Království za místo ve školce

13. 04. 2007 | 12:05
Přečteno 9041 krát
Sehnat pro dítě místo ve školce je již několik let velký problém. Zatímco počet dětí zralých pro školku v posledních letech rostl, počet školek a míst na nich se trvale snižoval. Ministerstvo krčí nevině rameny a ukazuje prstem na obce. Obce tento problém buď nezajímá nebo na jeho řešení nemají prostředky. Rodiče skřípou zuby, ale nikoho dalšího to moc nepálí. Když v parlamentu přijde řeč na téma školství, většina poslanců to považuje za vyhlášení přestávky na svačinu či cigaretu.

Ministerstvo školství ukazuje na kraje a obce, protože se agendy školek před pár lety zbavilo přesunem zodpovědnosti na obce. V zastupitelstvech obcí, na jejichž bedrech skončilo financování provozu školek (kromě platů), však často hrají první housle například zájmy místního fotbalového týmu z x-tého přeboru. Obecní fotbaloví fanoušci jako voliči hravě voliče - rodiče s malými dětmi - přehlasují. A v obcích kde se dobrá vůle školky udržet najde, zase často chybí peníze, protože stát jim jich moc nenechá. Když se před lety vymýšlela a realizovala decentralizace veřejné správy, nebyly správně domyšleny motivační a zpětné vazby, tedy vztah mezi zodpovědností a tokem peněz. Ve školství, a zde jde kromě školek i o základní a střední školství, to má důsledky neblahé.

Důsledky této situace nesou především ženy-matky. Nejde pouze o omezení jejich uplatnění, omezený výběr zaměstnání, ale také o degradaci jejich profesní kariéry a následně jejich mezd. Důsledky ovšem ponesou v budoucnosti také děti, které by tvůrčí a podnětné sociální prostředí ve školkách lépe připravilo na vzdělávací dráhu a život samotný. Odborné studie ukazují, že pro budoucí studijní, pracovní a životní úspěchy jsou veledůležité tzv.nekognitivní dispozice, které se kromě rodiny mohou intenzivně utvářet právě ve školkách. Samozřejmě těch kvalitních, nikoliv těch co fungují jako hlídací odkladiště na děti. Již se také dobře ví, že koruna vynaložená na vzdělaní dítěte v ranném věku přináší mnohem větší efekt než v pozdějším životě, nemluvě o rekvalifikacích lidí v dospělosti.

Nedostatek míst ve školkách také přispívá svým dílem k nízké porodnosti. Ta je v České republice jedna z nejnižších na světě. Žijeme totiž v historicky unikátním období nebývalých občanských svobod a prostředí pro ženy plného zajímavých alternativních životních příležitostí. Mít dítě je dnes u nás poměrně drahá záležitost. Aby nedošlo k omylu, nemám na mysli finanční náklady na výchovu dětí (jídlo, pleny apod.), ale cenu volného času vyjádřenou potěšením ze všeho, co si ženy s dětmi musí odříci, když pro ně nemohou najít školku.

Ti z politiků (většinou muži), kteří tak rádi hovoří o potřebě aktivní pro-rodinné a pro-populační politiky by dnes proto měli zpytovat svědomí, co před pár lety převodem zodpovědnosti na obce provedli. Dostupnost školek (a to ještě ani nepřišla řeč na jejich kvalitu), ten nejjednodušší a nejméně politicky sporný propopulační nástroj veřejné politiky, dnes zůstává nevyužit. Vyřešení problémů s nedostatkem školek by vlastně měla vláda pojmout jako součást reformy průběžně financovaného penzijního systému, který čeká na záchranu. A úředníci na všech úrovních by se také mohli občas informovat o demografickém vývoji u demografů. Jejich demografické předpovědi několik let dopředu jsou velice přesné. Nebo se prostě podívat na statistiky narozených v posledních pár letech (treba zde). A pokud nekde temto cislum neveri, protoze se tam treba lide hodne stehuji (jako kolem velkych mest), lze pozadat rodice o nahlaseni zavazneho zajmu o skolku rok az dva predem.

V souvislosti s tímto tématem je zajímavý článek v posledním čísle JOURNAL OF HUMAN RESOURCES, kde E.Tekin dochází k zajímavému empirickému zjištění, že státem dodatečně vynaložena koruna (v případě článku dolar) má větší pozitivní efekt na zaměstnanost žen pokud je vydaná na školku než když je s ní dotována mzda.

Title: Childcare subsidies, wages, and employment of single mothers
Authors: Tekin, E
Source: JOURNAL OF HUMAN RESOURCES, 42 (2): 453-487; SPR 2007
Abstract: This paper develops and estimates a model for the choice of part-time and full-time employment and the decision to pay for childcare among single mothers. The results indicate that a lower childcare price and a higher full-time wage rate both lead to an increase in overall employment and the use of paid childcare. The part-time wage effects are found to be too small to have significant behavioral implications. An analysis of cost-effectiveness indicates that the additional hours of work generated per dollar of government expenditure is larger for a childcare subsidy than a wage subsidy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin Uhlíř napsal(a):

Dobrý den pane Münichu,
děkuji za zajímavý článek, který navíc v mém případě je poměrně aktuální. Za 2-3 roky budeme totiž se ženou pravděpodobně nalehko na Praze 10 hledat místo ve školce pro naše dítě:-(

Těším se na další články od Vás.

Mějte hezký víkend,

Martin Uhlíř

P.S. Abyste si mě mohl zařadit, mluvili jsme spolu před 2 týdny na akci v La Bodega. Mluvili jsme mimojiné o tom, že Aktuálně bude spouštět tyto nové blogy, přičemž jsem dlouho netušil, že mluvím s jedním z bloggerů :-)
13. 04. 2007 | 12:56

Marian napsal(a):

Hezky clanek, snad si jej politici vezmou za vzor a skolek bude vice.
13. 04. 2007 | 13:32

betty napsal(a):

Souhlasím, máme sice v obci školku, kde se moje dítě snad i dostane (bude to ale boj), ale kvalita ? Učitelka si píše sms, děti sedí, koukají do prázdna. To si radši zaplatím soukromou, jenže, kromě peněz je v tom dojíždění, vykořeněnost. Takže o tom přemýšlím. Ale asi máte pravdu, že investice v nižším věku, kde moje dítě mohou pozitivně namotivovat na učení, poznávání světa by se mohla vyplatit. Spoléhat na stát ? Přesto, že jej financuji podstatnou částí svého příjmu, tak na něj kašlu. Ale pocit dobrý, důvěra ve společnost, samozřejmě chybí. Zdravotnictví, školství máme sice zadarmo (školka za 200 Kč na měs. je skutečně zadarmo), ale co za to dostáváme, co za to můžeme žádat. Vždyť já se bojím svoje aktivní dítě pustit do třídy, kdy 25 malých harantů hlídá jedna učitelka. Ona je zkrotí, tomu věřím, ale za jakou cenu ??? Klidně si za státní školku připlatím, ale chci mít vliv na to, co se tam bude dít. Existuje nějaký veřejně dostupný systém posuzování kvality školek ? atd. atd.
13. 04. 2007 | 14:51

Kamila + 3 děti napsal(a):

Pane Münichu, příjemně mě překvapilo, že se někdo zajímá problémem nedostatku školek. K vašemu článku bych dodala toto:
1) Nesouhlasím s vámi, že nedostatek školek by mohl souviset s porodností - nemyslím si, že by se lidé rozhodovali (ne)mít děti kvůli školkám, většina maminek se po dosažení 2 let věku dítěte spíš diví, že ho do školky ve 3 letech nedostane.
2)Zajímavé by bylo podívat se na problém taky v kontextu zákoníku práce: zaměstnavatelé musí držet ženě na rodičovské dovolené místo do 3 let věku dítěte - ovšem často ani pracující ženě ve školce dítě ve 3 letech nevezmou, nastupovat děti musí většinou v září a zároveň mu musí už 3 roky být (tj. dítě rozené v září reálně vezmou až prakticky ve 4 letech). Pokud zaměstnavatel nevyjde ženě vstříct a nepočká (což není povinný), ztrácí žena kvůli nedostatku školek pracovní místo, po skončení rodičovské dovolené pak s malým dítětem práci těžko hledá.
3) Souhlasím s pisatelkou Betty, že cena školky je směšná (u nás 600 Kč + jídlo). Klidně bych si připlatila několikanásobek této částky, abych měla jistotu, že dítě do školky bude moct chodit - jak kvůli případné práci, tak kvůli jeho začlenění do sociální skupiny .
13. 04. 2007 | 17:32

Andrea napsal(a):

Dobrý den,
plně s Vámi souhlasím a doufám, že si to čtou i ženy ve vládě, do jejichž agendy toto spadá - Kuchtová a Džamila Stehlíková. Proto tam jako ženy jste, abyste prosazovali zájmy většiny. Řešení romského koloritu by nemělo být prioritní, zdá se mě že problémy menšin čím dál více zatlačují problémy většin, a ODS rozhodně menšiny nevolily.
13. 04. 2007 | 18:03

Jirka napsal(a):

Jenom podotknu, že zřizovatelem školky je město a hradí jej stát prostřednictvím ministerstva školství, podobně jako školy. A školky začaly ubývat, protože ministerstvo školství za doby paní ministryně Buzkové za ČSSD tyto dotace začalo masově rušit. Obecně prospěšná věc - kdyby socdem hromadně nerušila peněžní toky místní samosprávě, která pak neměla z čeho školky hradit.
Připouštím že hodně zjednodušeně řečeno - školky zrušila Buzková, aby pak před komunálními volbami v loňském roce vylepovala docela vtipné plakáty "Víme co vás trápí - zajistíme dostatek míst v mateřských školkách"
13. 04. 2007 | 19:05

fedor napsal(a):

Že by ti komunisté byli nakonec prozíravější než ten spolek rádobydemokratů, podnikatelů a dalších, co to převzali po sameťáku otěže?
Pokud vím, tak vše za komunistů bylo špatné, ale udělal někdo seriozní analýzu?
A po rozšíření pravomocí místních samospráv volali všichni bez rozdílu, jesle a školky byly dílem ďáblovým na oblbování dětí od nejútlejšího mládí. Se všech stran znělo, že péče o dítě je především dílem rodiny, že nikdo nemůže dát dítěti více než matka svou péčí.
Dopručuji pro příště všem, co takhle dříve vykřikovali, a nyní jsou nespokojeni, myslet vlastní hlavou a nenechat za sebe myslet nějakého debila na ministerstvu. Buzková za nic nemůže. Ta jen sklidila to co zasel Veliký Privatizátor Klaus se svým akadenickým spolkem, jenž věděl o životě kulový.
Odkud asi měl stát brát peníze na provoz školek, když penězovod končil a i dnes končí za hranicemi státu? To co se diskutuje kolem školství a školek je jen pláč na cizím hrobě.
Kam asi plynou zisky z druhé půlky ČEZu? Kam plynou peníze našich Aeroliní. Poodnik j eve ztrátě al dávají si dál zlaté padáky a vyplácejí ředielům dokonce více než loni. To již není neschopnost, to je nekonečná nenažranost kohokoliv, kdo se v tomto státě dostane k lízu, nezávisle na stranickosti. Plnou hubu demokracie má každý, ale kde může cpe do své kešeně. Kde má být potom na školství? Z daní miimálních platů, jež se vyplácejí ve venkovských městech, kde se zavřely podniky, komunisty vybudované, aby se i na venkově dala příležitost lidem si vydělat? Který živnostník nebo malý podnikatel platí mzdu vyšší než 10-12 tisíc? Hlavně, že se bourá ku příkladu jeden z našich nejmodernějších cukrovarů a dalších 400 - 600 lidí bude na Pardubicku a chrudimsku bez práce. Má to ale i svůj klad. budou mít více času na výchovu nové generace a pak se může novodobá šlechta těšit.
09. 07. 2007 | 15:32

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 20:12

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 06:10

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 20:13

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a><a href="http://www.buyuggsite.com ">buy ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy uggs</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots online</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount uggs</a>
24. 08. 2010 | 08:19

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy