Trauma z jedné přihlášky snad končí

07. 05. 2008 | 11:34
Přečteno 7061 krát
když jsem v dnešní ranních zprávách zaslechl, že poslanecká sněmovna bude hlasovat o tom, že si žáci budou moci podat místo jediné přihlášky na školu přihlášky tři, prolétla mi hlavou celá řada věcí.

Napadlo mě, o jakých nesmyslných detailech života se v našem Parlamentu vlastně rozhoduje. To je jako v dobách centrální plánovací komise socialistického Československa.

Hlavou mi prolétla historie celé záležitosti jedné přihlášky posledních let, kdy nesmyslnost jedné přihlášky v novém školském zákoně ministryně Petry Buzkové z roku 2004 konečně vzbudil veřejný zájem (a nevoli). Hlavně díky tomu jsem se začal o dané téma odborně zajímat a s překvapením zjistil, o jak důležité téma jde a jak hodně se jím ve světě odborníci zabývají (na rozdíl od ČR). Díky tomu teď dokončuji i čistě akademický, technicky náročný článek k danému tématu, kde provádím simulace strategického chování uchazečů, které potvrzují většinu kritických výhrad k systému jedné přihlášky.

Vzpomněl jsem si i na řadu článků, které jsem já a řada dalších lidí k tématu napsali. Některé z nich najdete na mé stránce u lednového data roku 2005 a
v mém prosincovém blogu.

A teď koukám, že nepíší sám. Více o tomto tématu najdete i na blogu Václava Klause jr.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan napsal(a):

Nevím, zdali jde našemu vzdělávacímu systému o absolvování, nebo o vzdělání. O jednom jsem přesvědčen, že náš vzdělávací systém špatný nebyl. Začali ho ničit brusiči minulého režimu a vyprodukovali brusiče další. Jedno vím určitě - celková úroveˇvzdělanosti půjde dolů. Zajisté, že je to pravda, zdokonalovat mohou jen dokonalejší. Možná se tomu tak chce, myšlenky jsou za každého režimu svobodné. Myslet o problémech a umět je řešit je výdobytek vzdělání. Možná by mohli překážet lidé vzdělaní.
07. 05. 2008 | 12:17

Stan napsal(a):

autor: Podle mého bytostného přesvědčení je systém tří přihlášek nesmyslný. Střední školy se budou předhánět v podrazech, aby si zajistily žáky (tak, jak to už teď dělají vysoké školy), aby pak 1. září zjistili, že sice přijaly plnou třídu, ale nastoupilo jim jenom deset žáků, protože zbytek je jinde. Nevím, jak pak budete rodičům těchto žáků vysvětlovat, že měli svobodnou volbu, a že to jinak nešlo. Byl to nátlak soukromých škol, aby si zajistily žáky a výsledkem bude totální chaos. Na to, jak to skončí, nejsou potřebné žádné složité modely, na to stačí několik prostých logických úvah.
To, že se Vaše dcera nedostala na vysněnou školu, neznamená, že se nedostane jinam. V našem kraji je pouze několik málo škol, které naplnily třídy v prvním kole. Škol je hodně, žáků málo, nový systém příjimacích zkoušek zasadí další drtivý úder našemu již tak těžce zkoušenému školství.
07. 05. 2008 | 12:59

Ládik napsal(a):

Sněmovna hlasuje neúčelně o více záležitostech, a dopředu to všichni ví. Např. o nedůvěře vládě - měl by platit zákon, že pokud navrhovatel 3x po sobě nebude mít úspěch, poletí ze sněmovny a nahradí ho oponent. Takhle si můžou hlasovat furt pryč a brát za to prachy - o to jim jde.
07. 05. 2008 | 13:33

Míval napsal(a):

Mám skoro dojem, že počet přihlášek není podstatný. Usilovným pochodem jsme se propracovali k systému, kde žák je pro školu komodita podstatná (za jeho jsoucno se školám platí), zatímco učitel je komodita téměř nežádoucí (finanční prostředky na školství hrabivě spotřebovává). Třináctiletého grázlíka, který terorizuje celou třídu i s učiteli, se ředitel zbavit nemůže, protože vlastně nechce - ztratil by dušičku. Učitele se zbaví celkem snadno a někdy i s chutí - vždyť ušetří. Pokud se nepodaří takto fungující ruku trhu ze školství vystrnadit, nelze ani začít uvažovat o autoritě učitele. Bez autority učitele nelze mluvit o kvalitním vzdělání. A při nekvalitním vzdělání je jedno, kolik přihlášek si můžete podat. V nyní už evropské konkurenci těžko obstojíte.
07. 05. 2008 | 14:14

vlk napsal(a):

Víte pane Muenchu, příklad vaší dcery prostě ukazuje jednoduchou nesmyslnost toho, co odhlasovali dnes poslanci, jakkoliv psát něco ve vlastní věci veřejně . mi připadá poměrně málo vkusné.

Prostě - ona dostala rovnou a férovou šanci, jako všichni ostatní a propadla. Byť fous. Život dává šance, ale neuděluje stříbrné medaile za druhá místa. Zná jen vítěze. Vy to víte. A ti, co vstupují do života se to stejně, dřív nebo později, dozví.

Jste ekonom a píšete na ekonomická temata. Jistě dokážete odhadnout, koli ten špás pana Bartoše a spol. bude v konečné fázi stát. K tomu si laskavě připočtěte přetížené kantory. Opakovaně narušenou výuku kvůli přijímačkám. A výsledek by byl následující. Ani se třemi přihláškami by s e vaše dceranedostala tam,kam chtěla. Nepřeji jí to.Nepřeji to anivám. Už proto, že vás rád čtu.
Ale já mám jinou osbní zkušenost. Patřím ke generaci, která to měla ještě horší. Nejdřív musela projít interním sítem na základce, jestli vůbec budemezi těmi, co jim další s tudiumbude doporučeno. Pokud ano, sítem politickým. Pokud ano, podání JEDNÉ přihlášky na JEDNU střední školu. A ve stejný dne podání DRUHÉ přihlášky. Ale tentokrát do UČEBNÍHO oboru. a nebylo odvolání.
Prostě - bylo tohop nebo trop. Jako v životě. A den,kdyjsem skládal přijímačky na střední školu, pokládám za jeden z nejtěžších ve svém životě. A nechtěl bych ho opakovat. Ale je fakt, že jsem tehdy, v ten den ledacos o životě pochopil. V plné nahotě. A zařídil se podle toho.
Myslíte, že to bylo špatně? A že dnes je dobře - při nadnabídce studijních míst pro absolventy základek, že budou k přijímačkám přistupovat v podstatě jako k nedělnímu nápuku v hypermíku? a že je dobře, když jim školu života zas o čtyři roky odložíme? Já ne.
Bartošovi a spo. se provedl dokonalý, rozhazovačný populismus.
07. 05. 2008 | 21:10

Charlie napsal(a):

pane Münichu
důvod zavedení jedné přihlášky v prvním kole byl zřejmý.

Příklad: nadaný žák složil úspěšně přijímací zkoušky na více škol. Bylo by logické a slušné, že si jednu z nich vybere a ostatní školám napíše, že do školy nenastoupí.

Čeští rodičové, vyhlášení svojí slidností a přádkumilovností, neuvědomili školy o tom, že potomek na školu nenastoupí a tím se způsobilo, že jeden a tentýž žák blokoval místo na několika školách současně. Na ostatní zájemce se pak jakoby nedostávalo a do září nebylo nikomu jasné , kolik je vlastně volných míst.

Nehledě na to, že ředitelé musejí podle počtu žáků také stihnout udělat úvazky vyučujícím a mít jasno kolik je potřeba učeben ..atd.

Selským nápadem našich geniálních poslanců se naštěstí tento neduh odstranil. A to tzv. přihlašovacím lístkem, který dostane žák jen jeden a musí jej poslat vybrané škole do pěti dnů. Že to ale trvalo, co?
08. 05. 2008 | 00:31

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:17

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:14

tiffany jewelry on sale napsal(a):

GOOD
19. 10. 2009 | 07:38

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>
26. 10. 2009 | 05:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy