Volba prezidenta, nic zvláštního

23. 11. 2012 | 23:24
Přečteno 3761 krát
Většina zákonů v Česku vzniká poměrně primitivním způsobem. Po právní stránce to snad ještě ujde, ale po stránce smysluplnosti a funkčnosti je to často bída s nouzí. A nejde jen o staré známé poslanecké kutilství. O podrobnostech z praxe přípravy zákonů ale napíši někdy jindy. Dnes se nemohu nevyjádřit k novému nadělení, které přinesl zákon o přímé volbě prezidenta.

Koutkem oka sleduji co se děje kolem volby prezidenta. Aniž bych znal detaily, stačilo mi přečíst si pravidla (viz. dole) pro namátkové kontroly petičních podpisů, abych seznal, že i tento zákon byl spíchnutý horkou jehlou. Ostatně jako řada dalších. Statistik a matematik nad takto sepsanými pravidly musí zaplakat. Pravidla kontrol šlo napsat s polovičním počtem slov a přitom jednoznačným způsobem, který nenabízí různé interpretace. Že mezi možnými interpretacemi úředníci Ministerstva vnitra zvolili tu statisticky nesmyslnou, je už jen příznakem obecného stavu státní správy.

Přiznávám otevřeně, že o záležitosti mnoho dalšího nevím. Možná mi něco důležitého uniká, ale mám pocit, že existovala řada jiných, mnohem méně problematických způsobů, jak registrovat petiční hlasy občanů. V ČR se člověk stále musí musí legitimovat všude možně. Proč by se petiční hlasy nemohly registrovat stejně tak. Zde je pár nápadů:

* Stát provozuje systém Czech-Pointů. Nemohli by tam petičníci stvrzovat po perlustraci svou podporu kandidátovi?

* Na každé poště lze na občanku osobně vyzvednout zásilku do vlastních rukou. Proč by to nešlo dělat obráceně a na poště po lustraci poslat petiční hlas dopisem poštou?

* Proč by nemohly petiční podpisy sbírat obecní úřady, kam mají lidé blízko?

* Banka člověka při výběru peněz z účtu nebo při zasílání větší částky perlustruje. Nešlo by petičně hlasovat pro prezidentského kandidáta perlustrovaným zasláním symbolické koruny z některé velké banky na určený účet?

* Nešlo by petiční podpis ověřit u notářů?

Je pravda, že nahnat lidi na nějakou přepážku by bylo o něco těžší než z nich vymámit podpis na ulici. Ale o to průkaznějším dokladem zájmu by podpisy petičníků byly. Možná by potom těch podpisů nemuselo být 50 tisíc, ale stačila by jich polovina nebo dokonce méně. A pokud by se někdo bál, že lidi odradí poštovní/check-point/bankovní poplatek, mohl by poplatky stát hradit poště sám (tedy sám sobě, protože pošta je stále ještě státní podnik).

PRAVIDLA, PODLE KTERÝCH SE PODPISY MĚLY OVĚŘOVAT
* U každého z kandidátů, kteří mají ze zákona povinnost předložit petici podepsanou nejméně 50 000 občany, se prověřuje správnost údajů uvedených u jednotlivých archů. Kontrola probíhá namátkově na náhodně vybraném vzorku 8,5 tisíce občanů podepsaných na každé petici.
*V případě, že budou nalezena méně než 3 % nesprávných údajů u podepsaných osob, nezapočítá je do celkového počtu občanů podepsaných na petici.
*Když bude chybovost 3 % nebo více než 3 %, provede kontrolu u dalších 8,5 tisíce podpisů.
*Pokud bude zjištěno, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u méně než 3 % občanů podepsaných na petici, nezapočítá ministerstvo podpisy z obou kontrolních vzorků do celkového počtu občanů podepsaných na petici.
*Bude-li druhý kontrolní vzorek vykazovat chybovost u 3 % nebo více než 3 % občanů podepsaných na petici, odečte ministerstvo počet podpisů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

realita české mafiánské žumpy napsal(a):

"Není důležité, jak lidé hlasují, důležité je, kdo sčítá hlasy"

Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)
23. 11. 2012 | 23:34

Kanalnik napsal(a):

*Pokud bude zjištěno, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u méně než 3 % občanů podepsaných na petici, nezapočítá ministerstvo podpisy z obou kontrolních vzorků do celkového počtu občanů podepsaných na petici.

takze kandidat prijde o 17 000 hlasu
23. 11. 2012 | 23:44

David napsal(a):

"...Je pravda, že nahnat lidi na nějakou přepážku by bylo o něco těžší než z nich vymámit podpis na ulici. ..."

---

Jako nápad se to zdá docela dobré. Problém vidím jediný. Když chcete získat podpis musíte aktivně jít za někým s petičním archem a anabízet se. Lidi jsou velmi pohodlní a při své všeobecné pasivitě jít o vlastní vůli na poštu je pro ně velký problém. Leda, že byste jim za podpis slíbil 50 Kč. To by pak na poštu šli.
23. 11. 2012 | 23:51

Marek Kobera napsal(a):

To autor:

Mám ještě jednodušší řešení. Každý kdo by měl zájem o funkci prezidenta by se dostavil na desetiminutový pracovní pohovor do Senátu, kde by byl přezkoumán. Ctihodná senátorská komise by pak zpravidla připojila své podpisy k jeho kandidatuře.
24. 11. 2012 | 00:13

Yosif K napsal(a):

To s tom zaplacenim, jedne Kc je dobry napad. Normalni lidi by zaplatili pres internet banking. Paklize o kandidata OPRAVDU stoji, mohli by poslat rovnou stovku.
24. 11. 2012 | 00:16

blue jay napsal(a):

Kdyz je poslanecka snemovna CR plna primitivu, tak bude pochopitelne delat primitivni zakony. Nikdy tomu nebylo jinak. A nebo je navrvhovat. At tu vladne kdokoliv. Tohle je preci CR. Zeme piva. Mozna by tu mel na na presidenta kandidovat Vietnamec.
24. 11. 2012 | 00:48

český maloměšťák napsal(a):

Pokud se snaha o změnu systému / a jde o systém - dobře propracovaný a fungující/ rozmělní v sice správný, ale stále jen velmi podružný popis detailů - pak je to svým způsobem velmi zábavné zabití nudy...ale jde jen o infantilní zábavu, žádný další kulturní význam to nemá. Jde jen o hromadu sraček.

Více pak dva dokumenty paní /slečny/ Piussi.

" Brute, spíš ? "
24. 11. 2012 | 01:14

Maximus napsal(a):

Koukám, že na věc mám stejný názor jako pan autor a napsal jsem něco podobného pod blogem pana Zlatušky, jen tady to rozvedl pan autor mnohem precisněji. Ovšem nyní po této celé zpackané akci s volbou presidenta si musí člověk zákonitě uvědomovat a nahlas říci, kteří hlupáci a ignoranti toto vymysleli a nabízí se oprávněná otázka, zda by za to měly padat hlavy! Platí přece totiž, že o nás nemají rozhodovat hlupáci a amatéři, ale kvalifikovaní odborníci! Zase jsme pro srandu králíkům, ano my Češi, kteří si neumí vládnout a také to podle toho vypadá!
P.S.
Celá zpackaná akce by měla být stornována a rychle nahrazena jiným věrohodným a rozumným systémem, i za cenu zpoždění celé volby hlavy státu. Nakonec by převzal funkci presidenta podle ústavy na čas, Nečas (jak se to rýmuje). Tohle jarmarčení a hlupákysmus a čechismus v praxi je to nejhorší, co by bylo uděláno, kdyby se to ponechalo dále v platnosti!
24. 11. 2012 | 05:18

Admirál napsal(a):

realita české mafiánské žumpy - Váš citát klasika v danném případě docela sedí. Zvláště když víme, že šéfem instituce, která v tomto pčípadě hlasy sčítá je pan Kubice.
24. 11. 2012 | 07:02

P. napsal(a):

Moc nechápu, proč nevyužili systém datových schránek, který stát provozuje.
Každý si může zajít někam na poštu na Czech Point a bezplatně na občanku si založit svoji datovou schránku. Úkon provedený prostřednictvím datové schránky má stejný právní účinek jako kdyby byl provedený písemně a podepsaný. Stačilo by vyvěsit na net jeden formulář, který by se zpracoval automatizovaně a pokud by kandidát překročil požadovaný počet, odpadlo by složité ověřování z papírů. Při sčítání lidu minulý rok se skoro 3 miliony formulářů podávaly elektronicky v PDF.
24. 11. 2012 | 07:51

mik napsal(a):

Zajimalo by me ale jedno proc si dnes MV hraje na mrtveho brouka a ceka na soud To vazne chteji ti nahore udelat z CR jeste vetsi kasparsky stat nez je ? Je jasne ze nesoudna Bobosikova to pozene az k Evropskemu soudu takze logickym usudkem je jasne ze CR bude urcitou dobu bez prezidenta mozna je to opet nejaka finta Klause ktery tvrdi ze z politiky neodejde a hodla se aktivne zapojit Preci neni nemozne aby se ti co vymysleli nesmyslny zakon a matematicky spatny zakon sesli a sjednali napravu drive nez dojde k soudu a prutahum Ono to mozna ale ma jeste jednu pointu presvedcit lidi ze volby jsou zase jako doposud zmanipulovane ze je predem rozhodnuto kdo bude delat prezidenta jako si rozdeluji ruznyma dohodama ministerske kresla a z je tedy zbytecne k volbe jit,,no a ti co prijdou vetsinou duchodci komunisti a par nadsendcu tak ti se uz spocitaji tak aby to vyslo jak je zapotrebi,,,jen dalsi ostuda v Evrope a ve svete nic vic,,,je to hanba a ostuda
24. 11. 2012 | 08:24

On napsal(a):

Zarážející je, jak skuteční odborníci (ne experti a znalci z novin)přihlížejí řádění hlupáků v tomto státě. Proč si tvůrci těchto zhůvěřilostí nezajdou na matfyz se pozeptat jak by se to mělo udělat.
Nejsem statistik, ale domnívám se, že jediná věc na které se měli politici dohodnout je pravděpodobnost správného výsledku, jeho chyba a tomu odpovídající počet kontrol. Z toho by při požadovaných 50ti tisících podpisů vypadl nezbytný počet podpisů, které se mají zkontrolovat a pravděpodobná chyba. Při 95% pravděpodobnosti (95% confidence limit) by to bylo x nezbytných kontrol, při 98% daleko vice, při 93% daleko méně.
Podobné orgie zblbělosti a ignorance bylo možno pozorovat při určování hranice pokutování u překročení rychlosti, zda to má být naměřených 51, 53 či 55 km za hod. či trestního stíhání u překročení obsahu alkoholu v krvi
24. 11. 2012 | 09:40

ld napsal(a):

Napadlo někoho, proč mít vůbec prezidenta republiky? Nemáme těch zbytností přespříliš?
24. 11. 2012 | 09:50

acer napsal(a):

hihihi,
účel světí prostředky :-)))
dyt ten spektákl kolem volby monarchy tak pěkně
zaměstná a zamotá kebulky a medyyyja
a jako bonus
to ještě víc lidi "rozesere navzájem" :-)))
(a mezitím se plní zadání faraonů)
votogo !
24. 11. 2012 | 09:50

jozef napsal(a):

Vacsina zakonov v Cesku...

V Cesku/na Slovensku.../ sa prijimaju rocne radovo stovky zakonov,v zazabehnutych kapitalokraciach stokrat!!!!! menej.Dosledok bleskoveho amaterskeho prevratu.

V zabehnutych kapitalokraciach tych niekolko rocne prijimanych zakonov oponuje,drvi radovo!!! viac a zaujatych a kvalifikovanych oponentov,nez je to na Slovensku,v Cesku a inde v novych bananovych statoch Wall Streetu a City.
Okrem toho zlate ceske /etc./ mozgy posobia v dostatocne demolovanej statnej sluzbe,v demolovanej moci odborov a inych zaujmovych organizacii.A najma v katastrofalne zasluzilo disfunkcnej masmedialnej atmosfere...

Kto si to neuvedomuje,je odkazany len na mrskanie naroda/ti blbi Cesi,sme blbi Cesi,Moravania..../ ap.

Kto si to neuvedomuje,nemoze najst cestu z marazmu.
24. 11. 2012 | 13:32

Meňo2 napsal(a):

Zaplať Pámbu, že Dlouhý nemá tak dlouhý prsty a nebude již více kandidovat na prezidenta (to jsme si oddechli). Na druhou stranu Bobošíkové bych to přál,ten duel se Zemanem ve II. kole. Okamura se neměl ztrapňovat a vůbec tam neměl chodit. Je ještě mladý, když nasbírá zkušenosti v cestovním ruchu ČR-Japonsko, třeba za 10 let by na to měl.
Teď ještě vyšachovat svatého Trautenberka, ten nám tam dělá jen ostudu (ve svých bezmála 8O letech by měl mít soudnost, ale už jí asi nemá...).
Chcete vědět tip ? Partii Zeman-Fischer vyhraje Zeman jako v šachu.
24. 11. 2012 | 16:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy