území mezi Baltem a Černým mořem prožilo ve 20. století téměř nepředstavitelný horor – války, genocidu, hlad, invazi, okupaci, fašismus, komunismus, ekonomické zmatky a korupci. Touto minulostí jsou přímo či nepřímo poznamenáni i politici a strany, které se tam vynořily. Skutečně nemohou být posuzováni podle standardů zavedených demokracií. To však neznamená - dalo by se odvodit z postoje britských konzervativců, - že nemohou být posuzováni vůbec.“
A The Economist pokračuje: „Toryové odešli od stran Nicolase Sarkozyho a Angely Merkelové (oba jsou v EPP) ve prospěch marginálního, slabého a nesourodého uskupení.“

Proč to udělali? Redakce nabízí vysvětlení, které prý koluje v užším kroužku. Cameron chtěl odchodem z EPP poblouznit zaryté euroskeptiky, kteří vidí v EU pouhou německo-francouzskou konspiraci. To mu mělo zajistit nejen vedení Konzervativní strany, ale také takovou míru stranické loajality, kterou potřeboval pro prosazení svých reforem.
Jestliže však tato „hnusná, ostudná aliance“, píše The Economist, byla cenou, kterou měla strana zaplatit za to, aby přistoupila na modernější program, co bude potřeba příště?

Otázka z konce října 2009 se zdá být zodpovězena. A ODS stojí před reparátem. Měla by využít příležitost a poohlédnout se po přátelích, kteří ji vidí v lepším světle.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy