Klaus a Švejnar v české lize akademických ekonomů

23. 01. 2008 | 10:28
Přečteno 16843 krát
Oba kandidáti na budoucího prezidenta jsou nyní často srovnáváni také jako akademičtí ekonomové. Protože se hodnocení výsledků vědy a především oboru ekonomie věnuji, nabízím čtenářům několik zdrojů informací a odkazů.

Renomé akademických ekonomů se v naší branži určují především dvě měřítka:
(1) Renomé odborných časopisů, kde ekonom publikoval články: měřeno tzv. impakt faktorem časopisů, kde článek vyšel.
(2) Počet a kvalita citací autora v odborných časopisech.

Srovnání dle měřítek (1) - impakt faktor časopisů: lze dohledat například v mém článku v Hospodářských novinách, kde také popisuji jak to v branži akademických ekonomů ve světě chodí. Šlo o zkrácenou verzi podrobného článku v angličtině, který vyšel v roce 2006 v časopise Finance a úvěr. Doplněním údajů o obou českých ekonomech do tabulky 3 zjistíme, že J.Švejnar by dle těchto měřítek obsadil pomyslnou první příčku. V.Klaus je v dolní části seznamu, ale musím připomenout, že seznam obsahuje pouze 50 nejlépe publikujících českých ekonomů a údaje mapují pouze období let 1998-2005. K mému původnímu článku lze najít ještě podrobné seznamy publikací, které se do tisku pro svůj rozsah nedostaly.

Rychlou a dostatečnou představu o „publikační výkonnosti“ obou ekonomů si však můžete udělat i jinak. Stačí se podívat na přehled všech impaktovaných odborných ekonomickch časopisů, kde jsou vyznačeny "zářezy" obou ekonomů. Seznam obsahuje impaktované časopisy ve Web of Science v oborech Economics, Finance and Business řazené podle jejich renomé - impakt faktoru. Je zřejmé, že J.Švejnar má velký počet článků v prestižních a řadu článků i v nejprestižnějších světových časopisech. V.Klaus publikoval dominantně v místním odborném časopise Politická Ekonomie a v několika mezinárodních časopisech s nižším impakt faktorem.

Srovnání dle měřítek (2) - počet a kvalita citací: lze snadno nahlédnout v citačních reportech, které poskytuje Web of Science pro V.Klause a J.Švejnara. Souhrným a často užívaným indikátorem je zde tzv. hirschův index (h-index), který najdete v pravém horním roku reportů. Dle tohoto měřítka J.Švejnar diametrálně převyšuje všechny ostatní české ekonomy, kteří dosahují h-index pouze několika jednotek, včetně V.Klause. Detaily o silných a slabých stránkách měřítek (1) a (2) ozřejmuji na mém starším blogu.

Úplně jiné srovnání (musíte tam ovšem posunout obrazovku dolů!) nabízí služba RePEc (Research Papers in Economics). Tam vychází J.Švejnar mezi v česku působícími ekonomy opět na prvním místě. V.Klaus v systému RePEc zatím není registrován, takže údaje pro něj tam nenajdete.

Když jsem psal původní článek, došel jsem k závěru, že srovnávat J.Švejnara a V.Klause jako akademické ekonomy podle mezinárodně uznávaných měřitek v naší branži by nebylo moc férové. Proto jsem je neumístil do původních tabulek 2 a 3 a důvody jsem osvětlil v poznámce pod čarou č.9. V principu jde o následující: V.Klaus působil předchozích téměř dvacet let ve vysoké politice a nikoliv jako akademický ekonom. S J.Švejnarem to bylo právě naopak - působil v akademické sféře podléhající přísným mezinárodních akademickým publikačním nárokům a naopak v politice nebyl. Smysluplné srovnání obou osobností jako akademických ekonomů by vyžadovalo z křišťálové koule zpětně nějak vyvěštit odpovědi na otázky: jak dobrým akademickým ekonomem by se býval V.Klaus stal, kdyby býval zůstal akademickým ekonomem a nedal se na dráhu politika? Jakých akademických výsledků by býval J.Švejnar dosáhl, kdyby býval kdysi vstoupil do nejvyšší politiky? Odpovědi na tyto otázky neznáme, takže při jejich srovnávání jako akademických ekonomů doporučuji velkou opatrnost.

Koho zajímají podobná srovnání ekonomů ve světě, může se podívat například na odkazy na stránce Toma Coupe a jeho vlastní práce 1 2 3

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Radek Burda napsal(a):

bajecny clanek.. a to kupodivu i presto, ze v boji o presidenstvi fandim VK.

(asi je to proto, ze pana Hanouska miluju jako kamarada a vy mi ho chvalite!)
23. 01. 2008 | 11:08

Simík napsal(a):

Pro mne není volba prezidenta o tom, kdo je, nebo by byl lepším ekonomem, ale především o morálních a lidských kvalitách kandidátů. A pokud už někdo měl tu čest vést ekonomiku této země, měl by se umět k lidem postavit čelem a čestně přiznat, co se udělalo špatně a jaké to mělo důsledky. Pouhá samochvála totiž smrdí.
23. 01. 2008 | 11:10

Tupelo napsal(a):

Tak to vypada ze v ekonomicke oblasti vitezi jednoznacne p. Svejnar, ale kdyby byl na tomto poli cinny p. Kaus, tak by situace (mozna :)) nemusela byt az tak dramaticka. Lec prezidentovani je o necem jinem, je to o reprezentovani a zde zbyva prostor jen na dohady. Osobne jsem pro zmenu, cestny predseda ODS pusobi vyhorelym dojmem a nase politicka scena potrebuje zmenu.
23. 01. 2008 | 11:19

petrof napsal(a):

pane autore, ještě jste mohl do toho svého asrovnávání zahrnout Paroubka a jeho publikační činost.
Hlavně ta jeho obrázková a nákladná kniha, plná jeho fotografií, to je tedy perla...
Ta se spíše mohla jmenovat:" když se kouknu na sebe, musím já se pochválit, nevypadám věru zle, zkrátka chasník, jak má být."
Nebyl by to ale dlouhý název..?
23. 01. 2008 | 11:28

Michal napsal(a):

Píšete: "Smysluplné srovnání obou osobností jako akademických ekonomů by vyžadovalo z křišťálové koule zpětně nějak vyvěštit odpovědi na otázky: jak dobrým akademickým ekonomem by se býval V.Klaus stal, kdyby býval zůstal akademickým ekonomem a nedal se na dráhu politika? Jakých akademických výsledků by býval J.Švejnar dosáhl, kdyby býval kdysi vstoupil do nejvyšší politiky? Odpovědi na tyto otázky neznáme,..." Neboli váš článek je úplně k ničemu. Ach jo. Měl jste zůstat radši u té elektrotechniky.
23. 01. 2008 | 11:48

outsider napsal(a):

To Radek Burda:
Honza Hanousek na hráááád!!!
(Nebo alespoň do čela ČNB)
23. 01. 2008 | 11:48

tomas napsal(a):

to petrof
pro vyvazenost se podivejte na tohle, to je taky pekny mazec
http://www.fragmenty.cz/iz0...
23. 01. 2008 | 11:48

Simík napsal(a):

pro petrof
Copak pan Paroubek je ekonom a kandiduje na prezidenta???? Tady jste v trochu jiné debatě a očividně vedle. Ale hlavně si přihřát polívčičku, že????
23. 01. 2008 | 11:48

Michal napsal(a):

pro Simík: Paroubek se skutečně sám mnohokrát označil za ekonoma. A navíc vystudoval VŠE. Je to ekonom, ale socialistického typu.
23. 01. 2008 | 11:52

Gerd napsal(a):

Co takto srovnat výsledky teorií obou ekonomů a jejich úspěchy v praxi?
J. Švejnar radil všude možně, tak snad bude možné dohledat nějaké výsledky jeho činnosti?
Výsledky ekonomických teorií Václava Klause aplikovaných v praxi poznal snad na vlastní kůži každý a každý si může udělat vlastní názor.
23. 01. 2008 | 12:02

Ročník 53 napsal(a):

Děkuji Tomasi, dlouho jsem se tak nezasmál. Konečně i jeden Američan ví, kdo je hlavou zeměkoule. To máme štěstí, že žijeme v době Václava Klause.

To Michal. Paroubek vystudoval VŠE, tudíž je ekonomem a nemusí se jím označovat. Podstatné je, zda se považuje za odborníka, či spíše přeborníka, této disciplíny.
23. 01. 2008 | 12:02

Simík napsal(a):

pro Michal
Skutečně jsi nepochopil smysl toho článku??? Jde přeci o porovnání kandidátů na prezidenta!! Pokud vím, tak s tím Paroubek nesouvisí. Nebo myslíš, že ještě bude kandidovat?? Z toho důvodu je zde jakákoliv debata o Paroubkovi zcela mimo mísu. Nemyslíš???
23. 01. 2008 | 12:06

Ročník 53 napsal(a):

To Gerd.
Švejnar radil před privatizací přijmout zákony znesnadňující krádeže a tunely státního majetku.

Klaus ho neposlechl, a výsledek poznal každý na vlastní kůži. Recesi hospodářství, FNM v zadním otvoru a úspory obyvatel v pdachu, řečeno slovy JdC.
23. 01. 2008 | 12:12

Marek napsal(a):

Navrhuji následující předvolební heslo:
KLAUS FOR PROFESSOR!
23. 01. 2008 | 12:16

Saliven napsal(a):

petrof:
Pan Münich nemůže zahrnout Paroubka, protože Paroubek není vědec. :-) Hezký den:-)
23. 01. 2008 | 12:30

m&m napsal(a):

Pokud je jádrem článku renomé v oblasti ekonomie, byl ten relativizující závěr zbytečný. Ale chápu, že by se hradní kancelář velice zlobila, kdyby tam nebyl.
23. 01. 2008 | 13:13

m&m napsal(a):

Marek: :-))))
23. 01. 2008 | 13:14

pop.combat napsal(a):

Velké osobnosti dějin zasluhují postavit pomník. Jak by podle vás měl jednou vypadat pomník Prof. Ing. Václava Klause, CSc.? Na internetové stránce http://www.myspace.com/vacl... předkládám k veřejnému posouzení dvanáct návrhů, které nazírají osobu pana profesora z různých perspektiv. Sami v internetovém hlasování zvolte, jaký památník vystihuje současného prezidenta nejlépe.
23. 01. 2008 | 13:43

stejskal napsal(a):

Neřekl bych, pane m&m.

Působení ve vysoké politice člověka skutečně svým způsobem diskvalifikuje. Myslím, že pan Münich se chtěl vyhnout - a podle mne zcela pochopitelně - tomu, aby jeho text byl interpretován tak, že je někdo lepší, a tudíž citovanější ekonom než jiný.

Prezidentská kancelář muže být myslím panu Münichovi ukradená ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
23. 01. 2008 | 14:08

Bulva Vyvalena napsal(a):

---------
Kdo je lepší a ve světě známější prezident? - přou se často přiznivci Václava Klause a Sagvana Tofiho.

Žádné objektivní zhodnocení neexistuje, pro srovnání se ale v politických kruzích používá počet článků publikovaných v renomovaných médiích, jejich citace v politickém tisku či studie, které politologove píší.

Z jejich porovnání vychází lépe Vaclav Klaus. Má to ale háček.

"Srovnávat Sagvana Tofiho a Václava Klause jako politiky podle mezinárodně uznávaných měřitek v naší branži by nebylo moc férové. Tofi působil předchozích téměř dvacet let v zábavním průmyslu a nikoliv jako politik nebo prezident S Klausem bylo právě naopak - působil v politické sféře podléhající přísným mezinárodním politickým publikačním nárokům a naopak v zábavním průmyslu skoro nebyl," píše ve svém blogu politik Daniel Maniel, který se podobným výzkumům a srovnáváním dlouhodobě věnuje.
------------
Snad jsem osvetil informacni hodnotu takovych blabolu dostatecne. Pokud Klaus chtel byt ekonomem, nemel lezt do politiky. Takhle proste ekonomem neni. Nota bene s tou svoji profesurou si uriznul z ostudy kabat.
23. 01. 2008 | 14:15

Rudla napsal(a):

Klaus sám sebe prezentuje jako velkého ekonoma . ale kde jsou jeho velké myšlenky a činy? Proč se vytahuje něčím, čím není? A proč si mám klást otázky, čím by mohl být, kdyby dělal něco jiného než dělal- jako , že to by bylo fér pro srovnání???? Že by třeba mohl být Einsteinem, kdyby dělal fyziku,nebo Jágrem, kdyby hrál hokej, jo?
23. 01. 2008 | 14:41

Manolo napsal(a):

Tohle byla velmi dobrá úvaha, která konečně přináší podklady k věčné diskuzi o tom, zda je V. Klaus ekonomický hochštapler nebo budoucí laureát Nobelovy ceny (2 extrémní polohy této debaty, uvádím je jako karikaturu). Z vaší argumentace vychází, že celá debata je "misplaced", protože při srovnání se ohlíží na kritéria, která díky své trajektorii nemohl V. Klaus naplnit. Přesto se ptám, jak je možné, že člověk, který nemohl mít čas na publikování a bádání, přesto právě během tohoto období získal profesorský titul? Dám li do souvislosti vaše závěry a tento jednoduchý postřeh vychází mi, že mu byl titul udělen svévolně, což je nespravedlivé vůči těm, kteří jej získali "oprávněněji".
23. 01. 2008 | 14:45

Emi napsal(a):

Článek pana Múncha srovnává Švejnara s českými ekonomy akademiky. ŠVEJNAR SE OVŠEM CHLUBÍ BÝT SVĚTOVÝM EKONOMEM. Pokud se tedy budeme vůbec zabývat nějakými žebříčky akademiků, zkusme srovnání té skutečně první ligy jako Milton Friedman a pod. Ani toto nebude mít sice žádnou vypovídací hodnotu pro volbu českého presidenta, ale rádi se poučíme.
Zkusme posoudit relevanci ekonomického gigantismu z tohoto pohledu: "Tak jsem si sednul a během dvou měsíců jsem sepsal tu strategii ekonomické transformace Československa, kterou jsem vydal na konci roku 1989 v Planecon Report, což byla hlavní publikace zabývající se centrálně plánovanými ekonomikami, a potom i zde v Praze. Potom jsem s tou koncepcí na začátku roku 1990 přijel i sem."
Tím vaše aktivní účast skončila?
"Já jsem potom dál pokračoval jako poradce, pracoval jsem jako poradce ministra ekonomiky Karla Dyby a sdílel jsem i později názory se všemi ministry financí, premiéry a tak dále."
To je přesně ono. Švejnar s českou privatizací boduje akademicky a nejen v r. 1989, ale i v pozdějších letech nezapomene všude ve světě při svých publikacích na toto téma uvádět, že je otcem české privatizace. Nevím kolik bodů nasbíral, ale soudím že hodně. Klaus tady vedl nekonečné diskuze jako ministr financí, později premier, tiše zajistil rozvod se Slováky, obhájil Benešovy dekrety a ŠVEJNAR PSAL A PSAL A TEĎ SE POŠKLEBUJE. FUJ
23. 01. 2008 | 15:11

Petr napsal(a):

ono teda h-index 13 nebo 14 taky neni nic moc. A jestlize timto indexem pan Svejnar diametralne prevysuje vsechny ceske ekonomy, tak to spis neco vypovida o ceskych ekonomech...
23. 01. 2008 | 15:13

Tupelo napsal(a):

Mozna by mohl pan Klaus na nasledujicich pet let vyrazit do zahranici a pote co ziska respekt ve vybranem oboru (dle vlastniho uvazeni napr. ekonomie, klimatologie, atp.) by mohl vyzvat prezidenta Svejnara v prespristi prezidentske volbe, jako kandidat bratrstva opacneho k bratrstvu 'pravdy a lasky'. :)
23. 01. 2008 | 15:18

m&m napsal(a):

stejskal: rozumím, napsal jsem to asi trochu jinak, než jsem chtěl. Měl jsem na mysli snahu o "vyváženost pohledu" za každou cenu. Ta zde však nebyla na místě, protože kritérium bylo stanoveno jasně.

Pokud bychom chtěli vyvažovat, pak spíše s použitím jiného kritéria: např. "vlastní aktivní politické praxe", v níž by zase Švejnar "prohrál". Oba výsledky by byly pochopitelné a záleželo by jen na hodnotiteli, jakou váhu jednotlivým kritériím přisoudí. Zde je ten závěr tak trochu navíc a na mě působí trochu násilně. Chápu, že autorovi šlo o to, aby nevypadal zaujatě.
23. 01. 2008 | 15:22

m&m napsal(a):

Bulva Vyvalená: ten příspěvek je vtipný :-)
23. 01. 2008 | 15:25

Gerd napsal(a):

To pop.combat:

Navštívil jsem uvedený blog, ale jsou zde jen samé postavy. Osobně bych se přiklonil k tomu, pojmenovat jako vyjádření zásluh p. Václava Klause některý hodně dlouhý a hodně temný tunel jeho jménem. Je to řešení poměrně levné a přesně vystihující mé rozpoložení.
Z postav uvedených na odkazu se mně nelíbila žádná.
23. 01. 2008 | 15:50

Zuzka napsal(a):

Nechci se přít, ale v r. 1989 bylo Klausovi 48 roků. Možná by stálo za to zvážit co téměř do své padesátky V.K. dokázal a co dokázal Švejnar.Sice neměl V.K. podmínky jako Švejnar, ale kdyby býval chtěl publikovat, asi by mu nikdo nebránil, jako mu komunisti nebránili v jiných věcech (výjezdy do zahraničí, studium v cizině). Stejně si však myslím, že srovnávání obou jako ekonomů není pro funkci prezidenta podstatné.
To EMI - ani jednou jsem neslyšela a těžko asi i Vy, že by se Jan Švejnar komukoli poškleboval. I za to si ho vážím, že nikoho nenapadá, jak je v naší kotlině zvykem a což dost často dělá právě Klaus.
23. 01. 2008 | 15:50

Emi napsal(a):

Zuzko, tak tady pozor. Švejnar nikde a při žádném vystoupení nezapomene dát na vědomí, že on je světoznámý akademik který publikoval ve všech důležitých časopisech, zatímco Klaus byl ekonomickým politikem. Pak jaksi je podivné, že Švejnar chce sestoupit z akademického nebe dolů do české kotliny. Těch rozporů je víc.
23. 01. 2008 | 16:04

noether napsal(a):

Jak se mohl Klaus stát profesorem, když nepublikoval? Podvodem!
23. 01. 2008 | 16:24

car komančov OO8 napsal(a):

fakt to jsou neuvěřitelne blaboly nejde srovnat politika v česku a vubec ho srovnavat s někym ze zapadu to nejde a basta fidly to by museli mit stejnou vychozi pozici jestli man nějakou hledat a to je taky složite vzhledem k pozici hlavy statu a jeho pravomocim asi by vypustil taky blabol, abasta fidly hledat vubec koeficient mezi dvěba to ani nejde .abasta fidly...... Je jedině co .....dokazali.... ato se dostavam taky někam k populismu přibližim se k němu ...abasta fidly.... ŠVEJNAR ŽIL V USA A TAM I STŘEDNĚ MYSLICI EKONOM BY DOPAT JINAK APSOLUTNĚ JINAK ŠEL BY NAHORU NEBO DOLU NEUČIL BY ByL BY NĚČÍM JINYM... A BASTA FIDLY.....jeho hodnocení nic moc je tam vnějakem prostředi kde se pohybují skutečne penize a ne fiktivní,Nevím,,,asi se k tomu nedostal jinak by tady nebyl v roli profesora pohyboval by se v jine svěře vlivu.......abasta fibly.......Klaus bohužel dal se na politiku adělal to měl tu odvahu nebal se je politik a určitě to prokazal jako stratek i jako halava statu ato je prokazatelne......a basta fidly ................je to chlap a hlava statu ktera si zaslouží nět k němu uctu.....je rozhodny neboji se a proto je jeho cena takove hodnoty jaka je dat je na vahu a važit ....to kdyš si na tu vahu prvni stane švejnar a potom on švejnar odletí a budou spolu s paroubkem někde spytovat svědomí co se vlastně stalo ...abasta fidly....
23. 01. 2008 | 16:32

car komančov OO8 napsal(a):

a jak poletí aby se nahodou nerOspustila ta zelena clona..... basta fidly ....SVET JE BAREVNY ....A BASTA FIDLY.....
23. 01. 2008 | 16:37

ujo napsal(a):

Klaus , pokud se pamatuji, před r. 89 něco publikoval vodb. časopisech, něco v HN ale samozřejmě to muselo být vzhledem k poměrům opatrné, myslím, že mu nelze nic vyčítat. Po r.89 se vrhl na politiku a vydával knížky spíše propagační . Ani to mu nelze vyčítat.
Co se mně nelíbí je jeho profesura kterou dostal jako premier, bez odpovídajících prací , bez pedagogické činnosti Šlo mu pouze o ten titul. Na jednu stranu je to pochopitelné, na profesuru na VŠE jistě má, ale přeci jen trochu ztratil glanc
23. 01. 2008 | 18:46

vlk napsal(a):

Zajímavý článek. Ovšem s problematickou vypovídací hodnotou v presidentské volbě.
A tu křišťálovou kouli bych trošku modifikoval. Já bych v ní chtěl vidět, co by dokázal Klaus na místě Švejnara a Švejnar na místě Klause.

Osobně jsempřesvědčen, že Klaus bynejspíš měl podstatně více citací a naopak, že Tato republika by byla daleko blíže civilizovaným zemím než je dnes.
Rád bych Klausovi nechal všechny doktoráty HC světa za to, aby tato republika stála na pevných základech respektování zákonů, objektivního výkladu práva a s mírou korupce srovnatelnou s Finskem.
23. 01. 2008 | 20:14

m&m napsal(a):

Lidé čtěte:

Co nám v ČT zamlčeli:
"Prezident Václav Klaus a jeho protikandidát Jan Švejnar budou příští úterý čelit jen otázkám senátorů ČSSD. Ostatní členové horní komory budou moci debatu sledovat jen prostřednictvím televizních obrazovek. Změnu si vyžádal Klausův tým.
Současný prezident diskusi s protikandidátem dlouho odmítal.

Diskuse oproti původnímu plánu potrvá hodinu a čtvrt. Vyplývá to z informací, které poskytl tajemník senátorského klubu ČSSD Ivo Hoffmann.

Prezidentův postoj se tak změnil již potřetí..."

Více viz: http://zpravy.idnes.cz/klau...
23. 01. 2008 | 21:49

Tupelo napsal(a):

@m&m: diky za link, velmi usmevne je vyjadreni p. Sobotky z ODS, ktery tuto zalezitost komentoval slovy, ze takto si nepredstavuje otevrenou politiku a ze si myslel ze CSSD je velkorysejsi... patrne si nevsiml, ze tuto zmenu navrhl Klausuv volebni team a CSSD to respektuje :))
23. 01. 2008 | 21:57

Ročník 53 napsal(a):

Krásný argument pana Sobotky hodný Čapkova citátu: "Nepřítel zákeřně napadl naše letadlo, které pokojně bombardovalo jeho město". Tak se děla propaganda. Nerad srovnávám fašistické vůdce s českými politiky, ale zde by se i Goebbels zaradoval, jakého že to má nástupce.
23. 01. 2008 | 22:06

Občan Česka napsal(a):

Nikde, nikde, jsem ještě nečetl životopis pana Švejnara. Nikde jsem nečetl, kde se v republice narodil? Čím byl jeho otec? A kde studoval jeho otec? V jaké straně byl jeho otec? Totéž platí i o jeho matce? Z jakého prostředí pochzejí? Z rolnického,dělnického, úřednického, intelektualního, kumštýřského,či společensky závadného?(krimi)Čím se živili po svém útěku do USA? Co dělají jeho sourozenci, nebo jeho rodiče nyní? Zda to nevytvoří kolizy zájmů, když by pracovali ve státní administrativě USA a ůřadem prezidenta ČR.
Jako občan české republiky mám nárok na zodpovězení těchto otázek, od kandidáta na úřad prezidenta ČR.
23. 01. 2008 | 22:07

m&m napsal(a):

Občan Česka: Vítejte zpět ve vlasti. My jsme mezitím trochu pokročili. Doporučuji projít si internetové archívy. Vsadím se, že něco najdete.
23. 01. 2008 | 22:20

m&m napsal(a):

Tupelo a Ročník53: To se vážně povedlo :-)
23. 01. 2008 | 22:22

Josef napsal(a):

Vážený pane,
ještě by jste nám mohl
prozradit který z kandidátů
dovede uvařit lepší kafe.
Vy jste úplně mimo realitu.
Jste asi vzdělaný, ale vaše inteligence...
23. 01. 2008 | 22:40

Michal J napsal(a):

Pane Munich, pisete:
"V.Klaus působil předchozích téměř dvacet let ve vysoké politice a nikoliv jako akademický ekonom. S J.Švejnarem to bylo právě naopak - působil v akademické sféře podléhající přísným mezinárodních akademickým publikačním nárokům a naopak v politice nebyl. Smysluplné srovnání obou osobností jako akademických ekonomů by vyžadovalo z křišťálové koule zpětně nějak vyvěštit odpovědi na otázky: jak dobrým akademickým ekonomem by se býval V.Klaus stal, kdyby býval zůstal akademickým ekonomem a nedal se na dráhu politika? Jakých akademických výsledků by býval J.Švejnar dosáhl, kdyby býval kdysi vstoupil do nejvyšší politiky? Odpovědi na tyto otázky neznáme, takže při jejich srovnávání jako akademických ekonomů doporučuji velkou opatrnost."

S trochou nadsazky je to podobne, jako byste napsal: Anicka cely zivot zila v kravine a dojila kravicky, zatimco Jarmilka studovala medicinu a stala se z ni uznavana lekarka. Ovsem nevime, jaka by byla Anicka lekarka, kdyby nebyla cely zivot v kravine. Proto pokud jde o lekarske schopnosti, byl bych pri srovnavani Anicky a Jarmilky velmi opatrny.

Tak co srovnavame, talent nebo ziskane dovednosti? U toho druheho je uplne jedno, jak by na tom kdo byl za stejnych podminek. V danem okamziku je nekdo ma a nekdo ne, a tim to konci. Z hlediska efektivnosti si pri leceni vyberu vyse uvedenou Jarmilku, nikoli Anicku.

Za poslednich 20 let se ekonomie vyvinula tak, ze ten, kdo byl celou dobu ve vysoke politice, proste nemuze drzet krok (a to nemluvim o tom, ze pred 89. rokem vlastne k poradne ekonomii taky nemel pristup, jakkoli prijatelne podminky tehdy v Prognostaku pry byly).

Pokud jste vsak chtel rict, ze bychom nemeli vyvozovat ze srovnani uspechu v ekonomii nic o intelektualnich schopnostech kandidatu, tak to s Vami samozrejme souhlasim. Chytri jsou zjevne oba a to je vlastne dobre. Kdyz si clovek predstavi, jake kandidaty na prezidenta meli napr. pri posledni volbe na Slovensku, tak si vsichni muzeme oddychnout a byt na nasi zemi hrdi... :-)
23. 01. 2008 | 23:53

m&m napsal(a):

Vidím, že nejsem sám, komu ten "vyvažující" závěr zbytečně zamotal hlavu. Podobné námitky se objevují ve více příspěvcích. Ukazuje se, že to nečekané prolínání dvou kritérií v závěru je zkrátka matoucí.
23. 01. 2008 | 23:59

Javít napsal(a):

Kdo je nejchytřejší, nejšikovnější a nejkrásnější v této těžce zkoušené zemičce ?
Pepa Švejk, Brouk Pytlík a Karkulka.
24. 01. 2008 | 00:03

Michal J napsal(a):

Pro m&m:

Omlouvam se, to jsem prehledl. Z casovych duvodu jsem prispevky ostatnich spise proletel a uplne mi uteklo, ze uz to nekdo napsal predtim. Tak se omlouvam, ze zahlcuji diskusi.
24. 01. 2008 | 00:06

Al Jouda napsal(a):

Tento blog je nemastný a neslaný. Přesto přímo nepopírá skutečnost, že Klaus je fosilie a Švejnar naděje !
24. 01. 2008 | 00:08

wiki napsal(a):

Občan Česka: Pokud jste tak zběhlý v dostupných kádrových materiálech českých politiků, jak naznačuje Váš příspěvek, určitě jste schopen dát nám ostatním - až tolik neinformovaným - link na odpovědi na Vaše otázky "Čím byl jeho otec? A kde studoval jeho otec? V jaké straně byl jeho otec? Totéž platí i o jeho matce?" poskytnuté Václavem Klausem anebo třeba Mirkem Topolánkem.
http://www.jansvejnar.cz/?p...
24. 01. 2008 | 00:25

m&m napsal(a):

Michal J.: Myslím, že se nemáte ca co omlouvat, je to zcela k věci.
24. 01. 2008 | 00:36

slayer napsal(a):

Kdyz mate radi ty paralely, tak taky zkusim jednu. Pan Svejnar se vyucil automechanikem a hned sel ucit zaky do autoskoly o tom jak funguje motor a jak opravit drobnou zavadu. Dokonce napsal i peknou radku clanku do casopisu o autech. Pan Klaus se taky vyucil automechanikem, cast zivota zpravoval auta a potom se stal vedoucim autoservisu. Kdo z nich je lepsim mechanikem?
24. 01. 2008 | 04:23

Kozina napsal(a):

Vážení spoluobčané,
proboha, mějte rozum!! Český lid přece nestojí před úkolem, zvolit prezidenta nějaké akademické nebo výkonné ekonomické společnosti- organizace, NÝBRŽ PREZIDENTA ČESKÉ REPUBLIKY!!!
Z tohoto pohledu je až sekundární, nepodstatné, dokonce až zavádějící, jaký byl nebo je ekonomický odborník, kdy, kde působil a co v odborném ekonomickém tisku publikoval, ten který z prezidentských kandidátů. Pokud by tomu tak nebylo a zvolili bychom komplexnější kriteria, bylo by po problému: Jednoznačným vítězem by se stal nesporně náš moudrý stařešina, nadnárodní polyhistor, polyvěd a možná i renomovaný, bohužel však dosud neobjevený a nezveřejněný umělec - výtvarník, básník, sochař ap. Kdo ví?
Ale my volíme prvního státníka, opakuji, prezidenta České republiky. Jím může být profesně-vzděláním, třeba právník, filozof, genetik, spisovatel nebo dokonce i akademicky neerudovaný, nicméně PŘIROZENĚ inteligentní, moudrý, morální a životem zkušený člověk. Přece, světové dějiny takové případy znají!!
Prostě, náš národ potřebuje za prezident slušného, skromného, nezkorumpovaného a vzdělaného člověka... a tím je pro mne prof. Švejnar. Tečka!!
A pouze pod čarou, skromnou poznámku kritikům jeho minulosti:
Švejnar v r.1971 z ČSSR před tehdejším politickým režimem a existujícími poměry emigroval do ciziny,USA
Klaus, v té době prominentní zaměstnanec ČNB Praha,ve zmíněné inkriminované době, kdy bylo pro řadové občany zcela vyjímečné, získat běžné turistické vízum i do bývalé Jugoslávie, jezdil do USA na odborné stáže!! To je přece markantní rozdíl, vyvolávající, alespoň u mne, řadu velkých otazníků. U Vás ne!?
24. 01. 2008 | 09:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane vlku,

napsal jste:
"Zajímavý článek. Ovšem s problematickou vypovídací hodnotou v presidentské volbě. A tu křišťálovou kouli bych trošku modifikoval. Já bych v ní chtěl vidět, co by dokázal Klaus na místě Švejnara a Švejnar na místě Klause."

To je myslím velmi přesné. Jsem rád, že patříte mezi lidi, kteří pochopili, co ten článek měl sdělit (a co naopak vůbec nebylo jeho ambicí).

Dokonce bych si troufl tvrdit, že "vypovídací hodnota v presidentské volbě" se prakticky blíží nule. Autor se jen poctivě a korektně pokusil přispět do debaty, kterou (spíše nepřímo) otevřeli oba prezidentští kandidáti resp. jejich sympatizanti.

Ale bude zajímavé sledovat, jak (či zda) budou tuto "kartu" dál oba hrát. Právě z těchto důvodů je myslím dobré mít výše uvedené informace.

Libor Stejskal
24. 01. 2008 | 10:18

Ročník 53 napsal(a):

To Wiki. Ani se neptám čím byli vaši rodiče a prarodiče. A je mi to dokence jedno.
Jaký vliv by mělo, kydyby pradět byl gestapák a váš otec stbák? Mě osobně by zajímalo, jaký jste vy. Vy však máte zřejmě zafixováno v mozku, že kádrovat se musí. Po kom to máte, to je mi záhadou. Možná z nějaké politické školy a nikoli popředcích.
24. 01. 2008 | 11:28

straka napsal(a):

Pro Stejskala. Prosim, pane Stejskale, mohl byste nam sdelit kdo z diskutujicich se po panu Vlkovi jeste blizi k pochopeni tohoto clanku! Dekuji.
24. 01. 2008 | 17:31

stejskal napsal(a):

To nevím, pane strako,

nevidím nikomu do hlavy. Ale z některých příspěvků jsem získal ryze subjetkivní pocit, že z něj dělají jiné závěry, než jaké měl na mysli jeho autor. Naopak z textu pana vlka mám dojem, že jej vidíme stejně. Ale mohu se samozřejmě mýlit já i pan vlk.

Libor Stejskal
24. 01. 2008 | 19:11

m&m napsal(a):

Myslím, že zde není moc, co interpretovat. Autor popsal sled svých úvah docela jasně. Článek je jasně strukturován a části jsou uvozeny záměrem:

1."Protože se hodnocení výsledků vědy a především oboru ekonomie věnuji, nabízím čtenářům několik zdrojů informací a odkazů.

Renomé akademických ekonomů se v naší branži určují především dvě měřítka..."

2. "Když jsem psal původní článek, došel jsem k závěru, že srovnávat J.Švejnara a V.Klause jako akademické ekonomy podle mezinárodně uznávaných měřitek v naší branži by nebylo moc férové. Proto jsem..."

3. a pak ten dovětek, který zavedl nové kritérium, o kterém dosud nebyla řeč: "srovnání obou OSOBNOSTÍ":

"Smysluplné srovnání obou osobností jako akademických ekonomů by vyžadovalo z křišťálové koule zpětně nějak vyvěštit odpovědi na otázky..."

A tady už se jako čtenáři lišíme. Část to pochopila jako dovětek, který do dosud přehledné struktury zamíchal úplně cizí proměnnou, část jako pointu článku. V tom případě jsou však oprávněné námitky, že není zcela zřejmé, že jde o jiné nebo nadřazené kritérium. Aby to mohlo být pochopeno jako pointa článku a výsledek úsudku, je třeba trochu ignorovat logiku (viz ty dva trefné příklady čtenářů).
24. 01. 2008 | 23:10

ZR napsal(a):

Echte narodovci (tedy ti od klausovcu az po komunisty) se velice radi ohaneji udajnou zdatnosti V Klause coby ekonoma. Klaus take (prilis) mnoho veci, spolecenskych a politickych jevu meri "vedou ved" (jak rad rika), ekonomii.

Dokonce i ta ZCELA a UPLNE nestandardni, v civilizovanem svete nemyslitelna "profesura" ekonomie (na VSE) je take Klausem a jeho fanousku opakovane uzivana coby ukaz "vaznosti, respektu a odbornosti". Jak ale treba RNDr. L. Andrej z AV v clanku, ktery od roku 1996 koluje na internetu podrobneji dokazal, kdyz se mu - onecne - podarilo DOHLEDAT Klausovu disertacni "praci" na profesuru (Pilipem iniciovanou): zadna leta prednaseni na VS, zadna publikace v odbornem zahranicnim casopise, jen jeden predsametovy clanek v madarskem casopise. Jinak predsametove veci a sebrane projevy. To je na titul "prof." absolutne, korupcne, nedostatecne.

Ta akce, kdy si Klaus a jim vedeny "tym vladnich ekonomu", bohuzel vicemene po vzoru komunistickych bossu, nadelili akademicke tituly, byla skutecne nedustojna demokraticke zeme. A tam, kde si komunisticti tajemnici UV davali "jenom" tituly RNDr, CsC, tam je prece Klaus musel "trumfnout" svym titulem "prof", hned pote vtipne tiskem komentyovanym jako "profesorisimus" (parodie na generalissimus Stalin).

TAKZE, ZNOVU: Klaus, ackoliv je to LETOS PRESNE 50 LET, kdy mu strana a vlada v krvavych 50. letech poprve dala zelenou prijetim jej na STALINSKOU VSE a tam na NEJVICE PROKADROVANY smer, zahranicni obchod, pry (podle nej) jen zato, ze se dobre ucil (ne tedy, ze jeho otec, ktery si z Podkarpatske Rusi na Nepomucko 1. republiky prinesl bolsevicke zkusenosti z prvni ruky a az do sve smrti v normalizovanem roce 1974 zustal spolehlivym funkcionarem KSC), zatimco tisice obeti komunismu stenaly ve vezeni, v Jachymove a dalsi tisice deti se nemohly dostat ani na jedenactiletku, se CELA polistopadova leta, tedy uz 18 let, systematicky vytahuje svoji EKONOMICKOU ODBORNOSTI a mnozi obcane, nejen fandove z ODS, ho za odbornika-ekonoma take povazuji.

Pritom kdyz v roce 1962 vystudoval, ekonomika, kterou se ucil, jeste dlouho nebyla ani CHOZRASCOTNI, pokud si jeste pamatujeme, co to znamenalo. Chozrascot, u nas take "EXPERIMENT HMOTNE ZAINTERESOVANOSTI" prisel mnohem pozdeji, za Husaka a Strougala, v podobe StB prospikovaneho JZD SLUSOVICE atd.

A byl tio prave tento "experiment hmotne zainteresovanosti", mutace chozrascotu, do kteeho strana a vlada CSSR vlozila sve pred a perestrojkove nadeje na oziveni ekonomiky BEZ toho, aby ztratila kontrolu nad vecmi.

Jeden stary, dnes uz na penzi, slovensky redaktor RFE (Svobodne Evropy), me v roce 1992 rikal, jak Klaus na seminari ekonomu prave na Princetonu, vychvloval tento "exoperiment". Delegaci PU CSAV vedene soudruhem reditelem, akademikem Valtrem Komarkem (exporadcem Che Guevary) byl take Dyba a mlay kadr, Vladimir Dlouhy, ten hlavne coby tlumocnik Komarkovi. Oproti Klausovi, ktery se svym dnes jiz znamyum "durazem" vynasel uvedeny "experiment", Dlouhy byl sketicky, kdyz uvedenemu redaktorovi RFE uprostred opusteneho hoteloveho bazenu, kde byli ucastnici seminare ubytovani, pozde vecer sdeloval, ze to v CSSR "brzo praskne" (rok 1987) a ze na PU CSAV se, take za ucasti z USA za Saranskeho vymeneneho agenta KGB a StB a vizualne skoro perfektniho dvojnika V Klause, KARLA KOECHLERA, zacinaji pripravovat "scenare prechodu".

Tedy, Klaus a spol. velice radi pripominaji Klausovu ekonomickou odbornost (HLAVNE kdyz tusi, ze druha strana ekonomicke, tedy ani PUL STOLETI, ze stalinske VSE, stare vzdelani nema).

NAJEDNOU, kdyz v rigoroznim a nezkorumpovanem, skutecne spickovem adademickem prostredi (a treba UofMichigan je Ivy League statnich univerzit) se opakovane nekdo prosadi, kro je PROTIKANDIDAT (ne papousek) Klause .... najednou ekonomicka odbornost, uznani, publikovanost atd. nehraji roli.

Jako Slovaci za Meciara, nekteri Cesi bohuzel stale ziji v adikci na jeho lacine demagogie. Slovaci se z adikce vystonali, nechali si Zapadem poradit, proto meli SKUTECNE pravicovou vladu, bez komunistu v SNR, skutecne razantni reformy (ktere dokonce vyhnali cikany do ulic), rovnou dan a dohnali CR, maji dokonce rychles rust ekonomuiy nez (diky postklausovskym vladam) CR, export rekordni, Sk dokonce stahla naskok rekordne rostouci Kc.

Jak to "zaostalejsi" Slvaci doazali bez "vyspelejsich" Cechu a hlavne "svetem uznavaneho" Klause? Kdo to vi?

Mytus Klausove odbornosti, uzitrecnosti, dokonce "nenahraditelnosti" si uz nelze dal dovolit. Tak, jako byl nakonec NEEFEKTIVNI jako predseda ODS (pritom stale tvrdil, ze "za sebe nevidi nahradu") a odmital uvolnit misto Topolankovi (ktery nenahraditelneho vice neznahradil: pro ODS ziskal vice volebnich vitezstvi nez Klaus, s vyssim % hlasu, nakonec prosadil nejake reformy a hlavne BEZ repete OPOSMLUVNI zrady na volicich).

Podobne "nenahraditelny" je Klaus na Hrade.
25. 01. 2008 | 01:25

ZR napsal(a):

DOKONCENI:

Podobne "nenahraditelny" je Klaus na Hrade. Jde jen o o, zda narod, volitele, zejmena z rad ODS, si to - ve skutecnem zajmu zeme, vcetne skutecne pravicove politiky - vcas uvedomi.

To, ze KSCM Klause nikdy nekritizuje, opakovane se ho zastava (kdyz ho Bush nezve do Bilehop domu, tak to oznacuji za urazku hlavy statu i CR) a voli, nebo jinak "podrzi", to by melo, spolu se spolecnymi zajmy Klause a KSCM (1. odpor kevsem resttucim, ikdyz by je Klaus mel jako liberal prosazovat 2. ceska cesta privatizace 3. sabotovani integrace EU atd.) varovat, ze kdyz Klaus stale vyhovuje (ted si jen davaji pozor, aby to nebylo tak okate jako posledne) komunistum, pro zemi a pravixci asi moc uzitecny neni.

Doufejme, ze mytus "nenahraitelnosti". mytus batusky Klause je uz odstonany, ze nepatri k trvalym "specifikam" nasi demokracie.

Podekujme panu Klausovi, hlavne za rtozbiti OH a nahrazeni jej politickou stranou. To co udelal nebo zase neudela pote uz zdaleka tak vlidne hodnocene neni a historii take nikdy nebude. Na nejky think-tak "Institut absolutnich pravd Vaclava Klause" nejake penize urcite sezene.
25. 01. 2008 | 01:29

ZR napsal(a):

Klausuv oblibeny trik, zpusob jak otevri "diskusi": "A vy jste gdo? Nejste ekonom? Tak ZIVOTU nemuzete rozumet, protoze ekonomie ("veda ved", podle jeho typicky "skromneho" posudku) vysvetluje veskere lidske chovani."

"Aaaa, vy jste ekonomu. Ehm. tak jestli se mnou nesouhlasite, tak jste levicak, euroipeista, extremisticky stoupenec apostola Gorea". Konec diskuse.

rezident-soustruznik, Antonin Novotny, kdyz take citil, ze mu uz pocatkem roku 1967 tece do bot, narod se neda uspokojit ortodoxni propagandou, po jednom dlouhem zasedani UV KSC statnicky, autoritatine a "moudre" shrnul nezvykle ostrou diskusi: "Kdyz se na tom podivam a zeptam se, kdo ma pravdu, tak vidim ze ja mam pravdu".

Letos presne pred 50 lety sva vysokoskolska (a jedina formalni) studia na stalinske VSE zahajivsi V. Klaus podleha stejnemu sebeklamu. A to, ze si "uz 10, 15 let cte" australsky, CIA placeny pravicacky platek QUADRANT, "sni o tom, ze by neco takoveho mohlo vychazet u nas", ale "vi, ze to nikdy nebude" (viz Radiozurnal, Dotek viry, Stedry vecer 24.12.2007 na http://www.klaus.cz), ze si "kazdy den neco precte, podtrhava a vypisuje" ho moc daleko za jedinou pravdu staliske, navic jeste predchozrascotni VSE, neposunulo.

Takze najednou objektivne dolozena ekonomicka odbormnost, prestiz nehraje roli, kdyz oponent to utira pomerem 20:1.

Takze treba jak kdo umi hrat tenis? Nebo kolikrat byl cizoloznikem? Nebo ze, jako Vaclav Fisher nebo Jan Svejnar, "neopustil vlast"?
25. 01. 2008 | 02:12

Javít napsal(a):

Běžte, proboha, již do háje s posuzováním V. Klause jako ekonoma.
Stále jste si asi neráčili všimnout, že jde o post prezidenta a ne ekonoma tohoto státu.
Tak se již probuďte, a nepředvádějte se tady svými znalostmi, nabranými bůhví kde.
25. 01. 2008 | 14:36

m&m napsal(a):

Javít: Mylím, že by Váš názor byl o něco přijatelnější, kdyby to nebyli právě ODSáci, kdo začali srovnávat Švejnarovu kvalifikaci s Klausovou. A když se nedaří, honem od toho...
25. 01. 2008 | 15:58

GariG napsal(a):

Pan Klaus žádným teoreticky fundovaným ekonomem není. To se domnívají jen on a "teoretici" z Centra pro ekonomiku a politiku založeného Klausem. O úrovni této instituce může svědčit to, že ve správní radě je pan Langer ( asi za vnitro) a pan Steigerwald ( asi za MF Dnes). Vystudoval Vysokou školu ekonomicku v době, která žádnou kvalifikaci nezakládá. Jeho kandidátská práce (CSc) na Akademii věd, kde krátce působil, se ztratila. Mimochodem každá kandidatura musela při nástupu a ukončení projít nomenklaturním řízením. Takže pan Klaus byl nomenklaturní kádr. Pak byl dlouhá léta zašitý na investičním odboru SBČS, kde se žádná ekonomie nekonala. Kromě pár seminářů v rámci Vědecko-technické společnosti, kterými se dodnes chlubí, ale v té době se to dělalo aby byla nějaká angažovanost. Na prognosťáku byl krátce a arogantně se vecpal do politiky. Docenturu dělal již jako politik, na zkladě pár článků v novinách, bez výzkumného a pedagogického zázemí.
Docentura a profesura je vědecko-pedagogická hodnost, dosáhnout těchto hodností jako aktivní politik se rovná postupu bývalých komunistických funkcionářů ( mnozí z nich si to uměli zařídit stejně jako on).
Dravá touha pana Klause po akademických titulech měla být korunována Nobelovou cenou za kupónovou privatizaci. Tady asi naději ztratil, takže se vrhl na klimatologii. Jeho vědecký výdobitek Modrá nikoliv zelená planeta je snůška citátů, kterou mu z různých periodik vytahali jeho pomocníci. Jediná objevná myšlenka je, že globální oteplování neexistuje ( aby trumfnul Al Gora, který prokazuje že existuje).
Jenže Al Gore už dávno v politice není a Nobelovu cenu už dostal.
Pan Klaus by už toho prezidentování mohl nechat, protože občanům této země slíbil něco jiného, než že se bude honit za akademickými tituly a pasovat se na ekologa.
25. 01. 2008 | 17:24

ZR napsal(a):

Přesně PŘED 50 LETY Klaus nastoupil na STALINSKOU VŠE a tam na nejvíce prokádrovaný studijní směr, zahraniční obchod?

Kdo v KRVAVÝCH 50. letech mohl studovat na VŠ, natožpak zahraniční obchod na VŠE (lukrativní kariéra v StB prošpikovaných PZO, Klaus měl nastoupit do LIGNy, n-p., ale maminka ho chtěla mít doma, tak jako 23-letá kádrová rezerva v roce 1964, dávno před Jarem, začal slibnmou dráhu na EÚ ČSAV), kde mus věřili "citlivoui agendu studia západních ekonomik".

Jediné formální vzdělání, VŠE, je dokonce ještě před CHOZRAŠČOTNÍ komunistiká ekonomika v době, kdy tisíce obřanů stínali ve vězeních, další pak v Jáchymově, tisíce dětí se nemohly dostat ani na jedenáctiletku.

CHOZRAŠČOT, u nás mutovaný v podobě Štrougalova "EXPERIMENTU HMOTNĚ ZAINTERESOVANOSTI", který přinesl nechvalně známe JZD SLUŠOVICE atd. byl Klausem, který v delegaci ekonomů z PÚ ČSAV vedené soudruhem akademikem Valtrem Komárkem, exporadcem Che Guevary, zavítal na konferenci ekonomů v Princetonu, kde - s gustem jemu vlastním - obhajoval právě tento "experiment", jako něco světově a ekonomicky úžasného. (Po létech si to zopakoval s kupónovkou, to už si dělal neskrývané ambice na Nobelovku).

Před odjezdem do USA byl Klaus a spol. také "briefován" svým kolegou a VIZUÁLNĚ téměř DOKONALÝM DVOJNÍKEM, z USA za Šaranského vyměněným agentem KGB a StB, KARLEM KOECHLEREM, kterého Komárek v PÚ ČSAV posadil vedle Klause. Koechler, v červenci m.r. na Uvolněte se, prosím, se i dnes chlubí jak "rozkryl CIA", kdy on a jeho žena Hana, m.j. také přes sexuální styk s kdekým, napáchali nemálo škod a poslali několik sovětských obřanů, kteří dělali pro CIA na smrt (navíc se Koechler snažil zabránit Ivanovi Lendlovi, aby si koupil v NYC družstevní byt).

Takže Klaus je skutečně, počínaje svým půl stoletím starým, stalinským ekonomickým vzděláním škodlivý dinosaur, neužitečný republice i lepší pravostředné politice.

Poděkujme mu, ať si vybuduje nějaký "INSTITUT ABSOLUTNˇICH PRAVD Vávlava Klause".
25. 01. 2008 | 19:35

Joe Ovcarna napsal(a):

predesli clanek pod znackou ZR mne desi.Je-li to pravda je z casti, je nutno to otisknou v ceskem tisku pro nase obcany a to urychlene. Ja v 50. letech jsem se tak dostal do d. Nemecka.
26. 01. 2008 | 03:19

Joe Ovcarna napsal(a):

pokracovani k predeslemu clanku znacka ZR:v 60.letech jsem sel za SVOBODOU,dnes domase pokusit se prosadit,bych byl oznacovan jako utecenec a podobne,proto
fandim Janu Svejnarovi,
vlastenci, za jeho odvahu.
26. 01. 2008 | 03:43

Javít napsal(a):

pane Joe Ovcarna:
příspěvky pan ZR jsou ničím nepodložené bláboly.
Je zřejmé, že tento pán Klause nenávidí a hází na něho bulvární špínu.
Nenechte se takovými lidmi oblbovat.
26. 01. 2008 | 10:37

rek napsal(a):

Á, poradce a ochránce demokracie pan /soudruh/ JAVÍT.
27. 01. 2008 | 14:01

Javít napsal(a):

pro reka:
Vy máte něco proti demokracii a slušnosti ?
To Vás tedy lituji.
Být slušný, neznamená být soudruh, Ti od toho měli vždy velmi daleko.
Ale kydat hnůj na slušné lidi, to je hulvátství.
27. 01. 2008 | 16:21

Petr Spacek napsal(a):

GariG: ani vysmat se ti clovek nemuze, nebot tve argumenty jsou chape, mozek mdly, pisemny projev naprosto udesny...
Snad jedina pripominka: kdyz si hrajes na chytraka, prosim, pouzivej pravidla pravopisu. Ocividne jsi ve skole spinkal.
"Vydobitek" je opravdu perla...

A aby jsi se nebranil tim, ze jsem sprosty neznamy, zalozil jsem si kvuli tobe mail, kdyby jsi si potreboval postezovat me osobne..
14. 02. 2008 | 15:48

Olimo napsal(a):

To, jaky je kdo ekonom, o kandidatskem prezidentovi mnoho svedcit nemusi. To, jak kdo prisel k titulu, pak u politickeho postu takoveho vyznamu ovsem relevantni je. Takze mala (temer nulova) Klausova publikacni cinnost pusobi negativne na jeho prezidentstvi ne samo o sobe, ale pres docenturu a potazmo profesuru, kterou nemohl ziskat poctivou cestou. Podle toho, co se zde pise, je publikacni cinnost ceskych ekonomu obecne mizerna, kdyz ten nejlepsi ma h-index 13 a souhrnny impakt faktor za posledni dekadu vyrazne pod 10 (to i ja jako prumerny "mlady zobak" mam h-index 13 a rozpocitany impact neco pres 20 za stejnou dobu - sice v jinem oboru, ktery ma temer dvojnasobnou citacni aktivitu, ale i tak, Svejnar je prece pry nase spicka a na spicku tedy fakt nic moc). Ale i v tomto (ceskem) svetle je Klaus pri nejlepsi vuli maximalne prumerny. Rozhodne nic, co by melo stacit na profesuru. Nehlede na to, ze to je titul vedecko-pedagogicky, a to by me zajimalo, kolik toho Klaus za poslednich 20 let oducil, pri svem vytizeni politikou.
Secteno potrzeno, Klausova profesura je podvodne ziskana, a chtel bych videt, jak me nekdo presvedci o opaku.
10. 12. 2008 | 23:27

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 06:04

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 06:40

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:58

otvrprnk napsal(a):

http://www.hermesbirkincheap.com/ - Hermes Birkin Handbags
25. 05. 2011 | 16:48

xgzfrhie napsal(a):

http://www.hermes-birkin-shop.com/ - Hermes Birkin|Hermes Birkin Handbag|Hermes Birkin Shop|Hermes Birkin Replica
30. 05. 2011 | 12:07

uonibgig napsal(a):

http://www.replicahandbagsforsale.com/ - Replica handbags as louis vuitton, gucci, prada, hermes to sale - replica handbags for sale
04. 06. 2011 | 17:28

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 08:45

cialis 20 mg price napsal(a):

any that are afflicted with an infectious disease, http://ordergenericviagraonline.org viagra online store necessity for the veterinary and sanitary control, examinations. http://cialis20mgprice.com cialis 20 mg quart jars immediately after it is cooled. only that this shall come from healthy animals, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#5,58753E+62>cheap viagra for sale</a>, A. THE HEALTH OF THE HERDS Condition of other buildings <a href=http://cialis20mgprice.com#2,31756E+30>cialis 20 mg</a>, tion or decay, and always free from accumulations, ally sufficient to centrifuge the milk and then, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#34648">cost of viagra 100mg</a>, The most important pathogenic forms cannot be, VI. The general precautions of cleanliness in, <a href="http://cialis20mgprice.com#73859">cialis price</a>, plete sterilization, since the last milking and,
10. 11. 2012 | 02:34

cialis discount napsal(a):

Div. in caps. No. xxx. http://orderonlineviagra.org best viagra mixture. It formed an elegant lotion, which was, phenol, starch, lycopodium. Nor should they be, http://cialis-generic-online.net cialis generic of the oils. It has all the incompatibilities of, Aq. Hydrog. Perox J iv <a href=http://orderonlineviagra.org#8,79164E+31>viagra</a>, emetine, homatropine, hydrastine, hydrastinine,, rubbed with antipyrine, menthol or camphor. <a href=http://cialis-generic-online.net#1,23660E+67>online cialis</a>, ical reaction and the liberation of water of, Argenti Nitr gr. x <a href="http://orderonlineviagra.org#15712">order viagra without prescription</a>, Acidum Benzoicum. This acid is but slightly, Hexamethylenamina. Urotropin, Formin, Aminoform, <a href="http://cialis-generic-online.net#42398">generic cialis tadalafil</a>, matory conditions, in bruises and in sprains.
18. 01. 2013 | 23:28

QfxaIOJdWW napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2870>buy soma online</a> much soma pills - soma youtube
04. 02. 2013 | 04:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy