Nouze dělá přátele

13. 12. 2011 | 08:05
Přečteno 4524 krát
Do této chvíle pomáhala Evropská unie (její čistí plátci) nám, formou dotací ze strukturálních a dalších fondů, které současná vláda ani nedokázala v plném rozsahu využít (připravte se, letošní výsledky čerpání Nečasovy vlády budou mimořádně tristní). Teď je náš klub v ohrožení a sbírají se peníze na „bazuku“ proti zničujícím nájezdům spekulantů. Krize jsou totiž dvě, tou první je dlužnická, která začala v Řecku a několika menších státech, a tou druhou je nákaza šířená finančními trhy, kterou to začalo a která silně ohrožuje i velké země.

Bazuka má zahnat spekulanty od kořisti, aby se vytvořil prostor pro věcné řešení problému. Kdyby se to nepodařilo, finanční trhy vyšroubují úrokové náklady dluhů tak vysoko, že se dluhy stanou nesplatitelnými. Evropa by se tak dostala do paradoxní situace, kdy je ohrožena státními bankroty, přestože má třetinové zadlužení ve srovnání s Japonskem – kde je ale úrok blízko nuly.

Nyní se tedy má Česká republika do týdne rozhodnout, zda podpoří svým podílem zvláštní účet Mezinárodního měnového fondu, který má usnadnit, aby se do záchranných operací zapojily i neevropské zdroje. Žádá se od nás garance/půjčka 3,5 miliardy eur z prostředků České národní banky, to je teď asi 89 miliard korun, zhruba dvojnásobek toho, co jindy z evropských zdrojů ročně využíváme. Například v roce 2010 odvedla Česká republika do rozpočtu EU 37 miliard korun a získala z něj roční dotaci 84 miliard korun. Čistý rozdíl ve prospěch naší země tak byl 47 miliard korun na naše zemědělství, výzkum, silnice, čističky, zateplené školy a školky nebo školní pomůcky. Od roku 2004, kdy jsme do EU vstoupili, jsme získali z rozpočtu EU čistou dotaci 162 miliard korun. Stojí za to poznamenat, že na tuto dotaci pro naši zemi se každý rok skládají zejména daňoví poplatníci Německa, Francie, Holandska, Dánska, Švédska a dalších čistých plátců z EU. Nejméně přispívá Velká Británie, která má výjimku z odvodů do společného rozpočtu. Paradoxně postoje právě UK ale kopíruje naše vláda v posledním roce nejčastěji… Stojí zato poznamenat, že čistým příjemcem z rozpočtu EU bude naše země i v letech 2013-2020.

V nouzi poznáš přátele, říká stará moudrost. My jsme dostávali příležitost urychlit dohánění ztráty, kterou jsme nasbírali ve východním bloku. To bylo mimořádně přátelské gesto. Teď je řada na nás.
Když jsme o tom hovořili v České televizi v Otázkách Václava Moravce s předsedou TOP Karlem Schwarzenbergem, potěšilo mne, že to vidí podobně. Byla by strategická chyba, kdybychom se ocitli mimo jádro evropské integrace, kde jsou naši hlavní obchodní a političtí partneři. Možná na nich závisíme víc, než je zdrávo, ale tento klub je nejlepší základnou i pro rozšiřování našeho obzoru. Pokud by se o tom rozhodovalo ve sněmovně, ČSSD návrh na poskytnutí českých garancí podpoří. V zájmu toho, aby Česká republika nesměřovala do izolace, která nás může ekonomicky vrhnout o řadu let zpátky.

Věc je však v tuto chvíli v rukou premiéra Petra Nečase a jeho ODS. Určitou vlnu neklidu vnesl už v pátek ráno, když se po prvním dnu vrcholné schůzky EU objevil po boku britského premiéra Davida Camerona, který odmítl návrh pro smluvní zajištění fiskální disciplíny, za který se postavilo 24 členských zemí. Později se situace ujasnila, Británie odmítá, ale eurozóna připraví vlastní řešení a zbylých 9 zemí se může přidat.
Petr Nečas informoval, že svůj postup na summitu koordinoval s britským premiérem Davidem Cameronem. Tomu se nelze divit. Britští konzervativci jsou totiž jeho koaliční spojenci v Evropském parlamentu. Veřejnost u nás zatím nevěnovala příliš pozornosti euroskeptické frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), která vznikla potom, co tyto dvě strany spolu s nemnoha dalšími odešly z nejsilnější Evropské strany lidové (EPP)
Co horšího, současným předsedou ECR je europoslanec ODS Jan Zahradil, spojka z Hradu. Odchod ODS z EPP provedl ještě Mirek Topolánek, ale jak z toho ven? Mají se urazit britští konzervativci, když se předtím odchod z EPP dotkl pro změnu německé a francouzské vládní strany? To už by ODS zbyl opravdu jen Putin, což je na argument důsledné obhajoby národní suverenity opravdu málo.
Ovšem tandem s Cameronem (a Maďary) v této situaci?? ODS zatím v zahraniční politice dost hazardovala, ale teď možná přišla chvíle, kdy by měla v zájmu státu přehodnotit své priority.

David Cameron zakládal frakci v době, kdy byl ještě v opozici a hledal nějaké viditelnější postavení v Evropském parlamentu. Ne že by ho to k Topolánkovi nebo Kaczynskému táhlo, ale v Evropském parlamentu je podmínkou, aby frakci tvořili zástupci více zemí a výběr nebyl veskrze žádný. Frakce nakonec vznikla až po volbách 2009 a musela značně ustoupit od původních představ, že dá dohromady třetí nejsilnější seskupení se stovkou europoslanců. Nakonec jich sehnali jen 56, z toho všechny europoslance za ODS.
Stojí za to se podívat do britského tisku z roku 2009, jak tuto událost komentoval. Byla to směsice znechucení a hrůzy. List Financial Times viděl v odchodu britských konzervativců z frakce Evropské lidové strany oslabení britského hlasu v mnoha směrech. Měl to za dokonalou „neutralizaci toryů“ a ohrožení britského vlivu ve věcech mezinárodního významu: „Pokud se Británie stane okrajovým hráčem v EU, ztratí vliv nejen v Bruselu, ale také ve Washingtonu, protože tyto „zvláštní vztahy“ jsou založeny na britském vlivu na kontinentu. Bezvýznamnost UK v Evropě tak znamená bezvýznamnost všude.“

The Economist byl ještě drsnější, takže i Topolánek si možná pod peřinou šeptal: „Kam jsem to vlez…“ Redakční komentář v prestižní rubrice se jménem zakladatele Bagehot píše doslova: „Území mezi Baltem a Černým mořem prožilo ve 20. století téměř nepředstavitelný horor – války, genocidu, hlad, invazi, okupaci, fašismus, komunismus, ekonomické zmatky a korupci. Touto minulostí jsou přímo či nepřímo poznamenáni i politici a strany, které se tam vynořily. Skutečně nemohou být posuzováni podle standardů zavedených demokracií. To však neznamená - dalo by se odvodit z postoje britských konzervativců, - že nemohou být posuzováni vůbec.“
A The Economist pokračuje: „Toryové odešli od stran Nicolase Sarkozyho a Angely Merkelové (oba jsou v EPP) ve prospěch marginálního, slabého a nesourodého uskupení.“

Proč to udělali? Redakce nabízí vysvětlení, které prý koluje v užším kroužku. Cameron chtěl odchodem z EPP poblouznit zaryté euroskeptiky, kteří vidí v EU pouhou německo-francouzskou konspiraci. To mu mělo zajistit nejen vedení Konzervativní strany, ale také takovou míru stranické loajality, kterou potřeboval pro prosazení svých reforem.
Jestliže však tato „hnusná, ostudná aliance“, píše The Economist, byla cenou, kterou měla strana zaplatit za to, aby přistoupila na modernější program, co bude potřeba příště?

Otázka z konce října 2009 se zdá být zodpovězena. A ODS stojí před reparátem. Měla by využít příležitost a poohlédnout se po přátelích, kteří ji vidí v lepším světle.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Facka napsal(a):

Pane Sobotko, pošlete do Bruselu 20 miliard, které se Vám, když jste privatizoval OKD, někam záhadně ztratily. A nejen jako garanci, dejte jim to jako dar. Občané ČR Vám to jistě za zlé mít nebudou a EU to pomůže.
13. 12. 2011 | 08:18

Xury napsal(a):

Pro autora:
pane Sobotko, kdybyste byl schopen zaručit, že těch 200 mld euro vyřeší problémy eurozóny a ta pak bude bez vážnějších problémů fungovat alespoň na úrovni EHS, tak jsem pro. Za ty peníze by to stále. Ale bohužel se obávám, že nic takového zaručit nemůžete (stejně jako nikdo jiný). Z toho ovšem plyne, že poskytnout tyto peníze je minimálně sporné a osobně se domnívám, že to nebude mít očekávaný smysl.
13. 12. 2011 | 08:35

JC napsal(a):

Chyba Bohušu chyba,

Nouze nedělá přátele, ale "v nouzi poznáš přítele"

Oni jsou Řekové, Italové, Španělé a Třeba Belgičané v nouzi ?

Řekl bych že si zatím žijí proti nám jako prasata v žitě. Dej nám sem jejich průměrné platy a důchody.
13. 12. 2011 | 08:39

Hulu napsal(a):

pane sobotko, pravděpodobně doma dětem často vyprávíte pohádky, jinak si tento váš blog o spravedlivé tetě bazuce vysvětlit nedokážu
13. 12. 2011 | 08:41

Ládik!!! napsal(a):

Sobotko, jmenujte své komplice.
13. 12. 2011 | 08:45

vasja napsal(a):

Od roku 2004, kdy jsme do EU vstoupili, jsme získali z rozpočtu EU čistou dotaci 162 miliard korun......
-----------------------------------
To jo. To se vám líbí, páč tyhle peníze rozkradete na předraženejch nákupech, stavbách a nesmyslnejch projektech. To sou žně co.. S jídlem roste chuť i na prachy ČNB. Tam ještě nějaký jsou.
13. 12. 2011 | 08:49

Tupelo napsal(a):

Pane Sobotko, souhlasim s postojem vasi strany, myslim ze by bylo fer, pokud jsme vyuzivali financi z penez EU v casech lepsich, aspon nejak ji pomoci v casech horsich. Veritelem bude MMF a pujcka se nepromitne do schodku, ktery tato 'protikorupcni' vlada (zkorumpovanych ministru) 'rozpoctove zodpovednosti' ;) pravidelne zatina.

Prekvapuje me ze CR bude cistym prijemcem financni pomoci EU az do roku 2020- pokud se nemylim, puvodne to melo byt 'jen' do roku 2014.

Co se tyce VB, pokud si mysli ze ji i s jeji London City bude bez EU lepe, vypada to ze ji nikdo nebude branit z EU odejit - jsem toho nazoru ze by to integrujici se Evrope prospelo. Postoj teto zeme chapu, vzdy byla, diky sve geografii, trochu nachylnejsi k izolacim, mene uz chapu postoj CEZke pravice, no treba vi co dela, patrne dostala instrukce z hradu, ktery dostal instrukce kdo vi odkud. ;)

Priklad Polska, po odchodu Klausovych bratrancu bratri Kaczynskych, ukazuje jak rychle se da opustit tvrdy nacionalisticky postoj a prechod k pragmaticke politice, viz projev polskeho ministra zahranici Sikorskeho v Berline (http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-53913490):

„Žádáme Berlín, aby si uvědomil, že mu současné aranžmá nejvíce prospívá a má největší závazek ho učinit udržitelným. Německo dobře ví, že není nevinnou obětí nezodpovědnosti jiných. Samo nedodrželo pakt stability a jeho banky bezohledně nakupovaly riskantní dluhopisy…

I když jsou německé obavy z inflace pochopitelné, musí Německo uznat, že nebezpečí kolapsu je mnohem větší. Jak pravil moudře Jürgen Habermas: ,Pokud evropský projekt zkrachuje, je otázka, jak dlouho to bude trvat, než dosáhneme opět současného stavu. Po nezdaru revoluce v roce 1848 to trvalo sto let, než jsme znovu dosáhli na stejnou úroveň demokracie jako nyní.‘

Co jako polský ministr zahraničí považuji za největší nebezpečí pro bezpečnost a prosperitu Polska? Není to terorismus a určitě to nejsou německé tanky. Dokonce to nejsou ani ruské střely, které chce prezident Medveděv rozmístit na hranicích EU. Největším nebezpečím pro bezpečnost Polska je dozajista kolaps eurozóny.

Žádám po Německu, aby pro své vlastní dobro (a také pro naše) pomohlo eurozóně přežít a prosperovat. Nikdo jiný to nedokáže zařídit. Budu patrně jediný polský ministr zahraničí, který řekne toto: Bojím se německé moci méně, než se bojím německé nečinnosti. Jste evropský nepostradatelný národ. Nesmíte si dovolit selhat. Nikoli dominovat, ale vést k reformám.

Na evropském sestupu není nic nevyhnutelného. Stojíme na kraji srázu. Je to nejstrašidelnější chvíle mého ministerského života. Budoucí generace nás budou soudit podle toho, co jsme učinili nebo neučinili. Zda jsme položili základy k solidní budoucnosti, nebo jsme se vzdali zodpovědnosti a dopustili úpadek.“

Zajimava slova o obrat v politice polaku, kteri z historickych duvodu maji duvod se mit na pozoru z jedne strany pred silnym nemeckem, z druhe strany ruskem. Proto patrne soucasny duraz na silnou Evropu. Snad se podobneho vyvoje jako v Polsku dockame i u nas.
13. 12. 2011 | 08:50

Petr napsal(a):

Pane předsedo,
dalo by se s Vámi souhlasit až potud, že peníze (nejen české) půjdou přes neschopný a přebujelý aparát EU. Stačí připomenout jen některé jejich výmysly a předložení nesmyslných analýz pro rozhodování Evropské komise.
Zakřivení okurek, velikost banánů, bezdotykové baterie, velikost klecí pro slepice jen pro někoho, kvóty na cukr, které nestačí a cukr se muí draze dovážet, zabírání polí pro drahé sluneční elektrárny, pěstování pro zvěř jedovaté řepky na úkor potravin, novela EN 1775 ze 70 faktickými (ne gramatickými) chybami atd. Za desítky let si nikdo ze 40.000 euroúředníků si nevšiml, že Řecko švindluje. Nebo všiml a nechtěl do toho píchnout a tak se ptám proč?
A dnešní jejich největší starost: Stále cestování mezi Bruselem a Strasburkem, aby byly dietky a příprava stávky na další zvýšení jejich obrovských platů.
Můj názor jistě nemá cenu, ale byl bych pro půjčku, kdyby se vyměnil celý, podotýkám celý, euroaparát a byl nahrazen novým výkoným a pracovitým s plnou odpovědností za svoji práci a s normálními platy.
Ale to ani Vy nechcete. Jsou tam kamarádíčci, že?
13. 12. 2011 | 08:50

Papouch napsal(a):

"Věčná půjčka" MMF je jistě skvělá investice. Iniciativě se meze nekladou, socdem může založit Fond evropské solidarity o.p.s. a mezi svými členy + voliči uspořádat sbírku. Uvidíme jestli solidarita nekončí na hranici jejich šrajtofle.

Co si budeme povídat, za unijní dotace se totiž budují samé užitečné věci:

http://www.krisnuvdvur.cz/farma-brana.html
13. 12. 2011 | 08:58

Marcus Agrippa napsal(a):

90 mld. pro celou Evropu je stejně symbolické, jako 5 mld. pro Lotyšsko. Navíc ty peníze se VRÁTÍ i s úroky. V balíků toho, co chystá současná vláda za výdaje, je to navíc zanedbatelné ( církve, dluhopisy etc.) - a je otázka, co je pro ČR strategicky prioritnější. Pokud V.Klaus mluví o tom, že na to ČR nemá - tak to si měl uvědomit v době socializace ztrát"českých"bank a rozdávání české ekonomiky a českého zlatého pokladu - TEHDY - měl bít na poplach ( a ne mluvit o vševědoucí a vševidoucí ruce trhu ).
13. 12. 2011 | 09:06

melčákova pohanka napsal(a):

Bohouši,že prý ve vedení ČSSD končíš?
13. 12. 2011 | 09:07

RA napsal(a):

ale vážení, ty peníze, co nám jako EU dává, ty tam ve své většině předem zašleme, byrokrati si strhnou na výplaty a pak je přerozdělí na "projekty" a "granty" svým spřízněným skupinám, vy jako občané, kteří to z daní platíte, z tohoto přerozdělování máte .......NIC.
Celé to jen ničí trh a ceny .
Navíc nevím, co nám bude Sobotka slibovat, až se staneme v EU čistými plátci a budeme odvádět peníze Rumunsku, Srbsku a pod. Tenhle systém je jen korupce a ještě vlastními penězi lidí. Za pár drobných zkrátka Sobotka prodá republiku. A o tom to je.
13. 12. 2011 | 09:13

David napsal(a):

"...finanční trhy vyšroubují úrokové náklady dluhů tak vysoko, že se dluhy stanou nesplatitelnými...."

---

Právě proto je nutné se spekulativními finančními trhy razantním způsobem zatočit, aby nás nešikanovaly vysokými úroky. Jak je možné, že v Japonsku to jde?

Navíc jsme EU už "ušetřili" desítky miliard tím, že EU nám odmítla proplatit slíbené dotace na ty projekty, kde je důvodné podezření z různých podvodů a korupčního jednání.

---

"...Nyní se tedy má Česká republika do týdne rozhodnout, zda podpoří svým podílem zvláštní účet Mezinárodního měnového fondu..."

---

Rozhodovat se o tak důležité otázce pod tlakem a v účelově vyvolané časové tísni se může jen hlupák.

O co více víme o konkrétních smluvních podmínkách, než věděl Nečas na posledním summitu minulý pátek?

ČSSD by neměla zapomínat na to, že naši občané nechtějí pomáhat dlužníkům za takových nejasných podmínek a pokud vinou ČSSD k tomu dojde, tak ji to voliči v příštích parlamentních volbách zcela jistě spočítají.

---

"...V nouzi poznáš přátele, říká stará moudrost..."

---

Jiná moudrost zase říká, že dobrá hospodyňka i pro pírko přes plot skočí a také, že jen hlupák nebo blázen nastupuje na potápějící se Titanik.

---

"...Byla by strategická chyba, kdybychom se ocitli mimo jádro evropské integrace,..."

---

Byla by strategická chyba, kdybychom se vinou svého eurohujerství ocitli v epicentru výbuchu.
13. 12. 2011 | 09:14

Carlos V. napsal(a):

Půjčit ? Jistě, ano !

Za podmnínek běžných v obchodním styku. Tedy :

1) Nepůjčovat MMF, ale přímo zemím
2) Půjčovat za běžnou úrokovou míru, navázanou na třeba EURIBOR s bežnou marží
3) Požadovat zástavu. Nemusí jít o ostrovy, třeba práva z poplatku za používání vzdušného prostoru, práva rybolovu, práva těžby atd...

Není třeba být hyena. Ale je nutné nebýt blbcem.
13. 12. 2011 | 09:17

Loajalni občan napsal(a):

Myslím si, že by Česká republika neměla MMF půjčovat, protože se jedná pouze o vytloukání dluhu dluhem. Celá hra je pouze o tom, aby se do stádia bankrotu dostaly všechny země nehledě na jejich skutečnou produktivitu, sociální systémy a kdovíco ještě. Jediným správným řešením je odepsání veškerých vládních dluhů prostřednictvím centrálních bank (čehož se finanční trhy bojí jak čert kříže). Tímto řešením by zcela určitě stoupla inflace, nicméně to je zcela přirozené řešení problému, kdy v celkovém oběhu je přibližně 60x více peněz než v reálné ekonomice. Tím, že by došlo ke snížení hodnoty peněz by se zároveň eliminoval sektor virtuální ekonomiky bez zbytečných druhotných nákladů jako je nezaměstnanost, celkový společneský úpadek, reálné riziko rozpadu států, války atp. Ekonomiku by poté bylo třeba začít budovat na reálných základech - práce, znalosti, šetrnost ke zdrojům a ne na spekulacích s chimérami. Dopad by zároveň byl nejméně bolestivý na chudé, protože jejich úspory (žádné nemají) by nejméně ztratily na ceně.

Půjčování mezi státy, které jsou při stávajícím finančním systému odsouzeny k bankrotu kdykoliv se na tom ratingové agentury dohodnou, je zložinem.
13. 12. 2011 | 09:18

Sláma napsal(a):

Petr napsal: "Za desítky let si nikdo ze 40.000 euroúředníků si nevšiml, že Řecko švindluje."
Petr je velice chudý duchem a moc toho neví. Tak především, většina úředníků EU nemá v popisu práce sledovat Řecko a jeho ekonomiku. Každý úředník má svoji práci, za kterou je placen a není placen za lelkování.
Nevím, jako dlouho si myslíte, že Euro reálně existuje? Odpovím vám - od 1. ledna 1999, tedy 13 let. To tedy nejsou desítky let.
A od kdy si myslíte, že je Řecko v Eurozóně? Odpovím vám - od roku 2001. Tedy rozhodně ne desítky let.
Vědělo se o tom, že Řecko švindluje statistiky? Samozřejmě, bylo to veřejné tajemství. Přistoupení Řecka, to nebyla záležitost úředníků, nýbrž politiků členských zemí Eurozóny, kteří nepochybně o falšování statistik věděli, ale z politických důvodů je přehlíželi. A tím důvodem byly připravované velké nákupy zbraní. A byly to právě předražené nákupy zbraní, provázené korupcí, za vlády pravicové Nové Demokracie, které poslaly Řecko dolů.
Nepřipadá vám tenhle příběh nějak povědomý. Zcela nepochybně to bude ohromná míra korupce za Vlády rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí, která pošle českou ekonomiku ke dnu.
13. 12. 2011 | 09:20

Viola napsal(a):

nouze dělá z milionářů miliardáře.

Ne já tomu nevěřím. Přece normální člověk, který je zadlužený nebude ještě půjčovat, vždyť má co splácet, co to je za hovadinu. Asi nebudu ČSSD volit. Ten, kdo má takový názor jako pan Sobotka, Schwarzenberg, Sedláček, nebo český maloměšťák ap. jsou milionáři, kteří se sami bojí o svůj majeteček v bankách.
13. 12. 2011 | 09:23

Petr z Tábora napsal(a):

Ještě, že se živíte politikou, v případě neúspěchu odjedou politici ČSSD, ODS (nemluvě o dalších) za Standou na Floridu s tím, že to nemohli čekat.Jako šachisté byste se neuživili. Teď vážněji:

Pane Sobotko, problémy prezentujete pouze z jednoho úhlu pohledu. Loni jsme dali z devizových reserv ČNB 26miliard na Řecko, nyní po nás chtějí 89miliard a to není určitě konečné řešení. Rizikových dluhopisů je mnohem více než řeší páteční závěry jednání šéfů vlád.
Nicméně, dalo by se souhlasit, že jsme s eurozónou na jedné lodi a nemůžeme být černým pasažérem. Jenže to je ta optimistická varianta.

Realističtější variantou se jeví, že to je ve skutečnosti jen časový posun, po který ještě paní Merkelová odolává tlaku většiny států eurozóny v čele s Francií (a německé SPD+Zelených,kteří jdou proti zájmům Německa), aby Evropská centrální banka rozjela rotačky na eura a následná hyperinflace "snížila" neúnosné dluhy především jižních států eurozóny.
Svého času taková hyperinflace přinesla vítězství Hitlerovi a způsobila 2.světovou válku...
13. 12. 2011 | 09:26

Martin napsal(a):

Sobotka to má v hlavě vykradené, jinak se to s prominutím říci nedá. Dotace z EU nejsou nějaká nebeská manna, která jen tak sama o sobě padá z nebes, ale dlouhodobý mechanismus kdy dneska EU platí nám a zítra budeme my platit do EU, ve výsledku na tom ČR PRODĚLÁ, bude čistý plátce. Peníze které jsou takto přerozdělovány jsou určeny na dorovnání rozdílů v hospodářské úrovni nových členských států a také pro zlepšování životního prostředí. Tvrzení že příjem těchto peněz nás nějak zavazuje k darování peněz Řecku nebo Itálii a podobně je naprosto zcela zvrácený, to jsou dvě na sobě zcela nezávislé záležitosti.
13. 12. 2011 | 09:26

neo napsal(a):

Violo, vy nechápete podstatu problému a uniká vám i původ peněz.

Zadlužený je stát, deficity se tvoří ve státním rozpočtu, ale peníze na půjčku by byly z devizových rezerv ČNB. půjčka samozřejmě neni zadarmo, je tam úrok a tedy jisté zhodnocení.
13. 12. 2011 | 09:31

Sláma napsal(a):

Petr napsal ještě další blbost: "že peníze (nejen české) půjdou přes neschopný a přebujelý aparát EU."
Petr evidentně nechápe, že Mezinárodní měnový fond je mezinárodní organizace, která má s Evropskou unií pramálo společného a rozhodně to nebudou úředníci EU, kteří budou o jeho správě rozhodovat.
Tragédií této země jsou lidé jako Petr, kteří jsou nevzdělaní a omezení a tudíž manipulovatelní populistickými politiky a jejich přisluhovači z řad stejně hloupých a omezených novinářů.
13. 12. 2011 | 09:31

grőssling napsal(a):

Sobotka také napsal tuto nebetyčnou pitomost,

V nouzi poznáš přátele, říká stará moudrost. My jsme dostávali příležitost urychlit dohánění ztráty, kterou jsme nasbírali ve východním bloku. To bylo mimořádně přátelské gesto ( když nás z EU dotují ).

Ne, ne Sobotko, žádné přátelské gesto, jen neokolonializace našeho trhu pro ty co EU vedou, jejich banky a korporace.

Však my jim ty peníze bohatě vracíme v transferech zisků z lukrativních investic zde. Kde využívají nadmíru levnou pracovní sílu, daňové prázdniny a státní pobídky.

Kecy naší Bréci, v EU, stejně jako v celé atlantické civilizaci bílého muže je to tak jak píše autor článku zde http://www.blisty.cz/art/61398.html . Žádné dary, natož přátelské.

Neboli : Lidi si - trochu opožděně - uvědomili, že dlouhá desetiletí podporovali podvodnou demokracii. Poslušně hlasovali pro politické strany - které pak předaly svůj demokratický mandát a moc lidu bankám a finančním makléřům a ratingovým agenturám, které všechny podporuje nepořádná a nepoctivá skupina "expertů" z amerických univerzit a výzkumných institutů, kteří udržují lživé přesvědčení, že jde o nějakou globalizační krizi a nikoliv o obří finanční podvod, vnucený voličům.
13. 12. 2011 | 09:33

Cech napsal(a):

Pane Sobotko je nutné souhlasit s Vaším postojem i postojem Vaši strany.

Bohužel za současných podmínek kdy praktický dopad (NE) je cíleně zamlžován musí být naprosto jednoznačnou záležitostí z Vaší strany prosazení (ANO),bohužel nyní nemůžete jen přihlížet ale bohužel musíte i pracovat.

a)Je naprosto fer, pokud jsme vyuzivali financi z penez EU v časech klidu, nějak ji pomoci nyní Pane Sobotko, souhlasim s postojem vasi strany, myslim ze by bylo fer, pokud jsme vyuzivali financi z penez EU v casech lepsich, aspon nejak ji pomoci v časech horšich a přispět tak na budoucí ochranu sebe sama.
Věřitelem je MMF a tato pujcka se nijak nepromítne do schodku, přes 200 mili který zaťal pan Kalousek s "protikorupčni" 4K.
Proto "rozpočtová zodpovědnost" je výsměchem, který poslala 4K voličům.

b)Když tam nic nedáme tak se nestane nic,nikdo nás z EU nevyhodí.
Jen se Německo,Francie a jiní prostě musí přizpůsobit.
Žádný skok neviditelně a pomalu ale prostě musí.Jednoznačně se staneme nespolehlivým partnerem. Na to nebude mít vliv žádný rating.
žádný NE_RV ani M.K. s Drábkem viz opatření NE_RVU atd..
Prostě to postupné začlenění se do Evropy se zase odčlení.

To ze ČR bude příjemcem financni pomoci EU až do roku 2020 je fakt více jak klad.To že současná 4K to díky vysokému přesměrování finančních prostředků neumí využít je její průšvih.

Protože to co šíří současná 4K, nic té Evropské unii nedat, když oni nám nechtějí dávat (prej chtějí nějakou transparentnost, či co), tak my jim taky nepůjčíme.
Protože z toho "naši" nebudou mít žádný vývar.

Hodně úspěchu ale máte bohužel setsakra málo času.
13. 12. 2011 | 09:35

český maloměšťák napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/298059-clenstvi-v-eu-je-statnim-zajmem-britanie-rekl-cameron-v-parlamentu/

"....Vicepremiér Nick Clegg, který vede koaliční liberální demokraty, Cameronovi v rozhovoru pro BBC v neděli vzkázal, že je výsledkem summitu "hořce zklamaný". Jeho veto označil za "špatné pro Británii".

Clegg na pondělní parlamentní schůzi chyběl. "Kde je Clegg?" ptali se Camerona několikrát opoziční labouristé. Jejich lídr Ed Miliband pak Camerona obvinil z toho, že není schopen ani svého zástupce přesvědčit o správnosti svého konání.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí připustil, že se Evropská unie po britském vetu přísnějších rozpočtových pravidel rozštěpila. Zároveň vyzval Británii, aby z unie nevystupovala.

"Od nynějška jsou tady zcela jasně dvě Evropy - jedna, která chce více solidarity mezi svými členy a regulaci, a druhá, která se upíná jedině k logice jednotného trhu," řekl Sarkozy....."
13. 12. 2011 | 09:36

Sláma napsal(a):

Neo to napsal docela trefně. Zadluženy jsou státní, resp. veřejné rozpočty. A náš veřejný dluh ve výši cca 4O% HDP je ještě stále hluboko v pásmu stability. Tzv. Maastrichtské kritérium stanovuje pro veřejný dluh hranici 60% HDP.
Je nutno připomenout, že všechny země světa mají své veřejné rozpočty zadluženy a že na samotném principu úvěrového hospodaření není nic špatného.
Ostatně, kdyby v Americe nepraskla bublina hypotéčních úvěrů, o nějakých problémech s veřejným dluhem bychom vůbec nevěděli - dluhy by byly umořovány bez problémů z hospodářského růstu.
Je nutno si všimnout, že nejmenší dluhy mají státy jako je Bulharsko. Není zde tedy žádná přímá vazba mezi hospodářskou úrovní státu, blahobytem a zadlužením.
13. 12. 2011 | 09:38

Josef S napsal(a):

Češi jsou z 75% cíkáni,tak co Evropa po nich může chtít.Maximálně aby ji nerozebrali.
13. 12. 2011 | 09:39

český maloměšťák napsal(a):

Carlos V.
Já bych tu půjčku raději podmínil tím, že nám /Kozloistánu Zelnému/ příslušné instituce a lidé z nich /evropské / pomohou v boji s korupcí.
Jenže se obávám, že pro takovou žádost - respektive podmínku....např. Bém, Kalousek, Besser, Drobil, Vondra, Bendl, Kocourek, Benda, Parkanová....že pro to prostě ruku nezvednou...
Je to ale jen můj osobní názor. Názor českého maloměšťáka.....
:((((
13. 12. 2011 | 09:40

Marcus Agrippa napsal(a):

Viola:
Vy to myslíte dobře a argumentujete celkem logicky. Ale - stát a evropská propojená ekonomika ( i bez EU ) má daleko hlubší souvislosti. Není možné to aplikovat jen na vzorec - rodinný rozpočet. Firma má například tzv.reprefond na prezentace u svých potencionálních zákazníků - občerstvení, firemní akce atd.( raději ne úplatky ) Z tohoto pohledu je VHODNÉ ( ne nutné ) přispět Evropě na stabilizaci. Nejde ani tak o výši částky, jako o to být u toho. Evropa / EU se ustabilizuje ( pokud nepřijdou rafinovanější swapové a derivátové útoky na euro ) a ČR by strategicky měla být vnímaná, jako solidní a vstřícný obchodní partner. Jistě - Rusko je také zajímavý partner, ale EU bude výhledově určitě stabilnější. Rozdělme svůj ekonomický záměr, ale nebuďme mimo Evropu - to se nemůže vyplatit.
13. 12. 2011 | 09:40

vasja napsal(a):

neo napsal(a):
Violo, vy nechápete podstatu problému a uniká vám i původ peněz.

Zadlužený je stát, deficity se tvoří ve státním rozpočtu, ale peníze na půjčku by byly z devizových rezerv ČNB. půjčka samozřejmě neni zadarmo, je tam úrok a tedy jisté zhodnocen
----------------------
A sim Vás, v kterym roce je ta půjčka splatná a jaké je tam to zhodnocení?
13. 12. 2011 | 09:41

neo napsal(a):

vasja:

nevim, to si musíte vyhledat sám, mně se fakt nechce :)

Nicméně MMF je subjekt, ketrému bych osobně půjčil kdykoli. Ta půjčka je prakticky bez rizika.
13. 12. 2011 | 09:44

Carlos V. napsal(a):

český maloměšťák : no ... radši ne. Jestli se nepletu, nemáme půjčovat Švýcarsku či Německu, ale Řecku a Itálii ;-)
13. 12. 2011 | 09:44

rejpal napsal(a):

A co kdybychom jim místo peněz poslali Entropu?
13. 12. 2011 | 09:46

SuP napsal(a):

RA -
Je to fascinující, kolik lidí si pořád myslí, že peníze SE někde berou ....
13. 12. 2011 | 10:00

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

Chcete být ministr financí, tak počítejte: Z rozpočtu EU jsme získali čistou dotaci 162 miliard. To je za 7 let průměrně 23 miliard ročně. To je cca 1,5 % státního rozpočtu. Jinými slovy, tato údajně nevýznamnější výhoda, jakou EU pro ČR zanená, a kvůli které chceme v EU být je asi stejně významná, jako kdybyste pracovníkovi s platem 15.000,- Kč přidali měsíčně 230 Kč. To jsou opravdu životně důležité prachy.
Ale pozor! Těch 230 Kč by si pracovník nejdříve musel zasloužit. Musel by napsat spoustu projektů, co a jak by si chtěl koupit (psaní stojí čas, a čas jsou peníze) a jen některé by vyšly. Musel by peníze použít jen na to, co by mu schválil zaměstnavatel. A musel by pravidelně dávat inzeráty, jak je vděčný zaměstnavateli, že mu strašně moc přidal (pomínkou dotací je výrazně propagovat, že na projekt šly peníze z EU).
Nevím, kolik pracovníků ba na takovéto "zvýšení platu" přistoupilo.
A pozor, přichází vyvrcholení. Po 7 letech, kdy pracovník dotaci dostával, ji musí vrátit i s úrokem (přesně to totiž znamená, že máme dát 90 miliard na sanaci Eura a s účastí v Eurovalo to má být celkem 200 miliard. A kde jsme najednou s "výhodností" EU???
A pokud Vám to nestačí, odečtěte si od dotací ještě 800 miliard na dotace solárních elektráren, které by bez závazků a nátlaku z Bruselu nikdy nebyly, a máte obrázek výhodného členství v EU jak vymalovaný.
13. 12. 2011 | 10:04

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to neo: Nicméně MMF je subjekt, ketrému bych osobně půjčil kdykoli. Ta půjčka je prakticky bez rizika - tuto větu Vám nejpozději do dvou let připomenu. A budu se kochat, jak jste rád, že jste svůj záměr s půjčkou MMF nerealizoval.
13. 12. 2011 | 10:05

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

český maloměšťák: Jak Vám může s korupcí pomoci vláda v Bruselu, které za posledních 12 let 12 x (tedy vždy) odmítl Evropský účetní dvůr schválit závěrečný účet(tedy čerpání rozpočtu) s tím, že bruselští úředníci rozpočet giganticky rozkrádají. Kařdoročně je podle EUD a protikorupční policie OLAF rozkradeno bruselskou byrokracií až 20% evropského rozpočtu.
Navíc, přestože je schválení čerpání rozpočtu ze strany EUD povinné, nic se neděje. EU zcela ignoruje i vlastní anstavená pravidla. A pokud někdo na rozkrádačky upozorní - jako minule hlavní účetní Marta Andreasen - je nemilosrdně vyhozen.
13. 12. 2011 | 10:11

neo napsal(a):

Pepa z Bilderbergu:

těšim se.
13. 12. 2011 | 10:15

Stařeček napsal(a):

v nouzi o mnohé "přátele" přijdeš!
13. 12. 2011 | 10:17

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

To neo: není na co. Nebude to procházka růžovou zahradou. I když je naděje, že na konci bude svět bez pijavic typu Rotshildů, Rockefellerů, Goldmanů a podobných.
13. 12. 2011 | 10:23

neo napsal(a):

Pepo:

je rozdíl půjčit nespolehlivému kamošovi, sociálně vyloučenému občanovi nebo MMF.

Ta půjčka je opravdu s téměř nulovým rizikem. Každá banka by do toho šla.
13. 12. 2011 | 10:34

s... napsal(a):

V době internetu, v době rychlovlaků, v době letadel, v době dálnic, v době telefonů, v této době si tady ještě někdo myslí, že krušné hory jsou bariéra oddělující ČR od zbytku Evropy?

ČR by se měla ve vlastním zájmu intenzivně a invenčně snažit řešit krizi EU jak v politické, tak v ekonomické rovině. Vzhledem ke geopolitickému a ekonomickému postavení by měla být ČR v opozici vůči VB, ne po jejím boku. Proč naše vláda pracuje proti zájmům ČR?
13. 12. 2011 | 10:36

český maloměšťák napsal(a):

Pepa z Bilderbergu
Je zajímavé, že jindy /při jiných příležitostech/ vám ty pijavice nevadí.
(stejně je velmi zajímavé, že najednou jsou banky pro tkuv. pravičáky nenasytné, podvodné...etc etc....jak to ? Odkud se beretaková náhlá změna postojů ???/

JInak via Basel III, Tier 1 dle Basel III, návrh Tobinovy daně, oddělení investment a retail banking....to vše jde právě proti těm "pijavicím" a i na vytvoření rámce pro tyto věci má jít onen záchranný fond. (škoda že i tyto souvislosti Sobotka nepopsal - ne všechny banky totiž koupí ruská Sberbanka).

O vámi zmiňované kauze nic nevím. Dejte odkaz na nějaký solidní zdroj - na nějakou analýzu celé věci.
O kauzách výše zmíněných kozlů zahradníků, působících v Kozloistánu Zelném jistě víte i vy své (např, o korupčních podezřeních na členy "protikorupční vládyů a o sekeře vlády " rozpočtové odpovědnosti").

Ale obecně o švestkovitou diskuzi zájem nemám. Mohli bychom pak skončit u Lehman Brothers nebo na Lombard Street.
13. 12. 2011 | 10:42

Viola napsal(a):

neo 9.31

vy nevidíte, že to nejsou půjčky, ale dary, anebo pokud těmi dary teď nejsou, do budoucna budou? A ČNB je co - není to náhodou Česká národní banka, tak komu patří, když ne státu, no jistě patří už mezinárodnímu měnovému fonu - mezinárodnímu finančnímu kapitálu.
13. 12. 2011 | 10:45

analízátor napsal(a):

Sobotka
"Byla by strategická chyba, kdybychom se ocitli mimo jádro evropské integrace, kde jsou naši hlavní obchodní a političtí partneři. Možná na nich závisíme víc, než je zdrávo, ale tento klub je nejlepší základnou i pro rozšiřování našeho obzoru."

Pane Sobotko, měl jste možnost rozšiřovat si obzor celých 22 let. Je vidět, že je to pro vás stále ještě málo. Dovolím si vás upozornit, že další rozšiřování obzorů bude mít poměrně rychlý spád. Aby se vám z toho nezatočila hlava.
Až se vám ta hlava dotočí, zjistíte, že jste se konečně, aniž byste o to usiloval, vydal vlevo.
Do dalšího rozšiřování obzorů vám přeju hodně psychických sil.
13. 12. 2011 | 10:47

Krupa Václav napsal(a):

Díky Tupelo. Souhlasím. Díky i za Váš přepis vyjádření poláků. Chovají se mnohem statečněji a odvážněji. My budem opět mnohem opatrnější. Nebudem hyeny, ale ani za blbce. Nechceme se dostat do epicentra výbuchu. Vzpoměl jsem si na naše dobrovolníky. Šli do epicentra za nás. A vědomě. Byli to hyeny nebo blbci ? P.S. Jsem rád, že tu ještě jste.
13. 12. 2011 | 10:47

český maloměšťák napsal(a):

Ještě poslední věc.

Tak jak sleduji diskuzi - tak zjišťuji, že proti půjčce IMF /nejbonitnější dlužník na světě/ jsou hlavně ti, kteří loni půjčili celou tuto republiku /ČR/ na 4 roky Kalouskovi, Bémovi, Drobilovi, Kocourkovi, Parkanové, Bendlovi, Bémovi, Vondrovi, Besserovi....

Takže asi tak, milí bilderbergisté a Pepky.
13. 12. 2011 | 10:48

Pavel napsal(a):

a co 30,- Kč, to jste řvali, jak pravice okrádá obyčejný lidi. No a 9000,- na občana to je prkotina co?
13. 12. 2011 | 10:52

Viola napsal(a):

Marcusi Agripo

víte, jaké je také přísloví? Komu není rady, tomu není pomoci. Nám také radili a byla nám poskytnuta pomoc. My se vyčerpáme a dostaneme se tam, kde Řekové a bude nám poskytnuta pomoc? Pravděpodobně se nám dostanou rady a tak také rozdávejme rady a zkušenosti. Mezi přáteli peníze roli nehrají - je také takové pravidlo, nebo peníze přátele nedělají, nebo dobrá rada nad zlato.
13. 12. 2011 | 10:57

Lada napsal(a):

Na provadene zmeny v Evrope by potrebovali respektovaneho lidra celoevropskeho formatu, ktereho vsak nemaji. Duo Merkozy je k smichu, jejich opatreni vedou k vetsi recesi. Kvuli euru neexistuje zadnej nastroj, jak vytahnout penize z kapes obcanu zadluzeneho statu. Ale z nasich kapes je to v pohode, hlavne, ze to bude snadne a rychle. Keci o izolaci jsou jen zastrasovani. Je potreba jim rict, co si o tom myslime. Me by zajimalo, jak bychom to mohli ovlivnovat, kdybychom byli soucasti eurozony. Nevidel jsem nikoho jineho nez duo Merkozy. Je-li pro nas eurozona vzor, tak se velmi obavam nasi budoucnosti.
13. 12. 2011 | 11:04

neo napsal(a):

Viola:

vidím, že se jedná o půjčku ne o dar. A nepůjčuje se ze státního rozpočtu(tedy na další dluh), ale z rezerv ČNB. ČNB je banka hospodařící samostatně.
13. 12. 2011 | 11:05

analízátor napsal(a):

český maloměšťák
Ještě nedavno kolovaly zvěsti, že i stát je nejspolehlivější dlužník.
Vývoj jde nezadržitelně vpřed.
13. 12. 2011 | 11:07

Sláma napsal(a):

Politici ODS a po nich nevzdělaní a omezení novináři u nás spustili kampaň proti EU. Musím si samozřejmě položit klasickou otázku Cui bono?, tedy kdo by měl z rozpadu EU prospěch. Odpověď si může každý zjistit, když se podívá na statistiky ekonomických výsledků jednotlivých ekonomik. Před dvěma lety (za nezájmu našich prorežimových novinářů) předstihla EU v HDP Spojené státy a stala se největší ekonomikou světa. Čína, Rusko, Brazílie a Indie mohutně dotahují.
Takže za snahami o rozbití EU můžeme vidět:
1) Zájmy jiných ekonomik, v daném případě asi USA (u nás jejich zájmy zastupuje Alexander Vondra) a Ruska (zastupuje Václav Klaus)
2) Velmi pravděpodobně předvolební téma, které má zajistit vítězství ODS a jeho poboček (resp. jednotlivým famigliím, jako je famiglie z Hluboké, z Toskánska atd.)
13. 12. 2011 | 11:21

český maloměšťák napsal(a):

Lada napsal(a):
Pane Sedlacku,
vase slohove prace maji sestupnou tendenci, porad se opakujete jak kafemlynek, to je same kulti multi, vam se to slovo asi libi. Drive jste temata volil lepe. Nevim, jestli je to zpusobene okurkovou sezonou, nebo byste mohl psat mene clanku a temata lepe volit. Smim-li radit, neprofilujte se jako pravdolaskar, asi jste ten pojem dobre nepochopil, nebudte tolik proevropsky (radeji budu respektovat nasi vladu, nez toho francouzskeho trpajzlika a tu pani z Nemecka, ktera meni nazory, jak se ji to prave hodi) a uz vubec se bezduvodne nenavazejte do prof. Klause, kdyz uz s nim chcete polemizovat, tak si to radeji trikrat rozmyslete, protoze tomu panovi to fakt pali, od nej byste se mel jeste hodne ucit. Navic se mi zda, ze vam trochu vlezl do hlavy medialni humbuk kolem vas a chybi vam trochu sebereflexe, ta je velice dulezita.

Verim, ze rady si vezmete k srdci, byl bych nerad, kdybyste na konci letosniho rocniku musel opakovat.

S pozdravem Lada
02. 09. 2011 | 16:47

-----------
Sbohem a ádie /a zítra všichni , co tady dnes publikujete své agitky - zítr pěkně na demonstraci - Kmotříček Klaus vás bude pozorovat dalekohledem ....
...a možná přijde i Hájek/.

P.S. Jsem zvědav, co si vymyslí, až Cameron spustí zase kotvu...
13. 12. 2011 | 11:22

neo napsal(a):

Pepa z depa:

protože se nejedná o peníze daňových poplatníků.
jinak nevím, kteří z nich jsou zotročováni, okrádáni a vykořisťováni.

Jinak už jste trapnej s tim spamováním linků a svolávání demonstrací.Stejně dovalí zas hrstka největších křiklounů. Příště to svolejte na stadion až tu zas bude hrát Barcelona, nebo až se bude rozsvěcet vánoční strom na staromáku - to by mohla být účast hojná.
13. 12. 2011 | 11:22

Tupelo napsal(a):

Vaclav Krupa: zdravim Vas, trosku jsem cestoval a ted mam prestavku ;). Na polskem pripade je pro me hodne zajimava ta velka zmena smeru od furiantskeho nacionalismu k pragmatictejsi politice, zvenku to vypada ze to bylo diky pouhemu odchodu dvou nacionalnich maskotu, ale pravda bude asi slozitejsi, tech politiku a stran je tam hodne, coz zaroven ukazuje nakolik dokaze populisticky politik pokrivit realny obraz te ktere zeme. Neco me napada v souvislosti s nasim hradnim jajajajinkem a jeho partickou. ;) Mejte se hezky.
13. 12. 2011 | 11:24

český maloměšťák napsal(a):

Sláma
Ono to není ani tak proti EU jako pro Klause, Bátoru, ABL, Bendu, Bandla...a mnoho dalších /zatím ale policii a justici zcela neznámých/.
Vo to gou. Vítr vane - rozepneme plachty a jedéééém...na Bruséééél...na Sarkozýýýho...na Merkelovoooou.....za naše kmotříky a jejich fotříky !!!!
/musíme si přece taky nakrást balíkt - než přihde Číňan - ať nás taky nepošle do montoven makat za 2 USD na hodinu/

Už fakt mizím. Když tak sledujte ten kabaret za mě. :))
13. 12. 2011 | 11:26

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

To Neo a maloměšťák atd. Je kouzelné, jak mnozí opakují chyby z minulosti. MMF je nejdokonalejší dlužník, půjčka bez rizika, každá banka by dotoho šla,.... Tak proč nás tedy MMF a EU NUTÍ do půjčky, proč si nepůjčí od těch bank, které mu podle Vás tak strašně rády půjčí? Doba se mění, a dokonalý dlužník včerejška není dohonalým dlužníkem zítřka. Ostatně, nepochybuji, že před 5 lety byste mi stejně skálopevně doporučovali jako 100% jistého dlužníka Lehman Brothers. A ještě pár let před tím třeba Barings, že?
13. 12. 2011 | 11:33

Cestovatel napsal(a):

Pročpak Sobotka neostrakizuje taky Švédsko, kterí nám dává pořád za vzor a které stejně jako ČR a Maďarsko se nerozhodlo?Pročpak používáte dvjí metr?
13. 12. 2011 | 11:40

český maloměšťák napsal(a):

Pepa z Bilderbergu
Vaše agitky jsou jednak ubohé ale taky začínají podlé. /podsouvání/
Bohužel na vás teď nemám čas - což jsem avizoval a čehož jste vy právě nyní zneužil ..myslel jste si, že nebudu reagovat..../
..a vězte, že tak 4 hodiny nebudu.

Sbohem a ádié...
13. 12. 2011 | 11:43

Medikolog napsal(a):

Carlos V.,

nejrozumnější řešení. Ovšem úrok ve prospěch ČR musí převyšovat úroky po nášem státu lichváři požadované. Již takhle nás naše zadluženost tlačí do brusele;-).. Navíc to musí zohlednit skok v našem zadlužení a z toho odpovídající skok požadovaných procent v tzv. "dluhové službě" po ČR.

Když euro s velkým humbukem začalo, nechtěli nás do klubu a stavěli nám do cesty diskriminační požadavky a nerovné, nepřijatelné podmínky. Tak teď ať nejprve srovnají své příjmy mzdy, platy, důchody, zdravotnictví, kvalitu potravin u nás a v reichu.. a pak ať řeší co se spekulanty parasity. Nebyl by pro ně kriminál bezpečnější?
13. 12. 2011 | 11:44

neo napsal(a):

Josefe z holandskýho hotelu,

nikdo nás do půjčky nenutí. Je sice pravda, že se situace dlužníků mění ze dne na den, ale u MMF jsem si jist vysokou kredibilitou. O vaše peníze nejde.
13. 12. 2011 | 11:45

Kuchař napsal(a):

Já nevím, co to tady všichni řešíte ?

Dluhy přece nevadí !!!
13. 12. 2011 | 11:46

Josef K. napsal(a):

Bylo poučné sledovat přímý přenos z paralmentu UK (Mail). Cammeron zcela nekompromisně zdůrazňoval potřebu vnitřního trhu a přátelské vztahy se Sarkozy (s odkzaem na společnou akci v Lýbii).
Středoevropan po fázi ruské kolonizace má jiné geometrické perspektivy a jak upozorňuje většina západního tisku, Střední Evropa, resp. tato část Východní Evropy, silně hnědne, je xenofobní a nekonstruktivní.Správný Čech vlastěn nikdy nezažil nějaký jasný evoluční vývoj, vždy se jedná o zničení starého a vytváření nečeho nového. Odtud i inklinace ke zkreslování vlastních postojů za doby Protektorátu, Rakouska atp.
Ruku v ruce s pocitem bezmocnosti, který je posílen ztrátou evropských kořenů a vzdělanosti, kráčí snaha být viděn. Identita není a hledá se těžko, je zapotřebí být viděn. Vždy si vzpomenu na typický příběh, kdy čeští jazykoví opuristé před sto lety v rámci očištění jazyka od německých vlivů navrhovali krok za krokem tytéž kroky, které před nimi navrhovali němečtí pusrité v zájmu očištění němčiny od francouzského vlivu (Naše řeč, archiv). Komické? Jistě, ale i bolestné poznání dlouhodoboé absence identity. Úvahy mohou jít i dále.
Z Čechů se, soudě podle euroskeptických vyjádření i v komnetářích, stali krátkozrací účetní. Historie je zcela zkreslena a zapomenuta, bylo nutné vytvořit novou. Úcta k sobě chybí (viz. zdejší článek o Litomeřickém táboru), nahradí se nic nestojícím hulákáním.
Problém je, že vedoucí státy EU, tedy jejich elity, si uvědomují, že nechat někoho
nyní na holičkách znamená popřít logiku a smysl EU. Jakmile to udělají, nebezpečí chaosu a návratu starých dobrých pořádků je obrovské.
Četl jsem velmi zajímavou úvahu o tom, že Merkelová má východní vzdělání a výchovu, které bylo už za sovětské vlády poznamenáno naprostou dominancí přírodních věd a technokracie. Její neznalost západní humanitní tradice a jednoznačně technokratický přístupo (absence mravních akcentů) posiluje tzv "bankovní socialismus", halený do neoliberálních hesel. Zaujalo mne to. Na druhou stranu mezi německými elitami je mnoho nositelů této tradice, snad.....
Český diskurz není, výrazně zkreslené informace ve veřejném prostoru odpovídají stavu věcí. Absence osobností a absence víry obyvatel ve vyšší idee je dlouhodobá, ne-li symtomaticvlá pro tuto společnost, stejně jako hokynářské jednání a filosofie účetních. Smutný obraz, ale denně potvrzovaný těmi, kdo zaplňují veřekjný prostor.
Poslední návrhy NERV povedou k dokončení destrukce společnosti. Jediným spojencem Česko bude jobbikovské Maďarsko. Oprašte sokolské kroje a mentalitu Děpoltovy jízdy!
13. 12. 2011 | 11:55

Cestovatel napsal(a):

Nezdá se mi že by Švédsko nebo Dánsko bylo izolované i když nepříjmulo Euro. Takže ty kecy o izolovanosti a jiné oblbovačky si nechte pro někoho jiného.
13. 12. 2011 | 12:03

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Neo: velice se mýlíte, právě o MOJE peníze jde. A také o Vaše a všech občanů ČR. A jestliže se mají nalít prostředky, v celkové výši vyšší, než je součet všech čistých dotací EU do ČR za celou dobu členství v unii do takto pochybného podniku (u 90 miliard pro MMF to nekončí, ještě nás vysaje Euroval a všechny ty další Euronesmysly, co na záchranu nezachranitelného vymysleli Merkozy - podíl ČR je asi 200 miliard)tak bych chtěl vidět alespoň náznak možnosti, že by toto řešení mohlo být funkční. A ten nevidím. Jestliže - s čestnou výjimkou ministátů Lucemburska, Estonska a jen o kousek většího Finska) není žádný ze států Eurozóny schopen plnit ani velmi volná kritéria paktu a stability, jak by mohli plnit mnohem přísnější pravidla fiskální unie? A systém, když někdo není schopen splácet dluh, tak mu dáme pokutu, čímž mu schopnost splácet dluh navrátíme - to snad nemůže myslet vážně vůbec nikdo.
Celý smysl současného "záchranného balíčku" je přesunout před krachem veřejné peníze do soukromých bank. Nic jiného za tím nehledejme. A sorry, nevidím důvod, proč by se na takové akci měla naše země podílet.
A pro Maloměšťáka: nevolil jsem ani ODS a už vůbec ne TOP 09 nebo VV a ani v příštích volbách o tom ani náhodou neuvažuji.
13. 12. 2011 | 12:04

Marcus Agrippa napsal(a):

Z filmu Vrať se do hrobu - ve škole - poraď - ZA KOLIK? Nikdo nezná český národ líp, než sami Češi.
13. 12. 2011 | 12:17

analízátor napsal(a):

Marcus Agrippa
To je ale základní otázka tržního hospodářství.
Vy jste patrně z daleka.
13. 12. 2011 | 12:26

Expert napsal(a):

Pane Sobotko, jak vy to děláte, že se vám podaří vyselektovat jedince více ne6 mdlého rozumu , kteří nejsou schopni pochopit o čem se píše ve vašem článku, ale jsou ochotni se stále dokola a velmi primitivně bavit o vás .
Na jednu stranu je potěšitelné, že těchto jedinců je v diskusích na tomto blogu a tím doufám i v národě relativě velmi málo.
Na druhou stranu je ale hrůzostrašné, jak hluboká je jejich duševní prostota.
13. 12. 2011 | 12:27

Marcus Agrippa napsal(a):

analízátor:
jenže ta scéna byla z období hlubokého socialismu ; ) Vida - jak ti svazáci byli pokrokoví ...... on ten V.Klaus prostě věděl, kým se po roce 1989 obklopit ...... milá EU - ZA KOLIK?!
13. 12. 2011 | 12:38

Rukanor napsal(a):

A nepřipadá Vám, že Evropa vlastně neudělala žádná úsporná opatření? Pořád si kupříkladu vydržuje soldatesku europarazitů na podporu drogových muslimských dealerů v Kosovu, pořád se koná pendl Brusel Štrasburg, pořád se proplácí vysoké diety a náhradů parazitních europoslanců. A nemělo se od toho začít?
13. 12. 2011 | 12:42

Marcus Agrippa napsal(a):

Rukanor:
proč?? Tím problémy přece nenastaly. Řecko tak snižovalo daňové příjmy, až nebyl skoro nikdo, kdo by je platil ..... U nás to moc dobře známe.
13. 12. 2011 | 12:46

mirekP napsal(a):

Nerad to píši, ale já vidím, že v nouzi je právě naše republika, zejména co se reálné úrově života většiny obyvatel týče.
A nikde žádný přítel, naopak, ještě nás chtějí vyssát do mrtě.
13. 12. 2011 | 12:48

neo napsal(a):

Pepo:

jsou to rezervy čnb ne vaše peníze.
O smyslu balíčků se nebavíme, to je naprosto mimo téma. bavíme se o půjče stabilnímu subjektu. Je to od čnb investice.
13. 12. 2011 | 12:51

rejpal napsal(a):

mirekP
Skuteční přátelé jsou Medveděv a Putin.
13. 12. 2011 | 12:51

mleziva napsal(a):

Kdo vám socialisté brání, abyate se složili a zatáhli to ze svého?
Je to stejně výsledek Vašich vlád v celé EU, tak směle do toho!
13. 12. 2011 | 12:56

Rukanor napsal(a):

to Marcus Agrippa:

ne to nejsou příjmy, vše o čem píšu jsou jen náklady. Žoldáci v Kosovu jsou osvobozeni od placení daní z příjmu, přinejmenším v částce tučných Euronáhrad ( čáska okolo 50 tis CZK na jednoho eurožoldáka- není výjímečná) kupříkladu.
13. 12. 2011 | 13:00

Marcus Agrippa napsal(a):

Ty diskuze na IHNED není někdy od věci číst:
byl jsem přítomen, jako technik meetingu ve sportovní hale, z od stolu, kde seděl klaus a ještě ten jeho ministr-exkomunista zaznívalo: "Je třeba vše prodat pod cenou, neboť i za korunu je to dobrý prodej, protože stát je špatný hospodář" nebo "není možné, aby běžný občan vlastnil chatu, byt a ještě měl zdraví zadarmo" nebo "je třeba snížit životní úroveň, nechceme přeci žít přežilým způsobem" nebo "v moderní společnosti by mělo být, aby občan za celý život nemohl našetřit na byt" ... A klausovky v prvních řadách, kterých by se tyto věci zle dotkly, tleskaly o 106, s očima vyvalenýma nadšením a vzrušením, že jsou v samotné blízkosti samotného Klause. Jedna se zvedla, přinesla mu tam dort se slovy "pane Klausi, vy se o nás dobře staráte, nedejte nás" ...
13. 12. 2011 | 13:01

Jarda napsal(a):

Kudrnáči, tojsi zase něco poplet. "Pořádek dělá přátele" a ne nouze. A ti tví rádoby přátelé žádnou nouzí netrpí.Až něco budeš potřebovat ty, každý se na tebe vybruselí.
13. 12. 2011 | 13:11

Josef K. napsal(a):

No, proti EU to jde, nicméně geniální voliči, co se odmítají dělit, a jejich multiministrovský talent s tím zdrobnělým jménem jaksi přes všechna úsporná opatření směřuje ke neustále vyššímu zadlužení.
Pan Sobotka tu popsal velmi stručně strategii EU, nevím však jakou strategii zástupoce kramářských počtářů má a jakou mají oni. Zatím to vypadá, že bankovní socialismus je zde velmi preferován...někteří z českých oligarchů - lichvářů zakládají banky podle dvacet let starých konceptů. Ovšem představa, že Praha bude Frankfurtem (kam se bezepsoru část bankovního sektoru přesune), je krajně dětinská.
Jo jo, dnes jsem viděl chlapoečka, který své matce vztekle říkal".. a nepůjdu a nepůjdu." Maminka odešla a po chvíli vzdorování se ozval , jak jinak, pláč.
Jinak je fajn, že soudruh Klaus potvrdil svým tvrzením o brigádnické demontáži eura mé pozorování o destruktivní podstatě jisté české , hojně zastoupené,povahy.
Nejen výměna slovanských úhledných kamenů v Karlove mostě, místo těch západních, ledabyle opracovaných, zboural bych i tu proklatou Petřínskou rozhlednu, Karlštejn, a postupně bych začal nahrazovat Hradčana novou, hygienicky nezávadnou zástavbou. Ostatně takové byly plány ohledně centra Prahy jistých českých soudruhů už za Protektorátu. Bourat, bourat...Co jiného je výzva ke skákání? Jen ať to všechno spadne!
13. 12. 2011 | 13:20

Silvie napsal(a):

Pane Sobotko,

vaši voliči (mezi něž já naštěstí nepatřím) si budou dobře pamatovat, že jste tlačil Nečase do toho pochybného projektu - "půjčky" 90 miliard měnovému fondu.
A to přesto, že ČNB důrazně politiky před tak nezodpovědným jednáním varovala s tím, že nemá dostatečné fin.rezervy.
V případě rozpadu unie je také otázkou, zda se nám "půjčka" vrátí nebo to bude půjčka na věčné časy.
Tyto peníze budou sloužit na sanaci zahraničních bank. Klientům českých bank jste jako politici nedokázali zařídit ani stejné podmínky, jako mají klienti na západ od našich hranic.
Pokud nastane situace, že se event. bude muset sáhnout na důchody nebo soc.dávky, nechť vaši voliči vědí, že jste se o to zasloužil právě vy a vaše eurohujerská strana.
Politici prosazující "půjčku" by měli ručit celým svým majetkem pro případ, že by český stát nebyl díky chybějícím 90 miliardám ufinancovat státní rozpočet.
13. 12. 2011 | 13:24

Silvie napsal(a):

Neo,

a co nastane v případě, že ty peníze prostě budou chybět?
Stát si bude muset za vysoký úrok někde půjčit. A zaplatí to opět daňový poplatník.
Opravte mne ,pokud se mýlím.
13. 12. 2011 | 13:28

Vladimir napsal(a):

Pane Sobotko, nějak se Vám z výčtu zemí, které váhají s připojením se k plánu Merkozy vytratilo Švédsko. Pročpak ?
Jistě - Británie hájí své národní zájmy a zájmy svých institucí (a z nich plynoucích příjmů do státní kasy). Je škodlivé hájit své národní zájmy ?
Motivace Maďarů mně známa není, ale postoj Švédů je varující !
Nehájí snad Švédsko také své národní zájmy ?
A národní zájmy ČR jsou snad v začlenění do spolkové republiky Německo (resp. nechat se mentorovat a dirigovat Německem) ?

Měla by Česká republika hledat spojence (i Švédsko) a ne jen kývat na plány z Bruselu ...

Nepřistoupení k plánu Markozy náš stát nevysune z nějakého centra dění.
Nadále zůstaneme:
- členy Evropského hospodářského prostoru
- členy Schengenského prostoru
- zůstává možnost vzdělání a hledání práce v EU
- i sporná pohyblivost mezinárodního (globálního) kapitálu zůstává.

- jediné co hrozí je, že naši euro poslanci a další politici a úředníci budou odsunuti stranou a tedy oni nebudou mlaskat u koryta. Jinak váha českých hlasů v EU je nyní POD 3% !!! Jaká to je váha ? Jaký vliv může mít ČR při rozhodování v (centru) EU ??

Jak nedávno velice "vhodně" vypeskoval Sarkozy britského premiéra Camerona (a Británie je asi 3. nejvýznamnější člen EU ! ), že PROPÁSL MOŽNOST MLČET , když ventiloval problémy EU ... Podobně se Sarkozy myslím vyjádřil svého času na adresu prezidenta Klause, podobně se vyjádřil dřívější prezident Francie Jackues Chirac na adresu ČR (v případě diskuze o válčení v Iráku).

Patolízalství vůči mocnostem se nám nikdy nevyplatilo !

Troufám si tvrdit, že tímto EUROHUJERSTVÍM si ČSSD velmi zhorší pozici vpříštích volbách !!

Měla by ČSSD vůči EU zaujmout REALISTICKÝ postoj , nikoliv ten patolízalský.
Měla by směřovat zahraniční a ekonomická politika ČSSD na DISTRIBUCI kontaktů a zájmů po celém světě a nechat klesnout propojení s EU pod 50 % výkonů a zájmů ekonomiky !

P.S. Já zcela jistě budu volit jiný levicový politický subjekt, takový který má rozumný postoj k EU a věřím, že nás bude hodně ....
13. 12. 2011 | 13:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující hrubou nadávku ("blb"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 12. 2011 | 13:37

Josef K. napsal(a):

Silvie. Prosím o závažnou informaci, která z bank je česká? Jinak Vaše rodinné finance asi nebudou v nejlepší stavu, a nejen ty...i uklizeno ještě nemáte.
13. 12. 2011 | 13:41

Josef K. napsal(a):

Vladimír. Vaše analýza předpokládá vývoj směrem k zemi, kde jeden stojí na břehu řeky a je patronem hlavního města. Ovšem, jak vidno na té zemi, zpátky to půjde dost složitě.
13. 12. 2011 | 13:42

neo napsal(a):

Silvie:

ty peníze nejsou součástí státního rozpočtu. Nikde by chybět neměly. ČNB je beztak investuje aby neležely. A toto je svym způsobem taky investice.
13. 12. 2011 | 13:42

jarpor napsal(a):

Pane předsedo,
myslím, že při Vašem postavení byste měl vědět, že počítat dohromady výdej, jako půjčku pro MMF s příjmem, čerpání peněz z Evropských fondů dle oprečních programů je pitomost.

Převedu to na příklad na Vás : je to, jako byste půjčil sousedovi 100 tisíc a protože čistou mzdu máte 50 tisíc měsíčně, budete vykládat všem v okolí, že za dva měsíce jste na svým....
U nás se takové argumentaci říká - plete koše s baňama.

Jako bývalý mincministr máte fakt přehled... tedy - nevím o čem...

Hezký den
13. 12. 2011 | 13:55

Expert napsal(a):

To : neo
Kolego, snažíte se marně.
Silvie tady opakovaně prokazuje, že je momentálně zaostalá.
Ta nepochopí ani mnohem jednodušší věci, než princip současné garance půjčky pro MMF
13. 12. 2011 | 13:55

Kelt napsal(a):

Nečas v dnešní tiskovce-jel jsem do Buselu s jasným mandátem.
Před třemi dny-neměl jsem mandát.Budu se muset poradit.
Jinak samé bla,bla,bla-strašení místo řešení a pouťové řeči pro stranický elektorát.
Vsadím se o poslední boty,že stejně podepíše a půjčka MMF bude poskytnuta.
Nemohu nevzpomenout historický výrok profesora ekonomie V.Klause ze včerejška.
Poskytnutím půjčky MMF se bude dále ČR zadlužovat-toto kdyby řekl student VŠE při zkoušce z financí a úvěru tak poletí,že nebude stačit za sebou ani zavřít dveře.

Takový blud hlásá veřejně "otec kuponové privatizace"/nelze se pak divit jak dopadla/ a všichni eurofobové prdí blahem.
13. 12. 2011 | 14:02

Josef K. napsal(a):

Jarpor. Vaše logika má silné trhliny. Musel byste půjči sousedovi, který Vás dotuje k Vasim 50 tisícům 33 tisíci, jen tak, aby si uderžel sousedovic dobré vztahy. Vy mů půjčíte a on Vám dál bude poskytovat 33 tisíc. Takže se naučte základům logického myšlení, aspoň těm, které lze předpokládat po ukončení ZŠ.
13. 12. 2011 | 14:08

Kuchař napsal(a):

Kelt:

A proč by student VŠE měl vylítnout ?
13. 12. 2011 | 14:22

váhající investor napsal(a):

Pokud je to pouhý převod z jednotlivý účtů zadlužených států Evropy na společný účet té samé zadlužené Evropy, chtěl bych vidět investora, kterého by to uklidnilo a začal by nakupovat evropské dluhopisy s nižším úrokem. Možná od Itálie, Španělska, Francie, ale o to s vyšším úrokem od nás.
13. 12. 2011 | 14:23

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

To Jarpor a Josef K: Ty počty falírují oběma. Za 80 let v unii jsme dohromady nedostali ani tolik, aby to pokrylo náklady, které se po nás nyní chtějí na záchranu Eura (i podle eurooptimisty Sobotky jsme dostali usoplených 162 miliard - tj. průměrně cca 1,5% našeho rozpočtu, tedy každý rok nám EU platí důchodce po dobu asi dvou týdnů.
Odečtěte od toho náklady na solární boom (který by bez EU nikdy nebyl), na řepkový nesmysl (který by bez EU nikdy nebyl) a rázem jste nějakých 800 miliard v minusu. To je skutečný "přínos" EU pro naši zemi.
A pokud byste - pane Josefe K. - chtěl dát správné proporce Vašemu výpočtu, tak pokud berete 50.000 tak eurodotace vám "připlatí" nikoli 33.000, ale 750 Kč. A neargumentujte tím, co máme slíbeno, slíbit Vám můžu cokoli. Ještě žádná země EU v historii nevyčerpala 100% slíbených dotací. Kdyby to tak bylo, musely by peníze v EU vznikat masově z ničeho, protože i to Německo je plné ohvězdičkovaných cedulí "Podpořila EU".
13. 12. 2011 | 14:24

Vladimir napsal(a):

ad Josef K.
"Problém je, že vedoucí státy EU, tedy jejich elity, si uvědomují, že nechat někoho
nyní na holičkách znamená popřít logiku a smysl EU. Jakmile to udělají, nebezpečí chaosu a návratu starých dobrých pořádků je obrovské."

Jsou to povedené elity, když naprojektovaly takový paskvil , jako je euro (eurozona). Podobný paskvil je Lisabonská smlouva - dříve ústava EU.
Předpokládám, že tyto elity jsou vaším idolem :-), vaším předobrazem. Děkuji pěkně ...
Argumentace, že roztrháním EU nastane chaos v Evropě ... ?
"Na počátku byla země nesličná a pustá a duch B. se vznášel nad propastmi ...". Zdá se, že ten chaos k něčemu je ... Nehledě na to, že před EU tu v Evropě byl jakýsi pořádek a jenom pár elitářů z BR chtělo pořádek ještě lepší - tak nějak pořádek nordický ... No, na něco soudruzi zapoměli ...
13. 12. 2011 | 14:28

Vladimir napsal(a):

ad Josef S.
Ještě k tomu, že 75% české populace jsou Cikáni ...
Podle těch vašich čísel to vypadá, jste studoval v takové cikánské škole ...
13. 12. 2011 | 14:30

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

Je tragické, když si takový "Neo" neuvědomuje, že i rezervy ČNB jsou peníze nás všech. A každý dolar či euro, o který klesnou devizové rezervy když nenávratně zmizí v MMF znamená, že o příslušný podíl se sníží krytí a tedy i hodnota každé koruny, kterou má pan Neo na účtě, nebo v peněžence. Takže z reálného pohledu je úplně jedno, jestli se na půjčku MMF budeme muset poskládat nějakou zvláštní daní - třeba navýšením DPH (mimochodem, pamatujete si, o kolik musela vzrůst DPH, abychom dostali usoplených 20 miliard?), nebo jestli se "jen" pošlou z devizových rezerv ČNB. Ty rozdíly, to je jen pinpong se slovíčky, který finančníci rádi pouřívají, aby před prostým lidem zůstaly skryty věci jinak zcela zjevné.
13. 12. 2011 | 14:31

franky napsal(a):

Scénář příležitostí a rizik budoucího vývoje má až příliš mnoho proměnných.Rozhodování není lehké, nicméně se zdá, že ten kdo podporuje půjčku nic dnes na popularitě nezíská a může v budoucnu jen ztratit a ten, kdo je proti půjčce nic na popularitě dnes neztratí a může jen v budoucnu získat.
13. 12. 2011 | 14:33

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Kelt: Vy jste rozumbrada. Poskytnutí půjčky na projekt, který zcela evidentně zkrachuje a tudíž návratnost půjčky bude s velkou pravděpodobností nulová, podle Vás neznamená zvýšení zadlužení země? Jasaně, podle toho Vašeho finančního ptydepe ne, ale REÁLNĚ, když Vám zmizí z portfolia hodnota a vy máte dluhy převyšující tuto hodnotu, pak Vaše skutečné zadlužení samozřejmě vzroste (pro slabší: když dlužím 100.000 a 50.000 mám na kontě, jsem reálně zadlužen 50.000. Pokud Dežovi feketemu těch 50.000 půjčím na automaty, můj reálný dluh vzroste na 100.000. I když podle ekonomické terminologie to nesedí, ve skutečnosti to sedí jako p...l na hrnci.
13. 12. 2011 | 14:37

Marcus Agrippa napsal(a):

Pepa z Bilderbergu:
ten příspěvek je hlavně dobrovolný ( nemáme euro ). Tohle je ale zajímavé : peníze totiž země půjčí ze svých centrálních bank, přesněji z jejich devizových rezerv, které jsou zainvestovány do cizích státních dluhopisů - mimo jiné dluhopisů problémových zemí eurozóny.
13. 12. 2011 | 14:41

neo napsal(a):

Pepa z Bilderbergu,

zjistěte si jak fungují devizové rezervy a především jak s nima nakládá čnb.
13. 12. 2011 | 14:48

neo napsal(a):

Devizové rezervy jsou pro centrální banky jednou z hlavních položek aktiv. Rezervy v zahraniční měně slouží jako pojistka pro zajištění vnějších potřeb státu v nepříznivých situacích. Kromě toho je lze využívat jako nástroj k ovlivňování kurzu v rámci provádění měnové politiky. Centrální banky, fixující kurz domácí měny k měně zahraniční, průběžně používají devizové rezervy tak, aby vyrovnávaly nesoulad mezi poptávkou a nabídkou po domácí měně, který vzniká při fixním kurzu. V ekonomikách s plovoucím kurzem se tento nesoulad samovolně vyrovnává změnou ceny dané měny na trhu, tedy změnou kurzu. Některé centrální banky však i při plovoucím kurzu občas intervenují na devizovém trhu, aby zabránily nadměrným kurzovým výkyvům, jež by mohly ohrozit cenovou stabilitu, konkurenceschopnost ekonomiky či finanční stabilitu. Tento režim se pak nazývá řízený plovoucí kurz.

Česká národní banka (ČNB) pracuje od května 1997 v režimu řízeného plovoucího kurzu, k intervencím se však uchyluje jen výjimečně. Důvodem je to, že v režimu cílování inflace využívá přednostně jako svůj hlavní nástroj měnové politiky změny úrokových sazeb, a dále pak omezená schopnost centrální banky bojovat proti kurzovým pohybům intervencemi v situaci liberalizovaných kapitálových toků. Intervenční sílu centrální banky ve směru proti znehodnocení domácí měny určuje poměr devizových rezerv k objemu devizových obchodů. Konkrétně ČNB má rezervy ve výši, která zhruba odpovídá měsíčnímu obratu na devizovém trhu s korunou.

Devizové rezervy neleží v ČNB ladem, ale jsou investovány na zahraničních trzích. Při správě devizových rezerv ČNB usiluje o dosažení maximálního možného výnosu při dodržení přísných požadavků na bezpečnost a likviditu. Devizové rezervy jsou rozloženy mezi více měn – v případě ČNB je největší část devizových rezerv uložena v eurech, menší část pak v amerických dolarech. Rezervy jsou umisťovány do bezpečných aktiv, jakými jsou vládní dluhopisy, pokladniční poukázky či jinak zajištěné cenné papíry. Část rezerv je investována do akcií, resp. do akciových indexů. Akciové trhy se obvykle vyvíjejí jinak (často opačně) než trhy dluhopisů a díky této investici má ČNB stabilnější výnosy ze svých devizových rezerv
13. 12. 2011 | 14:51

Maximus napsal(a):

Pane Sobotko, ještě nedávno jsem kolaboroval s myšlenkou, že Vás budu volit, myslím tu Vaší ČSSD. Teď jsem z toho nadobro vyléčen a budu ovlivňovat okolí a své známé proti Vám. Jste obyčejní pokrytci a jen o něco horší než modré straky či dnes fialoví HOP09. O VV ani nemluvím. Vám na našich penězích, myslím těch veřejných, občanů nezáleží, Vy jste je nevytvořil prací a ani jste se o ně nezasloužil, ale rád s nimi šíbujete a rozdáváte je. Jste stejně mizerný ekonom jako Kalousek, který si na rozdíl od Vás alespoň udělal pořádnou školu. Chcete půjčovat peníze, které nemáme těm, kteří jsou po krk v dluzích do priostředí, kde je celý systém špatně nastaven.
Tak tohle může chtít provést jenom hloupý, naivní nebo zlý člověk.
P.S.
Není Vám trochu divné, že jste nyní na stejné lodi se Schwarzenbergem?
13. 12. 2011 | 14:52

Kelt napsal(a):

Pepa z Bildebergu,
Vy jste lidový vypravěč a věštec z kávové sedliny současně.
Tak za prvé-pokud ČNB půjčí ze svých devizových reserv,tak to půjde mimo státní rozpočet a tím pádem to nemůže ovlivnit výši státního dluhu.O jeho růst se stará intenzivně tato vláda.
Za druhé-ČNB půjčí tyto prostředky MMF,který je ten nejsolventnější dlužník i věřitel této planety.Ty příměry o cikánovi a automatech můžete uplatnit v Liberálním institutu,možná,že dostanete sváču.
A za třetí-Vaši predikci o krachu Eurozony jste si vycucal z palce,nebo jste se to dočetl v "Haló novinách"?
13. 12. 2011 | 15:00

Kuchař napsal(a):

Kelt:

S Váma je veselo pane . A komu patří ČNB ?
13. 12. 2011 | 15:12

neo napsal(a):

Kuchař:

ČNB je nezávislá instituce s vlastním hospodařením. Maximálně drží účty určené ke státním transferům, ale je na státu potažmo rozpočtu nezávislá.

Jakkoli se mi nelíbí balíčky na podporu krachujících států eu, eurovaly apod.. tak tato půjčka je bezpečná. Neohrozí ani deficit rozpočtu a ani ČNB. ČNB devizové rezervy normálně investuje a to do dluhopisů, poukázek i akcií. Půjčka velmi solventnímu ne-li nejsolventnějšímu subjektu jako je MMF vykazuje takřka nulové riziko.
13. 12. 2011 | 15:23

Kelt napsal(a):

Kuchař,
jste schopen rozpoznat půjčku MMF od státního dluhu?
13. 12. 2011 | 15:23

Jeník napsal(a):

Pane Stejskale,
když ono je to těžké najít nějaké né - falešné slovíčko, aby nebyl člověk proti svým zásadám sprostý. To blb je takové něžné slovíčko, které by takovému představiteli ecce homo ještě mělo pomoci, protože jeho duševní potenciál je neskutečně narušen. Ke všemu ještě tento titán myšlenek silně senilní.

Vše dobré přeje Jeník.

Dovoluji si vyslovit domněnku, že v únoru nejdéle, si uvědomí i ta velmi naivní část národa co se pod vedením obdobných géniů u nás událo a potom jim těm ztroskotancům a zaprodancům nepřiji ani ten mazec, co je postihne.
13. 12. 2011 | 15:24

Kuchař napsal(a):

neo :

Myslíte, že za závazky ČNB ručí kdo ?

Kelt:

Půjčka co se nevrátí - není nic jiného, než zvýšení zadlužení. Račte si povšimnout, že ČBN je dlouhodobě v mínusu.
13. 12. 2011 | 15:32

neo napsal(a):

Kuchař:

jaké závazky?
ČNB si nepůjčuje,ale půjčuje někomu.

Půjčka se vrátí, tomu věř. MMF není rizikový dlužník.
13. 12. 2011 | 15:43

váhající investor napsal(a):

Neo
Pokud je ČNB nezávislá instituce, mohlo by se taky stát, že bude mít jimý názor na převedení onoho obnůsku, co by skvělé investice. Nevím proč se tím politici vůbec zabývají, vždyť by mohli nezávislé bankéře protiústavně ovlivnit.
13. 12. 2011 | 15:46

Kuchař napsal(a):

neo:
Viděl jste někdy rozvahu ČNB ?Já bych řekl že ne. Tak si ji nalistujte a koukněte do pasiv.

Půjčka se vrátí.... tak to jste mě rozesmál k slzám . To my vysvětlete, jak to ten MMF udělá, když jeho dlužníky budou státy jako je Řecko nebo Itálie ?
13. 12. 2011 | 15:48

Kuchař napsal(a):

To mi....
13. 12. 2011 | 15:49

neo napsal(a):

Kuchař:

viděl. . ČNB pár let hospodaří se ztrátou kvůli kurzovému riziku. To nic nemění na tom, že může v klidu MMF půjčit.

tady je detailní hospodaření:
http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/o_cnb/hospodareni/download/cnb_vysledky_hospodareni_2010.pdf
13. 12. 2011 | 15:57

Marcus Agrippa napsal(a):

Slyšeli jste Klause, jak se veřejně nabízel, že zničí euro?! Ten člověk by měl být odvolaný z úřadu - než bude pozdě. ČR poškozuje každým veřejným projevem.
13. 12. 2011 | 16:01

stejskal napsal(a):

Díky, pane Jeníku, Vám též.

Libor Stejskal

P.S. Nejde o to, kým a jak něžně je jaký výraz (v určitém kontextu) vnímám, ani komu je adresován a kým. Jde o to, jaký má potenciál (sám o sobě), jsa použit ve veřejném diskursu (zvláště pak v tom internetovém, anonymním). Potažmo, zda se zde aspoň někdo bude občas pokoušet debatovat, či zda sem tací vůbec chodit nebudou, protože se to zde bude jen hemžit "blby" (a reakcemi na ně typu "debil", "kretén", "imbecil" a pod.). Od jednoho "blba" k záplavě toho ostatního je v internetové debatě vzdálenost překvapivě krátká (mnoha tisícovkami hodin oveřená zkušenost).
13. 12. 2011 | 16:03

Kuchař napsal(a):

neo:

Já Vám ale psal, ať se podíváte do pasív. Ty ve výsledovce určitě nenajdete.
Pokud si nalistujete opravdu pasíva, zjistíte, že ČNB sice půjčit může, ale určitě ne ze svého.
13. 12. 2011 | 16:07

Kuchař napsal(a):

M.A.

Jak poškozuje ČR ?
13. 12. 2011 | 16:08

neo napsal(a):

Kuchař:

příloha 2 k té zprávě.
13. 12. 2011 | 16:15

Kelt napsal(a):

Kuchař,
Vaše tvrzení se neopírají ani o jeden relevantní argument.
Je to samé kdyby........................................ .
Víte co se v Čechách říká:kdyby byly v p.... ryby,tak by nemusely být rybníky.
13. 12. 2011 | 16:18

Kuchař napsal(a):

Kelt:

A že vrátí půjčku není "Kdyby" ?
13. 12. 2011 | 16:19

neo napsal(a):

Kuchař:

kdyby banky půjčovaly jen 100% klientům, zastavila by se na celém světě úvěrová politika. Vždycky je nějaké kdyby. Od toho tu máme analýzy rizika. Jesliže ČNB nemůže půjčit MMF, tak by žádná banka na světě, nemohla půjčit komukoli jinému.

Mářa ze supermarketu klidně dostane půjčku 50 000 a splácí 10 let a MMF by měl být rizikový klient pro národní banku?
13. 12. 2011 | 16:25

Josef K. napsal(a):

Pepa z Bilderberg. No, Pepo, za to, že máte křivý nos, nohy, pupík a potemnělý zrak může příroda. Ta může i za jistý rozumový nedostatek, jak se ve Vašem textu projevje.

Vladimír. Chlapče, takové jako ty můj dědeček řezal přes holou transmisemi. Ovšem to bylo ještě za Československa a v souladu s rakouskými tradicem. Ty jsi odchovanec jiné kultury.
13. 12. 2011 | 16:25

Kuchař napsal(a):

neo:

Pravda... no tam se dočítáte co ?
13. 12. 2011 | 16:26

Josef K. napsal(a):

Je zjevné, že 99% komentátorů neví, co jsou peníze a jak fungují, a to je problém.
13. 12. 2011 | 16:27

Silvie napsal(a):

Josef,

samozřejmě vím, že jsme všechny banky "výhodně" prodali. Ale za "české" stále považuju ty, které drží nad vodou čeští klienti, odrbávaní drsně na úrocích, hypotékách, poplatcích atd.
A pak mající ještě tu "čest" sanovat za to mateřské banky. Fakt super! Máme výborné politiky, ti nám to uměli zařídit.

Expert,

no, já jsem jenom zvědavá, jestli v případě krachu eurozony a s ohledem na ekonomickou situaci celého světa, bude za rok, za dva ještě někdo něco splácet.
Cosi podobného už jsem slyšela - když ministr Němec tvrdil, že katarský prasák půjde stroprocentně v Kataru do krimu.

Ale závidím vám vaši jistotu. Když to tvrdí váš idol - sexy mozek Paroubek, jak byste mohl projevit jiný názor.
Sobotka a Zaorálek - to jsou taky hlavy. A když si k tomu přizvou ještě Bělohradského, tak ten mozkový trust vymyslí nejmíň trakař.
13. 12. 2011 | 16:32

Kuchař napsal(a):

neo:

Banky vyhodnotily, že bezpečnější je půjčit Máře, jak zemím jako je Řecko.
Já na tom nic divného nevidím. Pokud Vy ano, měl byste své peníze svěřit někomu, kdo má více selského rozumu jak Vy, janak o ně brzo přijdete.
13. 12. 2011 | 16:35

SuP napsal(a):

Radku -
Ozvi se mi na mail. spojení se přerušilo.
P.
13. 12. 2011 | 16:37

Silvie napsal(a):

Josef K.,

hm. A japa to dopadlo s těmi bankovními americkými giganty, které se složily téměř přes noc, jako domeček z karet?!
Jistota není v ničem - pokud MMF řídí stejní diletanti, jako ti, co šéfují v Bruselu, tak bůh s námi.
Netvrdili jste totéž kdysi i o EU?
13. 12. 2011 | 16:38

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Josef K: Vaše argumentace o křivém nose prokázala, že v ekonomických otázkách se Vám nikdo nevyrovná.

to Kelt: hovoříte o státním dluhu, já hovořím o zadlužení naší země. Pokud tedy nepřijmeme tezi, že jisté síly již dostaly ČNB zcela mimo jakýkoli vliv České republiky, pak se takové házení rezerv do kanálu zcela jistě na zadlužení země projeví.

to neo: potvrzujete tu moje tvrzení, že se mnoha slovy snažíte zamlžit realitu. Že ČNB své rezervy investuje je fakt. Stejně jako je fakt, že když je zainvestuje do tak hazardního podniku, jako je záchrana Eura přes MMF, tak o ně velmi pravděpodobně přijde a tudíž zvýší zadlužení země. I když se to třeba neprojeví v oficiálním čísle o státním dluhu. Prostě jde o peníze této země, které posíláme do kopru. A o MMF jako super dlužníku mi nemluvte. Subprime hypotéky v USA byly před pár lety taky součástí AAA papírků - a jak to dopadlo víme všichni. Rozumné národní banky dnes za rezervy nakupují zlato, ne řecké dluhopisy - byť přes MMF.
13. 12. 2011 | 16:41

Silvie napsal(a):

S půjčkou by se těžko smiřoval i ministr financí Miroslav Kalousek. „Z ryze fiskálního hlediska je to samozřejmě nevýhodné a vysoce rizikové!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Neznám ministra financí, kterému by se do toho chtělo. Není to ale otázka fiskální, ale zahraniční politiky a priorit tohoto státu,“ uvedl. „Osobně se domnívám, že Česká republika si může dovolit negativní postoj jenom tehdy, pokud by nezůstala osamocená jen s Velkou Británií a orbánovským Maďarskem,“ dodal ministr financí.
13. 12. 2011 | 16:46

neo napsal(a):

Kuchař:

jistě, řecko je rizikové a řecku bych taky nic nepůjčil a půjčovat nebude ani ČNB. Bude půjčovat MMF ne řecku !
13. 12. 2011 | 16:49

Radek: napsal(a):

SuP:
Zhroutil si mi počítač i s kontaktem na Tebe. Můžeš ho sem smrknout ?
13. 12. 2011 | 16:50

Silvie napsal(a):

Nečas: Podepsat bílý papír je zkratovité jednání

„Nebylo možné přistoupit k této mezinárodní dohodě zemí eurozóny z celé řady důvodů. V prvé řadě proto, že nikdo vlastně nezná její obsah,“ řekl premiér. Podle něj je přesto třeba vyčkat na její parametry.

„V tuto chvíli nikdo nezná její pravou podobu, co je v ní obsaženo, co v ní obsaženo není a případně jaké závazky přináší jak členským zemím, tak případně zemím, které stojí mimo eurozónu,“ vysvětlil své stanovisko na úterní tiskové konferenci premiér Nečas. „Proto v tuto chvíli, kdy existuje prázdný bílý papír, kdy dokonce název té smlouvy se může měnit, dávat silná prohlášení, že se pod tento papír máme podepsat, považuji z velmi zkratovité politické jednání,“ dodal.

"Nepodepíšeme bianco šek, že by se někam poslalo 90 miliard korun, aniž by se vůbec tušilo, co s nimi bude," řekl předseda vlády novinářům.

Odpovědnost musí nést vláda, ne ČNB

Podle českého premiéra je také nepřípustné, aby za rozhodnutí nesla odpovědnost bankovní rada České národní banky. „Jako předseda vlády nepřistoupím, aby odpovědnost byla hozena na nezávislou Českou národní banku. Tuto odpovědnost musí nést vláda,“ prohlásil premiér Petr Nečas. „Tento postup, toto zbavování se odpovědnosti vylučuji,“ řekl.

„Považoval bych za alibismus házet odpovědnost na bankovní radu ČNB. Politickou odpovědnost musí nést vláda,“!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dodal na tiskové konferenci premiér. Je podle něj nezbytné také pečlivě analyzovat podmínky, za jakých mohou přistoupit ke smlouvě členské a nečlenské státy eurozóny.
13. 12. 2011 | 16:50

Silvie napsal(a):

Neo,

a to jste fakt tak naivní?!
Na co myslíte, že ty prachy jdou? Budou sanovat franc. a něm.banky, které bezhlavě nakoupily řecké dluhopisy (zbytek donutí odkoupit naše banky).

Někdo tady tvrdil, že za těch 90 miliard neponese zodpovědnost český stát ,ale ČNB.
Tak si laskavě přečtěte ,co říká Nečas!
13. 12. 2011 | 16:52

Radek: napsal(a):

neo:

Tak to je fakt dobrý. Doufám, že neděláte v bankovních službách.
13. 12. 2011 | 16:53

Silvie napsal(a):

Přihlaste se, pokud se tady najde takový blbec, jenž by půjčil známému od vidění na "něco" nespecifikovaného dva miliony, nežádal by žádné záruky, neznal jeho majetkové poměry a nevěděl, kdy mu ty peníze vrátí.

Tak v podobné situaci se nalézá ČR, jenom nejde o umrněné dva melouny ,ale o 90 miliard, soudruzi.
Ale vy se jistě rádi uskromníte a oželíte nějakou tisícovku z vaší penze, za zvýšené DPH nebo ze státního žoldu, abyste přispěli k světovému míru a blahobytu.
Já ale žádná charita nejsem.
13. 12. 2011 | 16:56

český maloměšťák napsal(a):

Bože můj, tady se zas člověk dočte hovadin .
Už stokrát tu zaznělo, že devizové rezervy 'CNB nemají žádnou primární spojitost s každoročním státním rozpočtem...ale tlučhubové furt melou tu svou.

Proboha - zjistěte si alespoň k čemu slouží devizové rezervy ČNB, když už tady melete ta své nesmysly o ˇ"českých bankách" a o tom, jak vám seberou důchody kvůli půjčce IMF.
A zistěte si , vy .....á .....a, kolik činí příspěvek Francie a Německa / to se včšak netýká Silvie - ta zde vyje jen proto, že pokud se EU do března 2012 nerozpadne - bude titulována SVAZAČKOU....ona zde vyje kvůli sobě (ta DPH, snižování důchodů etc tec...to absurdně bude kvůli politice vlády, kterou Silvie zvolila v minulých volbách - nebo nevolila milá Silvie snad TOP 09 ????)

Je to fakt slet jak na Petrových kamenech. Chybí už jenom ten gándhí s těmi svými Sobotkovými rovnátky a "zdroje jsou".

Znovu - modlím se, any tuhle žumpu nečetlo příliš mnoho cizinců.
Hrozný obrázek pokleslosti.
13. 12. 2011 | 17:23

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to neo: mám pro Tebe prima návrh. půjč mi 100 mega a já to půjčím Dežovi Feketemu na automaty. Ty přeci nic neriskuješ, ty nepůjčuješ Dežovi.
Už chápeš zvrácenost své logiky?
A přesně tak to je, když nepůjčuješ Řecku, jen dáš peníze MMF a ten je dá Řecku. Jediný rozdíl je ten, že když to vyjde, tak MMF shrábne rizikovou prémii.
13. 12. 2011 | 17:25

Expert napsal(a):

To : Maloměšťák
Nezoufejte, všíchni nejsou tak retardování jako Silvie. Hrůza jde ale z toho, jak prudce takových, jako je Silvie, v tomto národě přibývá.
13. 12. 2011 | 17:31

Silvie napsal(a):

Expert,

vy a Šlapka jste přímo euromozky.
Měli by vás angažovat v Bruselu.

Za případnou půjčku ČNB bere garanci stát - řekl to jasně Nečas (výše jsem otiskla jeho vyjádření).
13. 12. 2011 | 17:49

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Expert: je naopak potěšitelné, že řadě lidí začíná svítat. Začínají chápat, že tento systém je nastaven velmi úzkou skupinou lidí a sleduje výhradně zájmy těchto několika rodin. A je připravován tak dlouho, že už nám to přijde normální. Ničím nekryté peníze? Vždyť to je normální. Emisní banka v rokou soukromých firem? Normální!Nekontrolovaná výroba nekrytých peněz libovolnou komerční bankou? Normální!

Zkuste říct kterémukoli finančnímu expertovi, že by bylo potřeba zrušit centrální banky - a bude si myslet, že jste spadl z Marsu. Protože mu nedojde, že bez centrálních bank lidstvo fungovalo - a z hlediska stability peněz mnohem lépe, než dnes - desetitisíce let.
Chtělo by to mozkový Persil, protože špína je už hrozně hluboko zažraná a čerstvé myšlenky nejsou schopny proniknout až dovnitř uzlu. Na většině ekonomických postů jsou lidé, kteří tento systém mají nacvičený ze škol jako jediný možný. Ale zkuste jim položit otázku, k čemu lidstvo potřebuje finanční trhy. Proč má bušel přesnice 100 x změnit majitele (aniž by opustil stále jeden sklad) než se dostane ke koncovému zpracovateli? A samozřejmě v průběhu těchto 100 změn majitele se 100 x zvýší cena. Komu to slouží? Vzniká nějaká reálná přidaná hodnota?
Až si tyto otázky začnou klást běžní lidé, budou se bankéři a burziáni houpat na lampách pouličního osvětlení.
13. 12. 2011 | 17:55

Kelt napsal(a):

český maloměšťák,
jak říkal své času Jan Werich-boj proti blbosti je nekonečný,ale bojovat se musí,jinak by blbost mohla definitivně zvítězit.
Dutolebé následovníky "krysaře"Zahradila nikdo nepřesvědčí.
Věc je ale k pochopení velice jednoduchá.
Nejsme GB,ostrovní říše s úzkou ekonomickou a politickou vazbou na "bývalé kolonie"Kanadu,Austrálii, Nová Zéland ,Indii a další bývalé,dnes již samostatné státy říše,nad kterou slunce nezapadalo.
Jsme malý ostrůvek uprostřed Evropy s těsnou vazbou na EU.
Pokud se vyčleníme,EU to stěží pozná,ČR se stane ekonomicky i politicky vazalem někoho-podle chování a jednání Klause možná "Velké Rusi"-také volba,ale špatná.
Po divadýlku,co Nečas předvedl na dnešní tiskovce,tak zůstaneme v rámci EU,jen nám musí předvést "odpovědnost".
13. 12. 2011 | 17:55

český maloměšťák napsal(a):

Kelt
Všimněte si těch silných slov /budou viset na kandelábrech/.
Místo toho, aby si navolili na rozhodující místa lidi, kteří systém postupně a rozumně zregulují - budou hulákat a volat po věšení bankéřů...(zvláštní je , že zde nyní nenasytné banky osočují tkzv. pravičáci - jinak to zastánci laisezze faire...
:))))...to je vskutku velmi absurdní....)

V podstatě tak ale fungují jako jejich fanoušci. Protože věšet se prostě nebude.
Ve vysoce komplexních společnostech jsou prostě věci složitější - než za Chamurappiho.
Ale strach a hulákání nevyřeší nic. Ani dýka do zad nevyřeší nic. Byť by se vrazila do zad toho nejslabšího - jak tady taky už jeden požadoval.

Mějte se. Blahoslavení chudí duchem, neb.... :))
13. 12. 2011 | 18:09

Expert napsal(a):

To : Pepa z Bilderbergu
Pepo, škoda že tebe neznal Lenin.
Vám by se to bylo společně s Leninem povedlo.
13. 12. 2011 | 18:09

jarpor napsal(a):

"Josef K. napsal(a):
Jarpor. Vaše logika má silné trhliny. Musel byste půjči sousedovi, který Vás dotuje k Vasim 50 tisícům 33 tisíci, jen tak, aby si uderžel sousedovic dobré vztahy. Vy mů půjčíte a on Vám dál bude poskytovat 33 tisíc. Takže se naučte základům logického myšlení, aspoň těm, které lze předpokládat po ukončení ZŠ."

No, Vážený pane Josefe, pokud se domníváte, že těch 33 tisíc dotací jde od stejného soudeda, kterému půjčujete, tak v případě té Evropy je tomu jinak : máme půjčit MMF a ty dotace jsou od Evropských fondů. MMF nejsou Evropské fondy. Logika, pane logika ... když máte tu ZŠ dokončenou...

Hezký večer
13. 12. 2011 | 18:14

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

To Kelt: Ano věc je až příliš jednoduchá. Máme 27 států, které si urvaly mnohem větší dluhy, než jsou schopny splácet. Co s tím? Rozum říká, nedá se nic dělat, je potřeba přiznat, že jsme pleite, drazí věřitelé, zapomeňte, že někdy byly nějaké dluhy. Ano bude to bolet, bude to znamenat pár let hospodářského poklesu i poklesu životní úrovně, ale pak se snad odrazíme ode dna.

Merkozy ale uvažuje jinak: Ať každý ze 27 zadlužených dá pár miliard, z toho utvoříme fond a všechny zadlužené spasíme. Jednosuše se tato úvaha dá přeložit takto: Vezměme 27 bezdomovců, nechejme je sdružit prostředky a vznikne 27 Rockefelerů. Neo, Kelt a Maloměšťák této tezi s bezdomovci věří - já ne.

Uvědomme si prosím, že v EU není jediný stát (zapomeňme na Lucembursko a Estonsko, ty nás nevytrhnou), který by byl schopen alespoň NEZVYŠOVAT svůj dluh. Najít stát, který by byl schopen svůj dluh splácet je již čirá fikce. V podstatě se jedná o hru, kterou proslavil jistý pan Madoff - všichni vydělají.... až na ty poslední. Mohli bychom to nazvat Merkozyho Ponziho schema. Proto chtějí, abychom ti poslední byli my.
Pánové Neo, Kelt a Měšťák tu operují MMF jako dokonalým a 100% jistým dlužníkem. Ptám se, udělal někdy MMF akci srovnatelnou s tím, co je plánováno dnes? Nikoli, pohyboval se vždy alespoň o dva řády níže, max v desítkách miliard dolarů. Když jsem schopen vrátit 100.000 Kč (a to jsem i kdybych měl pouhých 15.000 měsíčně), je to důkaz, že budu schopen vrátit i 100 milionů? Asi těžko. Přesto to tito pánové za důkaz považují.
13. 12. 2011 | 18:22

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Kelt: a hele, pán je idealista. Navolili na ta správná místa správné lidi, hmm. Kolik znáte poslanců osobně? A kolik jich zná běžný volič? 0 je správná odpověď. Takže volit může jen na základě informací, které dostane z médií. A komu patří média? No právě těm, které byste rád volbami sundal.
A když už nedejbože hrozí, že lidé skutečně rozhodnou jinak, než je shora naplánováno (euroústava, Lisabonská smlouva). No tak se to protlačí bez lidí, jaképak s tím párání.
Systém už dospěl do bodu, kdy není evolucí změnitelný. Ano, pokud jste to nepochopil, tak kandelábry jsou nadsázka. Bude stačit, a bude to poučné, když tito panáčkové budou třeba uklízet ulice a odvážet odpadky.
13. 12. 2011 | 18:28

SuP napsal(a):

Radku, pošli to na admina, on ti mou přepošle, jsme domluvení. Nechci to větrat veřejně.
P
13. 12. 2011 | 18:35

Kelt napsal(a):

Pepa z Bildebergru,
k Vašemu druhému odstavci z 18.22-děláte na mne silný dojme posmrtného klonu drahého soudruha Kojzara.
Klasický trik-vymyslím blábol,vložím ho do úst oponujícího a pak se ním "úspěšně" vypořádám.
Sklouzáváte na platformu nezapomenutelného Rumcajse.
K příspěvku z 18,28-to je ale cela mimo mísu,opět polemizujete s něčím,co jsem nikde napsal.
Nepijete před večeří lavorovicu?Měkne po ní mozek.
13. 12. 2011 | 18:42

Pepa z Bilderbergu napsal(a):

to Kelt: Já Vám něco vkládám do úst? Pardon, ale asi umím špatně číst, z Vašich příspěvků mi vyšlo, že tu OBHAJUJETE plán poslat české miliardy MMF. Pokud tomu tak není a tento plán odsuzujte, pak jsme na jedné lodi a omlouvám se. Jinak, pokud tento plán skutečně obhajujete, tak současně obhajujete i Merkozyho plán na záchranu EU, ergo kladívko, nic Vám do úst nevkládám, jen jsem srozumitelně osvětlil princip tohoto plánu.
K příspěvku z 18:28 máte pravdu, byl určen Maloměšťákovi.
13. 12. 2011 | 18:52

jarpor napsal(a):

SuP

Pavle, pod Havlíkem máš odpověď...

Hezký večer
13. 12. 2011 | 18:53

ghándí napsal(a):

sláveček už chce zase rozhazovat z cizího.
13. 12. 2011 | 20:18

Radek napsal(a):

Pavel:

A jakou adresu má admin ?
13. 12. 2011 | 20:27

český maloměšťák napsal(a):

Pepa z Bilderbergu
Zajímavé. Nečas zatím podrobnosti o detailním fungování EFSF nemá...ale pán Pepa z Bilderbergu ano. velmi zajímavé.

Tak sem s tím - do jakých bilancí a jykými procesy restrukturalizace dluhů a toxických aktiv budou proudit ty peníze českých daňových poplatníků ?

Jinak jsem nikde nepsal, že tvrdě obhajuji tento transfer. Jen jsem se pokoušel vyvracet zjevné bludy, lži a polopravdy.
Jsem pro relevantní diskuzi - stoické zvážení všech costs a benefits záchranného programu. A když by se politická reprezentace /protože ne ČNB, jak tady někdo zmateně požaduje má mandát k takovému rozhodnutí/ rozhodla pro tento čin - mám důvěru v ČNB , že zvolí takový mechanismus transferu (zřejmě rezerv v USD kotaci), který bude co nejvýhodnější.

Obecně vzato, pak dlouhodobě zastávám názor, že hlavním antagonismem vztahu finančních korporací a států je zadlužování se společností soukromým subjektům. Ale to je diskuze v odlišné kategorii logických pojmů.
Nyní se řeší problém.
I obyčejný řemeslník vám sdělí, že skrývat při řešení hlavu do písku, když se problém týká nejen v sekundární kauzalitě i jeho - to není moc správný přístup.
Zejména pokud jedna ze souvislodtí je ta, že problém se týká trhu, na kterém on je fatálně závislý.

Situace mně připomíná východoasijskou krizi r. 1997, kdy ale IMF zasáhl tak jak zasáhl. Ve výsledku došlo k importu hospodářských poklesů i do relativně silných zemí, závislých na exportu do zemí zasažených krizí.

Pokud se EFSF podaří to, co dokázaly podobné programy za Velkou Louží - a zde z důvodu nedostatku informací skutečně nezbývá než zatím věřit - situaci na trzích to uklidní a oněch 90 mlrd. /znovu - nejsme ostrůvkem izolovaným od ostatních zemí EU....pokud ten transfer neproběhne - 3,5 mlrdy euro je kapka v celém objemu transferu/ bude použito správným způsobem - může se to ukázat býti dobrou investicí.

Pochopil jsem , že věšení na kandelábry je nadsázka - ale co tedy jako alternativa ? Nedělat nic a čekat, že se to vyvrbí samo ?
No - zřejmě nevyvrbí, že....

Konec. Točíme se všichni v kolečku a já o nějakou agitaci či její vyvracení ve směru zitřejší demonstrace "proti rozhazování 90 miliard CZK - o to nestojím.
Jen by měli lidé vědět, PROČ na takovou demonstraci vlastně půjdou.
13. 12. 2011 | 21:11

SuP napsal(a):

Radek -
Už jsem ti to poslal. (Jestli jsi to Ty).
P.
13. 12. 2011 | 21:14

český maloměšťák napsal(a):

Jen apendix :
Na pozadí celé té věci se odehrává právě to, po čem voláte /Pepa z B./. Tedy formulují se a chtějí se zavést regulační mechanismy uvnitř a navenek bankovního sektoru /mimochodem k Basel III se hlásí i americká administrativa - dokonce chce ve vztahu k bankám too big to fall zavést speciální režimy/.
Pokud dále vyjdu z VAŠEHO předpokladu - fatální vliv bank na politiku - je docela zjevné, že Cameron kope za Lombard Street. Která je proti regulacím.
/ale i britští konzervativci chtějí - alespoň v rovině rétoriky tomu tak je/ - implementovat regulaci ve směru oddělení retail a investment banking (pojmově zjednodušeno, ale obsahově je to relevantní přiblížení).

Takže tochu opatrnosti by to chtělo. Ať nejste za šaška - ať svými agitacemi nejste i proti svým fundamentálním vhledům.

:))

Prostě zatím je málo informací. A tak ti lidé zítra/na oné demonstraci/ - ve velké většině budou manipulováni. Budou zneužiti k propagaci jisté skupiny, jejíž cíle nejsou až tak čisté - jak je formulují její protagonisté.
Málo informací a k tomu velmi pokleslý demokratický diskurz /o hře na opozici uvnitř vládní skupiny a válcování faktické opozice v parlamentě asi nemá cenu vést nějakou polemiku, že....(více Dolejšího blog)/.
13. 12. 2011 | 21:26

Radek napsal(a):

Pavel:

A kam jsi to poslal?
13. 12. 2011 | 22:24

český maloměšťák napsal(a):

http://money.msn.com/business-news/article.aspx?feed=AP&date=20111212&id=14611492
13. 12. 2011 | 22:34

SuP napsal(a):

Radek -
Na firemní mail do Králík. P
13. 12. 2011 | 22:50

Da.Rock napsal(a):

Evropa má dvě možnosti - za prvé: přestat se zadlužovat.
A za druhé: poslat své bombardéry na sídla ratingových angentur.
Při kombinaci první i druhé varianty je úspěch zaručen.
Evropa musí udělat jedno - přestat se zadlužovat u bank. A prostě jim ty peníze...vzít. Formou daní. Brát je třeba tam, kde je co. A to jsou dnes už jen banky, nikoliv občané. V bankách jsou peníze. A my je potřebujeme. Banky ne. Ty je stejně jen investují do bublin, které praskají.
Pro občana, co má v bance vklad, je bezpečnější, když mu jeho vklad stát znehodnotí (vezme), než když stát zbankrotuje a on o ty peníze přijde jinou, mnohem nepříjemnější formou.
14. 12. 2011 | 00:13

Opitz napsal(a):

Bohumile,

řekněte nám, na co nyní šetříte z "vašich" poslaneckých náhrad?
14. 12. 2011 | 09:45

český maloměšťák napsal(a):

neo
Palec nahoru. A vyslovení obdivu via vaše trpělivost.:)
14. 12. 2011 | 11:00

modrý edvard napsal(a):

Da. Rock: v bankách ty peníze nejsou. To je podstata (jedna z podstat) současné krize. Banka má (tuším) 7% vlastního kapitálu, a zbytek jsou peníze, které jí někdo půjčil. A za ně nakoupila řecké dluhopisy ... a teď ten někdo chce peníze zpátky.
14. 12. 2011 | 20:26

Gru napsal(a):

Milý pane Sobotku,

kladu si otázku, není-li to vlastně obráceně: totiž, že přátelé způsobují nouzi..?

Jen ještě tu poznámku, že pokus přihřívat si vlastní předvolební polívčičku poukazy na jistě závažná pochybení současné vlády je zcela zbytečný v situaci, kdy propagujete vyplacení eurovýpalného. Spousta vašich voličů se od vás odkloní. Že by vám to najednou nevadilo?
14. 12. 2011 | 21:58

Gru napsal(a):

Milý pane Sobotku,

kladu si otázku, není-li to vlastně obráceně: totiž, že přátelé způsobují nouzi..?

Jen ještě tu poznámku, že pokus přihřívat si vlastní předvolební polívčičku poukazy na jistě závažná pochybení současné vlády je zcela zbytečný v situaci, kdy propagujete vyplacení eurovýpalného. Spousta vašich voličů se od vás odkloní. Že by vám to najednou nevadilo?
14. 12. 2011 | 22:06

Vladimir napsal(a):

to Josef K.:
"Chlapče, takové jako ty můj dědeček řezal přes holou transmisemi"

Tak synku, ty můžeš tykat nejvýš svým spolužákům. Já jsem z generace tvého táty a nepřeji si od tebe žádné důvěrnosti. Troubu mám na almaře, nemusím pro ni na net ...
14. 12. 2011 | 22:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy