Lístky na jídlo (promiňte stravenky) asi končí

05. 04. 2007 | 08:55
Přečteno 20386 krát
MF DNES píše, že "Stravenky na jídlo jsou proto dnes velký byznys, kterým se v Česku živí hlavně čtyři velké firmy. Atraktivita stravenek spočívá hlavně v tom, že si firma může do nákladů započítat 55 procent ceny poukázky. To už by do budoucna nemělo být možné, stejně tak jako odpočítání nákladů na závodní stravování. Zaměstnanci ale i nadále nebudou muset platit daň z příspěvků na jídlo..... Stravenkové firmy jsou zaskočeny a dopadů se obávají. "Značná část zaměstnanců by se v budoucnu musela bez tohoto příspěvku obejít, což by se pochopitelně nezdravě promítlo do jejich stravovacích návyků," prý varuje ředitel jedné z nich."

Pokud daňové zvýhodnění stravenek skutečně nakonec zmizí, zbavíme se alespoň jedné fata morgany, tedy iluze, že nám stát (zde skrze zaměstnavatele) něco užitečného dává zadarmo. Naše blaho jako strávníků stravenky nijak nezvyšují, ačkoliv si to řada lidí myslí. Stravenky, které jakoby zázrakem poskytují levnější jídlo totiž zaplatíme buď odvody z mezd do speciálního tzv. fondu FKSP nebo prostě formou jiné daně. O co totiž stát přijde na úlevách za stravenky, musí vybrat jinde. Bohužel ani zde princip perpetum mobile nefunguje.

Blaho však stravenky přinášejí čtyřem firmám, které si z jejich koloběhu udělaly dobrý obchod. Škoda však všech šikovných rukou a chytrých hlav zaměstnaných v těchto firmách, které by místo vytváření iluzorního blaha mohly dělat něco mnohem užitečnějšího. A to nepočítám zbytečnou práci navíc všech účetních, pokladních, pošťáků atd. ve všech firmách, které stravenky svým zaměstnancům poskytují a obchodech kde stravenky berou, protože stravenky kolují jinak než normální peníze.

Aby nedošlo k omylu. Zaměstnavatel by byl hloupý kdyby stravenky svým zaměstnanců nenabízel. Připravil by totiž své zaměstnance o vrácení daně, kterou museli zaplatit jinde.

Pro lidi jsou stravenky skoro jako peníze, akorát se nedají tak snadno směnit za to, co zrovna potřebují, nedají se uložit do banky ani schovat na příští rok. Ale bůček nebo uzenou klobásu pro jejich dobré zdraví si za ně koupí určitě. A ti, co mají rádi vodku a cigarety také nepřijdou zkrátka. Prostě si to koupí za to, co ušetří na jídle díky stravenkám. Nic na tom nezmění ani názor ředitele stravenkové firmy, vyjadřující vážné obavy o stravovací návyky a zdravou stravu českých zaměstnanců. Kdyby měl pravdu, bylo by zřejmě nejlepší přesunout veškeré naše stravovací záležitosti do rukou těchto firem nebo státu. Možná by bylo úplně nejlepší, kdyby nám tyto firmy přímo říkaly co si smíme a nesmíme koupit k jídlu a kdy si to můžeme sníst.

Protože bez jídla nemůže existovat nikdo, prodělají na tomto systému ti, kterým stravenky firma nenabídne. Tipuji že opět ostrouhají ti chudší, jak to zpravidla u takových rádoby sociálních programů bývá. Má se to jako se státním příspěvkem na stavebního spoření. Na něm také vydělají spíše bohatší, kteří si stavební spoření mohou dovolit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Adelka napsal(a):

no nevim jak vy, ale me moc netesi ze nemalou cast vyplaty dostanu v modrych dolarkach...sice je fajn zajit si na obed, ale nove boty si za ne nekoupim....at nam radsi davaji penize, vsak uz se sami rozhodneme co s nimi, nebo ne?
05. 04. 2007 | 09:40

KROKODÝL napsal(a):

Myslím si,že autor nepostihl základní lumpárnu,zvanou stravenky.Za prvé se tím tyto "stravenkové"firmy královsky štědře pakují a považte,jedná se zejména o Francouze,že ano?Druhou věcí je,že zisk vyvezou z naší republiky a přitom nedali do ani kačku přidané hodnoty do eráru.Třetí věcí je,že tyto firmy NUTÍ A OKRÁDAJÍ OBCHODNÍKY A RESTAURATÉRY O ZISK.Standartní poplatek je totiž 5% z ceny nákupu,který strhnou těmto obchodníkům či restauratérům.Proto jsem pro-zrušit dotace ve formě stravenek.Proplácet finanční náhrady za tzv.cesťáky a dost.
05. 04. 2007 | 12:27

Radek napsal(a):

Cim driv se straneky a jejich varianty jako je holiday pass apod zrusi, tim lip.
05. 04. 2007 | 12:37

Radek napsal(a):

Ja jsem doted nepochopil, proc stravenky vubec existuji. Pokud by se totiz zvysila odecitatelna castka na poplatnika o to, co si lze odpocitat na vydane stravenky budou na tom prijemci vyhod ( = stravnici) stejne, ale vsechny okolo to bude stat mene starosti a nakladu. Je to asi pouze demagogie a lobbing ( pripadne uplaceni ) tech, kdo podobne systemy stravenek provozuji. Jedna se o umele vytvoreny paralelni system obehu "hotovosti" vedle skutecnych penez a platebnich karet. Zrusit !!!
05. 04. 2007 | 12:53

Zuzka napsal(a):

Zřejmě jste v předcházejících příspěvcích nepochopili, že když si firmy nebudou moci dávat 55 % za stravenky do daňově uznatelných nákladů, nebudou mít nadále žádný důvod, aby vám na jídlo přispívali...Takže další ožebračení zaměstnance.
05. 04. 2007 | 13:07

Koťa napsal(a):

Není mi jasné, proč by měl zaměstnavatel přispívat na jídlo a sledovat, kdo ten den byl v práci, kdo byl na služební cestě jiné vymoženosti spojené se stravenkami. Velké podniky mají své stravovny a ostatní firmy to vyřeší po svém bez příspěvku na firmy zabývající se distribucí stravenek.
05. 04. 2007 | 13:31

Pazu napsal(a):

Ad: Zuzka - zřejmě jsi nepochopila, že když ti stát sleví přímo na dani místo aby buzeroval všechny pomocí stravenek, tak ti zbyde větší čistá mzda a v hospodě ti dají o 5% větší papání.
05. 04. 2007 | 13:33

EDA napsal(a):

když si to podnik neupiše z dańi tak mi prostě zadny přispevek na stravu neda a mzda se mi timto krati to snad neni v zajmu nas obyčejnych lidi
05. 04. 2007 | 14:44

Fojta napsal(a):

Stravenky vznikly lobbyingem tzv cateringových firem a zřejmě i uplacením úředníků, kteří o jejich zavedení rozhodli, protože se jedná o čirý ekonomický nesmysl.
Jinak pro zajímavost některé z těch firem provozují také tzv. závodní stravování - jídlo je předražené a obvykle nevalné kvality. K zákazníkům se chovají jako Francouzi vlastněné vodárny. Když u nás totiž nejbližší této stravovně (nevaří, jídlo se dováží) značně klesl počet zákazníků díky tomu, že kolem vyrostla konkurence, tak se zdražilo s nížily se porce. prvně v životě jsme pak zažil, že ně při nakládání na talíř počítali brambory.
Zrušit.
05. 04. 2007 | 14:55

Elija napsal(a):

stravenky jsou zaměstnavateli využívány hlavně proto, že jsou jednou z mála forem peněžního odměňování zaměstnanců, které se neprojeví v hrubé mzdě a tudíž i ve vyměřovacím základu pro sociálku, zdravotku a daně (zde by asi nepomohla ani zvláštní sleva na dani v dnešním pojetí) a zároveň ho mohou zahrnout do nákladů. Hlavní dojení občanů tohoto státu neprobíhá přes přímou daň, ale přes tzv. pojištění (z hrubé mzdy činní 47,5%), následované daní z PH, takže jestli někdo ždímá tak stát a u mzdy nad 20000 je to skoro polovina hodnoty jím vytvořené :(
05. 04. 2007 | 15:00

Lippold napsal(a):

Bylo by dobré, kdyby si pan Muenich prostudoval platné předpisy, které ukládají zaměstnavateli zajistit svým zaměstnancům stravování, buď ve vlastní závodní jídelně, u malých firem pak variantně ve smluvně zajištěné závodní jídelně a kde ani to není možné formou stravenek. Tuto skutečnost "reformátoři" nejspíše vůbec neznají. Samozřejmě, není problém změnit předpisy - otázkou je, co na to kupř. tripartita? Některé z akademických úvah autorových bych hodnotil konstatováním, že autorovi chybí manažerská praxe
05. 04. 2007 | 15:12

RE napsal(a):

Souhlasím se vším, co je v článku uvedeno. Jsem podnikatel a zaměstnávám pár lidí. Snažím se je platit co nejlépe a na "výhody" typu stravenek kašlu. Té práce, co je s tím, a zaměstnanci si za stravenky nakonec koupí v lepším případě domů máslo a mražené kuře, v horším cigarety a pivo. Na oběd ať si zajdou za své peníze, co jim platím! Stravenky a vše okolo nich ZRUŠIT !!!
05. 04. 2007 | 15:30

Koláček napsal(a):

Je to charakteristický rys novodobého podnikání a speciální forma outsourcingu. Proč by platila firma uklízečce 7.000,- měsíčně, když za (možná) stejnou práci může zaplatit specializované firmě Cleaning & Cleaning Kč 14.000,-. A přitom se může napakovat spřátelený podnikatel, majitel uvedené firmy.
05. 04. 2007 | 15:44

VH napsal(a):

Pohled zamestnence:
za 20 stravenek po 80 Kc zaplatim 800 Kc a utratim za jidlo 1600 Kc. Zisk je tedy 800 Kc. Po zruseni stravenek vydelam za mesic o 800 Kc mene, pokud se nezmensi moje danova zatez. Ta se vsak tezko zmensi o 800 Kc a proto budu v minusu.
05. 04. 2007 | 16:06

Luděk napsal(a):

Je to zase zlodejna jinak se to neda rict. Kvuli tomu ze vlada neumi hospodarit tak ja budu zrat suchy rohliky...
05. 04. 2007 | 16:18

Elija napsal(a):

nemam to před sebou, ale formulace zákona mluví co tušim o umožnění stravování ne o povinnosti nějakých závodních jídelen a o povinnosti stravenek také ne, zaměstnanec by měl prostě mít možnost se o své půlhodinové přestávce někde normálně najíst a pokud mu na stravu bude přispívat je v jeho rozhodnutí samozřejmě ovlivněném kolektivní smlouvou, pokud existuje. Jinak názor o outsoursingu je vcelku zkreslený, proč bych jako majitel měl platit za něco víc svému známému jenom proto, že je to můj známý, jestli autor nepracuje v nějaké rozpočtové organizaci, tam bych to pochopil v rámci jejího socfungování. jinak pokud ukllízečce dám 7000 takmě stojí 9500 a spoustu celoročních administrativních opruzů
05. 04. 2007 | 16:22

chytráček napsal(a):

Regulace regulace regulace !

Povolíme stravenky, zakážeme stravenky, budeme je regulovat? Buďte trochu liberálové a nechte to trhu, nebo mu nevěříte? Navíc podle mých poznatků drtivá většina stravenek proteče přes státní a veřejnou správu - neměli bychom se zaměřit spíše na to?
05. 04. 2007 | 16:32

EDA napsal(a):

Mě by źajimalo jesti jsou proti ti lide co ty stravenky dostavaji nebo lide co je nemaji proto do toho rypou .Lepsi vrabec na strese...........
05. 04. 2007 | 17:07

kokesh napsal(a):

Stravenky dostávám(resp.kupuji za 20% nominální hodnoty)od svého zaměstnavatele a jsem za to rád. Beru
10tis. + 1.000,- ve stravenkách. Bodne to ..věřte mi!
05. 04. 2007 | 18:05

EDA napsal(a):

Věřim a souhlasim protoze jak by se to libilo nekterym jedincum za chvili by nas poslali past se na louku.Ale co v zimě, ja vim jeste mame seno
05. 04. 2007 | 19:00

Zuzka napsal(a):

ad Pazu: který zřejmě nepochopil, že stravenky nejsou součástí hrubé mzdy a nejsou tudíž zaměstnancům daněny.Že mi současné reforma nějak uleví, když se jídlo, knihy, jízdné, teplo ats, atd., zdraží si může myslet pouze fanatický volič ODS, který nechce otevřít oči...
06. 04. 2007 | 09:17

B. napsal(a):

Zažil jsem tzexové bony. Toto je podobná blbárna, svědčící o nedokončeném přerodu k demokracii a svobodě.
06. 04. 2007 | 20:16

vera napsal(a):

Jsem zvědavá, jak zrušení stravenek bude kompenzovat stát svým úředníkům. Pokud vím, tak je používají také. Ale jak jsem si už zvykla, státní úředník má vždycky nějakou výjimku z pravidla (tudíž jim stravenky zůstanou). Je to totéž, jako se stravným na služebních cestách. Státní zaměstnanec dostane stravné za celý den od 138 do 164 Kč (většinou tu vyšší částku), ale v podnikatelské sféře má zaměstnanec právo jen na tu minimální částku. Tak praví zákoník práce.
16. 04. 2007 | 14:37

r.m. napsal(a):

V tomhle s vámi 100% souhlasím. Prodával jsem stravenkové programy podnikatelům, třeba majitelům bezpečnostních firem, menším a středním firmám v regionech. Šlo to naodbyt, protože ti rychlokvašení buržoustci měli tendence platit lidi hlavně poukázkami,peníze dávat moc nechtěli.
Podívejte, nemá si cenu nalhávat, že zejmna v regionech nemají na slušnější život peníze, poku nekombinují státní dávky s šedočernou ekonomikou. ODS to moc dobře ví a na rozdíl od socialistů ( kteří to vědí také) jim tuhle síť vezme.
Tohle je krok správným směrem, vítám ho. Mluvil jsem po telefonu s několika stovkami "podnikateků". Vyčůranost 100% Právní povědomí 0,0prd.
16. 04. 2007 | 16:10

r.m. napsal(a):

Jojo, na to jsem zapoměl...vybrané firmy se lísají státní správě, to je rejže. Přesně tak a tento byznys ba se dal označit barvou jakou ? :-)
16. 04. 2007 | 16:13

Jirka napsal(a):

Namítá se že se stravenkami "živí" 4 firmy. A co taková Visa či Masterkart kteří za to, že zajistí přeúčtování mezi obchodem a bankovním domem si od obchodníka vezmou, myslím 4% z mého nákupu. To je teprv rejžo. Jenže to nejsou české firmy tak to je v pořádku.
20. 04. 2007 | 12:10

AKUBES napsal(a):

Pletou se tu dohromady jablka a hrušky bez rozlišení.
1)Stravenky jako systém jsou absolutní nesmysl a nemohl je prosazovat člověk při smyslech nebo případně bez úplatku.
2)Příspěvek zaměstnavatele nezdaněnou částkou na stravu je něco jiného a nevidím důvod,pro by měl být zrušen spolu se stravenkami.
Stravenky NIC nepřináší (naopak 5% hodnoty ruší), ale nezdaněný příspěvek na stravu ANO. Nemíchejte proto prosím tyto dvě věci do jednoho pytle.
20. 04. 2007 | 12:44

Petr1 napsal(a):

Stravenky zrušit. Tuhle jsem potkal známého, a že jde na oběd. Takže- je několik roků v důchodu, pracoval jako státní ůředník a dodnes fasuje stravenky. Z mých daní chodí na oběd. Zrušit!
20. 04. 2007 | 15:07

Milan napsal(a):

Milan
Všechno je docela dobré. Ale v kterých obchodech ty stravenky utratit. Kde je ještě berou ?
okr. RK, PU a HK
20. 04. 2007 | 15:22

Ervín napsal(a):

Už aby to bylo!!! Není jediný rozumný důvod pro další přetrvávání poukázkového systému.Přispěje to k transparentnosti. Není to nic jiného než odborářské "výdobytky". Nejvíc si asi budou stěžovat oprstýnkované státní a jiné zaměstnankyně, které trpí zkreslenou představou o jejich nepostradatelnosti a nedoceněnosti. Do této kategorie patří i další příplatky (25% !!!) pro některé státní zaměstnance jako "držhubné". V tomto státě je opravdový nesmysl, protože se "vykecá" úplně všechno i to super tajné!!!!
20. 04. 2007 | 15:23

Petr napsal(a):

Náklady na stravenky u podnikatele:

- cca 5% hodnoty dolů (cena poskytovatele stravenek)
- náklady na počítání stravenek - třídění, počítání (není to tak jednoduché jako s penězi, poněvadž stravenky se v počítačce peněz zasekávají a zanechávají zde chomáče papíru) CO JE VŠAK JEŠTĚ HORŠÍ - Existuje 4 druhy stravenek a nekonečně mnoho hodnot stravenek (30,35,40,45,50,55,60,61,65,70,75,80,85,90,95,99,100,...) a to je neuvěřitelná časová ztráta při třídění a počítání stravenek
- náklady na dopravu k firmě vydávající stravenky
- buzerace ze strany firmy vydávající stravenky - představte si, že odevzdáváte 1000 stravenek a každou musíte orazítkovat (znehodnotit), atd..
20. 04. 2007 | 16:20

Standa napsal(a):

Nevím proč rušit stravenky, vždyť na tom nakonec prodělá zase jen normální zaměstnanec ať je státní úředník nebo zaměstnanec u podnikatele. Dostávám 80Kč stravenky a platim za ne 16 kaček, jinde dokonce neplati zaměstnanec nic. Stát si to stejně sebere na nás v jinejch položkách jak píše autor článku tak proč je rušit? protože je někdo má a někdo ne? Stravenky beru jako bonus k nizkymu platu a vyhovuje mi to. Nevidim duvod proc je rušit. A znehodnocování? koukali jste co dělá pokladní se stravenkou když s ní platite? jen ji podepíše nebo bouchne razítko a je hotovo. Jaký počítání v počítačce na peníze? stravenky maj na sobě čísla, ale to aspoň trochu normální člověk ví. Dokážouo se spočítat i tak. A co se druhů týče, když už někde stravenky berouo, tak všechny druhy, ne jen jeden.
20. 04. 2007 | 16:48

jirka napsal(a):

nic nebrání tomu, aby zaměstnavatel náklady na stravenky přesunul do mezd zaměstnanců, bohužel stát si vezme pojistné na zdravotní a sociální pojištění a daň ze mzdy, pokud klesne zdanění zisku organizacím, lze považovat uvedený návrh za vhodný, protože se snižuje pracnost a zpřehledňuje daňový systém
20. 04. 2007 | 23:12

jirka napsal(a):

ještě návrh. Pokud zaměstnavatel náklad na stravenky přesune do mezd a stát přidá (vrátí) 600 Kč měsíčně slevu na dani. Pak se pro zaměstnance téměř nic nezmění.
20. 04. 2007 | 23:22

Jarouš napsal(a):

Nejen daně, příspěvky zaměstnavatele, ale velký problém je také kde za stravenky nakoupit. Když není v blízkosti zaměstnání rychlojídelna, (v restauraci včetně cesty se za 30 minut nenajíte), musíte do obchodu. Spousta prodejen stravenky přestává brát, ty co je milostivě přijmou, na ně standartdně nevrací a ještě můžete "udat" maximálně 5 kusů. A to ještě pouze v pracovní dny, protože v sobotu a neděli se přece do práce nechodí. Při fasování stravenek nám vždycky dilema "kam s ním".
21. 04. 2007 | 08:20

majka napsal(a):

Samo ,že stravenky ano! Je to jak s tím "pohřebným,kdysi v okr.Chomutov se pobíralo 2.000,kč:Spoustu let je to zrušené,neřelka bych,že se nám lépe dýchá.
21. 04. 2007 | 10:34

kerol napsal(a):

nám zaměstnavatel účtuje 70% stravenky a tak jsme je přestali brát,tak si je na nás bere na sebe a to za 50% ceny,tak se to dělá.Vy hovno on vše chudák.
21. 04. 2007 | 10:58

Pavel napsal(a):

Je zajímavé, že stravenky v eurech a stejných stravenkový firem vesele přijímají např. ve Vídni.Takže to asi nebude tak, jak tvrdí Kalouskovy pochopové,že to je výdobytek někoho či něčeho.
21. 04. 2007 | 12:02

Socialista napsal(a):

A co dohlížení na řádné návyky v oblékání? Jak to, že stát už dávno nedohlíží na to, zda se zodpovědně oblékáme?
Stát by měl ke stravenkám ještě zavést poukázky na ošatné. Jedině tak totiž bude zabezpečeno, že se zaměstnanci budou řádně a zodpovědně oblékat! Každému socialistovi je přece jasné, že bez poukázek na ošatné zaměstnanci nebudou mít řádné oblékací návyky a když v zimě neumrznou v krátkém tričku, tak v létě se jistě uvaří v zimním kabátě! :-))
21. 04. 2007 | 13:04

Ferda Mravenec napsal(a):

Tuto stravenkovou lumpárnu zavedl komunista, aby oblboval lidi v tom jejich ovčím myšlení, že jim dává něco zadarmo. Blbost. Vždycky všechno zaplatí spotřebitel. Nikoliv stát. Kde by ten vzal na to peníze. Od přírody nikdy žádné peníze ani majetek neměl. Vyraboval formou daní naše platy a mzdy. Už aťse ten stravenkový paskvil zruší.
21. 04. 2007 | 14:37

newfortuna@centrum.cz napsal(a):

Zaměstnám lidi, Dávám stravenky za 80 Kč, je to výhodné. zaměstnanci je mají za 1/2 ceny a já si to dávám do nákladů. ALE:POKUD VLÁDA PONECHÁ DAŇOVÝ ODPOČET PRO ZAMĚSTNAVATELE STEJNÝ, JAKO JE U STRAVENEK, RÁD TO DÁM LIDEM DO MZDY ! NEBUDOU MUSET VYHLEDÁVAT, KDE STRAVENKY UPLATNIT, HOSPODY UŠETŘÍ 5%, KTERÉ JIM STAVENKOVÉ FIRMY BEROU (MOHLY BY SLEVNIT...) A UŠETŘÍ SE SPOUSTU ADMINISTRATIVNÍ ZBYTEČNÉ PRÁCE, V KTERÉ EU VYNIKÁ. MUSÍM PŘZNAT, ŽE I ZA BOLŠEVIKA BYLO ADMINISTATIVY MÉNĚ. A daně? Hrůza ! Platu 20 tis. čistého odpovídá hrubá mzda 27.000 Kč ale zaměstnavatele to stojí včetně sociálních a zdravotních odvodů 36.450 Kč !!! Zaněstnanec teda dostane 20tis a jde kupovat. Platí dále DPH, spotřební daně, poplatky, kolky, správní polpatky a kde co dalšího. Moc toho z vydělané koruny v česku nezůstává... "A ševče zaplatil už jsi daně na příští rok" ??? Je to třeba všechno zjednodušit, zrovnoprávnit daně, reformovat státní správu, šetřit a začít hospodařit jako v rodině.
21. 04. 2007 | 14:54

jeden z mnoha napsal(a):

Dáváme v naší firmě stravenky hlavně proto, že pokud lidi mají stravenky, tak si spíš na ten oběd dojdou než když je nebudou mít i když jim ty peníze dme do výplaty. Samozřejmě, že je všichni nepoužiji na oběd, ale přeci je to o dost pravděpodobnější, než když dostanou do ruky běžné peníze. To, že se lidé (alespoň někdy a někteří) občas relativně dobře nají stojí za to, že na tom někdo vydělává 4% a je s tím další administrativa. Nebudou-li stravenky, pak asi naši lidi nebudou dostávat nic, protože dám-li jim z mého hlediska stejnou hodnotu, tak to pro ně nebude stačit na oběd a kdybych jim dal z jejich pohledu stejnou částku v penězích, tak na ten oběd stejně nepůjdou. A hospody na tom budou velmi tratit, protože jim polední obrat klena cca na 20% současného. A přestávku na oběd máme jednu hodinu.
21. 04. 2007 | 15:14

Jj napsal(a):

"jeden z mnoha" ...zaměstnanců stravenkových firem, že?! ;-))
21. 04. 2007 | 15:20

newfortuna@centrum.cz napsal(a):

Pane "jeden z mnoha" ! Měli bychom se postarat také o to, aby lidé snídali a věčeřeli, případně, aby svačili.... oni by to bez řádného vední naší země nevěděli. Také bychom jim měli říkat, kde a s kým mají chodit, jak se mají bavit..........
21. 04. 2007 | 15:21

nill napsal(a):

Za kupony se jidlo prodavalo po valce ...
21. 04. 2007 | 15:27

zaměstnavatel napsal(a):

Stravenkama se živí stravenkové vesměs zahraniční firmy. Doplácejí na to hospodští. Dejme stejné daňové úlevy zaněstnavatelům i zaměstnancům ve stejných hodnotách do mzdového systému. Stravenky nebudete muset rušit, zaniknou samy.......
21. 04. 2007 | 15:30

jeden z mnoha napsal(a):

1. jsem majitelem firmy
2. pro zaměstnavatele - je vidět, že vůbec neznáte lidi - dostanou-li do ruky skutečné peníze, pak již na obědy chodit nebudou.
Na názor hostinských se zeptejte jich - podle mě vám odpovědí, že to pro ně bude velký průšvih
21. 04. 2007 | 18:47

jeden z mnoha napsal(a):

PS: na začátku to naplno napsala ADÉLKA.
21. 04. 2007 | 19:08

sanborn napsal(a):

Stravenky jsou komedií stravenkových firem a pobavilo mi ,že Codexpress či jak se to píše diktuje obchodům co za ně ano či ne.Proto pryč snima i když je příspěvek pro mne příjemným příspěvkem k platu a když mi zaměstnavatel přispěje mělo by být na mně jestli to s vodpuštěním prožeru anebo za to pujdu plavat
22. 04. 2007 | 14:55

Jarek napsal(a):

Určitě by se způsob příspěvku na jídlo měl zachovat, ale s vynecháním stravenek bych souhlasil. Největší kritici systému jsou ti, kteří jsou nuceni konzumovat stravu v závodních jídelnách a potom ti, co stravenky nedostávají (což je bohapustá malá čecháčkovská zhávist - nic jiného)
23. 04. 2007 | 11:37

Kalous napsal(a):

Cíl je ušetřit.Nebudou stravenky,nebudou příspěvky na obědy a ani Adélka nedostane příspěvek na boty.
23. 04. 2007 | 14:58

Monika napsal(a):

je nesmysl,že by státní zaměstnanec,který je v důchodu a nepracuje dostával stravenky
23. 04. 2007 | 16:45

Pavel napsal(a):

stravenky jsou dobré,pokud za ně zaměstnanec nemusí nic doplácet.U nás ve státním podniku to tak je.Připadá mi nesmyslné,když mají hodnotu tř.80 kč a já za ně musím 40 kč zaplatit
23. 04. 2007 | 16:48

Darien napsal(a):

No tady je zase chytrých lidí....

My ve firmě marně žádali o stravenky. Z pohledu zaměstnanců je prostě fakt, že stravenky skutečně více vedou lidi k tomu, aby si za ně došli na skutečný oběd a ne housku se salámem nebo polívku z pytlíku. Jistě, vždy se najde někdo, kdo si za to koupí ty cigarety nebo nevím co, ale jakmile má člověk v ruce skutečné peníze, utratí je raději za něco jiného.

Pokud se zruší stravenky, tak nečekejte, že to zaměstnavatelé přidají lidem do platů a hospodští na tom jenom prodělají, protože lidé prostě přestanou chodit na obědy do hospod. Vidím to každý den - kolem jsou tři restaurace, které žijí z poledních obědů a naprostá většina lidí platí stravenkami.

Je to asi sice dobrej byznys pro zřizovatele, ale k lepšímu stravování to podle mne skutečně vede a je to dobrý motivační faktor pro zaměstnavatele.
23. 04. 2007 | 16:50

Pan Tulipán napsal(a):

beru ty -aný stravenky za 60,- a platím si na ně 22.50,- a říkám si je to -aně v pohodě. Necpu se -anýma polívkama z pytlíku a levným salámem s rohlíkem, ale jdu na ten -aný oběd. nevím kde se dají koupit -aný cigára či chlast v marketu za stravenky, tady to zrušili a nekoupíte si nic než -aný jídlo a jak máte v nákupi papírový kapesníčky tak je platíte zvlášť. Jestli jsou ty -aný stravenky tak prodělečný a je kolem toho taková buzerace, proč se berou kde tu? Kdejakej -anej obchod -aná knajpa bere stravenky, proč je ti co to provozují při téhle odrbávárně nepošlou do pr... a nevykašlou se na ty -aný stravenkový francouze he? Protože to sype ne! A pokud nesype tak jsou -aní blázni že v tomhle -aným státě prodělávaj dobrovolně! A nevím kde někteří berou tu -anou iluzi že zaměstnavatel někomu něco dá dobrovolně do platu, zvláště pokud je to živnostník co má svých pět lidiček na minimální mzdě plus -aná dlaňovka aby sme občurali stát. Ale tady se chvástá jek je dobře platí. Ty -aný stravenky jsou jakýmsi iluzorním přilepšením si, něčím co některým pomůže přežít v tomhle -aným světě, kde mzdy kolísají a daně -aně rostou. Jak je asi spokojená mamina na mateřské když ten její dotáhne domů o pár set navíc ve stravenkách, které jinak nedonese? Vzbuďte se tady v týhle zemi žije obrovské množství lidí na -ané mzdě hrubě pod republikovým průměrem.Jsou šťastní za svých -aných 10.000,- čistýho. A mnozí nemají ani to!
Jedno -aný přísloví říká že sytý hladovému nevěří. V diskuzi převládli ti sytí s plnýma bříškama, nebo hladoví co ty -aný stravenky závidí těm hladovým co je mají.
03. 05. 2007 | 12:10

Antik napsal(a):

Dostávám stravenky s hodnotou 80Kč. Z vlastního platím 36Kč, 44Kč dostávám od zaměstnavatele....chodím na obědy do dvou zařízení...v jednom stojí oběd 68 a stravenky neberou a ve druhém 69 a vrací max 5 kč. Takže nejdou použít. Takže je pak problém, že se stravenky hromadí. .........celkově si myslím, že je to velký byznys pro stravenkové firmy a doufám, že stravenky se v ČR zruší....a budu pro zrušení, i kdyby mi zaměstnavatel nebo stát za to nedal náhradu v plné výši, protože mi jde o princip....
03. 05. 2007 | 19:47

bagr napsal(a):

ale samozrejme, Antiku, ono je lepsi hromadit doma stravenky, nez si nechat vratit jenom petikacku, a tak si za 75 Kc koupit obed s cenou 69 Kc...
15. 05. 2007 | 14:46

aha napsal(a):

Stravenky jsou fakt velkej nesmysl. Nejenom, že si na nich mastí kapsy ony čtyři "stravenkové" firmy, ale doplácíme na ně všichni, včetně těch, co stravenky nepoužívají. Těch 55% z ceny stravenky, které si zaměstnavatel odečte z daní, musí stát dostat do rozpočtu buď jinak - to znamená vyšší daní pro všechny, včetně těch, co stravenky nevyužívají, nebo o stejnou částku musí snížit výdaje pro všechny. To je přinejmenším nespravedlivé.
23. 08. 2007 | 04:35

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:27

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 17:08

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:30

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:53

jana napsal(a):

Pořád aktuální příspěvek do debaty o stravenkách i 4 roky později. Máte nějaký nový pohled pane Münichu? Třeba taky máte dost přebíraní pořád stejných argumentů od pana ministra a jako zástance důsledné analýzy problému jste si udělal nějakou vlastní ... to by byla docela novinka mezi zdejšími ekonomy.
23. 03. 2011 | 16:33

V Hg napsal(a):

I já bych stravenky zrušil. Jen ještě drobnost tu ale je: velká firma s tisíci lidmi může, mimo svůj základní byznys, provozovát "závodku", kantýnu, nebo jak tomu chcete říkat, a tam může svým lidem nabídnout stravování za podstatně nižší ceny, než jaké jsou dostupné v normální restauraci, což je ovšem jediná možnost pro lidi z firem malých.
Malé firmy to pak řeší stravenkami. Když je stát zruší, bude to, jakoby těm malým firmám poněkud stoupl zisk (nbudou si do nákladů kalkulovat ty stravenky), zatímco provozovatelé kantýn pojedou vesele dál. A když malí budou chtít zvýšit lidem o ušetřený peníz plat (tj. ponechají si jen stejný zisk, jako se stravenkami), lidé zaplatí státu mnohem více, protože daně zaměstnanců se liší od daní firem.
Ne, ani mne netěší existence Sodexho a spol., ale chtělo by to promyslet opravdu do všech důsledků a také to dokonale vysvětlit, aby bylo jasné, že změna je směrem k rozumnému stavu věci a ne jen směrem k tomu, aby stát kasíroval.
20. 06. 2011 | 09:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy